PDA

View Full Version : Propuneri pentru jucatorul / jucatoarea lunii



Pages : [1] 2 3

Ady
15th May 2005, 21:50
Propun sa facem la sfarsitul fiecarei luni un poll cu jucatorul lunii care s-a terminat . Jucatorii propusi nu trebuie neaparat sa fi castigat vreun turneu , sau sa fi avut cine stie ce performanta . Daca voua v-a placut un jucator pt ca a facut un gest in nu stiu ce meci ( ex :Roddick cand a dat mingea buna pentru Verdasco) sau orice altceva il propuneti aici si va motivati alegerea . Puteti sa faceti propuneri pana la sfarsitul lunii cand voi deschide alt thread cu un poll in care voi include jucatorii propusi de voi.

Aici se vor face incepand cu data de 1 pana in ultima zi a lunii propunerile .

Desi probabil luna asta va iesi Nadal eu il propun pe Roddick pentru gestul de mai sus , astept si alte propuneri .

dianette_d
15th May 2005, 22:05
roddick clar!!! si eu il votez pe american in special pt gestul din meciul cu verdasco dar si pt fair-play-ul de care da dovada in general..
personal il admir foarte mult pt k e foarte bine crescut si aplauda mingile mai spectaculoase ale adversarilor :ok:
si a mai fost o faza..tot in timpul turneului de la roma..si tot in timpul meciului cu verdasco park, atunci cand dupa o minge castigata de italian, roddick s-a apropiat de tribune si a dat mana cu niste fani care ii faceau galerie si-l strigasera, probabil
jos palaria in fata lui andy roddick:kiss:

ony
16th May 2005, 11:09
sefu', fain topic! :)

roddick este un tip cu foarte mult bun simt, de un fair-play mai rar intalnit :D si de asemenea un jucator foarte bun, si chiar daca reultatele nu prea l-au ajutat in ultimul timp, eu cred ca o sa revina acolo unde ii este locul :)

dar, eu propun ca pentru aceasta luna, titlul suprem sa-i fie acordat lui nadal pentru invincibilitatea de care a dat dovada si de asemenea pentru carisma sa deosebita. e un pusti talentat si merita toata aprecierea :)

iar acum, ca sa fiu si putin subiectiva, propun ca locul secund sa fie ocupat de coria :D pentru revenirea spectaculoasa din ultima perioada, pentru turneele bune pe care le-a facut (sa nu uitam ca a revenit pe zgura dupa o perioada foarte lunga si dupa o operatie destul de dificila), pentru finala spectaculoasa de la Roma si pentru inteligenta de care da dovada in joc.

dianette_d
19th May 2005, 11:44
am cautat niste poze pt a-l sustine pe candidatul meu:D
n-am gasit-o decat pe aceea in care andy da mana cu fanii...si am mai pus una tot din timpu turneului de la roma care imi place mie... o bucurie copilareasca se citeste in ochii lui andy..so sweet :P

css2
20th May 2005, 05:00
nadal este jucatorul lunii mai

Sasuke Uchiha
20th May 2005, 16:51
eu il aleg pe nadal pt declaratiile modeste facute despre urmatorul turneu(RG)
desi este cel mai in forma si a castigat turnee el spera dar nu crede ca o sa faca ceva bun la rolangaross :D

paulinio
30th May 2005, 14:41
Cred ca jucatorul lunii mai ar trebui sa fie HAnescu.
De acord?

Maximus
30th May 2005, 15:01
Hanescu fara discutie!

Ady
2nd June 2005, 19:21
Puteti incepe propunerile pentru luna iunie !!!

dianette_d
2nd June 2005, 19:30
nadal pt castigarea turneului roland garros, merge? :P

dextercioby
6th June 2005, 01:07
IUNIEEx-aequo:Nadal (pentru victoria de la RG)-Federer pentru semifinala la RG,99% victorie la Halle (tre'sa-si apere titlul) si 3 victorii in prima saptamīna la Wimbledon.

Daniel.

Ady
19th June 2005, 15:47
Propunere de la dianette_d : Roddick , pentru "suferintele" indurate in meciul cu croatul Karlovic (le vedeti in link-urile de mai jos) . De mentionat ca tanarul croat are un serviciu foarte puternic :D
http://photobucket.com/albums/v602/noelledeg/ouch.gif
http://sports.yahoo.com/ten/photo?slug=xlst10506121557.britain_tennis_xlst105&prov=ap

sun
22nd June 2005, 11:18
jucatorul lunii Iunie este Nadal , dar cu conditia sa ajunga in a doua saptamana la Wimbledon :D

gavacaritei
23rd June 2005, 17:34
Pentru ANTI-jucatorul lunii iunie, o jucatoare: Maria Sharapova.

Rusoaica a invins-o cu un categoric 6-0, 6-1 pe bulgaroaica de 15 ani, Sesil Karatantcheva.

Iata declaratia Mariei dupa meci: "Stiu cum te simti cand pierzi la zero si nu e deloc bine. Asa ca am lasat-o sa castige" un ghem.

Mare favoare i-a facut si mare caracter a aratat cu asemenea comentariu!
Iti poti inchipui cum s-a simtit bulgaroaica dupa asta!

Sper ca Sharapova sa manance bataie cat de repede!

Sharkie
23rd June 2005, 20:59
Un gest f urat !

sun
23rd June 2005, 21:34
jucatorul lunii Iunie este Nadal , dar cu conditia sa ajunga in a doua saptamana la Wimbledon :D

cobesc , cobesc deci exist :P

Nadal a fost invins in turul 2 si titlul de cel mai bun jucator al lunii se acorda finalistului de la Wimbledon de anu asta Roger Federer ( alta cobeala :drak: )

dextercioby
23rd June 2005, 21:50
Maria a luat-o cu 6-0 6-0 anu' asta de la Lindsay Davenport in semifinala de la Key Biscayne (Miami,mai nou).Stia ea ce stia ;)

Daniel.

Ady
25th June 2005, 19:32
Propunerea mea pt jucatorul lunii : J GImelstob ... desi accidentat la spate a jucat cu Hewitt si chiar daca a parasit terenul invins aplauzele publicului se indreptau spre el ...
In ciuda faptului ca a avut nevoie de injectii cu cortizon si de interventia fizioterapeutului americanul a stors si ultima picatura de energie facand cel putin 20 de plonjoane , zeci de vole-uri extraordinare si tot felul de gesturi prin care si-a dobandit simpatia publicului ... La o minge norocoasa pe care a trimis-o cu banda fileului (din plonjon bineinteles) in terenul adversarului a mers in genunchi pana la fileu si l-a sarutat ... Un adevarat entertainer , are votul meu ...
o sa incerc sa caut si poze ...



Regele plonjoanelor
Justin Gimelstob a jucat foarte spectaculos vineri contra lui Lleyton Hewitt. Nu s-a ferit să se arunce vijelios după minge, chiar dacă are 29 de ani şi probleme cu spatele, care au necesitat o injecţie cu cortizon īnaintea īnceperii turneului. "A stat mai mult pe jos decīt īn picioare", s-a mirat Hewitt după meci. "N-am văzut pe nimeni care să plonjeze atīt". Gimelstob īnsuşi se consideră un foarte bun "scufundător". Chiar mai bun decīt Boris Becker, faimos pentru paradele sale la fileu. Apoi, americanul a recunoscut că preferă să se arunce īn īntīmpinarea mingii mai degrabă pentru că jocul său de picioare şi echilibrul nu sīnt dintre cele mai valoroase arme ale jocului său.

Sursa: www.gsp.ro

Cristi
25th June 2005, 21:07
Luna iunie mai are 5 zile in care se pot intampla multe. Cei care se grabesc sa voteze ar putea sa regrete. Bracciali era sa il opreasca pe Roddick, Federer putea sa o incurce cu Kiefer etc. Ca sa nu mai vorbim de Murray care e aproape sa il bata pe Nalbandian. Jucatorul lunii iunie trebuie sa se remarce la Wimbledon! Ori e cam devreme deocamdata. Votul meu va veni pe 30 iunie.

Mad_Cow
26th June 2005, 15:04
hmm..jucatorul lunii iunie ar trebui sa fie Roddick :D pt ca a castigat finala la Queens al treilea an consecutiv :great:

daca castiga si wimbledonu atunci il desemnez si jucatorul lunii iulie :ok:

Ady
26th June 2005, 16:20
Pentru ANTI-jucatorul lunii iunie, o jucatoare: Maria Sharapova.

Rusoaica a invins-o cu un categoric 6-0, 6-1 pe bulgaroaica de 15 ani, Sesil Karatantcheva.

Iata declaratia Mariei dupa meci: "Stiu cum te simti cand pierzi la zero si nu e deloc bine. Asa ca am lasat-o sa castige" un ghem.



Aceasta replica a Sharapovei a venit ca un raspuns la o declaratie facuta de bulgaroaica in februarie cand aceasta a spus ca o va bate "la fundul gol" pe rusoaică. De mentionat ca de atunci cele doua jucatoare nu isi vorbesc si cu fiecare ocazie se "inteapa" reciproc ...

ana_rod
28th June 2005, 18:26
Andy Roddick pt jucatorul lunii...pt victoria de la queens,fair-play-ul de care da dovada ( desi nu stiu ce s-a intaamplat in meciul cu Coria ...faza de la sf cu strangerea de maini...mi s-a parut un pic ciudat...nici felicitari, nici nimic...blame it on Coria,of course :rosu: ) ...si pt toate meciurile de la wimby de pana acum ( sunt de acord ca Bracciali a facut un joc bun dar totusi...Andy a castigat /OLE/ )

Mad_Cow
28th June 2005, 20:15
Andy Roddick pt jucatorul lunii...pt victoria de la queens,fair-play-ul de care da dovada ( desi nu stiu ce s-a intaamplat in meciul cu Coria ...faza de la sf cu strangerea de maini...mi s-a parut un pic ciudat...nici felicitari, nici nimic...blame it on Coria,of course :rosu: ) ...si pt toate meciurile de la wimby de pana acum ( sunt de acord ca Bracciali a facut un joc bun dar totusi...Andy a castigat /OLE/ )
SUNT DE ACORD :D *claps hands*

Ady
30th June 2005, 10:06
Puteti Incepe Propunerile Pentru Iulie !!!

Sharkie
30th June 2005, 13:32
Astept sa se termine turneul.

ana_rod
30th June 2005, 15:07
il propun pe castigatorul de la Wimby...adica pe Andy Roddick :D

Sharkie
1st July 2005, 12:50
Io tot astept sa se termine turneul........ :) Bine,nush daca il voi propune pe castigator,dar poate se mai intampla ceva pana atunci. :)

relansat
1st July 2005, 19:39
dar ca mai de fiecare data federrer o sa ii tabaceasca fundu' baga-mi-as.....in capu' lui de elvetian antipatic ce imi este
in rest surpriza,la fete,sharapova ....venus williams o sa castige... /hello

ana_rod
1st July 2005, 20:08
:lol: :lol: :lol:
eu tot sper ca o sa castige Roddick dc joaca finala cu Federer, dar parca vad ca o sa ai dreptate
la fete cred ca totusi ,Davenport e mai buna decat Venus

Sharkie
3rd July 2005, 19:14
A venit timpul propunerii mele.

Nu sunt fan Federer.Dar dupa meciul din finala castigat azi mi-am dat seama ca este cu mult mai bun decat orice jucator.Merita felicitarile mele !! ( si ale tuturor,fani sau nu ). Asa ca il propun pentru JUCATORUL LUNII IULIE

ana_rod
3rd July 2005, 19:41
da, pai asta mai lipsea sa castige si titlul de jucatorul lunii ca in rest le are pe toate ...parca mai putin Roland Garros-ul, pa care sper sa nu-l castige ever

Sharkie
3rd July 2005, 19:48
Mai,nu crezi ca esti cam rautacioasa cu Federer ? Ar trebui sa ii recunoastem valoarea.Eu am facut-o.

ana_rod
3rd July 2005, 20:49
NU ...no way...not me...HATE him
Roddick e mai bun ca el...din toate punctele de vedere
oricum e parerea mea

Sharkie
3rd July 2005, 20:55
Desi si eu sunt fan Roddick,sunt mult mai obiectiv ca tine.
Dar poti sa ai ce parere vrei ! :D ;)

enache biz
3rd July 2005, 20:57
ana_rod ok am inteles mesaju tau ca il urasti pe federer ... adevaru e ca Federer e cel mai bun in momentu de fata

Ady
3rd July 2005, 20:59
stai linistita ana , k oricum nu iese , pana atunci se vor juca sferturile cupei davis si jucatorii lunii vor fi romanii care ne vor duce in semifinale :ok:

dextercioby
3rd July 2005, 20:59
Pentru luna iulie,evident ca Roger Federer. :ok:

Daniel.

Sharkie
3rd July 2005, 21:01
Mdea,el e doar o optiune care nici nu va fi luata in seama ! :D

Dar o sa fie alta belea.Cine iese "Jucatorul lunii iulie" ?? :D
Pavel,Hanescu,cine ? :D

Ady
3rd July 2005, 21:02
Macar sa ne confruntam noi cu problema asta :)

dextercioby
3rd July 2005, 21:04
Dream on,baieti. :P Deja am votat cu Federer, dar a cistigat luptindu-se cu Ancic, Karlovic si Ljubicic. :drak:

Daniel.

Sharkie
3rd July 2005, 21:07
Ba da' Cobea esti !

Unde naiba ai votat cu Federer ? Noi vorbim de luna iulie.;)

dextercioby
3rd July 2005, 21:10
Nu sint cobea, pur si simplu ma "protejez" de * dezamagiri la care stiu ca rominii se pricep de sute de ani. Postul no.37 din acest thread.

Daniel.

Sharkie
3rd July 2005, 21:15
Esti slab de inger ? :D :P

dextercioby
3rd July 2005, 21:27
Nu, dar nu-mi place sa tin cu Pavel si sa-l vad cum da cu picioru' la o gramade de sanse (fiindca precis c-o sa le aiba, chiar si cu Ancic) si sa-mi smulg paru' din nas de ciuda.

Daniel.

Sharkie
3rd July 2005, 22:05
Diferenta o sa fie ca in meciul cu Ancic o sa le si concretizeze ! :D :P

Marquise MGP
3rd July 2005, 22:13
ia scoatetil pe federer asta din topurile astea ale proletarilor ca il faceti de rusine...pai federer e de " jucatorul lunii " ? ... pe el bagatil la jucatorul anului,deceniului,secolului...lasatile altora lucrurile marunte...as vrea sa vad cum ar putea arata in momentul asta un jucator care sal spulbere pe federer...cred ca ar trebui scos dintrun joc video...ascultati ce zice eu...nul mai bagati pe federer in sondaje si topuri ... lasatil in lumea lui de gheata.

ana_rod
3rd July 2005, 23:22
jucatorii lunii vor fi romanii care ne vor duce in semifinale
bai, voi chiar vb serios?
eu cu Andy, voi cu romanii...eu sunt sigura ca n-or sa faca nimic, da' oricum parerea mea nu conteaza ,nu-i asa , Sharkie? ;)
cum d-zeu sa fiu obiectiva dupa ce am vz cat de mult isi dorea Andy sa castige si cat de dezamagit era la final? puneti-va si voi in locul lui pt 1 sec

Ady
3rd July 2005, 23:43
Mah , ia gata ca suntem off topic cu totii , faceti propuneri ...

Sharkie
4th July 2005, 00:15
Un ultim off-topic (pt azi (ieri) :D )
@ana_rod - Nu am vrut sa intelegi asta.Io nu am negat calitatile lui Andy.Doar ca Federer a fost invincibil.Si parerea ta conteaza,nush de ce zici ca nu.N-am zis asta.Doar ca tu esti f influentata pt ca esti fana Andy.

rox
8th July 2005, 14:44
avand in vedere rezultatele lui federer...mai greu gasit altul. daca ar reusi cineva sa-l invinga pe federer si nu din cauzei unei accinderi a acestuia...am avea un jucator al lunii.

Ady
1st August 2005, 10:33
Puteti incepe propunerile pentru luna august

Cristi
1st August 2005, 11:42
Puteti incepe propunerile pentru luna august

Mai... e cam aiurea sa propui jucatorul lunii august de pe 1... mai corect ar fi sa o faci dupa ce se termina macar primul turneu al lunii.

Ady
1st August 2005, 11:54
pai nu am zis ca acum , propunerile se fac pe tot parcursul lunii si la sfarsitul lunii fac poll-ul

css2
2nd August 2005, 01:38
NU ...no way...not me...HATE him
Roddick e mai bun ca el...din toate punctele de vedere
oricum e parerea mea


la ce este mai bun roddick decit federer.nu prea te inteleg.este 9-1 in favoarea lui federer.de unde le scoateti oameni buni?
haideti sa stam pe tenis pe site ul asta.nu mai scrieti ce nu trebuie

Apolini
13th August 2005, 15:03
Roddick sau Federer.... e greu de decis. Ei..... ma mai gandesc pana la sfarsitul lunii.... :rolleyes:

Ady
1st September 2005, 21:53
vad ca "v-ati omorat" cu propuneri pentru august ... deci nu am de ce sa fac poll ...

Puteti incepe "monitorizarea" jucatorilor pentru septembrie ...

scythe19pro
2nd September 2005, 09:35
Nici eu nu sunt de acord cu Federer in poll. Oricum, sunt sanse de 95% sa castige orice turneu la care participa.
In schimb de ce nu a nominalizat nimeni pe jucatorii care s-au remarcat in luna august?
- Ginepri - a facut SF la Masters-ul de la Cincinnati, l-a dus pe Fed in 3 seturi, e intr-o forma buna si la USO
- P.H. Mathieu - SF la Masters-ul de la Montreal. L-a eliminat pe Roddick in primul tur. Meciul lui cu Nadal a fost unul dintre cele mai spectaculoase pe care le-am vazut. A luptat de la egal la egal. Desi a castigat in 2 seturi, la sfarsitul meciului Nadal s-a pus in genunchi pe teren. Nu-i venea sa creada ca a scapat. A avut un meci infernal.
- Rusedski - SF la Montreal si putin a lipsit sa-l scoata pe Hewitt in turul 2 la Cincy
Nu e deloc usor sa faci SF la un turneu de Masters Series, mai ales ca participa cei mai buni jucatori din lume. Si totusi ei au reusit, desi nu plecat drept favoriti
- Blake - a castigat New Haven si la USO deocamdata nu a pierdut nici un set

Ady
2nd September 2005, 19:09
Au venit cam tarziu propunerile , insa fii pe faza si propune pentru luna asta ...

Sharkie
2nd September 2005, 20:45
Pai cred ca trebe sa asteptam sa se termine US Open-ul....

DJ Klaus
21st September 2005, 06:53
Ginepri pt ca a avut cea ai buna perioada fiind la un pas sa-l bata si pe Federer si pentru semifinala de la US Open. Tipul asta stie tenis. :yeah:

Cristi
22nd September 2005, 12:59
Federer care a castigat US Open, Agassi care la 35 de ani a jucat finala si Nadal care a castigat al 10-lea turneu anul asta...

ATI
22nd September 2005, 17:23
De ce doar pentru jucatorul lunii? De ce nu si pentru jucatoarea lunii?
Eu o propun pe Kim. Care a castigat US Open si majoritatea turneelor din SUA.
Go Kim! /OLE/

css2
22nd September 2005, 22:40
federer care era sa piarda la citiva dar i-a batut pe toti unu si unu

Sharkie
23rd September 2005, 09:25
Andre Agassi,pentru super-performanta reusita la US Open.
Si castigatorul US Open-ului.........(a doua propunere).

paulinio
23rd September 2005, 10:03
Votez pentru Agassi. Performanta lui mi s-a parut remarcabila.... si ce meciuri grele a avut in sferturi si semi///

Sharkie
23rd September 2005, 10:10
stai usor ca inca n-a venit votu'....aici se fac propuneri ;)

scythe19pro
24th September 2005, 16:54
3 propuneri:
- Nieminen - singurul finlandez din istorie care a atins faza sferturilor la un turneu de GS. Cat p-aci sa faca semifinale. Daca Hewitt nu se trezea din somn in setul 5...
- Ginepri - prin ce chinuri a trecut saracul sa ajunga in semifinale la USO. 4 meciuri conseutive de 5 seturi - ultimul pierdut la Agassi
- si evident Agassi - la 35 de ani sa faci finala de GS.. A trecut si el prin 3 meciuri consecutive de 5 seturi. A luptat mult la USO. Merita sa castige dupa parerea mea.

Apolini
27th September 2005, 19:27
Agassi ar trebui propus ca jucatorul lunii eptembrie. Diferenta dintre el si Federer a facut-o varsta. A reusit o performanta remarcabila pentru 36 de ani.

alexbucur
28th September 2005, 12:02
pana una alta ia lasati pt un moment jucatorul lunii si vedeti cine e Player of the week!

http://www.atptennis.com/en/players/

Ady
28th September 2005, 13:16
Pentru ca saptamana viitoare la adresa aia va fi altcineva si cine va citi nu va intelege ce ai vrut sa spui am atasat un screenshot :)

alexbucur
28th September 2005, 14:04
corect

Ady
1st October 2005, 19:40
Puteti incepe propunerile pentru octombrie !

Apolini
9th December 2005, 08:58
Pai... propuneri pentru jucatorul lunii Decembrie?Eu zic Federer.... si Agassi ( un pic). Ar trebui sa fie o chestie ca asta si la feminin.

ubitzik89
15th January 2006, 01:22
eu cred ca o sa aleg o juktoare a lunii:D...hingis?eeeei km merita fetitzuk asta..pt toot ce a realizat in cariera ei..si pt k a avut tupeul sa revina ...nu conteaza motivele pentru care a revnit..ci conteaza ca a facut-o/hello

Cneazul
21st January 2006, 12:34
:rosu: Jucatorul lunii ianuarie cred ca este tommy haas . A dovedit ca poate revenii la forma care la consacrat. daca nu va fi tommy haas , atunci trebuie sa fie fabrice santoro

Lucky_OLD_G's
23rd January 2006, 19:45
baghdatis man.........si inca mai e in concurs.........

relansat
23rd January 2006, 21:02
marco bineinteles ... si hingis la fete

sa vedem finalu' de open :ok:

Lucky_OLD_G's
24th January 2006, 16:53
marcos deja scrie istorie primu jucator cipriot care ajunge in semifinale la un slem si primu care a intrat in top 100.........si inca nu sa terminat australian open....e ca romania la mondialele din '94...numai el il poate bate pe federer ..sa vedem daca pierde la " penalty-uri" cu suedia...suedia fiind nalbandian

Timm
25th January 2006, 17:32
Chiar daca nu a castogat Australian Open cred ca merita titlul de jucator al lunii pentru revenirea sa exceptionala.
PS
Imi e dor de Steffi Graf si de Monica Seles. Intr-un fel Martina Hingis e o "umbra" a celor doua.

iuli
26th January 2006, 15:09
tommy haas si martina hingis!!!!!!!!!!

Lucky_OLD_G's
26th January 2006, 15:32
IULI da chiar vb chineza? sau esty extraterestru? tu nai televizor acasa? ce treaba are tomy haas cu jucatorul lunii? mai degraba l-as pune yo pe denis istomin sau pe udomchoke.......nu vezi ca baghdatis clar e jucatorul lunii????????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????? sau aici e dupa preferinzte nu dupa rezultate???????????????? offf

Ady
26th January 2006, 19:24
Propun sa facem la sfarsitul fiecarei luni un poll cu jucatorul lunii care s-a terminat . Jucatorii propusi nu trebuie neaparat sa fi castigat vreun turneu , sau sa fi avut cine stie ce performanta . Daca voua v-a placut un jucator pt ca a facut un gest in nu stiu ce meci ( ex :Roddick cand a dat mingea buna pentru Verdasco) sau orice altceva il propuneti aici si va motivati alegerea . Puteti sa faceti propuneri pana la sfarsitul lunii cand voi deschide alt thread cu un poll in care voi include jucatorii propusi de voi.

Aici se vor face incepand cu data de 1 pana in ultima zi a lunii propunerile .



te rog citeste instructiunile inainte sa ii sari in cap ...

dianette_d
26th January 2006, 20:12
tommy haas si martina hingis!!!!!!!!!!

o daaa.. Martina Hingis desigur si Haas k tot s-a tuns el acum :P..si pt k a jucat superb cu Federer

Lucky_OLD_G's
27th January 2006, 23:10
pai atunci nu mai are rost sa zici jucatorul lunii............sunt alte thtreaduri cred cu jucatori preferatzi.......daca nu a facut o performanzta luna asta ce rost are sa-i zici jucatorul lunii?" e la mintea cocosului zic yoo

Ady
28th January 2006, 09:14
nu-ti convine , nu nominaliza pe nimeni si nu vota ...
daca ar fi dupa performante ar fi clar pt oricine cine este jucatorul lunii si nu ar mai fi nevoie de nici un poll ...

relansat
28th January 2006, 10:21
da ady ai si tu dreptate :ok: !!!

fiecare cu "febletzea" lui ... totusi la masculin , jucatorul lunii mi se pare

baghdatis :D ... poate mai tarziu o sa deschideti un thread cu "jucatorul

anului" ... sper sa fie inclus si marcos ... cine stie ? mie imi place foarte mult

monfils ... dar daca a fost eliminat :( ... am ales pe cel care a facut

performanta in ciuda faptului ca monfils mi-e simpatic ... depinde de fiecare

cum interpreteaza lucrurile desi tu ai spus clar in deschiderea threadului ce

era de spus

@off cine stie cand o sa mai prinda si el o finala anu asta ? :mda:

Cneazul
29th January 2006, 21:34
:rolleyes: jucatorul lunii : 1 . Tommy Haas 2. Marcos Baghdatis 3. Roger Federer 4. Fabrice Santoro 5. Gael Monfils 6. Sebastien Grosjean 7. Nicolas Kiefer 8. Jarko Nieminen 9.george simon 10 . Andrei Pavel

Cneazul
29th January 2006, 21:41
:rosu: Abia acum am vazut ca << DOMNUL >> Lucky are ceva cu Tommy haas . ba-i ? poate tu ai vazut alta luna de vorbesti asa cu IULI . e evident cat a muncit Tommy si isi merita locul la jucatorul lunii . A trecut peste multe accidentari si a dovedit ca este un jucator de superclasa . doar acea decizie ( mie mi s-a parut complet eronata ) a arbitrului a facut ca Tommy sa piarda meciul cu Roger . Mai uita-te la tennis !

pinky
29th January 2006, 22:27
Jucatorul lunii mi se pare normal sa fie Federer, a castigat deja doua turnee, cel de la Doha si azi inca un GS, deci nu cred ca se poate pune problema ca nu merita sa fie jucatorul lunii, a inceput foarte bine anul!!:ok:
Ca si surpriza lunii il votez pe Baghdatis, a reusit sa uimeasca pe toata lumea, atat prin jocul lui cat si prin rezultate!!

La fete, jucatoarea lunii, intre Mauresmo si Henin, prima a luat AO, dar si belgianca a luat turneul de la Sydney si a ajuns in finala la AO!!Eu zic egalitate!!Si un plus Martinei, pentru revenire, peste asteptari!!

PS, si pe mine m-a enervat decizia gresita din meciul lui Federer cu Haas, acolo s-a incheiat meciul, era prea echilibrat si sigur altfel ar fi stat lucrurile daca n-ar fi gresit idiotul de arbitru!!Dar, cum zice si Safin, a vrut sa iasa si el in evidenta ca simtea ca nu era bagat in seama destul!!:headbang:

css2
30th January 2006, 16:32
1-federer 2-baghdatis 3-haas

relansat
31st January 2006, 06:40
Intrebarea asta "Cine este jucatorul lunii ?" nu isi mai are rostu si nici nu cred

ca isi va mai avea atata timp cat federrer nu se va accidenta sau nu va intra

intr-o forma mai slaba (5 % sanse sau mai mici) ... deci :

1.Roger Federrer

2.Marcos Baghdatis

3.Tommys Haas

Cred ca este cel mai obiectiv clasament posibil , desi pentru loc 3 a fost o

batalie intre Kiefer si Haas ... a castigat COMEBACK-ul lui Haas in pofida "accidentatului" Kiefer

Ady
31st January 2006, 13:34
Puteti incepe propunerile pentru februarie ...

Cneazul
31st January 2006, 22:33
/hello clasamentul meu e cel mai obiectiv
doar ca nu il cheama george simon ci gill simon ( cel pe care l-am pus pe locul 9 )

K1M
1st February 2006, 08:22
:) Cat despre...propunerile lunii februarie mai asteptam sa vedem ceva meciuri ca sa fie intemeiata opinia;)

Cneazul
1st February 2006, 14:09
Ai dreptate Kim . inca nu s-a jucat nici un meci din februarie . l-a batut pavel pe Patience la Delray Beach , deci il pun din nou pe locul 10 . pacat ca joaca in turul 2 cu tommy haas. dak obtine 8 game-uri cu Haas , pavel o sa-i bata sigur pe andy ( Roddick ) si James ( blake). sa fie cu noroc .
NU voi fi un om obisnuit , pentru ca am dreptul de a fi extraordinar - Daroczi -

relansat
1st February 2006, 17:44
Pavel nu poate castiga la Haas decat doar daca prinde o zi buna ... sincer sa fiu

nu ii dadeam sanse nici in fata lui Patience ... dar se pare ca m-am inselat ...

Sa vedem ce va face ... :ok:

Dudubetwin
1st February 2006, 21:51
oricum cei mai buni sunt la masculin : Federer si la femini Justine Henin-Hardenne care a avut un ghinion fantastic pt ca s`a accidentat in finala ca o zdrobea pe Maursmo!! succes in continuare lui Baghdatis care cred ca il va detrona intr`o buna zi pe federer ... dar nu in urmatorii 4-5 ani :D

Cneazul
1st February 2006, 22:52
nici eu nu am crezut ca il poate invinge pe patience dar cand mi-am amintit ca l-a invins pe moya am zis ca-l bate si pe patience in 2 seturi. cu haas e foarte foarte greu. la meciuri directe conduce haas cu 6-4 . prin octombrie 2005 l-a invins haas de doua ori pe pavel .

krydo
2nd February 2006, 00:55
Mah ce ma mira pe mine e ca nu l-ati pus prin topurile voastre si pe Ivan (cel groaznic) Ljubicic, care o fost super bun anu' trecut...si anu' asta la inceput in acelasi ritm. E pe 5 in clasamentul ATP Entry System la numa 200 de puncte de locul 4 (D Nalbandian)...si vreo 55 de locul 6 (N Davydenko).
E un jucator foarte interesant, pe care se vede ca joaca cu usurinta. Un exemplu clar ar fi meciul Ljubicic - Hanescu (Cupa Davis) in care dadea parca cu ciocanu' in minge pe dreapta si la servici. Daca cineva care voia sa se apuce de tenis, se uita la meciul acela, vazandu-l pe Ivan, sigur n-ar fi priceput de ce zic unii ca e tenisul greu.:confused:
Pana acum a reusit sa castige turneul de la Chennai, a ajuns in sferturi la Australian Open (unde a pierdut cu Baghdatis). Imi pare rau ca nu a reusit sa joace cu Roddick in aceasta faza a turneului, ca un meci intre doi jucatori cu un asemenea servici si forehand ar fi fost super!
Acum joaca la turneul de la Zagreb (ca doar n-o fi prost sa mearga pana in Florida cand are un turneu acasa). Evident e favorit principal si probabil va reusi sa si castige aici. In primul tur l-a batut pe Murray si acum urmeaza sa joace cu Carlsen. Om trai si om vedea cine castiga.
Toata stima pentru toti ceilalti candidati si pentru cei ce i-au propus!

relansat
2nd February 2006, 01:14
mda ... interesant meci a avut cu Murray :)

Cneazul
2nd February 2006, 15:04
:rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: Chiar am dorit sa il pun pe Ivan ( cel groaznic ) dar m-am razgandit din 2 motive :
1. im meciul cu Baghdatis de la Aussie Open , in setul decisiv si-a aratat limitele . a dat cel putin 10 mingi la vreo 5 metri de teren .
2. am zis ca trebuie sa le acordam o sansa si celor mai tineri si l-am pus pe Gill simon .Nimeni din tara asta nu s-a gandit la Gill si sunt mandru ca l-am pus . O sa-l vedeti ca in 3 ani va fi in top 10 . la 0-2 la seturi ( in turul 2 sau 3 la aussie Open ) in meciul cu Thomas Johansson era condus cu 5-0 . A vazut ca nu mai are nik de pierdut si a inceput sa joace extraordinar

Cneazul
3rd February 2006, 12:03
:rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: /hello ;) :rosu: YES !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrei pavel nu a obtinut acele 8 game-uri pe care le-am sperat , deoarece a obtinut 13 game-uri !?! . l-a invins la tie-break pe tommy in primul set , iar oboseala si orgoliul germanului si-au spus spus cuvantul in setul 2 . dar in setul 3 a revenit si a impins meciul in prelungiri 5-5 . din pacate a pierdut 5-7 , dar a aratat ca si-a intrat din nou in mana . nu trebuie uitat ca federer abia l-a batut pe tommy dupa o decizie eronata a abritrului .roger federer i-a luat lui haas 15 game-uri in primele 3 seturi iar cneazul nostru i-a luat 13 . daca impartim cele 13 game-uri luate de pavel l-a 3 ( cate seturi s-a jucat ) obtinem 4,(3) , iar dak impartim cele 25 de game-uri luate de roger la 5 obtinem 5 . Deci pavel este foarte aproape de federer . oricum nu poate fi comparat roddick si blake cu haas-ul de azi . tommy e cu 2 clase peste americani . din toate acestea rezulta 2 lucruri :
1: ii zdrobim pe americani
2: il propun de pe acum pe Andrei Pavel l-a jucatorul lunii februarie

relansat
3rd February 2006, 12:09
Daroczi nu uita ca abia a inceput luna ... si eu consider ca Andrei este un jucator

foarte bun ... pacat ca nu este unul constant :( ... asta este meteahna lui

Cneazul
3rd February 2006, 12:15
auuuuuuuuuuuuuuuuu. abia acum am aflat . ce nenorocire .................................................. .................................................. .................................................. ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am o veste buba si una REA . cu care sa incep ? incep cu aia buna
andrei pavel l-a umilit pe tommy in tie-break castigandu-l la 1 ( ce rusine pentru tomita )
acum vestea REAREAREAREA . Andrei pavel l-a condus pe Haas cu 5-3 in decisiv si a pierdut cu 7-5 . of doamne ! asa face el intotdeauna . si la wimbledon in 2005 in meciul cu thomas johansson a avut 5-2 in setul 2 (si l-a pierdut ) si in setul 4 ( si pe asta l-a pierdut ) . Ce victorie de moral era pt. andrei dak reusea sa-l infranga pe tommy .ce pacat.
aah . si inca ceva . am uitat sa intru in 27 ianuarie sa-i urez la multi ani lui andrei pavel care a implinit 32 de ani . ii urez sa mai castige atatea turnee , cati ani are .

JUST A BAD DAY . AGAIN . ANOTHER ONE .

ioana_boronea17
6th February 2006, 09:54
Mi-ar placea sa fie Hanescu nu neaparat pt ca este de la noi :D dar imi place atitudinea lui si forta de munce ;)

Cneazul
6th February 2006, 15:47
avem cateva propuneri : Ljubicic , koubek , cilic si bozolic

Cristi
6th February 2006, 16:02
Ii propun pe Martina Hingis si Tommy Haas

Cneazul
6th February 2006, 17:03
/hello pai la mine sa stiti ca in fiecare luna il propun pe tommy . e un mare jucator . cine vrea sa parieze cu mine ? eu zic ca ajunge la mastersul de la shanghai

a_ndrada
17th February 2006, 12:11
la jucatoarea lunii o propun pe tatiana golovin pt ca a avut 2 concursuri f bune,la paris si la antwerp.

kobrasnake
17th February 2006, 14:59
Salut sunt Mircea si m-ar interesa si pe mine sa joc tenis. Am practicat tenis de la 13-17 si chiar nu prea gasesc parteneri. Hai sa vorbim sa ne dam id-urile de messenger. Id-ul meu este kobraconst@yahoo.com

pinky
17th February 2006, 16:13
Amelie Mauresmo, jucatoarea lunii! :ok:

relansat
17th February 2006, 16:31
Amelie Mauresmo si Andrei Pavel :happy

sun
17th February 2006, 16:36
Jucatorul Lunii : andrei Pavel si Amelie Mauresmo
Jucatoarea Lunii : jucatorul Amelie Mauresmo

relansat
17th February 2006, 16:40
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

@sun Ai si tu dreptate , cine dreak sa conteste lucru` asta ? (am vb cu dark intr`o seara de chestia asta :) )

Cneazul
17th February 2006, 16:56
andrei pavel , player of the month

relansat
17th February 2006, 16:59
Fara indoiala daroczi ... uita`te mai sus ca mi`am schimbat optiunea ... ai dreptate !

pinky
17th February 2006, 17:07
Jucatorul Lunii : si Amelie Mauresmo
Jucatoarea Lunii : jucatorul Amelie Mauresmo

:no: :jerk: :mda: :ciocan: :rolleyes: :headbang:

Cneazul
18th February 2006, 00:31
normal ca am dreptate . eu am intotdeauna dreptate .

dianette_d
18th February 2006, 00:47
daaa, si esti si offtopic :D

deci revenind: jucatorul lunii - Andrei Pavel si ma opresc aici..pe Pavel l-am vazut jucand, la fete n-am vazut nici un turneu deci nu pot nominaliza pe cineva ...

K1M
18th February 2006, 09:58
Jucatorul Lunii : andrei Pavel si Amelie Mauresmo
Jucatoarea Lunii : jucatorul Amelie Mauresmo:no:
Terminati cu mistourile astea de doi lei!Nu are rost...aici se discuta despre performante nu despre sexualitate si preferintele sexuale ale unora sau altora dintre jucatori/jucatoare!
Pentru jucatorul lunii :Andrei Pavel
Pentru jucatoarea lunii cred ca ar trebui sa vedem niste turnee,intradevar...sa vedem ce se mai intampla la Antwerp si la Dubai totusi:)

Cristea Ioana
19th February 2006, 11:15
eu il propun pe nadal

Cneazul
19th February 2006, 16:28
a pierdut nadal cu clement . eu il propun pe clement si pe hewitt

dianette_d
19th February 2006, 17:45
daroczi ai mai propus o data si acum vii si mai propui alti 2...bun, Clement a castigat turneul de la Marseille dar Hewitt joaca doar in finala, nu se stie daca si castiga turneul de la San Jose..atunci ce-o sa faci? o sa te sucesti si o sa-l propui pe Murray? :D

Nu-i mai propune pe toti care castiga un turneu, mai gaseste si alte motive..unele rezultate pot si intamplatoare :D

Eu de ex. l-as propune pe Fabrice Santoro pt felul in care rezista in top desi are o varsta...dar n-am s-o fac pt ca deja l-am propus pe Pavel pe luna asta..luna viitoare :D

Cneazul
20th February 2006, 17:22
aici e vorba despre propuneri . deci , pot sa propun cati vreu eu . daca ziceam castigator , atunci mai ziceam si eu ca am gresit .un rezultat intamplator este cand castigi un meci ( nici atunci nu e intamplator ) nu cand castigi un turneu . clement , murray si moya castigatorii de saptamana asta au castigat 5 meciuri . apropo , il propun si pe John McEnroe

Cristea Ioana
23rd February 2006, 14:26
mai urat de atat nu se putea

Cristea Ioana
23rd February 2006, 14:29
care are poze faine cu jucatorii preferati,propun sa ni le arate si noua.nu vreti si voi?

Cneazul
26th February 2006, 12:29
am eu , dar nu stiu cum sa le atasez . il propun pe Guga ( alias - gustavo kuerten )

css2
27th February 2006, 04:56
daroczi dar tu scrii la fiecare minut ma figura?
haas este jucatorul lunii

css2
27th February 2006, 04:58
in curiond o sa va arat o poza cu andrei cind era pusti

Cneazul
27th February 2006, 14:44
ce ? ce minut ? n-am inteles ? este o tara democratica asa ca am dreptul sa scriu si9 sa propun pe cine vreau . v-am mai spus o data ca pe thread-ul asa se fac propuneri . uita-te bine css ce scrie la titlu . fa-ti un thread cu jucatorul lunii si acolo am sa pun numai unu . dar daca sunt propuneri......

dianette_d
4th March 2006, 17:20
ma figura, dupa cum bine ti-a zis css2 :D, numele threadului e "Propuneri pentru jucatorul / jucatoarea lunii"...deci singular, da?

Propunerea mea pe luna asta e Santoro. Mi-am zis motivele mai sus: desi are 34 de ani joaca un tenis vioi si anul acesta a participat cam la toate turneele importante...la Doha a luat bataie de la Federer, ambele seturi castigate de elvetian la tie-break, deci nu oricum :ok:

relansat
4th March 2006, 19:30
Desi ar putea fi exagerat mizez pe Nadal pe aceasta (martie) ... mai ales dupe aceasta victorie in fatza lu` Federrer :celebrating:

Cred ca a prins mare incredere in el :)

Cneazul
5th March 2006, 11:25
este un thread cu numele jucatorul lunii februarie . acolo spuneti cine este . aici se fac propuneri . oricum nu-mi pasa ce zic unii . il propun si pe piratu nadal

dianette_d
5th March 2006, 21:01
Suntem in luna martie, ce ne mai intereseaza pe noi februarie? :D

Oare cine o sa castige Indian Wells-ul ca sa stiu pe cine o sa propui? :D

maria_d
6th March 2006, 11:14
in curiond o sa va arat o poza cu andrei cind era pusti
Cand ne arati poza cu Andrei ?????????Vrem sa o vedem mai repede te rugam

dasal
10th March 2006, 12:15
http://http://wizbangblog.com/images/myskina_small.jpg
Ce ziceti de Myskina ?

dasal
10th March 2006, 12:18
http://http://sports.yahoo.com/ten/photo?slug=doh10102281555.qatar_open_tennis_doh101&prov=ap
http://sports.yahoo.com/ten/photo?slug=doh10102281555.qatar_open_tennis_doh101&prov=ap

dasal
10th March 2006, 12:21
care are poze faine cu jucatorii preferati,propun sa ni le arate si noua.nu vreti si voi?
http://ceo.seesaa.net/category/28243.html
Poze cu cine vrei si cite vrei./hello

Universal
10th March 2006, 19:43
Roger Federer vs Rafael Nadal-jucatorul lunii-tendinta: Nadal

Cneazul
1st April 2006, 21:51
Roger Federer

Andreea
4th April 2006, 11:42
Federer

relansat
4th April 2006, 12:31
Kuznetsova si Roger :ok:

mblue
12th April 2006, 12:32
simplu Federer....

dasal
30th April 2006, 12:52
Luna aceasta-->NADAL
Anul aceata-->Federer :evil:

skhety
15th May 2006, 17:04
Eu ii propun drept jucatori ai lunii mai pe ROGER FEDERER si AMELIE MAURESMO, pentru ca joaca excelent si ii admir foarte mult.

mblue
15th May 2006, 17:34
Rafael Nadal pt mai

amatorul
15th May 2006, 20:31
eu in ciuda faptului ca sunt fan 100% hewit:yeah: tre sa recunosc ca Nadal e cel mai bun jucator dupa parerea mea, iar la fete Kuznetsova dar si Justine ma impresionat

Universal
16th May 2006, 18:29
De 2 nai numai Federer. IN viitoR: Soderling,Nadal,Kohlschreiber,Crivoi...

ARTAeAPA
17th May 2006, 04:59
federer ivo karlovic si nadia petrova

amatorul
4th June 2006, 11:20
Marat Safin pentru gesturile de sportivitate si spectacolul pe care le-a facut in timpul Rolland Garossului........

relansat
4th June 2006, 14:06
Poate ati vrut sa spuneti ceva de cehul Berdych, un fel de Baghdatis la AO :D

marius135
9th June 2006, 00:27
au mai ramas la juniori in semifinale
petre lunganu in semifinale la simplu
si 2 echipe romanesti la dublu feminin
hai juniorii

bmarian
9th June 2006, 13:58
Sassulo(25K): Ungur pierde in turul doi la spaniolul Andujar 7-5 7-5
Yuba City(50K): turul 1 dupa ce a trecut de calificari Horia Tecau se opreste in fata americanului Glenn Weiner
Furth(50K): Crivoi trece de calificari dar da peste Evgeni Korolev in turul 1 si pierde 6-4 6-4
Surbiton(50K): Sabau a ajuns pina in sferturi unde va juca astazi cu Jeff Morisson
Romania F6(Pitesti):
Moraru, Mergea, Ionita,Anagnastopol, Apostu-Efremov,Bolanu in sferturi

Ady
9th June 2006, 17:09
federer pentru prima data in finala la roland garros, dupa ce in setul 3 (1 egal la seturi) nalbandian s-a retras cand era condus cu 5-3

relansat
9th June 2006, 17:20
Iar asta in finala, cineva pronostica de asta data o victorie a lu` Federrer in fata spaniolului Nadal.

Ady
9th June 2006, 17:24
EU :) de cand a inceput turneul ma rog sa il bata pe spaniol chiar aici unde il doare cel mai mult :)

relansat
9th June 2006, 17:33
Stai linistit mey Ady, cred ca o sa si`o ia in freza iar marmota :happy
Chiar ca ar fi culmea sa castige si pe zgura :D

Sorin Blaj
9th June 2006, 19:03
Nadal defileaza cu Ljubicic.

best_lazialul
9th June 2006, 21:00
Iar asta in finala, cineva pronostica de asta data o victorie a lu` Federrer in fata spaniolului Nadal.

da..eu am zis asta..cel putin asa sper pentru ca Nadal pare de neoprit pe zgura..as vrea sa piarda de data asta...daca la feminin am ratat total finalistele, la masculin am nimerit-o..sa vedem acum care va fi castigatorul.

relansat
9th June 2006, 21:26
Si tu ai spus, si Ady. Maine si daroczi si spune ca el a anticipat`o :D
Foarte frumos jocu` lu` Nadal, ar fi minunat sa`l bat iarasi pe helvet :)

adriana18p
9th June 2006, 22:22
eu sper sa bata fed
dar eu chiar nu vroiam finala fed- nadal
m.am saturat de ei
nu ii suport pe nici unul dar parca cu fed tin un pic mai mult ca ii admir jocul
imi pare rau pt nalba ca s.a retras eram sigura ca o castige

relansat
9th June 2006, 22:41
Nici eu nu vroiam, era bine ca si Nalbie sa reuseasca finala. Niciun sud`american sa confirme anu` asta dupe ce anu trecut au fost 2 :(
Asta`i viata si s`a ajuns ca la sfarsitu` turneului sa se confrunte locul 1 cu cel clasat pe pe locul 2 ATP. Niciun jucator care sa faca surpriza, poate Berdych, insa nici el nu a facut fata lu` Federrer (nici macar nu set :(). Pacat, sper macar sa fie spectacol !!

Sorin Blaj
9th June 2006, 22:58
eu sper sa bata fed
dar eu chiar nu vroiam finala fed- nadal
m.am saturat de ei
nu ii suport pe nici unul dar parca cu fed tin un pic mai mult ca ii admir jocul
imi pare rau pt nalba ca s.a retras eram sigura ca o castige
Hai ca de Rederer te inteleg ca ai motive sa te fi saturat dar de Nadal cand ai avut timp? Practic Nadal a aparut in tenis de un an.

Si ca sa dau si un pronostic. Nadal termina maine cu Federer in 3 seturi. Ca sa-i arate cine este stapanul zgurei.

whisper
9th June 2006, 22:59
:ok: Sper ca Nadal sa ajunga nr.1.dar chiar daca castiga Roger,cred ca o sa fi e un spectacol.Nici nu cred ca s_ar putea altfel,deoarece ambii sunt val.:ok:

Ady
9th June 2006, 23:45
ultima data au jucat 5 ore si ceva pe zgura de la roma, si maine se anunta ceva asemanator ... noi nu avem decat sa ne bucuram, in definitiv castiga tennisul

relansat
10th June 2006, 00:27
Sa castige tenisu` in numai 3 seturi :happy

adriana18p
10th June 2006, 00:37
Hai ca de Rederer te inteleg ca ai motive sa te fi saturat dar de Nadal cand ai avut timp? Practic Nadal a aparut in tenis de un an.

