PDA

View Full Version : Bataie generala intre Carbochim Cj-Farul



Dumars
21st May 2005, 19:14
In urma apararii agresive a lui Paul Chetrean (Carbochim) asupra lui Santana (Farul), acesta din urma si-a pierdut cumpatul si l-a lovit cu cotul peste fata pe clujean. Arbitrul a dictat fault in atac si a mers spre masa de arbitraj sa indice nr jucatorului si intre timp Santana l-a lovit inca o data pe Chetrean. De aici si pana la o bataie generala nu a mai fost mult.

Meciul in cauza nu a fost televizat, asa ca va fi dificil de stabilit vinovatiile. Si antrenorul celor de la C-ta a lovit si i-a incitat pe cei de la Cluj. Aproape toti jucatorii au fost implicati.

Meciul, evident, nu a mai putut continua.

Dumars
21st May 2005, 19:32
Meciul se va relua maine de la ora 10 de la scorul 45-33 (daca nu ma insel).

eddy_jozsa
21st May 2005, 20:36
Ce c*c*t!!!!!!!!!! :headbang: Nici aici nu scapam de iesiri animalice???? Asta intrece cu mult cele 3 marlanii de playoff de pana acum:
-aruncarea sticlelor (Sibiu vs. Cluj meciul 2)
-retragerea echipei din teren (Iasi vs. Brasov meciul 7 - playout)
-marea netelevizare (Dinamo vs. Asesoft, meciul 3)

Dar asta le intrece pe toate. M-am saturat! Avem dovada ca spiritul balcanic se va mentine indiferent cate cupe europene vom castiga!

Eu aveam impresia ca e o diferenta intre fotbalul romanesc si baschetul romanesc! :no:

HIV
21st May 2005, 23:15
Deci : jucatorul constantean s-a aparat agresiv , jucatorul nostru a picat pe jos , s-a dus la ala s-ai ceara socoteala si acesta ia aplicat un pumn . De aici a inceput bataia . Si va spun sincer ca oaspetii sunt de vina pt acest incident , nu noi .

Santana nu a ce cauta in baschetuil romanesc , locul tau este dupa gratii sau in spital ! Clujul ti-o da in sus !

SilverZeus
22nd May 2005, 02:18
@HIV: ....1.Jucatorul constantean de care vorbesti (Santana) era in atac....nu s-a aparat agresiv, ci a faultat in atac.
2.Jucatorul nostru (Chetrean) s-a aparat agresiv....dar corect....Santana a incercat sa-si faca loc, a lovit cu cotul, Chetrean a cazut si s-a acordat fault ptr noi
3. Santana a comentat la arbitru, a aparut intre timp Silvasan sa-i ceara socoteala spaniolului....asta l-a injurat, Silva a ripostat verbal.....Santana a impins, iar Silva nu s-a mai complicat: buuuum....restul au aparut imediat....
4. ...cel mai "plesnit" a iesit Hatcher ...ca a incercat sa se bata cu fiecare clujean in parte ...de fiecare data s-a intors rupt
5. ....publicul clujean a asistat "inmarmurit" la scenele de K1 (in prima faza)....constantenii (sincer vb) au cam luat-o (in barbie) de la jucatorii nostrii (evenimentele s-au petrecut sub panoul nostru...deci constantenii veneau la bataie)...vazand insistenta constanteana si nervii antrenorului de la ei ( rusine ptr tampitul ala, care intr-adevar a dat cu pumnul, spre deosebire de Perisic (antrenorul clujean), care l-a luat pe Hatcher deoparte si a incercat sa-l linisteasca) pub;licul a taxat fara ezitare huiduind si injurand jucatorii adversi (retineti: dupa ce Hatcher si cu #9 si cu #12 ceva mai tarziu au venit pana la marginea terenului, cerand celor care ii huiduiau sa vina la bataie.....)....era aproape sa se intample ca in Detroit ( Eddy, plss nu mai invoca si nu mai acuza balcanismele romanilor ... sau daca o faci, acuza-i si pe Big Ben, JOneal, S Jackson sau pe Ron Artest de balcanism)....la Cluj publicul a ripostat la provocarile fara minte a jucatorilor constanteni....galeria clujeana e de nota 20+ ....(si eu nu fac parte din galerie....eu doar privesc jocul si tzin binentes cu echipa noastra a Clujului)
6..il admir pe Santana si nu sunt de parerea lui HIV, insa trebuie sa plateasca ptr gestul sau .... la fel si Silvasan, care a lovit .... la fel si Hatcher si ceilalti 2 tampiti de la Farul care au amenintat publicul.....

Kobe24
22nd May 2005, 02:25
pai daca ii suspenda p hatcher si santana....gata s-a terminat seria 3-2 pt CLUJ:D

HIV
22nd May 2005, 08:26
Deci eu raman la parerea ca santana ala a fost de vina . Eu am vazut faza cum am spus-o mai sus . Sa vedem ce va iesi azi la 10 .
Apropo inca un amanunt : toti jandarmii au intrat in teren sai desparta pe jucatori . La un moment dat unul dintre membrii galeriei noastre (Hiena :) ) a intrat si el si culmea vreo 7-8 jandarmi au sarit la el , au uitat de ce se afla in teren si l-au scos repede afara .

Dumars
22nd May 2005, 09:12
De acord, cu ce a spus SilverZeus. Pot sa spun e chiar obiectiv ce a zis el.
Pentru o imagine mai buna asupra celor intamplate, uitati-va la sport pe Realitatea TV (care e si sponsorul celor de la Farul).

In NBA este penalizat orice jucator care se ridica de pe banca, nu doar cei ce se bat.
Antrenorul celor de la Farul ar trebui sa treaca in Divizia C la fotbal. A lovit mai multi jucatori ai Clujului.
Hatcher nu este suspendat, desi el a fost cel ce a sarit la Silvasan dupa altercatia cu Santana. Hatcher a facut si o schema de
lupte greco-romane. Dupa Hatcher, a sarit imediat si Boeriu. Apoi jucatorii ambelor echipe.
Pt azi la 10 vor fi suspendati Santana si Silvasan.

Lui Hiena i s-a intocmit proces verbal si a fost amendat.
In afara lui, nu am vazut pe nici un spectator care sa fi sarit pe teren. Si nu s-a aruncat cu nimic din tribune.

SilverZeus
22nd May 2005, 11:32
....a fost foarte draguta faza cu Hiena....HIV are dreptate: mai multi jandarmi l-au "anihilat" imediat pe Hiena ..... insa imaginati-va: un gigant ca Hiena (de 1.65 m....poate ceva peste) este atat de prompt "linistit" de jandarm, in timp ce "luptele libere" dintre jucatorii celor 2 echipe au continuat fara prea multe obstacole......Bravo Politia ( Jandarmeria, Dinamo sau cum va mai numiti voi) Romana !!!!!!
....iar referitor la gestul lui Hiena: a gresit ca a patruns pe teren, e adevarat....insa a platit ptr asta amenda.....din partea mea: Sa traiesti Hieno, ptr sufletul tau mare !.....HAIDE UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!!

@ HIV: faza s-a petrecut cum ai descris-o tu: singura chestie unde nu aveai dreptate era ca Santana se afla in atac....Chetrean l-a prins perfect intre tusa si corpul sau, fortandu-l sa comita fault in atac....deci Santana nu s-a aparat agresiv cu ai spus tu, ca doar el era in atac

@Mertin: cu tot respectul ptr tine (ca esti din Constanta) : insa chiar daca Farul fara Hatcher& Santana = INFRANGERE, asta este.....au gresit si trebuie sa plateasca, ca si antrenorul lor de altfel.....gandeste-te si tu: esti fan Farul si mergeai la meci cu Carbochimul la Constanta....si cativa din jucatorii nostrii, mergeau la public si doin spatele jandarmilor va incitau si va chemau la bataie, aratandu-va semne obscene, etc....

Dumars
22nd May 2005, 11:48
Meciul Cluj-Farul trebuia sa inceapa la ora 10.
Dupa indelungi analize s-a hotarat jucarea meciului. La ora 10.45 au intrat spectatorii in sala.
S-a inmanat o medalie unui antrenor cu peste 25 de titluri de campion national la juniori, este vorba
de Voicu Moldovan.
A fost prezenta si Carmen Branisteanu.
Dar surpriza, managerul BC Carbochim, Mircea Cristescu a decis scoaterea jucatorilor de pe teren.
Dupa analiza casetei, au fost suspendati mai multi jucatori. Cate 4-5 de la fiecare echipa.
De la Cluj au fost suspendati Paul Chetreanu, Silvasan, TIberiu Sebestyen, Vanja Bujici.
De la C-ta au fost suspendati Santana, Hatcher si inca 2.
Mi se pare interesant faptul ca antrenorul celor de la Farul pentru faptul ca a impartit pumni in stanga
si-n dreapta, si a agitat spiritele a primit doar 20milioane amenda.
Clubul BC Mobitelco Carbochim a fost amendat cu 300milioane de lei pentru unele scandari si pentru faptul
ca un spectator a patruns pe teren (Hiena care are 1,70 si 55kg).

Parerea mea este ca Mircea Cristescu a retras echipa de pe teren si implicit Farul a castigat medaliile
de bronz, pentru a evita niste suspendari mult mai drastice pt jucatori pt sezonul viitor.

Nici Carmen Branisteanu, aseara nu stia ce sa faca si a sunat chiar si la FIBA pt a cere lamuriri.

Multi dintre spectatori nu au fost de acord cu gestul lui Mircea Cristescu de a retrage echipa. Si evident ca Farul fara Santana si Hatcher erau victime sigure. Doar nu putea Lupusavei sa dea 40 de puncte.

Pacat ca s-a ajuns aici. Si Santana si Hatcher sunt niste jucatori foarte buni. Eu as zice ca Hatcher este cel mai bun PG din Romania.

HIV
22nd May 2005, 12:14
Problema e ca am fost fraieri . Nu trebuia sa ne retragem , tot timpul cedam primii (Iar aici nu se aplica proverbul ala cu Desteptul cedeaza primu ) . Eu am auzit cum ca echipa noastra a primit 200 de mil amenda ca s-a retras. A mai fost un suporter amendat ca i-a scuipat pe tzaranii de la far . Cam atat in materie de amenzi. SilverZeus : nu stiu asa bine regulile asteacomplicate din baschet asa ca sorry . Eu atat am de spus : santana este de vina pentru toate !

SilverZeus
22nd May 2005, 12:19
....pacat....meritam locul 3 ca avem o echipa foarte frumoasa.

....Dumars, sa inteleg ca prin gestul sau Cristescu va stopa o serie de sanctiuni viitoare? (poti sa dai mai multe informatii referitoare la acest lucru? cine? ce alte sanctiuni vrea sa evite Cristescu???)....pai nu va fi sanctionat ptr ca si-a scos echipa din teren? ....daca mai afli ceva vesti, te rog pune-le pe forum

Kobe24
22nd May 2005, 12:30
@Mertin: cu tot respectul ptr tine (ca esti din Constanta) : insa chiar daca Farul fara Hatcher& Santana = INFRANGERE, asta este.....au gresit si trebuie sa plateasca, ca si antrenorul lor de altfel.....gandeste-te si tu: esti fan Farul si mergeai la meci cu Carbochimul la Constanta....si cativa din jucatorii nostrii, mergeau la public si doin spatele jandarmilor va incitau si va chemau la bataie, aratandu-va semne obscene, etc....
sunt de acord cu tine..au gresit trebuie sa plateasca....nu am spus asta....doar am facut o observatie.....antrenorul ala al nostru mah face sa-mi fie rusine ca sunt fanul acestei echipe :no: :rosu:
dar yo nu inteleg ceva......jucatorii nostrii au incitat publicu???nu a fost doar un duel intre jucatori???
in fine....nu inteleg dc ati retras echipa???c sa evite Cristescu???ardelenii ashtia nu inceteaza sa mah uimeasca....am tot respectul pt ei.

SilverZeus
22nd May 2005, 12:53
reiau putzin ptr tine Mertin: a fost o "afacere" intre Santana si Silvasan...Silva a cam controlat "situatia"...astfel ca au aparut si restul jucatorilor de la Farul, apoi cei de la Carbochim....incidentele era sub panoul nostru....apoi, ptr moment spiritele s-au linistit....dintr-o data Hatcher s-a luat de altul de la Cluj, apoi Boieriu, apoi antrenorul....toti astia au venit de pe banca lor, in jumatatea clujeana si au reinceput sa imparta pumni....ai nostrii erau mult mai calmi: Perisic l-a luat pe Hatcher deoparte (cum de altfel am mai spus....parereau ca se inteleg de minune...dupa ce Perisic a plecat, Hatcher iar a sarit la bataie....la un moment dat si-a luat o coada de la un mop al unei femei de serviciu (nu glumesc deloc) si se uita in dreapta si-n stanga pe cine sa loveasca (aici, trebuie sa recunosc si sa aplaud cativa jucatori constanteni care l-au "retinut" sa iasa din nou la lupta)

...ei sala de partea cui crezi ca era ???.....intai, la incidentul dintre Silva si Santana, l-au huiduit copios pe spaniol....apoi vazand cum au degenerat lucrurile i-au luat la rand: pe Hatcher l-au huiduit si i-au strigat "Cioara!", etc....repet: Hatcher a avut 3 tentative (atat am numarat eu) de a intra in dispute cu jucatrii clujeni: la una parca l-a si trantit pe unul la pamant, insa de fiecare data s-a intors batut...avea un ochi stang cat o ceapa la sfarsit.....foarte nervos, s-a luat apoi de public: intai le-a aratat tabele( Farul conducea la momentul respectiv), apoi s-a dus si i-a chemat la bataie.....galeria a coborat de la peluza pana jos la masa presei, dar nu au intrat in teren (erau deja jandarmii)
...cand au venit Hatcher si celalalt , pareau ca vor neaparat sa intre intre spectatori: mie(eram in randul 3 de la teren) mi-i s-a facut un pic frica ca iese urat de tot...ma intreb ce au simtit saracele majorete (fetitze de clasa a 10-a) care se aflau intre galerie, jandarmi si cei 2

....arbitrii au fost primii care au fugit.....imediat dupa ce a inceput bataia

SilverZeus
22nd May 2005, 13:04
...nici eu nu inteleg ce a fost in capul lui Cristescu cand a retras echipa de pe teren....cine stie, poate vom afla mai multe amanunte pe viitor...

.....pacat de public care nu a avut nici o vina din toata prostia care a avut loc ieri

marinike
22nd May 2005, 14:21
probabil a crezut ca lucrurile vor degenera si astazi si i-a fost frica sa nu se lase cu sanctiuni mai mari ( eventual si pt sezonul urmator).
dar faza cu retrasul cred ca numai la noi se poate. :no:

eddy_jozsa
22nd May 2005, 14:39
Jenant, penibil, n-am cuvinte.
Logica lui Cristescu iarasi n-o prea inteleg... ce avea el de pierdut?? Ciudat!

Sincer, ma bucur ca a luat CSU locul 5, evitand astfel un circ ieftin ca asta, care ar trebui sa ramana acolo unde s-a dezvoltat (in romania zic): pe stadioanele de fotbal. :headbang:


foarte nervos, s-a luat apoi de public: intai le-a aratat tabele( Farul conducea la momentul respectiv), apoi s-a dus si i-a chemat la bataie.....galeria a coborat de la peluza pana jos la masa presei, dar nu au intrat in teren (erau deja jandarmii)

Poate detaliezi umpik... cine a chemat pe cine la bataie? Cum adica?

P.S. Majoretele voastre imi plac... nu sunt ele chiar copile, eu am auzit ca au luat locul 3 la campionatul european. Respect! :ok:

Si inca ceva... a fost prezenta mascota aia in forma de minge "studenteasca"?? Cum s-a comportat in timpul incidentelor?

Cosmin Salajan
22nd May 2005, 15:04
Si inca ceva... a fost prezenta mascota aia in forma de minge "studenteasca"?? Cum s-a comportat in timpul incidentelor?
NU STIU DACA A FOST MASCOTA , EU CEL CARE TREBUIA SA FIU IN MASCOTA ATUNCI SOSEAM DE LA TIMISOARA DE LA MECI DE LA HANDBAL FETE , SI SPERAM SA PRIND SFERTURILE 3 SI 4 . /hello din cate stiu eu negrul ala borat :degete: ( tot respectul pt clavon) care si in meciul din retur in care a castigat clujul ,a provocat publicul , dupa cate stiu si ieri el era printre cei mai viteji de pe "ring" . as vreaa sa ma intalnesc fata in fatza cu fata lui borata si "sa-i zic cateva cu stanga si dreapta" si apoi sa-l fac niger

Black Mamba
22nd May 2005, 15:04
Logica lui Cristescu iarasi n-o prea inteleg... ce avea el de pierdut?? Ciudat!Nici eu nu o inteleg. Dar mai mult ca sigur ca sunt multe lucruri ascunse pe care nu le stim in momentul asta.
Poate detaliezi umpik... cine a chemat pe cine la bataie? Cum adica?Hatcher. Era foarte nervos dupa ce a inceput bataia si nu stiu de ce. Oricum, am inteles ca nu e la prima tentativa: si cand au jucat cu Elba la Timisoara a vrut sa sara in tribune sa se bata cu spectatorii pentru ca l-au facut "nigger". Cu toate ca e un jucator foarte bun (o mai spun inca o data - si el si Clavon sunt mult peste ceea ce exista la noi) caracterul lui a lasat de dorit ieri. :no:
Si inca ceva... a fost prezenta mascota aia in forma de minge "studenteasca"?? Cum s-a comportat in timpul incidentelor?A fost, dar numai pe la pauze. N-a facut nimic.

Cum au zis si ceilalti, in afara de Hiena care a apucat sa intre vreo 2 metri in teren, nimeni din tribune n-a facut nimic, nici macar n-au avut intentia sa intre in teren. Ce sa mai vorbim de lucruri aruncate in sala sau alte chestii asemanatoare. Faza cu scuipatul unui jucator de la Farul s-a intamplat in celalta parte a salii cand echipa mergea la vestiar. Eu n-am vazut nimic, dar am inteles ca cel care a facut-o a luat o amenda de vreo cateva milioane.

1/2Om1/2Belea
22nd May 2005, 15:18
domnilor, oare, peste toate astea, e vreo invatzatura de tras din toate *****urile astea ? io zic sa va ganditi bine! sa va ganditi daca, in ansamblu, lucrurile astea sunt corecte, daca e normal sa se intample, asa, daca nu se poate face nimic impotriva lor, daca putem si NOI sa facem ceva cu privire la IDEEA de asemenea lucruri. va rog sa va ganditi!

SilverZeus
22nd May 2005, 15:25
LOOOOL......mascota a fost chiar ok....pe mine m-a impresionat mascota: i-a intins lui Hatcher mana, cand acesta era mai nervos....tot respectul ptr american, care i-a intins-o la randul lui mascotei....a fost ok

....fetele, chiar daca au luat locul 3 la Campionatul European, tot de clasa a 10-a, a 11-a raman.....

ultima oara: publicul a huiduit echipa constanteana ( ca doar nu vroiai sa-i huiduie pe ai nostrii)....pe Hatcher l-a taxat mai tare (apelandu-l "Cioroi, maimuta, bananier"...stie draq cum altfel....asta dupa ce americanul a incercat neaparat sa imparta pumni, in mai multe reprize.....ei bine, Hatcher s-a enervat cumplit pe ei si pur si simplu s-a dus la masa ziaristilor si de acolo i-a chemat la bataie pe cei ce strigau impotriva lui.....si eu venit.....numa ca nu s-a intamplat nimic...deci pur si simplu jucatorii constanteni aratau spre spectatori sa vina si sa coboare daca au curajul de un "1 la 1".....Hatcher a parut chiar ca vrea sa se urce in tribune ...s-ar fi batut cu oricine, asa era de turbat....

....clujenii nu sunt nici rasisti, nici sovini....Darnell a fost foarte apreciat aici....chiar si Hatcher dupa meciul retur cu Farul....noi avem un public care-si respecta atat jucatorii proprii cat si pe cei adversi....binenteles ca se huiduie si la noi, se injura arbitrii, jucatorii adversi care comenteaza sau care intra in altercatii cu ai nostrii

....a aparut un comunicat pe situl federatiei....si de acolo se vede clar ca publicul si galeria nu au avut nici o vina si au fost privati de un spectacol de baschet

SilverZeus
22nd May 2005, 15:43
domnilor, oare, peste toate astea, e vreo invatzatura de tras din toate *****urile astea ? io zic sa va ganditi bine! sa va ganditi daca, in ansamblu, lucrurile astea sunt corecte, daca e normal sa se intample, asa, daca nu se poate face nimic impotriva lor, daca putem si NOI sa facem ceva cu privire la IDEEA de asemenea lucruri. va rog sa va ganditi!

....nu inteleg postul tau...sa ne gandim bine la ce?....ca niste jucatori fara minte se iau la bataie ????? ....si ca dupa ce am platit bilet la meci (nu e vb de bani aici, insa spun asa dpdv moral), ramanem cu buzele umflate, fara spectacol, fara nimic.....sa ne gandim mai bine la ce ?....cand niste jucatori fara minte vin si incitra publicul la violenta, ptr ca nu suporta sa fie contestati

....dar sa-ti mai spun ceva: ai dreptate nu e normal ce se intampla.....insa se pare ca oamenii fara cap sunt mult mai multi decat cei care vor sa schimbe ceva in bine....dar asta nu e ceva romanesc, ptr ca peste tot sunt idiotii astia care strica ceva bun, ceva sportiv in ceva aiurea: sa ne mai gandim la evenimentele din Detroit (unde publicul a fost de vina).....sau de ce nu, la ultimul meci din Seattle ( din seria cu Spurs): spectatorii au inceput sa aplaude cand Duncan a cazut la pamant cu glezna lovita.......astea le vezi ca fiind lucruri normale?....nu cred...si uite ca se intampla si la altii

....nu doar romanii sunt de vina: toata lumea asta din pacate are (poate fara sa vrea) o atitudine distructiva, suntem o societate mult mai de consum decat una care sa si duca spre progres......n-avem la ce sa ne gandim: la niste idioti?....mai bine am face ceva util decat sa pierdem timpul gandindu-ne la astia

mishu
22nd May 2005, 17:19
chestiile astea nu se intampla numai la noi... aici clar nu e vorba de romanisme... dovada ca cel care a starnit scandalul nu e deloc roman... jucatorii isi pot pierde cumpatul imediat mai ales daca meciul e unul tensionat... mai ales daca sunt incitati sa faca asta (ma refer la modul in care ii pregateste psihic antrenorul... conteaza extrem de mult chestia asta)... ori din cate am inteles si daca e cel pe care-l stiu eu... antrenorul de la constanta e mai mult decat un golan...
e grav ce s-a intamplat si fiecare isi merita pedeapsa... in mod normal ar trebui suspendati in primul rand cei care au fost implicati in conflict... in functie de gravitatea faptelor... apoi absolut toti jucatorii, antrenorii, sau alti membrii ai echipelor care au patruns de pe banca in teren trebuie suspendati... in mod normal la conflicte de acest gen regula e ca numai jucatorii din teren sa fie implicati... orice interventie de pe banca atrage automat eliminatoriu si supsendare...
pana la urma e mai frumos la hochei nu??? iar apropo de fair play cel mai incredibil e la rugby... unde numai capitanul are voie sa vorbeasca cu arbitrul... si pana la urma urmei e unul dintre cele mai civilizate sporturi... desi nu pare...

HIV
22nd May 2005, 17:39
Si acum informatii inedite : In mascota era un baiat de cls a 8-a
2. Hatcher ala l-a chemat la bataie pe RJ( sau Mircea Cenan , nu cred ca nu ati auzit de el ) insa acesta a fost extrem de linistit , in mod normal intra in teren si il omora pe fraier dar acuma nothing .
3. Chelu` ala a pwlii a incitat publicul cel mai mult .
4. Jandarmeria ne-a mai amendat un om , un suporter care l-a scuipat pe nu stiu care ******* .

eddy_jozsa
22nd May 2005, 17:46
@jumate: nu stiu ce putem face noi... putem eventual sa fim spectatori civilizati si sa indemnam pe altii sa faca la fel... dar impotriva unor jucatori care se comporta ca niste animale, chiar nu putem face nimic... poate un banner de protest, ceva, dar... ce folos??

