PDA

View Full Version : Keseru



lupisor lupetto
24th August 2003, 09:56
ce se intampla cu Keseru? S-a scris ca a fost vandut la Nantes, insa ieri a jucat pentru Oradea impotriva Petrolului...

csehi
24th August 2003, 12:39
Chiar daca pleaca,o va face la iarna.Nu stiu de ce,dar mi se pare ca franceii n-au fost de acord cu coproprietatea jucatorului asa ca nu va mai pleca(asta-i vocea tribunei).De la club nu s-a spus nimic.

lupisor lupetto
24th August 2003, 20:20
Chiar daca pleaca,o va face la iarna.Nu stiu de ce,dar mi se pare ca franceii n-au fost de acord cu coproprietatea jucatorului asa ca nu va mai pleca(asta-i vocea tribunei).De la club nu s-a spus nimic.


mersi



Mai bine asa. Este prea devreme sa plece, trebuie sa ne pastram talentele. Are numai 16 ani, daca vrea sa plece, o va face cand va avea 19-20 de ani si nu la echipa de amatori a lui Nantes, dar la o echipa redutabila din strainatate.


Asculta, nu cumva stii unde pot sa citesc mai mult despre Keseru? As dori sa stiu exact ce tip de atacant este (vreau sa aflu cat mai multe detalii tehnice). As dori sa stiu si despre originiile sale.

Sorin
25th August 2003, 10:00
daca vindem juniori si nu jucatori consacrati la nationala, fotbalul romanesc va ramane foarte sarac.Este exact acelasi lucru la diferenta de pret ca atunci cand vinzi materie prima in loc de produse finite de inalta tehnologie.
Cati de keseru trebuie sa vinzi ca sa iei banii pe care i-a luat Parma pe Mutu ca sa ajunga la Chelsea? :rolleyes:

viole(n)t
25th August 2003, 10:25
Este exact acelasi lucru la diferenta de pret ca atunci cand vinzi materie prima in loc de produse finite de inalta tehnologie

Problema e ca nu avem "sculele" necesare pentru a produce inalta tehnologie. Ca sa nu mai vorbim de "personal calificat" pentru treaba asta.

deep purple
25th August 2003, 10:29
Cu un buget de 20 de milioane si un Mutu in echipa ajungi in CL de unde ai sansa sa-l vinzi la Chelsea cu 25 de milioane. E destul de simplu daca se trezeste cineva sa si gandeasca putin. Se pare ca deocamdata tocmai incultul de Becali gandeste asa si consider asta o rusine pentru intreaga tzara nu numai pentru lumea fotbalului. :oops:
Oare Copos citeste pe-aici?

lupisor lupetto
25th August 2003, 21:40
Sculele le avem, personajul calificat poate nu prea. Insa, Claudiu poate sa se dezvolte in continuare la Oradea.

Blue
26th August 2003, 07:06
SCUZATZI-MA CA V-O SPUN DAR SUBIECTUL ASTA AM INCERCAT SA-L EVIT PENTRU CA M-A DERANJEAZA , PARCA MA DOARE SUFLETUL.UITE CA NU MA POT ABTZINE SA NU COMENTEZ. PREA II VINDEM DE COPII, MAMA MA-SII DE TREABA, PARCA AM DA COPII SA DEVINE IENICERI. ESTE INACCEPTABIL ASA CEVA, ASTA DACA N-A JUCAT PENTRU NICI O NATZIONALA A ROMANIEI , VA JUCA POATE PENTRU FRANTZA. MAI STIU EU UNII ROMANI CARE REFUZA SA VORBEASCA ROMANESTE SAU SA RECUNOASCA CA SINT ROMANI, VORBESC DE CEI PLECATZI. DA, DA, CE VA MIRATZI. E ADEVARAT.

lupisor lupetto
26th August 2003, 09:57
Lucrurile se vor schimba in bine, eu sunt optimist in privinta asta.


Da, exista romani carora nu le place sa zica de unde sunt sau sa vorbeasca romaneste. Insa, aceiasi indivizi pot devni foarte mandri cand se vorbeste frumos despre Romania sau cand Romania iese in evidenta (ex. nationala).


:)

viole(n)t
2nd September 2003, 13:12
Initzial am crezut ca e putzin umflat Keseru asta ( in definitiv nu avusese decat cateva meciuri bune la lotul de juniori), DAR DUPA CE L-AM VAZUT IN MECIUL CU POLI AM RAMAS IMPRESIONAT.

Eu sper sa plece cat mai repede din campionatul romanesc, riscam sa i se urce la cap shi urmarile pot fi nocive.

