PDA

View Full Version : Record financiar absolut pentru Romania



SAMM
4th January 2007, 11:37
2006 a fost cel mai bun an din istoria modernă a Stelei în ceea ce privește performanțele acestei echipe", a fost declarația din urmă cu două săptămîni oferită de managerul general al Stelei, Mihai Stoica. O semifinală de Cupa UEFA, titlul de campioană în Liga I, Supercupa României, calificarea în grupele Ligii Campionilor plus accesul în primăvara europeană a lui 2007. Acestea au fost rezultatele sportive.


Care au fost rezultatele financiare ale lui 2006? Cifrele sînt absolut amețitoare pentru fotbalul românesc. Steaua a avut încasări de peste 19 milioane de euro, un record absolut pentru o echipă de club! Grosul a provenit din participarea în Champions League, dar și din vînzările de jucători.

Cum comentati cifrele incredibile pentru Romania ?

Kainsashiki
4th January 2007, 11:43
Buget de 15 milioane Euro in 2006 ---> mai mult decat Dinamo si Rapid la un loc !

Steaua ca intotdeauna cel mai bun club de fotbal din Romania din toate punctele de vedere !

SORENSEN
4th January 2007, 11:48
Si TImisoara ...:P

SAMM
4th January 2007, 12:59
Nu inteleg de ce a fost mutat acest thread

are cineva o explicatie rezonabila ?

poate borcea

ols - anti-steaua

SORENSEN
4th January 2007, 13:01
Lasa-l la noi..ii deranjeaza probabil pe cei care nu suporta succesul Stelei.

YoYoyOi
4th January 2007, 13:02
Lasa SAMM ca si aici sta bine acest thread....ca daca era pe intern intrau toti nepoftitii sa-si dea cu parerea.

Este un lucru extraordinar ce s-a intamplat la Steaua anul trecut, dar ar fi excelenta daca acei bani ar fi folositi pt a aduce jucatori buni la echipa. Stiu ca o parte mare din ei s-au dus pe salarii si pe cheltuielile administrative, dar ce a ramas trebuie sa fie utilizat pt intarirea echipei.

dede
4th January 2007, 13:11
ce a realizat si cat a castigat Steaua anul trecut a fost o surpriza pt Romania :P de acum incolo, daca jucam in continuare in ucl, ne mai putem astepta la astfel de sume :D

YoYoyOi
4th January 2007, 13:16
Nu stiu cum sa zic, dar pe mine ma lasa rece aceste sume daca nu sunt folosite acolo unde trebuie. Adica, putem juca in CL si sa castige clubul nu 19 ci 190 de milioane de euro, daca acei bani nu sunt folositi pt intarirea echipei. Anul trecut l-au dat pe Oga si chiar si acum suntem deficitari pe postul lui. Acum sa-l mai dea si pe Dica si chiar am pus-o. In loc sa cumpere jucatori de valoare ei vand jucatori de valoare si cumpara "tinere sperante":mda:

dede
4th January 2007, 14:02
pai pot sa cumpere tinere sperante, dar sa nu vanda jucatorii buni :D
cat despre cumpararea unor jucatori de valoare, nu stiu care ar putea fi...in Ro nu prea exista, iar cei de afara ori sunt prea scumpi, ori sunt niste petarde, cum a fost Carlos :mda: important e sa nu plece nimeni...

Jerry20cm
4th January 2007, 14:05
2006 a fost cel mai bun an din istoria modernă a Stelei în ceea ce privește performanțele acestei echipe", a fost declarația din urmă cu două săptămîni oferită de managerul general al Stelei, Mihai Stoica. O semifinală de Cupa UEFA, titlul de campioană în Liga I, Supercupa României, calificarea în grupele Ligii Campionilor plus accesul în primăvara europeană a lui 2007. Acestea au fost rezultatele sportive.


