PDA

View Full Version : Dumitru Copil



delaparis
22nd December 2006, 21:21
"Hearts of Midlothian, Liverpool si Celtic Glasgow s-au luptat pentru a-l avea pe Dumitru Copil, un pusti de 16 ani din Arad, care pana la urma a ales sa evolueze in tricoul lui Celtic, dupa cum informeaza BBC. "

onlinesport


http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/stranieri/12221/un-pusti-din-romania-face-senzatie-in-fotbalul-britanic.htm

Un nou Keseru sau un adevarat Hagi ? :rolleyes:

Vadim
22nd December 2006, 21:32
Nu am auzit de el. De abia ce am citit si eu pe site. :)

delaparis
22nd December 2006, 21:43
Pai ma da si tu o privire din cand in cand pe onlinesport ... :happy
sunt informatii interesante :ok:

myke
22nd December 2006, 22:04
a facut parte din lotul luceafarul. oricum, nu e singurul in situatia asta. din cate stiu eu, mai sunt doi romani la atletico madrid si unul la sporting. si sunt considerate mari talente. viitorul suna bine din punctul asta de vedere.

carlo
23rd December 2006, 21:14
a facut parte din lotul luceafarul. oricum, nu e singurul in situatia asta. din cate stiu eu, mai sunt doi romani la atletico madrid si unul la sporting. si sunt considerate mari talente. viitorul suna bine din punctul asta de vedere.
Viitorul cui?Al nationalei Romaniei?Nu fii asa de sigur,daca aia de la federatiile din Spania si Portugalia le fac capul mare si le ofera cetatenia tu ce crezi ca vor face copiii astia?Vor spune:"Nu,eu visez sa joc candva la Piti!"?
Stii cat de repede ii convinge federatia germana (DFB) pe unul si altul veniti de prin toate colturile lumii sa joace in tricoul Germaniei?

Gontel
24th December 2006, 00:54
Normal ca o sa-l doara la pix de Piti si de nationala lui. Imediatii ofera nemtii sau mai stiu eu ce englezoi cetatenia si pac! l-au luat.

Mario Di Lazi
28th December 2006, 13:31
Juniorul Dumitru Copil, între Celtic și Hearts

Fostul component al echipei naționalei de juniori Under 17, Dumitru Copil, nu va semna un contract de joc cu gruparea scoțiană Celtic Glasgow, deoarece a primit o ofertă mai bună de la clubul Hearts of Midlothian.
Responsabilii CS Atletico Arad, la care mijlocașul în vârstă de 17 ani este legitimat, negociază în prezent cu oficialii grupării Heart of Midlothian, care au venit cu o ofertă mai bună decât cea de la clubul din Glasgow.
Dumitru Copil, care a dat probe de joc la Celtic Glasgow, Heart of Midlothian și FC Liverpool, urma să plece pe 3 ianuarie 2007 în Scoția, pentru a semna un contract de joc cu Celtic. "Nu mai plec la Celtic, acum negociez cu Heart, care au supralicitat, oferindu-mi aproximativ 1.000 de lire sterline pe lună", a declarat jucătorul.
sursa - prosport.ro

Sunchase
4th January 2007, 21:09
un Rapidist adevarat !

razwan_vs
5th January 2007, 11:27
Dumitru Copil a semnat cu formatia din prima liga scotiana Hearts, fiind comparat cu Gheorghe Hagi de tehnicianul britanicilor

Datenshi
5th January 2007, 11:45
Pai asta ne zise bre si gospodin jambo :).

*Coco*
5th January 2007, 12:14
Cine naiba ma e ma si asta ca acuma 1 luna nu auzise nimeni de el
Si e cam jmeker din cate am vazut si auzit l`am vazut la TV se respecta baiatu avea cercei in ambele urechi,pe la 10-12 ani am auzit ca era vopsit in cap
Astea jmekeri de mici nu prea au viitor
Acuma asta ca sa transferat unde sa transferat da de bani si o ia razna

jamboBG
5th January 2007, 14:23
Cine naiba ma e ma si asta ca acuma 1 luna nu auzise nimeni de el
Si e cam jmeker din cate am vazut si auzit l`am vazut la TV se respecta baiatu avea cercei in ambele urechi,pe la 10-12 ani am auzit ca era vopsit in cap
Astea jmekeri de mici nu prea au viitor
Acuma asta ca sa transferat unde sa transferat da de bani si o ia razna

Voi stiz ca bani sa punkt din futbal industria. Asta e! Copil e bun jucator. Jeu nu stiu kare e Hadji, care nu. Ma Copil e bun copil si asta e perspectiva. Jeu cred!