Tudose
2nd September 2003, 13:44
Eu sper sa plece cat mai repede din campionatul romanesc, riscam sa i se urce la cap shi urmarile pot fi nocive.
Mie mi s-a parut un baiat modest si educat. Asta a fost impresia creata la televizor. Ar trebui totusi incercat sa mai fie tinut in Divizia A, la 16 ani e mult prea devreme sa plece.

viole(n)t
2nd September 2003, 13:56
...shi mie mi s-a parut la fel, tudose. Deocamdata!!!

Totushi, apropo de plecarea sa sau de ramanerea sa in Romania:

Nu prea vad ce-i poate oferi campionatul nostru.
...pe cand la Nantes...scuze, dar Nantes e o echipa renumita pentru jucatorii care ii creshte (aminteshte-tzi de generatzia aia de la mijlocul anilor 90 cu Loko, Ouedec, N'Doram, Pedros, Ferri, Casagrande, Cauet, etc.)

Tudose
2nd September 2003, 13:59
Sigur ca Nantes ii poate oferi multe din punct de vedere fotbalistic, si e normal sa mearga acolo. Sper insa sa evolueze macar un sezon aici.
Am inteles ca tatal sau are o mare influenta asupra sa, deci cred ca nu si-o va lua in cap asa usor.

lupisor lupetto
2nd September 2003, 20:06
Daca Keseru ar merge la Nantes, el nu ar juga pentru prima echipa imediat. De fapt, daca ar fi semnat sezonul asta, el ar fi jucat pentru echipa lor de amatori (care joaca in a 4a divizie frantuzeasca) sau la echipa de tineret. Acum, campionatul romanesc n-o fi cel mai bun din lume, dar tot este mai bun chiar decat campionatul de tineret a Frantei!

In plus, Keseru beneficiaza cand joaca impotriva unor jucatori mai experimentati decat el, a zis-o si el. In sfarsit, faptul ca Keseru joaca in Romania va ridica cota Diviziei A fie valoric, fie prin imagine (strainii il cunosc deja, site-ul lui UEFA i-a facut deja o analiza).

606
4th September 2003, 20:33
si a plecat. pacat.

Tudose
4th September 2003, 21:38
Keseru a plecat dupa doar doua meciuri jucate in prima divizie si un gol marcat. Cred totusi ca este mult prea devreme. La Nantes nu va prinde prima echipa, ar mai fi putut ramane sa creasca in campionatul nostru (asa cum este el acum).

Gerson
4th September 2003, 22:09
aberanta aceasta plecare a unui copil

Ayrton
5th September 2003, 09:37
Si eu sunt de parere ca a plecat prea devreme... 16 ani si vreo 9 luni... Mi-e teama sa nu se rateze prematur... Sper ca are parinti destul de inteligenti sa mearga cu el acolo si sa-l indrume, ca la varsta lui, tentatiile sunt multe si mari, si daca nu se tine serios de fotbal nu ajunge nicaieri...
Insa poate ar mai fi trebuit tinut la Bihor vreo 2 ani, sa se mai caleasca un pic...

viole(n)t
5th September 2003, 10:36
Eu ma bucur pt el, nu cred ca la Nantes i se permite sa-si faca de cap
...in plus de asta, nu o sa aiba exemple "negative" printre colegii sai.

Mai mare era pericolul pentru el sa se fi transferat la un club din bucureshti...

P.S.: Ma bucur ca din ce in ce mai multe cluburi ardelene (cazul Keseru, Sanmartean,etc.) vand jucatori direct in strainatate. Pana acum, ca un jucator sa ajunga in Vest, trebuia sa treaca neaparat prin capitala.

Bogdan
5th September 2003, 11:14
Aceeași părere că a plecat mult prea devreme o am și eu.Nu am fost și nu voi fi vreodată de acord cu vânzarea în străinătate a jucătorilor sub 23 ani.Sper să nu se rateze înainte de a se afirma.
FORZA DINAMO!!!

IlMILAN
5th September 2003, 12:01
No comment :( :( :( :( :(

Tudose
5th September 2003, 12:34
Nantes l-a cumparat cu 200.000 de euro, conform ziarelor de azi. Daca il va vinde, o sa o faca pe cel mai multe milioane, la timpul potrivit. Si uite asa se fac afacerile...
Ma intreb totusi daca, din punct de vedere fotbalistic, e mai bine sa joace un an-doi in Franta la juniori decat in Divizia A.

zuzubuoy
5th September 2003, 13:57
Iata un fragment, dintr-un ziar local, care expilca totul :

"Meciul cu Poli AEK Timisoara ar putea fi ultimul pentru juniorul Claudiu Keserü. El va da curs ofertei venite de la FC Nantes, cu care a semnat un contract pe trei ani.