Si ca sa dau si un pronostic. Nadal termina maine cu Federer in 3 seturi. Ca sa-i arate cine este stapanul zgurei.

eu zic ca fed o sa castige in 5 seturi
de ce sa nu ma fi saturat de nadal daca de 2 ani incoace numai el castiga turneele de zgura????!!!!! si nu a castigat numai pe zgura a castigat si madridul toronto beijing
nu imi place deloc stilul lui de joc ma plictiseste pana peste cap
fed e de o mie de ori mai bun decat el si ar tb sa dovedeasca in sfarsit asta in finala

relansat
10th June 2006, 00:42
Ashe`i mey adriana, e cu mult mai bun decat Nadal, dar nu fi ashe de focoasa, lasa`l sa castige Roland Garros`ul !!! E pe zgura si merita asta, el e regele:). Sper sa nu fii pocita si sa castige Federrer, pt ca o eventuala castigare a turneului francez chiar m`ar enerva :drak:

DJ Klaus
10th June 2006, 02:50
Salutari printuluimiskin si lui "nou": pentru voi am un capucino cu esenta de talent pt pustii vostri :)

Printule ia zi-ne care e secretul reusitei tale cu baiatul tau ?

Pentru "nou" in loc de cartea aia pe care o cauti tu eu ti-as recomanda un site in limba engleza:
www.littletennis.com

DJ Klaus
10th June 2006, 03:52
Salutare tuturor. Hai sa vedem de unde incepem :thinkso:


Salut.am si eu o intrebare...Trebuie joc cu un cineva care loveste extrem de liftat si e greu sa i le returnez inapoi.Ce trebuie sa fac??Ms

Pai poti sa faci si tu acelasi lucru. Atata timp cat te pozitionezi corect la minge si iti e la indemana nu vad care-i problema. Nu trebuie decat sa perii spatele mingei de tenis si sa termini lovitura peste umarul opus. Atentie:punctul de contact cu mingea ar trebui sa fie cam jumatate de pas in fata corpului. Daca totusi nu esti familiar cu efectul topspin sau liftat atunci iti recomandat la inceput sa termini lovitura peste acelasi umar al mainii cu care lovesti (drept pt dreptaci) dar mare atentie sa nu-ti dai cu racheta in cap. Daca ataca la fileu pe o lovitura liftata atunci raspunde cu un lob liftat sau cu un slice in picioare.
Oricum de retinut: majoritatea jucatorilor amatori folosesc mai mult incheietura mainii pt a lovi liftat ceea ce duca la accidentari si lipsa de control. Corect este o miscare ampla al intreg bratului asa cum am zis mai sus. Try it ! :ok:


Salut.Stie cineva cum trebuie sa fie racordajul,mai intins sau mai moale??Cum este mai bine???

E adevarat ca racordajul tare ofera mai mult control si mai putina putere iar cel moale mai multa putere si mai putin control D A R acest lucru este sesizabil la nivel de profesionist nu si la nivel de amatori. daca esti amator si vei incerca sa joci cu un racordaj tare vei vedea ca toate mingiile ti se opresc in fileu pentru ca necesita o tehnica oarecum perfecta. In contrast daca vei incerca un racordaj mai moale vei simti ca tenisul devine atat de frumos si de usor de invatat :D simti ca ai si putere si control. Pentru jucatorii amatori deci recomand o tensiune de 26-27 kg :ok: plus ca dureaza mai mult.


Am dispute cu antrenorul fiului meu care este impotriva folosirii topspinului ..zice,eronat spun eu,ca este o lovitura defensiva,efectul top incetinind mingea..Pe de alta parte,zic eu,folosirea acestui tip de efect da consistenta jocului,permitind lovirea foarte puternica a mingiei cu siguranta mare ca va intra in teren..De altefel,azi toti profesionistii lovesc mingea folosind deseori acest tip de efect,loviturile plate fiind lovituri de procentaj scazut..Voi ce parere aveti?

Total de acord. Vezi Federer si Nadal. Nici macar nu e considerata defensiva pentru ca atunci cand aterizeaza mingea capata o viteza fantastica. Daca un antrenor nu recomanda topspinul atunci inseamna ca ... (scuzati expresia) antreneaza baseball iar tu dai banii de pomana. Nici nu-mi trebuie sa aud mai multe ca sa ma conving despre un antrenor. Apropo cati ani are antrenorul? Peste 65 ? Chiar ma enervez cand aude de-astea. What a morron!


In cateva cuvinte nu pot explica ce-am simtit eu in acesti 3 ani si nu vreau sa va plictisesc mai mult pentru inceput, spuneti-mi daca mai am sanse sa gasesc un antrenor sufletist si care vrea sa se implice ? Asa suparata am fost incat am vrut sa renunt sa o mai duc la tenis, dar fetita mea nici nu vrea sa auda, e pur si simplu indragostita de acest sport. Multumesc.

Buna Elita. Toata lumea se plange de antrenorii de tenis in Romania. Nu vezi ca de aia si avem rezultatele pe care le avem. Totusi nu renunta! Eu am o idee. Ce ar fi ca fetita ta si tu sa va intalniti cu printulmiskin si cu pustiul lui si sa faceti antrenamente impreuna. Multi parinti se apuca sa studieze tenisul si sa-si antreneze proprii copii mai ales in Romania unde costa extrem de mult si mai si arunci banii. Printulmiskin pare ca stie ceva. Mai ales ca ar fi incredibil pentru amandoi copiii sa se antreneze impreuna. Progresul la copii pana in 14 ani apare mult mai rapid daca se antreneaza in grup cu cei de varste apropiate pt ca au nevoie sa simta si pe cineva de varsta lui iar concurenta intre ei va fi benefica pt amandoi. Si sunteti din Bucuresti amandoi daca nu ma insel.


Poate sa-mi spuna cineva care sunt avantajele si dezavantajele suprafetelor de zgura si de iarba?Si apropo ce fel de suprafete sunt cele folosite la Australian Open si la Openul American?

La openul american este folosita o suprafata numita hard-court un fel de ciment texturat.



"M-am apucat" de 2 zile sa "joc" tenis

Ce sfaturi aveti pt mine? (vreau sa ajung de la stadiul de "handicapat cu racheta" la nivelul de incepator) ;)


Studiaza prizele cu atentie, incearca sa lovesti mingea intotdeauna putin in fata corpului, indoaie genunchii. La inceput iti recomand sa iti arunci tu mingea in fata si sa incerci sa executi corect. Poti incepe mai intai de la linia de serviciu , apoi de muti 2 pasi mai in spate iar apoi pe linia de fund. Loveste incet si corect, nu te grabi sa spargi mingea si sa o trimiti peste gard. Asta daca vrei sa inveti k-lumea si repede si o sa vezi ca dupa aia o sa "kick some asses" :drak:


vad ca DJ Klaus nu mai intra:ciocan:

o sa intre , ai rabdare , e destul de ocupat din cate stiu eu ...
Iata cine stie. Stiam eu ca nu-l platesc degeaba :cool: Tabere de tenis, turnee de juniori etc... mde. Stiu ca sunt dator cu niste clipuri video. Vor veni. Pana atunci numai .... tenis... la toata lumea :yeah:

printulmiskin
10th June 2006, 08:42
salut DJKlaus..
Sincer,nu pot vorbi despre reusita acum..Sintem abia la inceputul unui drum atit de lung,dar care este atit de pasionant,atit pentru mine,cit si pentru Sorin.Cred ca cel mai important este ca exista acea saminta fara de care nu poate rasari decit foarte greu un campion:pasiunea.Pur si simplu nu pot sa il iau de pe teren acasa...Acum un an,i-am pus racheta in mina si l-am pus sa dea in minge la un perete.Fara ca eu sa ii explic ceva,la prima minge care i-a venit inapoi ,pur si simplu s-a miscat astfel ca mingea sa ii viina in dreapta si a lovit-o asa cum un copil o face dupa citeva luni.Nu exagerez cu nimic.In acea clipa,am inteles ca are acel feeling,pe care multi il cautam ani de zile doar prin munca.La el ,este innascut.De atunci,sintem pe teren si tenisul a devenit modul nostru de a fi.Abordez pregatirea lui bazata pe joc.Nu sint de acord cu stilul ala:azi facem "dreapta" si dam la nesfirsit cu dreapta.Loviturile trebuie invatate integrate in situatii reale de joc.Sigur ca in mare,miscarea de baza trebuie insusita corect,dar in rest,trebuie sa isi dezvolte prin joc indeminarea ,dezvoltindu-si natural si capacitatea de a rezolva diferite situatii de joc.Cred deci ca "secretul" nostru este tocmai ca eu nu sint un antrenor adevarat,incorsetat in reguli,norme perimate.Citesc enorm despre tenis,privesc tenis ,respir si visez tenis.As fi bucuros sa primesc sfaturi de la tine Klaus.

printulmiskin
10th June 2006, 08:58
Klaus,ideea ta este excelenta ,numai ca nu sint bucurestean.E un noroc oarecum pt ca nu trebuie sa cheltuiesc o avere pentru teren.De aceea pot sta ore zilnic cu fiul meu la antrenament.
Cit priveste topspinul..pur si simplu sint exasperat.Nu stiu cum sa fac sa mai abordez problema cu profesorul.Am discutat si mi-am spus parerea ,documentata.Insa o tine pe a lui si nu vrea sa vada mingea mai sus de 10 cm de banda fileului,plata.

adriana18p
10th June 2006, 09:05
nu vreau sa castige in nici un caz nadal
pe mine m-ar enerva o eventuala castigare a turneului de catre nadal
lasa in sfarsit sa il bata fed unde il doare mai tare pe nadal
si ma bucur ca nadal chiar daca castiga nu poate sa fie no1 pt ca fed a ajuns in finala :)

Ady
10th June 2006, 10:04
Daca totusi nu esti familiar cu efectul topspin sau liftat atunci iti recomandat la inceput sa termini lovitura peste acelasi umar al mainii cu care lovesti (drept pt dreptaci) dar mare atentie sa nu-ti dai cu racheta in cap.

Pentru a intelege mai bine lovitura asta urmariti cateva meciuri cu nadal, el o foloseste foarte des. Mai puteti vedea lovitura asta si la sharapova, sau in general in circuitul feminin este mai des intalnita ...

http://www.youtube.com/watch?v=9t3auwuvJNk daca va uitati la minutul 1:11 puteti vedea lovitura asta si la federer. Oricum, o adevarata lectie de tennis clip-ul asta ...

ATI
10th June 2006, 14:37
La cum a jucat Federer cu Nalbandian nu cred ca are prea multe sanse maine. Sper sa castige Nadal :P

Finala la fete: Henin/Kuznetsova

Amazing Player
10th June 2006, 14:44
Salut.Imi spunety si mie la ce tensiune sunt cordajele de la rachetele jucatorilor profesionisty.Multumesc/hello

Kinder
10th June 2006, 14:51
la fete o vad detasata pe henin in mod clar, la fel si nadal va castiga destul de usor in 4 seturi ...

lethal
10th June 2006, 15:13
Sabau joaca astazi semifinale la Surbiton se pare ca pe iarba se descurca mai bine.
PS.Nu stie cineva un site unde gasesc tabloul de la juniori cand Razvan SAbau a castigat Wimbledonul !!

Ady
10th June 2006, 17:16
nadal 24.5 kg +/- jumatate de kg
federer 23.5 kg (la US Open foloseste alta tensiune un pic mai mica 22.9, kg, probabil pentru ceva mai multa forta)
agassi 29-30 kg
hewitt 25.4 kg
roddick 33 kg
coria 23.5 kg
moya 27 kg
henman 23.4 kg
gaudio 27 kg
nalbandian 29 kg

pentru a transforma kg in lbs puteti folosi:http://annica.in-cyberspace.net/en/lbs_kg.html

PS: bine ai venit pe forumul OLS Amazing Player :ok:

Amazing Player
10th June 2006, 17:58
Mersi Ady_Einstein.Dar de ce Rodick loveste asa tare dak cordajul ii foarte intins???????

