PDA

View Full Version : De ce a retrogradat FC Unirea Alba Iulia...



ADelPiero
30th May 2005, 12:05
:headbang: 1. Pentru că după primul sezon īn elită, NIMENI, dar nimeni (conducători, jucători, antrenori, dar şi ceilalţi - posibili sponsori sau investitori) nu a tras īnvăţămintele de rigoare, şi ne referim aici la toţi cei care ar fi trebuit să susţină fotbalul, preferāndu-se o inerţie păguboasă, considerānd că lucrurile se vor derula de la sine.

:headbang: 2. Pentru că oficialităţile locale şi judeţene nu au pus piciorul īn prag cānd trebuia, īn vara trecută sau cel mai tārziu īn iarnă. Acuzānd mereu, mai voalat sau nu "managementul neperformant" de la club, s-a observat că potentaţii locali, inclusiv factorii de decizie politică, au evitat să facă ordine şi să clarifice aspectele nebuloase legate de organizare şi finanţare a fotbalului. Totul s-a limitat īn a sta pe margine şi a asista la coşmarul īn care s-a zbătut FC Unirea, īn loc să se caute soluţii şi oamenii de afaceri sau Consiliul local să se alăture lui Măluşel. Dacă preşedintele Măluşel poate fi culpabilizat, atunci, fără tăgadă, īn aceeaşi măsură pot fi arătaţi cu degetul şi ceilalţi! Prin această conjunctură, a dezinteresului, s-a căutat parcă retrogradarea, pentru a se scăpa de o grijă!

:headbang: 3. Pentru că FC Unirea a trăit mereu īntr-un haos pecuniar, datorat lăsării greului pe umerii lui Măluşel. Clubul nu are nici un compartiment profesionist, sectorul de marketing lipseşte cu desăvārşire, iar preocuparea pentru obţinerea de venituri proprii a fost sublimă dar a lipsit cu desăvārşire. Sub umbrela crizei financiare, Măluşel a săvārşit şi erori fotbalistice reale, exemplul fiind "circul" testării timp de trei luni a peste 40 de "stranieri" fără să fie legitimat vreo unul sau transferul lui A. Dumitru care a costat 35.000 $, fiind cedat cu numai 17.000 $!

:headbang: 4. Pentru că īn structura clubului nu s-au găsit persoane "de fotbal", care să "simtă" fenomenul, Măluşel īnconjurāndu-se de oameni care nu şi-au asumat niciodată nici o responsabilitate! Īn retur fotbaliştii s-au plāns mereu că nu au fost protejaţi de arbitrajele potrivnice şi de faptul că, īn momentele delicate, conducătorii n-au intervenit pentru a-i sprijini cānd era nevoie. Sintagma "Ceea ce pentru alţii este normal, nouă ni se pare anormal" este potrivită pentru cadrul īn care s-a desfăşurat returul. Īn atari condiţii, totuşi rămāne pozitivă situaţia de a juca cu retrogradarea pe masă īn etapa a 29-a, cātă vreme eram condamnaţi teoretic īnainte de a debuta returul şi practic după etapa a 16-a.

:headbang: 5. Pentru că īn pauza competiţională au plecat din diverse motive (mai ales financiare), 9 jucători (Ţurcaş, Bumb, D. Miclea, Paleacu, A. Dumitru, Balauru, I. Voicu, T. Moldovan), urmaţi apoi de Ov. Maier şi Nedelea (o echipă īntreagă ). Diluarea valorică a fost contrabalansată prin propulsarea īn lot şi īntre titularii prim-divizionarei a fotbaliştilor căliţi īn eşalonul terţ īn tur (D. Minea, R. Oprea, Mincă, Hardău, R. Cosma, Mitrofan, Maghici) şi o campanie de transferări modestă!

