PDA

View Full Version : Cine va permite sa inchideti thread-ul dedicat lui Ion Paicu ?



panDUR
30th May 2005, 10:05
Cine va permis sa inchide-ti thread-ul dedicat lui Ion Paicu, jucatorul de la Minerul Matasari( echipa satelit a Pandurilor) care a decedat pe teren. Sa va fie rusine :rosu: . Nu este o persoana oarecare ci este un fotbalist. La moartea lui Haldan sau a lui Vrabioru cred ca s-a permis ca suporterii echipelor unde au jucat acestia sa-si exprime liber ideile si condoleantele. Daca cativa dintre cei care posteaza nu le convine nu este drept ca sa inchideti acest subiect. Acel jucator a murit pe teren si nu in sant.
Paicu odihneste-te in pace. Pandurii iti vor purta mereu o vie amintire.
Sa-ti fie tarana usoara.

panDUR
30th May 2005, 10:13
Dumnezeu l-a luat in echipa Lui!

Paicu a decedat pe loc in urma unui infarct
- Înhumarea va avea loc maine, la Somanesti
Vineri dupa-amiaza, la orele 18.17, jucatorul Minerului Matasari, Ion Paicu, a decedat pe terenul de fotbal in timpul meciului pe care echipa sa il disputa cu Hexe Jebel Timisoara. Misa Klein, Vrabioru sau Feher sunt jucatori morti pe teren, acesti oameni dandu-si sufletul pe dreptunghiul verde in urma unor probleme de sanatate. Vineri, un alt fotbalist si-a dat viata in timpul meciului. Avea 32 de ani, era casatorit si avea un copil de sapte ani.

A cazut din picioare
Ion Paicu a fost un jucator emblema pentru Minerul Matasari. A jucat pentru aceasta echipa timp de zece ani, perioada in care de multe ori a evoluat si accidentat pentru a-si ajuta echipa. „Era sufletul echipei, nu stiu ce ne vom face fara el in teren”, spunea cu ochii in lacrimi Viorel Cojocaru.
„Aproape toata saptamana nu s-a pregatit, acuzand dureri la un picior. L-am intrebat de trei ori inainte de meci daca poate sa joace. «Joc, mestere, joc si-ntr-un picior sa-i batem si sa ne salvam», mi-a spus Paicu. Daca stiam nu-l mai bagam”, spune antrenorul Constantin Trifu.
Momentul tragic in care mijlocasul a cazut secerat s-a petrecut in minutul 17! „A participat la o faza de atac si se retragea. Atunci imediat a cazut din picioare. A fost un cosmar. Îsi inghitise limba, dar am reusit sa i-o scoatem inapoi. Pe moment am crezut ca-si va reveni”, spune maseurul Cristi Caileanu.
Odata cazut, Paicu a fost inconjurat pe toti jucatorii si oficialii prezenti la meci. Partida a fost intrerupta pentru circa zece minute. „A dat unele semne ca si-ar reveni, insa doctorul de la Timisoara care era de profil cardiolog ne-a spus ca situatia este destul de grea”, continua presedintele Ion Moraru.
Medicii prezenti la stadion au intervenit imediat, fiind chemata si o Ambulanta echipata corespunzator, insa degeaba. Ion Paicu murise. Verdictul dat pe loc: stop cardio-respirator!

„Mai bine ne desfiintam!”
Minerul Matasari a castigat meciul cu Hexe Jebel, victorie care asigura in proportie mare evitarea retrogradarii. „Ce rost mai are victoria asta fara Paicu? Mai bine am fi retrogradat decat sa pierdem un astfel de om. Un adevarat caracter, o persoana deosebita. Daca aveam 11 jucatori ca Paicu, eram echipa de Divizia A. Omul acesta juca si intr-un picior pentru Minerul Matasari. Pacat!”, a spus presedintele minerilor, Ion Moraru.
Portarul Dorin Harsu a fost si el extrem de afectat. „Daca am fi stiut la inceput ce urma, toti am fi renuntat la fotbal si la meciul acesta blestemat. Îmi vine greu sa cred ca un astfel de om ne-a parasit”.
Colegul de camera al mijlocasului, Dan Oprita, spune ca Paicu a fost un simbol pentru echipa sa. „Am fost coleg de camera cu el mai bine de 12 ani. Sunt distrus”, a spus Oprita.