Ady
10th June 2006, 18:03
asta m-a uimit si pe mine :o: probabil pune multa forta fizica in lovitura, altfel nu pot sa imi explic... am incercat sa gasesc pentru safin sa vad el cat are, dar nu am gasit pe nicaieri ...

best_lazialul
10th June 2006, 18:03
Eu merg cu Henin si Federer..

amatorul
10th June 2006, 18:05
Ma bucur sa vad ca ai revenit DJ Klaus!:) Si daca tot ai venit am o intrebare:
la profesionisti cum trebuie sa le fie rachetele?mai grele sau mai usoare si de ce?Si ce rezista mai mult:un racordaj tare sau unul mai moale?
Multumesc;)

Amazing Player
10th June 2006, 18:06
Salut,eu am 15 ani si am inceput tenisul la 11 ani(CAM TARZIIU),dar am invatat repede si ii rup pe cei kre au facut tenis de la 7-8 ani.Am iesit pe locul 1 de 3 ori,aici la mine in oras(desi este cam mic)Credeti ca mai am vreo sansa sa pot face performanta???

Ady
10th June 2006, 18:14
Ma bucur sa vad ca ai revenit DJ Klaus!:) Si daca tot ai venit am o intrebare:
la profesionisti cum trebuie sa le fie rachetele?mai grele sau mai usoare si de ce?Si ce rezista mai mult:un racordaj tare sau unul mai moale?
Multumesc;)


Pentru jucatorii amatori deci recomand o tensiune de 26-27 kg :ok: plus ca dureaza mai mult.


racheta trebuie sa o simti ca pe o prelungire a mainii, sa se continue normal; daca e prea grea nu e bine, daca e prea usoara iar nu e bine. Nu exista deci un gramaj exact pentru cat trebuie sa fie o racheta, trebuie sa te simti tu bine cu ea in mana.
raspuns la intrebarea despre racordaj gasesti in post-ul lui dj klauss (am dat si quote): daca e mai intins racordajul tine mai mult... eu am 28 de kg si de un an si ceva, aproape 2 nu l-am schimbat ...

adriana18p
10th June 2006, 18:29
henin deja a castigat
a fost frumoasa finala
abia o astept pe cea de maine

Kinder
10th June 2006, 19:33
o finala extraordinara, kuznetsova in 2005 s-a reintors in elita tenisului mondial feminin si nu oricum ci cu evolutii spectaculoase, iar azi a demonstrat in fata unei justin uimitoare care parca zboara pe zgura, ca e capabila de mari performante si ramane o veritabila jucatoare de tenis. pacat ca meciul s-a incheiat in doua seturi, nivelul ridicat al jocului lor ar fi meritat sa ne incante si cu un al-3-lea set.preferam sa castige kuznetsova...se mai schimba ceva in peisaj.

lethal
10th June 2006, 21:34
din pacate a pierdut astazi in semifinale dar la un scor destul de strans cu un jucator foarte bun Mardy Fish 7/5;4/6;6/3

DJ Klaus
11th June 2006, 00:26
Ma bucur sa vad ca ai revenit DJ Klaus!:) Si daca tot ai venit am o intrebare:
la profesionisti cum trebuie sa le fie rachetele?mai grele sau mai usoare si de ce? Multumesc;)

Totul despre alegerea rachetei gasesti la:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=491770&postcount=15

...si este valabil pt toata lumea, profesionisti sau amatori.


... eu am 28 de kg si de un an si ceva, aproape 2 nu l-am schimbat ...

Inca putin si intri in istorie...:happy
Acum pe bune... un racordaj ar trebui schimbat la fiecare 3 luni pt un jucator amator. Asta daca nu vrei sa-ti folosesti racheta ca plasa de pescuit sau de prins fluturi :evil:

Ady
11th June 2006, 00:53
stiu ca asa se schimba, dar eu spun ca joc tennis cel putin o data pe saptamana ... da' practic nu prea ajung ... ca sa nu mai spun ca iarna decat sa caut baloane, sa fac mai mult sport pe drum decat pe teren mai bine ma lipsesc :)... deci probabil am jucat tennis cat pentru 3 luni in timpul asta :P

lethal
11th June 2006, 01:57
am observat ca s-a mai introdus anul acesta in afara de challangerul de la Constanta un challanger la Timisoara si inca unul la Bucuresti(chiar in prima sapt a US Openului) , iar cel de la Brasov lipseste dar probabil va fi adaugat ulterior

Darius
11th June 2006, 02:02
^ Challenger-ul de la Timisoara nu reprezinta o premiera; cred ca acesta va fi al treilea an in care are loc, iar anul trecut, "patronul" turneului anunta ca doreste sa creasca considerabil premiile de concurs...

css2
11th June 2006, 05:22
la fete o vad detasata pe henin in mod clar, la fel si nadal va castiga destul de usor in 4 seturi ...


asta-i tare de tot.cum pot sa spui ca nadal o sa cistige usor in 4 .meciurile lor au fost mereu tari de tot.

Kinder
11th June 2006, 11:43
css2 il vad mult mai motivat si cu dorinta de victorie pe Nadal, si sa recunoastem ca pe zgura e net superior lui Federer, daca privim prin prisma evolutiilor elvetianului la aceasta editie a RG-ului e clar ca nu e nici macar intr-o forma foarte buna.

Kinder
11th June 2006, 12:03
am observat ca s-a mai introdus anul acesta in afara de challangerul de la Constanta un challanger la Timisoara si inca unul la Bucuresti(chiar in prima sapt a US Openului) , iar cel de la Brasov lipseste dar probabil va fi adaugat ulteriorin perioada cand incepe US Openul va fi si challenger-ul de la Bucuresti care am inteles ca se va desfasura chiar la arenele bcr.asa e?:confused:

Ady
11th June 2006, 12:12
nu stiu la ce turneu te-ai uitat tu, dar federer joaca mai bine ca oricand pe zgura anul asta ...

whisper
11th June 2006, 13:18
Sa castige tenisu` in numai 3 seturi :happy

SUBSCRIU! Mai ar trebui sa castige si altul nu numai Roger.:ok: :D

Nu am stiut ca nu mai poate fi nr.1.Da,oricum vreau sa bata.Poate daca ar fi jucat cu Safin,imi era la fel,cine castiga dar asa tin cu Nadal.

adriana18p
11th June 2006, 14:31
de cand nu a mai castigat un turneu federer?
si daca e bun ce vrei sa faci
sa castige daca merita,
daca era safin :) ...........finala perfecta pt mine,dar mai are extraordinar de mult pana acolo,e nevoie de multa munca(poate ca el munceste dar mintea lui e in alta parte)

Sorin Blaj
11th June 2006, 16:59
Finala Federer - Nadal:

Primul set: 6-1 Federer, Nadal a jucat catastrofal. Sa vedem setul al doilea.

lethal
11th June 2006, 17:12
Nadal o sa revina pana la urma si o sa castige ;)

Sorin Blaj
11th June 2006, 17:13
Cred ca si-a revenit deja. 3-0 pentru Nadal in setul al doilea.

Sorin Blaj
11th June 2006, 17:32
6-1 Nadal in setul doi. Si-a luat revansa pentru primul set pierdut cu acelasi scor. Federer a jucat el catastrofal in acest set.

1-1 la seturi.

Sorin Blaj
11th June 2006, 17:56
S-a c-am dus naibii corectitudinea lui Federer. A contestat o minge buna a lui Nadal care se vedea si de pe luna.

6-4 Nadal in setul trei. 2-1 la seturi.

Inceput naucitor pentru Nadal in setul patru. 2-0 in setul patru. Federer joaca de parca ar fi numarul 200 nu numarul 1 mondial. Jenant.

Apropo. Unde au disparut sustinatorii lui Federer?

adriana18p
11th June 2006, 18:33
vai vai vai
nu s-a terminat meciul
cand o sa dea mana cei doi atunci sa vb ok?

Sorin Blaj
11th June 2006, 18:35
Te anunt ca s-a terminat deja. Numai ca inca nu vrei sa recunosti.

Apolini
11th June 2006, 18:36
N-am putut sa in sufar pe Roddick atunci cand si-a batut joc de Sabau la Cupa Davis.

adriana18p
11th June 2006, 18:52
daca vrei sa stii fed nici macar nu e unul dintre favoritii mei
asa ca nu are ce sa ma doara

Darius
11th June 2006, 18:53
Gabi Moraru a castigat Futures 6 Romania desfasurat la Pitesti; in finala l-a invins pe Florin Mergea cu 6-3;6-4.
Mergea pierde a doua finala consecutiva...

Sorin Blaj
11th June 2006, 18:57
Atunci de ce iti pasa? Trebuia sa fii realista.

adriana18p
11th June 2006, 19:00
hai mey las.o balta
tie ti.a placut cum a jucat nadal numai pe rever asta inseamna ca ii este frik de dreapta lui , asta inseamna ca nu are curaj

e adevarat ca nu a jucat nici fed bine dar numai din cauza ca l.a zapacit sa il joace numai pe rever
pana si la serviciu cred ca nu i.a dat pe dreapta deloc

Sorin Blaj
11th June 2006, 19:26
7-6 Nadal in setul patru.

VICTORIE NADAL LA ROLAND GARROS: 3-1 la seturi

adriana18p
11th June 2006, 19:33
nu tb sa spui ca stie lumea

Sorin Blaj
11th June 2006, 19:36
Iti spun sincer ca ma gandeam ca ai dubii.:)

whisper
11th June 2006, 19:42
And the winner is RAFAEL NADAL. VAMOS RAFA!/hello :yeah: :ok: /OLE/ :great:

adriana18p
11th June 2006, 19:43
hahahaha :)))))) ce gluma buna
mai bine bucurate si lasa.ma pe mine in pace ok?
mai invata despre tenis si dupa aia sa imi spui daca a castigat corect nadal

Sorin Blaj
11th June 2006, 20:15
hahahaha :)))))) ce gluma buna
mai bine bucurate si lasa.ma pe mine in pace ok?
mai invata despre tenis si dupa aia sa imi spui daca a castigat corect nadal
Ce sa inteleg, ca Nadal a castigat incorect? Se vede ca ai glume in program.

Care este vina lui Nadal in jocul slab de rever al lui Federer? Reverul este una dintre loviturile de baza din tenis.

Daca stii tenis atat de bine ar fi trebuit sa analizezi jocul lui Federer si sa spui ca a facut un joc slab astazi, nu sa pui la indoiala jocul lui Nadal. Asta chiar este o dovada de necunoastere a acestui sport.

Statistica: Greseli nefortate: 51 Federer - 28 Nadal

Declaratie Federer despre Nadal, dupa meci: Este atat de bun pe zgura. Chiar a meritat sa castige.

adriana18p
11th June 2006, 20:27
da recunosc fed nu a jucat deloc bine astazi
dar asta nu e dovada de curaj sa il joci mereu pe rever,cred ca am numarat vreo 3 servicii ale lui nadal pe dreapta
restul pe rever
nu imi spune mie ce a declarat fed la festivitate ca stiu franceza da?
ma lasi domne,nu spune tu ca nu stiu tenis ca nu respect tenisul
vine iarba ia sa vedem noi cat de complet este nadal!!abia astept!!fed faptul ca a ajuns in finala demostreaza ca e cel mai bun si el este cel mai bun jucator al momentului si al tuturor timpurilor

Sorin Blaj
11th June 2006, 20:45
Stai linistita si nu te enerva.

In primul rand: tu ai inceput.
In al doilea rand: eu nu am spus decat ca Federer a facut un joc slab astazi, pot sa spun chiar cel mai slab joc vazut de mine si am vazut multe meciuri ale lui. Si principala vina a avut-o Nadal.
In al treilea rand: repet, Nadal este cel mai bun jucator pe zgura din lume de vreo doi ani incoace.
In al patrulea rand: spuneai ca nu tii cu Federer. Eu recunosc ca tin cu Nadal.
In ultimul rand: si eu abia astept un duel al lor pe iarba sau orice alta suprafata.

adriana18p
11th June 2006, 20:50
in primul rand ai spus ca asta e o dovada de nerecunoastere a acestui sport si asta m-a jignit
in al doilea rand nu o sa se intalneasca niciodata pe iarba ei doi pt ca nadal nu poate sa faca o finala pe iarba

Sorin Blaj
11th June 2006, 20:54
hahahaha :)))))) ce gluma buna
mai bine bucurate si lasa.ma pe mine in pace ok?
mai invata despre tenis si dupa aia sa imi spui daca a castigat corect nadal
Ce sa inteleg ca "mai invata despre tenis" a fost o lauda. Ciudat mod de a lauda pe cineva.

