PDA

View Full Version : Lucescu duce blaturile si in Ucraina



Gica Chioru
9th June 2005, 14:57
Lucescu, creatorul cooperativei din fotbalul romanesc,
Lucescu, omul care prin actiunile sale poate fi numit sabotorul fotbalului romanesc,
"Lucescu loveste din nou":



Lucescu a furat cu arbitrii

Federatia Ucraineana de Fotbal le da dreptate oaspetilor, dupa Sahtior-Dnepr 2-0
Cu doua etape inainte de finalul campionatului ucrainean de fotbal, Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, este in pragul unui scandal de proportii. Tehnicianul roman, care dadea tot timpul vina pe arbitri atunci cind pierdea un meci, a ajuns, la rindul sau, sa fie acuzat de intelegere cu cavalerii fluierului. Lucrurile au luat o intorsatura neobisnuita dupa disputarea partidei Sahtior Donetk-Dnepr Dnepropetrovsk (scor 2-0), cind oaspetii au criticat dur maniera de arbitraj si au trimis un memoriu la federatie.

Sahtior a jucat pe teren propriu cu Dnepr pe 25 mai, intr-un meci contind pentru etapa a 28-a. Nemultumiti de prestatia brigazii de arbitri, cei de la Dnepropetrovsk au depus, cinci zile mai tirziu, o plingere la Federatia Ucraineana de Fotbal. Raspunsul din partea Comisiei de Expertiza a FFU a venit dupa mai bine de o saptamina, timp in care oficialii au analizat minutios caseta partidei. Membrii comisiei s-au intrunit luni la sediul federatiei pentru a emite un comunicat de presa in acest sens. Cei patru au hotarit ca scrisoarea de protest a conducerii de la Dnepr a fost intemeiata, fiind de acord ca echipa a pierdut meciul cu Sahtior din cauza unor erori grave de arbitraj. Cazul a ajuns apoi pe masa Comisiei de Disciplina a FFU.

Trei gafe trecute cu vederea

In opinia Comisiei de Expertiza, brigada de arbitri a facut trei mari greseli in partida Sahtior-Dnepr:
1. In minutul 11, asistentul Kisliuk a anulat un gol perfect valabil pentru Dnepr, semnalind in mod eronat o pozitie de ofsaid in careul celor de la Sahtior (fotbalistul de la Dnepr se afla in pozitie regulamentara de joc).
2. In minutul 12, arbitrul de centru Dziuba a dictat gresit o lovitura de la 11 metri pentru Sahtior (portarul de la Dnepr n-a comis nici o infractiune in propriul careu).
3. In minutul 44, tot arbitrul de centru Dziuba a gresit atunci cind n-a acordat penalty pentru Dnepr (arbitrul trebuia sa sanctioneze un hent comis in careu de un jucator de la Sahtior). Arbitrul a trecut cu vederea aceasta neregula, crezind ca jucatorul de la Sahtior a atins involuntar balonul cu mina.

„Ii vom trimite in liga a doua”

Viktor Grigorievici, presedintele Comisiei Centrale de Arbitri din Ucraina, ne-a declarat ca „fluierasii” au gresit flagrant si ca vor plati pentru asta: „Ii vom suspenda pe toti trei. Am urmarit meciul pe caseta, fiindca eram plecat la Istanbul. Comisia federatiei a luat o hotarire justa. Dupa o discutie particulara, arbitrii au recunoscut ca au gresit. O sa luam masuri, fiindca au fost niste erori extrem de grave. Cei doi arbitri vor fi suspendati pina la finalul campionatului si retrogradati in liga a doua”.

Meciul nu se va rejuca

Desi Dnepr a fost furata ca-n codru de arbitri, meciul nu se va rejuca. Dupa ce a pierdut la Donetk, echipa din Dnepropetrovsk este la un pas de a rata prezenta in cupele europene. „Posibilitatea ca partida sa se rejoace este practic exclusa. Acest lucru nu e prevazut in regulament. In plus, memoriul depus de Dnepr la federatie nu mentioneaza nimic in acest sens. Arbitrii nu vor fi sanctionati financiar”, a mai spus presedintele Comisiei Centrale de Arbitri din Ucraina.

Acuzat de blat

Etapa a 27-a din Ucraina a pus gaz pe foc. Sahtior a jucat pe terenul surorii sale mai mici, Metalurg Donetk. Echipa lui Mircea Lucescu a invins atunci cu 3-1, dar n-a scapat de critici. Chiar Jozef Szabo, antrenorul de la Dinamo Kiev, a declarat ca „meciul a fost o farsa. Metalurg s-a predat”. Szabo si-a cerut apoi scuze pentru declaratia sa, fiind amendat de Liga Profesionista din Ucraina cu 5.000 de euro.

„Il Luce” o tine pe-a lui: „Trebuia sa fie 7-0”

Obisnuit sa se plinga de arbitraje, cu precadere atunci cind nu e cazul, Mircea Lucescu a respins ieri toate acuzatiile. Tehnicianul roman da vina pe jocurile de culise din fotbalul ucrainean. Este stiut faptul ca Gregori Surkis (fratele lui Igor Surkis, presedintele rivalei la titlu, Dinamo Kiev) este seful federatiei.
Domnule Lucescu, sinteti acuzat ca ati furat cu arbitrii in meciul cu Dnepr...
Nu este adevarat.
Comisia de Expertiza a federatiei a dat dreptate memoriului introdus de cei din Dnepropetrovsk. Cum comentati?
Nu stiu nimic. Sint prostii! Acum aud pentru prima data despre memoriu si despre verdictul federatiei. Cert este ca n-am avut nici un fel de probleme in a cistiga meciul.
In acea partida au existat greseli de arbitraj?
Adevarul este ca Dnepr putea sa primeasca un penalty. Dar noi ar fi trebuit sa primim trei lovituri de la unsprezece metri, nu unal! Iar scorul final trebuia sa fie 7-0, fiindca Dnepr n-a trecut de mijlocul terenului in repriza a doua!
Din pricina acestor greseli de arbitraj, Dnepr poate pierde participarea in viitoarea editie a Cupei UEFA...
E problema lor! E culmea ca altii se pling de arbitraje. Noua ce ni s-a intimplat la finala Cupei? Decizia eliminarii lui Marica a fost exagerata. El a luat cartonas rosu, iar adversarul cu care se lovise a incasat doar un „galben”. Nu era logic sa ia si ala tot „rosu”?
Pina la urma, reiese ca dumneavoastra sinteti victima arbitrilor...
N-am spus asta. Dar acolo, la federatie, se afla fratele presedintelui de la Dinamo Kiev. E normal sa le dea dreptate adversarilor pe care i-a intilnit echipa mea.

http://www.evz.ro/sport/?news_id=188326

dextercioby
9th June 2005, 15:52
Bai,taicule,las-o moarta ca nu tine...Sabotorul fotbalului rominesc e cel care l-a dat afara de la nationala in anii '80 dupa ce reusise s-o califice la un turneu final dupa 14 ani si i-a inchis usa in nas dupa Revolutie,cind a vrut sa revina.

C-a facut blaturi prin Rominia cit a fost la Dinamo si Rapid,CINE N-A FACUT,ca sa-l judece pe el...?

Pina una alta,are ceva performante.Nu se poate compara cu Ienei,dar asta e.Oricum lu'Iordanescu ii da clasa.

Daniel.

Gica Chioru
9th June 2005, 16:30
Bai,taicule,las-o moarta ca nu tine...Sabotorul fotbalului rominesc e cel care l-a dat afara de la nationala in anii '80 dupa ce reusise s-o califice la un turneu final dupa 14 ani si i-a inchis usa in nas dupa Revolutie,cind a vrut sa revina.
Daniel.
Fals.
1.Lucescu a avut parte de un lot de jucatori fenomenali, jucatorii "Craiovei maxima". Nu a reusit sa obtina cu ei decat o calificare intamplatoare (asta nu scade meritele) la Euro 84, unde ne-am facut de ras, nu atat prin scorurile inregistrate cat prin jocul ultradefensiv prestat.
2.Lucescu a pierdut numai si numai datorita obtuzitatii (urmare a caracterului indoielnic) si incrancenarii in a selectiona anumiti jucatori, calificarea la Monialele din Spania.
3.Lucescu a fost dat afar dupa meciul cu Austria 4-0. Pe banca Nationalei erau Jenei si Lucescu cu titlu de antrenori asociati, prima repriza s-a jucat cu echipa lui Lucescu, meciul a fost anonim am reusit un gol in min 45 prin Iovan, un sut de la mare distanta. Dupa pauza, Jenei a introdus imediat doi jucatori: Lacatus si Belodedici, a schimbat asezarea, jocul a devenit eminamente ofensiv si am mai inscris 3 goluri plus multe alte mari ocazii. A fost clar pentru toata lumea si Lucescu a fost dat afara.
4.Datorita urii si a complexului fata de Steaua, Lucescu a tinut mortis sa fie antrenor si la Dinamo. Acesta a fost de altfel pretextul inlaturarii sale de la Nationala. Incepand de atunci, Lucescu, prin infiintarea cooperativei, prin miscarea punctelor intre echipele aservite Ministerului de Interne, prin translatiile de jucatori la aceleasi echipe, prin cumpararea si santajarea presei sportive, poate fi numit sabotorul fotbalului romanes. Efectul acelor vremuri se vad si astazi.

dextercioby
9th June 2005, 16:41
Hai sa zicem c-am exagerat si eu.Tot jucatorii cistiga meciurile,poate sa le spuna antrenorul ce vrea.

Cu sabotorul,e inca in dubiu.Problema e ca nimeni nu e indeajuns de curat cit sa-i judece pe ailalti.E o mocirla de nedescris.

Daniel.

dlgicu
9th June 2005, 20:12
lucescu o sa castige un campionat in ucraina, al nu stiu catelea din cariera, toate mai valoroase decat unul in romania.
s-a plimbat prin cupele europene si a batut mai multe echipe acolo decat tot fotbalul romanesc la un loc.
nu-mi vine in minte vreun antrenor roman de club cu un palmares comparabil cu al lui.
poate asta e caracterul care se potriveste unui antrenor pentru a avea rezultate, si murinho e uns cu toate alifiile de exemplu.
as accepta la echipa mea un antrenor fara caracter pe plan personal, dar care sa aiba rezultatele lui lucescu, nu ca asta ar fi situatia ideala, dar cine mai e ideal in zilele noastre?
sa il acuzi ca face manevre intre cluburi afara mi se pare absurd, nimeni nu l-a prins cu ceva si in plus, cluburile lui, spre deosebire de cele din romania, au avut confirmarea cupelor europene.

{mode taunting on:
chiorului astuia nu-i lipseste doar un ochi, ci tot echilibrul, vede intr-o singura directie si nu-l mai scoate nimeni din ea

relax, gica, nu e sanatos sa traiesti incrancenat toata viata ta; si ce viata mai e aia cand stai tot timpul incordat cu nasul in sus adulmecand dupa rahaturi?
mode taunting off}

Gica Chioru
10th June 2005, 11:05
lucescu o sa castige un campionat in ucraina, al nu stiu catelea din cariera, toate mai valoroase decat unul in romania.
Probabil ca va castiga campionatul in Ucraina dar "al nu stiu catelea" o fi oare?
Este destul de usor de "calculat": Unul cu Galatasaray+Unul cu Besiktas. Dupa ambele a urmat un campionat dezastruos si de fiecare data a plecat dupa scandaluri monstruoase. In urma lui ramane dezastru. Sa vedem cum va pleca din Ucraina. La Besiktas a fost acuzat la un moment dat de acelasi lucru: blat. Apoi, de ce o fi un titlu in Turcia mai important decat in Romania, nu stiu. In ceea ce-l priveste pe cel posibil din Ucraina, discutiile sunt de prisos, campionatul asta este bipolar, celelalte echipe se invart in jurul axelor.

s-a plimbat prin cupele europene si a batut mai multe echipe acolo decat tot fotbalul romanesc la un loc.
Plimba ursul. Nu a reusit absolut nici o victorie decisiva in toata cariera lui. A avut bugete impresionante pe oriunde a fost si niciodata nu a reusit sa confirme.

nu-mi vine in minte vreun antrenor roman de club cu un palmares comparabil cu al lui.
poate asta e caracterul care se potriveste unui antrenor pentru a avea rezultate, si murinho e uns cu toate alifiile de exemplu.
as accepta la echipa mea un antrenor fara caracter pe plan personal, dar care sa aiba rezultatele lui lucescu, nu ca asta ar fi situatia ideala, dar cine mai e ideal in zilele noastre?
sa il acuzi ca face manevre intre cluburi afara mi se pare absurd, nimeni nu l-a prins cu ceva si in plus, cluburile lui, spre deosebire de cele din romania, au avut confirmarea cupelor europene.
Bati campii la greu. Singurul lucru care confirma cariera unui antrenor este victoria, castigarea a ceva palpabil. Singurul lucru palpabil din cariera de antrenor a lui Lucescu este Supercupa Europei cu Galatasaray, echipa ce o preluase de o saptamana.
Daca nema caracter nici profesionalism, nici performanta nu e.
Lasa-l pe Mourinho, asta e un invingator, Lucescu al vostru va fi un invins toata viata.

{mode taunting on:
chiorului astuia nu-i lipseste doar un ochi, ci tot echilibrul, vede intr-o singura directie si nu-l mai scoate nimeni din ea

relax, gica, nu e sanatos sa traiesti incrancenat toata viata ta; si ce viata mai e aia cand stai tot timpul incordat cu nasul in sus adulmecand dupa rahaturi?
mode taunting off}
Poate asa o fi, ca prea faci pe pretiosul. De fapt tu esti ala care trage pe stanga, din cauza ochelarilor de cal. V-ati obisnuit sa inchideti ochii la matrapazlacuri doar pentru ca va convine din punctul de vedere al echipelor favorite. In ceea ce priveste adulmecarile, vad ca ti-au imputit tastatura.

Mihai
10th June 2005, 11:15
Gica am si eu o intrebare pt tine...
In Ucraina pana a venit "nesimtitul" asta de Lucescu nu a existat nici un blat? :o:
Chiar asa saracii ucrainieni nu auzisera de blat si a venit romanasul nostru sa ii invete ce e aia blat?
Nu am informatii cu vreun blat de-al lor, dar sunt sigur ca a existat.
Zic toate astea pentru ca titlul pe care l-ai dat threadului... Lucescu due blaturile si in Ucraina de parca aia erau ingerasi si vine dracu al mai mare de Il Luce si a contaminat o natie intreaga...

In alta ordine de idei ce antrenor din Romania e mai bun ca Lucescu? Si cine a avut rezultate mai mari ca el?

Gica Chioru
10th June 2005, 11:40
In Ucraina pana a venit "nesimtitul" asta de Lucescu nu a existat nici un blat?
Chiar asa saracii ucrainieni nu auzisera de blat si a venit romanasul nostru sa ii invete ce e aia blat?
Nu am informatii cu vreun blat de-al lor, dar sunt sigur ca a existat.
Zic toate astea pentru ca titlul pe care l-ai dat threadului... Lucescu due blaturile si in Ucraina de parca aia erau ingerasi si vine dracu al mai mare de Il Luce si a contaminat o natie intreaga...
Ma doare-n cot de blaturile din Ucraina. Insa ma intereseaza cand numele unui roman (in fine, cetatean roman) este alaturat blatului. Stiind ce a construit acest om in Romania, titlul este foarte corect pus.

In alta ordine de idei ce antrenor din Romania e mai bun ca Lucescu? Si cine a avut rezultate mai mari ca el?
Intotdeauna aceste aprecieri sunt subiective, este foarte greu pentru fiecare dintre noi sa facem topuri de genul acesta. de aceea clasamentele se fac in functie de performante, iar aici Lucescu sta rau. Mai ales ca intotdeauna ramane ceea ce lasi in urma, in urma lui Lucescu au ramasa scandaluri, echipe distruse, vezi ce s-a intamplat la galata sau la Besiktas, si probabil ceea ce se va intampla in ucraina.