:headbang: 6. Pentru că Alba Iulia a asistat pasivă la "spectacolul" Diviziei A, inclusiv la nivelul spectatorilor, care s-au īmpuţinat de la meci la meci, ca să nu mai vorbim de cumpărarea biletelor şi abonamentelor. Şi īnşiruirea poate continua...

:ciocan: CONCLUZIE: După 3 ani, īn care Cetatea Marii Uniri a īnsemnat ceva pe harta fotbalului romānesc, tare ne este teamă că "aventura" a reprezentat doar strălucirea trecătoare a unui meteorit şi că vor mai trece decenii bune pānă să vedem fotbalul pe "Cetate". Drama este īnsă alta, FC Unirea este aproape de desfiinţare, preşedintele se retrage, majoritatea jucătorilor vor pleca sigur şi nu se īntrezăreşte nici o strategie imediată. Īn cazul īn care se perpetuă actuala stare de fapt, o să trăim o prăbuşire totală, de genul FC Oneşti, Foresta Fălticeni, UMT Timişoara sau chiar Minaur Zlatna, care au plătit tribut greu setei şi dorinţei iluzorii de performanţă. Acum Unirea s-a īntors īn realitate, dar atenţie, īntr-o siuaţie mult mai gravă decāt īn 2002, īmpovărată de datorii şi īn pragul dezintegrării.

(unirea)

panDUR
30th May 2005, 15:09
Duceti-va in B. O merita-ti pe deplin. Nu stiu daca va mai amintiti de ultimul vostru joc in B cu Pandurii. Ne-ati batut atunci cu 4-0 la Targu Jiu si era cat pe ce sa retrogradam in C pe atunci. Nu am sa uit umilinta pe care ne-ati produs-o atunci. Iata ca roata se intoarce si acum noi suntem cei care promovam iar voi sunte-ti retrogradati. Imi doream o revansa dar se pare ca este pe cale sa se realizeze mai mult decat atat si nu am nici un pic de mila fata de voi, ardeleni ***** ce sunte-ti. In B cu voi, sau poate si mai jos, *****.
Ura e ura e Apulum este in B

miril
30th May 2005, 15:12
Trebuie sa dai cu cornul in halul asta, Byzon?

spmihai
30th May 2005, 22:40
Imi aduc aminte perfect ultimul meci de la Targu Jiu, cand am batut cu 4-0. Tin minte ca a dat Giuchici toate cele 4 goluri, l-am facut erou dupa meciul ala.

panDUR
31st May 2005, 07:58
Bravo spmihai, ai memorie buna. Pacat ca nu ai echipa cu care sa ti. Nu stiu de ce l-ati facut erou pe Giuchici ?! A inscris 4 goluri unei echipe care la aceea vreme plutea in deriva. Sa tine-ti bine minte rezultatul acela ca nu o sa va mai intalniti cu el. Cel putin in meciurile directe ( daca vor mai fi si nu va desfintati). Nu mai stiu daca Apulum a mai batut la acel scor de atunci incoace. Nu aveti eroi si trebuiau cauta-ti. Acesta e un posibil raspuns.
Serie B Serie B ole ole /hello /hello :yeah: :happy

Leo_
31st May 2005, 13:42
Byzon, de ce te bucuri de raul altora? Voi inca nu ati promovat...faceti lucrul asta si dupa aia mai vorbim.

spmihai
31st May 2005, 21:24
orice ce ar vrea sa zica de rau, nu poata insa sa spuna ca Unirea nu a avut echipa anul in care a promovat si apoi in primul an in "A". Ca a batut cu 4-0 pe Pandurii, era ceva normal, doar eram lideri detasati in clasament. Nu vad care e problema, daca vrei sa stii, in anul acela Unirea a facut o gramada de meciuri foarte bune, iar aici vreau numai sa amintesc de acel 4-3 cu Oradea de pe Cetate. Atunci, Oradea conducea in minutul 75 cu 3-0, iar apoi Unirea a dat 4 goluri in 15 minute, doua Giuchici (spaima lui Pandurii :) ) si doua Tibi Moldovan, iar din cate stiu eu Oradea era pe locul 2 si a si promovat cu noi in anul acela. Apoi, sunt sanse slabe sa mai jucam cu voi, care jucati in B2 si noi vom juca in B3, asta bineinteles daca nu promovati :happy si pana cand nu va fi din nou doua serii de Divizia B. Mai usor cu Pandurii, ca nu prea aveti echipa, am vazut meciul de la Petrolul, ati jucat penibil si vreti sa promovati.

