PDA

View Full Version : Andy Roddick este doar un "one slam wonder"?



dianette_d
9th June 2005, 19:22
Am citit de curand un articol in care Andy Roddick se apara oarecum in fata ziaristilor care il catalogheaza drept un "one-slam wonder":

"People can't call me a one-slam wonder because I've been pretty consistent and finished No2 last year. It's not as if I've tumbled to 20. I can't remember a time when you've had four young guys who have all been No1 and all won slams. Then you throw in Nadal and Guillermo Coria and, wow, the top 10 is looking really deep right now."

Cred k Roddick are dreptate mai sus: "a one-slam wonder" poate fi numit un jucator care a urcat multe locuri in clasament, a castigat un slam si apoi s-a reintors in obscuritate.Clar acest lucru nu se aplica si pt Roddick care dupa ce a castigat US Open-ul a mai jucat o finala la Wimbledon, o semifinala la Austalian Open si care mai are inca multe de zis...
Este o diferenta intre Roddick si Thomas Johannson de ex, care a castigat un grand slam dar nu se mentine constant nici makr in primii 10....
Una peste alta Roddick se poate lauda cu niste rezultate solide, si ink nu a zis totul...acum eu nu zic k ii va intrece performantele lui Federer, ci mi s-a parut usor nedrept apelativul acesta ce "one slam wonder". :D

later edit: am uitat sa pun articolul pt cei care vor sa-l citeasca integral: Interview: Andy Roddick (http://sport.guardian.co.uk/tennis/story/0,10069,1500073,00.html)

Ady
9th June 2005, 19:45
Daca a termina pe prima pozitie a clasamentului intr-un an , inseamna ca esti "one slam wonder" atunci ... Anul trecut a avut el un noroc cu Federer care l-a batut in toate finalele ... E adevarat ca este foarte preocupat de activitatile extrasportive foarte mult , (am auzit ca e prezent pe la toate televiziunile si show-urile prin USA) si ca a inceput anul asta mai prost , dar a castigat totusi doua titluri anul asta (posibil sa il ia acum si pe al treilea , Hewitt sau Henman sunt accesibili ) este inca in primii 8 .

sun
9th June 2005, 20:54
Rod-dick e mai degraba un slam wonder pentru serviciul lui puternic :D

Fara discutie , Roddick se va mentine in primii 10 inca vreo 3-4 ani FARA PROBLEME

Din ce an era interviul ? :P

dianette_d
9th June 2005, 21:21
Da, are un mare avantaj Roddick cu serviciul lui puternic pe iarba..eu cred k va egala cel putin performanta de anul trecut de a ajunge in finala la Wimbledon...dak si-ar mai perfectiona putin si jocul la fileu ar fi si mai bine, si eu ii dau sanse destul de mari sa castige..

P.S. interviul este din 6 iunie 2005 k de aia m-a intrigat si pe mine..cum a cazut cateva locuri Roddick cum a inceput lumea sa spuna k e un "one slam wonder"...ehh acum k vremea zgurii a trecut cred k va mai urca nitzel in clasament :)

Ady
9th June 2005, 21:38
...dak si-ar mai perfectiona putin si jocul la fileu ar fi si mai bine,
moamaaa ce voleuri nashpa face ... si le-a mai imbunatatit in ultima vreme ... daca il pui langa henman la facut voleuri o sa para ca roddick joaca orice altceva decat tenis ...

css2
9th June 2005, 21:50
roddick o sa iasa din primii 10 anul asta.nu o sa mai cistige nici un slam.

dianette_d
9th June 2005, 21:57
parerea ta, io il vad urcand in perioada asta de vara vreo 2 locuri in clasament

Cainele
9th June 2005, 23:20
o sa castige...are ceva sanse...parerea mea

dextercioby
10th June 2005, 03:40
Are 4 ani de TopTen,sint de acord ca n-are cum sa iasa din primii zece,decit daca tot sezonul se joaca pe zgura,dar eu cred ca va mai curge apa pe Dunare pina sa cistige si al doilea GSlam.In special acolo unde vrea el,la Wimbledon.

Daniel.

a_ndrada
10th June 2005, 20:46
roddick este un jucator foarte bun si in nici un caz nu este un one slam wonder.a jucat foarte bine toti acesti ani de cand este in top sis igur va mai castiga mult de acum incolo.

css2
11th June 2005, 00:44
roddick nu o sa mai cistige nici un slam.

dextercioby
11th June 2005, 06:13
Poate se accidenteaza Federer si atunci va fi ca pīna in 2003...Viitorul e imprevizibil,parerea mea.

Daniel.

dianette_d
11th June 2005, 20:51
roddick nu o sa mai cistige nici un slam.
Am prins ideea ta, gata s-a notat nu tre sa mai repeti. Altceva? :evil: :D

dianette_d
13th June 2005, 00:58
Prin castigarea turneului de la Queen's, Roddick a mai facut un pas spre Wimbledon...este adevarat k Andy nu joaca la fel de bine ca in 2004 dar nici Federer park nu domina tenisul pe orice suprafata asa cum se intampla anul trecut...

Cu un Hewitt inca nerefacut, un Nadal neexperimentat pe iarba (inca :P) cred ca principalii favoriti sunt Roddick, Safin si Federer...si mi-as dori ca unul dintre primii 2 sa castige :D...Oricum presiunea pe Federer este foarte mare la Wimbledon, el neavand nici un turneu de Grand Slam castigat pana acum...

