PDA

View Full Version : Austria si rolul ca tara organizatoare



georg40
2nd January 2007, 17:59
Mai avem un an si jumatate pana la campionatele europene din anul 2008 (Austria si Elvetia) dar discutiile privind tarile organizatoare se intetesc. Calificarea celor doua este sigura, pentru Elvetia, se poate afirma ,chiar meritata. Fotbalistii din tara cantoanelor au fost prezenti la ultima editie a campionatelor mondiale, multi jucatori elvetieni evolueaza cu succes in ligiile profesioniste din Anglia, Germania,Franta, formatiile de club ca FC Basel sau Grasshopers Zürich au evoluat promitator in cupele europene.

Dar Austria ? Chiar si cele mai optimiste pareri nu vad formatia gazda calificata din intrecerile in grupe, prevazand chiar esecuri clare. In context, euforia pe care germanii au realizat-o cu prilejul mondialelor este in Austria o simpla himera imposibila de atins.

Azi, orice iubitor de fotbal isi compara pretentiile cu era lui Hans Krankl sau Herbert Prohaska, fotbalistii de azi fiind cvasi-necunoscuti.

Liga austriaca este considerata ca una dintre cele mai slabe din Europa. Echipele sunt burdusite cu jucatori de mana a doua din alte tari, care vin aici din lipsa de angajament altundeva, talentele locale par sa lipseasca cu desavarsire, majoritatea combatantelor sunt acoperite de datorii, mai multe echipe din prima liga (Austria Viena, Sturm Graz) stau in fata falimentului.

Echipa nationala nu s-a mai calificat din anul 1998 la nici o competitie oficiala. In acest an reprezentativa a pierdut partidele amicale cu Canada, Ungaria si Venezuela, victoria cu 2-1 in fata echipei din Liechtenstein fiind sarbatorita care o mare reusita.

Oficialii fotbalului par neputinciosi, resemnati si fara idei.

O raza de lumina pare sa vina de la Salzburg, dar si aceasta este serios ...umbrita de intregul context in care ea (mai) straluceste. Echipa se numeste Red Bull Salzburg, este finantata de al treilea cel mai bogat om din Austria, Mateschitz, cu dorinta ca marca "Red Bull" sa devina cunoscuta in intreaga lume. La aceasta contribuie si echipa de automobilism de formula 1 ca si o echipa de fotbal din New York, pe care magnatul le finanteaza..

Mateschitz pompeaza bani in echipa din Salzburg asigurandu-i de la inceput o conducere de elita cum si-ar dori multe echipe europene. Antrenor este Giovanni Trappatoni, secund Lothar Mattäus, iar manager Thomas Parits, si el mai demult jucator profesionist la Köln,Frankfurt si in Spania.

Red Bull domina liga celor (numai) 10 echipe, si conduce cu 10 puncte in fata lui SV Mattersburg, clasata pe locul al doilea. Echipe de traditie ca Rapid sau Austria Viena se zbat in coada clasamentului. Red Bull se bazeaza si ea pe straini, dar nici acestia nu sunt de prima mana. Exemplul cel mai elocvnet este Alexander Zickler, multa vreme reservist, apoi accidentat, ulterior transferat de la Bayern, unde nu a mai "prins" echipa, in Austria unde insa a devenit golgheter si fotbalistul anului...

Mateschitz spera ca exemplul sau sa molipseasca si alti industriasi din Austria si tot mai multi sa se angajeze in sport si indeosebi in fotbal. Bugetul de 50 de milioane de care dispune Red Bull este insa pe plan international destul de modest , iar orientarea cu precadere spre jucatori formati din afara nu aduce fotbalului autohton nici un castig.Un tanar talentat legitimat la Red Bull este René Auhauser. Recent la un meci impotriva echipei B (?!) din Trinidad-Tobago, castigat de austrieci cu 4-1, acest tanar mijlocas a marcat 3 goluri ! Numai ca, si aceasta este realitatea care deranjeaza, la Red Bull Aufhauser este doar rezerva.

Josef Hickersberger, antrenorul nationalei, are in fata sa un drum foarte lung, dar un timp foarte scurt la dispozitie.
Cu ce rezultat se vor solda urmatoarele luni nu poate pronostica nimeni.

Ma intreb cum vedeti voi in forum situatia unei tari organizatoare care nu dispune cat de cat de o echipa competitiva pe plan international ?

BAK
3rd January 2007, 07:42
eu nu cred ca o tara organizatoare trebuie sa fie o forta in fotbal. cel mai bun exemplu este africa se sud.ei organizeaza cupa mondiala si nu putem spune ca sunt o echipa de temut.

din pacate pentru austrieci, fotbalul lor a decazut foarte mult insa fiecare tara are momentele ei de decadere, mai ales dupa o perioada buna. si la noi, situatia este asemanatoare insa avem noroc ca totusi se mai scot cateva talente. cat despre buget...pai buget de 50 de milioane nu au toate echipele din liga 1 a noastra.

