PDA

View Full Version : Turneul celor patru trambuline



georg40
26th December 2006, 13:17
Intre 30 decembrie si 7 ianuarie are loc in Germania si Austria traditionalul turneu al celor patru trambuline.
Programul intrecerilor:Oberstdorf (30 decembrie), Garmisch-Partenkirchnen (1 ianuarie), Innsbruck ( 4 ianuarie) si Bischofshofen (7 ianuarie).
In zilele ce preced sariturile oficiale vor avea loc sarituri de calificare pentru a reduce numarul participantilor la 50. Acestia apoi sar cum se stie in perechi, disputand ajungerea in finala( intre cei buni 30) la modul eliminatoriu, celor 25 de invingatori din perechi aduagandu-li-se cei mai bun cinci dintre invinsi. O metoda originala practicata pana acum doar la aceasta competitie.
In toate localitatile se lucreaza asiduu la pregatirea trambulinelor, la Oberstdorf sunt deja prezenti mai multi saritori care se antreneaza si in zilele de sarbatoare.
Michael Uhrmann zicea ca este deosebit de frumos a te antrena si in acelasi timp a sarbatori Craciunul cu familia. Martin Schmitt a fost si el vazut ieri la antrenament in Schwarzwald.
Vineri au loc calificarile la Oberstdorf.

peirsolgirl
26th December 2006, 13:59
Sper sa castige austriecii: Morgi sau Schlierenzauer....:)
Toata viata mi-am dorit sa ajung in Oberstdorf in perioada Sarbatorilor: Turneul, Gala de patinaj, zapada,ce altceva ti-ai mai putea dori de la viata...
Dar lasa,cand o sa fiu eu mare....:D

r0bby
26th December 2006, 16:11
Sper sa castige Iacobsen..

adriana18p
26th December 2006, 17:07
sper sa castige janne :D
daca nu el atunci orice finlandez.... sau morgi , martin si Uhrmann
si sper sa nu castige: un norvegian (nu ii suport), janda.... si kuethel nu stiu exact cum se scrie

georg40
26th December 2006, 19:37
Iata programul complet al turneului (el corespunde tot odata transmisiilor directe ale postului RTL care detine exclusivitatea pana in anul 2010. Eurosport va transmite in zilele respective la ore mai tarzii imagini inregistrate).

29 decembrie, ora 16: calificari
30 decembrie, ora 15,30: sarituri la Oberstdorf

31 decembrie, ora 13,45: calificari
1 ianuarie, ora 13,45: sarituri la Garmisch-Partenkirchen

3 ianuarie , ora 13,45: calificari
4 ianuarie , ora 13,45 sarituri la Innsbruck

6 ianuarie, ora 16,30: calificari
7 ianuarie, ora 16,30: sarituri la Bischofshofen

peirsolgirl
26th December 2006, 20:08
Cred ca TV Sport va transmite in direct...:o:

georg40
26th December 2006, 21:06
Ultimii castigatori ai turneului , in acest mileniu, in ordine: Malysz, Hannawald, Ahonen, Peterssen,Ahonen.
Performanta lui Sven Hannawald ramane unica in istoria turneului, dupa cum se stie, el castigand toate cele patru sarituri ! In fiecare din aceste intreceri el a renuntat la calificari, sarind mereu in ultima pereche eliminatorie si castigand de fiecare data. Nu s-ar putea spune ca nu a avut nervii tari...

adriana18p
27th December 2006, 00:21
din pacate a castigat si janda anul trecut fiind la egalitate cu janne:)

lucian_iasi
27th December 2006, 08:56
Sa castige oricine in afara de Ahonen si Schmitt :D :D

lucian_iasi
27th December 2006, 09:59
Cred ca TV Sport va transmite in direct...:o:

Da,exact

Vineri 29.12.06
17:30 Oberstdorf (IN DIRECT)

Sambata 30.12.06
16:00 Oberstdorf (IN DIRECT)
17:30 Oberstdorf, FINALA (IN DIRECT)



TV Sport si anul trecut au dat in direct turneul celor 4 trambuline..in schimb eurosport transmite inregistrat(cel putin prima etapa):ciocan: :ciocan: :ciocan:

SORENSEN
27th December 2006, 11:44
Eurosport fiind o retetea pan-europeana cred ca nu putea cumpara drepturile ..ca le putea da in Germania de ex. unde RTL are drepturi exclusive..apoi fiind un produs premium el e mai bine dat la fiecare tara interesata in parte...

EU as prefera sa castige un tanar acest concurs ..mai les preferatul meu dintre ei Morgenstern.
De fapt dorinta era sa castige un german ..dar din nefericire niciunul nu are forta sa castige..nici macar un podium nu pot spera germanii...

lucian_iasi
27th December 2006, 13:20
Si eu sunt constient ca Malysz nu poate castiga turneul(desi este intr-o oarecare revenire)..asa ca as prefera sa castige un norvegian..poate Jacobsen ca tot e in forma...numai nu Ahonen..de schmitt nici nu mai zic ca nu are sens :evil: :evil:

georg40
27th December 2006, 13:47
Eurosport fiind o retetea pan-europeana cred ca nu putea cumpara drepturile ..ca le putea da in Germania de ex. unde RTL are drepturi exclusive...

RTL nu are doar in Germania drepturi exclusive, din pacate. Postul ...nascut in Luxemburg si cumparat in mare parte de Bertelsmann are intre timp o raza de actiune extrem de mare.
Logic ar fi ca pentru asemenea competitii de interes europen (si mondial) drepturile sa fie la un canal sportiv. Insa sportul este si el dominat de regulile economiei de piata,iar banii vorbesc...

georg40
27th December 2006, 13:49
Iata numarul de participari ale sportivilor germani: Schmitt (11), Uhrmann 12, Späth (7), Ritzerfeld si Mechler(cate 6), Ulmer(debutant).
relativ surprinzator, Martin Schmitt este liderul (capitanul) echipei. Poate increderea ii va da aripi...

SORENSEN
27th December 2006, 16:38
Poate ..dar la forma care o are de ani de zile..e greu de crezut ca va exploda..dar daca o va face eu unu m-as bucura.

georg40
27th December 2006, 19:20
Pe marginea situatiei mizerabile in care se afla la ora actuala sariturile cu schiurile in Germania, s-a zvonit ca Sven Hannawald se va intoarce in activitatea competitionala.
Castigatorul turneului din anul 2002 a dezmintit insa stirea categoric.

peirsolgirl
27th December 2006, 20:13
Castigatorul turneului din anul 2002 a dezmintit insa stirea categoric.

Nici nu ma mira...e imposibil....

georg40
27th December 2006, 20:16
Dupa antrenamentul de azi, Martin Schmitt a aratat un optimism neobisnuit pentru el, spunand:" simt din nou ca vantul ma poarta, si desi nu resusesc inca sarituri perfecte, e mult mai bine..."
Doamne, sa fie intr-un ceas bun !

georg40
28th December 2006, 12:51
...si spune ca pentru mizeria actuala in sariturile cu schiurile din Germania vina o poarta federatia de specialitate, care nu a folosit acel "boom" care a existat in perioada de succese ale lui Schmitt si Hannawald.

Campion olimpic si mondial, castigator al concursului celor patru trambuline, Weissflog este un tehnicain apreciat pe care multi l-au "vazut" la conducerea federatiei sau a corpului de antrenori. El a refuzat pana acum o asemenea numire, dand prioritate activitatii sale profesionale.

georg40
29th December 2006, 11:52
Intr-o conferinta de presa a echipei germane la Oberstdorf, Martin Schmitt si Michael Uhrmann s-au aratat neasteptat de optimisti in ceea ce priveste turneul. O pozitie noua, neasteptata si care ma face din cale afara de curios.

Platanu
29th December 2006, 13:43
Sper sa castige un norvegian.Ori Bystoel ori Ljoekelsoej ori Romoeren.

georg40
29th December 2006, 13:57
Se strica vrema ! Aceasta este prognoza meteorologilor pentru Garmisch-Partenkirchen. 2000 de metri cubi de zapada au fost asternuti pe partia de sub trambulina, pregatirile sunt incheiate, acum domina o oarecare neliniste din cauza vremii. Se asteapta vant in rafale de peste 5 metri pe secunda, ploaie si temperatura in crestere. Organizatorul sef, Toni Guggemoos se arata totusi increzator ca intrecerile vor avea loc conform programului.

georg40
29th December 2006, 15:59
Cu prilejul celei de-a 15-a participari la Turneul celor patru trambuline, saritorul japonez Noriaki Kasai a fost distins cu "Ordinul de aur cu ski de aur, ,briliante si banda albastra" (cum suna denumirea completa). Ultimul care a primit aceasta distinctie a fost germanul Sven Hannawald.
Un alt castigator din anii anteriori, austriacul Andreas Widhölzl a primit "Ordinul de aur cu banda rosie", iar lui Jakub Janda i-a fost decernat "Ordinul pentru performante in turneu".

georg40
29th December 2006, 16:04
...justificat, cum se poate ca o natiune care dispune de atatea posibilitati si mijloace ca Germania sa nu se mai regaseasca de ani de zile in fruntea saritorilor ? Elvetia are doar o particica din ceea ce nemtilor le prisoseste si totusi dau o replica rezonabila.
Ammann are dreptate, raspunsul ar trebui sa-l dea insa birocratii care ocupa scaunele bine platite de la federatia germana de schi.

georg40
29th December 2006, 18:53
...au dominat azi calificarile de la Oberstdorf,clasandu-se in aceasta ordine. Surprize nu prea s-au inregistrat, in primii 50 venind in principiu cei asteptati.
O surpriza , totusi, neplacuta pentru echipa germana, tocmai Späth, localnic la Oberstdorf a ratat calificarea sarind mizerabil.
Uhrmann a sarit 126 m(locul 18) ,iar Schmitt 122 m (locul 24).

Perechile pentru saritorii germani sunt urmatoarele: Kranjec-Schmitt, Hajek - Uhrmann, Ritzerfeld - Koch, Ulmer - Lappi, Mechler - Ammann.

lucian_iasi
29th December 2006, 19:46
Malysz/hello /hello ..unde sunt schmitt si ahonen?/hello /hello ..de fapt schmitt am vazut pe 24 :happy :happy :happy :happy

Redboy
29th December 2006, 21:05
^ am observat ca ai tu ceva cu Schmitt... dar cred k totusi exagerezi... in fiecare post al tau te legi de martin... :)

on: 122 m pt Schmitt in calificarile de astazi... E bine. O sa il vedem maine.

In rest... va astept pe www.SkiJumping.LX.ro , pt discutii legate de acest turneu... gasiti si programul complet al competitiei in dreapta ecranului...

Fortza Schmitt ! ( + Schlierenzauer & Ammann :D )

Redboy
29th December 2006, 21:10
SRY PT POSTUL CONSECUTIV

dar..... Schlierenzauer a sarit fenomenal !!!!!!!! Il sustin pe tot parcursul turneului....
excelent... urmeaza Jacobsen

woooooooooooowwwwwwwwwwwwwwwwwwwww........ si Jacobsen sare fenomenal !!!! nu pot sa cred... ce spectacol :)

later edit : si ammann a sarit bine... cu el s-a incheiat sesiunea de calificari :D

lucian_iasi
29th December 2006, 21:13
NU-I SUPORT pe martin schimtt si janne ahonen :drak: :drak:

georg40
29th December 2006, 23:53
De ce ? Numai asa sau ai un motiv plauzibil ?
Schmitt si Ahonen sunt doi dintre cei mai prestigiosi saritori din istoria acestui sport. Schmitt a castigat pana in anul 2002 28 de concursuri in cadrul Cupei mondiale, iar Ahonen a triumfat de patru ori (ca si Jens Weisflog) in Turneul celor patru trambuline. Nu tebuie iubiti, dar respectati !

Redboy
30th December 2006, 10:39
De ce ? Numai asa sau ai un motiv plauzibil ?eu cred k - numai asa... :D

Nu tebuie iubiti, dar respectati !
Aici sunt total de acord ! ;)

lucian_iasi
30th December 2006, 10:59
Dar nu am zis ca nu-i respect..dar e normal sa ma bucur cand au rezultate nefavorabile...sa nu-mi spuneti ca daca unul dintre saritorii pe care nu-i suportati are o evolutie mai slaba,si Martin Schimtt de ex termina in fata acelui saritor nu va bucurati ca nu va cred:D

georg40
30th December 2006, 12:09
Sezonul de sarituri este atat de scurt si din pacate atat de capricios, gratie vremii, ca eu personal ma bucur de fiecare concurs. Sigur ca , daca nemtii obtin succese ma bucur in mod deosebit, dar fiecare saritura lunga si frumoasa o savurez indiferent cui ii apartine. In principiu nu ma pot bucura pentru nici o saritura ratata.
Ma rog,tema este infinita...

georg40
30th December 2006, 14:29
Antrenorul Rohwein a gasit "tapul ispasitor" si l-a scos din echipa pe Georg Späth. Cica nu e in forma si nu e bine pregatit.Zice antrenorul federal.Pana acum el n-a sesizat acest lucru. Daca domnul Rohwein ar privi intr-o oglinda ar vedea imediat cine trebuie acolo schimbat...

lucian_iasi
30th December 2006, 15:02
Daca domnul Rohwein ar privi intr-o oglinda ar vedea imediat cine trebuie acolo schimbat...

