PDA

View Full Version : Intersezon C.N. de baschet Romania



Pages : [1] 2

Dumars
5th June 2005, 13:31
Pana acum nu au aparut transferuri in campionatul national de baschet, dar propun acest topic pt a semnala aceste transferuri, atunci cand apar.

Pana in prezent West Petrom Arad este in pericol de colaps financiar si neinscriere in campionat. Si si cei de la Elba Timisoara au pierdut principalul sponsor Petrom. E mare pacat, mai ales ca ambele sunt echipe cu performante bune in ultimii 15 ani.

La Asesoft se stie ca Levi Szijarto este la final de contract.

La Dinamo Virgil Carutasu a spus ca nu doreste sa mai ramana.

La Farul Petricevici si-a prelungit contractul si au anuntat ca vor face niste transferuri bomba.

La Cluj, Tudor Dumitrescu si-a prelungit contractul pana in 2007. Si ca transferuri aproape sigure avem Marcel Tzenter si Bruno Roschnafski.

Daca mai stiti voi altele sigure sau aproape sigure, scrieti-le.

Sharkie
5th June 2005, 14:13
Prefer sa le scriu dupa ce se realizeaza ! :)

eddy_jozsa
5th June 2005, 14:23
Hehe... pacat ca n-am deschis eu threadul asta, oricum aveam de gand :P

Na, pot sa confirm cele spus mai sus, plus:

La CSU, Clavon si-a prelungit contractul si a promis ca va aduce inca 2 jucatori de culoare.
Zyskunov si Zekovic si-au incheiat contractul, clubul nevrand sa-i pastreze.
Printre altii, si-a prelungit contractul Gyuri Grunwald.
Se aude ca unii jucatori mai slabi ar putea fi indepartati de la echipa, si se incearca aducerea a 3 jucatori de romani de valoare!
Bugetul pentru sezonul viitor: ~8 miliarde de lei, obiectiv: calificarea in finala

La Dinamo, am auzit ca Virgil Stanescu nu este dispus sa continue (au chiar vrut sa-i injumatateasca salariul), si mai stiu de un jucator care ar putea ajunge la Dinamo... dar asta-i secret :D

Sharkie
5th June 2005, 14:30
Ce,vrei sa ai exclusivitatea la vreun ziar,ceva ? :P

Kobe24
5th June 2005, 16:05
La farul e realizat deja transferul lui Molnar(sau cum l-o kema).E bine ca are si cetatenie romana, astfel mai e un loc pentru un strain. Sirovina se are ca pleaca....ceea ce e foarte bine....inca un loc liber....pe langa Hatcher si Santana ar mai putea veni un jucator de afara. Nici capitanul echipei Liviu Silvestru nu prea are sanse sa raman...e pacat...e unul din putinii jucatori de aici din constanta.

eddy_jozsa
5th June 2005, 16:27
Bugetul CSU pe sezonul viitor va fi de 800.000 lei. :D Mea culpa

Sharkie
5th June 2005, 17:04
:O 800 de mii ??????? Ma,iti bati joc ?????????????

eddy_jozsa
5th June 2005, 17:34
Nu maih... foarte serios... doar sezonul 2005/2006 incepe dupa 1 iulie... www.denominare.ro

Raptor
5th June 2005, 18:33
Si ca tot am intrat pe acest thread, va anunt ca Wayne Clark revine in Romania... dar pentru un SHOOTING FOTO :D

Sharkie
5th June 2005, 21:03
Nu maih... foarte serios... doar sezonul 2005/2006 incepe dupa 1 iulie... www.denominare.ro]

Aaaaaa......pai acuma am inteles.Vezi ca nu suntem obisnuiti ?? :headbang: Asa mai merge. :) :D

1/2Om1/2Belea
5th June 2005, 21:20
loooooooool! cata caterinca !

Raptor
6th June 2005, 07:26
Nu maih... foarte serios... doar sezonul 2005/2006 incepe dupa 1 iulie... www.denominare.ro

Era logic... :ciocan:

eddy_jozsa
6th June 2005, 14:58
spune-i lu sharkie :headbang:

Probabil nu i-au zis inca la posta ca alocatia lui va fi 22,50 lei :D

Sharkie
6th June 2005, 18:22
Ce-ai ma cu mine daca nu-s obisnuit ???

eddy_jozsa
6th June 2005, 18:48
era o gluma :D chill down

...cu totii va trebui sa ne obisnuim, ay?

Na... am cam deviat de la subiect... cum ramane cu transferurile?

Kobe24
6th June 2005, 19:06
e linistea dinaintea furtunii:D deocamdata nimic......sau poate au anuntat toti marea cu sarea si o sa ramanem dezamagiti(mai ales astia de la c-ta, de la scola o sa ajungem la sirovina si mocanu:P)

SilverZeus
6th June 2005, 20:28
...ptr fanii Carbochim: tineti-va bine !!!!!!!!!!!!

....cica de la anul ii vom vedea in echipament alb-albastru pe Virgil Carutasu si Ucechukwu Iheadindu....sursele mele, sper sa nu ma dezamageasca...insa de la aceleasi surse am aflat de primele 2 transferuri (Tenter si rosnavschi) si de faptul ca Dumitrescu a semnat ptr inca 2 ani.....din pacate, se pare ca va pleca Lapuste (pacat, ca era jucatorul meu preferat...asta sper sa nu se confirme)...alte posibile plecari ar fi: Mocanu, Meda si Bujic.....de Krstanovic nu stiu inca nimic, insa el TREBUIE N-E-A-P-A-R-A-T SA RAMANA.....

Kobe24
6th June 2005, 21:00
cu alte cuvine dinamo se duce pe apa sambetei........pleaca si stanescu....e pacat capitala trebuie sa aiba o echipa de tot(la fotbal au mai mult decat trebuie :headbang: )

eddy_jozsa
6th June 2005, 22:14
(hrhrhrhr... incerc sa-mi ascund satisfactia ca se destrama dinamo... dar intr-un fel e pacat... n-o sa mai fie aceleasi mari derbyuri csu-dinamo)

Ar fi fain sa ajunga Virgil Stanescu la Sibiu... dar e doar un vis, n-avem destui bani.

Cat despre Cluj, m-as bucura sa-i aduca pe Carutasu si Uche, dar in acelasi timp, insa nu e maaaaarele progres din moment ce pleaca juma de echipa.

Astept sa se cristalizeze 2 loturi care sa anunta o finala Sibiu-Cluj :D

Dumars
6th June 2005, 22:39
Dintre posibilele plecari imi pare rau doar de Lapuste si Meda.
Dar probabil ca e cel mai bine pt cariera lui Lapuste. Sezonul asta a jucat sub potentialul lui. Si probabil un transfer il va motiva mai mult.
Meda este foarte spectaculos. Nu am crezut ca sunt posibile miscarile pe care le-am vazut la el. Dar din pacate puncteaza mai mult la assists.
Mocanu si Vanja nu se angreneaza la tensiunea meciului. Sunt jucatori buni, dar cam relaxati.

Da, intr-adevat Krstanovici este esential. Si in acelasi timp si antrenorul Misa Perisic a facut o treaba foarte buna si sper sa ramana.

Si daca pleaca Meda cred ca ar mai trebui adus un conducator, pe langa Tenter si Mihai Racovitan.

SilverZeus
6th June 2005, 22:55
...da asa este: Lapuste nu a fost la adevaratul potential aici, chit ca a prins si niste meciuri superbe cu niste finalizari prin slam-dunk exceptionale (pe patrundere, etc...ma rog).....despre Meda, inca sper ca e zvon....

....si da, ai mare dreptate: Perisic e foarte bun....nu cred ca are rost sa-l schimbam....si mai stiu ca raman Chetrean si Silvasan (batausii nostrii).....foarte bine ca ramane in special Silva....


cu alte cuvine dinamo se duce pe apa sambetei........pleaca si stanescu....e pacat capitala trebuie sa aiba o echipa de tot(:headbang: )

....si eu am auzit ca Dinamo a trecut ( si trec) prin mari probleme financiare (se pare ca vor pleca pe urmele Stelei, sau ale Rapidului, intr-un caz fericit)
....si subscriu la ce ai spus tu despre echipele din Bucuresti

@Eddy: nu prea ar trebui sa ne bucuram noi ca echipele din capitala se desfinteaza.....sincer vb....ptr ca erau cele mai urmarite in salile noastre: toti doreau sa bata Capitala....si acum cand ne facem si noi echipe, pleaca ei....cam trist

eddy_jozsa
6th June 2005, 23:13
da... asa este... nu-i nimic.... si derbyurile Sibiu-Cluj au un farmec deosebit :)

mishu
7th June 2005, 15:57
pana una alta e interesant ce se petrece la federatie... astazi au avut loc alegerile... carmen branisteanu probabil ca va intruni voturile necesare avand in vedere ca e candidat unic... problema e la vicepresedinti... voua vi se pare normal ca presedinti sau vicepresedinti de la cluburi sa fie si la federatie... pei daca de exemplu la federatie o sa fie vicepresedinti sebastian ghita de la asesoft si dichiu de la farul... oare cine o sa joace finala la anul??? plus ca ei sunt si oameni de afaceri... oare vor avea timp sa se ocupe si de interesele federatiei sau vor fi acolo doar cu numele si cu influenta??? mie mi s-ar parea normal ca la federatie sa fie niste oameni care au abilitati manageriale... dar care sa fie si suta la suta dedicati pentru treaba asta... nu asa un sfert de norma...

Danila
7th June 2005, 16:56
a candidat alexandru iacobescu, nu sebastian ghita.eu unul, sper sa iasa dan sandulache.HAI VULTURAS!!!

Dumars
7th June 2005, 21:37
Carmen Tocala a castigat voturile pentru functia de presedinte,
Dan Berceanu si Mircea Vulc au castigat voturile pentru functia de vicepresedinte.
Membrii ai biroului federal sunt:

Costel Cernat 51 voturi
Marius Marinescu 48 voturi
Serban Octavian 45 voturi
Ion Olaru 42 voturi
Ion Breza 40 voturi
Magdolna Jerebie 37 voturi
Antonescu Ion 31 voturi
Mircea Cristescu 31 voturi
Kosa Zoltan 28 voturi
Dragos Aurora 27 voturi (turul 2-45 voturi) la egalitate cu Ioan Valerian 27 de voturi (turul 2- 37 voturi)
Celelalte doua locuri din biroul federal au fost ocupate prin votul in unanimitate al biroului federal astazi intrunit in prima sedinta de catre Radu Draganescu – secretar general si Nicolae Danetiu antrenor federal.

Seful comisiei de Apel a fost ales domnul Florin Apostu
Comisia de Cenzori are ca presedinte pe doamna Gabriela Mitroi si ca membrii pe domnii Dinu Paraschivescu si Virgil Capusan.
Federatia Romana de Baschet (http://www.frbaschet.ro)

mishu
8th June 2005, 01:38
aoleooo... vulc a ajuns vicepresedinte... ce se fura la sibiu cand era doar antrenor la nationala... sa vezi de acum incolo... prevad ca sibiul ajunge cel putin in semifinale la anul... daca nu in finala...

Black Mamba
8th June 2005, 02:28
"Presedintele BC Farul Constanta, Carol Dichiu, a demisionat. Acesta era hotarit sa investeasca in gruparea de la malul marii peste un milion de euro, dar presiunile autoritatilor locale si ale organelor de control l-au facut sa renunte. Fometescu, Szijarto, Iheadindu sau Apostol erau pe lista de achizitii.

Presati de catre autoritatile locale dar si de oameni influenti din Bucuresti, conducerea celor de la B.C Farul Constanta a decis sa îsi de-a demisia. Într-un singur an, conducatorii B.C Farul a fost „purificati”de 39 de ori de catre organele de control, fara sa fi fost gasit ceva în neregula. Asa cum declara presedintele Carol Dichiu si vicepresedintele Dan Munteanu, municipalitatea constanteana dar si persoane importante din Bucuresti au facut tot posibilul pentru ca B.C Farul sa ramâna o formatie de „clasament”. „De când am preluat aceasta formatie, am avut în fiecare saptamâna câte un control. Chiar daca au cercetat absolut toate documentele S.C Recycling (unul din sponsorii echipei), nu au gasit nimic în neregula.


Totusi, controalele continua fara nici o baza reala iar telefoanele îmi sînt ascultate. Sintem întrebati de catre factorii locali de ce nu dam bani la handbal sau la volei, sporturi pe care ei le sustin. Nu voi accepta compromisurile acestea pentru a face jocul unor persoane dubioase ce stau în fruntea orasului. Sper ca aceasta formatie sa fie preluata de cineva caruia sa îi pese cu adevarat de baschet, pentru ca altfel se va ajunge în situatia de acum doi ani când Farul se zbatea în esalonul secund”, a declarat Carol Dichiu. Aceasta situatie extrema nu a ramas fara urmari. Astfel, tehnicianul Dragan Petricevici a tinut sa precizeze ca nu va antrena la Farul niciodata fara Carol Dichiu presedinte. „Este un adevarat soc pentru mine. Nu gasesc cuvinte pentru a-mi exprima amaraciunea pe care am trait-o în momentul când mi s-a adus la cunostinta demisia actualei conduceri”, a afirmat Petricevic. În ce priveste lotul de jucatori, Carol Dichiu a dorit sa declare în primul rând ca Farul reusise sa obtina acordurile unor jucatori de mare valoare iar pâna la începutul campionatului s-ar fi facut si alte transferuri de senzatie. Cei ce urmau sa evolueze la Farul din sezonul urmator erau: Levente Szijarto, Mocanu (Cluj), Claudiu Fometescu, Flavius Lapuste, Rares Apostol, Andrew Lowes (coordonator, desemnat cel mai bun jucator al campionatului universitar al S.U.A în 2002 si care în sezonul 2004-2005 a avut o medie de 28,2 puncte pe meci). Asadar, în locul unei formatii ce cu siguranta ar fi zburdat în campionatul intern si care, în 2-3 ani, ar fi putut deveni o echipa de temut în Europa, va ramâne doar amintirea unei medalii de bronz abtinuta în sezonul 2004-2005. Dichiu a renuntat si la candidatura pentru functia de vicepresedinte din cadrul F.R.B, declarând ca s-a scârbit de tot circul si de mizeriile care se întâmpla în lumea sportului românesc."

Kobe24
8th June 2005, 09:48
Este INCREDIBIL c se intampla.....NU-MI VINE SA CRED..........cand vrea cineva sa faca ceva in baschet nu este lasat. Ce o sa se intample cu echipa????nu cred ca vor mai ramane prea multi...pentru ca multi stateau doar pt bani.....iata ca lupta aia in 4 de care vorbeam se transforma in 3....sau poate mai putini cine stie....:((

Sharkie
8th June 2005, 10:04
Bai,ce idiotenie !!! Ar trebui sa se implice Basescu acuma,ca de japitza de Marie-Jeane a avut grija,si sa vada de ce au fost controale asa dese etc. Si poate Dichiu ar reveni.Daca tot vroia sa faca ceva.Ma,ce idioti........

alexalex
8th June 2005, 10:20
hai ba mai lasati-ne cu Dichiu asta de la Constanta (un fel de Mititelu de la Craiova). ba face mari transferuri (scola) ba se retrage. din cate am inteles este un personaj forte dubios si acum imi aduc aminte si de meciul celor din Ploiesti la Constanta cand au fost amenintai cu sabiile si cand acest Dichiu a intrat in teren si a inceput sa-l injure pe Tony Alexe. a dat si el ceva bani in primul an la echipa si deja vorbeste de "circul si mizeriile" din sportul romanesc. si ce legatura au controalele de la firmele lui cu sportul romanesc.
@ Mertin: "cand vrea cineva sa faca ceva in baschet nu este lasat". cine dracu nu il lasa ?singurii care ar fi putut sa faca asa ceva erau generalii de la Dinamo dar nu cred eu ca isi bateau ei capul cu Dichiu. si apoi daca el are asemenea probleme ce sa mai spunem de cei de la Ploiesti. adica astia nu numai ca i-au batut pe Dinamo da au mai fost si acuzati de Marcel Popescu ca au furat finala si vad ca nu se plang de controale.

cat priveste transferurile eu cred ca inca nu s-a inteles ca un singur jucator nu poate castiga un meci mai ales un campionat (adica o echipa trebuie sa aiba un burlacu,un bulatovic,un kuzmanovic, un darnel, un stanescu, un krasic). din acest punct de vedere cei de la Asesoft au anuntat clar ca ori reusesc sa atraga niste sponsori langa ei sa faca un buget de 3-4 milioane si sa joace in FIBA Europe (atentie nu euroliga unde iti trebuie 10 milioane si super sala. banii ca banii da sala de 5000 de locuri e destul de greu sa gasesti) ori pastreaza numai jucatori tineri si incearca sa construiasca o echipa.

mishu
8th June 2005, 10:21
e suspect ca asa dintr-o data s-a hotarat sa renunte mai ales dupa ce a facut niste promisiuni megalomanice (va mai amintiti de luis scola si de inca cativa)... ori si-a dat seama ca nu poate si atunci a ales calea asta... a complotului, ori controalele chiar exista si atunci banuiesc ca l-a suparat pe mazare, care e singurul in stare sa trimita niste controale fie ele si de la bucuresti (desi partidul lui nu se mai afla la putere...)
ce nu mi-a placut e ca astia din totalsport de unde e materialu sunt orice altceva decat jurnalisti... pentru ca au dat numai punctul de vedere al lui dichiu si al lui petricevici care il sustine... era greu oare sa se intereseze mai departe despre ce controale era vorba... si mai mult sa le dea cate un telefon la toti jucatorii aia mentionati de dichiu in articolul de mai sus, sa-i intrebe daca intr-adevar au fost contactati...
si mai e o chestie... daca va mai amintiti si sebastian ghita de la ploiesti a fost tinta unui atac de genul asta acum mai bine de un an... cand Ziua a facut campanie impotriva lui, si au fost nenumarate controale, plus ca a fost si cercetat pentru implicare in afaceri cu benzina furata din conducte... si totusi pana la urma a reusit sa aduca o cupa europeana... pana la urma e vorba de vointa si de abilitatea ta ca om de afaceri...

alexalex
8th June 2005, 10:30
stai putin ca probleme lui ghita au venit de la faptul ca s-a certat cu luca de la petrom si asta avea realitatea si ziua si prima si radio total si a inceput campania de care pomeneai.
NU AVEA NICI O LEGATURA CU SPORTUL. ce legatura au controalele cu sportul. nu ii controleaza ei nici pe astia din fotbal da pe astia din baschet.probabil ca dichiu a vrut sa isi faca si el putin apublicitate prin ziare si s-a apucat sa vorbeasca aiurea cu transferurile si apoi a vazut ca nu are bani si a intors-o ca la ploiesti as putea spune.

mishu
8th June 2005, 11:16
io am incercat sa privesc din toate punctele de vedere... poate ca asa cum ghita l-a suparat pe luca (si e adevarat ca luca are o forta media in spate...) poate asa l-a suparat si dichiu pe mazare, care nici el nu e oricine (are si el parca un post de radio, actiuni la tv neptun si un ziar sau doua), are o mare influenta in constanta si avand in vedere ca anul trecut a candidat pentru psd... banuiesc ca are si ceva influente la bucuresti...
si chiar daca controalele la ghita nu au avut legatura cu sportul... totusi acesta nu a renuntat... putea foarte bine sa zica gata, nu mai bag bani in baschet ca am si asa de multe probleme pe cap... aici e diferenta dintre ghita si dichiu... dichiu a renuntat destul de usor, practic nu a facut alte tam-tam-uri inainte... a venit si a zis direct ca se lasa...
si daca e sa ne intindem... nu stiu daca supararea lui luca nu a constat si in faptul ca ghita i-a suflat oarecum suprematia in domeniul sportului pe plan local...

eddy_jozsa
8th June 2005, 12:35
aoleooo... vulc a ajuns vicepresedinte... ce se fura la sibiu cand era doar antrenor la nationala... sa vezi de acum incolo... prevad ca sibiul ajunge cel putin in semifinale la anul... daca nu in finala...

mishu, aici s-ar putea sa ai dreptate... nu prevad lucruri pozitive pentru sibieni prin alegerea lui Vulc la FRB...
Acum nu stiu ce influenta are vicepresedintele la FRB (oricum la conducerea FRB i-am mai gasit si pe Cristescu - Cluj si pe Serban - antrenor la Medias), in orice caz eu imi imaginez 2 situatii:

Situatia 1:
Vulc intr-adevar pastreaza traditia, si isi aduce echipa in mod fraudulos in semifinale sau si mai departe. Oricum, daca asta va fi cazul, veti fi primi care vor afla (de la mine), pentru ca eu nu suport marlanii de-astea. Si si in general suporterii sibieni, o fi ei aruncatori de sticle, dar nu suporta chestii de-astea. Deci prin mijloace de-astea, "BC Vulc" ar juca cu sala pe jumatate goala si intr-o liniste sora cu moartea!! Pentru ca nimeni nu vrea o calificare (sau chiar un campionat!) castigat necinstit.
De exemplu, la semifinala de anul trecut, CSU vs. Asesoft, meciul 3, vro 100-200 de oameni au plecat inainte de finalul meciului. Nu a fost nimic necurat la mijloc, dar sibienii (jucatorii) au fost amendati de public pentru ca n-au crezut in sansa lor si s-au dat batuti.
Si in cazul asta CSU ar avea numai de pierdut... are o imagine foarte buna de la venirea lui Clavon incoace... si nu merita sa fie stricata!

