PDA

View Full Version : Anti-manele...



Cainele
31st May 2005, 21:20
haideti sa infieram subcultura , acest gen muzical care cel putin mie imi provoaca sila si dezgust...
Unii chiar se cred "adevarati" cand asculta si fredoneaza (cu accent tipic tziganesc si cu agramatismele de rigoare) "sunt smecher" , "am bani" , "am femei" , "sunt in puscarie "...
Oare nu sunteti satuli destul de pe strada, de muzica infecta care ne irita urechile din cate o masina "mai socotita"...e chiar culmea...asculta romanii "la greu " muzica tziganeasca...Rushine....vrem Europa...dar ramanem in Rromania....mult timp :headbang:

ADelPiero
31st May 2005, 21:41
caine, nu`ti place ?! nu asculta !!! ... gusturile nu se discuta !

Cainele
31st May 2005, 21:44
nu e vorba de gusturi Adelpiero , e vorba de subcultura care afecteaza in momentul asta Romania si o transforma in Rromania...cu "toleranta" nu ajungi niciunde...ti se suie toti in cap....ai destule exemple in mediul inconjurator... d c oare ne fac tzigani toti pentru ca in ultimul timp unii dintre noi au adoptat cu "mandrie" gesturile tipic tziganesti , muzica , subcultura etc...deci TOLERANTA ZERO

Mihaela
31st May 2005, 22:15
Manelele sunt muzica de suflet a unora. A "infiera" manelele inseamna a jigni pe oamenii aceia. E usor sa privesti de sus si sa judeci pe unii sau altii. Fiecare asculta ce-i place, problema e doar cand incearci sa fortezi pe altii fie sa asculte fie sa nu asculte manele sau orice alt gen.

Mihai
31st May 2005, 22:21
Da cand bubuie casetofonul tiganului de la colt cu Guta si Adrian Minune... ce mai eee
Sau cand se opreste Mertzanu la stop si se zguduie tabla de pe bolid :D

realmadrid.com
31st May 2005, 22:36
Nu stiu de unde am auzit...dar Radu Filip...sta deasupra lui Cheloo de la Parazitii :D
In melodia "Fuck You Romania", Ombladon zice "Privesc cu lupa cum imi sare-n brate supa/ Cind se-aud manele de la taranul de deasupra"..la Radu Pilif se referea :)
Si el ii interzice pe Paraziti si pe La Familia...acum se explica :D

Cainele
31st May 2005, 22:39
@realmadrid.com
Ralu Filip , nu Radu ...:D

Mihai
31st May 2005, 22:46
vrei sa zici ralu Pilif :D :pace:

desdemona
31st May 2005, 22:58
Da cand bubuie casetofonul tiganului de la colt cu Guta si Adrian Minune... ce mai eee
Sau cand se opreste Mertzanu la stop si se zguduie tabla de pe bolid :D
Sau in taxi........ :sleep: :evil:

realmadrid.com
31st May 2005, 23:17
@realmadrid.com
Ralu Filip , nu Radu ...:D

Radu Pilif...asa-l alinta "prietenii" :drak:

ADelPiero
31st May 2005, 23:19
hehe ... asta cu taxi ... il astept in statie pe unu care baga si viteza si manele :D
daca e sa stau 1 ora pana vine ala, stau :D

realmadrid.com
31st May 2005, 23:24
Ai grija....ca din cauza manelelor nu aude claxonul de la tir-ul care vin din partea dreapta :D...e riscu tau daca te urci :D

Leo_
31st May 2005, 23:25
Si viteza si manele...sa mori pe muzica frumoasa, nu? Ce zici, lui DelPiero i-ar place manelele?

Mihaela
31st May 2005, 23:28
Fara suparare, asa e romanul. In loc sa dea vina pe politie sau jandarmi ca nu-si fac datoria sa pastreze nivelul poluarii fonice in limite normale sau sa ceara taximetristului sa opreasca casetofonul prefera sa "infiereze" manelele fara rost. Indiferent ce s-ar spune, oamenii tot o sa asculte ce le place. Si problema nu sunt manelele ca gen muzical ci comportarea unora care ne agreseaza cu ele. In plus si noi suntem de vina ca deseori nu luam atitudine cand se intampla asta.

Marquise MGP
31st May 2005, 23:35
mai cultivatilor...mai educatilor...mancavas gura voastra de patroni ... ia luati voi o bucata de la A-tentat sa verificati cultura tziganeasca :D :D

Sa moara dusmanii mei

Stau Cu banu`n fatza ta
Tzi se rupe dantura
Cainele nu mi`l alini
Si`acum doarme Prin Vecini.
Stau Cu banu`n fatza ta
Tzi se rupe dantura
Cainele nu mi`l alini
Si`acum doarme Prin Vecini.
---------------------------------
REF:
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faiantza.
----------------------------------
Ai par pe picioare
Pe limba si pe dinti
In loc de crema
Iti dai pe fatza cu pasta de dintzi
Pe acasa nu mai treci
Ai uitat de parinzti
Esti fetitza de fetitza
Te-ai apucat sa faci dintzi
Ai vrea un loc perfect ca sa faci o socoteala
Eu iti dau Trabantul meu
Proprietate personala
Nu faci nici cat hartia mea de la baie
Cu ea ma sterg la (cur)
Cu tine ma sterg la (coaie).
------------------------------------
REF:
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faiantza.
-------------------------------------

Te bat, sa fi a dracu si tu nu ma crezi
Am batut`o si pe Sava Alina
La proTV la Stele Verzi
Casa in pamant iti fac cu usa in tavan
Cu vedere la crucea
Lui Pavel Stratan.
Are 8 buze, bluze rupte, maltz sub buze
Trage-o de buza can` te-atzata sa s`amuze
Desi e matza ca e larga sa se sparga
E tot ce vrea si am sa-i dau Caras cu barba.
---------------------------------------
REF:
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
Azorica Si Grivei
Daca l-am vazut pe Zdreantza
E`n baie pune faïantza.

:D :D :D :D :D :D :D :D

ADelPiero
1st June 2005, 00:01
altele mai ai ? :D
vreau sa adorm bine dispus in noaptea aceasta ;)

Cainele
1st June 2005, 09:52
Astia ma fac sa postez versuri de la Brigada de Asalt , DJ ADOLPH , Rahowa .s.a. :D

Emil_Calinescu
1st June 2005, 10:37
Nu inteleg ce va enerveaza ca unul pune in masina sa manele.E dreptul fiecaruia sa asculte ce vrea in masina lui.Iar cu Taxiul problema se poate rezolva:daca nu iti place tipul ca e manelist, te urci in alt taxi.Simplu.Dar eu nu prea gasesc taxiuri cu manele.
Iar pt ca ziceti ca e subcultura, atunci cum va explicati ca unele manele au succes in occident?Unde, nu-i asa, sunt oameni culti ca asculta rock sau house.

Utilizator
1st June 2005, 11:35
Un amendament la ceea ce spune Emil: cand ma urc in taxi ma astept ca sa fiu respectat, nu iti face nici o favoare, e un serviciu platit de tine.

Intr-adevar in multe taxiuri si eu a trebuit sa suport gusturile manelistice ale soferului. De cateva ori am insistat sa opreasca tortura si de fiecare data, cred ca nu intamplator, cursa a costat cam cu 40-50% mai mult decat normal.

Manelele nu sunt specifice nici macar tziganilor din Romania, muzica lor lautareasca e de mii de ori mai frumoasa si mai valoroasa decat turcismele adaptate la noi. Uitati-va numai cum arata un grup de persoane ce danseaza pe manele (inclusiv la TV mai aveau odata asa ceva) si o sa vedeti cat de nefiresc arata pentru romani. Uitati-va la cei ce sunt fani manele din lumea fotbalului:Becali, Borcea, Gheara etc.

Maneaua e un gen muzical care a omorat muzica lautareasca si de petrecere (mai sunt cativa lautari si aia batrani), a afectat muzica po****ra si influenteaza inca muzica de dans romaneasca.

Mihai
1st June 2005, 12:03
Iar pt ca ziceti ca e subcultura, atunci cum va explicati ca unele manele au succes in occident?Unde, nu-i asa, sunt oameni culti ca asculta rock sau house.

Cine a zis ca sunt oameni culti aia care asculta rock sau house? :o:
Manelele au succes in occident tot la "baietzasii" nostrii care au "afaceri" pe acolo.

Zebrone
1st June 2005, 14:52
Maneaua este o mostra de balcanism in stare pura proliferata de asa zisi muzicieni cu 3 clase si alea la FF. E mult spus muzica.

