PDA

View Full Version : Michael Schumacher...campion sau mare deceptie in 2005?



MacBaicu
21st May 2005, 16:38
Eu inca am curajul sa sper intr-o spectaculoasa revenire...care original se va intampla.
Inca nu are nimeni fata de campion in F1...
Poate peste 2-3 ani...

Profetu
23rd May 2005, 17:54
Si eu mai sper intr-o astfel de revenire, insa, dupa fiecare cursa pierduta, procentul in care acest reviriment mai este plauzibil scade alarmant.

Sharkie
24th May 2005, 11:19
Hehe! Cred ca o sa fie o mare deceptie !!!! Asta e sezonul Renault si Alonso ! Au inceput sa miste si McLaren si Kimi.

fia
24th May 2005, 11:24
Imi place poza din gsp:
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/5/14952/06-114591748ae43d7393d43_130_371_.jpg

oaspetele
25th May 2005, 09:35
Monaco - fastest laps in the race :
1. Michael Schumacher - Ferrari - 1'15.842 - lap 40
2. Kimi Raikkonen - McLaren Mercedes - 1'15.921 - lap 41
3. Fernando Alonso - Renault - 1'16.600 - lap 19
4. Giancarlo Fisichella - Renault - 1'16.776 - lap 20
5. Jarno Trulli - Toyota - 1'16.812 - lap 38
6. Rubens Barrichello - Ferrari - 1'16.916 - lap 51
7. Mark Webber - Williams BMW - 1'16.971 - lap 77
8. Ralf Schumacher - Toyota - 1'17.070 - lap 11
9. Nick Heidfeld - Williams BMW - 1'17.159 - lap 15
10. Juan Pablo Montoya - McLaren Mercedes - 1'17.403 - lap 50
11. Jacques Villeneuve - Sauber Petronas - 1'17.482 - lap 17
12. David Coulthard - Red Bull Cosworth - 1'17.693 - lap 15
13. Felipe Massa - Sauber Petronas - 1'17.799 - lap 16
14. Vitantonio Liuzzi - Red Bull Cosworth - 1'18.030 - lap 43
15. Patrick Friesacher - Minardi Cosworth - 1'19.037 - lap 19
16. Christijan Albers - Minardi Cosworth - 1'20.237 - lap 22
17. Tiago Monteiro - Jordan Toyota - 1'20.747 - lap 12
18. Narain Karthikeyan - Jordan Toyota - 1'22.019 - lap 1

pashpa
25th May 2005, 09:39
Care M.Schumacher???? A VENIT SI VREMEA PENSIONARII!!GO KIMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Profetu
25th May 2005, 13:46
I-a spart oaspetele cu topul ala pe toti contestatarii lui Schumi !!! :ok:

MacBaicu
25th May 2005, 15:57
si cursa trecuta a avut fastest lap daca nu ma insel...
eu cred ca pneurile dau randament maxim abea dupa juma de cursa... important e sa ajunga colo fara sa explodeze... :evil:
eu inca mai sper...
oricum va fi palpitant sfarsitul de sezon... asta e clar. dar nu alonzo va fi candidatul la titlu, eu cred ca raikkonen va fi...
iar domnu schumi o sa vina puternic din urma. si sa vedem atunci cand se vor vedea acolo, atat kimmi cat si alonzo, aproape de finalul sezonului si, probabil cu sanse la titlu, cat le va rezista pipota ... psihic vorbind...
pe cand nea schu... ce mi-e sapte ce mi-e opt... oricum e in mediul lui... nu?

fia
25th May 2005, 16:09
Desi sunt mare fan Ferrari imi vine greu sa cred ca MS mai are sanse la titlu... Sunt prea multe puncte diferenta... Si se iau prea multe pct pt locul 2 si pentru 3... Si in general se obtin usor puncte...
Lui Schumi si sa-i devina perfecta masina tot nu poate castiga tot (vezi anul trecut cand avea masina perfecta) iar daca piticii aia ies mereu pe 2-3 sunt slabe sanse sa-i prinda...

Sorin Blaj
25th May 2005, 18:28
Poate nu o sa ma credeti, dar eu consider ca era nevoie de un astfel de inceput de sezon in Formula 1. Eu tin cu Michael Schumacher si implicit cu Ferrari, iar in ultimele sezoane nu se spunea decat ca lipseste spectacolul, ca nu exista concurenta, asa ca aceste prime curse din sezonul 2005 au adus toate aceste lucruri.

S-a tot spus ca pentru Michael Schumacher nu mai exista nici o provocare pentru a continua. Ei bine eu cred ca nu poate exista o provocare mai mare decat aceasta, sa dovedeasca ca mai are potential si ca mai poate sa castige cel putin un titlu de campion.

Poate nu intamplator, incepand cu urmatorul mare premiu se schimba si sistemul de calificari, unde Michael Schumacher este maestru.

Sorin Blaj
25th May 2005, 18:33
Se pare ca si Jean Todt crede acelasi lucru. Iata opinia acestuia pe site-ul eurosport.com:

Todt: Qualifying change could help us

Struggling champions Ferrari hope change to qualifying system will boost Michael Schumacher's chances at the Nuerburgring. Teams have agreed to scrap the current two-session format, where the grid is decided on the morning of the race on Sunday, in favour of a single session on Saturday.

MacBaicu
26th May 2005, 16:27
Eu astept cu nerabdare Nurburgring-ul. Parca a castigat vre-o 6-7 pana acum... Eu zic ca unul in plus nu strica...sa mai relansam un pic sezonu... :happy :happy

Sharkie
26th May 2005, 19:57
Io mai degraba cred ca va fi primul pt Alonso ! :D

MacBaicu
26th May 2005, 21:07
hA hA hA
:rosu:

Sharkie
26th May 2005, 22:41
Ce te miri asa ma?Oricum,daca mai castiga MS vreo cursa sezonul asta e bine.Oricum,nu o sa fie asta.Ti-am zis ca va castiga Alonso ! :D :D :D Go Alonso,go ! :D

eminem_rules
26th May 2005, 23:59
In sezonul acesta masina ferrari lasa mult de dorit. Eu cred ca ferrari ar fi trebuit sa treaca si ei la michellin, pt ca bridgeston sunt depasiti. Daca Shumacher va avea o masina mai competitiva are puterea de a castiga si acest campionat. ALONSO, KIMI suck's :degete:

Speedy_29
27th May 2005, 01:50
sa fim seriosi ca nu numai cauciucurile sunt vinovate pt cum merge ferrari astazi

oaspetele
27th May 2005, 10:42
cum poti demonstra asta ??
e doar cea mai rapida masina de pe circuit !!
(evident, cu Schumi la volan...)

fia
27th May 2005, 10:50
In sezonul acesta masina ferrari lasa mult de dorit. Eu cred ca ferrari ar fi trebuit sa treaca si ei la michellin, pt ca bridgeston sunt depasiti. Asta nu e o solutie. Ce, anul trecut cand McLaren era varza ei de ce nu au trecut la motoare ferrari?
Nu poti sa schimi asa cand ceva nu merge. Solutia e sa imbunatatesti, sa devii competitiv.

Marquise MGP
27th May 2005, 11:52
nici sa imbunatatesti nu se poate asa deodata...si mai sunt si contractele inkeiate din care ferrari scoate multi bani...cu greu vor renunta la bridgestone si asta numai la finalul sezonului.


e doar cea mai rapida masina de pe circuit !!

hai ca va flatati singuri...eu am zis ca nu trebuie sa contraargumentez timpul scos se schumi la monte carlo dar daca insista cineva o fac. :D

Profetu
27th May 2005, 12:54
Marchize, eu insist sa ne expui argumentele tale cu privire la timpul scos de Schumi la Monte Carlo ...

Marquise MGP
27th May 2005, 13:41
eu am vrut sa fiu fair si sa nu atac performanta lui schumi...nici no so fac...o sa contraargumentez...timpul lui schumi a fost bun dar a fost realizat intrun context de evenimente si am crezut ca le stiti...de asta am reactionat cand oaspetele a spus : "e doar cea mai rapida masina de pe circuit "...kimi a fost mult mai rapid pe prima parte a curse,atunci cand conta pt el,a avut un rezervor umplut la refuz pt a rezista cu o singura oprire...schumi cate a facut?...dua ce kimi a realizat distantarea in frunte el nu a mai fortat consumandusi eforturi doar pt conservarea pozitiei de lider,pe ultimele tururi pierzand vro 20 de secunde parca, doar pt ca nu a mai fortat,a mers la pas pt a evita incidentele...pe de alta parte schumi a tras la maximum inca de la inceput deoarece era intro situatie delicata...dupa acel accident a ajuns pe ultima pozitie...ce era de facut?...mai avea ceva de pierdut?...evident ca nu,si a mers fara menajamente,la limita,fortand pana la final...alonso a avut probleme si a mers lent,kimi a fost primu si a mers lent,schumi a fost ultimul si a mers la limita...iata o contraargumentare la fraza : "e doar cea mai rapida masina de pe circuit". :ok:

MacBaicu
27th May 2005, 14:40
A luat-o si Milanu dupa ce conducea cu 3-0.
Asa ca nu mai fi asa de sigur pe tine...
Ca sa nu mai zic de Safin...
:evil: :jerk:

Profetu
27th May 2005, 17:55
Site-ul oficial formula1.com titreaza:

"(...) What was interesting is that there was another car in Monaco which was quicker (decat Raikkonen), and it was red and used Bridgestone tyres. This was Michael Schumacher’s Ferrari. On lap 40 the champion set the race’s fastest lap in 1m 15.842s. This was faster than he went in qualifying on Saturday, when he lapped in 1m 16.186s in relatively dirty track conditions. The difference lies in the performance of the car and its tyres in circumstances other than one lap in qualifying and with low fuel loads. When Michael went so fast he was 16 laps into a 34-lap stint, so he was carrying a significantly higher amount of fuel than was Raikkonen at that stage of the race, when the Finn set his fastest lap (1m 15.921s on lap 41).

What does that mean? Well, it suggests that Bridgestone’s tyres work very much better when they are well heated on a long run, but it also suggests that more work needs to be done to the car so that it does not need weight to help make it go quickly.

However, it is probably safe to assume that Raikkonen was not pushing his car as hard as he needed to even while trying to open up a big enough lead to make his pit stop. "

Deci, marchize, io zic sa nu-l considerati pe Schumi terminat. Diferenta din acest moment eu cred ca este data de potentialul diferit al monoposturilor. Indraznesc sa merg mai departe si sa afirm ca, daca ar avea aceeleasi resurse tehnice, in acest moment Schumi iar surclasa atat pe Alonso cat si pe Raikkonen.
Bineinteles .... parerea mea ... :thinkso:

Marquise MGP
27th May 2005, 17:59
de batut nu zic ca nu sar bate cu ei...dar de surclasat nu poate fi vorba...nici anul trecut nu ia surclasat atunci cand lea mers masina cat de cat...anul asta nici atat.

eminem_rules
27th May 2005, 19:58
Nu am zis ca numai cauciucurile sunt devina. Am spus ca masina in general e depasita. Daca ar avea shumi masina lui alonso ar fi castigat toate etapele pana acum.

PS: Ce ziceti de depasirea pe ultima suta de m in fata lu ralf???????

Profetu
30th May 2005, 17:35
Marchize, daca tu zici ca anu trecut, cand Schumi a castigat 13 din 18 curse nu i-a surclasat pe toti ceilalti piloti din F1, atunci probabil ca e nevoie sa castige 19 din 18 ca sa fie considerat "profesor".
Eu mai cred ca, Schumi e singurul om capabil sa scoata Ferrari din "adancurile" in care se afla aceasta echipa acum. Nici un alt pilot nu este capabil in acest moment, sa participe la dezvoltarea completa a unui monopost. Acest lucru ramane sa fie demonstrat !!!