In ceea ce priveste iarba, mai vorbim peste o luna.

marius135
11th June 2006, 21:16
:))
evident ca a castigat corect Nadal ..... nu prea exista castigat incorect la sportul asta.....
se numeste tactica ..... jocul pe rever ... altii joaca doar servici corect ... pai ce e corect?
evident ca e corect orice lovituri ai folosii

css2
11th June 2006, 21:19
auziti simpaticilor.luati-va o camera amindoi.back to tennis
eu sint fan roger dar trebuie sa recunosc ca cel putin pina acum nu are cum sa il bata pe nadal.nu am crezut ca fnadal o sa progreseze asa de mult in f scurt timp.este un animal pe zgura si nu are cum sa il bata nimeni.joaca cu mingi liftate f inalte si scoate tot din orice pozitie.pina si federer nu are ce sa-i mai faca.incredibil nadal asta.nu a fost un meci usor pentru nadal dar a fost mai superior ca roger.sper ca pe sezonul de hardcourt roger sa-si ia revansa ca la scorul de 1-6 contra lui nadal nu ar fi bine sa-l consideram the best ever pentru cel putin un an.

Sorin Blaj
11th June 2006, 21:23
:))
evident ca a castigat corect Nadal ..... nu prea exista castigat incorect la sportul asta.....
se numeste tactica ..... jocul pe rever ... altii joaca doar servici corect ... pai ce e corect?
evident ca e corect orice lovituri ai folosii
Tenisul este unul dintre sporturile unde depinzi foarte mult de tine, dar si de studierea adversarului. Daca esti inteligent si sesizezi minusurile adversarului ai un atu in plus ca sa castigi. Nadal se pare ca este si bun si inteligent iar daca la final te mai lauda si adversarul pentru jocul tau inseamna ca lucrurile sunt clare.

Si inca ceva: Nimeni nu spune nimic de efectul imprimat mingii de loviturile lui Nadal, efect ce conduce la greselile nefortate ale adversarului.

Apolini
11th June 2006, 21:28
frumos meci. Federer si-a gasit nasul pe zgura. Oricum a fost la limita.

Sorin Blaj
11th June 2006, 21:47
Trebuie sa recunosc ca Federer ia pus cele mai mari probleme lui Nadal si pe viitor chiar imi doresc ca sa castige si la Roland Garros. La valoarea lui sper sa n-o pateasca la fel ca Sampras si sa ramana fara victorie pe zgura de la Paris. Oricum, se pare ca este mai bun decat Sampras, acesta nereusind finala aici. Cel putin asa stiu eu.

DJ Klaus
12th June 2006, 00:04
hahahaha :)))))) ce gluma buna
mai invata despre tenis si dupa aia sa imi spui daca a castigat corect nadal Prima perla !!!

Uo uo uo ... say what ? Ia invata tu o lume intreaga tenisul ca sa aflam si noi cum naiba a trisat Nadal in fata nr 1 mondial intr-o finala de grand slam si in fata lumii intregi... :headbang:


hai mey las.o balta
tie ti.a placut cum a jucat nadal numai pe rever asta inseamna ca ii este frik de dreapta lui , asta inseamna ca nu are curaj
e adevarat ca nu a jucat nici fed bine dar numai din cauza ca l.a zapacit sa il joace numai pe rever
pana si la serviciu cred ca nu i.a dat pe dreapta deloc A doua perla

Acum am inteles cum a trisat ...sau poate nu ! Duuude ...de cand e gresit sa castigi un meci pt ca a jucat tactic excelent. Tu crezi ca in tenis trebuie doar sa nimeresti bila aia galbena cu plasa aia de prins fluturi si atat ???


frumos meci. Federer si-a gasit nasul pe zgura. Oricum a fost la limita.

La limita poate a fost la Roma cand a pierdut in setul decisiv in tiebreak. O fi fost la limita pt Nadal sa castige in 3 seturi poate.

Black Mamba
12th June 2006, 00:16
Sorine, tocmai tu tii cu Nadal? :(

Seamana foarte mult cu Alonso (uita-te ce privire urata are uneori, chiar si ieri in anumite momente se uita cu o fata la Roger...; da, urasc tenismenii care "rag" la fiecare lovitura, mi se are aiurea de tot) iar Federer are anumite asemanari cu Schumi - amandoi sunt mari campioni. :) ;)

Recunosc, azi a fost clar mai bun Nadal. Imi pare foarte rau pentru Roger pentru ca avut o sansa mare sa intre de pe acum in istorie. Dar s-a batut singur in unele momente azi. Sper doar sa nu stea rau cu psihicul, infrangerea de ieri l-ar fi putut marca foarte mult.

Sorin Blaj
12th June 2006, 00:36
Trebuie sa recunosc imi place cum joaca Nadal. Cand erau in voga Sampras si Agassi, favoritul meu era Agassi. Acum intre Federer si Nadal il prefer pe ultimul. Simpatia este ceva instinctiv, ori o ai fata de cineva ori nu.

Black Mamba
12th June 2006, 00:59
Trebuie sa recunosc imi place cum joaca Nadal.Mie nu-mi place, Nadal sta in spatele terenului si cam atat. Il prefer pe Federer care pare mult mai fluent, e o adevarata placere sa-l vezi in momentele bune.
Simpatia este ceva instinctiv, ori o ai fata de cineva ori nu.Aici sunt de acord.

DeathRipple
12th June 2006, 08:54
DJ Klaus: hai sa fim un pic sinceri...daca am urat ceva in tenis a fost "tacaneala". nadal e stilul de om care iti da 1000 de mingi inapoi. e un muster reincarnat, are o singura lovitura, nici aia executata corect (foarte eficient, dar NU corect). morisca aia nu se numeste forehand si se bazeaza exclusiv pe forta bicepsului si a antebratului pentru a imprima efectul dorit. mai vorbim peste 3-4 ani, cand ii va ceda probabil.

un astfel de jucator nu poate fi invins decat de unul cu acelasi stil (a avut, nu mai stiu in ce faza, un meci in care era s-o ia pe coaja...de la unu' cu acelasi stil...peste 5 ore meciul, desi au fost tot 4 seturi); nu a castigat el, a pierdut adversarul...eu am vazut un pic mai mult meciul contra australianului. hewitt a facut exact greselile pe care nu trebuia sa le faca. nadal dadea lift, mingea sarea cat casa, hewit incerca sa dea tun din urcare, sau oricum, sa dea tare....o tactica falimentara.

oricum, daca va place acest gen de jucator, aplaudati-l. niciodata nu va fi la fel de spectaculos si nu se va ridica la nivelul unui edberg, sampras, federer (si mai sunt si altii). nu e nimic spectaculos, nimic glorios. foarte eficicent, da' pe mine unu' ma adoarme asa ceva.

Sorin Blaj
12th June 2006, 09:50
Fiecare cu gusturile lui.

Mie imi plac sportivii care castiga prin lupta. Decat serviciu voleu si asi in nestire mai bine lupta. Mai ai ocazia sa vezi schimburi spectaculoase de mingi.

Te contrazic total in ceea ce priveste eficienta. Edberg, Sampras, Federer, Ivanisevic au practicat (practica) un tenis serviciu-voleu. Cu alte cuvinte o dau tare si daca nu este as, atunci sigur o returneaza sus la fileu si vin eu cu voleul. Enervanti de-a dreptul. Dar cand nu au putut sa-si puna in valoare serviciul (pe zgura), au revenit in lumea reala, lumea luptatorilor pentru fiecare minge, lumea lui Nadal si Agassi.

Gresesti daca il compari pe Nadal cu Muster. Muster a lovit mai degraba ca si Courier. Nadal este altceva. Trebuie sa-i analizezi bine jocul ca sa il descifrezi, iar zgura este aliatul lui, pentru ca toti jucatorii de tenis cu serviciu puternic, devin neputinciosi in fata ei.

Toti cei patru enumerati mai sus nu au castigat niciodata la Roland Garros. Edberg a ajuns in finala in 1989 dar la invins Chang in 5 seturi, mult mai clar decat pare la prima vedere.

Federer este al doilea finalist dintre ei si probabil are cele mai mari sanse sa castige in anii urmatori Roland Garros-ul. S-a vazut si la Federer ieri ca daca nu poate sa-si faca jocul obisnuit, greseste la greu.

Oricum, din punctul meu de vedere, se poate discuta la nesfarsit. Ce este cert: Nadal este in momentul de fata nasul lui Federer. Cred ca este singurul tenisman care are avantaj in disputele directe si asta spune multe.

Apropo de accidentari: Crezi ca Federer este imun, oricare dintre ei poate suferi o accidentare care sa-i faca jocul mai greu. Te-ai intrebat ce s-ar face Federer fara serviciu, de exemplu?

Ady
12th June 2006, 10:11
unii sunt mai predispusi la accidentari decat altii din cauza stilului de joc... vezi safin, joaca doua turnee pe an, apoi recuperare... este si asta o virtute, sa stii care iti sunt limitele si sa eviti accidentarile ...

DeathRipple
12th June 2006, 10:13
evident ca oricine se poate accidenta. propun insa sa lasam discutia asta acum si sa mai discutam peste cativa ani. nadal e tanar, are inca vana ;) tot asa de tare pornise si hewit ;)

inca ceva...agassi are forehand, backhand, serviciu plasat si cateodata voleu (cand e la fileu). nadal are o singura miscare: liftul. ai impresia ca sampras nu a muncit si nu a transpirat? aia era o figura de stil. ma gandeam ca s-a inteles aluzia...

pana la urma, fiecare cu simpatiile lui. parerea mea este ca tenisul este unul din putinele sporturi in care tre' sa faci spectacol ca sa castigi. surorile williams au ucis asta in tenisul feminin. noroc ca la masculin exista multe talente (mi-amintesc de un korda, un el ayinaui - sau cum se scrie...placerea si frumusetea jocului). nadal ma va impresiona cand va castiga wimbledon-ul.

Cristi
12th June 2006, 10:14
Sincer sa fiu am crezut ca de data asta e randul lui Federer. A facut progrese masive pe zgura (de care nu il credeam capabil) si Nadal nu parea in forma. Mai ales dupa primul set am zis ca atata i-a fost lui Rafa.

Cred ca deja Federer are un complex Nadal, asa cum (mai) toti ceilalti jucatori au un complex Federer. Probabil ca spaniolul este mai bun pe zgura, dar diferenta ar fi mica daca Federer ar juca la 100% (vezi finala de la Roma).

Am auzit de destule ori de artificii tactice, la limita fair-play-ului (cererea de pauze nejustificate pentru scoaterea adversarului din mana, intarzierea la nesfarsit a executarii serviciului, contestarea de mingi evidente, trimiterea de mingi direct in adversar, bucuria excesiva la greseala adversarului, provocarea publicului etc.). Insa IN VIATA MEA nu am auzit ca aplicarea unei tactici de joc sa fie considerata lipsa de corectitudine. Este doar dovada de lipsa de prostie, ca sa zic asa. Asa o gogoasa (sau perla) mai rar. Sa o punem pe seama varstei fragede si a pasiunii dusa la extrem pentru un anumit jucator de tenis care s-a intamplat sa piarda. Apropos, oare de ce acel jucator nu s-a luat la lupta cu Nadal de pe fundul terenului, acolo unde spaniolul e cel mai tare, si a venit la fileu incercand sa il puna in dificultate? Eu zic ca a fost o lasitate din partea lui.

