PDA

View Full Version : liverpool sau everton..?



DaRk_Star
7th May 2005, 23:32
chiar daca va castiga finala ligii campionilor,liverpool s-ar putea afla totusi in postura ingrata de a nu putea participa in editia viitoare a competitiei deoarece se afla pe locul 5 in campionat,loc ce este probabil sa si-l pastreze si la sfarsitul campionatului si care nu ii da voie sa acceada in editia viitoare a champions league...
ocupanta locului 4,everton,si-a castigat acest drept de a juca in champions league...uefa se cam spala pe maini lasand treaba in seama federatiei engleze dar "tragand" oarecum cu meritoria everton...voi ce parere aveti?

ps.la fel s-a intamplat si 2000,cand real madrid a castigat champions league dar a iesit pe 5 in campionat,in spatele zaragozei...totusi,in editia urmatoare au participat galacticii,ca asa a vrut uefa atunci...sper si cred ca normal ar fi ca echipa ce castiga champions league sa aibe sansa de a-si apara trofeul castigat in urmatoarea editie...
pana la urma,champions league este o competitie a Campionilor,nu a locurilor 4...a,si n-am nimic cu everton...

sickboy
11th May 2005, 11:07
Dupa regulament,Everton e calificata CORECT,dar si Liverpool ar trebui sa abia locul asigurat daca castiga Champions League...sa nu uitam ca Liverpool sezonul trecut nu a fost campiona Angliei,cred ca tot pe locul 4 a fost si acum iat-o in finala.
Dupa mine corect este ca amandoua sa se califice in editia 2005-06 a Champions League,daca bineinteles Liverpool bate Milan.