Marquise MGP
30th May 2005, 21:00
da,bineintele ca avand in vedere rezultatele obtinute ia surclasat...pai cum sa compar eu pe schumi cu kimi cand finlandezul se bucura daca termina o cursa din cinci...eu mam referit la etapele cand nu au avut probleme cei doi...e totusi o diferenta intre ai invinge si ai surclasa...anul asta fac pariu ca daca ii dau pneuri michelin lui schumi nul surclaseaza nici pe kimi nici pe alonso...trebuie sa accepti ca cei doi sunt in crestere evidenta de forma de la an la an iar schumi este si el, ca orice om, muritor, iar finalul carierei este aproape.

Profetu
31st May 2005, 10:25
Sunt de acord cu tine ... cei doi sunt tineri, teutonul a imbatranit ... dar pentru spectacol, as vrea sa mai reziste inclusiv sezonul urmator ...

Nea Vasile
31st May 2005, 21:40
Site-ul oficial formula1.com titreaza:

Indraznesc sa merg mai departe si sa afirm ca, daca ar avea aceeleasi resurse tehnice, in acest moment Schumi iar surclasa atat pe Alonso cat si pe Raikkonen.
Bineinteles .... parerea mea ... :thinkso:

Ha ha ha, au ajuns shumacherishtii sa se plinga de "mijloacele tehnice" de la Ferrari !!! :D Hai ca-i prea de tot, dupa 4-5 ani in care Ferrari a facut ce a vrut (la propriu si la figurat) prin ORICE mijloace. Putina decentza, va rog :D

...am totusi impresia ca cei de la Ferrari au fost baietzi mai istetzi decit cei de la BAR ;)...("vina" nu e numai a lui Bridgestone)
Bineinteles .... parerea mea ...:D

Profetu
1st June 2005, 10:29
Vasile ... nu zice hop pana n-ai sarit gardul ... :sneaky:
Te bucuri acum de rau ferrari-stilor , asa cum ii numesti tu, ... :rosu: ... dar n-o sa te tina prea mult :ok:

RedBaron
3rd June 2005, 18:52
cica prin orice mijloace... pe BAR ia prins... mare ii livada si multi peri is in ea :))

cipi13
11th June 2005, 16:05
Adica vasile ce vrei sa spui ? Ca anu` trecut Ferrari nu a cistigat corect ? Sau ce?Acum da....merg mai slab....ca e de la cauciucuri ca e de la masina...nu se stie....decit acolo la ei....
Dar sint sigur ca o sa isi revina...

cataiff
15th July 2005, 18:45
Ma scuzati ca interviu..:)
Shumacher ar fi fost adevarat campion daca, atunci cand era ferrari mare si tare, pleca la o masina mai slaba si castiga mondialu'.
Vezi Valentino Rossi, da?
Asa, pentru mine ramine doar un criminal care era la un coltz de a omori citiva piloti pe diverse circuite, vezi cazul Villneuve...
Ma scuzati inc-o data, dar eu nu-l consider mare inginerie pe shumi asta...
Unde esti tu Senna??

oaspetele
16th July 2005, 09:54
mai mai, ce mai uita oamenii astia .....
Schumi a plecat odata de la Benneton la ferrari.
dar ce sa-i faci poate te uiti la F1 de 2-3 ani, si atunci se explica.

realmadrid.com
16th July 2005, 13:44
Mda, dar cum a castigat un titlu la Benneton :D ?

oaspetele
16th July 2005, 16:26
da nu inteleg ce legatura are asta cu ceea ce vorbim noi.
si , ma rog, cum a castigat un titlu ??

Sorin Blaj
18th July 2005, 12:49
Ma scuzati ca interviu..:)
Shumacher ar fi fost adevarat campion daca, atunci cand era ferrari mare si tare, pleca la o masina mai slaba si castiga mondialu'.
Vezi Valentino Rossi, da?
Asa, pentru mine ramine doar un criminal care era la un coltz de a omori citiva piloti pe diverse circuite, vezi cazul Villneuve...
Ma scuzati inc-o data, dar eu nu-l consider mare inginerie pe shumi asta...
Unde esti tu Senna??

Stai linistit, ca tu nu esti nici macar un mic lacatus.

Sorin Blaj
18th July 2005, 12:55
Cand Schumacher a trecut la Ferrari, acestia erau "varza". Nu reuseau nici macar sa castige o cursa, dar sa se mai gandeasca la vreun titlu. Daca imi aduc aminte bine, ultima cursa castigata de Ferrari a fost din mila lui Michael Schumacher. Alesi a beneficiat de cadoul lui Michael intr-un mare premiu al Canadei, de ziua lui. Ca si completare, a fost singura victorie din cariera pentru Alesi.

cipi13
18th July 2005, 21:09
Ma scuzati ca interviu..:)
Shumacher ar fi fost adevarat campion daca, atunci cand era ferrari mare si tare, pleca la o masina mai slaba si castiga mondialu'.
Vezi Valentino Rossi, da?
Asa, pentru mine ramine doar un criminal care era la un coltz de a omori citiva piloti pe diverse circuite, vezi cazul Villneuve...
Ma scuzati inc-o data, dar eu nu-l consider mare inginerie pe shumi asta...
Unde esti tu Senna??

Bre Cataif....ce ai tu in cap? Adica la ce zici tu Ronaldo ar trebui sa plece da la Real si sa se duca la Adunatii Copaceni ca sa iasa campion cu ei...
Asta inseamna pentru tine campion ? Si Kimi la Minardi nu ? Zi pe fata ca nu iti place si nu mai aburi lumea...
Si nu mai compara F1 cu Moto GP...nu are rost

Utilizator
18th July 2005, 21:13
Daca Shumacher si ferrari castigau detasat si anul asta chiar ca omorau de tot Formula 1. Nu mai exista nici o emotie de multa vreme, se punea doar problema diferentei de puncte dintre el si urmatorii. Mie mi se pare bine ca s-a mai oprit un pic elanul calutzului si se revine la o competitie cat de cat palpitanta (deocamdata timid comparativ cu marile duleuri din anii '80 inceputul lui '90). Cat despre Shumacher eu cred ca mai are destule de spus daca va mai vrea sa continue. Si spun asta desi nu-i sunt fan.

fia
18th July 2005, 21:16
Daca imi aduc aminte bine, ultima cursa castigata de Ferrari a fost din mila lui Michael Schumacher. Alesi a beneficiat de cadoul lui Michael intr-un mare premiu al Canadei, de ziua lui. Ca si completare, a fost singura victorie din cariera pentru Alesi.Nu mai imi aduc bine aminte daca l-a lasat, nu prea ma astept la asta de la Schumi :evil: Intr-adevar a castigat Alesi in Canada pe 11 iunie 1995, de ziua lui, singura victorie :).

Sorin Blaj
19th July 2005, 10:17
Schumacher avea un avans consistent, undeva peste un minut si fara nici un motiv a intrat la boxe unde a stat exact atat cat a trebuit ca Alesi, care se afla pe locul doi, sa il depaseasca si sa castige. Cat timp a stat la boxe, nu s-a vazut ca mecanicii sa ii faca ceva concret, ci doar verificari de rutina ale masinii. Toate ziarele din vremea respectiva au scris despre acel moment.

fia
19th July 2005, 14:17
Pai Schumi nu a terminat pe 2 cursa aia... a terminat pe 5.... dupa Barichello, Irvine si Panis. Oricum din cate stiu eu cursa s-a termiant inainte de limita (cu un tur mai devreme), mai ramasesera doar vreo 8 oameni in cursa. Deci daca a facut faza cu boxele a pierdut nu unul ci 4 locuri :D

rox
21st July 2005, 11:43
Sorin, daca a facut-o intentionat si i-a facut un astfel de 'cadou' nu cred ca trebuie neaparat laudat. un coechipier/prieten daca vrea sa te ajute sta in spatele tau si nu-i lasa pe altii sa te atace, in cel mai bun caz, dar nu-ti da victoria asa.
Cat despre Schumacher in acest sezon, el cred ca este asa cum a fost totdeauna. Fara o masina buna nu ar fi castigat titlurile si acum fara o masina mai buna decat a lui Alonso nu are cum sa castige titlul.
Cat despre comparatia cu Rossi si MotoGP, nu mi se pare potrivita.

Black Mamba
22nd July 2005, 00:43
Daca nu l-ati urmarit de la inceputurile carierei, nu stiu cat de multi stiti despre el si despre ce poate... Cum are un sezon mai slab, cum ii sar multi in cap... :rolleyes:

Doua chestii:

1. Este de departe cel mai bun pilot pe ploaie de dupa Senna.
2. In 1996 cand s-a transferat la Ferrari, intr-una din primele sale curse, din masina zburau componente pe la boxe. Asa de bine era pusa Ferrari la punct... Dar asta nu l-a oprit sa castige curse chiar din primul sezon la Ferrari. Dintr-o masina "varza" a facut una campioana in cativa ani, un mare procent din izbanda datorandu-i-se doar lui.

Nu cred ca are vreun rost sa aberati cat de bun sau de slab pilot este, valoarea si-a dovedit-o de-a lungul carierei.

rox
22nd July 2005, 12:04
nu l-am vazut in 1996, dar pot sa spun ca si din mclarenul lui kimi zburau chestii (daca-mi amintesc bine, anul trecut a zburat chiar o roata) si a castigat curse.
Cat despre facutul unei masini campioane, el este pilot. poate cel mult sa dea sfaturi inginerilor.
Cat despre parerea ta despre partenerii de discutii....

oaspetele
22nd July 2005, 12:27
rox, din ferarri-ul din 96 sarea componente de mecanica, nu roti sau eleroane.
si intr-o cursa, s-a intamplat asta in turul de incalzire.
ferrari-ul din 1995-96 era o masina destul de buna, dar lipsita totalmente de fiabilitate.
cum ar fi o toyota de acum, dar fara fiabilitate.

rox
26th July 2005, 22:55
nu sunt fan schumi, dar nici impotriva lui nu sunt.
ar trebui sa ne gandim la niste lucruri cand avem discutiile astea:
toti sunt piloti cel putin buni, altfel nu ar fi acolo.
un rol foarte mare il are masina
e trist ca masinile sunt prea diferite ca sa se poata vedea calitatile lor de piloti.

oaspetele, cam ca mclaren de acum? ;)

oaspetele
26th July 2005, 23:29
nuu, nici vorba.
ferrari-ul de atunci nu avea viteza mclaren-ului de acum.

Ayrton
30th July 2005, 16:08
Iata ca batranul Mihai Cizmaru (pt cine nu stie, asta e traducerea numelui sau in limba romana) a reusit un pole-position in Ungaria... si inca un pas spre doborarea singurului record ce inca nu-i apartine: cel mai mare nr de pole-uri ... din pacate cred ca-l va dobori pana la anul cand se va retrage in sfarsit...

Cristi
30th July 2005, 22:15
Nu cred ca schumi va dobori vreodata recordul de poll position-uri. Ma rog, cu regulile de azi poate sa o faca plecand in majoritatea curselor cu rezervorul gol si urmarind doar poll-ul... dar cine il lasa sa faca asta?

De altfel cred ca si acum pozitia 1 pe grila de start a neamtului este una mincinoasa si el nu va termina pe podium nici de data asta.

Cat despre ideea ca toti pilotii sunt buni, se pot observa diferentele intre coechipieri, care au masini egale si totusi rezultate mult diferite... nu numai la Ferrari. In orice caz, eu zic ca azi Schumi e nitel depasit si nu cred ca va mai apuca o masina atat de buna incat sa suplineasca imbatranirea germanului si sa il mai faca o data campion mondial.

bravoman
31st July 2005, 01:59
i-a cam trecut vremea lui schumacher insa eu cred ca nu si-a spus ultimul cuvant. incepe usor usor sa cedeze si psihic. neavand o masina buna incet incet incepe sa isi piarda si putin din concentrarea si stilul flawless de pilotaj.

oaspetele
31st July 2005, 04:09
lol
ca sa zic asa... pune aproape o secunda intre urmatorul clasat si cica e batran, depasit si uzat moral..... mai oameni buni, e vorba de o secunda !!

apparte
31st July 2005, 17:31
lol
ca sa zic asa... pune aproape o secunda intre urmatorul clasat si cica e batran, depasit si uzat moral..... mai oameni buni, e vorba de o secunda !!
ai vrut sa spui intre el si primul clasat! :D :D :D

oaspetele
1st August 2005, 12:34
mda, asta am vrut sa zic.
din nou, cauciucurile nu tin, dar asta se stia deja. e clar ca asta e strategia castigatoare, mai ales pe circuite pe care se depaseste greu....
oricum, schumi este modelul perfect de pilot care scoate 100% din masina si situatie.
adica cel mia bun
:D

Ayrton
1st August 2005, 13:53
Nu cred ca schumi va dobori vreodata recordul de poll position-uri.

ba io cred ca da... are 64 iar Ayrton Senna are 65... :no:

Sorin Blaj
1st August 2005, 15:38
Nu cred ca schumi va dobori vreodata recordul de poll position-uri. Ma rog, cu regulile de azi poate sa o faca plecand in majoritatea curselor cu rezervorul gol si urmarind doar poll-ul... dar cine il lasa sa faca asta?

De altfel cred ca si acum pozitia 1 pe grila de start a neamtului este una mincinoasa si el nu va termina pe podium nici de data asta.

Cat despre ideea ca toti pilotii sunt buni, se pot observa diferentele intre coechipieri, care au masini egale si totusi rezultate mult diferite... nu numai la Ferrari. In orice caz, eu zic ca azi Schumi e nitel depasit si nu cred ca va mai apuca o masina atat de buna incat sa suplineasca imbatranirea germanului si sa il mai faca o data campion mondial.

Te uiti degeaba la cursele de Formula 1, pentru ca vad ca nu pricepi nimic.

viorel 31
1st August 2005, 16:55
Este f clar ca MS "trage" efectiv de masina Ferrari F2005, si tb sa recunoastem ca scoate maximum din ea. Un poll-position si un loc 2 la finalul cursei nu este rau deloc.
Mai sunt 6 curse in acest sezon si este posibil ca prin rezultate germanul de la Ferrari sa arbitrze lupta pt titlurile mondiale.
Sunt convins ca Michael si Ferrari lucreaza pt a revenii in fruntea clasamentelor acolo unde le este locul si mai cred ca Schumi NU se va retrage pana nu va mai castiga un titlu mondial pt a inchide definitiv gura contestatarilor. :drak:

Sorin Blaj
1st August 2005, 17:15
Viorel. Suntem pe aceeasi lungime de unda.

Nea Vasile
1st August 2005, 20:22
un rol foarte mare il are masina


Nigel Mansell, unul dintre cei mai spectaculosi campioni F1 si unul dintre putinii oameni care intra "la bataie" cu Senna, spunea ca "motorul e 40%, sasiul 40% si pilotul 20%" dintr-o victorie/titlu mondial. De pneuri nici nu era vorba, spre deosebire de cita tevatura se face acum cu cauciucurile...Iar asta era acum vreo 15-20 ani, fara gadget-urile electronice si siguranta masinilor de azi si fara circuite "destepte" marca Tilke.

oaspetele
1st August 2005, 21:50
bun si ??
daca astea is masinile si reglementarile, ce sa-i faci ?? nu e tevatura, e adevarul adevarat...

Nea Vasile
2nd August 2005, 00:46
Ai inteles ce am vrut sa zic :)


-maaai, nu mai quotati mesajul precedent !!!

oaspetele
16th October 2005, 19:37
in ciuda sezonului dificil, a unei masini evident mai slabe ca cea de anul trecut si a unor pneuri fara performante, Schumi a reusit sa ramana pe podium.
sa nu uitam aici si ajutorul dezinteresat a lui Montoya, care ar trebui sa primeasca o gura de sampanie si de la Renault
:)

la anul, Schumacher va trebui sa se implice in lupta pentru titlu. e condamnat sa o faca...