Nu mai zic,dar se stie :D :D

lucian_iasi
30th December 2006, 16:27
Martin Schmitt-rok Benkovic...cred k se va califica Martin
Takanobu Okabe-Adam Malysz :happy :happy ...nici o sansa ptr takanobu :D :D

Redboy
30th December 2006, 16:40
^ de unde ai scos martin - rok benkovic ?
Martin a evoluat deja cu Robert Kraniec si a sarit 126 m :D (yeee)

app... de aprox un sfert de ora a inceput etapa de la Obersdorf (spre mirarea mea...) :|- dati pe TV Sport daca vreti sa vedeti LIVE

lucian_iasi
30th December 2006, 16:54
Kranjec am vrut sa scriu :D :D ..oricum Martin a sarit binisor

P.S:daca si Anders Bardal(care sa recunoastem e slab)a sarit cu 4 metri mai mult decat Martin..no comment

Sunt multumit cu ceea ce a realizat Adam Malysz(132 m)..ma astept ca in mansa a 2 asa-l depaseasca pe Janne Ahonen..nu-i distanta iremontabila

Jacobsen sub Malysz :happy :happy ..foarte interesant..mai ales avand in vedere forma norvegianului :D :D

adriana18p
30th December 2006, 18:43
puteti pune clasamentul primei etape?ca eu am pierdut concursul
va rog

Redboy
30th December 2006, 18:43
^ lol... :)

Schlierenzauer a castigat prima etapa a turneului celor patru trambuline !
Fenomenal a sarit in a doua mansa : 142 m !

:|

lucian_iasi
30th December 2006, 18:53
Ma asteptam la o evolutie buna a lui Malysz locul 3..e bine:D :D :D

georg40
30th December 2006, 19:03
Dupa evolutiile din acest sezon, victoria lui Gregor Schlierenzauer este orice altceva decat o surpriza. La 7 ianuarie ultima zi de concurs, tanarul implineste 17 ani ! Isi va face un cadou ?

Primii clasati azi:

1. Gregor Schlierenzauer 296,0 ( 135,5 + 142)
2. Andreas Kuettel 286,5 ( 133,5 + 136,5)
3. Adam Malysz 280,3 ( 132 + 134).

Pe locurile urmatoare gata de...atac: Anders Jacobsen si Simon Ammann, dar Arttu Lappi, Jane Ahonen sau Martin Koch sunt si ei inca de luat in calcul.

Saritorii germani au avut conform asteptarilor o evolutie modesta.
Ritzerfeld locul 12(129,5+124,5); Uhrmann locul 15 (128,5+122,5); Schmitt locul 18(126+122). Mechler si Ulmer au fost eliminati dupa prima mansa.

Maine au loc calificarile la Garmisch-Partenkirchen.

georg40
30th December 2006, 19:07
puteti pune clasamentul primei etape?ca eu am pierdut concursul
va rog

1. Gregor Schlierenzauer (AUT). 296,0
2. Andreas Küttel (SUI) ....... 286,5
3. Adam Malysz (POL) .......... 280,3
4. Anders Jacobsen (NOR) ...... 279,7
5. Simon Ammann (SUI) ......... 276,9
6. Arttu Lappi (FIN) .......... 276,3
7. Janne Ahonen (FIN) ......... 274,8
8. Martin Koch (AUT) .......... 270,6
9. Anders Bardal (NOR) ........ 267,1
10. Thomas Morgenstern (AUT) ... 265,2
11. Andreas Kofler (AUT) ....... 255,3
12. Jörg Ritzerfeld (GER) ...... 254,7
13. Martin Höllwarth (AUT) ..... 254,4
14. Wolfgang Loitzl (AUT) ...... 251,8
15. Michael Uhrmann (GER) ...... 249,3
16. Roar Ljökelsöy (NOR) ....... 246,2
17. Harri Olli (FIN) ........... 243,2
18. Martin Schmitt (GER) ....... 241,4
19. Matti Hautamäki (FIN) ...... 239,7
20. Denis Kornilow (RUS) ....... 236,5
21. Jakub Janda (CZE) .......... 235,0
22. Jernej Damjan (SLO) ........ 234,2
23. Dimitri Wassiliew (RUS) .... 232,8
24. Veli-Matti Lindström (FIN) . 231,9
25. Andreas Widhölzl (AUT) ..... 232,4
26. Kenshiro Ito (JPN) ......... 230,1
27. Janne Happonen (FIN) ....... 230,1
28. Björn Einar Romören (NOR) .. 227,0
29. Kamil Stoch (POL) .......... 236,0
30. Roman Koudelka (CZE) ....... 215,8

wave
30th December 2006, 19:11
kuettel a fost al 2 lea as fi preferat sa castige dar ma multumesc si cu atat :D mai are sanse pana la sf turneului... oricum schlierenzauer a stralucit

Redboy
30th December 2006, 19:14
si daca vreti :

CLASAMENTUL GENERAL (http://www.skijumping.lx.ro/comunity/viewtopic.php?p=104#104) al cupei mondiale... complet ;)

lucian_iasi
30th December 2006, 19:14
kuettel a fost al 2 lea as fi preferat sa castige dar ma multumesc si cu atat :D mai are sanse pana la sf turneului... oricum schlierenzauer a stralucit

Pai daca schlirenzauer sare tot asa,kuettel nu mai are sanse...:ok:

Redboy
30th December 2006, 19:16
^ si nici Malisz :drak:

CLASAMENT GENERAL (http://www.skijumping.lx.ro/comunity/viewtopic.php?p=104#104) - Reamintesc :D

lucian_iasi
30th December 2006, 19:19
^ si nici Malisz :drak:


Unde m-ai vazut tu pe mine sa zic,ca Malysz are sanse la castigarea turneului..vreau sa termine pe 2 sau 3 :D :D ..perfect realizabil zic eu :evil: :evil: :evil:

Redboy
30th December 2006, 19:23
^ vroiam doar sa te imit oleak :D si u zici despre Schmitt la fel... :P

lucian_iasi
30th December 2006, 19:24
^ vroiam doar sa te imit oleak :D si u zici despre Schmitt la fel... :P

Macar Malysz termina pe 3..fata de schmitt..locu 18 :evil: :evil: :drak: :drak:

whisper
30th December 2006, 20:49
BRAVO Schlirenzauer !:great:

Platanu
30th December 2006, 21:09
Formidabil acest Schlierenzauer!

Redboy
31st December 2006, 10:52
^ dap ! si cand ma gandesc ca e de o seama cu mn... :D

on : azi la ora 14:45 pe TV Sport are loc mansa de calificari la Garmisch Partenkirchen .

georg40
31st December 2006, 11:48
Toata lumea vorbeste in jurul turneului ca succesul austriecilor, mi se pare cu 7 oameni in finala, se datoreste materialului de calitate superioara, cu care saritorii din tara Alpilor au surprins concurenta. Cine stie ? poate sa fie ceva real.

Redboy
31st December 2006, 15:39
woooowww !!
Martin Schmitt a sarit extraordinar !!! inaintea ultimilor 15 saritori e pe locul 1 la aproape 10 puncte diferentza fatza de Andreas Widhoeltzl (sau cum se scrie) :D
ce bine imi pare. si l-am vazut zambind si pe el...

later edit : nu pot sa cred... au coborat bara de start... ce neghiobi... de-abia s-a ajuns la dimensiunea trambulinei si s-au speriat fraierii aia de organizatori.,.. :X

adriana18p
31st December 2006, 16:01
^ dap ...asta e conteaza ce face maine mai mult
si janne a sarit bine:D

SORENSEN
31st December 2006, 16:07
Cam marlan Walter hoffer (austriac) coordonatorul tuturor competitiilor de sarituri cu ski-urile...
A sarit Schimtt ca acum multi ani si au scazut imediat bara de star...adevarat ca Schlirenzauer sau Jacobsen puteau atinge 130 m dar care e treaba...

Oricum daca Martin e in forma va sari maine la fel si poate obtine un top 5 daca nu mai bine.

Hai Martin !

La Multi Ani tuturor!

Redboy
31st December 2006, 16:22
deci m-a enervat foarte tare faza...
Walter Hoffer e cam prost uneori...

georg40
31st December 2006, 19:03
a facut ceea ce a devenit obisnuit si la alte intreceri, si-anume ca cei mai buni 15 ,deja calificati, sa sara de la alte blocuri de elan.
Asta nu schimba valoarea sariturii lui martin, tocmai pe trambulina de la Garmisch, atat de hulita de el.
Mai suparatoare pentru mine a fost descalificarea lui Felix Schoft (16 ani) un mare talent, care in principiu se calificase, dar n-a avut un costum regualementar. O scapare mai mult decat suparatoare.
Excelenta forma lui Jacobsen und Schlierenzauer.
Perechile germanilor: Koudelka-Uhrmann, Ritzerfeldt - Olli si Ipatov-Schmitt.
Sa fie intr-un ceas bun: an nou, sperante noi !

Redboy
31st December 2006, 19:30
Ipatov - Schmitt
Sper sa evolueze la fel de bine , poate chiar mai bine, Martin, in concursul de maine....
Sper sa imi faca o bucurie in prima zi a anului 2007...

il sustin pe MARTIN SCHMITT pana la moarte !!!!!! Un an nou fericit, urez tuturor !

Redboy
1st January 2007, 12:10
Azi - 14:45 - TV Sport - Etapa de la Garmisch Partenkirchen LIVE

Bafta multa pentru Martin ! Poate pare imposibil , vreau sa intre in primii 10 !!

SORENSEN
1st January 2007, 16:20
Naspa ...ce vreme...bine ca MArtin a fost in top 10.

Redboy
1st January 2007, 16:50
Da... locul 8 :)
prea tare ! si a si revenit in primii 15... mai exact locul 13 :)

Si din nou :
- CLASAMENT GENERAL (http://www.skijumping.lx.ro/comunity/viewtopic.php?p=112#112)

- CLASAMENTUL DE AZI DE LA GARMISCH (http://www.skijumping.lx.ro/comunity/viewtopic.php?p=109#109)

- CLASAMENT OVERALL AL TURNEULUI CELOR 4 TRAMBULINE (http://www.skijumping.lx.ro/comunity/viewtopic.php?p=111#111)

georg40
1st January 2007, 17:43
Masura luata azi de Walter Höfer , in consens cu antrenorii, cum s-a putut vedea la televizor, ramane ca intodeauna o decizie discutabila. O parte a saritorilor au zis mersi ca nu mai trebuie sa se chinuie, multumiti si cu pozitiile din fata, Küttel de pilda, altii ar mai fi sarit incaodata, cazul lui Martin Schmitt, total dezamagit de incheierea concursului dupa o mansa.
Din pacate prognoza meteorologica s-a dovedit si de data aceasta absolut exacta.
Sa vedem ce ne asteapta poimaine la Innsbruck...

Redboy
1st January 2007, 18:51
Parerea mea e ca in conditiile de azi, nu s-ar fi defasurat concursul k-lumea...
Cat despre decizie, cred k este cat de cat corecta. :) Totusi, cred k Martin mai putea urca dupa inca o mansa. Sper ca la Innsbruck sa arate ca este in forma...

wave
1st January 2007, 21:43
nu cred ca schmitt ar mai fi urcat vreo pozitie in clasament, oricum ar trebui sa se multumeasca cu rezultatul asta e printre cele mai bune din ultimii ani.
important e ca a castigat kuettel pastrandu-si astfel sansele de a se impune in turneu

Xplosion
2nd January 2007, 02:27
tin cu nemtii in general(special cu martin) dar de mult timp nu l-am mai vazut sarind asa de bine... totusi de ce a disparut Michael Neumayer??? Cred ca era in top 5 daca ar fi continuat ... e vorba de o accidentare sau de o excludere?La fel ma intreb unde au disparut Herr si Hocke... Herr ar fi putut atinge si el top 10 ...

cutuma
2nd January 2007, 10:57
Hocke a sarit in calificari la Garmisch, insa slab, nu s-a calificat pentru prima mansa. A fost printre acei wildcarderi locali. Hocke e o pierdere, ca si Florian Liegl daca il mai tineti minte.

Neumayer e accidentat, va rata tot restul sezonului.

Un feedback la comentariul de pe TV Sport se poate?

Redboy
2nd January 2007, 12:11
Un feedback la comentariul de pe TV Sport se poate?

Parerea mea de pana acum despre Sorin H. (de la Eurosport) este ca , comenteaza extraordinar, si atrage foarte bine telespectatorul...
Cat despre cei de la TV Sport , pot spune ca si ei comenteaza bine, imi plac...
dar le lipseste park ceva... din ce are Sorin :) banuiesc ca v-ati dat seama...

SORENSEN
2nd January 2007, 12:24
Adevarul ca Sorin Hobana a fost cel care a inceput la sarituri cu ski-urile si e clar ca stie ce zice .
Cei de la TV Sport sunt ok avand in vedere ca doar de anul trecut transmit si doar Turneul celor 4 trambuline.

georg40
2nd January 2007, 12:59
In locul lui Georg Späth, antrenorul Rohwein, l-a adus in echipa pe tanarul Felix Schoft (16 ani) care sarise deja foarte bine in calificarile de la Garmisch-Partenkirchen, numai ca el a fost descalificat datorita unui echipament neregulamentar. Sa speram ca un...croitor competent a fost convocat la timp !

SORENSEN
2nd January 2007, 13:07
Pt cei interesati site-ul turneului este ... http://www.4schanzentournee.com/CMS_Files/index.asp

SORENSEN
2nd January 2007, 13:10
tin cu nemtii in general(special cu martin) dar de mult timp nu l-am mai vazut sarind asa de bine... totusi de ce a disparut Michael Neumayer??? Cred ca era in top 5 daca ar fi continuat ... e vorba de o accidentare sau de o excludere?La fel ma intreb unde au disparut Herr si Hocke... Herr ar fi putut atinge si el top 10 ...

