PDA

View Full Version : programul da rabla si ia logan (printre altele)



NoErRoR
9th May 2005, 15:39
cautand si cautand pe net, tot nu m-am dumerit care si cum e treaba exacta, si aici ma refer cate masini sunt alocate pt marca dacia, cate locuri ar mai fi, unde ce si cum.
eu sunt din tm si daca ar fi cineva care si-a luat deja un logan in rate, sau e in curs de participare si asteapta ash fi foarte multumit daca ash primi niste informatii.
10x

Cainele
9th May 2005, 15:53
din cate stiu...se dau cam 12.000 de masini pe toata tzara....Dacia Logan ar fi can 25% din acestea....oricum cred eu ca acum e cam tarziu sa te mai inscrii in program

NoErRoR
9th May 2005, 16:04
da cred si eu. dar tocmai de aceea si intrebam. avand in vedere ca azi mi sa stricat din nou ceva la rabla, m-am cam enervat si am zis sa fac o investitie :) am sa sun unu dintre cei mai mari dealer dacia din tm, si voi intreba ce si cum. avand in vedere ca e un fost coleg, ce conduce firma acolo poate se mai rezolva ceva, ca doar traim in romania :)
avetzi o ideea cat e un full casco pt un logan?
din pacate sunt la job si nu pot pleca de aici ca, cred ca ash umbla pe la totzi acuma :)
10x again

Vadim
9th May 2005, 19:34
Au fost initial 4.000 de locuri pe tara pentru Logan, distribuite la cei 70 si ceva de dealeri. Luni, adica in prima zi de incepere a programului, toate masinile s-au dat intr-o ora. Au fost dealeri mari (cum ar fi Adras) care au avut si 300-400 de locuri, dar in general ceilalti au avut 60-70-80 de masini. Dupa aceea, pentru ca a fost foarte mare cererea, s-a mai suplimentat pentru Dacia cu inca 4.000 de masini. Iar nebunie. Numarul total de masini in programul de casare este de 15.000. Restul de 6.000 vor fi distribuite firmelor care vind masini straine, iar daca nu se vor epuiza in toama se vor oferi tot la Dacia. In mod sigur, acum la Dacia nu mai e nici un loc liber, sanse ai numai la producatorii straini: Renault, Maseratti, Porsche, VW etc.

NoErRoR
10th May 2005, 13:37
Am vorbit aseara cu fostul meu coleg ce are in timisoara una dintre cele mai mari auto-house-uri si mi-a confirmat exact ce ati spus si voi. intr-o ora a dat toate cele 110 masini care le avea pt programul respectiv. Oricum eu nu inteleg o chestie, e imposibil ca sa dai doar 300 de masini (dacia) pentru timisoara, unde totusi numaru de masini pe cap de locuitor este cel mai mare din tare, chiar mai mare decat in bucuresti.
astept un fax cu oferta renault, din cate mi-a spus este o reducere destul de mare in moment, adica 30 de mil pe rabla + 30 de mil cadou de la renault + o mie si ceva de euro discountul normal din oferta, cred ca iese cat un logan pana la urma, si totushi e renault, nu se compara.

Shogun
10th May 2005, 14:26
Nu este cum spui tu "30 de mil pe rabla + 30 de mil cadou de la renault + o mie si ceva de euro discountul normal din oferta". De fapt, cei 30 de mil cadou de la renault sunt discountul. Eu asa am inteles.

Din calculele mele, cel mai ieftin Sedan ar ajunge la 11.000 si ceva de euro, iar un Bicorp in jur 10.000. Am un var care lucreaza la Renault, mi-a recomandat cu caldura Logan, a spus ca "e aceeasi marie cu o alta palarie". Sunt la fel de bune, numai "cartonul" e altfel, iar costurile la Logan sunt mult mai mici: asigurari, piese de schimb etc.

radum
12th July 2006, 09:46
poate va ajuta siteul asta http://www.rabla.ro

Elphax
12th July 2006, 21:54
daca se calculeaza ca un renault e la pret de logan - atunci e un clio symbol, care e sub logan...

shean
13th July 2006, 15:23
eu zic ca e o chestie ff buna ,abia mai dispar rablele din Romania ca sunt prea multe,dar tot vor mai fi si rable sunt sigur de asta!voi nu?

corina.paducel
15th August 2006, 12:06
vreau sa-mi dau vechea dacie a parintilor pt.un logan.ce sa fac?

corina.paducel
15th August 2006, 12:06
as avea nevoie de un rasp.cat mai rapid

nigel
15th August 2006, 22:52
pentru Corina paducel - da-o repede daca ai facut experienta pe veche Dacie

dorian27
22nd August 2006, 20:22
eu zic ca e o chestie ff buna ,abia mai dispar rablele din Romania ca sunt prea multe,dar tot vor mai fi si rable sunt sigur de asta!voi nu?


Las ca dupa ce intram in UE venim cu rablele din vest..mai aratoase ce-i drept..dar tot rable!!

Stie cineva cine suporta cele 30 milioane de lei? Se dau din banii statului, adica ai contribuabilului????

pytzy
21st September 2006, 12:23
Se pare ca in programul 'rabla' de anul acesta sau facut niste nereguli si ca urmare Dacia a fost amendata si sau mai alocat vreo 4100 de masini dar la ceilalti producatori care erau inscrisi. Probleme cu dosarele depuse.

Elphax
1st February 2007, 15:18
Ministerul Mediului va aloca in acest an 49,5 milioane lei, pentru scoaterea din circulatie a 16.500 de autoturisme uzate.

Programul "rabla" prevede predarea spre casare a oricarui tip de autoturism mai vechi de 12 ani, in schimbul sumei de 30 de milioane de lei vechi, constituita ca avans pentru achizitionarea unei masini noi.

:yeah: