PDA

View Full Version : Tradeuri !!!



Irimus
5th January 2007, 21:09
Pe toate forumurile de afara au cate un thread pe care discuta posibile traduri, idei de traduri, jucatori pe picior de plecare,FA din vara urmatoare s.a.m.d deci am zis sa avem si noi unul....

pt cine vine cu idei de traduri incercati pe linkul asta http://www3.realgm.com/src_tradechecker/1/ sa verificati daca din punct de vedere al cap-space-ului tradul ar merge...si pe urma urmeaza discutiile.

Irimus
5th January 2007, 21:11
New Jersey Trade Breakdown
Outgoing
Vince Carter
6-6 SG from North Carolina
24.2 ppg, 5.8 rpg, 4.3 apg in 36.8 minutes
Incoming
Cuttino Mobley
6-4 SG from Rhode Island
14.8 ppg, 4.3 rpg, 3.0 apg in 37.7 minutes
Corey Maggette
6-6 SG from Duke
17.8 ppg, 5.3 rpg, 2.1 apg in 29.6 minutes
Change in team outlook: +8.4 ppg, +3.8 rpg, and +0.8 apg.


L.A. Clippers Trade Breakdown
Outgoing
Cuttino Mobley
6-4 SG from Rhode Island
14.8 ppg, 4.3 rpg, 3.0 apg in 37.7 minutes
Corey Maggette
6-6 SG from Duke
17.8 ppg, 5.3 rpg, 2.1 apg in 29.6 minutes
Incoming
Vince Carter
6-6 SG from North Carolina
24.2 ppg, 5.8 rpg, 4.3 apg in 36.8 minutes

Ce ziceti de asta?

Irimus
5th January 2007, 22:22
Cica si Walker si Posey ar fii pe picior de plecare..ce credeti ca ar putea lua Miami pe ei? io nu vad cine ar avea nevoie de aia 2 desi ca prosti se gasesc tot timpul...

apercele
5th January 2007, 22:28
nu-i vorba ca walker e si be cascaval mult....deci nu numai ca e batran si uzat, dar e si scumpicel

Irimus
6th January 2007, 12:30
Maggette+Rebraca pt Mo Pete si Nesterovic? Ar iesi bine ambele echipe...mie asa mi se pare

Irimus
6th January 2007, 21:49
The Sixers have been working on a potential buyout of the remainder of Chris Webber's contract, according to a source.

Stiu ca e greu de dat..dar eu speram sa ia macar 2 bomboane pe el...acu ramane de vazut unde va ajunge daca buy-outul se va concretiza.Cred ca va fii bataie mare pe el.Sunt curios daca si Denver vor fii interesati...:D

Oricum e clar ca va ajunge la o echipa care se bate pt titlu iar cea mai mare nevoie ar aveao chiar Denver care nu are variante prea grozave pt pf...sigur nici Lakers nu sta grozav la capitolul big man si daca tinem cont ca echipa joaca bine si asa...aducerea lui C-Webb pe gratis ar puteao face pe Lakers dintr-o echipa foarte buna, o hai sa zicem semi-contender

Raptor
6th January 2007, 22:01
Miami?

Irimus
6th January 2007, 22:11
de fapt daca ma gandesc mai bine...nici la Nets nu i-ar sta rau....doar ideea de kidd+c-webb imi place...la care daca mai adaugi si 2 extreme ca vince si richjeff s-ar putea sa iasa ceva de calitate

cgrecu
6th January 2007, 22:16
am auzit si eu de tradeul lui carter si sincer ar fi un trade excelent pentru NJ, dar nu prea vad pe LA sa il accepte, carter mai are 4 luni de contract si gata, ce rost are sa dea 2 jucatori buni pentru 4 luni, mai ales ca ei au deja contracte masive si cred ca ar intra serios in luxury cu carter. Singurul avantaj ar fi daca ar spera sa fie candidatzi la titlu cu carter, dar in momentul asta cred ca valoarea lui vince a cazut dramatic pe piatza fiindca e clar ca e genul de jucator care nu are motivatzia suficienta sa dea totul pe teren.

mo pete din cite am intzeles nu va pleca din toronto pina la vara cel mai devreme (cu sign and trade). Ziarishtii din toronto care mai au access la virf au dat de intzeles ca toronto ar fi dispusa doar la un schimb peterson contra magette fiindca magette are reputatzie gen carter, cam delasator si nu vor sa sacrifice prea mult pentru el. LA in mod sigur nu va accepta un transfer petersen + humphries sa zicem pentru corey, mai ales cind sunt nume ca si carter puse pe masa (chiar daca nu il vor neaparat pe carter ...).

Irimus
6th January 2007, 22:24
toronto ar fi dispusa doar la un schimb peterson contra magette fiindca magette are reputatzie gen carter, cam delasator si nu vor sa sacrifice prea mult pentru el

tre sa dea mai mult decat Mo Pete pt maggette

cgrecu
6th January 2007, 22:54
pai da, dar asta e chestia, ca nu sunt dispushi sa dea mai mult, asha ca slabe sanse sa iasa ceva in directzia asta.

Kobe24
6th January 2007, 23:14
Oricum e clar ca va ajunge la o echipa care se bate pt titlu iar cea mai mare nevoie ar aveao chiar Denver care nu are variante prea grozave pt pf...sigur nici Lakers nu sta grozav la capitolul big man si daca tinem cont ca echipa joaca bine si asa...aducerea lui C-Webb pe gratis ar puteao face pe Lakers dintr-o echipa foarte buna, o hai sa zicem semi-contender

pai sunt acum semi-contenderi....
acum depinde si ce intelegi prin asta....



O'Neal's frustration boils over
He is tired of Pacers playing like 'a very average team,' ponders his future
Forward Jermaine O'Neal spent about 20 minutes inside an empty locker room at the American Airlines Center late Thursday night venting about their 17-16 record.
"We're a very average team right now," O'Neal said. "We're going to be average until we decide as players that we want to win and do the right things we're supposed to do to win. If we don't do it, we're going to mingle around .500, get in the playoffs and then be out."
O'Neal's frustrations boiled over after the Pacers squandered an opportunity to end the Dallas Mavericks' 11-game winning streak Thursday. The Pacers played solid for the first three-plus quarters only to "self destruct" in the final few minutes.
The constant inconsistency has O'Neal thinking about his future with the Pacers. O'Neal, who is averaging a team-high 19.3 points, 10.6 rebounds and 3.2 blocks per game, reiterated his comments made to The Star last summer about playing with the team beyond this season.
"If I can't take this team to another level, I truthfully believe we should go our separate ways at the end of the season," said O'Neal, who added his first choice is to remain with the Pacers. "I'm saying in general, the bottom line is you play to win. If we don't have a system set to win a championship, if we don't have the crew to win a championship, then what are we doing?
"I'm getting to the point, I'm in my 11th year, I don't want to play 82 games and then exit to watch somebody else pop champagne. . . . I'm tired of that. I want to compete for a championship. If we can't do it, that's a whole (different) story."
When asked if he has taken his displeasure to CEO Donnie Walsh and team president Larry Bird, O'Neal said, "It's in the best interest of my team and the city not to comment about that. The bottom line is we win and lose as a team and everybody is responsible for it. The coaching staff all the way down to the players."
Walsh, making one of his few road appearances, said he understands O'Neal's frustration.
"I think he's played really well and if the time comes for (talking about O'Neal's future), then that will be the time. We'll see," Walsh said. "I don't like to respond to comments after a tough loss like that. We're going through a difficult part of the season. I'm frustrated, the coaches are frustrated on occasion and the team is frustrated."
The Pacers, who overhauled their roster last summer, have beaten Detroit and Orlando, two of the top teams in the Eastern Conference, twice each this season. It's losses to Boston, Toronto, Seattle and Charlotte that have stopped any talk of them being an elite team in the East.
Tonight, they are at Oklahoma City.
The Pacers' longest losing streak is only three games. They have failed seven times to win three straight games.
"We've proven we can go out and beat the best teams in the East. We've also gone out and proven we can lose to the worst teams in the East," O'Neal said. "What's the solution? I don't know what the solution is. It's frustrating."
The Pacers' rotation has been just as inconsistent as their play on the court. Players are uncertain of their roles on the team. Talk about players having their own personal agenda has started to circulate around the locker room.
"Before the season started, we met with each one of our players and told them what is to be expected of each one of them," Pacers coach Rick Carlisle said. "We coach them and try to do better. We don't always play great. The thing I'm encouraged about is our effort has been really good. We just have to cut down on mistakes."

cgrecu
7th January 2007, 05:13
din cite shtiu eu el are vreo 22 de milioane contract si cit e o'neal de bun, nu cred ca se inghesuie nimeni la el, cel putzin nu atita timp cit exista o sansa sa il iei pe garnett la acceashi bani.
anul trecut au fost nishte zvonuri ca l-ar fi oferit la schimb cu bosh si toronto a refuzat (evident ...)

Irimus
7th January 2007, 08:06
eh...nu e vorba numai de salar...nu poti sa-l iei pe kg cu aceleasi piese cu care il iei pe JO...e mai scump Kg oricum

Irimus
7th January 2007, 12:04
Deci...se pare ca si Jo ar cam vrea sa o intinda...ce credeti ca ar putea sa ia Indiana pe el?

eu m-am gandit la astea:
Portland ofera Zach Randolph+Magloire+2round pick
New Jersey ar putea sa-l ofere la schimb pe Carter (Kidd isi doreste de mult un big man de valoare)
Chicago are nenumarate variante dar ma gandesc la PJ(expira)+Noce+pickul lui NY
un swap cu Gasol+filler (pt contract)?

Acuma ramane de vazut daca Indiana vrea sa reconstruiasca sau vrea sa ia ceva cat de cat bun si experimentat pt a ramane echipa de 50%.Oricum in locul lor daca tot il dua JO as incerca sa scap si de Tinsley/Jackson

cgrecu
7th January 2007, 19:58
slabe sanse ca indiana sa il ia pe zach, nu dupa ce au avut atitea probleme cu artest, jackson samd. Daca Indiana se decid sa il dea pe oneal in mod sigur intra in rebuilding mode, vor vrea draft picks. Chicago e in aceeashi divizie chestie care pune probleme in trades, NJ ar fi o varianta pentru ca vince are expiring contract masiv ceea ce le-ar da multa flexibilitate. Gasol din cite am intzeles nu e de vinzare si oricum nu cred ca oneal ar vrea mearga la ultima clasata tinind cont ca se plinga ca vrea la contenders ... :)

Adrian
7th January 2007, 22:43
Bun threadul asta, n-am intrat pe el ca ma zgaraie titlul la urechi (Raptore, nu poti sa il corectezi?("trade-uri").
Ideea e ca Pacers raman fara cel mai bun jucator si singurul care arata ca si cum i-ar pasa de ce se intampla. De acolo trebuie sa plece Jackson (care sper sa fie condamnat pentru shooting incident) si Tinsley, dar amandoi au super-contracte pana prin 2012 sau asa...Sunt convins ca Walsh a incercat inca din vara sa scape de ei dar nu i-a luat nimeni. In general Walsh este foarte discret, de aia e naspa pentru el cand jucatorii fug la ziare si cer trade in loc sa ii spuna lui. Deci daca nu am auzit variante de schimb nu inseamna ca nu a incercat.
Asadar daca pleaca O'Neal si raman Tinsley si Jackson, pai viitorul echipei e pecetluit pentru 5-6 de-acum inainte. Schimbul cu KG este ilogic, amandoi vor sa plece la echipe care sa traga la titlu, schimbandu-i intre ei e ilogic. Pick-uri...dau randament in 3-4-5 ani (poate Oden sa produca in primul an)...asadar situatia este foarte naspa...Pana la urma cel mai bine cred ca ar fi (paradoxal) schimbul cu Chicago...Bulls ar avea in sfarsit low post presents iar Pacers il iau pe Norcioni (un fel de Foster ca efort si inima, dar mult mai bun ofensiv) plus pick-ul lui Knicks (care va fi de loterie, cat de sus vom vedea). Daca il pun si pe Jackson si il iau pe Ben Gordon eu zic ca e no brainer, dar nu am verificat salariile.

Irimus
7th January 2007, 22:46
"Sources on the Fan590 mentioned Philadelphia maybe moving Dalembert, Carney , and Ollie to Atlanta for Shelden Wiliams, Pachula, and Childress"

ar fii prea frumos sa se realizeze asa ceva.
btw raptore..corecteaza nume threadului sa nu mai zgarie lumea la urechi


in legatura cu JO...ar merge oare Kaman+Maggete pt JO?
si JO sa inceapa ca C la Lac


pick-ul lui Knicks (care va fi de loterie, cat de sus vom vedea).

lumea se cam fereste de pickul lui NY pt ca desi la prima vedere pare tentant...e cam dubash in sensu ca nu e mare branza ca NY sa castige titanicul si automat s-a dus loteria

Gontel
7th January 2007, 23:48
Cica si Walker si Posey ar fii pe picior de plecare..ce credeti ca ar putea lua Miami pe ei? io nu vad cine ar avea nevoie de aia 2 desi ca prosti se gasesc tot timpul...

macar la 3 puncte mai stiu sa arunce. sa nu uitaam de meciul pe care miami l-a castigat la memphis prin cosul lui posey din ultima secunda.

cgrecu
8th January 2007, 06:04
"Sources on the Fan590 mentioned Philadelphia maybe moving Dalembert, Carney , and Ollie to Atlanta for Shelden Wiliams, Pachula, and Childress"

ar fii prea frumos sa se realizeze asa ceva.
btw raptore..corecteaza nume threadului sa nu mai zgarie lumea la urechi


in legatura cu JO...ar merge oare Kaman+Maggete pt JO?
si JO sa inceapa ca C la Lac



lumea se cam fereste de pickul lui NY pt ca desi la prima vedere pare tentant...e cam dubash in sensu ca nu e mare branza ca NY sa castige titanicul si automat s-a dus loteriaNY nu are pick anul asta daca e in loterie ... Cit despre trade-ul cu atlanta, probabil ca glumeshti, childress si shelden sunt tineri si de perspectiva, pentru cei 3 probabil l-ar fi putut lua pe iverson. Dalembert e maritat cu philadelphia, are un contract masiv si productivitate minima ...

caseta
8th January 2007, 14:16
NY nu are pick anul asta daca e in loterie ... Cit despre trade-ul cu atlanta, probabil ca glumeshti, childress si shelden sunt tineri si de perspectiva, pentru cei 3 probabil l-ar fi putut lua pe iverson. Dalembert e maritat cu philadelphia, are un contract masiv si productivitate minima ...

1. dooooh. e vb de dreptul lui bulls de swap cu NY. la asta se refera lumea cind zice "NY pick". pt ca la cum merg lucrurile, fie ca NY prind sau nu playoff-ul, bulls vor avea mai multe W, deci isi vor exercita dreptul de swap. ca atare pick-ul lui knicks 99.999999% ajunge la bulls. care ar putea sa fol pick-ul intr-unde posibil trade pt kg/jo/gasol

2. cu childress si shelden nu il iei nici pe iguodala, nici vorba de iverson. trade-ul zaza, childress, shelden pe dalember, ollie si carney ar fi f bun pt sixers

3. irimus, Kaman+Maggete pt JO ar insemna ca clippers sa aiba 2 PF cu cotracte masive. JO nu e valabil ca C. e o aiureala. in plus, ca valoare, JO > kaman + maggette. sa nu mai zic ca trade-ul ar insemna ca clippers sa aiba 2 contracte masive, iar in dictionar, linga cuvintul "zgircit" e poza lui sterlling, ownerul lui clippers.

4. carter NU e FA la finalul sezonului, ci care optiune. daca nu si-o exercita, va avea salariu de fo 16 mil. acum poate cineva sa imi spuna ca crede sincer ca la cum a jucat carter anu asta ii da cineva mai mult de 16 mil in vara ? nu cred. asa ca cel mai probabil carter va mai juca la nets si la anu daca nu e traded.

5. Zach Randolph+Magloire+2round pick pe JO iar nu e ok pt indiana. zach nu are reputatie prea buna. zach + jax + tins ... ai jailpacers.

6. cred ca indiana ar face un trade JO pe kirk + noce (daca ar avea incredere ca ramine la ei pt ca in vara e UFA) + pick top 3 protected sau future 1st round pick.

cgrecu
8th January 2007, 16:59
2. cu childress si shelden nu il iei nici pe iguodala, nici vorba de iverson. trade-ul zaza, childress, shelden pe dalember, ollie si carney ar fi f bun pt sixers

asta era si parerea mea - bun pentru phily, foarte rau pentru atlanta. Nu intzeleg de ce childress si shelden sunt mai putzin valoroshi decit 2 first round picks de la denver care vor fi probabil late round (cu putzin ghinion very late round). Childress a crescut foarte mult anul asta si williams are numere destul de bune pentru un rookie. Nu ai nici o garantzie ca un late first round va confirma, cu cei 2 macar shtii ce primeshti. Miller e peste pachulia, dar oricum pe philadelphia nu prea ii interesa jucatorul ci prospectele in trade-ul respectiv.


3. irimus, Kaman+Maggete pt JO ar insemna ca clippers sa aiba 2 PF cu cotracte masive. JO nu e valabil ca C. e o aiureala. in plus, ca valoare, JO > kaman + maggette. sa nu mai zic ca trade-ul ar insemna ca clippers sa aiba 2 contracte masive, iar in dictionar, linga cuvintul "zgircit" e poza lui sterlling, ownerul lui clippers.

plus ca ce nevoie ar avea indiana de kaman cind il au pe foster care e aproape acelashi gen de jucator, kaman mai si marcheaza un cosh ici si colo, dar e departe de a fi un scorer ... Daca JO pleaca e 99% sigur ca Indiana intra in rebuild mode, in afara de JO nu prea au nimic de valoare/perspectiva, poate Granger dar e departe de allstar if ever. Foster, Harrington sunt piese utile dar in veci nu vor face brinza cu alde tinsley si jackson samd.


4. carter NU e FA la finalul sezonului, ci care optiune. daca nu si-o exercita, va avea salariu de fo 16 mil. acum poate cineva sa imi spuna ca crede sincer ca la cum a jucat carter anu asta ii da cineva mai mult de 16 mil in vara ? nu cred. asa ca cel mai probabil carter va mai juca la nets si la anu daca nu e traded.

e foarte posibil ca vince sa exercite optziunea pentru ca ii scade cota in fiecare an, e probabil ultima lui sansa sa mai scoata big bucks, mai ales ca sunt vreo 2 echipe care ar avea fonduri (orlando si charlotte) si una din ele e cam disperata dupa un superstar sa ii scoata din rahatul financiar in care se gasesc fiindca nu vine nimeni la meciuri .... Charlotte e singura echipa din nba care are promotzii "free tickets".