„Ar fi murit intr-un an sau doi”
Ieri la pranz, o comisie autorizata l-au autopsiat pe jucatorul Minerului Matasari. Doctorul Malaescu a avut misiunea de a-i anunta pe cei dragi jucatorului sa le spuna motivul decesului. „Îmi pare rau, dar Ion a suferit un infarct. În stomac i-am gasit mult sange, ceea ce ne face sa spunem ca a avut un ulcer creat pe sistem nervos. A avut o moarte instantanee, nu a realizat ca a murit. A murit pe loc. Inima a prezentat multiple zone de infarct, fiind si marita. Oricum, murea intr-un an sau doi”, a spus doctorul Malaescu.
Una dintre surori spunea ca fratele ei nu a suferit niciodata de dureri stomacale. „Era sanatos la stomac. Manca orice, nu stiu ce sa mai cred. E o moarte ciudata”, spunea plangand sora cea mare a fotbalistului.

Memorial „Ion Paicu”
Decarul Minerului Matasari va fi inhumat maine in Comuna Calnic, sat Somanesti. „Ne-am ocupat de totul pentru inhumare. În amintirea acestui om o sa facem un memorial, pentru ca merita. Probabil o sa dam si numele stadionului din Matasari - Ion Paicu. Cel mai probabil, clubul va suporta si o pensie de urmas fiului fotbalistului nostru. O sa vedem exact termenii legali”, a spus Ion Moraru.

Vor veni multi oameni de fotbal
Pe ultimul drum, Ion Paicu va fi insotit de foarte multi oameni de fotbal. Astfel, la inmormantare si-au anuntat prezenta Florin Prunea si Ionut Lupescu. Totodata, multe echipe de fotbal vor fi prezente marti la Calnic pentru a-l conduce pe ultimul drum pe cel care a fost mijlocasul ION PAICU.
Probabil Dumnezeu a avut nevoie de un mijlocas in echipa Sa si l-a transferat pe Ion Paicu! De acolo, din ceruri, el va fi alaturi de cei dragi si va fi pastrat in memoria tuturor microbistilor gorjeni. NU TE VOM UITA NICIODATA! DUMNEZEU SA-L ODINHNEASCA ÎN PACE!
COSMIN BRUJAN
copyrigt Impact in Gorj

irriducibile_01
30th May 2005, 23:12
sa-i fie tzarana ushoara !

Mihai
30th May 2005, 23:27
vorbeste cu alpopa... ca el a vrut sa fie inchis... ca cica era trolling! (in capul lui cred), sincer era suparat din cauza altui thread inchis de un moderator... si si-a revarsat nervii pe threadul asta... cam urat din partea lui... dar asta e...
bine ca s-a gandit altcineva sa-l fac din nou! :ok:

uti2102
30th May 2005, 23:48
Ia uite la ei ! Sa-ntzeleg ca dak imi prezint o dorintza voi mi-o shi indeplinitzi ?! :o:

panDUR
31st May 2005, 00:05
Pentru alpopa si Mihai : daca aveti chef de cearta duceti-va in alta parte. Va rog.

Gonzo
31st May 2005, 01:57
condoleante familiei...

P.S alpopa a luat-o razna de la un timp, ignorati-l :no:

panDUR
31st May 2005, 07:34
Trist, dar adevarat

Fotbalistul Ion Paicu e istorie!
Astazi, in comuna Telesti, sat Somanesti, Ion Paicu va fi condus pe ultimul drum de cei dragi. Fotbalistul de 32 de ani, decedat vineri in urma unui infarct, lasa un gol imens in sufletele microbistilor gorjeni. Toata viata si-a dedicat-o fotbalului, iar realizarile sale ca jucator au fost apreciate de toti oamenii de fotbal. Ion Paicu a fost un exemplu de fotbalist, un adevarat om, cu o personalitate puternica si care lasa in urma sa o sotie si un copil cu sufletele frante.

Fotbalul a fost viata lui
S-a nascut pe data de 20 august 1973. S-a apucat de fotbal la zece ani. La 16 a debutat in Divizia B la Pandurii Tg-Jiu, iar cateva luni mai tarziu a fost convocat la lotul national de juniori. Zece ani a fost jucatorul Minerului Matasari, trei al celor de la Severin, iar doi ani a jucat la Pandurii. S-a remarcat prin seriozitate, iar fotbalul l-a jucat numai si numai de placere. Ar fi jucat si intr-un picior daca era nevoie. Acum, numele sau e doar istorie, iar microbistii gorjeni lasa capul in jos in memoria celui ce a fost Ion Paicu.

Vor retrage tricoul cu numarul 10
Astazi, cei care l-au cunoscut il vor conduce pe ultimul drum. Paicu va fi condus la locul de veci, acolo de unde va veghea asupra fotbalului pe care l-a slujit cu atata patima, de multi oameni de fotbal. Echipele: Pandurii Tg-Jiu, Minerul Motru, Hexe Jebel Timisoara si Arsenal Motru vor fi prezente la inhumarea fotbalistului. De asemenea, Florin Prunea va veni si el la inmormantare, acesta spunand ca „acum important e sa fim alaturi de familie, pentru ca a pierdut pe cineva drag”.
Totodata, cei de la Matasari sunt hotarati ca numele stadionului pe care joaca echipa sa fie cel al fotbalistului, tricoul cu numarul zece sa fie retras, iar in cinstea lui Paicu sa se organizeze si un memorial.

„Suntem blestemati”
Moartea lui Ion Paicu a socat pe toata lumea. Cei de la Matasari sunt convinsi ca „suntem blestemati. Nu avem noroc, desi ne-am tot dus pe la biserici. E nedrept pretul pe care il platim pentru a ne fi salvat de la retrogradare, pentru ca Ion a murit pentru aceasta echipa. Ne doare si ne lasa cu un gol imens in suflet”, a spus un oficial al Minerului Matasari.
C.B.
copyrigt Impact in Gorj 31 mai 2005

panDUR
1st June 2005, 00:28
Durere si lacrimi la Somanesti

Peste o mie de persoane au fost la inmormantarea lui Paicu
• Florin Prunea a fost prezent si a criticat modul de organizare de la diviziile B si C

Ieri la pranz, satul Somanesti din judetul Gorj a fost in doliu. Peste o mie de persoane l-au condus pe Ion Paicu pe ultimul drum, fotbalistul Minerului Matasari decedand vineri dupa-amiaza chiar in timpul unui meci. La inhumare au fost prezente numeroase personalitati din lumea fotbalului, printre care Florin Prunea sau Nicolae Pantea.

Pierdere mare
Jale, urlete de durere si lacrimi, toate s-au gasit ieri intr-un singur loc, in comuna Telesti, sat Somanesti. La numai 32 de ani, Ion Paicu a plecat in lumea celor drepti, lasand in urma sa multa lume cu sufletul plin de durere. Cosmarul familiei Paicu a inceput la sfarsitul saptamanii trecute, atunci cand Ion s-a prabusit la pamant in urma unui infarct si a murit la orele 18.17, in timpul meciului de fotbal din seria a VI-a a Diviziei C, Minerul Matasari – Hexe Jebel Timisoara. Vestea a luat prin surprindere intreaga suflare sportiva gorjeana, de la coechipieri la fosti adversari sau simple cunostinte.
„A fost un coleg si un prieten deosebit. Nu o sa-l pot uita niciodata, de fapt inca nu constientizez drama”, a spus fostul sau coleg de camera, Dan Oprita. „Era o fire extrem de interiorizata, niciodata nu se supara sau, daca o facea, nu isi exprima sentimentul. Cred ca asta l-a si macinat. Un adevarat caracter, nu a suparat pe nimeni niciodata”, a spus Viorel Cojocaru.
Presedintele clubului Minerul Matasari, Ion Moraru, spune ca: „Rar se gasesc astfel de persoane. Paicu a fost un exemplu pentru toti, era sufletul echipei, omul numarul unu al Minerului Matasari timp de multi ani. Ne va fi extrem de greu fara el. Nu-l vom putea inlocui niciodata”.

