PDA

View Full Version : Stadion nou la Craiova??



TYPI-STIINTA
12th January 2007, 14:22
Mititelu a promis acum cateva luni ca va face un stadion nou la Craiova, dupa care s-a razgandit. Din cate am inteles prin ziarele oltene, patronul Universitatii Craiova iar se gandeste la a construi un nou stadion. sper sa fie adevarat, pt ca avem nevoie de un nou stadion (la fel de mare ca cel actual), dar unul mai modern , acoperit si cu tribunele aproape de gazon pt a-i impulsiona mai mult pe jucatori..cine stie mai mult detalii despre noul stadion il astept aici cu info

TYPI-STIINTA
12th January 2007, 14:23
pana la urma vad ca si cei din bacau viseaza la un stadion modern
http://www.spt.ro/?section=1&subsection=21&articol=17001

Blu3 Lion
12th January 2007, 15:06
ar fi bine dar nu cum zice el de 15.000 de locuri:no: ca pana la urma si Chelsea,Liverpool si Arsenal au renuntat la stadioane mai legendare decat Ion Oblemenco!

Lordliv
12th January 2007, 15:48
mighty a vrut sa preia stadionul tineretului ,printr o hotarare judecatoreasca,in defavoarea consiliului judetean,dar a pierdut procesul!
se preconizeaza un parteneriat universitatea craiova,consiliul local craiova si consiliul judetean dolj pentru repunerea in circuitul competitional al stadionului tineretului,fiecare parte urmand sa contribuie cu 6 mil de euro!cam putin pentru ce este de facut acolo!
avantajul stadionului : este situat in zona centrala,dezavantaj: este prea inghesuit,tribunele cu greu ajung la 20 000 locuri,nu sunt locuri de parcare!
ca sa inceapa sa construiasca singur un stadion supermodern,chiar si cu 15.000 de locuri,mighty ar trebui sa bage 30-40 mil de euro! cam mult ,nici un milionar din fotbalul autohton neinvestind ,pana acum astfel de sume in infracstructura!
concluzia este una ,singur nu va reusi sa faca un stadion!
sif oltenia ar trebui sa investeasca si el ,ca partener, intr o astfel de constructie si atunci sansele de a vedea un nou stadion, " european" la craiova ,ar creste considerabil!

TYPI-STIINTA
12th January 2007, 17:30
asa-i, e greu, multi bani trebuie bagati in construirea stadionului, dar cum ai spus si tu trebuie sa-l mai ajute si consiliul local craiova, consiliu judetean, SIF OLTENIA, si de ce nu si NOI SUPORTERII DIN TOATA OLTENIA sa contribuim la realizarea unui stadion la care sa vi cu drag la meci, sa poti sa stai in peluza si sa vezi si de acolo bine meciul (deci, sa-l faca fara pista)...eu unul as scoate 500.000 pt a contribui la realizarea stadionului, dar mai intai sa vedem daca mititelu mai are de gand sa-l construiasca..ar trebui sa se discute si pe alte forumuri (mai ales pe cele ale echipei noastre) despre acest nou stadion pt a-i da si increderea lui adrian mititelu ca si noi suporterii ne dorim foarte mult un nou stadion si ca am dorit sa ajutam cu cat putem la realizarea lui

TYPI-STIINTA
12th January 2007, 17:34
ar fi bine dar nu cum zice el de 15.000 de locuri:no: ca pana la urma si Chelsea,Liverpool si Arsenal au renuntat la stadioane mai legendare decat Ion Oblemenco!

initial, ar fi indicat sa-l faca de 25.000 de locuri, i-ar apoi , cand va mai face rost de fonduri sa-i mai poata adauga inca 10.000 sau 15.000 de locuri si plus acoperis :) ...asta daca vom avea bani. sper ca aici sa ne ajute putin si statul roman, ca vad ca celor de la dinamo si la rapid le fac stadioanele si pe noi nu prea ne ajuta cu nimic :angry:

nr.zece
12th January 2007, 17:39
eu sunt adeptul modernizarii centralului
daramata fiecare peluza si tribuna si reconstruita mai aproape de teren
locatia in care este amplasat permite sa fie modernizat foarte usor
nimeni nu are atata teren in jur pentru parcari, magazine... sau alte facilitati cerute de regulamente
pana si heliport se poate face acolo, netoiu cum intra pe stadion? :)