6. cred ca indiana ar face un trade JO pe kirk + noce (daca ar avea incredere ca ramine la ei pt ca in vara e UFA) + pick top 3 protected sau future 1st round pick.
ya think ... :) Normal ca ar face un astfel de trade, un pg cu potential de allstar, deja titular la echipa USA si un jucator care si-l doresc toate echipele din nba pentru tenacitate + destul de bun shooter si un draft pick. 76ers ar fi fost in al 7-lea cer sa primeasca asha ceva pentru iverson ...
Problema e ca nu vad ce ar avea de cishtigat chicago. Cu Wallace la 16/an, ONeal la 22/an si probabil Deng si Gordon cumulat la cel putzin 20/an ar avea tot bugetul bagat in 4 jucatori (buni ce-i drept). Practic ar fi imposibil sa mai ia un pg de valoare si vor trebui sa defileze cu Duhon (care e bunicel, dar nu rupe gura). Plus ca Deng la cum joaca nu e exclus sa atraga un contract super-masiv, in momentul asta e la nivel de all-star si nu e exclus sa si ajunga acolo, chiar daca e la concurentza mare cu caron butler.

Irimus
8th January 2007, 17:53
Cit despre trade-ul cu atlanta, probabil ca glumeshti, childress si shelden sunt tineri si de perspectiva, pentru cei 3 probabil l-ar fi putut lua pe iverson. ...

Nici nu glumesc si nici nu vorbesc serios.am dat doar copy paste.Am gasit pe un site chestia aia.Cica Fan590 e ceva post de radio din toronto...tu ar trebui de fapt sa stii mai bine....

Irimus
8th January 2007, 18:48
Nu intzeleg de ce childress si shelden sunt mai putzin valoroshi decit 2 first round picks de la denver care vor fi probabil late round (cu putzin ghinion very late round). Childress a crescut foarte mult anul asta si williams are numere destul de bune pentru un rookie. Nu ai nici o garantzie ca un late first round va confirma, cu cei 2 macar shtii ce primeshti. Miller e peste pachulia, dar oricum pe philadelphia nu prea ii interesa jucatorul ci prospectele in trade-ul respectiv.

.
FOARTE ADEVARAT! Dar nu a zis nimeni ca pickurile alea 2 sunt mai valoroase decta Childress si Sheldon...de fapt nici nu cred ca de pe pozitiile 20-25(pickul lui Denver) si 29-30(pickul lui Dallas) poti sa iei 2 jucatori care au fost pe pozitiile 5(Shelden) si 5 sau 6(Childress) doar daca nu apare iar vreun Arenas/Redd/Boozer.Insa nu cred ca Atlanta a facut vreo oferta concreta pt Iverson....adica eu cred ca pt Marvin+J-smith/J-childress+filler Phila il dadea pe Iverson

cgrecu
8th January 2007, 20:03
pai eu faceam referire la caseta, nu la tine

Irimus
9th January 2007, 17:40
Se pare ca primul care isi va schimba echipa va fii Maggette insa echipele nu prea se arunca sa faca oferte pt el.De fapt nici nu il vad ca fiind un jucator care sa faca o echipa mult mai buna...adica nu cred ca daca Toronto l-ar lua pt Mo Pete+ceva ar face-o muult mai buna.Mai degraba l-as vedea 6th man la San Antonio.

Adrian
10th January 2007, 00:27
10 worst moves of the offseason, from Suns to Pacers

http://insider.espn.go.com/nba/insid...t&lid=tab5pos1

By John Hollinger
ESPN Insider
Archive

It's been a rough adjustment for Ben Wallace. Since signing a four-year, $60 million contract to bolt Detroit for Chicago, he's seen his numbers drop in nearly every important category (assists are the one exception), been benched for a headband flap and had all of Chicago wondering whether the team will have to eat the final two or three years of a near-max deal for a 32-year-old defensive specialist who seems to be on the decline.

You might think the Bulls made the biggest mistake of the offseason, but nothing could be further from the truth. Yes, it hasn't worked out as well as Chicago had hoped, but at least the Bulls are getting something out of it. Wallace's numbers have picked up quite a bit since a rough November, and the Bulls have recovered from a 3-8 start and are on pace to have their best record of the post-Jordan era. Moreover, by signing Wallace they mortally wounded one of their chief rivals for Eastern Conference supremacy, which may prove telling come June.

But the Wallace deal brings up an interesting question: If that wasn't the worst move of the offseason, what was? When viewed from the 30-game mark of the new campaign, it turns out at least 10 moves have been demonstrably worse than Wallace's contract, and today we're going to take a look at them.

Why now? Because it's a great time to evaluate the 2006 offseason. For starters, the trading deadline is just over a month away, so soon we'll be evaluating a whole new set of transactions (as well as about 100,000 hypothetical transactions). Additionally, most teams have seen enough early returns from their investments to know which side of the win-loss ledger the transaction belongs on.

Before we start, let's go over the ground rules: First, although we tend to view trades and free agency as one-team-wins-and-the-other-loses deals, keep in mind that an impact for one side of a transaction doesn't necessarily imply the opposite impact for the other party.

For instance, Rasho Nesterovic and Nazr Mohammed have both helped their new teams greatly; that doesn't mean the Spurs were idiots for letting them leave. On the contrary, San Antonio replaced them with less expensive players and hardly skipped a beat. Likewise, just because trading for Steve Blake has worked out badly for Milwaukee doesn't mean things turned out any better on Portland's end of the deal (Jamaal Magloire). We evaluate each deal on its own merits for the team that made it, and leave it at that.

Second, we have to respect the possibility that things can change. A move that looks awful right now might not seem so bad in two years, or vice versa, depending on players' career paths. For instance, the wisdom of signing Antoine Walker to a six-year, $54 million deal looks a lot different now than it did in June.

With that in mind, here's one man's list of the 10 moves that have worked out the worst:

1. Phoenix signs Marcus Banks
To be No. 1, you have to do something really special. In this case, it's not just that Banks has played worse than anyone expected -- but that the deal has had so many ancillary negative impacts. The Suns signed Banks because they thought he could help them get more rest for Steve Nash and keep him fresh for the postseason, but because Banks hasn't been able to get the job done, Nash is averaging a career-high 36.0 minutes per game.

They signed him instead of using their first-round pick to get a developing point guard (say, Rajon Rondo or Marcus Williams or Kyle Lowry) because they wanted somebody who could provide immediate help. But Banks is out of the rotation and has slim prospects of returning anytime soon, and I'm guessing Rondo could do pregame drills and cheer from the bench just as well as Banks does.

And because the Suns gave Banks a five-year, $21 million deal rather than inking a younger player to a rookie contract, they're looking at some tricky financial sledding. When extensions for Boris Diaw and Leandro Barbosa kick in next year, the Suns will be way over the luxury tax threshold unless they can work out a trade for one of their big men (Diaw, Kurt Thomas, Amare Stoudemire or Shawn Marion). Thus, the signing of Banks may indirectly cost the Suns the services of a vastly superior player next season.

Adding insult to injury, it turns out the backup point guard solution was in-house the entire time. Barbosa has taken to the spot much better than in the past and established himself as Nash's primary backup. So the Suns spent all that money for a player they didn't even need. It's a credit to the other moves they've made in recent years that they might win the title anyway.

2. Knicks waive Ime Udoka, sign Jared Jeffries
Isiah Thomas has an unusual fondness for dumping his full midlevel exception on mediocrities with "J.J." for initials, particularly when there's a better player already sitting on his roster. A year after ignoring the presence of Jackie Butler and giving Jerome James his full midlevel exception, Thomas repeated the effort by waiving Udoka after the season and then signing Jeffries for the full midlevel exception as a free agent.

Udoka would have provided exactly what the Knicks need: a defensive stopper on the perimeter who doesn't need the ball but can hit 3-pointers from the corner. Instead, he's doing it for Portland and helping the Trail Blazers to a surprisingly competent start … and doing it while making the minimum.

As for Jeffries, he has some value in the right system but he is much more effective in trapping, pressing defenses like the one he left in Washington, where his length could create deflections and shorten the floor. Plus, Jeffries can't stretch defenses like Udoka can -- other than rebounding, his primary offensive weapon seems to be the missed layup.

Two things make matters worse. First, Jeffries hurt his wrist and missed most of the early part of the season (not to mention his four-game suspension for his part in the brawl); since coming back he's underperformed offensively even by his modest standards. Secondly, because the Knicks are over the luxury tax he costs them twice as much, making this a $60 million mistake rather than a $30 million one.

3. Hornets sign Peja Stojakovic
As longtime readers know, I hated this one right from the start. The Hornets wildly overpaid Stojakovic on a five-year, $60 million deal that pretty much required Peja to play at an All-Star level to justify the contract. But he hadn't played at that level since 2003-04 and was having increasing problems with leg injuries the past two seasons.

Already we can see the $60 million starting its whirlpool motion as it heads toward the septic tank. Stojakovic was en route to posting his lowest player efficiency rating of the new century, as well as his lowest marks since 1999-2000 in points, rebounds, assists, steals, field-goal percentage and free-throw percentage. Then he had to undergo back surgery that likely will keep him out for the rest of the season. In Year 1 of their investment, the Hornets got 13 games of slightly above-average play and a lot of medical bills. With Stojakovic hitting 30 this summer and coming off back surgery, those returns don't figure to improve much in the final four years of the deal.

4. Sixers re-sign Willie Green
A few of the teams on this list are good organizations that just made a mistake, such as the Suns above. Hey, it happens. The Sixers, on the other hand, are a terrible organization, and this move was one of the most baffling in a years-long series of head-scratching moves by the Billy King regime.

The Sixers tried to sign Green to a five-year, $17 million deal during the Summer of Insanity in 2005, which also featured a $60 million contract for Sam Dalembert and a $27 million deal for Kyle Korver, but Green tore up his knee before inking the deal and everything was put on ice.

Even then, the Sixers were massively overvaluing Green, a shoot-first guard with a shaky jumper and not enough jets to get to the rim consistently -- he was coming off a year in which he shot 36.7 percent and had a 9.67 PER. Plus, he's undersized for his position, so this looked like a bad idea from the get-go. But coming off a major knee injury, it was positively nuts. The Sixers were basically bidding against themselves, and what's more they were bidding for a player who wouldn't even help them. But that didn't stop them from making the same five-year, $17 million offer this summer.

You know how the rest turned out. Green is shooting 38.4 percent from the field, is near the bottom of the league in true shooting percentage (though that hasn't slowed down his trigger finger any) and has an 8.89 PER. What makes it worse is that the Sixers could have signed any number of more effective guards of this variety in free agency -- undersized shooting guards almost always come cheap, even the ones that can actually play. Instead it's another bad deal to add to Philly's collection.

5. Nuggets re-sign Nene
Speaking of $60 million deals that looked questionable at the time and worse today … Nene's deal is cut from the same cloth as those given to Dalembert, Tyson Chandler, Erick Dampier and Chris Kaman in recent seasons. All are middling centers who were paid like stars, and all of their teams have come to regret the decisions.

In Nene's case, it's been compounded by a continuing inability to stay healthy. He's played only 14 games while he rehabs from a knee injury that wiped out his 2005-06 campaign, and when he does play, the bad wheel tends to limit him to short stretches. He's still one of the quickest big men in the league and one of the fastest end-to-end, but like his overpaid counterparts with unique skills that had scouts salivating over their potential, he's had trouble converting that talent into more than a midlevel exception quality player, and he doesn't seem apt to turn the corner soon either -- he put up league-average PERs before the injury and is on pace for a similar mark this year.

6. Hawks sign Speedy Claxton
Those of you who read my recent piece on Steve Nash know that the type of point guard most likely to age well is the one who shoots well, passes well and is tall for the position. Which brings up another question: What type of point guard tends to age particularly poorly? Logically, the ones at the other end of the spectrum. So if you're a 5-foot-11, shoot-first guard with a shaky outside shot, the odds probably aren't in your favor.

The beginning of Claxton's season illustrates why: He tried to play through knee problems, but with his quickness compromised and no jumper to fall back on, he was essentially showing up for battle unarmed. As a result, he's shooting a ghastly 32.3 percent and setting a career high for turnovers.

Claxton's four-year, $25 million deal, which pays him until he's nearly 32, would rank higher but for one factor: redeemability. He's played well of late now that his knees are back in working order, and will probably produce for as long as they stay that way. So the Hawks are likely to get a better return than they've seen so far, and might be able to trade their way out of it during one of his healthy stretches.

7. Magic extend Tony Battie
I'm a big fan of the quick progress Orlando has made in the post-Weisbrod era, but I still don't get the four-year, $22 million extension they gave Battie last spring. (Although this technically happened during the 2005-06 season, it was late enough in the year that I consider it a 2006 offseason move).

Orlando has been fond of Battie's defense ever since he arrived in 2004, and a year ago the Magic could live with his offense because he shot 50.7 percent and scored just enough (11.7 points per 40 minutes) to keep defenses somewhat honest. This season, though, he's been a crushing disappointment. Battie is putting up a meager 8.7 points per 40 minutes, shooting 46.1 percent from the floor, and has a 8.32 PER. You can't say it's a fluke either, because he put up almost identical numbers two years ago. So the Magic are paying midlevel money for three more years to a soon-to-be 31-year-old center who can't find the basket and has a history of knee problems.

8. Clippers sign Tim Thomas
One of the hardest things for personnel people to do is avoid overreacting to things that happened right in front of their face. The Clippers are a prime example. Last season in the playoffs they saw Thomas drain one 3-pointer after another; he was arguably the Suns' most effective player in the seven-game series in which Phoenix beat the Clippers.

This is where a little distance from the situation can be really helpful. Those of us without emotional attachments saw Thomas for what he was: A perennial underachiever who was playing over his head for a few weeks, and would soon join the ranks of other overpaid playoff heroes (see James, Jerome). But the Clips couldn't get the sight of Thomas' burning them out of their heads, and wanted nothing more than to pry him away from their division rivals.

Thomas, of course, has been a major disappointment (though that hasn't prevented the Clips from starting him ahead of Corey Maggette -- go figure). Not that we should be expecting anything different -- Thomas' PER is almost exactly what it was the past two seasons, and I mean exactly -- say this for the guy, at least he's consistent with his mediocrity. The Clips inked Thomas to a four-year, $24 million deal thinking he was the guy they faced in the playoffs last season, but what they saw was a mirage.

9. Clippers extend Chris Kaman
Yes, I'm picking on L.A. again. In the spirit of the Nene deal, the Clippers' five-year, $53 million deal with Kaman looks equally questionable. It ranks lower on the list than Nene's for a few reasons. First, Kaman has actually stayed healthy, playing in 30 of the Clippers' 35 contests this season. Second, the Clips had no fallback position, whereas the Nuggets had several other big men capable of filling the void if Nene departed.

On the other hand, the Clips probably shouldn't have been so quick to take Kaman's 2005-06 season at face value. Players who make sudden one-year jumps in TSP usually have a tough time preserving those gains in subsequent seasons -- which is a nice way of saying that, in retrospect, Kaman's 52.3 percent shooting mark last season was probably a fluke. He's converting at a much lower rate this season, and has done nothing to curb the turnovers that have plagued him his entire career. As a result, his 11.85 PER is more what you'd expect from a backup center, making his contract a cap-eating waste.

10. Pacers trade Austin Croshere for Marquis Daniels
The Pacers traded Croshere's expiring contract to Dallas in the hopes that Daniels could energize what had been a fairly lethargic backcourt. It seemed like a decent gamble at the time, because when we last saw Daniels, he was one of the few Mavs attacking the Miami defense effectively in the final two games of the Finals.

Unfortunately, he hasn't carried any of that mojo to Indiana. Daniels is shooting a career-low 40.8 percent with a high turnover rate, and has all but fallen out of Rick Carlisle's guard rotation. If he can't get things turned around it will be an expensive mistake -- he makes $6 million a year for the next two seasons, while Croshere would have come off the books this summer. Actually, the swap would rank higher had Croshere's season in Dallas not been equally disastrous -- he's shooting a mere 26.9 percent for the Mavs.

Honorable mention: In addition to Wallace's deal with Chicago, a few others warrant mentioning. For starters, there's the Hornets' decision to give Kirk Snyder to division rival Houston for no apparent reason. The fact he hurt his wrist doesn't make it any smarter, especially in the wake of all the Nokes' injuries. …

Darius Songaila signed a five-year, $23 million deal with Washington and hasn't played a minute because of back problems. I thought it was a mistake at the time, but I want to see him on the court before I pan it completely. …

Vladimir Radmanovic got a five-year deal for the full midlevel, even though the Lakers already had a guy (Brian Cook) who did the same things better. …

Gary Payton cost Miami only the minimum, but the real expense was that the Heat ignored potential point guard solutions on the free-agent market. …

Greg Buckner's five-year, $19 million deal with Dallas isn't fully guaranteed, but his performance has been fully disappointing. …

Nick Collison's four-year, $26 million extension seemed like a good idea at the time. These days, not so much -- his shooting percentage has plummeted to 43.2 percent. …

Matt Harpring's four-year, $25 million deal with Utah is starting to look a bit rich given his drop in production. …

Cleveland's pickup of David Wesley (two years, $3.6 million) would have worked out great if it were 1997. …

Bonzi Wells didn't come to Houston to run marathons. Or, apparently, to play basketball. …

Flip Murray (two years, $3.5 million) has talked about opting out of the second year of his deal and seeking employment elsewhere. The Pistons should be so lucky. …

Mike James (four years, $23 million) seems like an uber-sized bust until you remember he's taking the place of Marcus Banks and makes similar money. …

Fred Jones (three years, $11 million) and Rasual Butler (four years, $14 million) didn't cost big bucks, but it turns out there was a reason for that.

John Hollinger writes for ESPN Insider. To e-mail him, click here.

thekobe
11th January 2007, 08:06
Webber told ESPN.com on Wednesday night that 17 of the league's 30 teams have already called to register interest in his services, but the free agent-to-be hopes to sign with one of the following contenders: Miami and his hometown Detroit Pistons in the East; San Antonio, Dallas and the Los Angeles Lakers in the West.


Webber didn't divulge any order or preferences when listing those teams but did acknowledge that the Mavericks, believed to be offering less playing time than anyone in the group, was the least likely destination.