Misto ca a venit si mascota-titular printre noi (no offense)... alaturi de dance-teamu fain, mascota aia completeaza bine spectacolul din timeout, e chiar de bun-gust (am vazut-o la meciul 3 Cluj vs. Sibiu)... nu asa o uratenie ca "Kike" din Ploiesti... nici nu stiu ce animal reprezinta ala sau din ce cooperativa de jucarii l-au fi adus.

Ce "profit" face FRB in playofful asta din amenzi!!! Probabil banii vor ajunge la centrele de copii si juniori, poate acolo sunt oameni care stiu sa pretuiasca sportul asta, si nu sa se bata ca in jungla. (nu ca n-ar fi cazuri si la juniori... acum 2 ani un meci Sibiu - Brasov la juniori s-a terminat cu o bataie, un brasovean la spital si un sibian suspendat pe viata)

Un lucru trebuie sa-l inteleaga clujenii: Hatcher nu e "cel mai" vinovat doar ca e negru... asta deja da in rasism... probabil ca el a fost foarte nervos, poate el a provocat bataia... dar in locul lui putea fi orice alb (fie el sas, tigan, maghiar, roman)!!

Si altceva... Hatcher si Clavon sunt doi superjucatori... dar (poate aici sunt subiectiv) cred ca diferenta e facuta de caracter. La Hatcher am vazut niste iesiri nervoase exagerate chiar si la Dinamo-Farul, meciul 1, cand a impins un jucator dar acesta nu a ripostat. Deci nu e chiar usa de biserica jucatorul asta.

In schimb, om mai relaxat decat Clavon n-am vazut in viata mea... mai comenteaza el la arbitrii, dar ce face in rest e incredibil pentru omul/jucatorul dominat de stres din zilele noastre.
De exemplu (clujenii stiu), la meciul 3 Cluj vs. Sibiu... meciul era pe terminate, si distanta nu mai putea fi recuperata de sibieni... desigur, Clavon era dezamagit. La un contact intre el si un clujean, i-a cazut gheata dintr-un picior... si ce face el??? Afiseaza un zambet larg. :D Asta nu inseamna nici decum ca nu-i pasa de echipa, dar poate el e singurul care face orice in teren, dar isi da seama ca baschetul e doar un sport.
Asa e el si on-court si off-court... indiferent de situatie, face lumea din jur sa zambeasca... de exemplu cand il saluti pe strada si el iti da o replica de genu "Hey, wazzupp?" Cred ca aici e diferenta intre Hatcher si Clavon.

Poate daca mai multi jucatori ar avea mentalitatea lui, nici un meci nu s-ar termina cu o gala de box. La urma urmei... da-o dracu... era doar o medalie bronz, era doar un meci de baschet! Nici clujenii, nici constantenii nu mureau daca pierdeau meciul asta.

(ironie on)
Si, iarasi se confirma ca NBA-ul e mult superior diviziei A... acolo ajunge un singur meci pentru a combina o gala de box cu un concurs de aruncat obiecte din tribuna...
aici, clujenii au avut nevoie de 2 meciuri (meciul 2 la Sibiu, meciul 3 Cj-Farul) pentru a avea parte de acest "spectacol".
Macar se pot lauda ca au multe in comun cu campioana NBA.
(asta, ca sa fac umpik haz de necaz :P)

EDIT: Cred ca daca eram eu in sala, muream de ras la bataia asta. Sincer... mai ales vazandu-l pe Hatcher cu coada de matura in mana :D

Ah, si mi-am amintit de un meci (de Euroliga parca) din Franta, unde tot asa a iesit cu bataie, si rand pe rand au fost eliminati toti jucatorii... cei din teren... rezervele.... si la sfarsit a ramas un SINGUR jucator, de la 2 echipe... nu stiu daca au mai continuat, cred ca atunci au intrerupt meciul pentru ca nu avea cine sa repuna mingea dupa cos :D

Kobe24
22nd May 2005, 19:04
Ce "profit" face FRB in playofful asta din amenzi!!! Probabil banii vor ajunge la centrele de copii si juniori, poate acolo sunt oameni care stiu sa pretuiasca sportul asta, si nu sa se bata ca in jungla. (nu ca n-ar fi cazuri si la juniori... acum 2 ani un meci Sibiu - Brasov la juniori s-a terminat cu o bataie, un brasovean la spital si un sibian suspendat pe viata)


poate :rolleyes:

HIV
22nd May 2005, 19:09
Si din toate discutiile astea rezulta ca hatcher nu le are cu bataia . :))

Black Mamba
22nd May 2005, 19:13
Un lucru trebuie sa-l inteleaga clujenii: Hatcher nu e "cel mai" vinovat doar ca e negru... asta deja da in rasism... probabil ca el a fost foarte nervos, poate el a provocat bataia... dar in locul lui putea fi orice alb (fie el sas, tigan, maghiar, roman)!!Noi nici n-am spus asta, cel de la Farul care a inceput incaierarea fiind Santana.

Am spus si eu ce ai scris si tu in postul anterior: Clavon si Hatcher sunt mult peste ceea ce exista la noi acum dar diferenta dintre comportamentul lor in teren (si probabil si afara) este foarte mare. Fii sigur ca daca in locul lui Hatcher era un alt jucator de la Farul, publicul clujean l-ar fi tratat in aceeasi maniera.

Dumars
22nd May 2005, 21:38
Absolut de acord. Nimeni nu i-a zis lui Hatcher ceva de culoare pana la incident. Noi chiar glumeam cu el
inainte de meci (am ajuns mai repede ca sa prindem locuri bune).
Doar ca atunci cand si el instiga tribunele si ii chema pe spectatori la bataie trebuia sa primeasca si
el un raspuns. Si cum cei ce ii raspundeau lui Hatcher la provocari nu au fost "olimpici la engleza"
si alte lucruri care sa-l supere nu stiau asa s-a ajuns la acele injurii.
Si hai sa fim seriosi ce stim noi de rasism? Noi doar ce am vazut la TV.
Eu doar cand am fost in State am inteles ce e ala rasism, si nu seamana cu ce e la TV. Adica acolo
chiar exista. Si cel putin in San Francisco, poti face chiar puscarie daca ii spui cumva unuia "nigger".

In baschet e foarte multa adrenalina intr-un meci si se poate intampla sa degenereze lucrurile.Important
este sa exista metode de a impiedica aceste lucruri. Adica sa existe pedepse aspre care sa se si puna in
aplicare. Si atunci jucatorii de pe banca nu ar mai avea mancarimi si nu ar mai sari la bataie.


Iata ca a aparut si baschetul la stirile din sport. Ca altfel nu prea sunt sperante. Din pacate, Cristescu
a vrut sa faca pe inteleptul si sa arata ca el nu este fanul acestor evenimente, dar din pacate, din ce
au trunchiat cei de la ProTV si din comunicatul FR Baschet a reiesit ca el admite ca doar jucatorii de
la Cluj ar fi vinovati si clujenii ar fi initiat bataie, dar asta nu e adevarat.
Si pana la urma sunt de acord cu HIV ca a gresit Cristescu.

"NOTA - Echipa Policarbochim Mobitelco Cluj Napoca nu s-a prezentat pentru reluarea jocului.
Conducerea clubului a apreciat ca prestatia adversarului a fost mai buna, renuntand la reluarea jocului."
www.frbaschet.ro

E adevarat ca au jucat mai bine cei de la Farul (adica Hatcher si Santana, restul ~0), dar un meci are 4
reprize, si nu 20min29sec. Si se puteau intampla multe.

eddy_jozsa
22nd May 2005, 22:11
Ce ma mira pe mine, e ca incidentul a avut loc fix la inceputul sfertului 3. De obicei, din cate am observat, asta e perioada cea mai neimportanta dintr-un meci... jucatorii abia s-au trezit din discutiile din vestiare, iar spectatorii se indreapta tiptil-tiptil spre locurile lor dupa ce au consumat cinestiece la bar.

Mie mi-a venit in minte o ipoteza in ceea ce priveste retragerea clujenilor, dar sunt convins ca nu se va adeveri:

Mircea Cristescu a retras echipa de pe teren pentru:
1 - a "amenda" jucatorii care au participat la incident
2 - pentru a recunoaste vina clubului PoliCarbochim in fata suporterilor, in fata opiniei publice in general.

Dar cum am spus, nu cred sa fi fost asta motivul....

Cel mai bine ar fi fost ca cei doi manageri sa cada de comun acord, ca AMBELE echipe sa nu se mai prezinte la reluarea meciului 3. Astfel FRB era pusa in situatia de a nu mai putea acorda medaliile de bronz. Asta intr-adevar era un gest frumos, omenesc!
Pentru ca, sa fim seriosi, dupa incidentele astea, nici o echipa nu mai merita medaliile de bronz!!

HIV
22nd May 2005, 22:27
constantzenii...tzaranii... in timp ce plecau cu microbuzul acela de la sala plecam si eu spre statia de autobuz...si le fac semn cu mana sa se care cat mai repede...iar unul dintre ei ...stie domnu cum il cheama...imi arata medalia...iar eu politicos cum sunt de obicei ii arat degetu. Vreau sa spun ca ei se mandresc cu aceste medalii.

Lokal Kombat - Baschetul vostru ! tzarani constantzeni !

mia
22nd May 2005, 22:36
Eu nu pot sa inteleg decizia lui Cristescu.S-a consultat macar cu cineva inainte de a o lua?Ca jucatorii mi s-au parut mirati de anuntul sau.Si cand a luat-o?Adica lumea a asteptat mai bine de o ora afara, apoi fericiti am intrat in sala, am vazut niste jucatori pregatiti sa JOACE baschet, cand surpriza se apuca el sa anunte ca a hotarat sa retraga echipa.Iar motivul invocat...cam subtire.Ce nu s-a mai vazut sa se recupereze 12 puncte in 19 minute?Mie mi se pare ca altul a fost motivul...Macar putin respect pt spectatorii (de care zicea el vineri ca are nevoie echipa) prezenti..Oricum cred ca baschetul clujan a avut de pierdut din toata faza asta.Pacat

eddy_jozsa
22nd May 2005, 22:43
moaaaaaaama da ce se aduna clujenii aici, azi maine sunt mai multi pe forum decat in sala :evil:

(scuze daca sunt rautacios)

1/2Om1/2Belea
22nd May 2005, 22:50
iar am scris pe aici de ne-am spart!

@silverzeus, frate, tu esti unu dintre aia care ACTIONEAZA muuuuult prioritar gandirii? sper ca nu! si unde naiba am zis io ca astea sunt chestii stric specifice romanilor? peste tot se intampla! lucruri sunt de facut... toate relele se petrec atunci cand pasiunea si dorintza depasesc nivelul de educatie al celor implicati. fie ei jucatori, spectatori sau oricine. atunci nu mai exista fair play, nu mai exista onoare. e drept, nu poti pretinde un nivel PREA ridicat de educatie la jucatori, dar io zic ca e muuult mai mult loc de imbunatatire. hatcher ala zici ca e adus din gheto-uri, crede ca e in filme cu snoop dog, asa se poarta.

nu-mi mai bat capu, m-am chinuit si io cu baschetul de-a lungul vremii si m-am ciocnit si io de tot soiul de situatii. mi-a venit sa bat pe unii, era sa mi-o iau de alte ori, etc. insa mereu am evitat, pana la urma, bataia. bataia nu e buna, nu are nici un rost si ma doare ca multi nu vad asta. ba chiar sunt dispusi sa recurga la ea, si inca destul de usor.

@misu, teoretic si la baschet tot capitanu e singuru care are voie sa vb cu antrenorul. ca se incalca, asta e partea a doua. se zice ca rugby e un sport de golani, practicat de gentlemani. fata de fotbal, care cica e INVERS, lol. baschetul nu e sport de contact, asa cum e boxul, rugby-ul sau chiar handball-ul, dar nu e nici volei domle, e intre, dpdv al contactului. asa ca tre sa te descurci intre limitele sale. daca nu reusesti, nu poti pretinde respect. insa contactul, chiar ala permis, te face sa-ti pierzi mintile... macar din cand in cand. trebuie doar sa fii in stare ca in f scurt timp, sa ti le regasesti si sa te calmezi.