Care au fost rezultatele financiare ale lui 2006? Cifrele sînt absolut amețitoare pentru fotbalul românesc. Steaua a avut încasări de peste 19 milioane de euro, un record absolut pentru o echipă de club! Grosul a provenit din participarea în Champions League, dar și din vînzările de jucători.

Cum comentati cifrele incredibile pentru Romania ?

e bine, avem bani sa cumparam jucatori gen Croitoru:ok:

SORENSEN
4th January 2007, 14:16
Si sa vindem unu ca DIca.

SAMM
4th January 2007, 14:17
ar trebui sa avem niste scouteri buni, priceputi, Titi ar fi bun

ca MM nu prea poate fi scouter

dan
4th January 2007, 14:18
Nu stiu cum sa zic, dar pe mine ma lasa rece aceste sume daca nu sunt folosite acolo unde trebuie. Adica, putem juca in CL si sa castige clubul nu 19 ci 190 de milioane de euro, daca acei bani nu sunt folositi pt intarirea echipei. Anul trecut l-au dat pe Oga si chiar si acum suntem deficitari pe postul lui. Acum sa-l mai dea si pe Dica si chiar am pus-o. In loc sa cumpere jucatori de valoare ei vand jucatori de valoare si cumpara "tinere sperante":mda:
sper sa nu pateasca Steaua la fel ca si partizan belgrad, care dupa un sezon in CL si-a vandut o gramada din jucatori...alte exemple ar putea fi israelienii, Maccabi haifa parca, chiar si basel
acum in ce directie o va lua Steaua depinde numai de sefu` mare...Steaua nu poate ajunge o echipa foarte puternica pe plan european daca nu isi va tine jucatorii gen Dica, Radoi si inca cativa.
sau macar sa nu vanda mai mult de unu, maxim doi(ar fi prea mult sa-i pierdem de ex. si pe Dica si pe Radoi deodata, chiar daca am zice ca ar putea juca thereau cu badea si para cu ov.petre...echipa ar slabi mult fara cei doi)

edit: nu-i inteleg pe unii care vor ca dica sa plece pt bani multi, cu ce ii incalzeste acum ca pe ogararu s-au luat 3 milioane de euro? lasati sa ramana jucatorii si sa nu plece nici pe bani multi

Kainsashiki
4th January 2007, 14:26
Nu stiu cum sa zic, dar pe mine ma lasa rece aceste sume daca nu sunt folosite acolo unde trebuie. Adica, putem juca in CL si sa castige clubul nu 19 ci 190 de milioane de euro, daca acei bani nu sunt folositi pt intarirea echipei. Anul trecut l-au dat pe Oga si chiar si acum suntem deficitari pe postul lui. Acum sa-l mai dea si pe Dica si chiar am pus-o. In loc sa cumpere jucatori de valoare ei vand jucatori de valoare si cumpara "tinere sperante":mda:

decat sa aduca explodati din vest care sunt la sfarsitul carierei si vor 500 de mii salariu doar pt ca au jucat acum cativa ani in italia\spania\anglia, mai bine tinere sperante.

astia in turcia au adus vedete pe banda si n-au facut nicio treaba. cea mai mare performanta a unei echipe din turcia s-a datorat tot romanilor in mare parte, cand erau hagi si gica popescu la galata ...

SORENSEN
4th January 2007, 14:29
Ce am obervat eu ...pledoariile pro-plecarea lui DIca a lui Tolontan si a lui Ioanitioaia ...ciudat ...or avea ei ceva de castigat...se ascund dupa libertatea de circulatie...care e greu de aplicat in fotbalul actual.

YoYoyOi
4th January 2007, 14:58
Diablo eu n-am zis sa aduca explodati sau jucatori care aveau valoare acum 5 ani. Eu am zis sa aduca jucatori care sunt acum in urcare ca forma si ca joc...si pana la urma si ce daca cer salarii mari. Sa le dea salarii mari si lor si celor care sunt acum la echipa....tot vrem sa-i ajungem pe ceilalti din urma sa castigam cupe si campionate, dar sa dam salarii de 100 000. Atunci se poate taia la gemul de visine GG cu Calderon cand da si el salarii de la 500 000-1 000 000 in sus....pana atunci sa-si taie singur gemul....