Early indications in San Antonio, meanwhile, suggest that the Spurs -- whose desire to get younger and more athletic and the swing positions is well-chronicled -- are unlikely to pursue Webber.

http://img401.imageshack.us/img401/3818/webberlage3.jpg

Irimus
11th January 2007, 11:14
eu zic ca cel mai folositor ar fii la :
1.Houston-ar putea fii piesa finala pt a face-o pe Houston contender
2.Lakers-au mare nevoie de big man iar C-Webb stie fooooarte bine jocu in special in ofensiva
3.Bulls-exact pf de care au nevoie-Foooarte bun in ofensiva si cu experienta pt ca au echipa prea tanara pentru a fii conteder;slabiciunile din defensiva ar putea fii acoperite de Big Ben
4.Nj-idea de Kidd+Webber e misto....daca mai pui si 2 juc ca Jefferson si Carter s-ar putea sa iasa o finala de conferinta
5.Denver-pe hartie stau slabut la pf in lipsa lui kenyon martin ...in realitate insa cred ca mai folositor e Evans sau Najera care se apara mai bine ca Webber si care in ofensiva nu au pretentia sa aiba parte de prea multe mingi ori cu Iverson si Carmelo in teren...nush cat ar arunca Webber la cos


Unde zic ca nu are ce sa caute:
din start ies din discutie echipele fara sanse la playoff:Atlanta,Bobcats,Sonics,Mmphis,NOK si chiar si Celtics

1.NY-ar fii o cretinitate din partea lui Zeke sa ia un pf....exact pe acel post stau cel mai bine :Frye si Lee sunt 2 pf tineri , valorosi si de viitor
2.Indiana-vesnica echipa de mij clasamanetului si acolo va ramane cu sau fara Webber;in plus il au pe JO la pf

In final cred ca va alege o echipa in care va fii titular

Irimus
11th January 2007, 20:16
Denver has agreed to send Boykins and little-used forward Julius Hodge to the Bucks for guard Steve Blake

Raptor
11th January 2007, 21:05
Astia au innebunit. Boykins e mai bun ca Steve Blake de x ori. Unde mai pui ca dau si doi jucatori.

Kobe24
11th January 2007, 21:06
nu cred ca ajunge webber in LA. pistons/heat

Irimus
11th January 2007, 22:11
Astia au innebunit. Boykins e mai bun ca Steve Blake de x ori. Unde mai pui ca dau si doi jucatori.

de acord. mare tampenie

cgrecu
12th January 2007, 02:33
nu neaparat, problema e ca boykins e acelashi gen de jucator ca si iverson si iverson va juca 45 de minute pe meci. Steve blake probabil e luat pentru ca arunca decent de la 3pt si va fi mai mult un fel de sg. Poate ca dpdv valoric milwaukee par a fi in avantaj, dar dpdv strategic e o mutare buna pentru ambele echipe. Milwaukee sunt in deep shit si au nevoie neaparata de un scorer, denver au nevoie de un 3pt shooter care va beneficia enorm de pe urma double team-urilor la carmelo si ai.

BAK
12th January 2007, 02:37
sansele lui webber de a ajunge la mavs sunt foart reduse mai ales din cauza ca nu va prinde ma imult de 15 minute pe meci, ceea ce , pentru un jucator ca si el,este foarte putin.cel putin acum, phila va avea salary cap si isi va putea aduce jucatorii care pot ajuta echipa.plus ca la un asa record,vor avea parte de un draft pick destul de bun.

Kobe24
12th January 2007, 10:37
salariul lui webber conteaza la salary cap.....

BAK
12th January 2007, 10:44
serios? pana la vara sau inca 2 ani? in cazul asta nu inteleg ce au realizat, macar puteau sa il tina pe banca si tot ajuta echipa...

Irimus
12th January 2007, 10:53
phila nu castiga absolut nimic la cap-space cu asta....
au castigat ca economiseste patronul niste bani si in plus echipa asta nu are nevoie de Webber care sa-i ajute pt cateva W in plus....echipa asta tre sa piarda sezonu asta...

BAK
12th January 2007, 10:56
aham, deci echipa ramane cu salary capul, chiar daca patronul nu mai trebuie sa ii dea banii? pai mie mi se pare ca situatia este foarte asemanatoare cu cea a lui finley, sau acolo ce s-a luat in considerare?

Irimus
12th January 2007, 11:06
e identica cu cea a lui finely

Irimus
12th January 2007, 11:45
nu neaparat, problema e ca boykins e acelashi gen de jucator ca si iverson si iverson va juca 45 de minute pe meci. Steve blake probabil e luat pentru ca arunca decent de la 3pt si va fi mai mult un fel de sg. Poate ca dpdv valoric milwaukee par a fi in avantaj, dar dpdv strategic e o mutare buna pentru ambele echipe. Milwaukee sunt in deep shit si au nevoie neaparata de un scorer, denver au nevoie de un 3pt shooter care va beneficia enorm de pe urma double team-urilor la carmelo si ai.

eu nu-s de acord.blake e pg toata ziua...e un fel de j-will mai slab...mai de graba l-au adus sa joace pg si iverson sg.cat despre boykins eu zic ca era un shooter bun..de fapt daca nici shooter bun nu era atunci chiar nu avea ce sa caute in Nba pt ca fizicul nu-l prea avantajeaza :D dar nu e niciodata tarziu sa mai creasca putin :happy

Kobe24
12th January 2007, 12:18
la finley era altceva...
in vara aia multi au fost "cut" pentru ca....salariul nu ar mai fi contat la luxury-tax dar conta la salary cap...
la webber conteaza si colo si colo....
doar ca pur si simplu au vrut sa scape de el...
de ce sa nu economisesti cateva milioane...si in acelasi timp sa scapi de o "otrava"....
asta era webber pentru sixers....

Irimus
12th January 2007, 14:29
era o otrava nu neaparat ca atitudine cat pt faptul ca manca din minutele jucatorilor tineri...si in plus dupa tradul lui a.i. era clar ca nu mai are ce sa caute p'acolo

cgrecu
12th January 2007, 20:01
e o analiza pe espn azi pe tema lui boykins/blake si ideea lor e ca probabil e motivele sunt in primul rind financiare (pentru denver) si ca probabil blake va fi intr-adevar pg, dar si abilitatea de a arunca de la 3pt (career 37% de la 3) e un factor.

Irimus
12th January 2007, 20:14
L.A. Lakers Trade Breakdown
Outgoing
Kwame Brown
Top 5- 2008 1st Rd Draft Pick
Incoming
Andre Miller

Philadelphia Trade Breakdown
Outgoing
Andre Miller
Incoming
Kwame Brown
Top 5- 2008 1st Rd Draft Pick

Ce zic fanii Lakers? Eu l-as face

cgrecu
12th January 2007, 20:40
din cite am mai citit mai demult pe espn, ei ziceau ca miller nu se potriveshte cu stilul lui jackson, faimosul "triangle".

legat de milwaukke-denver, smecheria e ca prin scimbul lui boykins coboara sub luxury tax si practic salveaza 10 milioane de dolari:

"The Nuggets were in line to be about $2.8 million over the dollar-for-dollar luxury tax threshold of $65.4 million. But the trade has gotten them about $400,000 under the tax line. That could be a savings of $9 million for Nuggets owner Stan Kroenke. That's $3.2 million times two and $2 million to $3 million of tax distribution money the Nuggets would get if they remain under the cap"

http://www.rockymountainnews.com/drmn/sports_columnists/article/0,1299,DRMN_83_5274641,00.html

Kobe24
12th January 2007, 20:50
miller nu e un aparator excelent....nu are aruncare de 3(doar mid-range)....
si lakers nu prea au ce face aley-oop-urile lui....:)
pg ideal pentru lakers ar fi billups:)

n-as da nici kwame pentru miller....1 la 1...d-apoi sa mai bagi si un 1st rd pick....

Irimus
12th January 2007, 21:16
era propus de un fan lakers pe un forum....

Kobe24
12th January 2007, 21:40
fanii propun multe....:) acum depinde si de fani:)
dupa unii fani...echipa ar fi trebuit sa arate: francis kobe rose miles.....ceva de genu...

Irimus
12th January 2007, 21:54
hehe nu zi de 2 ori de francis ca nu se stie unde va ajunge daca NY il buy-out....daca Phil Jackson ar reusi sa-l faca sa inteleaga ca acolo Kobe e THE MAN...si intr-un picior e mai bun ca Smush

Kobe24
12th January 2007, 22:26
e asa pe moca..si eu l-as lua....:)
dar unii l-ar fi dat pe odom pentru francis si frye:)

Irimus
12th January 2007, 23:11
pai...si eu l-as da pe odom pt Francis+Frye...Frye e chiar si in momentu asta peste orice big man de la Lakers...cel putin in ofensiva...si unde mai pui ca are potential foooarte mare

Raptor
13th January 2007, 02:00
Eu zic ca Boykins e un fel de Carlton Banks din Printul din Bel Air.

Irimus
13th January 2007, 18:01
Tocmai m-am uitat la nba tv Daily si expertul de acolo zicea ca Webber va ajunge la Lakers.

Kobe24
13th January 2007, 18:04
bullshit.....
se duce la detroit:(

Irimus
13th January 2007, 19:20
io fii transmis Luke Walton ca nu ii da maieul cu #4 :D

Kobe24
15th January 2007, 19:15
Webber told ESPN.com that he has chosen to sign with the Detroit Pistons and is flying home Monday to spend Martin Luther King Day with family members.

He can officially sign with the Pistons on Tuesday after clearing waivers.

Webber has been at the center of speculation since being waived by the Philadelphia 76ers on Thursday, with the Lakers, Pistons, Heat, and Mavericks listed among the top candidates for Webber's new home.

The Pistons are 21-14 and in second place in the Central Division.

caseta
15th January 2007, 23:57
webber la pistons SUCKS !!!
ma bucur pt el si sunt sigur ca o sa inceapa sa produca, dar ... sucks for the bulls.

phyxius
17th January 2007, 21:58
Indiana traded Stephen Jackson, Al Harrington, Sarunas Jasikevicius and Josh Powell to Golden State for Mike Dunleavy, Troy Murphy, Ike Diogu and Keith McLeod on Jan. 17.

hmm...interesant. experienta pe varsta. in timp indiana s-ar putea scoate mai bine.

Irimus
17th January 2007, 22:00
The Golden State Warriors have acquired forward Al Harrington, guard/forward Stephen Jackson, guard Sarunas Jasikevicius and forward Josh Powell from the Indiana Pacers in exchange for forwards Mike Dunleavy, Troy Murphy, Ike Diogu and guard Keith McLeod

Parerea mea e ca GS au iesit in castig....pe de alta parte e bine pt indiana ca au reusti sa scape de S Jackson care e un jucator cu probleme de comportament...insa e mai bun de ex ca Dunleavy Jr.


Al>Troy
Jackson>dunleavy
Sarunas>McLeod
Powell<diogu

parerea mea....

cgrecu
17th January 2007, 22:28
pe de alta parte gsw au scapat de 2 jucatori care au contracte masive si practic nu jucau mai deloc.

GSW cu biedrins, harrington, barnes, ellis si davis o sa aiba un 5 ultraofensiv ....

indiana pe de alta parte o sa aiba probleme cu marcatul + murphy si oneal vor juca pe ce pozitzie? amindoi PF, murphy centru si oneal pf? invers?

cgrecu
18th January 2007, 06:09
"The Pacers likewise aren't fretting about O'Neal's inevitable disappointment to see Harrington go or the fact that they're potentially taking back nearly $33 million (no misprint) more than the Warriors in long-term salary obligations because they believe they've improved their team chemistry significantly with players who are more coachable than those outgoing and more suited to Rick Carlisle's possession style. "

33 milioane!!! indiana va fi DEEP in luxury tax, daca nu fac valuri sezonul asta e posibil sa iasa prapad. 99% JN va pleca fiindca in momentul asta e practic imposibil sa mai faca un trade, in afara de granger practic nu mai au nici un asset ...

caseta
18th January 2007, 11:30
indiana a scapat de jackson si si-a mai atins un obiectiv: au devenit mai albi, chestie care o sa le placa fanilor. say what you want, dar .... asta e adevarul. si bird il stie, asa ca tre sa le faca pe plac si sa aduca jucatori albi.

jazz si pacers sunt probabil echipele cu cei mai .... "albi" fani.

PS: din cite stiu KKK a pornit din indiana, asa ca ....

Irimus
18th January 2007, 11:39
b davis/sarunas
j-rich/jackson/monta ellis
pietrus/azubuike(care a dat aseara 28 de puncte)
harington/barnes
biendris/o'bryant/foyle

eu zic ca GS au echipa foooarte buna...acum ramane de vazut daca vor si juca al valoare pe care o au

cgrecu
18th January 2007, 16:35
problema lor nu e ca nu pot marca puncte, e ca nu se pot apara deloc ... nu prea vad sa ii ajute prea mult tradeul asta ... Pe termen mediu insa sunt foarte bine pozitionatzi sa faca un trade, ca si chicago au multe asseturi.

caseta
18th January 2007, 19:06
btw, ca am uitat sa zic:

la cum arata trade-ul asta, jason richardson si cu jermaine oneal poa sa isi faca bagajele. GS au deja prea multi G, iar indiana prea multi PF. si cum JO a cam cerut afara acum 1-2 sapt .... you do the math.

Irimus
20th January 2007, 18:43
Legat de un eventual trade a lui Kirk Hinrich

"he has a value this season of $8.4 million for trade with a salary of $3.2 million. You have to trade him to a team with cap room of $8.4 million, though you can only take back $3.2 million. Thus you can do it only if a team is well under the salary cap, which few are. The other way is to combine several players so the deal totals well above $12 million from each side and then you can do a calculation and make the deal if the total salaries are within 25 percent. I know that's not too clear, and since most GM's are former players who can mostly only read box scores, these kinds of deals rarely get done."
:happy :happy :happy

Busta
20th January 2007, 21:20
Informed sources near the Indiana Pacers situation suggest that Jermaine O'Neal may be a lot closer to being dealt than even he will admit. A few weeks ago, O'Neal announced that if he could not get the Pacers turned around, maybe it was time for him to go.

That seems very likely to happen this summer, although a handful of GM's and scouts say it could happen before next month's trade deadline. One source hinted that the Denver Nuggets' Marcus Camby or even the Sacramento Kings' Brad Miller could be parts of a package involving O'Neal.

Asta cum ar mai fi ?!?! AI Melo si Jo in aceasi echipa :shocked:

Irimus
20th January 2007, 22:20
Desi joaca exceptional...parerea mea este ca Kidd is on the block...desi cei de la Nets neaga acest lucru cu insistenta.Problema nu e ca nu ar fii echipe care sa si-l doreasca pe Kidd...oricine si l-ar dori insa cine ar fii dispus sa renunte la tineri, contracte care expira sau pickuri pt a aduce un pg de 33 de ani.E clar ca e nevoie de o echipa care ssa nu aiba un pg prea grozav si care deina conteder o data cu aducerea lui Kidd.In minte imi vine Cleveland si Lakers insa ce ar putea ele sa ofere? Pickurile lor nu vor fii prea grozave deoarece sunt echipe de playoff...tineri prea grozavi nu au(ar fii Bynum dar nu cred ca Lakers vor sa-l dea)...alte idei unde ar putea ajunge? Sigur ar mai fii varianta minesota...insa daca miny nu a fost dispusa sa renunte la foye nici pt iverson...mi-e greu sa cred ca o va face pt Kidd.......

Zabriskie
20th January 2007, 22:53
Marea vedeta Nazr s-a saturat (deja) sa fie rezerva si vrea sa plece. adevaru e ca peste tot unde a jucat a fost un jucator esential echipei...
Problema e ca daca pleaca la Detroit va ramane sa acopere postul de pivot o adevarata tanara speranta - Dale Davis :ras-plans: Plus C-Webb care a jucat pivot toata viata lui. :D

cgrecu
21st January 2007, 00:59
din cite am intzeles kidd e untradeable, la 50 de ani mai are 45 de milioane de contract, chiar daca joaca excelent inca, nu prea vad pe multzi sa se inghesuie la asha contract. Mai degraba il vor da pe carter zic eu. La anul trebe sa il semneze si pe krstic cred, care la cum joaca va cere bani grei si ei sunt deja la limita de luxury tax. Daca ii dau 7-8 milioane in plus lu krstic asta inseamna practic 14-15 si njn nu e o echipa bogata, mai ales ca nu prea vine nimeni la meci. Problema e ca vince are optziune la 16 milioane parca pentru anul viitor, si ramine de vazut daca cineva ii va da mai mult de atit, e totushi un jucator problema.

Cit despre indiana, daca intr-adevar vor sa scape de jn (lucru plauzibil, mai ales ca au mai incercat si anul trecut), atunci chiar nu mai intzeleg tranzactzia cu gsw. E drept ca au luat un jucator tinar (diogu) care se pare ca ar fi de mare viitor (personal nu l-am vazut jucind), dar in acelashi timp au luat 2 contracte masive si de durata pentru jucatori de valoare medie, plus ca nu au nimic de perspectiva, granger e bun, dar nu il vad sa fie vreodata all-star.
Mai plauzibil pare sa fie zvonul ca vor sa il dea pe dunleavy pentru magette, caz in care ar avea o echipa frumoasa pe hirtie cu tinsley, magette, granger, oneal si murphy, dar ramine de vazut daca LA mushca pe dunleavy jr, se pare ca patronul lu clippers cam strimba din nas la ideea ca tatal sa il antreneze pe fiu (pe buna dreptate).

cgrecu
21st January 2007, 01:03
Informed sources near the Indiana Pacers situation suggest that Jermaine O'Neal may be a lot closer to being dealt than even he will admit. A few weeks ago, O'Neal announced that if he could not get the Pacers turned around, maybe it was time for him to go.

That seems very likely to happen this summer, although a handful of GM's and scouts say it could happen before next month's trade deadline. One source hinted that the Denver Nuggets' Marcus Camby or even the Sacramento Kings' Brad Miller could be parts of a package involving O'Neal.

Asta cum ar mai fi ?!?! AI Melo si Jo in aceasi echipa :shocked:

am vazut si eu pe yahoo chestia asta, dar nu prea cred sa iasa ceva, ce ar putea oferi denver pentru oneal? Camby + JR Smith? Camby e un jucator solid care face multe pe teren, nu sunt convins ca Oneal e chiar asha un upgrade la centru sa merite sa il dea si pe jr. Kenyon Martin, Nene sunt indesirabili, nu ii vrea nimeni la ce contracte/accidentari au.

Poate iese ceva cu sacramento, artest pentru oneal :)

cgrecu
21st January 2007, 01:30
http://sportsillustrated.cnn.com/basketball/nba/salaries/

Irimus
21st January 2007, 01:49
maggette>>>>>>dunleavy

caseta
21st January 2007, 05:13
bird se pare ca e la fel de prost GM ca fostii lui coechipieri de la celtics (mchale, ainge). cine are o echipa, ar trebui sa fie avertizat sa nu angajeze fosti jucatori la celtics ca GM. se pare ca MO-ul (modus operandi) lor e sa ia un super star si sa ii distruga cariera (garnett, pierce, jermaine).

