PDA

View Full Version : Fotbal Universitar



codrutc
2nd January 2007, 18:46
Stiu ca s-a mai discutat pe aici despre fotbal din NCAA si vreau sa va propun un thread separat.

Motivul imediat este meciul de aseara din Fiesta Bowl dintre Boise State si Oklahoma. A vazut cineva meciul ? Fantastic meci, ce final ! Rivalizeaza cu Rose Bowl de anul trecut dintre Texas si USC.

1:23 min inainte de final
Oklahoma egaleaza printr-un TD si 2pt conversion

1:00 min
QB-ul Boise state arunca o interceptie si Oklahoma marcheaza, preia conducerea cu 7 puncte

0:30 min
Ultima sansa pentru Boise State, 4th and 18 de pe la mijlocul terenului.
Pasa in adancime pe mijlocul terenului, mingea este prinsa dar in loc sa alerge cu ea sau sa cada la pamant, wide receiver-ul paseaza in lateral catre un alt wide receiver care traversa terenul. Acesta preia mingea si marcheaza TD, egalitate.

In prelungiri acum, Oklahoma primesc mingea primii si preiau conducerea cu un TD inscris de Adrian Peterson (viitor RB in NFL).
Boise State reusesc sa marcheze si ei un TD in situatie de 4th and 2, pasa dificila cu WR unul la unul cu CB in coltul end zone.
Acum urmeaza faza soc. In loc sa egaleze printr-un extra point si sa mearga in al 2-lea overtime, Boise State decid sa incerce conversie de 2puncte pentru castigarea meciului. Foarte riscant.
QBul ia mingea , se face ca paseaza in partea dreapta, in schimb se intoarce si intinde bratul cu mingea catre RB care vine tot din dreapta. Acesta preia mingea si inscrie alergand practic nestingherit in partea stanga a terenului de tinta. Soc. Outsider-ul castiga. Excelenta reclama pentru fotbalul din NCAA.

Apropo, au fost multe meciuri stranse , care s-au decis in ultima faza, ieri si in zilele trecute.

Sinisther
2nd January 2007, 20:22
sport Klub transmite dupa cum stiti deja meciuri din NCAA(fara comntariu insa)... de obicei meciurile nu sunt printre cele mai bine alese ...dar.... spre surprinderea mea in acest momemt transmit Rose Bowl-ul dintre USC si Michigan State:yeah:

codrutc
2nd January 2007, 20:33
...dar.... spre surprinderea mea in acest momemt transmit Rose Bowl-ul dintre USC si Michigan State:yeah:

USC - Michigan, nu Michigan State

georgebz
2nd January 2007, 22:33
. spre surprinderea mea in acest momemt transmit Rose Bowl-ul dintre USC si Michigan:yeah:

m-am uitat si eu cateva minute , nu mai mult pentru ca e cam aiurea fara comentariu , si stiam rezultatul deja ...


In rest ce sa spun , si fotbalul universitar e foarte atractiv si spectaculos ( mai ales ca sunt unele rivalitati foarte mari intre universitati)


Sunt invidios pe americani din mai multe puncte de vedere , insa sistemul sportiv din cadrul liceelor si colegiilor este principalul ( nu ma refer numai la fotbal , includem si baschetul aici plus alte cateva sporturi..) ,........... la noi in tara nici macar cluburile sportive ( sunt intr-adevar si exceptii) nu beneficiaza de conditiile necesare pentru a pregati tinerii ce vor sa practice sportul [nu mai vorbesc de CSS-uri (cluburi scolare) si de orele de sport din programa scolara , care sunt pe cale de disparitie].......... si probabil , lipsa conditiilor si a unui plan elaborat de dezvoltare a sportului face ca foarte multi copii talentati sa renunte.

Sunt foarte multe scoli ce nu au nici macar un teren de sport adecvat , deci nu este de mirare ca in loc de a juca o "miuta" in curtea scolii tinerii din ziua de azi prefera sa iasa la o bere sau sa fuga repede acasa dupa ore sa joace FIFA .

in concluzie , daca acestea sunt conditiile , nu trebuie sa ne plangem si sa ne intrebam de ce nu se mai face performanta ... si sa se incerce o reabilitare a sistemului de invatamant in ceea ce priveste sportul.

