PDA

View Full Version : FC National se pregateste de final



miril
8th May 2005, 20:17
Conform ProTv, toti jucatorii lui FC National, cu exceptia lui Cr. Munteanu, platit de Dinamo si crescut de Farul, vor veni echipati de joc la finala Cupei. Inteligenta initiativa. Sper sa-i dea si curs. Hai Progresul!

Maximus
8th May 2005, 20:26
Ar fi cel mai frumos gest de protest :ok:

Bancaru
10th May 2005, 16:46
Mda... nu asa au gandit si cretinii de la Dinamo care a spus ca vor fi copii de mingii. Saracii, tot frustrati au ramas. Nu cred ca au realizat ca au mancat bataie cu 5-1. Nu e nimic. Vom fi noi copii de tusa maine.

miril
3rd October 2006, 20:22
Pentru ca in topic este vorba de Cupa, plus lenea de a mai deschide un altul, si, in plus, ar fi si sigura noastra modalitate de a acceda intr-o cupa europeana, imi permit sa postez candidatele care ne pot scoate definitiv din acesta cursa. Iata-le:

Rezultate din Cupa României

Astăzi s-au disputat ultimele partide din fazele inferioare ale Cupei României şi se cunosc echipele care vor da piept în şaisprezecimile de finală cu formaţiile din Liga I care intră direct în această fază a competiţiei, informează AMOS News.

FCM Bacău, FCM II Bacău, Farul II Constanţa, CS Otopeni, FC Caracal, Forex Braşov, Juventus Bucureşti, Gloria Buzăr, CSM Rm. Vâlcea, Poli II Timişoara, Unirea Alba Iulia, Corvinul Hunedoara, Someşul Satu Mare şi Universitatea Cluj sunt cele 14 formaţii calificate în şaisprezecimile de finală ale Cupa României.

Tragerea la sorţi pentru faza următoare a competiţiei are loc luni, 9 octombrie, de la ora 12, iar meciurile din şaisprezecimile de finală, faza a competiţiei în care participă şi echipele din Liga I, vor avea loc miercuri, 25 octombrie, de la ora 14.

Platanu
3rd October 2006, 22:38
Uau!Ma si miram de titlul threadului:"FC National se pregateste de finala".Mai bine zis,de.....final!
Revenind on topic,mi-ar place sa jucam cu Gloria Buzau,pentru ca am auzit ca aceasta echipa e in curs de desfiintare,si am avea mai multe sanse.
Alte echipe accesibile zic eu ca ar fi Bacau II,Poli II,Corvinul Hunedoara,Juventus Bucuresti,Somesul Satu-Mare si FC Caracal.Dar stau si ma gandesc:ce echipa mai e accesibila pentru noi in momentul asta?

Bancaru
4th October 2006, 10:59
Platanule, tu asta vrei? O echipa accesibila din divizia Z? Pai daca asta e dorinta noastra inseamna ca suntem deja retrogradati.

tchibos
4th October 2006, 11:02
.Mai bine zis,de.....final!


Tin sa va felicit pentru titlul ales. Da bine si face senzatie, doar ca Platanu a pus punctul pe "i" din pacate pentru voi.

Bancaru
4th October 2006, 11:08
Da. Tchibos, era vorba despre finala pe care trebuia sa o disputati cu noi. In fine... Poate nu e timpul pierdut. Daca Dorimel are curajul sa se duca la Arges in situatia lor inseamna ca nu e timpul pierdut. Cat avea Vasluiul anul trecut in final de tur? Doamneeeeeeeeeee, ce am ajuns sa intreb!!!!!

tchibos
4th October 2006, 11:15
Sper sa nu ajungeti ca Vaslui in turul trecut

ps: acum am vazut ca treadul e deschis de anul trecut... ce vremuri..

Bancaru
4th October 2006, 11:20
Chiar ca... Voi macar v-ati revenit.

georgemp
4th October 2006, 19:44
Gloria Buzau ar fi perfect!As putea sa ma duc si eu in deplasare fara sa iau absente

Platanu
4th October 2006, 21:13
Platanule, tu asta vrei? O echipa accesibila din divizia Z? Pai daca asta e dorinta noastra inseamna ca suntem deja retrogradati.Pai daca tot retrogradam,macar sa ajungem si noi in optimi,s-avem cu ce sa ne mandrim.

Bancaru
4th October 2006, 22:04
Retrogradati si sa ne mandrim cu nu stiu ce mare performanta cu Gloria Buzau? Asta imi aduce aminte de meciul de cupa de la Urziceni, pe vremea lui Zenga, ne zice Kra****z cu cine aveam onoarea atunci, cand a venit tot orasul, ca la urs. Le-a dat liber de la scoala elevilor sa vina la meci. Acum pe ei ii antreneaza Petrescu iar pe noi Duna. Nu ma refer la valoare, ca si acolo Petrescu a dovedit ceva cu Sportul, ci la sume.

miril
9th October 2006, 15:18
Finala editiei 2006/2007 a Cupei României se va disputa la Timisoara, conform Prosport, iar tragerea la sorti a 16-imilor Cupei României va avea loc miercuri, la ora 12:00, la Casa Fotbalului.

tchibos
9th October 2006, 15:22
asta e o gluma?

miril
9th October 2006, 15:37
Suntem oameni seriosi, Tchibos. Cred ca la ora asta stii cu cine vorbesti! Ca asa-i vorba! Citeste Prosport!

georgemp
9th October 2006, 16:10
Oricum,macar sa ajungem pana acolo si sa merg eu la Timisoara.Oricum decizia nu e corecta!!!

Finala Cupei Romaniei se va juca la Timisoara

Declaratia a fost facuta astazi de catre Ionut Lupescu, directorul general al FRF

Lupescu a adaugat: “Finala acestei editii se va juca la Timisoara. Cupa României este cupa tuturor echipelor din România, nu doar a celor din Bucuresti. Am încercat sa dam sanse tuturor echipelor, care se vor deplasa si în alte orase. Vom atribui finala mai multor orase, am început cu Timisoara. Sper sa avem stadioane bune si la Cluj, Brasov sau Piatra Neamt. Cupa României s-a jucat de cele mai multe ori la Bucuresti, dar nu este o regula. Daca va ajunge în finala Poli Timisoara? Pai si cei de la Timisoara sau Iasi puteau spune acelasi lucru daca finala se juca la Bucuresti si o echipa din Capitala ajungea în finala”.

Oficialul FRF a anunţat că valoarea totală a premiilor în această ediţie a Cupei României este de 231.000 de euro. “Premierea va începe din optimi, când fiecare câştigătoare de meci va primi 5.000 de euro, iar fiecare învinsă câte 2.500 de euro. Echipele învingătoare în sferturi vor primi câte 7.500 de euro, iar fiecare învinsă câte 4.000 de euro. Câştigătoarele de semifinale vor primi câte 10.000 de euro, iar învinsele - 5.000 de euro. Câştigătoarea trofeului va primi încă 77.500 de euro, astfel că va strânge în total 100.000 de euro, iar finalista va aduna 40.000 de euro”, a conchis Kaiserul.

FRF a semnat azi, la hotelul Hilton, un contract de parteneriat cu compania Timisoreana, pentru Cupa României. Contractul se va intinde pe durata a trei ani si se are in vedere sporirea interesului pentru aceasta competitie.

Sursa: sport 3 6 5

krapulax
9th October 2006, 17:32
de ce sa nu fie o decizie corecta, georges? e foarte bine asa. si linisteste-te, ca nu ajungem nici in sferturi.

Bancaru
9th October 2006, 20:44
Oricum...

krapulax
9th October 2006, 20:46
cu toate astea...

Bancaru
9th October 2006, 20:48
Voiam sa zic ca phiiiiiiiiiiiiiii.... Sa incetam a mai posta aici ca ne pregatim de final. Ultimul stinge lumina. Eu propun sa gasim un mod original de a muri. Dati idei. Georgetown? Nu! Marea crapelnita... o posibilitate.

georgemp
9th October 2006, 20:52
de ce sa nu fie o decizie corecta, georges? e foarte bine asa. si linisteste-te, ca nu ajungem nici in sferturi.
Daca ajunge Poli in finala?Ei joaca acasa,National in deplasare.Dadeam un exemplu...

krapulax
9th October 2006, 21:58
georgica, macar sa ajungem in finala. acolo jucam si fara ghete, in 8 oameni, si aia bolnavi de delirium tremens.
iar timisorenii nu pot zice si ei- 'daca ajungem in finala cu abatorul bucuresti. noi jucam in deplasare, ei acasa.... nu e corect!'

miril
10th October 2006, 16:28
16-imi Cupa Romaniei: urne, echipe, proceduri (Onlinesport)

Miercuri, de la ora 16,00, va avea loc la Casa Fotbalului tragerea la sorţi a meciurilor contând pentru "şaisprezecimile" de finală ale Cupei României, ediţia 2006-2007. Iata urnele si alte informatii utile. Tragerea la sorti este LIVE pe Onlinesport, miecuri de la ora 16:00.

La această fază participă cele 18 echipe din Liga I şi 14 echipe calificate în urma desfăşurării fazelor anterioare. Jocurile din cadrul "şaisprezecimilor" se stabilesc prin tragere la sorţi, echipele participante fiind repartizate astfel:

Urna A: echipele din Liga I clasate pe locurile 1-6 în campionatul ediţiei precedente, respectiv SC FC Steaua Bucureşti SA, SC FC Rapid SA Bucureşti, SC Dinamo 1948 SA Bucureşti, SCS CF CFR Rcomax Cluj SA, FC Naţional 2000 SA Bucureşti şi CS FC Farul Constanţa.

Urna B: celelalte 12 echipe din Liga I participante în campionatul ediţiei în curs, respectiv FC U Politehnica Timişoara & Invest SA, SC FC Oţelul SA Galaţi, SC FC Politehnica Iaşi SA, AS CF Gloria 1922 Bistriţa, SC FC 2005 SA Piteşti, CS Jiul Petroşani, SC Sporting Club SA Vaslui, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, SC FC Ceahlăul SA Piatra Neamţ, SC FC U Craiova SA, FCM UTA Arad şi AFC Unirea Valahorum Urziceni.

Urna C: cele 14 echipe din categorii inferioare calificate în urma fazelor precedente, respectiv FCM II Bacău, FCM Bacău, CS FC Farul II Constanţa, CS Otopeni, FC Caracal, CS Forex Braşov, SC Juventus Bucureşti, SC FC Gloria SA Buzău, CSM Râmnicu Vâlcea, FC U Politehnica Timişoara & Invest II SA, SC Corvinul 2005 Hunedoara SA, FCM Apulum SA Alba Iulia, SCS CF Municipal Universitatea Cluj SA şi CF Someşul Satu Mare 2002.

Se împerechează echipe din urna A cu echipe din urna C (6 jocuri) şi, în continuare, echipe din urna B cu echipe din urna C (8 jocuri). Cele 4 echipe rămase în urna B se împerechează între ele, echipele organizatoare fiind stabilite prin tragere la sorţi.

Jocurile sunt prevăzute a se disputa în zilele de 24 şi 25 octombrie a.c.. În funcţie de calendarul competiţional al Ligii I şi de programul de transmisii televizate, jocurile din Cupa României se desfăşoară în zilele de marţi sau miercuri la ore de începere care se stabilesc de FRF, în termen de 2 zile de la tragerea la sorţi, conform propunerilor făcute de societatea de televiziune care transmite meciurile.

miril
11th October 2006, 16:16
Am picat cu FCM Bacau, dar puteam sa cadem si mai rau, ca Steaua, cu Forex Brasov. In rest, Timisoreana si-a facut deja efectul!

georgemp
11th October 2006, 16:19
Unde se disputa meciul?In Bacau sau in Cotroceni?

miril
11th October 2006, 16:27
Daca am perceput bine, pe teren neutru, noi fiind organizatori. Acum sa-l vad pe Cursaru la treaba.

georgemp
11th October 2006, 16:36
2-1 goluri Cursaru

Bancaru
11th October 2006, 20:22
S-a intors Cursaru la Bacau?

Platanu
11th October 2006, 20:24
Zic eu ca am picat destul de bine,cu Bacaul.

Bancaru
11th October 2006, 20:25
Eu zic ca nu. Trebuia sa picam cu Clinceni ca sa nu avem emotii. Cand ai antrenor de divizia C, la C te poti astepta (?)

krapulax
11th October 2006, 20:26
eu zic ca am picat

apropo, unde om juca? buzau, focsani?

miril
11th October 2006, 20:57
Ah, Bancaru... CC-istule! Dai in Duna, dai in Progresul!

georgemp
11th October 2006, 21:11
Am intrebat pe cineva din cadrul clubului in seara asta si a zis ca el crede ca vom juca in zona Buzaului.Eu cred ca nu e bine ca am picat cu Bacau,parerea mea este ca ne vor pune probleme,sper sa ma insel!

Platanu
11th October 2006, 21:56
Ah, Bancaru... CC-istule! Dai in Duna, dai in Progresul!Vorba....C-ea,unde dai si unde crapa!

Platanu
11th October 2006, 21:57
Am intrebat pe cineva din cadrul clubului in seara asta si a zis ca el crede ca vom juca in zona Buzaului.Eu cred ca nu e bine ca am picat cu Bacau,parerea mea este ca ne vor pune probleme,sper sa ma insel!Sigur ca ne vor pune probleme,insa cred ca putem trece de ei.

georgemp
11th October 2006, 22:06
E un meci de genul: Daca il castigi erai obligat sa il castigi si daca il pierzi esti prost...

Bancaru
11th October 2006, 22:11
Platanu deja se indoieste. Crede, nu e sigur.

Platanu
11th October 2006, 22:46
Pai cred ca si tu te indoiesti,Bancarule.

Bancaru
12th October 2006, 10:20
Eu te asigur ca nu ma indoiesc. Sunt ferm convins ca nu trecem de Bacau. Si stii de ce? Oficial - nu ne intereseaza cupa; anul asta vrem titlul. Neoficial - nu avem coaie. Adica Duna nu are. Eu da.

miril
12th October 2006, 10:32
Bine ca ne-ai asigurat! Eram ingrijorati, desi marea ingrijoarare ne-o provoaca fudul(i)ul antrenor Duna.

Bancaru
12th October 2006, 10:37
V-am asigurat ca sa nu credeti ca ma refeream la mine cand am vorbit la persoana I plural. Defapt ma refer la ei. La ai nostri (ca brazii cu mucii pe piept).

Platanu
12th October 2006, 11:09
Eu te asigur ca nu ma indoiesc. Sunt ferm convins ca nu trecem de Bacau. Si stii de ce? Oficial - nu ne intereseaza cupa; anul asta vrem titlul. Neoficial - nu avem coaie. Adica Duna nu are. Eu da.Depinde ce titlu.De retrogradata,sau de campioana?

alamar
12th October 2006, 12:44
PESIMISTILOR! Batem...batem toba la Moldova.

Bancaru
12th October 2006, 14:18
Platanu, obiectivul reconfirmat zilele trecute este clasarea 1 - 6. Nu eu am zis.
Alamar, esti incurabil. Vreun pronostic realist pentru sfarsitul de campionat. Si nu ma refer la cine ia titlul, pentru ca stim, ci pe unde o sa fim noi, si nu ma refer la noi doi, ci la Duna si echipa pe care o antreneaza, si nu ma refer la o alta, in caz ca pleaca, ci la National, in caz ca ne vom mai numi National si nu Progresul, in caz ca vin investitorii aia anuntati de Iacov, etc....

miril
12th October 2006, 14:30
Sau...in caz de uregenta. Salvarea! Normal ca Platanul se-ndoieste, cat de cat, ca d'aia-i...platan! Senzatia mea este ca am intrat intr-o satre de lehamite si aici ma refer la echipa nu la noi. Sau poate de hibernare. Problema este ca inca este cald ca la sfarsitul verii. Asta-i soarta progresistului, mai putin vesel decat trist. Trist! Si aici ma refer la noi, progresistii. HAI PROGRESUL!

herculis
12th October 2006, 14:33
Se vedem citeva pronosticuri pentru final(a):

- Cu Duna, cu actualii jucatori, cu Iacov si noii investitori din Cipru/Hellas (adica tot el) : locul 15, cu noroc 14
- Fara Duna, celelate constante la fel: locul 8-10
- Fara Duna, cu Iacov si atragere de investori seriosi: aiasta nu se poate, Majestatilor!
- Fara Duna, Fara Iacov, fara Iorgulescu, Marculescu, Dragomir, Sandu etc, dar cu 1-2-3 investitori seriosi: finally locul 1!!!

Bancaru
12th October 2006, 14:35
Ma scuzi, dar nu ma pot stapani:
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha....
Banuiesc ca dormeai.

miril
12th October 2006, 14:37
...si...visai mumos! HAI PROGRESUL!

herculis
12th October 2006, 14:44
Nu, nu , era un cosmar. Ca nu mi-as putea inchipui echipa favorita pe primul loc. Pe urma.. la ce as mai visa?

alamar
12th October 2006, 14:53
Platanu, obiectivul reconfirmat zilele trecute este clasarea 1 - 6. Nu eu am zis.
Alamar, esti incurabil. Vreun pronostic realist pentru sfarsitul de campionat. Si nu ma refer la cine ia titlul, pentru ca stim, ci pe unde o sa fim noi, si nu ma refer la noi doi, ci la Duna si echipa pe care o antreneaza, si nu ma refer la o alta, in caz ca pleaca, ci la National, in caz ca ne vom mai numi National si nu Progresul, in caz ca vin investitorii aia anuntati de Iacov, etc....

