PDA

View Full Version : Forzza Durii



panDUR
4th November 2004, 20:39
20 Plecare pentru meciul de la Sibiu se face din fata Autogarii Tg Jiu sambata dimineata la ora 5.00.



MULTA BAFTA PANDURII! O SA FIU ALATURI DE VOI!

bog_tom
13th November 2004, 18:31
iata si binecunoscutul imn al echipei in format mp3 (http://www.impactingorj.com/download/Imnul%20Pandurii.mp3) :ok:

PS. versurile le gasiti aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=142742&postcount=62)

bog_tom
11th December 2004, 08:28
Unul din sefi ofera „lectii de morala” ziaristilor

Au fost de multe ori al 12-lea jucator si au fost laudati la timpul respectiv. Se plang intr-una ca fac sute de kilometri pentru a fi langa echipa, insa nimeni nu-i obliga. Sunt cei din galeria DURII care la Cupa ESO in primele doua zile si-au dat cu stangu-n dreptu’.


Lectii de morala

Unul dintre lideri, echipat de fiecare data cu insemnele unui partid politic, pe numele sau Radu Popovici, dandu-se mare pedagog, vorbea la o portavoce despre sustinerea pe care o da galeria. În speech-ul sau de doi bani, Popovici amintea si de ziaristi ca ar trebui sa scrie de cei care sunt langa echipa, uitand probabil ca menirea presei este aceea de a atrage atentia asupra erorilor din societate. Mai mult, acelasi lider la aceeasi competitie de fotbal in sala, dupa ce a scandat pentru Jiul Petrosani in meciul cu Nationalul, s-a dus glont la finalul jocului la Gigi Boruga sa se milogeasca de acesta sa-si salute „ultrasii” din Tg-Jiu.


DURII sunt anti Craiova

În cel de-al treilea meci al zilei a doua, DURII au sustinut echipa FC Arges in detrimentul Sportului Studentesc. Motivul se pare ca nu ar fi acela al urii pe care gorjenii o poarta Sportului dupa ce bucurestenii au promovat in divizia A in locul nostru, ci pentru cateva beri. A venit si ultimul meci al zilei. Locatia, aceeasi: Sala Sporturilor din Tg-Jiu. De data aceasta, asa-zisii suporteri au comis-o in cel mai jenant mod cu putinta. Desi e cea mai iubita echipa din Oltenia, Universitatea nu s-a bucurat deloc de incurajari in meciul cu FC Caracal. DURII au fost mai multi decat penibili, desi multi dintre ultrasi se autoproclama sustinatori ai Universitatii, acestia au strigat impotriva echipei al caror fular in purtau la gat. Mai mult, unul din suporteri striga pentru Caracal, insa se bucura si jubila la golurile Universitatii. Acest „intrus” a fost exilat din galerie de un alt lider, Vali Peptenatu. Scandari de genul „B-ul, B-ul” sau „Gigi Netoiu” nu pot face decat de rusine o galerie care numai din Oltenia nu este. Dupa terminarea meciului, Peptenatu i-a „facut imediat marcaj” patronului divizionarei B. Se pare ca toata afacerea a costat 200 de euro. Presedintele clubului targujian, Marin Condescu, nu a comentat in nici un fel reactia celor care se vor a fi galeria echipei Pandurii.

(c) Impact in Gorj - 11 decembrie 2004

panDUR
27th January 2005, 20:03
Bog-tom, esti penibil daca faci astfel de acuzatii care nu au nici o baza reala.

bog_tom
28th January 2005, 01:51
sunt penibil .. sunt veriga slaba ... sunt regele offtopic :D:D:D

nu ti-ai dat seama ca este un articol preluat dintr-un ziar local si nu un punct personal de vedere ?

Zebrone
31st January 2005, 13:04
Durii sunt in B pana una alta si acolo o sa ramana :D

bog_tom
31st January 2005, 21:10
alpi, "speranta nu moare niciodata" :D

hai Pandurii :cool:

Zebrone
31st January 2005, 22:32
Speri mata dar...:D

bog_tom
1st February 2005, 01:27
eu nu am spus ca sper (aia cu speranta a fost in "") ci doar hai Pandurii :D

panDUR
2nd February 2005, 10:05
bog-tom, imi retrag cuvintele, deoarece abia acum am observat ca este un copyrigt din acea fituica de scandal numit Impact in Gorj. Te rog daca poti sa-mi tranzmiti si mie cine semneaza acel articol.
Oricum nu a fost foarte faiy-paly din parte ta sa publici aici aceste aberatii. Daca citeste cineva care nu cunoaste bine cum stau lucrurile este tentat sa creada ca asta este si adevarul.
Ma bucur ca nu este si punctul tau de vedere deoarece pana acum ai postat numai mesaje destul de bune.