Situatia 2:
Pentru nimeni nu e prea tarziu sa renunte la vechile metode!!! Vulc este un antrenor bun, si s-ar putea sa nu influenteze prin locul lui la FRB rezultatele... vor fi adusi jucatori buni si foarte buni (cred eu), si s-ar putea ca CSU sa ajunga cel putin in semifinale (sau doamne-fereste sa castige un campionat :D)... nu e chiar imposibil, cu toate ca avem buget mic. Si aici va incepe raul: toti invidiosii se vor baga, cum ca le-am furat campionatu... si va fi nasol de tot!
Pai daca si acum sunt oameni care incep cu "oh, ce mascarici e clavon" cu toate ca echipa lor favorita e clar superioara, imaginati-va cum va fi daca CSU va ajunge pe merit in finala sau asa...

Retragerea lui Dichiu
Bine ati venit in Romania!!!! Era clar.... intai ne promite marea cu sarea, dup-aia se retrage "in glorie". Sa fim seriosi... inca un om pus pe scandal... chiar are baschetul nevoie de oameni ca el??? Si-a facut si el niste pagini in ziar, Luis Scola vrajeala vrajeala... si acum se lauda ca ce fain era daca ramanea la echipa!
chiar daca faza cu controalele e adevarata.... daca vrei sa te implici in baschet, o faci cu toata puterea si convingerea ta, indiferent cine iti pune betze in roate... la urma urmei echipa ce-a pierdut daca a avut un control pe saptamana???
Mie imi pare rau pentru fanii constanteni (ex. Mertin) care credeau in echipa asta.... sunt curios cine preia echipa, si sper sa ramana totusi competitiva.

Edit: Pacat ca am ajuns sa discutam doar despre "transferurile" de la FRB si din conducerea cluburilor... daca continuam asa, baschetul romanesc se va zbate in mediocritate pe veci! :headbang:

Dumars
8th June 2005, 21:39
Daca nu ar fi facut promisiuni marete nu m-ar fi deranjat reactia lui.

Dar sa revenim la lucruri concrete:



* Baschetul clujean, intre sarbi si romani


Dupa ce pivotul sarb al lui BU Poli Mobitelco Carbochim, Vanja Bujic, a fost disponibilizat, pe motiv ca nu a dat randamentul scontat, antrenorul secund al clujenilor, Dorin Pintea, a declarat ca, in acest moment, prioritari pentru un transfer la echipa sunt jucatorii romani. “Ca sa ai o echipa buna de baschet trebuie neaparat sa ai romani de valoare. Este o conditie primara. Apoi, pentru posturile deficitare, vom incerca sa aducem doi jucatori sarbi, dar sa fie cel putin de acelasi nivel cu cei care sunt deja in lot, Medvedj si Krstanovic”, a mai spus Pintea. Dupa Bujic, un alt sarb, conducatorul de joc al clujenilor, Medvedj, este foarte aproape de a parasi echipa, dar din motive personale. Conform unor surse din anturajul clubului clujean, “Meda” va pleca in aceasta vara in Serbia-Muntenegru. Un rol important in luarea acestei decizii l-a jucat, se pare, viitoarea lui sotie, cu care isi va uni destinele la mijlocul acestei luni. Totusi, antrenorul secund, Dorin Pintea, a decis sa nu comenteze aceste zvonuri, spunand ca nu stie nimic legat de acest subiect.
In alta ordine de idei, jucatorii mai experimentati ai echipei, Viorel Mocanu, Tiberiu Sebestyen, Cornel Saftescu si Flavius Lapuste, au fost scutiti de antrenamentele din aceasta luna, ei intrand in vacanta mai devreme. In aceeasi situatie se afla sarbii Medvedj si Krstanovic, primul fiind ocupat cu pregatirile de nunta. Singurii care mai fac antrenamente, sub comanda lui Dorin Pintea, sunt “tinerii” echipei - Silvasan, Racovitan, Popa si Cenean.

Alin SUTEA

marinike
8th June 2005, 23:26
“Ca sa ai o echipa buna de baschet trebuie neaparat sa ai romani de valoare. Este o conditie primara.

e valabil si pt echipele din nba? :)

Cosmin Salajan
9th June 2005, 01:04
marinike04 , dupa cate stiu in reglament se stipuleaza ca NUMAI 3 JUCATORI straini pot evolua intr-un meci in campionatul romanesc
in legatura cu nba sper sa bata in seara asta detroit si brazilia :)

Dumars
9th June 2005, 08:52
Da, probabil a reiesit altceva din se a zis Pintea. Si eu ma gandesc ca nu vroia sa declare ca jucatori straini sunt rai si o sa caute doar romani care sunt muuult mai buni. Cred ca vroia se referea la faptul ca, pe langa cei 3 jucatorii straini ce ii vom aduce, trebuie sa gasim si niste jucatori romani cat mai buni.

marinike
9th June 2005, 10:12
am inteles la ce se referea pintea dar eu am vrut sa fac o gluma(vezi smiley) care se pare ca e luata prea in serios!

in alta ordine de idei in ziarul prahova de astazi apare o informatie conform careia asesoft ploiestise afla in discutii mai multi jucatori din campionatul intern printre care si cu mihai silvasan. de asemenea se doreste aducerea si a unui jucator din america de nord. iacobescu nu ofera insa niciu o informatie suplimentara.

eddy_jozsa
9th June 2005, 12:12
am vrut sa postez ieri seara da nu mergea forumu :headbang:

E foarte adevarat... o echipa buna are nevoie de jucatori romani de valoare!!! Asta a fost si ceea ce a lipsit la CSU sezonul asta, deci afirmatia e "foarte" corecta. Pacat ca pleaca Meda...

Azi, la un post de radio local am auzit o stire aiurea: cica Dichiu s-a retras pentru ca "nu mai suporta jocurile de culise din baschet" si pentru ca Sebastian Ghitza n-a fost lasat sa candideze la o functie la FRB... oare e cva adevarat sau e doar o aberatie???

Poate vine si la Asesoft in sfarsit un negru :D totusi in "america de nord" sunt cam multi jucatori, deci asteptam detalii

Cosmin Salajan
9th June 2005, 12:56
silvasan si-a prelungit contractu cu clujul , de meda inca nu se stie , el vrea sa ramana dar e foarte important ca in toamna va naste viitoarea lui sotie si de acest amanunt depind f multe. jucatori romani de valoare ? foarte putini

eddy_jozsa
9th June 2005, 13:04
per total, in tara, da, e drept sunt cam putini romani de valoare... dar la cluj au fost foarte multi, cel putin sezonul trecut: Mocanu, Lapuste, Dumitrescu, Silvasan... :ok:

http://www.smiliegenerator.de/s27/smilies-27150.png

MadSkillz
9th June 2005, 17:19
...ptr fanii Carbochim: tineti-va bine !!!!!!!!!!!!

....cica de la anul ii vom vedea in echipament alb-albastru pe Virgil Carutasu si Ucechukwu Iheadindu....
Uche nu stie inca nimic de asta.

Kobe24
9th June 2005, 17:58
Mie imi pare rau pentru fanii constanteni (ex. Mertin) care credeau in echipa asta.... sunt curios cine preia echipa, si sper sa ramana totusi competitiva.


toata lumea din constanta spera sa vina cineva cu bani:( nu avem acum pretentii la alte achizitii...macar sa ramana lotul asta(in special hatcher) sa ne batem cu dinamo pentrul locul 4:D dar nu cred ca este posibil ne ducem iarasi in divizia B probabil si dupa aia ne miram dc constanta e un oras de "fotbalisti". Din toata treaba asta singurii care au pierdut suntem noi FANII baschetului din constanta si probabil jucatorii aceia din lot care sunt din constanta(ex. Silvestru capitanul care anul trecut ne-a adus in A).
Eu unul inca sper sa se intample ceva....nici eu nush ce:(

marinike
9th June 2005, 18:41
Azi, la un post de radio local am auzit o stire aiurea: cica Dichiu s-a retras pentru ca "nu mai suporta jocurile de culise din baschet" si pentru ca Sebastian Ghitza n-a fost lasat sa candideze la o functie la FRB... oare e cva adevarat sau e doar o aberatie???

stirea a aparut in gazeta sporturilor de astazi deci este adevarata. declaratia a fost insa ca sebi ghita nu a fost ales nu ca nu a fost lasat sa candideze.iar restul declaratiei ceva de genul : se vrea raul baschetului,voi investi cand se va face curatenie in sport,m-am saturat sa ma lupt cu morile de vant,bla,bla bla...
http://www.gsp.ro/index.php?a=16306&shift=1

Dumars
9th June 2005, 20:33
Pe teletext la TVR scrie ca Mr. Dichiu a fost cel mai suparat pe faptul ca a iesit vicepresedinte Mircea Vulc. Deci nu controalele au fost de vina. Iar Sebastian Ghita i-a spus lui Carmen Bradisteanu ca nu candideaza pt a se concentra mai bine pe Asesoft.

Dichiu a spus ca decizia e definitiva.
Pacat.
Nu putem avea un campionat de baschet bun cu doar 2 echipe bune.(ca pana acum)
Jucatorii si antrenorii sunt liberi de contract.

SilverZeus
9th June 2005, 20:49
Uche nu stie inca nimic de asta.

....eu am zis ca astea-s zvonurile....daca eram in conducerea lui Carbochim, probabil as fii spus: 100% Uche e la Cluj...sau nu... :ok:




....pentru posturile deficitare, vom incerca sa aducem doi jucatori sarbi, dar sa fie cel putin de acelasi nivel cu cei care sunt deja in lot, Medvedj si Krstanovic”, a mai spus Pintea

....asta inseamna ca viitorul lui Krstanovic e deocamdata in Cluj.....astea is vesti bune...numa, sa ramana asa...


...referitor la faptul ca Ploiestiul il vrea pe Silvasan: inseamna ca Asesoft nu mai are bani si se orienteaza pe tinerii de perspectiva ???....nu cred, mai ales ca si eu stiu ca Silva a semnat din nou cu Carbochim....

....mai stie careva ceva despre ce s-a spus mai demult pe threadul asta?....cum ca echipa clujeana isi schimba denumirea ????....sincer, eu nu cred asta, insa stiti careva mai multe ????

mishu
9th June 2005, 21:32
in primul rand ca astia de la gazeta au cam ramas in urma (materialul e de ieri in total sport)
in al doilea rand declaratiile lui dichiu se schimba de la o zi la alta. Acum doua zile, cand nu stia inca rezultatul alegerilor de la FRB, se retragea pentru ca avusese controale pe cap. Astazi se retrage ca Ghita nu a fost ales, sau ca Vulc a fost ales.
in al treilea rand ghita nici nu a dorit sa fie vice la federatie

dichiu mananca maro cu polonicul... ori a avut vreo intelegere care a picat... ceva la genul eu bag bani in baschet (asta inseamna bani si pentru federatie) dar imi garantati ca ajung in semifinala cel putin... majoritatea celor care baga bani in baschet vor rezultate imediate pentru a-si justifica cat de cat banii bagati... si atunci fac tot ce e posibil ca acest lucru sa se intample... vezi erbasu, vezi ghita, vezi petrom-ul (la arad)

Cosmin Salajan
9th June 2005, 21:41
cica se schimba denumirea la echipa din cluj , dar nu stiu cum . nu cred ca va redeveni "U" poate mobitelco cluj simplu

eddy_jozsa
10th June 2005, 10:35
...a avut vreo intelegere care a picat... ceva la genul eu bag bani in baschet (asta inseamna bani si pentru federatie) dar imi garantati ca ajung in semifinala cel putin... majoritatea celor care baga bani in baschet vor rezultate imediate pentru a-si justifica cat de cat banii bagati... si atunci fac tot ce e posibil ca acest lucru sa se intample... vezi erbasu, vezi ghita, vezi petrom-ul (la arad)

Foarte interesanta ipoteza asta!!! :o: Pai, atunci... ar trebui sa ne bucuram ca am scapat de om si pe de alta parte sa admiram federatia care a respins asa ceva.

In rest, ieri intr-un ziar local a aparut un articol despre asta.... zice ca cica mai multi oameni din conducerea Farului au vrut sa candideze pt posturi la federatie, dar s-au retras in ultimul moment pentru ca se stia de inainte cine va castiga alegerile :headbang:
Mari vrajeli... daca participau la AG mai intelegeam, dar asa... se retrag ca lasii... eu nu cred astea... oricum cine pomeneste chestii de genul "jocuri de culise" nu are ce cauta la baschet!!! Mai bine sa-si faca echipa de fotbal omu....

marinike
11th June 2005, 21:48
alex iacobescu a declarat intr-un ziar local ca toader negociaza cu asesoft prelungirea contractului. de asemenea a mai spus ca echipa prahoveana nu e interesata de nici un jucator de la farul.

SilverZeus
11th June 2005, 22:09
...oricum cine pomeneste chestii de genul "jocuri de culise" nu are ce cauta la baschet!!! ....

...din pacate se pare ca astia is din ce in ce mai multi.....

1/2Om1/2Belea
11th June 2005, 22:38
da, ai naibii! treaba e ca baschetu incepe si el sa miste la noi in tzara. iar pe masura ce se intampla asta, ei bine, sunt si tot mai multi bani implicati. si de aici apar interese peste interese, si manevre pe sub mana cate vrei. si oameni ... sa le zic necinstiti. sau... macar... influnentabili. toate astea trebuiesc reglementate destul de ferm de la guvern... dar din pacate, interese obscure vor tot exista, si din ce in ce mai multe. dar, ce alegem ? un baschet "virgin" si de magarii, dar si ca prestatie, sau... ce am zis mai sus?

eddy_jozsa
11th June 2005, 23:41
pai cred ca ultimele 2 sezoane au fost un echilibru bun intre bani si performanta.... fiecare meci s-a decis in teren (sau macar campioana... ca au fost unele meciuri.... arbitrii... nu mai zic... tot nu stim daca sunt doar prosti sau chiar fura intentionat). Na, dar fiecare echipa a primit locul in clasament pe care l-a meritat, eu zic ca toti au fost cinstiti pana acum...

voi ce ziceti?

SilverZeus
12th June 2005, 12:08
toate astea trebuiesc reglementate destul de ferm de la guvern... dar din pacate, interese obscure vor tot exista, si din ce in ce mai multe. dar, ce alegem ? un baschet "virgin" si de magarii, dar si ca prestatie, sau... ce am zis mai sus?

...pai daca la fotbal, care e atat de discutat pe de o fata pe alta....toata lumea vede blaturile si ciresele de pe tort, insa tot nu se poate face ceva, credeti ca la baschet va fii frumos si pur ?.....


eu zic ca toti au fost cinstiti pana acum...voi ce ziceti?

...yeah right...... :no:

1/2Om1/2Belea
12th June 2005, 12:25
ba, e drept spus ca in baschet se intampla lucruri dubioase... clar! nu putem sa fim asa naivi sa zicem ca domne, toate bune si frumoase, puritate si transparenta. dar dac e s-o dam pe aia dreapta, frate, in campionat, cel putin la primele locuri, daca ne uitam, situatia era total previzibila. cum zice edi, io zic ca clasamentul e bun... adica asesoft pe unu, indiscutabil, cu marea rivala dinamo. nu e loc de discutie. constanta a rupt anu asta, deci 3 nu e nici mult, dar nu cred ca e nici putin, dupa joaca si rasplata. in rest, n-am supravegheat chiar indeaproape celelalte echipe, dar nu pot fi prea aiurea lucrurile nici acolo.
baschet s-a jucat. mereu e loc de mai bine, dar , Doamne fereste, e loc si de mai rau, always. io trag speranta ca n-o sa se ajunga ca la fotbal. tot aud discutandu-se despre noua conducere, federatia, doamna branisteanu, etc... macar sa se evolueze cumva ! e clar ca lucrurile nu pot ramane asa cum sunt acum... niciodata nu se sta pe loc.

mishu
12th June 2005, 16:07
o oarecare stare de normalitate a fost, mai ales in ultimul sezon, in sensul ca asesoft era clar ca o sa castige campionatul in primul rand datorita lotului pe care il avea... totusi arbitrii au mai ajutat-o pe ici pe colo desi poate nu era nevoie... este o mare diferenta fata de anii trecuti unde campioana se stia dinainte dar nu datorita valorii (ma refer la anii in care era disputa dintre dinamo si west petrom cand dupa aradenii au castigat de doua ori la rand, erbasu a zis clar la inceputul campionatului daca nu castig titlul anul asta nu mai bag bani in baschet... drept urmare managerii de la club au facut tot posibilul sa castige titlul)...
ce nu mi se pare mie normal este ca inca e foarte greu sa castigi in deplasare (bineinteles cand e vorba de echipe de valori apropiate)... daca la fotbal se zice ca arbitrii lasa 5% gazdelor... io zic ca la baschet e undeva la 15-20%...
cert e ca totusi progresam... si ca dna branisteanu a adus un suflu nou... sa speram ca o sa poata sa-si impuna ideile... si ca dobrescu din functia aia a lui de la cor (parca acolo e acum) sa nu mai aiba asa mare influenta in baschetul romanesc...
si ar mai trebui modificata legea aia a sportului si oferite mai multe facilitati celor care investesc in sport... ca altfel nu e loc de progres... de chestia cu o liga profesionista nici nu mai zic... cat de tare ar fi...

Dumars
12th June 2005, 21:30
Dinamo pastreaza parteneriatul cu Erbasu. Si va avea un buget intre 500-800.000 euro. Fometescu va fi jucatorul in jurul caruia se va construi echipa. Vor sa semneze Apostol pentru ei, in locul lui Stanescu si mai vor aducerea unor straini.

Dumars
14th June 2005, 08:21
* Vise europene la Cluj


Peste doar doua zile, Romania trebuie sa anunte la Federatia Internationala de Baschet (FIBA) echipele care vor reprezenta tara in viitorul sezon in cupele europene. Printre formatiile care isi doresc un parcurs european se numara si BU Poli Mobitelco Carbochim, club ce-si doreste participarea in FIBA Europe Cup, competitie castigata in sezonul trecut de Asesoft Ploiesti. Pentru inscrierea in FIBA Europe Cup, clubul clujean trebuie sa prezinte garantii financiare de aproape 1,5 milioane de euro, dar managerul Mircea Cristescu nu este foarte increzator ca va reusi sa obtina acesti bani. "Suntem in discutii cu mai multi oameni de afaceri care sper sa ne ajute. In plus, asteptam sprijin si din partea autoritatilor locale. Singura firma care ne sustine financiar, in mod serios, este Mobitelco, o companie din Bucuresti, iar asta spune multe", a mai spus Cristescu.
Pentru a face fata in Europa, clubul clujean pregateste cateva transferuri de marca. Primii pe lista sunt Marcel Tenter si Bruno Roschnavsky. In functie de mersul tratativelor cu cei doi, Cristescu va decide daca ii va transfera la echipa pe Levente Szijarto (Asesoft Ploiesti) si Uchechukwu "Uche" Iheadindu (Dinamo Erbasu Bucuresti), cu care a purtat discutii. In ceea ce priveste jucatorii straini, Cristescu pare tentat sa se orienteze catre americani care, in opinia lui, sunt mai ieftini si mai valorosi decat sarbii.

Si ati auzit ca Scola suparat fiind ca nu l-a luat Dichiu la Constanta este in tratative cu cei de la Spurs. Sa speram ca va fi nemultumit si se mai gandeste
la Romania.

eddy_jozsa
14th June 2005, 13:43
puuuuh... si-o ratat Scola cariera... :D era cu un picior in divizia A si acum trebuie sa se multumeasca cu o echipa din NBA.