#15
22nd May 2005, 22:51
CUM ADICA SA NU SE ACORDE MEDALIILE DE BRONZ
pana la urma farul a castigat 2,5 meciuri de baschet si din cate se lauda clujenii pe aici ei au castigat cateva reprize de box(provocate sau nu de ei )din trei deci cred ca au luat medaliile alea pe merit, bine ca nu s-a mai jucat ca poate se luau iar la bataie.
cat despre saracu Hatcher nu stiu ce sa zic dar daca eram in locu lui si la orice chestie cineva il face cioara pentru ca defapt asta stim noi sa facem eu il inteleg daca asta a fost motivu lui de a sari la bataie adica nu cred ca sarea asa de nebun io fi strigat vreunu ca e cioara acolo pe teren si....intelegi voi supararea lui
condamn totusi ce s-a intamplat acolo pentru ca astfel am ajuns azi la realitatea sa fim bagati in aceeasi oala cu"VIOLENTELE de la fotbal"
imi vine sa mor cand suntem asociati cu fotbalul cred ca si voua
Mai clujeni cum se face ca pe la voi se intampla toate scandalurile astea din playoff
si cu sibiu si cu farul? doar o intrebare, e doar o coincidenta? think about it!

eddy_jozsa
22nd May 2005, 22:56
da #15, e doar o coincidenta... chiar n-au legatura astea! (iti raspund chiar daca nu sunt clujean)

Am mai remarcat ce interviu tampit a putut sa dea Silvasan pentru ProTV.
A zis ceva de genu: "Da, am castigat o repriza de box" (afisand un zambet mai larg decat nea nelu pe vremuri!!! :no: )

mia
22nd May 2005, 23:11
Pai daca ii place asa de mult boxul poate ar fi o idee sa se reprofileze...
Altii n-am mai zis nimik?Ca eu nu am prins stirile :mda:

Dumars
22nd May 2005, 23:46
http://www.expres.ro/transilvania/?news_id=187019&PHPSESSID=8461373886937bf318295d7a546f481e

"Kick-baschet la Cluj-Napoca

EVZ
Luni, 23 Mai 2005

Al treilea joc al finalei mici a degenerat intr-o bataie generala

Sala Sporturilor �Horia Demian� a fost simbata martora unor evenimente unicat in baschetul romanesc. A treia partida a finalei mici a reunit pe teren formatiile BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj si Farul Constanta, intilnirea pornind de la 2-0 in favoarea marinarilor. Jucatorii au cedat presiunii in sfertul al treilea, cind pe teren s-a iscat o incaierare generala.
Pauza mare a consemnat un avantaj in favoarea constantenilor, mai exacti in fata panoului advers, acolo unde Santana si Hatcher au facut legea. In secunda 39 a sfertului cu numarul trei, clujenii au beneficiat de un fault in atac si se pregateau de ofensiva. Silvasan l-a lovit ostentativ pe Santana cu mingea, iar acesta a ripostat cu pumnul. A ajuns rapid si Hatcher, care s-a implicat in bataie, nici Chetreanu nu s-a lasat mai prejos si a inceput o runda de box, in care au fost implicati toti jucatorii. Singurul care nu a participat, conform celor spuse de presedinta federatiei, Carmen Branisteanu, sosita in jurul orei patru dimineata la Cluj, a fost Dumitrescu. In ciuda acestui fapt, si clujeanul avea un ochi invinetit.

Tapii ispasitori, Santana si Silvasan

Partida a fost intrerupta si s-a parlamentat indelung daca aceasta se va relua sau nu. In cele din urma, decizia a fost ca jocul sa se reia din momentul in care a fost intrerupt, a doua zi de la ora 10.00, cu eliminarea jucatorilor Silvasan (de la clujeni) si Santana (Farul). Nota buna a venit din tribune. In ciuda provocarilor repetate ale constantenilor, iar aici in special trebuie mentionat numele americanului Hatcher, cel care a mai provocat un conflict in sezonul regulat, spectatorii nu au intrat in teren.

Lovitura de teatru

A doua zi se vehicula varianta in care acest meci trei ar urma sa fie considerat ca un dublu forfait, a patra partida sa se joace pe teren neutru, iar apoi finala mica sa isi urmeze cursul firesc pina in momentul in care o echipa ajunge la trei victorii. Constantenii anuntau ca nu vor mai juca, preferind ca nici unei echipe sa nu i se acorde medaliile. Carmen Branisteanu a anuntat la 10.30 ca meciul va continua de la minutul si scorul inregistrate de tabela cu o zi inainte, iar formatiile se pregateau de joc.
Spre surprinderea intregului staff, de la antrenor la jucatori, managerul sportiv al clujenilor a declarat ca echipa clujeana recunoaste ca Farul merita medaliile de bronz si, prin urmare, renunta la acest meci. Cu scorul de 20-0, Farul si-a adjudecat a treia intilnire si a acceptat medaliile cuvenite locului trei, in huiduielile tribunei. "

Dumars
22nd May 2005, 23:54
http://www.ziuadecj.ro/sport.php

"Bataie ca-n filme in Sala Sporturilor “Horia Demian”
“Ce incepe prost, se termina si mai prost” este o lege a lui Murphy, care s-a aplicat perfect evenimentelor de sambata, din Sala Sporturilor “Horia Demian”. Baschetbalistii de la BU Poli Mobitelco Carbochim jucau cu BC Farul Constanta al treilea meci al finalei mici si erau obligati sa castige, pentru a pastra sanse la locul trei. Dupa o prima repriza mediocra a clujenilor, in secunda 21 a partii secunde un fault obisnuit de joc a declansat prima bataie generala din istoria baschetului romanesc. In urma incidentelor, clubul clujean va trebui sa scoata din buzunar 200 de milioane de lei.
Timp de 20 de minute si 39 de secunde, in Sala Sporturilor “Horia Demian” s-a jucat baschet. Partida trei a finalei mici, dintre BU Poli Mobitelco Carbochim si Farul Constanta, s-a disputat intr-o atmosfera anosta. Clujenii au inceput bine meciul, conducand pana la miljocul primului sfert, dupa care in fruntea partidei a trecut Farul. Pe masura ce timpul se scurgea, constantenii isi majorau destul de lejer diferenta, iar la finalul primului sfert scorul era de 22-13 in favoarea oaspetilor. Nici sfertul secund nu a adus nimic nou. Clujenii au evoluat putin mai decisi, dar Santana a rezolvat aproape de unul singur, prin cele 21 de puncte marcate, soarta primei reprize care s-a incheiat cu Farul in frunte, 45-33



Duplex sportiv. Urmeaza K1!
La reluare, in formatia clujeana a aparut in primul “5” Paul Chetreanu, revenit din Statele Unite. Rolul tactic al lui Chetreanu a fost sa-l blocheze pe spaniolul Angel Santana. Jocul s-a reluat cu posesia elevilor lui Misa Perisic, dar acestia au ratat o aruncare de trei puncte si le-au oferit oaspetilor sansa unui contraatac. Santana il faulteaza, in atac, pe Chetreanu si arbitrul Rosu acorda mingea clujenilor. Enervat, spaniolul il loveste pe fundasul clujean, cazut la pamant, cu piciorul, iar Silvasan riposteaza sutand cu mingea in Santana. Acesta reactioneaza violent si il plezneste peste fata pe Mihai Silvasan. De aici, baschetul a luat sfarsit si a inceput spectacolul de kick-boxing. Americanul Farului, Elliot Hatcher sare primul in ajutorul coechipierului sau si ii aplica o corectie zdravana lui Silvasan, apoi toti cei prezenti pe cele doua banci de rezerve intra in lupta. Obiectivul clujenilor este Angel Santana care, daramat la pamant de pumnul lui Sebestyen, este luat la pumni si picioare de Bujici si Chetreanu. In acest timp, Medvedj este aruncat in plasa portii de handbal de catre antrenorul Farului, Vasile Pasca, care, duminica dimineata, nu a recunoscut gestul. Spectatorii sunt gata-gata sa sara in ajutorul favoritilor, dar se rezuma la scandari si huiduieli.
La un moment dat, spiritele par sa se fi calmat, dar Hatcher mai are ceva de impartit cu Chetreanu si bataia continua. In tot acest timp, arbitrii au privit, de pe tunelul ce duce la vestiare, spectacolul din teren. Dupa trei minute, bataia s-a terminat, dar Hatcher revine si instiga prin gesturi publicul. Cu greu, Misa Perisic, ajuns in tribuna, si Mircea Cristescu opresc spectatorii sa nu navaleasca in teren. Un singur fan ajunge pe parchet, dar este luat rapid pe sus de jandarmi si scos din Sala. Cele doua echipe se retrag la vestiare si asteapta verdictul observatorului Ioan Breza. Dupa o ora de asteptari si telefoane la Federatia Romana de Baschet si la FIBA, observatorul decide ca partida sa se reia duminica de la ora 10.00, cu Silvasan si Santana suspendati, de la scorul inregistrat pe tabela in momentul intreruperii, 33-45. Oficialii constanteni sunt nemultumiti de decizie si ameninta ca nu se vor prezenta la partida de a doua zi.

Au cedat medaliile
In dimineata zilei de duminica, la Cluj a ajuns si Carmen Branisteanu, presedintele interimar al FRB. Impreuna cu presedintele Comisiei de Arbitraj, Ioan Olaru, Branisteanu a analizat caseta cu bataia si a decis ca cele doua echipe sa continue disputa, dar pe lista suspendatilor a fost adaugat si Paul Chetreanu, de la gazde. Cele doua cluburi au fost amendate cu 100 de milioane de lei fiecare, iar clujenii Chetreanu, Silvasan, Medvedj, Bujic, Sebestyen, respectiv Hatcher, Santana, Ivanovic, Silivestru si Ivanovic de la oaspeti au fost amendati cu 20 de milioane, amenda primita si de antrenorul Farului, Vasile Pasca. A urmat apoi o ceremonie festiva in cadrul careia antrenorul clujean Voicu Moldovan a primit o diploma pentru aportul adus sportului clujean.
La scurt timp, managerul clujenilor a aruncat bomba. “Pentru a nu crea alte incidente, am decis sa-mi retrag echipa de pe teren”. Un gest necugetat atat in opinia spectatorilor, dar mai ales in opinia jucatorilor si a sponsorilor. Jucatorii Farului au primit medaliile de bronz ale competitiei, in huiduielile publicului, in timp ce clujenii au parasit Sala cu capul plecat. Ei ar fi vrut sa joace, dar nu au fost lasati. Cristescu a explicat ca nu e un gest de lasitate, dar nu a vrut sa se mai creeze si alte incidente. Din pacate pentru el, spectatorii nu l-au inteles, iar de parerea fanilor au fost jucatorii, antrenorii, dar, cel mai trist pentru Cristescu, si sponsorii."

Alin SUTEA

SilverZeus
22nd May 2005, 23:55
@ #15: ...te stiam mai intelept....nush de ce evenimente (care se intampla numai la Cluj) vorbesti tu.....vad ca vrei sa intri neaparat in discutie: e ok, fa-o, dar incearca sa nu improsti cu noroi

....meciul 1 cu Sibiul: nu a fost nimic iesit din comun: o prestatie extraordinar de slaba a arbitrilor (6 jucatori clujeni eliminati, dintre care 4 erau titulari) .... Sibiul castiga in OT .... intreaba-l pe Eddy (el nu a fost la meci, dar cred ca are cunoscuti care au fost prezenti in Horia Demian) daca publicul a facut ceva ....au aplaudat echipa Sibiului si au "mangaiat" propria echipa care a cam uitat atunci (de suparare) sa salute publicul

....meciul 3 cu Sibiul: atmosfera incredibila in Horia Demian....publicul a taxat prin banere comportarea sibienilor din meciul 2 din play-off, cand stim (cred) cu totii ce s-a intamplat....

....meciul 3 cu Asesoft: intreaba orice ploiestean care a fost la meci: ne-am sustinut echipa, ne-am fluierat adversarii in timpul meciului ( nici unul insa nu s-a simtit lezat in orgaliu sau masculin.... :cool: ...jucatori care inteleg galeriile ....si sa nu zici ca numai la Cluj se injura si se huiduie adversarul ), la final ne-am aplaudat adversarii ( meciul a fost transmis la TV....daca nu te-ai uitat, nu vb....ai fii vazut reactia lui Burlacu: si-a chemat si restul coechipierilor si au venit si au salutat galeria si publicul clujean....pentru ai nostrii s-a strigat: "Pt. noi, voi sunteti campioni!"....a fost inteles jocul superior al ploiestenilor si gata, mergem mai departe

....meciul cu Farul: publicul a privit inmarmurit manifestarile de golanie ale lui Hatcher si ale antrenorului ( las deoparte conflictul dintre Santana si Silvasan)....binenteles ca i-am huiduit si l-am facut pe american in toate felurile(...nu are nici o legatura faptul ca e negru...dar nici faptul ca e unul din cei mai buni PG din Romania....e total lipsit de minte si de caracter)....ptr ca daca esti un jucator normal la cap, nu te apuci sa te iei la bataie cu toata lumea....du-te frate la Constanta unde toata lumea te lauda si te iubeste...dar aici nu sta in spatele jandarmilor si cu mopul in mana sa-ti faci dreptate


....repet: publicul nu a avut nici o vina in tot ceea ce s-a intamplat......evenimentele au fost generate nu de arbitraj (de data asta), ci de jucatori.....

....curios ca un bucurestean (nu am nimic cu voi, sincer...tot respectul ptr cei care va exprimati cu pasiune opiniile) face morala aici pe forum, referitor la publicul din Cluj: sa nu uitam ce galerii aveti voi: militari care va huiduiti antrenorul (Zenga), apoi jucatorii, in final conducerea ( pai si meritati sa aveti un Meme), dinamovisti (carora nu va pasa ca aveti echipa de kkt....important sa luati cat mai multe cupe si campionate...nu conteaza ce cai folositi ....) si rapidisti (sa nu le zic altfel) care vesnic va scandati frustrarea generata de aparitia echipelor comuniste.....iar daca ma refer la baschetul bucurestean, pot sa zic doar: lipsa crasa de interes din partea fanilor.....

mia
23rd May 2005, 00:12
si iata cum vad ziarele de constanta incidentele:
http://www.ziua.net/ct.php?id=33111

Scandal de proportii in finala mica a Campionatului National de Baschet
Incidente deosebite in meciul de la Cluj

Cea de a treia partida din cadrul finalei mici a Campionatului National de baschet masculin a fost intrerupta iar apoi amanata pentru o zi dupa ce jucatorii formatiilor Poli Carbochim Cluj si BC Farul s-au angajat intr-un conflict deschis, marcat de numeroase agresiuni fizice. Meciul in cauza a inceput sambata, la ora 17.00 si a fost inca de la inceput unul extrem de tensionat. Echipa noastra conducea cu scorul general de 2-0 si, in cazul unui nou succes, ar fi intrat in posesia medaliei de bronz a intrecerii interne. Scandalul a izbucnit in primele secunde ale sfertului III, cand formatia de pe litoral conducea cu scorul de 45-33. La un moment dat, incercand sa inscrie, spaniolul Farului, Angel Santana a comis un fault in atac asupra clujeanului Paul Chetrean. Ibericul isi recunoscuse greseala si astepta sa primeasca un avertisment dar chiar atunci Mihai Silvasan (Poli Cluj) s-a repezit la el si l-a lovit. Cei doi au inceput sa isi schimbe lovituri si imediat situatia a degenerat intrucat mai multi jucatori au sarit la bataie. Conflictul a fost cu greu aplanat de catre cateva zeci de jandarmi in timp ce antrenorii clujeni au reusit sa ii convinga pe suporterii echipei gazda sa nu participe la bataie. Echipele s-au retras de pe teren timp in care arbitrii au vizionat pe caseta video momentul izbucnirii incidentelor. Atat Silvasan, cat si Santana au fost suspendati iar cele doua cluburi au fost amendate (cate 100 milioane), ca si o parte dintre jucatori (cate 20 milioane). S-a decis ca acest al treilea meci al finalei sa fie reluat in cursul diminetii de ieri, chiar din momentul izbucnirii scandalului si tot de la scorul de 45-33 pentru Farul. Potrivit unui comunicat al Federatiei Romane de Baschet emis in cursul dupa-amiezii de ieri, Poli Cluj nu s-a prezentat pentru reluarea partidei a treia, astfel incat BC Farul a castigat cu scorul 20-0 la masa verde. Rezultatul general a devenit astfel 3-0 si formatia de pe litoral va intra in posesia medaliei de bronz a Campionatului National.

cam ciudata viziune...

SilverZeus
23rd May 2005, 00:26
si iata cum vad ziarele de constanta incidentele:
http://www.ziua.net/ct.php?id=33111
Scandalul a izbucnit in primele secunde ale sfertului III, cand formatia de pe litoral conducea cu scorul de 45-33. La un moment dat, incercand sa inscrie, spaniolul Farului, Angel Santana a comis un fault in atac asupra clujeanului Paul Chetrean. Ibericul isi recunoscuse greseala si astepta sa primeasca un avertisment dar chiar atunci Mihai Silvasan (Poli Cluj) s-a repezit la el si l-a lovit. ..

.....i-auzi: pai cum draq era sa inscris spaniolul ala ?....el era pe tusa, chiar in coltul terenului....cu spatele la cos, dar la mai putin de 20 cm de tusa.....daca de acolo incerci sa inscrii (mai ales ca stai cu spatele si nu te poti intoarce spre panou) atunci spaniolu asta merita sa joace nu in NBA, ci in SpaceJam....

MadSkillz
23rd May 2005, 00:29
Bucurestiul are o po****tie mai mare decat cea din Constanta, Timisoara, Arad, Cluj si Sibiu la un loc.Foarte multi sunt veniti din alte orase.(Ei sau inaintasii lor) Cine ii pune pe toti la un loc greseste.Cat despre fotbal .. e cel mai bine acoperit sport in toata mass media romaneasca.Deci si pe OLS.Sunt (prea) multe topicuri pe tema asta.Si totusi ...
Silver, o greseala frecventa a ta e ca mereu "confunzi" spectatorii , fanii, sustinatorii unei echipe cu conducerea si chiar cu jucatorii acelei echipe.
O alta chestie care ti se intampla destul de des e sa muti mereu focul la cei care comenteaza (indreptatit sau nu) despre Cluj si San Antonio.Si asa ajungem iar la fotbal ... (Florin Halagian - Focu` la ei baaaaaaaa)

SilverZeus
23rd May 2005, 00:56
....o greseala frecventa a ta e ca vrei sa te bagi in discutie fara sa spui nimic....sau doar sa contrazici....nu inteleg postul tau


Bucurestiul are o po****tie mai mare decat cea din Constanta, Timisoara, Arad, Cluj si Sibiu la un loc.Foarte multi sunt veniti din alte orase.(Ei sau inaintasii lor) Cine ii pune pe toti la un loc greseste

....perfect de acord....eu nu fac parte din cei care au ceva cu bucurestenii....sa traiasca toata lumea in pace sub un soare vesnic.....(din partea mea)....bucurestenii sunt romani....asa ca ii iubesc oricum....atata doar ca publicul ce merge la un meci de Divizia A la baschet, nu se compara ca si numar cu suporterii pe care ii au echipele de provincie: si aici, Aradul, Ploiestiul, Sibiul si Clujul sunt mai mari decat Bucurestiul.....


Silver, o greseala frecventa a ta e ca mereu "confunzi" spectatorii , fanii, sustinatorii unei echipe cu conducerea si chiar cu jucatorii acelei echipe.

......hah? .....te trezesti vorbind ???....vad ca ai ceva cu mine mai nou.....ma corectezi doar de dragul de a te baga in seama....citeste-mi mai bine posturile pe viitor si daca nu-ti convin da-le ignore....


O alta chestie care ti se intampla destul de des e sa muti mereu focul la cei care comenteaza (indreptatit sau nu) despre Cluj si San Antonio.

...esti de-a dreptul patetic.....sunt echipele mele preferate....in general ma documentez despre ceea ce spun.....am fost la aproape toate meciurile de acasa a celor de la Carbochim (exceptie cel cu Iasul, care a fost devansat si nu s-a prea anuntat acest lucru)....de asemenea am urmarit aproape toate meciurile lui Spurs din a 2-a jumatate a sezonului, de cand datorita amabilitatii lui Raptor am pus mana pe torrente (exceptie au facut meciurile din play-off pe care nu le-am mai putu scoate deoarece conexiunea la internet din noua mea locuinta nu mi-a mai permis).....asa ca pana una alta, daca se poate si daca imi dai tu voie am sa-mi exprim opiniile in continuare....

....daca ma bagam sa vb despre Minnesota (asa cum vad ca faci tu cand vb despre Duncan si Spurs), ok...ia atitudine si contrazi-ma, asa cum faci acum, ca doar ar trebui sa fii mai bine documentat;.....inca o data: plsss, ignore my posts, cause i don't want you to go insane....

PS: prin postul asta, ai dat dovada multa lipsa de fair-play....pacat, de la un sportiv ca tine, ma asteptam la altceva....

#15
23rd May 2005, 01:42
@ #15: ...te stiam mai intelept....nush de ce evenimente (care se intampla numai la Cluj) vorbesti tu.....vad ca vrei sa intri neaparat in discutie: e ok, fa-o, dar incearca sa nu improsti cu noroi

dude, chill uite daca tu vrei imi cer si scuze, m-ai inteles gresit, nu vreau sa arunc cu noroi desi afara e cam plin de balti si baietii de la streetball au avut de suferit:)
am vrut doar sa zic, coincidenta sau nu legat de voi au fost 2 scandaluri bataia cu farul si scandalul cu arbitrii cu sibiul am zis eu de public, nu cred, si daca am zis am gresit mult dar imi e sila acum sa ma uit peste ce am scris dar inclin sa cred ca nu am scris nimic de rau de public sau de cluj in general, chiar va simpatizez.
acum inteleg ca esti suparat de ce s-a intamplat ca ati pierdut etc poate esti putin frustrat dar nu te lua de mine, oricum eu nu m-am suparat chiar te inteleg:). Cat despre faptul ca ma intrat in discutie ce vrei sa fac sa cer voie?Zi-mi cui tresa cer voi ca zic si eu cate ceva si.....n-am so fac:D


....si sa nu zici ca numai la Cluj se injura si se huiduie adversarul

nu zic :)


meciul a fost transmis la TV....daca nu te-ai uitat, nu vb.
aici deja ai luat foc, deci nu mai zic nimic





....repet: publicul nu a avut nici o vina in tot ceea ce s-a intamplat......evenimentele au fost generate nu de arbitraj (de data asta), ci de jucatori.....
eu nu am acuzat publicul si retine...au fost generate de jucatori, nu de clujeni nu de constanteni ,etc de jucatori ,eu cred ca sunt la fel de vinovati toti



....curios ca un bucurestean (nu am nimic cu voi, sincer...tot respectul ptr cei care va exprimati cu pasiune opiniile) face morala aici pe forum, .

deja aici cred ca nute referi la mine, sau la NOI(asa sa ii fac in necaz lu 1/2)
io is din pl sper ca nu m-ai confundat

Ce m-a deranjat pe mine a fost urmatorul lucru, aproape toti cei din cluj care ati scris aici nu ati uitat sa relatati cu o mandrie prosteasca ca voi ati dat mai mult ca i-ati cam indoit pe marinari samdca americanu a sarit la bataie de vreo 3 ori da i-ati aratat voi. Adica mergem pe principiul ca "daca tot e bataie sa dam noi mai mult" nu e bine, parerea mea ca mai bine ne gandim sa nu fie bataie.
acu zi cu ce am mai gresit(e posibil sa crezi asta din nou)
so :ok: :)

SilverZeus
23rd May 2005, 02:06
dude, chill uite daca tu vrei imi cer si scuze, ............am vrut doar sa zic, coincidenta sau nu legat de voi au fost 2 scandaluri bataia cu farul si scandalul cu arbitrii cu sibiul

Ce m-a deranjat pe mine a fost urmatorul lucru, aproape toti cei din cluj care ati scris aici nu ati uitat sa relatati cu o mandrie prosteasca ca voi ati dat mai mult ca i-ati cam indoit pe marinari samdca americanu a sarit la bataie de vreo 3 ori da i-ati aratat voi. Adica mergem pe principiul ca "daca tot e bataie sa dam noi mai mult" nu e bine, parerea mea ca mai bine ne gandim sa nu fie bataie.
acu zi cu ce am mai gresit(e posibil sa crezi asta din nou)
so :ok: :)

...vali, nu vreau sa-ti ceri scuze...doar sa fii cat de cat obiectiv.....uite, citeste in toate ziarele despre ceea ce s-a intamplat la Cluj...ai sa vezi peste tot ca: Hatcher a fost cel care a instigat publicul, ca antrenorul constantean a dat cu pumnul, ca marinarii stateau cateva momente linistiti dupa care iar treceau la bataie....totul se petrecea la banca clujana sau sub panoul clujean....deci ei veneau peste ai nostrii....

.....inca ceva: eu nu ma laud ca ai nostrii au batut mai bine (si nu sunt singurul: mia, parca ii "transmitea" lui Silvasan sa se reproofileze pe baschet)


...zici de scandalurile de la cluj: erau 2 evenimente total diferite.....dar nu zici nimic de scandalurile in care a mai fost implicata Constanta: meciul castigat de Asesoft la Constatanta: citez din Prosport: "Constănţenii, în prim-plan (titlu) ....Farul a mai fost implicată într-un scandal la începutul anului, cu ocazia unui amical (RETINE: A-M-I-C-A-L) desfăşurat la Constanţa, cu Asesoft. Prahovenii au susţinut că au părăsit în grabă oraşul după ce au fost ameninţaţi de un grup de ţigani înarmaţi cu săbii. Atunci, Asesoft a cîştigat cu 90-76, dar evenimentele au scăpat de sub control. Se pare că totul a pornit de la orgoliile prea mari aflate în joc, atît între jucători, cît şi între tehnicienii celor două echipe"

....nu te-am auzit sa spui nimic despre incidentele de la Sibiu: meciul cu Clujul si meciul cu Asesoft (jucatorii au fost luati la tinta de iubitoirii de baschet locali) .....etc

....arbitraje: nu au fost scandaluri numai la Cluj : daca vad bine, chiar in seara asta ai spus tu (sau altcineva) ca Dinamo nu stie sa piarda, iar au dat vina pe arbitrii....de cand stiu eu cele 2 echipe, totdeauna au fost probleme de arbitraj.....

....nu ti-am zis ca trebuie sa-ti ceri voie ca sa-ti spui parerea (te respect si nu-mi permit sa fac asemenea gesturi), insa totusi o faci foarte tendentios: ti-i se pare imposibil ca Hatcher sa fii reactionat asa cum ti-am relatat atatia dintre noi: ei bine, da...chiar asa s-a intamplat....

...nu ai gresit cu nimic...ai dreptate cand spui ca violenta nu duce spre ceva bun (nu stiu unde am fost eu de acord cu asa ceva) .... eu doar cred ca te-ai grabit cand ai luat apararea jucatorului american si cand ai spus ca la Cluj au mai fost incidente, deci e prea bizara coincidenta (ei bine, sunt cam multe coincidente de-astea, nu numai la Cluj....si eu ti-am dat exemple destule)

....in rest, numai bine iti doresc....si nu-mi lua primul post ca si cum as fi vrut sa te cert....

MadSkillz
23rd May 2005, 02:08
hah? .....te trezesti vorbind ???....vad ca ai ceva cu mine mai nou.....ma corectezi doar de dragul de a te baga in seama

Sunt bucurestean si dinamovist.Si nu corespund descrierii facute de tine.(Si chiar daca nu eram, rationamentul tau tot nu era logic).Ce am vrut sa spun e ca poate Borcica nu da 2 bani pe jocul in sine si vrea doar trofee nationale, dar noi, fanii, nu prea suntem de acord cu treaba asta.Eu azi m-am certat 2 ore cu un alt dinamovist exact pe tema asta, si i-am spus ca ma doare in :jerk: de trofee necinstite, care nu conteaza decat pentru un palmares studiat doar de presa din Romania.Insa tu nu trebuie sa uiti ca eu nu reprezint nici clubul Dinamo , nici pe T-Wolves, nici orasul Bucuresti.Cum nici tu nu esti reprezentantul echipelor tale favorite.Si n-are sens sa ne jignim pentru ca tinem fiecare cu alta echipa sau pentru ca "vedem" altfel valoarea unor jucatori , arbitri, etc.They still don`t give a fuck about it.
Si daca ai impresia ca doar pe tine te corectez, ti se pare.


sunt echipele mele preferate....in general ma documentez despre ceea ce spun.....am fost la aproape toate meciurile de acasa a celor de la Carbochim....de asemenea am urmarit aproape toate meciurile lui Spurs din a 2-a jumatate a sezonului

Perfect!Atunci de ce nu te rezumi la a discuta despre ele?De ce daca un sibian, un bucurestean sau un constantean sunt nemultumiti de ceva ce se intampla la Cluj, tu trebuie sa le reamintesti de ce se intampla la echipele "lor" ?Daca la vecin in curte e dezastru, automat rezulta ca la tine e curatenie?


....daca ma bagam sa vb despre Minnesota ...

Chiar ma mir ca nu mi-ai "improspatat memoria" cu faptul ca Garnett e "gone fishing" :yeah: (a dat bairam de ziua lui pe 19, dar nu m-am dus ca aveam streetball)


prin postul asta, ai dat dovada multa lipsa de fair-play

Nu, doar am aratat cat de lipsit de fair-play esti tu cand in loc sa argumentezi ceva, cauti in ograda vecina ceva lipsa, de parca asta ar avea vreo relevanta.
Stai linistit ca nu am nimic nici cu tine, nici cu altii de aici.Si poti sa postezi absolut ce vrei, nu sunt nici tatal tau, nici Dumnezeu, nici macar moderator pe forum.Insa daca am fi toti de acord, mereu, ce-ar mai fi forumul asta?Ideea este sa discutam.Atata timp cat nu ne jignim, nu-s probleme.Intr-o discutie in contradictoriu nu inseamna automat ca unul e prost.Pur si simplu pareri diferite.Si asta chiar e ceva constructiv, nu patetic.

P.S. Il confunzi pe #15 cu nr15 (Vali)

SilverZeus
23rd May 2005, 02:34
...depinde si de exprimarea ta (se vede ca esti un baiat care are ceva educatie si cu care se poate vorbi): constructiv e ultimul tau post, patetic a cel anterior
....cand vb de suporteri lui dinamo, ma refeream la faptul ca ar trebui sa sanctioneze incercarile de blat ale borcicilor vostrii, si nu sa aplaude asemenea victorii....asta ca atitudine a publicului, in general ( vroiam sa spun ca toti au ceva gresit in ei: si suporterii clujului, si ai stelei si ai timisoarei si ai lui dinamo)....vb despre cei di galeria dinamovista de la fotbal, ca la baschet nu prea sunt....

....inca ceva: niciodata nu am cautat in ograda vecina, decat atunci cand vecinul a ajuns sa scormoneasca ceva in ograda mea.....si tu asa ai facut cand ai inceput sa pui la indoiala realizarile lui Duncan ("...de ce Duncan, da si KG nu ?.....")....iti amintesti?....ei asta eu nu o consider fair-play: ptr ca o interpretez asa: "KG merita mai mult asa ceva....de ce totusi, Duncan e cel premiat" ....crezi ca gresesc gandind asa:....pune-te in locul meu: " ...de ce anul trecut KG a devenit MVP ?...de ce nu a fost Duncan?".....cam la asta s-a rezumat discutia noastra in trecut....eu il lasam pe KG in pace daca tu nu puneai intrebarea aia stupida si lipsita de fair-play ....deci cine cauta prin ograda vecina ??? ...dar, poftim arunca tu cu piatra, ptr ca oricum tu te simti "nevinovat"

...de acord cu exprimarea libera a opiniei .... insa atunci tu de ce ma acuzi de "mutatul focului" ....daca nu sunt de acord cu cei care spun ceva despre Cluj sau Spurs, o spun, mai ales ca o fac cu argumente ( ti-am zis deja care sunt acelea)....tu poti sa spui ce vrei despre orice ....

blackblu
23rd May 2005, 08:32
constantzenii...tzaranii... in timp ce plecau cu microbuzul acela de la sala plecam si eu spre statia de autobuz...si le fac semn cu mana sa se care cat mai repede...iar unul dintre ei ...stie domnu cum il cheama...imi arata medalia...iar eu politicos cum sunt de obicei ii arat degetu. Vreau sa spun ca ei se mandresc cu aceste medalii.

Lokal Kombat - Baschetul vostru ! tzarani constantzeni !
mai baietii,oriti-va si ganditi putin.asa ce injurati constanta toti,dar oare aveti habar de ce a intrat chetran ,ultima rezerva ,de la pauza?????????????????ca sa il provoce pe santana care va facuse ko pana atunci si amandoi sa fie eliminati.si cine pierdea oare mai mult???????????????????????clujul o rezerva si cta un jucator din primii 5.interesati-va ,intrebati,si nu mai aruncati primii cu piatra.cta va batea si fara santana si hatcher.nu mai jigniti,ca nu aveti nici un drept.jucati baschet,nu mai faceti pe victimele,cum ati facut si la sibiu.si mai gandestete pustiule,ca daca reuseati sa bateti in cele 2 meciuri de acasa ,la cta o haleati rau de tot!imi pare rau dar nu ma pot abtine.totul a fost o manevra a clujului,iat acum constantenii sunt tarani si mai stiu eu cum ......de ce nu ati jucat?????????de ce oare a hotarat cristescu sa nu se mai joace.la cluj au venit sa joace baschet ,nu sa se bata ,daca vroiau asta o faceau acasa,unde erau si ei sunstinuti,nu???iar cel care aintrat in teren,nu conteaza ce inaltime si cate kg avea,nu credeti?.constanta nu a cerut medaliile,le-a meritat.si de fapt ce mai conteaza,mai ardelenilor calmi si inofensivi si nevinovati????????????????noi avem medaliile,iar voi????????????????as vrea sa ma abtin,intamplarea face sa am un pic habar,dar e foarte greu cand vezi oameni care critica si jignesc si nu au nici un drept.oricum,ne intalnim la anul.si pana una alta la cta o sa fie petrecere,iar la cluj.......

Dumars
23rd May 2005, 09:31
mai baietii,oriti-va si ganditi putin.asa ce injurati constanta toti,dar oare aveti habar de ce a intrat chetran ,ultima rezerva ,de la pauza?????????????????

Pentru a fi in cunostinta de cauza, iti amintesc faptul ca Paul Chetrean (ultima rezerva, cum ii zici tu) a fost de mai multe ori convocat la lotul national. Si asta pentru ca este un aparator foarte bun.
S-a aparat bine si la Helcioiu. Si a jucat si la Constanta, nu doar la Cluj.
Si iti mai aduc aminte ca mai exista si arbitri. Nu prea iti poti face singur dreptate, cum a facut la faza respectiva Santana.

Te felicit daca tu crezi ca Farul a fost echipa mai buna. Dar news flash si jucatorii Farului la premiere se vedea ca erau constienti ca nu merita medaliile. Nu stiu ce satisfactie poti avea cand primesti un premiu nemeritat 100%.

" Tristetea din ochii jucatorilor clujeni era un emotionant amalgam intre sentimentul unei rusini spasite si furia neputintei in fata unei decizii greu de acceptat. Fluierati copios, constantenii au primit medaliile de bronz simtind, in mod cert, un gust amar."
Monitorul de Cluj


ca daca reuseati sa bateti in cele 2 meciuri de acasa ,la cta o haleati rau de tot

Noroc ca la Cta ne-ati batut de ne-a sunat apa-n cap la "20 puncte" (adica 1 si respectiv 3 puncte).

Nu ma leg de trecutul vostru baschetbalistic, adica acum un an erati in B, dar nu uita ca fara cei 2, la finalul turului erati pe locul 8.


si pana una alta la cta o sa fie petrecere,iar la cluj.......

Distractie placuta! Si tineti-o tot asa toata vara!

Kobe24
23rd May 2005, 10:45
stati asa.....nu puteti spune ca medaliile astea sunt 100% nemeritate....va rog frumos....haideti sa nu exageram....recunosc santana a gresit....hatcher a fost mai nervos decat trebuia....dar clujul a decis sa nu mai joace meciul nu noi v-am scos d p teren.aveti ECHIPA frumoasa....dar nu uitati aici la constanta am condus si la 10 puncte....a fost echilibrat una peste alta recunosc...dar sa nu uitam ca hatcher mai mult se chinuia sa joace....iar in momentul incare s-a intrerupt meciul conduceam cu 12 puncte....jucatorii nostri poate ca nu merita pentru caracterul lor impulsiv dar pentru jocul lor eu zic ca merita.

mia
23rd May 2005, 10:51
nu cred ca vreun constantean va recunoaste ca de la un jucator de-al lor a inceput totul asa ca..mie tot ce s-a intamplat sambata mi-a lasat un gust extrem de amar.iar decizia lui cristescu si modul in care a anuntat-o m-a dezamagit foarte tare.poate ca intradevar era mai bine sa nu se mai acorde nici o medalie de bronz, asta ca o 'pedeapsa' in plus pt ambele echipe.
cred insa ca gestul lui cristescu va avea repercursiuni grave asupra baschetului clujan, pt ca nimeni nu va uita curand retragerea echipei..sper sa apara si o declaratie mai explicita din partea lui cristescu.
iar despre scurtul interviu (poate a fost un pic prelucrat de pro tv...) al lui silvasan... :no: :no: :no:

Kobe24
23rd May 2005, 11:00
uite ca eu recunosc.....santana A INCEPUT....hatcher a sarit ca nebunul la bataie(am vzt la tvr)dar cred ca si publicul clujan nu trebuia sa-l faca p elliot "cioara" si tot felul de scandari din acestea rasiste.....asta evident ca nu scuza atitudinea lui.....si nici atitudinea lui/a echipei nu poate sa schimbe valoarea lui/echipei...asa cum nici faptul ca kobe bryant a fost acuzat de viol p drept/nedrept nu ii schimba cu nimic calitatile cu toate ca presa asta incearca sa faca....sau daca mai vreti un exemplu daca maradona e un drogat asta nu il face mai putin valoros.hatcher si santana sunt nishte baschetbalisti ff buni(in special hatcher) dar nu si niste oameni f buni.

SilverZeus
23rd May 2005, 11:14
....mie mi-a placut enorm Constanta....daca are careva rabdare sa citeasca din posturile mele anterioare de pe threadul Diviziei A, va vedea ca l-am laudat din toate puterile pe Santana....de Hatcher nici nu mai vorbesc....Boeriu ma calca pe nervi (e drept ), insa Constanta (ca si Sibiul de altfel) m-au impresionat sezonul asta....

....acuma, daca incidentele de sambata au plecat de la ei, noi ce putem face; gresiti daca ne aratati cu degetul ptr ca incidentele s-au petrecut la noi acasa....dar e ok, sunt favoritii vostrii si nu-i credeti in stare de ce au facut....apropo de Chetrean: s-a aparat perfect la faza respectiva si orice cunoscator (chiar si novice) al regulilor din baschet ar putea recunoaste ca l-a prins pe Santana intr-o capcana perfecta intre tusa si corpul sau....de ce a reactionat Santana asa.....nu va mai ganditi, savurati-va medaliile de locul 3 si sa va fie de bine....mai poftiti si alta data pe la Cluj, dar macar mopurile lasati-ni-le in pace

....legat de Cristescu: ar fii foarte grav daca sponsorii ar renunta la echipa, ca raspuns al unei asftel de lovituri de imagine pe care ne-a dat-o Cristescu....paradoxal, dupa toata bataia de sambata, "pumnul" lui Cristescu a durut cel mai tare....sincer, astept cu sufletul la gura explicatiile sale

@ mertin: legat de ultimul tau post: iti dau dreptate si ma bucur ca esti atat de obiectiv si fair :ok: ....probabil iti dai seama ca noi nu avem ceva cu constantenii, nici vb.....ma bucur ca se detensioneaza situatia...man, esti sigur ca ai numai 16 ani ??????? :D :ok:
.....iar legat de scandarile din tribune: astea sunt peste tot, mai putzin la Sibiu, arad si constanta unde exista jucatori de culoare....in rest, peste tot sunt scandari rasiste: noroc (zic eu) ca oamenii nu le folosesc cu ura, ci mai degraba ca sa-si exprime frustrarea cand un astfel de jucator are o zi f buna...
....legat de cei 2 H. si S. : exceptionali....nu zice nimeni nimic in acest sens

Dumars
23rd May 2005, 11:24
stati asa.....nu puteti spune ca medaliile astea sunt 100% nemeritate....va rog frumos....haideti sa nu exageram....


Stai un pic!
Acum am recitit postul meu anterior si intr-adevar se poate intelege si ca as fi zis ca Farul nu ar merita deloc medaliile. Eu am vrut sa zic ca le merita (pana la momentul respectiv mai mult ca si Clujul) dar inca nu se putea zice ca nu se putea rasturna balanta. Asa cum ai zis ca Farul a condus si la 10 puncte, asa si in meciul asta puteau pierde cele 12 pct.

Si eu unul nu mai postez pe threadul asta. Lucrurile s-au invartit pe toate partile
si tot nu mai schimbam noi ceva. Asa ca ramane pt la anul.

Kobe24
23rd May 2005, 11:25
Silver stai asa....nu am spus ca nu-i cred in stare ba chiar am recunoscut greseala lor insa nu eram de acord cu posturile anterioare....care spuneau ca medaliile sunt 100% nemeritate.Medaliile nu prea putem sa le savuram ca au un gust amar intr-adevar...eu sincer imi doream un meci decisiv aici cu hatcher 100%(care da intre 30 si 50 de puncte).
@silver da sigur am 16 ani ...fac 17 peste EXACT o luna...hai ca am plecat ca s-a sunat si nu am chef sa stau la ore:D
ps: mie unul santana nu-mi place mai deloc nush dc....are un stil mai urat.

eddy_jozsa
23rd May 2005, 14:01
Moaaaaaaama cate orgolii aici!!!! E bine ca se discuta, totusi ar fi bine sa nu depasiti limitele bunului simt. Azi maine devine mai mare rivalitatea dintre Constanta si Cluj decat dintre Sibiu si Cluj. :D

Ah, si da... bataia n-a avut loc intre Spurs si Dinamo, ci intre "U" si Farul! Sa nu uitati asta... nu va razbunati aici pe certurile din alte threaduri care aveau teme total diferite.

Cert e ca sezonul asta a cam lasat "pete" pe steagurile multor echipe. Sa analizam odata chestiile negative (dincolo - in threadul despre playoff am sa scriu si care e "jumatatea plina" a paharului):

Iau aici in considerare ce am vazut cu ochii mei, si ce a aparut prin mass-media, ca sunt convins ca multe marlanii putrezesc bine-mersi sub covoarele cluburilor.

1. Asesoft
-> Sebi Ghita coborand din tribuna ca sa se parlamenteze cu arbitrii (@Sibiu)
-> Apostol aratand unei sali intregi degetul mijlociu
2. Dinamo
-> Colericul Popa luandu-se de propriul antrenor
-> refuzarea televizarii finalei
3. Farul
-> Bataie la Cluj
-> Au aparut in semifinale fara tricouri inchise in sala Dinamo
4. "U"
-> Bataie cu Farul
-> retragerea echipei din finala mica
-> Joc MURDAR psihologic practicat de Cristescu inainte de meciul 2 cu Sibiul
5. CSU
-> Scandal cu jucatori care isi pierdeau noptile prin cluburi in PREZIUA meciurilor (pana si eu am vazut un jucator beat turta in Sibiu pe centru - ma rog, era dupa un meci)
-> Criza financiara in iarna (am auzit ca a fost o "pauza" intre plecarea vechiului sponsor si semnarea contractului cu Atlassib)
-> Spectatori aruncand obiecte din tribuna spre jucatori
6. Elba
-> antrenor sarb pleaca in iarna cu salariile jucatorilor!
7. West Petrom
-> adanca criza financiara

Sa ne vedem/certam si la anul cu bine. :D

blackblu
23rd May 2005, 14:46
Pentru a fi in cunostinta de cauza, iti amintesc faptul ca Paul Chetrean (ultima rezerva, cum ii zici tu) a fost de mai multe ori convocat la lotul national. Si asta pentru ca este un aparator foarte bun.
S-a aparat bine si la Helcioiu. Si a jucat si la Constanta, nu doar la Cluj.
Si iti mai aduc aminte ca mai exista si arbitri. Nu prea iti poti face singur dreptate, cum a facut la faza respectiva Santana.

Te felicit daca tu crezi ca Farul a fost echipa mai buna. Dar news flash si jucatorii Farului la premiere se vedea ca erau constienti ca nu merita medaliile. Nu stiu ce satisfactie poti avea cand primesti un premiu nemeritat 100%.

" Tristetea din ochii jucatorilor clujeni era un emotionant amalgam intre sentimentul unei rusini spasite si furia neputintei in fata unei decizii greu de acceptat. Fluierati copios, constantenii au primit medaliile de bronz simtind, in mod cert, un gust amar."
Monitorul de Cluj



Noroc ca la Cta ne-ati batut de ne-a sunat apa-n cap la "20 puncte" (adica 1 si respectiv 3 puncte).

Nu ma leg de trecutul vostru baschetbalistic, adica acum un an erati in B, dar nu uita ca fara cei 2, la finalul turului erati pe locul 8.



Distractie placuta! Si tineti-o tot asa toata vara!
deca,sa ne intelegem.medaliile pana la urma au ajuns la cta,in urma hotararii lui cristescu.s-a gandit cineva de ce a luat hotararea asta.ar fi curios sa stim.adevarul.care probabil nu mai conteaza.apropo de trecutul constantei,nu cred ca in situatia de fata are importanta.ideea este ca au gresit toti.si clujul si cta.iar noi cei de la cta recunoastem .voi de ce nu o faceti.si sincer.acel jucator a fost introdus pe teren special pentru al provoca pe santana.si scuze ca am zis "ultima rezerva"dar ,stiind clar ce intentii avea,nu m-am putut abtine.tin cu cta ,dar incerc sa nu fiu cu gura spurcata si sa jignesc prea tare clujul,mai ales ca ,paradoxal,jucatorii raman prietenii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!atunci,no i,fanii,de ce dracului ne balacarim asa urat?cititi mesajele dinainte si vet observa ca in majoritatea se vb urat.de ce trebuie sa ne dam si noi in petec???stiti ce repede uita jucatorii?unii chiar sunt frati(mocanu)si au reusit deja sa treaca peste asta .noi de ce nu putem?nu se mai poate schimba nimic,indiferent cine a gresit.haideti sa incetam cu ironiile,cu rautatile si injuriile.macar pentru baschet,acest sport extraordinar.haideti sa nu mai judecam,caci poate niciunul nu suntem in masura sa o facem.sa iubim baschetul in continuare si sa speram ca nu se va mai intampla niciodata asa ceva.bafta!

danrogojan
23rd May 2005, 18:37
Nu ma leg de incident in sine, ci latura rasista a acestuia.

[QUOTE]....clujenii nu sunt nici rasisti, nici sovini....Darnell a fost foarte apreciat aici....chiar si Hatcher dupa meciul retur cu Farul....noi avem un public care-si respecta atat jucatorii proprii cat si pe cei adversi....binenteles ca se huiduie si la noi, se injura arbitrii, jucatorii adversi care comenteaza sau care intra in altercatii cu ai nostrii[/QUOTE

Patriotismul asta local, cu clujenii iubitori ai diversitatii rasiale si ilustrii exponenti ai bunului simt ardelenesc este unul fals.
Nu numai la cluj dar peste tot in tara, in momentul in care joaca sportivi de culoare, intr-un mod inerent apar si gesturile rasiste.
Bannere cu maimute crucificate si mesaje ultra explicite sunt doar niste exemple mai elocvente culese din capionatul national de basket.
Ca sa nu mai vorbim despre apelativele cioara, maimuta etc.

