PDA

View Full Version : Liga Nationala 2005-2006 - masculin



Pages : [1] 2 3

spinU
16th June 2005, 15:33
s-a stabilit programul competitional pt liga nationala editia 2005-2006.cine poate sa-mi spuna si mie de unde pot sa-l aflu...

desdemona
17th June 2005, 04:12
Ti-l spun eu :D scuze de intarziere, dar acum am vazut threadul :)

Uite turul:

Etapa I-a (11 septembrie 2005)

Romvag Caracal - UCMR Universitatea Reşiţa
CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucureşti
Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare
HCM Constanţa - Armătura Universitatea Agronomia Cluj
Politehnica Iaşi - "U" Poli Izometal Timişoara
Uztel Ploieşti - Dinamo Braşov
HC Lignitul Tg. Jiu - CSM Oradea

Etapa a II-a (18 septembrie 2005)

"U" Reşiţa - CSM Oradea
Dinamo Braşov - Lignitul Tg. Jiu
Poli Timişoara - Uztel Ploieşti
Armătura Cluj - HCM Constanţa
HC Minaur - Steaua
Dinamo Baumit - Politehnica Iaşi
Romvag Caracal - CSM Medgidia

Etapa a III-a (22 septembrie 2005) - intermediară

CSM Medgidia - "U" Reşiţa
Steaua Bucureşti - Romvag Caracal
HCM Constanţa - Dinamo Baumit
Poli Iaşi - Minaur Baia Mare
Uztel Ploieşti - Armătura Cluj
Lignitul Tg. Jiu - Poli Timişoara
CSM Oradea - Dinamo Braşov

Etapa a IV-a (25 septembrie 2005)

"U" Reşiţa - Dinamo Braşov
Poli Timişoara - CSM Oradea
Armătura Cluj - Lignitul Tg. Jiu
Minaur Baia Mare - Uztel Ploieşti
Dinamo Baumit - Poli Iaşi
Romvag Caracal - HCM Constanţa
CSM Medgidia - Steaua Bucureşti

Etapa a V-a (2 octombrie 2005)

Steaua Bucureşti - "U" Reşiţa
HCM Constanţa - CSM Medgidia
Poli Iaşi - Romvag Caracal
Uztel Ploieşti - Dinamo Baumit
Lignitul Tg. Jiu - Minaur Baia Mare
CSM Oradea - Armătura Cluj
Dinamo Braşov - Poli Timişoara

Etapa a VI-a (9 octombrie 2005)

"U" Reşiţa - Poli Timişoara
Armătura Cluj - Dinamo Braşov
Minaur Baia Mare - CSM Oradea
Dinamo Baumit - Lignitul Tg. Jiu
Romvag Caracal - Uztel Ploieşti
CSM Medgidia - Poli Iaşi
Steaua Bucureşti - HCM Constanţa

Etapa a VII-a (16 octombrie 2005)

HCM Constanţa - "U" Reşiţa
Poli Iaşi - Steaua Bucureşti
Uztel Ploieşti - CSM Medgidia
Lignitul Tg. Jiu - Romvag Caracal
CSM Oradea - Dinamo Baumit
Dinamo Braşov - Minaur Baia Mare
Poli Timişoara - Armătura Cluj

Etapa a VIII-a (23 octombrie 2005)

"U" Reşiţa - Armătura Cluj
Minaur Baia Mare - Poli Timişoara
Dinamo Baumit - Dinamo Braşov
Romvag Caracal - CSM Oradea
CSM Medgidia - Lignitul Tg. Jiu
Steaua Bucureşti - Uztel Ploieşti
HCM Constanţa - Poli Iaşi

Etapa a IX-a (6 noiembrie 2005)

Poli Iaşi - "U" Reşiţa
Uztel Ploieşti - HCM Constanţa
Lignitul Tg. Jiu - Steaua Bucureşti
CSM Oradea - CSM Medgidia
Dinamo Braşov - Romvag Caracal
Poli Timişoara - Dinamo Baumit
Armătura Cluj - Minaur Baia Mare

Etapa a X-a (13 noiembrie 2005)

"U" Reşiţa - Minaur Baia Mare
Dinamo Baumit - Armătura Cluj
Romvag Caracal - Poli Timişoara
CSM Medgidia - Dinamo Braşov
Steaua Bucureşti - CSM Oradea
HCM Constanţa - Lignitul Tg. Jiu
Poli Iaşi - Uztel Ploieşti

Etapa a XI-a (20 noiembrie 2005)

Uztel Ploieşti - "U" Reşiţa
Lignitul Tg. Jiu - Poli Iaşi
CSM Oradea - HCM Constanţa
Dinamo Braşov - Steaua Bucureşti
Poli Timişoara - CSM Medgidia
Armătura Cluj - Romvag Caracal
Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit

Etapa a XII-a (4 decembrie 2005)

"U" Reşiţa - Dinamo Baumit
Romvag Caracal - Minaur Baia Mare
CSM Medgidia - Armătura Cluj
Steaua Bucureşti - Poli Timişoara
HCM Constanţa - Dinamo Braşov
Poli Iaşi - CSM Oradea
Uztel Ploieşti - Lignitul Tg. Jiu

Etapa a XIII-a (11 decembrie 2005)

Lignitul Tg. Jiu - "U" Reşiţa
CSM Oradea - Uztel Ploieşti
Dinamo Braşov - Poli Iaşi
Poli Timişoara - HCM Constanţa
Armătura Cluj - Steaua Bucureşti
Minaur Baia Mare - CSM Medgidia
Dinamo Baumit - Romvag Caracal



Cat priveste programul Cupei Romāniei, ediţia 2005-2006:

Turul I (5 februarie 2006)
Turul II (15/19 martie 2006)
Turul III (03/07 mai 2006)
Finala (28 mai 2006)

BornWild
17th June 2005, 04:19
SpinU.......iti recomand sa tii cu echipa din Caracal ca sunt toti craioveni de acolo......eu le tin pumnii si sunt sigur ca vor face o figura frumoasa.

desdemona
17th June 2005, 04:22
Da' mie ce-mi recomanzi? :o: :)

andreiush
17th June 2005, 09:48
Desde... Minaur - Constanta sau Constanta - Minaur cand e?;) Cred ca e o greseala, nu joaca Minaur cu Steaua si in prima si in a doua etapa:) Intr-una dintre ele trebuie sa fie meciul cu Constanta.

desdemona
17th June 2005, 14:14
Nu stiu, mama, stai ca verific, eram cam obosita azi-dimineata :)

andreiush
17th June 2005, 14:45
Pai se poate tocmai un asa derby sa lasi de-o parte?:evil:

desdemona
17th June 2005, 14:59
:D
Chiar asa :)

Treaba e ca asa scrie in programul pe care il am si aseara nu am observat eroarea :) Dar se rezolva, o corectez, numai sa ma informez corect :ok:

:o: :o: Hai sa-ti mai zic una tareee... Astia de la noi de la club nu stiu inca programul :happy Antrenorul abia s-a intors din concediu si zice ca asteapta tragerea la sorti de la mijlocul lunii iulie (!) ca sa-si faca si el programul de antrenamente :sleep: Eu stiam ca tragerea la sorti a avut loc saptamana trecuta :drak:

andreiush
17th June 2005, 23:29
Desde... n-ai aflat cand ne confruntam?:evil: Ca eu nu gasesc nicaieri...
Poate incepe campionatul si antrenorul vostru e in concediu:D

desdemona
17th June 2005, 23:36
Pai nu gasesti, ca nici eu nu am gasit pe internet. Programul il aveam din alta parte... confuzia nu am facut-o eu, asa l-am "primit" ... Si de aflat n-am aflat... :mda: Am fost ocupata cu treaba la munca si n-am apucat... dar daca nici Aihan Omer nu stie ce program are cu baietii.... :rosu: m-am convins cat interes!! In fine, il scuz... ca si-o fi luat si omul concediu si a plecat cu familia pe undeva... dar sper sa se mobilizeze curand :rolleyes:

Cosmin Salajan
18th June 2005, 04:20
programul la fete se trage la sorti azi dupa meciul romaniei, dupa ce se tremina ultimul meci de baraj , pana acum linia de lasament ste cam asa : 1 "U" cluj 4 puncte , 2 hcm piatra neamt 2 puncte , 3 venus apa nova 1 punct , 4 marta baia mare 1 punct , azi se disputa ultimele meciuri , echipa din cluj este salvata , sa vedem care echipa se va clasa pe locul 2 . programul la baieti cred ca se gasese pe site la federatie , cautati pe acolo ca tre sa fie

desdemona
18th June 2005, 07:54
Programul la baieti copiaza-l tu aici daca-l gasesti pe frh. Poate asa rectific si eu eroarea din programul pe care l-am postat mai sus. Eu am gasit numai programul din sezonul trecut, inca nu au actualizat :rosu:

Cosmin Salajan
18th June 2005, 18:08
tragerea la sorti a fost facut a si la fete azi , asta iti spun sigur , ce sa facem daca astia de la frh is puturosi si cand pun ceva pe site pun gresit

desdemona
18th June 2005, 19:18
Stiu ca a fost facuta astazi, scrie in program pe frh (18 iunie, ora 14.30 - Tragerea la sorti a programului de desfasurare a Ligii Nationale feminine editia 2005-2006), asa cum la baieti a fost facuta saptamana trecuta...
Dar sa puna dracu' programul ala, ce atata vacanta, sa corectez si eu greseala :)

Cosmin Salajan
18th June 2005, 21:24
ce sa facem la tontzi ni greu si am intrat si noi in vacantza , numa unii mai au stresiune

desdemona
18th June 2005, 21:29
Altii au serviciu, numai unii au concediu..... :no:

spinU
19th June 2005, 20:43
SpinU.......iti recomand sa tii cu echipa din Caracal ca sunt toti craioveni de acolo......eu le tin pumnii si sunt sigur ca vor face o figura frumoasa.
Fii sigur ca si eu le voi tine pumnii si sper sa faca o figura frumoasa pt ca de mult timp Oltenia n-a mai contat in hanbalul masculin.O sa incerc sa merg la cat mai multe meciuri ale lor...Oricum sunt sigur ca sala va fi plina la fiecare meci(aprox 1000 de spectatori) pt ca si in div a era plina meci de meci...

desdemona
20th June 2005, 15:30
@andreiush, m-am uitat si eu cu atentie prin programul pe care l-am postat. Tu zici de ai tai, dar nici cu ai mei nu mi-e rusine... Cica jucam cu Armatura Cluj si-n prima etapa, si-n a doua :happy O data la ei, o data la noi :D:D Adica tot cam cum joaca Minaur cu Steaua :)

Am verificat in programul asta si singura echipa cu care nu "joaca" HCM Constanta este chiar Minaur... deci se leaga... Intr-una din etape sunt inversate echipele si normal ar fi sa fie trecut un meci intre Constanta si Baia Mare... iar celalalt intre celelalte 2 echipe ramase (Steaua si Armatura Cluj).

Asta daca nu e varza tot programul asta... :no: cine dracu l-a batut la calculator :ciocan: Ma lamuresc eu imediat, ca pe frh nici acum nu l-au afisat :happy



Etapa I-a (11 septembrie 2005)

Romvag Caracal - UCMR Universitatea Reşiţa
CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucureşti
Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare
HCM Constanţa - Armătura Universitatea Agronomia Cluj
Politehnica Iaşi - "U" Poli Izometal Timişoara
Uztel Ploieşti - Dinamo Braşov
HC Lignitul Tg. Jiu - CSM Oradea

Etapa a II-a (18 septembrie 2005)

"U" Reşiţa - CSM Oradea
Dinamo Braşov - Lignitul Tg. Jiu
Poli Timişoara - Uztel Ploieşti
Armătura Cluj - HCM Constanţa
HC Minaur - Steaua
Dinamo Baumit - Politehnica Iaşi
Romvag Caracal - CSM Medgidia

andreiush
20th June 2005, 18:31
Acolo e greseala:) Mai ales ca sunt meciurile unul dupa celalalt scrise.
E clar. Baia Mare joaca cu Steaua si Constanta in primele doua etape:evil: Ramane de vazut unde.

BornWild
22nd June 2005, 14:16
Fii sigur ca si eu le voi tine pumnii si sper sa faca o figura frumoasa pt ca de mult timp Oltenia n-a mai contat in hanbalul masculin.O sa incerc sa merg la cat mai multe meciuri ale lor...Oricum sunt sigur ca sala va fi plina la fiecare meci(aprox 1000 de spectatori) pt ca si in div a era plina meci de meci...

Te asigur ca nu vei regreta, mai ales ca acolo, presedintele este directorul de la RomVag, un om care pune handbalul pe primul plan.
Nu stiu mai multe detalii in privinta sezonului viitor, insa este posibil ca vor face niste transferuri bomba, cel putin anticipez, mai multe, voi stii cand ma voi intoarce din vacanta
:rolleyes:

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 15:43
rares jurca va continua la dinamo si in sezonul viitor

desdemona
22nd June 2005, 15:45
Nici nu stiu daca e o veste buna sau proasta :D:D:D

BornWild
22nd June 2005, 22:36
Trebuia sa se duca la Constanta :happy

desdemona
22nd June 2005, 23:24
Multumim pentru bunele intentii, dar NU! :ok:

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 23:46
* Raul Marian si-a prelungit contractul


Antrenorul principal al echipei de handbal masculin Armatura "U" Agronomia Cluj, Leon Gombos, ne-a declarat ca a reusit sa perfecteze cinci transferuri si sa-l convinga pe "centrul" Raul Marian sa-si prelungeasca contractul pe inca doua sezoane. Gombos a obtinut semnaturile bistritenilor Ezechil Besutiu (inter dreapta) si Paul Baizasan (centru), ambii verificati cu ocazia celor doua partide amicale disputate in luna aprilie si mai. De asemenea, la Cluj va evolua si sibianul Radu Lazar, care poate evolua centru si inter stanga, la fel ca extrema Musteata, transferat definitiv de la Dinamo.
Al cincilea transfer, poate cel mai spectaculos, este, in fapt, revenirea extremei stanga Ioan Ani, sotul internationalei Mihaela Senocico, componenta a echipei de handbal feminin "U" Jolidon. "Toate cele cinci transferuri pe care am reusit sa le perfectez in aceste zile sunt foarte importante. Din toamna, la Cluj, vom avea o echipa puternica de handbal, iar obiectivul este clasarea intre primele cinci formatii ale Ligii Nationale. De asemenea, l-am convins pe Raul Marian sa mai joace doua sezoane pentru noi. El a avut mai multe oferte, toate tentante, din punct de vedere financiar, insa a preferat sa ramana la Cluj. Nu este exclus sa mai aduc unul-doi jucatori de calibru, dar nu va pot da numele lor", a declarat Gombos.
Tehnicianul clujean va participa saptamana viitoare, la Ramnicu Valcea, la un curs de perfectionare, organizat de Federatia Romana de Handbal pentru antrenorii din prima liga. Echipa isi va relua pregatirile in 15 iulie, iar din 5 august, timp de zece zile, va efectua un cantonament montan in statiunea Belis-Fantanele.

BornWild
23rd June 2005, 01:03
Sa ma bata cucu daca stiu vreun nume de a scris cosminU acolo.
Antrenorul asta de unde a aparut?......
Raul Marian imi spune ceva parca , dar nu prea stiu de unde "sa il iau"


Hai ca va dati ca stiti handbal...........intrebare de baraj:
in ce tara si in ce an s-a jucat prima oara handbal?

Cosmin Salajan
23rd June 2005, 11:25
:) , daca ai vazut ceva meciuri deale clujului e tipul ala mai mic si cu inceput de chelie :)

desdemona
23rd June 2005, 14:08
Hai ca va dati ca stiti handbal...........intrebare de baraj:
in ce tara si in ce an s-a jucat prima oara handbal?
Eu nu am zis niciodata asta. Dar poate va veni o vreme.... :P

Vad ca nu se inghesuie nimeni. Nu ne spui tu? Ca nu vreau sa caut pe internet :)
Da' daca e s-o iei asa, handbal nu poti spune ca s-a jucat din cele mai vechi timpuri (ca multe alte sporturi)? Adica long, long time ago, inaintea erei noastre eventual :D

Hai ma Born , plecasi in concediu? Nu ne lasa asa, ca e interesant :)

Cosmin Salajan
23rd June 2005, 18:45
covaciu antrenor la cluj la fete , cristina dogaru secund si jucatoare . se destrama rapidu? busuioceanu si moise la posta calnau , varzaru in danemarca

BornWild
23rd June 2005, 22:00
1915 Germania.......
Maine dimineata plec si dupa-amiaza bag o ciorbita de burta, imediat cum ajung

desdemona
23rd June 2005, 22:37
E clar cu Germania aia... :ok:

P.S. Drum bun si concediu placut :)

BornWild
23rd June 2005, 22:46
Danke......... si tie la fel......nu cred ca o sa mai fiu prin preajma vreo luna jumate..poate o sa mai arunc vreun ochi din cand in cand , dar nu prea mult ca ma asteapta pestele sa se zbata in carlig si berica rece-rece...........
Mi-am fixat obiectiv............daca dupa o luna jumate am 100 kg greutate inseamna ca nu am facut prea multe abuzuri :yeah:

desdemona
23rd June 2005, 22:49
Hmmm.. trebuie sa ai grija, sa te si mentii in forma :) Stii p-aia cu "minte sanatoasa intr-un corp sanatos" :)

BornWild
23rd June 2005, 23:12
Eu dau repede jos ca am un vecin care e dietician la un club sportiv si m-am dat bine pe langa el, iar acum, cand voi veni din vacanta, in primul rand il las sa rada putin de mine cata ma fac si apoi il pun la treaba

desdemona
23rd June 2005, 23:17
Mai bine le-ai da sfaturi si alora de pe Cura de slabire.. ca ce se mai chinuie saracii... :)

BornWild
24th June 2005, 01:54
Aia de acolo spun numai prostii........la ei principalul e infometarea si cu cat mai multe cure din alea, organismul sufera de fiecare data soc, trecand de la un mod de viata la altul.Oricum, eu nu fac cure de slabire pt siluete ca altii, ca deocamdata o am.......insa, se mai pune cate putin :cool: de sarbatori ( m-am ingrasat odata de imi era si groaza de mine, 8 kg in 10 zile, mancal-ar nenea pe el de porc gustos :happy ) si acum vara, dar acum ma ingras mai mult de la berea rece, pt ca de la caldura nu mananc decat odata pe zi.....seara tarziu .
Oricum.........principalul aliat in lupta cu grasimile pt a le elimina este apa plata.Eu, in medie bag cam 3 litrii de apa pe zii si imi merge radiatoru' struna :cool:

Cosmin Salajan
24th June 2005, 03:16
de la handbal sariram la bucatarie :)) imediat va vad la teleshoping

desdemona
24th June 2005, 09:47
Da' ce, tu te te uiti la emisiunile alea, ca sa ne vezi? :)

Nu am sarit la bucatarie, vorbeam de viata sportiva vs. viata sedentara, da' uite ca Born pleca in concediu pana sa apucam sa dezvoltam discutia :D Nu era oricum chiar off-topic :rolleyes:
Prin urmare .. revenim la handbal :)

Cosmin Salajan
24th June 2005, 09:57
cateodata , pe la ora 14-15 ma pun la tembelizor sa mananc si ghici peste ce dau? tele shoping , mam saturat de sauna belt , truse de taiat , aparate de aerobic . born cat stai in ghermania ca si io dau pe acolo in august in 9 august am zburat si io din cluj spre koln , cu halte , ca mocanitza are halte la manheim si munchen .vezi ca in austria sunt niste carnati super sto , io anu trecut am bagat numa 6 , dar merita!
ce zice de situatia de la rapid? varzaru in danemarca , busuioceanu la calnau , moise la galati , dogaru la cluj

desdemona
25th June 2005, 10:48
Am si eu putin timp sa citesc presa ultimelor zile:

Ivănescu, final de contract
După ratarea CE, tricolorii vor rămīne fără colectivul tehnic. Preşedintele FRH, Cristian Gaţu, a declarat ieri că este extrem de dezamăgit de naţionala masculină, care a ratat calificarea la CE 2006, după 25-35 cu Serbia Muntenegru. “Din punctul meu de vedere, contractul lui Petre Ivănescu şi cel al lui Richard Reinholdz sīnt īncheiate. La finele acestei săptămīni avem o consfătuire cu antrenorii, la Vīlcea, şi acolo vom aborda şi această problemă. Aşteptăm propunerile care vor fi discutate după aceea īn Consiliul de Administraţie”, spune Gaţu. Din cīte se aude, urmează să se renunţe la īntreg colectivul tehnic, inclusiv la Lucian Rīşniţă şi la Nicolae Munteanu.
Fostul campion mondial Vasile Stīngă, vizat la naţionala masculinăCum īnţelegerea cu antrenorul Petre Ivănescu s-a terminat, iar antrenorii Lucian Rīşniţă şi Nicolae Munteanu se pare că nu vor mai fi reconfirmaţi, conducerea FR de Handbal caută soluţii pentru banca tehnică a echipei naţionale masculine. După ce preşedintele Cristian Gaţu a infirmat orice discuţie referitoare la posibila venire a lui Ghiţă Licu, ieri a apărut o nouă variantă. Din cīte se aude, īn pole position este fostul campion mondial Vasile Stīngă, antrenorul echipei Steaua.

