PDA

View Full Version : Romania- Armenia



ronaldinho
5th June 2005, 10:19
Miercuri 8 iunie Romania intalneste Armenia intr-unul dintre derby-urile acestei grupe :P . Opinii si comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

DaRk_Star
5th June 2005, 11:37
probabil vom invinge in acest meci,dar nu stiu cine se va bucura pentru posibila victorie...
de fapt,nu cred ca se vor uita multi la meci...oricat de microbist ai fi,nu doresti sa-ti mai faci sange rau...:(

Thanya
5th June 2005, 16:14
Oricum urmatoarele meciuri vor fi pt. testarea jucatorilor shi gasirea solutiilor ca miza nu mai exista :).Cu Armenia cashtigam...

baden
5th June 2005, 18:14
sper sa nu mearga nimeni la meci ... :(

Thanya
5th June 2005, 20:27
Ba da..cred ca vor merge la meci!!Nu trebuie sa le intoarcem spatele,ce cashtigam daca nu mergem la meci?Ne facem de rushine(mai tare decat ne-am facut)!!

Emil_Calinescu
5th June 2005, 21:01
Ba da..cred ca vor merge la meci!!Nu trebuie sa le intoarcem spatele,ce cashtigam daca nu mergem la meci?Ne facem de rushine(mai tare decat ne-am facut)!!

Nu mai stiu in ce tara, parca Bolivia, in semn de protest ca nu s-au calificat, au lasat la un meci stadionul complet gol.Dar la noi e amenintarea aia vesnica:daca nu sustine publicul nationala, o mutam in alt oras unde avem sustinere.Si... :P

axterix
6th June 2005, 09:29
meci de 1-X
asta e, nu avem valoare

RstInPc
6th June 2005, 10:29
Doar un meci. Un meci care se va disputa pentru ca trebuie.

viorel 31
6th June 2005, 11:06
Inca un meci...Generatia fitzoshilor Chivu si Mutu rateaza pe banda rulanta a treia calificare dar se tin de ironii ieftine fata de presa si oricine indrazneste sa le spuna in fata care le este valoarea(vezi Lucescu).
Pacat pt suporteri. Dar asta ne este valoarea si cred ca nu vom avea de unde sa facem echipa competitiva nici pt Euro 2008.

Ultras
6th June 2005, 12:41
Mutu si Niculescu out. Primul suspendat, celalalt s-a dat lovit. Nu vin impresari la Constanta. Poate asa vom castiga!
In locul lui Niculescu a fost convocat Mazilu. Poate vedem un cuplu de atac 100% Sportul Studentesc: Bucur - Mazilu

ieppy
6th June 2005, 12:49
Ultras, Las-o frate. :D Auzi, s-a dat lovit. Nici chiar asa.

dextercioby
6th June 2005, 12:51
Asta e un meci de palmares,fara miza...Daca mi-aduc bine aminte,Andorra-Armenia 1-0 si atit amatorii nostri (de femei,bautura & droguri),cit si si amatorii (de drumetii montane) din Andorra au facut egal la Erevan.

Ca sa fie simetric,1-0 pentru noi de preferat prin autogol...

Daniel.

Ultras
6th June 2005, 13:00
Ultras, Las-o frate. :D Auzi, s-a dat lovit. Nici chiar asa.

Acum este anuntat indisponibil si pentru meciul de la Pitesti. Daca nu joaca iti dau dreptate...

ieppy
6th June 2005, 13:01
acum ce vreau eu mai mult? sa am dreptate sau sa joace Niculescu. hmmmmmmm. :D

RstInPc
6th June 2005, 13:07
Nu cred ca o sa intre Mazilu. L-a chemat ca solutie de rezerva in caz ca se accidenteaza titularul care in acest caz va fi mai mult ca sigur Niculae. Echipa cred (sper) ca va arata asa
-----------------Lobont------------------
----Stoican -- Tamas (Ghionea)-- Chivu -- Rat------
Fl. Petre -- Grigorie (Pancu :no: ) -- D. Munteanu --G. Coman (Mitea)
-----------Niculae -- G. Bucur-------------

Este f. posibil sa apara Ghionea in echipa de start daca accidentarea lui Tamas este mai serioasa (sper sa nu fie).
Piturca mai poate face o gaselnita pe dreapta. Sa-l bage pe Stoican fundas si Contra mijlocas dreapta in locul lui Fl. Petre. De fapt nu ar fi chiar o gaselnita, pentru ca eu asa credeam si speram sa joace cu Olanda, dar Petre si Fl. Dumitru sunt piticii de suflet ai lui Piturca.

PS: Ultras, esti comic. Adica dupa ce s-a chinuit atata sa ajunga la Nationala, Niculescu sa se dea lovit :mda: Are intindere si mai mult ca sigur va pierde si ultimul meci cu Argesul, iar daca totusi se va recupera si va juca asta ar insemna ca a vrut sa fenteze Nationala ? Nu prea cred.

Later edit: gata, m-am conformat :)

miril
6th June 2005, 14:06
Eu in locul lui Mitea l-as titulariza pe Gigel Coman.

Triphat
6th June 2005, 14:26
eu zic ca pierdem, jucatorii cred ca sunt cu moralul la pamant dupa meciul cu olanda, sa vedem.. sper ca macar aici sa jucam fotbal adevarat, cu Armenia.

