PDA

View Full Version : Turul Frantei 2005



Pages : [1] 2 3 4 5

Darkslowstar
8th June 2005, 20:28
Mai este mai putin de o luna pana la inceperea editiei din 2005 a Turului, pe 2 iulie.
Aveti aici programul complet al turului: http://www.letour.fr/2005/presentationus/parcours.html

O sa pun si un poll cu castigatorul dar astept intai propuneri. Eu cred ca in mod real sanse la Turul de anul aceasta au Lance (80%), Ivan Basso, Ian Ullrich (hm) si cam atat. Voi pe cine ati mai vrea in poll? Astept pana saptamana viitoare propunerile voastre.

dextercioby
8th June 2005, 23:28
Mai sint 3 sapt si 3 zile.Cita nerabdare :) Ceilalti au sanse,daca Lance mai prinde un tur ca-n 2003,cind,"no offense to the great man",era de batut.
Sper ca pentru poll sa nu faci glume cu Savoldelli sau Simoni.

Eu cred ca Basso e cel mai periculos.S-a vazut ca nu si-a dat silinta in Giro.

Daniel.

P.S.Ca-n ultimii 8 ani,sint suporterul lui Ullrich. :headbang:

andreiush
8th June 2005, 23:49
Ce nasooool ca am bac si examene in luna iulieeee!! :(:(:(
Oricum... Lance castiga:D In afara de Basso si Ullrich chiar nu stiu cine ar mai putea avea pretentii.. poate doar Paco;)

PS Ca-n ultimii 6 ani sunt suporterul lui Armstrong:P

dextercioby
9th June 2005, 00:01
Paco ?? :sleep: Te-ai uitat la alt sport,precis... :drak:

Nu tre'sa stii foarte multa istorie ca sa iti dai seama de scenariul comun din meciul L.A.-I.U. 4-0:inainte de intrarea in munti,~1 minut avans pentru Lance,datorita contratimpului pe echipe la care tot timpul al V-lea de la echipa lui Lance a pedalat mai rpd decit omologul de la echipa lui Jan.

Dupa primele 3 etape de munte,erau cam 3 minute...

Ca fan Ullrich,nu pot sa sper decit ca MACAR anul asta va fi altfel.La final. :thinkso:

Daniel.

andreiush
9th June 2005, 00:43
Bineinteles ca era o gluma cu Paco;)
Oricum... daca si anul acesta castiga Armstrong... atunci mai spera si tu pe la anu cand se retrage texanu si cand POATE va castiga Ullrich:drak:

Cosmin Salajan
9th June 2005, 00:45
salut , intre armstrong si ullrich e 4-1 , iar echipa lui jan era imaprtita tot timpul si prt zabel , la sprinturi , iar echipa lui lance tragea numai pt lance , anul asta desi termin sesiunea dupa inceperea turului , sper ca si anul trecut sa apuc o etapa in franta , anul trecut de 14 iulie am fost , anul asta tot atunci vreau sa ma duc , abia astept comentariul de pe eurosport cu cei 2 radu si in franta e super comentariul dar tot roman sunt simi plac mai mult naum si banciu , sa speram ca naum n-are treaba iar cu inotul sau cu alte sporturi si sa plece . in rest NUMAI "U"

dextercioby
9th June 2005, 01:14
Alea din '97 si '98 nu se pun,no offense.Mi se pare mie,sau prin '97 se opera de cancer (poate mi se pare).

Dar n-a fost meci direct.Sa plece texanul de linga Ullrich si-n 6 Km de escalada sa-i dea peste 1' 30",la asta ma refeream.Si e 4-0 ;)

Daniel.

P.S.Cred c-am dat-o-n bara cu operatia lui Lance. Pe mine spectacolul si rezultatele m-au interesat intotdeauna.

Cosmin Salajan
9th June 2005, 01:34
bine , dar hai sa ne amintim in anu in care pantani ( DUMNEZEU SA-L IERTE) a castigat , a plecat pantani , luandui in o etapa vreo 10 minute lui jan , a 2a zi s-o pus neamtu , (cred ca mancase supa de cartofi) la treaba si pe prima ascensiune mai era numa marco , eu de atunci am ramas un impatimit am ciclismului . da lance in anii trecuti a fost mai bun , sa-l vedem anu asta' . ma intreb ce face beloki , ca de mult nuam mai auzit de el , a fost in il giro?

Darkslowstar
9th June 2005, 11:14
Beloki e si el de urmarit, desi in ultimul timp n-am mai auzit deloc de el. Sa speram ca se pregateste din greu pt tur. Cine stie mai multe de el e rugat sa nu se jeneze :)
Turul de anul aceasta pare facut anume pt Lance. Contratimpul din prima etapa este foarte lung pt un start 18 km parca, urmeaza si TTT foarte repede, deci e de presupus ca Lance va intra in munti in galben. iarasi, din etapele din munti, vreo 6 parca, 3 se termina cu niste catarri monstruoase, una de 28 de km, cu o diferenta de nivel foarte mare, peste 1 km. Acolo nu vad cine poate sta langa Lance pe acele catarari, in afara de masina lui de echipa si de motocicleta cu camera TV.

Pe mine m-au enervat cumplit anul trecut cei 2 comentatori de la Eurosport, cu obsesia lor anti-Lance. Chiar am vrut sa scriu conducerii postului sa ma plang.
Eu sunt fan Armstrong din 1995, de cand a fost prima oara in galben :)

dextercioby
9th June 2005, 12:01
Iar se suie pe Mont Ventoux?Ar fi ceva sa cistige Lance la al 7-lea titlu acolo,pentru prima data.

Lasa-i pe R & R.;) Sa se oftice cit vor,daca Armstrong cistiga,te doare fix in pix de ei.

Daniel.

Maximus
9th June 2005, 12:19
daca iese Lance si anul asta ma las de vizionat sportul asta. am tinut intotdeuna cu mibcatorul de cartofi de la bunica sa ullrich. sper sa cistige!

dextercioby
9th June 2005, 12:33
Nu tre'sa disperam ca e unul mai bun ca el.Lui Jan din palmares ii lipsesc un Giro o clasica.Io zic ca la 31 de ani,in urmatorii 2 cit cred ca-l mai tine fizicul,poate sa le ia,daca isi da silinta.

Si daca se poate si un le Tour in 2006 sau 2007,cu atit mai bine.

Daniel.

Darkslowstar
9th June 2005, 12:41
@ Maximus Nu inteleg ce naiba iti place la Ullrich, un ciclist fara nici un pic de D-zeu. Regularitate si cam atat. Fara explozie, fara spectacol, nada.

Deci pana acum am retinut pt poll: Lance, Jan, Beloki si Basso. Mai are cineva vreun favorit si il vrea inautru?

Cosmin Salajan
9th June 2005, 12:42
io as rade daca ar castiga ceva francez turu , ca de la hinault nimeni o mai castigat


hamilton e supendat? sa vedem anu asta daca kloden sau vinokurov vor mai scoate capul din pluton sau totul se va face pt ulrich . poate simoni , heras dar nu prea cred. oare la sprinteri cine o sa vina? zabel , freire, mc ewen , o'grady, petachi. mai sunt altzii?

dextercioby
9th June 2005, 12:52
@ Maximus Nu inteleg ce naiba iti place la Ullrich, un ciclist fara nici un pic de D-zeu. Regularitate si cam atat. Fara explozie, fara spectacol, nada.

Deci pana acum am retinut pt poll: Lance, Jan, Beloki si Basso. Mai are cineva vreun favorit si il vrea inautru?

Nu te supara,pe mine nu ma incalzeste cu nimic sa am un favorit care reuseste o performanta (adica sa cistige o etapa,sau sa aiba o evadare,in fine,ceva "explozie" (poate de cauciuc,cine mai tine minte la Vuelta 2000),"spectacol") o data la doi ani,care cistiga o etapa in tur doar ca sa termine la 2 ore si mai bine de Lance...

Asa vad eu lucrurile.

Cel mai la moda poll in Turul Frantei este "cine ia locul II",mai ales ca anul trecut Jan a fost atit de slab pe munte,incit n-a reusit sa-si respecte 'blazonul' :headbang:

Daniel.

Darkslowstar
9th June 2005, 12:53
@ CosminU Ar fi cea mai mare surpriza din istoria turului. Acum ca s-a retras Virenque, sa vedem daca mai castiga vreo etapa. poate pe la sfarsit, cand s-a lamurit problema castigatorului si plutonul nu va fi pre vigilent.

Maximus
9th June 2005, 12:58
care-i problema dark daca eu tin cu Jan? iti aduci aminte cind a cistigat turul ca era iepurele lui Riis si ala nu mai putea si cind i s-a dat drumul pe munte din statie a explodat de nu-l mai prindeau nici cu motocicleta. Dar astea sunt amanunte de cunoscatori.
Da-stia asa ca tin cu armstring ca e cel care cistiga sunt multi. la fel ca stelistii de sufragerie...

Cosmin Salajan
9th June 2005, 13:04
sau n anul urmator cum a plecat intr-o etapa sa reduca avantaju lui pantani , asa cu mersul lui de ursulet a bagat pe prima catarare fata de pluton 4 minute , pe doar 6 km de urcare . asa urcand ca ursuletzul

dextercioby
9th June 2005, 14:45
Nu va suparati,dar astea sint amintiri din epoca de piatra.Ce-i dureros pentru mine,ca si fan al lui Ullrich,e ca chestiile/succesele astea s-au intimplat la o virsta "frageda",22-23 de ani.Maturitatea in ciclism e dupa 28.

Sa recunoastem ca victoriile lui pe munte nu se pot compara cu cele ale lui Pantani (r.i.p.) sau Armstrong.Si macar sa fi avut succesul lui Indurain,dar nici ala decit pe sfert.

Pina una alta,Vuelta a cistigat-o la contratimp (adica 'meci nul pe munte'),pe sosea la Olimpiada a facut blat,iar nu mai devreme de anul trecut a cistigat Turul Elvetiei in ultima etapa la contratimp.

Ar fi o surpriza pentru mine extrem de placuta sa cistige anul asta,mai ales ca-n 2003 a dat cu piciorul.Dar sint rezervat,nu pesimist.


Daniel.

Darkslowstar
9th June 2005, 14:57
Tocmai pt ca a fost iepurele lui Riis e o problema pt. ca Riis a recunoscut ca s-a dopat si ca turul castigat de el a fost manjit. Tin si eu minte turul acela si imi mai aduc aminte ca nici nu prea mai erau adversari buni la acel moment. Cu execeptia lui Pantani, care la acel moment dtatea foarte prost la contratimp. Cum Pantani a exersat si alte capitole decat munte cum a castigat. Desi stim cu totii acum ca se dopa si el. Daca cumva aflu ca Lance se dopeaza ma las de sportul asta.

Maximus, frate, npoti sa tii cu cine vrei, imi spuneam si eu parerea :D

rasheedkpenny
9th June 2005, 15:10
Da-stia asa ca tin cu armstring ca e cel care cistiga sunt multi. la fel ca stelistii de sufragerie...

Asta nu e chiar asa... daca Jiji il place pe Armstrong nu e acelasi lucru, sau daca foarte multa lume nu a auzit decat de Armstrong!

Dupa ce vezi asta: "As Klöden wrestled with his pedals to try and scrape home, Armstrong - out of the saddle and lunged over his handlebars - closed in with every pedal stroke.

Catching the German near the line and then crossing it with arms aloft, this win meant much for Armstrong - although not half as much as what it would have been had Landis won." ...crede-ma ca tii cu Armstrong!

Si o poza pentru "aducere aminte"

Darkslowstar
9th June 2005, 15:16
De Kloden uitasem complet. Personal cred ca anul acesta nu o sa auzim de el decat sporadic. Crede cineva ca merita inclus in top?

dextercioby
9th June 2005, 15:19
Felicitari,cu poza asta imi stricasi ziua :headbang: :headbang:

Nu mi-e de Klöden,ci il vazui pe Ullrich cu vreo 10 m in spate,cum il supraveghea pe Basso,parca era baby-sitter. :no:



De Kloden uitasem complet. Personal cred ca anul acesta nu o sa auzim de el decat sporadic. Crede cineva ca merita inclus in top?

Eu nu,dar am speranta ca-si va confirma rezultatul bun de anul trecut "luindu-i fata" lui Beloki de care n-am mai auzit de doi ani de cind l-a obligat pe Lance s-o ia pe aratura la propriu. :D

Daniel.

P.S.Am vazut toate etapele de munte de anul trecut in direct. :ok:

Maximus
9th June 2005, 15:27
Rashhed, lasa-ma ma cu americanu' vostru. Macar Jan a recunoscut ca a luat cocaina da' asta al vostru n-a zis nimic cind era anchetat anul trecut. De sportivi d'astia m-am saturat!