Transferat pe fals!
Alin Şania, puternicul inter al naţionalei Romāniei, este subiectul unei anchete internaţionale de amploare pe marginea modului īn care a ajuns să joace īn Qatar. Deşi a semnat cu Steaua, Şania (23 de ani) nu poate evolua īncă pentru gruparea “militar㔠deoarece IHF şi EHF analizează transferul acestuia de la clubul sloven Provent la o echipă din Qatar. Transferat de la Minaur la clubul sloven, el a atras destul de repede atenţia datorită fizicului impresionant - 1,97 m şi 100 kg -, dar şi a talentului. Astfel, la finele anului trecut a fost transferat la un club din Qatar, unde a stat doar două luni şi jumătate. Managerul care a intermediat această mutare a făcut īnsă un fals grosolan, anchetat īn prezent de IHF şi EHF. “Eu am aflat destul de tīrziu ce s-a īntīmplat. Managerul a trecut īn acte Minaur şi nu Provent la poziţia clubului care mă deţine. De aceea am şi fost sfătuit de sloveni, cu care am o relaţie bună, să plec din Qatar”, spune Şania. După ce a părăsit Golful Persic, perioada de transferuri se īncheiase, iar Alin Şania a putut să se legitimeze doar īn liga a doua din Romānia, la Caracal.
Nu se īntoarce īn Slovenia
Liber la sfīrşitul acestui sezon, Alin Şania a semnat pentru Steaua, alegīnd clubul roş-albastru din mai multe oferte. Printre cei care l-au dorit insistent au fost şi slovenii de la Provent, dar “deşi am jucat bine pentru sloveni şi m-au apreciat, acolo sīnt două tabere, unii care mă susţin şi alţii care nu prea mă au la inimă”.
Trebuie să returneze 10.000 de dolari
După ce a plecat de la gruparea din Qatar, arabii au cerut īnapoi banii pe care Şania īi luase īn avans. “Trebuie să dau īn jur de 10.000 de dolari, dar şi clubul Steaua mă va ajuta īn acest sens. A fost greu pīnă am luat legătura cu cei de acolo, dar sper ca īn trei săptămīni să mă achit de datorie”, spune handbalistul care īn prezent se află acasă, la Craiova. De asemenea, pentru a putea beneficia de serviciile jucătorului, Steaua trebuie să plătească 7.500 de euro clubului sloven ca grilă de formare (2.500 pentru fiecare an).

HCM Constanţa
Deţinătoarea Cupei Romāniei este prima echipă ce s-a reunit pentru noul sezon. După o lună de vacanţă, băieţii de la HCM Constanţa s-au reunit pentru a demara pregătirea viitorului sezon competiţional. “Vrem locul īntīi”, spune antrenorul Aihan Omer, care şi-a convocat jucătorii pe plaja din Mamaia. HCM păstrează echipa cu care a cīştigat Cupa Romāniei, ultimele contracte urmīnd a fi perfectate săptămīna aceasta. Aflaţi la final de contract, Băiceanu şi Buricea rămīn, īn proporţie de 95 la sută, īntr-o situaţie asemănătoare fiind şi Stavrositu. “Īncercăm să facem două-trei transferuri, care să ajute echipa mai ales īn Cupa Cupelor. Discuţiile sīnt avansate”, afirmă directorul sportiv, Nurhan Ali. Startul campionatului este prevăzut pentru 11 septembrie, lună īn care HCM va debuta şi īn Cupa Cupelor.

Cosmin Salajan
25th June 2005, 15:12
apoi asta e de mult stirea
, in rest in sera asta meciul campioanelor la valcea si sedintza federala a antrenorilor, arbtrilor si federatiei

desdemona
26th June 2005, 11:00
Ei, nu e chiar foarte veche - ca le-am citit doar p-alea de unde ramasesem in urma din motive independente de vointa mea :) Am si zis ca sunt stiri din ultimele zile, iar aia cu Sania chiar ma interesa in mod deosebit.

Cosmin Salajan
28th June 2005, 20:37
deci , geanina toncean si magdalena paraschiv au semnat cu "U" jolidon cluj , mai sunt in discutii dogaru si buceschi

andreiush
28th June 2005, 23:12
Lot, conducere, obiective - o triadă sub “tirania” bugetului

• de la buget īncepe totul

De bani depind negocierile cu jucătorii, programate pentru 5 iulie. De bani depinde şi rămīnerea lui Pană la club, deoarece īn sărăcie chinuitoare performanţa nu se poate face, iar tehnicianul a declarat īn conferinţă că nu se mai află la vīrsta la care să lupte la nesfīrşit. De bani depind şi obiectivele care se vor formula pentru sezonul următor. Cert este deocamdată faptul că echipa s-a īnscris īn cupele europene, Minaur urmīnd a evolua īn sezonul 2005/2006 īn Cupa EHF. Cert mai este şi faptul că doar şapte jucători mai au contract cu echipa Minaur, 12 aflīndu-se la final de contract. Tot sigură este şi plecarea antrenorului Ioan Palko la divizionara A CSM Bistriţa, unde are ca obiectiv promovarea īn Ligă. Antrenorul Palko nu a plecat singur la Bistriţa, ci īnsoţit de cinci jucători de la Minaur: Viman, Cosma, Kovacs, Cristian şi Balint. Aceste date ne-au parvenit telefonic de la Ioan Palko. “Eu zic că vor plīnge după Minaur!” a opinat sponsorul Răducu Pop, făcīnd referire la cei şase plecaţi la Bistriţa. Pe banca tehnică a Minaurului, din toamnă, va sta Ioan Chircu. Sīnt gata plecaţi şi Ghionea, Irimescu şi Vizhbovskyy, deşi īn privinţa lui Ghionea primarul a declarat că va īncerca orice speculaţie juridică pe marginea contractului astfel īncīt golgeterul Minaurului să rămīnă la Baia Mare.

• fără jucători din campionatul intern īn vizor

Revenind la subiectul arzător al bugetului, primarul Cristian Anghel a menţionat că peste 10 miliarde au fost cheltuite īn sezonul 2004/2005 la Minaur. Aceasta este suma de la care s-ar putea pleca şi īn acest an, astfel īncīt conducerea clubului să poată formula obiective ambiţioase. Din păcate, deocamdată singurul contract bătut īn cuie este cel cu CEC, care se va derula pīnă īn martie 2006. Se adaugă aici sumele provenite de la sponsorii locali şi nişte tratative duse īn capitală pentru alţi sponsori. Rămīnīnd īn preajma puşculiţei grupării de pe Valea Roşie, ea va decide şi transferurile care se vor face spre echipă. Tehnicianul Pană a declarat că are īn vizor doi sīrbi şi doi ucraineni liberi de contract. Chestionat despre jucătorii din campionatul intern de care ar fi nevoie la Baia Mare, Pană a fost tăios: “Jucătorii din ţară nici nu vor să audă de Minaur din cauza atmosferei negative care s-a creat īn jurul echipei!”

• “Venirea lui Bud līngă Minaur a fost iniţial benefică!” (Anghel)
Īn ceea ce priveşte conducerea clubului, apele s-au limpezit: Lascăr Pană a fost şi este īn continuare preşedintele clubului, īn timp ce vicepreşedinţi sīnt Liviu Bechiş şi Cristian Anghel. Aşa spun hīrtiile oficiale ale clubului. Īn configuraţia de putere care este susţinută de acte la Minaur, Nicolae Bud nu apare. Comentariile pe marginea acestui subiect au fost numeroase. “CEC nu l-a impus decīt pe Grigoriu īn Consiliul de Administraţie al clubului, fără să emită alte pretenţii īn acest sens” a declarat Răducu Pop. “Venirea lui Bud līngă Minaur a fost iniţial benefică!” a admis vicepreşedintele Anghel. “Īnainte era disciplină la club. Datorită lui Bud jucătorii au participat la două acţiuni, fără ca nimeni din conducerea clubului să fi fost anunţat. Aceasta a reprezentat un afront la adresa clubului şi o īncercare de destabilizare” a declarat Lascăr Pană.

• Pană n-a semnat, īncă, cu Dinamo

Parafrazīnd un vers din Tudor Arghezi (“de ce ai plecat, de ce ai mai fi rămas?!”), aşa am dorit şi noi să ştim de ce ar fi vrut să plece Lascăr Pană la Bucureşti şi de ce, īntre timp, se gīndeşte să rămīnă, totuşi, la Minaur. Pană a dat vina pe mass media atunci cīnd a explicat motivele care l-au determinat să intre īn tratative cu echipa campioană. “Să le fie ruşine acelora din Baia Mare care l-au pătat pe Pană! Cum să mă simt atunci cīnd am citit că dacă Pană rămīne jucătorii pleacă? Cum să merg īn faţa jucătorilor după ce am fost mīnjit cu noroi din toate părţile?” Īn ceea ce priveşte motivele pentru care īncă nu a semnat cu Dinamo, tehnicianul a declarat că doar intervenţia unor oameni din conducerea clubului şi atitudinea unor băimăreni l-au făcut să se oprească din drum.

• acţionarea īn instanţă a clubului, o premieră naţională

Īn fine, un alt subiect abordat a fost Iulian Alexandru. Cel care este autorul unei premiere īn handbalul din Romānia, prin darea īn judecată a clubului Minaur pentru restanţele la plata salariului pe perioada februarie - aprilie (circa 6.000 euro) şi neplata intervenţiilor medicale suferite de jucătorul care s-a accidentat la īnceputul sezonului trecut (22.975.190 lei). Deşi īn primă fază jucătorul a cīştigat procesul intentat clubului, conducerea clubului pare a fi decisă să conteste decizia judecătorească. “Urmează ca Iulian Alexandru să dea īn judecată clubul cīndva īn cursul săptămīnii viitoare pentru neachitarea sumelor aferente lunilor mai şi iunie. Adică alte 4.000 de euro” a declarat recent avocatul lui Iulian Alexandru, Mihăiţă Orza.

desdemona
28th June 2005, 23:39
Deci Pana de fapt nu a semnat inca cu Dinamo? Pai parca intelegerea era deja parafata, in fine... cel putin chestia parea destul de sigura..

Cosmin Salajan
29th June 2005, 00:46
bine amu , si Tu , in romania TOTUL ESTE POSIBIL

andreiush
29th June 2005, 08:59
Deci Pana de fapt nu a semnat inca cu Dinamo? Pai parca intelegerea era deja parafata, in fine... cel putin chestia parea destul de sigura..
Pana inca n-a semnat cu Dinamo. De fapt nici nu stiu daca va mai semna. Numai Ghionea a semnat :mda: pentru 7.000 de euro :mda: . Va dati seama?! Asta e... daca minunatii conducatori ai Minaurului n-au acceptat oferta spaniolilor, care era de cateva zeci de mii de euro... :jerk:

desdemona
29th June 2005, 10:40
Ghionea a iesit pe locul 2 la golgeteri sezonul trecut? Parca asa stiam..

andreiush
29th June 2005, 16:03
Sezonul trecut pe locul 2 si acu 2 sezoane a fost golgeter. Intr-adevar... jucator de 7.000 de euro:headbang:

desdemona
29th June 2005, 18:00
Da, stiam de acum doua sezoane, dar nu eram sigura daca el a fost pe locul 2 sezonul trecut.

desdemona
30th June 2005, 22:33
Federaţia Romānă de Handbal a trimis o scrisoare de intenţie forului mondial de profil, īn care anunţă că doreşte să-şi depună candidatura pentru organizarea Campionatului Mondial de seniori, din 2009. „Aşteptăm răspunsul federaţiei internaţionale. Īn scrisoare am amintit de faptul că Romānia este cāştigătoarea a patru titluri mondiale la masculin, dar n-a organizat niciodată un turneu final”, a explicat preşedintele FRH, Cristian Gaţu. De asemenea, Gaţu a afirmat că a trimis o scrisoare de intenţie şi la Federaţia Europeană de Handbal, pentru a organiza Campionatul European de tineret masculin, din 2008, şi pe cel feminin, tot de tineret, din 2009.

Ar fi o chestie :rolleyes: /hello

andreiush
1st July 2005, 00:01
Daca organizam noi campionatul mondial ne calificam?:D
Cam asa am putea ajunge noi la turnee finale... si la fotbal si la handbal... doar daca am fi gazde.

desdemona
1st July 2005, 01:00
Yeah right... asa o sa ne "calificam" - si dupa aia o sa ne elimine fain frumos, fara prea mare bataie de cap, ai mai buni ... :ciocan:
Da' macar asa am avea si noi posibilitatea sa vedem maestri in teren :ok:

desdemona
5th July 2005, 13:23
Doi jucători din Serbia & Muntenegru, Bojan Butulija şi Miodrag Kazic, se află īn probe la HCM Constanţa. Ei au făcut ieri un prim antrenament de acomodare la Sala Sporturilor şi au fost testaţi de antrenorul Aihan Omer īntr-un joc şcoală, la care a participat şi internaţionalul romān Sandu Iacob, o achiziţie certă.
După două săptămīni de pregătire pe plajă, handbaliştii constănţeni au intrat īn sală, intenţia antrenorului principal Aihan Omer fiind aceea de a-i testa pe noii veniţi. Alături de internaţionalul romān Sandu Iacob, care, īn proporţie de 99%, va semna un contract cu cīştigătoarea Cupei Romāniei, la antrenament au participat şi doi handbalişti sīrbi, Bojan Butulija şi Miodrag Kazic. Omer a condus un joc şcoală, īn care cei doi au evoluat alături de Popescu, Ali, Săulescu, Giotoiu şi Timofte, din cealaltă echipă făcīnd parte Vasile (Stănescu), Toma, Iacob, Stavrositu, Băiceanu, Şoldănescu şi Buricea, plus rezervele Puşcaşu, Nemenco, Taşcă şi Marius Vasile. "Prima impresie este bună, dar au venit obosiţi, de pe drum şi nu pot să mă pronunţ dacă răspund cerinţelor. Aştept īncă două antrenamente pentru a vedea dacă fac faţă ritmului nostru", a declarat Aihan Omer. "După jocul test de astăzi, va urma īncă unul mīine, apoi vizita medicală şi vom trage concluziile. La un eventual transfer, decizia finală o va lua Aihan Omer", a adăugat Marius Puşcaş, membru al consiliului director al clubului. Reprezentantul conducerii HCM ne-a dezvăluit şi următorul obiectiv: "Ar mai fi vorba despre un inter dreapta din Israel cu care sīntem īn discuţii destul de avansate, urmīnd ca īn două-trei zile să se clarifice situaţia". Internaţionalul israelian Idar Maimon, de la Hapoel Rishon Le Zion s-ar putea adăuga pe lista achiziţiilor clubului constănţean, care poartă negocieri şi pentru a le prelungi contractele lui Nicolae, Stavrositu şi Tucanu.
Interul stīnga Bojan Butulija are 26 de ani şi joacă la vicecampioana Serbiei, Partizan Belgrad, cu care a fost sfertfinalist sezonul trecut īn Cupa EHF. A adunat 20 de selecţii īn lotul reprezentativ, dar este vărul mai celebrului Igor Butulija, semifinalist cu Iugoslavia la Jocurile Olimpice de la Atena. A jucat trei ani īn Austria. "Ştiu despre echipa Constanţei de la televiziune, am văzut-o anul trecut īn Liga Campionilor contra Barcelonei. Prietenul nostru Adzic ne-a dat multe informaţii şi īmi place foarte mult cum am fost primit aici. Ştiu că Romānia a fost printre vīrfurile handbalului mondial cu ani īn urmă". Miodrag Kazic are 28 de ani şi poate evolua atīt inter dreapta cīt şi extremă dreapta. Este jucătorul lui Metaloplastika Sabac, cu care a evoluat sezonul trecut īn sferturile Challenge Cup. "Am văzut că aveţi o echipă bună, care a bătut Barcelona. Dacă voi juca aici, vreau să cīştig campionatul, cupa şi Cupa Cupelor!" Săptămīna aceasta va reveni la echipă şi interul stīnga muntenegrean Aleksandar Adzic, care, īn proporţie de 95%, va semna prelungirea contractului cu HCM. (Telegraf)

andreiush
6th July 2005, 17:53
Etapa I-a (11 septembrie 2005)

Romvag Caracal - UCMR Universitatea Reşiţa
CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucureşti
Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare
HCM Constanţa - Armătura Universitatea Agronomia Cluj
Politehnica Iaşi - "U" Poli Izometal Timişoara
Uztel Ploieşti - Dinamo Braşov
HC Lignitul Tg. Jiu - CSM Oradea

Etapa a II-a (18 septembrie 2005)

"U" Reşiţa - CSM Oradea
Dinamo Braşov - Lignitul Tg. Jiu
Poli Timişoara - Uztel Ploieşti
Armătura Cluj - Politehnica Iasi
HC Minaur - HCM Constanta
Dinamo Baumit - Steaua Bucuresti
Romvag Caracal - CSM Medgidia

Etapa a III-a (22 septembrie 2005) - intermediară

CSM Medgidia - "U" Reşiţa
Steaua Bucureşti - Romvag Caracal
HCM Constanţa - Dinamo Baumit
Poli Iaşi - Minaur Baia Mare
Uztel Ploieşti - Armătura Cluj
Lignitul Tg. Jiu - Poli Timişoara
CSM Oradea - Dinamo Braşov

Etapa a IV-a (25 septembrie 2005)

"U" Reşiţa - Dinamo Braşov
Poli Timişoara - CSM Oradea
Armătura Cluj - Lignitul Tg. Jiu
Minaur Baia Mare - Uztel Ploieşti
Dinamo Baumit - Poli Iaşi
Romvag Caracal - HCM Constanţa
CSM Medgidia - Steaua Bucureşti

Etapa a V-a (2 octombrie 2005)

Steaua Bucureşti - "U" Reşiţa
HCM Constanţa - CSM Medgidia
Poli Iaşi - Romvag Caracal
Uztel Ploieşti - Dinamo Baumit
Lignitul Tg. Jiu - Minaur Baia Mare
CSM Oradea - Armătura Cluj
Dinamo Braşov - Poli Timişoara

Etapa a VI-a (9 octombrie 2005)

"U" Reşiţa - Poli Timişoara
Armătura Cluj - Dinamo Braşov
Minaur Baia Mare - CSM Oradea
Dinamo Baumit - Lignitul Tg. Jiu
Romvag Caracal - Uztel Ploieşti
CSM Medgidia - Poli Iaşi
Steaua Bucureşti - HCM Constanţa

Etapa a VII-a (16 octombrie 2005)

HCM Constanţa - "U" Reşiţa
Poli Iaşi - Steaua Bucureşti
Uztel Ploieşti - CSM Medgidia
Lignitul Tg. Jiu - Romvag Caracal
CSM Oradea - Dinamo Baumit
Dinamo Braşov - Minaur Baia Mare
Poli Timişoara - Armătura Cluj

Etapa a VIII-a (23 octombrie 2005)

"U" Reşiţa - Armătura Cluj
Minaur Baia Mare - Poli Timişoara
Dinamo Baumit - Dinamo Braşov
Romvag Caracal - CSM Oradea
CSM Medgidia - Lignitul Tg. Jiu
Steaua Bucureşti - Uztel Ploieşti
HCM Constanţa - Poli Iaşi

Etapa a IX-a (6 noiembrie 2005)

Poli Iaşi - "U" Reşiţa
Uztel Ploieşti - HCM Constanţa
Lignitul Tg. Jiu - Steaua Bucureşti
CSM Oradea - CSM Medgidia
Dinamo Braşov - Romvag Caracal
Poli Timişoara - Dinamo Baumit
Armătura Cluj - Minaur Baia Mare

Etapa a X-a (13 noiembrie 2005)

"U" Reşiţa - Minaur Baia Mare
Dinamo Baumit - Armătura Cluj
Romvag Caracal - Poli Timişoara
CSM Medgidia - Dinamo Braşov
Steaua Bucureşti - CSM Oradea
HCM Constanţa - Lignitul Tg. Jiu
Poli Iaşi - Uztel Ploieşti

Etapa a XI-a (20 noiembrie 2005)

Uztel Ploieşti - "U" Reşiţa
Lignitul Tg. Jiu - Poli Iaşi
CSM Oradea - HCM Constanţa
Dinamo Braşov - Steaua Bucureşti
Poli Timişoara - CSM Medgidia
Armătura Cluj - Romvag Caracal
Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit

Etapa a XII-a (4 decembrie 2005)

"U" Reşiţa - Dinamo Baumit
Romvag Caracal - Minaur Baia Mare
CSM Medgidia - Armătura Cluj
Steaua Bucureşti - Poli Timişoara
HCM Constanţa - Dinamo Braşov
Poli Iaşi - CSM Oradea
Uztel Ploieşti - Lignitul Tg. Jiu

Etapa a XIII-a (11 decembrie 2005)

Lignitul Tg. Jiu - "U" Reşiţa
CSM Oradea - Uztel Ploieşti
Dinamo Braşov - Poli Iaşi
Poli Timişoara - HCM Constanţa
Armătura Cluj - Steaua Bucureşti
Minaur Baia Mare - CSM Medgidia
Dinamo Baumit - Romvag Caracal

Sper ca e bun :cool:

desdemona
6th July 2005, 20:53
andreiush /hello /hello

E bun, e bun, ca e acelasi de pe frh :ok: L-au pus - in sfarsit! - dar nu de mult timp, ca eu m-am mai uitat din cand in cand de curiozitate sa vad ce au de gand :rolleyes:

andreiush
7th July 2005, 15:10
Dintr-un ziar local l-am luat. Oricum era cel pus de tine de muuuult(spre deosebire de frh) cu mici modificari in primele doua etape.

desdemona
7th July 2005, 15:37
Da, in sfarsit ne-am lamurit si noi :) In ala de-l pusesem eu nu stiu cine bramburise primele doua etape ... :headbang:

Cica antrenorul nostru nu se mai teme absolut deloc de voi, a zis ca grijile lui sunt, in ordine, Steaua si Dinamo ... Mi se pare normal, cel putin din cate stiu eu, Steaua sta momentan cel mai bine - a plecat Cenusa, dar au cele mai multe "achizitii". Si bune.
Apropo, in afara de faptul ca a plecat Ghionea la Dinamo si Irimescu (nu mai stiu unde) - ati mai facut ceva transferuri?
De la noi a plecat Paraianu la Cretail, iar la intrari nu-l avem decat pe Sandu Iacob si promisiuni de 2 sarbi, dar ai nostri cica sunt multumiti ...

andreiush
7th July 2005, 16:30
E normal ca nu se mai teme de noi. Au plecat antrenori, jucatori... bani n-avem. Antrenorul Palko a plecat in Divizia A la Bistrita, a luat cu el 5 jucatori: Viman, Balint, Zenoviu, Cosma si Kovacs. Ghionea e la Dinamo. Irimescu a plecat la Resita. Altor jucatori le-a expirat contractu cu Minaur: Iulian Alexandru (care e si in proces cu clubul), Daniel Apostu, Iuliu Varady, Florin Soancć, Yan Vizbovsky, Ludovic Varo, Lucian Ghiulai.
Jucatori posibili sa vina la Baia Mare: Iordan (portaru de la Dinamo), 2 sarbi si 2 ucrainieni.

desdemona
8th July 2005, 00:49
Ai dreptate.. o sarada continua la voi :no:

Bud a demisionat
Preşedintele executiv al HC Minaur a renunţat, deşi obţinuse o finanţare de 4 miliarde lei. Degringolada de la HC Minaur Baia Mare continuă. După ce a rămas fără antrenorul secund Ioan Palko şi fără mai mulţi jucători de bază, a venit rīndul preşedintelui executiv Nicolae Bud să-şi prezinte demisia. Acesta obţinuse o finanţare de 4 miliarde pentru echipă. Oficialul băimărean, impus de sponsorul principal, a făcut anunţul prin intermediul unei scrisori deschise, luīnd această decizie după ce a simţit că unele persoane i-au vrut răul, fără īnsă a le nominaliza. “S-a văzut că varianta cu Nicu Bud preşedinte executiv a deranjat pe unii dintre cei apropiaţi echipei. N-am dat replici şi nu m-am antrenat īn escaladarea unor conflicte care ar fi putut genera mult rău clubului”, a menţionat Bud. Lascăr Pană, directorul tehnic al echipei, a fost una dintre persoanele care l-au contestat pe Nicolae Bud, fiind deranjat că nu a fost anunţat de două petreceri la care au fost invitaţi jucătorii. “Este opţiunea dīnsului”, a comentat Lascăr Pană. Din cīte se pare, īnfierarea lui Nicolae Bud a pornit din momentul īn care acesta a cerut acces la documentele oficiale ale clubului băimărean (contracte, facturi şi altele), acte ţinute sub cheie. (ProSport)

andreiush
20th July 2005, 00:04
13 pentru Minaur īn sezonul 2005/2006

Vineri, 15 iulie, a avut loc reunirea lotului HC Minaur Baia Mare īn vederea pregătirii noului sezon competiţional, care va īncepe īn 11 septembrie. La reunirea de vineri, īn faţa directorului tehnic Lascăr Pană s-au prezentat 13 jucători. Număr cu noroc sau cu ghinion, vom constata.