panDUR
15th June 2005, 23:53
Va fost dor de mine? Iaca am revenit, de data asta in postura de divizionar A. Ah... ce bine ma simt..... bun aerul acesta la inaltime, bun. A vazut careva panduriada din 11 iunie 2005? Nu a fost nimic pe langa ce o sa fie. O sa vedeti. Bine, la televizor dar asta este. Am sa va aduc ceasul meu desteptator potrivit pentru matineu, ca eu si asa nu mai am ce sa fac cu el.
Rupetii pe sibieni si mai vorbim.

ADelPiero
17th April 2006, 01:58
se pare ca se continua pe aceeasi linie ... retrogradarea....

Fără tăgadă, Unirea nu a retrogradat la meciul cu CFR, sentinţa fiind dată de multă vreme, acum punāndu-se īn scenă numai modalitatea de execuţie. Sunt extrem de multe erori de gāndire fotbalistică petrecute de-a lungul acestui cam­pionat, plecānd de la īnlocuirea lui Ţălnar cu Neluţu Popa spre finalul turului, ce nu şi-a arătat roadele. Şi dacă atunci a fost o greşeală, instalarea lui Cīrstea a fost o decizie aberantă, conducătorii fiind amăgiţi īn iarnă de oportunitatea intrării sub tutela lui Nea Jean. Şi stăm acum şi ne īntrebăm, dacă nu cumva Alex Pelici, ce īşi arătase dispo­ni­bilitatea de a veni, nu era cu mult mai potrivit la Alba Iulia. Plecānd de la această premiză, cānd a fost săvārşită gafa, īn momentul orientării spre piteşteanul Cīrstea, sau cānd s-a renunţat la serviciile acestuia? FC Unirea trăieşte o dramă, dar şi-a făcut-o cu māna ei. Să fim realişti, din vara trecută, s-au perindat pe banca tehnică 4 antrenori principali (Ţălnar, Neluţu Popa, Cīrstea, acum Zamfir) şi īn jur de 40 de fotbalişti, dar īn club un singur lucru este neclintit, preşedintele executiv, care "nici usturoi n-a māncat, nici gura nu-i miroase". Supranumit prin urbe "Super Glue", pentru cerbicia cu care s-a confundat cu fotoliul cald al şefului, Lupu a ajuns "veriga slabă" a unei echipe mistuită de īnlănţuirea aberantă a neştiinţei fotbalistice, iar īn condiţiile īn care mai rău decāt aşa nu se poate, ar cam fi cazul, dacă ar exista o minimă decenţă, să apară o "demisie"... Me­reu s-a īndreptat degetul către jucători (plafonaţi, bătrāni, mercenari) sau către antrenori (slab pregătiţi etc), īnsă chestiunea e cu totul alta: cine i-a transferat pe fotbalişti, cine a gāndit campania de transferări, cine a optat pentru antrenori, cine poartă respon­sabi­litatea dezastrului şi interogarea poate continua la nesfārşit... Oamenii cu bani, care s-au strāns pentru a susţine financiar renaşterea Unirii, au avut intenţii lăudabile, trădate, din păcate de un manageriat sub orice critică, pentru că, veniţi din exteriorul fenomenului, in­vestitorii privaţi nu pot rezolva chestiunile fotbalistice, care cad īn sarcina preşedintelui... Dar "unde nu-i cap, vai de picioare"!