Pentru Europe Cup, garantii de 1,5 milioane!??!?!?!?! Wow... hell... asa nu mai prind sibienii cupe europene nici peste 10 ani :(

Bine ca fac clujenii transferuri, sa speram ca si Sibiul se va intari serios, ca sa avem o finala pe cinste sezonul viitor.

Se pare ca Asesoft si "U", unde la moda erau de mai mult timp legiunile sarbesti, se vor reorienta spre americani! (oare de la cine s-au inspirat?)

Black Mamba
14th June 2005, 18:52
Se pare ca Asesoft si "U", unde la moda erau de mai mult timp legiunile sarbesti, se vor reorienta spre americani! (oare de la cine s-au inspirat?)Din NBA, clar! :P:D

mia
15th June 2005, 18:56
Pro Sport:


Carol Dichiu vrea să revină
Fostul susţinător şi totodată preşedinte al BC Farul, Carol Dichiu (foto), este pe cale să se răzgîndească în privinţa retragerii. Ulterior deciziei de săptămîna trecută, cînd şi-a prezentat în scris demisia, Dichiu a reanalizat situaţia, iar acum e pe punctul de a se suci. “Realitatea este că port discuţii cu partenerii mei, cu alţi parteneri şi cu municipalitatea şi am lucrat la un proiect de buget”, a dezvăluit investitorul constănţean. Hotărîrea definitivă o va lua cel tîrziu lunea viitoare. “Există o portiţă. Oficial nu mai sînt preşedinte, dar practic tot eu mă ocup de echipă. Nu vreau însă să mai fiu singurul, iar dacă oamenii care au spus că-mi vor fi alături se vor ţine de cuvînt, voi reveni”, a adăugat Dichiu, precizînd că în acest caz nu vor fi cedaţi din jucătorii de bază. BC Farul a încheiat pe treapta a treia a podiumului ultima ediţie de campionat, cîştigînd finala mică după un meci cu cîntec împotriva lui Poli Carbochim Cluj.

Asesoft mai aşteaptă
Alexandru Iacobescu, preşedintele CSU Asesoft Ploieşti, a anunţat că va decide pînă pe 24 iunie în ce cupă europeană se va înscrie campioana României. “Dacă dorim să păstrăm aceeaşi tendinţă ascendentă, atunci ar trebui să mergem în Europe Cup. În funcţie de buget, de parteneri, vom vedea ce vom face”, a declarat Iacobescu. Asesoft a a primit un wild-card care i-ar permite să evolueze în Euroligă. Echipele masculine Poli Carbochim Cluj şi Dinamo Erbaşu se vor înscrie în FIBA Challenge Cup, fosta FIBA Europe Cup, cupă cîştigată de Asesoft în sezonul trecut.

eddy_jozsa
15th June 2005, 19:46
grrrrrrrrr.... cu cat mai mult citesc aici cu atat mai mult ma enervez :no:

Carol Dichiu.... om de cuvant... de cate ori am auzit cuvintele "definitiv", "irevocabil" in ultimele saptamani??!?!? "Nu ma mai implic in nici un sport" dadadaada.... na bine stai ca ma intorc... asa usor e.... da l-ar dracu de clown!!!!! Vroia si el neaparat cateva pagini in ziar. M-am saturat! :headbang:

Si altceva... presa cu wildcardul lor pentru Euroliga..... pai cat de prosti sunt sa vrajeasca atata?!?!?!?!??!?!?! :headbang: :headbang: :headbang:
Atatea vrajeli am auzit anul asta de mi-a trecut tot cheful sa mai sarbatoresc pt Asesoft....

Sa recapitulam: sezonul asta au existat 4 cupe europene, le voi sorta dupa valoare:
1. ULEB EuroLeague
2. ULEB Cup
3. FIBA Europe League
4. FIBA Europe Cup

Pentru sezonul asta, 2004/2005 se puteau inscrie: Asesoft Ploiesti (campioana) in FIBA Europe League, si inca 5 echipe (!) in FIBA Europe Cup. Asesoft a renuntat la acel wildcard, deoarece considerau ca n-au destui bani.

Iata, pt. sezonul viitor, 2005/2006 programul competitional e iarasi schimbat... si FIBA/ULEB astia ma enerveaza, ba EuroLeague, ba Europe Cup, ba SuproLeague, ba Cupa Korac... :headbang: ar fi timpul sa decida sa faca un format fix, sa tina macar 10 ani, ca asa nu-i de mirare ca se fac confuzii.

Vor fi tot 4 cupe europene la anul:
1. ULEB EuroLeague
2. ULEB Cup
3. FIBA Cup (sau FIBA EuroCup... aici nu sunt sigur ca nici presa locala habar n-are)
4. FIBA Challenge Cup

Principala noutate este ca in a 4-a cupa (fosta Europe Cup, acum Challenge), nu se vor mai organiza grupe regionale, ci va fi o cupa paneuropeana.

Asadar, in ziarul de azi, scrie ca "U" Cluj si Dinamo si-au manifestat intentia de a participa in FIBA Challenge Cup. Scrie ca pentru inceput au nevoie de 12.000 euro (2.000 taxa de inscriere, 10.000 garantia pe care o vor primi inapoi - nu 1,5 milioane cum se vehiculase sapt trecuta :headbang: )
Costurile totale pt participarea in aceasta cupa sunt de aproximativ 50.000 de euro (deci nu chiar atat de mult).

Asesoft cica se va inscrie in FIBA Cup... sau FIBA EuroCup... ma rog, a 3-a cupa europeana ca valoare.

EDIT: Acelasi lucru in ziarul Tribuna... cica Asesoft nu se inscrie in Euroliga ca n-are bani si n-are sala peste 5000 de locuri... hai lasati-ma in pace.... in Euroliga participi daca esti invitat, si oricum de obicei participa doar echipe afiliate la ULEB (din 16 tari)... m-am saturat de astia cu presa lor :headbang:

marinike
15th June 2005, 20:01
Cum, de la finalul sezonului oficial 2004-2005, unul de-a dreptul exceptional pentru echipa de baschet masculin CSU Asesoft Ploiesti, a trecut ceva vreme, conducatorii clubului alb-albastrilor au trecut la discutii cu jucatorii din lot aflati la final de contract. "Catalin Burlacu (in foto) vrea sa profite de cota sa actuala - provenind din castigarea FIBA Europe Cup si a noului event - si si-a manifestat dorinta de a se transfera intr-un campionat puternic din Europa", ne-a declarat presedintele executiv Alexandru Iacobescu. Acesta a adaugat ca, "in situatia in care Burlacu va obtine un contract bun in strainatate, ii vom multumi pentru tot ceea ce a facut pentru noi si-i vom ura succes in viitor, el aflandu-se, oricum, la final de contract cu noi". In schimb, s-au purtat tratative, inca de saptamana trecuta, cu un alt pivot din lot, Nicolae Toader, dar nu s-a ajuns inca la un acord cu el, cu privire la prelungirea contractului. Si acest baschetbalist este la final de angajament cu CSU Asesoft. "O sa ma mai intalnesc si zilele acestea cu Nicu Toader si, poate, vom ajunge pe aceeasi lungime de unda, asa cum ne dorim s-o facem si cu Rares Apostol sau Levente Szijarto, si acestia doi fiind la final de contract" - ne-a mai spus Iacobescu. Desi s-a scris, recent, ca Apostol ar fi dorit de Dinamo Erbasu Bucuresti, jucatorul a negat ca ar fi fost contactat de vicecampioana nationala, el precizand ca prima optiune ramane CSU Asesoft. Totusi, Rares a mai recunoscut ca va analiza, cu atentie, toate ofertele pe care le are in acest moment, fiind mai tentat sa continue sa joace in tara, decat peste hotare. Altfel, singurii care stau linistiti, in aceasta perioada de vacanta, sunt Paul Helcioiu si Adrian Blidaru, pentru ca "sunt sub contract cu CSU Asesoft si nu si-au manifestat dorinta de a evolua in alta parte" (A. Iacobescu). In privinta celor trei baschetbalisti sarbi care au jucat, in campionatul trecut, in urbea "aurului negru" - Nikola Bulatovic, Ivan Krasic si Vladimir Kuzmanovik -, exista contacte telefonice cu toti, ei aflandu-se, acum, in tara de bastina. "Saptamana viitoare, vom pleca la Belgrad, pentru a trata direct cu ei, dar si cu alti compatrioti ai lor, dispusi sa vina sa evolueze la CSU Asesoft, in campionatul urmator" - a mai afirmat Alex Iacobescu. Conducatorii de la CSU Asesoft se vor baza, in capitala Serbiei-Muntenegru, pe sprijinul lui Vladimir Arnautovic (director al filialei locale a SC Asesoft International), in negocierile care se vor purta cu firma de impresariat "BeoBasket", pe filiera careia au fost adusi, din vara trecuta incoace, la Ploiesti, toti cei sapte jucatori ex-iugoslavi utilizati in editia 2004-2005 a FIBA Europe Cup. Dragos TRESTIOREANU

pacat ca nu se precizeaza si cu cine din tara mai negociaza asesoftul!dc a mai auzit cine ceva...

un alt ziar prahovean, monitorul de prahova, scrie ca apostol ar avea si doua oferte din strainatate si anume din prima liga belgiana si din liga a doua din germania.

Dumars
15th June 2005, 23:19
* Baschetbalisti americani la Cluj


In cazul in care BU Poli Mobitelco Carbochim va reusi sa se inscrie in Challenge Cup, fosta FIBA Europe Cup, conducerea echipei doreste sa imbunatateasca serios lotul de jucatori. Pe langa transferurile preconizate ale lui Marcel Tenter, Bruno Roschnavsky, Levente Szijarto sau Uchechukwu “Uche” Iheadindu, Cristescu se afla in discutii si cu mai multi impresari americani. “Antrenorul Miodrag Perisic are o ruda in Statele Unite care este cautator de talente la Milwaukee Bucks, echipa din NBA. Purtam discutii cu unii jucatori americani pentru ca, in acest moment, ei nu au o cota de piata foarte ridicata in Romania, cel putin in comparatie cu sarbii. In plus, dupa parerea mea, au si o valoare incontestabila”, a mai spus Cristescu. Managerul clujean a vorbit si cu Ghita Muresan, fost jucator in NBA la Washington Wizards, iar acesta i-a promis ca-l va ajuta in ceea ce priveste viitoarele transferuri.


Alin SUTEA

In alta ordine de idei, cred ca acum ar fi momentul pentru Burlacu sa isi caute echipa in strainatate. Este foarte tehnic, dar incepe sa aiba si el o anumita varsta. Daca nu pleci la 28 ani, atunci cand? La 34?

Eddy buna observatia cu cupele. Si eu imi bateam capul impreuna cu un prieten referitor la cupele europene. Mi se parea dubios ca Euroliga nu apartine de FIBA.

mishu
16th June 2005, 01:05
probabil ca au schimbat numele pentru a treia cupa europeana ca valoare pentru a nu fi confundata cu Euroliga aia mare (ca sa zic asa)... acolo e alta mancare de peste (adica ceva icre de manciuria, caviar etc.), pe langa conditiile pe care trebuie sa le asiguri, de care zicea eddy... tre sa mai ai si un buget anual de minimum 10mil de euro... adica nu avem treaba noi acolo...
io am vazut mai multe reportaje despre echipele din euroliga... adica real madrid, barca, cska, cibona, tau, panathinaikos... conditiile sunt aproape identice cu nba-ul... sali... de ex. grecii sau spaniolii (realul) joaca in salile construite pentru olimpiada si au cel putin 15000 de oameni la meci... ca sa nu mai zic de pregatire... de staff-ul de antrenori... de antrenamente...

eddy_jozsa
16th June 2005, 09:34
dada.... la euroliga o sa visam mult si bine... si intr-adevar nu apartine de FIBA, apartine de un fel de liga profesionista - ULEB la care sunt afiliate 16 tari - pana acum cativa ani era mare razboi intre ULEB si FIBA... acum vor sa faca nush ce acord prin 2007.

conditiile de indeplinit sunt FOARTE severe... deci in ziaru de ieri scrie ca tre sa ai o a 2-a sala la maxim 25 km distanta pt ca meciul sa se poata disputa acolo in caz de cva neprevazut. (lol la Sibiu e una la doar 2 km de sala transilvania, e mai rea decat sala dinamo, nu cred ca e buna de euroliga :D)

in rest... am auzit ca se participa doar pe baza de invitatii (probabil nu pe pile cum s-ar gandi romanii, ci exista un grup de oameni care aleg efectiv cele mai bune 16 echipe din europa), si ca nu se poate participa in Euroliga daca echipa n-a jucat macar semifinalele ULEB Cup...

ar trebui sa facem un pronostic unde va aparea prima sala de 15.000 locuri in Romania respectiv prima echipa din Euroliga, ca odata si odata tot vom progresa si noi... :D

in rest, astept cu interes americanii de la cluj... si sincer sper sa nu fie mai buni decat clavon :P

eddy_jozsa
16th June 2005, 14:06
Sursa: TotalSport


Hatcher nu renunta la Farul

Fundasul echipei BC Farul Constanta, Elliot Hatcher, care tocmai isi prelungise contractul pentru inca doi ani cu gruparea de pe litoral, semnind pentru o intelegere in valoare de 120.000 de dolari a declarat ca nu va parasi echipa. Acesta a fost de accord cu o diminuare a salariului de 10-20% si, mai mult decit atit, va reveni la Constanta alaturi de un alt jucator american. “Este vorba despre un pivot, cu o bogata experienta, care a acceptat sa evolueze pentru Farul”, a precizat Sorin Basturea, directorul executiv al echipei. (S. Teodoreanu)

Dumars
16th June 2005, 16:40
Sebestyen si Cornel Saftescu si-au anuntat retragerea.
Ei sunt ultimii jucatori din actualul lot care au fost campioni cu U Cluj in 1996.


* Boc si Nicoara isi indreapta privirile spre baschet

“In sezonul viitor, baschetbalistii clujeni s-ar putea confrunta cu echipe mari din Europa”
BU Poli Mobitelco Carbochim, prin managerul general, Mircea Cristescu, trebuie sa anunte astazi daca se va inscrie in FIBA Challenge Cup, competitie care s-a desfasurat in trecut sub titulatura de FIBA Europe Cup. Pana ieri, Cristescu era destul de sceptic in privinta unei participari in Europa, spunand ca nu are bugetul necesar.
Cristescu a mai spus ca, spre deosebire de anii trecuti, a primit sprijin si din partea primarului Emil Boc si a presedintelui Consiliului Judetean, Marius Nicoara. “Maine (n.r. astazi) trebuie sa dam raspunsul la FIBA daca dorim sau nu sa ne inscriem. Din pacate, momentan sunt sanse mai mari sa refuzam participarea, pentru ca nu avem bugetul necesar. Prima garantie financiara pe care trebuie sa o avem este bugetul de 500 de mii de euro, pentru ca eu as dori sa si facem o figura frumoasa, sa nu ne multumim doar cu participarea. Tin sa le multumesc domnilor Boc si Nicoara, care au promis ca, prin institutiile pe care le reprezinta, vor sustine echipa de baschet. Este un semn bun”, a declarat Mircea Cristescu. Alaturi de BU Poli Mobitelco Carbochim, in FIBA Challenge Cup se va inscrie si Dinamo Bucuresti, vicecampioana tarii. In schimb, campioana Romaniei, Asesoft Ploiesti, nu s-a inscris in Euroliga – prima competitie a Europei – din cauza ca nu a reusit sa prezinte garantiile financiare necesare. Ploiestenii vor evolua in FIBA Cup. In alta ordine de idei, mai multi jucatori ai clubului clujean, printre care Mihai Silvasan si Mihai Racovitan, impreuna cu Mircea Cristescu, vor pleca zilele urmatoare in Serbia-Muntenegru, pentru a participa la nunta lui Miljan Medvedj, care va avea loc sambata.

Alin SUTEA

eddy_jozsa
16th June 2005, 17:13
Iarasi euroliga... nu mai suport!!!!!!!

In rest... sunt curios daca Clujul se inscrie in Challenge Cup... la noi nici nu se pune problema.

Din generatia de aur (campioana 95 & 99) a Sibiului, la noi mai joaca Cornel Alecu.

Dumars
17th June 2005, 07:22
Da, se pare ca vor participa in Challenge Cup.


* Participa in Challenge Cup!


BU Poli Mobitelco Carbochim va participa in cupele europene, dupa o pauza de aproape noua ani. Dupa o intrevedere cu sponsorii echipei, si dupa ce a primit asigurari din partea primarului Emil Boc ca municipalitatea se va implica in sustinerea echipei, managerul Mircea Cristescu a anuntat ca echipa s-a inscris in viitoarea editie a FIBA Challenge Cup.
“De-abia acum incepe greul. Pentru a putea contura bugetul de 500 de mii de euro, am mai avea nevoie de inca o suta de mii. Banii sper ca-i vom primi de la Consiliul Local (CL). Primarul Emil Boc m-a asigurat personal ca va aloca inca 500 de milioane de lei”, a declarat Cristescu. Clubul clujean a primit din partea CL, in februarie, 2,2 miliarde de lei.
Cristescu spune ca din acesti bani s-au cheltuit aproape un miliard, iar banii ramasi acopera doar cheltuielile pentru turul campionatului urmator. “Am vazut ca si CFR Ecomax a primit acum 7 miliarde pentru participarea in Cupa UEFA Intertoto.
Noi ne-am multumi cu 500 de milioane. Sper sa-i obtinem”, a mai spus Cristescu, care a adaugat ca se afla in discutii cu o serie de oameni de afaceri din oras care sa se implice in sustinerea echipei masculine de baschet.

Alin SUTEA
Ziua de Cluj

Dumars
17th June 2005, 07:28
Hatcher a fost dat afara de cei de la farul "pentru ca este prea batran".
Probabil ca va ajunge la Dinamo.

SilverZeus
17th June 2005, 09:41
Hatcher nu renunta la Farul ...<<Sursa: TotalSport>>


....dar renunta Farul la Hatcher ...poate vine la Cluj, sa se imprieteneasca cu Silvasan si cu Chetrean....ptr noi ar fi cool....si poate vine si Santana...

Kobe24
17th June 2005, 10:00
ceee?????cum sa-l dea afara????AU TAMPIT????prea batran auzi la ei.....sau e iarasi vrajeala??nush c sa mai cred cu echipa asta....uite dichiu nu e dichiu....uite hatcher nu e hatcher.....fara hatcher echipa asta se bate cu medias si timisoara pentru locurile 6-8.

Dumars
18th June 2005, 12:01
Viorel Mocanu (policarbochim Cluj) a semnat cu Farul. Va fi coechipier cu fratele lui, Ionut.
Si Lapuste este in tratative avansate cu Farul.

eddy_jozsa
18th June 2005, 13:10
mama mama, o duce tot mai rau farul :D

1/2Om1/2Belea
18th June 2005, 13:51
cred ca va negocia si fometescu cu ei...

eddy_jozsa
18th June 2005, 17:59
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=7067
"Asesoft si Policarbochim spala rusinea"

...inca o stire umflata!!! Ma miram ca TotalSport sa fie altfel...
Pe cele (cica) 4 locuri primite anul asta pt cupele europene, s-au inscris doar doua echipe: Ploiesti si Cluj. Cica rusine ca ce absenteism.....

aiurea, pentru ca sezonul trecut am avut la dispozitie 6 locuri (1 in Europe League si 5 in Europe Cup) si s-au inscris tot 2 echipe... asa ca, nici o diferenta!