Au rămas, au venit

Este vorba despre Daniel Apostu, Alexandru Sabou, Iuliu Varady, Georgian Nedelcu, Alin Bondar, Radu Ghiurcănaş, Daniel Mureşan, Florin Şoancă, Octavian Schultz. Nou veniţi īn configuraţia Minaurului, Ionut Irimuş (CSS 2 Minaur), Raul Fotonea (SC Cuart), Florin Mateş (SC Cuart) şi Iulian Csepreghi (CS Marta). Aceştia 13 au parcurs ieri şi astăzi vizita medicală, urmīnd ca probabil luni, 25 iulie, Minaur să urce īn cantonament la Şuior. Tehnicianul Lascăr Pană se află īn negocieri cu doi jucători din Ucraina, care urmează īn aceste zile să vină la echipă. Noutăţi vor fi nu doar pe semicercurile Minaurului īncepīnd cu acest sezon, ci şi pe banca tehnică, unde Pană va fi secondat de antrenorul Ioan Chircu.

Au plecat

Reamintim şi jucătorii care au plecat de la Minaur īn această vară: Vasile Viman, Bogdan Cosma, Marius Kovacs, Zenoviu Cristian şi Horaţiu Balint l-au īnsoţit pe antrenorul Ioan Palko la divizionara A, CSM Bistriţa; Valentin Ghionea a plecat la Dinamo Baumit Bucureşti; Gheorghe Irimescu şi Iulian Alexandru s-au īndreptat spre Universitatea Reşiţa; Mihai Bogdan a plecat īn Germania.

Cu 4 jucatori din echipa de baza de anul trecut (Apostu, Sabou, Varady, Nedelcu) nu am nici o speranta pentru anul acesta.

Darkslowstar
21st July 2005, 11:00
Viitoarea camapioana!


RULMENTISTELE” AU OBIECTIVE INALTE PENTRU SEZONUL VIITOR


In urma expirarii acordului dintre echipa feminina de handbal Rulmentul Brasov si CSM Brasov, incepand cu 1 iulie, gruparea finantata de Teodor Florescu are titulatura CS Rulmentul . Formatia isi propune pentru noua stagiune sa ocupe unul dintre primele doua locuri in Liga Nationala, sa castige Cupa Romaniei si sa acceada in ultimul act al „City Cup”, competitie in care va intra pe 7 sau 8 ianuarie 2006, direct din faza sferturilor de finala. Fetele pregatite in aceasta saptamana de „secundul” Aurelian Rosca trag tare la sala de forta, dar si pe drumul care duce spre Poiana Brasov, de luni ele urmand sa urce la Cheia. „Consider ca am facut cele mai importante achizitii dintre pretendentele la titlu. Silcotub Zalau si Oltchim Rm. Valcea vor ramane principalele contracandidate la varful ierarhiei, in conditiile in care Rapid Bucuresti cred ca va avea un an extrem de greu, dupa pierderea a foarte multe jucatoare de baza. In Europa, adversarele redutabile vor fi cele doua echipe franceze, cele doua germane si Tomis Constanta”, a opinat Aurelian Rosca in sala de forta printre portiile de exercitii „la fiare” pe care le-a comandat elevelor sale.

Dragomir a fugit in Italia, Curiteanu s-a retras
In aceasta vara au existat multe miscari de trupe la CS Rulmentul Brasov. Astfel, facand loc numeroaselor achizitii, despre care s-a scris la vremea respectiva, Georgiana Stoleru, Andreea Vlad, Oana Horobat si Gabriela Bobolinoiu au fost puse pe lista de transferuri, existand oferte, de principiu, pentru toate. In plus, Cristina Curiteanu a ales sa se retraga din activitate, spunand ca nu mai poate combina scoala cu sportul de performanta, ea fiind studenta in ultimul an, iar despre Ionela Dragomir, care nu a fost prezenta la reunire, se aude ca a plecat la munca in Italia, fara a-si regla toate conturile cu clubul.

Buget generos pentru 2005-2006
Proiectul de buget intocmit pentru sezonul care va incepe in luna septembrie se ridica, estimativ, la 900.000 de dolari, dar, deja, unele calcule au fost date peste cap. „O parte din cheltuieli vor fi mai mari decat ceea ce socotisem noi, dar este posibil sa echilibram balanta pe alte parti. Oricum, domnul Florescu a spus ca nu vor fi probleme daca isi vor face aparitia cateva modificari”, a punctat presedintele CS Rulmentul, Radu Leta. Conducerea „rulmentista” s-a gandit la alcatuirea unei echipe de Divizia A, care sa activeze la Bucuresti si sa stranga valorile tinere din capitala spre a le roda in liga secunda pentru a face pasul spre echipa Marianei Tarca.

Tinerele „tricolore” se testeaza in Ungaria
Mariana Tarca, antrenoarea „rulmentistelor”, se afla in aceste zile la Satu Mare, in pregatiri cu reprezentativa de tineret a Romaniei. Handbalistele „tricolore” vor disputa la sfarsitul saptamanii trei meciuri de verificare la Debrecen, adversarele fiind echipa locala si reprezentativele similare ale Ungariei si Ucrainei. Tarca va fi de luni la Cheia, impreuna cu CS Rulmentul Brasov.

Fermierul
24th July 2005, 14:59
Buna

Care sunt favoritele voastre pentru castigarea campionatului?

Eu lucrez acum ca bookmaker (fac cote, pe romaneste) pentru o agentie de pariuri on-line din Gibraltar si dorim ca de anul acesta sa oferim si campionatul romanesc de handbal, cote pentru fiecare meci. De asemenea vreau sa fac si cotele pentru pariul "Cine va castiga campionatul", si voi m-ati putea ajuta. Sincer sa fiu, nu prea stiu multe despre handbal, dar fiind singurul roman de aici, am mai usor acces la informatie, asa ca o sa ma ocup eu de asta.

Multumesc si numai bine

spinU
28th July 2005, 00:09
Buna

Care sunt favoritele voastre pentru castigarea campionatului?

Eu lucrez acum ca bookmaker (fac cote, pe romaneste) pentru o agentie de pariuri on-line din Gibraltar si dorim ca de anul acesta sa oferim si campionatul romanesc de handbal, cote pentru fiecare meci. De asemenea vreau sa fac si cotele pentru pariul "Cine va castiga campionatul", si voi m-ati putea ajuta. Sincer sa fiu, nu prea stiu multe despre handbal, dar fiind singurul roman de aici, am mai usor acces la informatie, asa ca o sa ma ocup eu de asta.

Multumesc si numai bine


ROMVAG CARACAL !!!! :yeah:

SORENSEN
28th July 2005, 17:51
la baieti : Dinamo B , HCM Constanta, Minaur , Steaua
feminin : Silcotub , Rapid , Oltchim , Rulmentul Brasov
Pacat ca nu se prea dau meciuri de handbal la TV , desi meciurile HCM-ului Constanta din CL au fost date inspirat de PRO TV , dar doar cele de pe teren propriu.

Cosmin Salajan
2nd August 2005, 00:04
meciuri se dau pe tv sport , la fete rapid e favorita la retrogradare

desdemona
2nd August 2005, 08:03
la baieti : Dinamo B , HCM Constanta, Minaur , Steaua
I-auzi, andreiush :yeah: :evil:

Pana una alta, HCM-ul nostru este inca in cantonament la Bistrita, avand programate saptamana asta si 2 meciuri amicale: cu divizionara secunda CSM Bistrita (maine dimineata) si cu Politehnica Iasi. Vineri, baietii se intorc la Constanta, pentru a pleca in turneul de la Varna.

Cosmin Salajan
2nd August 2005, 15:46
"U" armatura hertz a semnat un contract de colaborare cu tvr cluj prin care se va transmite un numar de meciuri din campionat , mecurile se vor disputa duminica de la orele 17 , vineri e baschet baietzi , sabata handbal fete , duminika handbal baietzi , toate o sa fie de la orele 17 , tvr cluj se receptoneaza in transilvania

andreiush
2nd August 2005, 21:00
@Desde.. probabil a zis podiumul din sezonul trecut;).. ca anul acesta.. sper sa avem macar 10 jucatori:D Totusi cica au mai venit 3 ucrainieni la echipa, cat de buni or fi.. vom vedea...

desdemona
3rd August 2005, 14:22
Ba uite cum era intrebarea:

Care sunt favoritele voastre pentru castigarea campionatului?

M-am mirat si eu putin, dar deh - fiecare cu sperantele lui :P

andreiush
3rd August 2005, 17:21
Pai bine... si Fermierul face cotele la pariuri dupa favoritele fiecaruia?:P

Fermierule.. pune tata Minaur principala favorita!:D Favorita mea:P

Fermierul
4th August 2005, 00:07
Fermierului chiar ii place ceea ce face, si nu vrea sa fie dat afara pt ca a pus favorit un cal cu 3 picioare...

Dinamo si Constanta sunt favorite. corect?

Minaur va avea o cota de 31, dinpacate, si eu sunt din Baia Mare, dar nu pot face mai mult pt ei... :)

Maine ma apuc sa studiez un pic, si veti fi [primii care vor vedea o schita de cote ...

Va multumesc pt contributia voatra de pana acum si mai astept si alte pareri

Numai bine
Fermierul

desdemona
4th August 2005, 18:09
Primele jocuri de verificare pentru HCM Constanta

Aflată īn cantonament la Bistriţa, Handbal Club Municipal Constanţa a susţinut primele jocuri amicale, care pregătesc noul sezon competiţional. Īn urmă cu două zile, vicecampioana Romāniei a īntīlnit colega de eşalon Politehnica Iaşi, echipă venită, la rīndul ei, īn cantonament la Bistriţa. Handbaliştii constănţeni s-au impus cu 32-26, după un meci controlat de la un capăt la celălalt. Ieri dimineaţă, jucătorii pregătiţi de Aihan Omer, Eden Hairi şi Cornel Durău au dispus de echipa locală CSM Bistriţa, pretendentă la promovarea īn Liga Naţională anul viitor, cu scorul de 43-33. Conform declaraţiilor antrenorilor, obiectivul principal al acestor prime meciuri de verificare a fost omogenizarea lotului, īn condiţiile īn care trei dintre componenţii echipei au īmbrăcat pentru prima oară tricoul Municipalului constănţean: Sandu Iacob, Miodrag Kazic şi Bojan Butulija. "Īnceputul este īntotdeauna mai dificil, au apărut şi greşelile, īnsă per total s-a jucat bine. Sīntem mulţumiţi de evoluţia jucătorilor, am reuşit să rulăm īntreg efectivul (n.r.: mai puţin cei patru internaţionali de tineret convocaţi de selecţionerul Lucian Rīşniţă pentru Campionatul Mondial din Ungaria: Mihai Popescu, Ionuţ Săulescu, Bogdan Şoldănescu şi Paul Giotoiu) şi toţi handbaliştii au arătat poftă de joc", a declarat secundul Eden Hairi. Din fericire, nimeni nu este accidentat după primele două jocuri cīştigate de constănţeni la Bistriţa. Urmează astăzi alte două meciuri de pregătire (dimineaţa cu Iaşi şi īn cursul după-amiezii cu Bistriţa), care īncheie cantonamentul montan al deţinătoarei Cupei Romāniei. Mīine, handbaliştii noştri vor reveni la Constanţa şi īşi vor continua antrenamentele acasă.

si

Olanda, Italia şi Ucraina au anunţat că vor veni la Trofeul Carpaţi la handbal masculin

Echipele naţionale de handbal masculin ale Olandei, Italiei şi Ucrainei şi-au anunţat participarea, alături de reprezentativa Romāniei, la Trofeul Carpaţi de la Oradea. Turneul este programat īn perioada 23-27 decembrie, cheltuielile de cazare şi masă, precum şi cele de transport, urmīnd a fi suportate de organizatori. Asociaţia Judeţeană de Handbal Bihor urmează să confirme organizarea turneului pīnă īn 25 august, caz īn care, la cererea Federaţiei Romāne de Handbal, trebuie să-şi ia angajamentul că va schimba suprafaţa de joc şi tabela electronică din sala "Antonio Alexe". Trofeul Carpaţi rezervat selecţionatelor feminine va avea loc la Cluj, la fel ca īn ultimii cinci ani, īn perioada 9-11 noiembrie.

Cosmin Salajan
5th August 2005, 23:49
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=10409
frumos , un adevarat jucator

Darkslowstar
9th August 2005, 16:49
Rulmentistele īncep un alt ciclu de pregătire

Prim divizionare de handbal feminin, Rulmentul Braşov şi-a īncheiat la sfārşitul săptămānii trecute al doilea ciclu de pregătire, prin cantonamentul de la Cheia. Dezavantajul cantonamentului de la Cheia a fost sala de dimensiuni mai reduse decāt o sală normală. Totuşi, Mariana Tārcă s-a declarat mulţumită de felul cum au muncit componentele echipei. Din păcate, Cosmin Damian a făcut o ciupitură de menisc. Īn toată această perioadă a fost prezentă şi Elena Avădănii, care a īnceput pregătirile după ce a suferit o intervenţie chirurgicală la umăr.
Cum lotul naţional de junioare s-a aflat īn pregătiri la Plopeni, s-au organizat şi trei partide – test, cāştigate comod de braşovence.
Ieri, rulmentistele, īn componenţa de mai jos, s-au deplasat la Sibiu, pentru a susţine astăzi normele de control, impuse de federaţie: Valentina Radu, Codruţa Zavragiu, Alina Măerean, Alina Horobeţ, Mihaela Seifer, Andreea Vlad, Andra Andrei, precum şi noile transferate: Carmen Kartos, Mihaela Poenaru, Mihaela Crăcană, Roxana Aiacoboaie, Laura Geană, Raluca Avram, Aneta Gheorghe, Ionica Munteanu, Ana Maria Honciuc, Ecaterina Niţei.
Joi, echipa va reveni sub Tāmpa, unde vor rămānă pānă la īnceputul săptămānii viitoare, cānd se vor deplasa īn Croaţia, la un turneu puternic la Virovitica, cu participarea lui Ferecvoros Budapesta şi Podravka Koprinica. Din Croaţia se vor deplasa la Bad Urach (Germania) la un turneu şi mai puternic, la care vor mai lua parte finalista Ligii Campionilor, Krim Lublijana, Astroc Segura, campioana Spaniei, Trier, din Germania, Cercle Dijon, din Franţa, Lado Togliati, campioana Rusiei.
Cum īn Sala Sporturilor din Braşov nu se poate intra decāt īn prima decadă a lunii septembrie, rulmentistele sunt obligate să se pregătească īn continuare īn afara oraşului. Colectivitatea locală ar trebui să se gāndească pentru o nouă sală sub Tāmpa, locaţia ar putea fi la CS Dinamo, unde există terenul de bitum īn aer liber, ce ar putea fi acoperit. Numai cu o a doua sală, Braşovul nu ar mai suferi ori de cāte ori se vor organiza alte activităţi extra – sportive, īn sala sus amintită.

andreiush
12th August 2005, 13:25
Minaur va mai testa un ucrainean

In aceasta vara HC Minaur i-a adus pe ucrainenii Yan Vijbovski, Iuri Khauka si Dimitri Zinciuk pentru a intari lotul dupa exodul masiv de jucatori la HC Bistrita. Se pare ca postul deficitar al echipei baimarene este cel de extrema dreapta, cu toate ca a fost transferat de la Dinamo Bucuresti stingaciul Alexandru Musteata, component al Lotului National de tineret al Romāniei. In acest sens, conducerea administrativa a clubului incearca aducerea pe acest post tot a unui jucator ucrainean, care este asteptat sa soseasca marti la Suceava. In cazul retinerii acestui jucator, trebuie sa se renunte la unul dintre cei trei, deoarece regulamentul nu permite folosirea decit a trei jucatori straini, si se pare ca cel vizat este Dimitri Zinciuk. Pina atunci, lotul de jucatori se pregateste in vederea sustinerii normelor de control, care se vor da luni, 15 august, la Cluj-Napoca, ocazie cu care s-a perfectat un joc de pregatire in aceeasi zi, cu echipa de Liga Nationala, Armatura "U" Agronomia, din localitate.

In curand ne vom numi HC Kyev :D

desdemona
16th August 2005, 06:20
Dinamo Baumit a plecat īn turneu īn Germania
Dinamo Baumit Bucureşti a plecat ieri īn Germania, unde săptămāna viitoare susţine un turneu de pregătire, Magdeburg (17 august) fiind cel mai puternic adversar pe care īl va īntālni. Īnainte de a porni la drum spre Arad, campioana a susţinut un meci de verificare cu nou-promovata Romvag Caracal, pe care au īnvins-o cu 37-22 (18-11). Principalii marcatori ai “cāinilor” au fost Bogdan Voica, Jurcă, Armanu, cu cāte 7 reuşite.



