PDA

View Full Version : Ati comenta un meci de baschet??



eddy_jozsa
3rd June 2005, 18:34
Polemici peste polemici... cred ca nimeni nu este multumit de comentatorii de baschet din Romania.

Daca voua vi s-ar oferi sansa, ati comenta un meci de baschet??

Eu, daca as avea timp si as fi in Bucuresti... as incerca macar sa comentez un meci de baschet in fata oglinzii sa vad cum merge sau cat de greu e... :cool:

Gabriel
3rd June 2005, 20:53
eu am comentat un meci de basket...in spetza..LA Lakers vs. Sacramento Kings. Anu' trecut pt. Telesport. Ce tre' sa votez ? :D

eddy_jozsa
3rd June 2005, 21:18
paaaaaaai.... votezi cum crezi ca ai face daca ai mai primi odata ocazia sa comentezi... ai luat bani de la telesport? cum ti s-a parut prestatia ta?

Nightfly
3rd June 2005, 21:28
Si eu am votat ca as comenta insa deocamdata nu deoarece am doar 15 ani si desi am ceva cunostiinte de nba(ex puteam sa ti raspund la intrebarile alea de le-ai pus pe unu din forumuri alea cu Iverson SG cand a fost MVP si Jordan castigatoru dunk contestului cu ala de la libere cu double clutch, sau ceva mai nou ca a murit George Mikan apropo RIP si ca a fost primu om care a dat de sus la 6 10<nu luati astea scrise in paranteza in seama) totusi probabil m-as emotiona si nu as comenta cum ar trebui insa sunt sigur ca nu as zice halei hap :)

Raptor
3rd June 2005, 21:45
Eu as comenta, dar, nu singur. Adica eu sunt genul de om care tace (nu comenteaza propriu-zis meciu) dar care dupa ce observa cate ceva, spune acele lucruri pe care le observa. Un fel de Mike Fratello, si nu Marv Albert.

eddy_jozsa
3rd June 2005, 21:55
oricum comentariul in 2 e mai fain....

eu as comenta, dar cred ca m-as balbai (imi iasa fum p urechi numa daca ma gandesc ca m-ar asculta mii de oameni)... dar macar as incerca. Si bani n-as cere, la urma urmei ce am de pierdut in afara de 2h la o ora perfecta din zi (adica sambata seara de ex)

thekobe
3rd June 2005, 22:01
pe mine m-ar da afara ca injur :<

Danila
3rd June 2005, 22:12
orice iubitor de baschet ar comenta, fara nici un fel de pretentii

MadSkillz
3rd June 2005, 22:51
Nu as face-o pentru bani ... dar sunt constient ca sunt multi altii mai "buni".Insa nu cei care comenteaza in prezent baschet.Bineinteles ca tracul si emotiile sunt o problema, dar oricine poate trece peste ele.

1/2Om1/2Belea
3rd June 2005, 23:17
io din doi comentatori ash vrea sa vad cel putin unul care A JUCAT cel putin baschet, in cadru organizat, la o divizie, ceva, ma rog, are experienta din teren si astfel sa inteleaga chestiile mai bine si respectiv sa le poata explica... cand e cazu. asa cum se poarta de exemplu si la KOMBAT-uri. inafara de asta, e foarte important ca respectivul comentator sa aiba cunostiintze despre baschet in general, stiri noi dar si ceva istoric, sa fie documentat si sa poata sa-i vina in minte ca, in anumite momente potrivite, sa strecoare cate ceva din asta. in rest nu vreau sa-si spuna propriile pareri despre ORICE din teren, decat daca e de bine, si asta cu masura (nu la doua fraze, "oh, ce jucator este acest X, etc") desigur nu m-ar deranja daca n-ar fi chiar agramat si ar avea (si la asta nu stiu daca se califica prea multi dintre noi, oricat am vrea) o PREGATIRE SPECIALA de comentator sportiv, talent, experienta, inteligenta. cred ca exista, cel putin ca idee, scoli speciale pentru asta, nu trebuie neaparat sa alegi pe unu care are abia liceul facut, plus o facultate care n-are nici o legatura cu o astfel de meserie.
vreau sa mai zic ca eu NU cred ca ash comenta un meci de baschet, chiar daca stiu destul de multe, zic eu, despre sportu asta IN SINE, si chiar daca m-as putea documenta si cu privire la cultura general din el, tocmai din acest motiv, si anume consider ca trebuie cineva care are o pregatire speciala, tzintita, pentru a fi comentator sportiv. NU DOAR COMENTATOR pur si simplu. de astia e plin, uita-ti-va numa la noi pe aici, pe forum!

Sharkie
3rd June 2005, 23:40
Cred ca ma pricep destul de bine la comentariu,as putea si unu' din ala guraliv,dar daca nu as avea emotii.Si ar mai trebui unu sa stie tacticile etc.

Danila
3rd June 2005, 23:44
frate...nu mai fii ashea!!!apropo:stii k ai aparut in frbaschet magazin cu ce ai scris tu pe forum la frbaschet de tony alexe?

Sharkie
3rd June 2005, 23:59
Adica?Cum sa nu mai fiu ? Stiu ca am aparut in frbaschet,ca de asta si vreau sa iau revistele ! :D

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 00:03
ba, da ce a scris pustiu, ca sunt tare curios! dati un link, pls!

Danila
4th June 2005, 00:08
nu e link...daca are cineva revista la indemana sa scrie pls...eu am uitat-o la fete...cunoscatorii stie!!!
apropo:fetele de la liceul dante alighieri au luat locul 4 la campionatul national de la Medias!Si asta in conditiile in care au participat 5 LPS-uri la turneu, dante fiind liceu teoretic.
P.S.:Am fost antrenor secund:D

Sharkie
4th June 2005, 00:09
Nu e ma mare chestie.......ori fi vazut c-am 13 ani,mai prichindel....:)

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 00:10
oooooo !

Sharkie
4th June 2005, 00:13
@danila Zi ma,cum sa nu mai fiu ?

Sharkie
4th June 2005, 00:18
http://www.frbaschet.ro/forum/viewtopic.php?id=32

Uite link.Alt motiv e ca atunci(chiar daca sunt cateva luni) nu prea aveam experienta pe forumuri si gandeam cu 5% diferit. :) Si nu am facut metafore etc.

Danila
4th June 2005, 00:19
e o expresie ma...nu mai fii ashea...e la misto...sper k te-ai prins acum
mi-a placut ce ai spus acolo apropo:
''E incredibil!Eu am 13 ani si joc baschet cam de un an.Auzisem vag de Toni,dar nu prea stiam de el.Dar acum,cand l-am vazut in poze si am citit toate articolele din diverse ziare,am ramas socat.Are un aspect...nu stiu...divin parca...imi vine sa plang de fiecare data cand il vad...si acum...Dumnezeu sa-l odihneasca iar el sa ne vegheze!''-Sharkie Wade

Raptor
4th June 2005, 00:22
Adevaru e ca tind sa-i dau dreptate lu Sharkie, si nu spun asta doar ca sa spun vorbe mari. Are ceva... mai diferit nu stiu...

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 00:27
o, sharkie! direct la inima cu aia! cat sirop! ai zis aia cu mult talent, tre sa recunosc! restecp! pacat insa ca n-ai vazut si tu un meci k lumea cu alexe, s-ar fi meritat. poate face careva un film in memoriam... plm, s-ar merita ! omu se pare ca a fost chiar o figura mare! imi povestea fome odata... cica "mama, cand intra asta in teren, toti stiau ce aveau de facut. nu mai existau dubii. era un lider adevarat, ridica moralul doar prin prezenta lui". fusesera prieteni. intamplarea l-a cutremurat.

Raptor
4th June 2005, 00:34
Esti prieten cu Fome?

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 00:42
frate, ma intrebi asa... brusc. plm. nu vreau sa zic prea multe despre mine, n-are sens. mai bine intreaba-l tu pe el "fome, stii vreun gras?" hehehe! oricum nu conteaza, faza e ca vorbisem cu el. zilele trecute m-am intalnit si cu carutzashu, amaratu, imi zicea de picior. tocma isi scosese ghipsu. ce puteam sa-i zic? decat SANATATE ! :)

Raptor
4th June 2005, 00:45
E clar. Esti Dan Alexandrescu de la Formula 1. Vezi cum te-am ginit? :D

CinstitCuPanoul
4th June 2005, 00:45
ba,plm,cu cineva de la asesoft nu te-ai intalnit? :o:

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 00:52
ba da... heh. cum sa nu! heheheeee
mai stiu asa, vo doi jucatori... da nu vad ce importanta are. toata lumea stie pe unu sau pe altu.

CinstitCuPanoul
4th June 2005, 00:54
mda,apropo de jucatori de divizia a..ba ce teava are silviu lupusavei :headbang:

ps.cred ca ne abatem de la tema threadului :)

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 01:00
da, n-are rost. silviu e bun. a avut mereu tzeava. cred ca practice makes perfect.

Danila
4th June 2005, 01:07
pacat k il strica tot felul de alte mici distractii si in ultimul timp ii cam tremura mana

MadSkillz
4th June 2005, 01:32
e awp-ist profesionist la CS.

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 01:35
io insist ca CS-ul strica jucatorii!

caseta
4th June 2005, 01:57
pai da ... daca se apuca sa dea cutite pe teren in loc de pase decisive ....
:drak:

Danila
4th June 2005, 01:58
ar fi bine daca ar fi de la cs...dar am inteles ca e de la ecs...dak intelegeti

CinstitCuPanoul
4th June 2005, 09:47
Ar fi stupid sa faca asta.Io unu cred ca e in primii 5 conducatori de joc ai Romaniei.
Si are sanse sa mai creasca in valoare.Acu e la Constanta parca si joaca titular.

Danila
4th June 2005, 09:51
are mana super buna, si acum tin minte meciul din sala floreasca impotriva celor de la west petrom arad cand a dat 10 de 3...eram in sala...pur si simplu nu puteai sa-l opresti
pacat totusi ca se pierde...se vede ca e roman...si el si alti jucatori de la constanta au ceva probleme

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 10:06
frate, nu-l mai judeca asa ! nu are rost. ai sa vezi ca se pune pe treaba in presezonu asta! ai sa vezi ! nu e baiat rau si nici prost! a slabit putin, se vede...
a jucat intr-o vreme, la inceput, la Rapid in B. a dat intr-un meci 17 de la trei puncte. performanta, nu? mai ales pt un pusti de 19 ani sau cat avea atunci. si ce-i mai grav e ca a invatzat singur sa joace, din cate aud.

CinstitCuPanoul
4th June 2005, 10:10
Ba,io zic ca a invatat bine :D
din cate stiu io a fost la rapid la juniori.Da' nu cred ca de la leana a invatat,n-avea cum:D

eddy_jozsa
4th June 2005, 10:23
...in alta ordine de idei... ce >tzeava< are Lupusavei!?!??! :D :D :D Folositi si voi termeni mai normali, ce sa creada lumea aici despre ce-i vorba. :bere:

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 10:27
nu-mi spune ca in ardeal nu se foloseste termenu de TZEAVA, in plm! e in jargonu baschetbalistic! sigur se foloseste si acolo, ca doar jucatorii nu-s batuti in cuie, unde se nasc, acolo sa joace. cum dreq sa zici, "cosh de trei" ??? sa fim seriosi! omu are TZEAVA, fiindca e ca un TUN ! si inca AUTOMAT ! se mai poate zice TIR, TZINTA, MANA, X (ics) si altele. practic bucurestiu da tonul si la limbaj, vad io, heh !

eddy_jozsa
4th June 2005, 10:48
hehe... apai nu stiu... la noi la sibiu cuvantul "tzeava" are cu totul alt sens... :evil:
In legatura cu baschetu inca n-am auzit cuvantu, da asa o fi...
si nici de "X"... de fapt x am eu... picioare in forma de x :D

Sharkie
4th June 2005, 11:29
La noi se mai zice tzeava cand dai cos fara ca mingea sa atinga inelul.Dar nu avem plasa.

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 11:58
cum frate, nu e o plasa in toata craiova ??? lolz! la chestia asta i se cam zice FUS. la modu NOTHING BUT THE NET !

Sharkie
4th June 2005, 12:19
Ba o exista ma.Da' nu unde joc io.

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 12:31
stai ma ca glumeam. hehehe. ia zii frate, cam cum esti de inalt, de cand joci, ai skill ? ai tzeava, sari, astea ? ai perspectiva? joci la club, ceva ?

Raptor
4th June 2005, 15:20
Faci undeva? Anyway, da, Lupusavei are "tzeava", "bara" sau "pipe", am jucat si eu contra lui (dar si in echipa cu el) in Poli si Studentesc... in Studentesc a dat vreo 10 de la trei (si in general de dupa jumatea terenului, pentru ca oricum terenu era mic acolo), are n-am ce sa zic. Dar totusi nu stiu ce ii lipseste de nu joaca la o echipa mai mare, poate-mi spuneti voi.

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 15:39
pai la ce echipa mai mare vrei sa joace, ma? la maccabi? constanta e pe locu trei. ce ai mai vrea ? poate ii lipseste faptu ca NU E NEGRU!

Raptor
4th June 2005, 15:57
Aici s-ar putea sa ai dreptate. Sa-l luam de ex pe Haslett. Lumea il cunoaste bine, zice de el "negru ala de la West Petrom care le da bine de la trei". Poate ca Lupusavei daca ar fi fost negru era mult mai bine cunoscut, fara ktrinca.

Sharkie
4th June 2005, 16:30
stai ma ca glumeam. hehehe. ia zii frate, cam cum esti de inalt, de cand joci, ai skill ? ai tzeava, sari, astea ? ai perspectiva? joci la club, ceva ?


Am cam 1.72,joc fix de 1 an in curtea scolii,sunt cel mai bun din scoala pana la clasa a 7-ea ( io's a 6-ea,iar la a 8-a sunt unii de 1.85 care ma bat,da' din fericire joc in echipa cu ei ! :D Sunt aia cu care am vrut sa vin la Buc pe 21 mai.Bine ca n-am venit-asta apropo de skill).Sunt "recunoscut" printre astia mai mari ca dau bine de la distanta.Da' daca e sa dau cu panou ratez poate 2 din 50.Sar 50 cm fara nici un antrenament.Doar sar de 1 an.Perspectiva io zic ca am.Inca nu joc la nici un club,da' am de gand sa ma duc la vara.

Danila
4th June 2005, 17:02
Aici s-ar putea sa ai dreptate. Sa-l luam de ex pe Haslett. Lumea il cunoaste bine, zice de el "negru ala de la West Petrom care le da bine de la trei". Poate ca Lupusavei daca ar fi fost negru era mult mai bine cunoscut, fara ktrinca. :headbang: :headbang: :headbang:
Nu cred ca ai prins faza raptore...dar daca tu zici :D :D :D

caseta
4th June 2005, 19:23
sharkie, toate bune si frumoase, dar nu pot sa te las sa cresti un mare jucator de basket si sa dai cu limba romana de pamint cind o sa dai tu interviuri dupa meciurile din nba :P
se spune "a 6-a" si "a 7-a"
pt ca 6 se scrie "sase" si 7 se scrie "sapte", asa ca exista deja e-ul ;)

acum fugi si te antreneaza si nu mai lipsi de la ore
:D

Sharkie
4th June 2005, 22:13
Stiu ca asa se scrie,dar pe Net imi place sa scriu asa.Nush de ce. :)

1/2Om1/2Belea
4th June 2005, 23:28
e gresit, nu mai face din astea ! exista caterinci la modu "moara de pe doo" etc, dar astea NU !

Sharkie
4th June 2005, 23:47
OK,OK......am inteles ! :)

1/2Om1/2Belea
5th June 2005, 10:42
ok, in cazu asta, care se tzine tare si crede ca poa sa comenteze un meci de baschet? ca io sunt sigur ca nu ne-ar fi prea usor niciunuia de pe aici! poate pe post de secundar priceput la baschet, dar nu MAIN comentator. iar un MAIN este ceea ce se cere. cum se face prin strainatate ?

eddy_jozsa
5th June 2005, 12:04
@Sharkie: Aici nu esti pe forumul FRB sa ne umpli cu agramaticalitati (chiar si intentionate) /OLE/

In rest, sunt si eu convins ca NU e usor sa comentezi un meci... tre sa formezi propozitii (daca se poate corecte) in cateva zecimi de secunda, sa fi fluent... dar ar merita o incercare