RstInPc
6th June 2005, 14:43
Selecţionerul Olandei, Marco van Basten, a decis să renunţe la Mark van Bommel fiind nemulţumit de prestaţia acestuia în meciul cu România, 2-0. Van Basten a spus că este "nemulţumit de randamentul lui Van Bommel, care i-a lăsat prea multă libertate de mişcare lui Dorinel Munteanu". Pentru meciul cu Finlanda, de miercuri, în locul lui Van Bommel, care va evolua din sezonul viitor la FC Barcelona, a fost convocat Phillip Cocu.

Oare Piti are curajul sa-i trimita acasa pe Pancu, Mitea sau Mutu ? N-as prea crede. Parca-i vad iar titulari pe Pancu si Mutu in meciul asta. :rosu:

axterix
6th June 2005, 14:48
pai Piti a zis la conferinta de presa ca nu prea are timp sa faca schimbari pentru meciul de miercuri:D

Leo_
6th June 2005, 14:53
Las' ca are timp sa-l schimbe pe Pancu si pe Contra...

DaRk_Star
6th June 2005, 15:22
...Daca mi-aduc bine aminte,Andorra-Armenia 1-0 si atit amatorii nostri (de femei,bautura & droguri),cit si si amatorii (de drumetii montane) din Andorra au facut egal la Erevan...

mai incearca,nu-ti aduci bine aminte...:D
doar macedonia a pierdut puncte in fata andorrei:0-1 in andorra si 0-0 in macedonia...
andorra-armenia se va juca pe 12 octombrie...

dextercioby
6th June 2005, 20:33
Scuze,am inceput sa ruginesc.Ideea ca Mutu & cu Mitea au avut obrazul gros si n-au vrut sa respecte paralela cu Andorra. :no: :jerk:

Daniel.

SORENSEN
7th June 2005, 01:07
mai incearca,nu-ti aduci bine aminte...:D
doar macedonia a pierdut puncte in fata andorrei:0-1 in andorra si 0-0 in macedonia...
andorra-armenia se va juca pe 12 octombrie...
Da, dar de mentionat ca m sandu al lor are o casa de pariuri si a fost mare scandal in macedonia ca inainte de meciuri sau pariat sume mari pe victoria Andoraei cat si pe egalul de la Skopje tot cu Andora:o:

romanomar
7th June 2005, 02:05
uefa a decis ca pentru calificarea pt euro 2008, vom avea 6 grupe fie care cu 7 echipe,si o grupa cu 8 echipe, si primi doi se califica direct fara baraj

dar asta inseamna mai multe echipe valoroase in grupa

E_C_D
7th June 2005, 09:40
Nu stiu de ce se face atata galagie dupa ce ne-a batut Olanda.Era clar ca nu ne calificam mai ales dupa meciul din Armenia.Inainte echipe ca Armenia se rugau sa nu ia mai mult de 3-4 goluri , acum se risca la un egal sau mai mult daca se poate. Sansele sunt din in ce mai mici sa vedem si 2008 pentru ca sigur iti pica 2 echipe klumea si inca una care sa incurce treburile si adio calificare. Sper sa nu fie asa dar viitorul nu suna bine.

Sorin Blaj
7th June 2005, 10:29
Daca nici in acest meci nu sunt titulari jucatorii care joaca la echipele lor de club, atunci nu are rost sa ne mai gandim la un viitor al nationalei.

DJTUDO
7th June 2005, 11:32
care viitor??? trist rau de tot !! am sa'i sustin pana la capat pe tricolori !!dar oare nu e asta capatul?? 1 sec :headbang:

Benny
7th June 2005, 12:14
Nu ma asteptam sa scoatem un rezultat bun cu Olanda. De aceea nici nu prea m-am enervat Imi pare doar rau ca niste jucatori buni isi vor incheia in acest mod carierea la echipa nationala, vezi D. Munteanu si chiar Contra.

E adevarat campionatul intern si lipsa de preocupare pentru formarea juniorilor nu ne ajuta sa cream o echipa nationala competitiva. Dar ar ajunge sa avem un nucleu de 15 jucatori, care sa creeze o ECHIPA si am reusi calificari. S-au mai vazut cazuri. Dar pentru asta avem nevoie cel putin de un antrenor adevarat. Si din pacate nici pe asta nu-l avem.

Neamtu
7th June 2005, 12:37
Oare Dorinel va mai juca, din moment ce si-a anuntat retragerea din nationala?

Vadim
7th June 2005, 12:41
Va juca. Oficial asta e ultimul meci, dar sa nu uitam ca a mai spus o data ca se retrage si nu s-a tinut de cuvint...

Sorin Blaj
7th June 2005, 12:55
@Vadim. Nu cred ca se pune problema asa. Daca sa se tina de cuvant sau nu.

Problema e cine il va inlocui pe Dorinel Munteanu. Daca ne aducem aminte asa s-a pus problema si cand s-au retras Hagi si Gica Popescu iar inlocuitorii lor sunt doar cu numele, vezi Mutu si Chivu.

Cristy
7th June 2005, 13:00
mda un meci de vacanta pt testarea jucatorilor , pt. calificarea urmatoare care iar o sa fie un esec.

