PDA

View Full Version : THE HALL OF FAME



Subiectiv
28th August 2003, 18:32
Ce-ar fi sa propuneti formatia ideala "all time" pentru echipa al carei suporter santeti :yeah:

Eu va propun urmatoarele reguli de selectie:

1. Formula de joc e la libera alegere a "selectionerului" 8) (puteti opta pentru 1-4-4-2, 1-5-3-2, 1-4-3-3, etc.).

2. Bineinteles, vetzi indica si rezervele: un portar, doi fundasi, 1-2 mijlocasi, 1-2 atacanti.

3. Vor fi selectionati numai jucatori care au debutat in Divizia A la clubul respectiv (ex: Hagi la Farul, Mutu, Vladoiu sau Galca la FC Arges, Camataru sau Ungureanu la Craiova, M. Raducanu sau Iordanescu la Steaua etc.).

4. Nu este obligatoriu ca jucatorii sa fi jucat vreodata impreuna (ex: Lita Dumitru poate fi "coechipier" cu Bratu intr-o eventuala formula propusa pentru Rapid).

Succes! :bere:

ady_azzuro
28th August 2003, 20:59
ma intreb doar cine s-ar putea ocupa de acest lucru?
ar fi ceva frumos :happy :happy :happy

viole(n)t
29th August 2003, 00:38
cu regula nr. 3 nu sunt de acord!

in rest e super ideea

propun sa scoatem regula asta nr. 3

POLI (BEST OF the 80/90s) [4-4-2]:
1. ALMASHAN ( Jipa)

2. CONTRA (Varga) 3. VISAN (Csik) 6. BATRANU (Oancea) 4. DANCIA

8. VLAICU (Buia) 10. TIMOFTE Ioan 5. ROTARIU 11. CODREA (O.Popescu)

7. GUSATU 9. CUC (Sabou)

Tudose
29th August 2003, 00:41
Buna ideea. Propun acelasi lucru pentru echipa nationala.
Observatie: totusi, cam restricitiv sa impunem selectionarea unui jucator doar pentru echipa la care a debutat. Poate cei care fac selectia nici nu stiu unde a debutat respectivul. Ramane de discutat...


ma intreb doar cine s-ar putea ocupa de acest lucru?
ar fi ceva frumos :happy :happy :happy
Fiecare se ocupa, daca vrea, pentru echipa al carei suporter este. Pentru Stiinta, sunteti destui olteni pe forum...

Ayrton
29th August 2003, 10:53
Cu precizarea ca sunt foarte multi super fotbalisti care ar mai fi putut avea loc in echipa asta, si ca n-am avut cand sa-i vad pe toti la doar 27 de ani cati am, iata cum cred eu ca ar fi o echipa doar de dinamovisti:
Dinamo:

1. Stelea
2. Cheran
3. N.Stanescu
4. Dinu
5. Lupescu
6. Haldan
7. Raduciuoiu
8. Dudu Georgescu
9. Dumitrache
10. R.Nunweiller
11. M.Nicolae

Ar mai fi o varianta cu alti fotbalisti dinamovisti, unii fara sa debuteze la Dinamo:
1. Moraru
2. Contra
3. Klein
4. Augustin
5. Rednic
6. Andone
7. Lucescu
8. D.Munteanu
9. Ozon
10. Mutu
11. Parcalab

si ar mai fi: Prunea, Szoke, Calinoiu, Bacut I, Bacut II, Nelu Nunweiler, Lica Nunweiler, Boc, Deleanu, Al.Nicolae, I.Marin, Mihali, Mihaescu, T.Selymes, L.Ciobotariu, Dragnea, Ion Moldovan, Balaci, Multescu, Mateut, Lupu, Sabau, Demollari, Fl.Petre, Orac, Talnar, Vaiscovici, Camataru, V.Moldovan, Mihalcea, si inca cateva zeci de jucatori valorosi, unii crescuti de dinamo, altii veniti din tara...

