PDA

View Full Version : addidas streetball challenge



maverick
27th August 2003, 18:03
howdy all!
acu cativa ani (1999, 2001) se tinea o cupa de streetball sponsorizata de adidas si inca un partener...anu' asta n stiu daca se mai tine...stie cineva??? PLS!!!
m-am dus la adidas sa intreb si tipa mi-a spus ca se tine, e sponsorizat de altcineva, dar nu stie unde,cand si de cine...deci mi-a fost de un "real" ajutor...
Are cineva o idee?





keep it real! Stay cool.

rasheedkpenny
27th August 2003, 20:07
A fost acum 2 ani... era organizat de Adidas impreuna cu Joe parca! Anul asta nu am auzit nimic. Oricum imi pare rau ca astia nu interzic participarea juc. de Divizia A!

mishu
28th August 2003, 00:07
singurul adidas streetball challenge adevarat din romania a fost cel din 1995, cel de la care castigatorii au plecat la finala mondiala de la barcelona... unde un jucator roman a luat locul trei in concursul de slam dunk... e vorba de eugen ilie... care acum joaca la rompetrol...

cel organizat de joe si adidas acum doi ani a fost organizat doar pentru romania...

pentru moment adidas streetball challenge nu mai face parte din strategia celor de la adidas... practic nu se mai organizeaza niciunde in lume...

daca vor mai fi concursuri de streetball la noi va depinde poate de alte firme de echipament...

rasheedkpenny
28th August 2003, 11:27
A mai fost un fel de Streetball organizat de Sprite tot acum vreo 2 ani in mai multe orase din tara... si acum vreo 3 sau 4 ani unul organizat de Connex - cel putin asa a fost in Brasov.

Daca o sa apara AND1 si in Romānia poate organizeaza niste meciuri!

maverick
28th August 2003, 11:29
Stiti ce ma deranjeaza cel mai tare?... ca in afara de cateva incercari marunte nu s-a promovat nici baschetul nici streetball-ul.... cupele scolare sunt bune dar sunt si ele din an in paste iar concursuri de streetball....nema!
:x :x
ce ne facem fratilor ca ajungem sa fim o specie pe cale de disparitie....
P.S: ati auzit de Sport TV ...poate asta e sansa sa vedem ceva din sezonul asta din NBA...stie cineva un link?
am auzit ca nu toti operatorii de cablu au contract cu ei...dar sper ca pana incepe sezonul sa se rezolve treaba..




keep it real.Stay cool.

eddy_jozsa
29th August 2003, 01:32
La Sibiu avem anual un concurs de streetball organizat de CSU si alti sponsori.

TV Sport din pacate nu avem in Sibiu, dar sper sa primim in curand :(

rasheedkpenny
29th August 2003, 11:16
Si in ce perioada e street-ball-ul asta in Sibiu? ...ca la anu' sigur merg!
Oricum cred ca si la voi participa jucatori din echipa mare, nu?

Ayrton
29th August 2003, 17:53
Maverick, vezi aici:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=179282#post179282
informatii despre TVSport.

cala
2nd September 2003, 12:21
din pacate nu se mai ocupa nimeni de streetball. am participat si eu in 2000 sau 2001, atunci cand a fost sponsorizat si de joe, si abia asteptam sa o fac si in anul urmator. ghinion, frate... :evil:

maverick
17th September 2003, 21:02
merci pentru informatii baieti!!
uite cum vad eu treaba :
faptul caa nu se promoveaza streetball-ul sau macar baschetul e in dezavantajul astora de dupa noi...noi am muscat si am fost infectati cu "microbul" asta al baschetului dar astia "mici" inca nu...ma uit la mine in liceu-sunt 12-a - nu s-au inghesuit bobocii din ultimii doi macar sa faca baschet la ore dar sa mai si chiuleasca ca sa joace...whatever....






keep it real.Stay cool

Raptor
18th September 2003, 03:00
La mine nu e chiar asa. E destul de bine...

mishu
18th September 2003, 08:57
asta ar fi chiar pacat... sa nu se mai chiuleasca de la ore pentru baschet... daca s-ar construi niste terenuri asa la fiecare 3 coltzuri de strada cate unul... sa vezi atunci... da cu cine sa vorbesti...
cand eram in liceu nu stiam cum sa facem sa-l pacalim pe proful de sport ca nu facem nu stiu ce ora... ca se ne lase sa jucam...

rasheedkpenny
18th September 2003, 11:23
Si eu imi aduc aminte de chiuluri... eram in clasa a XII-a, si chiuleam de la orele de la care puteam ca sa joc un baschet plus ca stateam si dupa ore... ca doar nu mergeam acasa sa invat pt. BAC. Faza naspa e ca de la geamurile fumoarului cancelariei se vedea chiar terenul de baschet, si s-au mai ofticat niste profi, dar le-am spus-o pe aia cu "Mens sana in corpore sano"... si le-a trecut! :D

Am obs. si eu ca nu mai este baschetul ce era, nu mai e la fel de apreciat... si putem indrepta discutia catre lipsa baschetului la TV. Pai cum sa nu-mi aduc eu aminte de vremea cand dadeau NBA Finals la TV, pe la ora 6-6:30 se terminau meciurile... mai bagam vreo 2 ore somn si pe la 8:30-9 eram cu baietii pe teren. Stateam pana pe la 12, si mai bagam o tura dupa-masa, de pe la 16 pana la 20! Alea vremuri bune...