Sorin Blaj
7th June 2005, 13:06
Am o presimtire ca daca vom juca cu aceleasi maini moarte din meciul cu Olanda ne vom chinui si cu Armenia.

sun
7th June 2005, 15:34
@ RestInPc : Mutu poate juca la ceva CLUB de noapte miercuri , ca pe teren sigur nu joaca ( e suspendat :P )

1-0 gol Bucur min. 17

hidric
7th June 2005, 15:40
batem 3:0
dar din päcate färä valoare :headbang:
o sä fie un meci de 2 lei ( cum a fost si cu macedonia )

hidric
7th June 2005, 16:04
dar ce mai tot discutäm atit...
pentru ce sä-i mai sustinem atit, dacä nu meritä ?
am fost in toatä europa la meciurile nationalei sä väd cum pierd ca fraeri, färä spirit de luptä si plini de talente....... si pe ei ii doare in fund

nu mergeti la meci !!


sä joace cu stadionul gol, sä nu facä nici o incasare si sä-se facä de risul lumi asa cum ne fac ei pe noi de ris dupä fiecare meci pierdut
sä-si dea seama, de ce nu-i mai sustinem
poate incepe unul si altul ( in primul rind conducerea, care ne-a adus in bezna asta ) sä-si dea demisia si sä lase pe cineva care vrea sä facä treabä la nationalä

:rosu:

Datenshi
7th June 2005, 17:19
Petre si Fl. Dumitru sunt piticii de suflet ai lui Piturca.

Credeam ca sunt singurul care se gandeste la chestia asta. Dupa ce ca nu mai avem valoare, trebuie sa suplinim si dezavantajul fizic tot timpul.

Kobe24
7th June 2005, 19:47
imi poate spune cineva pretul biletelor??si daca mai sunt??pls

DaRk_Star
7th June 2005, 21:30
Am o presimtire ca daca vom juca cu aceleasi maini moarte din meciul cu Olanda ne vom chinui si cu Armenia.

pai sa vedem:petre si niculescu sunt accidentati,mutu e suspendat,contra nu mai pupa un loc de titular si stoica ii lasa locul lui rat...daca ar iesi si pancu,atunci mai putem trage aer in piept...

deci cel putin 5 jucatori noi:stoican,rat,niculae,bucur si coman sau grigorie...

esku
7th June 2005, 22:09
Daca ne bat descultzii astia inseamna k trebuie sa ne apucam de alta meserie....

baltazar
7th June 2005, 22:30
hai romania !!!!!!!!!!!!!! sigur batem, chiar daca degeaba. da tot bun la palmares

GeKuRA
7th June 2005, 23:07
cred ca trebuie lucrat la psihicul jucatorilor mai mult ... sa li se spuna ca e o onoare sa vii la echipa Nationala... nu ca altii(nu dau nume) au jucat bine o data si gata - au postul de titular asigurat ... doar asa putem sa ridicam echipa Nationala, ca doar nu au Olandezii sau Cehii picioare de 10 metri.
HAI ROMANIA !!!

cyber_goool
8th June 2005, 08:32
Cred ca va castiga Romania la scor mare: 4-5 goluri diferenta, pt. a se razbuna pt. umilintele suferite. Cam asa fac romanii, i-au bataie de la aia marii, si se duc sa se razbune pe aia mai mici. Ca-n armata :D
Mai ales ca acum au scapat de emotiile calificarii... :(

RstInPc
8th June 2005, 08:52
@ RestInPc : Mutu poate juca la ceva CLUB de noapte miercuri , ca pe teren sigur nu joaca ( e suspendat :P )
Stiam ca e suspendat. Am vrut sa zic ceva si a iesit...dupa care nu am mai revenit. Daca nu ar fi fost suspendat in mod sigur Mutu era titular.

Citesc in presa ca vrea sa-l bage pe Plesan titular :o: Aceasta gogoasa a presei care nu a mai jucat de ceva timp, iar cand o facea era de tot rasul, ales ca titular in locul lui Grigorie care a aratat ca stie sa joace langa un varf impins cum este Niculae. Se accentueaza presiunea clanului Bacali asupra selectiei si a celor care vor intra sau nu pe parcursul unui meci. :rosu:

vitalie_killer
8th June 2005, 11:31
Pana acum romania a obtinut rezultate simetrice acasa si in deplasare, asa ca va fi 1:1, dar e posibil si sa castige, daca dau armenii vreun autogol.

desdemona
8th June 2005, 12:10
Mutu poate juca la ceva CLUB de noapte miercuri
http://www.atac-online.ro/archive/2005/iunie/08/23.php :)

crynchyk
8th June 2005, 13:16
Mare treaba ca invingem astazi. O s-o mai vacem si pe viitor ,dar ce mai conteaza acum.

AVEM ECHIPA?????????????????
AVEM VALOARE???????????????????

crynchyk
8th June 2005, 13:44
:sleep: :sleep: DAAAAAAAAA............
Am facut-o iarasi de oaie,nu?
Sa-mi spuna cineva :help: :help: :help: :help: cind va veni acea vreme sa ies pe strazi si sa strig ca sint ROMAN!!!!!!
MAI, E VAI DE CAPUL NOSTRU :o:
Da las' ca 50 de ani trec repede,nu?
Si atunci o sa fim si noi :cool: ASAI?????????

Gonzo
8th June 2005, 15:40
de la ce ora e meciul?

BornWild
8th June 2005, 15:50
Fiv-ar meciul al :drak: ......la ce sa ne asteptam?.....sa ne bata si descaltatii aia....ne bat ....stati linistiti........eu ma intorc la marea echipa a Cehiei... :cool:

desdemona
8th June 2005, 16:33
@Gonzo, la 20.30

sun
8th June 2005, 18:16
1-0 la tineret 48` Cocis :ok:

claudio25ro
8th June 2005, 18:24
wow..Cehia-Macedonia 0-1 ... min.18 GPandev...
nu-mi vine sa cred..sa fie oare adevarat?..de s-ar termina asa..dar NU CRED

sun
8th June 2005, 18:31
go MACEDONSKI /hello

cip_81
8th June 2005, 19:00
Chiar mai va puneti speranta in calificare? Stam dracului acasa ca nu meritam nimic.

