PDA

View Full Version : Etapa a 27-a: Gloria Bistrita - FC Arges



Vulturul
15th May 2005, 09:54
Miercuri 18 mai 2005, ora 17:00: Gloria - FC Arges - netelevizat.
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

Tristan
15th May 2005, 23:14
Cartu declara ca vrea sa ia punct sau puncte de la Bistrita. Si la fel a zis si Vintila. Asa ca noi credem ca va fi un meci disputat exclusiv pe teren.

Angelina Jolie
15th May 2005, 23:18
Voi credeti dar restul lumii nu prea.

Tristan
15th May 2005, 23:27
Au fost in trecut unele reciprocitati intre gloria si FC arges, de aceea exista unele suspiciuni acum. Insa eu sunt convins ca odata cu plecarea lui Moldovan a inceput o noua era. Asa ca ar trebui ca si restul lumii sa creada

vladi
16th May 2005, 14:35
m-ar bucura sa luam cel putin un punct...si la cum joaca echipa (asta nu e de bine nici de rau) este posibil :-D

Vi3rme_X
16th May 2005, 14:40
Victorie Fc Arges !!! ...Forza Violaaa!!!

Tristan
17th May 2005, 01:13
Astazi FC arges a fost cazata la Cluj Napoca. Datorita lui Vintila, care m-a sunat si mi –a spus hotelul unde vor sta, am avut posibilitatea sa ma aflu pentru aproape 1 ora in mijlocul echipei. Am depanat amintiri alaturi de Vintila care mi-a spus ca ce a fost este istorie. Ceea ce urmeaza este important. Sigur ca este istorie , dar nu putaeam sa nu ii amintesc de victoriile impotriva Stelei, de vremurile cand trageam la titlu. Bogdan este optimist in ceea ce priveste meciul de la Bistrita, pentru ca gazdele nu au deloc o situatie roza in clasament si ca in meciul cu noi vor juca la totul sau nimic. De asemenea este ingrijorat de programul competitional , insa e convins ca vom parasi neinvinsi terenul in meciul cu Rapid. Este o uimire sa vezi cata modestie zace in interiorul unei asemenea valori. Am discutat si despre debutul sau la echipa nationala, si despre ceilalti jucatori de la echipa. Apropo Emil Dica este poreclit Hagi dupa golul cu CFR. Am vorbit apoi si cu acesta din urma, pe care l-am felicitat pentru golul reusit in meciul cu CFR si pentru faza din meciul de la Timisoara (cei prezenti la meci isi amintesc probabil ca l-a naucit pe Angheluta dar apoi a sutat putin peste). I-am si a tras atentia ca a venit dupa acel meci la noi si a zis ca sa nu ii mai injuram ,cu toate ca noi eram doar 15, si a zis ca era atunci suparat dupa prestatia noastra din meciul cu Brasovul. Apoi am vorbit cu Prepe pe care l-am rugat sa nu plece la vara sau daca e sa plece, macar sa plece la o echipa din afara, nu la una din Bucuresti. Apoi s-a servit masa, la orele 19,30. Dupa, unii jucatori au plecat in oras, altii au ramas in camera. Am plecat si eu de acolo , multumindu-i lui Vintila pentru privilegiul de a sta in mijlocul lor. Odata cu mine a plecat si un grup de jucatori format din Neagoie, Tase, Prepe, Chita, Preda, Dobre, Emil Dica, Marincau, Somcherechi. In acest context, din nou i-am zis lui Prepe sa nu plece la vara, sau aca vrea sa plece sa plece la o echipa din afara. Si l-am dat exemplu pe Nicolae Dica, fostul nostru idol, care de cand s-a bucurat ca un copil cand ne-a dat golul, nu ne mai e la suflet, ca sa folosesc o expresie acceptata. De fapt in grupul acela m-am exprimat altfel (sa fi e sanatos, am si uitat ca exista). La care Andrei a zis ca aca o sa zic si despre el ??? iar eu am raspuns ca daca va urma acelasi traseu ca Nae, poate mai da si gol, ce se asteapta sa fac ? Si apoi, am zis ca macar sa plece afara, iar el a zis ca cine sa il ia de afara si i-am zis ca a jucat foarte bine la tineret, si ca are toate sansele sa plece afara.L-am intrebat ca noi ce o sa simtim cand o sa vina si poate o sa ne dea vreun gol? Sa-l aplaudam ??? oricum nu a dorit sa promita ca nu va pleca sau ca daca o va face va pleca afara, dar pana la urma mai ramane sa vedem ca nimic nu este batut in cuie, nu ? Poate chiar nu pleaca.

