PDA

View Full Version : Care este cea mai acerba rivalitate din fotbalul romanesc?



viole(n)t
27th August 2003, 14:32
Ia sa vedem, fratzilor!!

Votatzi shi argumentatzi.

P.S.: am exclus derby-urile intre galeriile infratzite

inter
27th August 2003, 14:44
pt. noi oltenii, craiova-dinamo :D :D , de ce? motivele le vezi pe celelalte threaduri :thinkso:

Timisoreanul
27th August 2003, 15:02
Hmmm, depinde, hai sa fiu eu primul timisorean care isi da cu parerea. Sint doua derby-uri in Timisoara, rivalitatea arhicunoscuta cu vecinii nostri din nord: UTA si al doilea "dusman de moarte" este bineinteles dinamo.
Nu in aceasta ordine neaparat. Dar parca pentru mine o victorie contra dinamovistilor inseamna mai mult acuma, mai ales ca UTA este-n B.
La nivelul galeriilor spectacolul dintre Timisoara si Arad nu se compara nici macar cu Steaua-dinamo. :yeah:
Pina la urma am votat Poli-dinamo!

gicu
27th August 2003, 18:44
Din punctul meu de vedere rivalitatea Steaua-Dinamo (la nivel de echipe si nu la nivel de suporteri) a reprezentat o chestie care imbunatatea calitatea fotbalului la noi. Deseori erau meciuri de o calitate peste ceea ce se vedea in alte imprejurari. Atunci cand vor exista 4-5 astfel de derby-uri intr-o etapa si in campionatul romanesc, atunci o sa ne bucuram cu totii :yeah:

Cat despre rivalitatea la nivel de suporteri, asta-i o chestie subiectiva...si pe care eu n-o sustin

deep purple
27th August 2003, 20:23
Consider Poli-UTA cel mai vechi si mai disputat derby diun campionatul nostru. Dinamo pana sa nu vina cu decretele prin care noi sa ne dam la o parte din joc nu avea nimeni nimic cu ei.

Sergio
28th August 2003, 01:34
Steaua-dinamo e cel mai mediatizat fara indoiala, dar Poli-UTA ramane cel mai vechi si de traditie pana la urma.

Blue
28th August 2003, 02:10
color=blue]Gasesc intrebarea ambigua. Daca va referitzi la echipe, probabil ca foarte multzi ani, a fost rivalitatea Steaua-dinamo, numai ca meciul avea foarte multe conotatzii negative.EU SINT CONVINS CA ACEST DERBY TREBUIA SA MOARA LA REVOLUTZIE SI CA EXISTENTZA ACESTOR CLUBURI,NU A AJUTAT, DIMPOTRIVA A FRANAT DEZVOLTAREA NORMALA A FOTBALULUI DIN ROMANIA.Mai cred si ca necinstea isi are bazele la aceste cluburi.

Daca e vorba de vechime, are dreptate si "MA(gnificul)rian" Rada :D :D :D Rapid-National au o vechime mai mare si poate fi considerat cel mai de traditzie,Natzional(progresul) este infiintzat prin 44 parca iar Rapidul imediat dupa primul razboi deci intradevar.Si Ceahlaul este devreme infiintzata dar nu a fost in A. nu prea intzeleg chestia cu poli AEK care e infiintzata in 2002.Poate rivalitate intre orase, nu neaparat in divizia A din ROMANIA.

Daca ne referim la rivalitate intre vecini, UTA-Poli

ca penibilitate la galerii mi se par cele doua galerii ale actualului hibrid ploiesten. :rolleyes: Caragiale, caragiale :D :D :D unde esti tu Caragiale ?
:D :D :D

Ca rivalitate strict fotbalistica ,ca adevarate regaluri fotbalistice, raman la parerea ca vechile derbiuri dintre Craiova si Pitesti sint cele mai tari din fotbalul nostru. Cand doua echipe conduse in teren de Balaci si Dobrin jucau pentru titlu din doua echipe de provincie destul de apropiate era cu totul altceva, neegalat in fotbalul nostru, VORBESC DE FOTBAL ADEVARAT NU DE ORIDE DE PARTID, CU DIRECTIVE, ARBITRII MASLUITZII ETC.

Ca rivalitate intre galerii cu violentze etc, orice combinatzie intre Craiova,Steaua,Rapid si Dinamo poate creea momente incendiare . chiar si intre Craiova si Rapid care teoretic sint prietene acum.

In orice caz, teoria unor stelisti sau dinamovisti ca meciul dintre ei ar fi singurul,unicul, irepetabilul,cel mai mare bla bla bla mi-a parut intotdeauna lipsit de contzinut si o laudaroshenie ieftina.

Eu cred si sper ca peste catziva ani , cele doua echipe rusesti vor disparea de la fatzada sau chiar de tot. Si derbiurile vor fi cele dintre echipele adevarate cu istorii adevarate.

In rest, de mortzi numai de.... bine, tot vorbitzi de ruvalitatzi transformate toate in rivalitatzi penibile , cand fotbalul nostru la nevel de club a ajuns atat de jos cum multzi nici nu-si imaginau si sintem batutzi in mod penibil prin Europa, nu cred ca este cazul sa discutam de rivalitatzi la inalt nivel.
DISPUTELE PAR NISTE CERTURI INTRE SUGARI SAU INTRE PITICI(si alea tot rivalitatzi dar fara importantza) NU SINT RIVALITATZI INTRE COLOSI SAU INTRE LUPTATORI ADEVARATZI. [/color]

Pacala
28th August 2003, 12:09
altul. Cea mai mare rivalitate este intre curentatul deep purple si oltenii :drak:

DRAGOS
28th August 2003, 12:17
eu am votat la Altul: Ceahlaul-FCM Bacau

IlMILAN
28th August 2003, 14:02
Altul: XXX-DINAMO: Prietenii stiu de ce :yeah: :yeah:

Lasand gluma la o parte orice rivalitate duce la meciuri mai incrancenate si de o mai buna valoare.

Kidu
30th August 2003, 05:30
Cel mai disputat, dar shi cel mai frumos derby mi se pare UTA - Poli sau Poli - UTA, incarcatura este la fel de mare.

Sergio
31st August 2003, 00:22
eu am votat la Altul: Ceahlaul-FCM Bacau

La un derby se presupune ca vin peste 5000 de oameni, deci asta al tau o fi el derby, dar atmosfera si rivalitate ioc. /nope/

ady_azzuro
31st August 2003, 20:15
CRAIOVA - DIANMO
Cand vine dinamo in BANIE este isterie, este cea mai urata echipa a fotbalului romanesc,
noi uram asceasta echipa mai mult ca pe altceva.
sa imi zica mie vreun oltean daca uraste alta echipa asa demult ca pe dinamo.

DanielAndrei
14th August 2004, 18:41
La un derby se presupune ca vin peste 5000 de oameni, deci asta al tau o fi el derby, dar atmosfera si rivalitate ioc. /nope/


...sau stadion arhiplin. Sa fi vazut atunci derby in div B dintre Poli Iasi - FC Vaslui. Sa fi vazut atunci atmosfera! Pun pariu ca a fost mai tare ca la un meci dintre alea din bucuresti sau banat. /hello

<vasile>
14th August 2004, 22:16
Steaua-dinamo /hello

Indiferent de pozitia din clasament se bat pe viata si pe moarte.

Cam la fel e si cu Rapidul contra celor doua.

Nu-mi explic totusi ura care se pare ca exista intre Poli si UTA.
Numai banatenii stiu de ce :mda:

iulian
14th August 2004, 22:18
Steaua - Dinamo...pe locul 2 Poli -uta

minudoru
14th August 2004, 22:30
:mad: Craiova-Dinamo ura este mai mare

iulian
14th August 2004, 23:13
nu vorbim de ura maladiva aici....ci de rivalitate....

minudoru
15th August 2004, 16:07
intre militie si armata a fost tot timpul rivalitate. A mai era si securitatea

Mariusmadmax
16th August 2004, 03:31
... daca vb de cea mai "acerba" rivalitate !

Florentin
16th August 2004, 04:29
Steaua - Dinamo fara indoiala, de la infiintarea celor doua cluburi datorita patronajului, iar dupa 89 rivalitatea celor mai titrate echipe ale Romaniei, dar si doua stiluri de joc, cel latin bazat pe inventivitate si arabescuri la Steaua si cel anglo-saxon bazat pe forta si direct pe poarta la Dinamo.

fia
16th August 2004, 09:46
Mda... desi nu imi place trebuie sa recunosc ca Steaua-Dinamo e cea mai mare rivalitate...

punky_
16th August 2004, 11:48
nu pot sa fiu altfel decat suvbiectiv: POLI-uta
:D:D

vasile314tzurka
16th August 2004, 11:52
nu e vorba de un derbi local ci de unul national si asta nu poate fi decit steaua - dinamo.

armin
16th August 2004, 14:18
Cea mai mare rivalitate nu e Steaua-Dinamo.
E Dinamo-Steaua :)
Nu stiu ce-au cu noi :P

corinutza_88
16th August 2004, 15:17
u.craiova-dinamo!!!
e rau de tot cand vin cainii in banie!

<vasile>
16th August 2004, 18:12
N-aveti hingheri? :D

Catalanul
16th August 2004, 18:15
greu de ales :headbang:
pe locul 1 Steaua-Dinamo, iar pe 2 Poli-UTA asa cum o spune si poll-ul acum :D

corinutza_88
17th August 2004, 16:02
N-aveti hingheri? :D
avem dar sunt greu de prins,scapa de fiecare data(cu fata curata :headbang: ) :rosu:

EDMOND_
17th August 2004, 16:59
Am votat altul ..... Craiova - Bucuresti !!

vasile314tzurka
17th August 2004, 17:03
am vazut cu ochiul liber:) cind fu? la nicu?:)

inter
17th August 2004, 17:47
:D, pai nicu sta la "periferie" :p

fia
17th August 2004, 18:03
Vezi ca ti-a scapat mana de pe shift cand ai scris prima litera de la Dinamo... :jerk: :jerk:
De unde moda asta ca daca scrii cu litera mica numele unei echipe rivale esti mai intersant... :jerk: :mda: :rosu:

vasile314tzurka
17th August 2004, 18:54
:D, pai nicu sta la "periferie" :p

eu as fi spus ca e cel mai tare, nu de alta dar e cam nasol sa o iei la periferie:)

cipi13
17th August 2004, 18:57
E greu.....da cred ar fi Craiova - Dinamo, pentru ca......stie netoiu de ce...:drak:

axterix
18th August 2004, 15:57
Poli-Dinamo

Vadim
18th August 2004, 16:24
Steaua - Dinamo, pentru ca este la nivel national.

Apoi mai sint Poli Timisoara - UTA, iar nici trendul provincie - antiDinamo nu e de neglijat (ura lui Poli sau Craiova).

Profetu
18th August 2004, 18:12
Fara discutie Steaua-Dinamo ... restul sunt mici batai de cartier.

Dupa parerea mea, rivalitatea asta s-a acumulat intr-o lunga perioada de timp, ceea ce face ca acest duel, pentru mine, sa reprezinte cea mai puternica partida a Campionatului Romanesc.

inter
18th August 2004, 18:47
profetule ....... poate vroiai sa spui ca steaua-dinamo e un meci intre 2 echipe de cartier!

Carlos Gambino
18th August 2004, 19:07
...POLI-U.T.A., cea mai mare rivalitate... :ok: (off topic, POLI-dinamu shi POLI-steaua, pt incarcatura meciurilor... :drak: la meciurile astea am primit zeci de amenzi de-a lungul timpului...! :jerk: )

<vasile>
19th August 2004, 22:51
avem dar sunt greu de prins,scapa de fiecare data(cu fata curata :headbang: ) :rosu:

Trebuie sa aiba si ei o calitate. Dar acum ii stie toata lumea...

ricomuerte
19th August 2004, 23:23
Scuze...mai am o completare:
Poli - CAINI (catei, potai, javre...si alte animale latratoare!! care "iubesc" Dinamo)

Sergio
20th August 2004, 03:26
Din cate stiu eu derby inseamna un meci intre echipe din acelasi oras (ex. Juventus-Torino, Man U-Man City, Inter-Milan, etc.), indiferent de pozitiile lor din clasament. Vad ca la noi tocmai acest lucru nu se spune. :cool:
Asa ca Poli-UTA nu se incadreaza in categoria derby-uri.
violentule, cum de ti-a scapat acest lucru? Sau "simpatia" fata de UTA si-a spus cuvantul? :D

hamsterutz
20th August 2004, 09:44
offf offf offff iar mi-au sters moderatorii msg, bine mai atunci nu spun mai mult decat POLI IASI - FC VASLUI. cine stie cunoaste !!!

viole(n)t
20th August 2004, 09:50
Din cate stiu eu derby inseamna un meci intre echipe din acelasi oras (ex. Juventus-Torino, Man U-Man City, Inter-Milan, etc.), indiferent de pozitiile lor din clasament. Vad ca la noi tocmai acest lucru nu se spune. :cool:
Asa ca Poli-UTA nu se incadreaza in categoria derby-uri.
violentule, cum de ti-a scapat acest lucru? Sau "simpatia" fata de UTA si-a spus cuvantul? :D

DÉRBI ~uri n. 1) Cursă anuală de cai în vârstă de trei ani. 2) Întrecere sportivă de mare importanță. /<engl., fr. derby

iulian ar fi scris "cursa anuala de aecai in varsta de trei ani" :D


offf offf offff iar mi-au sters moderatorii msg, bine mai atunci nu spun mai mult decat POLI IASI - FC VASLUI. cine stie cunoaste !!!

intamplator am vazut la tv acest asha-zis derbi: coregrafii jenante, lume multa dar tacuta, parca oamenii nici nu sesizau importantza meciului

fia
20th August 2004, 09:52
@hamsterutz:
Pai daca vorbesti urat, d-aia ti le sterg... Vezi ce faci ca poate te trezesti si cu avertisment sau chiar ban :D

Bob1128
20th August 2004, 09:56
STEAUA VS. dinamo

cipi13
20th August 2004, 12:42
Din cate stiu eu derby inseamna un meci intre echipe din acelasi oras (ex. Juventus-Torino, Man U-Man City, Inter-Milan, etc.), indiferent de pozitiile lor din clasament. Vad ca la noi tocmai acest lucru nu se spune. :cool:
Asa ca Poli-UTA nu se incadreaza in categoria derby-uri.
violentule, cum de ti-a scapat acest lucru? Sau "simpatia" fata de UTA si-a spus cuvantul? :D

Ai pe jumatate dreptate....
Threadul se refera la cea mai acerba rivalitate din fotbalul romanesc....iar poll-ul intreaba despre derby...
Una dintre ele ar trebui schimbate...si cred ca poll-ul ar merge schimbat.

viole(n)t
20th August 2004, 15:29
ce Dumnezeu va legatzi de amanunte din astea!?!?!

yo cred ca lumea a intzeles despre ce-i vorba... si-apoi unde-i rivalitate, e shi derbi

WildSkander
20th August 2004, 16:10
DINAMO - steaua, sau infruntarea dintre balaur si ileana.

Sergio
20th August 2004, 23:18
DÉRBI ~uri n. 1) Cursă anuală de cai în vârstă de trei ani. 2) Întrecere sportivă de mare importanță. /<engl., fr. derby

Aici n-am cum sa te contrazic... :D

alex36
21st August 2004, 10:33
Dinamo-Steaua fara alte comentari....restul sunt pe plan secund

Vadim
21st August 2004, 22:17
Dinamo-Steaua este derbyul traditiei si este normal sa fie asa privind palmaresurile celor doua echipe. In ciuda rautatilor la care apeleaza unii spunind ca Dinamo e echipa ********ilor, iar mai nou Steaua e echipa oierilor. In ceea ce priveste celelalte echipe, sint dupa mine Poli Timisoara sau Universitatea Craiova, care incita prin ura anti-bucuresti si de la care se asteapta mereu sa puna bete in roate.

Denis
22nd August 2004, 00:03
Dinamo - Steaua, nu? Din cauza ca au ocupat locurile 1 shi 2 in campionat. Iar Poli - UTA o sa fie derbiul din Divizia B la anul :evil: .

cocomic
22nd August 2004, 00:36
Dinamo - Steaua, nu? Din cauza ca au ocupat locurile 1 shi 2 in campionat. Iar Poli - UTA o sa fie derbiul din Divizia B la anul :evil: .

te-ai trezit si tu, nostradamus... eu zic sa mai astepti cu gandirea ta avantgardista si sa aveti grija maine cu marele derbi dintre ... si caini... din punctul asta de vedere aveti dreptate... de mii de ani oile si cainii s-au razboit la stanele ciobanilor din munti...

Mariusmadmax
22nd August 2004, 01:12
STEAUA - Dinamo
fara discutie cea mai acerba rivalitate - miine va veti convinge ... pacat ca se joaca in gropita , si stelistii nu vor avea decit vreo 5000 de bilete ...

Angelina Jolie
22nd August 2004, 05:13
Steaua-Dinamo categoric. Oltenii baga Craiova-Dinamo sa se simta si ei importanti nu de alta.

johnyycaru
22nd August 2004, 09:33
Steaua - Dinamo! Dar sper totusi sa nu ma plictisesc!

DanielAndrei
22nd August 2004, 14:38
...POLI-U.T.A., cea mai mare rivalitate... :ok: (off topic, POLI-dinamu shi POLI-steaua, pt incarcatura meciurilor... :drak: la meciurile astea am primit zeci de amenzi de-a lungul timpului...! :jerk: )


AMANDOUA SUNT IN B IN ACEST MOMENT. AIA DIN A E O CORCITURA

otelulgalati
22nd August 2004, 15:34
Un Derby Cu batai si rivalitate multa este Otelul-Bacau Si acum mai nou Otelul-Faru(sa nu dea domnu ca daca constantenii in mana noastra)

<vasile>
22nd August 2004, 21:35
Dar ce aveti de impartit cu Bacaul?
Iar Farul parca v-a imprumutat terenul pentru cupele europene?
E o rivalitate pentru titlul de cea mai buna echipa moldoveana?

Denis
23rd August 2004, 02:39
Mia placut derbyul. am tzinut cu steaua shi au cashtigat. pana la urma sa inscris din offside :help:?

P.S.: Foarte buna inspiratia lui Ziyati sal bage pe andrei cristea /hello

cocomic
23rd August 2004, 04:57
baietas, tu pe ce lume traiesti?

(vorbind in data de 23 despre "amicalul" roma-steaua, care se stia de mult ca nu mai avea loc:)


Bate Roma cu 3-0. Sau 3-1 numai daca Danciulescu o sa cada in careu :D

p.s. ii explica cineva si ca danciulescu e la dinamo de mult...



P.S.: Foarte buna inspiratia lui Ziyati sal bage pe andrei cristea /hello

mai, l-o fi sunat ziyati pe zenga... esti sigur ca nu l-a sunat moratti de la inter sa-l bage ?... poate ca vor sa-l transfere...

wake up... te-ai legat de Timisoara, platesti... ;)

cipi13
23rd August 2004, 19:45
...P.S.: Foarte buna inspiratia lui Ziyati sal bage pe andrei cristea /hello
Ati schimbat antrenorul ?

<vasile>
23rd August 2004, 23:26
Mia placut derbyul. am tzinut cu steaua shi au cashtigat. pana la urma sa inscris din offside :help:?

P.S.: Foarte buna inspiratia lui Ziyati sal bage pe andrei cristea /hello

Credeam ca locatia e o aiureala dar acum imi dau seama ca te-am banuit degeaba. Mai baga si tu liniute din cind in cind cind scri...
Despre offside numai tusierul si cei de pe linia fazei, din tribuna, stiu.
Din ce s-a vazut la televizor, (dinamovistii vorbeau despre umbre), se pare ca fundasul alerga spre centru iar atacantul spre poarta. Nu se stie care era pozitia lor la momentul pasei... Oricum, mai afla si Dinamo cum este cind gresesc arbitrii contra ta (daca a fost offside).
sa speram ca de suparare vor bate Rapidu'...

vasile314tzurka
23rd August 2004, 23:33
"cind scri"? poate ceva mai multi i.

b3lzebut
24th August 2004, 15:14
Daca cineva ar fi vazut pentru prima oara un meci Dinamo-Steaua duminica trecuta, s-ar fi inchinat cand ar fi auzit ca asta e cel mai tare meci din Romania. Parca ar fi fost meci difuzat pe Telesport, a 7-a sau a 8-a optiune.

Dar asta nu schimba istoria. Rivalitatea dintre galerii. Spiritul de lupta. Inversunarea presei. E unic meciul asta. Rapid nici nu are de unde sa stie ce inseamna un asemenea meci. Poate cand o aiba macar un numar din doua cifre la rubrica titluri castigate. :drak: :drak: :drak:

Carlos Gambino
24th August 2004, 15:27
AMANDOUA SUNT IN B IN ACEST MOMENT. AIA DIN A E O CORCITURA
...Ai fost cumva actzionar la POLI TIMISOARA shi ti-ai pierdut banii...? :D Banuiesc ca nu...! :mda: In cazul acesta mai bine da-ti cu parerea despre echipa voastra, decat sa scotzi asemenea aberatzii fara sa ai habar despre ce vorbeshti...! :headbang:

<vasile>
24th August 2004, 18:14
"cind scri"? poate ceva mai multi i.

Tizule,oricum e un cuvint care poate lasa loc de interpretari dar se pare ca am nimerit-o. Vezi:
http://dexonline.ro/search.php?cuv=scrii

P.S. Ultima mea ora de gramatica dateaza din 1968, de -atunci s-au facut tot felul de schimbari dar...

Elgorriaga
24th August 2004, 18:31
He he, Dinamo - Steaua de duminica ... in loc sa se cheme Eternul derby mai bine s-ar fi chemat Ternul Derby, ca ashe m-am plictisit ... :sleep:

P.S. Infinitivul verbului o fi el a scri, dar conjugarea ramine aceeasi ca la a scrie: eu scriu, tu scrii, el scrie etc. :p

vasile314tzurka
24th August 2004, 18:47
Tizule,oricum e un cuvint care poate lasa loc de interpretari dar se pare ca am nimerit-o. Vezi:
http://dexonline.ro/search.php?cuv=scrii

P.S. Ultima mea ora de gramatica dateaza din 1968, de -atunci s-au facut tot felul de schimbari dar...

se vede si presupun ca ai fost repetent. de obicei formele verbelor nu sunt in dictionar din motive obiective. ce-are gramatica cu dex-ul, chit ca e online?

