PDA

View Full Version : Cel mai bun jurnal sportiv este la...?



Kainsashiki
8th January 2007, 15:16
Care este dupa parerea voastra cel mai bun jurnal sportiv de seara din Romania ?

Mie cel mai bun si cel mai serios mi se pare cel de la TVR, intotdeauna cu stiri serioase si multe exclusivitati.

Cel de la Antena 1 prezinta toate stirile din GSP din ziua aia, nu aflu nimic nou de la ei.

Cel de la Pro TV e mai mult la caterinca facut, cu multe stiri vechi readaptate.

Cam astea 3 le urmaresc eu, astept pareri de la voi si despre celalalte.

r0bby
8th January 2007, 19:26
TVR cu siguranta..argumentele sunt cele aduse de DiabLo..in plus imi plac deoarece transmit si stiri din NFL,NBA si NHL..

YoYoyOi
8th January 2007, 19:28
mie imi plac stirile sportive de la Realitatea:D

delaparis
8th January 2007, 19:34
Se prinde L'equipeTV in Romania ? :D

CrisS
8th January 2007, 22:11
Da cum a zis si DiabLo TVR are exclusivitati, insa personal imi place jurnalul de la Antena 1...cu Simona Patruleasa!:rolleyes:

Celso
8th January 2007, 22:23
imi plac comunistii astia de la TVR:evil: ....Naum ..the best:ok: prezentator:yes:

relansat
9th January 2007, 00:03
Antena 1, nu e degeaba cea mai premiata emisiune din bransa. Nush cat adevar sunt in procentele destinate castigarii premiilor APTR, insa mie`mi plac stirile Antenei 1.

Kainsashiki
9th January 2007, 00:04
relansat...intra pe la ora 4 pe gsp.ro :) si citeste stirile....si ala e tot jurnalul de la antena 1 :D

inter
9th January 2007, 00:06
Se prinde L'equipeTV in Romania ? :D

in Berceni numai "InterChannel" :ok:

iuli
9th January 2007, 00:09
am zis in gandul meu...pls nu national, nu national....sunt cei mai penibili, mai ales cand o baga pe blonda aia...doamne ce balbaita si cum pronunta echipele din nba si nhl :o:

relansat
9th January 2007, 00:22
relansat...intra pe la ora 4 pe gsp.ro :) si citeste stirile....si ala e tot jurnalul de la antena 1 :D

Ashe am sa fac, mai ales acum ca duc lipsa de televizor :ok:

tchibos
9th January 2007, 00:27
fara discutii TV Sport acopera cel mai bine paleta interna de stiri sportive.. de multe ori am auzit acolo stiri pe care nu le vedeam nici in ziarele off line nici in cele online si nici pe alte posturi TV...

Antena si Pro TV cauta senzationalul si cad deseori in penibil prin stiri de genul "stratul de kk de pe bikini lu' Consueloooo a mai crescut cu un cm". TVR sunt seriosi dar pe plan intern rar vad ceva in exclusivitate. In rest.. inexistenti

delaparis
9th January 2007, 00:33
in Berceni numai "InterChannel" :ok:

pai cam asta ar fi bine de pus in poll ... :rolleyes:


PS. nu mai stiu ce smiley sa pun aici :evil:

Dudubetwin
9th January 2007, 16:15
Antena 1 si PRO TV .. aceleasi stiri .. asa ca n`are rost sa votez in poll ... adica .. votez cu PRO TV ca ii simptatizez :D

Lover
9th January 2007, 18:39
Tv sport imi plac...
Pro Tv si Antena incep stirile cu ce e mai important...ce a facut beeecali in vacanta si cum s-a dat el cu preshu...si chiar in ziua aia era ceva competitie ( chiar am uitat despre ce era vb ) nici macar o stire nu au dat...
TVR nu urmaresc...deci nu ma pot pronunta :D Realitatea...cam ca si pro tv si antena, doar putin mai bine

RedStar
9th January 2007, 18:42
Diablo, cel mai bun jurnal sportiv sau jurnal de fotbal ? In afara de TVR nici una din optiuni nu acopera vreun alt sport in afara de fotbal, doar cu exceptii.

Kainsashiki
9th January 2007, 18:45
cel mai bun jurnal sportiv ... dar ai dreptate, nu prea baga alte stiri ... decat ce le vine si lor de la SNTV

edd
9th January 2007, 19:06
Cel mai bun e de la TVR Timisoara(k da cele mai multe stiri despre POLI)...:p Si dupaia cel de la TVR1...

TaciAcolo
9th January 2007, 19:42
Protv cel mai naspa ..misto ieftin
cele mai bune tv-sport si tvr

pinki
10th January 2007, 11:50
pe mine ma enerveaza ca nu dau snooker niciodata :D

si tenis sau patinaj :(

mai dau tenis doar cand joaca vreun roman.

in concluzie, nu=mi place niciun jurnal :happy

Andreiy
13th January 2007, 18:40
TV Sport, TVR 1

Parazitu'1919
13th January 2007, 18:52
TVR 1.... si fix cand se termina urmaresc cel de pe pro Tv

noir_desir
14th January 2007, 16:15
TVR 1, clar... restul sunt amatori...