Marquise MGP
1st June 2005, 15:13
cum puteti spune asa ceva despre manelisti? ... ati citit versurile pe care leam pus? ... ati vazut cat de profunde si pline de semnificatii sunt ?....thats a masterpiece nu creatia unuia cu 3 clase...romanii astia nu pricepe muzica de calitate ... nu asa ermil ? :D :D :D

Cainele
1st June 2005, 15:23
cum puteti spune asa ceva despre manelisti? ... ati citit versurile pe care leam pus? ... ati vazut cat de profunde si pline de semnificatii sunt ?....thats a masterpiece nu creatia unuia cu 3 clase...romanii astia nu pricepe muzica de calitate ... nu asa ermil ? :D :D :D

profunde? da daca le asculti din racoroasa Jilava
:ok:

realmadrid.com
1st June 2005, 16:59
Cine a zis ca sunt oameni culti aia care asculta rock sau house? :o:
Manelele au succes in occident tot la "baietzasii" nostrii care au "afaceri" pe acolo.

Mihai, rock...nu heavy-metal...
Rock-ul este frumos...si multi oameni il asculta..
Un sondaj facut acum cativa ani in SUA...arata ca 60% dintre cei care au facultatea terminata asculta rock....

Emil_Calinescu
1st June 2005, 21:31
cum puteti spune asa ceva despre manelisti? ... ati citit versurile pe care leam pus? ... ati vazut cat de profunde si pline de semnificatii sunt ?....thats a masterpiece nu creatia unuia cu 3 clase...romanii astia nu pricepe muzica de calitate ... nu asa ermil ? :D :D :D

Nu versurile sunt cele mai importante.CUm nici la house nu conteaza versurile.Cat despre cum arata cei care asculta manele, e problema lor.Nu ma intereseaza ca am aceleasi gusturi cu Borcea sau Gigi Becali.E problema fiecaruia ce asculta.De ex, il vedeam pe Gigi ca asculta hip-hop.Asta inseamna ca tot cei ce asculta hip-hop sunt cu mintea lu Gigi?

Triphat
1st June 2005, 21:53
Oamenii nu trebuie judecati dupa muzica care o asculta... Multa lume zice ca e anti-manele dar pe la chefuri se rup pe acest gen de muzica... oricum.. manele -> shit!

andreiush
1st June 2005, 22:02
Triphat... la chefuri, toti, dupa ce se rup o dau pe manele:D

ADelPiero
1st June 2005, 22:55
Rock-ul este frumos...si multi oameni il asculta..

rock ?! :jerk: !!!
cand vreau sa ma doara capul, ascult 2 minute rock si se rezolva...
eu nu inteleg nimic din ce "canta" (mai bine zis urla) aia... :rosu:

Al Dracu
1st June 2005, 23:39
Asta cam asa e! Nici io nu ii inteleg pe latzoshii aia care urla si chinuieshte chitarile alea! Ce le-or place unora dintr-o kestie din care nu intelege nimic?
Maneaua frate adevaraciune! Zice cintaretzu pa sufletul omului! Intelegi adica. Iesti suparat baga Vali da dor si jale, te-a lasat nevasta destupi sticla de rachiu si schimbi pa Adrian. Duci femeia la local pa ce muzica s-o vrajesti? Pa Metallica?
Te unge pa suflet maneaua vere! Maneaua ie muzica veche, da traditie ca cinta si Farimita Lambru manele de dadea bunicu cu sapca dupe ciini.

realmadrid.com
1st June 2005, 23:52
rock ?! :jerk: !!!
cand vreau sa ma doara capul, ascult 2 minute rock si se rezolva...
eu nu inteleg nimic din ce "canta" (mai bine zis urla) aia... :rosu:

La tine muzica inseamna manele...restu' nu se pune...
ROCK....nu Heavy-Metal...ai ascultat Metallica cu Nothing else matthers, Guns n' Roses cu Don't Cry, November Rain..., Nirvana...?
Ai auzit de formatile astea macar ?

Marquise MGP
1st June 2005, 23:59
pentru cei ce ma iubeshte...mam nascut ca sa fiu peshte :D :D

ia ziceti voi cum sa nuti planga imina de fericire la o bucata ca asta...si daca mai ai si sticla de poshirca langa tine...efectul e garantat :D :D

liviu guta&florin peste&Mr juve-iara beau


Lume lume,Liviu revine in forta alaturi de Florin Peste si Mr.Juve .........vin-o pe sistem
hai ..ia....hei ....ia

Iara beau iara beau sa ma imbat
Iara beau iara beau
Ma duc acasa si sparg tot
Iara beau iara beau!(bis 2)

Lasa lasa c-am sa-i beau
Ca am de unde sa-i dau
Daca beau nu e belea
Oricum garda nu ma ia!