"Orice carte este o sticlă aruncată în mare. Scrii mesajul cu greu, luni şi ani întregi trudeşti asupra frazelor demne de a fi trimise să poarte în lume încărcătura dorită, încărcătura care, la rândul ei, a fost ani şi ani selectată din mormanul de sentimente şi idei, din grămada informă de obsesii, îl scrii pentru că eşti convins că un gust nou s-a distilat din zaharurile şi otrăvurile strânse în tine, că un sunet nou s-a desprins din vacarmul de hohote şi de bocete reprimate de smalţul unui zâmbet, de descărcarea unui spasm."

Ana Blandiana

<vasile>
24th August 2004, 19:22
Tizule (sau aproximativ), esti agresiv dar s-ar putea sa ai dreptate si atunci-mea culpa-, desi in DEX se trec toate formele verbului cu explicatia respectiva. Poate ca nu e complet iar pe cel tiparit nu-l am.
Ar fi interesant de vazut Indreptarul ortografic,ortoepic si de punctuatie ca sa fiu sigur.s-ar putea sa se admita ambele forme.

Paul
24th August 2004, 21:10
F.C. Steaua vs F.C. Restu Lumii

Paul
24th August 2004, 21:11
Gloria - Ceahlaul , m-am razgandit !

vasile314tzurka
25th August 2004, 10:24
Tizule (sau aproximativ), esti agresiv dar s-ar putea sa ai dreptate si atunci-mea culpa-, desi in DEX se trec toate formele verbului cu explicatia respectiva. Poate ca nu e complet iar pe cel tiparit nu-l am.
Ar fi interesant de vazut Indreptarul ortografic,ortoepic si de punctuatie ca sa fiu sigur.s-ar putea sa se admita ambele forme.

sunt agresiv pentru ca imi explici povestea cu '68. nu te osteni sa mai cauti in dictionar, vezi de un indreptar, dar daca nu ma crezi vezi pe google si o sa te lamuresti singur. nu exista un dex "complet" cu asa ceva. poate in dictionarul academiei, dar... cit priveste ambele forme e si mai grav. as incepe aici o dizertatie fonetica dar nu e cazul.

gicu
25th August 2004, 11:31
Off-topic:

...Poate ca nu e complet...
e complet, numai ca-i versiunea aparuta in '98 :ok:

Bob1128
25th August 2004, 11:43
Steaua -Dinamo

Niko
26th August 2004, 13:57
Pe plan national nu poate fi decat Steaua-Dinamo, asta din pricina suporterilor atrasi de prin tara, in lipsa valorilor locale.
Totusi, fiind subiectiv, Poli-Uta are pentru mine conotatii mult mai mari, desi nici o data nu am dorit Utei vreun rau!
Ce imi pare mie rau e ca acel senzational meci Poli-Uta de acum 2 ani nu a starnit interesul televiziunilor :mda: :mad: . A fost super, chiar si pentru noi timisorenii :) .

<vasile>
26th August 2004, 19:28
sunt agresiv pentru ca imi explici povestea cu '68. nu te osteni sa mai cauti in dictionar, vezi de un indreptar, dar daca nu ma crezi vezi pe google si o sa te lamuresti singur. nu exista un dex "complet" cu asa ceva. poate in dictionarul academiei, dar... cit priveste ambele forme e si mai grav. as incepe aici o dizertatie fonetica dar nu e cazul.

Ia las-o mai moale deja ma plictisesti. Mi se pare stupid sa scri scrii, fiica, alcool,stiinta, etc,desi pronuntia e alta. La fel si povestea cu i din a, sunt in loc de sint,au aparut prea tirziu pentru mine. Poate ca sint prea batrin ca sa ma schimb.

alex36
26th August 2004, 20:03
Dinamo-Steaua altul nu mai vad

Niko
27th August 2004, 12:32
Dinamo-Steaua altul nu mai vad
Bine, ai mai spus o data. Daca repeti crezi ca e mai interesant? :rolleyes:

RedBaron
27th August 2004, 14:24
Jocurile Arad-Timisoara raman la cea mai inalta cota! Ultimul, desfasurat la Timisoara, Poli AEK - UTA, pe un stadion de 40mii locuri arhiplin (am mai vazut asa ceva doar la meciul Nationalei de la TM) a fost unul memorabil atat dpdv al jocului cat si al tribunelor (pasiunii). S-a mai jucat si la Arad (returul acelui meci) dar din cauza faptului ca stadionul e mic, au fost in jur de 10mii de oameni. Rivalitatea acolo a fost, dar meciul insa nu a mai convins.
Oricum, e cel mai de traditie derby si cred eu, mai curat si mai putin influentat de anumite capricii ale... istoriei.

Denis
28th August 2004, 07:55
Dinamo - Steaua cu singuranta, mai ales aku dupa ce ambele echipe joc in uefa. Nu shtiu de ce ai mai pus craiova acolo; craiova nu e echipa de derby al campionatului :drak:!!!

viole(n)t
31st August 2004, 16:55
Intr-adevar disputele dintre ciobani shi caini au fost intotdeauna acerbe in istoria milenara a poporului roman. "Branza discordiei" a condus in permanentza la adevarate razboaie dar shi la conspiratzii shi jocuri de culise nebanuite

http://www.geocities.com/ilmilan2003/gigi_dinu.jpg

Denis
31st August 2004, 22:12
:happy hai ca astai chiar buna :happy tu ai facuto?lol.
---------------
Oricum aku nu mai are ce cauta dinamo in derbiul campionatului. Yo miam schimbat parerea. yo zic Steaua - Rapid /hello

Mariusmadmax
1st September 2004, 05:18
Mia placut derbyul. am tzinut cu steaua shi au cashtigat. pana la urma sa inscris din offside :help:?

P.S.: Foarte buna inspiratia lui Ziyati sal bage pe andrei cristea /hello
Nu Ziyati l-a bagat pe Andrei Cristea , ci Marius Lacatus pe Mitrovici cind mai erau 7 minute din Iuventus - Lazio , si tinarul de numai 17 ani Gheorghe Hagi nu si-a tradat antrenorul inscriind chiar la prima atingere facindu-l fericit pe Del- Bosque ...
nu-i mare gafa ta :D


Intr-adevar disputele dintre ciobani shi caini au fost intotdeauna acerbe in istoria milenara a poporului roman. "Branza discordiei" a condus in permanentza la adevarate razboaie dar shi la conspiratzii shi jocuri de culise nebanuite


mi se pare o idiotenie , iar trabucul din gura lu' Mister mi s-a parut ca iese din nadragii lu Gigi :D

Denis
1st September 2004, 20:41
cel mai tare derby din S1 e Ceahlaul - Dunarea
cel mai tare derby din S2 e Petrolul - CS Otopeni
cel mai tare derby din S3 e Gaz Metan - FC Oradea

Dullex
3rd September 2004, 05:28
Steaua - Rapid

politim
3rd September 2004, 13:16
Jocurile Arad-Timisoara raman la cea mai inalta cota! Ultimul, desfasurat la Timisoara, Poli AEK - UTA, pe un stadion de 40mii locuri arhiplin (am mai vazut asa ceva doar la meciul Nationalei de la TM) a fost unul memorabil atat dpdv al jocului cat si al tribunelor (pasiunii). S-a mai jucat si la Arad (returul acelui meci) dar din cauza faptului ca stadionul e mic, au fost in jur de 10mii de oameni. Rivalitatea acolo a fost, dar meciul insa nu a mai convins.
Oricum, e cel mai de traditie derby si cred eu, mai curat si mai putin influentat de anumite capricii ale... istoriei.

De acord, Divizia A nu mai e aceeasi fara meciurile Poli- UTA, va asteptam in A. De dragul competitiei

jorgensen
7th September 2004, 20:06
Nu cred ca exista derby mai urat decat FC Oradea - Liberty.
Pacat, nu ar trebui sa ne mancam intre noi, ar trebui in asa fel incat sa promoveze Oradea, insa sunt alte interese...

In schimb Oradea a scapat de Arad - Timisoara si Olimpia Satu Mare - Baia Mare. Cu cei de la Cluj nu avem nimic, iar cu echipele din Ungaria nu prea avem ce comenta.

TZEFERU
8th September 2004, 00:36
Un alt derby uitat este CFR Cluj - U Cluj
Desi nu s-au disputat prea multe in ultima vreme si foarte posibil sa lipseasca inca o vreme...dar raritatile au si ele valoarea lor nu? ;)

giovanni BV
11th September 2004, 11:08
Steaua - Dinamo , a fost si o sa fie intotdeaune !!! Rapid isi baga coada intre ele !!!

Mariusmadmax
12th September 2004, 22:09
Un alt derby uitat este CFR Cluj - U Cluj
Desi nu s-au disputat prea multe in ultima vreme si foarte posibil sa lipseasca inca o vreme...dar raritatile au si ele valoarea lor nu? ;)
da este o rivalitate , este un derby , dar mai degraba unul local ...
STEAUA - Dinamo - este cea mai acerba rivalitate , indiferent de locul din clasament ...

Papagilus
13th September 2004, 04:09
Steaua - Dinamo este indiscutabil derbyul campionatului. :ok: Si asta deoarece echipele, antrenorii, suporterii, oamenii din culise au avut si au doua tendinte total diferite. Una bazata pe inventivitate, explozie, lucru de conjunctura - la Steaua, si alta de calm, calcul, lucru bine facut - la Dinamo.Acestea sau "batut" tot timpul indiferent de pozitia in clasament sau forma. :ciocan: Plus ca cele doua echipe au focalizat campionatul in jurul lor (e adevarat uneori au si distrus alte echipe :rosu: ).
Celelate echipe, exceptie satelitii celor doua, s-au straduit tot timpul sa le puna "bete-in-roate".Vezi Rapid, Craiova, Poli Tim. si mai nou Otelul, Farul, National. :D
Rivalitati sunt si intre alte echipe din campionat dar derbyul ramane Steaua - Dinamo.

leviuta
12th February 2006, 13:17
cel mai frumos derby este UTA-POLI sau POLI-UTA

six
12th February 2006, 14:32
normal ca POLI-UTA este cel mai coooooolllll....:yeah: /hello :ok:

King of Hell
12th February 2006, 15:45
Sunt de acord ca nimic nu se compara cu un Steaua-Dinamo, dar eu ca si clujean nu pot sa uit ce simt cand se aproprie un meci cu cfr. Si o sa vada tara, in curand, cand va fi meciul, cu siguranta transmis de tvr2 cel putin, ce inseamna acest derby...unul local dupa parerea multora, si pe bunadreptate as zice.

Si ca sa definesc ce inseamna derby...acel meci care cu o luna inainte sa se apropie, deja toata lumea vorbeste despre el, despre ce o sa fie in tribune, ce o sa fie in teren, jucatorii isi vor da viata etc. Incepe un razboi psihologic, declaratii malicioase in presa etc. Nu o sa uit cum la ultimul meci in Gruia, paskani si muresan au interzis intrarea pe stadion a oricarei persoane ce avea insemnele echipei orasului. Si jucatorii nostri au refuzat sa inceapa meciul, au stat vreo 20 minute pana cand ungurul s-a vazut nevoit sa ne lase sa intram...si sa va asteptati la ce e mai rau cand va fi meciul sezonul viitor in A, pentru ca se va lasa cu raniti sau mai rau. Cu bine.