In cazul in care nu se schimba nimic sau sa se schimbe, primesc, doar pe ici pe colo si anume in partile esentiale (antrenor, lot de jucatori, conducere), obiectivul este realizabil, adica locul 6 si poate inca o finala de cupa.
Si nu ma luati in seama, acum sunt optimist in legatura cu meciul de cupa, in campionat "soarta noastra fuse trista de'asta data". De fiecare data cand luam loc in tribuna din Cotroceni nu simteam teama indiferent de echipa cu care urma sa jucam, acum pur si simplu imi tremura piciorele iar pulsul creste la fiecare atac al adversarilor. Este o senzatie pe care nu am simtit-o pana acum si extrem de neplacuta. Cand vad ce joaca Progresul acum imi vine sa urlu de oftica. Pana mai anul trecut cred ca jucatori ca Burcea, Ilin, Ivan si mai sunt cativa de aceeasi teapa, nu aveau curajul sa treaca de poarta Cotrocenilor nici macar sa dea proba de joc, dar sa se mai gandeasca ca vor juca in primul 11 la F.C. National. Ce am fost si ce am ajuns...Dar nu trebuie sa dezarmam, o sa rasara iar soarele pe strada noastra.

Bancaru
12th October 2006, 15:32
Misto. Noroc ca mai e si Alamar cu noi. Adevarul e ca si mie imi tremura grisinele. Ce parere aveti de golul care se instaleaza in stomac? Eu si asta simt.

herculis
12th October 2006, 15:48
Scuze! Vorbim de clasarea pe locurile 1 - 6 ???
In ce campionat, la ce sport, in ce an, si la juniori sau la tineret???
Daca asa a gfost reconfimat obiectivul, imi aduce aminte de productia de 6,000 de kg la hectar!!

Bancaru
12th October 2006, 17:28
Gresesti, era de 8000 kg/ ha. Cine is aduce aminte de caricatura lui Mihai Stanescu cu ala care pompa aer si unfla productia la hectar. Si era de 8000. Si de atat aer cat a bagat in ea si-a luat zborul catre URSS. Eu il consider pe Stanescu genial. Albumul se cheama ACUM NU E MOMENTUL. (Ce n'est pas le moment - sper ca am scris bine; a aparut si in franceza, dar nu cred ca are acelasi farmec).

Platanu
13th October 2006, 11:39
Platanu, obiectivul reconfirmat zilele trecute este clasarea 1 - 6. Nu eu am zis.
Bravo lui Iacov,ca inca mai crede ca ne putem clasa pe 1-6.Acuma,mai ramane sa i se indeplineasca si dorinta.
Eu insa raman la ideea mea,aceea ca mai sus de locul 9(uau!) nu ne putem clasa.Om trai si om vedea.

Bancaru
13th October 2006, 13:51
Si eu raman la ideea ta. De la 9 in jos inseamna si loc retrogradabil. Unu e al nostru.

miril
13th October 2006, 20:58
FC National - FCM Bacau (Liga II) - stadionul Milcovul Sud din Focsani - marti, 24 octombrie, ora 14.00

Bancaru
14th October 2006, 11:25
Hai la Milcov cu grabire/ Sa-l sorbim dintr-o...

miril
24th October 2006, 21:13
I-a îngropat Cursaru! (Prosport)

DECISIV Fostul atacant al Bacaului a marcat golul care a adus calificarea bancarilor în optimile ded finala ale Cupei României

Cu Jean Vladoiu la primul meci ca antrenor pe banca lui FC National, echipa din Cotroceni a reusit sa treaca de Bacau dupa un meci în care au avut mari probleme în defenisva.

In primele zece minute, bacauanii nu au trecut de jumatatea terenului, bancarii dominându-si copios adversarul. La prima iesire mai periculoasa pe atac, bacauanii dau lovitura prin Alin Doltea care a profitat de somnolenta apararii bucurestenilor. Acesta a înscris cu calcâiul un gol de generic scotându-l din pepeni pe noul antrenor al bancarilor, Jean Vladoiu, care nu a mai luat loc pe banca suspinelor pâna la finalul partidei si a trai la intensitate maxima jocul. La 1-0 pentru bacauani, moldovenii au trecut pe lânga majorarea scorului, Bobi Verdes gresind de putin tinta dupa un sut violent din interiorul careului. Daca prima repriza a fost controlata în mare parte de elevii lui Cristi Popovici, nu acelasi lucru s-a întâmplat în cel de al doilea mitan, bancarii punând stapânire pe mijlocul terenului înca de la debut.

La numai sase minute de la reluare, Claudiu Dragan aduce linistea în sânul echipei sale dupa ce a trimis mingea în poarta cu capul din zece metri dupa o centrare perfecta a lui Florentin Dumitru de pe banda stânga. Nationalul a pus presiune pe apararea moldovenilor care nu a mai rezistat si a îngenuncheat pentru a doua oara la capul înselator al lui Catalin Cursaru care a vrut sa demonstreze ca nu degeaba acum trei ani cucerea titlul de golgeter al României. Ultimele cinci minute au fost infernale, bacauaniii avand trei ocazii mari cât roata carului. Sutul violent din lovitura libera a lui Isac este scos miraculos în corner de Stanev. Portarul bancarilor intervenind provindential si la sutul lui Verdes din sase metri cu numai trei minute inaintea fluierului final. Victorie de moral pentru gruaprea din Coreroceni, care vrea sa respire aerul performantei dupa venirea lui Jean Vladoiu.

miril
24th October 2006, 21:24
Declaratii dupa, din Prosport:

Vlădoiu: “A fost mai greu decât m-am asteptat"

“A fost mai greu decât m-am asteptat. Bacaul a dat o replica buna si ne-am impus datorita experientei”

Calificare meritata”

Patronul bancarilor, Constantin Iacov, era bucuros dupa calificarea echipei sale în optimile de finala ale Cupei. “Eu cred ca aceasta calificare este pe deplin meritata. Bacaul ne-a pus probleme, dar ma bucur ca am câstigat. Aveam mare nevoie de acest succes pentru ca ne-am cam saturat de esecuri. Sper ca venirea lui Jean Vladoiu a fost de bun augur. Sper sa o tinem tot asa”, a spus Iacov.

Universal
24th October 2006, 21:27
Succes Bancarilor :ok:
Oricum nu veti retrograda, aveti valoare mult mai mare decat cred unii:ok:

miril
24th October 2006, 21:40
Sa fii...Universal valabil!

miril
25th October 2006, 09:13
Romania Libera e cu Noi (nu si GSP-na...rushenia!)

Debut cu dreptul pentru Jean Vladoiu la FC National

Meciul de la Focsani din saisprezecimile Cupei Romaniei a reprezentat prima sansa pentru proaspatul antrenor al bancarilor, Jean Vladoiu, sa demonstreze ca Nationalul a incaput pe maini bune. Adversarul, FCM Bacau, ocupanta primului loc retrogradabil, al 15-lea in seria A a ligii a II-a, nu a avut de gand sa se predea usor, in ciuda problemelor din campionat. Bacauanii au inceput mai decisi si, la pauza, erau in avantaj. Reluarea reprizei secunde i-a gasit pe bancari cu toate liniile in jumatatea bacauanilor. Forcingul comandat de Vladoiu s-a concretizat imediat pe tabela, Claudiu Dragan marcand golul egalizator, iar fostul bacauan Cursaru golul calificarii Nationalului in optimile de finala ale Cupei Romaniei.
La final, noul tehnician al formatiei din Cotroceni era multumit de evolutia jucatorilor sai. "Meciurile de Cupa sunt intotdeauna extraordinare. Baietii s-au daruit exemplar si au reusit sa intoarca de la 0-1. Ne-am creat cinci sau sase ocazii mari de gol si puteam sa ne impunem si mai clar. Sigur ca ne dorim sa ajunem departe in Cupa Romaniei, fiindca este singura noastra sansa de a mai ajunge in cupele europene", a spus Vladoiu, care a completat: "Meciul cu Bacaul este deja istorie. Avem treaba in campionat, unde ne asteapta un meci greu la Arad in tentativa de a iesi din zona retrogradarii."

Un articol de Florin Ghita

Bancaru
25th October 2006, 10:23
Toata lumea e cu noi. Dar noi cu cine suntem? Va dati seama? Au reusit sa intoarca de la 0-1 desi jucau cu Spurs.

herculis
25th October 2006, 11:23
Vrei sa spui cu "galacticii" din Bacau

miril
25th October 2006, 11:27
Ba cu glocalii din Bacau.

