PDA

View Full Version : Finala Cupei Frantei



BornWild
4th June 2005, 15:18
http://www.fff.fr/common/bib_img/img/170743.jpg

In aceasta seara, incepan cu ora 21.30, ora Romaniei, se va juca finala cupei Frantei.Cele doua echipe care se vor infrunta pe "Stade de France" sunt:

http://www.lequipe.fr/Football/logos/FootballLogo33.gif
Sedan



http://www.lequipe.fr/Football/logos/FootballLogo479.gif
Auxerre

Sedan este o echipa ce evolueaza in Ligue 2 , dar care a eliminat in semifinalele cupei Frantei pe Monaco, chiar pe terenul acesteia.In schimb, mult mai titrata Auxerre a avut un sezon foarte slab anul acesta in Ligue1 si s-a chinuit in semifinale cu Nimes care este actualmente in liga a treia franceza.
Cine va castiga cupa, ramane sa vedem in aceasta seara

Sasuke Uchiha
4th June 2005, 16:51
bate auxerre

3-0 :drak:

BornWild
4th June 2005, 20:48
nu se stie.......monaco a patit-o........eu tin cu Sedan :ok:

BornWild
4th June 2005, 23:15
Uluitor.............este minutul 65 al finalei cupei Frantei, dar trebuie sa va anunt ceva important;
Sedan a egalat Auxerre printr-un gol ULUITOR...............daca aveti posibilitatea sa gasiti cumva acest gol (internet; tv etc) vi-l recomand........televiziunea franceza il reia la fiecare intrerupere de meci.......

BornWild
4th June 2005, 23:51
Asa cum era frumos intr-o finala de cupa, golul decisiv pt castigarea cupei a fost marcat in min 91 si 30 secunde, cu 30 sec inainte de finalul prelungirilor de catre Auxerre...insa , Sedan a avut o prestatie f frumoasa, mai ales ca evolueaza in Ligue 2

Mihai
5th June 2005, 00:03
ce m-am ofticat... voiam atat de mult sa castige Sedan :headbang:
Nu ca as cunoaste pe vreun jucator... dar totusi sa iei cupa din divizia secunda e ceva... (in romania, parca numai o echipa a reusit sa faca asa ceva :D:D)

BornWild
5th June 2005, 00:11
ce m-am ofticat... voiam atat de mult sa castige Sedan :headbang:
Nu ca as cunoaste pe vreun jucator... dar totusi sa iei cupa din divizia secunda e ceva... (in romania, parca numai o echipa a reusit sa faca asa ceva :D:D)


Sedan are un jucator care cu siguranta nu cred ca va ramane si anul viitor la aceasta echipa.Ba mai mult.....s-a comportat extraordinar aceasta echipa avand in vedere ca provine din Ligue 2.
Nua m sa dau curs "provocarii" tale referindu-ma la Romania pt ca este vorba despre un alt taram :D

Mihai
5th June 2005, 00:15
1. Te referi la Noro?
2.Apreciez :D
3. cat de departe este tarmul ala de tarmul nostru... (mai ales la calitatea fotbalului :headbang:)

BornWild
5th June 2005, 00:26
1. Te referi la Noro?

Este vorba de Cytonie , cel care a calificat Sedanul in semifinala cu Monaco si a facut zile fripte astazi jucatorilor Guy Roux, care au incasat 3 galbene din cauza lui

Edgar
6th June 2005, 16:47
Nu stiu daca s-a mai scris pe aici - Guy Roux si-a dat demisia dupa 44 de ani in care a antrenat doar pe Auxerre. link (http://www.uefa.com/footballcentral/news/Kind=2/newsId=307360.html)

sun
6th June 2005, 17:48
sa iei cupa din divizia secunda e ceva... (in romania, parca numai o echipa a reusit sa faca asa ceva :D:D)

FC BAIA MARE din divizia B a AJUNS PANA IN FINALA in 1958 , iar Chimia Rm. Valcea (B) a castigat la rejucare finala din 1973 cu CONSTRUCTORUL GALATI (C) :o:

Oricum , parerea mea despre finala e urmatoarea . Inca un an in care OM se multumeste cu Inter-Toto :D ( Nici macar nu stiu cum se scrie cupa asta nenorocita :drak: )

Marquise MGP
6th June 2005, 17:58
mai am vazut si eu un articol cu guy roux in care zice ca a antrenat auxere 44 ani iar varsta lui este 66 ani...el a devenit antrenor la 22 ani? ... mi se pare ciudat.