Kainsashiki
4th January 2007, 15:05
hai ma yoyo ca nu poti sa le majorezi asa dintr-o data salariul de la 100 la 500 de mii. pai nu mai joaca nimic.

cand le-a zis cu rosenborg ca le da 100 de mii prima au avut emotii din cauza banilor. la boro la 2-0 deja se gandeau la bani. dupa ce au luat prime de mii de euro in CL in campionat n-au mai jucat nimic.

sa le majoreze treptat, pt ca banii sunt un factor ff important in psihicul lor.

herculis
4th January 2007, 15:08
Acest rezultat financiar este deosebit de interesant. El confirma acea opinie care afirma ca Dl Becali in fapt nu este finantator la Steaua (adica nu finanteaza activitati in pierdere), ci investitor (adica investeste si asteapta sa obtina un profit). Depinde numai cum va reinvesti acest profit.

Daca adaugam si imensul profit la capitolul imagine, putem spune ca Dl Becali profita enorm de pe urma Stelei si a stelistilor. Sa ne mai miram ca face pomeni in direct la TV?

YoYoyOi
4th January 2007, 15:09
pai sa le majoreze treptat...n-am zis sa le dea de maine 1 000 000, dar majorarea asta treptata trebuia in ceputa mai din timp, ca acum cand e vorba sa aduca de afara unul cu un salar de 500 000 sa nu fie ceva deosebit...

Kainsashiki
4th January 2007, 15:12
In 2006 Dica a castigat 330 mii de euro. 150 de mii salariul + 180 de mii primele.

Radoi a castigat si el vreo 400 de mii. La salarii stam chiar bine ... Pai daca noi stam prost la salarii ce sa mai zicem de Dinamo, unde Radu Stefan are salariul 25 de mii euro\an, dupa ce i-a fost marit, ca avea 15 mii!!

armin
4th January 2007, 15:16
5,25 mil euro cheltuieli cu transferurile? Cine a costat asa mult?

Kainsashiki
4th January 2007, 15:17
jucatori care au venit: Cristocea, Carlos, Badea, Saban, Thereau, Panait, Drida, Stelian Stancu, Ovidiu Petre, Gigel Coman, Croitoru, Andrey

YoYoyOi
4th January 2007, 15:19
asta sa i-o spui lu mutu' cu salariul lui Stefan ....

Kainsashiki
4th January 2007, 15:20
iti spun sigur ca atat avea.. si nu din ziare sau de la tv stiu..

la dinamo doar vreo 3 jucatori au peste 100 de mii

Datenshi
4th January 2007, 15:23
Se poate, si Grigore la Rapid are vreo 30 parca.

Ca sa fiu on-topic, e record pentru ca nu are cu ce sa se compare din urma. S-a calificat in liga, a avut un parcurs bun in uefa, era normal sa apara si rasplata financiara

YoYoyOi
4th January 2007, 15:24
Bine fie cum zici tu, dar mi se pare peste poate ca sa aiba salariul asa de mic....
Poate mai ia si el la negru ceva, cumva....

mbratu
4th January 2007, 15:39
Da, Steaua a avut un parcurs excelent un cupele europene in ultimii ani. Rezultatul investiilor se vad. Aceste investitii au fost facute pe termen lung nu ca la alte echipe unde se vor castiguri imediate si cu investitii minime ... Dar chestia asta e logica dat fiind cine sunt conducatorii acelor cluburi ... si in afaceri au facut bani la fel (deh vin din vechea garda cu bani la ciorap) si cred ca si in fotbal se face ...
Cine stie cum se face banul muncit si gandit il va avea mereu cine l-a facut si-l face ca focul, tot ca focul il va pierde ...

Paul
4th January 2007, 15:58
5,25 mil euro cheltuieli cu transferurile? Cine a costat asa mult?