Floryn007
17th May 2005, 09:32
bate FCArges..s'a terminat cu blaturile de cand a venit Cartu..se joaca altceva..acum nu mai avem nici suspendati deci cu siguranta o sa castigam.
Chiar daca e miercuri..lumea lucreaza ..este la scoala..si este si o distanta ft mare.Ultras-Viola va veni la Bistrita si va face legea..logic :)

esku
17th May 2005, 10:42
dak era Moldovan antrenor la Fc Arges era cu siguranta BLAT (3 la mine 3 la tine :D ). Acum este Cartzu shi parerea mea este k nu va fi blat....Bistrita va trage cu dintzii de cele 3 puncte dar s-ar putea ca ALB-Violetii sa scoata cel putin un rezultat de egalitate!!!!!

Vulturul
17th May 2005, 18:07
toata lumea vede in acest meci un blat...ei bine eu merg pe x..

Vulturul
17th May 2005, 22:13
Gloria Bistriţa – FC Argeş este unul dintre meciurile suspectate de presa centrală că ar fi reciprocitate: FC Argeş a câştigat în tur cu 4-3, în timp ce Gloria va învinge în retur, cu o diferenţă nu mai mare de două goluri. Jurnaliştii bucureşteni se bazează pe faptul că piteştenii nu au învins niciodată la Bistriţa, în istoria întâlnirilor directe, dar şi pe faptul că cele două echipe şi-au câştigat, aproape de fiecare dată, punctele de pe terenurile proprii. Nu în ultimul rând, un alt argument forte ar fi acela că cele două cluburi au făcut schimb de jucători mulţi ani, chiar şi acum în lotul Gloriei găsindu-se antrenorul Constantin Cârstea şi Vasile Popa.

Dezminţire: X sau 2
Singura modalitate pentru ca alb-violeţii să nu fie târâţi într-un scandal nedorit la nivel naţional ar fi ca să smulgă un egal pe terenul Gloriei, sau chiar să învingă. O victorie a gazdelor, obţiută în mod dramatic şi după un joc pe muchie de cuţit, nu ar şterge imaginea deja creată. Majoritatea jucătorilor spun că FC Argeş va merge la victorie la Bistriţa, mai ales că situaţia din clasament nu este una liniştitoare, în ciuda locului 9 ocupat. La Piteşti urmează să vină, în ultimele meciuri care se vor desfăşura în Trivale în acest campionat, Rapid şi Dinamo. Ambele încă mai speră să-i sufle titlul de campioană Stelei, şi vor juca foarte concentraţi.

Emil Dică: „Bistriţa are o situaţie dificilă în clasament, dar nu mai are emoţii a retrogradare. Va juca exact cum face o echipă pe teren propriu. Noi mergem să ne jucăm şansa”.
Bogdan Vintilă: „Sunt convins că nu plecăm învinşi de la Bistriţa. Pe mine mă îngrijorează mai mult meciul cu Rapid, de sâmbătă, o echipă care are şanse la titlu şi care va veni la Piteşti hotărâtă să învingă”.