Gica Chioru
21st June 2005, 15:19
Indurare, Măria-Ta!

Este pentru a nu stiu cita oară cand Mircea Lucescu se declară ingretosat. Gravid nu poate fi, maică, deci o avea ceva la bilă - ar diagnostica doftoroaia satului. Dar nu, IL LUCE e dezgustat ba de long-line-urile pe care i le returnează un jucator sau altul, ba de presa sportivă, care citez, "ii redă spusele luate din context”. Si, in general, are greturi fată de ceea ce se intimplă in fotbalul romanesc. In fapt, "cilibidache” ar vrea sa-i spulbere din vorbe pe toti, fara ca vreunul să indraznească riposta. Cind se mai intimplă si cite una ca asta, amenintă invariabil ca isi va lua mingea la subsuoară, ducindu-se sa se joace (fie singur, fie doar cu Alex Fergusson, Mourinho si incă cel mult doi- trei) linga Masa Tacerii. Adică păgubindu-ne de inestimabila lui experienta. Dar mereu uită de amenintare, prăvălind spre noi incă o viitura de intelepciune, inteligentă si stiintă de a conduce fotbalul mondial pe cele mai inalte culmi.
Sincer sa fiu, pină la un punct l-am ascultat cu urechea foarte ciulită, fiind convins ca am avea cite ceva de invătat de la un tehnician care - chit ca performantele i-au poposit in căsuta postala dupa 50 de ani, si după vreo patru retrogradari - e si el "acolo”.
Oricum, undeva peste nivelul cluburilor si al nationalei noastre. La fel cum, foarte atent, i-am ascultat la inceput si pe alde Ion Iliescu, Emil Constantinescu, Adrian Nastase, după care ne-am lamurit. Si cum incă il mai ascult acum, cit l-oi mai asculta, pe Traian Basescu... Desi, ca să dau numai doua exemple, dacă mă uit cum merg treburile cu spitalele si autostrăzile, ar fi cazul să mă dumiresc inainte de scurgerea actualului cincinal prezidential. Dar să revenim la oile noastre.
Cu Mircea Lucescu am incheiat un pact acum citiva ani. I-am promis să nu-l mai atac in nici un articol, el, la rindu-i, angajindu-se să fie mai prudent in declaratii, să nu se mai repeadă una-doua ba la nu stiu cine si la nu stiu ce. Dar eu mi-am respectat cuvintul, el nici gind. Si totul are o limită, inclusiv una de bun simt. Nu sint avocatul lui Pancu, mai ales in această situatie clasică, să zic asa, in care, vae victis!, celor invinsi le revin doar bastonade. Dar dacă Pancone e betiv in ultimul hal, pentru ce l-a mai dorit atit de mult Lucescu la Sahtior?! Astfel stind lucrurile, n-am putea echivala declaratia "Judecatorului Suprem” cu o razbunare meschină, tintind să-i bareze jucatorului un alt transfer? Si mă opresc aici cu intrebarile, desi lista s-ar putea lungi la nesfirsit pe bază de "Ghete de aur”, de inceputul blaturilor in Romania si al transferurilor dubioase de jucatori, de promisiuni nerespectate cu "U” Cluj si Poli Timisoara etc, etc, dar n-are rost sa dezgropăm iarasi mortii. Nu de alta dar daca săpăm prea adinc, s-ar putea sa dăm, intre altele, si peste manuscrisul "Lupului moralist”, ca să o dau totusi pe glumite...
Incit mă rezum la: Mircica, recunosc, esti prea mare pentru noi. Tu ai inventat Cupa Jules si nu mai stiu cum ii zice, dar si gaura la macaroană! L-ai descoperit pe Hagi si l-ai pus pe Blatter in fruntea FIFA! Ai născocit dinamita, penicilina, insulina, pe undeva si savarina, iar in prezent, după cum schiaună gorobetii, si le dă dreptate federatia de dincolo de Bistroe, mai ai la un colt sa perfectionezi si blatul de Ucraina. Dar intelege-ne, zilele astea sintem prea necajiti ca să mai putem pricepe toate sfaturile cu care, sincer si dezinteresat cum ti-e felul, vrei să ne luminezi. Lasă-ne in bezna noastrv si, dupa mare Mila Ta, nu ne mai certa pe toti, că nu merităm chiar atita atentie! Amin.

Iete, altii care stiu cum sta treaba cu fauritorul cooperativei.

fia
21st June 2005, 15:23
Ti-a luat-o tovarasul SOS inainte :evil:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=7483

irriducibile_01
21st June 2005, 15:34
noi romanii avem o "calitate" foarte pretzioasa : aruncam cu noroi in oricine !
de aia suntem unde suntem !
ne meritam soarta !

Gica Chioru
21st June 2005, 16:20
noi romanii avem o "calitate" foarte pretzioasa : aruncam cu noroi in oricine !
de aia suntem unde suntem !
ne meritam soarta !