Asa ca tzac pac,
Da ma duc inca una si ma duc
Asa ca tzac pac,
Tot ma duc inca una si ma duc
Inca una k nu strica
Firar mama ei de sticla!
maaaaaaaaaaa

hai baietiiiiiiii.....

bum bala bum bala bum bala
bunga bung bum

Dau cu vin s-apoi cu bere
Si sa-mi zica cineva
Ca asta nu-i o placere
Ca sa fie treaba inchiata
Bag tarie
Las` sa beau ce-mi place mie
Ca nu beau pe datorie
Ca eu apapapot sa abababeau
Dintr-o miscare toate sticlele le iau
Tzac pac sunt cetateanul
Turmentat
Cel mai original baiat...cand sunt beat

Las` sa beau sa beau cat pot Ca bani nu-i mai suport
Las` sa beau sa beau cat pot Ca bani nu-i mai suport
Am sa beau ce-mi place mie
Ca nu beau pe datorie!

Asa ca tzac pac,
Da ma duc inca una si ma duc
Asa ca tzac pac,
Tot ma duc inca una si ma duc
Inca una k nu strica
Firar mama ei de sticla!
maaaaaaaaaaa
hei hei hei hei hei..hei hei...................

Apa nu beau ca ma otravesc
Mi-e frica sa nu ruginesc
Apa nu beau ca ma otravesc
Mi-e frica sa nu ruginesc
Nu stiu treaz cum o mai fi
Ca eu beau noapte si zi

Asa ca tzac pac,
Da ma duc inca una si ma duc
Asa ca tzac pac,
Tot ma duc inca una si ma duc
Inca una k nu strica
Firar mama ei de sticla!
maaaaaaaaaaaaa
hai....eeeeee......hei.......aaaaaaa.....hei

Asa ca tzac pac,
Da ma duc inca una si ma duc
Inca una ca nu strica
Firar mama ei de sticla
Asa ca tzac pac,
Tot ma duc inca una si ma duc
Inca una k nu strica
Firar mama ei de sticla!
maaaaaaaaa


cititi versurile ca fac toti banii...creca o sa le postez pe bancuri deacuma ca eu crap de ras cand le citesc :D :D :D

ADelPiero
3rd June 2005, 03:04
La tine muzica inseamna manele...restu' nu se pune...
ROCK....nu Heavy-Metal...ai ascultat Metallica cu Nothing else matthers, Guns n' Roses cu Don't Cry, November Rain..., Nirvana...?
Ai auzit de formatile astea macar ?

nu vad unde am scris ca muzica=manele... sunt si alte genuri de muzica pe care le ascult, nu numai manele...
cand ma duc la un chef, pe manele dansez si pe restul mananc si beau :D

nu, .com`ule, nu am auzit ... sunt de pe platena PLUTO ... nu traiesc pe aceasta lumea ...

Marquise MGP
3rd June 2005, 03:31
@ cainele

ba caine ... grija mare la limbaj...macar atat iti cer, ca de gandit vad ca nu gandesti...nuti explic ca se pare ca nu esti in stare sa pricepi...hai pa.

ADelPiero
3rd June 2005, 21:17
Marquise MGP:
bah moldovene esti jalnic...m-ai "secat" cu tziganiile tale postate...
"copilului minune/
sa io dam la m***"


vad ca nu te`ai uitat la stiri :evil:
nu mai e copilul minune ... :galben: ... la urmatoarea greseala iei :rosu:

Paul
3rd June 2005, 23:24
Mai , sa v`o zic pe aia dreapta , eu unul nu am preferintze muzicale bine conturate , sa fiu genul care zic : ok numa house , sau numai rock :o: (in nici un caz ) sau stiu eu ce gen , ascult cam ce pica ... insa la cate`n chef dupa n-spre pahare , manelele merg cel mai bine.

Insa nu vad unde e incultura in aceste manele ...
E o muzica de nota 10 :ok:

Si acum fara numar de la Paul : /OLE/

Suparat ,
suparat sunt doamne numai suparat,
Mult necaz este in jur ...multa minciuna,
Iar se`aduna norii a furtuna .

