PDA

View Full Version : Nou record mondial la 100m: 9,77 secunde!!!



fia
14th June 2005, 23:12
Cel mai rapid om al planetei este de marti jamaicanul Asafa Powell, care a reusit sa alerge in 9,77 secunde pe distanta de 100 de metri plat.

Performanta a avut loc pe stadionul olimpic din Atena.

Vechiul record a fost batut cu o singura sutime de secunda si ii apartinea lui Tim Montgomery din 2002.

"Am facut asta pentru a arata cat de rapid poate alerga un om", a declarat zambind Powell. "Sunt fericit sa stabilesc acest record mondial pe pista pe care si Maurice Greene a doborat un record al lumii".

Greene a stabilit un record mondial in anul 1999, atunci cand a alergat suta de metri in 9,79 secunde, pe acelasi stadion care a gazduit Jocurile Olimpice de Vara anul trecut. Acesta a ramas in picioare timp de trei ani, pana cand Montgomery l-a doborat la Paris, cu 9,78 secunde.

Powell a aratat ca este capabil de performanta, dupa ce a alergat un 9,98 in ciuda unui start lent si apoi un 9,85 la Ostrava, saptamana trecuta.

SURSA: Onlinesport

Semneaza: Liliak sau King Rat :cool:

Marquise MGP
14th June 2005, 23:46
am vazut si eu stirea...performanta remarcabila pt powel care in sfarsit confirma ca poate obtine timpi formidabili dupa dezamagirea de la atena cand pleca in cursa ca mare favorit insa a fost invins de justin gatlin...iata si detalii despre vant si reactia la start :

http://www.iaaf.org/GP05/news/Kind=2/newsId=29772.html

de remarcat si faptul ca powel este noul lider mondial al specialitatii.

C-O-S + min
14th June 2005, 23:49
Am vazut si eu doar un scurt promo pe Eurosport! Pacat ca n-am prins in direct cursa!! :headbang: :headbang:

Ce n-am inteles este de ce erau 5 concurenti imbracati in bleu printre care si Asafa Powell. Inseamna ca au participat 5 jamaicani la aceasta cursa?

Marquise MGP
15th June 2005, 00:06
nu neaparat...uitate pe linku pe care lam dat mai sus si ai sa vezi ca in dreapta lui asafa este un ganez ( aziz zakari) care are acelasi ekipament cu jamaicanul...este vorba de firma cu care au contract de reprezentare ( in cazul lor nike )

Darkslowstar
15th June 2005, 14:40
Recordul la 100 se depaseste in stilul brevetat de Bubka acum vreo 10 ani, cate o sutime, nu mai mult. Sunt curios daca nu-l vom vedea si pe Asafa prin vreo boxa de acuzati. Sper canu aprtinea de vreun club american :)

paulinio
15th June 2005, 14:45
Super cursa!

Si cred ca e capabil sa il doboare si pe asta... Startul poate fi imbunatatit.. .asa ca anul asta vom vedea timp uimitori...

Sper sa el sa fie "curat"... ca deja s-au imultit ecuzatiile in lumea atletismului.

Marquise MGP
15th June 2005, 14:55
startul....vantul ajutator...pista pe care se alearga...sunt mai multi factori care contribuie la realizarea performantei....curatenie deplina nu exista in nici un sport de mare performanta...important e daca esti prins sau nu.

dextercioby
15th June 2005, 16:17
Asta e un record care se poate bate.Cel de 200m plat nu cred ca se va bate in urmatorii 20 de ani.

Deci sa bag la computer:Asafa Powell (JAM),Atena,14 VI 2005,9.77s/100m plat.

P.S.Si faza cu "cel mai rapid om al planetei" nu tine,decit in formularea "cel mai rapid om al planetei la momentul actual".

Daniel.

Sharkie
1st July 2005, 15:23
Pana nu il bate cineva,nu avem de ce sa nu credem ca e " Cel mai rapid om de pe planeta ".

fia
1st July 2005, 15:24
Am mers eu cu Thalis-ul cu 350km/h deci mai repede :evil:

Sharkie
1st July 2005, 15:34
Asta e masina ? Ca n-am mai auzit.
Ai fost pasager sau ai condus ? :D :drak:

Mihai
1st July 2005, 15:42
Pana nu il bate cineva,nu avem de ce sa nu credem ca e " Cel mai rapid om de pe planeta ".

Sharkie parca ziceai ca te potolesti... Vad ca nu prea

Sharkie
1st July 2005, 15:45
Mah,acuma exagerezi.Acuma nu mai pot sa raspund si eu la threaduri ca sariti toti pe mine !!! Daca tot insistati,nu mai postez deloc. ( yeah,ati vrea voi :D :evil: :drak: )

fia
1st July 2005, 15:46
E tren....

Si tu stai intr-un bloc notes :D?

Darkslowstar
1st July 2005, 16:07
Nici eu n-am auzit in viata mea de el. In Malayesia unde ai fost tu? Asa am mers si eu cu noul Airbus cu peste 1000 km pe ore. Nu se pune :)

fia
1st July 2005, 16:12
In Olanda... e TGV-ul ma.... si de TGV sigur ai auzit.... dar olandezii ii zic Thalis (ma rog asa e compania... bla bla bla)
Airbus-ul nu mai e pe pamant ca asa am mers si eu cu peste 1000 cu avionul :P
Sau am mers odata cu pamantul cu 29km/s in jurul Soarelui.
Era vorba de recordul "pe pamant"

Darkslowstar
1st July 2005, 16:17
De TGV am auzit, parca :D. Sa-ti fie de bine. Ai scos capul pe geam? Scrie pe el: e pericoloso sporgersi?

fia
1st July 2005, 16:22
Am vrut sa scot capul pe geam... dar nu se deschid geamurile :(
Si mai are un bug trenul ala... nu se fumeaza :(
Si in statii cand iesi sa fumezi sta 2-3 minute... si incep sa se inchida usile cand pleaca... nu fluiera conductorul, nimic de genul asta... era sa raman prin Belgia (cu tot bagajul in tren, pasaport etc) ma faceau adevarat de tot :D (eu mergand din Olanda spre Franta)

Edgar
1st July 2005, 16:52
Ce face tigara din om! :P

On topic: deosebit :D

grande
9th September 2007, 21:28
Jamaicanul Asafa Powell a stabilit un record mondial în proba de 100 metri, cu timpul de 9 secunde și 74 de sutimi, duminică, în cadrul reuniunii atletice de la Rieti, din Italia, informează AFP.

Powell era deja deținătorul recordului mondial în proba de 100 metri, cu 9 secunde 77 de sutimi, stabilit la 14 iunie 2005 la Atena.

Lover
9th September 2007, 21:38
what ?! sigur n`a fost vant prea tare ? e omologat ?

la ultima cursa pe care am vazut`o , acum o saptamana si ceva... l`a rupt Gay , doar 9.96 parca pt Powell...sau ceva de genu`.

grande
9th September 2007, 23:26
what ?! sigur n`a fost vant prea tare ? e omologat ?



recordul este omologat ,uite si dovada http://www.iaaf.org/GP07/news/kind=2/newsid=41561.html#asafa+powell+breaks+world+100m+r ecord+secs+rieti+iaaf+athletics+tour

georg40
9th September 2007, 23:38
Vant a fost , inca din spate: 1,7 m/sec. si desi acesta a ajutat cu siguranta el se incadreaza in limitele regulamentului.
Deci cu sau fara vant, recordul este omologabil.

Invingatorul a declarat dupa concurs: "Am dovedit tuturor: Asafa Powell este din nou prezent. Eu iubesc aceasta pista..."

florin_symi
16th September 2007, 21:26
nu credeam ca poate...mai ales dupa Osaka!!!

acum Tyson Gay trebuie sa isi mai tina gura!!!