Mde, asa o fi, dar ce ne facem cu cei care zic noroi la adevar?

irriducibile_01
21st June 2005, 21:21
adik vrei sa spui ca tu faci parte din categoria celor care detzin ADEVARUL ???
eu shtiam ca adevarul e ceva relativ !!
mi-e teama de oamenii care cred ca detzin adevarul ... ei fac cele mai mari gresheli !

realmadrid.com
21st June 2005, 21:34
Ma doare-n cot de blaturile din Ucraina. Insa ma intereseaza cand numele unui roman (in fine, cetatean roman) este alaturat blatului. Stiind ce a construit acest om in Romania, titlul este foarte corect pus.

Te intereseaza cand e numele lui Lucescu vehiculat...ca doar pe el ai boala...si nu numai tu ;)

Paul
21st June 2005, 21:44
vladutz atat poti ?
vre`un contra argument ai la ceea ce scrie omu` acolo...oricum n`am citit ca nu ma intereseaza Ucraina , deci Lucescu senior cu atat mai putin.

realmadrid.com
21st June 2005, 21:51
Paul...spune-mi un antrenor roman mai bun decat Lucescu ;)
Si...mai spune un antrenor de la Steaua si Dinamo care nu a facut blaturi pana acum cativa ani...

Paul
21st June 2005, 21:54
Emerich Jenei.
Stefan Kovacs

1)Cate cupe europene a castigat Lucescu ?
0 (adikca o supercupa a Europei ...dar cupe europene inseaman UEFA , UCL si Cupa Cupelor)

2) La cate Mondiale a participat Lucescu ?
0

Asa daca o luam pe vrajeli , si Dobrin e cel mai mare fotbalist roman ... desi perormanta a facut Hagi.

vlad1607
21st June 2005, 22:03
vladutz atat poti ?
vre`un contra argument ai la ceea ce scrie omu` acolo...oricum n`am citit ca nu ma intereseaza Ucraina , deci Lucescu senior cu atat mai putin.
Paulica la o asemena ineptie rautacioasa nu merita sa portzi un dialog cu argumente!!!
e doar un frustrat notoriu...ca multi stelisti cand vine vb de Lucescu ! :rosu:

Paul
21st June 2005, 22:06
sigur ca da si marmota invelea ciocolata in staniol ;
cand o sa castige titlul in Italia sau in SPania mai discutam ;
Sau un Champions League poate o sa mai vb;
Cat timp face performanta in Turcia si Ucraina non coment.

PS. Ma doare in 14 de Lucescu :D

/edit oricum nu ai nici un argument stai linistit :D

realmadrid.com
21st June 2005, 22:10
Ma smekere....Steaua a castigat CCE si SuperCupa Europei datorita lui Ceasca...pt ca nu lasa jucatorii sa plece...nu din cauza antrenorului :D
Poate daca nu cadea comunismul si Steaua, poate si Dinamo mai castigau o cupa...2 :D
Deci...pana una alta Lucescu este singurul care a confirmat in afara....fie ca iti place sau nu ;)



PS_Tata puiu' a avut echipa facuta de el pt mondiale
PPS_Nu inteleg ce va facut omul asta....poate doar ca a jucat la Dinamo...altfel nu imi explic...

Paul
21st June 2005, 22:14
Loz, a confirmat afara...

70 de retrogradari in serie A ... :D

Stefan Kovacs a castigat de 3 ori Liga Campionilor .

Boloni a castigat campionatul in Portugalia

Aaaaaa, si Ceausescu ii oprea numa pe jucatorii lu` Steaua , pe aia de la Dinamo ii vindea.

.com`le nu prea te pricepi la fotbalul intern , dar ca sa nu mori prost.

Echipa Stelei a fost construita cu jucatori din DIvizia B (Duckadam de la Arad - retrogradata ; Iovan - Resita - retrogradata ; Lacatus - Brasov - retrogradata; Boloni - ASA - retrogradata ; Belodidici - Moldova Noua - Divizia C ;) ;


Deci sa nu mori prost , Echipa Stelei a fost CONSTRUITA de HALAGIAN !
Pe cand Dinamo cumpara ce era mai bun de la Craiova si alte echipe ... ask pe cei mai batrani sa`ti explice cum statea treaba :no:

Paul
21st June 2005, 22:19
vlad ti`am AM inteles si chestia asta . Am idei putine si fixe ... mi`am zis de 100 de ori ... dar gata ai ceva de zis , zi .

Vezi ca atacul la adresa altui user e interzis.
Priceput ?

vlad1607
22nd June 2005, 20:06
paulica
luni seara la Prima TV in cadrul emisiunii Fanatik sondaj pt popor :
Este M Lucescu cel mai bun antrenor roman all time?
DA 93%
NU 7%

QED sa fii sanatos pustiu in lumea ta :D

Mihai
22nd June 2005, 20:09
Un sondaj care arata ce gandesc cu adevarat romanii, si nu doar cativa ziaristi ofuscati sau stelisti binevoitori (prietenii stiu de ce :P) :D

Cred ca doar de 7% au avut bani de SMS-uri SOS si Gica Chiru :happy

Paul
22nd June 2005, 20:43
Ok , facem poll pe Intern!

Utilizator
22nd June 2005, 21:05
Stefan Covaci a luat CCE cu Ajax avand echipa formata de Riinus Michels. Chiar el declara ca a avut succes nu atat datorita tehnicii de antrenorat cat datorita relatiei apropiate cu marii jucatori de atunci ai Ajaxului.