SilverZeus
18th June 2005, 18:25
...pai si anul trecut a fost rusinos ca din 6 echipe, noi am dus 2....numai ca anul asta rusinea e si mai mare, din moment ce avem o reprezentanta castigatoare a unei cupe europene....asta e diferenta fata de anul trecut, cand ne prezentam si noi cu timiditate prin Europa, fara sa ne bage careva in seama.....acum, datorita lui AseSoft ne-am facut si noi un pic cunoscuti (ca prea eram invizibili), numai ca lipsa banilor ne face sa renuntam la multe ...asta e rusinea....mocirla e adanca, iarba e incalcita .... mlastina baschetului din Romania....

eddy_jozsa
18th June 2005, 19:26
aha... inteleg :P mocirla si iarba nu prea avem... poate fisuri in parchet :D

in rest... felicitari clujenilor... se vede ca acolo sunt investitori seriosi care vor sa faca ceva cu echipa.
Nu ca sponsorul sibienilor, al carui patron are o avere estimata la 45 milioane $ dar tine echipa cu 8 miliarde pe an (sezonu viitor). Daca exista vointa, si sibienii se puteau inscrie... asta e... apropo... sloganul sponsorului e "CSU si Atlassib - impreuna pentru performanta"... LOL

mishu
22nd June 2005, 00:40
am trait s-o vad si pe asta... intr-un top al salariilor sportivilor pe care gazeta il publica azi (miercuri) pe primul loc in Romania se afla un baschetbalist... Bulatovic de la Asesoft care a avut un salariu de 280.000 de euro pe sezon... adica aproape dublu decat Dorinel la Steaua... 150.000 care era cel mai mare salariu pt un fotbalist din div. A...

Dumars
22nd June 2005, 11:31
* “Friday night fever” la Cluj


In incercarea de a atrage cati mai multi spectatori langa echipa de baschet masculin, managerul celor de la BU Poli Mobitelco Carbochim, Mircea Cristescu, incearca sa implementeze un concept care exista in sportul american de cateva decenii. “Vreau ca spectatorii sa vina la sala pentru a vedea baschet si show de calitate. O sa incerc sa vorbesc la Federatia Romana de Baschet, pentru a ne programa meciurile vineri seara. Sa stie spectatorii ca seara de vineri este seara baschetului. O sa facem si un show inaintea partidelor, asa cum se intampla de cativa ani si in Statele Unite. Probabil ca, la inceput, nu vom reusi sa jucam vineri seara, pentru ca depindem de meciurile din Challenge Cup, dar o sa facem un compromis”, a mai spus Cristescu.
In planul de restructurare a clubului intra si acordarea unei atentii sporite echipelor de juniori. “In colaborare cu Primaria, vrem sa amenajam zece terenuri. Dorim sa ne concentram mai mult pe «Baby Baschet» si «Mini Baschet», pentru a avea performante mai mari la nivelul copiilor si juniorilor. Bineinteles ca, cel putin pentru moment, acestea sunt niste planuri, dar dorim ca in scurt timp sa le punem in practica”, a mai spus Mircea Cristescu.
Managerul BU Poli Mobitelco Carbochim a mai declarat ca in actiunea sa de schimbare a imaginii baschetului clujean este sfatuit si de fostul jucator al Universitatii si al echipelor din NBA, Washington Wizards si New Jersey Nets, Ghita Muresan. “Vorbesc saptamanal cu Ghita la telefon, mai imi da un sfat, il pun la curent cu ceea ce se intampla la echipa. El a vrut sa faca multe pentru baschetul romanesc, dar nu a fost lasat. Acum cativa ani a dorit sa aduca un antrenor american pentru echipa nationala, care ar fi lucrat pe gratis, dar nu a avut cu cine discuta. Oricum, el ne poate ajuta mai mult de acolo, decat daca ar veni in Romania”, a concluzionat Mircea Cristescu.


Alin SUTEA
Ziua de Cluj

Ieri a mai zis ca vor sa aduca doi americani si ca daca vine Tenter nu mai vor sa ii aduca pe Szijarto, Uce, etc. Tenter a promovat cu echipa sa in prima liga germana si inca nu se stie daca vine.

SilverZeus
22nd June 2005, 11:47
....de unde draq are (sau face rost) Cristescu de atatia bani ca sa faca tot ce a ptomis mai sus????
....insa recunosc ca suna al naibii de frumos....Dumars, maska, sa inteleg ca de acum ne vom intalni vineri seara la meci ?.....cand se reia sezonul, ca deja nu mai am rabdare....:)

eddy_jozsa
22nd June 2005, 12:15
puha, rabdare nu mai am nici eu!!!

Pt clujeni sigur suna f fain ce promite Cristescu... insa incet incet aluneca in groapa deschisa de Carol Dichiu... si devine suspect!! Acum Cluju e inscris in Challenge Cup, iar o retragere ar putea fi o lovitura groaznica pt intreg baschetul romanesc, se poate lasa si cu excluderea echipelor romanesti....

insa, sa speram, ca Cristescu intr-adevar are banii necesari sa faca tot ce v-a (ne-a) promis... bine ca si-a dat seama ca e important sa atragi spectatori la sala (mmmh majoretele alea... yummy... ma mir ca nu vine lumea la sala la voi :P)

silver, maska, dumars, ne vedem la primul Cluj vs. Sibiu al sezonului :D

@mishu: Site-ul oficial Asesoft (parca?) zicea ca Bulatovic are 150.000 pe an... cre k iar e umflatura!

Kobe24
22nd June 2005, 12:43
faza cu bulatovic nu e deloc umflata...este cel mai BINE PLATIT sportiv din Romania.

eddy_jozsa
22nd June 2005, 12:52
pai dada... asta am inteles... dar totusi... de la 280.000 la 150.000 (din pacate nu mai tin minte unde am citit - nu pe siteul Asesoft) e o mica mare diferenta!!

SilverZeus
22nd June 2005, 13:15
silver, maska, dumars, ne vedem la primul Cluj vs. Sibiu al sezonului :D

...TE VOM PRIMI CU MARE PLACERE si daca vrei poti sta alaturi de noi ....numai sa nu-ti ridici degetul din mijloc ca data trecuta.. :P

...BAFTA MARE LA BAC !!!

eddy_jozsa
22nd June 2005, 13:25
mersi mersi :P

sa stii ca nici aici nu v-ar rupe nimeni capul daca ati sta cu noi...
oricum... sa vedem... ori voi sta in galeria noastra (e ok, degeaba ataca unii), ori voi sta cu prietenii din sibiu care dau la universitatea din cluj (vro zece :D), ori voi sta cu voi... vedem... abia astept... numa ca vineri seara e cam naspa pt deplasari.

Cristescu va trebui sa bage adanc mana in galeata cu "marketing", caci spectatorii presimt ca nu se vor lasa asa usor atrasi... si acum doua sezoane ati jucat des vineri seara si tot nu era lume... sau?

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 14:10
asta e ca la meciurile de vineri seara era plina sala , anul trecut la meciurile de sambata la unele meciuri era dezolant de goala sala , dar cand s-a jucat vineri seara era aproape tot timpul plina sala. sambata mai merge omul la o nunta (cand nu e post) la o padure , la o bere , la un fotbal ( pe moina , nu in deal)

MUSTAINE
22nd June 2005, 14:33
la conferinta de presa de aseara, 21 iunie, s-a confirmat faptul ca cei din conducerea echipei B.C. FARUL au renuntat la sustinerea financiara a echipei. La ora asta echipa e fara ''cap''
:no:

Raptor
22nd June 2005, 14:36
Mda ce puteam sa ne asteptam... :headbang:

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 15:39
"baschebalistul american dorit de poli mobitelco carbochim este antwine williams , fundas -extrema , 30 de ani , 1,91 , 85 kg , care i-a fost propus managerului mircea cristescu de bruno roschnafsky. williams a jucat cu bubu in germania , acum 2 ani , cand schwelm a promovat in bundesliga. americanul a activat sezonul trecut in liga secunda iataliana , la imesa osimo , avand procentaje de : 24.6 punce/meci , 6.3 recuperari , 3.2 pase decisive "
citat din ziarul clujeanului de azi

eddy_jozsa
22nd June 2005, 16:17
suna binisor williams asta... e negru? :D
Edit: Vad ca Imesa Osimo a terminat Legadue pe locul 16... da nu tre sa insemne neaparat ca nu-i un jucator bun.

cat despre farul... sunt sigur ca situatia se va mai da peste cap de vro 10 ori pana incepe sezonul urmator... eu nu mai cred nimic.

Avand in vedere ca iarasi multe locuri alocate pt echipe romanesti in cupele europene raman neocupate, am facut o mica statistica, pt a demonstra cat de important este ca o tara sa aibe cat mai multe echipe inscrise:


Tara C1 C2 C3 C4 Tot

Spania 5 3 0 0 8
Italia 4 3 0 0 7
Grecia 3 4 3 0 10
Turcia 2 2 3 1 8
Franta 2 4 3 1 10
Rusia 1 1 4 4 10
Germania 1 4 1 0 6
Serbia 1 5 1 0 7
Croatia 1 1 0 0 2
Israel 1 1 4 0 6
Polonia 1 1 1 0 3
Slovenia 1 1 0 0 2
Lituania 1 1 1 0 3
.
.
Romania 0 0 0(1) 2(5) 2(6)
04-05
Romania
05-06 0 0 1(1) 1(4) 2(5)

Legenda: C1-ULEB EuroLeague, C2-ULEB Cup, C3-FIBA Europe League (EuroCup), C4-FIBA Europe Cup (Challenge Cup)

La echipele romanesti am pus in paranteza cate locuri aveau la dispozitie pt a inscrie echipe...
La celalalte tari toate datele sunt pt sezonul 2004/2005

observam unele lucruri:
-grecia, franta si rusia au cate 10 echipe inscrise in cupele europene (deci pot fi chiar unele care nu prind playofful in tara lor)
-spania, italia, croatia si slovenia n-au nici o echipa inscrisa in competitiile fiba (probabil sunt afiliate la uleb si nu s-au inscris din cauza vechiului conflict)
-EuroCup (C3) este o competitie mult mai importanta decat Challenge Cup (C4-cea castigata de asesoft), in cea din urma inscriindu-se doar echipe din 3 tari care au participante si in euroliga (turcia, franta, rusia). Astfel, sezonul viitor Asesoft ar putea da piept cu echipe din Israel, Grecia, Germania, Lituania

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 17:01
da e negru , in rest mai multe nu pot sa zic , in legatura cu locul pe care a terminat in italia , vezi clavon , super jucator, dar nu e ajutat de echipa

Dumars
22nd June 2005, 20:51
Pt clujeni sigur suna f fain ce promite Cristescu... insa incet incet aluneca in groapa deschisa de Carol Dichiu... si devine suspect!!

Totusi sa nu-l bagam in aceeasi oala cu Diq. Cristescu a fost baschetbalist de nationala si are si ceva recorduri greu de egalat. (77puncte, 24x3) Si in general cam ce a promis s-a realizat.

eddy_jozsa
22nd June 2005, 22:11
...avand procentaje de : 24.6 punce/meci , 6.3 recuperari , 3.2 pase decisive "
citat din ziarul clujeanului de azi
Iata ce zice siteul oficial Legadue:

http://www.legaduebasket.it/player/?id=WIL-ANT-75

Antwine Williams:
2004/2005: 11,9 ppg - 3,8 rpg - 1,7 apg

Hmmmmmm.... bine ca macar in presa putem avea incredere!!! :headbang: :no:

Cosmin Salajan
22nd June 2005, 23:53
cel care a scris stirea imi e prieten si lam intrebat si el o zis ca asa a primit si el informatia . mersi pt informatie, lumai mai greseste nu? sau nu e bine informata

mishu
23rd June 2005, 00:20
orice informatie trebuie verificata din cel putin doua surse... e principiul de baza... pentru jurnalisti nu e o scuza foarte buna asta cu a gresi e omeneste... ca rolul lor e sa ne informeze corect... daia apar tot felul de dandanale prin ziare ca toata lumea crede ca daca a luat zece la compunere in clasele primare poa sa fie jurnalist... va spun eu din proprie experienta ca meseria asta nu e floare la ureche... si sunt foarte multi care isi inchipuie ca o fac super bine si de fapt sunt vai steaua lor...
asa ca spune-i prietenului tau sa nu se mai ia dupa orice pasarica care-i sopteste la ureche... traim dracu in era internetului...
scuze ca am deviat un pic...

alexalex
23rd June 2005, 10:14
http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=65888

ce diferente mari. cei de la gazeta au dat 280.000 si la prosport apare cu 7.500 pe luna=> 80.000 pe an.

eddy_jozsa
23rd June 2005, 10:39
@cosminU: daca informatia despre jucator e luata de la cristescu/de la club, se pare ca asta e "prima masura de atragere a publicului"... atunci cristescu merita un mare :no: , sau poate chiar un :headbang: . Ziaristul... nu prea are nici o vina, dar putea sa verifice informatia.

Despre bulatovic, eu zic ca ambele sume sunt nerealiste... deci pana acum am auzit atatea variante, totul intre 80.000 si 280.000... totusi 80.000 e cam putin... eu cred ca are 150.000 sau asa. Oricum nu-si merita banii :D

Cosmin Salajan
23rd June 2005, 11:36
mai demult n presa sportiva se scria ca bulatovici are acelasi salar ca si DORINEL MUNTEANU la steaua adica 150.000$ , acum brusc gsp neavand subiect de prima pagina au bagat faza cu salarul ala . poate salarul + primele de castigare a europe cup +campionat + cupa sa ajunga pe la suma aia in total

SilverZeus
23rd June 2005, 11:58
...mah, m-ati innebunit cu bulatiovic asta....da ce pana mea mai conteaza pana la urma?.....nici nu ar trebui sa stim cu cat sunt platiti jucatorii...e treaba patronilor, a investitorilor...nu mai cititi si voi ziarele alea de kkt gen Gazeta si ProstSport.....singurul care mie imi atrage simpatia e TotalSport, numai si numai datorita faptului ca sunt 2-3 stirui pe zi despre baschet...in rest si ala ma lasa rece

eddy_jozsa
23rd June 2005, 13:51
pai... putem considera salariile o stire mondena... adica nici un fan al basketului n-ar muri daca n-ar stii salariile...

dar totusi... e interesant... pt ca bulatovic e cel mai bine platit jucator din prima echipa care a adus in romania o cupa europeana.

Mai comparam cu alti jucatori, mai una alta... (si ne dam seama ca Bula nu prea isi merita banii :D)

Si la Sibiu mai apare cate un zvon... de exemplu in timpul returului auzisem ca Darnell ar avea contract de 50.000$/sezon (adica jumatate din buget).

La urma urmei se pare ca Darnell a avut doar 2.000$/luna, iar din sezonul viitor va avea 3.000 (asta numa ca o mica paranteza)

Oare Williams cat va castiga?? Cristescu oricum zice in TotalSport ca echipa sa nu isi poate permite un jucator atat de bun. (ciudat)

mishu
23rd June 2005, 15:30
problema e ca s-ar putea ca banii pe care i-a luat bulatovici in total sa nu fi fost toti oficiali... adica pe hartie... nici nu vreau sa ma gandesc ce impozit ar fi trebuit sa plateasca ghita pentru salariul ala...

Cosmin Salajan
23rd June 2005, 18:59
sau poate io facut donatie ca jiji becali , cel cu oile si cu al jazzera

Dumars
23rd June 2005, 20:48
Eddy minte Cristescu sau tu nu esti la curent?

Astia de la "Ziua de Cluj" zic ca o sa aveti buget la anul si o sa fiti pe podium.
Sau il ia Cristescu la misto pe Vulc?



* Cristescu nu crede in razbunarea lui Vulc


Managerul general al BU Poli Mobitelco Carbochim, Mircea Cristescu, a declarat ca nu ii este teama de eventualele repercusiuni venite din partea actualului vicepresedinte a Federatiei Romane de Baschet, Mircea Vulc, antrenorul echipei CSU Atlassib Sibiu. In sferturile de finala ale play-off-ului campionatului 2004-2005, Cristescu a amenintat ca echipa sa nu va face deplasarea la Sibiu, pentru meciul secund contra CSU Atlassib, fiind nemultumit de arbitrajul din prima partida.
Acest lucru a starnit mania lui Vulc, care l-a amenintat pe Cristescu pe tot parcursul intalnirii de pe malul Cibinului si a instigat publicul la violenta. Pana la urma, clujenii au castigat acel meci, calificandu-se in semifinale. "Nu cred ca domnul Vulc are ceva cu noi. El a fost ales la Federatie sa conduca, deci nu vad de ce ne-ar afecta acest lucru. Sunt sigur ca i-au trecut supararile de atunci, si el trebuie sa-si vada de echipa sa", a declarat Cristescu. El a mai spus ca vede echipa din Sibiu printre favoritele la podium in acest an. "Am inteles ca cei de acolo au pus mana pe niste bani si vor face o formatie mai puternica decat in anii trecuti. Oricum cred ca se vor bate pentru primele locuri", a concluzionat Cristescu.

Alin SUTEA

eddy_jozsa
23rd June 2005, 21:13
Acest lucru a starnit mania lui Vulc, care l-a amenintat pe Cristescu pe tot parcursul intalnirii de pe malul Cibinului si a instigat publicul la violenta. Pana la urma, clujenii au castigat acel meci, calificandu-se in semifinale.

normal, presa trebuia sa-si faca portia zilnica de scandal... cu ce a instigat vulc publicul atunci?!

cat despre locul pe podium... s-ar putea sa fie o aluzie ieftina, adica vulc va influenta campionatul astfel incat sa ajungem pe podium.

in rest... e adevarat... vom avea buget de 8 miliarde (dublu cat sezonul trecut), vin 2 negri si 3 romani... dar tot e mic bugetu... voi si farul ati avut cate 12 miliarde sezonul trecut.

Cosmin Salajan
24th June 2005, 00:16
mai astia de la ziua de cluj :rosu: atata stiu sa scrie in fiecare zi : un artico mde cfr gruia , unu de baschet si daca mai e loc baga ceva barfa :drak: . azi e stire despre tenter. a fost si saptamana trecuta joi , cam la fel , poate nu au ce scrie. asa ca baga toata ziua la baschet, ar fi bine daca ar zice stiri reale nu fabulatzii.
in legaura cu faza despre d. vulc NU ESTE ADEVARAT , am fost la meci , si nu el a instigat .

Dumars
25th June 2005, 14:58
Senai pleaca la Banvit
Chiar daca mai are contract un an de zile cu West Petrom Arad, pivotul Senai Isleam are oferte de la sase echipe din tara (Dinamo, Cluj, Sibiu, Timisoara, Farul si Pitesti), una din Ungaria, dar cea mai avantajoasa din Turcia. „Mi-a spus ca acolo va primi un salariu de patru ori mai mare si se gindeste sa plece. Nu stiam despre ce echipa e vorba, dar apoi am aflat ca e Banvit, din Turcia”, spune antrenorul aradenilor, Adrian Budurean. Senai, care o clauza în contract conform careia poate pleca daca clubul respectiv va plati suma sti****ta, se afla în vacanta la Constanta, acolo de unde va pleca în Turcia, pentru o întâlnire cu managerul acestuia.
Totalsport

Burlacu merge in Italia ca sa isi gaseasca echipa. Mai are oferte din Germania (Bamberg si Alba Berlin) si din Turcia (Banvit)

eddy_jozsa
25th June 2005, 17:26
e Isleam Senai atat de bun?!?! Nu l-am vazut de multe ori jucand si cand l-am vazut nu parea un jucator deosebit...

Dumars
25th June 2005, 19:39
Nici pe mine nu m-a impresionat prea tare. Doar ca e inalt. Daca n-ai pivot e util,
nu stiu de ce Clujul e interesat de el. Ca noi il avem pe Krstanovici.

Cosmin Salajan
25th June 2005, 21:58
krstanovici s-ai prelungit cu un an contractul

SilverZeus
27th June 2005, 09:39
...asa mah !!!!!!!!!!!!....asta doream sa aud......Bravo Krstanovic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! /hello /hello /hello /hello /hello /hello

Cosmin Salajan
27th June 2005, 10:36
si vine si tenter

Dumars
27th June 2005, 21:22
De Tenter nu e sigur. Altfel nu ar mai merge in Germania. A fost azi pe TVR2 la 18 la emisiunea lui O. Ban si a zis ca maine pleaca in Germania sa discute cu conducatorii RCE Falke Nürnberg, cu care a promovat in prima liga. Si apoi decide. Eu ma gandesc ca cei de la RCE Falke Nürnberg vor sa aduca un jucator mai bun ca Tenter ca sa se mentina in prima liga germana.