Darkslowstar
9th June 2005, 15:39
Esti tu atat de sigur ca a luat ceva? Pana la proba contrarie e nevinovat. Asa pot sa-ti reprosez si eu ca de ce nu recunosti ca iei regulat cocaina. Ce conteaza ca n-ai luat in viata ta, tu sa recunosti ca eu colegul tau de forum am recunoscut. Cam subtire rationamentul. :D

Misto poza Rasheed, poti sa ma recidivezi :)

dextercioby
9th June 2005, 15:46
Cocaina ? Parca era "Extasy" (sp?).

Ullrich e totusi spectaculos,a uitat toata lumea faza din 2001 cind a incercat sa-l distanteze pe Lance pe coborire si la o curba a luat-o in decor...? :happy

Daniel.

Darkslowstar
9th June 2005, 15:54
Si Lance a stat sa-l astepte pana a revenit, parca? Imi aduc aminte ceva, dar nu sunt foarte sigur.

dextercioby
9th June 2005, 16:02
Da,era o perioada de tranzitie,de pe-un munte pe altul,bineinteles ca la urcare iar l-a batut.

Da,m-am gindit acum 2 ani c-o fi fost fair-play neamtul sau s-a gindit sa-i intoarca gestul.For the record,si cind 'evadase' in etapa aia Ullrich,pe muntele anterior,nu-i daduse mai mult de 200m.Asa ca,si daca avea 30 de secunde in fata lui Lance,daca nu-l astepta dupa cazatura,tot nu cistiga.

Daniel.

Cosmin Salajan
9th June 2005, 16:05
da l-a asteptat, este fair play intre ei , si ulrich l-a asteptat la faza cand a picat lance , faza cu rtricoul galben pe care lance l-a luat in plin. io as vrea sa castice tutru tomas voclerc
:))

Darkslowstar
9th June 2005, 16:09
Se facea de ras rau de tot daca nu il astepta, plus ca isi dadea seama si el ca nu era destul de in forma ca sa-l bata pe american. Iti dai seama ca se facea rau de tot de ras, daca era unfair si mai si pierdea. Sponsorilor lui nu le-a ar fi placut asa ceva, in mod sigur.

In alta orine de idei, mi-am luat o bicla Trek, marca pe care se da si Lance. Initial am vrut o merida kalahari, dar nu mai erau si m-a convins un poster mare cu Lance din magazin. Puterea marketingului :D

Cosmin Salajan
9th June 2005, 16:15
in 14 iulie e etapa de munte , in 15 va povestesc cum o fost , am vb cu amicii mei din franta si mergem pe etapa !!!

Darkslowstar
9th June 2005, 16:36
De ce nu mergi la etapa din 12 iulie, cu finish la Corchevel, dupa o urcare de 21 km cu un gradient de 6,9%, in care ai avea sansa sa-l vezi pe Lance lansand un atac devastator. Uita-te dupa unul in galben, care merge ca rapidu' :D

dextercioby
9th June 2005, 16:45
\quote:Uita-te dupa unul in galben,care merge ca rapidu' \end(quote)


Adica 0-3 cu Timisoara,2-2 cu Apullum,3-3 cu National,0-2 la Craiova in meci pe bune :drak:

Te-ai dat si tu cu Ullrich?Welcome to the losers' camp...:D

Daniel.

P.S.Rapidu ? :o: Expresul de Austin,parca... :rolleyes:

Darkslowstar
9th June 2005, 17:04
Vorbesti de ekipa Rapid? Ce treaba au ei cu turul si cu mine. Eu sunt stegar si tin numai cu Brasovul. Restul nu ma intereseaza.

Dar sa revenim la Tour. In we sunt numai vreo 3 etape de munte, insemana ca pe cele mai interesante o sa le pot vedea numai pe net :(

sun
9th June 2005, 17:09
eu il am favorit pe Popovych , dar nea Lance nu il va lasa . :ok:

La fel cum Schumacher nu mai e stapan pe sportul care l-a consacrat , asa cred si acum ca altcineva va castiga . UN SIMONI de exemplu .

Cosmin Salajan
9th June 2005, 17:11
eu in 12 ajung numa in franta , la paris , si pana la courchevel e ceva de pedalat :), iau tgv pana la lyon si de acolo vedem unde mergem , dar ca si anu trecut mergem de 14 iulie , ca e super atmosfera , + ca nu e masina mea cu care mergem , ci al lui un francez si el merge tot timpu in 14 , pote trece marfaru cu supa de cartofi in galben ca atunci e bai , problema mare pt sefu' lance :)

dextercioby
9th June 2005, 17:15
Ar fi tragic ca cistige Simoni,inca mai cred ca Jan e cu doua clase peste el...Un Aitor Gonzalez putea fi periculos...

Daniel.

Darkslowstar
9th June 2005, 17:25
Simoni poate castiga numai daca il remorcheaza team car-ul pana la finsih. N-a aratat absolut nimic anii precedenti. M-ar bucura sa fie o concurenta puternica, sa-l determine pe Armstrong sa dea ce are mai bun in el.
Cosmin, eu n-as paria inci un cent pe supa de cartofi in galben.Poate doar la el in rulota, cand nu-l vede nimeni :D

rasheedkpenny
9th June 2005, 17:49
Cocaina ? Parca era "Extasy" (sp?).

Hmm... eu am alta parere! Cred ca e Kerosen! Doar asa s-ar putea explica! Anul asta totusi nu stiu daca "tata Lance" o sa ia Turul! :) Ar fi frumos!

dextercioby
9th June 2005, 17:55
PROBABIL te refereai la altceva,io incercam sa-mi aduc aminte cu ce l-au prins pe Ullrich dopat in 2002.Un drog,cred ca era Extasy,daca asa s-o scrie...

Daniel.

Cosmin Salajan
9th June 2005, 21:45
drog , nedrog l-a prins , ca pe altzii , noi sa fim sanatosi si sa putem vedea un tur animat

Cosmin Salajan
11th June 2005, 00:15
cica DAMIANO CUNEGO nu va participa la tur , are ceva boala, nu ma chinui sa o scriu

andreiush
11th June 2005, 00:29
Mda.. iar il protejeaza pe junior ca anu trecut... oricum nu avea nici o sansa.

dextercioby
11th June 2005, 06:17
Un ciclist care a avut ceva performante,chiar si in Tur,si pe care l-as caracteriza drept "brinza buna-n burduf de cîine" este Santiago Botero.Acum c-a plecat de al T-Mobile,eu l-as pune in lista celor care au o sansa sa ia turul cind nu va mai Lance.

Anul asta,sa termine macar in Top 10,zic eu,la maxim 20' de Lance.

Daniel.

Maximus
11th June 2005, 09:10
Botero? Pai asta nu avea aer anul trecut pe munte. o dezamagire!

Marquise MGP
11th June 2005, 13:15
poater isi ia niste aer la doze de 10 ml eventual cu ac in varf :D :D
desi nu am tinut niciodata armstrong cred ca si anul asta tot el va defila prin tur...beloki,ulrich, basso sau vonokourov nu cred sai faca fata texanului...nici nu ne trebuie poll sau faceti un poll cu o singura varianta de raspuns...va las pe voi so alegeti :D :D

stie cineva daca mai avem contratimp in catarare anul asta ?

fia
11th June 2005, 23:18
Nu, nu exista contratimp in catarare... asta a fost inventia de anul trecut a lui Jeanne Marie Leblanc la fel cum anul asta e inventia cu contratimp in prima etapa. E posibil ca anul asta Lance sa adune 20 de tricouri galbene.
Nici nu stiu cat mai are pana la record?
Legat de contratimpuri, e ala primul (de la Fromentine la Noirmoutier-en-l'Ile) apoi e cel pe echipe de la Tours la Blois (etapa 4) si in penultima etapa (19) e inca unul individual prin Saint-Etienne.

Marquise MGP
11th June 2005, 23:25
pacat ca nu mai avem contratimp in catarare...mie mia placut etapa de anul trecut...pai se practica contratimp in prima etapa si asta parca are 18Km deci e un prolog ceva mai lung...nu se vor face diferente importante aici.

dextercioby
12th June 2005, 03:15
Ai vazut anul trecut ce riscanta e o proba in genul asta:contratimp in catarare,cind soseaua e blocata cu fani.O fi spectaculos,dar e periculos.

Daniel.

Cosmin Salajan
12th June 2005, 13:41
apoi asta depinde de cultura vanilor ( vezi il giro ) cand impingeau rutierii la greu . macar in le tour nu fac asta

Marquise MGP
12th June 2005, 14:02
asta se intampla in general cam pe toate etapele de munte cand plutonul este fragmentat si se ruleaza in grupuri de cativa ciclisti sau kiar de unul singur...era interesant ca se vedea valoarea rutierilor pe munte fara sustinerea coekipierilor.

fia
12th June 2005, 14:20
Uitati profilele etapelor de munte:

Etapa 9 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_09.html) - Etapa de incalzire pt munti
Etapa 10 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_10.html) - Final in ascensiune
Etapa 11 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_11.html) - se trece peste Col du Galibier (2645m)
Etapa 12 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_12.html) - etapa are loc pe 14 iulie, va fi bataia ca un francez sa castige etapa :)
Etapa 14 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_14.html) - Final in ascensiune
Etapa 15 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_15.html) - Final in ascensiune
Etapa 16 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_16.html) - Ultima etapa de munte, se trece peste Col d'Aubisque

Darkslowstar
13th June 2005, 13:29
O sa fie crancen pe Col du Galibier, una din catararile de mare traditie a Turului. Diferenta de nivel este foarte mare si urcusul vine in a doua parte a zilei, dupa ce deja au urcat Col de la Madalaine, care are si el 2000 de metrii. Foarte interesanta zi, care va insira plutonul pe muuulti km.

Marquise MGP
13th June 2005, 13:34
va fi o zi in care se vor incerca multe evadari kiar din prima parte a etapei...cam asa se intampla mereu acolo...interesant de urmarit cine va cuteza sa o ia de nebun pt victorie de etapa :D :D

Darkslowstar
13th June 2005, 13:36
Pai daca mai era Virenque, treaba asta era stiuta din vreme :D.
Chiar asa, o sa ne lipseasca mult Richard si tricoul lui cu buline rosii. Mare rutier!

fia
13th June 2005, 13:40
Asa suparat am fost cand nu a mai fsot Jalabert....
Acum si fara Virenque o sa fie foarte pustiu....
Oare cine se va bate pt tricoul alb cu buline rosii ? Parca vad ca il ia Armstrong (pentru ca probabil va castiga etapele cu final in ascensiune)

Marquise MGP
13th June 2005, 13:41
dar poate pleaca " ursache " cum a facut pantani acu cativa ani :D :D

PS : nare cum sa ia armstrong ca el va fi in galben.

fia
13th June 2005, 13:43
Mda.... Ulrich nu cred ca are resurse pentru mai mult de o victorie de etapa... hai maxim 2... si cu Armstrong in spatele lui zicand dupa aia ca l-a lasat sa castiga... (cum a facut si cu Pantani).

Darkslowstar
13th June 2005, 13:49
Pe Pantani l-a lasat sa castige atunci in mod clar. Se vedea limpede ca Armstrong mai avea resurse (a demonstrat anul trecut cat de bun e la sprint), pe cand Pantani parea la capatul puterilor cand au ajuns pe varf. Se vede clar si in celebra poza de pe summit. Mai toti comentatorii au recunoscut asta. Lance e un mare caracter si nu cred ca poate fi banuit de lipsa de fair play (ma rog a fost episodul ala, cu rutierul proscris, dar aici e vorba de altceva)

Marquise MGP
13th June 2005, 13:50
macar pantani avea forta sa o ia de unul singur in evadare...ulrich nu lam vazut facand asta...parca iar il vad cu okii bulbucati si spunand ca atat a putut :D :D

dextercioby
13th June 2005, 16:35
Evident ca Ullrich n-are benzina sa plece singur.Si anul trecut,intr-o etapa de munte,l-a carat Guerini dupa el vreo 30 de Km pina cind i-a prins plutonul care era tras de F.Bortolo ca le era teama pentru locul doi al lui Basso.

Daniel.

P.S.Singura mea speranta ca Ullrich sa n-o ia pe coaja chiar in toate etapele (3 contratimpuri si 3 etape pe munte cu final in ascensiune) e ca texanul sa se fi uzat,in sfirsit.

fia
13th June 2005, 16:36
Chiar daca o ia pe coaja Ulrich tot locul 2 la general iese... asta stie sa faca cel mai bine :) E un fel de Barichello :)

Marquise MGP
13th June 2005, 18:42
ce ziceti,daca o sa castige la fel de usor ca anul trecut,mai vine si in editia viitoare americanul ?

fia
13th June 2005, 18:47
Nu cred... Mai ales daca bate recordul de tricouri galbene... nu mai are pt ce...

Marquise MGP
13th June 2005, 18:49
de placere...o plimbare cu final la paris cred ca e misto...eventual poate isi ia si nevasta pe bicicleta sai arate peisajul si cu ocazia asta va avea si ulrich sanse la victorie :D :D

sun
13th June 2005, 20:31
ce ziceti,daca o sa castige la fel de usor ca anul trecut,mai vine si in editia viitoare americanul ?

In primu rand nu va castiga usor , va castiga greu. Apoi nu cred ca mai are destule forte pentru un eventual TOUR in 2006 :)

dextercioby
13th June 2005, 21:14
Nu cred ca si-ar lua nevasta pe bicicleta.Ar fi o umilinta prea mare.E totusi fair-play,cum nu sint multi americani.:)

Daniel.

fia
13th June 2005, 21:15
E fairplay pentru ca a trait o groaza in Europa.... s-a europenizat... s-a umanizat.

Marquise MGP
13th June 2005, 21:16
In primu rand nu va castiga usor , va castiga greu.

esti sigur?...ne bagam la pariuri?...asa se zicea si anul trecut si pana la urma sa dovedit ca a fost cel mai usor tur pt american.

dextercioby
13th June 2005, 21:17
Au si americanii lorzii lor.Doi dintre ei sint favoritii mei: Pete Sampras :ok: si Tim Ducan :ok: Lance nu e pe lista favoritilor mei,dar e fair-play.

Daniel.

elenitas
19th June 2005, 14:31
tour de france 2005.

dextercioby
19th June 2005, 21:16
http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s18/e9395/sport_lng0_spo18_evt9395_sto732674.shtml


2004 Tour of Switzerland winner Jan Ullrich of Germany, showing mediocre form Sunday and flummoxed some 1 min 30 sec off the back on the final climb, nonetheless saved third on the final general classification, 1 min 36 sec adrift of race champion Gonzalez.

Am o sumbra presimtire vis-ŕ-vis de subiectul Jan Ullrich-Tour de France 2005.

Daniel.

P.S.A cistigat Aitor Gonzales.Deci pe un eventual poll cu favoritii pt. le Tour,va rog sa nu-l uitati.Oricum,eu votez cu Vinokurov.;)

rasheedkpenny
20th June 2005, 11:27
Sunt curios daca pustiul de Thomas Voeckler va arata cate ceva anul asta in TDF! Asta daca participa... :P

Si ca tot se apropie TdF'05... si probabil o noua confruntare...

dextercioby
20th June 2005, 13:25
La prima poza,mi-aduc aminte ca "se bateau" pentru locul trei in etapa (cistigata de un spaniol),pe care i l-a oferit Lance din mila.

Daniel.

Darkslowstar
21st June 2005, 14:13
Deci sa trecem si la facerea unui poll. Pna acuma am ramas cu urmatorii:
Lance, Ullrich, Basso, Vinokourov, Iban Mayo, Heras, Kloden. Mai vrea cineva pe vreunul in poll? Ce stiti de Beloki, concureaza? A facut ceva anul acesta?
Mai astept cateva ore si ii dau drumul :)

Darkslowstar
21st June 2005, 18:35
Hai la vot neamule! :D

rasheedkpenny
22nd June 2005, 10:36
Auzisem un zvon cum ca D.Cunego nu va participa in TDF05...
De votat, am votat mai mult cu ce doresc sa se intample! GO LANCE!

Darkslowstar
22nd June 2005, 14:39
Am auzit si eu ca Cunego are ceva probleme cu un virus, parca, medicale oricum.

Cum comentati faptul va Vinokourov se afla in acest moment la campionatele nationale ale Kazahstanului si va reveni la echipa abia cu cateva zile inaintea inceperii turului. Nu e o decizie prea intelogenta din partea lui, nu credeti?

PS cica tricoul de campion al Kazahstanului ar fi foarte frumos si de aceea merge Vino

axterix
22nd June 2005, 14:44
greu de prezis
sper sa fie Ullrich, dar ma bucur pt. oricare in afara de Armstrong:D

dextercioby
22nd June 2005, 14:46
Si Ullrich concura cu tricoul de campion al Germaniei,si acela era tot la sf lui iunie.

Parca anul trecut l-a avut Klöden.Si acum 2 ani Zabel.

Daniel.

axterix
22nd June 2005, 14:48
care a fost ciclistul care a picat acum 1-2 ani in tur si s-a facut prapad?
mayo sau basso?

Darkslowstar
22nd June 2005, 14:53
Beloki :D

axterix
22nd June 2005, 14:54
exact:)
Beloki participa anu asta?

Darkslowstar
22nd June 2005, 15:01
Buna intrebare :). O sa caut pe net si o sa postez, daca gasesc ceva. Poti sa faci si tu la fel. :D

Later edit: se pare ca Beloki este coechipier cu Heras la Liberty Seguros si va participa la tur. Sa speram ca si-a revenit la forma de acum 2 ani.

rasheedkpenny
23rd June 2005, 09:05
Get real... Liberty Seguros!??! Ce oameni "adevarati" sunt pe acolo? Nu prea multi. Ai nevoie si de o echipa adevarata ca sa poti face fata!

Darkslowstar
23rd June 2005, 11:57
Hai Rasheed ca Liberty nu e o echipa prea rea. Are doua nume grele de tot Heras si Beloki (sa vedem daca pot sa colaboreze eficient) si catva rutieri destul de buni: David Exteberia, Isidro Nosal, Marcos Seranos, Jorg Jascke.
Oricum, numai Heras si Beloki in forma buna pot sa faca lucruri mari prin munti.

Cosmin Salajan
23rd June 2005, 12:44
e fosta once parca , dupa cate stiu eu , iar comunidat valenciana e fosta banesto

andreiush
23rd June 2005, 13:32
@Dark
Toate campionatele nationale sunt cu o saptamana inainte de Turul Frantei, eu asa stiu.

Darkslowstar
23rd June 2005, 14:01
Ai idee de ce? Ca mi se pare stupid sa le tii fara cei mai buni ciclisti. Marea majoritate au ales sa nu se duca. Singurele exceptii notabile sunt Kloden si Vinokurouv

dextercioby
23rd June 2005, 14:08
Nu prea ai cind sa le pui in calendar.In august,dupa Tur,deja e sezonul cu trei curse de Cupa Mondiala.In sept e La Vuelta,in octombrie se termina sezonul,curse de Cupa Mondiala si Camp.Mondial.

Inainte...?Cind,in aprilie sau in martie,dar si aici se gasesc curse de alergat.

Daniel.

bob
23rd June 2005, 17:01
favoritul meu e basso. anul asta are prilejul sa-l bata pe lance. americanul e un pic speriat. de ce crezi ca a anuntat ca e ultimul tur? vin din urma, tare, basso si tom bonnen. cit despre ursache, asta pina iasa din padure de la mure, basso si armstrong vor fi la somn.
beloki a fost la pamint anul asta. n-are nici o sansa in top 10. bascii de la euskaltel euskadi cred ca vor face o figura frumoasa.
cica zabel n-a fost introdus in echipa pt. ca nu-l putea ajuta pe munte pe the bear.

fia
25th June 2005, 18:21
Aici puteti gasi time schedule-ul pentru tur de anul asta:
http://www.letour.fr/2005/presentationus/parcours_iti_01.html

Nu stiu de ce dar acum asta inca nu au pus "pozele" cu etapele.... doar la cele de munte.

Paul
25th June 2005, 23:57
Cine ma ajuta si pe mine sa`mi zica care sunt compenentii US Postal ... sa vedem de cate etape are nevoie Lance sa se instaleze in frunte ... :D

Sharkie
26th June 2005, 00:11
Cred ca Lance,ca sa fie recordul complet...... :)

andreiush
26th June 2005, 00:21
Cine ma ajuta si pe mine sa`mi zica care sunt compenentii US Postal ... sa vedem de cate etape are nevoie Lance sa se instaleze in frunte ... :D
Nu mai este ma US Postal...

miril
26th June 2005, 00:29
Paul, ca sa afli, uita-te si tu pe Discovery Channel! Nu glumesc!

fia
26th June 2005, 08:40
@Paul, please nu te baga si in threadul asta... daca te intereseaza, stai si citeste dar nu te apuca sa scrii si aici :o:

Darkslowstar
27th June 2005, 14:57
Intrebarile de genul de ce e apa uda se pun pe google. Moderatorul sectiunii nu va ezita sa stearga posturile neconforme cu spiritul discutiilor de pe acest thread. Hogwh!

PS mai sunt numai cateva zile si o luam din loc. Yepeeeee

fia
28th June 2005, 14:15
Mai sunt 4 zile :D

S-a schimbat si site-ul... l-au pregatit pentru LIVE :)

Aici, etapele: http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/us/100/r2_etapes_liste.html

Darkslowstar
28th June 2005, 15:17
Dar nu-i gata inca, de ex la riders si teams nu apare inca nimeni. Oricum situl arata bine si o sa-l vizitam cu incredere de sambata :)

fia
28th June 2005, 15:24
Din pacate eu toate etapele din dimpul saptamanii asa o sa le vad :(
Doar pe alea din weekend o sa le vad la TV :(

Mihai
28th June 2005, 15:25
Nici anul trecut nu le-ai vazut :evil:
Ce sa vezi cum ii bate il bate iar lance pe Ursache :D

Darkslowstar
28th June 2005, 15:31
Nu Ursache e pericolul principal pt Lance ci mai curand Basso, care s-a menajat in Giro. Daca ar mai lucra si la contratimp ar putea fi omul care domina turul dupa ce se retrage Lance. Pana atunci nici o sansa.

fia
28th June 2005, 15:41
Nici anul trecut nu le-ai vazut :evil:Anul trecut le-am vazut pe alea de munte... stateam pana la 2 noaptea sa vad ce mai fac "oamenii" :D Anul trecut chiar era greu sa stau pana la 1-2 in fiecare seara in carciuma ca sa vad turul (nu aveam ESPN acasa).... Am stat si eu cat s-a putut... si bagam o bere la fiecare 10 km parcursi :)

@ontopic: nu va mai fi dupa lance un om care sa domine turul, nu are nimeni fortza... se for schimba castigatorii in fiecare an... se niveleaza in jos valorile....

Mihai
28th June 2005, 15:45
Oricum abia astept as vad contratimpul pe echipe... ca vad ca ala individual (nu primul ci ala pe urcare :D) e departe rau :D

Marquise MGP
28th June 2005, 15:49
nui nevoie neaparat sa se nasca un ciclist bun ca sa domine dupa ce se va retrage lance ci sa se descopere o noua supa de cartofi si un suc de portocale performant...cam asa a fost mereu in tur :D :D

Mihai
28th June 2005, 15:50
Da dar eu zic ca toti au supe cu cartofiori :D
Diferenta tot fizicul si mentalitatea fiecaruia o fac :D

Marquise MGP
28th June 2005, 15:54
unii au supa fara sare si de asta nu le pica bine :D :D

Sharkie
28th June 2005, 16:26
Aseara am vazut pe Discovery documentarul despre Lance si tehnologia din spatele lui.
Impresionant.

Darkslowstar
28th June 2005, 16:45
Ciclismul e singurul sport unde as ingadui unele supe de cartofi. Indiferent ce ai lua, durerea e maxima pe o catarare barbara (un mont ventoux de ex) si ai nevoie de un mental extraoridinar. Aici e Lance cel mai bun. Cine a mers vreodata cu bicla pe munte stie ce vreu sa spun.

Ia sa mereti voi la un Carpathian Adventure sa vedeti ce inseaman o 100 de km de munte. Crima curata.

Marquise MGP
28th June 2005, 18:45
toate sporturile sunt grele...ai vazut vrodata un cantonament de canotaj ?...te asigur ca le plangi de mila...iar dopajul e interzis in special pt ai proteja pe sportivi...cred ca stii consecintele...o cursa zic eu ca se poate termina si cu jumate de ora mai tarziu dar fara ca sportivii sa fie dopati....daca se grabesc sau daca le place viteza sa treaca la motociclism :D :D

Darkslowstar
28th June 2005, 19:04
Cat dureaza o cursa la canotaj si cat la ciclism. Canotajul e un sport de domnisoare pe langa ciclism. Si eu fac si am facut mai multe sporturi si pot sa va spun ca unele sun agreabile (tenis de ex) si altele criminale.

Marquise MGP
28th June 2005, 19:13
daca iti dau o pagaie in mana si te pun sa tii mana intinsa 3 minute amortesti...iar daca te pun sa tragi 10000 iti dai duhul :D :D ... bineinteles ca unele sporturi sunt oarecum mai grele sau, mai bine zis , sunt mai solicitante dpdv fizic...nu poti compara tirul cu ciclismul dar in fiecare iti trebuie anumite calitati exceptionale....si eu sunt de acord ca ciclismul este printre cele mai grele dar dopajul nu este o scuza...e competitie sportiva totusi, nu o lupta pe viata si pe moarte unde trebuie sa faci orice pt a castiga :D

marius135
28th June 2005, 23:42
bump:)
se apropie turul si sa nu deschida altcineva alt topic

din pacate tot ARmstrong e favorit as vrea sa castige oricine altceva
cu taote ca am respect pentru ce a reusit sa faca

Sharkie
28th June 2005, 23:54
Inevitabil,o sa se termine si era Lance.Pana atunci,sa ne bucuram de evolutiile sale ! :)

marius135
28th June 2005, 23:57
pai evident ca se termina ca asta e ultimul lui tur

s-or apropia cercetatorii de formula pastilelor lui :))
spun asta 80% in gluma 20% serios intr-un sport cam manjit

Darkslowstar
30th June 2005, 12:25
Un interviu interesant cu Lance in Prosport. Am incercat sa pun direct articolul, dar din pacate nu am reusit :(, asa ca pun linkul:
http://www.prosport.ro/index.php?c=16&a=66641

taurled
30th June 2005, 14:13
interesant aricolul, totusi sper ca lance sa nu castige turul anul asta (dar vreau o lupta stransa)

vinokurov sper sa ramana la t-mobile

fia
30th June 2005, 17:35
Cateva echipe probabile:

PHONAK
Santiago Botero (COL), Bert Grabsch (GER), Jose Enrique Gutierrez (SPA), Robert Hunter (RSA), Nicolas Jalabert (FRA), Floyd Landis (USA), Alexandre Moos (SWI), Oscar Pereiro Sio (SPA), Tadej Valjavec (SLO)

FASSA BORTOLO
Marzio Bruseghin (ITA), Fabian Cancellara (SUI), Juan-Antonio Flecha (ESP), Dario Frigo (ITA) , Kim Kirchen (LUX), Massimo Giunti (ITA), Lorenzo Bernucci (ITA), Paolo Bossoni (ITA), Claudio Corioni (ITA)

CREDIT AGRICOLE
Thor Hushovd (NOR), Christophe Moreau (FRA), Laszlo Bodrogi (HON), Andrey Kashechkin (KAZ), Patrice Halgand (FRA), Sébastien Hinault (FRA), Pietro Caucchioli (ITA), Jan Kirsipuu (EST), Sébastien Joly (FRA)

ILES BALEARES
Daniel Becke (ALL), Isaac Galvez (ESP), Jose-Vicente Garcia Acosta (ESP), Vladimir Karpets (RUS), Francisco Mancebo (ESP), David Arroyo (ESP), Alejandro Valverde (ESP), Jose Luis Arrieta (ESP), Xabier Zandio (ESP)

QUICKSTEP
Tom Boonen (BEL), Wilfried Cretskens (BEL), Kevin Hulsmans (BEL), Servais Knaven (HOL), Michael Rogers (AUS), Patrick Sinkewitz (ALL), Bram Tankink (HOL), Stefano Zanini (ITA), Guido Trenti (USA)

FRANCAISE DES JEUX
Sandy Casar (FRA), Baden Cooke (AUS), Carlos Da Cruz (FRA), Bernhard Eisel (AUT), Philippe Gilbert (BEL), Thomas Lövkvist (SUE), Bradley McGee (AUS), Christophe Mengin (FRA), Francis Mourey (FRA)

DOMINA VACANZE
Serhiy Honchar (UKR), Alessandro Vanotti (ITA), Wladimir Belli (ITA), Angelo Furlan (ITA), Andriy Grivko (UKR), Maxim Iglinskiy (KAZ), Jörg Ludewig (ALL), Alessandro Bertolini (ITA), Sergio Ghisalberti (ITA)

LIBERTY SEGUROS TEAM
Roberto Heras (ESP), Alberto Contador (ESP), Allan Davis (AUS), Igor Gonzalez de Galdeano (ESP), Jörg Jacksche (ALL), Angel Vicioso (ESP), Luis Sanchez (ESP), Marcos Serrano (ESP), Joseba Beloki (ESP)

RABOBANK
Michael Boogerd (HOL), Erik Dekker (HOL), Karsten Kroon (HOL), Gerben Löwik (HOL), Joost Posthuma (HOL), Pieter Weening (HOL), Denis Menchov (RUS), Michael Rasmussen (DAN), Marc WAuters (BEL)

GEROLSTEINER
Levi Leipheimer (USA), Georg Totschnig (AUT), Michael Rich (ALL), Sebastian Lang, Fabian Wegmann, Robert Förster, Ronny Scholz (all ALL), Beat Zberg (SUI), Peter Wrolich (AUT)

Cosmin Salajan
30th June 2005, 22:34
Sébastien Hinault (FRA) oare e fiul lui BERNARD HINAULT? VAVORITU MEU E DE LA CREDIT AGRICOLE SI SE NUMESTE Sébastien Joly (FRA)
@paul grupul suporterilor care a batut steaua in cupa saluta camipoana =))

elenitas
30th June 2005, 22:59
salut. e prea bun interviul, adica e tradus ca si cum nu l/ar fi dat lance

Nu sebastian hinault nu e ruda inca decat cu ciclismul amator, mai putin cu hinault

Mihai
1st July 2005, 10:05
Anul trecut pe letour.com erau pus profilele etapelor, cu toate catararile, categoriile catararilor etc... Acum vad ca nu le-au pus (inca :D) Sau nu le-am gasit eu :thinkso:
Stiti unde pot sa gasesc si eu profilele etapelor?

fia
1st July 2005, 10:13
S-au pus(doar pentru etapele de munte), dar nu esti atent, el mai pun odata :

Etapa 9 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_09.html) - Etapa de incalzire pt munti
Etapa 10 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_10.html) - Final in ascensiune
Etapa 11 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_11.html) - se trece peste Col du Galibier (2645m)
Etapa 12 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_12.html) - etapa are loc pe 14 iulie, va fi bataia ca un francez sa castige etapa :)
Etapa 14 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_14.html) - Final in ascensiune
Etapa 15 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_15.html) - Final in ascensiune
Etapa 16 (http://www.letour.com/2005/presentationus/profil_16.html) - Ultima etapa de munte, se trece peste Col d'Aubisque

Si aici sunt time schedule-urile pt etape:
http://www.letour.fr/2005/presentationus/parcours_iti_01.html

Poti sa vezi unde sunt sprinturile intermediare si de ce categorie sunt catararile si evidnet timpii estimati de trecere.

sun
1st July 2005, 10:57
Etapa 16 - Ultima etapa de munte, se trece peste Col d'Aubisque


Ultima etapa de munte e etapa 16 ???? :o: Greu de crezut . Inseamna ca vom sti castigatorul cu vreo 4 etape inainte de final ( adica tata Lance :P )

Darkslowstar
1st July 2005, 10:59
Eu cred ca il stim deja de acuma Remus :). Se alearga mai mult pt statistica si pt spectacol.

Edgar
1st July 2005, 14:03
Provisional start list -> Eurosport (http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s18/e7203/entrylistmotor_lng0_spo18_evt7203.shtml)

Stage profiles -> Eurosport (http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s18/e10244/multimedia_lng0_spo18_evt10244.shtml)

Edgar
1st July 2005, 17:46
Ullrich s-a accidentat, dar va participa in TdF. -> Eurosport (http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s18/e7203/sport_lng0_spo18_evt7203_sto737555.shtml)

sun
1st July 2005, 20:46
adevarat , Ullrich a suferit ( conform Eurosport ) un FREAK ACCIDENT :P , lovind in plin masina tehnica la un antrenament banal :P

andreiush
1st July 2005, 22:36
Ia uitati ce zice Johan Bruynnel:
"Just like every year":ok:

dextercioby
2nd July 2005, 01:38
Era pacat sa iasa Ullrich din joc intr-un mod stupid.Sint curios cite secunde ii va deceva astazi americanului la contratimp.Sper ca nu prea multe.

Daniel.

Paul
2nd July 2005, 15:37
Discovery Channel


1 Lance Armstrong (USA)
2 Jose Azevedo (POR)
3 Manuel Beltran (ESP)
4 George Hincapie (USA)
5 Benjamin Noval (ESP)
6 Pavel Padrnos (CZE)
7 Yaroslav Popovych (UKR)
8 Jose Luis Rubiera (ESP)
9 Paolo Savoldelli (ITA)

Cu asemenea echipa , credeti ca Lance va avea vre`o problema...
Sa nu uitam ca nu`l mai are pe Floyd Landis ...

Edgar
2nd July 2005, 18:04
De ce i-ai "bolduit" pe unii? Pentru ca au fost si anul trecut in US Postal? Oricum, Savoldelli a castigat Il Giro anul asta.

Paul
2nd July 2005, 20:08
aia ingrozati suntem baietii buni pe munte ;

Ce bataie le trage Armstrong din prima zi /OLE/

I`a dat lui Urrlich 1 min ...

Tess
2nd July 2005, 20:16
incredibil ceea ce s-a intamplat...armstrong l-a ajuns si depasit pe ullrich-care nu s-a clasat nici macar printre primii 10...din pacate a ratat tricoul galben la 2 sec in spatele lui Zabrinskie...:(
... mare parte din farmecul evolutiei lui lance a fost distrusa de observatiile stupid de subiective ale comentatorilor...

otinho
2nd July 2005, 20:24
deci si-a batut joc de ullrich

dextercioby
2nd July 2005, 20:25
Vorba celor de la Eurosport: can u spell H-U-M-I-L-I-A-T-I-O-N ??

In 19 Km sa-i dea un minut?Dar in penultima cind e de 3 ori mai mult?

Sau atunci nu se mai chinuie ca deja are vreo 10 avans?

Daniel.

fia
2nd July 2005, 20:36
E prea bun Armstrong. Nu are cu cine concura. In ritmul asta in mod normal nu are nevoie de nici o victorie de etapa.... Cel mai tarziu la contratimpul pe echipe ia tricoul galben si va avea timp suficient de mult fata de cntracandidati pentru a mai trage pentru victorie pe munte.

Cu toate astea in aproape sigur va castiga contratimpul de la final.

Daca nu ii scapa pedala la inceput probabil ca lua tricoul galben....

Oricum cred ca l-a motivat foarte tare ca l-a depasit de Ullrich.

andreiush
2nd July 2005, 20:50
Doar ceva probleme medicale l-ar putea impiedica sa ia si turul asta. Ceva de genu lui Basso in Giro.
Da oare chiar se va retrage si daca va castiga?:D

dextercioby
2nd July 2005, 20:52
Daca ar avea caracterul lui Sampras,da,s-ar retrage in plina glorie.Dar nu se stie,are 34 daca nu ma insel,nu?

Daniel.

Edgar
2nd July 2005, 21:03
Prea fain! Trebuie sa vad reluarea pentru ca din pacate am ratat finalul. Deci Ullrich a fost bitch slapped. :cool:

fia
2nd July 2005, 21:04
Doar ceva probleme medicale l-ar putea impiedica sa ia si turul asta. Sau sa afle ce "ceai" bea dupa cursa :evil:

Edgar
2nd July 2005, 21:10
A devenit o adevarata obsesie - Armstrong a fost singurul rutier testat si azi, la 2 zile dupa ce au fost testati toti.

Tess
2nd July 2005, 21:11
Prea fain! Trebuie sa vad reluarea pentru ca din pacate am ratat finalul. Deci Ullrich a fost bitch slapped. :cool:
da...parerea mea este ca ultimul sfert de ora trebuie vazut si revazut...

fia
2nd July 2005, 21:11
Nu am zis niciodata ca Armstrong se dopeaza. Doar ca echipa lui a gasit combinatia cea mai buna de substante acceptate pentru a ridica pana la limita maxima admisa performantele in mod legal.

Edgar
2nd July 2005, 21:14
Bravo lor in cazul asta.
Sper sa fie curat Armstrong. Nu sunt un fan inrait al texanului, dar vreau sa castige si anul asta, sa le pot povesti la nepoti ce s-a intamplat cand eram eu tanar :)

fia
2nd July 2005, 21:18
Exact! Foarte bine spus... chiar asta povesteam si eu lui Tess :D, ca nu tin cu Armstrong dar ca imi place sa vad spectacolul pe care il face. Este cel mai bun. Are si cea mai buna echipa si cea mai buna tactica.

dextercioby
2nd July 2005, 21:25
M-as hazarda sa spun ca turul s-a terminat inainte de a incepe.Mai pune un minut la contratimpul pe echipe si inainte de prima catarare serioasa are 2 minute avans.:headbang:

Daniel.

Tess
2nd July 2005, 21:29
Chiar aseara am citit articolul postat de dark, si mi-am amintit de partea asta:

<<Sponsorul tău francez, compania Cofidis, a făcut o mişcare proastă renunţînd la tine în timp ce erai bolnav...
- Erau lîngă mine cînd am aflat diagnosticul. Au spus: “O să fim alături de Lance, o să avem grijă de el pînă se va face bine şi va cîştiga din nou Turul Franţei”. După aceea s-au răzgîndit brusc. Mai tîrziu, după ce am cîştigat o etapă în Turul Franţei, m-am dus la Cofidis şi I-am spus directorului: “Asta e pentru tine!”..>>

...cred ca toata ostilitatea asta cvasi-generala (manifestata si prin retestarea lui chiar inaintea inceperii cursei) il va ambitiona si mai mult...ii va da un efect gen `redbull` ca sa citez o persoana ante-postanta :D

Paul
2nd July 2005, 21:47
E prea bun Armstrong. Nu are cu cine concura. In ritmul asta in mod normal nu are nevoie de nici o victorie de etapa.... Cel mai tarziu la contratimpul pe echipe ia tricoul galben si va avea timp suficient de mult fata de cntracandidati pentru a mai trage pentru victorie pe munte.

Cu toate astea in aproape sigur va castiga contratimpul de la final.

Daca nu ii scapa pedala la inceput probabil ca lua tricoul galben....

Oricum cred ca l-a motivat foarte tare ca l-a depasit de Ullrich.

Sincer ar fi pacat sa se retraga ... in conditiile in care acuma ii da lu Urllich 1 minut la contratimp ... ce` sa fie pe munte ...

Mihai
2nd July 2005, 21:51
2 secunde :headbang::headbang::headbang: Doar 2 secunde si era yellow tot turul :(
Mare pacat...
Tess, texanul nu are nevoie de motivatie suplimentara (pt asta exista sheryl :D) e prea bun pentru ciclistii actuali :D
Abia astept etapele de munte sa le-o mai dea peste bot la asa zisii contra-candidati :D
Go Lance Go :yeah:

@Paul: eu nu cred ca Urllich este al doilea acum... sunt altii care se bat pentru locul 2 :D, ca primul e rezervat de mult :D

Paul
2nd July 2005, 22:03
heh ... pai a clar ca Basso , Urllich si Paco se lupta pentru locul II... poate si Heras
restu` nu pot pe munte ...
sincer as vrea inca un "postas " pe podium... Landys :)

andreiush
2nd July 2005, 22:03
Nu cred ca era yellow tot turul. S-ar fi gasit evadati care sa ia plutonului vreo 5 minute intr-o zi si sa ia si tricoul galben. Oricum, nu asta era obiectivul lui Armstrong pe ziua de azi...
Ceea ce a vrut a realizat, si anume a pus deja timp bun intre el si Ullrich.
Nici o sansa pentru neamt anu asta, mai degraba il vad pe Basso sa se tina dupa texan pe munte... cat de cat.. nu pana in varf:drak:

@Paul.. Nu mai sunt "postasi" de anu asta. Cu atat mai putin Floyd...

Mihai
2nd July 2005, 22:06
Sincer eu cred ca asta era obiectivul...
S-a vazut in felul in care pedala ca voia tricoul galben :D

Paul
2nd July 2005, 22:07
aaaaaaaaaaa ... ma refeream la hincapie ... sorry :(

stiu ca se cheama discovery , dar tot postasi suna mai bine

miril
2nd July 2005, 22:23
Imi pare bine pentru Basso care a facut progrese vizibile la contratimp, iar contratimpul pe echipe nu va fi de...Discovery Channel, avand in vedere ca CSC este foarte puternica. Nu vreau sa duc discutii polemice pe forum daca Lance s-a dopat/dopeaza sau nu, un singur lucru pot spune, cand alergatorii greci sau din spatiul sovietic se prezentau direct la CM, CE sau JO se discuta cu aprindere si pe buna dreptate despre posibilitatea dopajului, dar cand Lance nu concureaza decat foarte sporadic, anul acesta mai putin ca oricand, in timp ce ceilalti participa normal si la alte curse, toate lumea accepta ca texanul "se pregateste pentru Le Tour". Imi aduc amninte refuzul categoric al acestuia de a nu participa la JO. Era competitia "insignifianta" sau este Lance mai intelept decat Hamilton? Cat despre uzina de medici si cercatatori aflati in jurul teamului texanului nimeni nu indrazneste sa discute si sa se apropie. De ce? Lance este "o masina perfecta de facut averi uriase" cu ajutorul tehnologiei medicale ultramoderne. Secretul succesului trebuie pastrat cu orice pret. Daca mitul invincibilitatii lui Lance ar fi spulberat de un scandal banal de doping ar fi o tragedie pentru ciclism si pentru credibilitatea sportului in general. De aceea vrem si vom avea un invingator unic ca mitul invincibilitatii sa persiste. Majoritatea cred in el, eu personal ma indoiesc.

Paul
2nd July 2005, 22:29
Sincer eu cred ca asta era obiectivul...
S-a vazut in felul in care pedala ca voia tricoul galben :D

Fii serios !
De aia se uita dupa Urllich la final ???
Daca vroia neaparat ... lua lejer tricoul galben ...

Marquise MGP
2nd July 2005, 23:15
eu zic ca mai degraba ursake arata ca nu va mai luat turul niciodata decat faptul ca armstrong e bun...nu cred ca texanul e mai bun decat acum 2 ani insa neamtzul e departe rau...totusi mai e mult si multe se mai pot intampla...parese totusi ca problema invingatorului nu se pune...macar sa nu ne plictisim :D

Edgar
3rd July 2005, 00:04
Da, vazut in sfarsit faza depasirii. "Precious" :D Proasta idee cu un contratimp atat de lung. Amstrong i-a cam insirat pe contracandidati si turul isi pierde din spectaculozitate.

Mihai
3rd July 2005, 00:42
@paul: s-a vazut pe fata lui la final ca era un pic suparat (sau poate era doar obosit :D) ca este la 2 sec :(
Oricum turul e al lui :P

aliennn-23
3rd July 2005, 00:59
ma uitam ieri la acel contratimp si ma gandeam de ce tin cu jan ullrich..si totusi .........

dar am ramas cu sparanta ca in etapa a-4-a echipa il va scoate de unde a intrat si ii va da macar 1 min inapoi

daca nu.....ursul a fost impuscat de catre texan si uite asa ullrich devine gibernau...iar lance este deja valentino:)))

traim si vedem..ca de sperat nu preaaaaa!!!

ps..pt 1 min=astazi

irriducibile_01
3rd July 2005, 01:32
miril , nu pot spune decat ca sunt intru totul de acord cu tine !

miril
3rd July 2005, 10:17
Ar fi ceva sa fie Lance pe masura lui Rossi, la personalitate. Ma refer la faptul ca privindu-l pe Rossi, te bucuri, cat despre Lance..., eu d'abia imi stapanesc...lacrimile. Nu sunt sigur daca sunt de...ciuda, sau ce fel. Ma refer la lacrimi, bineinteles. Irreductibile, doar simpatia pentru Dinamo respectiv Nationalul ne desparte in preferinte, vezi Lazio si ciclismul. Daca ar fi, insa, sa-l cred pe...Lita...

sun
3rd July 2005, 10:38
Etapa de ieri a fost interesanta doar pentru fanii lui Lance. Va dati seama ce dezamagire pe fanii ursului , sa piarda un minut in prima etapa ( ca si cum ar pierde Ullrich o cina la cabana bunicii :P ). Cred ca batalia se da intre CSC si Discovery , adica Basso -Armstrong, ceilalti sunt modesti la contratimp ( Mayo , Heras ) sau mai slabi ca texanu pe munte ( Kloden , Vinokourov).

Daca Lance nu se accidenteaza stupid , castiga la pas turul :ok:

Paul
3rd July 2005, 12:21
sun , daca ciclistii plecau la contratimp la distanta de 2 minute , atunci lance ii dadea 2 minute;
N`ai vazut a tras tare pana la ajuns , apoi a lasat`o "moale" ma rog ... la jumatatea traseului avea acel minut ... ce sa mai ;

Totusi s-a descurcat bine Vinokurov ! , si asta e tare pe munte ...

La cat incepe azi etapa pe Eurosport ?

Cosmin Salajan
3rd July 2005, 13:05
io am renuntat la ursache si lam ales ca favorit pe sebastien joly , locu 105 la 2.32 de tata lance

miril
3rd July 2005, 13:17
Ora 15, ora Romaniei, Paul.

irriducibile_01
3rd July 2005, 13:28
Irreductibile, doar simpatia pentru Dinamo respectiv Nationalul ne desparte in preferinte, vezi Lazio si ciclismul. Daca ar fi, insa, sa-l cred pe...Lita...
e, sa-l lasam pe Lita , inca n-am vazut un fotbalist din generatzia de astazi capabil sa produca o fraza care sa denote faptul ca gandeshte :D .
la ei se potriveshte de minune ideea lui Descartes , numai ca in sens negativ! :headbang:
oricum simpatia mea pt. Dinamo se opreshte la un anumit nivel numit borcea , netzoiu shi incepand de saptamana trecuta ... giovanni becali :headbang: ... pe aceshtia n-ash putea sa-i simpatizez nici dak m-ar insemna cineva cu fierul roshu'.
in ceea ce-l priveshte pe texan , nu mi-au placut niciodata mashinariile de produs succese pe banda rulanta ... omoara spectacolul shi nu dovedesc decat ca nu intzelegem nimic din viatza ... ce placere potzi avea cashtigand tot timpul ? unde mai este farmecul vietzii ? dak omenirea ar fi plina numai de lucruri bune ar mai avea rost sa existe ???

aliennn-23
3rd July 2005, 14:00
echipa t-mobile e printre cele mai bune...daca reuseste la contratimpul pe echipe sa-i recupereze timpul ursul mai are o sansa....dar pe munte din pacate nu va mai depinde de echipa ci doar de unul sau doi oameni.Vom trai si vom vedea ce se intampla.
cat despre basso..nu-l vad sa se puna cu lance..e doar asa de locul doi trei..si nici chiar.tin minte cum anul trecut parca il ajuta pe lance sa castige....si lance pe el la sfarsituri de etape!
kloden...vinokurov....oscar..poate poate ursul sa pleci cu puii spre titlu:)))))

miril
3rd July 2005, 14:12
Dinamo era altceva pe vremea fratilor Nunweiller si chiar si echipa lui Lupescu si Raducioiu era altceva. Era o gluma cu Lita, bineinteles. In sport avem nevoie si de nebuni si de boemi talentati. Un sportiv care a luat cam tot, dar cu zambetul pe buze, este Valention Rossi. Pe el nu-l acuz sau condamn, in ciuda victorilor in serie, ci il simpatizez peste masura, dand senzatia ca este, totusi, unul dintre noi, ceea ce nu se poate spune despre Lance. Totusi sa nu uit, a avut un gest frumos la moartea pe... bicicleta a lui Fabio Casartelli, dar, in rest...

irriducibile_01
3rd July 2005, 14:22
la mister Lance shi zambetul e fabrikat in laborator ... e fals !
nu-l percep ca fiind unul dintre noi , cei muritori , tocmai din aceasta cauza nu-l simpatizez .
vorba unui "clasic in viatza" : n-are ceea ce se cheama "farmecul vietzii".
in ceea ce priveshte pe Dinamo (shi cu asta inchei off-topicul) , m-ai nimerit , simpatia mea a fost pt. generatziile mentzionate de tine ... acum nu pot face altceva decat sa ashtept revenirea la "viatza" ! ... shi la farmecul ei ! :ok:

miril
3rd July 2005, 14:30
Deci jos cu Borcea, Netoiu et comp, sus cu generatia lui Lupescu! Eu nu am decat o dorinta majora, numele lui Viorel Mateianu sa inlocuiasaca...Cotroceniul la nume de stadion, iar, on topic, jos cu Lance sis sus cu un tanar, fi el Basso sau altul, care sa preia stafeta cu...zambetul pe buze. Si lui Pantani i-ar fi placut dorinta mea. El a fost cu adevarat un muritor care ne-a fascinat, prin imprevizibil, in etapele de munte. Dumnezeu sa-l odihneasca! Merita!