Nu mi se pare plictisitor Nadal, pentru ca nu sunt de acord ca "tacane" mingea. El nu asteapta greseala adversarului ci incearca sa loveasca castigator. Evident, greu de facut asta pe zgura (intrebati-l pe Federer). Cat despre forta lui Nadal... Federer oare izbeste mingea numai cu puterea mintii? Foarte spectaculos e intr-adevar Federer pe iarba: serviciu cu 220 km/h si daca adversarul apuca sa agate mingea vine executia de la fileu (o ghioaga data cu sete).

Sincer, ma bucur ca a castigat Nadal, pentru ca incet-incet va incepe sa atace pozitia 1 ATP. Eu cred ca anul asta Nadal va ajunge mai departe pe iarba ca anul trecut, probabil optimi, poate sferturi sau semifinala. Progresul lui pe hard se va observa si pe iarba.

printulmiskin
12th June 2006, 13:50
Ce parere aveti de finala de la Roland Garros?Cum va explicati caderea lui Federer dupa primul set ?Eu cred ca Nadal a reusit de-a lungul anului asta sa-l faca pe Roger sa ii fie "frica" de el.Il domina psihic si prin insistenta lui pe backandul mai slab al lui Federer a reusit sa intoarca meciul.Este incredibil pt mine sa il vad pe cel mai bun jucator din istorie facind atitea greseli intr-un meci.Asta ne dovedeste ca este totusi om si nu extraterestru,ca si el are ginduri,temeri ,sentimente cu care se lupta in timpul unui meci...Poate asa realizam ca atunci cind cerem unor copilasi sa cistige neaparat,exegeram .Astept cu interes comentariile voastre.

Ady
12th June 2006, 14:46
Perechea Andrei Pavel/Alexander Waske a urcat pana pe pozitia 14 a clasamentului anului in urma semifinalei de la Roland Garros. Felicitari!
Cei doi ocupa pozitii vecine si in clasamentul ranking 32 respectiv 33.

Kinder
12th June 2006, 15:22
pt css : nu stiu cu cine tii tu insa eu am fost realist si obiectiv cand mi-am facut pubilca parerea cu un meci in 4 seturi, acum ca ai ramas surprins de pronosticul meu, nu ar fi nimic, dar ca ai incercat sa ma contrazici intr-un anume mod, probabil care ti-e caracteristic in general, doar pt simplul fapt ca mi-am permis o parere la care are dreptul fiecare aici pe forum, e alegerea ta.....si acum replik pt ady einstein : nu stiu la ce turneu te-ai uitat tu, dar nadal joaca extraordinar pe zgura anul asta nu degeaba a doborat recordul detinut de guillermo villas de victorii obtinute consecutiv fara infrangere pe zgura, si nu stiu ce meciuri ai vazut tu pe zgura cu nadal, ok? multumiti amandoi?:ok:

css2
12th June 2006, 20:18
ai spus ca nadal o sa cistige usor de tot.a trebuit sa te contrazic pentru ca toate meciurile lor au fost tari.ei au facut numai meciuri grele de 4-5 seturi.daca tu consideri ca meciul de ieri a fost destul de usor atunci scuza-ma

in legatura cu nadal si stilul lui de joc.nu mi se pare ca nadal joaca tacaneala.nadal are un lift extraordinar si isi indoaie adversarii cu dreapta inside-out.imi vine sa rid cind unii de pe forum spun ca federer este boring si nadal joaca baloane.in tenisul de azi trebuie sa ai o dreapta cu care controlezi punctul si trebuie sa fii in f buna conditie fizica.nadal are lovituri f bune de pe fund si alerarga peste tot terenul dupa orice minge.asta nu este tacaneala.normal ca federer este mai complet dar inca nu stie cum sa il bata.sper ca sa invete cit mai repede ca daca nu o sa fie nadal cam 10-1

Ady
12th June 2006, 20:56
si acum replik pt ady einstein : nu stiu la ce turneu te-ai uitat tu, dar nadal joaca extraordinar pe zgura anul asta nu degeaba a doborat recordul detinut de guillermo villas de victorii obtinute consecutiv fara infrangere pe zgura, si nu stiu ce meciuri ai vazut tu pe zgura cu nadal, ok? multumiti amandoi?:ok:

eu am spus ca federer joaca mai bine ca oricand pe zgura anul asta, de nadal nu am zis nimic... oricum se stie parerea mea despre nadal :P... joaca bine, insa incepe sa imi semene cu hewitt in manifestari pe teren, nu imi place privirea din ochii lui cand face federer un punct frumos, am spus-o de o mie de ori el si alonso ( de la formula 1, tot spaniol) nu stiu sa castige...

cat despre finala nu mi-a placut pentru ca nici nadal si nici federer nu au jucat 100%, ambii puteau sa joace mai bine, cred ca miza prea mare a partidei si-a pus amprenta asupra jocului lor...

amatorul
12th June 2006, 21:29
Imi pare rau pentru intarziere in legatura cu urmatorul jucator:no:
Urmatoarea jucatoare:frantuzoaica Amelie Mauresmo:rolleyes:

amatorul
12th June 2006, 21:37
Acum pe bune... un racordaj ar trebui schimbat la fiecare 3 luni pt un jucator amator. Asta daca nu vrei sa-ti folosesti racheta ca plasa de pescuit sau de prins fluturi :evil:
pe bune?:o: chiar mai speriat, eu folosesc racordajul asta de 7 luni:P , dar chestia asta cu schimbatul racordajului la 3 luni e valabil daca folosesti lovituri puternice sau mai usoare?

amatorul
12th June 2006, 21:48
Ce parere aveti de finala de la Roland Garros?Cum va explicati caderea lui Federer dupa primul set ?Eu cred ca Nadal a reusit de-a lungul anului asta sa-l faca pe Roger sa ii fie "frica" de el.Il domina psihic si prin insistenta lui pe backandul mai slab al lui Federer a reusit sa intoarca meciul.Este incredibil pt mine sa il vad pe cel mai bun jucator din istorie facind atitea greseli intr-un meci.Asta ne dovedeste ca este totusi om si nu extraterestru,ca si el are ginduri,temeri ,sentimente cu care se lupta in timpul unui meci...Poate asa realizam ca atunci cind cerem unor copilasi sa cistige neaparat,exegeram .Astept cu interes comentariile voastre.

de acord, Federer mai are si limitele lui, este si el un om dora, da sa stii ca inca de la inceput credeam ca Nadal o sa castige........motivul:are foarta multa ambitie,dorinta lucru ce e esential intr-un meci, daca nu pui creier si suflet la fiecare lovitura degeaba mai esti in top, e ca si cum ai fi un robot si spun fara sa glumesc ca Federer, care a lipsit complet in tot meciul................nu lam mai vazut asa dar ce e drept a avut in fata un adversar care a facut un meci extraordinar si care primeste felicitarile mele/hello

amatorul
12th June 2006, 21:54
Razvan Sabau s-a calificat in turul 2 de la Quens dupa ce la batut pe un ceh(nui mai stiu numele) cu 6-3,6-3.........Bravo Razvane, la mi bine!/hello

Ady
12th June 2006, 22:07
Robin Vik se numeste cehul pe care l-a batut sabau

Kinder
12th June 2006, 22:20
pt css : inca sustin ca a fost usor in sensul ca nu a fost spectaculos asa cum se asteptau toti in special ca e prima data cand federer ajunge in finala la RG si ambitiile lui se preconiza sa fie mai mari, pt ca avea sansa sa fie atat de aproape de trofeul de grand slam care ii lipsea din palmares. nadal a castigat fara bataie de cap pe serviciul lui si fara complicatii si asta pt ca e un specialist al suprafetelor de zgura dar si pt ca asa cum ai remarcat si tu in disputele directe scorul e net favorabil lui nadal. din cate am inteles pe forum ai fost un jucator de tenis, si nu conteaza la ce competitii ai participat, pentru ca stim bine ca in trecut nu era sustinut poate deloc tenisul la noi in Romania, dar consider ca esti avizat intr-o buna masura sa recunosti ca tenisul e unul dintre sporturile in care meciurile se castiga numai cu un psihic care te ajuta in momentele-cheie.nu ma surprinde ca nadal din moment ce si-a asigurat acest avantaj psihologic in fata lui federer il va invinge poate chiar pe suprafetele lui favorite si ma refer in primul rand la turneele ce se vor disputa pe iarba, chiar mor de curiozitate daca nadal va evolua bine la wimblendon iar daca si va ajunge eventual in finala e o mare intrebare ce se va intampla pentru ca e turneul preferat de mare slam al lui federer fiind primul obtinut de el si nu m-as hazarda la pronostic in cazul asta. E stupid si modul in care federer castiga meciurile daca e sa urmarim si pozitiile in clasament ale adversarilor lui si asta pt ca la fel ca si in cazul lui cu nadal meciurile se castiga dinainte pe plan psihologic si nu pe teren. si federer a pierdut o gramada de puncte pe greseli nefortate in fata lui nadal in finala, puncte jucate ca un incepator , chiar pe asta m-am bazat cand am afirmat ca nadal va casitga „usor” acum depinde ce intelege fiecare prin acest „usor”, eu unul mi-am exprimat punctul de vedere. la fete e inutil sa mai amintesc cam ce scoruri inregistreaza pe traseu la grand slam-uri jucatoarele clasate in primele 10 in fata unora venite din calificari sau clasate undeva dupa locul 50, cam asa pana in optimi cand deja abia atunci incep adevaratele meciuri pt ele.Diferentele „valorice” din tenisul actual sint consecinta cresterii calitative a puterii creierului.Totusi cand am lansat acea idee contrar asteptarilor mele cel putin tu ai avut o reactie. oricum no ofense pt ca nu intentionez sa creez conflicte inutile. si pt ady einstein : declar ca nu sint fan nadal si nici federer, safin desi coleric ramane preferatul meu. Ai pus punctul pe „i” cu qestia ca nadal incepe sa semene cu hewitt in manifestari pe teren dar si prin privirea din ochii lui cand toti adversarii nu numai federer reusesc un punct frumos.pai daca e s-o urmarim pe sharapova zici ca isi pune la zid din priviri adversarele. Totusi e un sport si oricat nu imi place sa recunosc ca toate reactiile pe care le au uneori jucatorii pe teren sint qestii care ii motiveaza care ii tin mai implicati in meci.prefer fair-playul si poate nu o sa ma obisnuiesc cu ideea ca unii au intr-adevar o mentalitate de invingator „ construita „ in timp si fara de care nu ar rezista acolo sus.

Kinder
12th June 2006, 22:29
amelie e preferata mea. turneul de la australian open a fost tot ce imi doream : sa imi vad favorita obtinand un astfel de trofeu.ce sa mai ...nimic nu poate fi mai frumos pt un fan. nu stiu cat va mai rezista no.1 dar eu o sustin incontinuare si cred in talentul ei. Go Amelie!

Sorin Blaj
12th June 2006, 23:48
O stire interesanta de la Roland Garros:

A stiut cineva ca Roger Federer a pregatit finala cu Nadal, antrenandu-se cu juniorul roman Petru-Alexandru Luncanu, semifinalist in acest an la Roland Garros (a pierdut in fata slovacului Martin Klizan, castigatorul turneului de juniori ), jucator de mana stanga, cu toate ca el este in viata de zi cu zi dreptaci. Si mai mult ca Federer ia urat un parcurs cat mai bun la Wimbledon si chiar ia dat lui Petru numarul de telefon si adresa de mail?

Sursa: Stirile sportive de la TVR1.

Black Mamba
13th June 2006, 00:07
Interesant. :)

Apropos de Federer, toata lumea il lauda pentru ca e un tip modest, cu picioarele pe pamant. Duminica a fost fair play, a stiut sa piarda cu demnitate. :)

Sorin Blaj
13th June 2006, 00:29
Da, sunt de acord, in special declaratiile de la final, cu o singura exceptie: a solicitat verificarea unei mingi care se vedea ca e buna si de pe luna, dar probabil ca a fost o miscare tactica de a-l scoate din ritm pe Nadal si nimic mai mult.
Oricum, in lumina celor prezentate mai sus, pot sa spun ca acum imi este chiar simpatic.

Cristi
13th June 2006, 10:14
E ceva... Vik e un jucator bun. Sa nu uitam insa ca Razvan a castigat Wimbledon-ul la juniori... sa il vedem anul asta la seniori (daca nu o pica cu Federer in turul 1)