Bancaru
25th October 2006, 11:32
Eu cred ca victoria face bine la moral, chiar la morala. Dar mai e mult pana departe. Ma uitam la pozele din prosport si il vedeam pe Vladoiu pe banca. Ma rog... Nu prea imi venea sa cred, dar nici nu vreau sa mai dau cu parul din prima. Asa m-am basicat si cu Olaroiu si iata ce antrenor e Olita. Sa nu exageram, ca Vladoiu nu e Olaroiu. Acum trebuie sa speram. Asta e speranta aia care nu vrea sa moara, inca.

miril
25th October 2006, 11:52
Are ceva, ce Duna al nostru nu are, char(l)isma. Bine dramuita, si uita asa nu mai moare speranta.

herculis
25th October 2006, 11:56
Este Olita un antrenor mare? Meciul cu englezii din semifinanle cupei UEFa, cind stateau 11 in poarta, imi da mari dubii. Este doar o echipa construiat de Zenga si pe care el a preluat-o.
Inca ma mai mir (recunosc, ca prostul) ce mina avea Iorgulescu la antrenori.

miril
25th October 2006, 12:02
Sa fim seriosi, Oli, Zenga, tot un...Gino! Oli-i peste Zenga, dar Zenga-i (cu mentalitate de) italian. Avanti, ragazzi!

herculis
25th October 2006, 12:08
Si peste toti Vladica Vladoiu :-))) The Revenge of the Si(c)kt!

Bancaru
25th October 2006, 12:16
Stie cineva ce echipa a aliniat si ce schimbari a facut?

miril
25th October 2006, 12:22
Nu. Am inteles ca Ivan a jucat fundas dreapta, Stanev portar, nigerianul la mijloc, in rest, in afara de marcatori... Sper ca astia micii sa ne faca o cronica, avand in vedere ca Geroge este mai tare ca...Ureche. Se aude?

Bancaru
25th October 2006, 14:02
Sunt curios ce schimbari a facut si cand. Cu Duna, iertata sa imi fie interventia, m-am cam lamurit. La 2-1 pentru Craiova el a schimbat un fundas lateral cu un alt fundas lateral desi cursul jocului, in opinia mea, nu o cerea. Rusu schimbat de Pana. Pai de ce? De ce a inceput acasa cu un singur varf?

georgemp
25th October 2006, 14:51
Last edit:Am facut rost de formula de start si schimbari. Stanev-Iancu-Burca-Altamir('46 Rusu)-Panc-Herea-Binawre('82 Ivan)Lincar-Fl Dumitru-Cl Dragan('71 Savu)-Cursaru.
Avand in vedere ca nu am prins prima repriza nu voi face la acest meci cronica,pentru ca ar insemna sa povestesc doar jumatate de meci,si nu ar iesi cum trebuie.;)

be@
25th October 2006, 23:37
Doamne, ma rog sa nu cada Nationalul cu Poli...
Cand are loc tragerea ? Stie cineva? Si urmatoarea etapa cum e ? Tur/retur?

georgemp
25th October 2006, 23:50
Cred ca va fi tot pe teren neutru.

miril
26th October 2006, 09:50
Optimile de finala ale competitiei sunt programate pentru 7 si 8 noiembrie. Din sferturi se va juca tur-retur.

miril
26th October 2006, 13:03
Programul Cupei României Timişoreana (GSP)

14 formaţii din Liga I şi doar două echipe din Liga a doua s-au calificat în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana la fotbal. Tragerea la sorţi pentru optimile de finală va avea loc luni, informează AMOS News.

Poate mai clar ca niciodată în ultimele sezoane, formaţiile din primul eşalon al fotbalului românesc s-au calificat aproape in corpoere în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana la fotbal.

Există doar două intruse din al doilea eşalon valoric, FC Caracal şi Apulum Alba Iulia, formaţii care au eliminat la lovituri de departajare pe Gloria Bistriţa şi, respectiv, FC Vaslui.

Cele 14 formaţii din Liga I calificate în optimi sunt Farul Constanţa, CFR Cluj, Unirea Urziceni, Pandurii Târgu Jiu, FC Naţional, Dinamo Bucureşti, FC Argeş, Universitatea Craiova, Oţelul Galaţi, Politehnica Timişoara, UTA Arad, Politehnica Iaşi, Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti.

Tragerea la sorţi a meciurilor din optimile de finală ale Cupei României Timişoreana la fotbal va avea loc luni, 30 octombrie, de la ora 13.00, şi va fi transmisă în direct de Antena 3, iar meciurile vor avec loc marţi, 7 noiembrie, şi miercuri, 8 noiembrie.

miril
30th October 2006, 12:54
Peste sapte minute ar trebui sa inceapa tragerea la sorti din Cupa Romaniei. Suntem in prima urna a tragerilor la sorti. Sa vedem cat ne poate avantaja acest lucru.

miril
30th October 2006, 13:13
FC National-FC Caracal. Deci, Ramnicu Valcea sau Pitesti.

georgemp
30th October 2006, 15:07
Trebuie sa ii batem!
3-0 Pentru noi!

Platanu
30th October 2006, 19:19
Am picat bine,zic eu.Ii putem bate lejer.

Platanu
30th October 2006, 20:06
Eu am pus un pariu cu George.
Eu am zis ca sferturile si semifinalele se joaca in sistem tur-retur,George crede ca se joaca doar semifinalele in sistem tur-retur.
Asadar,cine are dreptate?

Platanu
30th October 2006, 20:54
Regulamentul oficial al Cupei Romaniei:

10.1. OPTIMI DE FINALĂ:


echipa învingătoare: 5.000 Euro
echipa învinsă: 2.500 Euro
10.2. SFERTURI DE FINALĂ:
echipa învingătoare: 7.500 Euro
echipă învinsă: 4.000 Euro

10.3. SEMIFINALE ( TUR – RETUR ):

echipa învingătoare: 10.000 Euro
echipa învinsă: 5.000 Euro

10.4. FINALA:

echipa învingătoare: în total, 100.000 Euro (din care numai pentru finală 77.500 Euro);
echipa învinsă: în total, 40.000 Euro (din care numai pentru finală 17.500 Euro)



Asadar,mea culpa,George.Ai dreptate.Am avut impresia ca in aceasta editie se joaca si sferturile tur-retur.

miril
1st November 2006, 16:44
FC National - FC Caracal (D2)
Alexandria, stadion "Municipal", ora 13,00

georgemp
1st November 2006, 18:41
FC National - FC Caracal (D2)
Alexandria, stadion "Municipal", ora 13,00
S-a confirmat faptul ca vom juca la Alexandria!
Sper sa batem!Meci greu,ca astia sunt norocosi...

miril
5th November 2006, 21:45
FC National - FC Caracal - marti, 7 noiembrie, ora 13:00, stadionul Municipal (Alexandria)
Arbitri: Victor Berbecaru - Eduard Dumitrescu, Adrian Lungu - Teodor Craciunescu
Observatori: Adrian Ionescu, Nicolae Pantea

miril
6th November 2006, 08:53
Nationalul moare incet, dar sigur! Revine Jean Vladoiu? Averea


INEFICIENTI. Jucatorii din Parcul cu Platani l-au dezamagit pe noul lor antrenor, pierzand trei puncte importante in lupta pentru salvarea de la retrogradare.

10 puncte dupa 13 etape. Inconfort si o stare tensionata amplificata si de infrangerea de sambata seara cu Vasluiul antrenat de Hizo. Vladoiu rabufneste si da vina pe jucatori. Nu pe toti. Pe unii dintre ei! "Mi-e rusine de ce-am vazut. Imi venea sa
Jean Vladoiu ar putea reveni in teren

ma dezbrac sa intru eu pe teren. Unii fotbalisti n-au ce cauta aici. La acest nivel e nevoie de mult mai mult. Daca nu te implici total, esti gata", explica rosu in obraz Vladoiu la finalul partidei.
Mai rau pentru echipa lui e ca bleu-albastrii n-au jucat inca cu Steaua si Rapid. Si bineinteles un alt meci greu cu FC Arges, echipa aflata la randu-i intr-un pericol si mai mare, dar care de doua etape nu mai pierde. Interesant este ca si presedintele FRF, Mircea Sandu, a avut dupa jocul din Cotroceni aceeasi parere: "Mai bine se dezbraca Jean. L-am vazut nervos, dar nu putea castiga niciodata cu o asemenea maniera", isi explica Sandu infrangerea bancarilor.

Iacov pierde puterea

Situatia bancarilor se complica, seful CA pierzand procesul cu actionarii care au contestat cum s-a facut majorarea capitalului pe firma Terra Consulting, firma apartinand lui Constantin Iacov. Pierzand procesul, Iacov nu mai are puteri depline in club. El pierde prima parte a procesului si e foarte aproape sa o piarda si pe ultima, care i-ar aduce anularea responsabilitatilor la FC National.

Silviu Marculescu

Be@ atrage atentia: Luni, la ora 20:15 pe OTV, la Fanatik, vine Iacov. Cica or sa fie dezvaluiri... Fiti pe faza.

miril
6th November 2006, 08:57
Romania Libera scrie, probabil, cel mai obiectiv articol despre meci:

Vladoiu a fost lasat repetent de profesorul Hizo
In cadere libera de Florin Ghita

"Am ajuns sa ne scoatem ochii", glumea Viorel Hizo dupa victoria Vasluiului in Cotroceni in fata echipei fostului sau elev Jean Vladoiu. Charlie a zambit fortat, si-a pupat zgomotos profesorul si a plecat ingandurat spre vestiare. Echipa sa trece prin momente grele, amenintarea retrogradarii simtindu-se tot mai puternic printre platani.
Vladoiu a stat numai in picioare la primul meci acasa, contra unor contracandidati directi in lupta pentru evitarea "B"-ului. "Treziti-va odata!", le-a strigat de mai multe ori Vladoiu elevilor sai. Zadarnic. Nationalul a aratat ca o echipa obosita, incapabila sa construiasca o faza de poarta cu adevarat periculoasa. Cu o aparare nesigura, ce te poate imbolnavi de inima prin marcajul lejer pe care il face unui atacant in plina ascensiune precum vasluianul Viorel Frunza, cu improvizatia nereusita numita Panc, transformat din fundas in mijlocas, mai mult o piedica decat o rampa de lansare a atacurilor, cu un Florentin Dumitru ale carui centrari sunt tot mai stereotipe si mai usor de intuit de catre o formatie moldoveana cu o medie de inaltime peste cea a campionatului, Nationalul nu putea spera decat la o minune. Desi Ionut Savu, atacantul repatriat din Azerbaidjan, a tot incercat, aproape de unul singur, sa scoata ceva din meci, i-a fost imposibil in fata unei formatii vasluiene harnice, disciplinate, bine asezate tactic, care s-a agatat de fiecare minge sub biciul verbal al experimentatului Hizo.
"Mi-e rusine de jocul lamentabil pe care l-am facut. Daca pot sa inteleg o pasa gresita, nu pot sa pricep cum de le este frica sa faca o preluare. Dupa un asemenea joc, mi-e si rusine sa mai ies pe strada", si-a acuzat Vladoiu elevii. "Chiar nu ii inteleg pe jucatori. Cand stiu ca presedintele le-a promis bani frumosi, ei nu lupta indeajuns sa-i castige. Desi unii pun suflet, unii cine stie pe unde sunt peste doua ore", a continuat tehnicianul bancar.
Antrenorul moldovenilor, Viorel Hizo, era un om multumit la final. "Pentru noi este o gura de oxigen. Desi nu am avut sase jucatori importanti in echipa, cei care au intrat au dat dovada de caracter. Sunt convins ca FC National isi va reveni daca jucatorii vor prelua din rautatea lui Jean", a declarat Hizo.
Revenit dupa o mai lunga absenta in tribune la un meci de liga I, presedintele FRF, Mircea Sandu, nu vede decat o solutie pentru criza bancarilor: "La National cred ca Jean, saracul, trebuia sa intre ca sa marcheze, deoarece au fost confuzi in joc si nu si-au creat ocazii. Daca vor juca fara ambitie si daruire, va fi foarte greu sa reuseasca evitarea retrogradarii".

herculis
6th November 2006, 09:04
Nu este suficient sa stii cum sa tipi la jucatori. Asta nu te face un antrenor bun, ba dimpotriva.

Este Vladoiu antrenor? Eu ma indoiesc de asta. Iacov repeta cu el greseala facuta cu Duna. O echipa de stransura ca a noastra, prost pregatita de Duna, are nevoie de un antrenor cu experienta. Sunt convins ca Vladoiu ii injura pe jucatori in fata, iar jucatorii ii raspund pe la spate.

Cit priveste Iacov, experimentul lui la National sper sa se apropie de sfarsit. Am inteles, el este croitorasul cel viteaz care a vrut sa omoare 7 balauri dintr-o lovitura, iar in final s-a ales cu ....ciu-ciu.

Vin acum dupa alte luni si va intreb: ce a adus Iacov bun la National, in afara de asa-zisa independenta fata de Dragomir si dependenta fata de anumiti oameni din FRF? CE a construit el pentru echipa? Nada. El nu stie nimic despre fotbal, are vagi talente de manager, si si-a inchipuit ca va deveni un mare conducator de fotbal. Uite ca nu merge asa.

Repet, in unele aspecte are dreptate (fata de dragomir) dar asta nu-l face un bun conducator. Mai ales daca pierde procesul sper sa se inteleaga cu ceilalti actionari si sa aduca un presedinte de club profesionist, si un antrenor pe masura.

Altfel, cu echipa in B si fara suporteri, el va reusi ceea ce nu au reusit altii multi mai rai decat el: sa desfiinteze un vis frumos. Hai Progresul!!!!

Btw: poate ar fi nimerit sa schimbam titlul topiculi in "FC National se pregateste de final"

miril
6th November 2006, 10:11
Era vorba de prezenta in Cu...pa, finala de anul trecut si mi-a fost lene sa schimb titlul. Zici bine dar s-ar putea ca Vladoiu sa aibe un alt comprtament decat ni-l inchipuim noi. M-a facut sa reflectez faptul ca a renuntat la sanctionari, spunand ca sunt ineficace, mai ales ca lucru asta s-a facut deja, cu rezultate...nada. Deci, desi exploziv, trage concluzii corecte. In schimb lipsa lui de experienta...

herculis
6th November 2006, 10:42
Vladoiu este un tip sangvin (sau coleric?). Ii sare mustarul repede, pe urma analizeaza ce a spus. Iar Iacov i-a tinut hangul.

Eu de aceea am spus ca acesti baieti sunt amatori (antrenorii si Iacov). Mai au mult de invatat pina la a ajunge sa stie cum sa conduca (sau manipuleze) jucatorii in directia dorita. Sunt sigur ca deja cei mai buni dintre ei isi cauta echipe.

Si mai este o problema. Lipsa cronica de spectatori/suporteri. George scria de 250, inclusiv suporterii Vasluiului. Practic jucam 34 din 34 de meciuri in deplasare, adica fara ajutorul publicului, care aduce 10-20% in plus oricarei echipe.

Imi doresc sa fiu optimist, si sa vad lucrurile mai in roz, dar de simbata vad numai gri in fata ochilor!

miril
6th November 2006, 10:55
Ambii sunt tineri in bransa si se vede, in ciuda, cred eu, bunelor intentii. Pana si in asa zisa economie de piata (in sensul de targ) de la noi, trebuie sa admitem ca nu avem un loc, mai ales cand mai si capotam lamentabil cum s-a intamplat in acest tur de campionat. Eu cred ca ni se canta prohodul, mai ales ca, o impresie mai veche, se pare ca acest lucru este planuit de sus, vezi si cazul Sportului, pe de o parte si al "reinvierii" Timisoarei si Aradului, prin metoda resuscitarii...hibride. Si cum nimeni nu mai simte...progresist, viitorul este sumbru, vecin cu desfiintarea. Numai o implicare ferma si coerenta a BNR, indirect, printr-un proiect de revitalizare a Complexului, in mainile unui manager priceput si iubitor de fotbal, ne mai poate salva. Dar asa ceva nu cred ca este...pasibil, mai ales ca BNR-ul are lucruri mult mai importante, inclusiv integrarea in UE, decat cele cateva sute de suporteri ale Nationalului.

herculis
6th November 2006, 10:59
Exact asta este si parerea mea.
Don't cry for me.... Romania.

be@
6th November 2006, 23:07
Iacov pierde puterea

Situatia bancarilor se complica, seful CA pierzand procesul cu actionarii care au contestat cum s-a facut majorarea capitalului pe firma Terra Consulting, firma apartinand lui Constantin Iacov. Pierzand procesul, Iacov nu mai are puteri depline in club. El pierde prima parte a procesului si e foarte aproape sa o piarda si pe ultima, care i-ar aduce anularea responsabilitatilor la FC National.



V-am zis ca a pierdut procesul. Am auzit asta de la Dragomir, intro emisiune. Se pare ca il preocupa forte tare soarta noastra.