irriducibile_01
3rd July 2005, 14:39
eu zic : jos cu fabricantzii de mashinarii sportive care ucid spectacolul ! ei n-au decat un singur scop : banii !
nu m-ar deranja ca Lance sa mai cashtige de inca 4 ori Le Tour , insa sigur m-ar deranja modul in care o face ! el are o vendeta personala cu acest tur ! de ce naiba nu se pregateshte sa cashtige shi Il Giro sau La Vuelta ?
e ca shi cum Brazilia s-ar pregati numai pt. campionatul mondial shi ar da draq toate celelalte competitzii la care participa ! insa n-ar face niciodata asha ceva pt. ca au in sange PLACEREA de a juca !

miril
3rd July 2005, 14:42
Placerea de a juca contra placerea de a castiga cat mai mult, cu alte cuvinte. Din nefericire...

irriducibile_01
3rd July 2005, 14:47
exact ! asta ne omoara ca specie !!!
shtiu ca unii o sa ne zica : ducetzi-va fratzilor la olimpiade ca numai acolo exista placerea de a participa (a juca) , numai ca shi olimpiadele au devenit in ultima vreme tot industrie ... cred ca m-am nascut cand nu trebuia !

miril
3rd July 2005, 14:52
Cineva trebuie sa faca si...diferenta, deci exista o menire, sa nu o neglijam!

irriducibile_01
3rd July 2005, 14:59
asta asha este ... e bine ca exista shi robotzeii aceshtia , ca sa ne aducem aminte pt. ce existam . totul e sa nu cadem in admiratzia lor ... sa nu devenim fanaticii lor sustzinatori !

arcasul75
3rd July 2005, 15:00
spuneati de placerea de a concura. eu il admir pe lance, si chiar daca unora li se pare ca nu e "dintre muritori", cred ca intr-adevar, este diferit de muritori, este o legenda vie. de aceea va este greu sa il acceptati. dar lasa, ca de la anul va fi altul. si credeti-ma, si po****ritatea ciclismului va scadea din cauza retragerii lui...
succes lance!

aliennn-23
3rd July 2005, 15:00
domne, lance pedaleaza ,castiga,distruge spectaculozitatea sportului,dar ce poate face?el atat a stiut si atat sti:turul frantei!in rest abandoneaza..termina pe 123 sau ceva de genul.Omul in ultimii ani atat a stiu..castigarea turului!Iar acuma ce poate face...ce stie mai bine!!din pacate jan,sau basso sau kloden sau vinokurov nu pot face decat sa se uite cum trece pe langa ei sau cum sa ocupe un alt loc 2-3-4.
asta e...macar un lucru e sigur...la anul e fara el..dar ce dulce ar fi o retragere amara:))

irriducibile_01
3rd July 2005, 15:05
bine au mai zis unii : Le Tour de Lance ! :D :D :D

A-ZAPACIT
3rd July 2005, 15:06
Salutare prietenii ,

A inceput ! O luna de zile cirese coapte si cicilism . Aceiasi intrebare obositoare va castiga Lance sau nu ? Iar la finalul celor 21 de etape ,iar Lance pe primul loc atent la miscarile celor din jurul lui . Aceasta poveste o privesc de ani buni . Asa va fii si anul acesta .

miril
3rd July 2005, 15:11
Ei, Lance ca nu o sa fie o tragedie ca se va retrance Lance. Se va gasi un Robocop sa ia locul. Se va Lancea modelul RoboCicloC(l)op!!!

aliennn-23
3rd July 2005, 15:11
a inceput etapa..si noi inca mai speram..oare de ce?jan ullrich cred ca mai poate..dar ce nu stiu exact:))..vom vedea!

miril
3rd July 2005, 15:13
Trebuie un lup tanar, Aliennn-23!

aliennn-23
3rd July 2005, 15:14
castig oare,la evadare astazi?sau pluton mult si gros care se bate pentru un loc care nu aduce nimic..tricoul ramane acolo....sau poate evadeaza lance...si asa..e ultimul la el:))sa faca ceva ce nu a facut niciodata!!

miril
3rd July 2005, 15:16
Este o etapa care se decide la sprint, unde se vor bate australienii intre ei. Eu personal tin cu Jon...McKain. Baiatul a facut progrese mari, dar nu la...sprint.

aliennn-23
3rd July 2005, 15:17
dar care sa fie....tinerii sunt deja vrajitii de lance..miril..asa ca..iti aduci aminte de basso cel tanar ce facea anul trecut..asa ca ....tot in urs sper:((

din pacate petacchi..in acest tur nu pre...dar chiar daca ar fii.....cum au cazut in italia slabe sanse:)))

arcasul75
3rd July 2005, 15:22
eu cred ca cele mai mari sanse de a ii urma lui lance le au ciclistii spanioli/basci. mi se pare ca au potential si sunt destul de constanti in performanta...ideea e sa si creasca, nu sa stagneze

miril
3rd July 2005, 15:23
Mi-am adus aminte si l-am...sters, intre timp.

aliennn-23
3rd July 2005, 15:24
cu evadati astia...murim de lipsa spectacolului!!\

uitati-va si voi la numele echipele care au trimis oameni in evadare!!vai de noi...

arcasul75
3rd July 2005, 15:29
unde se poate urmari pe net turul? sunt in italia...

Mihai
3rd July 2005, 15:31
Lance tricou verde :happy

aliennn-23
3rd July 2005, 15:32
lance in verde...hai domne..chiar le vrea pe toate?

dextercioby
3rd July 2005, 15:35
@arcasul: Nu stiu, dar imi vine sa-mi dau pumni in cap ca Eurosport France n-are drepturi pentru retransmisia in Franta. :headbang:

Daniel.

aliennn-23
3rd July 2005, 15:38
domne e..clar!omul se retrage ca nu-l mai suporta venele!!:))cat sa bagi in tine..pana cand?totul are un sfarsit!

arcasul75
3rd July 2005, 15:48
aici in italia canalele free nu se ocupa cu asa ceva...e prea putin important pt ei...poate pt ca nici un ciclist italian nu are sanse reale de a face vreo figura cat de cat onorabila in Tur...
oricum, pacat ca un asemenea eveniment nu este transmis mai pe larg...
de cativa ani buni ma uit...de cand eram in romania si ascultam fascinat comentariile celor doi radu...
acum imi lipsesc. singura modalitate pe care am gasit-o e sa ascult eurosport.co.uk, varianta audio...
daca cineva stie alta, care sa includa si video, sa nu se sfiasca.
merci

arcasul75
3rd July 2005, 15:59
de fapt, comentariile picante m-au facut sa indragesc ciclismul, sa imi placa tactica implicata, cu toate ca nu este un sport spectaculos...
le multumesc celor doi radu...desi pe de alta parte, am devenit dependent ....lucru rau daca nu ai unde sa te holbezi...

oare nu e periculoasa acea diferenta de 4:10 dintre primii si pluton? periculoasa pt primii clasati la general? pt. ca intre primii este si Voeckler, care nu e de neglijat...

aliennn-23
3rd July 2005, 16:25
diferenta?nuuuuu...baietii sunt mancati pana la finish de nu se vad..ii inghite plutonul de nu se vor mai regasii pe acolo!!problema e alta !daca si jan a recunoscut ca mai mult nu a putut e foarte grav!omul nu mai are nimic!nici macar vointa!

arcasul75
3rd July 2005, 16:36
sincer sa fiu, eram sigur...declaratiile de la inceput au fost complet aiurea...ca toti vor trage pentru oricare va fi primul...aiureli de t-mobile...este clar ca nu va fi asa si ca cei trei granzi de la t vor face tot pentru ei insisi...dar deh, pentru presa toti sunt plini de altruism...

miril
3rd July 2005, 17:35
Bravo Voeckler! Primul purtator al maioului cu picatele pentru cataratori este Thomas Voeckler! El confirma ca este un ciclist valoros.

Paul
3rd July 2005, 17:37
lance in verde...hai domne..chiar le vrea pe toate?

cred ca pentru cel mai bun tanar nu poate sa`l mai ia ... :evil:

aliennn-23
3rd July 2005, 17:46
ullrich incearca spalarea rusinii fifti atentii...oare castiga etapa?sau nu!

arcasul75
3rd July 2005, 17:48
nici o sansa. armstrong e acolo , fii sigur

arcasul75
3rd July 2005, 17:54
boonen invingator...mcewen al doilea

aliennn-23
3rd July 2005, 17:54
domilor nu a castigat dar a mai recuperat cateva sec...si asta e un inceput:)))

5 secunde recuperate:))) daca asta nu e un inceput..care poate fii!!

fia
3rd July 2005, 18:14
ullrich incearca spalarea rusinii fifti atentii...oare castiga etapa?sau nu!
cred ca pentru cel mai bun tanar nu poate sa`l mai ia ... :evil:
lance in verde...hai domne..chiar le vrea pe toate?Mai oamenilor voi aveti idee de ciclism? Cum sa castige Ullrich etapa? Voi pricepeti diferenta dintre un sprinter, un ciclist de munte, unul de contratimp etc? Ma mir ca nu ziceti ca de ce nu a evadat Ullrich (acum pe plat =)) )
Hai sa ne limitam la comentarii pertinente pe acest thread si sa nu ne mai exprimam idei de 2 bani.


domilor nu a castigat dar a mai recuperat cateva sec...si asta e un inceput:)))
5 secunde recuperate:))) daca asta nu e un inceput..care poate fii!!Secunde pentru ce???? La ce ii folosesc secundele lui McEwen?

aliennn-23 imi imi par complet strain de sportul asta.... asa ca lasa-ne :rosu: ai unplut threadul de balarii :rosu:


Cat despre etapa... O desfasurare normala in opinia mea echipele de sprinterilor de seama + CSC aveau tot interesul ca o evadare sa nu reauseasca.
Invingatorul Boonen in opinia mea a avut un culoar mai bun ca McEwen (a avut mai putin de sprintat pentru ca a fost in spatele lui). McEwen vazandu-se depasit a incetinit ritmul si asa a pierdut si locul 2. Oricum la sprinteri locul 2 nu conteaza....
In principiu si maine tot cam la fel vad etapa, cu o evadare care esuseaza pe final si o victorie la sprint.

aliennn-23
3rd July 2005, 18:17
ullrich pe 19 lance pe 63...si totusi doar 5 sec...dar e bine!!!!

domnul fia...imi pare rau ca nu iti satisfac pretentiile tale de mare ciclist..imi pare rau ca nu fac stiu sa fac diferente....dar stiu un singur lucru!jan era aproape..nu s-a batut pentru castigare ci doar a ramas acolo pentru a recupera cat de cat (chiar si 5 sec) diferenta!!cat despre cartonase si indemn...tinele pentru tine!poate iti folosesc candva!

Mihai
3rd July 2005, 18:36
ullrich incearca spalarea rusinii fifti atentii...oare castiga etapa?sau nu!

Zi-mi si mie cand a castigat Ullrich ultima etapa de fond, sau chiar de munte (deci fara contra timp) :o:
Crezi ca alea 5 secunde le-a vanat ursake? Pai lance ii da 20 doar din bonusul cand castiga o etapa de munte :evil: (probabil etapa 15 :drak:)
Deci ullrich nu cauta sa recupereze pe plat... si la sprinturi
maine poimanie zici ca se bate pt tricoul verde :evil:
Ullrich mai are o sansa la contratimpul pe echipe, sa recupereze, asta in cazul ca lance nu evadeaza pe munte:D

PS: vezi ca astea :rosu: le cam meriti :D

aliennn-23
3rd July 2005, 18:40
offf...sunt constient de prostia spusa...dar speram:)))...dar iti spun ceva..ursul incearca acuma peste tot!e prea disperat sa nu o faca..iar la contratimpul pe echipe sa vezi ca-i mai ia inapoi inca jumate de minut macar!echipa ca valoare pare mai buna decat discovery..parerea mea de amator!

dextercioby
3rd July 2005, 18:44
5 secunde sint frectie la un picior de lemn,sau de lut in cazul neamtului.

Daniel.

sun
3rd July 2005, 18:47
@ fia : nu te supara pe forumistii incepatori , au si ei parerile lor gresite , nu trebuie sa exageram.
regula : In primele etape , sprintul va fi predominant ( dak vremea ramane frumoasa ) , iar in etapele de munte evadarile vor domina ( ale lui Lance ) :P

Etapa de azi a fost previzibila , surprinde doar bataia la fundu gol aplicata de Boonen lui McEwen , si galbenul virtual purtat de Bodrogi ( sau Loti ) mult timp

aliennn-23
3rd July 2005, 18:54
@ fia : nu te supara pe forumistii incepatori , au si ei parerile lor gresite , nu trebuie sa exageram.
regula : In primele etape , sprintul va fi predominant ( dak vremea ramane frumoasa ) , iar in etapele de munte evadarile vor domina ( ale lui Lance ) :P

Etapa de azi a fost previzibila , surprinde doar bataia la fundu gol aplicata de Boonen lui McEwen , si galbenul virtual purtat de Bodrogi ( sau Loti ) mult timp

mersi .. :cool: ,inceputul este entuziasmant!!dar greseala impardonabila!am comiso si trebuie sa suport consecintele!
asta e!..

fia
3rd July 2005, 18:54
pentru a recupera cat de cat (chiar si 5 sec) diferenta!!Alta prostie! De unde ai scos cele 5 secunde? Sau tu nu stiai ca cicistii sositi intr-un grup sunt punctati cu acelasi timp, mai exact timpul invingatorului?

Uite iti recomand :
http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/us/200/r1_enjeux.html
Sau varianta completa:
http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/docs/reglement_2005_us.pdf

NU ma deranjeaza ca esti incepator ci ca te bagi in seama gratuit.
Poti sa citesti si regulamentul forumului, nici ala nu strica:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1516 asta e in special pentru posturile consecutive si quote-urile la mesaje.


5 secunde sint frectie la un picior de lemn,sau de lut in cazul neamtului.

Daniel.
5 secunde (daca ar fi), uneori fac diferenta, exemplu ieri... au fost 2....
Mi se pare ca s-a castigat Turul Frantei la o diferenta asemanatoare (nu mai stiu exact cat 6 sau pe acolo, oricum pana in 10).

aliennn-23
3rd July 2005, 19:01
Alta prostie! De unde ai scos cele 5 secunde? Sau tu nu stiai ca cicistii sositi intr-un grup sunt punctati cu acelasi timp, mai exact timpul invingatorului?

Uite iti recomand :
http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/us/200/r1_enjeux.html
Sau varianta completa:
http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/docs/reglement_2005_us.pdf

NU ma deranjeaza ca esti incepator ci ca te bagi in seama gratuit.
Poti sa citesti si regulamentul forumului, nici ala nu strica:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1516 asta e in special pentru posturile consecutive si quote-urile la mesaje.


5 secunde (daca ar fi), uneori fac diferenta, exemplu ieri... au fost 2....
Mi se pare ca s-a castigat Turul Frantei la o diferenta asemanatoare (nu mai stiu exact cat 6 sau pe acolo, oricum pana in 10).
e domnul meu aici tu ai comiso....chiar a recuperat 5 secunde..iti recomand niste ochelarii sau lentile de contac daca bugetul permite!uitate mai bine pe acele site-uri1le folosesc!si asculta daca de vazut nu prea pana la capat comentariu!macar atat :rosu: :rosu: :rosu:

Tess
3rd July 2005, 19:03
...pentru specialisti, etapa de azi a fost previzibila...pt incepatori-a fost salvata de comantariile celor 2, si pe ultimii km de revenirea plutonului si de victoria neasteptata a lui Boonen...

fia, esti atat de agresiv, incat mi se face si frica sa postez, dar cum ar putea un incepator sa invetze, daca nu din propriile greseli, corectate cu calm si intelegere de `specialisti`?

aliennn-23
3rd July 2005, 19:44
vad ca sa mai potolit atmosfera pe aici..asa ca !
pe scurt etapa relaxata nu prea spectaculoasa umbrita inca de furtuna produsa de lance ieri!!
dar in pofida criticilor,a textelor urate, inca sper si tin cu jan ullrich,si echipa sa!
inca odata scuze pentru gafa si pentru nestiinta!bine ca nu este o crima:))

fia
3rd July 2005, 19:59
Buey, acum sunt eu ala prost si tu expertul deci interb: de unde mama masii a castigat alea 5 secunde? Au aparut asa din aer?

Hai sa luam asa:
Clasament dupa etapa 1:
1 029 ZABRISKIE David CSC USA 20' 51"
2 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 00' 02"
3 019 VINOKOUROV Alexandre TMO KAZ 00' 53"
4 004 HINCAPIE George DSC USA 00' 57"
5 102 BODROGI Laszlo C.A HUN 00' 59"
6 066 LANDIS Floyd PHO USA 01' 02"
7 071 CANCELLARA Fabian FAS SUI 01' 02"
8 028 VOIGT Jens CSC GER 01' 04"
9 037 KARPETS Vladimir IBA RUS 01' 05"
10 095 GONZALEZ GALDEANO Igor LSW ESP 01' 06"
11 023 JULICH Bobby CSC USA 01' 07"
12 011 ULLRICH Jan TMO GER 01' 08"

Deci Ullrich e la 1'06 de Armstrong.

Clasament general dupa etapa 2:

1 029 ZABRISKIE David CSC USA 4h 12' 22"
2 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 00' 02"
3 102 BODROGI Laszlo C.A HUN 00' 47"
4 019 VINOKOUROV Alexandre TMO KAZ 00' 53"
5 004 HINCAPIE George DSC USA 00' 57"
6 066 LANDIS Floyd PHO USA 01' 02"
7 071 CANCELLARA Fabian FAS SUI 01' 02"
8 028 VOIGT Jens CSC GER 01' 04"
9 037 KARPETS Vladimir IBA RUS 01' 05"
10 095 GONZALEZ GALDEANO Igor LSW ESP 01' 06"
11 023 JULICH Bobby CSC USA 01' 07"
12 011 ULLRICH Jan TMO GER 01' 08"

Deci Ullrich e tot la 1'06 de Armstrong.

Pentru ca ciclistii de azi au fost toti (exceptand 3) pusi in acelasi timp :
http://www.letour.com/2005/TDF/LIVE/us/200/classement/ITE.html

Singurii care si-au modificat pozitii in clasament sunt primele 3 locuri de la final (pentru ca au primit bonificatiile de final 20, 12 respectiv 8 secunde) si cei de la sprinturile intermediare (3 la numar in etapa asta): cate 6,4 si 2 secunde pentru fiecare punct de sprint.

Cum Jan Ullrich nu a fost in primii 3 nici la sprinturi nici la final de etapa TE ROG fa-ma sa inteleg de unde au aparut cele 5 secunde.

Nu doar ca spui prostii, dar si persisti. :rosu: :rosu:


e domnul meu aici tu ai comiso....chiar a recuperat 5 secunde..iti recomand niste ochelarii sau lentile de contac daca bugetul permite!uitate mai bine pe acele site-uri1le folosesc!si asculta daca de vazut nu prea pana la capat comentariu!macar atat :rosu: :rosu: :rosu:
Cat despre assta nu faci decat sa dai dovada de prosta crestere. Si daca as fi gresit ceea ce nu e cazul, nu te baga la "alinturi" din astea cu persoane pe care nu le cunosti. :rosu:


@Tess: nu ii sperii mai dar mi se pare aiurea sa vorbeasca lumea doar ca sa se afle in treaba.

aliennn-23
3rd July 2005, 20:11
in comentariul facut pe eurosport asa s-a spus imediat dupa cursa!si dupa cum cred ca ai vazut si tu au venit putin in spate cei din plutonul 2. dupa asta cred ca s-a refacut iar clasamentul.
clasamentul de dupa asa a aratat....dar el s-a schimbat si am vazut si eu ca au fost trecuti toti la 00.00 in afara de Zannini,Von si Vansevenant!
daca vrei sa continuam o facem dar nu vad scopul acestei dispute...oricum,eu sunt aici!continuam sau.....cum vrei! :ciocan:

dextercioby
3rd July 2005, 20:17
Daca nu va paruiti tot degeaba.Isi mai iau si Razii o teapa,ce numai Ullrich ? :drak:

Daniel.

fia
3rd July 2005, 20:17
in comentariul facut pe eurosport asa s-a spus imediat dupa cursa!si dupa cum cred ca ai vazut si tu au venit putin in spate cei din plutonul 2. dupa asta cred ca s-a refacut iar clasamentul.
clasamentul de dupa asa a aratat....dar el s-a schimbat si am vazut si eu ca au fost trecuti toti la 00.00 in afara de Zannini,Von si Vansevenant!
daca vrei sa continuam o facem dar nu vad scopul acestei dispute...oricum,eu sunt aici!continuam sau.....cum vrei! :ciocan:Eu nu ascult comentariu de pe eurosport decat ca diverisment, R&R au gresit de nenumarate ori.... si au si recunoscut. Eu nu am ascultat comentariul lor azi. Aveam sonorul inchis la finalul cursei.

Pai nu am nimic impotriva sa fii aici, scrie at poftesti, esti binevenit. Nu e nici o problema nici daca spui prostii, nu se supara nimeni, dar nu insista in greseala. Daca cineva iti explica faptul ca ai gresit accepta. Asa inveti. Nu ramanand incapatzanat pe o idee fixa.

Te astept sa comentam si la etapele urmatoare :ok:

aliennn-23
3rd July 2005, 20:43
voi fi aici pentru tot turul..si cu siguranta ne vom mai intalnii!poate mai recuperez ceva din terenul pierdut!
macar eu aici daca ursul nu prea mai are sanse in fata lui lance:))
mai vb maine...la etapa viitoare!

miril
3rd July 2005, 20:46
Fia, nu sunt sigur daca Aliennn-23 a gresit. Daca a facut-o a fost ajutat si de Eurosport care l-a plasat pe Ullrich pe opt, dupa acesta etapa, conform, dupa cate stiu si eu, regulamentul prin care primii 25, intr-o etapa de sprint, primesc bonus in secunde. Ca dovada ca ungurul l-a intrecut in clasament pe cazac. Lucrurile cu Ullrich nu par sa fie asa daca ne luam dupa clasamentul site-ului oficial, unde situatia dintre german si Lance este neschimbata. Poate asa este, poate au gresit cei de pe site. Vom trai si vom vedea. Victoria lui Boonen nu este chiar surprinzatoare, el fiind un sprinter foarte bun, a castigat, daca nu ma insel si anul trecut o etapa in Le Tour, si are si in spate o echipa, QuickStep, una dintre cele mai puternice la sprint acum cand Fassa Bartolo a fost impiedicata, ca si Petacchi de altfel, sa participe, in detrimentul unor echipe franceze mai slab cotate.

dextercioby
3rd July 2005, 20:56
Nu, primii trei la o etapa obisuita (deci nu ITT sau TTT) primesc bonificatii in secunde: 20, 12, respectiv 8. Intr-adevar, puncte pentru tricoul verde primesc mult mai multi.

Bodrogy a cistigat doua sprinturi intermediare, fiind singurul in evadare interesat de ele. Si 12" pentru 2 sprinturi l-au adus de la un handicap de 59" fata de Zabriskie la 47" si locul trei pe care e acum.

Daniel.

fia
3rd July 2005, 20:58
Primii 25 la finalul unei etape de sprint primesc intr-adevar bonus dar nu in secunde ci in puncte pentru clasamentul tricoului verde.
Bonus in secunde primesc doar primii 3, dupa cum am mai zis: 20 12 si 8 secunde.

Cat despre urcarera lui Bodrogi in clasament ea se dateoreaza celor 12 secunde luate pentru ca a castiat 2 sprinturi intermediare (si asta am zis mai sus :D - ca se dau 6,4 si 2 secunde pentru primii 3 clasati la fiecare punct interemdiar de sprint).

Later edit:
Exact dextercioby, uite ca am "nimerit" explicatii identice :D

dextercioby
3rd July 2005, 21:01
Oare ca ma uit la Turul Frantei din '96 incoace? ;) Si regulamentul la chestiile astea in ultimii ani a ramas acelasi.
In repetam in fiecare an pentru cei "novice".

Daniel.

miril
3rd July 2005, 21:05
Recunosc, exemplul a fost gresit cu Bodrogy, iar Eurosport "ne-a ajutat" sa intelegem gresit si "sa amestecam" lucrurile. Se mai intampla si la case mai mari!

fia
3rd July 2005, 21:08
Oare ca ma uit la Turul Frantei din '96 incoace? ;) Si tu, Brutus? :evil:

uti2102
3rd July 2005, 21:11
Mai avem de ashteptat pana pe 12 iulie cand incepe spectacolul. Pe munte :D

dextercioby
3rd July 2005, 21:11
Da. Din cauza 'ursului', am vazut si Vuelta pe care a cistigat-o in '99 si pe cea la care s-a retras in 2000. Si il Giro in 2002.