In viata mea nu`s toate chiar la locul lor,
Dar ceva nu pot uita usor.
In viata mea nu`s toate chiar la locul lor,
Printre atatea rele bune
Sunt un trecator prin lume.

Suparat ,
Suparat sunt doamne numai suparat,
Mult ma intreaba lumea ...cum e ...ce`i cu mine ?
Eu le spun c`ar fi loc de mai bine .


Suparat ,
Suparat sunt doamne numai suparat,
Multi din prietenii in care am crezut,
Repede si ieftin m`au vandut.

Suparat ,
Suparat sunt doamne numai suparat,
Multi din prietenii in care am crezut,
Repede si ieftin m`au vandut.

In viata mea nu`s toate chiar la locul lor,
Dar ceva nu pot uita usor.
In viata mea nu`s toate chiar la locul lor,
Printre atatea rele bune
Sunt un trecator prin lume.

Suparat ,
Suparat sunt doamne numai suparat,
Suparat am fost si suparat voi ,
M-au tradat fratii si prietenii.

Marquise MGP
3rd June 2005, 23:39
ai citit si versurile puse de mine?...incearca sa extragi ceva cultura din ele si te felicit :D

Paul
3rd June 2005, 23:55
n`am rabdare ,dar in versurile expuse de mine se intalneste un motiv literar des intalnit;

In principal tradarea, condamnata inclusiv de biblie :evil: ...

Dary
4th June 2005, 01:11
Mie imi plac manele si dak ai si o sticla langa tine ai parte de cea mai frumoasa seara.
Iti mai trebuie doar persoana iubita.
Si totul e ok

Paul
4th June 2005, 01:59
Mie imi plac manele si dak ai si o sticla langa tine ai parte de cea mai frumoasa seara.
Iti mai trebuie doar persoana iubita.
Si totul e ok

Nop ,manelele merg bine alaturi de gasca :drak: , poate alaturi de amanta :D

Marquise MGP
4th June 2005, 02:19
n`am rabdare ,dar in versurile expuse de mine se intalneste un motiv literar des intalnit;

In principal tradarea, condamnata inclusiv de biblie ...

si in a mele tot un motiv literar se gaseste...condamnat de toata lumea...se numeste : prostie :D :D

Paul
4th June 2005, 17:36
Domne` daca nu intelegi profunzimea versurior sa fii sanatos :D ;

Iris
6th June 2005, 19:45
Fara toleranta nu ajungi nicaieri. Subcultura nu este un lucru negativ; poate deviant dar nu negativ.
Nici eu nu ma omor dupa tigani si mi se pare aiurea ca unii incearca sa le copieze gesturile si stilul de viata. Totusi e optiunea lor.
Cat despre manele, majoritatea sunt furaciuni de pe la vecinii balcanici si de la arabi. Piesele la origine sunt muzici traditionale. Acum ca ele sunt asociate cu niste versuri penale, e vina anumitor "interpreti" care asa inteleg ei viata...

Heinrich
22nd August 2005, 15:05
Va deranjeaza cu adevarat manelele? Nu mai suportati cand taranul de deasupra baga maneaua la maxim la 2 dimineata? Atunci intrati pe acest forum:http://antimanele.sapte.ro/forum/index.php :yeah: :D :drak: :yeah:

Utilizator
22nd August 2005, 15:31
Fara toleranta nu ajungi nicaieri. Subcultura nu este un lucru negativ; poate deviant dar nu negativ.
Nici eu nu ma omor dupa tigani si mi se pare aiurea ca unii incearca sa le copieze gesturile si stilul de viata. Totusi e optiunea lor.
Cat despre manele, majoritatea sunt furaciuni de pe la vecinii balcanici si de la arabi. Piesele la origine sunt muzici traditionale. Acum ca ele sunt asociate cu niste versuri penale, e vina anumitor "interpreti" care asa inteleg ei viata...


De acord cu tine 100% Iris :ok:
Dar sa nu uitam ca daca nu se actioneaza pentru schimbarea gusturilor vom ramane cantonati in acest nivel. Din pacate cultura manelelor nu este sustinuta doar de cei care canta acest gen ci si de programele de televiziune care se aliniaza acestui gen: umor a la vacanta mare, emisiunile de barfe gen de 3xfemeie, chiar si Teo etc. Cultura mass-media este de cea mai joasa calitate si din pacate conserva nivelul scazut de civilizatie a unor largi mase de romani. Dar probabil ca in timp vom mai evolua...
Oricum masurile directe, restrictive nu vor avea decat efect contrar.