LoooooooooL - tocmai am verificat, si billy knight (atlanta), alt GM "stralucit", a jucat si el la celtics. io cred ca si isiah ar fi trebuit sa fi jucat la celtics ca sa fie treaba clara.

cgrecu
21st January 2007, 05:37
maggette>>>>>>dunleavy

irelevant, la trade conteaza salariile si ofertele. Daca nu primesc ceva mai bun decit dunleavy, sau daca il vor neaparat pe dunleavy atunci se poate face tradeul. Si probabil ca Dunleavy sr nu e de aceeashi parere cu tine ... :)

Kobe24
21st January 2007, 05:48
kidd is on the block...
am vazut undeva...ca un gm a sunat pentru a se interesa de carter la care cel de la nets l-a intrebat ce da pe kidd..
adica mai repede pleaca kidd decat carter

BAK
21st January 2007, 07:27
poate GM de la phoenix ........vrea sa il ia pe kidd...a zis ca il da la schimb pe nash:) :P

Irimus
21st January 2007, 13:39
irelevant, la trade conteaza salariile si ofertele. Daca nu primesc ceva mai bun decit dunleavy, sau daca il vor neaparat pe dunleavy atunci se poate face tradeul. Si probabil ca Dunleavy sr nu e de aceeashi parere cu tine ... :)
salariile se potrivesc
valoric...maggette e clar peste dunleavy...acuma ramane de vazut si ce vor cele 2 echipe...dar cred ca LAC ar ptuea sa ia ceva mai bun pe Corey

Kobe24
21st January 2007, 20:17
http://www.nypost.com/seven/01212007/sports/pau_er_brokers_sports_peter_vecsey.htm?page=1

Irimus
22nd January 2007, 18:37
Deci...Gasol is on the block..oferte pt el?
la ofertele astea m-am gandit eu...

Bulls ar putea oferi..
Denj+Pj Brown +pickul lui NY
Gordon+Pj Brown+pickul lui NY
Noce+Duhon+PJ Brown+pickul lui NY
sau ma rog...combinatii cu acesti jucatori...eventual au mai putea aparea si Hinrich

Boston:
Theo Ratliff+All Jeff+Telfair/G Green/D/West

Atlanta:
Childress+M.Williams+filler

Lakers:
Kwame+Farmar+1st pick

GS(desi ca nu pot face traduri cu cei veniti dela indiana decat dupa 60 de zile)
Al Harington+Monta Ellis+2nd pick

Kobe24
22nd January 2007, 18:53
lakers nu au nicio sansa... nici nu se baga...
bulls ar trebui sa se lupte cel mai mult....si au posibilitati sa-l obtina...

Irimus
22nd January 2007, 20:01
pai depinde si ce vrea Memphis.....daca Bulls ar fii dispusi sa-i dea si pe Deng si pe Gordon trade-ul s-ar face pe loc, insa nu cred ca Pax e atat de prost incat sa faca asa ceva...

cgrecu
22nd January 2007, 20:33
deng e prea putzin pentru gasol totushi, NY pick o sa fie destul de sus asha ca nu are aceeashi valoare care parea sa o aiba la inceputul sezonului ...
Dar in final depinde de ce oferte primesc ....

Tony Valente
23rd January 2007, 01:00
Ce ar fi sa asteptam nitel inainte de a categorisi managerii. Adica face omul un trade si hop sarim in capul lui, de parca suntem spuma fanilor Indianei. Pai hai sa ii dam noii echipe macar 8-10 jocuri sa vedem ce se incheaga, si apoi putem comenta ca Dunleavy <<< McLeod si ca Ike Diog <<< Julius Nwosu.

In alta ordine de idei, J.O. nu a facut un trade demand, ci a pus putina presiune pe cei care nu isi dadeau osteneala, inclusiv conducerea. Deocamdata el sustine ca este foarte incantat de transferuri (bine, nu ar putea zice ca isi uraste noii colegi) si este cat se poate de dornic sa care echipa in spate in continuare, daca vede ca nu se lupta de unul singur.

In plus, Maggette nu va veni la Indiana, oricat de mult si-ar dori fanii acesteia. De ce? Pentru ca Walsh a zis clar ca MD Jr. a venit ca sa stea. A vorbit cu tac-su si acesta si-a exprimat deplina satisfactie pentru situatia in care a ajuns fiul sau si i-a dorit numai bine lui Donnie. Nimic mai mult.

Albi, negri, verzi, orice culoare ar avea jucatorii, fanii isi doresc performanta in primul rand. Si garantez ca fanii din Indianapolis ar fi foarte multumiti daca o echipa complet de culoare le-ar aduce un titlu.

Atat am avut de comentat deocamdata ...

cgrecu
23rd January 2007, 06:25
realitatea e ca anumite zone in usa inca sunt destul de rasiste ...

problema nu e atit de valoare, probabil ca dpdv valoric a fost un trade echilibrat. Partea nasoala e ca in momentul asta indiana sunt scufundatzi in contracte lungi si masive ceea ce pratic ii incuie in formula actuala +- minor tweaks. Tinind cont ca sunt o echipa de .500 nici prin draft nu vor putea creshte prea mult. Si daca echipa actuala nu face pasul catre elita (si sincer ash fi socat daca l-ar face), atunci care e solutzia? Raspunsul cel mai probabil e trade la oneal, e singurul jucator care ar putea aduce ceva semnificativ. ONeal inca joaca la virf, dar probabil ca mai are maxim 3 ani in care ishi va putea justifica cit de cit salariul, dar in momentul asta o echipa ca chicago ar ucide pentru un asha jucator, e exact ce au nevoie. In opinia mea chicago ar fi mult mai buna cu oneal decit cu gasol si probabil ca ii va costa cam acelashi pretz. Singura problema e ca fiind in aceeashi divizie lucrurile sunt mai complicate. In orice caz, cine crede ca indiana nu au un plan care inca nu s-a terminat se inseala sigur, probabil ca in urmatoarele citeva saptamini se vor lamuri lucrurile.

Parca niciodata nu a fost un sezon cu atitea transferuri reale si potentziale de mare calibru, iverson, gasol, pierce, carter, oneal, garnett, ray allem - o gramada de superstaruri amestecate in zvonistica .. ca sa nu mai zic ca o gramada de echipe par dispuse sa transfere jucatorul "franchisa".

Florian GG
23rd January 2007, 10:45
Probleme cu rasismul sunt peste tot pana la urma indiferent ca-i SUA; Romania sau Burkina Faso. Asta e natura umana...suntem agresivi cu tot ce nu aseamana cu noi de-aici si termenul de "rasa". Revenind insa la probleme baschetbalistice si in speta trade-urilor ar fi extrem de interesant sa vedem un tandem Big Ben - JO sau Big Ben - Gasol insa ar fi si riscant in acelasi timp. Pax insa a pornit ofensiva de a face din Chicago a real contender inca din vara cand a semnat Big Ben. Mai ales ca in acest moment echipa nu merge f bine si nu arata a contender. As prefera mai degraba ca trade-ul sa se invarta in jurul lu' Hinrich si nu in jurul lui Little Ben sau lui Luol Deng.

cgrecu
23rd January 2007, 16:29
in canada rasismul e foarte rar intilnit, si in multe zone din usa nu mai e o problema majora (mai degraba au probleme cu hispanicii acum).

big ben la cum joaca si la ce contract are o sa moara la chicago si o sa ramina ca una din cele mai mari gafe ale lui paxson care in rest a facut nishte schimburi destul de deshtepte, mai ales cu NYK ... :)
Cit despre hinrich, eu l-ash cota peste ben gordon pentru all-around performance pentru ca e excelent defensiv si e un pg din noua generatzie care in 2-3 ani va fi foarte bun. Nici nu cred ca se pune problema sa il dea pe hinrich. Deng e mai greu de zis, cu oneal in echipa nu ar mai fi asha nevoie de el, dar in acelashi timp, daca mai continua sa creasca va ajunge all-star caz in care iar se zgirie pe ochi chicago peste 2-3 ani.
Parerea mea e ca daca reushesc sa dea pe gordon + brown + thomas/pick/alt rookie pentru un superstar atunci vor face un trade, altfel nu cred, are mai mult sens sa mai ashtepte un an.

BAK
23rd January 2007, 17:38
gasol la schimb cu dampier + buckner........gasol joaca pe C, dirk la PF, howard la SF

Irimus
23rd January 2007, 19:00
gasol la schimb cu dampier + buckner........gasol joaca pe C, dirk la PF, howard la SF

fara suparare, nu vreau sa ne mai certam...dar tu glumesti asa-i?

cgrecu
23rd January 2007, 20:07
si jason terry pentru steve nash, ca am auzit ca nash vrea inapoi la dallas ... :)

BAK
23rd January 2007, 23:00
dap....vrea sa puna de un gratar cu dirk...pardon, am vrut sa zic barbeque ....cand am gandesc ca am avut la mavs pe doi dintre cei mai buni pg din liga
@irimus, am fortat un pic.nu am fost subiectiv..dampierd, buckner si harris cum suna?

Irimus
23rd January 2007, 23:34
hmmm....asa mai merge
dar cu
harris+josh howard+filler... memphis bate palma

cgrecu
24th January 2007, 00:36
nimeni nu il vrea pe dampier la 10 milioane pe an si cu probleme de consistentza ... josh howard + buckner pentru gasol poate, deshi ar trebui sa fie nebuni dallas sa il dea pe howard care e integrat 100% in sistem ...

caseta
24th January 2007, 01:15
Probleme cu rasismul sunt peste tot pana la urma indiferent ca-i SUA; Romania sau Burkina Faso. Asta e natura umana...suntem agresivi cu tot ce nu aseamana cu noi de-aici si termenul de "rasa". Revenind insa la probleme baschetbalistice si in speta trade-urilor ar fi extrem de interesant sa vedem un tandem Big Ben - JO sau Big Ben - Gasol insa ar fi si riscant in acelasi timp. Pax insa a pornit ofensiva de a face din Chicago a real contender inca din vara cand a semnat Big Ben. Mai ales ca in acest moment echipa nu merge f bine si nu arata a contender. As prefera mai degraba ca trade-ul sa se invarta in jurul lu' Hinrich si nu in jurul lui Little Ben sau lui Luol Deng.

si io. nu mi se pare asa un jucator deosebit. e un combo G, nici macar PG curat, nu are aruncare prea buna, da uneori foteaza de zici ca e varu lu iverson, tine mingea mult in atac si ofensiva stagneaza ca urmare. nu mai zic ca stats sunt absolut la fel de la an la an = absolut nici un pic de crestere, deci e low-ceiling. si-a atins deja potentialul maxim.
nu zic, e hard worker and shit, dar ...

in termeni de potential, prefer oricind pe gordon, deng, tyrus sau pick-ul decit pe kirk. nu mai zic ca Gs sunt foarte usor de inlocuit. daca nu vb de superstaruri, ci de G decenti, sunt "a dime a dozen".

io zic: kirk + deng + pj + khryapa pe gasol + cardinal + warrick

dupa care sa ia bulls de la toronto pe mo pete sau, preferabil, pe fred jones.
pt jones pot oferi sweets si picks and/or cash

joaca gordon PG, cu jones sau mo pete SG, noce SF, gasol PF, wallace C.
si rezerve: duhon PG, thabo si griffin SG, warrick SF, tyrus la SF si PF, allen la C.

super echipa. pa'erea mea

caseta
24th January 2007, 01:20
Ce ar fi sa asteptam nitel inainte de a categorisi managerii. Adica face omul un trade si hop sarim in capul lui, de parca suntem spuma fanilor Indianei. Pai hai sa ii dam noii echipe macar 8-10 jocuri sa vedem ce se incheaga, si apoi putem comenta ca Dunleavy <<< McLeod si ca Ike Diog <<< Julius Nwosu.

In alta ordine de idei, J.O. nu a facut un trade demand, ci a pus putina presiune pe cei care nu isi dadeau osteneala, inclusiv conducerea. Deocamdata el sustine ca este foarte incantat de transferuri (bine, nu ar putea zice ca isi uraste noii colegi) si este cat se poate de dornic sa care echipa in spate in continuare, daca vede ca nu se lupta de unul singur.

In plus, Maggette nu va veni la Indiana, oricat de mult si-ar dori fanii acesteia. De ce? Pentru ca Walsh a zis clar ca MD Jr. a venit ca sa stea. A vorbit cu tac-su si acesta si-a exprimat deplina satisfactie pentru situatia in care a ajuns fiul sau si i-a dorit numai bine lui Donnie. Nimic mai mult.

Albi, negri, verzi, orice culoare ar avea jucatorii, fanii isi doresc performanta in primul rand. Si garantez ca fanii din Indianapolis ar fi foarte multumiti daca o echipa complet de culoare le-ar aduce un titlu.

Atat am avut de comentat deocamdata ...

sincer, nu stiu cum poti tu din bucuresti sa garantezi pt nijte unii din indiana.
da, s-ar bucura de titlu, dar fi sigur ca mereu unii au ceva de comentat legat de jucatorii negri. ca sunt lenesi, ca sunt figuranti, ca una, ca alta .... in schimb un lame ass ca dunleavy e grozav pt ca e alb ....

de altfel, daca tot ejti fan indiana, ar trebui sa jtii ca chiar bird a zis ca liga are nevoie de un superstar alb. pt ca fanii se regasesc mai usor in cei cu care seamana. citi albi din indiana rurala crezi tu ca se identifica cu allen iverson !??!? si indiana e in majoritate rurala.
io nu zic ca bird e rasist, dar fanii sunt. si bird e president ca sa atraga fani, asa ca le da ceea ce vor. more white players ....

again, pa'erea mea.

cgrecu
24th January 2007, 02:10
si io. nu mi se pare asa un jucator deosebit. e un combo G, nici macar PG curat, nu are aruncare prea buna, da uneori foteaza de zici ca e varu lu iverson, tine mingea mult in atac si ofensiva stagneaza ca urmare. nu mai zic ca stats sunt absolut la fel de la an la an = absolut nici un pic de crestere, deci e low-ceiling. si-a atins deja potentialul maxim.
nu zic, e hard worker and shit, dar ...

in termeni de potential, prefer oricind pe gordon, deng, tyrus sau pick-ul decit pe kirk. nu mai zic ca Gs sunt foarte usor de inlocuit. daca nu vb de superstaruri, ci de G decenti, sunt "a dime a dozen".

io zic: kirk + deng + pj + khryapa pe gasol + cardinal + warrick

dupa care sa ia bulls de la toronto pe mo pete sau, preferabil, pe fred jones.
pt jones pot oferi sweets si picks and/or cash

joaca gordon PG, cu jones sau mo pete SG, noce SF, gasol PF, wallace C.
si rezerve: duhon PG, thabo si griffin SG, warrick SF, tyrus la SF si PF, allen la C.

super echipa. pa'erea mea

mo pete e netransferabil atita timp cit toronto ramine in cursa pentru playoffs (si se pare ca vor ramine pina spre final). Practic e transferabil, dar pretzul e suficient de mare incit nu se va gasi nici o oferta rezonabila. Daca hinrich nu e pg veritabil atunci ce sa mai zici de ben gordon ... daca ar fi asha de ushor de gasitzi pg de nivelul 2 atunci de ce nu reushesc cleveland sa il inlocuiasca pe eric snow? Iar jones nu prea a aratat deocamdata nimic, pe hirtie e un jucator super atletic, si atunci cind ataca inelul are success, din pacate mult prea des se multzumeshte sa arunce de la distantza (acelashi pacat care il are si carter), e putzin probabil sa se mai schimbe la virsta lui. Cit despre deng, nu l-ash da pentru nimic in lume, mai degraba ash renuntza la gordon care e prea streaky pentru o echipa care vrea titlul ... in playoffs trebe sa ai consistentza pentru ca un pas greshit e de ajuns sa te elimine.
Cel mai probabil chicago incearca sa dea doar unul din cei 3 (deng/hinrich/gordon si poate chiar nocioni) cuplat cu pj brown si thomas (care in momentul asta are mai multa valoare decit ny pick), nu shtiu daca va fi de ajuns totushi. Atita timp cit exista sansa ca la vara sa il ia pe garnett nu cred ca vor miza totul sau nimic pentru gasol.

Irimus
24th January 2007, 02:22
eu as prefera daca as fi Pax sa-l iau pe Gasol de 26 de ani la pret acceptabil decat pe KG de 32 de ani la pret urias

cgrecu
24th January 2007, 06:53
chestia e ca garnett la 32 joaca mai bine decit gasol la 26 + e mai potrivit filozofiei defensive pe care incearca skiles sa o aplice la chicago. Incearca sa itzi imaginezi echipa asta pe teren:

hinrich + gordon + deng + garnett + wallace (presupunind ca reushesc o mischare cu nocioni + brown + thomas/pick) ....

Adrian
24th January 2007, 07:10
Before the game, Bulls general manager John Paxson spoke to reporters about potential trades. Paxson didn't confirm or deny discussions with the Grizzlies involving a potential trade for forward Pau Gasol, but he did discuss what an asset Gasol would be to the Bulls without mentioning Gasol's name. "We need a guy to score like that. We need somebody with length that could score around the basket, take some pressure off of Ben (Wallace),'' Paxson said.

Dupa mine Luol nici singur nu l-as da pe Gasol. Luol Deng in 2 ani e super star. E extrem de atletic, e serios, are jump shot, foarte bun defender (Duke sa traiasca). Daca il dau pe Ben Gordon (care e cel mai transferabil totusi) le trebuie un consistent scorer, unul care sa dea 20+ pe meci, pentru ca si asa nu prea au scoreri (Deng 18, Noch 16-20 cand e in mana, Kirk 15, restul sunt sub 10...ce vine de la BigBen e surpriza oricum).
Iar Hinrich este cel mai bun aparator dintre PG din liga iar stats sunt decente. Duhon e varza, Ben Gordon face extrem de multe TO...nu isi permit sa ramana fara PG.
A, iar marele Fred Jones e varza...a facut si el nitel valuri dupa brawl cand erau Pacers fara jucatori, dar dupa aia s-a sters...Sa vedeti cum il injurau fanii Indianei ca nu stie sa dribleze decat spre dreapta, e extrem de previzibil.

