PDA

View Full Version : Ziar de sport gratuit in Romania



Vadim
8th January 2007, 14:03
Ati lua de pe strada, din masina, de la metrou un ziar de sport gratuit, daca ar exista in Romania? Ati fi interesati sa il cititi offline in loc sa cumparati ziarele de sport existente la acest moment contra cost in Romania?

nexus1
8th January 2007, 14:31
da.

Elphax
8th January 2007, 14:42
bineinteles

BigStar
8th January 2007, 14:53
Ar fi si culmea sa nu accept un ziar de sport fara sa platesc nimic. Daca ar fi de calitate cu atat mai bine.
chiar mi-as dori sa existe o asemenea initiativa si in tara. s-ar crea un precedent si mai multe ziare vor fi impartite gratuit, sunt sigur de asta. Ar da faliment Ioanitoaia cu GSP. :drak:

tchibos
8th January 2007, 14:53
cred ca GSP si Prosport ar fi terminati :)

Datenshi
8th January 2007, 14:56
E o idee interesanta, atata timp cat ar fi de calitate. Sau macar civilizat. Daca ar iesi ceva gen Fanatik...

CrAzY92
8th January 2007, 15:10
daca ii gratis normal:D

Grinco
8th January 2007, 15:11
Sunt sceptic in privinta asta. Daca ziarele care costa (Psp, Gsp, parodia de Fanatik) sunt vai de mama lor, e clar cum ar arata unul gratis. Plus ca ar trebui sa stranga bani din publicitate. Si e clar ca se vor gasi marlani prin fotbalul romanesc care ar pompa bani in el ca sa fie mediatizati la greu, astfel devenind si foarte subiectiv

edd
8th January 2007, 15:18
normal k da... numa sa fie mai bun decat cele existente pe piata... ceea ce nu cred k ar fi un lucru asa greu de realizat :D

Wyvern
8th January 2007, 15:44
De acord cu Grinco, un astfel de ziar nu ar rezista mult fara sa devina subiectiv.

Datenshi
8th January 2007, 16:01
Depinde. Daca ar avea un tiraj decent si ar prinde la public si-ar face banii din publicitate, nu ar avea nevoie de alte "finantari". Depinde acum si de proprietar ce urmareste.

Vadim
8th January 2007, 17:03
Sunt sceptic in privinta asta. Daca ziarele care costa (Psp, Gsp, parodia de Fanatik) sunt vai de mama lor, e clar cum ar arata unul gratis. Plus ca ar trebui sa stranga bani din publicitate. Si e clar ca se vor gasi marlani prin fotbalul romanesc care ar pompa bani in el ca sa fie mediatizati la greu, astfel devenind si foarte subiectiv
Ti se pare ca siteul Onlinesport.ro e subiectiv? Ti se pare ca marlanii din fotbalul romanesc au usa deschisa? M-ai vazut pe mine langa marlanii din fotbalul romanesc?

herculis
8th January 2007, 17:17
Ati lua de pe strada, din masina, de la metrou un ziar de sport gratuit, daca ar exista in Romania? Ati fi interesati sa il cititi offline in loc sa cumparati ziarele de sport existente la acest moment contra cost in Romania?

In UK, Franta, Grecia samd exista astfel de ziare. Este adevart, nu de sport. Au format tabloid si unele sunt foarte po****re. Nu spun si de calitate :-)))

Viitorul este al mediei online. Nu stiu exact formatul. Apropo draga Vadim, pe cand o versiune pentru PDA a Onlinesport?

Grinco
8th January 2007, 17:19
Am zis ceva de tine, Vadim? Dar lasa-ma sa cred ca asa cum unii platesc bani grei la ProTV sa fie mediatizati zilnic si sa li se cosmetizeze imaginea, asa ar putea la fel de bine sa plateasca si unui ziar a carui singura sursa de venit va fi publicitatea. Recunosc, e si o sansa mica sa iasa un ziar bun si obiectiv

Vadim
8th January 2007, 17:42
Nu ma pasioneaza presa scrisa, mi se pare foarte greoaie, dar ar fi fun. Ma gandesc. Orice e posibil. :)

@Herculis: Asa e, media online e cea mai tare posibilitate de comunicare, daca stii sa o faci. Legat de PDA, sa vedem, asa mult a crescut piata ca sa merite asa ceva?

herculis
8th January 2007, 17:48
Sincer eu ma chinui uneori cu IPAQ-ul meu sa citesc site-ul. In fapt tot de ceea ce este nevoie este o versiune low-grafic (vezi site BBCnews, de exemplu) aranjata pentru rezolutia standard de PDA.
Dar poate ca este inca prea devreme, nu zic nu. Poate o perspectiva pentru viitor.

Ferko
8th January 2007, 17:51
Daca ar fi ca cele care sunt pe piata acum, atunci multumesc frumos - dar nu-mi trebuie. Daca ar fi ceva care sa se ocupe NUMAI de sport atunci l-as lua, chiar si pe bani. Eu unul am o parere foarte prosta despre presa in general si despre presa sportiva in special. Toata presa noastra este aservita - fiecare publicatie sustine pe cineva - evident contra cost.

stefy_deva
8th January 2007, 18:23
chit k nu cumpar asa des ziare de sport m-ar interesa unul gratuit dk ar fi facut cu seriozitate si nu numai 2-3 pagini si alea de tot rasul asa cum e la noi in romania, fara bani nimic calumea!

tedybear
8th January 2007, 18:40
cam greu asa ceva. banii de unde vin? sa zicem reclame. dar chiar si asa ar fi un ziar aservit unor interese, nu ar putea fi IMPARTIAL, sa relateze adevarul.

chiar si asa, l-as lua pt ca sunt roman si tot ce e moaca e un lucru bine venit. :D :P
daca nu e bun de citit to ii voi gasi o intrebuintare....

dj_jaxxx
8th January 2007, 18:52
Si aici in Toronto sunt ziare gratuite mai ales in metrou si majoritatea persoanelor care iau metroul le citesc. Daca ajungi dupa ora 8 sau 8:30 dimineata sa zicem, nu mai gasesti niciun ziar, pt ca au fost toate luate deja.

Dar nu trebuie articole lungi pentru ca lumea care le va citi sunt grabiti si se uita repede pe ele intre 2 statii de metrou. Adica trebuie imaginat ca persoana tipica, care va citi un astfel de ziar se va uita mai ales la titluri sau sa vada un scor ceva.

Uite uul dintre ziarele gratuite de aici din Toronto:

http://www.metronews.ca/home.aspx?city=toronto

O colectie de articole scurte luate de la Canadian Press si gata.

Sunt de parere ca un ziar sportiv gratuit ar avea succes daca ar prezenta extrem de clar rezultatele meciurilor, clasamente, statistici, chiar si cote de pariuri.