Petre 1100
Badea 900
Carlos 600
Thereau 600
Coman 700
Stancu 500

4.400.000
adauga maruntisurile (Panait, Cristocea, Criotoru , Andrei , Drida , Saban) si vezi unde ajungi.

ionutmv
4th January 2007, 17:14
steaua steaua steaua e cea mai buna indiferenl ce e vorba de performante de bani sau alte lucruri,sa tineti minte asta toata viata voastra

Jerry20cm
4th January 2007, 18:08
asa, zi-le tu, ionutze :D

SAMM
5th January 2007, 10:08
Petre 1100
Badea 900
Carlos 600
Thereau 600
Coman 700
Stancu 500

4.400.000
adauga maruntisurile (Panait, Cristocea, Criotoru , Andrei , Drida , Saban) si vezi unde ajungi.

parca a dat mai putin pe Stancu,

pai dak Stancu face 500,000 atunci Dica valoareaza 28 milioane EUR

oricum nu pot sa observ ca dinamo pacaleste pe aek tm la transferuri iar aek tm ne pacaleste pe noi

sa-l dai pe Cristea + 200,000 pt coman mi se pare ceva inimaginabil de prostesc

dede
5th January 2007, 14:57
eh, ce n-ar fi dat Oli ca sa ajunga coman la Steaua :mda:

Gontel
5th January 2007, 15:18
putea totusi sa o rezolve cu vreo cateva kile de branza si niste cutii cu smantana pt mentinerea siluetei lui iancu. :happy

bluesky
5th January 2007, 22:38
fosti jucatori care au jucat la national si au plecat la timisoara odata cu oli acuma sunt adusi la steaua,se pare ca olah este urmatorul ,din cate se pare lui iancu de tm nu ii mai place de acest jucator care de cind sa dus la tm nu a facut decat sa stearga banca de rezerve ...pacata ca era un jucator foarte bun a marcat multe goluri importante pentru fc national.

SORENSEN
6th January 2007, 13:22
"Nu am m-ai bagat bani la Steaua de vreo 2 ani ..si am avut si un profit de 6 mil de dolari"...Gigi Becali

Brian
6th January 2007, 14:36
Cel mai adevarat este GG....pe catzi oameni din Romania i-a dus capul sa scoata atatzia bani din fotbal? Legal ma refer.....

Sevilla86
6th January 2007, 17:26
Acest rezultat financiar este deosebit de interesant. El confirma acea opinie care afirma ca Dl Becali in fapt nu este finantator la Steaua (adica nu finanteaza activitati in pierdere), ci investitor (adica investeste si asteapta sa obtina un profit). Depinde numai cum va reinvesti acest profit.

Daca adaugam si imensul profit la capitolul imagine, putem spune ca Dl Becali profita enorm de pe urma Stelei si a stelistilor. Sa ne mai miram ca face pomeni in direct la TV?

Daca zici tu asa o fi... poate ca a realizat profit in ultimii 2 ani, dar pana atunci a dat de la el! Si daca are profit 4 milioane pe 2006 ce daca? La miliardul lui crezi ca se mai gandeste el la 4 milioane?
Pe langa asta a investit cateva milioane in stadion! Returul campionatului trecut Steaua a jucat meciurile de acasa pe teren neutru pt ca stadionul era modernizat, deci s-au facut investitii de milioane cu mult inainte ca Steaua sa castige campionatul si sa intre in Champions League!!!
Calculeaza tu cu cate milioane in minus ar fi iesit Gigi daca Steaua pierdea campionatul si nu juca in Champions League... cred ca ar fi fost ceva de genul -5.000.000 Euro. Pana in toamna lui 2006, Gigi era inca finantator. Acum ar putea fi numit investitor doar pt faptul ca a realizat profit, dar el inca se considera finantator si se poarta ca atare! Daca vroia sa castige bani de pe urma Stelei ar fi avut o politica de transferuri total diferita!!! Eu consider ca este destul de clar ca scopul lui Gigi la Steaua nu este acela de a face bani.