Imi acord un :rosu: pentru ca te am facut penibil, iar pentru cine a scris acel articol ,in ziar, :degete: multa si :ciocan: .

bog_tom
3rd February 2005, 09:55
Byzon, stai linistit ca nu am luat-o de buna...

nu stiu daca Impact in Gorj e sau nu un ziar de scandal. il urmaresc cam de mult timp pe net (fiind cred singurul de acest tip din Gorj) si multe din articolele lor s-au adeverit (vezi cazul Mischie). dar asta e o alta discutie.

cine a semnat acel articol ? rubrica de sport din 12 decembrie 2004 (http://www.impactingorj.com/Arhiva/Decembrie2004/impact12.12/sport.htm) a fost semnata de Cosmin Brujan.

spui ca sunt aberatii si ca nu a fost fairplay din partea mea sa preiau acele puncte de vedere. ideea e in felul urmator: incercam sa discutam si bune si rele si sa aducem argumente in favoarea unora sau altora; faptul ca am preluat niste critici, eu zic ca tine de obiectivitate si ca trebuie sa dai cuvantul si contestatarilor. nici eu nu am fost de acord cu ceea ce s-a scris dar ma asteptam sa corecteze acele pareri si alti suporteri ai pandurilor (poate chiar din cei care au fost la acele meciuri)

si ca tot ziceai ca Impact in Gorj e un ziar unde apar numai minciuni... hai sa vedem ce parere ai de articolul de mai jos:



FC Sibiu da clasa Pandurilor la capitolul „organizare”

Fara discutie, Pandurii Tg-Jiu se afla la nivel de organizare in club cu mult in spatele contracandidatei la promovare, FC Sibiu. Desi au promovat in acest an in divizia B, iar noi avem o vechime de mai bine de trei ani, sibienii sunt cu cel putin doua clase inaintea noastra. De la intrarea in stadion si pana la organizarea conferintei de presa, ardelenii ne dau clasa. Conducerea noastra nu vrea sa recunoasca superioritatea sibienilor, insa vrem sa credem ca diferentele dintre olteni si ardeleni nu vor face diferenta la finalul campionatului! În conducerea lui FC Sibiu au fost cooptati cetateni nemti cu bani, iar mentalitatea lor s-a transpus si la nivelul organizarii.

Fotbalistic, ardelenii se afla la cinci puncte in fata pandurilor, insa in retur se poate spune ca noi suntem avantajati. Numai ca promovarea nu se va juca numai pe teren, ci si in afara lui! Marin Condescu, presedintele pandurilor, a spus in dese randuri ca nu este adeptul meciurilor trantite: „Vom promova fara a face vreun blat”. E greu de crezut ca in aceste conditii vom avea succes, stiindu-se ca toate echipele care au promovat au facut-o si cu meciuri de culise. Imposibil sa fim noi exceptia!

Revenind la programare, Sibiul va juca la Tg-Jiu si Motru, iar cele cinci puncte pot fi recuperate daca Pandurii si Minerul vor castiga duelul cu FC Sibiu. De aceea, gorjenii isi pun mari sperante intr-o promovare… dar mai este cale lunga pana departe.


Diferentele dintre ei si noi!

1. Bugetul echipei din Sibiu este mai mare decat al nostru! Daca acolo Consiliul Local ofera bani la echipa, la noi nici nu s-a pus aceasta problema. Mai mult, Consiliul Judetean Gorj prefera sa dea lautarilor de la „Doina Gorjului” peste zece miliarde de lei, iar la fotbal o suma modica de 190 de milioane. La Pandurii banii sunt dati de SNLO si USMO, iar la Sibiu de mult mai multi oameni de afaceri si institutii publice.

2. Sibiul are o imagine buna la Federatie, in timp ce la noi situatia nu e prea roza! În conducerea celor de la Fotbal Club Sibiu sunt cooptati oameni de fotbal, in timp ce la noi nu toti sunt profesionisti suta la suta! Scandalul izbucnit in ultima etapa spune totul, Sandoi neavand sprijinul tuturor care se cred conducatori !

3. Suprafata de joc a lor este foarte buna, fara denivelari si cu iarba de calitate. Pe sub teren se afla conducte de caldura care pe timp de iarna topeste zapada de pe teren. La Tg-Jiu gazonul este neschimbat de mai bine de doua decenii, iar pe alocuri apa balteste atunci cand ploua.

4. La conferintele de presa participa un numar mare de ziaristi care beneficiaza de un tratament ospitalier! La Tg-Jiu, la conferintele de presa nu participa mai mult de trei jurnalisti, iar de protocol nici nu mai incape vorba!

5. FC Sibiu are site ce poate fi accesat! Pandurii, nu, desi s-a lucrat la el mai bine de o jumatate de an! Conducerea pandurilor facuse un eveniment din lansarea acestui site, dar nu poate fi accesat pe internet!

6. Ei au un crainic pe stadion care face atmosfera! Noi nu am avut asa ceva pana in ultima etapa cand, la presiunea mass-media, conducerea a schimbat crainicul! Unul din motivele esecului de la Sibiu din tur poate fi pus si pe seama presiunii venita din tribune!

7. Sibienii au statie de amplificare pe stadion adusa din Germania si care se aude de la cativa kilometri de baza sportiva. Noi, niste difuzoare ragusite care abia se aud in incinta stadionului, insa s-au facut promisiuni ca aparatura se va schimba.

8. În incinta stadionului din Sibiu, antrenorul Jan Gavrila are amenajat un birou propriu dotat cu televizor si video, calculator si alte obiecte, incapere pe care Emil Sandoi nu o are la Tg-Jiu. Atunci cand antrenorul nostru vrea sa faca o sedinta video cu jucatorii apeleaza la cantina din incinta stadionului, un loc impropriu.

9. Traditia e de partea Sibiului. Daca pentru noi cea mai buna performanta a fost o clasare pe locul doi in divizia B, pentru ei castigarea Cupei Balcanice intercluburi spune totul! Înainte de revolutie, cu sprijinul necontenit al lui Nicu Ceausescu, Pandurii au fost privati de o promovare in divizia A in dauna lui Inter.

(c) Impact in Gorj - 3 februarie 2005

panDUR
3rd February 2005, 14:37
Da,sunt adevarate multe din aceste lucruri, dar nu stiu de ce nu se scrie si despre lucrurile bune de la Pandurii. Eu sunt student la Craiova si vad oricum ca presa de aici trateaza subiectul Uniersitatea mult mai bine desi din pacate sunt acolo unde sunt acum. Ce ar fi ca si presa care are ca tinta la fotbal pe Universitatea Craiova sa incepa sa scrie despre Dinamo ca are mai stiu eu ce fir de iarba in plus pe gazon sau ca la ei are loc un ziarist mai mult sau mai stiu eu ce. Nu o fac si stii de ce? Pentru ca sunt profesionisti care desi vad ca echipa merge mai prost decat rivalele si nu o ataca. Daca asemenea articole ar fi aparut intr-un ziar din Sibiu nu m-ar fi mirat deloc dar ca un ziar gorjan sa scrie numai si numai acuzatii la adresa Pandurilor mi se pare un lucru nashpa de tot. La Pandurii se mai intampla si lucruri bune, dar se pare ca acestea nu apar in Impact in Gorj.

bog_tom
3rd February 2005, 21:15
consider ca aceste critici aduse sunt constructive si problemele respective se pot remedia. e adevarat ca exista o diferenta de atitudine intre olteni si ardeleni (intre gorjeni si sibieni in cazul de fatza). ca si exemplu: problema site-ului se poate/putea rezolva cu un efort minim din partea clubului pt ca mi se pare inadmisibil sa ai pretentii sa promovezi si sa nu fi reprezentat pe Internet. daca era un club de fotbal de pe varful Papusa mai ziceam dar asa ....

si eu am fost student la Craiova si citeam destul de multe ziare locale in care apareau articole cu laude si critici la adresa U Craiova (la fel se intampla si cu ziarul Impact in Gorj). mi se pare un lucru absolut normal intr-o tara unde exista libertate de opinie; important e ca oficialii clubului sa tina cont de problemele semnalate si sa incerce sa le rezolve.

panDUR
22nd February 2005, 05:09
Vesti extrem de bune pentru Pandurii. Acestia au invins cu scorul de 2-1 pe castigatoarea Cupei Campionilor din 1991, Steaua Rosie Belgrad. Golurile Pandurilor au fost inscrise de Stefan in minutul 28 iar Trofin a marit avantajul in minutul 42. Sarbi au mai spalat blazonul lor prin golul lui Tintor in minutul 83. Steaua Rosie a folosit toata echipa in afara deRandevolic, Stoijanovic si Pantelic, care au fost accidentati. De la Pandurii au lipsit Arcanu si Vinti-gol, care sunt accidentati.
Emil Sandoi, acest om care a reusit sa faca cunoscut fotbalul gorjan in sfarsit si peste hotare, mai pregateste un meci cu o mare echipa,dar deocamdata nu i se stie numele.

BRAVO PANDURII, BRAVO BAIETI. VA MULTUMIM CA NE FACE-TI SA FIM MANDRII DE VOI.

bog_tom
22nd February 2005, 08:20
asa este.

stirea a fost "publicata" de Pacala - http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=206560&postcount=85 :ok:

panDUR
14th April 2005, 15:32
Ne asteapta un meci foarte important la Petrlolul Ploiesti de unde trebuie sa venim cu toate cele 3 puncte pentru a ne mentine in coasta Sibiului.
Plecarea la Ploiesti se va face cu 3 autocare sambata la ora 3:00 din fata Autogarii Targu Jiu

panDUR
23rd May 2005, 18:34
I-am facut si pe inganfatii de la Sibiu. :yeah: :evil: Daca nu pierdeam 2 puncte la Urziceni acum nu se mai punea problema promovari :mda: . Otopenii nu au nci o treaba cu divizia A :ciocan: . Nu au fata de divizia A :rosu: .
Hai Pandurii /hello /hello /hello

panDUR
29th May 2005, 23:39
Cine e pe primul loc..... /hello Pandurii e... /hello Pandurii e..... /hello :yeah: Suntem cei mai buni din Romania, suntem gorjeni si intodeuna v-om striga HAI PANDURII /hello .
:yeah: Cand rasare soarele pe vale, noi venim la stadion, sa vedem echipa noastra mare, pe Pandurii fanion. /hello
Hai Pandurii, cu promovarea. /hello :ok:

panDUR
1st June 2005, 00:26
Cum vi s-au parut cei 800 de suporteri din meciul cu Dinamo II. Dinamo I are tot cam atatia suporteri acasa.

panDUR
6th June 2005, 20:07
Plecarea in deplasarea de la Severin, pentru ultimul meci in divizia B al Pandurilor se va face cu 6 autocare(deocamdata, s-ar putea sa fie suplimentate) sambata dimineata, la ora 7.00, din fata Autogarii Targu Jiu. Se vor face opriri(in limita locurilor disponibile in autocare) pentru a lua si suporterii care se gasesc pe traseu pana in orasul Motru.
Va asteptam sa fiti alaturi de Pandurii in eventualitatea unei promovari istorice in divizia A.

bog_tom
7th June 2005, 04:13
Pentru meciul promovarii, invazie de gorjeni la Severin ! Peste cinci mii de suporteri ai pandurilor sunt asteptati la ultimul meci al echipei lui Sandoi

90 de minute ne despart de realizarea unui vis. Un vis care poate deveni realitate, pe care judetul nostru o asteapta de foarte multa vreme. Promovarea echipei Pandurii in Divizia A poate fi evenimentul anului in judetul Gorj, insa mai este de jucat un meci. Ar fi nedrept, ar fi nemeritat si nu in ultimul rand ar fi o prostie sa pierdem o promovare in fata unei echipe ca si retrogradata. Însa, meciul va fi foarte greu, iar fotbalistii targujieni au nevoie de sustinerea publicului.