Moarte ciudata
Pe o caldura naucitoare si purtat pe brate de colegii de echipa, Ion Paicu a fost condus pe ultimul drum. Acel drum fara intoarcere. Dumnezeu l-a luat in echipa Sa pentru ca avea nevoie de un mijlocas serios si de valoare. L-a ales pe Paicu, iar la inmormantarea sa a participat foarte multa lume. Florin Prunea, presedintele AFAN (Asociatia Fotbalistilor Amatori si Non-amatori din Romania), dar si Nicolae Pantea, secretarul adjunct al FRF, au fost personalitatile venite din capitala pentru a-l conduce pe Paicu pe ultimul sau drum.
Au mai fost prezente si echipele Pandurii Tg-Jiu, Minerul Motru si Minerul Rovinari, toti fotbalistii fiind impresionati de drama. „Nu e posibil sa pleci de acasa viu si sa te intorci asa. De ce a murit omul acesta? Pentru ca sa le puna pe masa celor de acasa mancare”, spunea cu ochii in lacrimi un reprezentant al unei echipe.

„Vinovatii o sa plateasca”
Vicepresedintele AFAN, Florin Prunea spune ca a aflat de drama de la Matasari din ziare. „Cand am citit am ramas socat. Nu se poate asa ceva, in loc sa mergem la nunta sau botez, uitati-va ce se intampla. Numai drame. Am vrut sa fiu alaturi de familia fotbalistului, pentru ca realizez ceea ce a insemnat pierderea celui drag. E o lovitura data fotbalului”, a spus fostul portar al nationalei, actualmente seful sindicatului fotbalistilor romani.
Acesta a continuat: „Multi jucatori romani, in momentul in care renunta la fotbal, sunt sub pragul saraciei. Multi dintre ei abia isi fac un rost, adica sa aiba o casa si o masina. Putini sunt bogati dupa fotbal. Baiatul acesta a tras pentru ca sa aiba ce sa le puna pe masa celor dragi”.
Prunea a tras si un semnal de alarma. „La diviziile B si C fotbalistii nu-si fac controale medicale pe bune sau aceste teste lasa mult de dorit, si asta din cauza fotbalistilor sau chiar a conducatorilor”, a incheiat Prunea. Acesta a promis ca va discuta cazul fotbalistului la Bucuresti, sperand sa schimbe sistemul diviziilor inferioare in timpul cel mai scurt. „Voi discuta cu cei abilitati, iar vinovatii vor plati”, a promis Prunea.

„Meritati sa fiti in A”
Actualmente, Florin Prunea evolueaza in Grecia in liga secunda, insa este la curent cu tot ceea ce se intampla in tara. La inmormantare, portarul nationalei la Mondialul din America s-a intalnit cu mai vechii sai prieteni Romica Buia, Emil Sandoi, Robert Vancea sau Mircea Ilie. Subiectul principal a fost drama de la Matasari, insa nu a fost neglijat nici obiectivul Pandurilor de a ajunge in Divizia A. „Daca aveti 15.000 de spectatori la meciuri, atunci meritati sa jucati in prima liga. Sunt echipe din Divizia A care nu aduna in tot sezonul 20 de mii de spectatori la meciurile de acasa. Fotbalul fara spectatori nu are farmec”, a spus Florin Prunea.
COSMIN BRUJAN
copyrigt Impact in Gorj 1 iunie 2005