Nu cred ca exista derby mai urat decat FC Oradea - Liberty.
Pacat, nu ar trebui sa ne mancam intre noi, ar trebui in asa fel incat sa promoveze Oradea, insa sunt alte interese...

In schimb Oradea a scapat de Arad - Timisoara si Olimpia Satu Mare - Baia Mare. Cu cei de la Cluj nu avem nimic, iar cu echipele din Ungaria nu prea avem ce comenta.


da, inainte de un oradea-liberty se dau adevarate lupte de strada...:mda:

Sergio
12th February 2006, 16:34
cred ca si U cu CFR e o rivalitate care merita trecuta in sondaj...

stefanm14
12th February 2006, 16:46
Hopa, unde ati ascuns threadu asta. Steaua - Dinamo pt ca sunt amandoua in aceeasi oala (a tanchistilor :D), si se lupta pt titluri si cifre.
Poli - UTA tine de incrancenarea dintre timisoreni si aradeni mai mult.

Noi cu Steaua si Dinamo avem ce-avem, mai ales cu cei din urma. Asta e cel mai tare derby din pct meu de vedere.:P

Sergio
12th February 2006, 16:48
totusi, ca Poli-dinamo nu e niciunul...:drak:

stefanm14
12th February 2006, 18:26
Craiova - Dinamo e mai acerba, sa intre si la voi Postasu si dupa aia vb :D

Sergio
12th February 2006, 21:59
pai a intrat deja... la Romania-Brazilia... :D :D

Sunchase
12th February 2006, 22:01
Rapid-Petrolul !

Sergio
12th February 2006, 22:02
Poate vrei sa zici Astra-Petrolul... :D :D

stefanm14
12th February 2006, 22:02
Lasa ma, aia nu se pune, ca l-au prins cand sa sara gardu' :D

Cristy
12th February 2006, 22:04
si Rapid petrolu dar si Rapid vs clone ;)

Lup_Galben
12th February 2006, 22:41
Pentru suporterul petrolist derbyuri sunt cu echipele din capitala(steaua,dinamo,rapid).....mai putin craiova sau poli tm........poate cu craiova fiindca suntem acum in lupta ptr promovare.....Meciul cel mai asteptat in Ploiesti este cel in care Petrolul intalneste steaua.......este o isterie in oras cand Petrolul joaca cu steaua fie la Ploiesti, fie in Ghencea sau pe oricare alt teren neutru..........dat fiind faptul k in in ultimii 10 ani am cam batut steaua pe unde am prins-o....

GeKuRA
12th February 2006, 22:58
Steaua - Dinamo... cel mai de departe
Poli Tm - UTA (de care am auzit.. unul din cel mai vechi derby)
Poli Iasi - Vaslui (mai nou)
Provincia - Bucuresti
Rapid - impotriva tuturor :D:D:D

Sergio
12th February 2006, 23:01
Provincia-Bucuresti? E cam mult spus... in unele orase din Ardeal din pacate Steaua si Dinamo se simt ca acasa. :mda:

GeKuRA
12th February 2006, 23:11
Provincia - ma refer la acele echipe din provincie care vor sa detroneze Bucurestiul... Poli Tm, Farul, CFR Cluj, Craiova + altele...

Sergio
12th February 2006, 23:24
asa da. :) cu toate ca termenul de provincie nu prea imi place. Parca ar fi de pe vremea lui Mihai Viteazu... capitala si provincia...:mda:

Leo_
12th February 2006, 23:27
Tinand cont ca derby presupune un meci intre 2 echipe din acelasi oras, am votat Steaua-Dinamo :)

Sergio
12th February 2006, 23:30
acum derby inseamna meci intre doua echipe puternice... Inter-Juve nu e derby d'Italia? :D

Leo_
12th February 2006, 23:31
pai tocmai de-aia ii si zice "d'Italia" ;) te-ai prins? :P

Sergio
12th February 2006, 23:40
normal... faceam si eu conversatie. :D

Leo_
12th February 2006, 23:42
:happy si eu...hai ca incepu repriza a doua :P

GeKuRA
12th February 2006, 23:42
Tinand cont ca derby presupune un meci intre 2 echipe din acelasi oras, am votat Steaua-Dinamo :)
derby - chiar nu trebuie sa fie un meci intre 2 echipe din acelasi oras, Real - Barca, Inter - Juventus, ......
conteaza mult statutul, istoria echipei in divizie....

Sergio
12th February 2006, 23:45
derby inseamna echipe din acelasi oras... dar acum si Iasi cu Vaslui e derby. :D

Leo_
12th February 2006, 23:46
Ala da derby...de ce nu l-ati pus in poll? :happy

Sergio
12th February 2006, 23:50
vezi ca iar iti zic ceva de Caracal. :drak:

GeKuRA
12th February 2006, 23:55
dupa cate stiam ... derby... e intre o anumita zona:
Divizia A
Transilvania
Moldova
Spania
Italia
...........
se spune ... derby-ul Moldovei... derby-ul etapei "x"... nu neaparat sa fie din acelasi oras... la noi este asa... dar speram sa se schimbe, nu !? :ok:

Sergio
12th February 2006, 23:57
asa se spune acum dar initial derby insemna meci intre echipe din acelasi oras. Acuma are alt inteles...

Swisstec
13th February 2006, 01:10
Intre Rapid-Steaua si CFR-U...Hmmm... Greu, aleg totusi CFR-U, a iesit si cu bataie anul trecut, dar am votat Rapid-Steaua, deoarece cealalta nu era trecuta in lista.:mda:

Sergio
13th February 2006, 01:35
puteai sa votezi alta si sa specifici care...