___________________________________
http://www.*******************.com/branny.html

jamboBG
9th January 2007, 18:59
[quote=jamboBG;1004407]Voi stiz ca bani sa punkt din futbal industria. Asta e! Copil e bun jucator. Jeu nu stiu kare e Hadji, care nu. Ma Copil e bun copil si asta e perspectiva. Jeu cred!

*******************************

:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

*Coco*
10th January 2007, 11:56
Bai jambo sa il stapaniti sanatosi:groggy:
Eu de Copil asta nu am auzit pana mai acum si sunt sigur ca nu o sa devina fotbalist mare:P
Ma mir ca nu a facut si la voi scandal cu contractul ca mai avem pe unu in Romania la Universitatea Craiova care face nazuri si nu vrea sa semneze prelungirea
Asa e cu talentele astea mici ...
Sau nascut vedete si mor sperante:D

PS.Sa ne anunti si pe noi cand o sa debuteze la Hearts:ok:

Toshiro
10th January 2007, 12:04
un Rapidist adevarat !Am mai citit asta si prin alte parti, pentru ca ar fi refuzat Steaua... Dar a refuzat si Rapidul. Pentru ca, si intr-un caz si in altul, stia ca nu va fi titular. Iar la Hearts s-a dus dupa banii patronului lituanian. Ca a refuzat Steaua si Rapid e una. Dar sa refuzi Liverpool...
Un rapidist adevarat...:happy


@ jamboBG
Ot kade si, be? Kak go poznavash tozi momche koito nie ne poznavame?

relansat
10th January 2007, 12:24
Apa de ploaie Dumitru asta; pb n`o sa mai auzim de el, decat dac`o fura ceva de p`acol`. :D

jamboBG
11th January 2007, 12:19
Am mai citit asta si prin alte parti, pentru ca ar fi refuzat Steaua... Dar a refuzat si Rapidul. Pentru ca, si intr-un caz si in altul, stia ca nu va fi titular. Iar la Hearts s-a dus dupa banii patronului lituanian. Ca a refuzat Steaua si Rapid e una. Dar sa refuzi Liverpool...
Un rapidist adevarat...:happy


@ jamboBG
Ot kade si, be? Kak go poznavash tozi momche koito nie ne poznavame?

Ot Sofia. Branimir Kostadinov is my brother and I know Copil from summer of 2006.



--------------------------------------------------------------------------------

"Celtic offered a contract which financially was better and it was the hardest thing Dumitru has had to do to tell Tommy Burns he would not be going to Celtic.

But something that was very important was that Dumitru feels he has an ally in the young Bulgarian player at Hearts, Branimir Kostadinov.

"Dumitru will be staying with him and he is someone he got on very well with the last time he was over and someone who will help him settle into a new country."

http://sport.scotsman.com/football.cfm?id=47512007

Toshiro
11th January 2007, 12:53
"Dumitru will be staying with him and he is someone he got on very well with the last time he was over and someone who will help him settle into a new country."Ima logika... Obache, spored mene, tozi Copil e samo dete i nishto ne razbira. Da imash takav shans, da igraesh za Liverpool...
Vijdam che govorish rumanski. Da ne si ot tezi vlasi?...

Datenshi
11th January 2007, 13:04
Toshiro, nu poti sa bagi si subtitrare?

Toshiro
11th January 2007, 13:28
De la 1 ianuarie, ambele limbi sunt oficiale in UE. Asa ca... poate te ajuta dl. Orban...:ok:

jamboBG
11th January 2007, 13:54
Ima logika... Obache, spored mene, tozi Copil e samo dete i nishto ne razbira. Da imash takav shans, da igraesh za Liverpool...
Vijdam che govorish rumanski. Da ne si ot tezi vlasi?...

Maika mi znae. I az ot neja malko. A ot Liverpool ne e imal predlojenie. Samo e bil tam na uspeshen test.

:ok:

Toshiro
11th January 2007, 13:56
Ako e bil uspeshen... znachi che imashe vazmozhnost...:mda:

jamboBG
11th January 2007, 13:56
De la 1 ianuarie, ambele limbi sunt oficiale in UE. Asa ca... poate te ajuta dl. Orban...:ok:

El vorbeste cu mine la limba bulgara...

:ok:

Gontel
11th January 2007, 13:57
vrem sa intelegem si noi ceva.

jamboBG
11th January 2007, 13:58
Ako e bil uspeshen... znachi che imashe vazmozhnost...:mda:

Samo hipoteza. Konkretno se vodeshe bitka mejdu Celic i Hearts. Minalata godina beshe sashtoto s brat mi. Njama spor, che Celtic e mnogo velik klub, no i njama spor, che ne mu puka za iunoshite. A v otbora na Hearts polovinata sa takiva i stava vapros za perspectiva. Inache i az sled CSKA sam za marsisaitzi.
:ok:


vrem sa intelegem si noi ceva.

No problem. Voi santec de la Steua eu dela CSKA. Fratimey...Si...ma scizic jeu nu stiu romanesti bine ma ncaleg ce va...:ok:

Datenshi
11th January 2007, 14:02
Se referea sa nu te iei dupa toshiro si sa vorbesti in romana sau engleza.

Toshiro
11th January 2007, 14:02
I az mislih che si fen na govedite...:happy

Bre, fratilor, am vrut si eu sa ma lamuresc cum de stie baiatu' atatea despre Copilu' nost' ajuns in kilt...


..sa vorbesti in romana sau engleza.De ce? Ai ceva cu fratii nostri europeni?:mda:

jamboBG
11th January 2007, 14:05
I az mislih che si fen na govedite...:happy

Bre, fratilor, am vrut si eu sa ma lamuresc cum de stie baiatu' atatea despre Copilu' nost' ajuns in kilt...

Jeu zuc ca de baiatu e muibine sa joke de Hearts ca are perspectiva. Liverool e ecipa mare, si Celtic. Ma Copil e cu pespectiva la Hearts. Asta e toate frati europeani la limba bulgara.. :ok:

http://www.jamboskickback.co.uk/showthread.php?t=27168

Datenshi
11th January 2007, 14:10
De ce? Ai ceva cu fratii nostri europeni?:mda:

Sa nu-mi zici ca tu stii limbile tuturor statelor din UE ca nu te cred. N-am nimic cu nimeni, tocmai de-asta vreau sa inteleaga toata lumea ce se discuta aici.
Daca tii neaparat sa-ti exersezi bulgara cu jambo exista pm. Referitor la faptul ca este atat de bine informat despre Copil, a explicat omul de la inceput.

Toshiro
11th January 2007, 14:15
Toate, nu, da' ma straduiesc. Si, oricum, decat sa folosesc romana aproximativa a multora (unii fac si poezii...), mai bine mai aflu si eu cate ceva despre fratii nostri scotieni. Europeni si ei...

jamboBG
11th January 2007, 14:16
Dumitru Copil:

http://www.kostadinov-football.com/copil.html


Toate, nu, da' ma straduiesc. Si, oricum, decat sa folosesc romana aproximativa a multora (unii fac si poezii...), mai bine mai aflu si eu cate ceva despre fratii nostri scotieni. Europeni si ei...

:bere: :bere: :bere:

Toshiro
11th January 2007, 14:20
Conform indicatiilor lui Penny:

Greetings, Jambo! And cheers... Although I'd rather have a pure grozdova... Domashna... Home-made, Penny, home-made...:yeah:

jamboBG
11th January 2007, 14:32
Conform indicatiilor lui Penny:

Greetings, Jambo! And cheers... Although I'd rather have a pure grozdova... Domashna... Home-made, Penny, home-made...:yeah:

This is thema for my father. He like little grozdova. Domashna.:ok:

Gontel
11th January 2007, 14:58
No problem. Voi santec de la Steua eu dela CSKA. Fratimey...Si...ma scizic jeu nu stiu romanesti bine ma ncaleg ce va...:ok:

Ole, ole! FORZA CSKA!!! :yeah:
Am glumit, nu sunt fan CSKA. :D

Kainsashiki
11th January 2007, 15:25
Toshiro, tu te intelegi mai bine pe forum cu persoanele din Bulgaria decat cu cele din Romania :D

cheers jambo

jamboBG
11th January 2007, 15:26
:bere:
Toshiro, tu te intelegi mai bine pe forum cu persoanele din Bulgaria decat cu cele din Romania :D

cheers jambo

STEELMAN
11th January 2007, 20:36
nu am citit nici un post de pana acum dar speranta a fost si lutu si cernat si m niculae si a ionescu etc.toti s-au stins incet incet sper ca acest pusti sa face exceptie

jamboBG
12th January 2007, 20:28
What is date March, 4? Big joke! Birthdays of two yang players!

04.03.1989 - Branimir Kostadinov - Bulgaria (Hearts)
04.03.1990 - Dumitru Copil - Romania (Hearts)

I can't belive...

:ok: :ok: :ok:

Mario Di Lazi
12th January 2007, 21:01
Este o rampa de lansare pentru cei 2 jucatori ... aceasta echipa

giovanni BV
13th January 2007, 23:47
Eu sper ca amandoi sa faca o partida buna , daca vor juca pentru Hearts maine , in jocul cu rivala ...CELTIC !!! Urmaritzi maine meciul Hearts - Celtic !!! Mi-ar place sa vad o surpriza aici !!!

Dennis
14th January 2007, 02:51
mishto...a ajuns la hearts. Dumitru asta e un prieten al celui mai bun prieten de-al meu. am stat la o bere cu el mai demult la arad. sper sa ajunga cat mai sus. :)

jamboBG
17th January 2007, 08:18
Polish striker Arkadiusz Klimek scored the only goal of the game on Tuesday as Hearts beat Livingston 1-0 in a bounce match at Almondvale. Former Livi player Cherif Toure Maman played as a trialist for Hearts in central midfield, while Romanian youngster Dumitru Copil came on as a second half substitute.

Team: Kurskis(McDonald 45); Kelly, Karapidis(Taylor 80), D Armstrong, Wallace; Visconte, Brellier(Jonsson 45), Maman, Mackle(Copil 45); Elliot(Mackle 85), Pospisil(Klimek 45).

Datenshi
17th January 2007, 13:01
Si, cum s-a miscat?

jamboBG
17th January 2007, 17:07
Si, cum s-a miscat?

Asta e toate1

Datenshi
17th January 2007, 17:59
jambo, n-am inteles. Did he play well?

jamboBG
17th January 2007, 20:54
jambo, n-am inteles. Did he play well?

This is full information, mate! My brother in this momment maked practise on another field. This is all from radio Forth (Forth1 and Forth2). This radio have two stations but with same sport news. Thay change of news evry around 12 hours.

Link: http://forth2.co.uk

Sport news: http://forth2.co.uk/Article.asp?id=16175

All big newapapers, including scottish here:

http://www.kostadinov-football.com

Toshiro
18th January 2007, 10:18
Toshiro, tu te intelegi mai bine pe forum cu persoanele din Bulgaria decat cu cele din Romania :DUNELE persoane din Romania...:evil:

jamboBG
19th January 2007, 14:52
Meanwhile, Tynecastle legend John Robertson believes Hearts have unearthed a tremendous talent in Romanian teenager Dumitru Copil.

The 16-year-old, who has been dubbed the new Gheorghe Hagi, played against Robertson's Livingston side in a bounce match earlier this week.

"Copil played against us and he looks a very good prospect indeed," said the former Hearts head coach. "He is about 5ft 10in or 5ft 11in and has a good build. He is very quick and one thing that is for sure - which you would normally worry about with a foreign kid - is he is not afraid to put his foot into a tackle.

"He was getting fired in against our lads and did well. There will be a language barrier there initially, but his basic footballing ability is not in doubt."

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/sport/football.html?in_article_id=429955&in_page_id=1779

jamboBG
16th February 2007, 21:25
http://www.picsbg.com/uploads/c64efb0c23.bmp (http://www.picsbg.com)

Dumitru (left) and Branimir in newspaper "Planet Hearts" today.

:bere:

kain
24th February 2007, 12:38
Dumitru Copil, pe mâini bune la Hearts

John Murray, boss-ul academiei de juniori a clubului Hearts, a afirmat că tânăra speranță a fotbalului românesc, Dumitru Copil, legitimat la sfârșitul anului trecut la gruparea scoțiană, se bucură de tratament preferențial în comparație cu ceilalți fotbaliști. În vârstă de 17 ani, arădeanul, care este deja comparat cu Gică Hagi, locuiește împreună cu un est-european, bulgarul Branimir Kostadinov, însă cei doi se află majoritatea timpului sub supravegherea unei persoane majore (da, am putea spune bonă, pentru că ambii sunt minori), pentru a se acomoda cât mai ușor cu putință.

Allan Preston, reprezentant al agenției care i-a parafat transferul lui Copil în Scoția, a afirmat că tânărul fotbalist se simte foarte bine alături de noua sa echipă. “Îi place mult aici. Clubul i-a pus la dispoziție un laptop pentru a putea păstra legătura cu părinții. E mulțumit și de camera în care locuiește iar orașul i-a plăcut în mod deosebit”, a declarat Preston, care a menționat că tânărul fotbalist a făcut progrese remarcabile la limba engleză. “Adaptarea sa aici nu este ușoară, însă îl are pe Branimir și cei doi se ajută reciproc. Chiar dacă nu vorbesc aceeași limbă, comunică în engleză. Branimir stătea la început ceva mai bine la acest capitol, însă Dumitru a făcut progrese”, a adăugat Preston. Dacă la început Copil abia scotea două vorbe, acum îi înjură în engleză printre dinți pe cei din staff-ul tehnic! Și nu oricum, ci cu accent scoțian. :ok:

kerosene
24th February 2007, 14:13
Chiar ma intrebam de ce nu a ales Celtic sau Liverpool ,dar se pare ca aici are un bun prieten in bulgarul Branimir.Bravo lui si sa speram ca va confirma asteptarile tuturor.

jamboBG
25th February 2007, 12:05
Chiar ma intrebam de ce nu a ales Celtic sau Liverpool ,dar se pare ca aici are un bun prieten in bulgarul Branimir.Bravo lui si sa speram ca va confirma asteptarile tuturor.



http://www.picsbg.com/uploads/5f7128243f.jpg (http://www.picsbg.com)

:ok:

jamboBG
4th March 2007, 19:41
The both guys today(04.03.2007) have birthday. Branimir - 18, Dumitru - 17!

:bere:

Mario Di Lazi
4th March 2007, 19:46
La Multi Ani :)

ronaldinho
5th March 2007, 08:44
loool, ca si ziua mea de altfel....mari oameni, mare caractere pe 4 martie :D

Celso
5th March 2007, 10:45
ca de altfel si a mea!:D ..LMA Copile si Branimire:D !

kain
5th March 2007, 15:04
La multi ani ! ;)

jamboBG
6th March 2007, 17:51
La multi ani ! ;)

La Multi ani si per voi!:ok:

jamboBG
15th July 2007, 21:05
Copil and Kostadinov goal (video):

http://www.kostadinov-football.com/branny_cloppenburg.html

http://www.picvalley.net/u/96/23797_817.JPG (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/96/23797_817.JPG)

resita
18th September 2007, 19:43
“Salutări la toată lumea! Sîmbătă a fost una dintre cele mai frumoase zile ale mele de cînd am venit în Scoția. Am jucat împotriva celor de la Glasgow Rangers, o echipă cu nume în fotbalul european. I-am bătut și cu formația de juniori și cu echipa mare. Eu am fost folosit la juniori. Am dat o pasă de gol și am reușit să-i învingem cu 3-1. Bucuria mea a fost cu atît mai mare cu cît am fost desemnat jucătorul-meciului, chiar dacă am jucat 30 de minute. A fost o adevărată sărbătoare la Hearts, pentru că și prima echipă i-a învins pe Rangers, cu 4-2.

Am doar 17 ani, dar vreau să ajung cît mai repede titular în echipa mare a lui Hearts. Prin evoluțiile de acolo, sper să fiu remarcat și de selecționerii echipelor naționale”

articol preluat de pe RT

jamboBG
18th September 2007, 21:31
“Salutări la toată lumea! Sîmbătă a fost una dintre cele mai frumoase zile ale mele de cînd am venit în Scoția. Am jucat împotriva celor de la Glasgow Rangers, o echipă cu nume în fotbalul european. I-am bătut și cu formația de juniori și cu echipa mare. Eu am fost folosit la juniori. Am dat o pasă de gol și am reușit să-i învingem cu 3-1. Bucuria mea a fost cu atît mai mare cu cît am fost desemnat jucătorul-meciului, chiar dacă am jucat 30 de minute. A fost o adevărată sărbătoare la Hearts, pentru că și prima echipă i-a învins pe Rangers, cu 4-2.

Am doar 17 ani, dar vreau să ajung cît mai repede titular în echipa mare a lui Hearts. Prin evoluțiile de acolo, sper să fiu remarcat și de selecționerii echipelor naționale”

articol preluat de pe RT

http://kingfootball.blog.bg/viewpost.php?id=111534

ducus
21st February 2008, 20:28
Hearts a fost invinsa de Celtic in deplasare cu 0-3. :(