Grigorie
29th August 2003, 12:27
Daca as avea banii lui Abramovici,as cumpara Dinamo si 11-le meu (pe care i l-as recomanda antrenorului DINU),ar fi urmatorul:

Lobont
(Delwarte)

Contra Iencsi Chivu Florea
(Kiritza) (Tamas) (Rat)

Stoican Tararache Rommedhal Solari
(Fl Petre) (Lincar) (Grigorie) (Cezar Prates)

Tierry Henry Mutu
(Dindane) (A Mendoza)

Grigorie
29th August 2003, 12:30
:D :D :D Atunci sa vezi meciuri interesante Craiova-Dinamo si Poli-Dinamo. :yeah: :P

inter
29th August 2003, 12:43
pana una alta , nu esti Abramovich, asa ca las-o balta :D :D

cristianc
29th August 2003, 14:11
1. Amasan (Jipa)

2. Varga
3. Surdan
6. Paltinisanu
4. Visan

8. Vlaicu
5. Rotariu
10. Timofte Ioan
11. O. Popescu

7. Baban
9. Giuchici sen.

Subiectiv
29th August 2003, 15:20
Justificare pentru regula nr. 3:

Un suporter adevarat cunoaste "traseul" urmat de jucatorii care s-au perindat in decursul anilor prin echipa favorita (cel putzin cand e vorba de jucatorii exponentiali) deci, indirect, selectia este cumva si o testare a cunostintelor. Mai mult, in cazul unor greseli, "selectionerul" ar putea fi corectat de altii. In al doilea rand aceasta regula ne-ar arata tuturor in ce masura au contribuit anumite cluburi la lansarea unor valori ale fotbalului autohton (si nu numai).

Eu v-as propune o varianta pentru Steaua:

Moraru
Dan Petrescu-Belodedici-Radoi-Filipescu
Ion Ion-T. Stoica-Iordanescu-Ad. Ilie
M. Raducanu-Ilie Dumitrescu

Intradevar, dintre acestia sunt doi olteni (Radoi si Ilie), Stoica din Galati si Belodedici etnic sarb, dar totzi au debutat in Div. A si s-au consacrat la Steaua.

Nu am apucat "echipa de aur" a CCA-ului si nu pot sa ma pronunt, desi am auzit ca au dat la un moment dat 10 (zece) titulari Nationalei :happy .

deep purple
29th August 2003, 17:53
Pai ai cam lasat jucatori adevarati de-o aprte. In primul rand un portar ca Dukadam nu stiu daca ati mai avut. Apoi mai erau in aparare Iovan si Bumbi. La centru Boloni cam facea legea. Au fost jucatori si mai buni decat cei pe care i-ai enumerat.

Subiectiv
29th August 2003, 21:39
Ai oarecum dreptate Deep, dar Duckadam, Boloni si Bumbescu nu sunt ai Stelei, iar Radoi (ca si potential sportiv) este, cred eu, peste Fane Iovan.

Fane ramane totusi unul din marii nostrii jucatori.

Bumbescu a ramas singurul jucator din campionatul intern care a castigat titlul cu trei echipe (in ordine: Craiova, Dinamo si Steaua).

Boloni este intr-un clasament personal cel mai mare fotbalist pe care l-a dat campionatul romanesc ( nu radeti :D , nu e obligatoriu sa fitzi de acord cu mine).

Duckadam era la lotul olimpic de pe vremea cand juca la UTA si, daca vrei, Steaua a avut poate cel mai talentat portar roman in persoana lui Vasile Iordache. Poate ai prins un Anglia-Romania 0-0 pe Wembley... Dar si Iordache a debutat la Poli Iasi.

Tudose
29th August 2003, 21:45
Adrian Ilie a debutat in 1992 la Electroputere, venind din 1993 la Steaua.

Primul sau meci in Divizia A a fost la 12 aprilie 1992, Electroputere - F.C. Arges 2-0. A trecut la Steaua in campionatul 1993-1994.

Deci...