SORENSEN
3rd January 2007, 13:32
Si totusi 50 mil euro e buget peste media chiar sin Franta de exemplu...Steaua de exemplu a avut un buget in 2006 de cca 7 mil euro ...si ajuns in semifinale CUpei UEfa si a jucat in grupele CL si merge mai departe in Cupa UEFA...ceva imi spune ca banii aia sunt aruncati pe fereastra...
De fapt daca stam sa ne gandim probabil e vorba de talentul jucatorilor romani si lipsa acestuia la cei elvetieni...
Desi Elvetia are cativa fotbalisti valorosi la echipe bune din Europa .

georg40
3rd January 2007, 16:02
eu nu cred ca o tara organizatoare trebuie sa fie o forta in fotbal. cel mai bun exemplu este africa se sud.ei organizeaza cupa mondiala si nu putem spune ca sunt o echipa de temut.

din pacate pentru austrieci, fotbalul lor a decazut foarte mult insa fiecare tara are momentele ei de decadere, mai ales dupa o perioada buna. si la noi, situatia este asemanatoare insa avem noroc ca totusi se mai scot cateva talente. cat despre buget...pai buget de 50 de milioane nu au toate echipele din liga 1 a noastra.

Intradevar 50 de milioane par bani multi, dar...in Romania. Pentru o echipa cu pretentii europene, cum ar avea red Bull, banii nu ajung nici macar pentru salarii. Marii stari castiga 3-4 milioane pe an, sau si mai mult, daca ai 4-5 , jumatate din bani s-au dus, antrenorii papa si ei 3-4 milioane etc.
Austria a ...adormit momentul prielnic pentru a intreprinde ceva.
Sigur si o tara...fara fotbal poate fi gazda, aici este insa vorba de a avea un mare public alaturi, altfel totul este pentru turisti si ...televiziune !

georg40
3rd January 2007, 16:06
Si totusi 50 mil euro e buget peste media chiar sin Franta de exemplu...Steaua de exemplu a avut un buget in 2006 de cca 7 mil euro ...si ajuns in semifinale CUpei UEfa si a jucat in grupele CL si merge mai departe in Cupa UEFA...ceva imi spune ca banii aia sunt aruncati pe fereastra...
De fapt daca stam sa ne gandim probabil e vorba de talentul jucatorilor romani si lipsa acestuia la cei elvetieni...
Desi Elvetia are cativa fotbalisti valorosi la echipe bune din Europa .


Exemplul cu Steaua nu este cel mai fericit.Gandeste ca la Bayern, Schalke sau Stuttgart und Dica ar castiga 2 milioane si nu 250 de mii. Banii si preturile in vest nu pot fi comparate cu castigurile si preturile din Romania.
Un om de rand daca castiga aici sa zicem 1 500 de euro, numai chiria i-a si umflat jumatate din aceasta suma, plus alte cheltuieli obligatorii, curent, intretinere, telefon, asigurari etc. mult nu-i ramane.
Ne-am cam departat de subiect, dar asta-i realitatea.

SORENSEN
4th January 2007, 11:19
Tocmai am aflat ca bugetul de anul trecut al Stelei a fost de 15 mil euro:o: ...iar salariile au fost de 2,1 mil euro + bonusurile de 3,1 mil euro...a obtinut un profit frumusel de de 4,2 mil euro...

Kainsashiki
4th January 2007, 11:21
http://gsp.ro/images/content/articles/2007/1/67084/13-1660019374547f652d8ca_660_445_.jpg

IMPRESIONANT! pentru Romania!

Vadim
4th January 2007, 14:28
Poate cifrele din incasarile drepturilor tv si cupe europene sa fie reale, in rest sumele de transfer, primele lui Becali etc sunt ca si cum nu ar fi. Numai el stie cat da.

SORENSEN
4th January 2007, 14:36
Pai atunci profitul e mai mare...ceea ce banuiesc si eu...:evil:

georg40
4th January 2007, 15:17
In bugetul lui Steaua sunt pentru salarii vreo doua milioane si ceva, cam atata castiga singur in...6 luni un Oliver Kahn. Cam acestea sunt comparatiile. Cum spuneam, pentru pretentiile unei echipe ca Red Bull Salzburg cele 50 de milioane sunt inca departe de cerintele unei afirmari pe plan european.