ps : gazeta sporturilor scrie in ziarul de astazi ca roux a antrenat auxere 42 de sezoane...ceva nui in regula :D

BornWild
6th June 2005, 18:30
Guy Roux este antrenor la Auxxere din 1961, de cand avea 23 de ani si avea postul de antrenor-jucator la acea varsta.
Guy Roux este mai mult decat patron la Auxerre si datorita faptului ca are o mare notorietate, si-a facut o gramada de afaceri in domeniul constructiilor si transportului, sa nu mai punem produselor de apa plata si constructorului de masini la care face reclama.
Este drept, e un bun antrenor, care cu bani putini face din rahat bici, insa e cam demodat, pt ca e adeptul regimului spartan la echipa sa.
Zilele trecute citeam prin L'Equipe ca i s-a propous postul de selectioner, insa sunt sigur ac nu va accepta, mai ales ca nationala Frantei, in acest moment este intr-o deruta totala.
Apropos, puteti paria ca nu se califica Franta la mondiale, pt ca in momentul de fata sunt "dezbracati" rau

P.S
Un fapt semnificativ pt Auxerre si pt Guy Roux este ca a luat echipa din Onoare si a dus-o pana unde este acum, in ultimii ani avand tot timpul un cuvant greu de spus in campionatul Frantei.

Catalanul
6th June 2005, 20:13
Inter-Toto :D ( Nici macar nu stiu cum se scrie cupa asta nenorocita :drak: )pai.. e foarte simplu: intertonto :D

Tudose
6th June 2005, 21:17
Guy Roux este un adevarat monument al fotbalului francez si european. Antrenor-jucator la Auxerre inca din 1961, el si-a condus echipa din Divizia a 4-a pana la castigarea Campionatului din Hexagon, a 4 Cupe si participarea in Liga Campionilor. Mi-l amintesc, cu figura sa bonoma, de la emisiunile "Tele-Foot", duminica dimineata pe TF1, atat in disputele despre fotbal cat si in reclamele la seminte de iarba pentru gazon. :) In 1995, cand am trecut prin Auxerre, cineva de acolo mi-a spus "Guy Roux este antrenor aici de nici nu mai tin minte cand..."
Mi s-a parut senzationala stirea retragerii sale, stiu ca a mai avut o tentativa in 2000, tot din motive de sanatate. O coincidenta nefericita face ca acest lucru sa se intample odata ce noi am capatat certitudinea inca unei calificari ratate la Campionatul Mondial si o viziune si mai sumbra asupra mocirlei in care se zbate Romania si fotbalul nostru. Lucrul m-a intristat cu atat mai mult cu cat nici unul din site-urile importante de sport romanesti nu a anuntat nimic, doar cateva randuri scrise minuscul putand fi citite intr-un colt al paginii a 7-a a editiei tiparite a GSP. Insa in momentul in care in aceasta dupa-amiaza am descoperit anuntul "Gigi Becali vrea sa salveze echipa nationala", am avut impresia ca zaresc negru in fata ochilor. Cu imensa parere de rau, cred ca ne meritam soarta. Si ca sa il citez pe nemuritorul Caragiale, nu pot decat sa mai adaug: "simt enorm si vaz monstruos".

Mihai
6th June 2005, 21:24
FC BAIA MARE din divizia B a AJUNS PANA IN FINALA in 1958 , iar Chimia Rm. Valcea (B) a castigat la rejucare finala din 1973 cu CONSTRUCTORUL GALATI (C) :o:
:nah: eu ma referam la o echipa din bucuresti :D :cool:

BornWild
6th June 2005, 21:27
Tudose, f frumoasa caracterizarea ta vis-a-vis de Guy Roux, insa sunt sigur ca nu multi de aici inteleg cu adevarat ce inseamna acest antrenor pt fotbalul francez si mondial.Si nu este vina lor ca nu stiu despre acest mare antrenor nimic, ci este vina presei romane, care mai degraba cauta sa pozeze daca s-a mai suit Nicoleta Luciu pe vreo masina sa faca poze decat sa difuzeze o asemenea stire.
Eu am toata ascensiunea acestui club si acestui antrenor din 1961 incoace.....cu fotografii si date........cine e interesat ma poate contacta......e un lucru care nu se intampla des in fotbal ca un club sa creasca odata cu un antrenor atata timp

alexq1
7th February 2006, 16:43
de curiozitate cine mai e echipa aia Colmar care a reusit sa-i scoata din cursa pt cupa pe Monaco ?? vad acuma rezultatul si raman mut cum au reusit o echipa de amatori sa -i bata pe monaco