Irimus
24th January 2007, 09:57
Iar Hinrich este cel mai bun aparator dintre PG din liga

dupa mine e groaznic ca defender...da ma rog fiecare cu parerea lui....eu mai degraba l-as include pe hinrich in trade decat pe gordon...de deng nici nu mai vorbesc, el ar trebui sa fie untouchable

Florian GG
24th January 2007, 10:50
Bine zis! Deng poate ajunge un excelent jucator. N-am vazut multe meciuri de-ale lui Chi insa cat am vazut m-a convins :). Gordon face multe TO insa e mai constant de la meci la meci si este si sa nu mai vb ca este un bun clutch shooter. Imi placea de modul in care juca Hinrich in primii ani cel putin insa odata cu seria cu Wash din 2005 parca cand a gafat serios in meciul 6 pe finalul meciului si le-a dat pe tava victoria adversarilor am inceput serios sa am dubii in privinta lui. Sigur de atunci a mai avut si faze extraordinare (meciul cu Miami cand pe final de joc a dat un 3-pointer din way down-town aproape nu stiu ce meci era )

Irimus
24th January 2007, 18:02
Spre deosebire de Phila care s-a ales cu un rahat din tradul lui Iverson...Memphis poa sa iasa bine...daca reusesc sa-i ia de pilda pe Tyrus si Ben Gordon...ganditi-va cum ar putea arata echipa asta peste 2-3 ani

pg k. lowry
sg:Gordon
sf:Rudy Gay
pf:Tyrus
C:posibil Oden sau un alt big man pe care il vor lua cu propriul pick la vara
+warick, mike miller, stro swift+ cap spaceul pe care si-l creeaza prin plecarile lui Pau(primesc pe PJ care expira) si Eddie Jones(care expira si el la vara)

cgrecu
24th January 2007, 20:23
Spre deosebire de Phila care s-a ales cu un rahat din tradul lui Iverson...Memphis poa sa iasa bine...daca reusesc sa-i ia de pilda pe Tyrus si Ben Gordon...ganditi-va cum ar putea arata echipa asta peste 2-3 ani

pg k. lowry
sg:Gordon
sf:Rudy Gay
pf:Tyrus
C:posibil Oden sau un alt big man pe care il vor lua cu propriul pick la vara
+warick, mike miller, stro swift+ cap spaceul pe care si-l creeaza prin plecarile lui Pau(primesc pe PJ care expira) si Eddie Jones(care expira si el la vara)

shtii care e chestia cu ce zici tu .. subsolul clasamentului e plin de echipe care "o sa arate" bine peste 3 ani ... problema e ca putzine dintre ele si ajung sa arate bine. In general reteta e sa ai ceva veterani de valoare si sa ai 3-4 rookies care joaca 20-25 de minute pe joc pe linga ei si se dezvolta gradual.

BAK
24th January 2007, 20:58
...Memphis poa sa iasa bine...daca reusesc sa-i ia de pilda pe Tyrus si Ben Gordon...ganditi-va cum ar putea arata echipa asta peste 2-3 ani

ar arata exact ca si chicago acum 1-2 ani. plin de tinere talente insa uite ca si chicago pentru a ajunge la un next level, a inceput sa aduca sau incearca sa aduca veterani(wallace) sau jucatori care au deja un nume in NBA(gasol). faza cu echipele tinere este ca nu stiu cati au rabdare ca o echipa sa creasca timp de 4 ani impruna......adica oamenii dau bani sa mearga la meciuri si sa vada cat de cat niste rezultate........nu o trupa de rookies care abia atunci incearca sa invetze meserie......la chicago a mers treaba cat de cat si fanii nu si-au pierdut interesul pentru ca echipa avea mostenirea lasata de jordan si cele 6 titluri nu puteau fi uitate asa de usor. insa o echipa relativ noua precum memphis va avea probleme in a atraga oamenii la sala......parerea mea:ok:

Tony Valente
24th January 2007, 21:29
PS: din cite stiu KKK a pornit din indiana, asa ca ....
KKK a pornit din Tennessee. Intr-adevar, aveau headquarter-ul in Elwood, Indiana. Ceea ce e amuzant este ca mascota liceului din Elwood este o pantera neagra.


Iar Hinrich este cel mai bun aparator dintre PG din liga.
Orien Green este one-on-one defender de 10 ori mai bun decat Kirk. Dar oricum, am inteles la ce doreai sa te referi, numai ca exprimarea a lasat loc de comentarii.

caseta
24th January 2007, 23:01
bulls au nevoie de un C/PF bun pt a ajunge la next level. daca insa il iau pe gasol (sau kg, sau jo) si il dau pe gordon, au facut rahatu praf. pt ca aruncarile de la distanta ale lui gordon pot desface o aparare. credeti-ma ca nu vreti sa traga kirk de la 3p. mai ales cind face chestia aia idioata care ma scoate din minti: vine cu mingea si cu 18 secunde ramase pe shotclock - pull up jumper la 3p. de parca ar fi arenas sau mai jtiu io ce aruncator de 3p .... :headbang:

deng e bun si promitator .... insa daca il vrei pe gasol, tre sa dai ceva la schimb, si west nu e isiah sa il prostesti. tre sa renunti la un jucator bun. si la SF bulls stau cel mai bine cu deng, nocioni, khryapa, tyrus (deocamdata nu e prea clar ce o sa joace SF sau PF - ar fi de preferat PF dar mai tre sa ia masa musculara)

daca e vreun trade, io-s 99% sigur ca deng va fi inclus. am inteles ca west il vrea neaparat. pe linga el, west va mai vrea un asset. cum ziceam io as renunta mai curind la kirk - deja s-a plafonat, nu mai are unde creste. fie l-as muta pe gordon la PG si as spera intr-o crestere rapida a lui thabo ori as aduce un SG de umplutura (cu gordon, noce, gasol si ben wallace deja ar fi un prim 5 excelent), ori as gasi un alt PG decent (din cite stiu watson e available in seattle si din ce am vazut eu mi-a placut).

nu as renunta nici la tyrus, nici la pick. deocamdata tyrus e extrem de "raw", dar are potential enorm. pick-ul ... iarasi ...e loterie. nu stii cum sar bilele si iese dreq primu pick in draft. s-a mai intimplat asta cu orlando: "in 1993 with just one chance out of 66, the Magic scored the No. 1 pick yet again and selected Michigan forward Chris Webber, trading him immediately to the Warriors for the draft rights to the No. 3 pick, Memphis guard Penny Hardaway and three future draft picks"

asa, cu kirk, stiu exact la ce renunt si ce trebuie sa inlocuiesc. in nici un caz nu as renunta la 2 potentiale staruri (deng + tyrus/pick).

BAK
25th January 2007, 05:42
@ caseta.se vede ca nu il prea suporta lumea pe hinrich.totusi, a ajuns in echipa USA pentru mondiale...hmmmmmm......:shocked: ...sunteti hinrich hateri:D .......am vazut si eu cateva meciuri ale lui chicago si intradevar se apuca si arunca aiurea de la trei de parca ar fi ceva 3 point shooter ca si dirk....:D
impresia mea este ca in ultimii ani au inceput sa fie din ce in ce mai putini C dominanti in liga.la fel ci su PF care prefera sa arunce de la semi decat sa se bage in caciula.....liga e plina de pg si se sg de valoare...de aceea chicago daca da un guard(plus inca ceva pe acolo) pe un PF(C????) ca si gasol, eu cred ca ar face o afacere buna

Irimus
25th January 2007, 11:53
nush de ce il vor neaparat pe Deng...nu ca nu ar fii bun...dar ii mai au pe Rudy Gay si Warrick care joaca tot sf...deci nu inteleg...

Irimus
25th January 2007, 18:33
what 'bout this shit?

"The Clips and Nets did have a semi-serious discussion about a two-for-two swap – Livingston/Maggette for Marcus/Vince "

eu zic ca ar fii excelent pt ambele echipe

LAC-pot redeveni cu Vince echipa care speria vestul anul trecut si in plus eu cred ca de la LAC Vince nu va opta-out pt ca are echipa buna
-il pierd pe Livingstone insa obtin un pg care poa sa ajunga la nivelul lui

NJ-Obtin mai mult decat ar fii visat pe un jucator care ar putea opta-out la vara si un pg care mai are muuulte de invatat

BAK
25th January 2007, 18:45
dar totusi, NJ isi pierde franchise playerul....bine, mai este si kidd, dar totusi........
si ce ar fi daca vince va opta-out la vara? ce vor face LAC? de la NJ sunt mult mai multe sanse sa prinda playofful decat de la LAC........

cgrecu
25th January 2007, 19:54
livingston e overrated, e complet incapabil ofensiv. Williams o sa fie mai bun decit el in maxim 2 ani ... Carter pentru magette e interesant. Problema cea mai mare care o vad eu e ce face clippers daca se accidenteaza cassel, o sa il joace pe williams titular la pg? don't think so.
Una peste alta eu ash vrea sa se faca dealul asta pentru ca ar insemna ca nj e out of the playoffs race si clippers devin semi-favoritzi sa prinda locul 8 in vest.

cgrecu
26th January 2007, 05:10
si io. nu mi se pare asa un jucator deosebit. e un combo G, nici macar PG curat, nu are aruncare prea buna, da uneori foteaza de zici ca e varu lu iverson, tine mingea mult in atac si ofensiva stagneaza ca urmare. nu mai zic ca stats sunt absolut la fel de la an la an = absolut nici un pic de crestere, deci e low-ceiling. si-a atins deja potentialul maxim.
nu zic, e hard worker and shit, dar ...
un alt jucator cu un profil similar:

Primii 4 ani din cariera, nici un pic de creshtere, parea ca si-a atins potentialul maxim:

Year G GS MPG FG% 3p% FT% OFF DEF RPG APG SPG BPG TO PF PPG
1997 65 2 10.5 .423 .418 .824 0.2 0.7 1.0 2.1 0.3 0.0 0.97 1.40 3.3
1998 76 9 21.9 .459 .415 .860 0.4 1.7 2.1 3.4 0.8 0.0 1.29 1.90 9.1
1999 40 40 31.7 .363 .374 .826 0.8 2.1 2.9 5.5 0.9 0.0 2.08 2.50 7.9
2000 56 27 27.4 .477 .403 .882 0.6 1.6 2.2 4.9 0.7 0.0 1.82 2.20 8.6

Acelashi jucator in 2006:
Year MPG FG% 3p% FT% OFF DEF RPG APG SPG PPG
Career 30.3 .481 .428 .895 0.6 2.2 2.8 7.4 0.8 13.8

Guess who ... :)

BAK
26th January 2007, 06:01
darell armstrong? nu?..ok.....hm.........

Irimus
5th February 2007, 18:52
Inca 2 saptamani in care echipele pot sa mai miste cate ceva.Destul de multi jucatori "on trading block".Gasol,Vince Carter,Ray Allen, Maggette,AK47 sunt doar cateva din numele care si-ar putea schimba echipele...si mai nou cica si Paul Pierce ar putea fii cedat daca oferta e una buna....si desigur mai e si Kg care e mai tot timpul inconjurat de asemenea zvonuri

caseta
6th February 2007, 01:38
stii prea bine ca nu se va misca nimic pina in ultima zi, cu 2-3 ore inainte de deadline. toti GM asteapta o oferta miraculoasa, o oferta mai buna, ceva, orice. si, ca de obicei, daca vor fi trade-uri, vor fi cele discutate cu citeva luni in urma. la fel cum a fost cu artest cind pacers au labarit-o 2-3 luni ca pina la urma tot pe peja sa il dea. in ultimul timp sunt din ce in ce mai rare trade-urile de care nu stie nimeni pina nu se intimpla. asa ca nu mi se mai pare spectaculoasa treaba asta cu transferurile ..... peste 2 sapt vom vedea daca gasol si inca citiva vor schimba domiciliu ..... pina atunci ...

Irimus
20th February 2007, 20:36
Inca o zi jumate....Unde va ajunge Kidd?Eu cred ca la Lakers.Dar Gasol..mai e o tinta pt Bulls?Il ia cineva p Maggette?Dar pe Carter?

Kobe24
20th February 2007, 20:44
Kidd nu cred ca mai ajunge nicaieri:(

Irimus
20th February 2007, 20:51
eh...asa zic cei de la Nets sa mai creasca pretul...

Florian GG
20th February 2007, 22:13
Nu cred ca va ajunge la Nets! Adica nu poate sa-l ia Lakers pe Kidd cand nu-l dau nici pe Odom sau nici macar pe Bynum ci doar jucatori gen Mihm; McKie (si daca sunt expiring ce?) sau Kwame cu contractul lui care nu e chiar mic la ce-a jucat pana acum. Eu asa gandesc si in plus nu cred ca Kidd a cerut in mod expres sa fie "transferat" (sau gresesc? ) si nici nu cred ca Nets sunt chiar asa de disperati sa-l cedeze asa usor. I mean come on he's a teamplayer; un juc cu work ethic impecabil. Insa pana la urma am vazut si trade-uri mai incredibile... Bulls tr sa-l ia pe Pau daca vor sa aibe sanse reale la o finala NBA. Sper ca pana joi (de fapt vineri ar fi la noi) sa rezolve Pax ceva :D

Raptor
20th February 2007, 22:17
Eu nu l-as da pe Kidd. Poate sa aiba si 100 de ani ca tot l-as tine (in schimb l-am dat in NBA Live 07...). Dar in viata reala nu l-as da frate, dupa mine e cel mai bun jucator din NBA (asa socant cum suna). You name it, he does it. In afara de capace, face tot. TOT. Aparare excelenta, pase la fel, off awareness la fel, leadership, hustle plays, interceptii, altruism, orice. Nush, eu il vad ca pe cel mai bun jucator overall din NBA.

cgrecu
20th February 2007, 23:56
eu zic ca nash e mai bun totushi pentru ca arunca mai bine, dar oricum kidd e acolo sus si el. problema e ca are 22 milioane pe an salariu si dupa 2 ai nu mai primeshti nimic pe el ... acuma inca are o valoare ridicata.

Irimus
21st February 2007, 00:39
in afara de salariu care strica chemystryul echipei si eu l-as tine pe kidd care e ca vinu, pe masura ce imbatranetse e tot mai bun.

cgrecu
21st February 2007, 02:27
mai bun probabil ca nu devine, dar ce pierde prin virsta compenseaza prin experientza. Hollinger a avut o analiza interesanta inainte de a incepe sezonul si concluziile erau ca point guarzii care sunt buni shooter au o longevitate foarte ridicata in nba (exemple erau cassel, nash si mai citiva, nu mai imi aduc aminte exact).
Kidd din pacate nu e un great shooter si cel putzin o parte din jocul lui depinde de fizic (rebounds). Probabil ca in urmatorii 2 ani o sa vedem o scadere a numarului de recuperari si de puncte si probabil ushor si la pase, mai ales daca pleaca carter (adversarii se vor concetra mai mult pe kidd, acum carter e focusul defensivei).
La 36 de ani nimeni nu o sa ii dea un contract lui kidd decit pe perioada foarte scurta, gen cassel (2 ani), caz in care NJ va pierde enorm. Acum inca pot primi chestii serioase pentru kidd, in 2 ani vor primi un kkt. Intrebarea e, merita sa il tzii pe kidd ca sa il dezvoltzi pe williams mai ushor sau mai bine il dai acum si iei o carutza de assets? E clar ca NJ nu vor fi contenderi la titlu in urmatorii 2 ani asha ca alt rost nu e sa il tzii pe Kidd (plus ca la nj oricum nu vine mai nimeni la meci). Mai bine il dai acum, iei picks si prospecte si cu putzin noroc te plasezi bine si pentru loterie (inca mai e timp).
Din cite am intzeles noua arena va fi gata undeva prin 2009, deci ar fi numai bine sa ishi faca o noua echipa pina atunci care sa fie in ascensiune si sa atraga public masiv.

Parerea mea e ca NJ vor sa il dea pe kidd neaparat, dar cu conditzia sa primeasca macar un real prospect (cum ar fi bynum). Intrebarea e daca Lakers ishi calca pe inima si renuntza la bynum dat fiind ca deja au ceva bigs semicapabili (mihm si brown).

cgrecu
21st February 2007, 02:38
gotta love an objective mind:


credeti-ma ca nu vreti sa traga kirk de la 3p. mai ales cind face chestia aia idioata care ma scoate din minti: vine cu mingea si cu 18 secunde ramase pe shotclock - pull up jumper la 3p. de parca ar fi arenas sau mai jtiu io ce aruncator de 3p .... :headbang:


hinrich de la 3pt: 39%
arenas de la 3pt: 36%

saracu hinrich, el ar vrea sa fie ca arenas, dar nu se poate indura sa ishi scada procentaju asha dramatic ...

edit
career 3pt%:
hinrich 37.5%
arenas: 36.3%
.........................
e drept ca arenas arunca aruncari mai dificile ... :)

e interesant cum se confunda cantitatea cu calitatea ... faptul ca arenas arunca de la 3 in disperare nu il face bun aruncator de la 3pt ... parerea mea ... :)

thekobe
21st February 2007, 09:59
Intrebarea e daca Lakers ishi calca pe inima si renuntza la bynum dat fiind ca deja au ceva bigs semicapabili (mihm si brown).
hahaha

nu

Irimus
21st February 2007, 11:27
gotta love an objective mind:



hinrich de la 3pt: 39%
arenas de la 3pt: 36%

saracu hinrich, el ar vrea sa fie ca arenas, dar nu se poate indura sa ishi scada procentaju asha dramatic ...

edit
career 3pt%:
hinrich 37.5%
arenas: 36.3%
.........................
e drept ca arenas arunca aruncari mai dificile ... :)

e interesant cum se confunda cantitatea cu calitatea ... faptul ca arenas arunca de la 3 in disperare nu il face bun aruncator de la 3pt ... parerea mea ... :)
Arenas nu e un aruncator de 3pt rau...dar nu e atat de bun cum se crede..de fapt nush daca exista vreun jucator in Nba care sa aiba o parerea mai buna despre el insusi

caseta
21st February 2007, 14:02
Arenas nu e un aruncator de 3pt rau...dar nu e atat de bun cum se crede..de fapt nush daca exista vreun jucator in Nba care sa aiba o parerea mai buna despre el insusi

1. te rog nu mai da citate din clasici inca in viata. am folosit butonul de ignore tocmai ca sa nu le mai vad.

2. FIECARE star din nba (si probabil si o parte dintre semi-staruri) se crede cel mai bun. e vorba de mentalitate. trebuie sa ai o incredere extraordinara in fortele tale, altfel meciul e deja pe jumatate pierdut. daca intri pe teren cu ideea "ala e mai bun decit mine, e mai bun decit oricine de la mine din echipa, nu avem nici o sansa sa il oprim" deja ejti in kkt. cam ca echipa ro care la turnee finale, intrebata "ce obiectiv aveti ?" raspundea "pai noi speram sa trecem de grupe". absolut imbecil. 100% mioritic. cind te duci la orice competitie, scopul trebuie sa fie sa cistigi. trebuie sa speri ca vei cistiga. sa crezi ca poti.
altfel deja subconstientul lucreaza impotriva ta. nu mai depui 100% efort pt ca iti zici "oricum nu am nici o sansa" ....

la fel cu shooterii (si arenas e un shooter). indiferent cite aruncari ar rata, un shooter este SIGUR ca urmatoarea va intra.