Darkslowstar
22nd August 2005, 15:34
La ora actuala Teo e cea mai mare promotoare a manelelor, nu de alta dar in emisiunea ei poti sa intalnesti intotdeauna manelisti.
Heinrich, si daca vecinul da manele la max la 2 noapte si vin la tine pe forum imi gasesc linistea? Eu stiu o solutie mai buna si mai contondenta. :D

Utilizator
22nd August 2005, 15:47
Normal ca mass-media se da cu manelistii daca destui fani manele sunt oameni cu stare si 'personalitati' in Romania. Sa luam numai domeniul fotbal si deja nu mai ai loc pe o pagina de forum sa enumeri toti simpatizantii...si jucatori si conducatori :ok:
Incultura domina Romania si nu e nimeni care sa-i stea in cale cu sanse de castig...

tacitus
24th August 2005, 16:27
Gusturile nu se discuta...atata timp cat nu deranjezi pe altii!

Utilizator
24th August 2005, 17:00
Tacitus :ok:

Parerea ta e ca manelele nu deranjeaza pe nimeni in Romania? In curand si imnul va ajunge sa fie cantat pe ritm de manea...

tacitus
26th August 2005, 11:13
Nu poti sa obligi oamenii sa asculte Mozart sau Bobby McFerrin.Nu-mi plac si nu suport manelele,dar atata timp cat omul asculta la el acasa si nu deranjeaza pe nimeni ,ce treaba am eu?

Utilizator
29th August 2005, 15:48
Iarasi sunt de acord cu tine, dar stim amandoi la fel de bine ca manelele nu se asculta acasa in tacere ci in general 'acasa la maxim' sau in public la acelasi nivel sonor. Da' asta e, astia suntem, cu curaj inainte...

Cainele
29th August 2005, 16:03
prea multa toleranta la poponari , la rromi , la manele ...eu stiu o vorba " ce e mult nu e bun" , asa ca...
@Marquise MGP: tot moldoveaqn ramai...si cu COpilu minune idem...:D

tacitus
29th August 2005, 17:39
Iarasi sunt de acord cu tine, dar stim amandoi la fel de bine ca manelele nu se asculta acasa in tacere ci in general 'acasa la maxim' sau in public la acelasi nivel sonor. Da' asta e, astia suntem, cu curaj inainte...
Stii tu: Romania este foarte frumoasa,pacat ca este locuita!

Apolini
8th September 2005, 10:31
Stii tu: Romania este foarte frumoasa,pacat ca este locuita!

Asta e buna! Imi place vorba! :D

Intr-adevar gusturile nu se discuta dar e ridicol ca:
-vecinul sa dea manelele tare la 2 noaptea, tu sa te scoli sa ii spui ca vrei sa dormi, iar el sa iti spuna ca nu esti om adevarat ca nu simti versurilor manelelor exceptionale ale lu' Guta, Adrina Minune ( sau de Vito-- apropo ,,de Vito"- tatal meu are un Mercedes Vito).
-Cum s-a mai spus si mai devreme: Sa vina unul la stop cu o decapotabila, sa dea manelele la tare si sa se scoale si sa inceapa sa danseze la semafor (mi s-a intamplat chiar azi in drum spre Pcnet)
-Sa se maimutareasca cativa manelisti in fata publicului cand majoritatea asculta altceva!

Eu nu suport manelele dar incerc sa le dau o sansa manelistilor, sa isi asculte operele lirice geniale in liniste (desi nu o fac niciodata).


Eu am fost in mai multe tari din Europa de vest iar acolo nimeni nu cunostea manele! Singura melodie de care auzisera a fost: O-zone cu ,,Dragostea din Tei". Recunosc ca nici melodia asta nu imi place dar cel putin nu e pe ritmul ala tiganesc!!! :ciocan:

SixeR
31st December 2005, 14:19
Parerea ta e ca manelele nu deranjeaza pe nimeni in Romania? In curand si imnul va ajunge sa fie cantat pe ritm de manea...