La pauza, Cehia - Macedonia 2-1.

Ultras
8th June 2005, 19:10
Super Curelea! Bravo Costine si tine-o tot asa!

Gonzo
8th June 2005, 19:26
@Gonzo, la 20.30

merci am aflat, nu a fost nimeni prea saritor.. ca vroiam sa stiu urgent sa nu pierd derby-ul grupei :D

Gabriel28
8th June 2005, 20:06
se da undeva meciu live pe internet? ceva post chinezesc arab? :)

Catalanul
8th June 2005, 20:18
La pauza, Cehia - Macedonia 2-1.scor final Cehia - Macedonia 6-1 :happy 4 goluri Koller in doar 11 minute :shock: noi daca eram condusi pun pariu ca nu mai reveneam :P
cat despre meciul de azi, probabil ca vom castiga...

DaRk_Star
8th June 2005, 20:34
iar l-a pus pe contra titular...in plus,linia de mijloc are numai jucatori din divizia a: dorinel,ovidiu petre :headbang: ,plesan si coman...eh,sa vedem...

DaRk_Star
8th June 2005, 21:05
1-0 pt romania din minutul 30...a marcat ovidiu petre cu capul...

se pare ca m-am inselat in privinta lui...:P

DaRk_Star
8th June 2005, 21:15
2-0....gol gigel bucur...

Ultras
8th June 2005, 21:22
Era de asteptat sa dea Gigel... executie sumara!

ultras_sportul
8th June 2005, 21:29
Asteptam inca doua goluri de la Gigel Bucur in repriza a doua!

Marquise MGP
8th June 2005, 21:30
ce meci exceptional...de mult nu am mai vazut asemenea creativitate la mijloc,sange rece in atac si atentie in aparare ;)...oare dece nu mergem noi la mondiale si sa ramana cehia sau olanda acasa...ma doare capul cand ma uit la meci...astept meciul de la 4 fara un sfert ca poate vad si eu ceva fotbal...numai bine romanilor in repriza secunda.

Ultras
8th June 2005, 21:32
Macar ca nu am ajuns, inca, sub Armenia...:drak:

baez
8th June 2005, 21:32
ce meci exceptional...de mult nu am mai vazut asemenea creativitate la mijloc,sange rece in atac si atentie in aparare ;)...oare dece nu mergem noi la mondiale si sa ramana cehia sau olanda acasa...ma doare capul cand ma uit la meci...astept meciul de la 4 fara un sfert ca poate vad si eu ceva fotbal...numai bine romanilor in repriza secunda.
vezi ca e 3:30, ar fi pacat sa pierzi un sfert de ora.
revenind la mecilu nostru, Plesan e asta e mare domne, cred ca bate un record: o atingere de minge in 45 de minute :(

Thanya
8th June 2005, 21:39
ce meci exceptional...de mult nu am mai vazut asemenea creativitate la mijloc,sange rece in atac si atentie in aparare ;)...oare dece nu mergem noi la mondiale si sa ramana cehia sau olanda acasa...ma doare capul cand ma uit la meci...astept meciul de la 4 fara un sfert ca poate vad si eu ceva fotbal...numai bine romanilor in repriza secunda.

Nici n-o sa mai vezi pana la meciul urmator cu Armenia.Imi place despre ei ca au sange rece in atac,creativitate la mijloc shi atentie in aparare...pacat ca nu sunt asha stralucitori shi cand au in fatza echipe de fotbal!! :)

Marquise MGP
8th June 2005, 21:41
din cate stiu eu meciul e la fara un sfert iar legatura o dau la si jumate dar nu conteaza asta...oricum nu scap nici un minut :D

Gonzo
8th June 2005, 23:15
eu nu inteleg ce cauta Plesan si Niculaie la nationala... unul a retrogradat si atinge mingea numai cand iese in aut iar celalalt nu a vazut un teren de fotbal de 2-3 ani... oare ii baga poate poate le gaseste Becali o echipa?

jucatorii din campionatul intern au dovedit ca sunt de 100x mai valorosi decat rebuturile de afara care castiga bani degeaba stand pe tusa..

bravo gigel bucur...

Marquise MGP
8th June 2005, 23:38
iar incepem sa ne laudam jucatorii dupa meciuri cu armenia si ekipe din lumea a saptea a fotbalului...asa am facut si cu plesan dupa un meci amical si el de fapt mai are multe de aratat pana sa fie un jucator mare...asa suntem noi...ne aprindem repede si ne stingem inainte sa ne incalzim .


Nici n-o sa mai vezi pana la meciul urmator cu Armenia.Imi place despre ei ca au sange rece in atac,creativitate la mijloc shi atentie in aparare...pacat ca nu sunt asha stralucitori shi cand au in fatza echipe de fotbal!!

o sa mai vad poate la meciul cu andora :D

SORENSEN
8th June 2005, 23:41
Meci slab , dar macar nu am mai facut egal

dextercioby
8th June 2005, 23:52
In alta dezordine de idei,Koller le-a dat 4 boabe la macedoneni,iar Olanda i-a umilit in deplasare pe finlandezi. :ok:

A dat gol van Nistelrooy... :o:

Daniel.