Exista atatea campanii pe posturile de televiziune importiva fumatului , alcoolului , drogurilor care ne arata lucrurile pa care nu trebuie sa le facem .... dar poate ar trebui sa fie si unele campanii care sa arate tinerilor catre ce sa se orienteze , si o optinue ar fi sportul .


:rosu:

codrutc
2nd January 2007, 23:09
Bune observatii, georgebz.
As vorbi de un alt aspect. Sa stii ca sunt multe alte evenimente care se centreaza in jurul evenimentelor sportive din universitati, in special cele legate de strangeri de fonduri. In general, in universitati echipa de fotbal sau baschet, depinde care este mai buna, aduce o gramada de bani universitatii.
Poate si datorita acestui fapt sistemul ar trebui adoptat , macar partial si in Romania.
Nu se va intampla insa iti spun eu, pentru ca Romania este acum parte din Statele Unite ale Europei unde strategia in domeniul dezvolatrii sportului este banuiesc alta. Poate ar trebui sa se uite la celelalte tari ale Europei unde sunt convins ca este mai bine.

Uitati aici conversia de 2 puncte castigatoare de care vorbeam mai sus
http://www.youtube.com/watch?v=SyjLESgQMnc

Am uitat sa spun ca la sfarsitul meciului, in timp ce era intervievat de reporterul Fox, Ian Johnson, RBul Boise State
a cerut-o in casatorie pe prietena lui, una dintre cheerleaders. Tare faza, mai ceva ca in filme ! Asta nu a fost la misto precum faza cu Chad Johnson de la Bengals

A.k.a
3rd January 2007, 11:13
Ii descris in 6 pagini tot de cand au ajuns in Denver pana dupa meci la petrecere pe Sports Ilustrated

codrutc
3rd January 2007, 18:08
Ii descris in 6 pagini tot de cand au ajuns in Denver pana dupa meci la petrecere pe Sports Ilustrated

http://sportsillustrated.cnn.com/2007/writers/arash_markazi/01/02/inside.boise/index.html

titans_rulez
3rd January 2007, 19:33
felicitari codrut pentru acest topic
nu cred ca am sa pot uita niciodata rose bowlul de anul trecut cu vince young demential
cine se pricepe si are timp cred ca ar fi foarte bine sa explice exact sistemul competitional.ma refer la toate aceste bowl-uri.fiecare finala in parte ce reprezinta si care e cea mai tare...cum se impart echipele in divizii..etc etc

codrutc
3rd January 2007, 19:56
Aseara a fost Orange bowl , Loisville - Wake Forrest. Am tinut cu Loisville ca sunt aproape de mine. Ma asteptam la o victorie mai clara decat 24-13, dar au fost multe turnovers. Oricum, joc frumos, de atac al ambelor echipe.

titans_rulez
3rd January 2007, 20:02
ok am citit cele 6 pagini din sports ilustrated....VREAU SA VAD ACEST MECI SENZATIONAL....

cristane
3rd January 2007, 20:13
Pai nu am mult timp acum, dar pe scurt, situatia e urmatoarea: (daca gresesc, astept corectarile de rigoare :D)

Impartirea in divizii
Ca si in celelalte college sports, echipele din NCAA sint impartite in 3 divizii (Division 1, Division 2, Division 3), dintre care, evident, interesul maxim este pentru Division 1. Diferenta fata de basket de exemplu este ca la football Division 1 se numeste de fapt Division I-A si are si o subdivizie numita Division I-AA.
Evident, toate aceste divizii sint impartite si ele intr-o gramada de conferinte. In continuare ma refer doar la cel mai inalt nivel din NCAA, si anume Division I-A.
Conferintele sint, in mare parte, aceleasi ca si in celelalte sporturi. Citeva mari si importante (Big 12, Big East, SEC etc), si citeva mai "micute" (Conference USA, Sun Belt, etc). Exista si citeva echipe independente, neafiliate la nicio conferinta, cea mai importanta fiind Notre Dame.

Sezonul regulat
Incepe in august si se incheie in decembrie. Fiecare echipa joaca 12 meciuri, cu colegele ei de conferinta.

BCS Standings
In afara de clasamentele fiecarei conferinte in parte, exista un sistem foarte controversat de aranjare a tuturor echipelor din Division I-A, numit clasamentul BCS, si efectuat (din cite stiu eu) atit de antrenorii tuturor colegiilor, cit si de un program computerizat ce ia in calcul nu numai rezultatele, cit si valoarea adversarului, claritatea victoriei, etc.

