PDA

View Full Version : EuroLeague Final-Four 2005



eddy_jozsa
6th May 2005, 20:18
V-ati uitat la primul meci? A fost superfain. A castigat Maccabi Tel-Aviv impotriva celor de la Panathinaikos Atena. A fost poate cel mai spectaculos si mai tensionat meci pe care l-am vazut de mult-mult timp.
S-a jucat intr-un ritm infernal, Bogdan Stanculescu abia mai avea timp sa respire!!
Spectacolul din teren a fost superbine secondat de ultrasii de la Tel-Aviv si de la Atena, doua dintre cele mai spectaculoase galerii din Europa (in afara de CSU desigur :D ).

La 20:40 incepe cel de-al doilea meci al semifinalei, CSKA Moscova vs. TAU Ceramica

Danila
6th May 2005, 20:32
da...super meci...sa-l vedem si pe al doilea

1/2Om1/2Belea
6th May 2005, 21:07
sa-l vedem! mai e un thread cu relevanta la asta, pare-mi-se .

Black Mamba
6th May 2005, 23:56
Ma bucur ca ai deschis thread-ul asta, altfel o faceam eu... :D

Primul meci a fost mai spectaculos pe final, echipele fiind de o valoare apropiata. De la greci mi-au placut Lakovic (fain conducator si foarte rapid), Diamantidis (excelent) si Scepanovic. De la Maccabi s-a remarcat in mod deosebit americanul Parker (un super-jucator).

Al doilea meci a fost unul al surprizelor: o echipa Tau Ceramica excelenta in primul sfert, practicand un baschet foarte frumos. Rusii nu prea au confirmat, au fost sub forma din celelalte meciuri.

Si inca ceva: arbitraj bun in primul meci, foarte slab in meciul doi. S-a furat PE FATA pentru rusi, Scola fiind vanat si eliminat (3 dintre faulturile sale au fost inexistente). Eram foarte nervos la un moment dat, nu mi-am putut inchipui ca se poate ajunge la asa ceva la un asemenea nivel. Ma bucur pentru Tau, au demonstrat cu toata opozitia arbitrilor ca au fost echipa evident mai buna. :yeah:

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 00:32
trebuie insa, asa cum bunu meu coposter mask evita sa faca, nu stiu din ce motiv, sa te legam in discutiile noastre pe cat de aprinse, pe atat de avizate, de lucruri si mai relevante... cum ar fi (sa-mi ziceti daca scap ceva!) :
1. (in ordine crescatoare a interesului) frate, da, comentatorul e un geniu, ca intotdeauna. pe langa mici scapari de genu "CSKA care" sau "arunca calderon" pune suflet de zici ca el e tatal lor de arbitri. nu ca arbitri ar fi fost perfecti si nu ca io nu as face cacofonii, da macar io nu sunt crainic TV, asa cum nici el nu e arbitru... exagereaza. si atata patos! iar la faza cu "papaloukas are ochelari ca ai lu Jabar" cand saracu avea masca rigida pt protectia nasului, eram pe jos.
2. arbitraju asista electronic, domne, asta da evolutie. e un lucru net bun. cu toate astea, niciodata un arbitru n-o sa-si retraga decizia... in orice caz, nu prea curand. desi cu inregistrarea langa el, as aplauda si inca tare pe primu care isi schimba decizia si zice MY BAD, eu prost, da avem dovada ca asa e mai bine!!! va mai dura.
3. domleeee, da balerinele alea (ca altfel nu pot sa le zic) nu erau rele deloc. pe post de majorete. frate, toate blonde cu ochi albastri, am vazut io, sunt agil, mmm mmmmm. imi venea sa plang, nu alta. si rutinele... cred ca erau de la balshoi teatri, sau cum s-o scrie, ca nu stiu rusa.
4. si cel mai important, m-a deranjat enorm, imi veneasa urlu, fratzilor, caciulile nu erau vopsite regulamentar! adica cercu de la centru era umplut cu un albastru mai de sters asa, iar in caciuli era bleumarin clar, si sus aveau cercurile cu alb! insuportabil!!! sa mori, nu alta ! voi ce ziceti?

P.S.: meciu a fost marfa!

Black Mamba
7th May 2005, 00:47
1. (in ordine crescatoare a interesului) frate, da, comentatorul e un geniu, ca intotdeauna. pe langa mici scapari de genu "CSKA care" sau "arunca calderon" pune suflet de zici ca el e tatal lor de arbitri. nu ca arbitri ar fi fost perfecti si nu ca io nu as face cacofonii, da macar io nu sunt crainic TV, asa cum nici el nu e arbitru... exagereaza. si atata patos! iar la faza cu "papaloukas are ochelari ca ai lu Jabar" cand saracu avea masca rigida pt protectia nasului, eram pe jos.Nu e chiar asa grav, a fost o faza cand comenta aprins o reluare. Credea ca e live... :D Daca te uiti la F1 o sa vezi tu acolo comentator adevarat... :drak:

3. domleeee, da balerinele alea (ca altfel nu pot sa le zic) nu erau rele deloc. pe post de majorete. frate, toate blonde cu ochi albastri, am vazut io, sunt agil, mmm mmmmm. imi venea sa plang, nu alta. si rutinele... cred ca erau de la balshoi teatri, sau cum s-o scrie, ca nu stiu rusa.
Bune de tot! :D Ori erau dansatoare profesioniste ori balerine.

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 00:56
fratele meu, am ras la faza zisa de tine, cu comentariu reluarii de parca ar fi live. de F1 nu am ce sa zic, ca personal nu ma atrage deloc sportu, insa de comentator am avut parte la Carcotasi. stiu despre ce e vb. ba, om fi noi chitrosi frate, poate cine stie, n-o fi chiar asa usor sa fii comentator sportiv. sa nu facem naibii vun pacat... mare!

sunt prosti, da-i dreq !!!
(cand ma gandesc ce muuuult imi place sa injur, parca ma mananc pielea cand scriu aici)

caseta
7th May 2005, 01:25
am vazut si eu partea a 2-a a meciului. se vede clar diferenta intre basketul european si cel american. m-au exasperat cu aruncarile de 3p. aproape ca nu faceau nici o patrundere. si de citeva ori mai patrundea cite unu si chiar daca ar fi putut sa incerce o oferita, scotea mingea la 3p ..... :no: :no:

cit despre comentariu ..... :headbang:
il compara pe lituanian cu .... bird !?!?!??!?! get da fuck outta here. e exagerat sa il compari pe nowitzki cu bird, daramite pe lituanianul ala ....

iar obsesia cu arbitrii care ii fura pe unii sau pe altii, nu are importanta pe cine, dar arbitrii sunt vinduti mama lor de nemernici ... obsesie romaneasca, se vede si la comentariile de fotbal de pe tvr ..... pe mine ma apuca greata. arbitrii nu au facut o treaba grozava, dar au gresit, cit am vazut eu, si de o parte si de alta.

dupa ce ca meciul nu a fost extraordinar de spectaculos, comentariul imbecil mi-a distrus putina placere ramasa de a urmari meciul ...

Black Mamba
7th May 2005, 01:32
am vazut si eu partea a 2-a a meciului. se vede clar diferenta intre basketul european si cel american. m-au exasperat cu aruncarile de 3p. aproape ca nu faceau nici o patrundere. si de citeva ori mai patrundea cite unu si chiar daca ar fi putut sa incerce o oferita, scotea mingea la 3p ..... :no: :no:Asta au facut mai mult rusii, aveau nevoie de puncte. De cele mai multe ori tactica nu prea merge...

iar obsesia cu arbitrii care ii fura pe unii sau pe altii, nu are importanta pe cine, dar arbitrii sunt vinduti mama lor de nemernici ... obsesie romaneasca, se vede si la comentariile de fotbal de pe tvr ..... pe mine ma apuca greata. arbitrii nu au facut o treaba grozava, dar au gresit, cit am vazut eu, si de o parte si de alta. No offense, daca te-ai uitat la intregul meci ai fi vazut niste "erori" grosolane de arbitraj in favoarea rusilor. Deci faza cu mentalitatea romaneasca nu merge in cazul de fata... :rolleyes:

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 01:36
prietene, linisteste-te ! sa nu faci naibii v-un AVC pe aici, calm! toata lumea are probleme cu arbitrii, cu comentariul, cu fotbalu, si altele. dar chill, ideea e sa-l prinzi pe urmatoru (meci)... meciul a fost bun. nu e NBA, dar frate, au patruns bine negrii aia
lituanianu ala a rupt, etc. n-a fost chiar asa rau.

am pus un post aiurea pe threadu cu comentarii despre meciuri NBA, check it, pareri si pareri.