I-auzi, si-a revenit Jurca :evil: S-a antrenat intens vara asta :P Ma bucur pentru el :rolleyes:
Cei de la Uztel, in schimb, sunt totali :happy



Ploieştenii au făcut victime la un amical īn Germania
Partida amicală dintre Uztel Ploieşti şi Füchse Berlin (liga a doua Germania), desfăşurată la Cottbus, a fost la un pas să degenereze īntr-o bătaie generală. Gazdele s-au impus cu 23-20 (15-10) la capătul unei partide extrem de tensionate. Antrenorul formaţiei din Berlin, Bob Hanning, fost īn sezonul trecut la Hamburg, a spus că ploieştenii au luat un cartonaş roşu pentru agresivitatea exagerată de care au dat dovadă, dar meritau trei. Tehnicianul german a fost supărat, din cauză că Uztel Ploieşti le-a accidentat trei jucători.

desdemona
19th August 2005, 18:20
"Cupa Politehnica"
Minaur nu mai vine
• īn locul băimărenilor va participa Bucovina Suceava

Cu doar o zi īnaintea īnceperii turneului organizat de formaţia ieşeană Politehnica, oficialii lui Minaur Baia Mare au anunţat că echipa lor nu va mai veni la această competiţie. Vestea a fost transmisă prin directorul tehnic Lascăr Pană, tocmai cel care i-a rugat săptămīna trecută pe diriguitorii Politehnicii să-i primească şi pe ei la īntrecere. "Mi-au spus să le rezerv două nopţi de cazare la hotel, să le rezolv problema mesei, iar acum mă sună şi-mi spun că ei au ajuns īn Moldova doar pentru un turneu de achiziţii, deoarece au pierdut vara aceasta doisprezece handbalişti. Iar cum de la noi nu pot lua pe nimeni, vor merge să joace la Piatra Neamţ şi mai apoi la Sf.Gheorghe. Cred totuşi că s-ar fi prezentat la turneul nostru dacă reuşeau să achiziţioneze doi jucători de la Suceava, dar cum bucovinenii i-au refuzat, urmează să meargă să caute prin alte părţi", ne-a declarat ieri antrenorul principal al Politehnicii, Costel Schender. Īn locul băimărenilor va veni Bucovina Suceava, alături de Dinamo Braşov şi CSM Bistriţa, care şi-au confirmat īn scris participarea īncă de acum două săptămīni. Astăzi, īn prima rundă, de la ora 16, se vor īntīlni Bucovina cu Dinamo, iar de la 17,30 CSM cu Politehnica. Mīine, īn a doua reuniune, Politehnica va da piept cu Dinamo (ora 9), iar Bucovina cu CSM (10,30), pentru ca după-amiază să se afle faţă īn faţă CSM cu Dinamo (ora 16) şi Bucovina cu Politehnica (ora 17,30).
Īn altă ordine de idei, tehnicianul ieşenilor nu a abandonat īncă varianta de a īncerca să-l legitimeze pe Taşcă (HCM Constanţa), despre care s-a spus īn prima instanţă că va fi īmprumutat la CSM Medgidia. Problema este că nici jucătorul nu a hotărīt īncă unde ar vrea să evolueze din toamnă, dar se ştie totuşi că are un mic gīnd de a īncerca să prindă lotul primei formaţii a HCM Constanţa, condus de Aihan Omer. (Evenimentul de Iasi)

andreiush
19th August 2005, 19:57
Pai nu vrem sa jucam cu Bistrita pentru ca acolo ii jumate din echipa noastra de anul trecut :evil: N-are rost :D

andreiush
20th August 2005, 00:15
Peste o sćptćmīnć īncepe Cupa Minaur

Īn perioada 26-28 august, Sala Polivalentć din Baia Mare va fi gazda celei de-a 18-a editii a Cupei “Minaur” la handbal masculin. Fćrć īndoialć, va fi un util turneu de verificare pentru echipa noastrć si pentru celelalte invitate, deoarece la douć sćptćmīni dupć acest turneu va debuta noua editie a Ligii Nationale.
Conducerea clubului bćimćrean a invitat la acest turneu trei echipe: Dinamo Baumit Bucuresti (campioana en-titre a tćrii), Armćtura “U” Agronomia Cluj-Napoca (locul 10 īn sezonul trecut al Ligii), HC Switlotechnik Brovary (Ucraina - echipa participantć īn Challenge Cup, direct īn turul III - a terminat pe locul IV īn prima ligć ucraineanć).

desdemona
20th August 2005, 02:50
Suna mai bine al vostru - dpdv al participantelor, ca vreau sa-l vad pe Jurca la treaba :evil: si pe Ghionea... Tu cred ca abia astepti :D

andreiush
20th August 2005, 03:00
Da clar:D
Chiar is curios cum va reactiona sala la adresa lui Ghionea. Sper sa fiu in oras sa ma duc la meci :) Daca era invitata si Constanta era si mai bine ;)

desdemona
20th August 2005, 04:47
Pai sa fii (in oras) si sa te duci, sa-mi povestesti :) Daca era si Constanta oricum nu puteam veni :headbang: dar eram macar si mai interesata de desfasurarea evenimentelor :rolleyes:

andreiush
22nd August 2005, 12:08
Opt meciuri, opt victorii pentru Minaur

Īn sćptćmīna recent īncheiatć, jucćtorii de la HC Minaur au avut de tras din greu. Pe līngć probele de control au sustinut nu mai putin de opt jocuri, īn doar sase zile. Un tur de fortć īncheiat fericit, cu opt victorii din tot atītea posibile si cu trecerea testelor de cćtre toti jucćtorii.
Luni, Minaur s-a deplasat la Cluj-Napoca, acolo unde jucćtorii au sustinut normele de control obligatorii. Toatć lumea a trecut testele, iar dupć-amiazć, elevii antrenati si īnsotiti īn “pelerinaj” de Ioan Chircu au disputat un prim amical, īmpotriva celor de la Armćtura Herz Universitatea Agronomia Cluj-Napoca, pe care l-au cīstigat cu 33-26 (sperćm ca echipa clujeanć sć mai gćseascć niste sponsori si atunci numele echipei ne va ocupa o paginć īntreagć, iar cu rezultatele vom reveni īn zilele urmćtoare :lol: ).
Marti, echipa noastrć s-a deplasat la Suceava, acolo unde a īntīlnit pe CSM Bucovina din localitate, pe care a īnvins-o cu 37-27. Miercuri, au urmat alte douć meciuri, tot la Suceava, cu acelasi adversar, cīstigate si ele: 30-25 si 35-25.
Joi, caravana s-a mutat la Sćvinesti, unde a jucat cu HCM Piatra Neamt, scor: 47-37 (s-au jucat douć reprize de 40 de minute).
Vineri si sīmbćtć, Minaur a participat la un turneu de pregćtire la Odorheiu Secuiesc, unde a īnvins īn toate cele trei jocuri disputate: 27-24 cu Oroszhaza (Ungaria); 27-23 cu “U” Cluj si 36-25 cu echipa gazdć.
Urmeazć cīteva zile mai linistite, iar marti si miercuri, probabil, douć meciuri amicale cu Dinamo Baumit Bucuresti. Apoi, de vineri pīnć duminicć, a 18-a editie a Cupei Minaur. La īntrecere vor participa echipele: Dinamo Baumit (campioana Romāniei), HC Switlotechnik Brovary (Ucraina, locul IV, participantć īn Challenge Cup, acolo unde este calificatć direct īn turul al treilea) si Romvag Caracal, echipć nou promovatć, care va īnlocui pe “U” Cluj, care a declinat invitatia.

Tare faza cu numele echipe din Cluj: Armćtura Herz Universitatea Agronomia Cluj-Napoca :lol:

Fermierul
24th August 2005, 16:34
Dupa cum am promis, avem cote pt Handbal Romania - domni

https://www.betandwin.com/betsnew.aspx?SportID=16

Acum voi face ceva asemnantor pt fete.

Pt cei care nu stiu ce e cu aceste cote, numerele din dreptul echipei iti arata de cate ori castigi banii pariati daca acea echipa va castiga campionatul.

Numai bine si (eventual) succes in pariurile voastre.

Sharkie
24th August 2005, 17:11
Vezi ca postu asta merge pe pariuri ;) Cei de pe aici nu prea pariaza.

desdemona
24th August 2005, 17:38
Da' tu de unde stii? :D Nu-mi amintesc sa fi discutat si sa stii ce face fiecare de pe aici :D:D

andreiush
24th August 2005, 17:40
Sharkie... daca nu stii despre ce e vorba... mai bine lasa...

@Fermierul... Inteleg ca Minaur a schimbat jumate echipa... dar totusi eu zic ca e cam mare diferenta facuta de tine intre Steaua si Minaur. Am pierdut jucatori dar ne-am si intarit. Suntem un fel de FC National de la fotbal :D iar despre Steaua nu stiu cat s-a intarit, cat nu... dar sezonul trecut au fost sub noi.

desdemona
24th August 2005, 18:19
Pai cum, nu se vorbea ca Steaua sta cel mai bine la transferuri? :rolleyes: Chiar - are cineva o statistica a transferurilor? :evil:

andreiush
24th August 2005, 19:59
Aaa... Des cred ca ceri prea mult:D Site-uri despre handbal la noi nu prea sunt, in presa noastra nu se scrie de handbal, in presa locala din Baia Mare apar doar transferurile Minaurului... deci... slabe sanse sa gasim pe undeva... :evil:

Ehh... acum mi-am amintit ca Steaua l-a luat pe Alin Sania :)

Fermierul
24th August 2005, 20:54
Inteleg ca Minaur a schimbat jumate echipa... dar totusi eu zic ca e cam mare diferenta facuta de tine intre Steaua si Minaur. Am pierdut jucatori dar ne-am si intarit. Suntem un fel de FC National de la fotbal

Pai daca suntem un fel de National inseamna ca acea cota de 31 e buna, parca atat le-am "oferit" si celor de la National cand am facut "Cine castiga..." pt fotbal :)

Multumesc inca o data pt informatii... e greu sa faci o asemenea chestie fara sa ai informatii indeajuns... e mai mult la ghici... doar cu clasamentul de anul trecut si cu informatii adunate de la o mana de iubitori ai handbalului de pe un forum... ce e bine e ca nici pariorii nostri nu stiu mai mult :)

Numai bine

andreiush
24th August 2005, 21:41
Chiar ca o mana de oameni (adica maxim 5:D) suntem care discutam despre handbal aici pe forum.
Eu totusi as zice ca ar fi mai potrivita o cota undeva in jur de 10 pentru Minaur daca la Steaua ai pus 3.75 ...

Bafta in ceea ce faci Fermieru!

desdemona
24th August 2005, 22:06
Aaa... Des cred ca ceri prea mult:D Site-uri despre handbal la noi nu prea sunt, in presa noastra nu se scrie de handbal, in presa locala din Baia Mare apar doar transferurile Minaurului... deci... slabe sanse sa gasim pe undeva... :evil:

Ehh... acum mi-am amintit ca Steaua l-a luat pe Alin Sania :)

Eh, hai :) Ca a mai luat si altii....
De care stiu eu: Sania, Laufceag - intors din Spania, Pancu de la Lignitul Tg. Jiu (care urma sa se duca de fapt la HCM Resita, eu asa citisem mai demult), Al. Dedu - revenit de la Teucro, Spania (btw - asta mai poate??) si, destul de recent, Marius Novanc, de la Poli Izometal Timisoara.

Apropo de Lignitul Tg. Jiu, de la ei mai era bun Filip (si el la nationala), sunt curioasa daca l-a luat Dinamo, dupa cum am inteles ca intentionau...

desdemona
25th August 2005, 11:19
HCM Constanţa a debutat cu victorie īn Bulgaria
Prima victimă: Spartak Varna

Handbal Club Municipal Constanţa a debutat cu o victorie la turneul amical "Cupa Varna", īnvingīnd, ieri după-amiază, vicecampioana Bulgariei, Spartak Varna, cu scorul de 40-23, 19-12 la pauză. Antrenorii Aihan Omer şi Eden Hairi au īnceput partida īn formula Stănescu - portar, Timofte - extremă stīnga, Adzic - inter stīnga, Stavrositu - centru, Băiceanu - pivot, Iacob - inter dreapta, Toma - extremă dreapta, īnsă au avut posibilitatea de a testa īntregul lot avut la dispoziţie, Vasile, Buricea, Nicolae, Ali, Butulija, Kazic, Dragicevic şi Oselinsche jucīnd minute bune. "Pentru primul meci, ne declarăm mulţumiţi. Echipa a luat jocul īn serios şi a cīştigat fără probleme. S-au remarcat ca eficacitate Adzic şi Iacob", a declarat Nurhan Ali, directorul executiv al clubului constănţean. Cīştigătoarea Cupei Romāniei va juca astăzi, de la ora 17.00, īn cel de-al doilea meci al grupei A, cu GAC Kilkis, cīştigătoarea Cupei Greciei. Formaţia elenă a evoluat anul trecut īn Cupa Cupelor, īnregistrīnd o dublă victorie cu Kaustik Volgograd, īnainte de a fi eliminată, īn turul al treilea, de echipa spaniolă CBM Valladolid. Ca şi constănţenii, grecii au īn lot cīţiva jucători sīrbi, Maksic fiind golgeterul lui Kilkis. HCM va susţine vineri ultimul meci din grupă contra campioanei Bulgariei, Lokomotiv Varna.

si

Cinci noutăţi la CSM Medgidia

Revelaţia ediţiei precedente a Ligii Naţionale de handbal masculin, CSM Medgidia, speră să-şi completeze lotul cu cinci jucători. Deja se pregătesc cu formaţia antrenată de Ion Crăciun handbaliştii Leonard Cristescu (HCM Piatra Neamţ ), George Şelaru (CSS Călăraşi), Paul Nemenco, Gicu Taşcă şi Ionuţ Puşcaşu (toţi trei de la HCM Constanţa). Nici un nou venit nu a semnat īncă vreo īnţelegere cu formaţia din Medgidia, īnsă īn privinţa lui Cristescu, Şelaru şi Puşcaşu nu sīnt probleme īn acest sens. Īncă se mai negociază la nivel de conducere executivă pentru Taşcă şi Nemenco, HCM Constanţa dorind īmprumutul pentru un an, īn timp ce formaţia Medgidia īşi propune achiziţionarea lor pentru cel puţin doi ani. Īn altă ordine de idei, CSM Medgidia a participat săptămīna trecută la un puternic turneu la Reşiţa, alături de alte patru colege din Liga Naţională. Formaţia antrenată de Ion Crăciun a īncheiat competiţia pe locul patru, obţinīnd următoarele rezultate: 32-35 cu U.Reşiţa, 32-34 cu Uztel Ploieşti, 33-31 cu Lignitul Tg.Jiu şi 23-25 cu Poli Timişoara.

andreiush
25th August 2005, 11:38
Nici Minaur nu se lasa :evil:

Minaur a īnvins pe Dinamo

Ieri dimineatć, Sala Polivalentć din Baia Mare a fost gazda partidei dintre HC Minaur si Dinamo Baumit Bucuresti. A fost un prim meci de pregćtire īntre cele douć echipe, care se vor īntīlni si la Cupa “Minaur”. Bćimćrenii au reusit sć se impunć la limitć, cu 33-32 (15-19).
• Minaur: Apostu (8 interventii bune), Iordan (7), Irimus - Sabou 2, Muresan 3, Kauka 6, Zinciuk 4, Kupcenko 3, Soancć 2, Varady 1, Vizbovski 12 (5), Fotonea, Csepreghi, Bondar, Brćdćtean. Antrenori: Lascćr Panć si Ioan Chircu.
• Dinamo: Dragomir (10), Bīrzć (10), Varo - Purcćrea 4, B. Voica 1 (1), Anca 5, Balea 2, Bibirig 3, Cozma 6, Plesovski 3 (1), Jurcć 4, Armanu 4. Antrenor: Constantin Stefan.

desdemona
25th August 2005, 11:48
Bravo! /hello Ma bucur ca i-ati batut pe nesuferiti (mai putin unul) :D:D Sper s-o tineti tot asa si in continuare ;)

Oricum, mi-ai promis ca ma tii la curent cu meciurile de acum :)

andreiush
25th August 2005, 11:54
De maine incepe Cupa Minaur ;) De meciu asta nici n-am stiut pana ieri dupa-amiaza :)

desdemona
25th August 2005, 12:26
Dar de Cupa Minaur stiai, nu? :P Ca eu la meciurile alea ma refeream - ai zis chiar ca o sa fii prezent acolo si ne povestesti impresii de la fata locului ;)

andreiush
25th August 2005, 12:55
De cupa Minaur stiu, stiu :D Cred ca o sa fiu :)
Dar a trebuit precizat si amicalu asta cu Dinamo, mai ales ca i-am batut :evil:

desdemona
25th August 2005, 13:16
Apropo, andreiush, poze nu faci la meciuri? :rolleyes: /hello

andreiush
25th August 2005, 13:46
Chiar ma gandeam si eu sa fac, acum ca ai zis si tu... :rolleyes:

desdemona
25th August 2005, 13:52
Bun! :ok: Vorbim pe privat ce si cum, ca am si eu o solicitare micutza :evil: /hello

Si bineinteles asteptam si pe forum cateva :)

andreiush
27th August 2005, 20:32
Rezultate Cupa Minaur:

HC Minaur - Romvag Caracal 28 - 22
HC Minaur - HC Switlotechnik Brovary (Ucraina) 35 - 25

La celelalte meciuri nu am stat:D dar stiu ca Dinamo i-a batut pe ucrainieni dupa ce au fost condusi la pauza cu 5 goluri.

Dupa doua meciuri ale Minaurului, pot sa spun ca avem echipa mai buna decat anul trecut, numai sa nu avem accidentari, lotul fiind subtirel. Viteza de joc a crescut mult fata de anul trecut. Cei 4 ucrainieni:D adusi, sunt toti titulari si joaca excelent impreuna. Au viteza, forta, tehnica... tot ce le trebuie.

Portari: Apostu si Iordan(adus in aceasta vara de la Dinamo) - in sfarsit avem 2 portari de valoare. Iordan deja este foarte apreciat de public ;)
Extreme: Sabau (titularul de anul trecut, foarte bun) - extrema stanga, iar ca extrema dreapta, in locul lui Ghionea a fost adus un ucrainian, Kupcenko, acesta ridicandu-se la nivelul lui Ghionea (sau aproape :D )
Interi: Dimitri Zinciuk & Yan Vijbovski - Vijbovski a jucat si anul trecut aici, iar acum este liderul echipei. Zinciuk - are forta si arunca excelent. Pe langa cei 2, mai sunt 2 tineri interi, proveniti de la juniori: Muresan & Cepreghi (au o forta de aruncare astia :o: )
Coordonatori: Iuri Khauka (mi se pare bunicel) si Bondar (ramas in lot de anul trecut)
Pivot: Varady - rezerva de anul trecut. Aici stam cam prost, neavand o rezerva competitiva acum.
Pe langa acestia, mai avem 2 jucatori care joaca doar in faza de aparare: Nedelcu si Soanca - foarte solizi :D

Desi am pierdut multi jucatori valorosi, eu zic ca ne batem si anul acesta la titlu, mai ales daca trecem cu bine de primele 5 etape.
Lascar Pana, o fi el mos si chel :D dar antrenor prost nu e si are ochi pentru jucatori buni omu asta :ok:

Hai MINAUR!!! :ok:

STEAUA-MANIA
27th August 2005, 20:43
Nici Minaur nu se lasa :evil:

Minaur a īnvins pe Dinamo

Ieri dimineatć, Sala Polivalentć din Baia Mare a fost gazda partidei dintre HC Minaur si Dinamo Baumit Bucuresti. A fost un prim meci de pregćtire īntre cele douć echipe, care se vor īntīlni si la Cupa “Minaur”. Bćimćrenii au reusit sć se impunć la limitć, cu 33-32 (15-19).
• Minaur: Apostu (8 interventii bune), Iordan (7), Irimus - Sabou 2, Muresan 3, Kauka 6, Zinciuk 4, Kupcenko 3, Soancć 2, Varady 1, Vizbovski 12 (5), Fotonea, Csepreghi, Bondar, Brćdćtean. Antrenori: Lascćr Panć si Ioan Chircu.
• Dinamo: Dragomir (10), Bīrzć (10), Varo - Purcćrea 4, B. Voica 1 (1), Anca 5, Balea 2, Bibirig 3, Cozma 6, Plesovski 3 (1), Jurcć 4, Armanu 4. Antrenor: Constantin Stefan.
Mama...Minaur a cumparat o "oaste" de ucrainieni :evil: Vizbovski pare sa fie ceva de capul lui...pacat ca nu a ramas Iulian Alexandru :headbang: :headbang:
Andreiush,au fost prezenti rrapedisti ca sa'i injure pe dinamu?

andreiush
27th August 2005, 20:49
Da, pacat ca nu a ramas Iulian Alexandru. Asta e, mergem mai departe. Sa stii ca eu i-am vazut in 2 meciuri pe ucrainieni si mi-au lasat o impresie buna, sper sa confirme in campionat.
La meciul de miercuri nu am fost, deci nu pot sa-ti raspund la intrebare, dar pot sa-ti zic ca ieri, inaintea meciului dintre Dinamo si ucrainieni, galeria noastra a scandat numele lui Dinamo!

Maine de la ora 10:30 se disputa meciul Minaur - Dinamo, din Cupa Minaur.

STEAUA-MANIA
27th August 2005, 23:53
Da, pacat ca nu a ramas Iulian Alexandru. Asta e, mergem mai departe. Sa stii ca eu i-am vazut in 2 meciuri pe ucrainieni si mi-au lasat o impresie buna, sper sa confirme in campionat.
La meciul de miercuri nu am fost, deci nu pot sa-ti raspund la intrebare, dar pot sa-ti zic ca ieri, inaintea meciului dintre Dinamo si ucrainieni, galeria noastra a scandat numele lui Dinamo!

Maine de la ora 10:30 se disputa meciul Minaur - Dinamo, din Cupa Minaur.
10:30?Vb lui mama...astia joaca in vremea bisericii... :headbang: Cum adica au strigat numele lui dinamu?Ciudat..n-avem dinamuvisti pe aici :degete:

andreiush
28th August 2005, 00:00
Meciul trebuia sa se joace de la 11:30, dar au cerut dinamovistii sa joace mai repede ca sa poata pleca.
Da lasa ca Romvag Caracal vs ucrainieni e la ora 9 :sleep: :D
Foarte bine ca le-au strigat numele... sa le aratam ca suntem civilizati :D Bine... la meciurile oficiale nu se va mai auzi asa ceva... dar macar nu se injura...