P.S.Marea campioana europeana din 2004 a luat din nou bataie de la Ucraina si e pe cale sa rateze mondialul german. :no:

BornWild
9th June 2005, 00:10
Castigara rasurile.......mare minune, desi au jucat cu cel putin un om in minus, pt ca la Plesan e cap de linie :headbang:

ADelPiero
9th June 2005, 00:40
oleeeeeeeeee oleeeeeeeeeeeeeee am batut Armenia !!!!!!!!!! suntem cei mai tari !!!!!!!!!!!

DaRk_Star
9th June 2005, 00:45
obiectiv indeplinit:3 puncte pe teren propriu cu armenia...
ar fi de remarcat dupa meciul asta doar turul pe care l-a facut dorinel munteanu...si eu sper sa nu se retraga dupa meciul asta,dar adevarul e ca el oricum nu mai e de viitor si,daca am ratat calificarea asta,urmatoarea calificare trebuie abordata cu o echipa remaniata...

dar in acelasi timp ar fi bine pentru el sa se retraga,pentru a nu intra in vizorul simpatizantilor lui hagi,cu atat mai mult cu cat s-ar retrage acum,cand joaca mai bine decat plesan,care are cu 15 ani mai putin...

cele doua goluri il fac pe bucur man of the match si surpriza placuta a nationalei in seara asta..in rest,s-a jucat in parametri normali ai unei intalniri pe teren propriu cu armenia...
avem totusi o clasa in plus fata de ei...

ce va fi in viitor...? e greu de apreciat....intai antrenamentul cu andorra,apoi ultimele teste serioase ,cu cehia si finlanda, inainte de viitoarele preliminarii.. ne vedem in toamna lui 2006...pana atunci,bafta piti! :ok:

baltazar
9th June 2005, 00:48
ha ha ha bravo romania sa vad acelasi scor cu cehia si te cred ca ai revenit putin

desdemona
9th June 2005, 01:01
merci am aflat, nu a fost nimeni prea saritor.. ca vroiam sa stiu urgent sa nu pierd derby-ul grupei :D
:mda: Pai eu iti spusesem la nici o ora dupa ce ai intrebat - cand am vazut si eu... :D

Gonzo
9th June 2005, 01:16
merci oricum :ok:

esku
9th June 2005, 01:27
/OLE/ :great: Respectul meu vesnic pentru DORINEL MUNTEANU :great: /OLE/

Gabriel28
9th June 2005, 03:35
daca bateam si in tur, acum mai aveam o farama de speranta asa, greu de crezut ca cehia va pierde 3 meciuri toamna asta, si cu toate astea sa aibe si un golaveraj mai prost ca al nostru.

lasa ca ii facem la euro :)))

Hoffa
9th June 2005, 03:43
sanse nu mai sint de mult ,chiar daca ar mai gresi Cehia, tot nu-i mai prindem pentru ca nu avem cu ce

Cra10veanu
9th June 2005, 06:32
scor de rasu lumii impotriva armeniei, ma asteptam la vre-un 6-1 ca Cehii ;)

dextercioby
9th June 2005, 07:52
In loc sa zici merçi ca baturam fara sa luam gol (pina si Andorra ne-a dat gol),mai faci si mofturi...

Daniel.

Sorin Blaj
9th June 2005, 09:14
A fost un meci de nivelul Diviziei A.

Ultras
9th June 2005, 09:17
Nici olandezii nu au facut scor cu Armenia acasa... doar 2-0
Slab a fost rezultatul din tur...

Andrey_Andry
9th June 2005, 09:31
16 puncte, e bine ca ne tinem dupa cele 2 forze din grupe si nu le scapam de tot din ochi :)

malmö
9th June 2005, 10:16
Vorbiti pe aceasta tema numai ca sa va aflati in "treaba"
Mie mila de voi cind vad cum va lamentati si va aratati MULTUMITI de MAREA REUSITA si PERFORMANTA in fata cui?... ARMENIA. Halal comparatie! Sa vede unde ne este valoarea de azi. AUZI cu cine am ajuns sa ne comparam! Cit de fericiti si MULTUMITI sint unii dintre voi! Echipa SPERANTEI! Imi pare rau ca va dezamagesc dar daca tot sunteti constienti de situatie, atunci de ce multi dintre voi mai pierdeti timpul vostru pe astfel de subiecte fara rost? Sau poate ca o liniste asupra neputintei romanesti ca masura de protest ar fi privita cu ochi "rai" de moderatori si utilizatori care ...ma rog.
La pretentiile si "nasurile pe sus " aratate de multi la-nceputul acestei campanii ma tem ca aceasta "satisfactie" devine groteasca. Asta e cu asta defilam. TRAIASCA PITICII ROMANIEI! (mari "vedete" ai fotbalului romanesc).
PS. La urma urmei si jurnalistii trebuie sa manince o piine asa ca inteleg de ce se continua cu aceasta groteasca mediatizare a unor "NIMENI". Cum e cu “ECHIPA DE AUR”? Aurul cui?
iun.2005

Apropo`de fotbalul romanesc si "aurul" lui!

Impartial si la ”rece” vorbind de nationala noastra de fotbal. Adevarul este ca Romania n-a avut efectiv niciodata vreo echipa de "AUR". La hambal sau gimnastica DA, dar nu in fotbal. A cistigat Ro vreodata in istoria fotbalului vreun CM sau CE? Au jucat ei macar vreo finala si nu stiu eu?Atunci ce tot se foloseste si se vehiculeaza atit termenul acesta - "de aur" atit? Inteleg sentimentalismul nostru "latin", dar exagerat si rupt de realitate el devine altceva. A ajuns nationala Romaniei macar la nivelul Turciei, Greciei sau chiar Bulgariei (CM`94)? Asta asa, aruncind o privire in "gradina" din Balcani, din care facem si noi parte, ca sa nu va mai amintesc de echipele mari de valoare din Europa. Atunci ce tot atita "generatia de aur" in sus "generatia de aur" in jos? Ca sa nu mai vorbesc de "regele" fotbalului, un mare talent dar nu mai mare ca "genialul" DOBRIN care la 16 ani era titular in nationala. Nefericitul, a avut ghinionul sa se nasca intr-o epoca "de aur", la-nceputul anilor `70 fiind dorit insistent de Real Madrid, insa epoca era "de aur". Imaginati-va un Dobrin in plina ascensiune al acestui deceniu. Ce-i care nu l-au vazut si n-au trait vazindu-l evoluind n-au cum sa-nteleaga. Nu neg valoarea componentilor nationalei `94, dar nici n-o prea-slavesc exagerat, valoarea reala a fotbalului romanesc neajungind decit pina in sferturile unui CM, iar de-atunci? Azi cu cine se mai poate compara Romania? Poate cu Macedonia, eu stiu?
PS Multor nostalgici (pe care ii inteleg) poate le v-a "pica" mai greu la "stomac" aceste afirmatii dar realitatea vorbeste de la sine.
"Sa ne ferim sa spunem adevarul celor care nu sint in stare sa-l asculte." - JJ Rousseau
oct. 2004

malmö
9th June 2005, 10:40
In octombrie 2004 spuneam printre altele in ”Divinizati”de presa ca:
"Soarta echipei nationale n-a stat niciodata intr-un singur jucator si nici nu v-a sta vreodata.Nationala Romaniei din nefericire v-a avea un parcurs plin de "surprize" daca masurile ce se impun dupa esecul de la Praga nu vor fi luate urgent."
Astazi pot sa afirm cu certitudine ca nationala Ro nu se va califica la CM din Germania 2006.
Sperantele teoretice nu fac decit sa prelungeasca si sa adinceasca mai mult, starea de "agonie falimentara" in care se gaseste nationala de fotbal. Poate ca dupa 4 iunie se vor "trezi" din starea de "visare" factorii raspunzatori care au posibilitatea de intinerire si reinprospatare a intregului lot,aceast masura fiind singura alternativa viabila, daca se mai doreste atingerea unor scopuri de viitor. Cu exceptia (deocamdata) lui Munteanu nationala de fotbal, va reajunge incet dar sigur la succese notabile. Lotul cu care noua campanie de calificare se va incepe, nu va trebui sa depaseasca virsta medie de 24 de ani. Daca aceasta masura nu va fi luata de pe acum, (dind astfel timpul necesar noului nucleu de jucatori sa se formeze) atunci consecintele esecurilor in lant, va rezulta ca urmare a masurilor neaplicate atunci (adica azi). Prelungirea convocarii la nationala a unor jucatori trecuti de "prima tinerete" pe motive si pretexte diferite, vor avea consecinte foarte negative, care se vor rasfringe asupra rezultatelor in viitorul apropiat.

PS. AFIRMATII CARE CORESPUND DIN PACATE REALITATII

hidric
9th June 2005, 11:06
ce am spus eu ?
3:0
mai multä valoare nu am avut nici mäcar cu amäriti äia de armeni
meci de 2 lei cum v-am mai spus, färä farmec si färä valoare
:no:

Ultras
9th June 2005, 11:36
Diferenta dintre suporteri si spectatorii care urmaresc anumite sporturi doar pentru ca sunt "la moda" este ca primii nu isi pierd speranta si interesul nici atunci cand lucrurile merg prost.

malmö
9th June 2005, 12:11
LACRIMILE LUI MUNTEANU ...
LACRIMILE LUI MUNTEANU DOVEDESC FAPTUL CA ESTE "CONDITIONAT" SA PUNA PUNCT FRUMOASEI SALE CARIERE LA ECHIPA NATIONALA. Nu cred ca isi mai au rostul intrebarile... ASTA E. Traiasca "regele!"... vostru...nu si-al meu.

dextercioby
9th June 2005, 12:28
Faptul ca intr-o echipa de 11 jucatori cel mai bun de pe teren e unul cu cel putin 10 ani mai in virsta decit toti spune multe despre valoare echipei,nu??

Daniel.

malmö
9th June 2005, 14:15
Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus, insa eu as fi dorit sa scot in evidenta prin "LACRIMILE LUI MUNTEANU ..." - daca mai era nevoie - si nefasta "conditionare" (care se zvoneste) de a pune punct unei cariere de-a dreptul elogioase a inimosului om D. Munteanu in favoarea unui talent "apus". Chestie de palmares si orgoliu. In fine aceleasi vesnici jocuri de culise la urma urmei care nu se vor sfirsi niciodata.

Ultras@ -a iubi cu adevarat o echipa, a fi suporterul ei, inseamna a STI s-o IUBESTI si sa i te DARUIESTI... dar nu "pros..te" si oricum. Acesti "Faimosi" jucatori isi vor continua viata lor de "huzur", fara sa le pese in realitate de mihnirea mea sau a ta, de banii si de timpul investit in speranta unei mici bucurii. Fii constient baiete ca nu tu sau careva din noi am fi gustat cu-adevarat din laurii marelui succes... daca-ar fi fost.
Eu inteleg sa fii bun si inimos, dar sa nu fii luat si de altceva, in astfel de situatii cuvenindu-se cred o atitudine cu-adevarat critica... macar ca ar ajunge pin`la ei.

RstInPc
9th June 2005, 14:20
La ce te referi cand spui de "conditionare" ? Fi mai explicit.

Ultras
9th June 2005, 15:07
Sunt intru totul de acord cu cele de mai sus, insa eu as fi dorit sa scot in evidenta prin "LACRIMILE LUI MUNTEANU ..." - daca mai era nevoie - si nefasta "conditionare" (care se zvoneste) de a pune punct unei cariere de-a dreptul elogioase a inimosului om D. Munteanu in favoarea unui talent "apus". Vesnicile jocuri de culise care nu se vor sfirsi niciodata.

Ultras@ -a iubi cu adevarat o echipa, a fi suporterul ei, inseamna a STI s-o IUBESTI si sa i te DARUIESTI... dar nu "pros..te" si oricum. Acesti "Faimosi" jucatori isi vor continua viata lor de "huzur", fara sa le pese in realitate de mihnirea mea sau a ta, de banii si de timpul investit in speranta unei mici bucurii. Fii constient baiete ca nu tu sau careva din noi am fi gustat cu-adevarat din laurii marelui succes... daca-ar fi fost.
Eu inteleg sa fii bun si inimos, dar sa nu fii luat si de altceva, in astfel de situatii cuvenindu-se cred o atitudine cu-adevarat critica... macar ca ar ajunge pin`la ei.

In primul rand renunta la apelative de genul "baiete". E mai sanatos. Faptul ca esti sub influenta subiectului la moda (demisia lui Mircea Sandu, Mitica etc.) spune multe. Probabil ca daca ziarele vor inceta o perioada sa mai atace acest subiect, vei inceta si tu sa postezi in nestrire pe toate forumurile (online, gsp, prosport) gasindu-ti alta tinta. Toti suporterii stiu ca fotbalul romanesc a ajuns la un nivel extrem de scazut, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne dorim sau sa speram la o revenire. Personal ma Bucur pentru Gigel pentru ca il consider de ceva vreme cel mai in forma atacant al nostru. Sunt multumit totusi ca pana la urma l-a convocat Piturca. Chiar daca am jucat cu Armenia (o echipa care nu prea da goluri, dar nici nu prea primeste mai mult de 3, cel putin pana acum). In ceea ce priveste mahnirea, banii si timpul crede-ma ca nici nu ma astept sa le pese. Nici nu ar fi normal! Suporterii au o treaba, fotbalistii alta. Eu de la fotbalisti astept sa si-o faca pe a lor. Atat! Daca tu ai simtit vreo mahnire pentru infrangerile cu Olanda si Cehia sau egalul din Armenia iti spun doar atat: trezeste-te. Eu m-am trezit in '94, dupa meciul cu Suedia. Fotbalul este doar o competitie sportiva si atat. E adevarat ca pun pasiune la bataie, dar asta este strict problema mea, a suporterului, nu a fotbalistilor! Problema fotbalistilor este sa joace cat mai bine pentru a avea cat mai multi suporteri, evident daca isi doresc asta.
In ceea ce priveste selectia jucatorilor spun doar atat: Mutu, Chivu, Lobont, Plesan, Contra, Niculae, Pancu nu au ce cauta la Nationala, cel putin pana cand isi rezolva problemele la echipele lor de club si pe cele de caracter. Eu as prefera sa vad jucatori mai slab cotati, dar care joaca fotbal cu ambitie si determinare, neafectati de vedetisme. Poate asa se vindeca si cei mentionati mai sus.

sun
9th June 2005, 17:38
Pacatosi trebuie sa mai fim sa avem conducatori ca Mircea Sandu .

Avem in sfarsit un punct 0 , locul reinvierii fotbalului romanesc este asta , pentru ca am ajuns la fundul abisului cu fotbalul.

3-0 sec , am nimerit un marcator , si sper sa mai culegem 3 puncte cu Andorra , sa terminam pe 3 grupa :ok:

be@
9th June 2005, 17:40
Wow, nu pot sa cred ! Au castigat muraturile!
Mde,echipa mare Armenia asta , nu gluma!

P.S : Uite ca si Nationalul ( Coman si Petre aici s-au format ca fotbalisti , nu la poli tm !) sau Sportul pot da jucatori la echipa nationala !

DaRk_Star
9th June 2005, 19:24
Diferenta dintre suporteri si spectatorii care urmaresc anumite sporturi doar pentru ca sunt "la moda" este ca primii nu isi pierd speranta si interesul nici atunci cand lucrurile merg prost.

interasant...

tu in ce categorie te incadrezi...? banuiesc ca in categoria primilor...
pe multi dintre noi nu ar trebui neaparat sa-i incadrezi in a doua categorie,pentru ca daca pierzi calificarea cu 4-5 meciuri inainte de final este logic sa nu mai fie speranta...si de aici se diminueaza si interesul...

si,hai sa zicem ca am fi in continuare alaturi de ei daca am sti ca atata pot...dar cand stii ca este clar ca se poate mai mult,cu munca la multe nivele,parca iti vine o lehamite...daca ei isi bat joc de noi,cum vrei sa fie in continuare sprijiniti neconditionat?

Ultras
9th June 2005, 22:13
Eu nu incadrez pe nimeni in nici o categorie. Fiecare se incadreaza unde doreste. Dragostea este neconditionata. Doar obiectul acesteia este ales...

Hoffa
10th June 2005, 01:56
LACRIMILE LUI MUNTEANU ...
LACRIMILE LUI MUNTEANU DOVEDESC FAPTUL CA ESTE "CONDITIONAT" SA PUNA PUNCT FRUMOASEI SALE CARIERE LA ECHIPA NATIONALA. Nu cred ca isi mai au rostul intrebarile... ASTA E. Traiasca "regele!"... vostru...nu si-al meu.Dorinel va continua si ar fi pacat sa se opreasca aici, merita prin longevitate sa bata recordul selectiilor.
In timp ce Hagi si mai ales Gica Popescu au facut la un moment dat fite la nationala, Dorinel Munteanu are meritul de a fi venit la fiecare meci la nationala din tot sufletul. Echipa are nevoie inca de el, macar sa bata Dorinel recordul selectiilor in aceste ultime meciuri ca in rest nationala nu mai poate castiga nimic, reintinerita este deja, de omogenizat , este greu de omogenizat prin infrangeri la echipele mari si victorii in fata celor mici.Echipa asta are nevoie de o victorie cu o echipa mare

malmö
10th June 2005, 16:02
Stimate Ultras@ - cred ca am fost talmacit "un pic" gresit. Este putin probabil sa ai cunostinta de starile si trairile prin care personal le-am avut in acea dramatica "inclestare" a sferturilor de finala din 94`...oooh!!!... cu taman Suedia (eu locuind chiar in Malmö). Aproape o saptamina am fost "neom", 3 zile neducindu-ma nici la slujba(de rusine evident). Atunci...si te rog sa retii - mi-a fost clar ca nationala a atins virful unei "piramide" cum rar o v-a mai atinge. O coborire uneori sinusoidala dar SIGURA avea sa urmeze. Astazi vorbele nu-si mai au sensul. Se vede si din "avion".
Cei de la virf au continuat o perioada sa spere mizind pina in ultima secunda pe aceeasi "cai" pe care timpul nemilos avea sa-i condamne in cele din urma la fireasca retragere. "Toate la timpul lor" se spune. Dar cine a tinut cont de acest proverb? Daca s-ar fi tinut cont de el, probabil ca de mult cei in masura ar fi deschis larg portile "minjilor" dornici de afirmare (asa neslefuiti si fara experienta), care ar fi insemnat probabil evitarea unui astel de deznodamint.
Azi dupa atitia ani, platim tribut indolentei si nepasarii de ieri si mai ales principiului romanesc "ne descurcam" care si-a pus din plin amprenta. Multi din cei cu reale calitati, continua si azi sa se piarda in anonimat (precum acele tinere sperante de "ieri", azi scosi din tiparele fotbalului). Cit priveste remarca facuta de tine o gasesc pe deplin justificata, fiecare fiind liber sa aleaga ce vrea. Nu cred insa ca nu ai cunostinta despre faptul ca astazi fotbalul este o imensa "industrie" la scara planetara. De pe acest considerent, noi cei "mici" neavind nici o influenta, sintem redusi doar la... COMENTARII. Ca accepti sau nu asta e REALITATEA. Intrebarea care mi-o pun in final este cu ce putem influenta noi... cei multi - atit suporteri cit si spectatori - acest "urias" mecanism "industrial". Cu COMENTARII? Cine crezi ca dintre "colosi"... va tine cont vreodata si de parerea noastra, a celor multi si tristi aflati in tribune? Ma tem ca niciodata nu vom putea trai o asemenea bucurie. Numai bine!

Ultras
10th June 2005, 23:52
Asa mai merge. Evident ca influenta suporterilor in Romania va fi zero atata timp cat fotbalul la noi va fi privit ca o afacere familiala si nu ca o industrie, dupa cum zici. Iar pentru transformarea fotbalului intr-o industrie, rolul determinat cred ca il are statul. Dar dupa cum a declarat Tariceanu acesta nu se afla in primele zece prioritati ale guvernului sau. Daca suntem suporteri adevarati ar trebui sa ii dam de stire primului-ministru ca partidul sau la viitoarele alegeri nu se va regasi in primele noastre zece optiuni de vot. Asta este diferenta intre suporterul din occident si cel de la noi. Daca neamtului ii spune un ministru verde in fata ca il doare in cot de nationala Germaniei in urmatoarele zece minute acel ministru ori isi da demisia, ori este demis. Asa s-a intamplat cu crestin-democratii care au pierdut alegerile dupa ce au vrut sa limiteze viteza pe autoban. Aproape ca nu au mai intrat in parlament. La noi ni se pisa jegosii astia in cap dupa care le si multumim. Bine spune cine spunea ca avem conducatorii pe care ii meritam. Indiferent de domeniu. Pana cand romanii nu vor intelege ca votul lor este mai puternic decat orice guvern si ca cei de la conducere trebuie sa faca ce vor ei, nu se va schimba nimic in tara asta...

Zebrone
11th June 2005, 00:34
nu mi se pare deloc gresit ce a spus tariceanu. vorbim totusi de un fotbal care inseala statul la orice pas si se mai si bate cu pumnii in piept pe tema asta (vezi cazul berbecali).
pana nu dispar sandu si sleahta lui din fruntea acestui sport, mediocritatea va deveni o stare de drept si de fapt.