Si daca tot este un topic despre Andy Roddick, atasez si niste poze din timpul finalei de la Queen's :)

Lorababy
13th June 2005, 19:18
Roddick chiar are sanse sa castige Wimbledon-ul...dc nu?in nici un caz nu-l vad k pe un "one slam wonder"...Si chiar dak Federer e nr 1 mondial...nu e chiar un zid de netrecut:)

Mad_Cow
26th June 2005, 14:26
hmm andy un "one slam wonder"? :o: probabil cine crede asta nu se pricepe mai deloc la tenis sau nu uramreste foarte des acest sport :ciocan:

il vad pe andy in finala de la wimbledon pt k partea lui de tablou pare accesibila insa daca feddie ajunge in finala :no: bad luck for andy!sincer nu-l vad invingandu-l pe federer

Sharkie
26th June 2005, 14:46
Poate daca prinde o zi in care sa ii iasa tot,iar Federer sa nu fie in forma,mai are sanse sa castige Wimbledon-ul.

Mad_Cow
26th June 2005, 14:57
Poate daca prinde o zi in care sa ii iasa tot,iar Federer sa nu fie in forma,mai are sanse sa castige Wimbledon-ul.
corect!! dar mai rar zile in care federer sa nu fie in forma :(

ana_rod
28th June 2005, 18:11
dc mai aud pe cineva cu...Federrer e cel mai bun, nimeni nu-l intrece..bla bla bla...:degete:
eu chiar cred ca Andy Roddick are sanse sa castige Wimbledon-ul anul asta...si-a imbunatatit destul de mult jocul si e mai agresiv decat inainte ;si inca o chestie ...a zis intr-un interviu ca vrea neaparat sa castige ...si cum Andy e destul de ambitios :yeah:

Ady
28th June 2005, 18:28
Roddick si-a imbunatatit jocul , dar cred ca am mai spus eu sipe thread-ul asta mai are de lucrat la vole-uri . Si doar cu serviciul si dreapta "bomba" nu cred sa il bata pe Federer ... Oricum sa ajunga el in finala si mai vedem atunci ... :) .
Da a spus ca ar renunta la titlul de la US Open pentru unul la Wimbledon , sa speram ca va castiga si fara :)

Ps : Bine ai venit pe forumul OLS ana :ok:

dianette_d
4th July 2005, 18:19
eh..tot raul spre bine...daca era sa castige Roddick Wimbledonul threadul asta nu-si mai avea rostul :P
totusi sa castige el Andy anu' viitor..asta sa fie baiu :P

Cristi
4th July 2005, 20:14
Eu prezic ca Andy va mai castiga Grand Slam-uri. Poate ca o exceptie, nu ca o regula, dar eu cred ca o va mai face. E cu 2 ani mai tanar ca Federer, poate inca sa progreseze... mai are de jucat 10 ani si 30 de grand slam-uri (la Roland Garros nu se pune :p)

rox
8th July 2005, 14:51
Ce cred ca e bine la roddick e ca se lupta pentru fiecare minge. chiar daca uneori mai face spectacol si cand nu trebuie, are sanse mari sa castige alte grand slamuri. e destul de constant si si-a imbunatatit jocul.
cat despre aparitiile la tv in state, sa nu uitam ca pt ei existi daca te vezi la tv, si sponsorii vor sa-l vada la tv.

realmadrid.com
8th July 2005, 17:50
Eu prezic ca Andy va mai castiga Grand Slam-uri

Da, poate sa mai castige, in caz ca Federer nu participa la acel grand slam :D

pinky
8th July 2005, 18:01
Si eu cred ca Roddick va mai castiga cel putin un titlu de Grand Slam...e tanar, are timp :cool: Ganditi-va la Safin...a castigat primul sau titltu de Grand Slam la 20 de ani si apoi i-au trebuit 5 ani ca sa il castige pe urmatorul...cred ca Andy o va face mai repede :D Eu sper sa castige amandoi cat mai multe :rolleyes: :D

realmadrid.com
8th July 2005, 18:08
Pai multa lume vrea sa castige, dar nu are sanse :D
La Wimbledon, Federer l-a "zdrobit" pe american, exact cum a facut-o si anul trecut. In plus, Federer este si el tanar si nu se va retrage in 2-3 ani pt ai face loc lui Roddick
Eu cred ca in urmatorii 2-3 ani, Roddick nu va castiga nici un grand slam. La Roland Garros nu are sanse, Nadal este cel mai bun pe zgura si in rest, pe celelalte suprafetze este Federer ;)..."noul Sampras"

enache biz
8th July 2005, 21:09
In tenis totul e posibil ... de unde stii , poate incepe si roddick sa joace ca un "extraterestru"

sun
9th July 2005, 20:54
lol enache :happy:. Roddick nu mai poate sa izbucneasca, acum jocul lui s-a stabilizat ( servici puternic si lovituri tari ). A avut partea lui de glorie , acum noul val si-a ales liderul. Dak Roddick incepe sa joace ca un "extraterestru" , Federer il bate in 5 seturi , nu in 3 :ok:

praf_de_stele
23rd April 2007, 00:11
totusi, sa nu uitam ca Andy este al 3-lea in clasament.:ok:

Prome
23rd April 2007, 00:14
2005 2007 tot aia :D