STEAUA-MANIA
28th August 2005, 00:48
Meciul trebuia sa se joace de la 11:30, dar au cerut dinamovistii sa joace mai repede ca sa poata pleca.
Da lasa ca Romvag Caracal vs ucrainieni e la ora 9 :sleep: :D
Foarte bine ca le-au strigat numele... sa le aratam ca suntem civilizati :D Bine... la meciurile oficiale nu se va mai auzi asa ceva... dar macar nu se injura...
Corect...Apropo,care stie in ce sistem se va juca campionatul masculin de handbal?Tur-retur + play-off sau doar tur-retur?Sistemul tur-retur incurajeaza blaturile...stim fff bine cine e "the god-father" al blaturilor..play-off arata mai bine cine e cea mai buna echipa! :ok: :yeah:
Andrei,bine ca a ramas Apostu,il consider un portar fff bun...acu avem 2 portari ff bun:Apostu si cel adus de la dinamu.

andreiush
28th August 2005, 01:06
Tur - retur e sistemul

Da! Avem 2 portari valorosi si experimentati! De-abia astept sa-l vad pe Iordan cum urla dupa ce pareaza suturile celor de la Dinamo :evil:

STEAUA-MANIA
28th August 2005, 01:16
Tur - retur e sistemul

Da! Avem 2 portari valorosi si experimentati! De-abia astept sa-l vad pe Iordan cum urla dupa ce pareaza suturile celor de la Dinamo :evil:
Suturi?Pai nu e corect...suturi doar in cazu in care loveste cu piciorul :evil: Aruncarile este corect,nu? :D

andreiush
28th August 2005, 01:23
Biiinee... la ora asta :sleep::D suturi... aruncari... ai inteles tu :D

andreiush
28th August 2005, 13:18
Minaur - Dinamo 26 - 34
Mda, Dinamo e mai buna decat noi, cel putin in meciul asta. Am ratat cat pentru 3 meciuri, si sper ca macar in primele 3 etape sa nu mai ratam :D (aici sunt incluse meciurile cu Steaua si Constanta:evil: ).
La Dinamo, Rares Jurca 9 goluri:evil: In timpul meciului a fost cel mai fluierat jucator, pentru ca tot facea semne ironice catre public. Dar, la sfarsit, lumea l-a aplaudat sportiv.
Astfel, Dinamo a castigat Cupa "Minaur", iar Jurca a fost declarat cel mai tehnic jucator :)

In tribune a fost si Vali Ghionea, aplaudat si el de catre cei care l-au vazut :)

desdemona
28th August 2005, 13:56
@andreiush, la meciul cu dinamo zisasi ca n-ai fost? :( Deci poze nema.... :mda: :evil:

andreiush
28th August 2005, 14:26
Ba da. Am fost si la meciul cu Dinamo, asta a fost azi :) Am zis ca n-am stat la meciurile lui Dinamo, din celelalte zile.
Poze am facut in prima zi, dar n-au iesit bine deloc si n-am mai facut :D

desdemona
28th August 2005, 15:28
Vroiam poze de la meciurile lui dinamo :mda: :evil:

andreiush
28th August 2005, 15:36
Am facut doar de la incalzirea lui Dinamo :evil:

desdemona
28th August 2005, 15:41
Pai vreau si eu, chiar daca au iesit bine sau mai putin bine :ok:

andreiush
28th August 2005, 16:27
Nah bene, hai ca am pus cateva, chiar daca n-au iesit tare bine :D
Poze dinaintea si din timpul meciului Minaur - Romvag Caracal

PS Prima stiu ca e miscata rau... dar mi s-a parut interesanta :D

desdemona
29th August 2005, 03:34
Mai misto sunt alea cu Dinamo :D:D :rolleyes:

Cosmin Salajan
29th August 2005, 22:47
am si io o intrebare . SALA DIN BAIA MARE DE CAND NU A FOST RENOVATA?
e drept ca exista si sali mai penale , dar nu arata prea bine?

desdemona
29th August 2005, 22:52
Off-topic: Cosmine, bine ai revenit! :ok: Sper sa te avem mai mult si mai des printre noi :)

STEAUA-MANIA
29th August 2005, 22:53
am si io o intrebare . SALA DIN BAIA MARE DE CAND NU A FOST RENOVATA?
e drept ca exista si sali mai penale , dar nu arata prea bine?
Niciodata? :D Din cate stiu,sala este proprietatea DJTS MM...tot aceleasi scaune jegoase si cu tapiteria rupta :rosu: Uneori la meciuri asista si porumbeii.... :yeah:

andreiush
29th August 2005, 22:56
De mult :D Da' sa stii ca nu e chiar dezastru sala! Podeaua e ok. Tribuna e ok. Acoperisu sta cam prost, in unele locuri :D Oricum nu cred ca sunt multe sali in Romania ca asta de la Baia Mare. Intra cam 2500-3000 de spectatori. Chiar zilele astea citeam ca au fost si 5000 de specatori la un meci al Minaurului in vremurile bune, dar 1500 dintre ei nu vedeau deloc meciul, doar auzeau reactia salii :)

STEAUA-MANIA
29th August 2005, 22:59
De mult :D Da' sa stii ca nu e chiar dezastru sala! Podeaua e ok. Tribuna e ok. Acoperisu sta cam prost, in unele locuri :D Oricum nu cred ca sunt multe sali in Romania ca asta de la Baia Mare. Intra cam 2500-3000 de spectatori. Chiar zilele astea citeam ca au fost si 5000 de specatori la un meci al Minaurului in vremurile bune, dar 1500 dintre ei nu vedeau deloc meciul, doar auzeau reactia salii :)
La meciurile cu STEAUA vin cei mai multi spectatori!La meciurile cu dinamo iese intotdeauna scandal :yeah:

andreiush
29th August 2005, 23:01
La meciurile cu Steaua, Dinamo si Constanta! (in ultimul timp cei mai multi specatori au fost la meciurile cu Dinamo si HCM):) N-ai loc nici pe scari la meciurile astea! La un meci cu Steaua am prins chiar ultima treapta de sus :D Moama ce m-au durut picioarele dupa 30 min...

desdemona
29th August 2005, 23:04
@andreiush - ce-o sa mai duci tu dorul unor astfel de ipostaze... chiar si asa "chinuite" si cu picioare amortite :P
@Steaua-mania - esti din Baia Mare?

andreiush
29th August 2005, 23:08
Desde, bine ca prind macar meciul cu Constanta :evil::D
Steaua-mania e din Baia Mare... dar nu vrea sa puna asta la location :mda:

STEAUA-MANIA
29th August 2005, 23:08
dinamo este dusmanita la orice sport...oare de ce? :D
Oricum,MINAUR(ce nume frumos)intotdeauna a fost in primele 3!Sper sa terminam pe podium si in noul campionat.
Des-nu raspund la provocar :drak:

desdemona
30th August 2005, 00:46
Sper sa terminam pe podium si in noul campionat.
Si eu sper! :ok: Dupa noi! :P

@andreiush, sa nu uiti de poze :)

desdemona
30th August 2005, 02:34
N-am mai avut timp in ultimele zile sa va tin la curent cu evolutia "alor mei" din ... pre-campionat :D Iata-i:


HCM Constanţa, īntre Varna şi Nicosia

HCM Constanţa a cīştigat "Cupa Varna" după ce a īnvins-o duminică, īn finala turneului din Bulgaria, pe campioana Turciei, Beşiktaş Istanbul. Noua formulă de echipă, īnchegată īn această vară, a debutat promiţător īn perspectiva unui sezon cu obiective īndrăzneţe. Handbaliştii noştri pleacă astăzi īn Cipru, urmīnd să participe la un turneu de pregătire organizat de SPE Strovolou Nicosia.

Handbal Club Municipal Constanţa a īnvins la turneul din Bulgaria toate adversarele īntīlnite, Spartak şi Lokomotiv Varna, Kilkis, Zelesniciar Niş şi Beşiktaş Istanbul. Echipa antrenată de Aihan Omer şi Eden Hairi a făcut o demonstraţie de handbal la Palatul Sporturilor din Varna, inclusiv īn mult aşteptata finală de duminică. Fosta participantă īn grupele Ligii Campionilor a fost net superioară aspirantei Beşiktaş, care va īntīlni curīnd pe Dinamo Bucureşti īn turul preliminar al celei mai tari competiţii europene. Campionii Turciei nu au avut antidot la jocul rapid şi eficient practicat de constănţeni, care au făcut şi spectacol de cīte ori au avut ocazia, scorul final, 48-39, spunīnd totul despre diferenţa de valoare dintre cele două echipe. "A fost un turneu util. Am dovedit că sīntem cea mai bună echipă, după ce am īnvins şi pe Beşiktaş, care este 99% naţionala Turciei", spune Aihan Omer. Integrarea noilor veniţi, īn special a sīrbilor Butulija, Kazic şi Dragicevic, dă rezultate, cele cinci meciuri disputate la Varna grăbind omogenizare echipei īnaintea startului de sezon. Handbaliştii noştri, care au plecat īn urmă cu şapte zile din Constanţa cu destinaţia Varna, s-au īntors duminică seară acasă, dar numai pentru o zi!

Din nou la drum

Cum călătorului īi stă bine cu drumul, ei vor pleca mīine la un alt turneu de pregătire, de data aceasta īn Cipru. Clubul constănţean a răspuns invitaţiei venite de la SPE Strovolou Nicosia, participantă īn Cupa Cupelor, ca şi HC Municipal. "Este exact ce ne trebuie. Cīteva meciuri cu adversari diferiţi, cu stiluri diferite, pentru a īnchega şi mai bine relaţiile de joc", opinează Aihan Omer, care īi va avea la dispoziţie īn Cipru şi pe cei patru internaţionali de tineret īntorşi de la Campionatul Mondial din Ungaria, Popescu, Săulescu, Şoldănescu şi Giotoiu. Va lipsi, īn schimb, Butulija, care a suferit o luxaţie la umăr īn Bulgaria. Stănescu şi compania vor zbura astăzi peste Marea Mediterană pentru a petrece cinci zile īn Insula Afroditei. (Telegraf)

http://www.yorkietalk.com/forums/images/smilies/new/23_28_100.gif

andreiush
30th August 2005, 11:27
Ehh... voi aveti bani pentru turnee in strainatate :)
Am crezut ca numai Minaur are asa multi straini :D ... dar se pare ca si HCM-u (parca tot 4 aveti si voi, sarbi, nu?) De aceea comenta Stanga sa se reduca numarul strainilor...

Cosmin Salajan
30th August 2005, 22:46
@ desdemona , am revenit dupa o "pauza " unde m-am preumblat prin germania unde am vazut niste sali , stadioane superbe . am asitat la un antrenament al formatieil din Kiel
noutatzi de la echipa din cluj , sunt destule , antrenorul si-a dat demisia , se incearca sa-l convinga sa revina , in rest la faza cu salile am prins in cluj in ultimul am sala plina de 2 ori , cei drept nu la handbal :(( ci la baschet baietzi , 4000 de persoane , dar dupa cate mi-a povestit tata pe vremea lui ghitza ( eu aveau 10 ani ) se ajungea si la 6000 de oameni :ok: . e drept ca la cluj baschetul are o traditie mult mai mare decat handbalul :ok: , orasele cu traditie in handbal sunt la baietzi Baia - mare /hello si la fete Ramnicu valcea /hello

andreiush
30th August 2005, 23:01
Cosmine... sper sa mai scrii pe aici mai des :) ca suntem tare putini oameni care discutam despre handbal.
Eh.. acum sigur, daca ai vazut sali din Germania ti se pare ca sala din Baia Mare e dezastruoasa... normal :D

PS Din octombrie poate ne vedem pe la sala din Cluj ;)

Cosmin Salajan
30th August 2005, 23:04
andreiush , anul trecut a fost de 2 in baia mare la meci la "U" cu selmont si de atunci nu mi-a placut sala , peretzii in spatele portzilor si tavanul . ce e drept ca germania nu se compara cu romania
ps esti bine venit , suntem i cluj vreo 5 , 6 pasionatzi ai handbalului , foarte putini dar inimosi

andreiush
30th August 2005, 23:23
Tavanu ti-am zis ca are probleme:D Anul trecut, la un meci din cupele europene picura intr-un colt al terenului :D Baiatu cu "T-ul" obosise deja... stergea podeaua tot la 2-3 minute ;)

5, 6?:o: Poate mai vin eu cu atatia oameni :P
Lasa, cel putin la meciul U - Minaur vor fi mai multi :D

desdemona
31st August 2005, 02:38
@ desdemona , am revenit dupa o "pauza " unde m-am preumblat prin germania unde am vazut niste sali , stadioane superbe . am asitat la un antrenament al formatieil din Kiel
Pai nu ai si poze? Sa vedem si noi, ce.. numai tu? :P Sa comparam cu ce avem noi aici :evil:


PS Din octombrie poate ne vedem pe la sala din Cluj ;)
Mai degraba va vad eu pe voi la Constanta, in prima etapa ;) Cei 5-6 ai lui Cosmin, cu cei 5-6 ai tai...
Andreiush... ce zici? Vii pana la Constanta sa sustii Clujul sau te opresti pana la urma in Bucuresti, cu ai tai? :D:D

andreiush
31st August 2005, 11:09
Andreiush... ce zici? Vii pana la Constanta sa sustii Clujul sau te opresti pana la urma in Bucuresti, cu ai tai? :D:D
I-auzi ce planuri :rolleyes: Cred ca pana la urma voi ramane acasa... se pare ca nu merge nimeni la Bucuresti.. si nici la Constanta :evil:

Cosmin Salajan
31st August 2005, 11:43
5 , 6 care sunt pasionatzi de handbal , dar anul trecut au fost si 300 la meciul cu brasovul, asta deinde ora la care e meciu , si aproape tot timpul e sambata de la 11 , toata lumea e la stadion

desdemona
31st August 2005, 11:48
Eh, pacat :)

Apropo de sali, ia sa pun si eu cateva poza cu sala noastra :D

desdemona
31st August 2005, 11:49
Si ca sa nu fie numai cu Dinamo... pentru ca putina variatie nu strica... :ok:

andreiush
31st August 2005, 11:53
Bine, poze mai reusite, sala mai reusita:D
Imi place la sala din Constanta ca are tribune si in spatele portilor :) Desde, ce capacitate are sala?
CosminU... pune si tu ceva poze daca ai... de la Cluj... din Germania... ;)

PS Se vede ce plina e sala la meciurile cu Dinamo si Minaur:evil:, iar la cel cu Steaua cam putina lume :D Stiti voi ce stiti... :P

desdemona
31st August 2005, 12:02
Bine, poze mai reusite, sala mai reusita:D
Imi place la sala din Constanta ca are tribune si in spatele portilor :) Desde, ce capacitate are sala?
Pozele nu le-am facut eu, deci nu e meritul meu :cool:
Capacitatea salii e de vreo 1800-1900 locuri... dar deh, incap mult mai multi, cand e interesul mare :evil:

@Cosmineee, hai si tu cu o poza-doua :ok:


Am crezut ca numai Minaur are asa multi straini :D ... dar se pare ca si HCM-u (parca tot 4 aveti si voi, sarbi, nu?)
Avem trei sarbi: Kazic, Dragicevic si Butulija.

Cosmin Salajan
31st August 2005, 22:17
desdemona nu am numai de la mainz de pe stadion , in rest am uitat aparatul in autocar :(( o saptamana nu miam vazut aparatul , pun poze de pe stadion?
poze din sala din cluj am sa pun , am chiar filmuletz de la un meci , am sa le pun , maine :P

andreiush
31st August 2005, 22:24
Poze de pe stadion nu pune aici, doar daca se juca handbal pe stadionu ala:D Aici e handbal pur :evil: :D Mai bine pui maine cu sala din Cluj ;)

Cosmin Salajan
31st August 2005, 22:32
stai linistitn , nu am fost la meci , desi echipa din mainz joaca in bundes liga , pe stadion am fost la slujba religioasa , am fost in germania la intalnirea mondiala a tinerilor

desdemona
31st August 2005, 22:53
Dap, asteptam pozele promise si filmuletul ... :)

Cat despre pozele de pe stadion... eu as vrea sa le vad si pe alea... Daca vrei, le poti pune pin subforumul OLS "Noi si intalnirile noastre" -> "Poze si amintiri din vacanta" , sa le vad si eu... :ok:

desdemona
1st September 2005, 02:23
Bun... noutatile pe care tot le astept de la "ai mei" nu prea sunt... Baietii sunt in cantonamentul de pregatire din Cipru.

"Deocamdată, ne-am antrenat īn condiţii excelente, urmează să jucăm zilele acestea īn compania unor adversari diferiţi. SPE Strovolos este o echipă tare, cu jucători greci şi sīrbi, care ne-ar putea fi chiar adversară īn Cupa Cupelor!" Delegaţia constănţeană a ajuns la destinaţie marţi seară şi s-a instalat la un luxos hotel de 4 stele.

In schimb, CSM Medgidia a invins la Galati. De astia nu ma prea intereseaza, dar deh, sunt si ei ...ai nostri :D

Formaţia masculină de handbal CSM Medgidia a susţinut, ieri, un joc de verificare la Galaţi. Formaţia antrenată de Ion Crăciun a īnvins cu 46-30 echipa gazdă CSU Galaţi (Divizia A) īn una dintre ultimele verificări īnaintea startului Ligii Naţionale. Ion Crăciun a remarcat jocul lui Murtaza, Cazan, Puşcaşu şi Coadă, īn acelaşi timp afirmīnd că aşteaptă mai mult de la Savenco, Dinescu sau Enescu. Startul Ligii Naţionale va fi dat pe 11 septembrie, īnsă CSM Medgidia va susţine meciul de debut pe 14 septembrie, pe teren propriu, īmpotriva campioanei Dinamo.

Cosmin Salajan
1st September 2005, 11:35
filmuletzul promis , nu merge :headbang: , e prea mare are peste 2 mb , dar am pus poze , primele sunt de la sighisoara , ultima este de la sala din cluj

desdemona
1st September 2005, 19:31
filmuletzul promis , nu merge :headbang: , e prea mare are peste 2 mb

desdemonica@gmail.com

Imi trimiti? :) :cool:

Cosmin Salajan
1st September 2005, 23:44
maine dimineatza , caci acum sunt prea obosit (si la prietena ii trebe sa ne uitam la ceva film , treburi de familie :(( ) dar maine dimineatza .
leon gombos a revenit pe banca formatiei din cluj , iar managerul echipei MIHAI TRITEAN , a jucat in germania , grecia si italia se antreneaza pentru a reintra pe postul de pivot lasat liber dupa retragerea "veteranului" DACIAN DANCILA fost component al nationalei care a jucat numai la formatia clujeana in toata cariera lui .

desdemona
2nd September 2005, 02:34
Tinerele handbaliste ale Constanţei au cucerit Germania

Echipa de junioare l a CSS 1 Constanţa, antrenată de prof.Ion Puşcaşu, s-a īntors victorioasă de la un puternic turneu internaţional desfăşurat īn Germania. La evenimentul găzduit de localitatea Emsdetten au participat 16 echipe din Germania, Olanda şi Suedia. După ce au spulberat opoziţia īn grupele competiţiei, junioarele antrenate de Ion Puşcaşu au īnvins cu 19-14 īn semifinale campioana Olandei, Van der Voortquintus. Īn finala cu germanele de la Wildungen Friedrichstein (antrenate de romānul Cosmin Popa), handbalistele constănţene şi-au zdrobit adversarele, īnvingīndu-le cu scorul de 24-15. "Am făcut o bună propagandă handbalului, dovedind īncă o dată că acest sport rămīne tradiţie īn Constanţa şi lansează noi talente spre marea performanţă", a declarat tehnicianul formaţiei noastre, care a mărturisit că turneul din Germania a fost mediat de fosta internaţională a Hidrotehnicii, Simona Iovănescu-Caba. De altfel, fiica sa Alexandra (care a debutat sezonul trecut şi īn Liga Naţională, īn tricoul Tomisului) a fost declarată cea mai valoroasă jucătoare a turneului. Iată lotul de 16 jucătoare care a obţinut această frumoasă performanţă: Alexandra Vīlcu, Iris Maleş - portari, Alexandra Iovănescu, Ramona Crăciun, Anamaria Stoica, Mihaela Stănciulescu, Nicoleta Rusu, Veronica Ghindeanu, Luiza Dascălu, Alexandra Vică, Georgiana Crestez, Andreea Dincu, Cristina Şerban, Claudia Cīrjilă, Camelia Dumitru, Andreea Grecu.

Frumos :ok:

Cosmin Salajan
2nd September 2005, 18:47
In aceste wekend la cluj s-a organizat un important turneu de baut bere cu acazia september - festului , aici au participat si membrii celebrei galerii clujene VECHIA-GUARDIA ,care din aceasta seara se pregatesc asidiu de meciurile din campionat , maine cu urina frecata bej ( pt necunoscatori cfr ecomacs 2 ) , sambata 10 septembrie impotriva sibiului si constantei . asa ca stiri , noutatzi , mailuri vor veni e luni , martzi , depinde cat tzine recuperarea dupa "cantonamentul" din fata salii sporturilor din cluj .
in rest nici o stire si componentzii celor 3 formatzii clujene , "U" jolidon , armatura "U" hertz , potaissa particuipa pana la orele .... la "cantonamentul galeriei . unele jucatoare mai dau cate o bere la autorul acestui post ( sper ca 2 trebe sa dea sigur , am castigat pariuri )

Cosmin Salajan
5th September 2005, 22:34
am revenit dupa betziia de la september est cu forte proaspete , mai sunt 5 , 6 zile si incepe campionatul! pana atunci zalaul si dinamo aproape sunt calificate in turul urmator .

desdemona
5th September 2005, 22:42
Apropo de inceperea campionatului, ai mei cica se simt pregatiti. Au terminat turneul de pregatire din Cipru, au venit week-end-ul asta acasa si asteapta cu nerabdare vizita Armaturii Cluj :evil:

Cosmin Salajan
6th September 2005, 11:52
iti dai seama ca armatura nu oate comenta in fata hcm -ului , si se vor intoarce invinsi de la constantza , macar o sa faca baie in mare , ca e cald acum

desdemona
6th September 2005, 12:15
Nu mai e chiar asa cald, dar pana duminica nici foarte frig nu o sa se faca :)

andreiush
6th September 2005, 12:24
Asa... duminica incepe campionatul... in sfarsit... :ok:

Derbyul etapei: Steaua - Minaur :D

Interesant si meciul Medgidia - Dinamo. Anul trecut, daca nu ma insel, Dinamo a pierdut la Medgidia.

Cosmin Salajan
6th September 2005, 20:03
dar oricum dinamo si-a mutat meciul , ca are cu turcii , steaua cu minaur e derby , steaua s-a intarit , minaur stim totzi bine .
dar ceva comentarii la fete nu avem?

andreiush
6th September 2005, 23:22
La fete.. ce pot sa zic... Baia Mare are echipa bunicica si aici, din cate am auzit si citit, ca de vazut n-am vazut inca. S-a schimbat numele echipe din HC Selmont in HCM Baia Mare... au revenit ceva jucatoare, printre care Buceschi (parca la Rapid a fost).
La fete mai rar am fost la meciuri... nu se compara cu un meci de la Minaur :D

desdemona
7th September 2005, 00:37
Despre fete asteptam comentarii de la tine, Cosmine, ca nici pe mine nu ma prea pasioneaza....

Editat: de ce e banat Cosmin?

andreiush
7th September 2005, 12:13
Duminica, TV Sport
11:00 Handbal masculin: Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare. LIVE :yeah:

Cosmin e banat pentru ceva mesaj de pe Intern se pare.

desdemona
7th September 2005, 12:26
Mai ca as sta acasa sa vad meciul asta, ca e mult mai interesant, decat sa ma duc sa-i vad pe ai mei, unde stiu deja "rezultatul"... Ma gandesc pana duminica ce fac :)

M-am interesat si eu de Cosmin, am aflat ce s-a intamplat.... Il asteptam cu bratele deschise peste 3 zile printre noi... Sau peste 2 zile, ca una deja a trecut :)

handebol
7th September 2005, 16:10
salut...am cateva intrebari:

1. joaca vreunul dintre voi handbal?
2. stiti ceva siteuri despre handbal, scrise in romana, afara de www.frh.ro
3. ce are handbalul in plus fata de alte sporturi?

andreiush
7th September 2005, 22:06
1. eu nu
2. eu nu
3. Ce are handbalul in plus.... De cat fotbalul pot sa zic ca e mai dinamic, faze mai multe si mai rapide... asa e natura acestui sport... deci nu ca ar fi un plus...
Pentru mine plusul il reprezinta faptul ca pot sa vad meciuri LIVE la mine in oras... spre deosebire de alte sporturi :rolleyes:

Fair-play
8th September 2005, 01:00
Sambata incepe campionatul: Clujul joaca la Sibiu, Zalaul (cu Roxana Gatzel si Ramona Maier) merge in Elvetia pt returu cu elveticencele din liga campionilor, constanta cu braila, roman cu valcea, deva cu brasovul, neamt cu posta calnau...Clujul locul 2 in tur;)

andreiush
8th September 2005, 01:06
Zalaul trebuia sa joace la Baia Mare, dar meciul s-a amanat pentru data de 15 septembrie ;)

BornWild
8th September 2005, 01:55
salut...am cateva intrebari:

1. joaca vreunul dintre voi handbal?
2. stiti ceva siteuri despre handbal, scrise in romana, afara de www.frh.ro
3. ce are handbalul in plus fata de alte sporturi?