Stiti ce a zis in seara asta Iacov pe Otv? Ca lunar plateste BNR-ului 30.000 de dolari pentru stadion. :o:

georgemp
6th November 2006, 23:25
De ce ati schimbat numele topicului intr-unul asa de pesimist?
Unde mai vorbim de cupa romaniei?:P

miril
7th November 2006, 08:46
Mai este si recurs, Be@!

itku
7th November 2006, 09:24
Unde mai vorbim de cupa romaniei?:P
Lasa, George, ca peste cateva ore n-o sa mai avem de ce sa mai vorbim de Cupa Romaniei...

herculis
7th November 2006, 09:24
Daca invingem pe Steaua sau pe Dinamo, atunci putem schimba inapoi titul topicului.

Dar cred ca putem discuta si de cupa aici, ca intra tot in marele.. final.

Platanu
7th November 2006, 10:33
Aici vorbim despre "ducerea de rapa" a Nationalului.
Despre Cupa putem vorbi pe threadul "FC National in Cupa Romaniei".

miril
12th November 2006, 21:30
Da, asta este primul pas decisiv spre retrogradare si, probabil, spre desfiintare. Pacat ca trebuie sa sfarsim asa.

Zax
12th November 2006, 21:36
sportul e in aceasi situatie cu voi si nu s-a desfintat, sunteti cam pesimisti :mda:

Toshiro
12th November 2006, 21:36
Nu e prima infrangere la scor a Progresului, Mirile. Nu asta-i sfarsitul, nu te teme...
Discutam cu timp in urma despre acest Iacov si eram contrat destul de dur. Totusi, cred ca am dreptate. Tipul e un farseur... Sper ca meciul din aceasta seara sa deschida ochii multora. Tot ce au facut conducatorii Progresului in ultimii ani a fost sa-si umple buzunarele pe seama echipei si, implicit, a suporterilor. Cati vor mai ramane la anu'? Pacat!

krapulax
12th November 2006, 21:45
cumva trebuia sa sfarsim. si nu puteam sfarsi de pe locul 1. lasa, totul e sa nu ne inchida vadim sectiunea asta, sa mai schimbam si noi o vorba.

AxinTe
12th November 2006, 21:54
imi pare rau pentru voi.. ce pas mic este de la o sansa la titlu la o retrogradare :(

delaparis
12th November 2006, 22:05
cumva trebuia sa sfarsim. si nu puteam sfarsi de pe locul 1. lasa, totul e sa nu ne inchida vadim sectiunea asta, sa mai schimbam si noi o vorba.

ntz ntz ... terminati cu prostiile .... :)
Jucati cu Steaua deci e greu ... chiar daca multi contesta valoarea echipei .?..

Clubul National nu pleaca din liga I asta puteti fi siguri :ok:

Vine pauza de iarna si o sa vedem dupa :rolleyes:

miril
12th November 2006, 22:29
Gino a fost groparul nostru. Fara el Iacov nici nu ar fi existat. Eu stiu ce vorbesc, de desfiintare. Sportul are, de bine, de rau, un stadion de care-i sigur ca poate juca pe el, noi nu. Cat despre numarul de suporteri la care am ajuns...

be@
12th November 2006, 22:57
Hai, ma, terminati. Mai este un retur. Cate puncte sunt de locul 14? 6 ??? 7??? Ca nici nu m-am uitat. Se pot intampla multe.

georgemp
13th November 2006, 00:36
Da,se pot intampla,numai ca trebuie sa se vrea.
Eu voi fi alaturi de National si in divizia D pe ultimul camp din Bucuresti.
Nu imi ramane sa zic decat: Doamne ajuta!

miril
13th November 2006, 09:21
Avem un meci decisiv cu Argesul. Batem, mai stam de vorba, mai ales daca va da si ninsoarea ca sa se amane cele doua etape din retur programate in decembrie.

herculis
13th November 2006, 09:26
La ce varza suntem avem nevoie disperata de un time-out. Insa imi este teama ca meciul cu Argesul va fi cuiul final .....

Si mai sper sa nu-l mai vad pe Panc in prima echipa, macar citeva secole.

superchumbo
13th November 2006, 09:46
Va plangeti dupa ce jumate de echipa v-a vandut-o Iacov. El si-a castigat publicitatea, banii de pe unii jucatori, iar cu ce v-a ramas mai bun va pleca probabil la Rapid

E o minune ca Gino a tinut echipa 15 ani de zile, nu-l mai injurati ca el si-a facut treaba, chiar daca asta a insemnat sa-si traga partea leului la final din transferuri. Daca iacov tinea la echipa nu se plangea dupa 1-2 mil, ci baga de la el 3-4 . Dar atat timp cat a venit pe jaf, nu stiu ce e posibil. Numele si seriozitatea lui Gino au facut ca aici sa vina de-a lungul timpului jucatori de nationala si antrenori straini, pana in 2004 fiind singurul club care se putea mandri cu asta.

miril
13th November 2006, 09:55
Nu vreau sa spun decat ca, scuza-mi expresia, daca nu stii nu te exprima. Iacov a vandut doi jucatori, Gino a vandut, exact dupa un 5-1 cu Steaua, o jumatate de echipa, bagand si banii in buzunar, cu girul lui Mitica, printr-un off shore din Cipru, suma care ar fi trebuit folosita pentru a micsora datoriile facute tot de el, 4,5 milioane de euro, plus ca a facut jocurile unuia ca Netoiu si altor camatari de...fotbalisti, prin a accepta fotbalisti cu imprumut pe 6 luni-1 an. Concluzia, aparentele insala. Daca Gino nu si-ar fi vazut exclusiv de interesele lui, la ora asta nu-l aveam pe Iacov, aveam macar un titlu de camiponi si cel putin o Cupa a Romaniei din...cele cedate...granzilor: 1997, 2002 si 2003, o relatie solida cu BNR , sponsori seriosi si, sigur, si mai multi suporteri.

herculis
13th November 2006, 10:04
Asta cu Gino binefacatorul este o gargara. Au fost ani de zile in care Jino putea sa lucreze in sensul adevaratei reconstructii a clubului.

Tot ceea ce Jino a facut a fost sa-si foloseasca talentul indiscutabil pentru propriul interes. Iar la momentul potrivit, sa se dea inapoi un pas pentru ca cine trebuie sa castige.

Insa nici Iacov nu este sfant, nu, nici pe departe. Lipsit de experienta in fotbal, un om de afaceri de talie marunta, Iacov a crezut ca isi va crea un nume in ROmania urmand modelul lui Becali si Basescu (unul cu afacerile celalalt cu denuntarea coruptiei)

A crezut ca daca Becali a facut afaceri cu MAPN si BNR va face afaceri cu el. Si iata ca s-a inselat amarnic. Iacov nu are bani de investit in fotbal, asta este adevarul, si de aceea cirpeste ce poate si pe unde poate. Iar lupta lui cu Dragomir este un fiasco, practic fiind singurul care ciripeste in fata a 15 lupi.

Mai rau este ca nu exista solutie de iesire. De aceea Miril vorbeste de desfiintare.

Platanu
13th November 2006, 12:28
Suntem cu un picior in Liga II,si cu celalalt intre Liga I si Liga II.Adica 90 % suntem retrogradati.O victorie cu Argesul nu ar insemna salvarea de la retrogradare.
Dupa meciul de aseara,pot spune ca ne-am merita locul in Liga II.

miril
13th November 2006, 12:49
Nu despre asta era vorba, ci de a castiga timp.

alamar
13th November 2006, 13:10
Principalul vinovat este Iacov care şi-a supraestimat capacitatea si a crezut ca lucrurile vor merge la fel, cu schimbarea lotului si aducerea de jucători pentru reciclare. Ce nu a priceput el este ca nu orice deşeu se reciclează. Gunoiul menajer, de pilda, se arde. Plus faptul ca antrenorii şcoliţi la Corveciano au altă cultura fotbalistică. Cu Duna şi Vlădoiu nu poţi sa faci bici din rahat. Şi apropo de Vlădoiu, individul ăsta este de o nesimţire crasă. Adică dupa ce aşezi echipa anapoda in teren, cu Iancu fundaş stânga când el este mijlocaş dreapta, Panc în continuare in centru, Ninu fundaş dreapta când îl ai pe copilul ăla de Marcu pe postul ăsta, vii şi te plângi ca lotul este sub valoarea ta de antrenor, că jucatorii sunt nişte gloabe (de parcă el a fost mai breaz ca jucător), etc, etc...Vlădoiu este un *******. Mai bine rămânea Dună. Concluzia este una singură şi este tristă:
"Mes amis, c'est fini la comedie."

miril
13th November 2006, 13:14
Ai dreptate, in multe. Totusi, Marcu este accidentat.

alamar
13th November 2006, 13:23
Şi acum un fapt de necontestat, se cunoaşte lipsa lui Shroj din faţa aparării. Cum a putut idiotul ăsta de Iacov să piardă jucători ca Thwaite sau Shroj? Nu cred că dacă le punea cărămida de euroi pe masă iar fi refuzat. Dar asta ţine de trecut acum şi nu vreau să mai privesc înapoi cu mânie, tocmai acum când prezentul este...cum este, iar viitorul sumbru.