Suntem primii si la public

La ultimele doua meciuri de pe teren propriu, Pandurii a avut o medie de 12.500 de spectatori, cea mai mare din esalonul doi. „Am auzit ca la meciurile voastre vin in medie zece mii de spectatori. Daca e adevarat, atunci meritati sa promovati. Fotbalul mare se joaca cu spectatori, pentru spectatori. E pacat ca unele echipe n-au spectatori si joaca in Divizia A”, spunea saptamana trecuta fostul international Florin Prunea. Fara discutie, intr-un top al numarului de spectatori in acest campionat la meciurile de pe teren propriu, Tg-Jiul ocupa prima pozitie cu o medie de opt mii de spectatori, fiind urmat de Sibiu cu sapte mii de spectatori. Unul dintre antrenorii ultimei echipe care a jucat la Tg-Jiu, Marian Oprea, de la Rapid II, chiar semnala faptul ca „aveti un public de exceptie, de Divizia A. Dragostea si rautatea pozitiva a publicului ajuta echipa dumneavoastra in momentele de cadere, iar daca ar fi sa fac o comparatie cu ce se intampla pe alte stadioane din Divizia B, pot spune ca este ceva de vis. La Sibiu lumea e mult mai linistita, pe cand aici e o placere sa joci intr-o astfel de atmosfera”.


Cinci mii de gorjeni la meci

La Tg-Jiu, echipa de fotbal este foarte indragita, iar promovarea se joaca sambata la Severin. Targujienii depind de meciul de la Severin si, chiar daca mai sunt patru zile pana la acel meci, toti gorjenii vorbesc numai de eventuala promovare istorica a pandurilor. Si cum meciul decisiv se joaca la numai cativa zeci de kilometri de judetul nostru, este de asteptat ca un numar destul de insemnat de suporteri sa ia cu asalt tribunele Municipalului din Severin. Ieri, in Tg-Jiu circula o informatie cum ca nu mai putin de 20 de autocare din Rovinari vor pleca sambata spre Mehedinti, iar alte mijloace de transport in comun vor pleca si din Tg-Jiu, Motru si Matasari. „Înca nu am stabilit cati suporteri vom mobiliza la Severin, insa vor fi foarte multi. Pe cont personal sau organizati, important e ca suporterii sa fie langa echipa”, a spus presedintele pandurilor, Marin Condescu. În conditiile in care fotbalistii lui Emil Sandoi au fost sustinuti la meciul de la Bucuresti cu Dinamo II de peste opt sute de fani, este lesne de inteles ca la Severin vor fi mult mai multi. Capacitatea stadionului pe care se va juca partida dintre Building si Pandurii este de 13.000 de locuri. La meciurile de pana acum ale mehedintenilor au asistat in medie vreo mie de spectatori pe meci, astfel ca aceasta echipa nu e prea indragita.

(c) Impact in Gorj - 7 iunie 2005

panDUR
7th June 2005, 08:29
Am spus ceea ce este sigur din Targu Jiu. Daca o sa fie mai multe, cu atat mai bine. Informatia transmisa mai sus a fost obtinuta telefonic de la Valentin Pietanatu, liderul galariei panDURII, ieri (6.6.2005) in jurul orei 14.00. Important este ca sa nu se intample ca la meciulul de la Ploiesti cand au plecat 4 autocare cu putini suporteri, fata de capacitatea a 4 autocare. Mai fac inca odata apel la cei care doresc sa sustina echipa de suflet a Gorjului sa vina intr-un numar cat mai mare pe stadionul din Drobeta Turnu Severin. Nu este o distanta asa mare si Pandurii astepta de la noi toti o puternica sustinere din tribune.
Hai Pandurii

bog_tom
9th June 2005, 04:28
Sorin Vintilescu ar face orice pentru promovare: „As veni pe jos si de la Bucuresti !”

Jandarmii interzic gorjenilor sa se intoarca pe picioare din Severin, pe motiv de securitate

Preconizata promovare a pandurilor in Divizia A, prima din istoria acestui club, are si un pret pe care conducerea si jucatorii il vor plati in mod simbolic: drumul de la Severin la Tg-Jiu va fi parcurs pe jos. Marin Condescu, Emil Sandoi si jucatorii au fost de acord cu aceasta „pedeapsa” de 85 de kilometri, insa din pacate se vor impiedica de refuzul jandarmilor care din motive de securitate nu-i vor lasa pe oficialii gorjeni sa parcurga acest drum. Mai exact, Jandarmeria din Severin a trimis un fax clubului prin care le-a transmis oficialilor gorjeni ca pe teritoriul judetului Mehedinti nu este autorizata o astfel de manifestare. In acest caz, cei de la Pandurii vor fi nevoiti sa vina pe picioare de la Motru. Condescu spune ca nimeni nu poate sa le interzica daca au placerea de a veni pe jos. „E o tara libera si cred ca daca eu vreau sa merg pe jos, atunci ei nu au ce sa-mi faca. E placerea mea si a baietilor, si repet: vom veni pe picioare de la Severin”, a spus Condescu. Mai mult, oficialul pandurist e convins ca „vom promova”.