Esti reporter de pui intrebarile astea?
Vezi ca Desdemona stie cateva site-uri de handbal.
Iar la ultima intrebare.......ai dat rau cu batul in balta......cica ce are handbalul in plus.....bineinteles ca te astepti sa iti raspunda cineva......spectacol.....fantezie....rapiditate etc.......dar asta o apreciaza fiecare in felul lui :cool:

desdemona
8th September 2005, 10:14
Vezi ca Desdemona stie cateva site-uri de handbal.
E adevarat, stiu cateva faine, mi le-a zis si mie cineva :cool: Dar nu sunt in romana, cum solicitase utilizatorul de mai sus :rolleyes: :)

andreiush
8th September 2005, 10:53
Atunci, hai ca le solicit eu chiar daca nu sunt in romana :cool: :D

andreiush
8th September 2005, 13:31
Partida dintre Steaua Bucuresti si HC Minaur Baia Mare se va disputa sīmbćtć, 10 septembrie, de la ora 17.00, īn Sala “Lucian Grigorescu” (Floreasca) si va fi condusć de Toma Plesa si Octavian Pripas (ambii din Rīmnicu Vīlcea). Jocul va putea fi urmćrit īn direct la TV Sport (motivul pentru care meciul a fost devansat cu o zi fatć de restul etapei).

desdemona
8th September 2005, 13:45
Foarte bine!! /hello /hello Nu mai trebuie sa aleg intre a sta acasa sa vad Steaua cu Minaur si sa ma duc in sala sa-i vad p-ai mei cu Armatura :ok:

Bun, daca am rezolvat-o si pe asta, aflati ca suntem ready to rock :yeah:


Trei zile pīnă la startul Ligii Naţionale de handbal masculin
HCM Constanţa şi-a integrat noile achiziţii

Vicecampioana naţională şi deţinătoarea Cupei Romāniei, HCM Constanţa, abordează noul sezon competiţional cu un lot echilibrat valoric, patru dintre cei nouăsprezece jucători ai echipei fiind transferaţi īn vară. "Indiferent de nume, fiecare va trebui să arate că merită să joace", spune directorul executiv Nurhan Ali. HCM debutează īn Liga Naţională contra Universităţii Agronomia Cluj, duminică, la ora 11.00, īn Sala Sporturilor.

Doar trei zile īi mai despart pe handbaliştii constănţeni de startul campionatului. Antrenorii Aihan Omer şi Eden Hairi au la dispoziţie īntregul lot, singurul jucător indisponibil fiind interul Bojan Butulija, care nu s-a refăcut complet după accidentarea suferită la Varna. El s-a īntors din Serbia, unde a plecat săptămīna trecută pentru un control medical amănunţit. "Are o īntindere de ligamente la umăr, dar nu este cazul de operaţie. Două săptămīni are pauză la aruncări, īnsă face efortul specific la antrenamente. Sperăm să fie apt de joc la meciul cu Minaur", spune Aihan Omer. HCM debutează duminică, la ora 11.00, īn Sala Sporturilor, contra Agronomiei Cluj, iar pe 18 septembrie va face prima deplasare, la Baia Mare. Folosit mult īn primele jocuri de la Varna, Butulija şi-a dovedit utilitatea mai ales īn apărare. Īn atac, pe postul de inter stīnga, Nicolae şi Adzic luptă pentru titularizare, ultimul fiind īncercat, cu succes, şi īn centru, la schimb cu Stavrositu. Stănescu - Popescu, Timofte - Buricea, Iacob - Kazic, Toma - Ali, Băiceanu - Dragicevic par celelalte perechi pentru noul sezon, īnsă există şi variantele Vasile, Săulescu, Şoldănescu, Giotoiu şi Oselinsche.

Puşcaşu părăseşte echipa după zece ani

"La HCM, indiferent de nume, dacă un jucător nu va face totul pentru echipă, se va ajunge chiar la despărţire", avertizează Nurhan Ali. După definitivarea lotului, directorul executiv al clubului a īncercat să le găsească echipe jucătorilor aflaţi sub contract care nu intră īn vederile tehnicienilor pentru acest sezon, Taşcă, Nemenco, M.Vasile şi Gălan: "Noi am dorit să-i dăm un an la Medgidia, dar cei de acolo cer un īmprumut pe trei ani şi nu am ajuns la un acord." Unul dintre veteranii echipei, prezent īn lot īncă din 1995, pivotul Ionuţ Puşcaşu (30 de ani) şi-a īncheiat contractul şi a ales CSM Medgidia. "Am dorit să-l oprim īn staff-ul administrativ al clubului, dar el vrea să mai joace. Īi doresc mult succes şi oricīnd are uşa deschisă la HCM. Aşa cum a declarat şi preşedintele Nicuşor Constantinescu, HCM se vrea īn primul rīnd o familie. Ne este greu să ne despărţim de băieţii care au luptat ani de zile pentru această echipă", a declarat Nurhan Ali. "Am īncheiat o perioadă frumoasă, sper să īnceapă o altă perioadă frumoasă pentru că īmi doresc să mai joc", spune Ionuţ Puşcaşu.

handebol
9th September 2005, 11:31
Da, sunt reporter.
Desdemona stii site-uri? Astept...mersi

Cosmin Salajan
9th September 2005, 22:25
"U"ra revenisi , promit ca nu o sai lipsesc , nu am sa mai comentez la echipa din deal nimik ,
stiri la baieti dacian dancila , fost international romancare s-a retras azi vara din activitate , aa anuntzat ca a revenit asupra deciziei , dar va juca numai in meciurile de acasa , in deplasare nu va merege , in meciul cu constantza nu vor juca burca ( golgheterul echipei ) ciornohuz si dancila bineteles
la fete , stiri nu am , numai ca meciul e maine de la ora 10 in sibiu

desdemona
9th September 2005, 22:42
Cosmine, bine ai revenit. Ti-am simtit lipsa, sa stii! :ok:

Cosmin Salajan
9th September 2005, 22:48
@ handebol , un ziarist sportiv ar trebuii sa stie siteuri sportive , siteuri si romanesti sunt destule numai sa le cautzi ( google si scrii echipa , si poate gasesti ceva )
care este jucatorul exponential din fiecare echipa ( cei mai cunoscutzi jucatori ) ?
care poate decide un meci sau sa ieie deciziile bune in momentele difile dintr-o partida?

desdemona
10th September 2005, 00:41
Handbal Club Municipal Constanţa are ambiţii mari

Handbal Club Municipal Constanţa va juca mīine, la ora 11.00, la Sala Sporturilor, contra Universităţii Agronomia Cluj, īn etapa inaugurală a Ligii Naţionale. Cīştigarea campionatului, a Cupei Romāniei şi calificarea īn semifinalele Cupei Cupelor sīnt obiectivele pentru noua stagiune. "Constănţenii vor avea ce să vadă anul acesta la Sala Sporturilor. Cu experienţa celor trei ani anteriori şi cu jucătorii pe care i-am transferat, echipa va evolua la un standard foarte ridicat", promite preşedintele clubului, Nicuşor Constantinescu.

http://img19.imageshack.us/img19/1170/hcm8tw.jpg

Handbal Club Municipal Constanţa şi-a făcut un obicei din a ţinti mereu sus. Clubul de pe Litoral şi-a anunţat oficial ieri, la Hotelul Flora din Mamaia, obiectivele pentru sezonul competiţional 2005 / 2006. "Īn ţară, vrem titlul naţional şi Cupa Romāniei, iar īn Cupa Cupelor ne propunem să ajungem cel puţin īn semifinale. Sīnt echipe foarte puternice, va fi o bătălie pe viaţă şi pe moarte, dar sīnt convins că ne vom īndeplini obiectivele", a declarat Nicuşor Constantinescu. "Este continuarea efortului īnceput īn urmă cu trei ani cīnd am preluat o echipă pe cale de dispariţie. Sīntem aici datorită eforturilor susţinute ale Consiliului Local şi ale primarului Radu Mazăre, cu concursul unor sponsori din judeţul nostru", a adăugat preşedintele Consiliului Director al HC Municipal. Clubul constănţean va avea un buget de cel puţin 200.000 de euro, care poate creşte īn funcţie de parcursul īn cele trei competiţii, jucătorii avīnd prime de obiectiv pe līngă contracte. HCM Constanţa īşi propune să devină un nume tot mai respectat īn Europa. Fără a neglija valorile locale şi investiţia īn tinerii de perspectivă (vezi cei patru constănţeni, Popescu, Giotoiu, Săulescu, Şoldănescu, prezenţi cu naţionala de tineret la CM din Ungaria), clubul constănţean a făcut o campanie de transferuri spectaculoasă şi va aborda noul sezon cu patru sīrbi īn echipă. "Anul trecut am adus primul jucător sīrb īn handbalul romānesc. Adzic s-a integrat şi a dat credibilitate echipei noastre, unde au mai venit trei sīrbi. Cu ei şi cu internaţionalul romān Sandu Iacob, revenit din Elveţia, avem şanse mai mari să ne īndeplinim obiectivele propuse. Toate cluburile mari, aţi văzut Barcelona, Pick Szeged, Lemgo sau Dunkerque, au adevărate selecţionate internaţionale, altfel nu poţi accede īn fazele superioare ale cupelor europene", spune Nicuşor Constantinescu.

Atu-ul constănţenilor: un lot omogen şi competitiv

Adzic, Butulija, Kazic, Dragicevic. Patru jucători sīrbi pentru o echipă competitivă capabilă să lupte cu adversari redutabili īn Europa, dar şi īn Romānia, unde şi contracandidatele la titlu au apelat la străini. "Campionatul va fi mai echilibrat ca oricīnd. Noi, Dinamo, Steaua şi Minaur au obiectiv locul I şi s-au īntărit cu ucraineni şi ruşi. Sīntem hotărīţi să cīştigăm eventul campionat - cupă īn premieră pentru Constanţa. Cu starea de spirit actuală, cu condiţiile pe care le avem şi cu transferurile făcute, cred că vom reuşi ce ne-am propus", spune antrenorul principal Aihan Omer. Antrenorii Aihan Omer, Eden Hairi şi Cornel Durău, susţinuţi de directorul executiv Nurhan Ali, vor avea misiunea directă de a īnchega un grup omogen, īn care noii veniţi să se integreze perfect. Boian Butulija se simte deja ca acasă: "Este foarte bine aici, toţi coechipierii sīnt buni, nu numai ca jucători, ci şi ca prieteni. Este uşor pentru că am găsit aceeaşi mentalitate ca īn Serbia." Echipa a prezentat ieri şi noul echipament de joc Kempa pe care-l va purta īn competiţiile interne şi internaţionale, noutatea absolută fiind culoarea verde kiwi pentru tricouri. "O culoare deosebită pentru o echipă deosebită", cum spune directorul executiv Nurhan Ali. Acesta a infirmat ieri existenţa oricăror tratative cu clubul spaniol Atletica Avilesina, care l-a testat timp de 15 zile pe Alexandru Gălan, anunţīnd transferul acestuia de la HCM Constanţa īn ziarul local El Comercio: "El are rude īn Spania şi a fost acolo, dar nu se poate transfera fără acordul nostru pentru că este sub contract pīnă īn 2009. Nu ne-a contactat nimeni." Gălan nu figurează pe lista celor 20 de jucători cu care HCM va aborda noul sezon: Ionuţ Stănescu, Mihai Popescu, George Vasile - portari, George Buricea, Mihai Timofte, Ionuţ Oselinsche - extreme stīnga, Laurenţiu Toma, Denis Ali - extreme dreapta, Florin Nicolae, Aleksandar Adzic, Bojan Butulija, Bogdan Şoldănescu - interi stīnga, Sandu Iacob, Miodrag Kazic, Darius Şania - interi dreapta, Marius Stavrositu, Ionuţ Săulescu - centri, Silviu Băiceanu, Milutin Dragicevic, Paul Giotoiu - pivoţi.

andreiush
10th September 2005, 00:48
Imi place ca presa din Baia Mare nu mai scrie nimic despre Minaur de vreo 4 zile... :mda: Ce-i drept... mai bine vorbeste de fotbalul de divizia C... si ai ce..

desdemona
10th September 2005, 14:17
Pai Telegraful scrie de HCM ca e echipa lor, a familiei Mazare plus Nicusor etc :D Ca altfel cine ar mai scrie zilnic? :)

andreiush
10th September 2005, 14:33
Nu zilnic, da' macar in ziua meciului, sau cu o zi inainte, mai ales despre un meci cu Steaua... cred ca ar avea ce scrie... Da' las' ca o sa scrie luni despre victoria noastra :D

Si la voi e altceva, oras mare, aveti si fotbal... Dar aici, cand ai o echipa ca Minaur... si sa nu scrii despre ea, ci despre divizia C (despre astia se scrie cam in fiecare zi) si divizia D... :sleep:

desdemona
10th September 2005, 14:46
Nu are legatura cu orasul.... are legatura cu apartenenta mass-media locale :mda: din pacate... Ce daca avem si fotbal? Avem un ziar care scrie de fotbal, ca e echipa lor, avem un ziar care scrie de handbal ca e echipa lor.... :happy Ah, sa nu fiu rea, in ultima vreme parca au inceput sa scrie mai des unii despre altii, ca inainte numai la evenimente importante .... :evil:

Cum - la voi nu au scris nimic - vb ta - nici azi, inaintea inceperii campionatului, plus ca aveti un adversar important? Pacat....

andreiush
10th September 2005, 15:14
In 2 din 3 nimic, al treilea nu l-am vazut azi, iar pe net au ziarul de ieri. E vai de ea presa baimareana...

andreiush
10th September 2005, 18:30
Steaua - Minaur 34 - 28 :mad:

desdemona
10th September 2005, 20:28
Ce impresie ti-au lasat ai tai? Mie mi-au parut cam dezorientati... dar oricum, a fost abia prima etapa... Multa bafta... din etapa a 3-a incolo :ok:
Steaua in schimb mi-a placut, cu asa transferuri parca mai merge.. Noii veniti s-au integrat mai bine decat au facut-o ai lui Minaur. Pancu de exemplu, a confirmat ca este un jucator bun, nu stiu de ce se tot mira idiotul ala de comentator, pai doar nu l-au transferat de prost de la Lignitul TgJiu. Si acolo a avut o evolutie buna…


Un :rosu: pentru comentatorul TV - a facut o groaza de greseli (si nu ma refer doar la cele gramaticale!)... :jerk:

andreiush
10th September 2005, 20:40
A fost un supermeci, cu un supercomentator, cu multe supergoluri, supersuturi, superbare, intr-o superzi, care m-a supersuparat :rosu::rosu: E chiar penibil supercomentatoru asta :mda:

Ai mei... cam rea impresie mi-au lasat. Prea multe greseli personale au facut.. au scapat mingea din mana de nu stiu cate ori. Pe langa astea, se vede ca nu joaca de mult timp impreuna, nu se inteleg inca prea bine.
De la noi mi-a placut Apostu in prima repriza si Visbovsky (nr 7).
Sper ca de la meciul viitor:evil: sa fie mai bine numai sa nu se sperie ucrainienii de atmosfera care va fi in sala, pentru ca asa cum ai zis si tu, sunt cam dezorientati...

Oricum, e clar. Pana a zis bine... nu ne putem lupta la titlu anul acesta, obiectivul e podiumul si formarea unei echipe (care in vara viitoare va pleca iar...)

PS Superideea cu subforumul :D

t.b.
10th September 2005, 20:42
Clujenii mei au jucat?

andreiush
10th September 2005, 20:43
Clujenii tai maine joaca la Constanta... n-au sanse...

t.b.
10th September 2005, 20:55
eh, asta e, macar au castigat jolidoanele la Sibiu :ok:
Al naibii ca azi numa`-n deplasare am jucat la toate sporturile

desdemona
10th September 2005, 22:09
Salut si eu modificarea cu subforumul, ca doar am militat pentru asta /hello

@t.b. nu ai un tren de noapte sa ajungi maine la meci? :D

t.b.
10th September 2005, 22:18
Sau poate avion :D
Nu pot ca-s retinut in localitate de niste chestii, altfel acum probabil eram pe trenul ce vine dinspre Timisoara

La handbal n-am fost la prea multe meciuri nici in Cluj doar asa din cand in cand

desdemona
11th September 2005, 14:31
Gata, a inceput si pentru noi campionatul, andreiush, nu numai pentru voi :P

HCM Constanta – Armatura U. Agronomia Cluj 46-18 (23-10)

Adversar slab, clujenii pierdeau mingea usor, ratau mult sau erau blocati bine de constanteni. Un aport deosebit la acest scor l-au avut portarii nostri, in special Stanescu, bineinteles :cool: Clujenii nu se prea regaseau in teren si, cu cateva exceptii care au facut cat de cat fata meciului, ceilalti erau tare aerieni.
Eram curioasa de evolutia noilor noastre achizitii. Dintre sarbii veniti in vara, i-am vazut doar pe 2 dintre ei la joc, cel de-al treilea nefiind folosit azi, din cauza unei accidentari la ultimul antrenament. Atat Dragicevic, cat mai ales Kazic :cool: mi-au lasat o impresie foarte buna, ma bucur ca nu ne-am pricopsit cu niste ratangii :D Mai mult au ratat obisnuitii nostri, decat ei, dar e de inteles ca cei abia integrati nu si-ar fi permis, poate, sa se culce pe o ureche.
In rest, componentii echipei de anul trecut au fost in nota lor obisnuita, insa au fost folositi mai putin in joc, lasandu-le destul de mult locul noilor veniti. Dintre toti, s-a remarcat Buricea la o faza cumva amuzanta: dupa o ratare din 7 m, a avut o executie senzationala la faza imediat urmatoare, marcand de undeva din apropierea propriului semicerc. Superb golul! :ok:
Dincolo de toate acestea, o evolutie foarte buna a avut si celalalt nou venit la Constanta, Sandu Iacob, unul dintre principalii marcatori in acest meci. A avut niste finalizari superbe /hello
Atmosfera generala a fost insa una de relaxare si, in ciuda scorului, nu pot zice ca am fost data pe spate de un inceput in forta al constantenilor. Erau intr-un fel destul de superficiali la adapostul diferentei semnificative de scor si au avut destule pase imprecise sau executii pe langa poarta, de cateva ori singuri cu portarul…Daca jucau in halul asta cu un adversar de o valoare asemanatoare… nu-i vedeam bine.. Nu ma incanta, deci, prea tare rezultatul, astept sa vad performante in meciurile viitoare (primele importante sunt urmatoarele doua, deplasarea la Baia Mare si cel de acasa, cu Dinamo).

Cred ca o viziune mai buna asupra inceputului de campionat vom avea dupa etapa a treia, dupa ce vom fi jucat cu Minaur si cu Dinamo, dupa ce Minaur a jucat deja cu Steaua si dupa ce, etapa viitoare, si Dinamo va intalni Steaua :rolleyes:

andreiush
11th September 2005, 14:38
Rezultate etapa I

Steaua Bucuresti - HC Minaur Baia Mare 34 – 28 (17-14)
Romvag Caracal - UCM Resita 31 - 34 (17-11)
HCM Constanta - Armat. Univ. Agron. Cluj 46 - 18 (23-10)
Politehnica Iasi - Univ. Poli. Izomet. Timisoara 25 - 28 (14-12)
Uztel Ploiesti - Dinamo Brasov 28 - 25 (13-12)
Lignitul Pandurii Tg. Jiu - CSM Leonardo Oradea 31 - 18 (14-12)


Moama ce batuta le-ati dat clujenilor, cel putin dupa scor :)

desdemona
11th September 2005, 14:41
Le-am dat... dar uneori era ca si cum nu aveam adversar in teren... deci nu e chiar o mare performanta :evil: Aia nu legau mai nimic, cum dracu sa nu-i bati! Daca n-ar fi avut ai nostri atatea ratari si ar fi jucat chiar la modul serios, diferenta ar fi fost probabil si mai mare... D-aia zic ca astept sa vad valoarea din sezonul asta - comparativ cu valoarea celorlalti din sezonul asta - in meciuri cu adversari de un calibru apropiat...

andreiush
11th September 2005, 14:47
Primul test adevarat pentru voi va fi etapa viitoare :evil:
Noi am avut deja un meci tare... am cam vazut cum stam...(deloc stralucit). Etapa viitoare se schimba datele problemei... jucam acasa si sper ca va fi altfel... desi nu sunt chiar foarte optimist in ceea ce priveste rezultatul :)

desdemona
11th September 2005, 14:49
Fara suparare, din cat v-am vazut si din cat i-am vazut p-ai mei, eu cred ca mergem la victorie :rolleyes: /hello Dar.. surprize pot aparea oricand, chiar daca nu mi le doresc :)

t.b.
11th September 2005, 15:54
Mama ca bataie au luat clujenii mei :(
Sper sa nu retrogradeze :headbang:

Cosmin Salajan
11th September 2005, 20:49
@ t.b. ce vrei ? asta e valoarea echipei , nu uita ca burca , ciornohuz si marian nu au fost , daca golgheterii echipei au fost Ani ( traieste dupa succesul sotiei lui ) Stef ( eterna rezerva a lui dacian ) e foarte mare deranj .
desde cum tiam zis , asa si o fost armatura nu o pus probleme hcm ului

desdemona
12th September 2005, 03:18
Asa e, au lipsit...

Handbal (m) / LN-1: HCM Constanţa - Agronomia Cluj 46-18
Verzi, din primul pīnă īn ultimul minut!