Bowl games
Dupa un alt sistem controversat, fotbalul din NCAA este singurul sport american care nu are un sistem propriu-zis de play-offs. Astfel, in incercarea de a mentine atentia sporita a cit mai multor colegii pentru post-season, se organizeaza o gramada de bowl-games, peste 30, ceea ce inseamna ca cel putin 60 de colegii prind un loc in acest pseudo-play-off.
In principiu, lista completa a bowl-urilor si cine joaca cu cine, o gasiti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_bids_to_non-BCS_bowls
(la Capital One Bowl de exemplu, SEC#1 vs Big Ten #2 inseamna prima clasata din South Eastern Conference vs a doua clasata din Big Ten).
Aici gasiti toate bowl-urile din sezonul actual, inclusiv detalii despre fiecare in parte:
http://en.wikipedia.org/wiki/NCAA_football_bowl_games%2C_2006-07

Anul acesta, au mai ramas de jucat 2 bowl-uri:
- AllState Sugar Bowl - Notre Dame vs LSU (azi noaptea la 03.00)
- BCS Championship Game - Ohio State vs Florida (luni 8 ianuarie)

BCS Championship Game
Este un fel de mare finala a sezonului, intre echipele clasate pe primele doua locuri in clasamentul BCS (intentionat nu am spus "intre cele mai bune doua echipe", pentru ca e clar ca un astfel de sistem nu are cum sa determine asa ceva). Anul acesta, Ohio State joaca cu Florida, aceasta din urma luind locul pe ultima suta de metri celor de la Michigan, echipa considerata aproape in unanimitate a doua ca valoare din NCAA. Insa Michigan pierduse la limita cu Ohio in sezonul regulat, si s-a considerat ca si o alta echipa merita sansa de a juca cu cei mai buni, aceasta fiind Florida.

Cam atit pentru moment, ma duc sa dorm ca in noaptea asta m-as trezi sa-i vad pe Brady Quinn et comp, in Notre Dame vs LSU :D

georgebz
3rd January 2007, 20:29
Cam atit pentru moment, ma duc sa dorm ca in noaptea asta m-as trezi sa-i vad pe Brady Quinn et comp, in Notre Dame vs LSU :D

pe ce post il transimte ?

cristane
3rd January 2007, 21:41
Fox (TVU).

georgebz
4th January 2007, 04:03
LSU - Notre Dame 14-0 dupa vreo 8 minute ... joc f buin pt QB d la LSU (Russel a si fugit vreo 13yds pt un first down , pasa de TD si o psada d vreo 30 yds.... in schimb QB de la ND (Quinn) un meci f slab pana acum .....LSU s apara fff bine ....... speram la un meci mai echilibrat dupa cum arata primul sfert pana acum LSU bate la scor ..... o sa vad scorul azi caci nu mai stau sa il vad .....

cristane
4th January 2007, 10:44
Daca si dupa meciul asta Brady Quinn va ramine prima optiune de QB in planurile echipelor de NFL, nu stiu ce sa mai zic. 41-17 pentru LSU iar Quinn a facut un meci jalnic.

codrutc
4th January 2007, 18:25
Excelent si binevenit post Cristane.

Intr-adevar daca ar fi sa se judece dupa meciul de aseara Brady Quinn va fi probabil devansat de JaMarcus Russell de la LSU.

Quinn am observat ca a aruncat cateva pase gresit, de obicei peste receiver, iar iesit din pocket nu se descurca prea bine. Ca circumstanta atenuanta ar fi ca apararea Notre Dame este slaba si nu l-a ajutat prea mult.

Mi-a placut Russell, desi si el a gresit cu un fumble si o interceptie. Este QBul cu cel mai mare rating din NCAA-divizia I. Comentatorii meciului de aseara ziceau ca poate arunca 40 de yarzi stand in fund. Cred ca e adevarat, mai ales dupa ce am vazut cum a aruncat cateva mingi aseara. Are si precizie. Are 6 picioare si 6 inch inaltime, mai inalt decat Daunte Culpepper si foarte masiv, aproape ca Lorenzen de la Giants.

