PDA

View Full Version : Citim tot mai puțin



georgemp
6th January 2007, 00:41
Am vazut intr-un EVZ-ul de acum cateva zile ca este un top al celor mai vîndute cărți din 2006. Avînd în vedere că cea mai vînută carte a fost "Memoriile unei gheise", vîndută în 60.000 de exemplare, părerea mea e că citim al dracului de puțin. Sau să fac pe optimistul și să mă gîndesc că multe edituri n-au vrut să-și publice vînzările pe anul trecut?

SURSA (http://www.evz.ro/article.php?artid=285864)

Jerry20cm
6th January 2007, 00:43
mai putin decat deloc se poate? :happy

Andreiy
13th January 2007, 18:29
eu nu citesc deloc pt. ca numi place

Parazitu'1919
13th January 2007, 18:33
inainte se citea mai mult pentru ca nu existau alte alternative pt ocuparea timpului liber ....
dar acum ... cu internetul, televizorul foarte putina lume citeste ...

Andreiy
13th January 2007, 18:43
ai dreptate, parazitu :) bv :D

jas2002ro
13th January 2007, 19:28
Observ ca e un fel de mandrie faptul ca nu citesti carti. :headbang:
Televiziunea si Internetul au rolul lor, dar nu pot substitui lectura. In vestul Europei inca se citeste mult...peste tot vad oameni citind, prin parcuri, tramvaie, metrou, bibliotecile sunt pline.
Inca mai sper ca si la noi lumea va redescoperi placerea cititului, desi la cum evolueaza lucrurile...:mda:

irinaidu
13th January 2007, 19:30
eu nu cred in generalizari. eu una citesc acum , cum citeam si acum 10 ani si de asemenea cum imi facea placere sa mi se citeasca inainte sa invat sa citesc eu insami.

noir_desir
13th January 2007, 20:13
De asta suntem un neam de tampiti, suntem asa de influentabili si avem modelele pe care le avem...
Parazitu' zicea ca din cauza internetului foarte putina lume citeste... stii cate e-books-uri sunt pe internet? tot ce vrei, literatura, stiinta, orice... asa ca asta nu e o scuza...
Pentru cei ce nu obisnuiesc ca citeasca, le recomand piesa Parazitii - Instigare la cultura... :D

Andreiy
13th January 2007, 20:17
eu nush de cand n-am mai citit un roman sau ceva de genu...dintr-`a 5-a park sau nici nu mai stiu :)

tchibos
13th January 2007, 20:19
Se citeste tot mai putin pentru ca nu se mai face educatie in sensul asta.. nici in liceu nu se mai aud acele voci care se auzeau inainte.. "mai cititi si voi o carte". Din pacate eu ma incadrez tot la cei ce citesc din ce in ce mai putin. Poate ca citesc mai mult pe net tot felul de ziare forumuri si alte balarii sau faptul ca citesc tot mai multe materiale de specialitate lasa urme. Uneori ma ajunge oboseala numai cand aud ca iar tre' sa mai citesc ceva.

noir_desir
13th January 2007, 20:24
eu nush de cand n-am mai citit un roman sau ceva de genu...dintr-`a 5-a park sau nici nu mai stiu :)

si e un motiv de mandrie, nu?

Andreiy
13th January 2007, 20:25
nush dak e sau nu, dar am spus cum stau lucrurile la mine :) :D

irinaidu
13th January 2007, 20:32
eu nu cred ca acum se citeste mai putin. cine nu citeste acum , nu ar fi citit nici acum 30 de ani, pt ca asa e personalitatea lui. iar treaba cu nu am timp e de f multe ori o scuza pt lene. cel putin la mine, pt majoritatea lucrurilor despre care spun ca nu am timp, de fapt nu imi fac timp.
nu poti citi daca nu iti face placere.
a, si mai aud si treaba cu " cartile sunt prea scumpe". si am stat si m-am gandit la toate porcariile pe care le cumpar ( dependenta mea de cola , care ma costa 40.000 mii lei vechi pt o sticla) si m-am hotarat de cam un an si 1/2 ca merit sa imi cumpar si carti. anul asta prima carte pe care am cumparat-o e " un loc placut si numai al lor " de peter beagle. nu am terminat-o inca, dar cand o s-o termin va zic ce si cum.

noir_desir
13th January 2007, 20:53
eu nu cred ca acum se citeste mai putin. cine nu citeste acum , nu ar fi citit nici acum 30 de ani, pt ca asa e personalitatea lui.