Handbal Club Municipal Constanţa a debutat cu o victorie la scor īn noul sezon competiţional, īnvingīnd ieri, la Sala Sporturilor, cu 46-18 pe Universitatea Agronomia Cluj, īn etapa I a Ligii Naţionale. Echipaţi pentru prima dată īn verde, handbaliştii noştri au rămas proaspeţi 60 de minute, dīnd un adevărat recital de goluri. HC Municipal este lideră la startul unui campionat mai echilibrat ca oricīnd, alte trei formaţii, Dinamo, Steaua şi Minaur, anunţīndu-şi candidatura la titlu.

Handbaliştii constănţeni au īnceput cu o adevărată demonstraţie de forţă campionatul, īnvingīndu-şi adversarii din prima etapă la 28 de goluri diferenţă! "Verzi" din primul pīnă īn ultimul minut, ca şi noul echipament Kempa, jucătorii noştri au impus un ritm sufocant partidei. Timofte a īnscris primul gol după 26 de secunde şi a declanşat recitalul. Noua achiziţie, pivotul sīrb Dragicevic, servit excelent de Băiceanu, a dovedit calităţi de golgeter, evoluīnd bine şi īn apărare. Băiceanu a preluat apoi rolul de marcator, după o combinaţie de efect cu noul inter dreapta, Iacob, integrat perfect īn echipă. Letali pe faza a doua şi contraatac, constănţenii s-au desprins decisiv pīnă la pauză, sīrbul Kazic finalizīnd spectaculos cīteva acţiuni rapide. După 23-10 īn prima parte, "maşina de handbal" constănţeană n-a dat semne de oboseală, ba, dimpotrivă, a accelerat, distrugīnd orice tentativă de revenire a formaţiei antrenate de Leon Gomboş. Iacob s-a remarcat prin eficacitate, finalizīnd acţiuni personale sau combinaţii rapide, iar Buricea a reuşit faza meciului, surprinzīndu-l pe portarul Neag cu o aruncare de la mare distanţă, care a făcut deliciul spectatorilor. ( /hello ) "Să nu ne īmbătăm cu apă rece, sīntem pregătiţi pentru meciuri mult mai dificile. Īmbucurător este faptul că toţi jucătorii şi-au făcut datoria. Au jucat serios, au alergat, nu s-au relaxat deloc, acesta este adevăratul cīştig", a declarat Aihan Omer. "Transferurile sīrbilor īşi arată utilitatea. Toată lumea cunoaşte dīrzenia lor şi am vrea ca jucătorii noştri să capete această mentalitate. Azi am avut prima dovadă pentru că, indiferent de scor, n-au tras frīna de mīnă şi au jucat pīnă la final", opinează directorul executiv Nurhan Ali.

Au evoluat echipele: HCM Constanţa (antrenori: A.Omer, E.Hairi, C.Durău): Stănescu 10 intervenţii - Timofte 4 goluri, Nicolae 4g, Stavrositu 2g (1x7m), Băiceanu 4g, Iacob 9g, Toma 3g; Vasile 4i - Buricea 6g, Dragicevic 6g, Kazic 6g (1), Săulescu 1 (1), Şoldănescu 1, Ali / Agronomia (antrenor: Leon Gomboş): Neag 6 intervenţii - Petraru 1g, Ani-Senocico 5g (1), Ferenţ 1 (1), Ştef 4g, Boizeşan 4g, Beşuţiu 2g; Szopka 2i - Cercelaru 1g, Nechita 1g. Arbitri: B.Stark (Bucureşti) / R.Ştefan (Prahova). Eliminări: Băiceanu / Ferenţ. Constanţa este prima lideră a Ligii Naţionale graţie golaverajului. Steaua a īnvins pe Minaur Baia Mare cu 34-28 īn primul derbi al sezonului. Deţinătoarea titlului, Dinamo, care s-a calificat īn grupele Ligii Campionilor după dubla cu Beşiktaş Istanbul (41-34 şi 35-36), va debuta miercuri, ora 17.00, la Medgidia. Alte rezultate: Romvag Caracal - UCM Reşiţa 31-34, Poli Iaşi - Poli Timişoara 25-28, Uztel Ploieşti - Dinamo Braşov 28-25, Lignitul Tīrgu Jiu - CSM Leonardo Oradea 31-18.

Cosmin Salajan
12th September 2005, 10:36
Petraru 1g, Ani-Senocico 5g (1), Ferenţ 1 (1), Ştef 4g, Boizeşan 4g, Beşuţiu 2g; Szopka 2i - Cercelaru 1g, Nechita 1g.
din astia anul trecut au jucat numai 2 titularii , m-am intalnit mai devreme azi cu managerul echipei si a zis ca s-a asteptat la aceasta diferentza , cel mai batran jucator avea 25 de ani , din echipa au lipsit 6 titulari

desdemona
12th September 2005, 21:53
Da, eu am auzit ca unii dintre absenti au avut probleme personale (nu stiu daca vreunul a fost accidentat). Ce probleme personale au avut de au lipsit? :rolleyes: Nu inteleg chestia asta, lipsesti pt. ca ai problemel de rezolvat.... sau care e faza? Am vazut la niste stiri... sau era comentatorul ala de la TV idiot?

BornWild
12th September 2005, 22:04
Vrajeli.......ori nu i-au bagat in echipa......ori s-au certat in zilele dinaintea meciului.
Nu stiu despre ce jucatori e vb , dar zic asa in general

desdemona
12th September 2005, 22:16
Uite ce jucatori, ca zicea Cosmin mai sus, cu naduf :)


asta e valoarea echipei , nu uita ca burca , ciornohuz si marian nu au fost , daca golgheterii echipei au fost Ani ( traieste dupa succesul sotiei lui ) Stef ( eterna rezerva a lui dacian ) e foarte mare deranj .


Mai degraba cred ca s-or fi certat, nu vad de ce sa nu-i fi bagat ...

BornWild
12th September 2005, 22:21
Marian are vro 29 de ani parca (daca e ala pe care il stiu eu) si taso era directorul unui hotel din Cluj.
Catalin Marian cumva il cheama.?

P.S
CosminU.......cu tot respectul..nu am nimik cu jucatorul Dacian...........a fost un jucator bunicel........dar nici asa cum il ridici tu la rag de star............am vrut sa iti zic mai de mult :ok:

desdemona
12th September 2005, 22:24
@Rev, am impresia ca te-am mai intrebat: care e varsta de la care un jucator de handbal nu prea mai poate? - ma refer la o medie, ca inteleg ca variaza de la jucator la jucator :cool:

BornWild
12th September 2005, 22:40
In momentul actual nu mai exista varsta la handbal!!!
Intre 27 si 30 de ani esti tocmai copt pt handbal.In momentul de fata, joaka la cel mai inalt nivel jucatori de 35, 36, 37, 38 de ani.Depinde cum te pastrezi pana la varsta respectiva

Cosmin Salajan
13th September 2005, 15:06
faza cu problemele personale , stiu care e dar nu o comentez

BornWild
14th September 2005, 20:43
Era sa uit.........atentie mare, incepand din acest sezon s-au bagat o serie de noi reguli!!!
V-am anuntat pe cei care poate o sa ajungeti la vreun meci de handbal si sa reactionati ca va fura arbitrii echipa favorita!

andreiush
14th September 2005, 21:08
Da, aici in Baia Mare le citeste la fiecare meci :D
Mi se pare aiurea faza ca nu se mai opreste timpul in momentul in care arbitrul fluiera 7m. Am vazut cateva meciuri la care s-a aplicat aceasta noua regula... pai se pierd 1-2 minute la un 7m, ceea ce nu mi se pare tocmai normal.

Si un rezultat din prima etapa, meci disputat azi: CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucuresti 19 - 26 (10-11)

BornWild
14th September 2005, 21:16
Sunt o gramada.asta e numai una dintre ele, dar nu o interpretezi corect.
Exemplu:
Vine unul pe contra-atac, este agatat (aici intervine o alta sanctiune noua , in speta cartonasul rosu daca e agatat din spate sau lateral, dar nu intru in amanunte) , daca se dicteaza 7 m si sunt incidente , se opreste cronometrul, altfel merge continuu si nu se pierde prea mult timp

andreiush
14th September 2005, 21:37
O alta regula interesanta mi se pare aceea ca, la aruncarile de la 9 m nu mai au voie sa stea mai multi jucatori in jurul mingii, asa cum se intampla pana acum la aruncarile din ultima secunda de joc. Cu regula asta n-am fi luat gol in ultima secunda din finala Cupei de anul acesta :evil: Acum trebuie sa ramana doar jucatorul cu mingea acolo, cel putin asa am inteles eu.
Daca gresesc, corecteaza-ma Rev :)

desdemona
14th September 2005, 21:54
Era sa uit.........atentie mare, incepand din acest sezon s-au bagat o serie de noi reguli!!!
Da, am auzit asta la singurul meci televizat din acest sezon pana acum (Steaua cu Minaur).

Da, aici in Baia Mare le citeste la fiecare meci :D
Misto, la noi NU! :mda:

P.S. Deci Dinamo au pasit si ei cu dreptul :rolleyes:

BornWild
14th September 2005, 22:09
O alta regula interesanta mi se pare aceea ca, la aruncarile de la 9 m nu mai au voie sa stea mai multi jucatori in jurul mingii, asa cum se intampla pana acum la aruncarile din ultima secunda de joc. Cu regula asta n-am fi luat gol in ultima secunda din finala Cupei de anul acesta :evil: Acum trebuie sa ramana doar jucatorul cu mingea acolo, cel putin asa am inteles eu.
Daca gresesc, corecteaza-ma Rev :)


Numai unul are voie sa puna mana pe minge!!!........
Dra nu astea sunt importante.................ceea ce cred eu ca vor cantarii decisiv in economia jocului, este faptul ca datorita duritatii la care ajunsese handbalul, acum, orice agatare din lateral sau din spate e rosu direct :rosu: ...........asta va cantarii f mult in economia unei partide!
Sunt f multe...........portaru poate sa bata semicerc de oriunde si nu mai e obligat sa calce pe linia de semicerc...............etc

Cosmin Salajan
15th September 2005, 14:36
unele reguli sunt buyune , al;tele , nu prea cred

BornWild
15th September 2005, 17:38
intr-adevar, sunt niste reglementari care incurca jocul.........
Dar va fi jale mare cu arbitrii.............nu ma refer la aia top class.........ci arbitrii normali............

desdemona
15th September 2005, 19:02
Apropo de arbitri...

Handbal (m) / LN-1: CSM Medgidia - Dinamo Bucureşti 19-26
La... "şapte metri" de surpriză

Dinamo Bucureşti, campioana şi reprezentanta Romāniei īn Liga Campionilor, şi-a asigurat prima victorie a sezonului pe terenul unde pierdea sezonul trecut la trei goluri diferenţă. A fost un succes al maturităţii, experienţei, dar şi al pregătirii competiţionale mai adecvate, īn sensul că Dinamo venea la Sala Sporturilor īn mare formă, după dubla cīştigată cu Beşiktaş Istanbul din turul preliminar al Ligii Campionilor. Chiar şi aşa, echipa lui Ion Crăciun a īnceput cu mult elan partida īmpotriva campioanei şi a părut capabilă de surpriză doar īn primele zece minute, atunci cīnd s-a desprins singura dată pe tabela de marcaj: 4-1, prin golurile lui Laurenţiu Dinescu, Enis Murtaza şi Florin Cazan, īn două rīnduri. Pe fondul paradelor excepţionale ale portarului Sorin Bīrză, transferat īn această vară din Franţa, Dinamo a echilibrat disputa, a trecut īn avantaj, dar nu a reuşit despriderea: 11-10 la pauză. Desprindere pe care a realizat-o imediat după odihnă, profitīnd de blocajul psihic al constănţenilor, care şi-au pierdut clarviziunea la finalizare şi au tratat cu lejeritate faza defensivă. Patru goluri consecutive, trei Ghionea şi Bibirig, fără răspuns din partea handbaliştilor din Medgidia ("nu au mai stat īn picioare", declara antrenorul Crăciun), īn primele şapte minute ale reprizei secunde, au rupt definitiv echilibrul şi au condus spre un deznodămīnt firesc, după aspectul jocului: victorie la şapte goluri pentru Dinamo, care īncepe perfect noul sezon. Peste trei zile, Dinamo va juca cu Steaua, iar Medgidia la Romvag Caracal.
Au evoluat formaţiile: CSM Medgidia (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Cristescu - Murtaza 7 goluri (3x7m), Cazan 3g, Mocanu 3g, Maftei 2g (2), Dinescu 1g, Enescu 1g, Savenco 1g, Nemenco 1g, Răpciugă, David, Puşcaşu, Taşcă; Dinamo Bucureşti (antrenor Constantin Ştefan): Bīrză, Dragomir - Ghionea 9 goluri (4x7m), Jurcă 6g, Bibirig 4g, Cozma 4g, Plesovskih 2g, Armanu 1g, Skyba, Voica. Au arbitrat slab: Constantin Popa şi Valentin Călina (Piteşti).

Ce m-au enervat pe mine intotdeauna aprecierile jurnalistilor asupra arbitrajelor... Daca ziceau pur si simplu "au arbitrat" si atat, ce avea? Ce, s-a dovedit ca au arbitrat slab, a fost analizata prestatia lor de o comisie? Isi dau specialistii de ziaristi cu parerea.... Nu stiu, mie nu-mi place mani****rea asta a opiniei publice.... Chiar daca e adevarat ca au arbitrat aia slab, asta e, sa comenteze treaba asta la o cafea sau la o tigara in pauza de scris, dar nu sa dea verdicte in ziar...

Cosmin Salajan
15th September 2005, 19:13
popa si calina dupa cate stiu nus pe lista ehf , mai este un cuplu din bv care mai greseste la meciuri si unu din sibiu care mai arbitreaza prin ligile nationale

andreiush
17th September 2005, 22:21
Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti 36 - 32 (19-12)

desdemona
18th September 2005, 00:15
Mda... jucara bine dinamovistii... steaua cam slabut! Sa vedem ce facem noi cu dinamo etapa viitoare......
dupa ce bineinteles batem maine! :evil:

andreiush
18th September 2005, 00:26
:rolleyes: Bateti... drumul pana la Baia Mare si inapoi degeaba :D

desdemona
18th September 2005, 00:33
Drumul pana la Baia Mare deja l-am batut... dar nu degeaba, asculta la mine :yeah: O sa vezi de fapt cu ochii tai :D

andreiush
18th September 2005, 00:40
O sa vad, o sa vad :yeah:
Tocmai ma duc la somnhttp://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/37.gif, pentru ca maine la 10 trebuie sa fiu in sala, sa am loc bun deasupra mesei oficiale:D

desdemona
18th September 2005, 12:18
Prima repriza n-am putut s-o vad din motive obiective :headbang: Ma uit acum la a doua....dar nu se poate sa le zica cineva comentatorului TV SPORT sa taca dracu din gura?

Auzi - "a invatat multe George Baiceanu de la fostul sau coleg Eremia Piriianu" :o: :ciocan: ca sa nu mai zic ca habar nu are ce se intampla pe teren... si cand nu intelege ce fluiera arbitrul isi da cu parerea aiurea!

In fine, pana una-alta.... Hai baieti! HCM! /hello

Aaaaaa... si ce e cu "vai, ce alura de actor din telenovele are Butulija, cred ca este prezent in visele multor adolescente din Constanta?" (idee exprimata aproximativ asa) :o: :ciocan:

editat:

Bravo constanteni! /hello
@andreiush, eu ti-am zis sa ma crezi pe cuvant ca luati bataie :D Am batut drumul de pomana, ha? :P

andreiush
18th September 2005, 13:22
Ete ca am luat-o :D
Minaur - Constanta 34 - 40 (21-20)
Scorul chiar nu reflecta realitatea :) A fost o prima repriza excelenta si foarte echilibrata. In a doua, mai multi factori au dus la desprinderea constantenilor. Este a n -a oara cand esti trimis la Baia Mare acest arbitru bejenariu. Si este a n -a oara cand ne fura. Chiar nu este un alt arbitru care sa fie delegat la Baia Mare? Sau asa trebuie? Mare pacat ca a stricat un astfel de meci. Constanta chiar nu cred ca avea nevoie de ajutorul sau.
Pe langa beje, a mai gresit si Pana. HCM-ul conducea cu 3 goluri si mai erau 15 minute. In acest moment Pana parca s-a impacat cu gandul infrangerii, dand deja din mana, in sensul ca... asta e, n-am ce le face. Si a introdus 2 juniori, carora le tremura mana in astfel de meciuri. Exact acelasi lucru l-a facut Pana si la meciul cu Steaua. Inteleg, cei 2 trebuie sa joace pentru a creste, dar in astfel de finaluri de meci, ei se pierd.
De la HCM nu am remarcat pe nimeni in mod deosebit, doar jocul de echipa. Atacuri in viteza, angajari... joc frumos :ok:
Atmosfera in tribune a fost ca de obicei:ok:

Oricum, felicitari Constanta si sper sa luati voi titlul, ca noi nu putem :D

PS Acestea sunt impresiile mele la cald. Poate la tv s-a vazut altfel ;)

STEAUA-MANIA
18th September 2005, 13:53
Am vazut meciul...mi se pare ca HC MINAUR sta prost la conditia fizica...de la 25-27 au picat fizic..pacat!Felicitari HCM Cta au demonstrat ca sunt o echipa!Vijboski rullez!

andreiush
18th September 2005, 13:59
Asta e boala veche la Minaur. Prima repriza buna, iar in a doua pierdem. Asa am facut si sezonul trecut in deplasarile de la Constanta si Dinamo.

Mania, ai fost la meci sau l-ai vazut tv?

desdemona
18th September 2005, 14:25
De la HCM nu am remarcat pe nimeni in mod deosebit, doar jocul de echipa. Atacuri in viteza, angajari... joc frumos :ok:

Hai mai, nu l-ai remarcat nici macar pe sarbul care seamana cu un "actor de telenovele"? :happy

andreiush
18th September 2005, 14:27
:lol: Cel cu parul mai lung? Facea cam urat dupa ce marcau ai vostri, deci nu ar merge intr-o telenovela :)

desdemona
18th September 2005, 14:36
Intr-adevar, acel... "macho" :o: Ce sa zic, mie nu mi se pare nimic special la el, dar - dupa cat am vazut - comentatorul tv a considerat ca merita sa-i aloce cateva minute pt. comentarii la adresa fizicului sau "care fura inima" oricui :D:D

andreiush
18th September 2005, 14:41
Le-o fi furat si lor inima :lol: In sala chiar nu l-a remarcat nimeni. Numai dupa macho nu se uita lumea :D
Maine o sa vad si eu reluarea meciului pe tv sport ;)

desdemona
18th September 2005, 14:46
Pai asta zic si eu...... :o: cat de idiot a fost comentatorul cu observatiile lui ... asta se gasise el sa aprecieze? .... Dar in fine, mult zgomot pt nimic.... :) sa-l lasam in durerea lui :cool:

leo.mocanu
18th September 2005, 15:22
Constanta de astazi este departe de Constanta de acum cativa ani, cand entuziasmul era cuvantul de ordine. Astazi HCM-ul joaca pragmatic, asemenea Fibrex-ului din urma cu ceva timp. Asta este mana lui Omer. Punctele in primul rand si spectacolul cu cei cu care se poate.
Mie mi s-a parut ca arbitrii au "scartait" in ambele semicercuri.
Am vazut in reluare faultul lui Varady la Kazic (atunci cand a aruncat in bara la 7 m si a prins tot el) A fost piedica grosolana de rosu direct. La fel de adevarat este ca si in partea cealalta mi-a fost greu sa inteleg cateva decizii, care mi s-a parut ca ne-au avantajat.
Comentatorul a fost de coma. va ofer cateva mostre:
" Veteranul Iacob..." - verosimil sau nu, Iacob are 28 de ani, desi se pare ca este de-o seama cu timpul. (vezi www.frh.ro); pentru Constanta este veteran, doar Kazic fiind "leat" cu el.
"6-6, scor de table" - de care table?
" Iacob a inscris mai mult de 50% din golurile echipei". HCM avea 9 goluri, iar Iacob 4;
Ma bucur pentru rezultat si sper ca Minaur sa mai piarda un singur meci: cu HCM la Constanta.
Desdemona, ce faci joi la 18.00? Pot sa ghicesc?

andreiush
18th September 2005, 15:33
La sfarsit, cand deja conduceati cu 4-5 goluri, au inceput sa dea si pentru noi. Si asta e o mare prostie.
Bejenariu ala a fost penibil de cateva ori. Noi eram in atac, eram faultati clar, el deja fugea in partea celalata a terenului, noroc ca fluiera celalalt arbitru. De multe ori am vazut faza asta, si de aici iti poti da seama de multe lucruri...
Acolo la Varady cred ca a fost mai clar decat pentru ce am luat acel rosu. Nu stiu daca s-a vazut la tv, dar ucrainianul de la Baia Mare, i-a pus mana pe fata, deci trebuia doar eliminat 2 minute. Constanteanul s-a vaitat, ca si cum ar fi luat un pumn in gura, iar peste 1 minut nu mai avea nimic. Si tot la acelasi atac, acelasi jucator de la voi (cred ca Nicolae) a mai scos un 2 minute, care nici ala nu a fost (am vazut clar cum a simulat, dandusi capul pe spate).
Asa, usor usor, cu cate o eliminare, cu cate un fault, arbitri au impins jocul intr-o directie. Si cel mai deranjant a fost, cand, in situatii similare s-au luat decizii diferite.
Repet, eu asta am vazut din sala si poate sunt si subiectiv :)

desdemona
18th September 2005, 16:08
Comentatorul a fost de coma. va ofer cateva mostre:
" Veteranul Iacob..."
"6-6, scor de table" - de care table?
" Iacob a inscris mai mult de 50% din golurile echipei". HCM avea 9 goluri, iar Iacob 4;
Desdemona, ce faci joi la 18.00? Pot sa ghicesc?