miril
13th November 2006, 13:28
Al, aici nu ai dreptate. Este evident ca aici Gino si Popescu au mers la doua capete. A plecat Gino, Popescu si-a facut de cap. Iacov o avea multe minusuri dar face contractele...contracte si plateste jucatorii la timp, ceea ce pe timpul lui Gino... eram la mana lui Netoiu si altii, platind peschesu in trofee pierdute la mustata, jucatori luati de alte echipe cand ti-era lumea mai draga, dupa ce-i...incalzeam noi, vezi numai cei doi Munteni, Rada, Mehmedovici, ca sa dau cateva exemple, etc, etc. Vina lui Iacov a fost ca s-a zgarcit si a mers pe antrenori de...doi lei si la propriu si la figurat. Cu Bergodi era pe locurile 4-8, undeva, cu lotul asta. Oricum, AFARA CU PANC! L-a scos din sarite si pe Stanev, unul din putinii care pun osul.

georgemp
13th November 2006, 14:39
Suntem cu un picior in Liga II,si cu celalalt intre Liga I si Liga II.Adica 90 % suntem retrogradati.O victorie cu Argesul nu ar insemna salvarea de la retrogradare.
Dupa meciul de aseara,pot spune ca ne-am merita locul in Liga II.
Abia in mai poti sa zici asta...

herculis
13th November 2006, 15:15
Oricum, AFARA CU PANC! L-a scos din sarite si pe Stanev, unul din putinii care pun osul.

Si AFARA CU VLADOIU, un experiment gresit si inutil.

miril
13th November 2006, 17:04
Numai amenzi la FC National (Onlinesport)

La sedinta au participat jucatorii si stafful lui FC National, alaturi de, Constantin Iacov si Jean Vladoiu.

Desi initial se anuntasera si unele demiteri, Iacov a declarat luni seara ca se vor aplica numai amenzi, dar drastice. Cuantumurile acestora vor fi anuntate marti.

Nemultumirea la FC National este maxima, dupa esecurile din ultima perioada, care au culminat cu un 0-6 contra Stelei, duminica seara, in etapa 15 a Ligii 1.

herculis
13th November 2006, 17:08
Concluzia: frectie la picior de lemn (adica al lui Panc)

Bancaru
13th November 2006, 17:09
Sau la falca lui Stanev. I-a dat ala o smetie...

miril
13th November 2006, 17:10
Eu zic ca-i bine asa, caci vine meciul decisiv cu Argesul si trebuie sa se concentreze cat de cat pentru pregatirea lui. Dupa aia, insa, ...(va fi prea tarziu).

Bancaru
13th November 2006, 17:11
Dupa etapa urmatoare, penultima, vom fi pe ultimul loc. De cand nu am mai fost acolo...

miril
13th November 2006, 17:16
Din 1993/94? Daca nu, din 1982.

herculis
13th November 2006, 17:18
La cum joaca baietii astia a lui Iacov, probabil ca banii sunt singurul lucru care-i poate stimula.

Insa Pinochio asta mic iar se umfla in pufuleti ca apoi sa anunte altceva. Mergem pe Ghencea sa invingem. Suntem eterni mai buni decit Vasluiul. Demiteri... ce cuvint maret. Dar pe cine putea demite? Pe sine poate.

Parca in 93 am terminat turul pe ultimul loc. Si acum am ajuns iar de rasul curcilor.

Bancaru
13th November 2006, 17:26
Asa am intrebat si eu, pe cine putea sa demita? Daca el si Vladoiu, mai ales Vladoiu iau parte la discutii ... Daca Vladoiu este factor de decizie, am *****-o. Am intrat intre ciocan si nicovala. Ciocanu e liga iar nicovala federatia. Daca il arunci pe Vladoiu strici relatia cu Lupescu si Prunea. ***** mare, ce sa mai. Pai nu era mai bine sa il aduca pe italianul ala, care se zicea ca ar veni. L-am vazut sambata pe Halagian la teve. Era observator la un meci. Parca era un bou. Pai nu ii sta mai bine pe marginea terenului si sa faca spume? De ce naiba nu il aduc pe asta? Eu zic ca murim cu Vladoiu de gat. Doar daca nu e el destul de "jentălmen" si sa plece. Cam greu.

herculis
13th November 2006, 17:33
Halagian este batran, m-am intilnit cu el pe strada ultima data cind am fost in Romania si m-am speriat, pare destul de decazut fizic. Dar glas inca mai are, si stie sa ceara cu el o groaza de bani, pe care mititelul croitoras viteaz nu cred ca este dispus sa-i plateasca.

Btw, cit este salariul de manager al lui Iacov? 7000 de euro? Daca ar renunta la el ar plati din asta aproape 50% din salariul unui antrenor cit de cit bun, nu parasute. Dar pe urma de unde bani de benzina la Mercedes?

krapulax
13th November 2006, 17:52
Dupa etapa urmatoare, penultima, vom fi pe ultimul loc. De cand nu am mai fost acolo...
ultima data la inceputul lui octombrie 1995. daca nu cumva chiar campionatul asta,

carlo
13th November 2006, 20:05
Numai amenzi la FC National (Onlinesport)

La sedinta au participat jucatorii si stafful lui FC National, alaturi de, Constantin Iacov si Jean Vladoiu.

Desi initial se anuntasera si unele demiteri, Iacov a declarat luni seara ca se vor aplica numai amenzi, dar drastice. Cuantumurile acestora vor fi anuntate marti.

Nemultumirea la FC National este maxima, dupa esecurile din ultima perioada, care au culminat cu un 0-6 contra Stelei, duminica seara, in etapa 15 a Ligii 1.
Eu cred ca amenzile trebuiau date mai devreme,dupa Craiova sau cel tarziu dupa Vaslui!

Bancaru
13th November 2006, 20:05
Ne-am salvat atunci?

miril
13th November 2006, 20:40
Am terminat pe...doi!

krapulax
13th November 2006, 22:14
Iacov: "FC National nu va retrograda"
Vom ramane in Liga I fara sa facem blaturi, cu aceeasi jucatori si cateva achizitii din iarna. Vladoiu nu e de vina, pentru ca face o treaba buna.

when i say a word....

miril
14th November 2006, 09:05
Este greu sa tot schimbi. Greseala cea mare s-a produs cand am pornit in pregatirea sezonului cu Duna. Ar trebui sa aduca macar un supervizor cu experienta, gen Halagian, care sa-i ajute pe antrenori, plus o pregatire de iarna ca lumea si avem ceva sanse, cu conditia sa batem Argesul si Gloria, daca campionatul se incheie in decembrie.

raja_bell
14th November 2006, 09:28
mirilinho, tu pe armean ti-l doresti? zau, ala e un demodat cum rar mai gasesti ...

miril
14th November 2006, 10:08
Absolut deloc, am scris deja in alta parte, dar am zis gen Halagian si nu m-am referit la om ci la experienta. Daca mi-as dori mi l-as dori pe unul ca Landi sau Bergodi.

krapulax
18th November 2006, 08:20
de la 'nici nu se pune problema retrogradarii' la 'nu avem cum sa evitam retrogradarea' drumul lui cearlii a fost doar de circa o luna.
iata si linia de clasament din cel mai negru sezon, 87-88
18.Progresul Bucureşti 34 5 4 25 25-61 14
5 victorii totusi!?!

be@
18th November 2006, 10:41
Iacov:"Va fi greu sa evitam retrogradarea"

Presedintele clubului FC National, Constantin Iacov a declarat la finalul partidei de aseara, ca sansele echipei sale de a avita retrogradarea au scazut considerabil.



"Speram mult de la aceasta partida, dar din pacate am irosit o sansa deosebita de a ne reveni. La cum jucam va fi greu sa evitam retrogradarea . Sper ca iarna sa ne aduca pe drumul cel bun", a declarat Iacov, dezamgit de proprii jucatori.

Aceeasi stare de spirit il cuprindea si pe antrenorul Jean Vladoiu."Am asteptat mult de la acest meci, speram sa fie un nou inceput. Sunt total dezamagit de ceea ce s-a intamplat azi", a precizat fostul international roman.