@Alpopa: Fii linistit, o sa fie show si la TTT. Sper sa fie ploaie, cum a fost acum 3 ani de-au cazut cei de la US Postal. :happy :drak:

Daniel.

aliennn-23
3rd July 2005, 21:21
multe pareri contradictorii..multe pareri gresite!pai nu cam acesta este rostul unui forum?tastam..privim..discutam..incepatori..avansa ti..maiestri!!
pana la munte totusi mai avem un contratimp pe echipe care ,cred eu,ca va lamurii cam in proportie de 70% problema acestui tur daca ea se mai pune inca!daca discovery le da 1-2min la t-mobile sau csc atunci cam asta a fost totul!!dar eu zic ca cea mai buna echipa este t-mobile(parerea mea de incepator)!voi ce spune-ti?

dextercioby
3rd July 2005, 21:31
Noi spunem c-ar tre'i sa ortografiezi corect cuvinte in genu': " spune-ti".Daca poti, desigur. Istoria consemneaza ca defuncta (ca nume) US Postal intotdeauna avea un timp mai bun la TTT decit T-Mobile (si ea botezata "Deutsche Telekom" in trecut). Nu stiu de ce ar fi anul asta altfel. :rolleyes:

Daniel.

aliennn-23
3rd July 2005, 21:50
echipa ca echipa..dar din pacate sau fericire depinde din ce parte privesti o echipa la ciclism ca de fel la toate celalalte ramuri sportive nu ramane aceeasi!unii pleaca altii vin..asa ca nu prea se stie!!
cat despre istorie...si steaua a batut barcelona....candva!deci daca ne luam dupa istorie unde ajungem?
iar la gramatica nu prea am stat bine niciodata..fac efs-ul momentan si nu prea avem in orar!:))..dar o sa ma straduiesc mai mult!

dextercioby
3rd July 2005, 22:04
Nu prea te-ajuta (contra)exemplul dat, intrucit, vezi tu, in cazul de fata este vorba aproape de aceiasi oameni (atit la nemti, cit si la americani), pe cind la Steaua vs. Barelona, s-au mai perindat inca doua generatii de jucatori.

Oricum, eu imi mentin pozitia de scepticism vis-ŕ-vis de sansele lui T-Mobile si Jan Ullrich. Mai curind Vinokurov, dar mai stii? :rolleyes:

Daniel.

aliennn-23
3rd July 2005, 22:24
pai ce putem face decat sa asteptam si sa privim un tur care a inceput cum a inceput anul trecut f1..unul singur face tot!!
iar acum fara masina..nimic....poate la anul asa va fii si cu turul frantei!!fara el....:))vedem!

aliennn-23
4th July 2005, 12:32
pronosticuri inainte de etapa de azi!!
-dupa lectia invata....poate mc ewen vrea o revanse..sau..cooke isi cere drepturile!cat despre duelul vedetelor..maine e ziua cea mare!:))

Darkslowstar
4th July 2005, 12:56
Va rog sa pastrati un nivel al discutiilor demn de competitia aceasta. Daca in we asta am tolerat prostiile debitate de unii dintre listasi si unele mesaje cu un continut mai indoielnic, de azi inainte voi uza de drepturile de moderator si voi sterge mesajele care nu sunt on-topic.
De asemenea, rog pe forumistii mai noi sa citeasca si sa respecte regulementul OLS. Azi a trebuit sa muncesc aproape o ora ca sa editez/sterg dupa alienn-23 (nenumarate, din cauza asta i-am dat si un avertisment), arcasul (2 bucati) si Paul (1). Dca mai continuati in stilul asta o sa sterg direct, pt ca si timpul meu e limitat.
Miril si ireducibili, va rog sa nu mai continuati discutiile despre Divizia A aici. E destul loc pe intern si Suporter.
De asemenea m-am saturat de insinuarile despre doparea lui Armstrong. Pt cine nu stie a fost controlat ultima data vineri si testul e negativ. Dupa cum a iesit de fiecare data. In lipsa unor dovezi este numai o calomnie ieftina si nu-si are locul aici. Puteti sa deschideti un thread separat pe Alte Sporturi, dar aici nu-si au locul si nu voi ezita sa editez mesajele urmatoare daca este cazul.

Profetu
4th July 2005, 13:52
Am votat pentru Voeckler ... subiectiv, evident !!!

Darkslowstar
4th July 2005, 14:25
Pe Voeckler nu l-am mai bagat in poll pt ca, desi e un ciclist de evadare destul de bun, e slab pe munte si la contratimp, deci sanse 0 de a castiga turul.

miril
4th July 2005, 14:30
Voeckler a confirmat ieri, ca este un ciclist valoros, nu de castigat Le Tour, dar valoros.

Darkslowstar
4th July 2005, 14:48
Nu a contestat nimeni asta, mai ales dupa cele 11 zile in galben de anul trecut si de lupta lui disperata sa-si apere tricoul galben. Sa vedem cum se descurca azi, sunt 3 catarari de categoria a 4-a.

PS etapa e live pe Eurosport si se pare ca Dekker a evadat:
"Erik Dekker (Rabobank), Nicolas Portal (AG2R) and Rubens Bertogliati (Saunier) have built up a 2'30" lead and have just passed the Puy-du-Fou, where the Tour started on two occasions, in 1993 and 1999." de pe situl eurosport

miril
4th July 2005, 15:15
Dark, poate ai dreptate ca trebuie sa deschidem un thread separat, dar a fi gasit negativ la test, nu este o dovada absoluta ca asa si este, de fapt. Nu mai polemizez pe acesta tema, dar nu mi se pare adecvat ca indoiala sa fie etichetata drept calomnie ieftina. Nu stiu cati bolnavi de cancer de testicul metastazant la creier ai vazut tu insanatosindu-se intr-un asemenea grad ca nu numai ca au supravietuit bolii, lucru care se intampla mai nou, dar ca sunt si capabili sa se reproduca la un an dupa aceea si sa incalece...pe o sa ca sa parcurga triumfal sase ani la rand in Le Tour. E ceva putred in Texas, crede-ma, lucru sesizat si de Greg LeMond. Calomniaza el, calomniez si eu. Eu de fapt pun la indoiala acest fapt, ceea ce este cu totul altceva, mai ales ca reputatia sportivilor americani in ceea ce priveste dopajul a suferit teribil in ultima vreme. Parerea mea este ca rolul pe care ti-li asumi de moderator este interpretat cam despotic si ma surprinde, caci te percep ca pe o persoana dispusa la dialog. Am inteles sa nu suflam o vorba de fotbal, dar sa nu spunem ceva despre unul din actorii principali ai Le Tour-ului, chiar si negativ, asta mi se pare exagerat. Nu uita ca nu tu dai viata topicului, ci noi toti partcipantii la discutie. si atata timp cat avem argumente de a ne exprima indoiala, sper sa ne dai posibilitatea sa ne exprimam gandirea liber, atata timp cat o facem decent. Mi se pare chiar deplasat sa fim cenzurati pentru ca moderatorul cu pricina pare a fi un admirator fara rezerve al unui sportiv. Sper sa nu ma editezi pentru cele spuse aici, deschis, ai confirma cele spuse de mine si ar fi pacat. Ai da dovada ca ai instaurat cenzura, pentru simplu fapt ca nu esti de acord cu cele spuse despre ceva care are a face cu topicul. Oricum, iti promit ca nu voi continua polemica de acum incolo, aici, daca discutia nu va decurge spontan de...aici incolo. Am preferat sa-ti raspund direct pe topic si pentru faptul ca tu ai ales acest mod de a ne avertiza. Eu as fi recurs in primul rand la un PM. In rest, astept cu nerabdare contratimpul pe echipe, o masura a coeziunii de echipa, caracteristica decisiva in etapele de munte. Lance, la forma dovedita pana acum, pare invincibil. Dar, in ceea ce ma priveste, speranta moare ultima.

aliennn-23
4th July 2005, 15:33
Eu sunt mai incepator asa..am primit si avertismentul de rigoare(meritat de altfel),dar sa pana la cenzura de a ne spune parerile despre lanca sau alti sportivi ca este sau nu dopat asta chiar mi se pare putin rasuflata!Am inteles ca a avut cancer (cam peste tot)si si-a revenit dar totusi!Nu putem spune ca este imposibil sa reuseasca sa mai pedaleze dupa boala sau altceva..si marele jucator de rugby Lomu..a reintrat pe teren dupa un transplant de rinichi si boala avuta dar chiar astfel de rezultate nu are..in sportul sau bineinteles.adica..sa devine imediat castigator de cupe sau sa fie ce a fost candva...marcand eseu cu 5 oameni in carca!!
Haide sa fim putin realisti si sa privim un singur fapt:fost bolnav de cancer..perioada de recuperare relativ mica si hop...6 titluri!!
Un singur lucru sa nu se uite:mai intai au aparut substantele dopante si dupa aceea antidopingul!!ei sunt intotdeauna cu un pas in fata:))
merg pe cook sau mc ewen...a inceput turul..vb dupa!!

stefanm14
4th July 2005, 15:37
Bah ma citit ultimele 2-3 pagini, si au fost cateva prostii spuse de voi .

in primu rand, aia cu ullrich in fata la 5 secunde de armstorng, intr-adevar asa a fost la inceput, insa clasamentul a fost schimbat tarziu, pe la 21:00 asa. deci fiecare aveati dreptate in felu lui, nu treb sa va certati.

aia cum ca primele 25 locuri primesc bonificatii in secunde la sf etapei, numai primele trei ...

voeckler de inclus in poll pt castigat turu frantei, pai asta numai in evadari ce mai face ...a prins o evadare anu trecut, in care a avut noroc ca era cel mai bine plasat....si gata e mare ciclist :no:

AA...SI ERA SA UIT...F IMPORTANT, PT CA STIU CA CEI CARE SCRIETI AICI SUNT PASIONATI DE CICLISM, PT ARCASUL75 sau cred ca asa il chema...sa imi dea ID lui de messenger, sau ceva sa putem vb mai clar...si o sa pun io TUNNERU cu un program WebCamXP, si o sa poate vedea, macar momentele mai importante... :ok:

miril
4th July 2005, 15:58
Mea culpa, in plus am fost indus in eroare si de comentatori mai experimentati ca ai nostrii, care au repetat si ei greseala de pe Eurosport. Bineinteles ca este vorba de puncte si nu de bonificatie in secunde, in etapele de sprint, lucru precizat si de Dextercioby. Inca o data, scuze!

Edgar
4th July 2005, 16:13
Un amanunt interesant:


Berlogliati's virtual yellow completes a half-week of unbelievable developments in the Swiss man's life. This time five days ago Berlogliati was ready to go off on holiday, then he got a call from the Saunier headquarters: Ińigo Cuesta had injured himself and he was required to sit into the unfortunate Spaniard's saddle. Berlogliati thus entered the Tour as the last rider registered - and tonight he could be in yellow!

Darkslowstar
4th July 2005, 17:08
Miril, cred ca ma cunosti indeajuns sa stii ca nu sunt un cenzor si ca n-am pus pumnul in gura nimanui. Doar ca nu doresc sa transformam iar threadul despre turul Frantei intr-o arena intre admiratorii si detractorii lui Lance. Nu am oprit pe nimeni sa-si spuna parerea, dar voi edita pe cei care nu au minic altceva de spus decat sa-l calomieze pe Armstrong (fara nici o dovada nu-i decat o calomnie, sau o invidie ieftina ca a lui Lemond). Cine e interesat de subiect poate sa deschida un thread separat pe Alte Sporturi, unde poate spune ce vrea. Nu vreau ca threadul acesta sa fie murdarit de astfel de chestii. Turul abia si revenit dupa afacerea Festina si daca azi este in culmea gloriei si a notorietatii este datorita lui Lance. Ciclismul are si partea lui urata, dar haideti sa nu o mai scoatem la iveala si atunci cand nu se vede.
Asa cum ai scris tu pana acum n-am nici un motiv sa te editez, nu tu erai vizat.

miril
4th July 2005, 17:14
OK, Allons au Tour! A bientot!

Darkslowstar
4th July 2005, 17:35
Pana una alta, noi vorbim si Dekker mai are catva km si ii ia tricoul cu buline lui Voeckler. Dupa ce avansul a scazut de la 5 min la 1:20 sec acum a crescut iar la 1:40. Dekker e un rutier foarte puternic, capabil sa se duca singur spre victorie. Echipa Bouygues a dormit pe ea si saracul Voeckler este gata gata sa ramana fara tricou cu 3 km inainte de ultima catarare a zilei. Daca Dekker ia 3 puncte va fi buline ziua urmatoare!

dextercioby
4th July 2005, 17:56
L-au prins pe Bertogliatti si au mai ramas Dekker si cu Portal care sint "within sight", doar 20". Ultima catarare a luat-o tot Dekker si implicit 3 p.

Se pare ca si azi va fi sprint masiv in pluton. Nu mai participa favoritul meu Zabel, asa ca n-o sa fac pronosticuri.

Daniel.

arcasul75
4th July 2005, 17:59
azi daca e acolo merg pe mcewen pentru sprint. :-) topaie bine

Darkslowstar
4th July 2005, 18:00
Dekker a castigat ultima catarare a zilei si este noul purtator al tricoului alb cu buline. Voeckler il mai poarta numai pana la sosire. La cat de combativ e Dekker, nu cred ca i-l mai ia cineva pana in munti.