PDA

View Full Version : 2Pac-Legenda rapului



LUCKY_AMARU
20th December 2006, 12:06
Ptr fanii celui mai tare rapper , si nu doar ptr acestia........,as dori sa vad un top 10 al melodiilor sale in viziunea voastra....si daca 10 sunt multe...desi nnu cred atunci top 5 ptr cei nu prea ascultatori de 2pac sau de rap.......topul 10 al meu:
1.Life Goes On
2.Dear Mamma
3.Unconditional Love

4.California Love
5.Me Against the world
6.All eyez on me
7..I Ain't mad at cha
8.Baby don't cry
9.Keep ya head up
10.Hit'em Up

YoYoyOi
20th December 2006, 12:50
:D ma mai gindesc:P

Poate facem si un poll pe subiect, cu variante multiple de vot....

r0bby
20th December 2006, 19:26
Eu consider ca cea mai tare melodie al lui 2pac este Dear Mamma...nu prea ascult melodiile lui 2pac insa pot spune printre putinele melodii care le am sau le am auzit ca este cel mai bun rapper!

r0bby
20th December 2006, 21:19
Am redenumit acest thread in 2Pac-Legenda rapului ..in acest thread vom discuta despre viata lui 2pac si piesele realizate,vom comenta..

In memory of one of the best rappers

r0bby
20th December 2006, 21:38
O scurta biografie!

Tupac Shakur s-a nascut in Lesane Parish Crooks din Brooklyn, NY in 1971. De pe cand inca era un mic copil , mama sa i-a schmibat numele in Tupac Amaru dupa o profetie Incasa(indiana) , "Tupac Amaru", insemnand "Sarpele alunecos si stralucitor". "Shakur" inseamna "Multumitori lui Dumnezeu" in araba.

Inca din copilarie , toata lumea ii spunea "Printul negru" . Din cauza comportamentului neadecvat a trebuit sa citeasca o editite intraga din "The New York Times". Cand avea numai 2 ani , sora sa ,Sekyiwa, s-a nascut. Tatal acestui copil , Mutulu, era un membru al gastii BlackPanther care , cu cateva luni inainte de nasterea sa a fost condamnat la 60 de ani de puscarie pentru un jaf armat fatal .

Cu Mutulu plecat , familia a experimentat vremuri grele . Oriunde s-ar fi mutat - Bronx, Harlem, adaposturi - Tupac nu se simtea in largul lui . "Imi aduc aminte cum plangeam tot timpul.Problema majora cu care am crescut a fost ca nu ma puteam acomoda .Deoarece eu eram de peste tot , nu am avut prieteni cu care sa cresc impreuna."


Pana la varsta de 12 ani , Tupac isi descoperise dragostea pentru actorie , poezie si compunerea de cantece de dragoste . Cu Tupac doar un tanar adolescent , familia sa s-a mutat in� Baltimore , MD, unde a urmat cursurile scolii "The Baltimore School for the Performing Arts"(Scoala de arte din Baltimore) unde a studiat actorie si balet. La aceasta scoala Tupac a lasat o aminitire foarte placuta profesorilor si arata un potential inimaginabil. Din pacate , Tupac nu a avut posibilitatea sa continue antrenamentele.S-a mutat in Oakland, California impreuna cu restul familiei sale . Atunci Tupac a inceput , asa cum chiar el spunea , "sa umble cu cine nu trebuia".

la varsta de 15 ani a cazut in vrejele hip-hop-ului; a inceput sa scrie versuri , sa umble cu un pumnal dupa el , si sa isi marcheze teritoriul in New York cu orice conditie. Oamenii din micile orase incepusera sa prinda frica de reputatia Marelui New York(Big Apple);Tupac se autointitula MC New York si facea lumea sa creada ca este un dur.


Pana la varsta de 20 de ani , Tupac fusese deja arestat de 8 ori , chiar petrecand 8 luni in inchisoare dupa ce fusese condamnat pentru abuz sexual.Pe langa acestea , el era si subiectul a doua procese de omor , dintre care in unul din ele era vorba despre moartea unui copil de 6 ani , care fusese prins intr-un schimb de focuri intre banda lui Shakur si o grupare rivala.

Nefiind tras in spate de lipsa sa formala de educatie , Tupac s-a alaturat grupului rap Digital Underground ca dansator. Nu cu mult timp pana ce trupa a atins un succes extraordinar , Tupac isi lansase deja propriul album de debut , "2Pacalypse Now", care a fost de un succes inimaginabil. Hit-ul "Brenda's Got A Baby" i-a propulsat cariera lui Tupac ca pe o racheta. Talentul sau imens i-a adus si un rol in drama "Juice". Tupac in curand si-a lansat si cel de-al doilea album "Strictly for my N.I.G.G.A.Z.," , album care a avut un succes chiar mai mare decat primul , si care a introdus muzica lui Tupac in topurile pop.

In noimebrie 1994 el a fost impuscat de 5 ori in timpul unui jaf , in care hotii i-au furat bijuterii in valoare de 40,000 de dolari . Shakur si-a revenit miraculos pentru a produce cele mai impresionante succese artistice , acestea incluzand albumul sau din 1995 , "Me Against the World".

Punctul culminant al caierei lui Tupac a fost cand a aparut in filmul "Poetic Justice" alaturi de Janet Jackson. Rolul a facut din Tupac un nume celebru si a aratat lumii intregi ca muzica nu este neaparat atributul #1 al sau. In culmea unui rol in filmul "Above the Rim" si unui album premiat cu platina , "Me against the world," cariera ascendenta a lui Tupac a fost curmata.El a fost acuzat de hartuirea sexuala a unei femei pe care a cunoscuta la un club de noapte .Cu cateva ore inainte ca Tupac sa fie gasit vinovat el a fost atacat cu arme si jefuit de niste oameni ale caror intentii si motive inca nu sunt clare.in cele din urma , Tupac a fost eliberat contra unei cautiuni de peste 1 milion de dolari. Dupa eliberarea sa , Tupac a raspuns criticilor prin lansarea celui mai bun album al sau , "All Eyes On Me." ."All Eyes On Me" a fost vandut pana la ora actuala in peste in 8 milioane de exempare , lucru care este revolutionar pentru un dublu-CD , mai ales in muzica Hip-Hop. Tupac a mai avut intre timp si cateva roluri secundare in filme ca "Gridlock'd", "Bullet", si "Gang Related."

Pe 7 Septembrie Tupac Amaru Shakur a fost impuscat de persoane inca necunoscute , si s-a stins din viata pe data de 13 Septembrie 1996.Cea mai mare parte din ce s-a intamplat in acea noapte ramane inca un mister pana in zilele acestea.
Dupa moartea acestuia , casa de discuri a lui Shakur a lansat un nou album , "The Don Killuminati", sub pseudonimul "Makaveli." Coperta il ilustra pe Shakur pironit de o cruce , sub o coroana de spini , cu o harta a gasitlor importante din America pe ea .In ianuarie 1997 , "Gramercy pictures" a lansat "Gridlock'd", un film in care Shakur juca rolul unui dependent de droguri.Criticile acestui film au fost dintre cele mai bune. Ultimul sau film, Gang Related, a fost lansat in 1997, si se spune ca Death Row inca mai are multe inregistrari ale lui Tupac, pe care le va lansa in delungul timpului .

Tupac Shakur-1971-1996

Gontel
21st December 2006, 00:01
robby, te rog, se scrie "rap" cu un singur "p".

Gontel
21st December 2006, 13:43
1. Dear momma
2. Life goes on
3. California Love
4. Hell4Hustler
5. Me against the world
6. Hit em up
7. All eyez on me
8. Ghetto Gospel
9. Letter 2 my unborn child
10. Changes

r0bby
21st December 2006, 16:33
Am modificat numele threadului!:P

Parazitu'1919
2nd February 2007, 23:02
am vazut ca sunt multi fani 2pac pe forum si am zis sa sterg de praf threadu asta ...

YoYoyOi
2nd February 2007, 23:07
Bine ai facut:)

Nu exista om care sa asculte rap si sa nu-i placa 2Pac, chiar daca acum oferta este foarte variata si gusturile sunt impartite, cred ca numitorul comun pentru toti este Tupac:ok:

fanatic88
2nd February 2007, 23:07
2pac - pe langa un mare artist,un aparator al drepturilor negrilor a fost si este mereu in inimile celor ce cunosc fenomenul

Parazitu'1919
2nd February 2007, 23:12
1.2pac a fost omarat la varsta de 25 ani (2+5=7)
2.a fost impuscat pe 7 septembrie
3.2pac a luptat cu moartea 7 zile (7-13 sept)
4.2pac a murit la ora 4:03 (4+0+3=7)
5.Outlawz avea 7 membri
6."R U Still Down" (ultimul album) aiesit pe piata pe 25 noiembrie 2+5=7 ;+varsta la kare a fost omorat.
7.2pac s-a nascut pe 16 (1+6=7)
8.2pac a murit vineri 13
9.in albumul "Makaveli The Don Killuminati - The 7 Day Theory", nu este nici o dedicatie tip "Rest In Peace"…
10.tot pe album e skris-"Exit-2Pac / Enter-Makaveli".
11.un singur martor la assasiniul lui 2pac care a fost si el imediat omorat in mod misterios.
12.tot pe albumul de mai sus se aude o voce "…Suge shot me…"
13.in operele sale 2pac zicea cum va fi inmormantarea sa,de ce nu a fost?
14.in video "I Ain't Mad At Cha" e descrisa moartea sa,care mai tarziu se'ntampla exact asa.
15."I Ain't Mad At Cha" este track_ul 13 de pe albumul "All Eyez On Me" (ziua mortii sale..13)
16.in video "I Ain't Mad At Cha", 2pac moare,in urmatorul "Toss It Up" numele sau este Makaveli
17.Din cuvantul Makaveli poti face Am Alive (daca te joci cu literele)
18.in filmul "Gang Releated", 2Pac si James Belusci erau in camera nr 7,iar numarul de badge a lui 2Pac era 115 (1+1+5= 7).
19 in piesa "Hold Ya Head" inainte de versul lui 2pac se aude o voce-"Can you see him?" .si alta"I see him", dupa care se aude 2pac zicand "I'm alive…"


era o chestie asemenatoare mai detaliata .....

fanatic88
2nd February 2007, 23:15
nu cred in astfel de povesti...da cine stie ce e la mijloc

Parazitu'1919
2nd February 2007, 23:17
astea majoritatea is coincidente dar 2pac a zis intr'o piesa parca... sau nush unde
la moartea mea toti raperi sa cante si la inmormantarea lui nu a fost invitat nimeni

fanatic88
2nd February 2007, 23:19
cine stie poate e altceva la mijloc ...da nu cred ca poti sa-ti ascunzi identitatea cand esti asa celebru

YoYoyOi
2nd February 2007, 23:20
Speculatii pe baza asta au fost multe si inca vor mai fi....dar eu nu cred in basmele astea asa cum nu cred nici in ce zice Mama Omida.

r0bby
3rd February 2007, 10:20
Stiu si eu teoria ce se invarte in jurul cifrei 7.Nu cred ca este reala,o superstitie.

Gontel
3rd February 2007, 13:12
am auzit si eu de legenda asta. eu nu prea cred in asemenea chestii, dar poti sa stii...?
totusi, eu cred ca, mai devreme sau mai tarziu, tot ar fi fost asasinat.

A.k.a
9th February 2007, 19:53
Happy Home
How long will they mourn me?
Ambitions as a Ridah
So Many Tears
Wonda why they call u bitch
Point The Finga
Young Black male
Strugglin
Niggaz Nature
Fame
How do you want it

Si cele cunoscute de majoritatea: California Love, Brenda's got a baby, Shorty wanna be a thug, Letter 2...

Din primele Happy Home ii preferata mea, restu nu conteaza ordinea

r0bby
10th February 2007, 10:09
Nu iti place melodia Dear Mamma?

A.k.a
10th February 2007, 12:31
Ba da da nu asa mult. este una tare, ceva remix de la niggaz nature cu leslie si amerie, luati-o ca merita

r0bby
25th February 2007, 13:38
Daca se vorbeste de 50 Cent de ce sa nu se vorbeasca si de regretatul 2pac.:ok:

LUCKY_AMARU
25th February 2007, 13:44
PAC`S LIFE va place?

eNt
25th February 2007, 15:14
Nu

LUCKY_AMARU
26th February 2007, 12:48
Bine tu muta-te pe threadu manelalilor

A.k.a
26th February 2007, 13:28
Merge, imi place foarte mult Dumpin, cea mai tare melodie de pe album zic eu, Pac's Life amandoua, Untouchable ii si ea foarte tare. Nu am avut timp sa ascult albumu de cateva ori, dar pana acuma astea imi plac cel mai mult. Da tie lucky?

Gontel
26th February 2007, 16:01
Legat de intrebarea "Tupac, dead or alive?", am gasit un articol: http://www.pointlesswasteoftime.com/viewpoint/tupac.html bineinteles ca mai sunt si alte articole, dar acesta mi s-a patut cel mai complet.

Mie cel putin mi se pare o poveste pentru copii faza cum ca el ar fi inca viu.

LUCKY_AMARU
26th February 2007, 21:18
tot albumu......apreciez faptu ca un artist in voga cum este t.i s-a alaturat proiectului........si ashanti e o artista de top...si care are si voce fata de multe "panarame"....imi place international si sleep cu young buck si chamilionaire....si pac's life evident

r0bby
27th February 2007, 10:18
Legat de intrebarea "Tupac, dead or alive?", am gasit un articol: http://www.pointlesswasteoftime.com/viewpoint/tupac.html bineinteles ca mai sunt si alte articole, dar acesta mi s-a patut cel mai complet.

Mie cel putin mi se pare o poveste pentru copii faza cum ca el ar fi inca viu.

Da,daca Tupac ar fi inca in viata ar sta acum la o masa in Las Vegas cu Elvis,Gica Petrescu si BIG.

Gontel
27th February 2007, 16:11
L-ai uitat si pe Ceausescu. :D

Ma distrez copios cand citesc asemenea "pareri" ale unor persoane care nu pot suporta faptul ca Tupac are succes si dupa moarte.

r0bby
27th February 2007, 20:00
Nu,ai inteles gresit.Eu ma refeream la asta:

Mie cel putin mi se pare o poveste pentru copii faza cum ca el ar fi inca viu.

eNt
27th February 2007, 20:43
Lucky lucky repede tragi tu concluzii...Daca tu ne explici noua cat de tare e melodia sau clipul pac's life atunci Dear Mama sau Hell 4 a Hustler, How do you want it ce mai sunt?Sa nu mai zic de celebrul Hit 'em up sau live & die in L.A. ...

A.k.a
27th February 2007, 21:05
"In six weeks Tupac Shakur is releasing his eighth posthumous album, titled Death Faker. Some fans say the title contains a hidden message which could be taken to mean that Tupac didn't really die on that September night nine years ago. Some also claim that certain tracks, such as Still Breathin' and I'm not dead, motherfuckers contain hints about the star's supposed passing"

Tare faza :happy

Gontel
27th February 2007, 23:45
Nu,ai inteles gresit.Eu ma refeream la asta:

Stai calm, am inteles exact ce ai vrut sa zici. Adica sunt unii care nu au ce face si mai nascocesc si ei cate o chestie cu 2Pac, Hitler, Elvis, Ceausescu. :yes:

LUCKY_AMARU
1st March 2007, 13:17
cine ti-a explicat mey u**** asta? tu tragi concluzii aiurea.......yo am intrebat....n-am altceva de facut decat sa explic manelalilor melodiile raposatului.......peace

eNt
1st March 2007, 16:53
...nu merita sa imi bat capul cu cu tine.

LUCKY_AMARU
1st March 2007, 19:36
Hy sa nu stricam threadu........cel mai inteligent cedeaza......te felicit ptr perspicacitatea de care ai dat dovada....

eNt
1st March 2007, 23:47
respecta si vei fi respectat.

LUCKY_AMARU
3rd March 2007, 11:31
Doresc respectu celor aveniti ,....nu a manelarilor........asta al catelea album post mortem este? ca are ceva la activ,..

eNt
3rd March 2007, 11:54
Imi place cand imi spui manelist. :)) E amuzant.Ar trebui sa intelegi ca suntem in aceeasi tabara.Numai ca nu apreciez pe fat joe si pe ja rule si ashanti care s`au bagat in oala care nu e de nasul lor.Te rog calmeaza`te.Faci de ras stafful.Nu merita asa ceva.

r0bby
3rd March 2007, 12:29
Pentru cei ce vor sa downloadeze albumul:
Pac's Lifehttp://www.bayernmatrix.de/szenenews_bilder_2/140120072Pac.jpg

http://z32.zupload.com/download.php?file=getfile&filepath=1521

LUCKY_AMARU
5th March 2007, 15:11
PAI fat joe e cu terror squad iar ja si ashanti cu murder inc-u.......nu-s din acelasi label......nici mi-e nu-mi place fat joe si ja ..da ashanti n-are nici o legatura...sau t.i......si oricum mel se cheama pac's life nu fat joe's life sau ashanti's life ca sa nu ti placa:d...parerea mea.....trebuia sa spui de la inceput asa...da oricum stiam ca esty cu rap-u...ziceam manelar la .shtoo...mi-ai zis care nu-ti plac.....da pe care ii apreciezi man...?..fara ironie

eNt
6th March 2007, 16:00
Singurii care merita sa fie cu pac sunt snoop, dre, killa kadafi (nush daca am scris bine ... RIP).Atat.Au fost primele albume unreleased care contineau multe versuri pe care raperul nu a apucat sa le puna pe banda.Dupa aia au aparut numai remixuri si remakeuri.Care nu fac decat sa pateze imaginea lui.Asta ma deranjeaza foarte tare.Nume noi care s`au folosit de numele lui pt a se face cunoscuti.Atunci cand a murit nu a existat punct si de la capat...a existat doar punct.

LUCKY_AMARU
6th March 2007, 16:52
Plm.....snoop dre ,....vechea garda......death row:)P.....e bine si cu astia tineri....desi se ridica si ei pe spatele lui pac cred ca si ei contribuie la pastrarea vie a memoriei sale......asa o iau yo...desi nu are el mare nevoie de ei ptr a ramane definitiv in sufletele noastre...zic siyo

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 09:18
2pac e mort..nu intzeleg de ce mai inceark lumea sa arate k el traieshte..

Bitzulik
25th April 2009, 17:11
pt totzi cei care credetzi k Notorious B.I.G l-a omorat pe 2 pac...nu este adevarat...uitatziva la filmul Notorious 2009 (Viatza lui Notorious)..shi o sa aflatzi totul...totul a fost o inscenare pt k lumea sa creada k Notorious a fost vinovat..:(

yolukiano
16th May 2009, 12:44
1. Ballad of a dead soulja
2. Be the realist
3. Breathin
4. Fuckin wit the wrong nigga
5. Monday morning