Dupa 16 etape, FC National ocupa penultimul loc in clasament si ar putea deveni "lanterna rosie" a Ligii I, daca Jiul va invinge maine pe FC Vaslui.

georgemp
18th November 2006, 12:14
Lasati...si in B se joaca fotbal.
Pana atunci mai e insa un retur de jucat si se pot intampla multe.
Aseara crainicul era pus pe glume si inaintea meciului si la pauza,cand l-a "invitat" pe Nastase

Platanu
18th November 2006, 12:42
Da,o comicareala de prost gust,care nu-si avea locul pe stadionul nostru.
E adevarat,si in Liga II se joaca fotbal,insa mi-e teama ca nu prea vom avea cu ce sa jucam,pentru ca majoritatea "vedetelor",gen Cursaru,Dumitru,Linkar,Herea vor pleca,si vom ajunge sa jucam in Liga secunda numai cu juniorii.

miril
18th November 2006, 13:25
...si fara stadion.

georgemp
18th November 2006, 13:50
Asta e problema mea cea mai mare...
Daca cadem in B sa nu ramanem fara stadion.:(,sau sa ne desfintam:(.

krapulax
18th November 2006, 14:46
si a mea. probabil ca si a lui, si a ei....

carlo
18th November 2006, 23:10
Asta e problema mea cea mai mare...
Daca cadem in B sa nu ramanem fara stadion.:(,sau sa ne desfintam:(.
Pai asta este intentia conului Iacov:echipa de desfiinteaza,el "rade" tot ce apartine de club si construieste centru comercial cu parcare subterana!Este o afacere mai rentabila,nu?

krapulax
18th November 2006, 23:30
elementar, prieteni, elementar. nu stiu daca numaidecat iacov. el e boul trimis la inaintare. o sa-i deie si lui un loc de parcare mai in faţă şi un birou nu chiar la ultimul etaj, şi mai ferit de vântu, aşa

herculis
20th November 2006, 09:33
Nu cred ca acesta este scenariul. Fara National Iacov nu mai are nicio legatura cu Complexul, asa ca el nu are interes sa desfiinteze echipa.

Situatia actuala se datoreaza numai faptului ca este un increzut, prost manager, fara mari resurse financiare, si pe deasupra se crede cel mai tare din...parcare. Tipic romaneste!

Sansa lui de a face bani era sa se dezvolte in Cotroceni. Pentru ca din restul afacerilor, dupa cum singur a declarat, s-a retras.

Platanu
26th November 2006, 21:07
Nationalul a mai facut un pas asta seara spre final!

Bine,era de asteptat sa luam bataie,insa maniera in care am luat-o arata clar faptul ca nu ne meritam locul in Liga I.Parca erau o adunatura de jucatori de pe la echipe din Liga III,care se straduiau saracii sa lege doua pase consecutive.Cu mici exceptii,acestea fiind Herea,Savu si Burca.Pe Nae nu il consider vinovat de inscrierea celor doua goluri.In rest,brazilianul ala e "cel mai paralel",daca imi permiteti agramaticalismul,cu fotbalul,primul gol fiind luat din cauza lui,ca nu l-a marcat cum trebuia pe Moldovan,plus celelalte situatii in care a aratat paralelismul sau fata de fotbal din plin.

Asadar,sa ne bucuram ca am luat doar doua goluri (ca daca se fortau rapidistii,iesea un scor mult mai mare),si sa ne bucuram de clipele petrecute in Liga I.

herculis
27th November 2006, 10:09
Mda, nu stiu daca ar mai fi ceva de adaugat. Am vazut ca Liviu Ciobotariu este acum antrenor principal (?!?)

Platanu
27th November 2006, 10:29
Din cate stiu eu e doar interimar.

Bancaru
27th November 2006, 10:36
Eu zic ca e interimar ... permanent. Pana l-o schimba Ghindeanu. Iar dupa 5 etape, Ghindeanu cel Dezamagit(or), va fi inlocuit cu Herea. Care nici el nu va sta mult, pentru ca va pleca cu un contract baban la Poli. Si uite asa Ciprian Stanciu va retrograda cu National. Sa speram ca acesti tineri, dar promitatori, antrenori vor face inca 10 puncte in liga 1, pentru ca in retur avem meciuri mai grele acasa - Poli, Steaua, Rapid, Cluj. 12 puncte pierdute, plus minus ... cacalau la adevar. Adevarul e ca Panduru are dreptate. De *****.

herculis
27th November 2006, 13:39
Panduru si Vladoiu ar trebui sa antreneze impreuna: co-antrenorat. Sa vedem care dintre cei doi are gura mai spurcata.

Cat priveste alternative de antrenori, eu insist sa promovam magazionerul,sau pe Ionica maseurul, care au o stiinta a utilizarii mingiilor de fotbal clar superioara multora dintre baietii nostrii.

Bancaru
27th November 2006, 15:00
Care maseur? A plecat la Cluj de cand a venit Bergodi. La ei... Am putea sa il luam pe povestasul ala care a fost amendat ca a zis ce nu trebuie la megafon. Poate ne zice Kra****z, care a fost la meci, ce naiba a zis ala de i-au dat amenda.
Eu v-am zis ca s-ar putea sa vina Iacov antrenor. Nu m-ar mira. Nu stiu ce i-a zis lui Ciobi, dupa ce a spionat la meciul cu Mlada, dar nu i-a zis bine. Sau te pomeni ca el i-a zis de la pauza in colo, cand au jucat mai bine.
DE CATEVA ZILE MIRIL TACE. DE CE?

herculis
27th November 2006, 15:08
Hahah, a plecat cu maseur cu tot. Vai de f...l nostru.
Ai dreptate in ceea ce-l priveste pe Miril. Sper sa ne raspunda chiar el!

miril
27th November 2006, 16:11
Mah, se pare ca-mi simtiti...lipsa! N-o sa va vina sa credeti, dar am...treaba la servici. Ce treaba? Treaba...mea!!! Vad ca se negociaza la sange cu... Netoiu, caci nimic nu...scurge sau...ce zeama o fi!

herculis
27th November 2006, 16:34
Pai in primul rind suntem in silenzio stampa, ca sa lasam baietii sa se concentreze.
Si in al doilea rand, se negociaza la... zeama. Cine ia secretara, cine primeste faxul de la intrare. Cine plateste apa la dusuri, etc, etc

Fara gluma acum: eu nu il vad pe Iacov acceptand pe un tert la conducere. Il Magnifico Pinnochio nu cred ca este bun la sporturi de echipa. Mai curand cred ca el isi pregateste iesirea.

Nu vi se pare ca Iacov a deventi suspect de tacut in ultimele zile? Precum Miril, dar oare Iacov ce treaba o avea ???? :drak:

miril
27th November 2006, 16:44
Solist, in toata, ma rog, splendoarea lui. Vorba aia, treaba, treaba dar s-o stim si noi, Co-Nasule!

herculis
27th November 2006, 17:01
O sa vedeti cum peste citeva zile o sa rasara cu iepurele din palarie, si o sa ne trezim cu Netoiu in geam :-))

miril
27th November 2006, 17:14
...pe post de cucuvea! Piei, Satana! Domane, iarta-ma!

herculis
27th November 2006, 17:17
ptiu, ptiu, ptiu....

Acum, revenind la cele pamantesti. No news, good news. Prefer aceste infrangeri la limita si lipsa de declaratii, unor infrangeri catrastrofale si declaratii umflate cu pompa.

Azi am studiat pentru citeva minute Seria 1 a Ligii a 2-a. Pai daca ajungem acolo nu ne va fi usor, pe bune!!!

edyfcn
27th November 2006, 19:27
totusi .. speranta moare ultima ... cine stie c s intampla in iarna .. s`au vazut altele si mai surprinzatoare .. dc v`ati resemnat q totii ?

Platanu
27th November 2006, 22:03
Edy,noi tot am sperat ca ne vom reveni,am zis la inceput "Hai ca nu se cunosc jucatorii intre ei","Hai ca e la inceput",dup-aia am zis,"Hai ca mai avem timp sa ne revenim",dup-aia am zis "Jos cu Duna!".Si fac o paranteza: dupa plecarea lui Duna trebuia adus un antrenor gen Munteanu,sa imprime alt spirit,sa le induca jucatorilor alta atmosfera.Dar noi ce-am facut?L-am adus pe prapaditul asta de Vladoiu,care dupa nici o luna s-a imbolnavit de nervi si a lasat echipa.
De-asta suntem resemnati,ca e clar ca la anul jucam la matineu.

Bancaru
27th November 2006, 22:18
Eu v-am zis varianta.

herculis
28th November 2006, 09:04
Daca nu se schimba ceva sa fim multumiti daca incepem in Seria a 2-a fara penalizare. Echipa pare fara orizont (si n poate nici nu au noroc).
Asa cum scria si Platanu, cu Vladoiu am pasit din rau in mai rau. Iar Ciobi saracul, ce vina are el in toata afacerea asta.

O corectie totusi, pentru a respecta adevarul istoric: Vladoiu era bolnav de nervi, nu s-a inmbolnavit la noi :-))

Bancaru
28th November 2006, 12:03
La noi s-a acutizat.