Crainicul zicea ca Bruno vine sigur. Si ca Krstanovici si MEDVEDJ vor ramane la anul.

eddy_jozsa
28th June 2005, 16:54
misto ca ramane intact lotul vostru....

spuneti-i totusi crainicului ca, la prezentarea echipei, sa anunte jucatorul exact cand intra el in teren... deci nu sa citeasca lista asa sec, ca strica atmosfera, care oricum e... calma :P

SilverZeus
28th June 2005, 17:04
....da eddy, de acord...si pe mine ma enerveaza enorm cand ma uit la omul ala care citeste atat de pasiv numele jucatorilor...automat ma gandesc cum sunt prezentati jucatorii in NBA (cu spectacol de lumini, efecte sonore, etc....cel mai tare crainic este cel de la Detroit, dupa parerea mea)...eu inteleg ca nu putem ca dincolo, dar macar asta al nostruiu sa deschida mai tare gura si sa dea drumul la glas ca pur si simplu nu se aude absolut nimic.... :rosu:

eddy_jozsa
28th June 2005, 18:04
tare e si ala de la Bucks parca..... are o voce de parca mananca lemne :D

La Sibiu, ce pot spune... statia de amplificare a costat 600 de milioane la constructia salii, dar una de calitate extraordinara putea fi cumparata cu jumate (deci 600 a fost doar pe hartie, s-au plimbat banii spre buzunarul cuiva)

Statia noastra e groaznica... trebuie sa te straduiesti mult sa intelegi ce vrea crainicul, in orice parte a salii ai sta... (daca vreti pun odata un fisier quicktime cu prezentarea echipei)

in rest... crainicul nostru e supermisto, activ... citeste numele ca lumea... doar ca "incita" prea rar publicul cu scandari gen "C-S-U"... dar e bine

Cosmin Salajan
28th June 2005, 18:40
persoana care sta la masa oficiala , si anunta faulturile , schimbari , nu are voie sa "incite" publicul la scandari , e alta treaba daca crainicul este altundeva , poate sa strige ce vrea , in limitele bunului simtz, stiu asta la un meci de volei , crainicul statea la masa oficiala si incita publicul si a fost nevoit sa plece de acolo trimis fiind de catre observatorul din partea federatiei internationale , dar asa este la orice sport.

eddy_jozsa
28th June 2005, 19:23
eeeey na.... crainicu de la Pistons unde sta cand striga "Deeeeeeeeeeeeeeetroit, lets go" si alte de-astea???? doar am pus "sa incite" in ghilimele...

un alt exemplu (mai putin faimos) e West Petrom Arad... si acolo crainicul face chestii de genul asta... nu vad nimic rau in asta

Cosmin Salajan
28th June 2005, 20:26
eu iti zic de asta care e la cluj , ca sta la masa oficiala , mai poate sa fie altu , stii noe si unde si la wc, in parcarea din fatza de la sala , in tribune , in spatele panourilor [poate sa fie si sa strige ce vrea daca are microfon .

eddy_jozsa
30th June 2005, 17:06
"Va rugam sa sprijiniti activitatea Federatiei Romane de Baschet prin transmiterea urgenta a cererilor de inscriere a echipelor participante in Campionatul National 2005-2006.Va reamintim ca data limita de inscriere pentru sezonul 2005-2006 a fost data de 17 iunie 2005. Cererile vor fi primite pana la data de 4 iulie 2005. In caz contrar echipele care vor trimite cererile de inscriere dupa aceasta data vor fi sanctionate cu dublarea taxei de inscriere."
Federatia Romana de Baschet

Traiasca profesionalismul! /OLE/

Cosmin Salajan
30th June 2005, 22:39
nici o graba ca la romani , poate se gasesc de craciun sa se inscrie

eddy_jozsa
30th June 2005, 22:45
acum intelegeti si voi.... au managerii vacanta... stau cu burta la soare... si ei sunt oameni, nu? :D

mishu
1st July 2005, 00:07
sunt curios cine nu s-a inscris... oricum e un cerc vicios (bine, de fapt cred ca toata romania e un cerc vicios...) treaba cred ca e asa - multe echipe nu stiu inca pe ce fonduri se bazeaza... asta nu e normal avand in vedere ca la sfarsitul lui iulie inceputul lui august ar trebui sa inceapa pregatirea... dar la cum sunt majoritatea patronilor de la noi e de inteles ca o scalda... sau dau bani cu taraita... si atunci e si normal ca un manager sa intarzie sa inscrie echipa fie ca nu are bani pt inscriere fie ca poate chiar nu stie daca va avea bani pt un an in divizia A si atunci poate cauta sa vanda locul...
din punctul asta de vedere federatia ar mai putea sa acorde o perioada de gratie (ma rog ceea ce a si facut)...
pe de alta parte si dpdv al federatiei interesul e sa aiba cat mai repede echipele inscrise... pentru a putea face un program si bineinteles pentru a redistribui banii care vin de la echipe pentru alte chestii... aici e de inteles federatia care pune penalizari... in felu asta poate sa scoata un ban dublu de la echipele care intarzie sau constrang aceste echipe sa respecte programul stabilit...
pana la urma echipele vor blama federatia, federatia va blama echipele si cercul vicios se va rupe doar cu niste bani in plus... oare mai mira pe cineva.???

Cosmin Salajan
1st July 2005, 10:57
echipa din cluj a intrat de azi in vacanta pana la 1 august , lotul nu este definitivat

Dumars
3rd July 2005, 22:16
Iata programul echipelor romanesti in cupele europene:

Challenge Cup:

Grupa E
Ironi Elitzur Ashkelon (ISR)
Apoel Nicosia (CYP)
BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca (ROM)

Programul jocurilor:
20 octombrie 2005 BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca sta
27 octombrie 2005 Apoel Nicosia - BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca
3 noiembrie 2005 BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca - Ironi Elitzur Ashkelon (ISR)
10 noiembrie 2005 BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca sta
17 noiembrie 2005 BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca - Apoel Nicosia (CYP)
24 noiembrie 2005 Ironi Elitzur Ashkelon
(ISR) - BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj Napoca

EUROCUP

Grupa A
CSU ASESOFT Ploiesti (ROM)
Dynamo St Petersburg (RUS)
SC Azovmash (UKR)
Cholet Basket (FRA)

Porgramul jocurilor:
25 octombrie 2005 ASESOFT - Cholet
1 noiembrie 2005 Azovmash - ASESOFT
8 noiembrie 2005 ASESOFT - Dynamo St Petersburg
15 noiembrie 2005 Cholet - ASESOFT
22 noiembrie 2005 ASESOFT -Azovmash
29 noiembrie 2005 Dynamo ST Petersburg - ASESOFT

Cosmin Salajan
4th July 2005, 11:08
tenter va ramane in germania , cristescu zice ca va mai aduce inca 2 jucatori straini , un fundas extrema si un pivot

eddy_jozsa
4th July 2005, 14:13
Dan Ionescu este noul antrenor al celor de la Gaz Metan Medias. Acesta a absolvit Scoala de Antrenori Belgrad. A fost jucator si antrenor la Elba Timisoara, in ultimul sezon a antrenat lotul national de juniori. In calcul pt postul de antrenor ar mai fi intrat Dragan Petricevici si Horea Rotaru.

(Off-Topic 1) : Mircea Vulc este bunic :D

(Off-Topic 2) : cica la bacul de anul trecut, la geografie s-au cerut 5 orase mari din romania, si un elev a scris cam asa:
Bucuresti, Iasi, Constanta, Timisoara, Clujna-Poca :D :headbang:

Cosmin Salajan
4th July 2005, 14:51
poate se gandea la desene animate POCA-hontas sau cum noie se scrie , felicitari la bunu' Vulc sa-i traiasca nepotul sau nepoata , sa fie de 2 ori mai celebru(a) decat bunicul lui (ei)

Sharkie
4th July 2005, 14:57
Apropos,ce-ai facut la BAC Eddy ?

eddy_jozsa
4th July 2005, 17:05
Acuma vad... Dynamo St. Petersburg e campioana en-titre al FIBA EuroCup.... daca ii batem si pe astia suntem tari!!

(Off-Topic): la orale am luat 3 de 10 :D am inceput azi scrisele cu proba la romana, sper sa ma mentin pe linia de plutire (=5)

Sharkie
4th July 2005, 17:14
Bravo mai !! Bafta in contiuare !!!

Dumars
4th July 2005, 23:21
Era clar ca Tenter daca isi rezolva in Germania nu mai statea pe ganduri. Eu l-am intrebat anul trecut (cand am jucat cu el baschet) daca are de gand sa revina la Cluj, chiar si pe final de cariera si a zis ca niciodata. Acum am vazut ca si-a mai schimbat putin punctul de vedere, dar nu definitiv. Ii doresc bafta la Nurnberg.

Eddy, bafta la bac!

eddy_jozsa
5th July 2005, 18:29
http://www.csusibiu.ro/imagini_csubts/siglacsu110.gif

In sfarsit avem si noi o sigla :D decideti voi daca e faina

Sharkie
5th July 2005, 18:32
Wow ! E chiar misto ! Felicitari !!!

Nightfly
5th July 2005, 22:42
Mai bine puneati fata lui Clavon :P. Oricum arata acceptabil sigla...

marinike
6th July 2005, 22:16
posibilul transfer a lui silvasan la asesoft a cazut definitiv iar echipa ploiesteana isi indreapta acum atentia spre stanescu si carutasu, primul declarand ca regretata faptul ca nu s-a transferat vara trecuta la ploiesti, mai ales ca, se spune, nu si-ar fi primit nici la ora actuala banii de la dinamo.
in alta ordine de idei burlacu si-a mai adaugat o aferta pe lista: Banvitspor

Cosmin Salajan
6th July 2005, 23:19
@marinike nu stiu de unde ai aauzit ca silva s-ar transfera la asesoft , el din iunie a semnat prelungirea contractului pe 2 ani cu optiune de inca 1 . e drept ca asesoftu s-a interesat de el , dar inka 2 ani cel putin ramane la cluj , poate dupaia ca o sa mai creasca in valoare

marinike
6th July 2005, 23:49
iacobescu a facut o declaratie in care spunea ca si-l doreste la ploiesti inainte de a-si prelungi contractul. acum tot el a declarat ce am postat eu mai sus. deci interes al asesoftului a fost pt silva

eddy_jozsa
7th July 2005, 17:39
Ia sa vedem ce-au decis "mai marii" federatia la cica sedinta lor:


Mingea oficiala in Campionatul National de Baschet editia 2005-2006 va fi Molten, Spalding, Wilson astfel:
Seniori masculin – Molten, Spalding, Wilson numarul 7, din piele naturala si piele sintetica. Nu se admit sub nici o forma mingile din plastic.
Hehehehehe :D Alo, Rapidu, se aude?

Dar sa trecem la lucruri mai serioase:

Incepand cu campionatul 2006-2007 in Divizia B vor fi legitimati maximum 3 jucatori mai in varsta de 25 ani.
...interesant


Campionatul National Divizia A 2005-2006 masculin:
Se va desfasura dupa o formula de 14 echipe, echipele clasate pe locurile 13 si 14 retrogradand in Divizia B
Echipele clasate pe locurile 11 si 12 vor sustine jocuri de baraj cu locurile 1 si 2 din Divizia B dupa desfasurarea turneului final.
In acest mod divizia A masculin editia 2006-2007 se va desfasura dupa o formula de 12 echipe, respectiv primele 10 echipe din campionatul 2005-2006 si cele doua castigatoare ale meciurilor de baraj.

Absolut aberant... cum dracu sar astia asa de la 12 la 14 si iar la 12, de parca ar fi un lucru firesc, chiar si fara sa anunte pe nimeni.
Sezonul trecut au fost 12 echipe, au picat 2 (Iasi si Rapid), au promovat doua (Oradea si Tg. Mures?) si hopa.... 14 echipe. Care sunt cele 2 in plus?? Poate vom afla si noi la toamna... :headbang:


In campionatul 2005-2006, primele 8 echipe clasate dupa faza tur/retur cu etape saptamanale vor desfasura faza play off astfel:
Primul tur – 2 din 3 (1 – 8 primul joc la echipa mai bine clasata)
Al II-lea tur – 3 din 5 (1 – 4 primele doua jocuri la echipa mai bine clasata)
Al III-lea tur Finala mare (4 jocuri din 7; doua jocuri la echipa mai bine clasata, 3 la mai slab clasata si 2 la mai bine clasata)
finala mica (2 jocuri din 3; primul joc la echipa mai bine clasata)

Mda.... in sfarsit finala va avea 7 meciuri!! Dar in rest, ramane stupiditatea cu turul 1... chiar nu puteau sa bage 5 meciuri macar?? Sibiu-Cluj de sezonu trecut a fost un exemplu clar ca primul tur de playoff merita 5 meciuri... pt spectacol :P
Si la finala mica puteau sa nu fie asa zgarciti, eu alegeam tot 5.


Cupa Romaniei este o competitie deschisa la care trebuie sa participe echipe din toate esaloanele de baschet.
La masculin se va desfasura incepand cu luna ianuarie 2006 dupa un program stabilit de urmatorul birou federal care va avea loc la data de 16 august 2005.

Aha... august 2005... for sure... sigur iar se incurca astia cu programul lor si muta de 5 ori datele de desfasurare!


Numarul de jucatori straini : 3 jucatori straini pe foaia de arbitraj la Div A
2 jucatori straini pe foaia de arbitraj la Div B

Nimic nou sub soare....


Orele de disputare ale jocurilor:
Div A - Sambata orele de incepere intre 16-19
Vinerea orele de incepere intre 16-19 numai pentru jocurile televizate pe posturi nationale
Duminica pentru echipele participante in Cupele Europene

Idem...


La CN de Baschet 2005-2006 Divizia A feminin si masculin in deschiderea jocurilor se va intona imnul national varianta prescurtata.

hehehehe :D "varianta prescurtata" de la desteapta-te romane am auzit-o la carcotasi: "scoala-te, scoala-te, puturosuleee" :D (am inceput cu caterinca, termin cu caterinca)

Danila
7th July 2005, 19:33
si e interesant si faptul ca au bagat si tineret de anul asta...asa k...ink o aventura incepe pentru mine:D

mishu
7th July 2005, 22:20
singura chestie notabila mi se pare aia cu divizia B - maxim trei jucatori peste 25 de ani... e super ok... vor disparea echipele de pensionari ai baschetului si se va da o sansa tinerilor...dupa mine ar fi trebuit sa mai bage o regula de genul ca fiecare echipa sa aiba cel putin doi jucatori sub 20 de ani... si asta nu numai la divizia B ci si la A... adica sa se dea o sansa juniorilor mai talentati...
chestia cu imnul iar mi se pare ok... se da totusi o nota oficiala la toata intalnirea... daca dupa aia ar fi si niste prezentari facute misto la echipe...
ii dau dreptate lui eddy ca primul tur e aiurea doua din 3... e pacat ca o intalnire sa fie decisa de numai trei meciuri... plus ca mai ales in provincie mai multe meciuri inseamna si mai multi bani din bilete... mai multa reclama pt sponsori... ori federatia ar trebui sa-si doreasca sa aiba niste echipe mai bogate...
sistemul cu 14 echipe mi se pare o idiotenie... nu o sa progresam prea mult asa... o sa vedem iar scoruri gen 135-65... si alte dastea...
va dau un exemplu de sistem competitional... 10 echipe... obligatoriu 4 meciuri in pre-sezon... pe urma prima faza fiecare cu fiecare tur-retur... apoi... primele 6 iarasi fiecare cu fiecare tur-retur pentru pozitia in clasament (foarte important pentru playoff)... ultimele patru fiecare cu fiecare tur-retur pentru cele doua locuri de playoff ramase... apoi playoff... cele sase de sus cu cele 2 de jos fac un playoff de 8... pe sistemul 3 din 5 pana la finala 4 din 7... ultimele doua... locurile 9 si 10 joaca o serie 4 din 7 pentru ramanerea in prima liga... din divizia B promoveaza o singura echipa (cred ca e clar ca divizia B... cat e ea de mare... nu poate furniza mai mult de o echipa puternica pe an care sa reziste un sezon intreg...)... io zic ca in trei ani cu un sistem ca asta o sa progresam mult... in primul rand pentru ca sunt mult mai multe meciuri... practic se joaca de doua ori tur-retur... sistemul presupune un ritm de jocuri sambata-miercuri (desiguri echipele din cupele europene pot sa-si amane meciurile)... si astfel se elimina o gramada timpii morti... practic te antrenezi jucand cam cu se intampla in nba... asa te antrenezi o saptamana pentru un meci... e greu sa-ti motivezi jucatorii toata saptamana prin antrenamente... asa ai jucat sambata... liber duminica... luni, marti antrenamente... miercuri seara joc... joi dimineata recuperare... seara si pe urma vineri antrenamente... sambata joc... jucatorii sunt mereu in priza... vor avea avantaj echipele cu banca lunga... plus ca pentru manageri ar insemna bani in plus sa aiba un numar dublu de jocuri...
ma rog ar mai fi si alte avantaje... poate si dezavantaje dar cred ca pentru nivelul la care suntem noi acum ar fi super ok...
plus ca se va constitui si o liga a doua destul de tare... si apoi in vreo cinci ani poti mari numarul echipelor din prima liga... ca sa nu mai zic ca ideal ar fi sa pui un buget minim de accedere in divizia A... undeva pe 250.000 de euro...

MUSTAINE
8th July 2005, 11:05
medias vrea sa-i transfere pe paltinisanu,lupusavei si dumitru. la constanta nu sunt bani nici pentru inscriere, iar jucatorii sunt liberi sa-si caute alte echipe. sibiul vrea ceva jucatori romani buni dar inca nu se dau nume

ady_rar
8th July 2005, 11:17
Vorbind de Medias am inteles de pe pagina web a clubului ca se organizeaza un fel de selectie.Poate sunt baieti interesati pe aici ........www.gazmetan.frbaschet.ro

eddy_jozsa
8th July 2005, 14:29
@mishu: sistemu cu 10 echipe... ce sa zic... e putin complicat sisemu tau... si nush, imi place sa vad mai multe echipe...

mi-a placut de exemplu sezonul trecut, cand am jucat cu alexandria, rapid, cernavoda... echipele de play-off pot juca cu astea fara nici o presiune, si asa avem parte de un spectacol supermisto... cu tot arsenalu... ce conteaza scoru?? (noi batusem pe cernavoda cu 126-60)

desigur cel mai bine ar fi cu 14 echipe de valoare apropiata, dar si asa cum a fost anul trecut, cu meciuri "lejere" cu vro 2-3 echipe mai slabe, ar fi ok... parerea mea

ceea m-a deranjat e insa felul in care au anuntat... trec la 14 pt a se intoarce dup-aia la 12... e aiurea... plus ca au anuntat intr-un colt mic al siteului!

de bugetu minim ce sa zic... 250.000??? Da, ar fi o idee, daca vrem un campionat cu 3 echipe: Dinamo, Asesoft, Carbochim.

Faza cu imnul e ok... poate il vedem pe Funar in sala Horia Demian :D

in rest... mai gasiti stiri pe totalsport.ro... printre ultimele:
-cristescu vrajeste potentialii sponsori ca se muta cu echipa la bucuresti daca nu se baga ei
-west petrom inca nu stie de unde va lua banii pt sezonul viitor, momentan stau destul de rau
-petrom e dispusa sa ajute pe elba timisoara in continuare, insa vor sa schimbe structura clubului

mishu
8th July 2005, 17:04
io ziceam de bugetul asta minim ca ar fi ok de bagat in vreo cativa ani... cand mai creste valoarea si mai vin sponsorii...
referitor la ceea ce zici tu ca vrei sa vezi mai multe echipe... mie chiar nu mi se pare ok sa vad un meci de genul ala de care zici tu... nu e nici o satisfactie ca bati niste desculti la 60p diferenta... si pe urma vine si te bate cineva de valoare apropiata la 5p... prefer sa am niste meciuri tari... pentru ca noi avem nevoie acum sa crestem un pic nivelul campionatului... sa stii ca chiar si cu 10 echipe poti sa ai meciuri in care sa castigi la 10-20p... iar satisfactia va fi mult mai mare cand stii ca ai batut o echipa care ar putea sa te bata data viitoare...

Cosmin Salajan
9th July 2005, 00:38
eddy stai linistit Funar bacsy(cred ca asa se scrie) nu o fost la nici un meci cat a fost el primar , chiar daca au fost sferturi de cupe europene , sau juca nationala. mai bine ne certam cu maghiarii ( apropo pretena e unguroaica) + ca o picato la examen amu . las ca o foat faine meciurile cu alexandria si cernavoda

mishu
9th July 2005, 03:58
off topic: mama ce tare e graiu... nu am mai auzit de mult, n-am mai fost de vre-un an prin partea aia... no...

Dumars
9th July 2005, 09:28
A mai fost si Funar la cateva meciuri. Stiu sigur ca la cel la care se strangeau fonduri pentru operatia lui Tudor Dumitrescu (sdr.Wolf-Parkinson-White) a fost. Si a mai fost la cateva meciuri.