Este vorba de un contract de amator, care îi va aduce în primul an 50.000 de euro, suma urmând sa creasca în ceilalti doi ani. Keserü crede ca dupa ce va împlini 17 ani va semna si contractul de profesionist, ceea ce va însemna cresterea substantiala a salariului. Keserü va pleca astazi, cu avionul, pe ruta Budapesta - Paris. „Este o ocazie unica pentru mine, sa joc într-un campionat puternic de la o vârsta frageda. Nu am vrut sa ratez aceasta oportunitate. Într-un fel, îmi pare rau ca parasesc FC Oradea, dar visul meu a fost sa joc în strainatate. Sunt foarte fericit ca am reusit sa debutez în Divizia A pentru echipa orasului meu”, spune Keserü.

..."Sper sa reusesc sa-l impresionez pe antrenor si sa fac cât mai repede pasul spre echipa de seniori”. "

Vedeti!? Asta-i diferenta intre fotbalul european si cel romanesc! Cei 50k de $ !!!
De unde sa aiba Fc Oradea atatia bani, sa-i deie timp de 3 ani, ca pe urma sa-l poate transfera cu milioane de $$$ !!!??? :deal: :x

Asta e!!! Made in Romania! :shit:

Tudose
5th September 2003, 14:03
Din punct de vedere profesional, e important nivelul la care va juca Keseru in viitorul apropiat. Oare amatorii de acolo sunt la un nivel superior campionatului nostru? :?
Oricum, ii doresc succes baiatului si sa il vedem in Nationala cat mai curand.

Timisoreanul
5th September 2003, 14:16
Tudose, eu zic ca este bine ca a plecat asa devreme, cel putin pentru el, deoarece invata sa fie profesionist, va creste, pentru ca inca este un copil, si va creste intr-um mediu care-i va permite sa se dezvolte normal. Eu zic ca se putea pierde in campionatul nostru, printre toate aceste "anormalitati" si aici nu ma refer doar la fotbal. Pentru el, eu zic ca este cel mai bun lucru care i se putea intimpla.
Bafta Keseru! :yeah:

Timisoreanul
5th September 2003, 14:17
Tudose, eu zic ca este bine ca a plecat asa devreme, cel putin pentru el, deoarece invata sa fie profesionist, va creste, pentru ca inca este un copil, intr-un mediu care-i va permite sa se dezvolte normal. Eu zic ca se putea pierde in campionatul nostru, printre toate aceste "anormalitati" si aici nu ma refer doar la fotbal. Pentru el, eu zic ca este cel mai bun lucru care i se putea intimpla.
Bafta Keseru! :yeah:

gicu
5th September 2003, 14:28
si eu cred ca-i mai bine ca a plecat! Cu tot regretul pe care-l am ca in Romania raman foarte putini, daca nu deloc, fotbalisti tineri de valoare...cred ca decat sa se "ingroape" in mizeriile din div. A, mai bine isi incepe cariera de PROFESIONIST undeva (in cazul de fata Nantes) unde are sansa de a se dezvolta mult mai bine ca fotbalist...

Felicitari Keseru si multa bafta!

inter
5th September 2003, 14:31
si eu ii urez succes, desi sa nu uitam ca si Alin Stoica a pecat de la o varsta "frageda" afara si deocamdata la echipa nationala nu a confirmat iar la cluburile belgiene nu a "spart" gura targului :(

Timisoreanul
5th September 2003, 14:39
De acord Inter, insa nu cred ca Alin are nici 50% din talentul tatalui sau, insa la ajutat numele tatalui. Pe Keseru l-am vazut la Timisoara se pare in ultimul lui meci din Divizia A, si pot spune ca pustiul are talent, bineinteles trebuie sa mai creasca, sa se perfectioneze, dar acum are toate conditiile pentru a face performanta pe cind in Romania avea mai mult lipsuri decit conditii, sa nu mai vorbim de mentalitatea pe care o poate primi la un club profesionist. Ce se intimpla daca ramanea in Romania, suferea un accident, Oradea ar pica in B? :o

Tudose
5th September 2003, 14:55
Totusi, lasand la o parte conditiile oferite la Nantes si, bineinteles, salariul, eu cred ca Divizia A este superioara valoric unui campionat de amatori din Franta. Perspectivele sunt mult mai frumoase peste un an-doi, daca Keseru va trece la profesionism.