Ca idee, eu cred ca un antrenor e considerat mare nu numai prin prisma titlurilor din palmares ci si prin lansarea de jucatori, prin crearea de echipe.
Lucescu e singurul roman care a format atat de multe echipe si a lansat pogon de jucatori, si asta nu numai in Romania.
la Brescia a avut doua promovari (dupa amar de ani) si doua retrogradari pentru ca la fiecare promovare Corioni i-a vandut cel putin cate 8 jucatori din echipa. La Besiktas a luat titlul cand n-ar fi pariat nimeni pe ei, formand o echipa noua. La Sahtior a luat titlul in primul an. In tara a creat Corvinul si Dinamo, prima calificare a Nationalei la Euro (84) dupa vreo 30 de ani, a insistat pentru recrearea Luceafarului ca echipa de juniori. Jucatori lansati garla si la Corvinul, si la Dinamo si la Rapid mai incoace.

Nici un antrenor roman nu poate arata acelasi lucru.

vlad1607
22nd June 2005, 21:12
Un sondaj care arata ce gandesc cu adevarat romanii, si nu doar cativa ziaristi ofuscati sau stelisti binevoitori (prietenii stiu de ce :P) :D

Cred ca doar de 7% au avut bani de SMS-uri SOS si Gica Chiru :happy

sos chioru si paul puerilu :happy:

Paul
22nd June 2005, 21:14
siguuuuur ca da , crezi ca n`am ce face cu banii , nu sa platesc sms`uri cu lucescu :D

dlgicu
23rd June 2005, 01:15
poate isi pune gica chioru in semnatura si intre ce ani a avut steaua (pe vremea aia cca) stema din insigna de mai jos. si cate echipe de divizia A inca isi mai mentin in titulatura cu mandrie denumirile cu reminiscente comuniste. nu ca n-ar avea voie, dar e atat de penibil sa vezi pe cineva care nu are nici o jena in a striga "steaua" cu aceeasi gura cu care huleste "cluburile comuniste".

Tudose
23rd June 2005, 09:29
Despre Lucescu am mai discutat pe acest forum, ultimul exemplu fiind aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=210432&postcount=25

si voi relua si in acest mesaj ultimul paragraf:

Totusi, intre gentleman (Covaci), diplomat (Jenei) si creator (Lucescu), l-am ales pe ultimul. Sunt influentat si de faptul ca, tocmai atunci cand eu deschideam ochii in fotbal, el reusea sa formeze o echipa Nationala cu care sa obtina rezultate rasunatoare cand era cotat cu sanse foarte reduse. Iar stilul sau mi-a placut mereu: a munci, a construi, a reconsidera pe cei ce pareau pierduti - intr-un cuvant, a crea.

Nu stiu cat se poate lua in discutie caracterul lui Lucescu, nu detin suficiente date pentru a face aprecieri la obiect. I s-au pus destule in spate, inclusiv o contributie la retrogradarea Timisoarei in 1988 si inventarea blaturilor (aici a se vedea ce spunea mai devreme Mihai - chiar aveau ucrainienii nevoie sa vina un roman sa ii invete asa ceva?). Ceea ce se vede insa fara dubii sunt munca si valorea.

Totusi, ca mentiune negativa despre Lucescu, ce spuneam si in respectivul mesaj:

In ultima vreme impresioneaza neplacut faptul ca arunca de multe ori vina esecurilor in seama arbitrilor.

Cine stie, poate varsta...

@dlgicu, te straduiesti degeaba cu anumite persoane, reprezinta o cauza de mult pierduta.

Gica Chioru
23rd June 2005, 13:40
Cei mai multi dintre voi sunt incapabili sa gandeasca si in acelasi timp se dedau la atucuri ce privesc persoana, fiind incapabili sa argumenteze o contestare a unor fapte. Ceea ce, repet, va face indezirabili oricarei tentative de dialog coerent, argumentativ, este tocmai tendinta, bolsevic, de a contesta autorul unei afirmatii si nu ceea ce contine aceasta. dealtfe, inainte de a-mi preciza punctul personal de vedere, am avut grija intotdeauna sa-l expun pe al altora, mai ales daca acel punct de vedere venea din afara Romaniei, tocmai pentru ca va cunosc caracterul.

Se fac cateva afirmatii despre antrenorul Mircea Lucescu. Iau cateva pe rand, poate veti reusi sa intelegeti cat de superficiale sunt aceste afirmatii si cum nu rezista la o analiza cat de cat obiectiva. Deci:

Lucescu e singurul roman care a format atat de multe echipe si a lansat pogon de jucatori, si asta nu numai in Romania.

a creat

a construit
Aceasta "aura" de "constructor" este falsa, penibila si mincinoasa.

DEX
CONSTRUÍ, construiesc, vb. IV. Tranz. 1. A forma un întreg legând în mod trainic
TRÁINIC, -Ă, trainici, -ce, adj. Care durează, care rezistă, care se păstrează bine; solid, rezistent, durabil
-Lucescu este trimis la Hunedoara dupa grevele minerilor din Valea Jiului. Am mai spus-o, a avut parte de fonduri imense, a plecat cu o gramada de jucatori, functionari, politruci, ********i, era practic omul caruia i se supunea totul, pe linie sportiva, in judet. A gasit un lot de mare valoare acolo, Klein, Petcu, Rednic, Andone, Gabor, Vaetus, cu totii sunt jucatori gasiti de Lucescu la Hunedoara. Nu asta conteaza, conteaza daca "faima de constructor se potriveste cu ceea ce a facut la Corvinul. Ce a ramas din Corvinul dupa ce a plecat de acolo? Nimic.
-La Nationala gaseste un lot de jucatori fenomenali. Boloni+Craiova Maxima, mai ales jucatorii olteni erau la apogeul carierei lor de fotbalisti. Reuseste o calificare intamplatoare la Euro 84, neceruta si neasumata, sarcina era, fireste, de a "construi" o echipa capabila sa se califice la Monialele din 86. Ce a "construit"? A construit o echipa care a pierdut doua meciuri cu irlanda de Nord si care nu a reusit sa se califice in cea mai usoara grupa de calificare la o competitie mondiala. Daca tinem cont strict de ceea ce i se pune in CV lui Lucescu, echipa Nationala ce a facut performanta in anii 90-2000 nu ii apartine "constructorului" Lucescu, ci lui Jenei si lui Iordanescu.
-Vine la Dinamo chemat de Ceausescu la presiunile Ministerului de Interne, gelos pe succesul international al Stelei. Timp de 4 ani de zile, reuseste sa aduca la Dinamo TOT ce doreste, cu o exceptie, Hagi. Hagi, care a dorit intotdeauna sa joace la Steaua, este singurul care a refuzat sa se duca la Dinamo si singurul pe care nu l-a putut santaja. Este perioada in care aprofundeaza cooperativa, perioada in care ne face de ras in Europa cu ghetele, este perioada in care, Dinamo facand aranjamente pe banda rulanta, cu un lot penibil, eliminata de 17 Nentori tirana, "pierde" titlul in fata Stelei la un singur punct diferenta. datorita cui? datorita lui Ion Ionescu si a Timisorii, niciodata cu spiritul infrant. Ce a ramas din Dinamo la plecarea lui? Pustiu ... si un Lucescu plin de bani.
-Brescia. Ajunge la Brescia, unde i se cere excat ceea ce penibilii cred despre Lucescu: constructie. Dar el face ceea ce a facut intotdeauna: performanta in primul an! Adica, practic, face performanta pe baza a ceea ce au "construit" altii. retrogradeaze, promoveaza, retrogradeaza, pleaca (demis)lasand Brescia pe loc de serie C.
-alte doua retrogradari in Italia
-aventura la Inter. Adus la Inter pentru a pastra coeziunea si linistea in echipa, se va dovedi ultima lui sansa de a face performanta in italia. Dupa Inter, basta!, cu Italia. S0-a facut de ras. au trebuit sa-l dea aia afara si sa-l aduca pe robson ca altfel cine stie ce se mai intampla acolo.
(o paranteza: dupa ce a fost dat afara de la Inter, Corioni a vrut sa-l readuca la Brescia, fat ce a condul abatai cu suporterii ce au protestat violent, batai cu politia, gaze lacrimogene, etc.)
-Galatasaray. Primul meci, la 10 zile dupa ce ajunge la Istanbul, ii aduce singurul trofeu important din cariera. Si aici castiga titlul in primul an, simptomatic, nu? Constructor? Haida, de ... sau, haoleo, manca-v-as! Anul doi, (ala cu trainicia constructiei, mama leone) dezastru! Cine stie ce s-ar fi intamplat la Galata fara venirea lui Hagi, la un pas de calificarea in LC ...
-Besiktas. Aidoma, simptomatic si definitoriu pentru cariera lui, Lucescu castiga titlul in primul an. Constructie? Trainicie? Manca-v-as!!!!! Haoleu!!!! In al doilea an, din nou "edificiul" se darama, "constructorul Lucescu se dovedeste altceva, numai "constructor de echipe" nu.
-Sahtior. Ce sa mai zic eu ... Spuneti voi, hai1, sa va aud: in primul an castiga titlul cu Sahtior Donetk! URA! URA! URA! Lucescu constructorul? Zidarul? Mesterul Manole? Nici macar Ana, bai amaratilor!

ps.si acum hai, spor la treaba. Construiti si voi ceva. O legenda, un mit, mai degraba o minciuna ca asta sunteti in stare, sau numai de asta ....

Utilizator
23rd June 2005, 13:51
Da' ia zi tu Gica pe cine vezi ADEVARATUL ANTRENOR roman al tuturor timpurilor?
Si altfel spus, ce antrenor bun in lumea asta larga a ajuns in top fara noroc sau sprijin de undeva la un moment dat? Nu construieste nimeni mituri si povesti nemuritoare, se discuta despre cel mai bun antrenor roman.

Legat de durabil: Corvinul a cazut dupa ce el a plecat pentru ca nucleul de jucatori a venit la Dinamo. La Dinamo a tinut echipa cel putin 3 ani in varf (vorbesc de cupele europene) si a cerut insistend dupa revolutie sa fie lasat inca un an cu acelasi lot de jucatori convins ca va lua CCE. N-a fost sa fie, jaful din '90 de la targul de vite deschis la Mondialele din Italia a stopat tot, 12 jucatori fiind vanduti de la Dinamo in acel an.

Cand vorbesti de retrogradarile din italia ia si promovarile si faptul ca patronul Corioni (Brescia) i-a vandut echipa la fiecare promovare.

Gica Chioru
23rd June 2005, 14:07
M-am saturat sa va combat aberatiile. Falsurile.
In primul rand, jucatorii lui Dinamo i-a vandut el insusi! Ca unii ca voi cred altceva, fiti sanatosi!
In al doilea rand, Lucescu este antrenorul cel mai slugarnic cu patronii. Niciodata nu se contreaza tocmai de aceea l-a "apreciat" Corioni.