Gloria Bistriţa – FC Argeş
Stadion: Parc. Ora: 17
Formaţii probabile
GLORIA: Câmpeanu – Mândrean, V. Popa, Bumb, Rus – Minteuan, Costin, Arbănaş, Cornea – Negrean, Coroian. Antrenor: Constantin Cârstea
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Şomcherechi, Baicu – Prepeliţă, Danciu, E. Dică, Neagoe – Bilaşco, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Cristi Balaj (Baia Mare) - Octavian Şovre (Oradea) şi Ionel Popa (Paşcani)
Arbitru de rezervă: Iosif Biro ( Mediaş )
Observatori: Mircea Dancu (Sibiu) şi Ioan Igna (Timişoara)

Sursa: Top

Vulturul
17th May 2005, 22:14
FC Argeş a plecat din Piteşti luni după-amiază, imediat după terminarea unei şedinţe de antrenament. Antrenorul Sorin Cârţu a dorit să facă lunga şi obositoarea deplasare către Bistriţa în două etape, astfel ca jucătorii să nu resimtă oboseala drumului, aşa cum s-a întâmplat anul trecut. Piteştenii au făcut seara un popas la Cluj-Napoca, după care marţi de dimineaţă s-au urcat în autocar şi şi-au continuat drumul până la Bistriţa. Iniţial, Sorin Cârţu ar fi dorit ca în dimineaţa zilei de ieri să efectueze un antrenament la Cluj-Napoca, pe unul dintre stadioanele CFR sau Universitatea. Cum nu a găsit înţelegere nici la „feroviari”, nici la „şepcile roşii”, şedinţa tehnică a fost mutată după-amiază, la Bistriţa.

Cafea, relaxare şi optimism
Alb-violeţii s-au cazat la hotel Paradis, un stabiliment de trei stele din cartierul Mărăşti. După ce au servit masa, antrenorul Sorin Cârţu le-a dat liber piteştenilor până la ora 21, timp în care aceştia au făcut ce au vrut. Bogdan Vintilă şi Marius Radu nu au ieşit din hotel, dar au găsit timp să facă poze cu câţiva fani ai Argeşului prezenţi în faţa hotelului. Restul au ieşit la o scurtă plimbare: Iulian Crivac, Emil Dică şi Ilie Baicu au traversat Piaţa Mărăşti, Andrei Prepeliţă a intrat într-o reprezentanţă Adidas, de unde nu şi-a cumpărat însă nimic, Ciprian Tănasă şi Marius Bilaşco au băut o cafea, iar Raul Marincău şi Dănuţ Şomcherechi s-au plimbat puţin pe stradă, după care au revenit în hotel. În discuţiile purtate cu privire la meciul de sâmbătă, la celelalte două de acasă şi despre campionatul viitor, alb-violeţii s-au arătat optimişti, în ciuda pasivului de -7 la adevăr din clasament.

Sorin Cârţu: „Nu mă interesează trecutul”
Antrenorul gazdelor nu a vrut să ştie care au fost rezultatele din trecut ale celor două echipe, şi nici nu l-a interesat că pe marginea acestui meci se fac glume. Cârţu garantează că echipa sa nu se va da la o parte, şi că va încerca chiar să ia cele trei puncte puse în joc. Pe Cârţu îl îngrijorează situaţia actuală din cadrul lotului, jucătorii continuând să cadă accidentaţi de la o zi la alta. „Nu ştiu ce a fost înainte, dar eu îmi respect ideile: vreau un punct de la acest meci, dacă nu se va putea să luăm trei. Avem însă în continuare probleme cu accidentările.
În ceea ce priveşte celelalte zvonuri care-l vizează direct, cum că ar pleca la Universitatea Craiova din vară, Cârţu este ferm pe poziţie. În urmă cu patru zile însă, el lăsase loc de interpretări, atunci când a spus că „nu se ştie unde te duce viaţa”. „Am contract cu Piteştiul doi ani şi jumătate, unde să plec? La Craiova în B? Mai glumim şi noi, nu credeţi orice spune omul. Am zis aşa, că mai vedem în vară, dar ştii cum e: nici mâine nu se ştie ce va fi. Eu sunt la Piteşti acum”, a declarat Cârţu înainte de jocul de la Bistriţa.

Sursa: Top

Vulturul
17th May 2005, 22:16
Palmaresul meciurilor dintre Gloria Bistriţa şi FC Argeş este unul cât se poate de egal, rezultatele fiind asemănătoare în cei 13 ani de confruntări directe: niciuna nu a câştigat pe terenul celeilalte, iar remizele se pot număra pe degetele de la o mână. Chiar şi raportul golurilor marcate/primite este unul aproape la fel, Gloria fiind într-un mic dezavantaj. Cel mai frecvent scor înregistrat la Bistriţa este 3-2, de patru ori, astfel că tendinţa jurnaliştilor din presa centrală de a considera meciul ca o reciprocitate este susţinută şi de rezultatele de până acum.