Irina, nu e chiar asa... Inainte chiar se citea mai mult, era mai mare interesul si setea de informatie/cultura... Cunosc multe persoane simple (fii de tarani, de muncitori) care si-au petrecut tineretea inainte de '89 si au acasa biblioteci foarte vaste (ce-i drept, titlul cunoscute, autorii standard, dar oricum, ideea conteaza). Spune-mi, acum, cati mai citesc, din aceleasi categorii sociale (tarani si muncitori)?
Si oricum, diferenta se simte si in scoala... Tin minte ca generatiile cu 3-4-5 ani mai mari ca mine citeau mult si bun (aproape toti, nu un numar infim), cei din generatia mea mai putin, dar totusi citeau, iar la cei cu 2-3-4> ani mai mici, deja totul se rezuma la Harry Potter, Stapanul Inelelor, si eventual un Paulo Coelho... daca sunt citite si astea...

jas2002ro
13th January 2007, 20:53
eu nu cred ca acum se citeste mai putin. cine nu citeste acum , nu ar fi citit nici acum 30 de ani, pt ca asa e personalitatea lui.
Nu-i chiar asa...eu ma uit la cercul meu de prieteni. Daca acum 10 ani citeam toti cam aceleasi carti, acum cu greu mai pot avea o discutie despre o carte caci toti sunt afundati in probleme cotidiene, servici, familie, copii.
Pretul cartilor, chiar daca este o problema reala, nu mai poate fi o scuza de cand exista campania Cotidianul, care lanseaza cate o carte in fiecare saptamana la pretul de 3 RON...si in general sunt carti foarte bune.

irinaidu
13th January 2007, 21:05
Pretul cartilor, chiar daca este o problema reala, nu mai poate fi o scuza de cand exista campania Cotidianul, care lanseaza cate o carte in fiecare saptamana la pretul de 3 RON...si in general sunt carti foarte bune.

habar nu aveam. e vb de ziarul cotidianul??? si carte o iei o data cu ziarul sau cum functioaneaza???? daca unii oameni nu citesc carti, eu nu citesc ziare:P . asa ca informati-ma si pe mine.

jas2002ro
13th January 2007, 21:18
In fiecare Miercuri, Cotidianul lanseaza cate o carte odata cu ziarul...bineinteles ca platesti ziarul + 3 RON pentru carte.
Uite aici informatii despre cartea de saptamana viitoare si lista cartilor aparute:
http://cotidianul.ro/index.php?id=6814&c=&cHash=1488612c6

LE: am vazut acum ca e 4 RON...

irinaidu
13th January 2007, 21:57
multumesc de info. din cele de acolo am citit doar " cutia neagra " - faina cartea. si mereu am vrut sa citesc mic dejun la tiffany sau macar sa vad filmul ( cu toate ca am inteles ca nu-i acelasi lucru ).

pinki
15th January 2007, 12:22
interesant... ia sa cumpar si eu cotidianul :D

nici eu nu citesc ziare, habar n-aveam, dar e buna initiativa lor.

Bumbescu
15th January 2007, 12:24
eu nu citesc deloc pt. ca numi place

Se vede:D

YoYoyOi
15th January 2007, 12:29
haidi bre ce esti rautacios?:P
daca nu-i place omului, ce treaba ai matale?

mie imi place, dar n-am vreme, ca ma tot tineti voi de vorba :mda::D

Bumbescu
15th January 2007, 12:31
E lasa, ca macar atunci cand faci naveta, in loc sa stai de vorba cu toate frosele despre retete ai putea sa bagi ceva:D

Irina: breakfast at tiffany e delicios(filmul), joaca si avatarul meu in el:D

YoYoyOi
15th January 2007, 12:33
pai pe tren vreau sa dorm mai !!!!!!!! tocmai pt ca ma tineti noaptea la povesti:jerk:

pinki
15th January 2007, 12:34
mie nu mi-a placut filmul... poate pt ca ma enerveaza tanti hepburn... :D

Bumbescu
15th January 2007, 12:37
Huoo! cum poti sa spui asa ceva!:D
E ultima frumusete adevarata(prin asta intelegand eleganta, stil, finete nu silicoane si fete de taranci) dintre actritele americane.

pinki
15th January 2007, 12:40
pe mine ma enerveaza :D

nu-i adevarat, rita hayworth sau vivien leigh au fost :D

si acu' e scarlett johanson :D

si eu, evident :happy

Bumbescu
15th January 2007, 12:43
Am spus ultima, alea au fost inaintea ei:D

Scarlet asta are o fata banala cum apar zeci in fiecare an.

Persoanele de fata le exclusesem:D

Vezi ca pt audrey te chem in arena:D

YoYoyOi
15th January 2007, 12:44
halo....ati gresit bulevardul !!!!!

pinki
15th January 2007, 12:47
pai da, la ele s-a oprit treaba :D si eu tot la ultima ma refeream :D

Bumbescu
15th January 2007, 12:48
Te joci cu focul:D

pinki
15th January 2007, 12:50
da, stiu, imi place :D

Bumbescu
15th January 2007, 12:53
Ia hai in arena:D

pinki
15th January 2007, 12:54
:happy nu, ca eu sunt fata, nu ma bat pt alte fete :D

TaciAcolo
15th January 2007, 12:55
de ce sa citim

Bumbescu
15th January 2007, 12:55
Bine, te iert de data asta, mai ales ca esti fata:D

YoYoyOi
15th January 2007, 12:57
las' ca vine Irina, sa vedeti ce curatenie face:mda:

pinki
15th January 2007, 12:58
imi cer scuze anticipat :D

Bumbescu
15th January 2007, 12:58
Le primesc:D

pinki
15th January 2007, 12:59
nu tie ma :P

irinei :D

Bumbescu
15th January 2007, 13:00
Eu ti le-as fi primit, Irina ma-ndoiesc:D

pinki
15th January 2007, 13:13
:happy

da, dar tie nu ti le ofer :happy

Bumbescu
15th January 2007, 13:21
Acum daca stau bine si ma gandesc, ofensa a fost prea mare, asa ca nici nu le mai primesc:D

jas2002ro
15th January 2007, 16:07
Cu riscul de a va strica distractia, va rog mutati-va pe PM sau la Offtopic caci topicul nu are decat de suferit cu aceasta "discutie". :rolleyes:
Merci.

pinki
15th January 2007, 16:08
gata, ca ne-am oprit :D

oricum, merci pt info despre cotidianul :ok:

jas2002ro
15th January 2007, 16:14
Mda, cu placere...e totusi destul de trist ca eu sa fiu mai informat decat voi, desi nu sunt in tara sa pot profita de aceasta oportunitate. Oricum, niciodata nu e prea tarziu.

pinki
15th January 2007, 16:20
eu nu citesc ziare :D deci n-aveam cum sa stiu :D

Elphax
15th January 2007, 16:21
cum sa mai aiba timp sa mai citeasca daca baga sute de mesaje pe forumuri zilnic ...

pinki
15th January 2007, 16:22
care forumuri, care sute, care mesaje? :P ca in afara de asta nu mai e altu :o:

nu-mi plac ziarele. de-aia nu le citesc. iar asta e prima zi pierduta dupa multa vreme :P gata, te bag si pe tine pe lista neagra, cu diablo :P

Bumbescu
15th January 2007, 16:22
Mda, cu placere...e totusi destul de trist ca eu sa fiu mai informat decat voi, desi nu sunt in tara sa pot profita de aceasta oportunitate. Oricum, niciodata nu e prea tarziu.

Eu stiam despre oferta, dar nu e ceva extraordinar, cele mai interesante titluri(Ian Mc Ewan de ex) le am sau le-am citit:D

jas2002ro
15th January 2007, 17:14
Eu zic ca e o initiativa laudabila, avantajand in special pe cei care nu-si permiteau sa cumpere carti. Plus cartile sunt destul de bune, cele mai multe castigand diverse premii literare, unii scriitori fiind publicati chiar pentru prima oara in Romania.
Eu vad asta ca unul din putinele lucruri bune pe care le are Romania in momentul asta. Deci e extraordinar, cel putin pentru mine. ;)

Bumbescu
15th January 2007, 18:09
In fine, nu vreau sa polemizez prea mult pe tema asta; ideea e ca daca te abonezi la ziar(unul bun dealtfel) dai mai multi bani decat daca ai cumpara numai cartile dintr-o librarie.
Cea mai buna varianta ar fi sa cumperi ziarul numai miercurea(parca) de la chiosc si sa iei si cartea cu ocazia asta(platind 40 000 sau 60 000 in plus).
"Diverse premii literare" - aici de multe ori se exagereaza, de multe ori este vorba de premiul nu stiu carei reviste sau cartea apatine unui scriitor care a castigat cu alt roman nu stiu ce premiu.

tchibos
6th February 2007, 12:28
:)

pinki
6th February 2007, 13:01
:ras-plans:

Gontel
6th February 2007, 17:56
Sunt foarte putine ziare in Romania care merita citite.

Bumbescu
6th February 2007, 17:59
:happy:
Nu de ziare cred ca-i vorba pe aici

irinaidu
7th February 2007, 12:04
saracul pestisorul.....

Bumbescu
7th February 2007, 12:19
Cred ca asta-i pestisorul pe care l-a prins si jerry al nostru:D

Gontel
7th February 2007, 16:07
nu am postat eu primul mesaj despre ziare. asa ca nu va mai umflati in pene.

noir_desir
7th February 2007, 17:54
@tchibos, hai ca-i tare faza... :happy

tchibos
7th February 2007, 17:59
Cred ca asta-i pestisorul pe care l-a prins si jerry al nostru:D

gand la gand :D

pentru toti: ma bucur ca a placut ochiului.. data viitoare cand il mai vedeti sa ii cereti o carte.. la misto asa.. sa vedeti ce spune :)

ps: asta am primit-o de la o colega de facultate inaintea unui examen pe care puteam sa il trec platindu-l, dar am facut la ambitie si l-am trecut si fara

Me...Alexandra
28th March 2007, 22:09
Desi avem la dispoziție tot felul de lucruri care să ne atragă mai mult decât cititul, trebuie să fim realiști: fără cultură nu avem trecut, prezent, viitor...
"O nație care care nu citește, rămâne în stare de inferioritate, fără forță și impuls de creație (...) Cartea e un tonic-miracol și eternitate." (Tudor Vianu)
Oricât de neinteresant ar părea trebuie să fim mai puțini superficiali și să nu ne luăm după trendul de azi: "numai fraierii citesc"-mamă ce a manelar sună ;))

Me...Alexandra
28th March 2007, 22:10
Citatul sună a manelar :)