Sauron
13th February 2006, 10:06
Poli Timisoara - Dinamo :evil: , e peste Poli -UTA avand in vedere shi ca vecinii sunt in B :D

micutzu
13th February 2006, 13:53
Daca vorbim de comunism : Steaua - Dinamo.
Daca vorbim de traditie orice meci intre echipe de traditie (UTA, Poli Tim, "U" Craiova, FC Arges, "U" Cluj, FC Bihor, FC Brasov, si poate mai sunt si altele dar nu imi amintesc) poate fi considerat un derby, mai mult sau mai putin incrancenat.
Derby-ul, cel putin in conceptia mea dar nu luat ca litera de lege, trebuie sa fie un spectacol, o imbinare intre fotbal si traditie, lume multa, pestrita sau bicolora, tanara sau mai putin tanara :D, vesela sau trista s.a.m.d. putem scrie chiar un roman :D

Leo_
13th February 2006, 14:11
Pai atunci putem lua in considerare meciurile dintre UTA si Poli Timisoara sau Craiova - Arges ;)

superchumbo
13th February 2006, 14:58
Unde mai e traditia intre poli si uta daca nu mai sunt in aceiasi divizie de atata timp ????

micutzu
13th February 2006, 15:32
De 3 ani. Nu de secole. Si mult nu mai stam nici noi prin B. :D

walt.mann
13th February 2006, 15:53
Steaua - Dinamo. Simplu, este cel ce iti ia ochii. Dar as pune pe doi Poli - Dinamo, se stiu motivele.
Un pic off-topic, as mai avea o propunere (stiu ca nu e de la fotbal): Steaua - Miercurea Ciuc la hockey.

dede
13th February 2006, 16:06
cred ca se stie...Steaua - dinamo
ar mai fi si U - CFR, poli - uta...sunt destule

Paul
13th February 2006, 19:02
lipseste o optiune : Steaua vs restu lumii ,
sau
Steaua vs echipa de pe locul 2 (cand Steaua e pe 1)
sau
Steaua vs echipa de pe locul 1 (cand Steaua nu e pe 1)

In rest Steaua - Dinamo ramane derby-ul de traditie , Poli - UTA e ceva aparte , iar CFR vs U Cluj sau Craiova vs Extensiv , Petrolul vs Astra , etc etc , raman niste derby-uri locale si doar atat.

Cristy
13th February 2006, 19:07
aahahah steaua vs restu lumii , adica steaua cu Real, Juve, Inter sau alta echipa mare e derby , ce gluma buna :happy
steaua dinamo e derbyul clonelor atat ...

alejandro
13th February 2006, 19:14
se poate deduce din luptele de pe arena care sunt adevaratele rivale:evil:

Paul
13th February 2006, 19:14
@cry
citeste titlu , si ai sa intelegi ca e vorba de fotbalul romanesc , care momentan se imparte in Steaua vs restu lumii

DInamo nu se ridica la nivelul Stelei , iar restu nu conteaza.


se poate deduce din luptele de pe arena care sunt adevaratele rivale:evil:

Cine mai ? Mihaela si grij_jr :drak:

Cristy
13th February 2006, 19:18
dap din aceasta cauza faceti amicale prin campionat ca ele nu conteaza , penibil :rosu: :no:

Paul
13th February 2006, 19:21
confuzezi echipele ... amicale in campionat fac aia in alb rosu;
Noi facem euro- amicalele , cum a fost jocul scoala cu Lens :P

Cristy
13th February 2006, 19:27
deah si echipele astea gen bacau , sportu nu zic nimic sau cum ...:headbang: :rosu:

k474laNu_2006
13th February 2006, 22:01
Steaua - Dinamo ... Dinamo - Poli ... Farul - Dinamo ... Oricum cel mai derby dintre derby-uri e` " PROVINCIA vs. bucuresti " /hello /hello /hello :evil:

RedBaron
13th February 2006, 22:45
De 3 ani. Nu de secole. Si mult nu mai stam nici noi prin B. :Dsau ei prin A.

stefanm14
13th February 2006, 22:54
Trebuie sa recunoastem ca adevarata rivalitate e Steaua - Dinamo. Ei se bat de 60 ani pt titluri, cifre, ia jucatori cu japca, fac orice pt performanta. Sa le acordam totusi acest titlu. Macar asta nu ar fi luat cu japca, ca jumatate din cele de campioana ale lor.

@micutzule, ca mare adevar graiesti :D

omul
13th February 2006, 23:47
clar, Steaua - Dinamo.

Eu nu traiam cand au fost infiintate la comanda cluburile, deci asta ramane.
Poli cu UTA s-au intalnit prea rar in ultimii 20 de ani...

STEAUA-MANIA
14th February 2006, 00:02
dap din aceasta cauza faceti amicale prin campionat ca ele nu conteaza , penibil :rosu: :no:
cry,tu faci pe moralistul?iar?de cate ori ati batut pe gloria bistrita dupa 89?ce functie a ocupat actualul presedinte jean padureanu la rapid?
on topic:STEAUA vs dinamo...restu sunt simple jocuri.:ok:

aahahah steaua vs restu lumii , adica steaua cu Real, Juve, Inter sau alta echipa mare e derby , ce gluma buna :happy
steaua dinamo e derbyul clonelor atat ...
uite,rapid o echipa de aristocrati...numai cei cu sange albastru isi permit sa manance la Viena!Respect!

Sauron
14th February 2006, 10:27
De 3 ani. Nu de secole. Si mult nu mai stam nici noi prin B. :D
... dar unde plecatzi ? :D

alejandro
14th February 2006, 11:16
eu am auzit ca mai este si divizia C:D