gicu
5th September 2003, 16:33
Tudose, eu cred ca clubul Nantes nu-si permite sa lase jucatorii lor de viitor sa joace prea mult in campionatul de amatori (nu sunt convins ca exista asa ceva). Eventual va fi imprumutat la alte echipe (poate au si ei echipa a doua) dar ideea e ca are sansa sa se formeze in scoala aia de fotbal. Cu siguranta depinde foarte mult de el cum se integreaza in noul sistem dar daca e baiat destept (ca talent am auzit ca are) o sa reuseasca, iar in cativa ani o sa ne lamurim cum a evoluat.

Tudose
5th September 2003, 16:47
Intr-un interviu aparut azi, Keseru spune ca va evolua la echipele de juniori si tineret. Mie imi pare ca e baiat inteligent si modest, asa ca ar trebui sa auzim destul de repede lucruri bune despre el.

ad3an
5th September 2003, 17:06
Keseru e pacat ca a plecat de la Oradea.
Mare pacat
Putea sa ramana la oradea cel putin pana la sfarsitul turului dar asta e(oricum nu se antrena cu Bihoreni decat f putin mai mult cu nationala de juniori)
Ce se poate intampla cu keseru e ce s-a intamplat cu Alin Stoica faptul ca nu a evoluat in campionatul intern si nu s-a facut cunoscut si nu e jucatorul lui Becali face ca el sa fie rezerva la nationala,dupa mine acest jucator ar trebui sa fie un titular incontestabil dar asta e.Sper ca keseru sa nu pateasca la fel si sa devina un mare jucator

lupisor lupetto
5th September 2003, 19:23
si eu ii urez succes, desi sa nu uitam ca si Alin Stoica a pecat de la o varsta "frageda" afara si deocamdata la echipa nationala nu a confirmat iar la cluburile belgiene nu a "spart" gura targului :(


Nu este chiar adevarat. Cand juca la Anderlecht el era considerat unul dintre cei mai buni jucatori din lot. Cand antrenorul il punea sa joace, facea totimpul minuni. Cred ca ai vazut si tu meciurile lor impotriva lui Lazio sau Real Madrid.


Problema lui Stoica este ca nu are o personalitate puternica, este introvers. Insa ramane un mare talent, in plus are numai 23 de ani, este tanar. Daca ar fi in Italia, la varsta asta ar fi fost chemat in Nationala, nu mai devreme.

Pacala
5th September 2003, 19:37
din ce punct de vedere vorbiti voi?
Din punctul de vedere al fotbalistului este o loterie, unii sint coplsiti de schimbarea asta totala, altii devin foarte valorosi.Dar din punctul de vedere al Bihorului si al echipelor romanesti de club este un dezastru sa vinzi copii pe nimic in loc sa vinzi jucatori consacrati pe bani multi si in timpul in care joaca la ei, ridica prin valoarea lor, echipele respective .Sint doua lucruri diferite.

A.Stoica este mai tehnic si mai talentat ca tatal lui dar nu are seriozitatea lui T.Stoica. Personalitatea puternica nu i-a scos din casa niciodata pe membrii familiei Stoica, si taica-su a fost un caracter destul de sters,incapabil sa se impuna in echipa nationala dar a fost serios si muncitor si s-a impus la Steaua. Lui A.stoica ii trebuie mai multa vointa si tupeu, talent are, s-a vazut in unele meciuri din Liga Campionilor cand juca la Anderlecht.La nationala n-a facut niciodata nimic

zamolxe
5th September 2003, 19:44
si trotusi, Keseru a plecat prea tinar in Fr.

Are de ales intre 2 optiuni:
1. este serios si va face treaba buna
2. se rateaza (Fr are multe atractii extra-fotbalistice, iar baiatul asta inca nu-i complet matur sa se fereasca de ele; are 16 ani)

EDMOND_
6th September 2003, 14:39
Parerea mea este ca Bihorul a obtinut maxim posibil ( daca este adevarat cu cei 200000 euro ) .... Nu stiu situatia contractuala , dar daca nu reusea sa-i faca un contract pe 3 - 5 ani la iesirea din juniorat putea sa-l piarda si nu primea decat grila de formare care este , din cate stiu eu ridicola.... Si la Craiova avem doi jucatori care stau numai la nationala de juniori... Claudiu Tudor si Stoianof! Apropo , la cate convocari si actiuni are lotul asta de juniori ar trebui sa fim spaima Europei!!!