Rohwein ist wirklich nicht zu beneiden

Das ist ein kaum zu verdauender Schock für Bundestrainer Peter Rohwein und die deutschen Skisprung-Adler: Bei Michael Neumayer wurde nach einem Sturz beim Training zum Weltcup in Lillehammer ein Kreuzbandriss im rechten Knie diagnostiziert. Das ergab nach Angaben des Verbandes eine Kernspintomographie bei DSV-Mannschaftsarzt Dr. Hannes Fuchs. Damit fällt der Bayer, der in Kuusamo als Fünfter das bisher beste deutsche Ergebnis in diesem Winter erreicht und sich schon für die Weltmeisterschaften in Sapporo im Februar qualifiziert hatte, bis zum Saisonende aus. Rohweins Sorgenfalten werden sich nach dieser Hiobsbotschaft sicher noch ein wenig tiefer in sein Gesicht graben.

"Natürlich war ich im ersten Moment geschockt. Ich war gut in Form und hatte mir für diese Saison viel vorgenommen. Aber die Verletzung lässt sich nicht wegdiskutieren und darum heißt es für mich jetzt erst einmal, das Knie wieder flott zu bekommen. Danach will ich möglichst schnell wieder Skispringen", sagte Neumayer.
Rohwein bedauert Neumayers Fehlen sehr. "Der Ausfall von Michael ist tragisch und trifft uns hart. Er ist eine feste Größe in der Mannschaft und befand sich in einer guten Frühform", meinte der Coach. Neumayer war auf einem stetigen Weg nach oben, jede Saison wurde er konstanter und es schien, er könne in dieser Saison erstmals Ambitionen auf den ein oder anderen Sprung aufs Treppchen hegen. Die Mission, bei der Nordischen Ski-WM in Sapporo Ende Februar eine Medaille zu holen, ist nun um einiges schwieriger geworden für die Deutschen. Rohwein ist in dieser Saison wirklich nicht zu beneiden.

E in germana dar din ce am inteles e ca Neumayer e accidentat si se pare ca sezonul e gata...

georg40
2nd January 2007, 13:13
http://www.4schanzentournee.com/CMS_Files/index.asp
E in germana dar din ce am inteles e ca Neumayer e accidentat si se pare ca sezonul e gata...

E adevarat, el nu va mai sari in acest sezon.

In alta ordine de idei, daca aveti nelamuriri (de limba germana,bineinteles), intrebati-ma , va stau cu placere la dispozitie.

SORENSEN
2nd January 2007, 13:14
Imagini cu Bergisel-Schanze din Innsbruck

Xplosion
2nd January 2007, 13:33
de ce l-a exclus pe Spaeth din lot??E un saritor de valoare... care poate sa-si revina de ce nu i-a exclus pe mechler sau pe ulmer care nu trec nici ei de calificari?Mi se pare o decizie pripita cel putin eu nu vad nicio valoare care sa vina din spate cum au austriecii sau norvegienii poate acest Schoft dar cam atat

georg40
2nd January 2007, 13:42
de ce l-a exclus pe Spaeth din lot??E un saritor de valoare... care poate sa-si revina de ce nu i-a exclus pe mechler sau pe ulmer care nu trec nici ei de calificari?Mi se pare o decizie pripita cel putin eu nu vad nicio valoare care sa vina din spate cum au austriecii sau norvegienii poate acest Schoft dar cam atat


Buna intrebare, cred ca nici Rohwein nu stie raspunsul.
Dupa parerea mea el nu are formatul unui antrenor federal. Aflat in dificultate, prin lipsa oricaror rezultate cat de cat satisfacatoare, el incearca, asa cum face cel in pericol de inec, sa faca ceva. Sigur ca si aceasta decizie este discutabila, dar el hotareste. La anul, sper, sa nu mai fie el antrenorul.

cutuma
2nd January 2007, 14:32
In sfarsit s-a trezit si Mika Kojonkoski si l-a rechemat pe Bistoel in lot. Aaraas sarise incredibil de prost pana acum.

Xplosion
2nd January 2007, 14:58
eu nu stiu daca neaparat rohwein e de vina... daca stam bine sa ne gandim ca si antrenorul de anu trecut(imi scapa numele) si cel de acu` 2 ani(actualul antrenor al saritorilor rusi)nu s-au descurcat mai bine cu acest lot... la Schmitt se vad reale progrese , poate si la Ritzerfeld insa ma asteptam la mai mult de la Uhrmann si Spaeth.Eu as zice ca si Rohwein are partea sa de vina , dar cred ca principala problema este lipsa unor saritori valorosi si daca stam bine sa ne gandim in 3-4 ani nu vor mai "exista" nici schmitt nici urhmann nici spaeth

georg40
2nd January 2007, 16:53
eu nu stiu daca neaparat rohwein e de vina... daca stam bine sa ne gandim ca si antrenorul de anu trecut(imi scapa numele) si cel de acu` 2 ani(actualul antrenor al saritorilor rusi)nu s-au descurcat mai bine cu acest lot... la Schmitt se vad reale progrese , poate si la Ritzerfeld insa ma asteptam la mai mult de la Uhrmann si Spaeth.Eu as zice ca si Rohwein are partea sa de vina , dar cred ca principala problema este lipsa unor saritori valorosi si daca stam bine sa ne gandim in 3-4 ani nu vor mai "exista" nici schmitt nici urhmann nici spaeth

Exact, dupa Reinhold Hess ( imbolnavit din pacate de cancer de pancreas, a putut fi vazut la Obertsdorf, dar exact cum ii merge cu sanatatea nu stiu) s-a creat un mare gol, iar Steinert, care e acum la rusi, n-a schimbat nici el prea mult. Este insa de spus ca la rusi Steinert a "facut" din nou ceea ce se numeste o echipa, eu as vedea activitatea lui mai mult pozitiv.
In Germania sunt multe centre, foarte multe talente, insa stimularea acestora lasa de dorit. De la Rohwein s-a asteptat ca saritorii din echipa sa faca progrese, de asa ceva nici nu poate fi vorba, sa promoveze oameni noi etc.etc. . Si cu Spath, a trebuit sa vina primul concurs ca el sa-si dea seama ca acesta nu este in forma !? Eu raman la parerea ca "palaria" de antrenor federal este pentru el prea mare. In culise se discuta despre o posibila angajare a antrenorului elvetienilor (daca nu este doar un zvon ?).

Xplosion
2nd January 2007, 20:51
Valoarea antrenorului elvetienilor este incontestablia odata ce a adus 2 saritori pe atunci de valoare mediocra sa se lupte pt castigarea cupei mondiale ... deci este clar ca nu poate fi vorba de noroc la fel si Kojokonski ce a facut in urma cu 2-3 ani cu norvegienii este incredibil chiar daca nu a castigat nici unul cupa mondiala.... cred ca ar fi o mutare buna aducerea lui Berni Schoedler

georg40
2nd January 2007, 22:25
In toamna a fost chiar Mika Kojonkoski in discutie, numai ca functionarii federatiei germane sunt niste birocrati conservativi si fricosi. Sunt cuiros pana cand se va tolera aceasta mizerie.

fanatic88
3rd January 2007, 12:23
go go go adam

georg40
3rd January 2007, 13:08
Mika Kojonkoski, antrenorul finlandez al echipei...Norvegiei declara azi ziarului Die Welt, intrebat fiind daca ar dori sa fie antrenor federal in Germania, ca :" Nu as spune nu, Germania este Mekka sariturilor cu schiurile..."
Mika a avut deja contacte cu federatia germana in anul 2003, totusi birocratii DSV s-au temut sa faca pasul decisiv. Rezultatele se vad.

