PDA

View Full Version : HCM Buzău



best_lazialul
12th January 2007, 18:02
Rezultatele din acest sezon ale echipei Astral Buzau:

Etapa 1: Astral Buzau - HCM Roman 24-26 (13-13) - Anca Lipan (6), Georgeta Patru (5), Cornelia Rambu (4), Iuliana Petre (4), Elena Petre (1), Maria Neghea (1), Simona Ivana (1), Ionela Goran (1), Ramona Geana (1)
Etapa 2: Oltchim Rm.Valcea - Astral Buzau 31-27 (16-13) - Ramona Geana (8), Anca Lipan (6), Georgeta Patru (4), Simona Ivana (3), Ionela Goran (3), Ionela Cucu (2), Iuliana Petre (1)
Etapa 3: Astral Buzau - Rapid CFR Bucuresti 27-25 (14-8) - Ionela Goran (5), Anca Lipan (5), Georgeta Patru (5), Ionela Cucu (4), Ramona Geana (3), Cornelia Rambu (2), Iuliana Petre (2), Simona Ivana (1)
Etapa 4: Universitatea Timisoara - Astral Buzau 14-40 (7-18) - Iuliana Petre (8), Cornelia Rambu (7), Anca Lipan (7), Georgeta Patru (6), Elena Petre (2), Maria Neghea (2), Simona Ivana (2), Ionela Goran (2), Ionela Cucu (2), Ana Maria Barbu (2)
Etapa 5: Astral Buzau - SC Muresul Tg. Mures 32-24 (16-12) - Iuliana Petre (7), Ionela Goran (7), Georgeta Patru (5), Ramona Geana (5), Cornelia Rambu (4), Maria Neghea (2), Simona Ivana (1), Ana Maria Barbu (1)
Etapa 6: U Jolidon Cluj - Astral Buzau 28-25 (16-9) - Cornelia Rambu (10), Iuliana Petre (4), Georgeta Patru (3), Ionela Goran (3), Anca Lipan (2), Simona Ivana (2), Ana Maria Barbu (1)
Etapa 7: Astral Buzau - HC Dunarea Braila 32-24 (16-14) - Anca Lipan (10), Cornelia Rambu (7), Ionela Cucu (7), Ramona Geana (3), Simona Ivana (3), Ionela Goran (1), Georgeta Patru (1)
Etapa 8: Tomis Constanta - Astral Buzau 26-24 (13-13) - Cornelia Rambu (7), Anca Lipan (5), Ionela Goran (4), Ramona Geana (3), Georgeta Patru (2), Iuliana Petre (1), Ionela Cucu (1), Ana Maria Barbu (1)
Etapa 9: Astral Buzau - HCM Baia Mare 27-26 (11-12) - Cornelia Rambu (8), Ionela Cucu (5), Georgeta Patru (5), Anca Lipan (4), Simona Ivana (2), Ionela Goran (2), Ana Maria Barbu (1)
Etapa 10: Astral Buzau - CSM Cetate Deva 28-23 (11-11) - Anca Lipan (9), Ramona Geana (4), Cornelia Rambu (3), Georgeta Patru (3), Ionela Goran (3), Simona Ivana (3), Ionela Cucu (2), Ana Maria Barbu (1)
Etapa 11: Rulmentul - Astral Buzau 32-27 (17-9) - Anca Lipan (15), Cornelia Rambu (6), Ionela Goran (2), Ana Maria Barbu (2), Simona Ivana (1), Ramona Geana (1)
Etapa 12: Astral Buzau - HC Zalau 35-26 (16-13) - Anca Lipan (14), Cornelia Rambu (5), Ionela Goran (5), Georgeta Patru (5), Ionela Cucu (3), Ramona Geana (2), Iuliana Petre (1)
Etapa 13: Otelul Galati - Astral Buzau 20-19 (13-8) - Anca Lipan (6), Ionela Goran (6), Alina Braniste (5), Georgeta Patru (1), Ana Maria Barbu (1)


Marcatoarele echipei ASTRAL Buzau in turul sezonului 2006-2007:

1.Anca Lipan 89g
2.Cornelia Rambu 62g
3.Georgeta Patru 45g
4.Ionela Goran 44g
5.Ramona Geana 30g
6.Iuliana Petre 28g
7.Ionela Cucu 26g
8.Simona Ivana 19g
9.Ana Maria Barbu 10g
10.Alina Braniste 5g
11.Maria Neghea 5g
12.Elena Petre 4g

best_lazialul
12th January 2007, 19:10
ASTRAL Buzau, "condamnata" sa bata pe HCM Roman în deplasare

Aspiranta la unul dintre locurile care dau dreptul de participare în cupele europene, echipa feminina de handbal ASTRAL Buzau are un program infernal în returul actualei editii de campionat. Astfel, primul examen, unul extrem de dificil, va fi sustinut duminica la Roman, unde elevele antrenorului Romeo Ilie vor da piept cu HCM din localitate, meci contând pentru etapa a XIV-a. Confruntarea se anunta a fi una pe viata si pe moarte, având în vedere ca ambele formatii îsi doresc o victorie pentru a-si îmbogati zestrea de puncte. Buzoiencele îsi pun mari sperante în acest meci de al carui rezultat depinde foarte mult daca vor ramâne în cursa pentru cupele europene. Asadar, ASTRAL este "condamnata" sa câstige în fata moldovencelor, dar misiunea va fi una extrem de grea. Nu trebuie omis faptul ca în partida tur disputata în Sala Sporturilor "Romeo Iamandi", HCM Roman a terminat învingatoare. Este înca un motiv în plus ca Râmbu et.comp. sa faca totul pentru a-si lua revansa. Pentru asta, unele dintre jucatoarele lui Romeo Ilie trebuie sa renunte la acel obicei de a juca individual si sa fie unite, deoarece numai asa pot obtine rezultatul dorit. Ramâne însa de vazut duminica daca în pauza competitionala formatia buzoiana a reusit sa se puna la punct cu pregatirea fizica si cea tehnico-tactica. Handbalistele de la ASTRAL se arata destul de optimiste si spera ca la finalul meciului de la Roman, tabela de marcaj sa le "zâmbeasca". Totul depinde însa de modul în care vor sti sa gestioneze situatia din teren.

"Parerea mea este ca trebuie sa luam meciul de la Roman mult mai în serios decât cel cu OTELUL Galati din ultima etapa a turului, când am crezut ca vom câstiga lejer, dar am pierdut. Suntem obligate sa câstigam si pentru a ne lua astfel revansa, dat fiind faptul ca la Buzau formatia romascana ne-a batut. Ne-am pregatit intens pentru aceasta partida si speram sa iasa totul bine, fiindca avem sanse. Suntem peste ele din punct de vedere al valorii. Trebuie sa recuperam punctele pierdute aiurea si dorim sa facem acest lucru chiar din meciul cu HCM Roman. Ne-am facut singure viata grea, asa ca tot noi trebuie sa îndreptam lucrurile" (Ramona Geana).

"Pentru noi meciul de la Roman este unul vital, deoarece de rezultatul lui depinde ramânerea noastra în cursa spre Cupele Europene. Speram sa câstigam si vrem cu orice pret sa facem o impresie buna. Faptul ca situatia la echipa este una incerta ne mobilizeaza si mai mult sa obtinem o victorie atât de necesara. Atmosfera înaintea acestei confruntari este una plina de optimism, iar un rezultat pozitiv ar fi o adevarata gura de oxigen. Referitor la obiectivul propus, consider ca acesta poate fi realizat, deoarece avem resurse, însa depinde de ce vom face la Roman. Eu zic ca putem câstiga daca fiecare jucatoare va respecta sarcinile trasate si nu se va mai juca prea individualist" (Carmen Pelin).

Sursa: Opinia

best_lazialul
14th January 2007, 13:42
Etapa 14: HCM Roman - Astral Buzau 31-32 (17-15) - Anca Lipan 14g, Ionela Goran 9g, Cornelia Rambu 5g, Ionela Cucu 2g, Georgeta Patru 2g

Cosmin Salajan
14th January 2007, 14:41
victorie surpriza, pe un teren unde foarte greu se castiga

best_lazialul
14th January 2007, 16:48
Se poate spune si asa, insa fetele de la Buzau erau constiente ca aveau nevoie de victorie si au obtinut-o. Daca vor juca in continuare la acelasi nivel cred ca vor prinde un loc in Challenge Cup.

best_lazialul
16th January 2007, 10:34
Astral Buzau - Oltchim - duminica - ora 13:00 - live Tv Sport

Cosmin Salajan
16th January 2007, 11:00
bate oltchimul la scor :P

best_lazialul
16th January 2007, 13:25
Asta ramane de vazut . Nu se stie niciodata...

best_lazialul
16th January 2007, 15:07
Victoria de la Roman, o gura de oxigen pentru ASTRAL in cursa spre Cupele Europene


Victoria obtinuta de ASTRAL Buzau la sfârsitul saptamânii trecute în meciul disputat împotriva echipei HCM chiar pe terenul acesteia din urma este una extrem de pretioasa. Pe lânga faptul ca au izbutit sa razbune acea înfrângere din tur, gratie acestui succes, „fostele postarite" se mentin în cursa pentru calificarea în Cupele Europene. Partida de la Roman se anunta una foarte dificila, gazdele dorind cu orice pret sa îsi treaca în cont un succes, mai ales ca evoluau în propriul fief. Constiente însa ca un pas gresit le-ar fi diminuat considerabil sansele de a scoate capul în Europa, elevele antrenorului Romeo Ilie au abordat confruntarea cu mai multa încredere si curaj. Prima repriza a parut ceva mai echilibrata, însa, pe fondul unor greseli facute de formatia oaspete, moldovencele au plecat la vestiare cu un avantaj de doua goluri (17-15). Pauza s-a dovedit a fi însa un sfetnic bun si, decise sa îsi mai spele din pacatele comise în ultimele meciuri, buzoiencele au început sa puna stapânire pe joc. Chiar daca HCM Roman a încercat sa se agate de orice pentru obtinerea unui rezultat pozitiv, acest lucru nu s-a întâmplat. Asta, fiindca s-au lovit de o echipa mult mai sigura pe ea, care a stiut sa se mobilizeze, conducând în unele momente cu o diferenta de patru goluri. La final aceasta s-a micsorat, ASTRALUL izbutind sa câstige la limita, cu 32-31. A fost o victorie muncita si meritata, la capatul unei partide în care buzoiencele au jucat mai elaborat, obtinându-se o usoara crestere în valoare.

„Fiind primul joc dupa pauza competitionala, aveam destule emotii, deoarece nu stiam daca fetele vor juca la adevarata valoare. Pot sa spun ca echipa a jucat ceva mai bine, însa au aparut din nou acele greseli personale, unele chiar copilaresti si, din cauza asta, am câstigat doar la un gol diferenta. Bineînteles ca meciul de la Roman era unul vital pentru noi în ce priveste continuarea cursei catre Cupele Europene. De aceasta data, echipa noastra a jucat mai elaborat si a crescut cât de cât în valoare. Victoria ramâne victorie, chiar si la jumatate de gol, asa ca importante sunt punctele pe care le-am luat". (Romeo Ilie)

Antrenorul Romeo Ilie a mai declarat ca jucatoarea Ionela Goran a prins o zi foarte buna, fiind în opinia sa cheia jocului.

„În primul rând, ne bucura enorm faptul ca am reusit sa obtinem o victorie foarte importanta, care ne mentine în lupta pentru accederea într-una dintre Cupele Europene. Stiam ca va fi un meci extrem de dificil, iar singurul nostru scop era acela sa câstigam, lucru care de altfel s-a si întâmplat. Am pregatit cu multa minutiozitate aceasta confruntare si am încercat sa nu mai repetam greselile din ultimele partide. Eu zic ca într-o oarecare masura am reusit asta si nu s-a mai jucat atât de individualist si iata ca ne-am impus, iar daca eram mai atente în anumite faze, puteam învinge la o diferenta mare. Oricum, cel mai mult conteaza ca am câstigat, as spune eu, un meci vital" (Cornelia Râmbu).

Sursa:Opinia

best_lazialul
18th January 2007, 13:01
ASTRAL Buzau - OLTCHIM Rm. Vâlcea, un meci în care „galacticele" lui Tadici sunt favorite

Duminica, Sala Sporturilor „Romeo Iamandi" din Buzau va gazdui mult asteptatul meci de handbal dintre ASTRAL si OLTCHIM Rm. Vâlcea, aceasta din urma fiind de fapt echipa nationala a României. Pentru a putea vedea pe viu aceasta confruntare în care indiscutabil „galacticele" lui Tadici sunt favorite, buzoienii trebuie sa aiba în buzunar 20.000 lei (vechi). Acesta este pretul unui bilet de intrare, care poate fi procurat de la casele salii, începând de astazi, de la ora 10.00. La aceasta partida, contând pentru etapa a XV-a a Superligii Nationale, accesul copiilor cu vârste de pâna la 14 ani este gratuit, iar presa va intra pe baza legitimatiei de jurnalist. Meciul dintre ASTRAL Buzau si OLTCHIM Rm. Vâlcea va începe la ora 13.00, iar spectatorii sunt asteptati sa vina în numar cât mai mare pentru a-si sustine echipa favorita, dar si pentru a vedea jucatoarele care în urma cu doi ani au devenit vicecampioane mondiale. (Opinia)

best_lazialul
23rd January 2007, 18:05
Etapa 15: Astral Buzau - Oltchim 26-38 (12-18) - Ionela Goran 6g, Cornelia Rambu 5g, Anca Lipan 5g, Alina Braniste 4g, Diana Patru 4g, Ionela Cucu 2g

Jucatoarele ASTRALULUI, prea mici pentru un razboi atât de mare

Duminica trecuta, buzoienii, cu mic cu mare, au luat cu asalt Sala Sporturilor „Romeo Iamandi" pentru a urmari un meci de handbal, dar nu unul oarecare. Unul asteptat cu mare nerabdare, în care echipa favorita avea de înfruntat vicecampioanele mondiale de la OLTCHIM Rm. Vâlcea. Asadar, multi iubitori ai sportului nu au vrut sa rateze ocazia de a vedea pe viu „galacticele" lui Tadici, care alcatuiesc de fapt Nationala României. Data fiind diferenta de valoare dintre cele doua combatante, asa cum se anticipa, vâlcencele, care pâna acum „au calcat în picioare" tot ce le-a iesit în cale-inclusiv în Cupele Europene, au facut un antrenament cu public, câstigând lejer cu 38-26. Astfel, Steluta Luca et comp. îsi continua marsul triumfal si în Campionatul intern, unde nu iarta nimic. De partea cealalta, ASTRALUL, care râvneste la un locîn cupele Europene, avea drept scop limitarea proportiilor scorului. Prima repriza a fost una în care elevele lui Tadici nu prea au fortat cine stie ce, multumindu-se cu avantajul indicat de tabela de marcaj. În acest timp, buzoiencele au încercat sa dea o replica buna, însa, lipsite de aportul a patru jucatoare, au avut o misiunea extrem de dificila. Cu toate astea, Râmbu si colegele sale au plecat la vestiare cu un handicap de doar sase goluri (12-18). Dupa pauza, „galacticele" de la OLTCHIM au început sa apese pe pedala de acceleratie si astfel în minutul 42 îsi mareau avantajul, tabela indicând 25-15 în favoarea lor. Jucatoarele lui Romeo Ilie au început sa dea semne de oboseala, greselile s-au înmultit, asa ca totul era clar ca lumina zilei. ASTRAL Buzau s-a dovedit prea mica pentru un razboi atât de mare, iar OLTCHIM Rm. Vâlcea si-a respectat blazonul, facând o noua demonstratie de handbal.

„O replica buna, tinând cont de faptul ca am avut patru jucatoare lipsa. Daca erau pe teren, cred eu ca altfel ar fi stat lucrurile. Nu spun însa ca am fi câstigat, dar dadeam o replica mai dârza, asa cum s-a si întâmplat în meciul tur. Este cunoscut faptul ca ne mobilizam mult mai bine atunci când întâlnim echipele mari si jucam cu mai putin trac, dar de aceasta data probabil ca fetele au fost intimidate de valoarea portaritei. Oricum, principala carenta a fost apararea, unde ne-au lipsit doua jucatoare si asta s-a vazut. Au fost «bulevarde» pe acolo. Una peste alta, meciul a fost unul frumos, zic eu, si cred ca nu ne-am facut de râs, deoarece am izbutit sa marcam 26 de goluri vicecampioanelor mondiale" (antrenorul Romeo Ilie).

„Pot sa spun ca a fost un meci spectaculos, însa noi am demonstrat ca avem o pregatire fizica mult mai buna, reusind ca în repriza secunda sa ne distantam. Referitor la adversara de astazi (n.r.-duminica), ASTRAL Buzau a facut o partida buna si cred eu ca, daca ar juca asa cu orice echipa, poate obtine rezultate pozitive. Dupa cum se stie, si în tur am avut un meci destul de greu cu formatia buzoiana si tocmai de aceea ne asteptam la o astfel de replica. Mai au însa mult de muncit deoarece, asa cum s-a vazut în repriza secunda, gazdele au dat semne de oboseala, fiind surprinse în mai multe rânduri pe picior gresit. Noi am încercat sa rulam tot lotul, deoarece ne asteapta meciuri grele în continuare" (Steluta Luca - OLTCHIM Rm. Vâlcea).

„Ne-am urmarit scopul nostru de a câstiga punctele puse în joc si cred ca s-a observat diferenta valorica, de putere si tactica între cele doua echipe. Noi avem solutii mult mai multe de a finaliza si dupa parerea mea dispunem de o aparare si un portar care ne ajuta enorm. Cred ca rezultatul este unul normal. Din pacate, nu pot sa apreciez jocul ca fiind unul foarte bun din punct de vedere tehnic. Au existat multe greseli, unele chiar nepermise, si sub acest aspect calitatea jocului a cam suferit. (...) În primul rând, jucatoarele de la OLTCHIM care evolueaza si la echipa nationala nu sunt nici roboti, nici masini. Aceste fete au jucat pâna acum trei tururi de Campionat, spre deosebire de restul care sunt în etapa a XV-a. Sigur ca, dupa 40 de jocuri oficiale la nivel de Cupe Europene si echipa nationala, apare o anumita uzura si este foarte greu sa mentii niste jucatoare în buna forma sportiva pentru competitiile la care participa" (antrenorul echipei OLTCHIM Rm. Vâlcea, Gheorghe Tadici).

„Dupa parerea mea, a fost o partida cu multe faze spectaculoase, însa valoarea si experienta celor de la OLTCHIM si-au spus cuvântul. Nu trebuie sa omitem un lucru foarte important si anume acela ca am jucat de fapt cu Nationala României, care este vicecampioana mondiala. Deci misiunea a fost una extrem de dificila, dar cred eu ca ne-am straduit sa dam o replica buna si poate daca ne concentram mai mult în faza de finalizare diferenta pe tabela era alta. Oricum, eu zic ca nu ne-am facut de râs, chiar daca înaintea meciului multa lume se gândea ca vom marca putine goluri" (Cornelia Râmbu).

„Eu spun ca a fost un meci destul de bun, dar daca ne concentram mai mult în faza de aparare puteam da o replica mai dârza. OLTCHIM a demonstrat înca o data, daca mai era cazul, ca este o echipa foarte valoroasa, iar Tadici si-a facut din nou numarul cu arbitrii. Au existat câteva faze în care formatia oaspete nu avea nevoie de ajutorul arbitrilor" (Carmen Pelin).

Opinia

best_lazialul
28th January 2007, 21:42
:( Etapa 16: Rapid Bucuresti - Astral Buzau 28-27 (14-14) - Ionela Cucu 7g, Anca Lipan 6g, Cornelia Rambu 5g, Georgeta Patru 5g, Ionela Goran 2g, Alina Braniste 2g

best_lazialul
29th January 2007, 13:58
Declaratii dupa suprinzatoarea infrangere de la Bucuresti:

Cornelia Rambu: „Este, într-adevar, un esec rusinos, care a surprins pe toata lumea. Noi am plecat cu gândul la victorie si eram destul de optimiste în privinta rezultatului. Iata, însa, ca planurile ne-au fost date peste cap si asta fiindca s-a gresit mult atât în aparare, cât si în atac. Trebuie sa recunosc ca din punctul meu de vedere este o înfrângere greu de digerat, mai ales ca ne-a fost administrata de o formatie modesta. Nici în ruptul capului nu as fi îndraznit sa cred ca ne vom împiedica tocmai de RAPID, însa iata ca asa s-a întâmplat"

Carmen Pelin: „Pur si simplu, ne-am batut singure, dupa ce am condus pe tabela mai tot timpul. Nu pot sa îmi explic aceasta înfrângere, care este de altfel una rusinoasa. De aceasta data nu putem acuza arbitrajul, deoarece a fost unul ca la carte"

Antrenorul Romeo Ilie:„Putea sa ma pice cineva cu ceara si nu as fi crezut, în viata mea, ca vom lua bataie de la o echipa de trei lulele, ca RAPID-ul, care nu joaca nimic, ci doar freaca mingea la semicerc. Sincer, va spun ca a fost unul dintre cele mai bine pregatite jocuri, deoarece ma temeam de aceasta confruntare. Nu ma asteptam însa la acest esec, care ne-a diminuat considerabil sansele de a merge într-o Cupa Europeana. Fetele au practicat un joc tare încâlcit si a fost unul dintre cele mai proaste din actuala editie de Campionat. Este inadmisibil ce s-a întâmplat la Bucuresti. Au facut pe ele de frica, exact ca si la Galati!"

best_lazialul
31st January 2007, 18:08
Maine: Astral Buzau - Univ Timisoara ora 17:00. Se va juca la Ramnicu Sarat.

best_lazialul
1st February 2007, 17:11
ASTRAL are astazi sansa sa mai spele din rusinoasa infrângere suferita in fata rapidistelor

Dupa ce etapa trecuta s-au facut de râs în fata unei echipe de trei lulele, asa cum a catalogat-o si antrenorul Romeo Ilie pe RAPID, astazi handbalistele de la ASTRAL au ocazia sa mai dreaga busuiocul. Formatia buzoiana primeste replica UNIVERSITATII Timisoara, una dintre codasele clasamentului Superligii Nationale. Data fiind diferenta de valoare dintre cele doua combatante, în aceasta partida nu se pune decât o singura problema: proportiile scorului. Asadar, ASTRALUL va încerca, de fapt are obligatia morala, sa faca uitata cât mai repede rusinoasa înfrângere suferita în fata rapidistelor. Elevele antrenorului Romeo Ilie s-au pregatit minutios pentru meciul cu studentele de pe Bega, propunându-si sa evolueze ca în vremurile bune pentru a-si asigura o victorie confortabila, chiar daca însa mai exista unele probleme de lot. Dupa cum se stie, în tur buzoiencele „le-au calcat în picioare" pe adversarele de astazi, asa ca vor sa repete figura si pe teren propriu.

„Indiscutabil, echipa noastra este favorita în aceasta confruntare. Asadar, mizam pe o victorie si speram ca jocul sa fie unul la discretia noastra. Fetele vor sa îsi respecte blazonul si sa demonstreze în acelasi timp ca esecul din meciul cu RAPID a fost doar un accident. Eu consider ca, daca totul va decurge asa cum ne-am propus, atunci se va pune doar problema diferentei de scor cu care vom câstiga partida" (Romeo Ilie).

„Bineînteles ca suntem favorite în ceea ce priveste câstigarea acestui meci, având în vedere diferenta de valoare dintre noi si echipa de pe Bega. Totusi, asta nu înseamna ca ne vom subestima adversara, ci, din contra, tratam partida cu multa seriozitate. În plus, dorim cu orice pret sa spalam din rusinea acelei înfrângeri suferite în etapa trecuta cu RAPID, iar asta o putem face doar printr-o evolutie la adevarata noastra valoare. Vrem sa demonstram ca dispunem de resurse suficiente pentru a ne reveni cât mai repede dupa un dus rece. Si în acelasi timp sa-i rasplatim pe spectatori cu un joc de calitate" (Cornelia Râmbu).

„Din punctul meu de vedere, este un meci usor abordabil, dar totul depinde de noi cum ne facem jocul. Daca vom juca însa ca pâna acum, adica nimic, atunci însemna ca este posibil sa luam bataie. Nu conteaza ca UNIVERSITATEA Timisoara are numai trei puncte acumulate în aceasta editie de Campionat. Este o echipa tânara si dornica de realizari în joc si în acelasi timp hotarâta sa razbune acea înfrângere din tur. Cât despre noi, daca aveam valoare, bateam la RAPID" (Paula Teodorescu)

best_lazialul
2nd February 2007, 09:29
Etapa 17: Astral Buzau - Univ Timisoara 43-25 (22-13) - Alina Braniste (10), Diana Patru (10), Ionela Cucu (7), Anca Lipan (7), Cornelia Rambu (6), Simona Ivana (2), Elena Petre (1)

Victorie normala a "astralelor" in fata penultimei clasate. De remarcat evolutia buna a Alinei Braniste (sper ca a revenit la forma ei din sezoanele trecute...)

georgebz
2nd February 2007, 16:15
da ... am vrut sa vad si eu meciul ... si la Sala Sporturilor ... surpriza .... meciul se juca la Ramnicu Sarat

best_lazialul
2nd February 2007, 20:47
Da, s-a jucat la Ramnicu Sarat in speranta ca Primaria de acolo va ajuta financiar echipa..sper sa revina in Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" cat mai repede. Si din pacate o veste proasta:

Cariera handbalistei Ramona Geana, pusa sub semnul intrebarii

Trist, dar adevarat. Cum un necaz nu vine niciodata singur, ASTRAL Buzau nu mai poate conta pe serviciile uneia dintre jucatoarele de baza, a carei cariera pare în momentul de fata compromisa. Venita în vara trecuta sub forma de împrumut de la campioana României RULMENTUL Brasov, handbalista Ramona Geana pare a fi urmarita de ghinion. Desi s-a integrat destul de repede, devenind o piesa importanta în angrenajul echipei antrenata de Romeo Ilie, jucatoarea respectiva trece acum printr-o perioada critica. Asta, din cauza unei probleme de natura medicala destul de serioasa, care pune sub semnul întrebarii revenirea pe teren a handbalistei, dupa cum a declarat aceasta. Ramona Geana a suferit o interventie chirurgicala, dupa ce în urma unor controale amanuntite a fost diagnosticata de medici cu hernie de disc. Primele semne au aparut în urma cu mai mult timp, însa jucatoarea a strâns din dinti, continuându-si activitatea. Din pacate, în luna decembrie a anului trecut, durerile s-au accentuat, devenind insuportabile, astfel încât, chiar înaintea Craciunului, Ramona a fost tintuita la pat. Pentru ca s-a simtit din ce în ce mai rau, handbalista a decis sa mearga la un specialist care, dupa o examinare riguroasa, a concluzionat ca trebuie operata de urgenta, lucru care de altfel s-a si întâmplat duminica trecuta. Interventia chirurgicala a fost efectuata la Spitalul de Urgenta „Floreasca", iar daca se mai întârzia, exista riscul aparitiei unei paralizii, conform celor relatate de handbalista. Aceasta s-a externat miercuri, urmând ca peste doua saptamâni sa înceapa recuperarea la o clinica de specialitate din Bucuresti.

„Bineînteles ca îmi este foarte greu acum, dar sper sa ma fac bine cât mai repede cu putinta. Initial, doctorul mi-a spus ca este posibil sa nu mai pot continua cariera sportiva. Chiar daca revenirea în handbal este acum pusa sub semnul întrebarii, eu totusi sper sa joc din nou. Totul depinde de rezultatele care vor aparea la recuperarea fizica" (Ramona Geana).

Unul dintre medicii sportivi buzoieni ne-a precizat ca, în cazul unor astfel de interventii chirurgicale, recuperarea este de lunga durata, iar cei operati nu au voie sa faca efort fizic, timp de un an. Pe lânga asta, multi sportivi sunt nevoiti sa renunte la cariera, deoarece ar putea aparea unele complicatii. Geana, în vârsta de 24 de ani, a fost împrumutata la ASTRAL pâna la finalul actualei editii de Campionat, în timp ce contractul cu RULMENTUL Brasov îi expira în 2008. OPINIA

best_lazialul
3rd February 2007, 20:08
Maine ora 11:00 Muresul Tg Mures - Astral Buzau - Arbitri: Dordea/Zaulet-SB

best_lazialul
5th February 2007, 12:59
Etapa 18: Muresul Tg Mures - Astral Buzau 26-33 (12-16) - Alina Braniste (14), Cornelia Rambu (9), Diana Patru (5), Anca Lipan (2), Ionela Goran (2), Simona Ivana (1)

georgebz
5th February 2007, 21:23
La Buzau cand si cu cine mai joaca ?

best_lazialul
5th February 2007, 22:33
Duminica ora 11 (sau 12) cu echipa de pe locul 3 U Jolidon Cluj.

best_lazialul
10th February 2007, 20:03
Maine ora 11:00 Astral Buzau - U Jolidon Cluj - Sala Sporturilor "Romeo Iamandi"
Arbitri: Stark/Stefan-B
Observator: Mateescu Jan

georgebz
11th February 2007, 00:54
Mersi .. sper sa bata maine

best_lazialul
11th February 2007, 12:39
Astral Buzau - U Jolidon Cluj 32-25 (16-13)

georgebz
12th February 2007, 00:48
Rezultat foarte bun , mai alesc ca Jolidon era pe locul 3

Cosmin Salajan
12th February 2007, 09:44
si ca noi am jucat foarte slab

best_lazialul
12th February 2007, 23:25
Cei care doresc sa faca deplasarea la importantul meci Dunarea Braila - Astral Buzau gasesc detalii pe siteul www.gloriabuzau.bro.ro

best_lazialul
7th March 2007, 19:16
Astral Buzau - Tomis Constanta - duminica - 12:00
Sala Romeo Iamandi
Arbitri:Barbu/Nica-AG

Toata lumea la sala !!! :D

best_lazialul
13th April 2007, 16:25
Astral Buzau - Rulmentul Brasov duminica ora 12:00
Sala R. Iamandi
Arbitri:Blas/Ghiorghisor-B
Observator: Codreanu V.-CT

queen_r_a
11th June 2007, 09:18
ce se mai aude de Astral Buzau?mai au sponsori?

best_lazialul
5th October 2007, 15:03
Etapa 7: HCM Buzau - Otelul Galati - sambata - 6 octombrie - ora 11:00 - Sala "Romeo Iamandi" - Buzau

Fetele au nevoie de sustinerea publicului in aceasta intalnire dificila. Veniti la sala si fiti alaturi de formatia buzoiana in incercarea acesteia de a se impune in confruntarea cu Otelul Galati.

best_lazialul
23rd October 2007, 15:59
Sambata 27 octombrie ora 11:00 Rapid - HCM Buzau

Toti buzoienii din Bucuresti (si nu numai) sunt asteptati sambata dimineata la sala Rapid ;)
Lupta Astral!

best_lazialul
26th October 2007, 00:41
Rapid Bucuresti - HCM Hidroconcas Buzau -- Sambata - 27 octombrie - ora 11:00 - Sala Rapid

Un meci foarte important pentru formatia buzoiana. Rapid este una dintre contracandidatele la retrogradare, iar o infrangere in meciul de sambata ar complica situatia lui Rambu & Co (sa nu uitam ca Astral a pierdut si la Deva, o alta echipa aflata in zona 'nisipurilor miscatoare').
Insa sansele Buzaului de a obtine puncte in acest joc sunt totusi destul de mici, pt ca fetele lui Romeo Ilie nu se simt prea bine in deplasare (in acest sezon au suferit 4 infrangeri in tot atatea meciuri); mai mult, intr-un meci amical disputat intre cele 2 formatii inaintea inceperii acestui campionat, giulestencele s-au impus clar la turneul de la Braila, scor 34-22.
Nu putem decat sa speram ca Rambu va prinde (inca) o zi buna, ca Ramona Geana si Ionela Goran vor reveni la forma din sezonul trecut si ca cele tinere se vor integra in sfarsit in angrenajul echipei.

Toti buzoienii care se afla in Bucuresti (si nu numai) sunt asteptati sambata dimineata in Gulesti, la Sala Rapid.
Lupta HCM !!!

best_lazialul
8th November 2007, 22:49
HCM Hidroconcas Buzau - HCM Roman - sambata - ora 11:00 - Sala R. Iamandi

Veniti la sala! Fetele au nevoie de sprijinul nostru! Lupta Astral!

best_lazialul
15th January 2008, 01:07
Sambata 19 ianuarie ora 12:30 Sala Sporturilor "Romeo Iamandi"

HCM Buzau - Rulmentul

best_lazialul
21st January 2008, 16:59
Urmatorul meci:

HCM Buzau - HCM Baia Mare -- Miercuri -- 23 ianuarie -- ora 14:00 -- Sala R.Iamandi

Nu cred ca exagerez (prea mult) cand spun ca acest joc este de totul sau nimic/pe viata si pe moarte pt formatia buzoiana. Orice alt rezultat in afara de victorie ar anula aproape toate sansele noastre de supravietuire.
Acum este momentul ca fetele antrenate de Romeo Ilie sa dea tot ce pot pe teren. Cred ca daca vor juca asa cum au facut-o in primele 40 de minute ale intalnirii cu Rulmentul, atunci Rambu & Co vor obtine cele 2 puncte de care au atata nevoie.
Sper sa-si revina si Cornelia pentru ca avem mare nevoie de 'vechea' Rambu, cea care inscria 9-10 goluri pe meci la inceputul sezonului.
Dupa ce ca avem destule probleme, intalnirea foarte importanta de miercuri va fi condusa de "prietenii" nostri Barbu si Nica.
Desi meciul se va disputa la o ora total nepotrivita, cei care pot ajunge la sala trebuie sa fie alaturi de fete din primul pana in ultimul minut, indiferent de ceea ce indica tabela!
Lupta HCM Buzau!!!

best_lazialul
28th January 2008, 23:17
Sfintu Gheorghe - HCM Buzau 23-27 (12-14) - Cornelia Rambu (11), Ana Maria Stoica (7), Nicoleta Rusu (6), Ionela Goran (3)

Slabuta rau aceasta echipa din Sfintu Gheorghe (cu 1-2 exceptii). Duminica s-a vazut o diferenta de valoare destul de mare intre cele 2 echipe (chiar daca la final hcm s-a impus la doar 4 goluri ..)
Si totusi, gazdele au inceput foarte tare, iar in minutul 7 conduceau cu 5-1, spre surprinderea tuturor. Dar s-a dovedit a fi doar un foc de paie; treptat, buzoiencele au intrat in joc, trioul Rambu, Stoica, Rusu (aceasta din urma in special pe contraatac) parand uneori de neoprit. In ultimele minute ale primei reprize, buzoiencele au trecut in avantaj. Din acel moment a existat o singura echipa pe teren. La inceputul reprizei secunde, HCM Buzau a inceput sa se distanteze, punand 6 lungimi intre ea si gazde. Sfintu Gheorghe si-a dat seama ca nu mai are nimic de pierdut si a trecut la o aparare avansata, luand-o "om-la-om" pe Ionela Goran. Dar aceasta schimbare tactica nu s-a vazut pe tabela, doar neatentia si relaxarea buzoiencelor facand ca scorul sa nu ia proportii.
Una peste alta a fost o victorie normala, care le ofera fetelor o gura de oxigen, intrand in aceasta pauza cu moralul destul de ridicat.
Din pacate ratam foarte mult, din orice pozitie. Astazi am irosit si 4 aruncari de la 7m (Rambu 2, Stoica 1, Simion 1). Ar fi bine daca s-ar putea remedia cat de cat aceasta problema.
La meci a fost prezenta si Ramona Geana. Din cate am vazut nu avea mana in ghips (cel putin deocamdata). oricum probabil va reveni pana la reluarea campionatului.

http://www.youtube.com/watch?v=cOf2cQKo56Y
http://www.youtube.com/watch?v=Hj3z3mZufwA
http://www.youtube.com/watch?v=MG6eCQAmnyo
http://www.youtube.com/watch?v=3rmBCTXzQwY
http://www.youtube.com/watch?v=qY1yp1yb-O8
http://www.youtube.com/watch?v=umwYpXbcI3Y
http://www.youtube.com/watch?v=lOmKykf82BM

best_lazialul
12th March 2008, 23:53
Turneu amical la Buzau (13-14 martie)
Participante: HCM Buzau, Otelul Galati, HCM Roman, CSM Ploiesti

Program:

Joi - 13 martie
15:30 Otelul Galati - CSM Ploiesti
17:15 HCM Buzau - HCM Roman

Vineri - 14 martie
09:00 HCM Roman - CSM Ploiesti
10:45 HCM Buzau - Otelul Galati
15:30 HCM Roman - Otelul Galati
17:15 HCM Buzau - CSM Ploiesti

best_lazialul
31st March 2008, 14:22
In sfarsit, dupa o pauza foarte lunga (peste 2 luni!!), liga nationala se reia joi, 3 aprilie.
Programul in perioada imediat urmatoare este unul infernal pentru toate echipele, cu meciuri din 3 in 3 zile (3 aprilie, 6 aprilie, 9 aprilie, 13 aprilie...).

HCM Buzau incepe aceasta serie cu 2 meciuri acasa.
Mai intai, joi, 3 aprilie, formatia buzoiana primeste vizita campionei Oltchim, un meci in care , evident, nu se pune problema invingatoarei ci a diferentei cu care se va impune super-echipa lui Tadici.
Apoi, duminica, 6 aprilie, la Buzau soseste o alta echipa puternica: Tomis Constanta. Situatia din clasament ne obliga sa obtinem macar un rezultat de egalitate, dar va fi foarte, foarte greu...

Asadar:
Joi, 3 aprilie, ora 17:00 -- HCM Buzau - Oltchim -- Sala Romeo Iamandi
Duminica, 6 aprilie, ora 11:00 -- HCM Buzau - Tomis -- Sala Romeo Iamandi

best_lazialul
12th April 2008, 11:50
HCM Hidroconcas Buzau - CSM Cetate Deva
Sala "Romeo Iamandi", ora 11:00
Arbitri: Dobre/Belu - B

Veniti la sala! Fetele au nevoie de sprijinul nostru!

best_lazialul
22nd April 2008, 12:18
Joi, 24 aprilie, ora 17:00
HCM Hidroconcas Buzau - Rapid CFR Bucuresti
Sala R. Iamandi
Arbitri:Fanata/Moldoveanu-AR

best_lazialul
6th May 2008, 00:20
HCM Hidroconcas Buzau - U Jolidon Cluj
Miercuri, 7 mai, 15:00
Sala R. Iamandi
Arbitri: Barcan/Ciurea-DJ
Ultimul meci al fetelor noastre in fata propriilor suporteri in sezonul 2007-2008

best_lazialul
25th September 2008, 19:43
HCM Buzau - KZN Slatina -- Duminica -- 28 septembrie -- ora 13:00 -- Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" -- Buzau

Dupa un inceput perfect de campionat, fetele noastre vor sa obtina a 3-a victorie consecutiva in partida cu Slatina.
Va asteptam la sala, duminica la ora 13:00!!!

best_lazialul
23rd October 2008, 18:00
Duminica - 26 octombrie - ora 11:00 - la Buzau

HCM Buzau - Otelul Galati

In acest meci foarte greu, fetele noastre au nevoie de o victorie pt a reveni pe podiumul ligii nationale.
Veniti la sala sa le sustinem!

DIXX
24th October 2008, 11:52
Veti bate fara probleme Otelul,aveti o echipa buna si un inceput de campionat bun.

best_lazialul
4th November 2008, 01:05
Veti bate fara probleme Otelul,aveti o echipa buna si un inceput de campionat bun.

ai avut dreptate.. :)
si intre timp am castigat si la Roman.. cu ceva emotii pe final, dar e bine si-asa..
urmeaza jocul cu Baia Mare...

best_lazialul
11th November 2008, 10:43
Miercuri, 12 noiembrie, ora 17:00, Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" - Buzau

Etapa 7: HCM Buzau - HCM Baia Mare

Veniti la sala sa ajutam fetele sa obtina inca o victorie care ne va duce pe locul 2!! ;)

best_lazialul
27th December 2008, 12:22
Duminica, 28 decembrie, ora 11:00 Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" - Buzau

HCM Buzau - Dunarea Braila

Un meci extrem de important din toate punctele de vedere pt formatia buzoiana!!
Hai fetele!! Toata lumea la sala!! :)

best_lazialul
9th January 2009, 09:38
Duminica, 11 ianuarie, ora 11:00 - Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" - Buzau

HCM Buzau - CSM Cetate Deva

Dupa 3 infrangeri consecutive, suntem obligati sa castigam duelul cu Deva! Veniti la sala! Fetele au nevoie de sprijinul nostru!

best_lazialul
5th February 2009, 14:08
Duminica, 8 februarie, ora 11:00 - Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" - Buzau

HCM Buzau - HC Zalau

best_lazialul
6th February 2009, 10:58
Duminica, 8 februarie, ora 11:00 - Sala Sporturilor "Romeo Iamandi" - Buzau

HCM Buzau - HC Zalau


Romeo Ilie (antrenor HCM Buzau) : "Un meci contra lui Tadici nu trebuie ratat, mai ales că jucătoarele mele promit să-și dea viața pe teren. Avem nevoie de suportul publicului mai mult ca niciodată"

best_lazialul
20th February 2009, 12:48
Duminica, 18 februarie, ora 11:00, Sala Sporturilor " R. Iamandi " - Buzau

Etapa 16: HCM Buzau - Rapid Bucuresti
Arbitri: Barbu / Nica - AG

best_lazialul
18th March 2009, 14:11
HCM Buzau - HCM Roman -- duminica -- 11:00 -- Sala R. Iamandi
Arbitri:Barcan/Ciurea-DJ

Mario Di Lazi
18th March 2009, 14:27
Echipa nu se numește HCM Hidroconcas Buzau ?

best_lazialul
28th April 2009, 16:39
Echipa nu se numește HCM Hidroconcas Buzau ?

Ba da.. s-a schimbat numele acum ceva timp. De la Astral Buzau s-a trecut la HCM Hidroconcas Buzau, apoi a ramas doar HCM Buzau. Poate ne ajuta moderatorii si schimba titlul acestui topic.. :yes:

Miercuri, ora 17:00, Sala "R.Iamandi" - Buzau

HCM Buzau - Tomis Constanta

best_lazialul
30th October 2009, 13:37
Sambata, ora 11:00, la Buzau
HCM Buzau - Rapid Bucuresti

Veniti sa vedeti prima victorie a sezonului! :)

Lotul echipei: Alina Iordache, Daniela Petrescu (portari) - Oana Cîrstea (extrema stanga), Ionela Goran, Alina Braniște, Flori Chelaru, Lăcrămioara Roșu, Ana Maria Stoica (interi), Ramona Geană, Dana Braniște (centrii), Bianca Gornistu (pivot), Nicoleta Rusu, Andra Paraschiv (extrema dreapta)

Sper ca n-am uitat pe cineva.. in ianuarie vor intra si Anca Lipan (inter) si Paula Aba (portar)

best_lazialul
15th January 2010, 16:06
Sambata, 16 ianuarie, ora 11:00
HCM Buzau - Tomis

Veniti sa vedeti fetele care etapa trecuta au castigat la Galati.. :)

best_lazialul
23rd September 2013, 21:49
A inceput sezonul 2013-2014 al Diviziei A. In prima etapa, HM Buzau a pierdut pe terenul puternicei CSM Slobozia, scor 28-25 (16-10).

Sambata, buzoiencele primesc vizita unei alte contracandidate la promovare, Danubius Galati. Meciul este programat la ora 10:00, in Sala Sporturilor "R.Iamandi".

best_lazialul
1st October 2013, 13:13
HM Buzau - Danubius Galati 29-24 (17-9).

Sambata, in etapa a 3-a avem un nou meci greu, la Stiinta Bucuresti. Toti buzoienii din Bucuresti si nu numai sunt invitati la ora 13.00 in Sala Floreasca (Lucian Grigorescu) din capitala. Hai Buzau!

best_lazialul
6th October 2013, 09:09
Stiinta Bucuresti - HM Buzau 25-27 (15-16)

Fetele noastre au obtinut ieri inca o victorie foarte importanta. Sambata jucam tot in deplasare, la Activ Plopeni.

best_lazialul
16th October 2013, 14:04
Activ Plopeni - HM Buzau 20-31 (10-16). Detalii pe www.hmbuzau.ro .

Sambata, la ora 11, buzoiencele primesc vizita "lanternei" Universitatea Targoviste.

best_lazialul
20th October 2013, 15:00
HM Buzau - Targoviste 42-15 (19-8)

Sambata viitoare jucam la Piatra Neamt. Hai Buzau!

best_lazialul
27th October 2013, 09:06
Am cucerit si Pietricica :) , 28-22 (15-8) la Piatra Neamt si ne-am apropiat la un singur punct de primele doua clasate, Slobozia si 181, care au remizat ieri, scor 29-29, in derby-ul etapei disputat in Sala Floreasca.

Vineri, ora 17.00, HM Buzau joaca pe teren propriu cu Rapid Bucuresti! Haideti la sala sa ne sustinem fetele!! Hai Buzau!!

best_lazialul
2nd November 2013, 09:25
HM Buzau - Rapid Bucuresti 48-43 (25-18) :) A 6-a victorie consecutiva! Sambata viitoare jucam la Bucuresti, cu Spartac.

best_lazialul
5th November 2013, 09:14
Sambata, ora 13.30, in Sala Floreasca: Spartac Bucuresti - HM Buzau.
Obiectiv: a 7-a victorie consecutiva si un test bun, fara accidentari inaintea marelui duel cu Scoala 181 de peste 2 saptamani. Hai Buzau!

best_lazialul
11th November 2013, 13:59
Spartac Bucuresti - HM Buzau 27-31 (15-12).

Ne mentinem pe locul 2, la un singur punct in spatele liderei din Slobozia.

Urmeaza marele duel cu ocupanta pozitiei a 3-a, Scoala 181 Bucuresti. Sambata, ora 11.00, toata lumea la sala! Hai Buzau!

best_lazialul
18th November 2013, 14:23
HM Buzau – Scoala 181 Bucuresti 30-28 (17-14)

Continuam sa visam frumos :)

Sambata jucam in deplasare, la Giurgiu.

best_lazialul
23rd November 2013, 23:10
Giurgiu - Buzau 23-30.

Marti, ora 16.00, incheiem turul acasa, cu Stiinta Bacau.

best_lazialul
18th January 2014, 16:38
Sambata, 25 ianuarie, ora 11.00, Sala Sporturilor din Buzau
Meciul sezonului: HM BUZAU - CSM Unirea Slobozia.
A venit momentul in care atat noi, suporterii, cat si jucatoarele trebuie sa dam totul pentru victorie. Hai Buzau! Luptam si speram pana la capat!!!