Notre Dame oricum nu aveau ce cauta intr-un BCS bowl. De obicei ei sunt overated pentru ca sunt o sursa de bani pentru NCAA datorita absolventilor (alumni) bogati si a bazei de fani imprastiata prin toata America.

titans_rulez
5th January 2007, 10:11
am citit ieri un articol interesant despre notre dame si din cate am inteles acesta a fost ultimul an in care a evoluat in aceasta liga...

cristane
5th January 2007, 11:44
La ce liga te referi? Ei nu faceau parte din nicio conferinta. Si ma indoiesc ca nu o sa mai joace in NCAA.

codrutc
5th January 2007, 17:13
am citit ieri un articol interesant despre notre dame si din cate am inteles acesta a fost ultimul an in care a evoluat in aceasta liga...

Eu nu am auzit ca echipa fotbal a Notre Dame va renunta la independenta.
Sunt prea multi bani in joc pentru ei si nu vor sa-i imparta cu alti.
Ei au contract separat cu NBC pentru a le transmite toate meciurile pe televiziunea nationala.
Echipa de baschet a Notre Dame s-a alipit la Big East anul trecut, intr-adevar.

atisha
8th January 2007, 08:03
eu am vazut aseara pe SportKlub International Bowl, Cincinnati - Western Michigan, meci disputat in Canada.
Meci de povestit la nepoti. In sfertul 2 Cincinnati avea 24-0, din 4 posesii (3 TD, 1 FG), iar ceilalti practic nu existau pe teren. Apoi antrenorul de la Western Michigan o da pe combinatii speciale, si rezulta un 76 yds pass TD, 24-7. Apoi 31 yds pass, 24-14, half-time. Incredibil, 0-0 in sfertul 3 (apararile si-au facut treaba). in sfertul patru Western Michigan egaleaza! 24-24. Cincinnati reuseste un FG dupa ce au ratat 3 atacuri in red-zone, 27-24 cu 6 minute si ceva pana la final. WMU incep promitator drive-ul dar se impotmolesc pe la linia de 40 de yarzi a adversarilor, sunt nevoiti sa incerce FG... si rateaza. Castiga Cincinnati cu 27-24.
Superb meci, cu de toate, faze reusite si in atac si in aparare, interceptii, fumbles, long passes, toate cele. Cred ca o sa ma uit si la reluare.
Si de data asta cei de la SportKlub au lasat comentariul de pe ESPN2 :)

georgebz
8th January 2007, 11:26
Si de data asta cei de la SportKlub au lasat comentariul de pe ESPN2 :)

Si eu am observat asta si am spus ca e un pas inainte .... cred ca o sa ma uit si eu macar de la 24-0 azi de la 15.00 .....



In aceasta noapte se va desfasura BCS National Champinship intre cele mai bine doua plasate echipe de colegiu la sfarsitul sezonului regulat : Ohio State(12-0) - Florida Gators(12-1). Daca celelalte Bowluri au fost mai mult pentru marketing , aceasta este adevarata finala , este SuperBowl-ul in fotbalul intre colegii.

Meciul va fi transmis de FOX in direct de la ora 03:15.

codrutc
8th January 2007, 17:53
Am vazut si eu cele 2 FG la Sportcenter, dar nu am stiut ca a fost asa de dramatic.

Diseara bate Ohio State clar iar Troy Smith isi va face reclama pentru a fi ales in draft in runda 1.

Seahawk
8th January 2007, 19:55
Lasa sa nu il aleaga in prima runda, sa vina in runda a doua la Seahawks :drak:

Sinisther
8th January 2007, 21:28
O - HI - O !!!! :yeah:

atisha
9th January 2007, 07:00
BCS Championship nu o sa-l vedem, ca astia de la SportKlub iau numai de la ESPN - dar va fi diseara Mississippi vs. Ohio.

RajaF
9th January 2007, 08:11
Diseara bate Ohio State clar iar Troy Smith isi va face reclama pentru a fi ales in draft in runda 1.