Bagati la cap:
Valoarea unui antrenor este data de performanta pe care o face, de capacitatea lui de a scoate maximum din ceea ce pot oferi jucatorii. "Descoperitori", "creatori", si alte bazaconii din astea, gasim in alte domenii, nu in fotbal.
Ca sa va fac sa intelegeti exact despre ce este vorba in fotbal:
Un mare antrenor este Capello (care, apropo, il detesta pe Lucescu, singurul lucru spus despre Lucescu a fost: "umbla dupa chilipiluri"). A fost angajat de Real Madrid cu obligatia sa castige titlul. S-a dus, l-a castigat, nu mai tin minte dupa ce pauza, si a plecat. Antrenor mare este acela care face ceea ce isi propune. Este acela care castiga, acela care obtine victorii.
Din ailalti se gasesc destui.
In Romania exista un singur antrenor care a facut performanta interna: acesta este Emerich Jenei si un altul care a facut performanta externa: Stefan Covaci. Ambii sunt unguri. Echipele pe care le-au antrenat au castigat competitiile interne si s-au incununat si drept Campioane ale Europei.
Intr-un al doilea plan al performantei, i-as pune pe Iordanescu, care pentru fotbalul nostru, a facut performanta la Nationala, calificandu-ne la Campionate europene si Mondiale, pe Lucescu, pentru calificarea Nationalei la Europenele din 84 si pentru titlurile castigate in Turcia si Ucraina, chiar daca sunt campionate de mana a doua, unde 2, cel mult 3 echipe fac legea si pe Boloni, castigator al un campionat din prima line europeana, cel portughez.
Restul? Sunt cu totii intr-o oala a mediocritatii de unde, din cand in cand, mai scoate cate unul capul afara.

vlad1607
23rd June 2005, 14:20
Gicule Chiorule....respira :D
lasa-neee cu ineptziile tale....Lucescu e the best sa fii sanatos !

Utilizator
23rd June 2005, 14:23
Bun, ai dat un clasament si iti respect parerea. Esti mult prea pornit insa impotriva lui cred eu. Il pui pe Ienei in frunte, cand toata lumea stia ca Steaua a luat CCE mai mult datorita prestatiei de antrenor a lui Iordanescu si a echipei incepute de Hala. Nea Imi e un tip jos palaria, civilizat, placut, dar ca antrenor a beneficiat de conjuncturi fericite.
Ca vorbeam de Mondialele din '90, e de notorietate ca dupa claificarea din grupe a plecat 2 saptamani acasa in Romania, ceea ce e cel putin ciudat. Cand a fost antrenorul/selectionerul nationalei Ungariei n-a prea facut nimic.

Covaci a fost mult mai bun, mi-e greu sa-l pun pe locul 2 dar o fac, pentru ca in afara de Ajaxul mostenit de la Michels n-a aratat nimic altceva pe plan extern.

Iordanescu daca stia sa se opreasca dupa Franta '98 cred ca era mai bine, oricum eu il vad inaintea lui Covaci.

Referitor la falsuri treaba e discutabila. Si eu pot sa spun acelasi lucru despre multe dintre afirmatiile tale. De obicei construiesti pornind de la un sambure de adevar si hiperbolizezi dupa cum vrei tu sa iasa. E frumos, dar tot fals iese.
Nu cred ca a zis cineva ca Lucescu este antrenorul ideal si universal, normal ca si eu mi-as dori un Capello in Romania care, fie vorba intre noi, nu prea alege decat echipe ce pot sa-i aduca mai tot ce vrea, si nu obisnuieste sa stea mai mult de 1-2 ani.

Gica Chioru
23rd June 2005, 14:31
Il pui pe Ienei in frunte, cand toata lumea stia ca Steaua a luat CCE mai mult datorita prestatiei de antrenor a lui Iordanescu si a echipei incepute de Hala.

Uite, afirmatii din astea ma fac sa va desconsider si sa nu dau doi bani pe voi.


Steaua a luat CCE mai mult datorita prestatiei de antrenor a lui Iordanescu

echipei incepute de Hala.

Habar n-aveti! Si de data asta nu ma mai obosesc sa va raspund. Tu faci afirmatii, care sunt de fapt bazaconii, iar eu iti spun FAPTE. Si eu as putea sa-ti explic tactica vesnic gaunoasa a echipelor antrenate de Lucescu, sa despic "teoreticianul" din Lucescu. Nu am facut-o tocmai pentru ca nu despre asta e vorba.
Pe de alta parte, Lucescu nu a castigat nici un meci in care a avut neaparat nevoie de victorie. Asta spune totul despre valoarea lui.

Utilizator
23rd June 2005, 14:38
Ce vorbesti? Si eu afirm ca spui bazaconii. Sa nu mai spun ca din ceea ce scrii reiese ca Steaua a fost echipa luptatorilor din munti si n-a avut nici o legatura cu familia conducatoare de la acea vreme.
Daca esti ata de sus si desconsideri si nu dai doi bani de ce mai scrii aici? Detii cumva adevarul absolut? Esti cumva Valentin Ceausescu de le stii asa de bine? Intamplator am oaresce relatii cu ceva fosti jucatori la Steaua in acea vreme si ceea ce am afirmat sunt lucruri cunoscute din interior (desi nu tin cu ei). E adevarat nu din partea politica, poate tu ai relatii acolo.