Cum au facut idiotii(nu poti sa ii numesti altcumva) de la ProTv de 1 decembrie cand au chemat n-spe manelisti sa cante imnul national :headbang: :headbang: :headbang:

Iulian Lazialu
10th March 2006, 22:28
Salutari as vrea sa deschid acest thread pt a discuta cu voi despre pericolul pe care il reprezinta culturii si asa pribeaga a Romaniei manelele:jerk:
oricine vrea sa intre pe un site bun poate intra pe www.antimanele.ro o campanie initiata de Noua Dreapta

stefanm14
10th March 2006, 22:40
Cum adica sa fie restrictionate ? Sa nu mai ai voie sa le asculti ? Fiecare asculta ce vrei si ce-i place. E o chestie ce tine de educatie...

Iulian Lazialu
10th March 2006, 22:44
Nu ma sa fie restrictionate dupa o anumita ora :ok: asa cum s-a intamplat cu rockul

stefanm14
10th March 2006, 22:46
Pai asta cred ca ar trebui sa se intample cu toate tipurile de muzica :ok:

tudoor
10th March 2006, 22:49
Nici mie nu-mi plac manelele! dar nu-s de acord k ele sa fie "restrictionate". am vazut pe aici citate din parazitii... dar de "Jos Cenzura" ce ziceti?

Darius
11th March 2006, 16:01
Nu imi plac manelele; promoveaza incultura si prostul gust; cu toate acestea multa lume asculta manele...

Paul
11th March 2006, 16:13
Nu ma sa fie restrictionate dupa o anumita ora :ok: asa cum s-a intamplat cu rockul

Restrictionate ...ai?
Si cu Taraf TV cum ramane ...

De la 07.00 - 22.00 baga desene animate si dupa 22.00 manele ... :happy

King of Hell
13th March 2006, 01:12
ioi ce idei, cum sa interzici manelele? atunci hai sa interzicem fotbalul, alcoolul, femeile contra cost...nem nem nem

Lidia
13th March 2006, 01:26
In curand si imnul va ajunge sa fie cantat pe ritm de manea...

Esti si profet cumva? Sau probabil ti-au citit cei de la ProTV mesajul si au vrut sa vada ce iese... :D

Iulian Lazialu
14th March 2006, 15:33
Crezi ca e departe?:mda:

Universal
6th January 2009, 05:30
Caz redeschis.

White Shadow
6th January 2009, 10:23
inchideti ma threadul asta comunist...

fiecare e liber sa asculte ce vrea...

relansat
6th January 2009, 10:31
si daca ma uit bene Universal are fatza de manelist. cred ca (,) ce le mai asculta pe strazile din Munchen, fara numar :happy

zebe
6th January 2009, 13:43
Treaba fiecaruia ce asculta, atata timp cat asculta in intimitate si nu-i deranjeaza pe ceilalti.
Da, manelele "e" tampite (asta-i parerea mea!) si ma enervez cand aud cate-un cocalar pe strada, cu telefonu in mana si cu gutza dat la maxim. Totusi, la fel de mult ma enerveaza orice personaj care nu-i respecta pe ceilalti, fie ca e houser, rapper, rocker, metalist, punker, orice.

Universal
14th January 2009, 22:45
Hai sa adunam semnaturi :D

Platanu
14th January 2009, 22:50
Hai sa adunam semnaturi :DPentru ce?

Universal
15th January 2009, 02:51
Pentru cei carora nu au nimic in comun cu acest gen de muzica :D


No offence,manelarilor.Fara jigniri si alte cele ;)

rhadoo
16th January 2009, 00:17
una pt relansat si pt umbre-fernando si roxy penibili muzicii romanesti cu melodia "huidus"
http://www.dailymotion.com/related/x80xb2_acces-directfernando-part-213012009_fun/video/x80xes_acces-directfernando-part-313012009_fun

Denis
6th February 2009, 14:28
Pentru cei carora nu au nimic in comun cu acest gen de muzica :D


No offence,manelarilor.Fara jigniri si alte cele ;)

sa inteleg ca la o nunta tu asculti doar housuri nu?:D....cand baga o manea iesi afara?

yolukiano
16th May 2009, 14:07
fiecare e liber sa asculte ce-i place...e drept ca este foarte deranjant pentru cei ce nu accepta acest gen muzical daca ii pot spune asa, dar nici unui manelist nu i-ar placea ca dintr-o masina straina sa se auda la blana Hard Rock.

marea majoritate acepta si asculta manele deci trebuie sa ne adaptam la situatie.

sa nu credeti acum ca eu ma dau in vant dupa manele dar sunt nevoit sa le ascult deoarece majotitatea prietenilor, parintii si multe alte persoane apropiate mie asculta.