Asteptam golul promovarii de la Vintilescu

Unul dintre cei mai importanti jucatori ai echipei Pandurii, golgeterul din acest sezon, Sorin Vintilescu, se afla de ceva vreme intr-o pasa mai slaba. „Mai e un singur pas si chiar nu ne mai da nimeni jos de pe prima pozitie, orice s-ar intampla. Cat despre jocul meu sper sa-mi iasa la Severin”, a spus Vinti-gol. Capitanul din tur al targujienilor a venit la Pandurii de la Drobeta Turnu Severin, echipa de care s-a ales praful, desfiintandu-se acum trei ani din pricina problemelor financiare. Acum, Sorin se va reintoarce pe acel stadion cu gandul de a ingropa Building-ul. „Eu am jucat la Drobeta, nu la Building. Nu au nimic in comun aceasta echipa, asa ca… Eu mi-as dori sa castigam acolo pentru a razbuna si alte rezultate negative pe care le-am avut in meciurile directe cu ei (n.r.: 0-2 in campionatul trecut si 1-1 in turul acesta, la Tg-Jiu)”, a spus Vintilescu, care adauga ca „mi-as dori foarte mult sa marchez golul promovarii, ar fi bucuria suprema sa promoveze echipa si sa inscriu in ultima etapa”.


Deranjat de atitudinea lui Mititelu

Referitor la faptul ca Pandurii ar fi singura echipa din Oltenia care ar fi in Divizia A, Vintilescu spune ca „ar fi o satisfactie enorma sa reprezentam Oltenia in Divizia A. Este o multumire pentru ca este si munca mea de trei ani si jumatate la Tg-Jiu. Deja nu ma mai consider craiovean. Sunt craiovean decat in buletin”. Atacurile mizerabile ale lui Mititelu, care prin intermediul unei anumite parti a presei creeaza o stare de tensiune suplimentara, l-au deranjat pe Vintilescu. „Am vazut si eu si ma mir ce scriu unii. Nu stiu de ce este privit ca si cum ar trebui sa fie o obligatie cedarea locului Universitatii Craiova in «A». Universitatea Craiova la ora actuala este in coma, este moarta. Ce facem, murim si noi ca sa ii inviem pe ei? Nu mi se pare corect. Cu toate ca este simbolul Olteniei, nu vad de ce ar trebui sa fim obligati sa ne sacrificam noi pentru ei. Noi am muncit sa ajungem aici, sa munceasca si ei sa revina unde au fost. Si nu cred ca daca va cumpara locul, va fi la fel de iubita Universitatea Craiova. Orice implant sau fuziune nu va da aceleasi rezultate cum a avut Universitatea. Singura sansa ca echipa sa fie iubita in continuare la fel cum a fost e o promovare. Cu bani nu poti cumpara iubirea suporterilor”, a spus realist Vintilescu.


Jucam ca pe teren propriu

Interesul enorm pentru acest joc face ca targujienii sa vehiculeze diferite variante ale numarului de spectatori care vor fi prezenti la Severin. „Sunt convins ca vom evolua pe teren propriu, cum s-ar zice. Din punct de vedere al suporterilor vom domina total tribunele”, isi exprima punctul de vedere cel mai bun marcator al pandurilor in acest campionat, care spune ca nu exista un complex in fata celor de la Building: „I-am eliminat de doua ori din Cupa Romaniei, chiar la ei pe teren. Pornim favoriti la acest joc si trebuie sa ne respectam blazonul. Pentru o promovare as veni si de la Bucuresti pe jos. Chiar as vrea sa se intample treaba asta si sa ajungem luni-marti, sa facem trei zile pe drum, ca-n povesti”, a spus Vintilescu.


Vine si galeria lui Poli

Sambata, la Severin, pandurii vor fi sustinuti si de fanii echipei Poli Timisoara, suporterii timiseni deplasandu-se catre capitala, acolo unde echipa lor va juca finala campionatului cu Steaua. Banatenii vor asista la meciul de la Severin doar o repriza, ei facand acest popas pentru a fi alaturi de cel pe care il idolatrizau pana in aceasta iarna: Romica Buia.

(c) Impact in Gorj - 8 iunie 2005

bog_tom
10th June 2005, 06:18
Sandoi spera sa se bucure impreuna cu gorjenii dupa meciul de la Severin: „In 90 de minute se decide munca de doi ani“


Sandoi este foarte aproape de Divizia A

Pentru antrenorul Emil Sandoi exista doar doua formatii in cartea sa de vizita, Pandurii Tirgu Jiu si Universitatea Craiova. Fostul international si-a facut ucenicia in orasul lui Brâncusi, dupa care a facut pasul pe banca fostei „Craiova Maxima“ pe prima scena, dar nu a rezistat prea mult. S-a intors la Tirgu Jiu si, in doi ani, a reusit sa aduca „pandurii“ la un singur pas de Divizia A, in timp ce echipa care l-a format ca sportiv este deja retrogradata in esalonul secund. Pentru Sandoi, ca si pentru echipa Pandurii, ar fi o premiera promovarea, insa tehnicianul nu pune pret prea mare pe contabilizarea reusitelor sale de pe banca tehnica. „Mai putin ma intereseaza cartea mea de vizita. As fi dispus sa se stearga de acolo promovarea, numai sa promovam“, a spus antrenorul gorjenilor. Sandoi si-ar dori sa se joace cit mai curind posibil un derbi al oltenilor la cel mai inalt nivel al fotbalului românesc: „Eu mi-as dori ca la anul sa fie un derbi al Olteniei, Pandurii - Universitatea Craiova, in prima divizie. Daca vom promova, nu e vina noastra ca nu va fi acest derbi“. Building este singurul obstacol ramas in calea realizarii obiectivului gruparii gorjene, dar echipa lui Sandoi este increzatoare ca il va depasi ca pe toate celelalte. „Nu avem nici un complex in fata vreuneia dintre echipe. Singura echipa care ne-a invins de doua ori in acelasi campionat a fost Sportul Studentesc. Nu avem decit trei infringeri, deci am fost cea mai constanta echipa din serie, chiar daca am avut mari probleme cu accidentarile. Consider ca, daca aveam mai putine accidentari, rezolvam ecuatia promovarii mai devreme“, a opinat Sandoi. Acesta ii gaseste supermotivati pe elevii sai, dornici sa obtina victoria la Severin. „Este prima data cind ii vad pe jucatori la antrenamente mai mult decit conectati. Nu pot sa uit declaratia lui Trapatoni care spunea ca «in 90 de minute se va decide munca de un an». O preiau si eu, cu o mica modificare: «in 90 de minute se decide munca de doi ani». Daca reusim, m-as bucura pentru oras, pentru suporteri, pentru presedintele Condescu si pentru jucatori, cei care au facut un progres rapid de la «C» la «A», iar altii care intrasera intr-un con de umbra si au reusit sa revina“.


Se anunta multi gorjeni la Severin

Clubul Pandurii Tirgu Jiu, impreuna cu sindicatele miniere vor pune la dispozitia gorjenilor care vor sa sustina echipa favorita la Severin mai multe mijloace de transport. Din Autogara Tirgu Jiu vor pleca spre orasul de pe Dunare, de la ora 7.00, sase autocare, iar alte sase vor fi puse la dispozitie sindicalistilor din bazinul minier Rovinari. Trei autocare vor pleca de la Matasari, iar alte sase de la Motru. Mai mule agentii de turism din municipiu oragnizeaza excursii la Severin cu ocazia partidei de fotbal dintre Building si Pandurii Tirgu Jiu. Impresionant va fi, probabil, si numarul celor care se vor deplasa cu mijloace proprii, data fiind distanta destul de mica pina la Severin. „Cei care ne iubesc, si sint foarte multi, vor fi alaturi de noi, iar dupa aceasta etapa o sa ne bucuram impreuna“, a spus Sandoi.


S-au schimbat arbitrii

Comisia Centrala a Arbitrilor condusa de Ion Craciunescu si-a facut un obicei din a schimba nejustificat arbitrii meciurilor in care evolueaza Pandurii Tirgu Jiu. Delegat initial la Severin, Marian Salomir a fost inlocuit cu Cristian Balaj, la fel fiind schimbat si observatorul intilnirii, Marcel Lica luindu-i locul vilceanului Gheorghe Constantin. Nici asistentii nu mai sint aceiasi, Florin Hincu si Eduard Dumitrescu fiind substituiti de Florin Stanescu (Bucuresti) si Traian Marchis (Baia Mare). Si inaintea derbiului cu FC Sibiu, CCA a modificat delegarile, Salomir luindu-i locul atunci vilceanului Berbecaru, spre indignarea antrenorului oaspetilor, Jan Gavrila.

(c) Gazeta de sud - 10 iunie 2005

panDUR
13th June 2005, 21:52
Un vis frumos sa implimit. Am promovat in fata a 7.000 de spectatori gorjeni si nu numai veniti special pentru a asista la acest moment istoric pentru Pandurii. Va multumim tuturor.

panDUR
13th June 2005, 23:57
Pe vant, ploaie si chiar furtuna, galeria "DURII", mereu la inaltime

"Aurolaci...Vagabonzi....Cersetori....Asa au considerat unii de cuvinta sa catalogheze pe membrii galeriei "DURII" in decursul anilor. Cei 60-70 de tineri care au format nucleul galeriei nu au fost niciodata nici aurolaci, nici cersetori, nici vagabonzi.
Daca au parcurs mii de km plecand chiar la orele 22:00 din Targu Jiu, au facut-o pentru a incuraja echipa si nu pentru o bere sau un sadvici. Ce om ar merge pana la Satu Mare, la Baia Mare, pana la Urziceni pentru o bere si un sandvici? Nici unul! Ce om ar merge pana la Satu Mare, pana la Baia Mare, pana la Urziceni simtind in sufletul sau o dragoste imensa fata de echipa Pandurii Targu Jiu? Oamenii din galeria "DURII"! Acestia pe vant, ploaie, ninsoare, ger au fost alaturi de echipa chiar si atunci cand scorul le era nefavorabil. Poate ei sunt singurii care au crezut din momentul in care au intrat in divizia B ca marele vis numit Divizia A se poate realiza. Baietii din galerie prin tot ce au facut nu merita sa fie tratati cu vorbe precum aurolaci sau cersetori, merita sa fie iubiti de un oras, un judet intreg. Ei au crezut...De multe ori au determinat si pe jucatori sa creada, iar la Severin au convins sapte mii de oameni, la scorul de 1-0 pentru gazde, sa strige in cor HAI PANDURII ! Bravo baieti ! Vali Peptanatu, Laurentiu Arcanu, Costica Negrici, Radu Popovici (nota mea: Primaru'), Costica Romanescu, Mihai Rusu, Sumudica (nota mea, Baiatu cu toba), nea Mihai, Tataia (nota mea, Scoarta), Vasi, Ba-bau (nota mea, Florin Cirstea), Valceanu, Zamora, Inginerul,( nota mea, si cu voia dumneavoastra Ozy, adica subsemnatul, BYZON) si toti ceilalti merita aplaudati de tot stadionul la primul meci in divizia A"