TYPI-STIINTA
12th January 2007, 17:43
immm, cam greu sa facem acolo noul stadion.nu stiu daca o sa vrea primaria..sau cred ca o sa cam vrea , mai ales ca se apropie alegerile :D Faza este ca nu prea o sa avem unde sa jucam daca stadionul Ion Oblemenco va fi daramat. Ar fi niste solutii stadionul Tineretului, celelalte stadioane din Oltenia :rm valcea, slatina, targu jiu, caracal, etc , dar ar fi cam obositor pt jucatorii sa piarda mereu timpul pe drum

Jus7M3
12th January 2007, 18:04
mah fratilor eu sunt mai nostalgic .. nu concep ca Stiinta sa joace altundeva decat pe Obolemenco .. dc se vrea sa se faca ceva sa se construiasca un stadion de minim 30.000 de locuri pe locul legendarului stadion Ion Oblemenco (fost central)!!

optiuni unde sa jucam avem .. prima ar fi baza extensivului care este destul de cocheta si cred ca ar indeplini standardele pt liga 1 .. dc nu in valea rosie desi stadionul respectiv este in paragina .. dar nah probabil vom fi intelesi de cei de la liga in aceasta privinta tinand cont ca vrem sa facem stadion de 5 stele ... dc nu la Caracal .. pe mine unul nu m-ar deranja sa fac "naveta" acolo un an 2,3 pana cand o sa fie gata noul stadion ..

pt mine este foarte inportant ca "noul stadion" sa fie construit exact unde se afla actualul stadion .. istoria si traditia ne obliga sa jucam in acelasi loc unde am obtinut cele mai mari performante ale Universitatii .. adica stadionul Ion Oblemenco !!

inter
12th January 2007, 22:10
vad ca problemele ridicate sunt legate de locatie si de nr. de locuri ... da banii .. cine ii da ... si e o suma .:D:D ..nu e vb. sa castigi la 6/49 si sa faci stadionul ...

sincer cu parere de rau ... eu nu stiu de unde se vor gasi atatia bani ... sau macar un sponsor ... da ce sponsor ..:rolleyes:

*Coco*
12th January 2007, 22:46
De unde sa facem mai stadion nou
Ca un stadion nou nu il faci fara 100 mil$ ...
Pana la urma tot renovarea Centralului o sa fie solutia:)

TYPI-STIINTA
12th January 2007, 22:47
sincer cu parere de rau ... eu nu stiu de unde se vor gasi atatia bani ... sau macar un sponsor ... da ce sponsor ..:rolleyes:

sper sa se gaseasca unul, mai ales ca toti zic ca o iubesc pe stiinta si cand este sa o ajute ... :confused: Si noi suporterii am fi un "sponsor" , sa zic asa, dar oricum doar noi si patronul nu putem strange banii necesari, si aia greu i-am strange de la suporteri mai ales ca televiziunile nationale nu prea cam dau la tv info despre univ craiova, mai ales sa faca public pe posturile lor tv intentiile noastre

Blu3 Lion
12th January 2007, 22:56
sper sa se gaseasca unul, mai ales ca toti zic ca o iubesc pe stiinta si cand este sa o ajute ... :confused: Si noi suporterii am fi un "sponsor" , sa zic asa, dar oricum doar noi si patronul nu putem strange banii necesari, si aia greu i-am strange de la suporteri mai ales ca televiziunile nationale nu prea cam dau la tv info despre univ craiova, mai ales sa faca public pe posturile lor tv intentiile noastre:happy daca am strange noi suporterii bani nu am face mare kkt pt. ca mai mult de 1.000.000 $ nu am strange,iar pt. un stadion trebuie cel putin 100 mil $ deci noi nu am strange mai mult de 1% iar mititelu nu ar baga mai mult de 10,20 mil $ pt. a face stadion:no: asa ca eu cred ca cel mai bine ar fi sa renoveze Ion Oblemenco:yes: asta nu ar costa mai mult de 10 mil $ si ar fi toata lumea multumita,si cei care vor stadion nou si "nostalgicul" de JustMe:D care nu concepe ca Universitatea sa joace in alta zona a Craiovei:yes:

nr.zece
13th January 2007, 15:30
nu se va fe niciun stadion nou, se va renova oblemenco
eu asa cred, nu exista bani

Jus7M3
13th January 2007, 18:09
foarte bine .. sa se renoveze Oblemenco .. dc stadionul va fi adus la standardele europene eu nu vad care este problema !!

Lordliv
14th January 2007, 08:25
problema este ca centralul nu poate fi adus la exigentele europene asa cum este el conceput!
printre altele, trebuie daramata toata tribuna oficiala si facuta una pe lungimea tribunei intai ( ca in ghencea),ca sa respecte suprafetele cerute pentru presa ,sala de conferinte,loje ,restaurant etc.
ca sa darami tot stadionul ,i ti mai trebuie cel putin inca 10 mil de euro si apoi nici terenul nu permite o noua constructie!
mighty ,dorea un stadion cu numai 15 000 de locuri in zona lacului craiovita,si pentru ca terenul nu permite constructii mai mari!
alta problema,pista de atletism nu poate fi distrusa si nici mutata in alta zona! csm craiova este un nume in atletismul romanesc,iar fr de atletism are un centru olimpic la craiova si nu va permite daramarea pistei!( chiar daca fusese adusa de arnautu!)

TYPI-STIINTA
14th January 2007, 13:49
problema este ca centralul nu poate fi adus la exigentele europene asa cum este el conceput!
printre altele, trebuie daramata toata tribuna oficiala si facuta una pe lungimea tribunei intai ( ca in ghencea),ca sa respecte suprafetele cerute pentru presa ,sala de conferinte,loje ,restaurant etc.
ca sa darami tot stadionul ,i ti mai trebuie cel putin inca 10 mil de euro si apoi nici terenul nu permite o noua constructie!
mighty ,dorea un stadion cu numai 15 000 de locuri in zona lacului craiovita,si pentru ca terenul nu permite constructii mai mari!
alta problema,pista de atletism nu poate fi distrusa si nici mutata in alta zona! csm craiova este un nume in atletismul romanesc,iar fr de atletism are un centru olimpic la craiova si nu va permite daramarea pistei!( chiar daca fusese adusa de arnautu!)

deci singura solutie ramane construirea unui nou stadion si in alta zona.. dar mi-e ca nu o sa se realizeze nimic :no:

nr.zece
14th January 2007, 14:21
pai de acord lordule, toti vrem un alt stadion in alta parte, dar cu totii suntem de acod ca nu sunt bani in romania pt asa ceva (decat daca il construieste cocos cu blonda de la cotroceni)
deci pt noi cea mai buna varianta e renovarea centralului

Jus7M3
14th January 2007, 16:03
eu nu vreu un stadion nou in alta parte :D vreau ori sa se renoveze actualul stadion .. ori sa fie daramat si sa se construiasca unul nou pe acelasi loc !!

TYPI-STIINTA
14th January 2007, 16:29
eu nu vreu un stadion nou in alta parte :D vreau ori sa se renoveze actualul stadion .. ori sa fie daramat si sa se construiasca unul nou pe acelasi loc !!

mai bine sa se construiasca unul nou care sa aiba tribunele aproape de terenu de joc ca sa creem o presiune mare pe dusmani :D ...si in plus s-ar vedea si mai bine meciu de pe un asfel de stadion

Jus7M3
14th January 2007, 16:36
nu nu .. prefer actuala arena :D pt mine personal stadionul Ion Oblemenco (fost Central) inseamna MULT .. traditia nu o pot uita .. pe actualul stadion am avut cele mai mari performante .. NU concep sa jucam in alta parte decat aici .. sa il renoveze sau repet .. sa il darame si sa construiasca altul nou

stadionul ION OBLEMENCO = ACASA !!