Iar faptul ca americanul de la constanta a fost nervos si agresiv nu justifica absolut deloc comportamentul rasist al publicului.
Adica noi ii iubim pe basketbalistii de culoare, dar cand gresesc pe teren avem to dreptul sa-i facem maimute?
Cunosc ceva lume pasionata de basket pe la cluj si stiu intr-adevar ca majoritatea apreciaza jocul in sine.
Dar 1 suporter rasist eclipseaza cu mult 99 de clujeni de treaba. Pt ca gestul lui intr-adevar loveste.

Parerea mea ca federatia si politia trebuie sa intervina, mai ales ca fenomenul este generalizat.

Nicolita de la steaua este jignit non stop. Ca sa nu mai vorbim de primarul din craiova si Naouda.

Danila
23rd May 2005, 20:38
chetrean, dupa cate il cunosc eu, este un individ destul de lent, dar foarte masiv, ii stiu si stilul de joc...doar am jucat impotriva lui la juniori si intr-adevar, joaca destul de urat...acum nu stiu exact faza respectiva dar stiu ca de cateva ori era si eu sa reactionez asa cand ma tinea el...in plus, a fost introdus in teren, el, care nu mai are multi ani de baschet in fata cu toate ca e tanar...eu am impresia ca a fost ceva tactic in introducerea lui pe teren...depinde acum, din ce punct de vedere privim lucrurile.La lot, sa fim seriosi, nu sunt selectionati tot timpul chiar cei mai buni jucatori, si pentru asta ar trebui sa-l intrebam pe danetiu de ce...stie el...

SilverZeus
23rd May 2005, 21:56
....hmmm....povestile astea pot sa continue la nesfarsit....eu nu o sa incerc acuma sa va conving ca locuitorii clujului sunt niste rasisti sau niste ingeri....treaba voastra, credeti ce vreti.....

....@danrogojan: tu ai mare dreptate in ce spui, cu toate ca eu inca cred ca oamenii nu au ceva cu "afro-americanii"...ii huiduie cand joaca impotriva echipei cu care tzin....mai degraba, cu rromii....legat de cei care joaca baschet si sunt "afro": eu intotdeauna i-am apreciat atat pe Clavon cat si pe Hatcher, si inainte pe cei 3 de la Arad....ei sunt o pata de culoare, care ridica enorm nivelul baschetului aici in tara...e de apreciat ca au in general peste 33 de ani si uite ca joaca teribil si inscriu 30-40 pcte pe meci
...la fel, (eu cel putzin ) l-am apreciat enorm pe Santana: un jucator f lent, dar cand ma uit la jocul lui vad doar atat: toba de baschet

eddy_jozsa
23rd May 2005, 22:25
aalooooo... West Petrom Arad that is!!! Sezonul 2002/2003: Bernard Haslett, Robert Haskins, Wayne Clark... ay ce ma enerveaza confuziile astea.... la fel a facut si comentatorul TV Sport la un meci.

In alta ordine de idei, si la Sibiu era o atmosfera de genu "huuoooo, cioara" (lol am auzit rromi care au strigat asta - intr-un fel inteleg cand altii isi descarca nervii pe ei si vine momentul in care ei incearca sa se razbune - dar asta nu-i o scuza).
Na, totul s-a schimbat sezonul trecut cu venirea lui Larry Johnson (era varza jucatoru, n-ati pierdut nimic), de atunci negrii sunt foarte respectati la Sibiu... chiar daca in afara de Clavon n-a mai calcat nimeni pragu salii de muuuult timp... in tur a venit Uche (ala nici nu-i negru), iar la Farul si la West Petrom nu erau negrii atunci.

mishu
24th May 2005, 02:37
ma pana la urma din toata faza asta cel mai nasol a iesit clujul... va spun asa neutru... si footuti si cu banii luati... la ce ma refer... pei imaginea clubului e varza... in conditiile in care oamenii venisera la sala si cristescu a decis sa nu mai joace... probabil ca o parte din oameni nu o sa mai dea bani pe bilet si la anul... cu asa manager ca el ma mir ca clujul a ajuns in semifinale... pentru ca au refuzat sa joace precis au platit o amenda groasa la federatie... deci alti bani dusi pe apa sambetei... la urma constantenii au plecat cu medaliile... nu ca ar conta ceva... dar asa ca idee (sa fi fost in locul lor le refuzam... era un gest plin de fairplay)...
sunt curios cum o sa reactioneze federatia mai departe... vor face in asa fel incat pe viitor sa fie foarte greu sa se mai intample asa... sau vor trata lucrurile tipic romaneste... lasa ca merge... nu ii lovim asa rau ca mai avem nevoie si de unii si de altii (carmen branisteanu ar trebui sa dea niste amenzi si niste suspendari de sa-l faca invidios pe david stern...)

mishu
28th May 2005, 10:41
dupa cum va spuneam... pe langa sanctiunile luate de jucatori... clujul a primit (ca si farul) 100 de mil pentru nerespectarea spiritului de fairplay... dar a mai primit inca 20 mil ca nu a avut sa intre pe teren la urmatorul meci... good job mr. cristescu...

incepe sa-mi placa de carmen branisteanu... in postura de presedinte de federatie... o stiam de cand antrena la sportul, si ca era nevasta lu petre branisteanu (a jucat la steaua pentru cine nu stie...) da de cand a venit ii rupe in doua pe toti cu amenzile... si la fete si la baieti... uite asa face federatia rost de bani, asa se linistesc si spiritele incinse... frate altfel nu se poate... asa cum stern ii loveste pe ai lui... (bine ce poate insemna 10.000 de para la un salariu de milioane... dar oricum)... asa trebuie mai ales la noi...
nu a vrut dinamo sa se prezinte la festivitatea de premiere... pac 8mil amenda... corect???

Sharkie
28th May 2005, 11:23
Intr-adevar,super-solutie asta cu amenzile!

eddy_jozsa
28th May 2005, 11:28
Da, ce sa zic, si eu zic ca amenzile sunt o masura buna! Mai ales ca FRB tre sa plateasca 15.000 euro amenda, data de FIBA pt. Livas Targoviste ca nu s-a prezentat la un meci din FIBA Europe Cup, ce marlanie e si asta. Livas ar trebui retrogradata ca nu si-a platit amenda! (de altfel foarte interesant ieri la amiaza interviul cu Carmen Branisteanu de la radio, cu buna-vointa administratorului poate prindeati si voi ceva!)

Amenzile sunt corecte... trebuie calmate spiritele, eu oricum am impresia ca sezonul trecut domina mai mult bun-simt si respect intre echipe!!

DonCarlos
28th May 2005, 11:56
Parerea mea ca Cristescu a retras echipa pt. ca stia ca sunt vinovati de degenerarea evenimentelor. E adevarat ca Santana a inceput dar lucrurile au degenarat fiindca au sarit clujenii la bataie in loc sa-i desparta pe cei doi. (Silvasan ar fi putut sa nu riposteze). Am inregistrat de pe Realitatea TV si m-am uitat de mai multe ori. Santana a lovit , Silvasan a lovit inapoi si atunci a sarit si Chetreanu la Sanatana si l-a lovit din spate, ceea ce insemna deja doi la unu. Apoi a sarit un altul de la farul pe Chetreanu (nu stiu cum il cheama, cel cu jambiere , si el a fost destul de bataus dar nu stiu cum a scapat de sanctiuni). De aici deja au sarit toti la bataie, au fost putini care au incercat sa calmeze spiritele. Daca erau destepti clujenii ar fi obtinut eliminarea lui Santana de la Farul dar asa....

HIV
29th May 2005, 16:51
Am eu o stire mai noua , putzin off-topic : se pare ca de la anul BU Poli Mobitelco Carbochim va reveni la numele de "U" !

SilverZeus
29th May 2005, 18:02
...asta ar fii intr-adevar o veste buna in sfarsit....eu mai auzisem de ceva jucatori care se intorc din strainatate: Tzenter si cu Rosnavschi....nu sunt surse oficiale

HIV
29th May 2005, 18:11
Haide "U" !

Vom putea canta cu mai multa daruire !

virtual
3rd June 2005, 16:16
Mai, cam aveti toti dreptate.
Mie sincer imi pare rau de Silva, ca il cunosc fff bine si e baiat bun. Mai educat si mai linisit decat multi oameni pe care ii stiu si care nu au avut ever probleme.
Nu inteleg cum de a rabufnit, tot ce pot sa va zic e ca Paul Chetreanu e unul din prietenii sai cei mai buni si probabil cand l-a vazut cazut a clacat la nervi!
Dar oricum nimic nu ii scuza gestul.. mai ales pentru cine il stie bine si stie cat a investit si investeste si sper o sa mai investeasca in sportul asta cu inel!

ginu
19th June 2005, 09:07
Nu am dat de mult pe-aici, tocmai pentru ca ramasesem cu un gust amar dupa meciul de la Cluj cu Farul. Ei...au trecut de atunci multe saptamani, si am fost surprins sa constat cat de mult s-a discutat pe aceasta tema aici.

Nu am de gand sa discut, ca nu stiu ce exact s-a intamplat, si voi sunteti mult mai avizati, si mi-am petrecut 45 de minute super citind aceste mesaje. Concluzia mea este, pe langa faptul ca clujenii basketbalisti sunt oameni de nota 10 (ma refer la suporterii de-aici de pe forum - grup la care simt ca apartin), una foarte simpla si fericita. Cu toate ca spiritele erau incinse, cu toate ca orgoliile sunt mari, nivelul discutiilor a ramas la un nivel de civilizatie care nu se intalnesc pe stadioanele de fotbal nici macar cand e doar conducerea prezenta.

Sunt clujean, si tin cu tot ce tine de "U" (sau ce nume are acuma, spiritul conteaza), dar baschetul e de departe un sport mult mai elegant decat fotbalul. Sper sa prind niste meciuri ale lui U cand ajung prin tara. Pana atunci, salutari tuturor, o vara super sa aveti, hai U, si Go Spurs! Poate la anul o sa pot vedea si eu niste meciuri calumea aici, ca Warriors incepusera sa joace ceva ceva la sfarsitul sezonului regulat.

Proud to play ball!

Dumars
19th June 2005, 11:40
Cand vei veni echipa de baschet a Clujului va avea cu siguranta alta fata, ramane de vazut daca mai buna.
Dar eu am incredere in Cristescu ca va face o treaba buna.
Cu siguranta Warriors vor avea un cuvant de spus la anul. Chris Mullin probabil ca va face niste mutari inteligente in vara asta ca sa duca echipa in playoff.
Dar pana atunci te uiti la Oakland Riders, daca tot esti prin zona.

ginu
20th June 2005, 07:16
Sper sa arate mai bine. Si inca am incredere in Cristescu, desi cred ca a cam exagerat cu onoarea la faza cu retrasul.

Ei...la Raiders trebuie sa ma uit, ca 49-ers sunt un fel de U Cluj la fotbal acuma, doar cu norocul ca in sportul american nu se retrogradeaza. Macar in College Football Berkeley merge bine.
Go Bears!

Ne vedem in Cluj la vara (sper...)

HIV
26th June 2005, 12:01
....hmmm....povestile astea pot sa continue la nesfarsit....eu nu o sa incerc acuma sa va conving ca locuitorii clujului sunt niste rasisti sau niste ingeri....treaba voastra, credeti ce vreti.....

....@danrogojan: tu ai mare dreptate in ce spui, cu toate ca eu inca cred ca oamenii nu au ceva cu "afro-americanii"...ii huiduie cand joaca impotriva echipei cu care tzin....mai degraba, cu rromii....legat de cei care joaca baschet si sunt "afro": eu intotdeauna i-am apreciat atat pe Clavon cat si pe Hatcher, si inainte pe cei 3 de la Arad....ei sunt o pata de culoare, care ridica enorm nivelul baschetului aici in tara...e de apreciat ca au in general peste 33 de ani si uite ca joaca teribil si inscriu 30-40 pcte pe meci
...la fel, (eu cel putzin ) l-am apreciat enorm pe Santana: un jucator f lent, dar cand ma uit la jocul lui vad doar atat: toba de baschet

Stie baiatu ce stie...