Subiectiv
29th August 2003, 22:01
Recunosc, Tudose, ca in perioada in care a debutat Adi Ilie la Steaua am lipsit din tara ('91-'93) si nu retin daca Electroputere a jucat cu el meciuri in "A". Poate imi confirmi tu. Daca e asa, in locul sau ar merge Costica Zamfir.

viole(n)t
30th August 2003, 01:38
Echipa VESTULUI anii 90 (Timish+Carash+Arad):

Formula de joc: 1-3-5-2

Portari:
Pepu TURCAS (Atilla PAP)

Fundashi centrali:
Stefan IOVAN (Dan POTOCIANU)
Cristi CHIVU (Sorin BOTIS)
Miodrag BELODEDICI (Tiberiu CSIK)

Mijlocashi dreapta
Cosmin CONTRA (Lucian MARINESCU)
Mijlocashi la inchidere
Paul CODREA (Octavian Popescu)
Mijlocashi centrali:
Iosif ROTARIU (Sorin VLAICU)
Basarab PANDURU ( Leontin DOANA)
Mijlocashi stanga:
Dorinel MUNTEANU (Sansiro CIOCOI)

Atacantzi
Ioan TIMOFTE (Mugur GUSATU)
Dumitru TARTAU (Nicolae MITU)

GO WEST!!!!

csehi
30th August 2003, 02:02
La Oradea formula ar fi:
Mircea David(Il Dio-CAO)
Ciocan Zare,Fernbach(ICO),Vigu,Popovics
Lincar,Cheregi(aradean,dar a debutat la Oradea),Tamas
Kun,Baratky

ady_azzuro
30th August 2003, 15:52
Yo neputand sa ii urmaresc pe jucatorii emblematici ai stiintei am hotarit sa ma documentez de pe siteurile stiintei:

Echipa de fotbal, sub denumirea UNSR Craiova, sustine primul joc oficial in campionatul judetean la 5 septembrie 1948, cu echipa Filiasului. Primul antrenor de fotbal il acestei echipe a fost Nicolae Polojinschi. Echipa de fotbal isi schimba denumirea in CSU Craiova (1950), Stiinta Craiova (1953), Universitatea Craiova (1966), FC Universitatea Craiova (1990).

Lotul folosit in primul an de activitate in divizia „B" - 1954: (antrenor Nicolae Oteleanu): Stoica, Urucu, Venus, Vulpe, Lupu, Dreasca, Parvulet, Rizu, Razga, Dumitrescu, Ciulova, Anutescu, Briac, Lambru, Capitanu, Ionita, Buldur, D. Popescu, Firu, Matei, Iliescu, Babarada, Padureanu, Coicea.

La promovarea in divizia „A" (1964), antrenorii Nicolae Oteleanu si Eugen Preda, au avut la dispozitie urmatorul lot: Dumitrescu (cpt.), Vasilescu, Papuc, Geleriu, Lungan, Deliu, Barbulescu, Tetea, Ganga, Anton, Lovin, Onea, Visan, C. Stanescu, A. Stanescu, Stanciu.

In editia 1973/1974, cand CS Universitatea obtine primul titlu de campioana nationala, antrenorii Constantin Cernaianu si Constantin Otet, au folosit lotul: Oprea, Manta, Niculescu, Badin, Deselnicu, Velea, Strambeanu, Ivan, Nita, Balaci, Berneanu, taralunga, Oblemenco, Balan, Pana, Boc, Stefanescu, Marcu, Stancescu, Kiss, Chivu, Negrila, Constantinescu.

In editiile din 1977 si 1978, cand echipa castiga Cupa Romaniei, se afirma: Boldici, Berneanu, Tilihoi, Stefanescu, Purima, Donose, Balaci, Beldeanu, Crisan, Negrila, Cartu, Marcu, Camataru, antrenor Constantin Deliu si respectiv, Boldici, Lung, Ungureanu, Tilihoi, Stefanescu, Purima, Donose, Balaci, ticleanu, Beldeanu, Cartu, Camataru, Marcu, avandu-i ca antrenori pe Ilie Oana si C. Deliu.

La castigarea titlului de campioana in 1980, si-au adus contributia: Boldici, Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Balaci, Beldeanu, Crisan, Donose, Camataru, Geolgau, Cartu, Irimescu, Purima si Ciupitu (antrenor V. Stanescu si I.Oblemenco). Cu acelasi lot, in 1981, CS Universitatea castiga si cupa si campionatul, avand la timona pe I. Oblemenco si Tica Otet.

Echipa "renaste" in 1990/1991, editie cand castiga din nou campionatul national cu lotul: Prunea, Manaila, Sandoi, Adrian Popescu, Mogosanu, Ciurea, Olaru, N. Zamfir, Badea, Pigulea, Craioveanu, Neagoe (antrenori Sorin Cartu si Fane Cioaca), apoi castiga an 1993 Cupa Romaniei cu Bondrea si N. Zamfir.

In editia 1995/1996 echipa are in lot pe: Arcanu, Voda, Lulelaru, Mogosanu, Papura, Mitrita, Gabriel Popescu, Cristescu, Olaroiu, Calin, Ungur, Naicu, Adrian Popescu (revenit din Elvetia), Stoican, Suciu, Badea (revenit din Elvetia), Cristea, Gane, Trica, Ciocanescu, iar ca antrenori pe Sorin Cartu, Gabriel Boldici si Mircea Irimescu.

O sa va mai amintesc si altii

Blue
30th August 2003, 19:39
Lung- Deselnicu, Stefanescu, Chivu - Ticleanu , Gh.Popescu , Ungureanu -
Balaci ,Cartu - Camataru , Oblemenco

este o asezare oarecum deosebita in teren dar cred ca ar fi o echipa extraordinara

Blue
30th August 2003, 21:07
Daca vine vorba de fotbalisti crescuti la Universitatea sau/si lansatzi aici, pun o lista facuta de un amic si pusa pe alt forum, am copiat-o si am mai adugat citeva nume ca sa fie 50 (cifra rotunda):

'Am pus pe primii 44 de jucatori care imi vin in minte acum,sint extrem de multi in realitate.

-Boldici,Neamtu,T.Lung,Arcanu,David
-Negrila,Deselnicu,Gh.Popescu,Ungureanu,I.Rada,
N.Zamfir,A.Popescu,Bumbescu,Sandoi,Papura, Cioroianu
Rat(Rapid,putini stiu ca a fost juniorul Universitatii),Stoican(a jucat la Craiova de la 14 ani)Nanu
-Badea,Ticleanu,Donose,Balaci,Irimescu,Soava,Stanga Sava,Trica,Grigorie,Plesan,I.Stancu,Strambeanu,
S.Cristescu,Pigulea,Romeo Stancu, Gabi Popescu,Bacu
-Oblemenco,Geolgau,Camataru,Cartu,Marcu,Cl.Niculesc u,
Piturca,St.Stoica,Gane,Ad.Ilie,S.Ilie(fratzii Ilie la juniorii Universitatzii au invatza fotbalul),Craioveanu,Vrajitoarea

ady_azzuro
30th August 2003, 22:08
Echipa care ai postat-o tu blue cred ca este cea mai valoroasa din campionatul intern.
Sunt niste jucatori gigantici.
Si inca odata se adevereste ca la craioa este cel mai bun centru de juniori
:yeah: :yeah: :yeah:

viole(n)t
31st August 2003, 00:34
Si inca odata se adevereste ca la craioa este cel mai bun centru de juniori

de departe cel mai bun
pe locul 2 e piteshtiul
...
bucureshtiul e jale. Deshi unu din zece romani e mitic, pe fotbalishtii bucureshteni get-beget ii potzi numara pe degete. Rushinica!!

P.S.: Pacat ca altzii beneficiaza de talentul oltenilor (stitzi la cine ma refer!)