myke
6th January 2007, 18:45
Becali a recunoscut ca a intrat in fotbal pt a-si face imagine. si sa fim seriosi, imaginea pe care si-o face la tv prin intermediul stelei il ajuta in afaceri. plus ca multi din prietenii lui de afaceri sunt in fotbal. o sa vedeti, dupa 3 sezoane cosecutive in liga, cu o calificare in optimi in astea trei sezoane, steaua o sa poata sa ofere salarii de 1 mil pe sezon si sa cumpere jucatori de prima mana de oriunde. a si zis, daca vrea, poate sa il aduca oricand pe marica, da 15 milioane, dar nu poate sa ii dea salariu prea mare, ca ar creea probleme in lot. eu zic ca in 5 ani, steaua o sa aiba buget 50 de milioane euro.

Liviu
6th January 2007, 23:37
Din incasarile respective trebuie scazute si impozitele...cateva milioane in minus .
Oricum , in contul Stelei , am inteles ca ar fi in acest moment 7 milioane E . :yeah:

Ce am obervat eu ...pledoariile pro-plecarea lui DIca a lui Tolontan si a lui Ioanitioaia ...ciudat ...or avea ei ceva de castigat...se ascund dupa libertatea de circulatie...care e greu de aplicat in fotbalul actual.
Daca era liniste si nu mai era discutia cu plecarea lui Dica , cate fituici mai vindeau ?
Imi aduc aminte de una din cugetarile lui Buzarin , care era invitat la Ioanitoaia , prin mai 2006 si era discutie despre jucatorii de la Rapid si Steaua , care vor fi probabil cautati de echipe de afara (in vara trecuta) si am putea asista la o plecare in masa . Ce zicea Alin ? Ca : "Dom'le...e foarte bine sa plece jucatori afara...si Razvan Lucescu in Turcia si Niculae si Dica , etc. ..." . Cei din studio : "Cum ???" Raspunsul lui Buza : "Pai sigur...asa se va vorbi si despre noi ! Daca Niculae pleaca in Franta , se aude de Romania ! Si Lucescu , sa plece sa faca cinste tarii ! Cine mai aude de ei daca raman in Romania ???" adica de ce sa joace bine la noi daca o pot face bine acolo...sa faca cinste Romaniei in strainatate , o cinste pe care nu o puteau face ramanand in tara...:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Marea gandire a presei sportive romanesti...:jerk:
_____________________

Chiar daca s-au luat bani multi in ultimul an , plecarea lui Dica nu va putea fi oprita , pentru o suma buna . Si nu numai plecarea lui , ci a tuturor acelora care vor avea oferte de salariu de cca 1 mil. E . E un moment de cotitura . Ori maresti salariile jucatorilor , la un nivel de 200-300.000 jucatorii medii si 500.000 celor mai buni , ori ii lasi sa plece pe aceia care au oferte ff tentante si care au multi ani la Steaua . Ramanarea lor ar putea fi contra vointei lor , iar ramanarea la Steaua i-ar putea plafona , iar Steaua ar pierde bani ff multi . Daca iei la Steaua 200.000 pe an si Villa iti da 700.000+sansa de a juca intr-un campionat cu adevarat important , nu mai stai pe ganduri . Deci ori ii maresti salariul lui Dica la 4-500.000 ori il lasi sa plece . Dar daca maresti salariul lui Dica , trebuie sa maresti si salariile celorlalti ... Iar aici e problema...Nu poti sa sustii asemenea salarii . Vin astfel cheltuieli de 10-15.000.000/an . Cheltuieli care pot fi acoperite numai printr-o participare constanta in CL , deci 10 mil / an asigurati . Iar aceasta participare nu e o siguranta . Nu anul asta . :)

YoYoyOi
6th January 2007, 23:51
Mda, mare filosof Buzarin asta...fie-i tarana usoara :mda: