PDA

View Full Version : Adrian Voinea- The champ is back !



Cneazul
10th January 2007, 18:19
dupa cum ati vazut cu toti Adrian Voinea se afla pe tabloul callificarilor la Australian Open. Sa speram ca va reveni la forma de altadata ! el nu se retrasese, ci a fost accidentat mult timp datorita unei operatii efectuate gresit !

Platanu
10th January 2007, 19:02
E o surpriza placuta pentru mine.Sa speram ca va trece de calificari.

Val
10th January 2007, 21:07
Sincer sa fiu nu cred ca are prea multe sanse sa ajunga pe tabloul principal dar sti cum se zice " incercarea moarte n-are". Oricum varful carierei sale ramane sfertul de finala de la RG din 95 cand a fost batut de Michael Chang.

coiscif
11th January 2007, 09:30
credeam ca a pus racheta in cui:D! sper sa treaca de calificari, poate ne ajuta si prin cupa davis!

dumy84
11th January 2007, 13:27
Tocmai a abandonat in primul tur al calificarilor, dupa ce castigase fara drept de apel primul set cu 6-1. Se pare ca umarul cu probleme l-a tradat din nou:(

coiscif
11th January 2007, 19:08
chiar nasol! au plecat toti romanii, pavel, ungur, craciun, crivoi...nasol!

Cneazul
26th January 2007, 17:20
sa speram ca va reveni cu succes in circuit. sa-l vedem in sferturile cupei davis. daca nu, macar la baraj

Platanu
14th February 2007, 19:37
Mai stiti ceva de Voinea?Mai revine?

Cipri
23rd February 2007, 21:15
Mai stiti cv de Adrian Voinea ? mai revine :( ?

vassy
23rd February 2007, 22:00
nu cred ca mai revine, probabil ca are probleme cu sanatatea

coiscif
23rd February 2007, 23:45
a avut o incercare la AO dar a abandonat dupa ce a castigat primul set (primul tur de calificari)! cred k o sa mai incerce adik sper

Cneazul
24th February 2007, 09:58
pacat ca presa nu-l mediatizeaza ! nici macar nu i-au luat un interviu de la meciul de la AO sa stim si noi care sunt intentiile lui !

bmarian
8th March 2007, 09:21
Încercare"
Luminița Paul


Adrian Voinea va reveni în turnee după o pauză de 3 ani și jumătate. A jucat ultimul meci pe un tablou principal în iulie 2003, fiind învins în turul 1 pe zgura de la Sopot. Apoi a trebuit să aibă grijă de umărul drept, diagnosticat cu o complicație la ligamente și cartilagii. Prima operație nu a fost completă, așa că a urmat o alta, ale cărei rezultate se văd abia acum. La un moment dat, își luase gîndul de la tenis. Surpriza a venit la începutul acestui an, cînd Adrian Voinea (32 de ani) s-a înscris în calificările de la Australian Open.

- Ce faci, Adrian, te întorci la turnee?
- Da, asta am de gînd. Mi-am înghețat clasamentul acum trei ani la poziția 137 și am șapte concursuri în care pot să mă folosesc de asta. Încerc însă să obțin și niște wild-card-uri. Unul ar fi în challenger-ul de la Barletta, de peste două săptămîni.

- Te pregătești? Cîte antrenamente faci?
- Am reînceput pregătirea la finele anului trecut, iar acum fac un antrenament pe zi, plus gimnastică specifică pentru umăr.

- Te mai doare?
- Nu, acum mă simt bine. De aceea am și decis să revin.

- La Australian Open ai jucat foarte bine un set, apoi ai abandonat. De ce?
- Am făcut o întindere la picior. Nu eram suficient de pregătit fizic. Practic, concentrasem toate antrenamentele cu o lună înainte de turneu. A fost o exagerare.

- La ce te aștepți?
- Nu am nici o pretenție. E mai mult o încercare, de curiozitate. Îmi pierdusem orice speranță, mă săturasem să joc cu dureri, umărul nu arăta bine deloc. Acum însă vreau să văd ce se întîmplă.

8 martie 2007

carbu
8th March 2007, 09:36
Mi-a placut aia cu intinderea la picior cand noi toti credeam ca i-a recidivat accidentarea la umar. Vedeti ce inseamna lipsa de informatii... Nimeni din presa n-a avut curiozitatea dupa AO sa-l intrebe ce s-a intamplat, daca se simte bine, etc. Vine acum aceasta gazetarita, de parca ar lucra la o revista nu la un cotidian, si lamureste problema. Mai bine mai tarziu...
Trebuia Adrian Voinea sa se faca fotbalist. Sau macar sa masoare sub 1,60 m.

Cipri
8th March 2007, 13:55
Am citit si eu pe gsp ... oricum sa speram ca il vom vedea in primii 100 :D !!!

Cneazul
8th March 2007, 14:11
bravo Voinea ! the champ is back in buisness

coiscif
8th March 2007, 16:53
f tare! eu ii pusesem cruce...credea ca se agravase problema la umar!

Cneazul
8th March 2007, 17:09
cred ca a citit luminita paul cand am zis ca niciun ziarist nu i-a luat nici macar un interviu:P

whisper
10th March 2007, 23:39
Mai joaca Voinea??? Eu credeam ca s-a lasat.Ma bucur pentru el!/hello

vassy
23rd March 2007, 21:36
Adrian Voinea forteaza o noua revenire în ATP, saptamâna viitoare, la challenger-ul de 100.000 $ de la Napoli, pentru care organizatorii i-au oferit un wild-card.

“Voinicul” a surprins pe toata lumea în ianuarie, când a venit direct de pe plaja si a fost pe punctul de a trece un tur la Australian Open, unde n-a fost tradat de umarul la care s-a operat de doua ori, ci de o întindere musculara. Focsaneanul de 32 de ani are ambitii mari pentru acest an. “Sunt deja la Napoli. Ma simt bine. Dupa Australian Open m-am pregatit mai mult din punct de vedere fizic, am facut o pregatire speciala pentru umar. E mult mai bine. Singura buba e serviciul, care e cam la 80% fata de ce-a fost în trecut”, a spus Voinea pentru Prosport.

Adrian Voinea a abandonat studiile la facultatea de psihologie din Perugia si se simte ca nascut a doua oara, prin revenirea la tenisul de performanta. “Mi-am gasit un scop anume. E ca un test, o curiozitate. Ma trezesc si stiu ce trebuie sa fac. Trei ani nu municsem, nu prea facusem nimic. Am decis anul trecut sa ma las de studiu. Era prea plictisitor si obositor. Psihologia va ramâne la stadiul de hobby. Nu mi-a placut nici sistemul de învatamânt, axat pe reproduceri mot-a-mot”, a adaugat românul stabilit la Perugia.

Dupa Napoli, Voinea, beneficiind de clasamentul înghetat pe pozitia 137 ATP, se va axa pe participari la turneele Masters Series de la Roma si Monte Carlo, principala tinta fiind revenirea la Roland Garros, acolo unde, în 1995, a atins sferturile de finala.

La Napoli, Voinea se va reîntâlni cu fostul sau coleg în echipa de Cupa Davis, Andrei Pavel, “Cneazul” figurând si el pe lista participantilor.

Cipri
23rd March 2007, 23:12
GL Adi si Andrei :D la Napoli :)

bmarian
24th March 2007, 09:06
Pavel cred ca va juca la Napoli doar daca pierde azi la Miami la dublu......

Ady
24th March 2007, 12:42
pavel s-a retras deja ...

Cipri
26th March 2007, 21:37
A pierdut cu El Alnaoui la Napoli 1 tur : 6-3 6-1 :( BFT in continuare !!!

Cneazul
27th March 2007, 08:31
el aynaoui e destul de bun!

Ady
27th March 2007, 11:55
el aynaoui e destul de bun!

cred ca e cel mai bun jucator de challenger anul asta ...

Cipri
29th March 2007, 19:01
Ce mai stiti de Adrian Voinea , va mai continua :-?? , dupa acest turneu ? :D

bmarian
30th March 2007, 09:15
Scria printr-un ziar ca va juca in calificari la Monte Carlo....acu ramane de vazut...

Cipri
16th April 2007, 13:06
Scria printr-un ziar ca va juca in calificari la Monte Carlo....acu ramane de vazut...
Nu a jucat calificari :O:O:O

Cipri
22nd April 2007, 19:22
Mda ... cred ca daca pana la Wimbledon nu va mai participa la vreun turneu ... nu va mai reveni din pacate :(

Cneazul
26th April 2007, 15:22
de unde stii tu treaba asta?? pana la wimbledon mai e un secol

Cipri
19th July 2007, 00:12
de unde stii tu treaba asta?? pana la wimbledon mai e un secol
Deci e clar ... s-a retras nu ?

Cipri
21st December 2007, 14:30
Voinea vs. Agassi in 97' la Us Open : 0-6 2-6 2-6
http://youtube.com/watch?v=LvpondPhF_o