SORENSEN
3rd January 2007, 13:43
Cred ca finlandezul ar veni dar ar trebui sa cam zguduie lucrurile prin birocratia DSV si asta ii sperie...pe cei de acolo.

Xplosion
3rd January 2007, 15:49
Uhrmann pe 1 :>

SORENSEN
3rd January 2007, 16:07
Da a fost destul de ciudat ...s-a sarit slab...
Oricum sa vedem ce va fi maine sper ca Uhrmann sau Martin sa castige..mai mult as vrea ca MArtin... ar fi senzational dar putin probabil.

georg40
3rd January 2007, 16:23
Perechile "germane" pentru concursul de maine nu sunt chiar usoare:

Uhrmann-Koudelka
Schmitt-Kranjec
Schoft-Ritzerfeldt
Mechler-Malysz
Ulmer-Morgenstern.

Daca 3 se califica este deja un succes.

rhadoo
3rd January 2007, 23:15
eu zic ca austriecii au un nou goldberger,care va face furori daca nu cade in boala lui schmidt,sper intr-o revenire a lui malysz,un tip foarte modest si mai ales talentat
HAI JIUL PETROSANI!

SORENSEN
3rd January 2007, 23:38
La ce te referi la boala lui Schimtt cele doua cupe mondiale ...la cele 11 victorii dintr-un sezon ...mai are multe pana sa dea in boala lui Martin.:evil:

rhadoo
3rd January 2007, 23:41
la fitele de campion mondial care l-au adus unde cred ca e locul
vezi modestia lui malysz care a fost campion 3 ani si nu sa apucat de fite

SORENSEN
3rd January 2007, 23:47
Nu cce-i face daca asa e caracterul omului...desi si sincer nu am observata asa ceva la el...cat l-am vazut la Tv...daca sti altceva ...asa o fi ..fitos...

Pana atunci sariturile parca nu au acelasi gust cand un german nu e printre protagonisti..cum spunea si Mika Koyonkosky...Germania e Mecaa sariturilor cu ski-urile...

rhadoo
3rd January 2007, 23:54
posibil dar prefer austriecii,norvegienii si polonezii,mai bine spus malysz,ca practic doar el a tinut stindardul in sportul asta,probabil de aia era si asa modest,defapt este
ce ma surprinde este liukelsoy,sper sa fi scris bine,care nu se regaseste cu toate ca anul trecut sa batut la titlu

Xplosion
4th January 2007, 00:39
Nu stiu ce gasesti tu asa surprinzator e unul dintre multi altii care se "sting" dupa vreo 2-3 sezoane mai bune plus ca e trecut de 30 de ani

Redboy
4th January 2007, 13:19
Schmitt face pereche pentru a doua oara cu Robert Kraniec in acest turneu...

Astazi, LIVE pe TV Sport de la ora 14:15 este concursul final de la Innsbruck .

Xplosion
4th January 2007, 15:38
cum sa porti nr 1 si sa fii doar al 29-lea dupa prima mansa... DEZAMAGITORI TOTI

georg40
4th January 2007, 16:43
un nordic calm si rece a sarit in sus de bucurie la victoria elevului sau Anders Jacobsen castigatorul consursului al 3-lea , de la Innsbruck. Cel mai constant in cele doua manse, norvegianul i-a devansat pe Thomas Morgenstern (Austria) si Simon Ammann (Elvetia).
Germanii , cu 3 oameni in finala, au dezamagit, Michael Uhrmann dupa un loc 29 in prima mansa ,realizand totusi o pozitie in "Top-Zece" si inca inaintea lui Schlierenzauer.Martin Schmitt a terminat pe locul 17, iar Jörg Ritzerfeld pe 26.
Vantul schimbator a dat multora de furca, diferente de 10-12 metri de la o
mansa la alta perturband ordinea favoritilor si facand pronosticurile imposibile de la o saritura la alta.
In clasamentul general dupa trei sarituri conduce Jacobsen 672,8 puncte, inaintea lui Lappi 662,1 puncte, Kuettel 656,4 puncte, Ammann 656,4 puncte si Malysz 654, 1 puncte. Dar sanse la victoria finala mai au si Morgenstern, Schlierenzauer si Ahonen, intre primul si al optulea fiind doar 28,4 puncte diferenta.
Maine este zi de odihna si are loc transbordarea la Bischofshofen, unde sambata au loc calificarile, iar duminica concursul final.

SORENSEN
4th January 2007, 17:55
Jacobsen in mod normal castiga...trebuie doar sa fie ceva extrem de nefavorabil sa piarda locul 1.

georg40
4th January 2007, 18:13
Bine zici in mod normal, numai ca in sporturile atat de influentate de vreme se poate intampla intotdeauna orice. Daca transformi cele 28 de puncte dintre locul 1 si 8, ai circa 13-14 metri.In doua sarituri cu noroc (sau nenoroc) poate fi rasturnat orice clasament. Cine stie cum va fi sambata si duminica la Bischofshofen ? Mie personal acest Jacobsen este simpatic, poate castiga din partea mea, exact ca si Ammann sau Malysz. Daca ar castiga Jacobsen, acest fapt ar usura ...plecarea lui Kojonkoski, la care sper foarte mult.

Redboy
4th January 2007, 18:42
Pacat... Schlierenzauer nu mai are sanse :( m-a dezamagit azi... si Uhrmann la fel :(
Martin Schmitt a ramas in top 15 dar a evoluat nasol in a doua mansa...
Cam atat... cred k Jacobsen se va impune in turneu... nu de alta, dar merita...

Clasamentul Ganeral (http://www.skijumping.lx.ro/cm.php)

Bafta !

Xplosion
4th January 2007, 22:02
Parca Martin si-a iesit din nou din forma... :( nu shtiu ce sa mai cred... la fel si despre Uhrmann ... uitati-va la austrieci cate valori au... a mai aparut Innauer de o varsta cu Schlierenzauer si inca unul fetner parca ... iar nemtii...0

georg40
4th January 2007, 22:29
Parca Martin si-a iesit din nou din forma... :( nu shtiu ce sa mai cred... la fel si despre Uhrmann ... uitati-va la austrieci cate valori au... a mai aparut Innauer de o varsta cu Schlierenzauer si inca unul fetner parca ... iar nemtii...0


De aceea avem nevoie insfarsit de un antrenor competent, talente sunt aici cu duiumul. Ai citit ce zice Kojonkoski, Germania este Mekka sariturilor cu schiurile...

Xplosion
5th January 2007, 12:49
Pai atunci inseamna ca cei care conduc sunt vinovati si ei ar trebui sa fie schimbatii primii si apoi antrenorul

Platanu
5th January 2007, 12:58
Incredibil,ce fascinant e sportul!Anul trecut vorbeam de Ahonen si Janda ca favoriti,anul asta de Jacobsen si Schlierenzauer,doi necunoscuti.
Forzza Norvegia!

georg40
5th January 2007, 15:34
Pai atunci inseamna ca cei care conduc sunt vinovati si ei ar trebui sa fie schimbatii primii si apoi antrenorul

Nimic mai simplu, numai ca cei de la federatia de specialitate tin la Rohwein ca...orbul de bata !

georg40
6th January 2007, 13:46
Anders Jacobsen crede in sansa lui de a castiga turneul. Trambulina de la Bischofshofen este adecvata in primul rand zburatorilor, iar el este unul ! Dar si trioul urmaritor: Ammann, Küttel , Lappi crede sa aiba (inca) sanse .

georg40
6th January 2007, 13:48
Peter Rohwein, antrenorul germanilor, actioneaza ca acel pompier care mai bine darama casa numai sa o...salveze de foc. Trei dintre saritorii care dupa parerea sa nu sunt in forma, Schoft, Ulmer si Mechler au fost trimisi acasa, in concurs ramanand doar Uhrmann, Schmitt si Ritzerfeld. Mai bine scoate "Petrica " toata echipa, si atunci nu se va blama cu siguranta.

Xplosion
6th January 2007, 14:29
Hai frate cum sa-l scoti pe pustiulica pe care tocmai l-ai bagat acu o saptamana,in privinta celorlalti ... cred ca ar trebui sa ia o pauza ... pana si rusii au mai multi competitori

georg40
6th January 2007, 17:19
Intrebat acum cateva minute, de reporterul RTL de ce i-a trimis pe cei trei tineri acasa, Peter Rohwein s-a balbait ca un elev scos la tabla si care si-a uitat caietul de teme acasa. Mai penibil nici ca se putea. Doamne, cei de la federatie sunt exact ca cele trei maimute: nu zice,nu vede,nu aude !

georg40
6th January 2007, 18:39
Calificarile de azi ,de la Bischofshofen s-au bucurat de vreme buna si o excelenta trambulina, care a permis sarituri foarte lungi.Juriul a trebuit sa scurteze elanul de mai mult ori.
Favoritii s-au calificat cu totii, Uhrman si Schmitt au aratat o forma multumitoare. Perechile germanilor: Ritzerfeld -Innauer, Ipatov - Uhrmann, Ito - Schmitt.
Prin forta imprejurarilor , pentru ca unii saritori au renuntat la calificari, s-au creat si cateva perechi foarte echilibrate care vor micsora sanslee altor saritori de a se califica dupa clasamentul invinsilor "lucky loser".
Iata aceste perechi "neobisnuite": Schlierenzauer - Ammann, Küttell - Malysz si Ahonen - Jacobsen. Asadar pe maine !

lucian_iasi
6th January 2007, 20:38
Küttell - Malysz

:cya: :cya: :cya: :cya: Kuettel

peirsolgirl
6th January 2007, 21:04
Iata aceste perechi "neobisnuite": Schlierenzauer - Ammann, Küttell - Malysz si Ahonen - Jacobsen. Asadar pe maine !
:o: :o: :o: :o:
Slava Cerului exista "lucky losers".

lucian_iasi
6th January 2007, 21:23
Schlirenzauer,Kuettel si Ahonen vor fi lucky loosers din aceste 3 perechi

peirsolgirl
6th January 2007, 22:02
Ce conteaza, oricum se califica toti.

georg40
6th January 2007, 22:20
Ce conteaza, oricum se califica toti.

Probabil, si asa ceva s-a mai intamplat. Va mai amintiti de Sven Hannawald ? In editia in care a castigat toate cele patru sarituri din turneu (performanta unica in istoria competitiei) el nu a participat la nici o calificare primind mereu numarul de concurs 50 si calificandu-se ca cel mai bun "lucky loser"...

SORENSEN
7th January 2007, 02:25
A fost o superstite ..editia 50 ..numarul 50..ia iesit...

Redboy
7th January 2007, 11:13
offf.... o transminiune in direct n-am gasit...
as putea sa ma uit live pe net la rezultate, dar nu ar avea farmec. asa ca astept pana la 20:00 sa vad in reluare concursul... ca si cand ar fi live.

aaa...si La Multi Ani pt Schlierenzauer.... si de si e greu, poate isi face el un cadou astazi, sarind fenomenal...

georg40
7th January 2007, 11:54
Cred ca zarurile au fost aruncate, dupa forma aratata si ieri Anders Jacobsen va fi greu de invins.
Pentru Schlierenzauer ramane ca singurul eveniment sarbatorirea celei de-a 17-a aniversari a zilei de nastere...

Xplosion
7th January 2007, 15:25
Va sari keuttel???Oricum Amman nu este in acest moment peste Schlierenzauer si austriacul il va depasi fara probleme... Cat despre situatia in care se afla Germania este absolut penibila sper sa plece roweihn cat mai repede

peirsolgirl
7th January 2007, 15:46
Probabil, si asa ceva s-a mai intamplat. Va mai amintiti de Sven Hannawald ? In editia in care a castigat toate cele patru sarituri din turneu (performanta unica in istoria competitiei) el nu a participat la nici o calificare primind mereu numarul de concurs 50 si calificandu-se ca cel mai bun "lucky loser"...

imi amintesc, evident..:)
Sven e saritorul meu favorit , alaturi de Martin.

Platanu
7th January 2007, 16:16
offf.... o transminiune in direct n-am gasit...
as putea sa ma uit live pe net la rezultate, dar nu ar avea farmec. asa ca astept pana la 20:00 sa vad in reluare concursul... ca si cand ar fi live.

aaa...si La Multi Ani pt Schlierenzauer.... si de si e greu, poate isi face el un cadou astazi, sarind fenomenal...La ora 20:00 pe Eurosport?

georgemp
7th January 2007, 16:25
Da,platanu:)

Platanu
7th January 2007, 16:30
De unde stii tu,George,ca tu nu te uiti la asa ceva.

georgemp
7th January 2007, 16:33
:rosu: :jerk: Program TV nu exista?
Si nu mai imi pune intrebari aberante...ti-am raspuns,zi-mi merci si .

Platanu
7th January 2007, 16:35
Nu,faza e ca tu ma urmaresti peste tot unde postez eu,ca sa postezi si tu,ca sa iti maresti numarul de posturi,sa mentii o diferenta mare intre numarul meu de posturi si numarul tau.
ONTOPIC:Sper sa castige Jacobsen,iar Romoeren si Ljoekelsoej si ceilalti norvegieni sa faca o figura frumoasa.Forzza Norvegia!

georgemp
7th January 2007, 16:39
:rosu: :jerk: E democratie...
Fac ce vreau,postez unde imi place si ce imi place,nu imi pui tu regulile.
Ontopic,si eu sper sa castige Anders Jacobsen

Platanu
7th January 2007, 16:41
Nu,am facut doar o constatare,ca postezi unde postez si eu.O fi oare pura coincidenta,sau am dreptate?

georgemp
7th January 2007, 16:43
Am spus si o repet.
Postez unde vreau,nu ma intereseaza daca postezi si tu.
As putea da report post pentru trolling;)
Gata cu oftopicul Platane,tu esti moderator,ar trebui sa ti ordine pe forum,nu sa faci dezordine si oftopic cat cuprinde.
DISCUTIA SE INCHEIE AICI!

Platanu
7th January 2007, 16:44
Ce simpatic esti....
Trolling.......
FORZZA NORVEGIA!

georgemp
7th January 2007, 16:48
Cred ca m-am exprimat destul de clar in mesajul de mai sus.

florin_vs
7th January 2007, 17:02
pacat k Janne Ahonen a pierdut cam orice sansa de a castiga acest turneu ... dar sper sa se revanseze azi castigand duelul cu Jocobsen ... cele mai mari sanse de a invinge le are Jacobsen dar as dori sa castige Arttu Lappi :ok:

georg40
7th January 2007, 19:59
A cazut cortina peste Turneul celor patru trambuline, victoria finala revenind norvegianului Anders Jacobsen, urmat de austriacul Gregor Schlierenzauer si elvetianul Simon Ammann. Acestia si-au ...impartit podiumul si dupa ultima saritura de la Bischofshofen,in alta ordine, adica: Schlierenzauer, Jacobsen, Ammann.

A fost o ofensiva a tinerilor, atat Jacobsen cat si Schlirenzauer fiind la inceputul carierei lor.

Austriecii foarte puternici,au plasat la Bischofshofen 13 concurenti intre ultimii 30 finalisti.

Rusii, avand un antrenor german (foarte bun) se arata in clara ofensiva, mai ales Vasiliev.

Remarcabil cum Mika Kojonkoski, antrenorul finlandez al...norvegienilor reuseste in fiecare an sa ridice noi talente in elita mondiala.

Germanii au dezamagit , in final Michael Uhrmann a fost al 9-lea , Martin Schmitt al 14-lea, iar Jörg Ritzerfeld al 24-lea. (Bine ca presedintele federatiei germane , Alfons Hörmann se arata multumit de antrenorul federal Rohwein. Ma intreb cum ar trebui sa evolueze echipa Germaniei pentru a se face loc unei... nemultumiri ?).

Platanu
7th January 2007, 20:08
Bravo Jacobsen!

lucian_iasi
7th January 2007, 21:37
Bravo Jacobsen

Pe mine m-au multumit si surprins sariturile foarte bune(in comparatie cu ce sare de obicei)a polonezului Kamil Stoch care a sarit 126,5 si 134,5 si a terminat pe locul 9 cu mult peste ''marele campion'' Martin Schmitt :evil: :evil: :evil: :drak:

aLEX_U_1919
7th January 2007, 21:42
Bravo Jacobsen
locul 4 la Oberstdorf, locul 5 la Garmisch-Partenkirchen, locul 1 la Innsbruck ºi locul 1 la Bischofshofen. :ok:

http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)http://img329.imageshack.us/img329/7325/steagulq8.gif (http://imageshack.us)

Redboy
7th January 2007, 21:58
Felicitarile mele pentru Jacobsen ! ...desi eu l-am sustinut in acest turneu pe Schlierenzauer.

- Clasamentul final al Turneului Celor 4 Trambuline (http://skijumping.lx.ro/tc4t.php)
- Clasamentul Cupei Mondiale (http://skijumping.lx.ro/cm.php)

Xplosion
7th January 2007, 22:24
du-te tare vere cu kamil stoch deja il si compari cu Schmitt cand o sa castige 2 cupe mondiale atunci sa-l compari acuma inteleg ca nu-ti place deloc da mai taci in plm abtine-te

lucian_iasi
7th January 2007, 22:35
du-te tare vere cu kamil stoch deja il si compari cu Schmitt cand o sa castige 2 cupe mondiale atunci sa-l compari acuma inteleg ca nu-ti place deloc da mai taci in plm abtine-te

Nu l-am comparat...tu intelegi ce vrei..am scris doar ca m-au surprins cele 2 sarituri f.bune ptr cum sare de obicei...dar tu intelegi ce vrei..treaba ta...am zis ca a terminat cu mult peste schmitt(am gresit?:o:-daca da imi cer scuze)

georg40
7th January 2007, 22:56
Nu l-am comparat...tu intelegi ce vrei..am scris doar ca m-au surprins cele 2 sarituri f.bune ptr cum sare de obicei...dar tu intelegi ce vrei..treaba ta...am zis ca a terminat cu mult peste schmitt(am gresit?:o:-daca da imi cer scuze)

Nu ai gresit, numai ca expresia "marele campion Schmitt" , in context ,poate trezi neintelegere. Remarca privindu-l pe Stoch este OK.

lucian_iasi
7th January 2007, 23:31
Ok,am inteles..eu am vrut doar sa-l remarc pe Kamil Stoch nicidecum sa-l compar cu Martin Schmitt :)

SORENSEN
8th January 2007, 00:21
Bravo Jacobsen
.... locul 1 la Bischofshofen. :ok:



1 G. SCHLIERENZAUER (AUT) 291.9
2 Anders JACOBSEN (NOR) 289.1
3 Simon AMMANN (SUI) 275.5
4 D. VASSILIEV (RUS) 269.1
5 T. MORGENSTERN (AUT) 262.4
6 Arthur PAULI (AUT) 254.9
7 Andreas KUETTEL (SUI) 254.0
8 Adam MALYSZ (POL) 252.4
9 Kamil STOCH (POL) 251.3
10 Michael UHRMANN (GER) 248.1

Xplosion
8th January 2007, 18:24
Nu, da vad ca mai mereu il aduci in discutie pe Schmitt ironizandu-l pentru prestatiile mai slabe oricum bravo lui Jacobsen, bravo lui Schlierenzauer

Xplosion
8th January 2007, 18:32
De 7 ori mai multi austrieci decat germani in cea de a 2-a mansa... incredibil :)

florin_vs
8th January 2007, 18:56
felicitari lui Jacobsen pt turneu si pt Schlierenzauer care si'a facut un cadou frumos de ziua lui :ok:

georg40
8th January 2007, 23:34
Anders Jacobsen desi castigator are acum parte de necazuri. Cu fiscul. Masina de teren in valoare de 30 000 de euro pe care a castigat-o la concursul celor patru trambuline costa o gramada de bani daca o introduce in tara (Norvegia nu este membra a UE), taxele de import fiind foarte ridicate. "Pana la urma am sa o las aici",a zis Jacobsen, insa aceasta amenintare nu a parut foarte serioasa...