Lordliv
14th January 2007, 19:43
normal,si eu doresc sa jucam tot pe ion oblemenco!
dar cand ma gandesc la componenta actualului consiliu local craiova,nu prea vad nici 1% sanse de rezolvare pozitiva a unui proiect de " reabilitare europeana" a stadionului!::( :(

Cra10veanu
15th January 2007, 03:09
sa se faca pista de atletism in alta parte, si sa renoveze centralul.

cris-cs
31st January 2007, 22:25
sa se faca pista de atletism in alta parte, si sa renoveze centralul.

de-acord :ok: dar cum sa-l renoveze??? defapt tu vrei sa spui ca sa nu mai avem pista de atletism, adica sa mute tribunele mai aproape de gazon. cam greu :(

Jus7M3
8th February 2007, 15:55
nu avem nevoie de un stadion nou .. renovarea centralului(Ion oblemenco) cred eu ca este solutia cea mai buna .. nu putem sa parasim arena legendara ..

cum sa il refaca ?! simplu` ori sa il darame si sa construiasca alt stadion pe acelasi loc(greu si costisitor) ori sa incerce sa aduca actualul stadion la standarde europene !!

Elphax
8th February 2007, 16:01
n-ar fi rau sa faca unul nou, eventual in zona noii centuri din partea de nord a orasului ;)

Jus7M3
8th February 2007, 16:04
stai lejer ca nu ne mutam dp Ion Oblemenco !! ;) fostul central este CASA NOASTRA .. acolo am descoperit Universitatea acolo trebuie sa ramana !! stadionul face parte din mitul UNIVERSITATII CRAIOVA !!

Lordliv
18th February 2007, 20:12
desi are stadionul inchiriat numai pana in 2010,mititelu vrea sa faca niste investitii costistitoare la el!
la modernizarea tribunei oficiale,la amenajarea terenului 2 si prin construirea unor tribune acoperite (2000 locuri), la amenajarea parcarii ,se adauga schimbarea gazonului de joc,introducerea tevilor de incalzire sub gazon si acoperirea partiala a tribunei b!
BRAVO LUI! se tine inca o data de cuvant!
se doreste ca in acest retur si in turul viitor sa jucam pe extensiv.
iarasi o decizie inteleapta! ( dar mai trebuie sa se faca niste investitii si la acest stadion pentru a l aduce la pretentiile lui duru ,pana in aprilie cand jucam cu cfr cluj)
inca o data bravo mititelu: face echipa europeana ,face stadion european!
forza stiinta!

ps. speram ca,consiliul local actual sa nu gaseasca chichite in plus pentru mititelu!:no:

Blu3 Lion
23rd March 2007, 13:41
De câteva zile, la stadionul «Ion Oblemenco» se aude un zgomot ciudat. Ciocanele și bormașinile au înlocuit tobele galeriei și imnurile Universității, iar curtea interioară a tribunei oficiale s-a transformat în șantier.

_______________________________



Deja se văd primele semne, dar când privești colosul îți dai seama că munca este abia la început. Adrian Mititelu s-a ținut de cuvânt și a dat startul la lucrările de reamenajare ale stadionului “Ion Oblemenco”, deși investește banii fără să aibă nicio siguranță că i-ar putea recuperea vreodată. Unii ar spune că este o nebunie să investești în ceva ce nu-ți aparține, finanțatorul Științei este de altă părere: “Ne-am apucat de treabă, ne ținem de cuvânt, nu am vorbit așa în vânt. Timpul nu ne iartă și dacă vrem să facem ceva trebuie să ne mișcăm repede. Deja vestiarul oaspeților este aproape de finalizare, eu cred că în două luni de zile nu ne va mai fi rușine cu tribuna oficială, cu vestiarele, cu cabinele pentru arbitri, pentru medic”. Lucrările vor include și terenurile adiacente stadionului “Ion Oblemenco”, printre care și o altă arenă cu nocturnă de 2.000 de locuri. “Încercăm să facem multe lucruri, să intrăm și la probleme de fond, terenul cu zgură va deveni stadionul «Petre Deselnicu», va avea 2.000 de locuri și instalație de nocturnă, «Oblemenco II» va deveni o platformă de antrenament, care se va numi «Zoltan Crișan». Este numai o rezolvare de moment, Craiova are nevoie în maxim cinci - șase ani de o arenă nouă, iar aici trebuie să participe și comunitatea locală, dacă vrea cu adevărat să ajute sportul, dacă nu, să ne spună și ne luăm gândul. În acest sens, aștept un răspuns ferm”, a declarat Adrian Mititelu, care ieri supraveghea personal lucrările la șantier. Investiția va atige suma de 1,5 - 2 milioane de euro, iar termenul de finalizare al lucrărilor este de noiembrie 2007. “Cineva trebuia să facă și lucrul acesta, nu era să aștept decizia primarului Solomon. Am luat eu taurul de coarne și o să investesc 1,5 - 2 milioane de euro aici în această vară, iar peste șapte - opt luni va arăta altfel și nu o să vă mai fie rușine cu acest stadion. Nu o să fie chiar ceea ce ne dorim, dar în ceea ce privește partea administrativă, va arăta foarte bine”, a precizat Adrian Mititelu.

Jus7M3
23rd March 2007, 14:37
autoritatile locale trebuie sa se implice si ele !! :ok:

48
23rd March 2007, 14:45
autoritatile locale trebuie sa se implice si ele !! :ok:
da' tu de unde stii ba ai fost in audienta la solomon?:evil:

Forza_Stiinta
13th April 2007, 12:26
misto sa-l faca ca al lui manchester utd.

Jus7M3
13th April 2007, 15:04
lasa .. sa renoveze stadionul Ion Oblemenco si eu unul o sa fiu multumit :D :ok:

reseter
1st May 2007, 10:22
ma gandesc...40 mil euro pt un stadion nou....mai bine 10.000.000 euro pentru jucatori care sa faca performanta si apoi, din cupele europene vor veni bani, precum si din transferuri pentru constructia unui nou stadion....dar astea din urma...numai dupa ce obtinem performanta.....ma indoiesc de faptul ca ar fi foarte cautati jucatori care se slaseaza pe locurile 12-14...
Cand vom castiga campionate, cand vom avea primaveri europene...sunt convins ca vom avea si transferuri de 4-5.000.000 de euro...pana atunci....nema.....nu cred ca prea curand vom mai transfera jucatori la Ajax, la PSV Eindhoven samd...probabil cele mai "tari" transferuri vor fi la cluburile bucurestene....nu prea vad eu pe Real Madrid sau pe Roma alergand cu milioanele de euroi dupa jucatori de locul 12-14 din campionatul Romaniei...depinde de jucatori, dar depinde si de conducatori...in orice afacere, pentru a castiga...intai trebuie sa investesti...

reseter
1st May 2007, 10:25
iar treaba cu primaria...hmmmm.....solomon e cum bate vantul dar totusi conduce o institutie publica....cine ii garanteaza ca din banii investiti din fonduri structurale va avea un profit pentru comunitate????.....si apoi.....nu prea mult depinde de solomon...decizia se ia cu aprobarea consiliului local care e format din mai multi consilieri.......solomon e doar varful icebergului si doar avizeaza...Consiliul local in sedinta ia decizia....

Jus7M3
1st May 2007, 14:24
se pare ca s-a abandonat ideea cu un stadion nou .. va fi renovat stadionul Ion Oblemenco :ok:

nr.zece
2nd May 2007, 15:50
normal ca s-a abandonat
a visat analfabetul si s-a trezit

Che Guevara
4th May 2007, 23:43
S-a renuntat la idee. Se renoveaza Ion Oblemenco.