Am inteles ca Wayne Clarke se antreneaza cu Dinamo. Dar asta nu inseamna neaparat ca va si semna cu ei. Dar sanse sunt.

Kobe24
9th July 2005, 09:57
Cristescu vrea sa mute echipa la Bucuresti...motivul: nu are sprijin a celor din Cluj...ar fi o PORCARIE...la Cluj baschetul e la el acasa...dupa c k la constanta....se c se intampla.... Cred ca totusi....e doar o "diversiune" asa cum a fost si dupa meciul 1 cu Sibiul sa dea un semnal de alarma.

mishu
9th July 2005, 10:08
e clar diversiune... n-are cum sa mute echipa la bucuresti si sa se mai si uneasca cu steaua... cu care a fost rivala la titlu la inceputul anilor 90...
e un santaj sentimental de genul imi iau lucrurile si plec... poate se trezesc sponsorii si fac niste dovezi de dragoste...

dinamo anunta un buget de 500.000 de euro si pe wayne clark... poate asa se mai duc si bucurestenii la baschet sa-l vada pe human highlight din romania...

Kobe24
9th July 2005, 10:23
in cazul in care vine clark la dinamo....atunci mah duc si eu la meciurile lu dinamo(la bucuresti).....normal ar trebui sa fie sala plina acolo. Sala aia e principala lor problema ar trebui sa se mute...sau sa o modernizeze kt de kt.

Nightfly
9th July 2005, 10:35
Nu shtiu daca am mai zis-o pe aici, dar de ceva timp se preconizeaza construirea unei noi sali a sporturilor in complexul Dinamo, deocamdata este la stadiul de proiect insa in curand or sa se demareze lucrarile.[ sursa din interior :P(sunt junior acolo:P) ]

Danila
9th July 2005, 10:41
LOL!Unde il anunta dinamo pe wayne?LOL...nu o sa vezi asa ceva iti spun eu...

mishu
9th July 2005, 11:11
ok... poate il anunta a fost prea fortat... se pare ca il vor..."Cu Virgil Stanescu mai sintem inca in tratative", a precizat Popescu. "Au aparut la sala si citiva sportivi valorosi, printre acestia numarindu-se si Wayne Clark, omul-spectacol de la West Petrom Arad". "Ma antrenez aici pentru a fi in forma. Nu stiu daca voi ramine sau nu la Dinamo, nu vreau sa spun nimic. O sa vedem ce se va petrece in aceasta vara", a comentat Clark.

Danila
9th July 2005, 11:16
O intrebare am:unde ai citit asa ceva?sau unde ai auzit?pentru ca singura data cand a fost in sala la dinamo, wayne a fost cu mine si cu bici pentru un reportaj in GSP.Atat!Pe urma a plecat a doua zi la Treviso.Dupa ce s-a intors de la treviso a mai stat 2 zile in romania dupa care a plecat(ieri) in state...si din cate mi-aduc aminte...bici si cu mine l-am dus la aeroport...si va zic eu,wayne si dinamo-no way.Si nu a facut nici un antrenament la dinamo apropo... a mai facut 1 saptamana in sala la rapid, pentru ca mai mergeau si alti jucatori din A ca uce, santana, bogdan popescu si altii...si acolo a jucat numai 3 la 3.Adik nici macar antrenament nu a facut

mishu
9th July 2005, 11:23
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=8139

bogdan vine sa joace divizia A?

Danila
9th July 2005, 11:42
iti zic eu:BULL SHIT!

MUSTAINE
11th July 2005, 11:27
wayne clark la dinamo? buna gluma! la sibiu ce transferuri se aud? stiu ca e echipa cu pretentii si pana acum chiar n-am auzit de nici un jucator roman bun curtat de sibiu

Raptor
11th July 2005, 12:44
Eu sunt sigur ca Wayne n-a zis in viata lui ce au pus aia acolo... nici nu cred ca a vorbit vreodata cu ei! Deci n-am decat sa le zic vreo 2-3 vorbe... "frate... nu mai fi ashea" :headbang:

MUSTAINE
14th July 2005, 09:32
sa fim seriosi. wayne clark nu va juca in romania. per ansamblu transferurile s-au cam terminat, la sibiu mai astept ceva miscare si la cluj iar la ploiesti diferenta o vor face tot jucatorii straini. dinamo nu are inca antrenor :no: iar c-ta au ajuns de rasul curcilor :headbang:. asa ca ploiesti,dinamo,cj si sibiu vor ocupa primele 4 pozitii in campionat :yeah:

Dumars
14th July 2005, 14:50
Si Mediasul mai are intentii de prea-marire. Au adus antrenor nou si vor sa il aduca pe Dan Paltinisan de la Timisoara. Si mai vor si altii. Si astea nu-s doar zvonuri.

Profetu
21st July 2005, 14:24
cand incepe urmatoarea editie a campionatului national de baschet ?

marinike
26th July 2005, 13:54
putin oftopic:
stiati ca romania are in echipa nationala de baschet feminin o jucatoare, Ildiko Vass (de origine maghiara), care a fost cosgetera bundesligi in sezonul care tocmai s-a incheiat?
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=9317

Nightfly
1st August 2005, 10:46
De pe 11 Iulie sala Dinamo a fost inchisa. Se pare ca va ramane asa pentru o perioada lunga de timp deoarece se va darama pentru a lasa locul uneia mai noi si speram mai mari. Lucrarile au demarat, urmand sa fie terminate in primavara anului viitor. Ce nu stiu este insa unde va juca echipa de baschet Dinamo meciurile de acasa sezonul urmator.

Raptor
1st August 2005, 10:55
Frumos ar fi sa se construiasca una exact la fel (pentru ca oricum nu e loc). Sa recunoastem ca din punct de vedere arhitectonic (mai ales al amplasamentului tribunelor) era o sala excelenta :headbang::headbang::headbang::headbang::headbang: :headbang:

mishu
1st August 2005, 10:57
pei cum la floreasca nu se mai joaca baschet singurele variante sunt: sala polivalenta, sala agronomia, sala rapid (unde nu o sa joace sigur:):))... sala bnr...
mie cea mai logica varianta mi se pare agronomia... asta daca nu ii conving astia de la dinamo pe cei de la federatia de handbal sa le dea floreasca (faza e ca nu stiu daca mai sunt marcaje pentru baschet acolo...)

marinike
1st August 2005, 11:02
dc se va juca la agronomie va fi mult mai bine (din punctul de vedere al meu, al spectatorului) decat la vechea sala.
cat despre noua sala probabil ca mai marii clubului au auzit voci care sa rosteasca incomvenientele vechii locatii si vor face tot posibilul ca dinamo sa aiba o sala decenta.

@mishu: de ce si de cand nu se mai joaca baschet la floreasca? eu unul habar nu aveam.

Danila
1st August 2005, 11:20
daca dinamo joaca in agronomie, sportul unde o sa mai joace?

marinike
1st August 2005, 11:23
dar nu pot juca la ore diferite? doar n-or distruge gazonul :drak: ?

Danila
1st August 2005, 11:43
se aglomereaza sala ca nu sunt doar ei, mai sunt si fetele, si facultatea...asta presupune si antrenamente la agronomie, nu e asa usor...

eddy_jozsa
1st August 2005, 12:14
yipeeeeeeee, o ramas dinamo fara sala /OLE/

nu, dar pe bune, era timpu sa se renunte la sala asta din evul mediu :P

apropo... stiati ca anu asta avem 14 echipe?? ca asa vrea federatia... rapid si iasi nu au mai retrogradat... degeaba s-a zbatut brasovu 7 meciuri!!! probabil iasiu o facut presiuni mari-mari, si astia de la federatia au fi zis, hai ca e loc pt toti.

si, pentru ca tacamul de logica sa fie complet, din sezonul 2006/2007 ne vom intoarce la sistemul cu 12 echipe.

Atat despre superba federatie, cu conducerea asta care a adus un suflu nou in baschetul romanesc....

Euroliga ne asteapta (...in the year 2525)

mishu
1st August 2005, 13:13
@marinike... s-a mai discutat aci pe forum... floreasca e acum a federatiei romane de handbal... au si birouri acolo... si din cate am vazut la tv nu mai e decat marcajul de handbal pe podea (care cred ca nu mai e parchet ci ceva sintetic)...

in afara de agronomie chiar nu vad unde ar putea juca... banuiesc ca la pret nu se compara cu polivalenta... sau cu bnr de exemplu... e clar ca se aglomereaza dar macar pentru un antrenament pe zi si pentru meciuri tot o pot folosi... plus ca cu ocazia asta ar duce instalatiile lor in agronomie... ceea ce ar fi o binecuvantare pentru ca oboselile alea pe care le stiu eu ar trebui sa iasa la pensie... pentru celelalte antrenamente poa sa mearga si la o sala neomologata pt divizia A...
ar mai fi olimpia, acu mi-a venit in minte... dinamo s-ar simti acolo ca acasa avand in vedere dimensiunile... dar nu stiu daca e buna pt divizia A... parca fetele jucau acolo...

Dumars
2nd August 2005, 09:32
La Cluj s-a reunit lotul. Nimic nou sub soare, fata de ce s-a mai scris pe aici.
Veniti Mihai Popa si Bogdan Dragus (Gaz Metan Medias) si Bruno Roschnavsky (Germania).
Acum e sigur, a plecat Milan Medvedj(liga secunda sarba). Dar e important ca a semnat Krstanovic (si el a avut oferte din primele doua esaloane sarbesti).
Inca se mai incearca aducerea a doi jucatori din strainatate, daca se gasesc banii necesari.
Vor avea un cantonament la Busteni, iar apoi se pregatesc la Cluj pentru noul campionat ce va incepe pe 3 octombrie.

eddy_jozsa
2nd August 2005, 13:59
eh... pai mare treaba n-au facut deci clujenii pana acum... Mitza Popa e un conducator foarte bun si rapid, si despre Roschnafsky din auzite stiu ca e bun...

...pai, sa vina strainii aia 2, ca altfel le va fi greu in cupele europene...

care vor fi obiectivele pt noul sezon??

La Sibiu nu s-a mai miscat nimic de atunci, cica zilele astea ar trebui sa soseasca Darnell Clavon + cei 2 prieteni promisi, care urmeaza sa inceapa tratativele cu conducerea. In rest, cu siguranta vor mai lua 2-3 romani, asta cu o zi inainte de trade-deadline, iau ce a mai ramas... finantatoru nostru e cam zgarcit!

Aha... 3 octombrie!!! Deci mai avem 2 luni de suferit... mai tzin minte acum 2 sezoane parca, cand primul meci a picat fix de ziua mea, CSU vs. Elba p 4 octombrie 2003 parca, o fost fain :D

mishu
2nd August 2005, 15:20
p 4 octombrie 2003 parca
tu nu esti sigur cand e ziua ta :D

Cosmin Salajan
2nd August 2005, 15:35
sala floresca e a federatiei de handbal , numai ca si ei au o hiba , nu o pot omologa pt meciurile internationale ( nu este loc destul in spatele portzilor ) marcaje sunt de handbal si volei , stiu ca leam vazut sambata . in rest este o lipsa de sali de joc in toata tzara , nu numai in bcuresti , pe langa salile de joc , foarte greu se gasesc sali unde se poate antrena o echipa , iar progrmul lui bombo (400 de sali de sport) o fost asa de campanie electorala . nu se pot tzine inauntru numai meciuri "oficiale" de aschet
in rest handbal , volei nici vorba

eddy_jozsa
2nd August 2005, 17:04
@mishu: cred ca m-am nascut de ziua mea... :D nu, dar nu mai stiam exact anul in care o fost meci de ziua mea :P

lipsa de sali...!? nu stiu, in sibiu nu prea e. alea 400 cred ca s-au construit, ca doar au facut bombo si tiriac un pariu si unul i-a luat altuia masina sau asa... (psd still sucks, dar asta-i alt subiect)

la sibiu situatia sta cam asa:

-sala transilvania, 2.500 de locuri, cea mai moderna din tara... insa se spunea ca terenul e prea mic pentru meciuri internationale de handbal..... in contradictoriu am vazut un articol in ziar in care cica scrie ca romania vrea sa organizeze CE de handbal feminin in 2009 si Sibiul ar putea gazdui meciuri (in rest nu ma pasioneaza sportu asta :P)

-sala "de la teatru", vechea sala unde juca CSU pana in 97, o sala foarte asemanatoare cu cea de la dinamo, tot asa cu tribune micutze in spatele cosurilor... pentru antrenamente si pentru juniori e ok, dar nu e incalzita -> probleme iarna!! si de omologare pt. divizia A nu mai poate fi vorba

in rest, in ultimii ani s-au construit 2 sali foarte bine dotate, una pentru liceul "Goga", si una pentru liceele "Brukenthal" si "Arte", in cea din urma am fost si eu, si arata supermisto, e cam cea mai buna din judetz dupa sala transilvania. aici se pot tine linistit antrenamente, sunt si vestiare, bine iluminata, etc etc

in rest, mai sunt si alte licee cu sali de sport (mai vechi) cam lasate in paragina... eu am fost in una unde intre linia terenului de baschet si perete erau cam 50 cm! nasol

Dumars
5th August 2005, 17:21
Felicitari lui Vlad Moldoveanu.
Si sper sa nu ramana doar la potentialul de 5 stele, ca multe "potentiale talente" de pe la noi.

http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=10406

Totusi, cum este fiul lui Carmen Branisteanu Tocala si il cheama Moldoveanu? Ca si chestie. Stie cineva?


Fundasul Jovan Manovic, 28 de ani, este dorit de BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj. Croatul a evoluat în ultimii ani în Slovenia, Portugalia, Croatia si Fransa. El a facut parte, în stagiunea 2004-2005, din lotul echipei fraceze Dijon, însa nu a jucat prea mult.


http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=10408

eddy_jozsa
5th August 2005, 20:15
...unde raman americanii pt cluj? :P

Dumars
5th August 2005, 23:31
Raspuns:
In America ... :P

Dumars
8th August 2005, 19:23
Virgil Stănescu a semnat cu Spartak Sankt Petersburg pentru 180.000$/an. Si pe deasupra s-a mai şi certat cu cei de la Dinamo.


Sursa
Stirile TvSport

Cosmin Salajan
8th August 2005, 21:22
croatul care se zicea ca vine la cluj a semnat cu ceva echipa de la el din tzara

eddy_jozsa
8th August 2005, 21:30
nu s-a stabilit calendarul competitional?? vreau sa stiu cand pica Cluj cu Sibiu :D

Dumars
8th August 2005, 23:43
Mihail Laurentiu (alias Dragan Petricevici) a semnat cu o echipa din golful Persic.

http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=71137

Danila
9th August 2005, 09:58
clujul e zgarcit la bani

eddy_jozsa
9th August 2005, 14:18
sibiul e si mai zgarcit la bani!!

Si totusi:


Fraţii Mocanu au fost transferaţi la CSU Sibiu
Fraţii Viorel şi Ionuţ Mocanu vor semna contracte de joc cu CSU Atlassib Sibiu, formaţie ce a încheiat sezonul trecut pe locul al cincilea. Cei doi vor fi din nou coechipieri după ce, în sezonul 2002-2003, s-au aflat în lotul lui Dinamo Erbaşu. Ionuţ (29 de ani, pivot, 2,08 metri), a evoluat în sezonul trecut pentru Farul, în timp ce Viorel (28 de ani, extremă, 2,04 metri) a fost componentul lui Poli Carbochim Cluj. (Sursa: ProStpor)

Dupa un zvon (de pe forumul frb), si Elemer Tordai va ajunge la Sibiu... 'om vedea dak e adevarat, ca in ultimii ani cam in fiecare pauza de iarna si de vara aparea un astfel de zvon, dar pana la urma tot la alta echipa ajungea (Cluj, Arad, Dinamo, Medias)

Petricevic asta chiar a luat titlul cu Cluj!?

Dumars
9th August 2005, 22:29
Petricevic asta chiar a luat titlul cu Cluj!?
1995-1996
Si avea 26-27 ani. E ceva nu?





Dupa un zvon (de pe forumul frb), si Elemer Tordai va ajunge la Sibiu... 'om vedea dak e adevarat, ca in ultimii ani cam in fiecare pauza de iarna si de vara aparea un astfel de zvon, dar pana la urma tot la alta echipa ajungea (Cluj, Arad, Dinamo, Medias)


Eu as zice ca mai bine nu ar veni. (Pentru binele Sibiului)
E un jucator destul de bun, dar cam labil psihic. Si tot timpul gaseste vinovati in jurul lui, exclusiv.
La Medias a fost vioara intai si se pare ca i-a priit pana la un punct atat lui, cat si echipei. Dar crezi ca Vulc ii va accepta fitzele? Si se va intelege cu Darnell?

Fratii Mocanu cred ca va vor fi de folos. Sunt relativ constanti.
Si ce mai ramane din Farul? Doar Vlad Boeriu?

mishu
9th August 2005, 22:36
parca vad ca farul o sa se retraga din campionat... inainte sa inceapa...

eddy_jozsa
9th August 2005, 22:40
nu vreau sa se retraga... ce se mai aude de hatcher?!

SilverZeus
9th August 2005, 23:04
Fratii Mocanu cred ca va vor fi de folos. Sunt relativ constanti.
Si ce mai ramane din Farul? Doar Vlad Boeriu?

...pe mine m-a dezamagit foarte mult Viorel si ma bucur ca a parasit Clujul.....insa, dpdv al Sibiului, decat panarama aia de bielorus (...si nu ma refer la Hamutovski...:D) e mai bine....

...Farul e deja hopa-mitica: azi il vor pe Scola, maine se razgandesc si renunta la tot...is curios: eddy zicea ca s-a marit divizia....nu se stabileste o data pozitia Farului ptr sezonul urmator ????

...Hatcher auzeam ca i s-ar face cu ochiul dinspre Dinamo.....poate ca a inchis el ochii si nu a observat asta.... :drak:

eddy_jozsa
9th August 2005, 23:12
ce stii cu ce vine farul... parca vezi ca anunta ca se retrag si ii vedem in prima etapa cu cel mai tare lot

hmmmm.... oare de ce imi aminteste asta de clujul din sferturile de sezonu trecut? :D eh, tre sa-mi pregatesc de pe acum rautatile, in 2 luni incepe campionatu :P abia astept cluj vs. sibiu sau sibiu vs. cluj, sa vedem ce e in toamna....

SilverZeus
9th August 2005, 23:23
ce stii cu ce vine farul... parca vezi ca anunta ca se retrag si ii vedem in prima etapa cu cel mai tare lot

hmmmm.... oare de ce imi aminteste asta de clujul din sferturile de sezonu trecut? :D ....


...chiar, de ce?...dar v-au zdruncinat serios minutele alea de suspans, nu ?

alexalex
10th August 2005, 13:05
ziarul Prahova:
"Finantatorul Sebastian Ghita si Alexandru Iacobescu, presedintele executiv al campioanei Romaniei la baschet, CSU Asesoft Ploiesti, au efectuat, la sfarsitul saptamanii trecute, o deplasare in capitala Serbiei.
Unul dintre obiectivele pe care le-au avut in vedere cei doi a fost consultarea cu fosta mare glorie a team-ului din capitala Prahovei, Vlado Arnautovic, precum si cu un impresar cu rol de scouter al echipei din Ploiesti, intentia oficialilor Asesoft fiind clara: identificarea unor jucatori din tara vecina capabili a imbraca tricoul alb-albastru, si a face fata cu brio rigorilor puternicei competitii europene in care este angrenata campioana tarii.
Cei doi au revenit in tara incarcati de rapoarte si...casete despre potentialii jucatori din Serbia si Muntenegru, care au suficienta valoare pentru a semna cu formatia ce combate in Sala Sporturilor Olimpia, urmand a le analiza, cat mai repede posibil, si a se hotari asupra catorva talente care sa devina viitori coechipieri ai lui Helcioiu & co. La mare cautare este postul de pivot, ramas vacant dupa renuntarea la "batranul" Bulatovic..."
"Vizita la Belgrad a coincis si cu o veste buna pentru majoritatea fanilor "galacticilor" baschetului romanesc, Ivan Krasic si Vladimir Kuzmanovic, doi dintre artizanii cuceririi FIBA Europe Cup, anul acesta, anuntandu-si intentia de a mai evolua inca un sezon in tricoul Asesoftului. "In proportie de 95%, Krasic si Kuzmanovic vor continua la noi, singurele lucruri ce ar mai fi de pus la punct fiind salarizarea si semnarea formalitatilor necesare pentru ca ei sa evolueze la Ploiesti", suna declaratia lamuritoare a lui Alex Iacobescu, care a precizat ca ar mai putea fi adusi inca cel putin doi jucatori sarbi.
In alta ordine de idei, acesta va organiza curand o conferinta de presa, cu intentia de a anunta obiectivele trupei lui Mladen Jojic din stagiunea viitoare, precum si noii sponsori ai gruparii finantate pana acum, exclusiv, de Sebastian Ghita.
Presedintele executiv spera sa incheie angajamente cu un numar cat mai mare de persoane juridice doritoare de a sustine cea mai mare performera a sportului prahovean. Cei care vor varsa in contul campioanei sume consistente vor fi prezentati oficial cu prilejul anuntatei conferinte de presa.
Din sursele noastre am aflat ca, s-ar fi ajuns, deja, la un acord verbal cu celebra Mc Donald's, la finele saptamanii avand loc o intrevedere si cu reprezentantii Dero Lever Romania. Celelalte necunoscute vor fi deconspirate cu prilejul intrevederii cu presa, dupa ce, in prealabil, se vor fi semnat angajamentele intre cele doua parti.
De asemenea, se vor purta negocieri cu edilii municipiului pentru includerea CSU Asesoft in structura Clubului Sportiv Municipal (CSM) Ploiesti."



in sfarsit cateva vesti despre achizitii. ma bucura si faptul ca la Asesoft se cauta si chiar se gasesc sponsori importanti . din cate am inteles eu au fost facute niste pachete promotionale pentru sponsori (aparitii pe panourile publicitare din sala, pozitii pe tricouri pentru numele sponsorului, transmisiuni televizate ale meciurilor, materiale promotionale, prezentari etc..). iata ca daca vrei si chiar esti interesat poti atrage niste fonduri de la diverse firme (bine trebuie sa ai si performante ca sa reusesti).
adica pentru ca o echipa sa poata vorbi de transferuri trebuie sa vorbeasca mai intai de sponsori, management, transmisiuni tv etc..... jucatori buni se gasesc apoi.

Dumars
10th August 2005, 23:35
West Petrom Arad 'la' transferat pe americanul David Morris (24 de ani, fundas).
"Aşa scrie totalsport"

Şi Adrian Voinescu la EuropaFm la stirile de la ora 21 a spus ca Asesoft, pe lângă
cei 2: Kuzmanovic şi Krasic, au mai achizitionat doi sârbi. Unul dintre ei a mai fost la Asesoft sezonul trecut, dar s-a accidentat şi nu a mai putut juca.

eddy_jozsa
11th August 2005, 13:08
aha... probabil Okokolici ala de o dat de 3 intr-un meci in Europe Cup si o cazut....

oricum, nu cred ca se pune problema cine ia campionatu sezonu asta... lupta mare se va da pt. locul 2 :headbang:

is curios cum e americanul de la Arad, astia parca n-aveau bani...

citat Morris: "Nu stiu prea multe despre baschetul romanesc, dar am auzit ca sint citeva echipe bune aici. Sper sa fi facut o alegere inteleapta”

hahahha... intr-adevar o alegere inteleapta acest superb campionat :D

Danila
11th August 2005, 13:37
americanul de la arad ia 1000$ pe luna...nu stiu insa cum joaca...am auzit ca nu e foarte tare dar pentru arad o sa fie bun.Asesoft is full of bullshit!

eddy_jozsa
11th August 2005, 13:54
de ce e bullshit echipa din sud? :D

Danila
11th August 2005, 14:02
pentru ca am avut ocazia sa am niste discutii cu ''domnul presedinte''...e un tip total neprofesionist si sincer...nu prevad un viitor foarte stralucit cu el in peisaj.ghitza e mai echilibrat insa

SilverZeus
11th August 2005, 14:23
danila, daca poti da-ne ceva detalii...daca poti, binenteles...:D

eddy_jozsa
11th August 2005, 21:14
si inca o noutate la asesoft: Alex Dunn, pivot, 2.11m, 115 kg, 24 de ani... pacat ca e alb!!! Sezonul trecut a jucat la Wyoming (15 ppg, 12 rpg). Sursa: basket.ro

mishu
13th August 2005, 11:38
pentru ca am avut ocazia sa am niste discutii cu ''domnul presedinte''...e un tip total neprofesionist si sincer...nu prevad un viitor foarte stralucit cu el in peisaj.ghitza e mai echilibrat insa

din cate stiu eu "dl presedinte" (excelent puse ghilimelele) e de decor acolo pentru ca oricum nu misca nimic fara ghita... nu stiu care sunt capacitatile lui manageriale... dar am impresia ca profita din plin de "prietenia" cu ghita...

Danila
14th August 2005, 09:24
o sa revin cu detalii cand ma intorc in bucuresti

alexalex
16th August 2005, 10:36
"Asesoft in tratative avansate cu Fometescu si Carutasu"
ziar Prahova Ploiesti

Raptor
16th August 2005, 13:31
Eu nu cred ca Fometescu si Carutzashu, simbolurile celor de la Dinamo (Care n-au sala acuma) se vor duce la Asesoft.

alexalex
16th August 2005, 17:16
eu nu stiu daca sunt sau nu simbolurile clubului Dinamo, dar cred ca Asesoft trebuie sa incerce sa-si faca o echipa cat mai buna cu care sa incerce sa iasa din grupele europene. Dinamo nici macar nu s-a inscris in cupe si mai are si prostul obicei de a plati jumatate din contracte. Asesoft incearca sa faca o campanie buna de transferuri cu care sa faca ceva in europa. in campionat nu cred ca vor avea probleme.oricum mie imi pare bine ca incerca sa aduca si jucatori romani bine cotati nu numai straini.

Dumars
17th August 2005, 08:03
Dinamo reia cursa


Echipa Dinamo a inceput antrenamentele in sala Constructorul din Capitală, noua locatie pentru jocurile de pe teren propriu din noul sezon. Alexandru Vinereanu a fost promovat la gradul de antrenor principal dupa plecarea sirbului Vladimir Jokanovic iar Dan Berceanu va ocupa in continuare functia de director tehnic. Dinamo i-a pierdut pe Virgil Stănescu, Stojadin Markovic si Dragan Simunovic si asteapta definitivarea bugetului pentru a putea transfera alti jucători. Singura „achizitie” este deocamdată Petre Brănisteanu, numit in functia de manager al echipei.

Andrei Olteanu
Totalsport

Si Fometescu va fi numit astazi maestru al sportului.

Raptor
17th August 2005, 10:04
Oho s-a mutat Andrei la Totalsport... :D :ok:

Dumars
17th August 2005, 18:19
Astazi s-a stabilit programul diviziei A, dar inca nu l-am gasit.
SI pe 10sept Romania va juca cu Islanda la Sibiu.

mishu
17th August 2005, 23:50
aoleo... cum am putut uita de la sala Soced... cand vorbeam de locul unde va juca dinamo... am urat tot timpul sala aia pentru ca trebuia sa plec tot timpul de acasa cu cel putin o ora inainte... altfel sala e ok...
petre manager la dinamo si nevasta presedinte la federatie... mmmm nice...
chestia cu vinereanu principal e o gluma buna... oricum berceanu e "the brain"...
nici nu mai stiu unde a fost andrei inainte de total sport... io il stiu de pe vremea basket.ro...

Danila
18th August 2005, 13:07
1.soced e la 5 minute de mine :D :D :D
2.andrei e doar in practica la total sport.intre timp puteti sa va delectati cu un material semnat Danila in total sportul de azi...se gaseste si pe net la sectiunea baschet.

Raptor
18th August 2005, 13:30
Hehehehe... sa fie oare acest articol? http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=11399

Danila
18th August 2005, 15:02
acum am luat si ziarul...bala s-a trecut el autor...nu-i nimic, viata merge inainte,plus ca mi-a scos din articol o parte foarte importanta pentru wayne...nu conteaza.Sa stiti ca in editia tiparita e alta poza, si mai sunt cateva chestii in plus scrise.Romania is a bull shit country anyway...
si acum oficial,99,9%wayne NU va juca in Romania anul acesta...si nici in viitorul apropiat nu cred.De ce?Intrebati-i pe Iacobescu, Cristescu, Vulc, Vermesan si pe toti ceilalti care au vrut sa profite de wayne incercand tot felul de siretlicuri pentru a nu-i da banii ceruti.

Raptor
18th August 2005, 15:10
Sunt scarbit sa aflu toate astea (si nu ca m-as fi asteptat la altceva in Romania, dar sa fie o certitudine ceea ce credeam eu...)...

Dumars
18th August 2005, 15:50
Ieri, in cadrul Biroului Federal, s-a tras la sorti prima etapa din cadrul Campionatelor Nationale, masculin si feminin. Nu este certa participarea in prima divizie a echipelor CS National Iasi si UPA-CSM Iasi, iar Farul Constanta a anuntat ca nu va participa, in sezonul 2005-2006, in Divizia A, din ratiuni financiare. In prima etapa a CN masculin, care va avea loc pe 1 octombrie, se vor juca partidele: Gaz Metan Medias - Sibiu, Dinamo - Tg. Mures, Asesoft - West Petrom, CSU Pitesti - Elba Timisoara, Rapid - Brasov si Policarbochim Cluj - CSM Iasi.

Raptor
18th August 2005, 16:02
Dinamo joaca acasa... asta fiind la Constructoru in sala?

Dumars
18th August 2005, 23:35
Eddy,
ne vedem in etapa 6. (Daca nu intervine ceva)


BC Farul Constanta nu va fi inlocuita cu o alta formatie in Divizia A, care va avea in acest sezon numai 13 echipe. “Oricum vrem sa reducem numarul de echipe din Divizia A. Din sezonul viitor vor fi numai 12”, a declarat presedintele FRB, Carmen Branisteanu.

SilverZeus
18th August 2005, 23:40
...daca nu , ne vedem noi oricum...:D

Profetu
19th August 2005, 09:21
Spuneti-mi si mie unde e sala Constructorul ?

Raptor
19th August 2005, 15:50
Este langa liceul Decebal pe acolo... ajungi cu 102...;)

MadSkillz
20th August 2005, 20:40
petre manager la dinamo si nevasta presedinte la federatie... mmmm nice...


Cine naiba sa ii mai ajute fara Virgili (amandoi) ?
Iar pe de alta parte acum Asesoft n-ar trebui sa mai aiba nevoie de o echipa de sarbi special pentru cupele europene.

just2play
21st August 2005, 12:32
Asesoft ploiesti se va bate doar cu echipele din Europa in acest sezon.in tara nu au rival. daca il mai iau pe fometescu va pleca helcioiu. daca nu ..echipa va arata cam asa - Helcioiu - Krasic, Kuzmanovik, Stanescu si Burlacu (Dunn-americanul din NCAA). Sper sa isi prelungeasca si Burlacu contractul.
http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=72867
Asesoft Dream Team 2005 - 2006

SilverZeus
21st August 2005, 13:08
Cine naiba sa ii mai ajute fara Virgili (amandoi) ?
Iar pe de alta parte acum Asesoft n-ar trebui sa mai aiba nevoie de o echipa de sarbi special pentru cupele europene.

...asa e....Carutasu e baschetbalistul roman pe care eu il apreciez cel mai mult....e un super jucator: tacut, foarte util si eficient....la incepitul verii a purtat discutii destul de avansate ptr o posibila venire sub Feleac...pacat ca au ramas doar la stadiul de discutii....


Asesoft ploiesti ...... daca il mai iau pe fometescu va pleca helcioiu. daca nu . Sper sa isi prelungeasca si Burlacu contractul.

...mai, pe Helcioiu nu-l ia nici anul asta vreo echipa din NBA ???...:D:D:D

...de Burlacu se vorbea ca si-a gasit deja echipa ....in Germania parca


....serios vb acum: este extraordinar ce se face ptr baschet la Ploiesti...nu pot decat sa ii laud si sa le doresc succes in orice competitie...abia astept sa-l vad pe Carutasu & Co jucand la Cluj

just2play
21st August 2005, 17:18
asa e...Ghita face multe lucuri bune pentru baschet la Ploiesti. Pacat ca nu se gandeste si la promovarea juniorilor. Nu prea il intereseaza acest lucru, desi la TV spune ca face totul pentru Ploiesti. Decat sa bage bani in grupele de juniori pe care le au, si din care pot lua jucatori fara sa dea vreun ban, mai bine cumpara 2-3 sarbi si joaca cu ei in campionat.
E alegerea lui. Eu i-as da totusi o bila neagra. Daca ar conta cu ceva...

Raptor
21st August 2005, 17:36
Ba voi stiati ca Nikola Bulatovic e condamnat pentru viol in Serbia si nu si-a ispashit pedeapsa? (adica 5 ani de inchisoare)

SilverZeus
21st August 2005, 17:53
....stiam de isprava Bulatoviciului, insa de putzin timp...citisem parca intr-o fitzuica ce isi spune cotidian sportiv...

....mai, e greu sa se apuce sa investeasca in baschetul juvenil ploiestean sau romanesc in general....nu-l costa doar 2-3 randuri de echipamente ptr copii, ci e mult mai mult decat atat: in primul rand baze de antrenament, medicatie adecvata, antrenori, etc...s-a mai vb despre toate astea...oricum un om singur nu prea poate face atatea daca nu are in spate primaria sau consiliul judetean, etc.....

...este foarte normal ca nu investeste in copii (vreau sa zic ca eu nu i-as da bila neagra) si ca investeste intr-o echipa profesionista (una din cele mai profesioniste din sportul din Romania) care sa ii duca prin Europa numele sponsorilor, etc....din pacate(... si acest lucru e de plans), iata cum o echipa ce castiga o Cupa europeeana (ca e de nivel inferior, asta nu mai conteaza) in loc sa isi dubleze sau tripleze veniturile si bugetul, e nevoita sa inceapa noul sezon cu "imensul" capital de 500.000 Euro (cu vreo 2-300.000 mai putzin decat anul trecut)....pacat, dar asta este Romania la ora actuala....noi speram ca, totusi, dupa ce vor termina totzi de furat sa se faca ceva si ptr poparul asta uitat de Dumnezeu si propriii conducatori.....

Danila
22nd August 2005, 10:14
profesionist nu are grad de comparatie:P

Raptor
22nd August 2005, 10:56
E... eu nu prea sunt de acord cu unele chestii din limba romana. Corect, in mod gramatical nu ar avea grad de comparatie, asa cum (cica) nu are nici "superb".

Dar, eu vin si dau urmatoarele exemple (off-topic):

Sa zicem ca jucatorul X vine si se antreneaza ca un profesionist: vine la antrenamente, pleaca atunci cand e stabilit, joaca meciul bine, asculta de antrenor etc. Este profesionist, right?

Dar daca jucatorul Y face tot ce face X mai sus, dar se implica si pentru binele echipei, ajuta suporterii (whatever he feels right), doneaza bani, organizeaza meciuri caritabile, SE IMPLICA MAI MULT CA X si CHIAR IL INTERESEAZA CEEA CE FACE. Eu as zice ca Y este "mai profesionist decat X".

La fel si cu "superb": Daca eu zic de tipa X ca e superba si de tipa Y ca e superba si de neutra Z ca e superba, dar Y mi se pare "cea mai superba" (adica cea mai frumoasa dintre cele 3 care sunt superbe toate), mi se pare corect sa zic ca Y este "cea mai superba".

Nu e nimic de ras, e pur si simplu o analiza gramaticala.

Danila
22nd August 2005, 10:59
incompetenta de altfel:D...nu vad rostul ei atat timp cat eu nu am pus mare accent pe ea...si ca o paranteza, jucator profesionist inseamna un jucator care nu mai are alt venit decat din baschet...practica baschetul ca o meserie, nu ca pe un hobby.

Raptor
22nd August 2005, 11:02
Absolut ^^^^^^^ dar conteaza si nivelul (amploarea) in care se implica in ceea ce face. De ex, la taica-miu la servici sunt unii care sunt "profesionisti" in sensul ca au un singur servici (adica ala unde lucreaza si taica-miu) si traiesc din acel salariu, insa ei vin la serivici "ca sa plece". Vin sa mai faca un ciubuc, sa mai pacaleasca pe X etc, asta in timp ce taica-miu munceste si, pe langa ceea ce ar trebui sa faca el, face si ceea ce ar fi trebuit sa faca aia. Asta il face pe taica-miu sa fie de aceeasi spetza cu ei si "la fel de profesionist"? Eu nu as zice chiar asa...

Danila
22nd August 2005, 11:13
stiu ca e enervant...dar se spune serviciU...si asta e ultima mea interventie de acest gen

SilverZeus
22nd August 2005, 11:28
...okok...amandoi aveti dreptate...:D...numa sa nu va bateti...:D:P:D

Danila
22nd August 2005, 11:32
il bat data viitoare la jam sessionul din plumbuita k acum a avut noroc k am ratat eu...ca de obicei de altfel...

eddy_jozsa
22nd August 2005, 11:35
hmmmmm.... ati cam deviat de la subiect!

Na, iata cam ce transferuri a facut CSU Sibiu in vara asta:

Plecari:
Aleksander Zyskunov
Milojica Zekovic

Veniri:
Lucian Luca (West Petrom)
Ovidiu-Popa Calota (Farul)
Ionut Mocanu (Farul)
Viorel Mocanu ("U")
Elemer Tordai (Gaz Metan)
Ali Thomas (SUA)

Cel mai interesant pare a fi ultimul nume... Alejandro Dan Fermin Thomas: 26 ani, 1,88m, conducator de joc.

A jucat pana in 2000 in NCAA la San Francisco University (ultimul sezon: 11,2 ppg, 4,2 apg), dupa aceea din 2001 pana in iarna trecuta a jucat in diviziile inferioare ale Bundesligii (TuS Jena si Krefeld Panthers), iar primavara asta a jucat in IBL la San Jose Ballers unde a avut o medie de 28,3 puncte pe meci. Sursa: Tribuna Sporturilor

mishu
22nd August 2005, 14:34
...este foarte normal ca nu investeste in copii (vreau sa zic ca eu nu i-as da bila neagra)

sincer sper sa nu fie multi care sa gandeasca ca tine si ca ghita in problema asta... nu te supara pe mine... dar cu idei de genul asta o sa ajungem fara nationala in 5 ani... si asa sunt extrem de putini juniori talentati in momentul de fata... si asa... dupa helcioiu, popescu, stanescu si pana la silvasan e un gol urias de jucatori de valoare... daca toti patronii gandesc ca ghita... e nasol...
nu zice nimeni sa-ti faci jumate de echipa din propria ograda... asta nu se poate... dar daca ai o baza de juniori bine pusa la punct si promovezi unul, maxim doi juniori dintr-o generatie... e super bine...
tu zici ca face bine ca investeste numai in profesionism... iti dau doua exemple din euroliga (aia mare)... pe care le cunosc bine... unul e real madrid... care au niste centre de juniori de te doare capul (am vazut un reportaj de vreo ora despre asta)... nu conteaza ca la echipa mare au nu stiu cati straini sau jucatori cumparati de cine stie unde...
al doilea e benneton treviso... oamenii au unul dintre cele mai tari campuri pentru tineri jucatori din europa care se tine vara de vara acolo... am mai pomenit cred undeva aici pe forum de asta... iarasi asigura niste conditii deosebite pentru toata lumea...

e adevarat ca patronii de la noi se gandesc numa la profituri imediate... la castiguri pe termen scurt... dar daca incet incet pui la punct un centru de juniori... cu doua trei grupe de varsta... si organizezi tot felul de selectii... nu neaparat numai in ploiesti... si apoi incerci sa aduni copii talentati din tara (pe genul unei scoli de baschet)... in 5-6 ani o sa ai o echipa campioana la juniori si posibilitatea de a promova unul sau doi dintre ei la echipa mare...
din asta poti sa faci si profit daca la inainte de ultimul an de juniorat semnezi cu cei mai buni dintre ei niste contracte... si apoi echipele care ii vor vor plati pentru ei...

pare idealistic ce vorbesc eu aici dar incetul cu incetul se poate face...