cand sunt singur in camera ma delectez cu ce-mi pofteste inima. :X:X:X

praf_de_stele
17th May 2009, 17:20
esti tare, bre :ok: n`am ce zice...bietu` om, ce chinuit de imprejurari mai e
oi fi uni ?

pai la ce iq are un manelist cum sa asculte hard rock saracu`? sunt convinsa ca e deranjat de muzica buna

ia zi uni, ce mai zici ca mai faci? :)

Roddicted
17th May 2009, 17:55
Nu a murit:ras-plans:?

praf_de_stele
17th May 2009, 18:11
sa moara ? uni ? :shocked: poate fi oricare dintre noi...nu poti sti niciodata cand apare si cate conturi are :P

jo27
20th May 2009, 10:44
nu

jesus supremu
20th May 2009, 14:09
ori de cate ori aud manele ma gandesc ce sexy arat intr-o uniforma de obergruppenführerhttp://americansteelspan.freeservers.com/otherimages/september/uniforms/ss.jpg:evil:

alexef
22nd May 2009, 20:46
mai cultivatilor...mai educatilor...mancavas gura voastra de patroni ... Ia luati voi o bucata de la a-tentat sa verificati cultura tziganeasca :d :d

sa moara dusmanii mei

stau cu banu`n fatza ta
tzi se rupe dantura
cainele nu mi`l alini
si`acum doarme prin vecini.
Stau cu banu`n fatza ta
tzi se rupe dantura
cainele nu mi`l alini
si`acum doarme prin vecini.
---------------------------------
ref:
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faiantza.
----------------------------------
ai par pe picioare
pe limba si pe dinti
in loc de crema
iti dai pe fatza cu pasta de dintzi
pe acasa nu mai treci
ai uitat de parinzti
esti fetitza de fetitza
te-ai apucat sa faci dintzi
ai vrea un loc perfect ca sa faci o socoteala
eu iti dau trabantul meu
proprietate personala
nu faci nici cat hartia mea de la baie
cu ea ma sterg la (cur)
cu tine ma sterg la (coaie).
------------------------------------
ref:
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faiantza.
-------------------------------------

te bat, sa fi a dracu si tu nu ma crezi
am batut`o si pe sava alina
la protv la stele verzi
casa in pamant iti fac cu usa in tavan
cu vedere la crucea
lui pavel stratan.
Are 8 buze, bluze rupte, maltz sub buze
trage-o de buza can` te-atzata sa s`amuze
desi e matza ca e larga sa se sparga
e tot ce vrea si am sa-i dau caras cu barba.
---------------------------------------
ref:
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faiantza.
Se`ntreaba dusmanii mei
azorica si grivei
daca l-am vazut pe zdreantza
e`n baie pune faïantza.

:d :d :d :d :d :d :d :d

:))))))))))))))))))))))))))))))))0

Q-Djyni
29th July 2009, 10:56
sa inteleg ca la o nunta tu asculti doar housuri nu?:D....cand baga o manea iesi afara?

Nu,muzica de nunta.Manelele nu sunt pt nunta,in opinia mea :D

Anti manele,pro muzica lautarilor :D

sebike
31st July 2009, 17:37
:rosu:Manele

Charon
11th February 2010, 19:55
atentie,esti in pericol de a te kk imprastiat :D

SeGapM18OLQ

nungureanu
12th February 2010, 07:10
haideti sa infieram subcultura , acest gen muzical care cel putin mie imi provoaca sila si dezgust...
Unii chiar se cred "adevarati" cand asculta si fredoneaza (cu accent tipic tziganesc si cu agramatismele de rigoare) "sunt smecher" , "am bani" , "am femei" , "sunt in puscarie "...
Oare nu sunteti satuli destul de pe strada, de muzica infecta care ne irita urechile din cate o masina "mai socotita"...e chiar culmea...asculta romanii "la greu " muzica tziganeasca...Rushine....vrem Europa...dar ramanem in Rromania....mult timp :headbang:
Pe asta de ce nu il baneaza ulyse ca se ia de muzica preferata a majoritatii pe care o reprezinta?:rosu:

Hai bai cainele ca manelele e si ele muzica si manelisti e oameni, multi oameni si unii chiar ajunge persoane importante, moderatori pe forumurile virtuale, te roade invidia bai cainele ca astia e jmekeri si are valoare si e mereu superiori, mai superiori ca tine?