Palmares Gloria Bistriţa - FC Argeş
# Palmaresul meciurilor de la Bistriţa: 12 10 2 0 28-11
# Palmaresul tuturor întâlnirilor: 25 10 5 10 39-41
# Primul meci disputat la Bistriţa: 12 august 1990, Gloria – FC Argeş 0-0
# Ultimul meci disputat la Bistriţa: 20 septembrie 2003, Gloria – FC Argeş 3-2
# Cea mai categorică victorie a Gloriei: 4-0 – ediţia 1995-1996
# Cele mai multe goluri marcate în meci: 7 – 4-3 (ediţiile 1991-1991 şi 2004-2005)

Marius Sava nu joacă
Marius Sava nu a reuşit să scape de furunculul care i-a ieşit sub braţ înaintea meciului cu Poli Timişoara, şi va rata şi partida de astăzi, de la Bistriţa. Mijlocaşul oltean al lui FC Argeş este însă convins că se va reface până la întâlnirea de sâmbătă, cu Rapid. Sava are de luat o revanşă în faţa Rapidului, după ce la amicalul din urmă cu o lună şi jumătate, desfăşurat la Piteşti, a părăsit terenul în minutul 6, fără absolut nici o explicaţie.
Alt jucător indisponibil al lui Cârţu este Ciprian Danciu, care a făcut însă deplasarea la Bistriţa. Danciu a a avut amigdalele umflate, şi nu a putut respira cum trebuie la meciul cu Poli Timişoara, acesta fiind motivul pentru care a şi lipsit din formula de bază. Dacă nu va juca la Bistriţa, Danciu va fi înlocuit de Crivac, al cărui joc a fost apreciat de Cârţu în ultima etapă.

Sursa: Top

Clau_Man
17th May 2005, 23:13
Tot cea ce imi doresc de la acest meci este sa se joace in teren. Pentru ca daca va fi ajea e cam greu pentru gloria sa ne bata. In acest retur de cand a venit Cartu la echipa sunt 2 infrangeri la Steaua si National dar in amandoua FC Arges a facut o evolutzie buna. Daca Cartzu va aduce prima victorie la Bistrita din istorie va acapara respectul si mai multor suporteri ai vulturilor.

Ultars-Viola va fi in Bistrita si va sustine echipa pentru realizarea unei premiere : VICTORIE LA BISTRITA !!!

Vi3rme_X
18th May 2005, 17:17
hmm..da...1-0...incep sa cred ca`i blat

Angelina Jolie
18th May 2005, 17:21
2-0 minutul 16. Incep sa cred ca va fi un 4-3, sau ceva scor foarte spectaculos. Pentru Bistrita bineinteles.

Vi3rme_X
18th May 2005, 17:24
2-0 e pur shi simplu incredibil :((

Vi3rme_X
18th May 2005, 17:28
cred ca va fi ca in tur...un 4-3 spectaculos

Vi3rme_X
18th May 2005, 17:44
3-0

Vi3rme_X
18th May 2005, 17:45
Blat Pe Fata!!

Darkslowstar
18th May 2005, 17:46
Unul dintre ultimile clasice ale genului ramase. O victorie spectacoasa a Gloriei dupa un meci viu disputat, in care Gloria si-a dorit mai mult victoria. :drak:

ultravioletcanada
18th May 2005, 17:59
in partea a doua, urmeaza, "revenirea spectaculoasa" a nostra, iar bistrita cistiga in urma unui meci "viu disputat". :rosu: :rosu: , perioada :rosu:

CoolRain
18th May 2005, 18:41
S-ar putea sa-si fi luat la pauza capace, ce ala a fost scenariu ?! Blat cu 3-0 in prima repriza... Nu prea e normal:P

ultravioletcanada
18th May 2005, 18:44
daca era moldovan antrenor mai ziceam, da cirtu ii spinzura la pauza daca era 3-0 pe corecte :D

Vi3rme_X
18th May 2005, 18:44
Blat e shi la 1-0 shi la 2-0 shi la 3-0 la pauza...ce conteaza? un blat , tot blat e

Vi3rme_X
18th May 2005, 18:55
cred k 3-0 se va termina.. :(

Vulturul
18th May 2005, 18:58
Ce poti sa mai zici...scorul spune totul...Daca ne uitam mai atenti a fost blat si la Divizia a Sexy...Deci ce pretenti sa mai ai de la meciul de fotbal...

EDMOND_
18th May 2005, 18:58
S-ar putea sa-si fi luat la pauza capace, ce ala a fost scenariu ?! Blat cu 3-0 in prima repriza... Nu prea e normal:P

Nici eu nu cred..3-0 in minutul 38 ..... am vazut si schimbarile facute de Cartu...cred ca a fost pe bune....

ultravioletcanada
18th May 2005, 19:01
ha. ar fi primul meci desfasurat pe bune intre cele 2 echipe. datoria din tur nu trebuia platita? :mda:

dlgicu
18th May 2005, 19:13
Blat-neblat, la 3-0 rusinea e tot aia. Te duci pana la Bistrita sa nu arati absolut nimic; ba da, cum se rateaza indirecta de la 11 m, si cum sa ajuti pe altii sa exerseze fazele fixe.

ultravioletcanada
19th May 2005, 00:26
conform cotidianului TOP:

*********************
Sorin Cârţu: „Suport toate cosecinţele”
# De unde aţi urmărit domnule Cârţu repriza a doua?
- Ce mai contează de unde? Nu m-a mai interesat repriza a doua…
# De ce nu v-a mai interesat?
- Pentru că am luat decizia de a-mi rezilia contractul cu FC Argeş! Din acest moment!
# Cum aşa? Atât de rău sunteţi supărat?
- Bineînţeles, cum să nu fiu supărat. Ceea ce au făcut ei aici este de neînchipuit. De cinci luni de când sunt la această echipă am acceptat că suerficialitatea este un mod de viaţă al lor, dar ca să nu te schimbi deloc, aşa ceva nu înghit. Nu accept să muncesc degeaba…
# Numai din cauza jucătorilor vă daţi demisia?
- Pe mine nu mă interesează care au fost dedesubturile prestaţiei lor foarte slabe, eu am pregătit meciul într-un fel, şi ei l-au tratat altfel.
# Hotărârea este irevocabilă?
- Da, sunt dispus să-mi reziliez contratul cu FC Argeş chiar acum.
# Vă pare rău că aţi antrenat pe FC Argeş?
- Da!
# Ce se va întâmpla cu contractul dumneavoastră?
- Suport toate consecinţele acestei decizii, indiferent de ce se va întâmpla. Ce, nu mai iau bani de la FC Argeş? N-am nevoie de ei, am muncit luna asta degeabă… Mai rău va fi pentru jucători, care ştiu ce înseamnă o înfrângere cu 3-0… Este incredibil să aibă o asemenea abordare a meciului, mai ales la un mei cu Gloria, care lasă loc la interpretări!
***************************

E_C_D
19th May 2005, 08:02
A fost clar ca meciul era jucat dinainte . Imi pare rau sa o spun dar daca isi da demisia Cartu tare mi-e frica de sezonul viitor. Dar vad ca e vorba de 18 echipe si parca meciuri gloria-arges or sa fie mai dese .
Am vazut ca Sorin Cartu nu a putut sa vada cum niste smecheri se fac ca joaca un meci .
O spun cu sinceritate ca fara un om cum e Sorin Cartu vom pierde sigur si cu Rapid si cu Dinamo ca doar ulciorul merge toata ziua la apa .
De vreo 2 ani nu mai merg pe stadion si acum inteleg ca nu am luat o decizie proasta.

Vulturul
19th May 2005, 10:33
# Urmările înfrângerii ruşionase:
- Cârţu şi-a dat demisia
- FC Argeş şi-a făcut imaginea praf

Optimismul jucătorilor şi conducătorilor înainte de meciul cu Gloria Bistriţa s-a făcut praf în doar 15 minute! Ba poate chiar mai repede, când alb-violeţii au început un festival al gafelor incredibile… Au fost mai întâi două contraatacuri ale lui Coroian, venite ca urmare a greşelilor făcute de Ionescu şi Danciu, apoi cele două goluri identice ale lui Coroian şi Frăsinescu, plus alte gafe în lanţ ale lui Vintilă, M. Radu, Ionescu, Şomcherechi, Crivac, de fapt, ale întregii echipe… Degeaba a făcut Cârţu două schimbări până în pauză, scoţându-i pe gafeurii cei mai mari, echipa nu şi-a mai revenit.
Palidă consolare în partea a doua
După 3-0 la pauză, bistreţenii s-au retras în propria jumătate de teren, preferând să apere diferenţa foarte mare din prima repriză. Invitaţi la joc, piteştenii au deţinut controlul chiar şi fără Sorin Cârţu pe bancă, dar posesia balonului nu a adus şi revirimentul de pe tabela de marcaj. Dominarea cvasi-totală a fost doar o palidă consolare, conducerea tehnică neputând uita gafele incredibile din primele minute, care au stabilit rezultatul final. La finalul acestui meci ruşinos, Sorin Cârţu a anunţat că-şi dă demisia, motivând că, într-un meci atât de comentat cum este cel cu Gloria Bistriţa, să pierzi de o asemenea manieră este sinucidere curată.

Gloria Bistriţa – FC Argeş 3-0 (3-0)
Coroian (7, 38), Frăsinescu (16)
Stadion: Parc. Spectatori: 500. Şuturi pe poartă: 6-5. Şuturi în afara porţii: 5-3. Cornere: 5-4. Ofsaiduri: 1-2. Cartonaşe galbene: 2-1
GLORIA: Câmpeanu – Mândrean (89 Şomodean), V. Popa, Frăsinescu, Rus, Sânmărtean – Drule, Costin, Pelecaci ( 72 Arbănaş ) – Negrean ( 89 R. Niţă ), Coroian. Antrenor: Constantin Cârstea
FC ARGEŞ: Vintilă - Chiţa, M. Radu (41 Marincău), Şomcherechi, Crivac – Prepeliţă (77 R. Neagoe), Danciu, Ad. Ionescu (39 Dobre), E. Dică – Bilaşco, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Cristi Balaj (Baia Mare) – Octavian Şovre (Oradea) şi Ionel Popa (Paşcani)
Cartonaşe galbene: Rus, Coroian – E. Dică

Faze de TOP
# Min. 6 – Ad. Ionescu pierde o minge la 30 de metri, Coroian şutează spre poartă, Vintilă respinge cu mare greutate în corner
# Min. 7 – 1-0 COROIAN. Corner de pe partea dreaptă executat de Pelecaci, voleu imparabil al lui Coroian
# Min. 15 – Acţiune personală a lui Ad. Ionescu, şut de la 16 metri respins în faţă de Câmpeanu
# Min. 16 – 2-0 FRĂSINESCU. Fază identică cu cea de la primul gol, Frăsinescu „foarfecă” de la 15 metri, gol impecabil
# Min. 25 – Greşeală imensă a lui Vintilă, care scapă mingea exact pe capul lui Negrean, acesta loveşte defectuos balonul, care trece peste poartă
# Min. 38 – 3-0 COROIAN. Negrean intră în careu foarte uşor, şutul este blocat de Vintilă, Coroian venit din spate marchează în poarta goală, cu capul
# Min. 78 – Centrare de pe dreapta a lui Bilaşco, Tănasă reia cu capul de la 7 metri, dar prinde Câmpeanu
# Min. 79 – Lovitură liberă indirectă din zece metri pentru FC Argeş, Dică şutează în zidul format pe linia porţii bistriţene
# Min. 87 – Corner FC Argeş, lovitură de cap a lui Marincău, dar Câmpeanu respinge de la rădăcina barei
# Min. 90 – R. Niţă face de unul singur o fază suberbă, şutul său este respins în corner de Vintilă

Sursa: Top

Vulturul
19th May 2005, 10:35
Prospăt revenit de la un curs din Italia, Cristi Balaj a intrat în meci, iar când a făcut-o, s-a făcut de râs. Spre finalul primei reprize, Ciprian Tănasă a fost atacant violent de Dinu Sânmărtean pe la spate, şi s-a prăbuşit la pământ de durere. Deşi se impunea cel puţin cartonaş galben la această fază, Balaj a venit lângă Tănasă şi i-a cerut să se ridice. Piteşteanul i-a spus că nu poate, pentru că îl doare piciorul, reacţia arbitrului considerat a fi unul dintre cei mai buni din România fiind incredibilă: „Ridică-te odată!”. Cârţu a ieşit la marginea şi l-a certat pe Balaj („Lasă bă să intre doctorul!”), şi acesta a replicat („Păi dacă jucătorul nu cere!”), astfel că băimăreanul s-a făcut de râs în văzul spectatorilor. Abia după un minut a permis şi el brancardierilor să intre pe teren, pentru a-l scoate pe Tănasă.

Dică a fost aproape de roşu

După ce că apărarea a gafat non-stop în primele 30 de minute, Cârţu era gata-gata să fie lăsat în zece oameni imediat după pauză. Emil Dică a luat un cartonaş galben prosteşte, dându-i cu mâna peste minge lui Câmpeanu, care se pregătea să degajeze. La doar un singul minut distanţă, a intrat tare la un adversar, făcând fault dur din spate. Balaj ar fi putut să-i acorde al doilea cartonaş galben, şi implicit pe cel roşu, dar l-a iertat pe mijlocaşul piteştean, care oricum nu jucase mai nimic până atunci.

Sursa: Top

lucas1977
19th May 2005, 11:24
Ce meci! Ce lupta! Estraordinar cata anbitie! Sa vina fotbalishtii pe forum sa ii aplaudam pentru spectacolul aratat.
Bravo baieti! Abia astept sa vin la meciul cu dinamo sa vad alt spectacol deosebit unde sa aratati ca nu sunteti slugile nimanui si argesu e o echipa deosebita si noi nu facem blaturi si ne meritam locul in divizia a.

O tineti din blat in blat / O echipa de *****!

Vulturul
20th May 2005, 22:53
Pentru înfrângerea cu 3-0 în faţa Gloriei Bistriţa, jucătorii au fost amendaţi drastic de către conducere, la cererea antrenorului Sorin Cârţu. Acesta a spus că amenda este colectivă, pentru toţi jucătorii, indiferent că au jucat sau nu, că au fost la Bistriţa sau nu. Cârţu nu este convins că îşi va reveni din supărare, nici măcar dacă FC Argeş va bate pe Rapid, în etapa viitoare. „Mergem înainte, şi nu mă mai cramponez de reziliere. Avem în faţă un meci foarte greu, şi moralul trebuie să ne fie ridicat. Trebuie să trecem cu bine de acest hop, pentru că am dovedit înaintea acestui nenorocit de joc că putem să avem şi alte prestaţii”.

Marius Radu (căpitan de echipă): „Noi am considerat că a fost un accident, ne pare rău şi ne cerem scuze suporterilor şi antrenorilor. Vrem să ne ştergem toate păcatele de la Bistriţa. S-a acumulat o stare de oboseală şi de stres, şi pe marginea acesteia am greşit la primul gol. Într-un fel mă bucur că am fost schimbat în prima repriză”.
Dănuţ Şomcherechi (căpitan de echipă nr. 2): „Dincolo de rezultatul de la Bistriţa, cel mai mult ne-a afectat atitudinea presei faţă de noi. Am vrea să nu ne mai asocieze numele cu blaturi sau aranjamente, pentru că a fost o zi nefericită. L-am considerat un accident. Avem ocazia cu Rapid şi Dinamo să infirmăm şi celelalte supoziţii, să îndepărtăm stigmatul care a căzut asupra echipei”.

Sursa: Top