SORENSEN
4th January 2007, 17:45
Pai nu cred...avand in vedere ca oricum nu poate atrage cine stie ce vede de prim plan...apoi se poate face treaba si cu un buget mai mic...
Ma astept la un CE linisitit ...aceste 2 tari nu par asa pasionate de fotbal...si nu ma astept la euforia din Germania sau din Korea-Japonia.

georg40
4th January 2007, 23:06
Pai nu cred...avand in vedere ca oricum nu poate atrage cine stie ce vede de prim plan...apoi se poate face treaba si cu un buget mai mic...
Ma astept la un CE linisitit ...aceste 2 tari nu par asa pasionate de fotbal...si nu ma astept la euforia din Germania sau din Korea-Japonia.

Austria nu a fost niciodata, si aici ai dreptate, un loc de atractie pentru fotbalistii straini, au mai venit cativa unguri, cativa din iugoslavi, mai si cate un rus, dar tonul l-au dat mai ales autohtonii. Iar de cand acestia nu mai sunt, nu mai este nici fotbal de valoare, ultimii mohicani fiind un Pezey (mort intre timp), Andy Herzog sau Tony Polster.

Cu CE linistit, vom vedea. Elvetienii sunt nebuni dupa fotbal, au stadioane frumoase si cateva echipe bune, iar nationala va avea un cuvant de spus, de asta sunt sigur. Cei mai buni joaca in strainatate, tara cantoanelor poate prezenta mereu o echipa redutabila. Cu Austria ...vezi articolul introductiv.

BAK
5th January 2007, 02:22
si eu cred ca elvetienii au o echipa national foarte bune(cu mult peste a noastra), au jucatori tineri si de perspectiva, plus ca basel a facut cateva figuri frumoase in liga campionilor si sunt constant prezenti pe acolo.

Romeo
5th January 2007, 10:38
Poate cifrele din incasarile drepturilor tv si cupe europene sa fie reale, in rest sumele de transfer, primele lui Becali etc sunt ca si cum nu ar fi. Numai el stie cat da.

presupun ca cifrele de mai sus sunt cele din scripte. Daca Gigi a dat mai mult decat ce scrie in contabilitate, bravo lui. Cu un Bodu in fruntea finantelor care pune aiurea un sechestru, statul roman nu merita nici un ban. Intai sa avem conducatori responsabili si apoi sa ia impozite, finantele nu se fac in UE cum s-a facut politica in ultimii 17 ani in Romania. Steaua a reusit sa stopeze declinul fotbalului romanesc, dar faptul ca Mitica prevede prabusirea fotbalului nostru dupa vreo 2 ani ar trebui sa dea de gandit, mai ales ca romanul nu trebuie sa accepte la infinit salarii de mizerie de 100-200 euro.

georg40
5th January 2007, 12:29
si eu cred ca elvetienii au o echipa national foarte bune(cu mult peste a noastra), au jucatori tineri si de perspectiva, plus ca basel a facut cateva figuri frumoase in liga campionilor si sunt constant prezenti pe acolo.



Totul este adevarat, dar nu cred ca Elvetia are o echipa mai puternica decat Romania. In orice caz la capitolul preagtire tehnic romanii sunt superiori nu numai elvetienilor dar si multor alte tari. Romanii trebuie sa invete sa lupte asa cum o fac englezii sau nemtii, atunci ar fi la un cu totul alt nivel.

Romeo
6th January 2007, 10:57
Totul este adevarat, dar nu cred ca Elvetia are o echipa mai puternica decat Romania. In orice caz la capitolul preagtire tehnic romanii sunt superiori nu numai elvetienilor dar si multor alte tari. Romanii trebuie sa invete sa lupte asa cum o fac englezii sau nemtii, atunci ar fi la un cu totul alt nivel.

deocamdata Elvetia va organiza un turneu final si se va califica de drept, iar Romania va trebui sa se califice. In loc de un avans de 3 puncte fata de bulgari, acum va trebui s ainvingem Olanda sau in cele din urma la Sofia, iar cu Slovenia nu se stie niciodata, asa s-a gandit si in 2001, ca nu este un nume mare si ne-au scos, asta dupa ce ne-am concediat antrenorul si am adus pe altul ambitios, dara fara stofa de antrenor.
Apoi daca in Bucuresti se deconteaza 2 milioane lei pentru a ridica un harb abandonat pe unul din trotuare, amenajarile pentru un turneu final ne vor costa de 10 ori cat ale Germaniei si totul va fi mai de proasta calitate ca la ei. Nu am decat sa sper ca in 10 ani Romania nu va deveni mult mai slaba ca Elvetia.

georg40
6th January 2007, 11:39
Elvetia va sustine in februarie un meci amical impotriva Germaniei.Vom putea vedea cam unde se afla elvetienii cu echipa lor in comparatie cu una dintre favoritele viitoarei editii.