Kainsashiki
31st January 2007, 12:34
Radu Naum crede că tabloidizarea a fost substituită informației în jurnalele de sport


- ProTV, Antena 1, TVR 1. Acesta este clasamentul jurnalelor de sport. Credeți că puteți depăși concurența?
- TVR 1, ProTV, Antena 1. Acesta este clasamentul jurnalelor de sport în raport cu audiența programului care le precede (jurnalul de știri generale). Abia cînd aceasta ierarhie se va schimba întrebarea va capătă sens.

- Ce face diferența între ratingurile înregistrate de jurnalele de sport realizate ProTV, Antena 1 și TVR. Conținutul sau, de ce nu?, prezentatoarele?
- Prezentatoarele sau, de ce nu?, conținutul... Sau poate că se potrivește răspunsul de la întrebarea precedentă.

"Nu sîntem Pro-gîndit liber la comandă"


- Cristi Crețu, redactorul-șef al Știrilor Sportive ale Antenei 1, spunea că TVR cumpără meciuri la tonă, dar că în ciuda acestui lucru nu va reuși să ajungă din urmă Antena 1. Cum comentați aceste afirmații ?
- Dacă e corect reprodusă, afirmația nu are nici o noimă. Cînd TVR transmite un meci de fotbal, audiența e asigurată, deci nu are pe cine să ajungă din urmă. Ce dovadă mai bună decît faptul că în clasamentul pe 2006 al celor mai vizionate programe TV (atenție, nu doar sportive !) din România, 8 pe "național", respectiv 6 pe "urban" dintre primele 10 sînt transmisiuni ale TVR ? Cît privește meciurile cumpărate la tonă, poate că era vorba de Antena 1, care a achiziționat en gros partide din Cupa UEFA și din Cupa României.

- Sînteți pro sau împotriva tabloidizării în jurnalele de sport ?
- Evident, nu pot fi Pro, nu fac parte din generația care gîndește liber la comandă. Dar nici nu sînt de acord cu cei care cer știri sportive ca la CNN sau BBC. Sînt mulți care una zic în public și alta fac acasă.

"Atmosferă halucinantă și declarații tembele!"


- Cît timp credeți că va mai dura acest trend, al tabloidizării știrilor?
- Cîtă vreme va face audiență. Omului din fața televizorului îi place să fie mințit, dacă e mințit frumos. E o atmosfera halucinantă, cu personaje umflate enorm și artificial, cu o manie a declarațiilor fără acoperire, dacă nu chiar tembele. Realitatea e că fotbalul a început să dea ceea ce i se cere în termeni de imagine, cu președinți dansînd din buric și tot soiul de mesia și clarvăzători, în vreme ce multe alte sporturi au luat-o în sens invers, adică s-au retras total dintr-o astfel de comunicare publică în manieră de circ.


- Acum cîțiva ani telespectatorii puteau vedea Serie A pe TVR 2. Este posibil ca acest lucru să se întîmple din nou?
- Orice e posibil.

- În calitate de televiziune publică, n-ar trebui să transmiteți mai multe competiții extrafotbal?
- E o chestiune de programe și de marketing. În plus, TVR nu se poate substitui posturilor exclusiv sportive.

"Avem cu ce!"


- Pro TV a luat Liga Campionilor, Antena 1 a luat Cupa UEFA, din "sferturi". TVR cu ce va contraataca? Se știe că fotbalul este cel mai vizionat program TV.
- Cupa UEFA, Liga I, meciurile "naționalei" României, Euro 2008 și Cupa Mondială 2010. Deocamdată.

- Aveți prima și a patra opțiune în Liga I. Este rentabilă competiția ?
- Din punctul de vedere al audiențelor și al specificului unui post public, da.

- Se poate ajunge la situația în care drepturile TV să se negocieze individual, așa cum ar dori cluburile mari?
- Se poate. Dar, așa cum s-a întîmplat în alte țări, ar fi o greșeală pentru cluburi. De exemplu, Sevilla, adversara Stelei în Cupa UEFA, are interdicție de transmitere a meciurilor sale pe teritoriul Spaniei din cauza unui litigiu comercial cu un post de televiziune căruia i-a cedat exclusiv drepturile de transmisiune a meciurilor sale.

Gontel
31st January 2007, 23:40
TVR - pt ca a rams un post serios.
Imi plac si cei de la Tv Sport, dar mai vreau stiri si din alte sporturi (in aceasta privinta pot sa-i laud pe cei de la Nationalcarbo tv).

Zabriskie
1st February 2007, 10:48
TVR 1 de departe, seriosi, la obiect, naum ruleaza :P. Cateodata mai dau si stiri din astea la misto, ca daca la astea se uita romanu.. :headbang:
Pro Tv de kkt - 95% fotbal si femei + fata aia care se stramba.
Antena 1 - 90% fotbal si femei.
National TV pt diversitate si atat.
TV Sport nu intra in discutie ca e canal de sport.