Raptor
19th September 2003, 00:05
Corect. Eu am facut la fel si am intrat la Poli cu 8,18 LOL

MadSkillz
30th April 2004, 23:57
Ceva streetball anul asta? Stie cineva ceva?

ncezar2000
1st May 2004, 21:31
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa exercitam o presiune asupra celor de la Tv Sport ... in legatura cu difuzarea meciurilor NBA ... asta macar de sezonul viitor !!

Nu stiu cum se mai joaca in alte orase, cert este ca in Constanta .. frate nu se mai joaca cum se juca acum 4 ani (de fapt se si vede ...B.C Faru e in divizia B ). Pustii din ziua de azi nu mai practica deloc sport ..si se mira de ce toti sunt supraponderali ..pai cred si eu daca stau toata ziulica la netcafee-uri si nu fac miscare absolut deloc.
Pai io la 17 -18 ani imi luam tovarasii si mergeam frate pe teren si rupeam pe acolo vre-o 4 - 5 ore fara ca nici macar sa nu-mi dau seama cum trece timpul respectiv.
Ma mai certam pe tema asta cu prietena ..dar ma intelegea ( ma vedea doar ca ma culcam pe la 6 dimineata ..deoarece incepea vre-un meci pe la TVR2 sau Pro TV pe la 2 dimineata , dar vorba ei " ma stia acasa ... :))")
Nu stiu daca toti prezenti aici au trait si simtit acest sport la aceeasi intensitate ca si mine ..dar am increderea ca toti sunteti pe aceeasi lungime de unda cu mine ...
Vorba lui " Maverick " ... noi am fost infestati de acest minunat virus ..dar pustii din ziua de azi ..sunt frate pe alta frecventa decat eram noi pe vremea lor. Sunt disperati dupa calculator ( nu am nimik cu asta ..dar sa iti petreci toata ziulica in fata monitorului mi se pare pierdere de timp ) sau cei mai nefericiti dupa alte prostii ( droguri ...bautura ).
Imi place sa cred ca din acest punct de vedere sunt privilegiat ... ca acest sport a facut parte din adolescenta mea .. nu numai datorita faptului ca pe langa un fizic placut ochiului pe care ti-l creeaza nenumaratele antrenamente ... iti da si o stare de confort foarte placuta .
Eu unul dupa o miuta de 2 ore uit de toate problemele care ma preseaza la momentul respectiv ..si am posibilitatea sa abordez respectivele probleme detasat ... fara pic de stress... Practic baschetul din acest punct de vedere este si va fii pt mine un adevarat medicament ...

Nightfly
1st May 2004, 23:13
Eu invat in moisil shi recunosc ca sunt boboc. La noi in clasa in afara de mine mai sunt doi baieti care joaca baschet iar la B inca doi legitimati.
Joc la Dinamo Juniori 3, insa recunosc k nu extraordinar(abia bag de sus cu o mana de pe doi pashi la 1.88 :p ).
Oricum cred ca baschetul in Romania inca se joaca.

Raptor
2nd May 2004, 02:11
Cand ne intalnim odata sa jucam un streetball ceva? Oricum nu stiu sa joc, ma pricep numai la BASKETBALL FREESTYLE, ceva genu Nike.

MadSkillz
3rd May 2004, 00:28
Deci nu stiti nimic de nici un streetball major.

rasheedkpenny
3rd May 2004, 17:16
Pai oricum se afla cu 2-3 sapt. inainte.... naspa e ca se baga si astia de la Divizia A. Asa ca n-ai sanse la premii! :(

MadSkillz
8th May 2004, 20:34
Doar daca joci cu ei in echipa.LoL.
A fost cineva de 2 mai pe Studentesc ?
A fost cineva la Dracula Cup ? Concursul de dunk`uri e maine in ASE la ora 12.Finala mica la 13:00 , aia mare n-am idee.
Vine cineva la Floreasca maine, duminica, 9 mai? Concurs de dunk`uri demonstrativ in pauza meciului All Star care incepe la 16:30.
Se face un streetball iarasi ... organizeaza niste tovarasi , mi se pare impreuna cu Nike. O sa fie si ceva concerte cred.
Telesportul e cumva interesat de unul din evenimentele mentionate mai sus?

sorinux
8th May 2004, 22:00
Mai baieti eu stiam ceva de un concurs de streetball organizat de MCdonalds,recent.
Nu stiu daca treaba e pe bune dar asa auzisem la cineva.

sorinux
8th May 2004, 22:04
Si inca ceva.
Si eu sunt boboc la spiru haret si va pot spune ca la mine in liceu toata lumea joaca baschet mai bine sau mai prost nu conteaza,dar oricum este un interes foarte mare pt acest sport din moment ce toti bat mingea.La mine in clasa sunt mai mult de 9-10 din 15 oameni care joaca baschet,dintre care 6 sunt la cluburi.

MadSkillz
8th May 2004, 23:54
Pai daca nici la Spiru nu se joaca, nu stiu unde se joaca.LoL.

MadSkillz
16th May 2004, 01:38
Dragut meciul dintre Spiru si "restu` lumii"

Def WithTha Jam
28th November 2004, 20:49
fratzilor exista vreun crew de streetball la noi?...macar asha..."underground" sau neoficial da care sa existe?...

Raptor
28th November 2004, 23:58
Da. Studentesc si 23 (Lia Manoliu). Si cei din TG. JIU (streetball.ro).