Albastreata
2nd September 2003, 06:32
1. Silviu Lung
2. Nicolae Negrila
3. Mircea Irimescu
4. Nicolae Ungureanu
5. Gheorghe Popescu
6. Nicolae Tilihoi
7. Gheorghita Geolgau
8. Ilie Balaci
9. Rodion Camataru
10. Sorin Cirtu
11. Ion Oblemenco (c)

Rezerve:
12. Marian Boldici;
13. Petre Deselnicu
14. Aurica Ticleanu
15. Pavel Badea
16. Ovidiu Stinga
17. Gheorghe Craioveanu

sorinl
2nd September 2003, 14:14
cu regretul ca las afara numerosi jucatori emblematici,dar care n-au crescut la piatra, sau n-au jucat in a , echipa ceahlaul ar fi:
lefter-atomulesei(desi a debutat la dinamo pe vremea lui rinus israel,a fost juniorul ceahlaului),iencsi,ivanov, alistar,perja-c.ilie,marc,t.serban-vasile soiman,iulius nemteanu
rezerve:a.solomon,axinia,enache,goian,brujan
n.b din cauza restrictiilor impuse n-au intrat jucatori ca vamanu,costel solomon,bacauani la origine,sau lucian amarghioalei care a jucat in a pentru steaua insa...

riva
3rd September 2003, 00:24
la Gloria Bistrita ar fi cam asa, fara punctul 3 :)

1. Florin Tene (Emilian Dolha)
2. Dorel Zegrean
3. Simion Mironas
4. Vasile Popa
5. Ovidiu Maier
6. Gabriel Caramarin
7. Marian Aliuta
8. Lucian Sanmartean
9. Ionel Ganea
10. Viorel Moldovan
11. Vasile Oana

Subiectiv
7th September 2003, 20:19
Ideea lui Tudose (sa votam selectionata Romaniei in varianta ideala "all time") nu e rea. Deci ... asteptam propuneri si pentru "Nationala" (poate dupa Copenhaga).

sorinl
8th September 2003, 10:02
nationala "mea" all time arata asa:
voinescu-dan petrescu,apolzan,belodedici,dorinel munteanu-gica popescu,dobrin,hagi,balaci-ozon,baratky
rezrrve:mircea david,rudolf cotormani,dumitru,constantin,dumitrache,bodola

ultravioletcanada
8th September 2003, 18:34
FC Arges:

Speriatu
Barbulescu
Cirstea
Ivan 2
Stancu
Banuta
DOBRIN
Gilca
Vladoiu
Mutu
Radu 2

Rezerve:Cristian, Ariciu, Barbu, Rosu, Turcu, Nastase, Mara, Neaga, Dica

Si cu oarecare rezerve (nu au debutat la noi, dar in mod sigur aici au fost
remarcati):
Vintila (mereu in inima suporterilor), Balasa, Birdes, Doru Nicolae, Codrea, Jean Barbu, Ignat, Jurca, Iovanescu
8)

Tudose
9th September 2003, 00:08
Imi place echipa "all-time" a lui F.C. Arges. As merge poate doar pe titularizarea lui Cristian in locul lui Speriatu. De remarcat ca in 1979, cand s-a castigat titlul, cele 34 de etape s-au impartit in mod egal: 17 meciuri Cristian, 17 Speriatu. Si i-as adauga in postura de rezerve si pe fundasul Ilie Stelian si pe mijlocasul Schumacher.
Antrenor l-as alege pe Halagian, cu care am cucerit doua titluri de campioni si ne-am clasat in mai multe randuri pe podium.
Si inca ceva: Jean Barbu si Vintila (de neuitat meciurile sale de Cupa cu Steaua si Dinamo, dar nu numai) au debutat in Divizia A tot la F.C. Arges, dupa promovare, in acelasi joc: 20 august 1994, F.C. Arges - Steaua 3-1 (1-0). De fapt, un rezumat al acestuia vei gasi si pe caseta pe care ti-am trimis-o.

DanielAndrei
4th August 2004, 22:40
pellizoli - chivu,samuel,zebina - de rossi,emerson,mancini,diego,joe cole - totti,mutu