A fost bataie clara intr-adevar :D

cristane
9th January 2007, 10:13
Ce macel a fost azi-noapte... O dovada in plus de cit de penibil e sistemul asta BCS. Nimeni nu se astepta ca Ohio sa aiba probleme, mai ales pe motivul ca Florida pierduse un meci in sezonul regulat si avusese oricum adversari mai lejeri. My question is: daca Florida a fost in stare sa-i umileasca in halul asta pe Ohio, de ce nu li se acorda si altor echipe sansa sa cistige campionatul? Boise State de exemplu, e singura echipa din NCAA Div. I ramasa neinvinsa. A cistigat tot in sezonul regulat, insa nu a intrat in finala pentru ca a avut adversari mai modesti decit Florida. Dar cine poate spune ca asta inseamna ca e echipa mai slaba decit cele doua de aseara? Cine poate spune ca daca ar fi jucat cu Florida sau Ohio, ar fi pierdut? Pina una alta, sint neinvinsi, ba mai mult, au cistigat autoritar bowl-ul in care au participat, cu o echipa (teoretic) mai puternica.
Anyway. Florida Gators e campioana momentului in NCAA si la football, si la baschet :) Iar Troy Smith si-a aratat limitele si cred ca a devenit o certitudine ca vor fi alti QB draftati inainte de el.

A.k.a
9th January 2007, 10:29
Daca is tot atatea conferinte si dinastea de ce nu i-a echipa de pe primu loc din fiecare dintre ele si sa joace sau in grupe sau eliminatoriu intre ele

apercele
9th January 2007, 17:21
a facut ce a vrut florida cu ohio state ieri....MACEL!!!

codrutc
9th January 2007, 17:53
My question is: daca Florida a fost in stare sa-i umileasca in halul asta pe Ohio, de ce nu li se acorda si altor echipe sansa sa cistige campionatul?

Asa e , nimeni nu mai intelege nimic din ce se intampla in college football.
Victorie clara intr-adevar :), dar a celor din Florida si astfel Gators au titlurile de baschet si fotbal in buzunar in acelasi timp.
A-ti vazut ce atac au avut Florida? Parca au jucat in viteza a 5-a iar Buckeyes intr-a 2-a.

Oricum, ca sa raspund la intrebarea ta Cristane, aceste intrebari nu-si mai au deja rostul pentru ca este aceasi discutie in fiecare an, pe toate canalele de presa , radio si TV. Atata timp cat nu este un sistem de playoffs in functiune vor fi aceleasi discutii an de an. Dupa meciul asta va fi iarasi un sondaj (AP, ESPN) + BCS in care probabil vei vedea Florida nr 1 si Ohio State pe 2 sau 3,
dar clasamentul adevarat nu-l va stii nimeni atata timp cat nu exista playoffs.
Cel mai bun sistem de playoffs este se pare cel cu 8 echipe, 6 din marile conferinte + 2 at large. Daca numarul de echipe ar fi mai mare ar trebui jucat incepand din decembrie pana cand incepe semestrul al 2-lea in ianuarie. O problema ar fi si ca in decembrie este sfarsitul semestrului I.

Oricum sunt sanse ZERO sa se schimbe ceva pentru ca NCAA au contract cu televiziunile pana in 2010 sau 2012 daca nu ma insel. Le convine sistemul actual pentru ca asa au ei impresia ca se pot face bani. Universitatile mari din marile conferinte sunt cele mai mari sustinatoare ale BCS pentru ca ei fac cei mai multi bani.

Seahawk
10th January 2007, 06:22
Offense excelent de partea celor de la Gators, iar apararea e cea care a castigat intr-adevar meciul.
Practic la toate capitolele au fost cu o clasa peste Buckeyes.

georgebz
17th January 2007, 17:21
Ce parere aveti de baietzasu asta ???

http://youtube.com/watch?v=HZe99cnBT4s

.

codrutc
17th January 2007, 18:20
E iute si se invarte bine dar cu exceptia unei singure faze, placajele sunt inexistente sau moi rau de tot. In plus, am observat cum ai lui blocheaza foarte bine si avansat, practic ii dau pe cei din aparare la o parte din fata lui.

codrutc
19th January 2007, 21:15
Uite un prim "mock draft"

http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=jm-mockdraft011807&prov=yhoo&type=lgns

georgebz
28th January 2007, 00:34
nu stiti .. transmite cineva SENIOR BOWL din noaptea asta ? ( in afara de NFL network)

codrutc
28th January 2007, 09:47
Nimeni. Nici o problema, meciul acela nici nu se merita vazut. A fost 27-0 pentru echipa in care a jucat Troy Smith de la Ohio State. Eu m-am uitat cam 5 minute asa pe sarite, printre altele. O echipa a fost antrenata de Gruden si echipa de antrenori Tampa Bay si alta de Nolan si echipa de la 49ers.