Vad ca pe tine te-au "amuzat" unele, pe mine altele... dar au fost o gramada, nu numai cele spicuite de noi aici :)

Joi de la 18.00... :D ..... muncesc :( Dar o sa fac tot posibilul (la ora asta sunt mai mult ca sigura ca pot) sa reusesc sa plec de la munca si sa fiu prezenta in Sala Sporturilor :ok: Nici nu concep sa lipsesc, ramane doar sa nu-mi fie soarta potrivnica... /hello

leo.mocanu
18th September 2005, 17:48
Handbalistii din Constanta au sapat dupa Min…Aur

Vicecampioana nationala in editia precedenta si detinatoarea Cupei Romaniei, HCM Constanta, a depasit dupa un meci echilibrat pe Minaur Baia Mare chiar pe terenul acesteia cu 40-34 (la pauza 19-20), instalandu-se, la golaveraj, pe primul loc al clasamentului Ligii Nationale. Fara indoiala ca jocul de joi de la Constanta, in compania lui Dinamo Bucuresti, capata o incarcatura serioasa nu numai pe hartie, cele doua valoroase echipe demonstrandu-si deja forta in campionat.

„Excelenta” planificare a Ligii Nationale masculine la handbal a adus deja fata in fata echipele de pe primele locuri ale editiei trecute: Dinamo-Baumit – Steaua si HCM Minaur Baia Mare – HCM Constanta. A fost o etapa cu meciuri tari, echipele valoroase ale campionatului facand deja cunostinta unele cu altele „pe viu”, placere care va urma si in etapa viitoare, cand Dinamo va juca pe terenul echipei de pe Litoral.

Sambata componentii campioanei nationale, Dinamo, au facut instructie cu stelistii, pe care i-au invins la numai patru goluri: 36-32 (19-12), desi dominarea a fost de multe ori mult mai categorica.

Cu totul altfel au stat lucrurile la Baia Mare, unde diferenta de sase goluri (40-34) cu care constantenii s-au impus poate parea mincinoasa, daca avem in vedere ca timp de 40 de minute cele doua echipe au mers cap la cap si numai prospetimea fizica si maturitatea vicecampionilor au facut diferenta in ultima treime.

Meciul dintre cele doua mari rivale, galonatele Provinciei, a semanat cu o cursa de 8+1 la canotaj, unde se merge in acelasi tempo, fiecare dintre protagonisti scotand rand pe rand „ciocul barcii” in fata celuilalt si unde castigatorul se stabileste la ultima bataie de vasle.

A fost o victorie a celor care si-au dozat mai bine efortul si care au avut aer pentru finis, poate si pentru ca banca constanteana are picioare mai solide si mai bine infipte in pamant, in timp ce la maramureseni pare a se casca o prapastie valorica intre titulari si rezerve.

Intr-adevar cei patru ucraineni din „legiunea Aurului” au valoare, ei inscriind impreuna 21 de goluri dintre cele 34 ale echipei, dar actiunile atac-aparare nu au fost duse concertat, astfel ca golul pica aproape imediat in poarta baimarenilor. De cealalta parte, desi au facut si unele greseli copilaresti, constantenii au speculat cu mare promptitudine marea majoritate a sanselor de contraatac, aratand frumoase resurse si la finalizarea din actiuni pozitionale.

Punctul forte al dobrogenilor a fost apararea, care a permis recuperarea unor baloane foarte utile, multe dintre ele transformate in goluri de moral. Din nou Stanescu a avut momente de maxima inspiratie atunci cand era mai mare nevoie, in contrast cu experimentatul Apostu, care s-a aratat depasit de miza jocului. Iordan a prins o zi foarte buna, dar a fost si el coplesit de forta si precizia aruncarilor celor de pe litoral.
In prima repriza ambele echipe au trecut pe rand la conducere: 0-1 (min. 2), 2-1 (min. 4), 3-5 (min. 7), 12-10 (min. 20), 13-16 (min. 23), pentru ca intr-un final halucinant gazdele sa inscrie pentru 20-19.

Imediat dupa pauza baimarenii au mai condus cu 21-20 si 23-22, dar apoi au alergat mai mereu dupa egalare. „Ruperea” s-a produs prin minutul 40, cand constantenii s-au dus la trei „lungimi”, iar apoi au gestionat diferenta cu calm si luciditate, depasindu-si net adversarii la aceste capitole.

Gazdele au incercat diverse formule defensive, dar mai de fiecare data vicecampionii au gasit cheia portii lui Iordan. Excelenti in prima repriza, ucrainenii s-au „voalat” in cel de-al doilea mitan, asemenea alcoolului pur, iar in urma lor a ramas doar apa...de ploaie.

A fost iarasi un joc in care aproape toti echipierii lui Omer au inscris, cel mai eficace fiind din nou Sandu Iacob, jucator care este un adevarat model de seriozitate si profesionalism pentru colegi si adversari. Nu de putine ori el recupereaza pe propriu semicerc, el este la finalizare de cealalta parte a terenului.

Daca Lascar Pana va face din ucraineni jucatori de 60 de minute, atunci Minaur va putea emite pretentii in fata echipelor...cu pretentii ale campionatului, altfel, va trebui sa se multumeasca cu duelul pentru primul loc langa podium.

HC Minaur Baia Mare – HCM Constanta: 34-40 (20-19)
Au jucat:
Minaur: Apostu (4i), Iordan (10 i, 2 din 7 metri) – portari; Bondar (5g), Csepreghi, Fotonea, Muresan, Nedelcu, Sabou (6g), Soanca, Varady (2g), Vizhbovsky (8g, 6 din 7 metri), Khaukha (3g), Zinchiuk (9g), Kupcenko (1g) – jucatori de camp. Antrenori: Lascar Pana si Ioan Palko;
HCM Constanta: Stanescu (13 i, 1 din 7 metri), Popescu (4i) – portari; Saulescu, Timofte (2g), Buricea (2g), Nicolae (3g), Baiceanu (6g), Stavrositu (3g, 2 din 7 metri), Toma (5g), Soldanescu, Iacob (11g), Butulya, kazic (5g, 4 din 7 metri), Dragicevic (3g). Antrenori: Aihan Omer, Eden Hairi si Cornel Durau.

Au arbitrat: Carligeanu si Bejenariu

Celelate rezultate ale etapei:
UCM Resita - CSM Leonardo Oradea: 33 – 21 (14-9)
Dinamo Brasov - Energia Lignitul Pandurii Tg.Jiu: 26 – 27 (12-12)
Univ. Izomet. Timisoara - Uztel Ploiesti: 25 – 23 (11-9)
Armat. Univ. Agron. Cluj - Politehnica Iasi: 29 – 24 (13-14)
Romvag Caracal - CSM Medgidia: 30 – 31 (12-17)
Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti: 36 – 32 (19-12)

desdemona
19th September 2005, 02:11
Declaratii dupa meciul de la Baia Mare:

Nicusor Constantinescu - "Este o victorie meritată, avīnd īn vedere calitatea echipei noastre. Nu s-a pus problema rezultatului, s-a văzut clar diferenţa de valoare".

Aihan Omer: "Am jucat īntr-un ritm rapid, pe fondul unei pregătiri fizice foarte bune. Minaur a cedat īn repriza a doua şi atunci s-a făcut diferenţa pe care noi am ştiut să o conservăm pīnă la final".

Silviu Baiceanu: "Diferenţa a făcut-o pregătirea noastră mai bună şi faptul că avem doi jucători pe post, care se pot oricīnd schimba. Nivelul nostru de joc a fost foarte ridicat pe tot parcursul meciului".

Sandu Iacob: "Cred că ritmul nostru foarte bun a făcut diferenţa pentru că ne aşteptam ca īn repriza a doua adversarii să cedeze fizic".

Lascar Pana: "Īn primul rīnd, jocul nostru nu a fost constant şi i-a ajutat pe adversari, iar apoi arbitrajul a facilitat victoria Constanţei, pe care eu o consider īnsă meritată. La noi s-a simţit lipsa de omogenitate cu cei trei ucraineni, pe cīnd Constanţa are cam aceeaşi echipă din sezonul trecut".

Ali Nurhan: "Ştiam ambiţiile locale şi faptul că Minaur a devenit īn ultima vreme un satelit al lui Dinamo, prin intermediul lui Lascăr Pană care, īn primăvară, i-a raportat imediat egalul făcut cu noi generalului Marcel Popescu. Ne aşteaptă un meci greu cu Dinamo, īn care avem o singură variantă, victoria, care este la īndemīna noastră".

andreiush
19th September 2005, 11:21
Asta-i cea mai mare aberatie pe care am auzit-o in ultima vreme... Minaur satelitul lui Dinamo :mda: Altceva? Eu as zice ca suntem satelitul lui Dinamo Kyev... :sleep:

desdemona
22nd September 2005, 00:16
Derbiul HCM Constanţa - Dinamo Bucureşti se joacă astăzi, la Sala Sporturilor

Cei mai tari, faţă īn faţă


Handbal Club Municipal Constanţa, cīştigătoarea Cupei Romāniei, şi campioana ţării, Dinamo Bucureşti, se īnfruntă astăzi, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor, īntr-un meci al marilor orgolii, a cărui miză este supremaţia īn Liga Naţională de handbal masculin. Cine cīştigă īncepe să zărească deja titlul, o victorie īn faţa principalilor contracandidaţi cīntărind enorm īn lupta pentru laurii de campioni, chiar dacă "maratonul" de 22 de etape īşi derulează astăzi abia al treilea episod. "Fiţi alături de noi la acest meci crucial", spun handbaliştii constănţeni, un apel pentru ca suporterii să vină īn număr cīt mai mare la Sala Sporturilor.

Handbaliştii constănţeni au pregătit īn cele mai mici amănunte īnfruntarea cu marii rivali de la Dinamo, pe care sīnt obligaţi să-i īnvingă astăzi pentru a rămīne liderii campionatului. Un succes īn faţa principalilor contracandidaţi este esenţială pentru ca HC Municipal să aibă prima şansă la titlu īntr-o cursă lungă, de 22 de etape, care va premia echipa cu cel mai constant parcurs. "Va fi o adevărată finală, pe care trebuie s-o tranşăm īn favoarea noastră pentru că, dacă nu īi batem noi, nu ştiu cine īi mai poate bate. Eu zic că vom cīştiga", declară George Buricea. "Este aproape decisiv pentru că nu văd unde mai poate pierde Dinamo. Şi ei s-au īntărit şi noi. Vom avea un atu īn plus, publicul, care sper să vină īn număr cīt mai mare", adaugă Florin Nicolae. Şi internaţionalul de tineret Bogdan Şoldănescu īmpărtăşeşte optimismul din tabăra echipei: "Jucăm acasă şi sīntem īntr-o formă foarte bună, pe care am arătat-o şi la Baia Mare. Sper ca publicul să fie al optulea jucător al echipei!" HCM n-a pierdut īn ultimele sezoane nici un meci important cu Dinamo pe teren propriu, īnvingīnd de fiecare dată la scor: 32-23 (sezonul regulat 2003-04), 32-25 (finala play-off 2003-04), 35-26 (tur sezon 2004-05).

Constănţenii īşi cunosc perfect adversarii

Aihan Omer este avertizat de forţa adversarilor, pe care i-a studiat īmpreună cu jucătorii săi atīt live, īn meciul cu CSM de la Medgidia, cīt şi pe īnregistrarea video a derbiului cu Steaua: "Dinamo este o echipă foarte echilibrată pe posturi. Are jucători cu mare experienţă, majoritatea fiind componenţi ai echipei naţionale. Are portari foarte buni, Ghionea şi Bibirig pot face diferenţa cīnd sīnt īn formă bună, Cozma este un pivot de excepţie, iar interul dreapta Jurcă are momente īn care poate deruta orice apărare. Noi le-am urmărit foarte atent jocul şi am pregătit meciul astfel īncīt să le anihilăm punctele forte." Antrenorul constănţean este conştient īnsă că nici omologul său, Constantin Ştefan, nu a stat cu mīinile īn sīn: "Aşa cum i-am studiat noi, ne-au studiat şi ei. Va fi un meci echilibrat, un meci al marilor ambiţii, al dăruirii şi al sacrificiului īn teren." Chiar fără sīrbii Adzic şi Kazic, ambii accidentaţi, şi fără Timofte, care este suspendat două etape, Omer are la dispoziţie un lot echilibrat, care este chemat să dea astăzi măsura valorii sale. Echipele: HCM (antrenori: Aihan Omer, Eden Hairi, Cornel Durău): Stănescu (Popescu) - Buricea, Nicolae (Butulija, Şoldănescu), Stavrositu (Săulescu), Băiceanu (Dragicevic, Giotoiu), Iacob, Toma (Ali) / Dinamo (antrenori: Constantin Ştefan, Ioan Gănău): Bīrză (Dragomir) - B.Voica (Purcărea), Bibirig (Balea), Plesoţkih, Cozma (Skyba), Jurcă (Anca), Ghionea (Armanu). Derbiul etapei a III-a va fi arbitrat de buzoienii Vasile Pavel şi Marian State. (Telegraf)

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 12:43
sa castige cei ma buni , adica CLUJUL ( ce gluma buna )

andreiush
22nd September 2005, 17:48
Constanta - Dinamo 12-9 la pauza.
Duel al portarilor pana acum :) De la HCM se remarca din nou Sandu Iacob.
Ghionea parca misca ceva la Dinamo;)
Jurca la pamant toata repriza :D :evil:

danikunyak
22nd September 2005, 18:00
satelitul lui peste!!!!!Dinamo e cea mai hulita echipa la Baia Mare!!!!!!!!!!
ce aberatie!!!!!!rusine!!!!!!!!!

Cosmin Salajan
22nd September 2005, 19:19
batu cta bravo !

desdemona
22nd September 2005, 19:48
Victorie! /hello Bravo baieti! /hello

@andreiush, Jurca nu juca rau, ce-ai? :evil: Sper ca te refereai ca a fost la pamanat in... alt sens :drak:

andreiush
22nd September 2005, 20:54
M-am referit la prima repriza, in care, nu cred ca a dat nici un gol... tot pe jos era :drak:
In a doua intr-adevar a marcat cateva goluri faine :ok:
Desde, ai fost la meci? Hai... mai multe impresii de la fata locului :D

leo.mocanu
22nd September 2005, 21:32
La Constanta cainii poarta lesa

Derbi-ul etapei si al Ligii Nationale de handbal masculin s-a disputat la Constanta, unde s-au intalnit cele mai valoroase echipe ale editiei trecute, HCM Constanta si Dinamo Bucuresti. Dupa un meci extrem de echilibrat, presarat cu multe greseli si cu doi portari in mare forma, constantenii au castigat pe final cu 22-21 (la pauza 12-9).

Greu de crezut ca exista o echipa la fel de urata la Constanta, precum Dinamo-Baumit Bucuresti, daca, in ciuda ploii uneori in rafale, localnicii s-au prezentat cu mic cu mare la Sala Sporturilor pentru a asista la derbi-ul cu bucurestenii, cei care le-au produs atata amaraciune sezonul trecut cand si-au adjudecat titlul.

Meciul se anunta extrem de echilibrat, cele doua echipe dispun de loturi valoroase, rodate in competitiile interne si internationale, care dau majoritatea componentilor lotului national. Achizitiile din vara ale celor doua garnituri, precum si rezultatele din primele doua etape au contribuit si ele la ridicarea cotei de interes a partidei.

Partida a inceput sub semnul echilibrului, ambele echipe au mizat excesiv pe defensiva, astfel ca in minutul 4 era 1-1, iar in minutul 9 era 2-2. Cei doi portari, Ionut Stanescu si Sorin Barza s-au aratat a fi in zi mare, ei avand interventii de mare efect in situatii de unu la unu.

Prima rupere de ritm a apartinut gazdelor, care s-au desprins la 5-2 (min. 13), pastrand diferenta pana la pauza: 12-9. Cheia acestui rezultat a fost o aparare foarte agresiva, dublata de contraatacuri eficiente.

Din nefericire pentru gazde, ele au inceput repriza secunda in avantaj numeric, dar s-au vazit egalati fara sa puncteze (12-12 in min. 33). La mijlocul reprizei Skiba, unul dintre pilonii apararii dinamoviste a primit a treia eliminare, dar imediat omologul sau din tabara constanteana, sarbul Butuljia a cazut pe brat, alegandu-se cu o disjunctie de umar.

Dinamovistii au condus cu 19-28 in minutul 52, iar la atacul imediat urmator Bibirig a fost eliminat, iar constantenii au intors scorul in favoarea lor, prin doua executii ale lui Sandu Iacob, din nou model de seriozitate si profesionalism.

Jocul a fost echilibrat pana la final, constantenii reusind victoria printr-un gol inscris de Baiceanu, in penultimul minut de joc, apoi Rares Jurca a aruncat peste poarta, iar pe final, pe fondul unor greseli tehnice, scorul a ramas nemodificat: 22-21.

La final, cum era si firesc, stari de spirit diferite ale celor doi antrenori. Constantin Stefan a considerat nemeritata victoria constantenilor, apreciind ca echipa sa a controlat jocul (sic), in timp ce Aihan Omer a acceptat ca, intr-un meci nu foarte reusit, importante sunt cele doua puncte.

HCM Constanta - Dinamo-Baumit Bucuresti: 22-21 (12-9)
HCM Constanta: Stanescu (15 interventii) – portar; Saulescu (2g, 1 din 7 metri), Butuljia (1g), Buricea (1g), Nicolae (4g), Baiceanu (3g), Stavrositu, Toma (3g), Soldanescu, Dragicevic (1g), Iacob (7g), Ali – jucatori de camp. Antrenori: Aihan Omer, Eden Hairi si Cornel Durau.
Dinamo-Baumit Bucuresti: Barza (21 interventii) – portar; Bibirig, Purcarea (3g), Gheonea (6g, 3 din 7 metri), Pleshovskikh 82g), Skyba, Armanu (1g), Cozma (4g), Jurca (4g), balea (1g), Anca, Voica – jucatori de camp. Antrenor: Constantin Stefan.
Au arbitrat: Vasile State si Marian Pavel din Buzau.

In celelalte meciuri ale etapei a treia:
CSM Medgidia - UCM Resita: 29 – 29 (16-16)
Steaua Bucuresti - Romvag Caracal: 33 – 26 (18-10)
Politehnica Iasi - HC Minaur Baia Mare: 23 – 29 (9-14)
Uztel Ploiesti - Armat. Univ. Agron. Cluj: 37 – 23 (19-11)
Lignitul Pandurii Tg.Jiu - Univ. Poli. Izomet. Timisoara: 26 - 20 (11-9)
CSM Leonardo Oradea - Dinamo Brasov: 28 – 24 (18-14)


Am fost la meci. Atmosfera extraordinara. Jocul a fost greu. A semanat cu cel cu Vardar, numai ca de data asta constantenii au castigat, in special gratie luciditatii lui Sandu Iacob, care arata ce valoare are.
Din pacate Butuljia a facut disjunctie si este indisponibil pentru mult timp.
Daca jocul era la Bucuresti, atunci castiga Dinamo. Pentru ca asa-i in tenis.
De la dinamovisti Barza a fost senzational, dar l-au si facut mare, aruncand in el. Jurca a avut cateva aruncari de ziceai ca sparge plasa, Purcarea destul de constant.
Dinamovistii au jucat foarte determinati.
Constantenilor nu le-a iesit jocul pozitional, noroc cu apararea foarte agresiva si cu golurile pe contratac, unde au ratat exasperant. La un moment dat Iacob a ales sa forteze o aruncare decat sa paseze. Si bine a facut.
Dinamovistii, fierti la final, s-au certat cu toata lumea. Le pica greu la digestie acest rezultat, dar ...
Constantin Stefan: "a fost un simplu meci de campionat, pe care l-am abordat altfel decat pe cele din Liga Campionilor."
"Am pierdut nemeritat, dupa ce am controlat jocul in permanenta" L-am intrebat ce meci a vazut, daca poate sa spuna ca a controlat jocul, cand au fost condusi aproape in permanenta pe tabela. "Eu asa am vazut jocul" a raspuns.
"Minaur si Uztel nu sunt satelitii lui Dinamo."
"Noi am jucat deja un meci greu, cu Steaua" - ca parca ala de la Baia Mare o fi floare la ureche.

andreiush
22nd September 2005, 21:39
Bai da asta chiar e cea mai mare tampenie sa zici ca Minaur e satelitul lui Dinamo! Si se mai insista pe ce a zis ala! Pai Nurhan ala habar nu are ce rivalitate e intre Minaur si Dinamo! Habar nu are ce e in sala din Baia Mare la un meci cu Dinamo! Stie el ce inseamna Minaur? Nu cred :no:

ady51a
22nd September 2005, 21:40
Bravo HCM!!!
Bravo Stanescu!!!
Bravo Sandu Iacob!!!
/hello /hello /hello
Cam suparati cei de la Dinamo ?
De ce nu a jucat Timofte? :mda:

andreiush
22nd September 2005, 21:42
Timofte a fost suspendat 2 etape dupa ce a luat rosu etapa trecuta la Baia Mare. Cata minte a avut sa dea cu pumnu cand mai erau 10 secunde de joc si 6 goluri avans...

ady51a
22nd September 2005, 21:50
Asta cam asa este. Multumesc! Nu stiam ca nu am vazut tot meciul de la Baia Mare.
Intrebare pt andreiush: Pe cine preferi campioana intre HCM, Dinamo si Steaua, presupunand ca Minaur nu mai are nici o sansa si doar acestea 3 se lupta pt titlu?

andreiush
22nd September 2005, 21:52
Am zis-o chiar dupa meciul vostru la Baia Mare ;)

Oricum, felicitari Constanta si sper sa luati voi titlul, ca noi nu putem :D

desdemona
22nd September 2005, 21:57
Pai ai zis-o si azi: ai fi vrut un egal, iar daca nu... sa bata Constanta :)

danikunyak
22nd September 2005, 22:01
Bravo CONSTANTA!!!!Daca jucati cum ati jucat la Baia Mare ii nenoroceati!!!!Bravo Desdemona!!!!!!!


Mai multa agitatie si huiduieli pt Dinamo nu strica in sala!!!Da ii nenorocim noi la Baia Mare si in tribune!!!!!!!Nurhan nu are minte cand zice ca suntem satelitul lui Dinamo!!!Baia Mare uraste Dinamo si are de ce!!!Ne-au furat titluri si ei si Steaua!!!!!!!