3. faptul ca arenas spune ce ii trece prin cap inseamna ca e onest, nu ca e singurul.

4. in blogul lui arenas spune ca il considera pe kobe mai bun. la fel pe wade. si in mod sigur mai sunt citiva pe care ii considera mai buni. evident acest "mai buni" intr-un anume context - cum am zis, nu la modul resemnat. cred ca pur si simplu ii considera mai buni dpdv al realizarilor: ei au titluri, el inca nu.

Irimus
21st February 2007, 14:23
4. in blogul lui arenas spune ca il considera pe kobe mai bun. la fel pe wade. si in mod sigur mai sunt citiva pe care ii considera mai buni. evident acest "mai buni" intr-un anume context - cum am zis, nu la modul resemnat. cred ca pur si simplu ii considera mai buni dpdv al realizarilor: ei au titluri, el inca nu.

mai citeste o data si uita-te atent de cine zice ca el al doilea jucator din liga(dupa parerea lui)

Raptor
21st February 2007, 17:07
3. faptul ca arenas spune ce ii trece prin cap inseamna ca e onest, nu ca e singurul.

Deci Arenas daca spune ceea ce spune e onest, dar Vince daca a spus ca nu a dat tot ce a putut la Toronto (desi multi alti jucatori fac asa atunci cand cer trade si echipa nu vrea sa faca acel trade, doar ca Vince e singurul care a recunoscut) este un nemernic... nice stuff there.

Da da, stiu, aici e vorba de bani, de faptul ca e platit sa joace, de bla bla bla. Dar vorbind strict "declarativ", e cam acelasi lucru care il face si Arenas. A fost sincer si acuma, vezi doamne, o nu... la naiba... ce nemernic. Cine stie cati alti jucatori fac la fel. Nu vad care e diferenta intre cei care joaca extraordinar in an de contract (adica... mai toata lumea) si pe urma o lasa mai moale. E acelasi lucru. De ce nu joaca si in ceilalti ani la fel de bine (vezi Jerome James...).

caseta
21st February 2007, 17:14
@irimus - da, asa e, uitasem. AI ....
eh, aici io nu-s de acord cu arenas. :D

@raptor - e vorba si de ce face .... carter a fost mirlan. unii sunt mai putin motivati. carter s-a comportat ca un spoiled brat. vezi ce dif de productie intre ce a facut anu ala la raptors si imediat dupa trade la nets.
am mai zis-o: daca cerea trade si REFUZA SA JOACE, atunci era ok. zo a facut asta, jim jackson a facut asta. nu au jucat si nu au luat banii. carter insa si-a batut joc. nici macar half effort nu a fost. si-a batut joc de fani, de coechipieri, de organizatie.
orice ai zice, la faza asta nu ai dreptate.
daca ai fi tu ala care ar da 300$ pe bilet ca sa il vezi pe carter si el si-ar baga pewla, poate ai intelege mai bine.

Raptor
21st February 2007, 17:23
Pai, de ce il baga Sam Mitchell in teren daca vedea ca nu joaca bine? E vina lu Vince ca il baga ala in teren? Ma bagi in teren... ce vrei... sunt obosit... nu joc bine... scoate-ma...

Si diferenta aia de productie e si din cauza minutelor/game de la Raptors fatza de Nets. La Raptors a avut 30.4 MPG iar la Nets 38.9 MPG... si conteaza destul de mult (bine, nu atat de mult incat sa dai 10 PPG in plus, dar oricum).

Insa e vina lui Mitchell. Stiu ca l-a bagat in teren ca sa scoata ceva cat mai bun la trade, dar... :rolleyes:. Inseamna ca ii interesa mai mult tradeul decat sa castige meciuri. Uite aici game logul din 2004-2005 pentru Vince: http://sports.yahoo.com/nba/players/3248/gamelog;_ylt=Amk3njSedCmSYpcxvtIsFbekvLYF?year=200 4

Irimus
21st February 2007, 19:35
@irimus - da, asa e, uitasem. AI ....
eh, aici io nu-s de acord cu arenas. :D


stiu.e mai bun wade

cgrecu
21st February 2007, 20:31
Pai, de ce il baga Sam Mitchell in teren daca vedea ca nu joaca bine? E vina lu Vince ca il baga ala in teren? Ma bagi in teren... ce vrei... sunt obosit... nu joc bine... scoate-ma...

Si diferenta aia de productie e si din cauza minutelor/game de la Raptors fatza de Nets. La Raptors a avut 30.4 MPG iar la Nets 38.9 MPG... si conteaza destul de mult (bine, nu atat de mult incat sa dai 10 PPG in plus, dar oricum).

Insa e vina lui Mitchell. Stiu ca l-a bagat in teren ca sa scoata ceva cat mai bun la trade, dar... :rolleyes:. Inseamna ca ii interesa mai mult tradeul decat sa castige meciuri. Uite aici game logul din 2004-2005 pentru Vince: http://sports.yahoo.com/nba/players/3248/gamelog;_ylt=Amk3njSedCmSYpcxvtIsFbekvLYF?year=200 4

yeah right ... sunt ultimul care sa ii ia apararea lui mitchell, dar el era in primul an de antrenor in nba si vroiai sa il trimita pe bench pe superstarul echipei ... :) Carter a recunoscut ca si-a bagat picioarele, good for him, toronto ca echipa a depashit momentul, dar vince nu va putea trece peste chestia niciodata si probabil il va afecat si financiar in vara asta cind e posibil sa fie nevoit sa resemneze cu nets fiindca nu prea sunt multe echipe care si-l doresc. Vince putea fi top man in nba daca ar fi fost serios (si nu e vorba doar de episodul cu tradeul, in general e caracterizat prin dezinteres)

Daca a fost vina cuiva a fost a lu imbecilul de babcock care a probabil shtia de chestia asta si deshi a durat cam 8 luni toata povestea, tot ce a reushit a fost sa il ia pe mourning la schimb care nu vroia sa joace la toronto si a trebui sa ii faca buyout ... I mean .. daca nu e asta cel mai prost trade din istorie ... Dai un superstar cum era carter atunci (aproape la acelashi nivel cu kobe) in aceeashi divizie si ramii cu 10 milioane gaura in cap-space pentru alonzo morning, un late first pick (sau parca 2) si 2 jucatori de umplutura ?? Mai bine il dadea pe gratis undeva in vest decit asha ...

Raptor
21st February 2007, 20:46
Chiar ca ^^^

"Badcock" a stricat faza in Toronto... au fost cam looseri ei asa pana cand i s-a acrit lu Vince (nu ca el ar fi cine stie ce winner), din cauza ca, cu cat trecea mai mult timp, cu atat parca era mai proasta echipa. Si l-au "dat" si pe McGrady... cred ca si acolo a fost o faza cam aiurea (bine, T-Mac a zis ca a vrut sa o ia pe calea lui etc).

cgrecu
21st February 2007, 21:19
din cite am intzeles inainte de toronto babcock a f..t-o si pe atlanta, dar nu shtiu daca ii acelashi, ca am intzeles ca sunt o adevarat familie de manageri ... unu mai stralucit decit celalalt :)

cgrecu
22nd February 2007, 03:17
ca sa nu mai zic ca daca nu era vince, toronto l-ar fi avut probabil pe wade si nu pe bosh, nu shtiu daca era mare diferentza, poate ca la toronto wade nu ar fi ajuns asha bun ca la miami.

Florian GG
22nd February 2007, 19:05
Lol ultimul zvon cu cateva ore inaintea deadline-ului :shocked: Suns il vrea pe Kidd si ofera pick-ul lui Hawks; Kurt Thomas si Raja Bell :groggy:




And remarkably, even the Phoenix Suns called Thorn yesterday, according to a Western Conference official who did not want to be identified because GMs don't comment publicly on other teams' operations. Ostensibly, the Suns are worried about Steve Nash's chronic back problem, and even though they don't have the kind of salaries it would take to land Kidd, they wanted to get involved -- even if it was only to keep him away from the Lakers.

The bottom line?

"I had discussions with a whole bunch of teams about a lot of different things. Some of them new teams," Thorn said. "Anything productive? Probably not."



:)

Sunt curios ce se poate intampla in astea 3 ore

Irimus
22nd February 2007, 19:18
ai fi cea mai cretina miscare pe care ar putea-o face suns.
1.nash si kidd nu au ce sa caute in aceeasi echipa.
2.Raja Bell este extrem de important pt jocul lui suns.chiar daca pe hartie el este mult sub nash, amare ,marion si poate chiar diaw,el este cel care face "munca de jos" aparandu-se deobicei la cel mai bun jucator advers.


"The Atlanta Hawks today acquired guard Anthony Johnson from the Dallas Mavericks in exchange for the Hawks’ 2007 second-round draft pick"

BAK
22nd February 2007, 19:51
miscare proasta pentru mavs. noi aveam nevoie de un jucator decent pentru playoffs, chiar daca era a treia varianta............

Kobe24
22nd February 2007, 20:00
inca 2 ore...

cgrecu
22nd February 2007, 20:08
de cind a plecat colangelo phoenix a luat-o la vale, fac timpenie dupa timpenie ... chestia cu kidd e sigur fantezie, dar se pare ca ar fi real un trade thomas + banks pentru gooden. Gooden e un jucator mediocru, cu nimic mai stralucit decit thomas, nu intzeleg de ce l-ar da pe thomas la schimb ...

Adrian
22nd February 2007, 20:58
miscare proasta pentru mavs. noi aveam nevoie de un jucator decent pentru playoffs, chiar daca era a treia varianta............

Bill (Austin): Chad what are your thoughts on the Hawks getting Anthony Johnson for the Mavs' second round pick for the 07 draft?

Chad Ford: From ESPN.com's own Nick Silva, our cap guru: "The Hawks-Mavs trade saved Dallas 2.64M in tax for this year and 5.72M next year (2.86M salary + 2.86M tax) and they got the Hawks pick in the second round which is 37 right now and they gained a 2.64M trade exception."

Once again Billy Knight is helping out one of the best teams in the league. He needs a lifetime achievement award.

cgrecu
22nd February 2007, 23:03
se pare ca nu s-a intimplat absolut nimic sezonul asta ... cit tam tam a fost si nici macar un traduletz cit de cit relevant ...

Irimus
22nd February 2007, 23:46
The Utah Jazz made only one minor deal before Thursday's NBA trade deadline, acquiring veteran big man Alan Henderson from Philadelphia in exchange for a swap of second-round draft picks, and cash consideration going from Philadelphia to Utah.
The move, however, is not expected to impact the Jazz's current 14-man roster. That is because Utah is expected to waive Henderson, who has played 34 games and averaged 3.5 points in a mostly reserve role for the Sixers this season.
The trade will lead to the Jazz having a better second-round pick, though details on the second-round picks involved were not immediately available.

Va rog sa-mi explice si mie cineva ce sens are acest trade pt Phila? A dat un jucator al carui contract oricum expira la sf sezonului si in plus va schimba pickul din runda a doua (adica vor da pozitia 33 pt pozitia 50 sau ceva de genu)

BAK
23rd February 2007, 00:49
Bill (Austin): Chad what are your thoughts on the Hawks getting Anthony Johnson for the Mavs' second round pick for the 07 draft?

Chad Ford: From ESPN.com's own Nick Silva, our cap guru: "The Hawks-Mavs trade saved Dallas 2.64M in tax for this year and 5.72M next year (2.86M salary + 2.86M tax) and they got the Hawks pick in the second round which is 37 right now and they gained a 2.64M trade exception."

Once again Billy Knight is helping out one of the best teams in the league. He needs a lifetime achievement award.

mi-am cam imaginat ca vor sa salveze niste bani insa din nou, un G in playoff in plus ne-ar fi fist de folos, chiar si cu alea 5 milioane de anul viitor.....sau vor sa aduca pe cineva cu vreo 10 milioane pe sezon la anu'........

cgrecu
23rd February 2007, 02:28
o fi ajuns la fundul sacului mark ... cred ca in momentul asta dallas au cel mai mare payroll din nba (cred ca nyk au cazut sub ei dupa ce au facut buy-out la jalen) ...

BAK
23rd February 2007, 02:41
eh, ma cam indoiesc....si nu cred ca mavs au cel mai mare payroll, poate printre cele mai mari

cgrecu
23rd February 2007, 05:31
m-am uitat pe si.com si dallas pare sa fie pe 2, NY ramin primii la 117 milioane si dallas are 92 milioane. Nu shtiu cum e cu buy-outurile, daca se iau in considerare la luxury tax sau nu (din cite shtiu eu nu, doar la capspace), daca scazi 17 milioane pentru jalen se apropie mult. Oricum, 92 de milioane e enorm, sunt vreo 25 de milioane doar in luxury tax. Cit sa fie cuban de bogat, 25 de milioane nu sunt de aruncat pe fereastra ...

doar lakers si philadelhpia sunt cit de cit aproape de dallas/ny undeva pe la 75, la polul opus charlotte, atlanta, raptors si new orleans au in jur de 50 milioane sau mai putzin. Raptors chiar si la anul cind intra contractul lui bosh sunt inca pe la 55 iar in 2009 vor avea doar 30 milioane ... hm, oare cine va fi free agent in 2009? Lebron, Wade, Bosh, Hinrich, Ford, Kobe (cred) ... interesting ...

BAK
23rd February 2007, 06:07
din cate stiu la anul scapam de "mostenirea" finley si vom putea intra in normal.....de croshere vom scapa de asemenea........viitorul suna bine, sau suna roz..........heh

cgrecu
23rd February 2007, 06:56
vorbind de moshtenire ... miami pentru urmatorii 3 ani ii va plati pe walker + oneal 30 milioane de dolari ... ouch ... cit bugetul lui charlotte pentru 2 relicve :)

Florian GG
23rd February 2007, 11:52
Mdaa ce tam-tam s-a facut in ultima luna asa si sa vad ca pana la urma nici un trade mai rasarit nu s-a realizat :( Chicago va tr sa se descurce cu echipa pe care o are de la inceputul sezonului; Lakers 6 infrangeri consecutive and counting. Nu inteleg de ce insista atat de mult sa-l tina pe Bynum; probabil daca il dadeau pe Bynum il luau pe Kidd. Cine stie, vad un viitor Shaq sau un Jabar din el :rolleyes:

Irimus
23rd February 2007, 14:49
Sincer ,am vazut mult prea multa frica la echipe.

Adica pe de o parte NJ nu va face absolut nimic nici cu Kidd, in cel mai bun caz un first-round exit iar pe de alta parte Lakers care au jucat bine sezonul asta tot nu vor putea sa se bata cu Dallas,Phoenix sau SA.

Pe urma,pe Bibby l-as fii dat chair si pt contracte care expira si un first pick pt ca pur si simplu nu mai e util la sacaramento, in timp ce la Cleveland era exact pg-ul de care au nevoie adica un jucator care stie jocul si care arunca bine de la 3 atunci cand Lebron e 3-team

Maggette.De cat sa tii un jucator care mereu se plange si e nemultumuit si care nu da totul pe teren, mai bine ei cat de putin pe el.am inteles ca utah l-ar fii vrut...pai fie si 2 second pickuri si un jucator tanar sau ceva de genu ar fii fost bune decat sa-l ai pe Maggette care intr-una se cearta cu dunleavy.

Gasol.Pe memphis ii va ajuta probabil sa nu fie ultimii si sa nu aiba prima sansa la Oden si la nimic altceva in viitor.Iar pt Chicago..era EXACT ce aveau nevoie.mi se pare normal ca Pax nu a vrut sa cedeze 2-3 jucatori tineri dar mai nou am inteles ca si Memphis a mai scazut pretul si vroiau doar unul din starurile tinere de la bulls.Pai daca nici asa nu vrei sa-l iei...atunci dao naibii de treaba.Si Pax si fanii Bulls si Caseta trebuie sa inteleaaa ca o echipa in care hinrich e the man nu va castiga nicodata un titlu.Deci daca era vorba de dat doar gordon+pickul lui Ny sau asa ceva...nu inteleg de ce nu au facut-o....dar ma rog aici se poate discuta mai mult pt ca nu stim exact nici care au fost pretentiile lui West.

Tradul facut de Phila ,cum va spuneam nu are d.p.m.d.v. absolut nici o logica.

Miscare facuta de Toronto si Portland mi se pare buna pt amebele echipe.Bravo lor.

Iar Atlanta au nevoie de un pg...de vreo 10 ani(ma rog, cand era J.Terry acolo juca el desi e mai mult un sg), bine ca nici A. johson nu e un mare pg dar cat de cat ii va ajuta deci o vad ca pe o miscare ok.

Iar NJ am inteles ca a primit pe Carter,Crawford+Frye+M.Rose.Daca e adevarat...pai e de neinteles de ce nu au acceptat.Crawford e inca tanar si in plus e un jucator bun si fara figuri iar Frye e un big man care desi nu e grozav in defense stie bine jocul in ofensiva si unde mai pui ca NJ au de mult nevoie de un pf.Daca opteaza Carter-out la vara?

Raptor
23rd February 2007, 15:56
Vince chiar zicea ca n-a fost niciodata free agent si ca ar vrea sa vada cum e, insa eu nu cred ca o sa fie... tot la NJ o sa ia cel mai mare salariu so...

Florian GG
23rd February 2007, 16:27
Pe memphis ii va ajuta probabil sa nu fie ultimii si sa nu aiba prima sansa la Oden si la nimic altceva in viitor.Iar pt Chicago..era EXACT ce aveau nevoie.mi se pare normal ca Pax nu a vrut sa cedeze 2-3 jucatori tineri dar mai nou am inteles ca si Memphis a mai scazut pretul si vroiau doar unul din starurile tinere de la bulls.Pai daca nici asa nu vrei sa-l iei...atunci dao naibii de treaba.Si Pax si fanii Bulls si Caseta trebuie sa inteleaaa ca o echipa in care hinrich e the man nu va castiga nicodata un titlu.Deci daca era vorba de dat doar gordon+pickul lui Ny sau asa ceva...nu inteleg de ce nu au facut-o....dar ma rog aici se poate discuta mai mult pt ca nu stim exact nici care au fost pretentiile lui West.



Lol nu cred ca te contrazice nimeni la faza asta :D mai ales caseta care stim cu totii ca e fan hinrich :lol: :happy ca si mine de fapt :)

cgrecu
23rd February 2007, 16:32
mai exact NJ are posibilitatea sa ii ofere cel mai mare salariu, dar asta nu inseamna ca o va si face. Plus ca mai conteaza si lungimea contractului. Vince are 30 de ani, ii dai inca 5 ani max sau aproape?
Cu Miami in pericol mare de a nu prinde playofful, NJ are dintr-o data sanse mult mai mari anul asta. Playofful e acuma practic certitudine si in ultimii 2 ani Miami au fost cei care i-au eliminat de fiecare data fiindca nu l-au putut tzine pe shaq deloc, anul asta vor fi foarte greu de batut - nu sunt favoritzi,dar in mod sigur majoritatea echipelor vor prefera sa joace cu toronto decit cu NJN de exemplu, mai ales cind se intoare RJ.

Cit despre Gasol, memphis au facut foarte bine ca nu l-au dat, cu putzin noroc daca il iau pe durant la draft si cu gay vor avea un front court de exceptzie in 2-3 ani. Gasol e inca tinar si mai are multzi ani de calitate in nba.

Irimus
23rd February 2007, 16:45
din ce citesc zilnic pe net ,tot mai multa lume sustine ca sunt sanse mari ca durant sa fie ales inaintea lui oden..greu de zis dar eu tot pe oden l-as lua.de fapt conteaza de la echipa la echipa ,phila daca ar avea #1 cred ca l-ar lua pe durant sa joace pf sau sf(si iggy sg) pt ca C il au pe Dalembert care nu e totusi un jucator de tinut rezerva,la fel cred si despre milwaukke unde C e Bogut pt urmatorii 10 ani.Daca memphis au #1 eu zic ca l-ar lua pe Oden deoarece Gasol e pf si deci s-ar potrivi perfect.La fel Atlanta(care il au pf de viitor pe M. williams), Bobcats(pf-okafor) sau boston(pf-Al Jeff.).

cgrecu
23rd February 2007, 20:14
pai gasol ar putea juca centru, in ipoteza ca nu prind #1 pick. Sunt multzi care il dau pe durant #1, dar eu zic ca e doar fum in ochi, cred ca 99% din echipe l-ar lua pe oden, mai degraba ishi tradeuiesc centrul existent. Centrii sunt mai valoroshi decit orice altceva in nba (inca).

Adrian
24th February 2007, 00:34
De acord cu cgrecu. In plus Durant, oricat ar fi el de bun, e slabanog rau de tot... l-ar manca cu fulgi cu tot majoritatea PF din NBA...Trebuie sa se puna pe testosteron baiatu' daca vrea sa faca fata pe pozitia de PF.

L-am auzit azi pe Paxton la Mike&Mike ... l-au intrebat cat de aproape a fost Chicago de un mare trade zilele astea si a zis ca destul de departe...si ca toti GM fug ca naiba de luxury tax si de contracte lungi, iar el are majoritatea contractelor scurte si jucatori tineri, ceea ce e un mare avantaj. A mai zis ca de multe ori chiar daca un trade pare no brainer talent-wise, de multe ori sunt implicatii financiare pe care fanii nu le stiu/nu-i intereseaza.

Raptor
24th February 2007, 01:37
Ma eu nu inteleg o treaba... cica aia au centru bun... nu il iau pe Oden. Pai si daca au, ce? Nu vor inca un centru bun te pomenesti. Sau poate Oden n-o putea sa joace PF? Sau Bogut n-o putea sa joace PF? Cut the crap... va uitati prea mult la pozitii si prea putin la basket... si Oden e om si Dalembert e om si Bogut e om... inalt. Ca e PF sau C... e mai putin important, tot big man e.

Sa nu uitam ca Miami a jucat la un moment dat cu Shaq si Zo in teren...

Adrian
24th February 2007, 01:53
Asta e intrebarea existentiala in draft...alegi talentul sau il alegi cel mai bun pe pozitia pe care ai nevoie?
Uita-te la Detroit care l-au ales pe Milcic si au zis pas la Wade pentru ca tocmai il semnasera pe Rip pe jdee mii de ani...mai ajungea Wade jucatorul care e acuma jucand in spatele lui Hamilton 4-5 ani? Nu o sa stim niciodata...JO la Portland era un neica nimeni in spatele lui Sheed, cand a venit la Pacers a devenit AllStar

cgrecu
24th February 2007, 01:56
hollinger ii critica aspru pe "tauri" pentru ca nu l-au luat pe gasol, ultimul paragraf e genial ... :)


The Bulls' lukewarm pursuit of Gasol was the defining moment of this year's deadline season. Supposedly they didn't want to give up Luol Deng because they didn't think Gasol was a guy who could put them over the top in the East. Really? You don't think replacing P.J. Brown with an All-Star might give you a leg up? And you don't want to trade Deng for a guy who is an All-Star because in two years he might become one? Help me out with the logic on that one.

I will never understand this. Because he can play the post and passes so well, Gasol was the one player in the entire league who could have helped them the most -- even more than Kevin Garnett, I would argue. If they paired Gasol with the Bulls' shooters like Kirk Hinrich, Ben Gordon and Andres Nocioni, Chicago's offense immediately would become one of the league's better ones, which is all this team needs because its defense is so strong.

Instead, the Bulls acted like they were doing Memphis a favor by agreeing to take him. Maybe John Paxson got too used to dealing with Isiah Thomas and didn't realize that the league's other GMs actually demanded fair offers. Whatever the case, he passed up a golden opportunity to position his team for a run at a title.

Irimus
27th April 2007, 20:40
Telfair e tot mai aproape sa fie waived de catre Boston.Unde credeti ca va ajunge?Care GM e dispus sa riste si sa ia un pg care are mai multe pagini in cazier decat assituri in ultmul an? L-as lua la Phila pt un salar de 700 de mii pe an.Nici un dolar in plus.

MileHigh
28th April 2007, 14:20
locul lui telfair e in denver, linga AI, Melo si JR
wow ce street cred o sa avem atunci :)

edit: numai sa nu fie crip ca n-are cum sa vina. Melo si JR sint bloods, AI e vice lord (care au legaturi cu bloods).

real23
28th April 2007, 16:23
what the hell are u talkin' about? :)
anyway, nu ne trebuie inca un PG. decat daca-l da pe blake.

Irimus
29th April 2007, 18:09
locul lui telfair e in denver, linga AI, Melo si JR


:headbang:

Raptor
29th April 2007, 18:49
Mai bine in NYK. Marbury, Francis si Telfair the Unfair... that would be great... NOT!

Irimus
29th April 2007, 21:25
da.ar fii cea mai buna echipa de and1.

MileHigh
2nd May 2007, 13:23
de la anu vine si thierry henry la nuggets

Adrian
3rd May 2007, 21:57
Se zvoneste ceva de genul:
JO, Tinsley, Greene, and Harrison for Odom, Bynum, Kwame, Farmer, and Evans.
JO a zis anul trecut ca daca nu face nimic anul asta vrea sa plece, apoi saptmana trecuta a zis din nou ca daca Pacers vor sa construiasca cu tineri el nu are timp de asteptat....vrea inele :)
Kobe imediat dupa meci a zis si el ca asteapta miscari masive...
Bynum se pare ca nu e ce se asteptau in primavara cand au refuzat pe Kidd ca n-au vrut sa il dea pe Big Baby...
Si cum tradeurile de amploare tind sa se faca in conferinte diferite...suna veridic.
Tinsley, Kobe si JO? Suna a triunghi bunicel...
Pacers in schimb preiau proiectul Bynum (au si ei unul ratat in Harrison) si 2-3 jucatori medii : Odom, Farmer si Kwame (alt proiect perpetuu).

Florian GG
3rd May 2007, 22:21
Am citit parca pe HoopsHype dupa ce s-a terminat sezonul regulat ca JO e dezamagit de ce s-a intamplat sezonul asta in Indiana si vrea sa joace pt Lakers. Si Lakers clar au nevoie de o schimbare majora off-season-ul asta (ori JO ori KG) daca vor ca Bryant sa mai puna inele la colectia lui si pt asta tr sa ii includa in trade pe Odom sau/si Bynum. Si ar fi interesant un trio Kobe-JO-Tinsley :rolleyes:

Irimus
3rd May 2007, 23:22
Daca Pacers primesc atata pe JO, fac un trade excelent.JO are deja 28 de ani si are mereu probleme cu accidentarile.La fel si Tinsley.

caseta
4th May 2007, 09:17
Se zvoneste ceva de genul:
JO, Tinsley, Greene, and Harrison for Odom, Bynum, Kwame, Farmer, and Evans.
JO a zis anul trecut ca daca nu face nimic anul asta vrea sa plece, apoi saptmana trecuta a zis din nou ca daca Pacers vor sa construiasca cu tineri el nu are timp de asteptat....vrea inele :)
Kobe imediat dupa meci a zis si el ca asteapta miscari masive...
Bynum se pare ca nu e ce se asteptau in primavara cand au refuzat pe Kidd ca n-au vrut sa il dea pe Big Baby...
Si cum tradeurile de amploare tind sa se faca in conferinte diferite...suna veridic.
Tinsley, Kobe si JO? Suna a triunghi bunicel...
Pacers in schimb preiau proiectul Bynum (au si ei unul ratat in Harrison) si 2-3 jucatori medii : Odom, Farmer si Kwame (alt proiect perpetuu).

not really. jackson vrea pt /\ un PG inalt, bun defensiv, si care sa poata sa "hit the open shot". tinsley e exact opusul. si mai e si mereu lovit.
JO e om de 20-10. dar din ce spuneai chiar tu, atacul lui carlisle trecea pe la JO intii. cu kobe in echipa, JO ar avea sansa sa treaca de la 20-10 la 10-20.

io inca cred ca lakers au fost nijte retarzi ca nu l-au luat pe kidd. fuck bynum. ar fi fost interesant kidd cu kobe. s-ar fi dus kobe sa ii fure mingea din miini lui kidd ca vrea el sa conduca atacul ? l-ar fi enervat pe kidd din cauza ca nu da pase si strica flow-ul atacului ?

teoretic cu kidd kobe ar fi putut sa devina un scorer mult mai eficient. si in mod sigur kidd le-ar fi ridicat valoarea si celorlalti din echipa. ca GM tre sa fii idiot sa nu il iei pe kidd sau nash. il iei pe unul din ei, dupa primul sezon deja ai 2-3 jucatori care erau niste necunoscuti si acum sunt considerati role-players buni. faci trade pt alti role-players pe care kidd/nash ii fac all stars. ma uit la raja bell cum da el de 3 in meciuri si ma gindesc ca nici cind era el singur in sala in liceu si colegiu nu avea atitea open looks de 3p.

Kobe24
4th May 2007, 10:34
Se zvoneste ceva de genul:
JO, Tinsley, Greene, and Harrison for Odom, Bynum, Kwame, Farmer, and Evans.
JO a zis anul trecut ca daca nu face nimic anul asta vrea sa plece, apoi saptmana trecuta a zis din nou ca daca Pacers vor sa construiasca cu tineri el nu are timp de asteptat....vrea inele :)
Kobe imediat dupa meci a zis si el ca asteapta miscari masive...
Bynum se pare ca nu e ce se asteptau in primavara cand au refuzat pe Kidd ca n-au vrut sa il dea pe Big Baby...
Si cum tradeurile de amploare tind sa se faca in conferinte diferite...suna veridic.
Tinsley, Kobe si JO? Suna a triunghi bunicel...
Pacers in schimb preiau proiectul Bynum (au si ei unul ratat in Harrison) si 2-3 jucatori medii : Odom, Farmer si Kwame (alt proiect perpetuu).

nu e vorba ca nu e ceea ce se asteptau ei sa fie.
situatia lui a ramas neschimbata, doar ca acum kobe pune presiune pe ei
si mi se pare normal.
bynum se dezvolta peste 2-3 ani...pana atunci...joaca ca un rookie..
kobe ar avea vreo 32 de ani.cam mult.
ei au sperat ca merge asa...il cresc pe bynum...si cu echipa asta reusesc sa faca ceva la anu...sau cel tarziu peste 2 ani....
dar lucrurile nu stau chiar asa.
daca il dadeau pe kidd in februarie...aparea o problema
Lakers ramaneau fara C pentru ca il cedau si pe brown si p bynum...
cu mihm accidentat ramaneau doar ronny si mikki moore(venit de la nets)...si eventual cook(:headbang: ).
probabil ca anu asta nu ar fi castigat, dar in vara se putea semna cu C cu MLE, dar mai imbatranea kidd cu un an. sa zicem ca merge scuza...
acum e o situatie bynum vs kobe
trebuie sa aleaga.
pe baron davis nu au vrut sa-l aduca...si uitati cum joaca acum...
warriors l-au dat pe dale davis pentru el. pe atunci aveau in cap:"2007/2008 plan".
boozer a esuat dar aparent nu din cauza lor, nu stiu...
puteau sa dea george+bynum pentru artest...
o fi artest cu figuri in cap...dar cu phil pe banca...si cu o echipa care castiga lucrurile ar fi functionat.
cat timp echipa castiga toata lumea e multumita....
bibby si artest nu s-au certat decat acum....cand au supt-o rau de tot...
MLE s-a dus de rapa 3 ani la rand...
la draft la fel..
cook in loc de josh howard si barbosa....

acum mai sunt unii care sar....ca echipa juca bine la inceputu sezonului...ca bla bla..
jucau intr-adevar...dar chiar daca ar fi fost toti 100% ei tot nu erau in grupul de elita: dallas detroit spurs suns...
poate nici la nivelul lui houston...
tot nu reuseau sa faca 5 meciuri la rand bune...
anul trecut cu toata echipa 100% au fost eliminati de suns fara amare...greu..dar au fost eliminati...

e cam devreme sa vorbim de JO la lakers....
cam "scump" pt lakers trade-ul ala...

kobe -JO ar fi un duo excelent...
inside-outside...
JO un 2nd option in adevaratul sens al cuvantului...
/_\ ar arata mai degraba luke kobe JO...PG trebuie sa se apere si sa inscrie atunci cand este liber...


in ceea ce priveste accidentarile.
lamar odom a lipsit mai multe meciuri anu asta decat jermaine...
si la vara trebuie sa faca operatie...(ca si wade...aceeasi operatie am impresia)

ideal ar fi sa plece doar bynum+farmar+evans+kwame...+cook
ca bird il tot vrea pe bynum...

kobe are optiune de opt-out in 2009....daca nu o cere trade pana atunci...

Irimus
4th May 2007, 14:12
kobe are optiune de opt-out in 2009....daca nu o cere trade pana atunci...

dap.exact cand echipa din orasul sau natal are cap-space ;)

caseta
4th May 2007, 14:52
dap.exact cand echipa din orasul sau natal are cap-space ;)

de bine ce a plecat iverson, il vrei pe kobe ??
:happy :happy

nu uita ca pina acum cel putin, kobe fara phil = no playoffs
;)

in locul lui phila as construi echipa in jurul lui iguodala, care poate ajunge un all star. eu cred ca va prinde 2-3 all star games. e atletic, spectaculos, nice guy si bun jucator.

mai au de lucrat, au nevoie de SF si PF, ca korver ala e max 7th man (nici macar 6th) iar joe smith s-a nascut talent si moare speranta (a fost 1st pick overall la viata lui :headbang: ). si evident au nevoie de bench.

dar iguodala nu e deloc un inceput rau. cu mid level si ceva trade-uri pot sa mai aduca jucatori, numai ca nu prea cred ca king e in stare sa faca treaba buna ...

Irimus
7th May 2007, 22:45
Korver e 6th man(si a fost al 5-lea la votul de anul asta pt 6th man) si ar fii titular la multe echipe .43% de la 3 si liderul ligii la ft%.In plus cica are un IQ baschetbalistic super ridicat(adica e super istet si stie foarte bine jocul,chiar daca nu prea poate sa fac multe in defensiva).Cat despre aia cu Kobe, era doar o gluma,nu vad de ce kobe ar lasa o echipa slaba sa mearga la o alta si mai slaba, desi ca totusi phila va avea cap space destul, iar daca kobe ar opta-out nu vad de ce phila nu ar lua un all-star/hall of famer ca FA.

Irimus
7th May 2007, 22:56
"Sources that spoke with Sam Smith of the Chicago Tribune, say Jermaine O'Neal already has told the Pacers he wants to be traded to the Knicks and former Pacers coach and close friend Isiah Thomas"

-prost gm, antrenor mediocru, dar absolut toti jucatorii tin la el, si cei cu care a lucrat si cei pe care ii are acum la NY si in plus un pachet cu Lee, Frye,Blakman,Robinson(sau o combinatie dintre astia, pickuri si fillers) mi se pare mai bun pt Indiana(care vrea sa rebuild)decat ce are sa ofere Lakers.

Kobe24
8th May 2007, 05:25
knicks nu au expiring contracts...
si plus ca jermaine n-are nicio sansa la titlu in new york...ca pana la urma el asta ar vrea....
banuiesc ca are trade-kicker...asa ca totul depinde de el....

Adrian
10th May 2007, 22:33
Azi a declarat ca nu va cere trade...Macar arata ca are clasa si nu pune presiune pe organizatie sa ii scada valoarea (cum a facut Artest)...cand un jucator declara deschis ca vrea sa plece, imediat valoarea lui scade ca toti stiu ca echipa TREBUIE sa il dea. Asa ii lasa pe Walsh si Bird sa discute in liniste transferul lui...Dar eu cred ca 90% e gone.
Ce e ingrijorator pentru Pacers este ca nu au nici macar talent tanar (in afara de Granger si Diogu...pe care nu ii vad AllStars, doar role players excelenti), plus contractele babane si foarte lungi ale lui Tinsley, Murphy si Dunleavy...Viitorul e sumbru.

BAK
11th May 2007, 02:54
imi spune un coleg ca nj cere la schimb pe harris si howard pentru kidd...not gonna' happen......eventual pe terry si pe harris ....si ca sa suplineasca un guard lipsa, oare nu se poate aduce un undrafted player din europa?

cgrecu
11th May 2007, 03:20
knicks nu au expiring contracts...
si plus ca jermaine n-are nicio sansa la titlu in new york...ca pana la urma el asta ar vrea....
banuiesc ca are trade-kicker...asa ca totul depinde de el....

din cite shtiu eu nici un jucator in nba nu are drept contractual sa refuze un transfer. Atita doar ca organizatziile incearca sa acomodeze si dorintza jucatorilor atunci cind e vorba de superstaruri care au jucat multa vreme la o echipa, in semn de recunoashtere. Problema e ca daca echipa X shtie ca jucatorul Y nu vrea sa joace pentru ei, trebe sa fie idiotzi (vezi raptors cu mourning) sa faca trade pentru el.

Cit despre kidd pentru howard si harris, nu are nici o acoperire, kidd e magnific, dar la 36 de ani nici macar isiah nu ar da doi jucatori asha buni si tineri pentru el. Plus ca nu cred ca merge nici financiar, nu shtiu cit are contract howard, dar harris ar trebui sa fie pe rookie contract inca si kidd are o carutza de bani. Terry si Howard ar mai merge, dar nu cred sa mai il vrea cineva pe terry in momentul asta si la contractul care il are. Sanse mari pentru dallas sa fie stuck on terry pentru o vreme.

daca chicago o ia urit de la detroit (4-1 sa zicem) atunci ar fi interesant daca se baga la JO. Din pacate pentru bulls au cam ratat momentul, contractul lui PJ Brown se duce dreaq la vara, dar pot scoate ceva pe thomas care a aratat ca are perspective frumoase + nocioni sa zicem. Indiana va trebui sa accepte si un contract de kkt, un jucator de maturat banca cu salariu maricel. Multe depind de ce fac bulls in playoffs, ce lottery prind ei si ce lottery prind indiana, dar JO ar fi perfect fit la chicago, f. bun defender si f.b in post. Thomas cine shtie cind va fi un jucator reliable, poate la anul, dar poate in 3 ani ... Chicago probabil nu vrea sa repete experientza Boston care tot acumuleaza tinere talente in loc sa mai dea din ele si sa ia ceva veterani.

BAK
11th May 2007, 03:33
dallas sa fie stuck on terry pentru o vreme.
.

exact de asta ma tem si eu.....din pacate in ultimele 2 playoffuri si-a aratat limitele....e momentul pentru un nou starting PG, si sper ca cuban o sa fie dispus sa cheltuiasca un piuc in plus...asta daca vrea un championship, si probabil ca il vrea mai mult decat mine

Adrian
11th May 2007, 04:07
urmatoarele 2 drafturi sunt pline de PG, multi avand talent de AllStars, asa ca aveti sanse sa prindeti un talent de talia lui Deron Williams sau CP3 daca trade pentru draft picks.

BAK
11th May 2007, 04:09
da cine mai are rabdare inca vreo 2-3 ani.....si stii bine ce riscant e draftul....

Kobe24
11th May 2007, 06:20
din cite shtiu eu nici un jucator in nba nu are drept contractual sa refuze un transfer. Atita doar ca organizatziile incearca sa acomodeze si dorintza jucatorilor atunci cind e vorba de superstaruri care au jucat multa vreme la o echipa, in semn de recunoashtere. Problema e ca daca echipa X shtie ca jucatorul Y nu vrea sa joace pentru ei, trebe sa fie idiotzi (vezi raptors cu mourning) sa faca trade pentru el.


nu stii bine...

cgrecu
11th May 2007, 08:01
posibil, deshi sunt aproape sigur ca am citit ceva legat de asta in iarna cind se discuta de potentzialul transfer al lui iverson.

caseta
11th May 2007, 08:42
imi spune un coleg ca nj cere la schimb pe harris si howard pentru kidd...not gonna' happen......eventual pe terry si pe harris ....si ca sa suplineasca un guard lipsa, oare nu se poate aduce un undrafted player din europa?

am mai zis io pe undeva ca nets nu il vor vrea pe terry ci cel mult pe harris. laptop is their PG of the future.

harris + howard pe kidd + 08 1st round pick (o sa fie sigur lottery daca pleaca kidd)
ar merge daca mavs ar face cumva sa il ia pe gerald wallace, care ar suplini plecarea lui howard. problema e ca gerald wallace o sa ia mai mult de MLE asa ca ar tre sa faca mavs un sign&trade cu bobcats. eventual un 3team trade in care bobcats sa il primeasca pe terry (au nevoie de PG) si pick-ul lui nets din 08

mavs cu kidd, stackhouse, gerald wallace, dirk si dampier ar fi de speriat.

BAK
11th May 2007, 09:02
caseta, ai cumva e-mailul lui cuban ca s-ar putea sa ai o idee buna aici...cel putin mie imi place cum suna....hehehehe

Irimus
11th May 2007, 09:25
urmatoarele 2 drafturi sunt pline de PG,

urmatorul draft e chiar plin NU de pg....;) .in afara de conley care e comparat cu tj ford, si care nici el nu va fii in top 8, nu exista nici un pg care sa fie ales in primii 15.E plin de big men si de SF, draftul .

btw, ce aveti toti cu terry? mie imi place super mult

caseta
11th May 2007, 11:21
terry e un tweener. more of a SG. doesn't set up his team-mates. not a play maker.

recommended reading:
http://basketbawful.blogspot.com/2007/05/dallas-mavericks-have-ball-movement.html

dupa cum spune acolo, mavs se bazeaza mult pe relatiile 1-1. de aia nu prea a contat ca terry e combo G si au avut succes. insa cind nu a mai mers pe relatii 1-1, the mavs were exposed, pt ca nu au joc de echipa gen suns, spurs, raptors, nets, jazz, detroit etc (bine dintre astia, unii au joc de echipa mai bun, altii mai merg si pe 1-1).

bine, problema principala a fost ca dirk sucked si nu a cerut mingea si nu a post people up desi erau cu juma de metru mai scunzi. vina principala e a lui. dar daca e sa il pastrezi pe dirk, you gotta take the good with the bad si sa fii constient ca are tendinta sa faca asta in meciuri mari. ori cu kidd, care joaca anu asta ca un nebun, si cu gerald wallace care oricum e nebun la cum patrunde, ai putea sa contra-balansezi tendinta asta a lui dirk. kidd i-ar viri mingea pe git sub panou si i-ar arunca la pase de oop lui wallace toata ziua ...

cam asta ar fi ideea.
i'm out like Shaun Livingston's knee (ouch).

just_me
11th May 2007, 12:21
i'm out like Shaun Livingston's knee (ouch).

si mai neplacut

cgrecu
11th May 2007, 16:32
85. When can't a player be traded? Can players be given "no-trade" clauses in their contracts?

A "no-trade" clause can be negotiated into an individual contract if the player has been in the NBA for at least eight seasons, and has played for the team with which he is signing for at least four seasons. They don't have to be the immediately prior four seasons -- for example, Horace Grant got a no-trade clause from Orlando when he signed with them in 2001. He had played for Orlando for four seasons, but had played for Seattle and Los Angeles in the interim. Very few players actually have one of these no-trade provisions. Otherwise, individually negotiated contracts may not contain no-trade clauses. The no-trade clause prevents the team from making a trade involving the player without the player's consent

http://members.cox.net/lmcoon/salarycap.ht
deci tehnic e posibil in anumite circumstantze, dar foarte putzini jucatori au astfel de clauza, iverson 99% nu avea de exemplu.

cgrecu
11th May 2007, 16:40
wallace ramine in charlotte 99%, ar trebui sa fie nebuni sa ii dea drumul cind e singurul jucator care ar putea fi numit "franchise player" la bobcats. Chiar daca sa zicem ca ar vrea sa plece, daca dallas ii dau pe howard si pe terry la nj, ce ar putea sa dea la schimb pentru wallace, dj mbenga? ... :)

Dallas vor ramine cu echipa actuala, si asha si trebuie sa ramina. Da, au pierdut cu golden state in primul tur, dar totushi ramin o echipa care a cishtigat 67 de meciuri in regulat. La anul poate harris va fi capabil sa fie pg titular si daca mai agatza ceva cu mle (daca cuban vrea sa intre si mai adinc in luxury tax). Probabil Cuban ishi da pumni in cap acum ca nu l-a tinut pe nash pentru ca nu a vrut sa ii dea 13 milioane,ca apoi sa arunce 10 milioane pe dampier care a jucat vreo 5 minute in playoffs anul asta ...

Irimus
11th May 2007, 20:44
iverson avea clauza de aia.putea sa se opuna, si de altfel a si facut-o.nu multa lume stie dar era ca si trade la bocats unde jordan la vrut cu insistenta, insa a.i. nu a vrut sa mearga acolo.nu-mi dau seama ca ar fii primit phila pe el de acolo,insa daca felton era inclus si mai primeau si 1-2 pickuri as fii vrut sa-l dea acolo.

nu mai aberati cu terry si howard la NJ.Dallas mai degraba il dau pe Dirk decat sa-l dea pe Josh Howard.Eu in momentul asta nu as da nici Howard straight pt Kidd.Josh mi se pare grozav, poa sa joace 3 posturi, e tanar, are J, are 3pt, excelent defender deci nu exista nici un motiv sa-l dea.

cgrecu
12th May 2007, 00:31
mda, howard si deng au sanse mari la anul sa ajunga la all-star

Irimus
12th May 2007, 00:32
iggy ajunge la all-star inaintea lui deng, pt ca iggy e the man la phila, in timp ce la bulls, nimeni nu stie care e lideru..kirk?ben cel mic?ben cel mare?deng? de fapt acolo liderul e skiles...

Kobe24
12th May 2007, 02:01
http://members.cox.net/lmcoon/salarycap.ht
deci tehnic e posibil in anumite circumstantze, dar foarte putzini jucatori au astfel de clauza, iverson 99% nu avea de exemplu.

exact partea aia de 1% te face sa n-ai dreptate...
"circumstantele" se aplica la superstaruri...
altfel nu mai ajungea shaq la heat.....(cred..)
si iverson...era pe la bobcats..
etc
totu e sa aiba ei de ales...
ca altfel nu folosesc clauza asta
webber n-a folosit-o de ex...cand l-au trimis la philla....
sunt orgoliosi...nu stau daca nu sunt doriti...
si daca nu au mai mult de o oferta....pleaca...

cgrecu
12th May 2007, 02:25
Marc Stein de la espn.com:

But here's the thing.

Iverson doesn't possess the ultimate hammer. NBA front office sources confirmed Tuesday that his contract does not contain a no-trade clause.

In fact, as far as I know, the Lakers' Kobe Bryant is the only NBA player who has one.

Why?



full article (ai nevoie de subscription ca sa il potzi accesa):

What they're saying on the Allen Iverson grapevine: The Answer has let it be known that he doesn't want to play in Charlotte.

What they're also saying in front office circles: Iverson's camp got word to Sacramento and Golden State that he's not in a rush to relocate to Northern California, either.

What I find myself saying whenever I hear such sentiments: Amazing, isn't it, how quickly some players scare teams off when pretty much none of them possess a no-trade clause?

The Bobcats, let's face it, would be skittish about trading for A.I. even if he welcomed the move, given owner Bob Johnson's obvious comfort level with a roster that doesn't pay a single player more than $5.5 million. Although he badly wants to fill up his building and ranks as one of the league's most outspoken owners regarding the struggles of small-market teams, Johnson's hesitancy to sanction an Iverson deal doesn't surprise anyone. You can safely surmise that the little man's knack for selling tickets doesn't stand out to the Bobs as much the $39.8 million left on his contract after this season and Iverson's hard-to-handle history.

But here's the thing.

Iverson doesn't possess the ultimate hammer. NBA front office sources confirmed Tuesday that his contract does not contain a no-trade clause.

In fact, as far as I know, the Lakers' Kobe Bryant is the only NBA player who has one.

Why?

This simply isn't baseball, where no-trade clauses or partial no-trade clauses are routinely built into player contracts … and where the famed 10-and-5 rule automatically enables veterans with 10 years of service time and five with a player's current team to veto trades.

In the NBA, only players with at least eight years of service time and four with the same team are eligible for a no-trade clause.

The problem?

Very few players get to that point with one team and then have the opportunity to negotiate a no-trade clause through free agency.

Star players like Iverson, for starters, generally sign their first big-money deals well before their eighth season.

Star players like Iverson, furthermore, often sign extensions to those big deals … and NBA extensions do not allow players to add major changes in contract terms, such as a no-trade clause. A player must enter free agency to change major terms in a contract.

That's how Bryant put himself in the rare position to negotiate a no-trade clause. He was a full-fledged unrestricted free agent in the summer of 2004 and, having just completed his eighth season and after flirting seriously with the Clippers, signed a new seven-year, $136 million contract with the Lakers which includes a no-trade provision.

Iverson?

Turns out he's apparently never been eligible for a no-trade clause, even though this is his 11th season with the same team. His four-year, $72.4 million extension with the Sixers, which began last season, operates under the same main terms -- without a no-trade clause, in other words -- as his previous contract, which he signed before he had eight years in the league.

The league, on top of that, now has the right to suspend players who refuse to report to their new teams after trades, following the Alonzo Mourning debacle in Toronto after the Nets swiped Vince Carter from the Raps in December 2004.

Yet the league's authority in such matters didn't stop the Bobs from quickly abandoning any thoughts of adding Iverson to their quartet of promising kiddies: Emeka Okafor, Adam Morrison, Raymond Felton and Sean May.

The Kings have likewise announced that they're no longer bidding for Iverson, even though they have a history of ignoring star players' initial resistance to Sacto (Chris Webber and Artest) and trading for them anyway.

Iverson, sources say, would welcome a move to either Minnesota or Boston, but the issues confronting the Wolves and Celtics haven't changed. The Wolves don't have a first-round pick to package with the young lead guard Philly covets (Villanova alumnus Randy Foye) and the Celts (so far) can't get Philly to take the daunting step of trading Iverson within its own division unless it includes Al Jefferson and/or Gerald Green in the deal.

My ESPN The Magazine colleague Ric Bucher reported Tuesday night on "SportsCenter" that Iverson is open to an Indiana move as well. The Pacers and Denver Nuggets -- presumably another team Iverson would sanction given the presence of Carmelo Anthony -- increased their interest Tuesday and both are better-positioned than the Wolves or Celts to assemble a trade Philly likes.

All four, though, have one thing in common. All see their odds increase, no matter what above variables tell us, if Iverson can continue to dissuade the teams he doesn't like from making bids.

Without even having official trade-blocking power.

cgrecu
12th May 2007, 02:27
iggy ajunge la all-star inaintea lui deng, pt ca iggy e the man la phila, in timp ce la bulls, nimeni nu stie care e lideru..kirk?ben cel mic?ben cel mare?deng? de fapt acolo liderul e skiles...

presupunind ca ramine la bulls ...

Kobe24
12th May 2007, 02:39
trade-kicker e ceva...
no-trade clause e altceva...:)

cgrecu
12th May 2007, 07:16
corect, dar presupun ca era vorba de no-trade clause, trade-kicker e doar un penalty financiar, de regula nu f. semnificativ + fara implicatzii la cap-space. Daca Indiana vrea cu tot dinadinsul sa il dea pe JO la NY, un trade-kicker de 10% nu le va sta in cale. Problema e ca NY nu prea are multe piese, david lee ar trebui sa fie untouchable iar frye i-a cam scazut cota dramatic.

Kobe24
12th May 2007, 09:06
patronii iau in considerare partea financiara mai mult decat credem....
pana si cuban.... l-a dat afara pe finley din motive FINANCIARE....

Irimus
12th July 2007, 01:47
ce ziceti de ideea asta?

Phila
sends:Andre Miller
Kevin Ollie(expiring)
Steven Hunter

gets:Theo Ratliff
Kendrick Perkins
Rajon Rondo
2009 first round pick from boston(maybe protected)


Boston
sends:Theo Ratliff
Kendrick Perkins
Gerald Green
Rajon Rondo
2009 first round pick

gets:Andre Miller
Marcus Camby


Denver
sends:Marcus Camby

gets:Steven Hunter
Gerald Green
Kevin Ollie(expiring)


with a lineup of dre miller-ray allen-pierce-al jeff-camby boston become contenders imo

phila get a young pg, cap space and a pick

denver sends a 33 years old C, for a cheap,young, back-up center,an expiring and a hot prospect like Gerald Green

caseta
12th July 2007, 03:05
camby tocmai a fost DPOY.
cu iverson in echipa, denver e in WIN NOW mode. nu le trebuie un prospect.
ar fi o timpenie din partea lor. in plus green din cite stiu e SF, adica joaca pe pozitia lui melo. ce rost ar avea sa il ia daca oricum nu prea ar fi minute pt el ?!

singurii pt care e bun trade-ul sunt boston, care dau kkt si isi fac super echipa.

cgrecu
12th July 2007, 03:12
asta e trade facut de fanii Boston, sunt singurii care ies in cishtig ...

Irimus
12th July 2007, 11:54
va vine sau nu sa credeti, trade-ul asta eu l-am propus pe un site pe care se fac asemenea propuneri si a fost unul dintre cele mai laudate traduri-deobicei cei care fac traduri-le le fac in favoarea echipelor proprii(luand in considerare varsta lui camby,ca denver vor sa reduca payroll ,iar willie green este pg/sg nicideum sf)si de aceea l-am si postat aici.fanii phila au zis ca e ok, fanii denver au zis ca l-ar lua in considerare, insa fanii Boston sunt de departe cei mai mari cretini.Au spus ca Rondo este netransferabil indiferent de pachetul oferitit!Doamne ce cretini!Sa refuzi sa dai perkins,rondo si green +1st pick care oricum nu ar fii grozav daca ar avea echipa asta pt dre miller si camby

Irimus
12th July 2007, 13:54
ooops am gresit e vorba de gerald green nu willie green.gerald green intr-adevar e sg/sf.

cgrecu
12th July 2007, 17:25
rondo e rapid, dar atita timp cit nu invatza sa arunce la cosh, e practic backup at best. si nu e sigur ca va invatza vreodata, tj ford e in al 4-lea an si inca nu are cine shtie ce aruncare. Eu nu ash face tradeul daca ash fi Philadelphia, andre miller e un pg foarte bun la o echipa tinara fiindca in general se uita sa paseze si sa implice ceilaltzi jucatori.

caseta
12th July 2007, 17:43
ooops am gresit e vorba de gerald green nu willie green.gerald green intr-adevar e sg/sf.

:D


fanii phila au zis ca e ok, fanii denver au zis ca l-ar lua in considerare, insa fanii Boston sunt de departe cei mai mari cretini.Au spus ca Rondo este netransferabil indiferent de pachetul oferitit!Doamne ce cretini!Sa refuzi sa dai perkins,rondo si green +1st pick care oricum nu ar fii grozav daca ar avea echipa asta pt dre miller si camby

oricum nu conteaza parerea fanilor.
poa sa accepte sau sa refuze ei un trade, asta nu inseamna ca GM-ul echipei va face ce doresc fanii.

Raptor
12th July 2007, 18:04
:D



oricum nu conteaza parerea fanilor.
poa sa accepte sau sa refuze ei un trade, asta nu inseamna ca GM-ul echipei va face ce doresc fanii.

Si deci, forumurile sportive nu-si au rostul.