SilverZeus
22nd August 2005, 15:18
...mishu: ce si cum spui tu este intr-adevar "by the book"...dar, te rog, citeste mai atent ce am spus ptr a-mi argumenta de ce il inteleg pe respectivul presedinte:

..... ptr a face ce spui tu (foarte adevarat si necesar ptr viitor, subscriu si eu fara ezitare) iti trebuie mult mai mult sprijin, in spetza autoritatzile locale...un singur om nu poate tzine un club (deci nu doar echipa in sine)...

este off-topic, si va rog sa ma scuzati ptr asta....in acest sens, iti mai dau un exemplu: CFR Cluj (sorry ptr off-topic....baietzii astia joaca acum bine, au si ceva jucatori si promitatori, altzii, imi permit sa spun chiar si consacrati...au conducere ideala, cu un patron ce e la zi cu platile si la jucatori si la stat...ei bine, au un teren care apartine Regionalei CFR (dat spre inchiriere lui CFR Ecomax...seamana cu situatioa Stelei, cred)...stadionul e penibil: are o singura peluza si o singura tribuna...deci are forma de "L", in loc de "0"...nu au teren de antrenament...asta il inchiriaza de asemenea si este intr-un loc diferit de stadion si de sediul clubului...deci 3 locatzii diferite ptr niste activitati comune (as zice)...bun...in Cluj, CJC (aka Consiliul Judetean Cluj) detzine hotelul Sport (daca nu ma insel)...hotel unde isi petrec cfr-istii cantonamentele...ei platesc ptr asta...de asemenea, platesc protocol hotelului si cand apar echipele oaspete....hotelul asta la sfarsitul anului iese in pierderi de miliarde de lei....acum: ...saptamana trecuta patronul cfr-ist, prin firma Polus a solicitat darea exclusiv in folosinta a hotelului , cu bazele sale, ei angajandu-se sa investeasca in infrastructura, + centre de copii si juniori...plus platat a 25.000 Euro la sfarsitul fiecarui sezon....binenteles ( :headbang: :headbang: ), CJC a preferat sa detina in continuare hotelul si sa functioneze in pierdere (din moment ce spaga, pardon comisionul nu e gras)....cfr-istii si-au luat coada intre picioare si aau plecat...in Cluj mai exista un stadion, "Ioan Moina" aflat in avansata stare de "prabusire" (nu glumesc)....deci, Clujul in prezent nu are stadion nici macar de divizia B, iar daca ne calificam cu Lens, meciurile din Cupa Eufa ale Clujului vor avea loc la Timisoara sau in Bucuresti...astia ne sunt conducatorii...eu nu sunt cfr-ist, insa acolo unde vad prostie si intoleranta, imi vine sa vars....pai ce sa faca acuma Paszcany, sa isi faca si stadion, si centre de juniori, si baza de antrenament, cantonament samd.....pai asa ramnane fara bani si dupa ce gata toate astea nu mai are cu ce sa plateasca intretzinerea si impozitul, d-apai pe fotbalisti , antrenori si staff .....

...sa nu uitam cfr-ul era in C acu 4 ani ( nici Asesoftul nu era foarte "mare"la acea vreme)...nimeni nu se uita la ei ...ce se intampla si cu Universitatea acum....in schimb, dupa evolutia din Intetoto, nu crezi ca o venit primarul Boc cu o ceata de fotografi si s-o imbracat in tricoul lui cfr (cu nr 1) si o executat niste 11 m lui Martin tudor, dupa care o promis ca va face stadion european si o plecat....ramane sa faca stadionul , probabil daca va fi reales peste 3 ani...

...am cam divagat, dar nu te supara Mishule: trebuie sa te pui si in pielea unui Paszcany, sau JJ, sau Ghita (daca asa il cheama pe ala de la Asesoft )...mai putziin a unuia ca si Copos, care a furat cu 3 maini si apoi a dat cu paru....

...e ca si cum tu ai inchiria o casa si acolo ti-ai aduce nevasta si copii....insa atata timp cat stai cu chirie nu cred ca ai investi banii in dotarea si amenajarea acelei locuinte....ai incerca sa o cumperi, iar daca nu ai putea probabil te-ai muta intr-una pe care o poti cumpara si in care te poti organiza cum vrei tu....



...desigur, ar fi mare pacat daca totzio patronii ar gandi la fel, dar eu mai intreb o data: cum e posibil, ca o echipa care anu asta a castigat o Cupa Europeeana, sa abordeze mnoul sezon cu un buget mai mic ??????????...in conditiile astea, nu e de mirarea (parerea mea) ca patronii nu investesc in viitor...atata timp cat prezentul le arata o situatie tragica...

alexalex
22nd August 2005, 15:38
se pare ca la Ploiesti a existat ideea construirii unui centru de baschet dar cand au inceput negocierile cu aducerea copiilor la acest centru, majoritatea parintilor (copii erau sub 18 ani) auzind de Asesoft, au pus niste conditii foarte greu de indeplinit (legate mai ales de bani). Pana la urma este foarte bine daca cineva face un singur lucru si il face foarte bine. adica Ghita sa continue sa investeasca bani in echipa. de ce nu face federatia un centru asa cum au facut cei de la handbal, ce fac Sibiu,cluj, brasov, Arad ..etc.? adica nu cred ca Ghita poate face tot pentru baschet si ceilati sa se uite. sa creasca jucatori si sa ii vanda lui Ghita. care e problema? credeti ca cei de la Ploiesti nu vor sa aiba jucatorii lor luati ieftin? dar nu se poate sa faci tot intr-un timp atat de scurt si sa mai faci si totul perfect. bile negre poate sa dea oricine ideea este sa faci ceva, orice.
cat despre jucatorii straini, cristescu de la Cluj a descris cel mai bine problema:
jucatorii romani sunt asa de putini si se cred atat de buni incat au ajuns sa coste mai mult decat cei straini!!!!!!! si intre noi fie vorba sunt mult mai slabi. normal ca se aduc jucatori sarbi in Romania.

eddy_jozsa
22nd August 2005, 15:47
normal ca se pune problema cresterii unor tineri talentati.... la Sibiu echipa de juniori e varza...

na... oricum, nu cred vrajeala asta cu bugetul de 500.000 euro... cred ca a fost doar un articol de umplutura, ca n-au ce scrie in intersezon...

just2play
22nd August 2005, 15:50
alexalex....nu sunt de-acord cu tine. 1.cand Ghita a vrut sa aca centru olimpic de baschet la ploiesti (nu s-a renuntat inca la aceasta idee), el a vrut o colaborare cu municipalitatea si cu alti sponsori care doreau sa investeasca in baschet. cum la Ploiesti nu exista interes pentru sport din partea primariei, iar sponsori nu gasesti pe toate drumurile, ideea lui Ghita a ramas in aer. si se simte cam singura.
2.nu s-a facut niciodata selectie pentru acest centru.
3. Oricum, Ghita doreste sa faca ceva frumos. Sa colaboreze cu o scoala pentru formarea unei clase cu profil sportiv, sa aduca antrenori priceputi, si sa nu existe in echipa, jucatori care sunt adusi pe pile, bani, alte interese etc.
trist este ca nu exista macar un campionat national de tineret. cei care termina junioratul sunt nevoiti sa joace mai mult prin divizia B, multi renuntand la baschet din acest motiv.

alexalex
22nd August 2005, 17:31
eu spun ca nu trebuie sa ne asteptam ca Ghita sa faca tot singur ptr baschetul romanesc si apoi sa ii mai dam si bile negre. ce face federatia, celelalte cluburi?
cat despre buget ghita a declarat clar ca doreste sa atraga cat mai multi sponsori si sa nu sponsorizeze numai el singur echipa, asa cum este si normal. oricum mie mi se pare o reusita extraordinara faptul ca meciurile echipei Asesoft in cupele europene vor fi transmise pe TVR1.ce echipa de baschet a mai reusit asa ceva? se pare ca vor veni si alti sponsori la echipa asa ca parerea mea este ca ghita si iacobescu chiar au rezultate fata de alte cluburi.

Darkslowstar
24th August 2005, 14:11
BZB de azi:

Baschetul din nou în actualitate



Sport cu tradiţie la poalele Tâmpei, baschetul mai supravieţuieşte pe aceste meleaguri prin formaţia masculină de primă divizie, CSU – Forex, iar la nivel de juniori se adaugă Clubul Sportiv Şcolar Braşovia. Despre cel feminin, numai statisticienii mai amintesc de el. În campionatul precedent şi formaţia amintită a fost în pragul falimentului, fiind salvată de la divizia secundă, o dată în toamnă, când s-au înscris în campionat în ultimul moment şi a doua oară, în această primăvară, când printr-un efort conjugat, echipa a rămas pe prima scenă prin jocurile din play – out. Cum până la reluarea activităţii competiţionale a mai rămas mai puţin de două luni, l-am contactat pe antrenorul Dan Calancea care tocmai s-a întors de la cursul de antrenor din Germania, unde a fost invitat să ne spună ultimele amănunte.
- V-aţi întors de la Munchen, unde aţi participat pentru a doua oară consecutiv, de la cursul antrenorilor de baschet germani.
- Este un curs organizat permanent de Asociaţia Antrenorilor din Germania, unde am fost invitat. Anul trecut, la Köln, a fost prezentă şi echipa Statelor Unite care se pregătea pentru Jocurile Olimpice. Şi de data aceasta au fost lucruri deosebit de interesante care s-au discutat, privind noutăţile în baschetul mondial şi tendinţele de dezvoltare ale acestui sport.
- Ce s-a pus în discuţie în principal?
- A fost discuţia purtată de antre-norii americani. Practic, cursul a fost susţinut, alături de antrenorii germani şi de cei din Spania şi SUA. În afara aspectelor tehnico – tactice de pregătire a echipei, se încearcă o apropiere a baschetului european de cel american din NB1, în toate sensurile.
- Care ar fi acelea?
- Se încearcă o mărire a ritmului de joc, pentru că este o mare diferenţă între ce se joacă în Europa, faţă de ce se joacă în America.
- Iar faţă de România?
- Este o diferenţă şi mai mare. Nu suferă comparaţie nici măcar cu Campionatele din Europa.
- Care au fost concluziile specia-liştilor?
- Specialiştii americani au afirmat că această nivelare se va face în 5-10 ani. Mie mi se pare mult prea optimist acest termen. Nu ştiu dacă în următorii 50 de ani se va ajunge în Europa, ca ritm de joc, ca forţă, ca procentaje şi nu în ultimul râd ca management să se creeze spectacolul american. Realmente, în NB1 nu este numai joc, este şi spectacol. Sunt concursuri de aruncări (n.n. s-a încercat în câteva rânduri şi la Braşov), se face un adevărat show. Spectatorul vine la sală cu o plăcere atât pentru joc, cât şi pentru spectacol.
- Cu această ocazie v-aţi făcut unele relaţii cu personalităţi din Europa?
- Aşa este. Foarte mulţi sunt interesaţi de baschetul din Balcani. S-au interesat de ce nu avem şi noi rezultatele celor din Iugoslavia.
- Aţi putut răspunde?
- Am încercat să justific prin punctul meu de vedere de ce nu putem ţine pasul cu ceea ce se întâmplă în Europa. Antrenorii noştri sunt foarte slab pregătiţi şi din păcate, nu vreau să supăr pe nimeni, nu se face nimic în domeniul pregătirii tehnicienilor. Nu sunt la curent cu ultimele noutăţi, cu ceea ce înseamnă baschetul modern al zilelor noastre, ca pregătire, ca organizare, ca management, totul este aproape inexistent. Poate doar Asesoft şi Dinamo, alte echipe chiar că nu sunt. Totul pleacă de la baza piramidei.
- Ce face federaţia în acest sens?
- În ultimul timp încearcă câte ceva. În septembrie va avea loc un curs numai cu lectori din ţară. Nu s-au găsit posibilităţi de aducere a unor antrenori din afară. Din punctul meu de vedere, nu cred că ar fi fost un efort financiar exagerat, aducerea acestor specialişti. Nu spun de antrenori americani, de peste ocean.

Jucătorii străini, sabie cu două tăişuri
În ultimii ani, baschetul românesc, în special cel masculin, a fost invadat de jucători străini.
- Este benefică folosirea jucătorilor străini în baschetul românesc.
- Consider că pe de o parte este în beneficiul sportului românesc, dar şi în detrimentul lui. În beneficiul baschetului, prin aceea că jucătorii străini vin cu o cu totul altă mentalitate, de la care avem ce învăţa. Implicarea în joc, dăruirea. În acelaşi timp, este şi reversul medaliei, prin aceea că ocupă locul unor jucători români, în multe cazuri, tineri. Să dăm numai cazul lui Octav Morariu şi Adrian Blidaru, care au plecat de la noi la Asesoft şi nu au avut loc în echipă. Octav a revenit, iar Blidaru lustruieşte banca. Unde acum doi ani era în lotul naţional, acum a dispărut de pe firmament.

Şansa studenţilor, implicarea CJ
În ultimul an, atât Consiliul Judeţean, cât şi Consiliul Local s-au implicat tot mai mult în susţinerea activităţii sportive. De această susţinere va beneficia şi formaţia studenţească.
- Mi-aş dori ca în acest sezon să avem asigurate condiţii minime pentru campionat. Cu „Consiliul Judeţean” s-a făcut un contract până pe 30 decembrie, cu posibilitate de prelungire. Este o iniţiativă şi un lucru cu totul lăudabil. Acest lucru ne obligă şi pe noi la o comportare deosebită. S-au virat primii bani cu caere am achitat jucătorilor unele restanţe. Am convingerea că promisiunile Consiliului Judeţean, personal ale preşedintelui Aristotel Căncescu, să ne dea siguranţă. În afara C.J., ne sprijină firma „Cuadripol” a domnului Bugariu, care este un om deosebit. De altfel, domnul Bugariu susţine singur echipa de juniori a noastră, de unde sperăm să scoatem ceva elemente de valoare. Alături de Eugen Roşu se vor alătura şi 2-3 jucători din echipa mare, printre care Ciprian Ghişoi.
- Cu cine porniţi la drum?
- Trei jucători din echipa sezonului trecut nu vor mai fi în campionatul viitor: Cătălin Silaghi s-a transferat în campionatul belgian, unde evoluează în prezent. Marius Lăzărescu şi Moroşanu au renunţat. Am transferat doi jucători de la CSS Focşani, cu care avem o colaborare foarte bună: Florin Munteanu şi Victor Plămădeală. Suntem în discuţie cu alţi doi jucători valoroşi. Cu cei trei jucători străini am discutat, cu Iglin şi Kolesnikov am convenit să rămână, urmează să mai discutăm cu Andrus.
- Deci care este lotul la ora actuală?
- Octav Morariu, Ciprian Ghişoi, Mihai Gavrilă, Ionuţ Macavei, Nicolae Iglin, Alex. Andrus (cu speranţă că va semna), Vladimir Kolesnikov, Florin Munteanu, Victor Plămădeală, Gelu Horopciuc (care a revenit în lot).

mishu
24th August 2005, 15:37
ok silver... te-am inteles... tu ai zis prima oara ca esti de acord ca ghita nu investeste in juniori... m-am legat mai mult de chestia asta... stiu care sunt piedicile in romania, stiu care e mentalitatea majoritatii oamenilor care ajung factori de decizie... stiu ca e foarte greu sa construiesti ceva... dar io sper totusi sa evoluam... si de asta m-a surprins ceea ce ai zis... adica macar gandirea si ideile sa se schimbe... chiar daca punerea lor in practica e de multe ori imposibila...

dar uite exemplul asta de la brasov... oamenii merg la supravietuire e clar... si asta pentru ca a existat bunavointa consiliului judetean si a firmei respective... dar totusi omul ala de afaceri sustine echipa de juniori a clubului... de unde se spera sa iasa cateva elemente de valoare... ca sa-l citez pe calancea...

io nu contest meritele lui ghita in ceea ce s-a intamplat la ploiesti... insa tocmai pentru faptul ca a reusit sa construiasca ceva... ar trebui sa mai lucreze si la fundatie... ca sa nu se prabuseasca... are niste jucatori in lot care sunt destul de cunoscuti, avand in vedere meciurile televizate... daca tot vrea sa faca niste clase de baschet ar putea sa ia doi trei jucatori mai cunoscuti si sa-i puna sa joace cu copiii prin licee... sa faca copiii sa vina la baschet...
faptul ca bugetul e mai mic la ploiesti... asta nu mi se pare o tragedie... a plecat bulatovici care manca un sfert de buget, daca nu mai mult... eu zic ca la lotul care exista pot sa mearga destul de departe in europa... ce cred eu ca le lipseste pentru a fi super strong... un pivot de talie... adica cineva mimim 2.10... majoritatea echipelor tari din europa au cel putin unul...

la urma o chestie cel putin funny... asta ca sa atragi copiii sa vina la baschet:)

Virgil Căruţaşu, om de bază al echipei naţionale şi unul din recentele transferuri ale campioanei Asesoft Ploieşti, a putut fi văzut ieri în autobuzul 104 din Capitală. Aşezat pe unul dintre locurile rezervate persoanelor în vîrstă sau cu handicap, ex-dinamovistul a vorbit des la telefonul mobil. Puştii de pe locurile din spate, care l-au recunoscut, s-au amuzat copios cînd sportivul dădea apeluri scurte pentru a fi apoi sunat de partenerii de discuţie. La Dinamo, Căruţaşu avea un salariu de 60.000 de euro pe sezon. Oare cît de prost îl plătesc prahovenii dacă nu-şi mai permite nici să îşi sune prietenii? (sursa gsp.ro)

SilverZeus
24th August 2005, 18:02
...da, mishu...deci ti-ai dat seama ca eu nu aprob aceasta gandire, si ca eu gandesc asa cum spui tu...insa eu tot ce am vrut sa spun e ca si ei (patronii astia atat de huliti) au cateodata dreptate....

...is curios cat o sa-i tzina la Brasov....ca noi romanii stam mai prost la capitolul rabdare...si preferam rezultate imediate cu sportivi aproape de expirare, decat sa investim in tineri, care peste cativa ani ne vor intoarce poate investitia....asa-i romanul si tranzitia asta nenorocita pare ca nu se mai termina niciodata

eddy_jozsa
24th August 2005, 21:55
Americanul Ali Thomas nu l-a convins pe Vulc, asa ca s-a renuntat la acest jucator.

Din cauza ca islandezii n-au acceptat jucarea meciului la Sibiu, acesta se va disputa in sala Rapid :headbang: :headbang: :headbang: CE FRAIERI!

just2play
25th August 2005, 08:31
Mishu, hai sa iti mai spun o chestie buna pe care a facut-o Ghita. A montat in curtile scolilor 135 de panouri de baschet. Scria pe ele "Asesoft-Spune nu fumatului, spune nu drogurilor!" O campanie frumoasa care a inceput in 2002. In 2004, Ghita a fost nevoit sa repare, din banii lui, aproape 50 la suta dintre panouri. Daca scolile nu pot intretine si repara nici ceea ce primesc pe moca, atunci...

Darkslowstar
25th August 2005, 11:47
...is curios cat o sa-i tzina la Brasov....ca noi romanii stam mai prost la capitolul rabdare...si preferam rezultate imediate cu sportivi aproape de expirare, decat sa investim in tineri, care peste cativa ani ne vor intoarce poate investitia....asa-i romanul si tranzitia asta nenorocita pare ca nu se mai termina niciodata


Colaborarea dintre CSU si autoritatile locale nu este chiar atat de noua pe cat crezi, deja dureaza de catva ani. In ultimii ani s-au gasit ceva fonduri si pt baschet la Brasov, sub o forma sau alta, chiar daca nu suficiente ca echipa sa aiba un cuvant greu de spus in campionat. E important ca se pune accent pe productia proprie si nu se poate sa nu mai iasa niste talente si de aici.

rasheedkpenny
25th August 2005, 12:27
Eeh... nu chiar! Aproape jumatate din lot e din alta parte, 3 rusi, 2 jucatori de la Focsani. Mai sunt si alti jucatori buni din Brasov, dar care nu intra in viziunile antrenorului!

Raptor
25th August 2005, 13:10
Din cate stiu eu ar mai fi unu Rares Neculicioiu... dar el nu intra in vederile antrenorului :( (desi, din cate stiu eu, nici nu cere salariu prea mare). IN CE LUME TRAIM!!!

rasheedkpenny
25th August 2005, 15:39
Chiar deloc! Eu nu pot pretinde sa joc nici macar in Divizia B, desi acolo m-as descurca! Eu n-am facut baschet la CSS-uri, am inceput baschetul in clasa a IX-a, din placere. Sunt alti jucatori, cunoscuti cu care mai joc din cand in cand, care au terminat la Brasovia si ar avea loc in lot. E vorba doar de vointa antrenorului!