Rica Macesanu

Informatia Gorjului, numarul 287, 13-19 iunie 2005

PS
Ceea ce este scris in paranteze imi apartine.

panDUR
22nd March 2006, 01:46
"Conducerea echipei Pandurii nu va pune la dispoziţia galeriei nici un mijloc de transport. „Distanţa între Târgu Jiu şi Iaşi este foarte mare şi este obligatoriu să facă o oprire, iar fondurile financiare sunt reduse. Am discutat cu liderii galeriei şi cred că au înţeles situaţia”, spune directorul general al pandurilor, Viorel Temelescu.":rosu: :headbang: Impact in Gorj Nr. 807, Miercuri 22 Martie 2006
Vai domnule Tembelescu, un motiv mai plauzibil nu ati gasit. Ca de exemplu, sa fi spus, ca s-au stricat toate autocarele, microbuzele, tractoarele, carutele si roabele din Gorj:o: . Asa cum am mai spus acest motiv era mult mai bun decat cel dat de VIOLel Tembelescu. Daca se faceau opriri acestea se faceau pe bani nostri. Ma refer la mancare. Asa ca nu stiu la ce se refera dl. Temelescu alias Tembelescu. Poate se refera la cazare.... :happy :happy ....niciodata, de cand tin eu cu Pandurii, si sunt ceva ani buni, galaria nu a fost cazata nicaieri, NICIODATA. Noi noptile si zilele le facem pe autocar, doar pentru o singura iubire, Pandurii Targu Jiu/hello /hello /hello . In acest sens, dovada este faptul ca, in retur, la meciul cu FCM Bacau, au fost puse la dispozitie 3 microbuze care au fost toate pline. Si nimeni nu a mai cerut cazare. Unde sunt fondurile Pandurilor d-le Temelescu? Nu cred ca Pandurii trec printr-o criza financiara, atat de grava, incat sa nu poata pune la dispozitia suporterilor un autocar in stare buna. Asa stie conducerea sa-i rasplateasca pe cei care sustin neconditionat(iarna, vara, zi, noapte) echipa? Rusine domnule Condescu, rusine Temelescule. Si asta pentru ca nu am facut pe aplaudacii, la adresa "marelui" mos Hizo:rosu: , cand echipa, in 2 meciuri a primit 3 goluri si nu a marcat niciunul, de puncte nici nu se mai pune problema. Poate in minus la adevar. Si asta in conditiile in care, Jiul, Otelul si Vasluiul(da, Vasluiul) au obtinut deja cate 3 puncte, chiar 4.
Trezirea !!!!!:ciocan:

panDUR
23rd March 2006, 03:20
"DURII se duc la meci
Liderii galeriei Durii susţin că vor merge la Iaşi, deşi cei din conducerea echipei nu au pus la dispoziţia fanilor nici un autocar pe motiv că distanţa este prea mare. „Plecăm pe banii noştri. Suntem 60 de suporteri care vom urma această echipă pe orice stadion din ţară. Am fost noi la Satu Mare care este mai departe decât Iaşiul, aşa că ar fi culmea să nu mergem la Iaşi. La o adică vom merge şi cu trenul, nu este nici o problemă”, a spus liderul galeriei DURII, Vali Peptenatu."

Impact in Gorj Nr. 808, Joi 23 Martie 2006


Nu este nici o problema. Daca clubul nu poate sa sustina galeria cu fonduri nici pentru motorina macar, o sa mergem pe bani nostri la Iasi. Cu trenul, cu autocarul, cu avionul, cu elicopterul, cu tot ceea ce va putea fi folosit. Pentru Pandurii mergem si cu roaba daca e nevoie. De ce crede Tembelescu ca distanta ar fi un impediment pentru noi. Ca sa vezi, cat ne "iubeste" Tembelescu , isi face griji ca nu v-om avea unde sa oprim. Vai, saracii suporteri, vor dormii pe autocar. Mai bine ii lasam acasa, ca si asa echipa merge ca unsa, nici nu mai are nevoie de suporteri. Chiar ca nu mai are. Mercenarii adusi de tataia Hizo de prin Serbia nu joaca pentru suporteri. Ei joaca doar asa, sa se afle in teren si sa zica ca au jucat in divizia A si sa isi ia banii pe care nu ii merita sub nici o forma. Bani munciti cu sudoare de mineri. In sfarsit Perisici va juca, etapa aceasta, acolo unde il plaseaza valoarea lui, in divizia C.

