PDA

View Full Version : Galeria CFR : Fair-play



radus
16th May 2005, 23:38
In ziarul Prosport de astazi, 16 mai 2005, apare inca o evidenta desconsiderare a ideii de fair-play, o apreciere defectuoasa de catre ziaristii de la Prosport a acestuia. Acest lucru nu e singular, se intampla si la Gazeta Sporturilor...
Ma refer la notele acordate de catre autorii corespondentilor galeriilor echipelor din divizia A. Iar in ziarul de astazi am citit cu surprindere ca la meciul Steaua-CFR Cluj galeria Stelei a fost notata cu 8, iar a CFR-ului cu nota 6.
Termenul de fair-play cred eu ca se refera la modul in care suporterii unei echipe isi incurajeaza echipa proprie si respecta echipa adversa. Am vazut cu totii sambata seara cum si-au incurajat fanii stelisti jucatorii, cred ca nu mai are rost sa intru in detalii. Iar echipa clujeana a avut si ea parte de o micuta galerie, de vreo 100 de suflete, iar eu din ceea ce am vazut pe micul ecran nu am remarcat sa fi facut ceva reprobabil. Mai mult, la meciurile de la Cluj nu am auzit NICIODATA scandari obscene din partea galeriei, nici la adresa adversarilor, nici a arbitrilor. De aceea, eu sunt convins ca nici in Ghencea nu s-a intamplat nimic care sa duca la acordarea notei 6 galeriei clujene.
Cum e posibil ca in primele 6 locuri ala clasamentului Fair-play alcatuit de ziarul Prosport sa se afle galeriile celor 3 mari cluburi bucurestene, cunoscute deja prin scandarile de cea mai joasa speta ? Ce rost mai are sa se intocmeasca un astfel de clasament ??
Voi ce parere aveti?

Angelina Jolie
17th May 2005, 00:10
Clasamentul ala are multe criterii. Am citit odata undeva dar am uitat. Erau de genul: nr de suporteri, dotari, cat de tare se aud, daca injura sau nu etc. Deci nu trebuie luat Fair-Play ad literam. Asa stiu eu. Altfel nici nu se prea explica.
HAI CFR!!!

incanada2005
17th May 2005, 02:49
Marea majoritate a ziarelor de sport sunt influentate de echipele mari. Daca in clasamentul fairplay s-ar lua in considerare scandalurile si aranjamentele, Dinamo ar fi undeva pe ultimele locuri.

roxana_cj
17th May 2005, 18:00
Cred ca e numai un fel de a spune fair-play. Pana vom ajunge sa fim mai numerosi va mai trece ceva vreme.

radus
18th May 2005, 08:13
Valy, asta ar insemna de exemplu ca jucatorii sa fie notati nu de felul cum joaca, ci si in functie de inaltime, masa musculara, eventual cota de pe piata transferurilor. Ce joaca in teren e mai putin important... :)

Angelina Jolie
18th May 2005, 09:42
Eu nu am zis ca e bine sau rau. Eu am zis ca am citit undeva criteriile clasamentului asta si astea sunt. Ii zice clasamentul fair play dar se refera cam la altceva.

andrei_cj
18th May 2005, 12:22
Cand s-a terminat turul galeria CFR-ului a fost pe primul LOC iar dupa aceea pana acum nu s-a mai modificat nimik ma refer pe site ca sa ne dam seama cu ce note au fost premiate echipele....si acum dintr-o data echipele din Bucuresti sunt pe primul loc...eu cred ca este mai mult de cat evident ce s-a intamplat nu?! :-(

King of Hell
18th May 2005, 12:52
Ma nu s-ar putea face un clasament de asta si pentru Divizia B? :D

radus
18th May 2005, 16:58
Nu prea exista interes pentru divizia B :D

andrei_cj
18th May 2005, 18:22
Nu prea asta este....dar oricum sa stii ca la cati mergeti in deplasare (intre 5-10 persoane) nu aveti nici o sansa la cupa Fair Play!

HIV
19th May 2005, 22:20
Nu prea asta este....dar oricum sa stii ca la cati mergeti in deplasare (intre 5-10 persoane) nu aveti nici o sansa la cupa Fair Play!

Da auzi ma: eu va intreb asa, voi astia care tot postati pe aici mergeti in deplasari ? Ca tot timpu cand are cfr in deplasare voi postati mesaje live cu fazele si scoru . Eu cred ca voi nici acasa nu mergeti la toate meciurile . Si va considerati mari cfr-isti .

radus
19th May 2005, 22:37
HIV, in ce ma priveste am fost intr-o singura deplasare, la Timisoara. De fapt, nici nu fac parte din galerie, ci sunt "doar" suporter .
Acasa in schimb, ma duc la toate meciurile.
In alta ordine de idei, in Prosportul de azi galeria CFR-ului a luat nota 3, iar a Stelei in meciul cu Nationalul nota 4.

andrei_cj
19th May 2005, 23:01
Nici eu nu am timp sa merg in toate deplasarile..pt ca intamplator (spre deosebire de voi Uistii care in afara de meciuri nu aveti nimik in cap) mai am si facultate....daca , cunoasteti cumva termenul! So shut up and keep up with the good work (aici ma refer la zugravit :p )

HIV
20th May 2005, 15:13
Culmea ma , eu tot timpu va vad ca bagati mesaje cand are cfr in deplasare . Ciudat fenomen mai !

A si mai andrei : noi nu avem doar meciuri in cap , noi avem "U" in cap si am face orice sa fim alaturi de echipa la toate meciurile indiferent ca avem facultate sau liceu sau trebuie sa mergem la servciu . SO SHUT UP ca nu stii nimic !

andrei_cj
1st July 2005, 14:39
Nici nu ma intereseaza ce faceti voi numai va spun eu clar...ca in urmatorii ani U nu o sa mai existe! Ca dupa cum vedeti deja a plecat si asta care a venit acum iar s-au certat etc...etc...etc...