Sergio_D
24th April 2007, 14:50
Wow... un thread dedicat maretei galerii a Pandurilor - DURII ! :yeah: :lol:

Ca o mentiune... jenant faptul ca la meciul cu Farul, galeria constanteana, desi mai mica, s-a auzit mult mai bine decat cea a Pandurilor, care erau si mai multi... :sleep:

Balaci
24th April 2007, 14:52
daca nu le-a dat condescu sa manance...

Gorjan
27th April 2007, 12:29
daca nu le-a dat condescu sa manance...

Celor din tribune le-a dat....chiar nu s-au auzit deloc...am inteles, le-a dat seminte sa roada si sa taca. De cat sa comentati de pe margine mai bine veniti in galerie, sa ne facem auziti. :P

TaciAcolo
27th April 2007, 12:33
daca nu ar fi niste... specimene ce sunt pe acolo probabil ar venii mai multi

Balaci
27th April 2007, 12:42
@Gorjan:am fost la Cluj in galerie si am vazut destule:rolleyes:

*Coco*
27th April 2007, 12:47
Numai aurolaci in galerie acolo...:headbang: :headbang: Decat galerie din asta mai bine deloc sa te faci de ras in toata tara...Cu niste aurolaci care nu au ce manca si vin sa bata din palme pentru un pateu

TaciAcolo
27th April 2007, 12:50
in divizia b acum 3-4 ani era altfel ..tin minte ca am facut cateva deplasari frumoase la cluj ..timisoara (6-0 pt pandurii:P) medias..era altceva din pacate niste baieti au plecat

Sergio_D
27th April 2007, 16:55
Pe astia ii avem, cu astia mergem inainte. :rolleyes:

Gorjan
30th April 2007, 05:45
Numai aurolaci in galerie acolo...:headbang: :headbang: Decat galerie din asta mai bine deloc sa te faci de ras in toata tara...Cu niste aurolaci care nu au ce manca si vin sa bata din palme pentru un pateu
Vreau si eu datele acestui individ pentru a il chema in judecata sa faca dovada celor afirmate mai sus. Fac parte din galeria DURII din anul 2002. Coco, iti cer sa imi dovedesti ca EU,student si cu o buna situatie materiala, "vin sa bat din palme pentru un pateu".

Gorjan
30th April 2007, 06:06
Admit totusi ca in galerie sunt si unele elemente care nu fac cinste dar asta este situatia...daca suporteri "binevoitori" ca cei de aici nu vin in deplasari si usor usor aceste elemente sa fie indepartate. Asta nu inseamna ca galeria este asa cum zic unii pe aici. Vorbiti de faptul ca s-a dat mancare in deplasari.Ce vi se pare asa de anormal ca galeria sa aiba mancare la ea?Oricum in ultima vreme s-a renuntat si la acest lucru. Acum fiecare isi vine cu pachet sau bani de acasa pentru mancare.
Cred ca toate galeriile au cu ele provizii si nu face nimeni galagie ca se duc pentru mancare. Sunteti penibili cei care sustineti asta si trebuie sa demonstrati ca este asa.
Coco, macar noi suntem platiti de catre club, asa cum zici tu, cu mancare ca sa aplaudam, dar de ce nu te uiti la unii de la U. Craiova care sunt platiti sa denigreze si sa injure echipa de catre mafioti.
Nu spun ca nu s-a dat mancare de catre club in deplasari, dar a ajunge sa spui ca mergem pentru un pateu si doar pt ala, e de-a dreptul penibil si inca mai astept scuzele de rigoare.
Cu astfel de aprecieri, dupa tine, oricine ar incuraja Pandurii ar face-o pentru un pateu.
Degeaba spunem noi ca este medie buna de spectatori la meciurile Pandurilor.....se imparte la 2 pentru ca in deplasare Pandurii nu este sustinuta decat, spui tu, de niste aurolaci si fomisti:angry: .

*Coco*
30th April 2007, 10:25
Nu m-am referit ma la toti...Da 2-3 batrani de ii luati din gara de ii vad prin oras cersind si prin deplasari cu voi aia nu sunt ma aurolaci?Ce vrei sa imi spui ca aia vin cu voi in deplasari ca iubesc Pandurii?Vin ca sa manance si ei ceva sa nu mai milogeasca:headbang: Si ce brigada sunteti ma voi?Aveti vru`n steag facut de voi?Voi sunteti la mila conducerii...Tot ce aveti steaguri,fanioane le aveti de la club...(acuma sa nu vi sa imi spui ca sunt facute de voi, ca se vede clar ca sunt de la club dupa inscriptile cu CNLO sau SNLO).
Si nu ma intereseaza ma pe mine ca esti tu student cu situatie materiala buna,poate nu o fi cazul tau,poate tu vi ca iubesti echipa si canti,dar pentru ceilalti aia vin ca n`au ce manca...
Asta-i parerea mea poate si a celorlalti ce suntem din Tg-Jiu de pe forum depsre aceasta brigada(daca o pot numai asa) "DURII" si nici in ruptul capului nu poti sa ne-o schimbi!!!

TaciAcolo
30th April 2007, 10:34
nu e chiar asa coco ...cine le zice fomisti ?? aia care stau in tribuna si tot meciul mananca seminte.
Eu am tot respectul pentru ei si pentru Vali ca de 6 -7 ani..avem galeria asta asa cum e ...cum a spus si Gorjanu daca ar mai venii cineva acesti"aurolaci" cum zici tu Coco nu ar mai venii.