Danila
7th May 2005, 01:52
meciul mie mi-a placut...
lituanianul m-a impresionat...mi se pare genial

Sharkie
7th May 2005, 17:48
Io l-am vazut pe Macijauskas de la Olimpiada,in 2004.

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 18:41
si fii sincer acuma, pe vremea aia cati ani aveai !

scuze, da nu m-am putut abtine !

caseta
7th May 2005, 19:26
prietene, linisteste-te ! sa nu faci naibii v-un AVC pe aici, calm! toata lumea are probleme cu arbitrii, cu comentariul, cu fotbalu, si altele. dar chill, ideea e sa-l prinzi pe urmatoru (meci)... meciul a fost bun. nu e NBA, dar frate, au patruns bine negrii aia
lituanianu ala a rupt, etc. n-a fost chiar asa rau.

am pus un post aiurea pe threadu cu comentarii despre meciuri NBA, check it, pareri si pareri.

stai linistit ca nu fac f'un AVC, nu de alta dar nu stiu ce e ala :P
cit despre postul meu, exact asta spuneam. ca din pacate basketul european e la fel de departe de cel din nba ca si acum ceva ani .... si daca nationalele europene au "facut fata" echipei americane, e pt ca de la americani au lipsit o gramada de staruri, iar la echipele europene joaca multi jucatori care sunt in nba. deocamdata cei mai buni jucatori din europa sunt cei care au fost respinsi in nba ....

1/2Om1/2Belea
7th May 2005, 19:54
adica negri... mostly. hehehe! inteleg ce zici, frate, dar nu e chiar asa. in ultima vreme, si din cauza acestor negri, baschetul de pe batranul continent a inceput sa ruuuuuuuuuuuupa! RUPA, cu litere mari. nu ai cum sa compari situatia dintre echipele de club cu situatia dintre echipele nationale. ia gandeste-te numai ca SUA e muuuuult mai mare decat toata Europa, cel putin ca suprafata. nici ca po****tie nu sta rau, parca spre 300 milioane. deci ai de unde alege, mai ales ca multi sunt negri. ideea e ca in ultima vreme mi se cam pare ca si albii s-au pus pe treaba. serios inca. vezi albi care sar iar asta spune f f f mult. cu privire la echipele de club... o tzara are una, doua care sa conteze, iar SUA cate are ??? echipele de club dintr-o tzara nu inseamna neaparat ce baschet joaca oamenii din tzara aia. inseamna BANI, frate. simplu. nu tre sa dau io detalii sa vezi ca la echipe mari din diverse tzari din europa, majoritatea sunt ori negri, ori lituanieni ori sarbi. e si normal sa fie asa. tu daca vrei o echipa tare, ca ai castigat recent vo 10 miliarde de dolari, te apuci sa lucrezi ani de zile cu copii romani, sa faci baze de selectie de mii si sa ramai cu zeci ? io zic ca nu, io zic ca iti cumperi repede niste sarbi/negri/lituanieni. :)

deci, ca si intre americani si restu lumii, ca si intre cluburi, baschetul inseamna BANI. nu in totalitate, dar mult mai mult decat ne-ar placea noua sa fie.

NBA e liga profesionista de baschet, Europa incepe sa miste. oamenii ca noi vor baschet, oamenii care se ocupa vor BANI. nimeni nu baga daca nu scoate.

din cauza asta nivelul in Europa tinde sa se ridice, pt a se face fata oportunitatii de facut BANI.

cu toate chestiile astea urate, baschet se joaca. si inca mai bine ca oricand, dupa parerea mea.

Sharkie
7th May 2005, 21:27
Cati ani aveam io? Pai 12 ani,logic.

caseta
8th May 2005, 04:38
io zic ca nu, io zic ca iti cumperi repede niste sarbi/negri/lituanieni. :)
eventual niste lituanieni negri cu bunici sirbi. :D

adevar zici ca europa se ridica, dar se ridica prea incet. si stilul asta de a arunca de 3p in prostie .... ma intreb, daca s-ar desfiinta linia de 3p in europa cum ar fi ? sau daca ar fi mutata cu 1m mai in spate ....

cred ca exista si o explicatie pt faptul ca jocul sub panou e deficitar in europa. nba-ul e mereu in foame de C/PF si ca dovada sunt luati jucatori ca Nikoloz Tskitishvili, Jake Tsakalidis, Pavel Podkolzin, Vitaly Potapenko, Zaza Pachulia, Slava Medvedenko, Maciej Lampe si ultimul dar nu cel din urma, Darko Milicic. Luati cu speranta ca vor ajunge staruri sau macar "serviceable centers", in general ei ajung sa petreaca mult mai mult timp pe banca decit in teren. Mai toti acestia au medii pe undeva pe la 4-5ppg si 4 reb, dar poate ca in Europa ar fi fost titulari si ar fi parut mult mai buni decit in momentele in care sunt spulberati de Shaq.

1/2Om1/2Belea
8th May 2005, 11:50
treaba e in felu urmator: ce alegi? sa joci si sa fi star pentru maxim 2-3 sute de mii de euro pe an, sau sa freci bara pentru mult mai multe sute, poate chiar milioane de parai pentru acelasi an ?

ti-am zis, exista o balantza in toata lumea show biz-ului, asa cum show biz e si baschetul. si daca nu e, tot se vrea. balanta e asa: de o parte bani, de o parte sport.
jucatorii de care zici tu sunt de-a dreptul fericiti sa-si ia o mare muceala de la Shaq, maxim 2 minute pe meci, atata timp cat se umplu de bani. si iti zic io ca si tu ai fi, si io la fel, indiferent de cat de mult ai zice ca iti place sportu pur. la un mom dat in viatza iti mai pui si problema zilelor ce vor veni, trai, familie, settlig down, astea. cred ca stii ce vreau sa zic.

bottom line, e o lume magica dar tragica (cum zice racu), dar in care nu pasiunea face lucrurile sa se invarta, ci, regretabil si prozaic, BANII. va mai dura... :)

Raptor
8th May 2005, 15:21
Astazi de la ora 18, TV Sport : Finala Euroligii.

mishu
8th May 2005, 17:16
si stilul asta de a arunca de 3p in prostie .... ma intreb, daca s-ar desfiinta linia de 3p in europa cum ar fi ? sau daca ar fi mutata cu 1m mai in spate ....
ai vazut doar vineri noapte chicago-wiz... pe mine cel putin m-au disperat cu aruncarile de trei puncte... io zic ca diferenta nu e asa mare... plus ca in nba arunca destul si long two points... ceea ce in europa e tot de trei puncte dpdv al distantei...

ce alegi? sa joci si sa fi star pentru maxim 2-3 sute de mii de euro pe an, sau sa freci bara pentru mult mai multe sute, poate chiar milioane de parai pentru acelasi an ?
nba-ul e clar o atractie finanaciara... am impresia ca daca joaca minim cinci ani in nba primesc si o pensie de la liga care nu e deloc de neglijat...

caseta
8th May 2005, 19:20
e vorba si de modul in care arunci de 3p. in euroliga aruncau fortat, cu om pe ei, de la 1m din spatele liniei de 3p. in nba arunca in general cind e om liber. si daca tii minte meciul chi-was .... poate tii minte %. chicago avea la un mom dat 9-13. la asa % cred si eu ca tragi ....

iar acum, la jumatatea meciului maccabi vs tau, tin sa spun ca maccabi joaca cu totul altceva decit am vazut pina acum (anul asta nu am vazut nici un meci al lor). au joc sub panou, joaca cu mingi pasate la C/PF si abia apoi scoase inapoi la 3p, nu doar plimba mingea pe semi-cerc ca la handbal. nu mai zic de dunk-uri si alley-oop-uri. desi au ratat fo 3 alley-oop-uri, macar le-au incercat.

cit despre comentariu .... :headbang: :headbang: cretin ca de obicei. Tau sunt in urma cu 10p si incearca patrunderi din care scot macar faulturi. varza asta care isi zice comentator de basket, isi da cu parerea ca e gresit si ca ar trebui sa arunce de 3p. asta cind toti comentatorii din nba zic ca atunci cind nu iti intra aruncarile, trebuie sa incerci sa scoti niste faulturi, sa arunci niste libere, poate iti intri in mina, nu sa fortezi aruncari disperate. in plus % la libere e clar mult mai mare decit la 3p.

sper sa cistige maccabi, ca practica un joc mult mai frumos. :ok:

*** EDIT ***
baaaaaaaaah, comentatoru pewli, nu mai fii asa patimas, hali-mi-ai bashchetzii. inteleg sa tii cu Tau, chiar daca teoretic tu tre sa fii impartial, dar nu mai comenta de parca joaca familia ta acolo ..... 'ti-ar capu al dreq de disperat .... :drak:

K-Dogg
8th May 2005, 20:36
Ce caterinca de meciuri! Shi cat sufera shi boul ala care comenteaza! Echipa noua in NBA apropo, Charlotte Hornets! :D Shi sora ei mai mica, New Orleans Bocats probabil.... :S De unde or veni ashtia?

thekobe
8th May 2005, 20:37
lasa-l mah ca macar suna mult mai bine decat comentariul muschetarilor, desi din 3 cuvinte unul era "indubitabil"

caseta
8th May 2005, 20:43
???
cred ca si andeea marin ar comenta mai bine decit asta.

K-Dogg
8th May 2005, 20:50
Pai indubitabil, ecart, alea alea.. adik ce facem aici, comentam baschet? caseta, tu nu te lua de Andreea Marin k da vreun Maybach peste tine! :D

1/2Om1/2Belea
8th May 2005, 22:14
io cred ca linia de 3 e asa cum ar trebui. cel putin INCA...

sunt mandru sa spun ca am prognosticat corect cu privire la meci, am vb cu cineva de ieri si ii ziceam "iti dai seama ca maccabi ia, la cel putin 10 puncte". au fost 12, nu puteam fi mai precis! cu modestie. regret ca n-am postat prognosticu... lipsa de inspiratie. dar, ca idee, poate ar trebui sa facem asta pe viitor, nu ? putin cam tarziu pt sezonu de anu asta, dar mai sunt de vazut niste meciuri la noi in tara, deci va rog, dati cu presupusu, daca aveti idei.

maccabi a jucat perfect corect. mi-au placut, au jucat la sigur, au profitat de bulane pe la inceput, au tinut mingea, fata de tau care au gresit N pase in atac, si nu numai, nepermis.

comentariul... nu cred ca are rost vreun comentariu... :) de nici un fel.

majoretele... FOC, innebunesc, nu mai rezistam... rupeam mobila, plangeam, muream! of of of. doar cu primele costume, niste spandex de ***** pe tot corpu, un fel de costume de ninja albastru-rosu, cu cate o bila portocalie pe cap! proasta inspiratia!!! in rest erectie totala!

ca jucatori, respect pt argentinianu de la TAU, a muncit de unu singur ca tampitu. de negrii de la macabbi nu mai zic, au rupt, maini sigure, creier in teren cum mai rar vezi la negri. lituanianu de la maccabi, cum dreq il cheama, mare vulpoi, dar briliant jucator. experienta, mana, picioare, tot! despre macijauskas saracu... ma asteptam sa fie anihilat meciu asta. cand te tine un negru (chiar si mulatru) ca parker tinzi sa ... nu te mai prea vezi, lituanian fiind, oricat de talentat.

meciul a fost frumos, TAU s-au chinuit, dar maccabi au avut tot timpu meciu in mana. zic eu...

Sharkie
8th May 2005, 22:23
Mai,am observat ca aproape toti comentatorii din toate sporturile sunt cam varza.Sunt cateva exceptii.Vreo 2,3.Aia de la snooker imi place cum comenteaza.In rest,muci.Poate si ca se chinuie sa comenteze ei fotbal,baschet,handal,eventual si volei,daca mai au timp.
Sunt atatia oameni destepti,de ce nu se gasesc macar cativa sa fie si comentatori,sa nu ne mai enerveze astia?

K-Dogg
8th May 2005, 22:28
Pai scuza-ma, dar aia de la snooker sunt jucatori! Giocatorre, nu broasca! :D Aia shtiu ce spun ,chiar daca sunt amatori!

eddy_jozsa
8th May 2005, 22:31
(ironie on)
Eeeehm... ce-o fi aia prognostic maih baieti?? ...si deci "comentatorii de la snooker va place".

Cred ca nici voi n-ati face un comentariu mai bun la un meci de baschet :D
(ironie off)

Meci fainut, imi place mult mult Maccabi, au jucatori exceptionali.
Comentariu execrabil (am remarcat vro 4-5 gafe mai mari asa, vi le spun dak imi amintesc), dar asa suntem obisnuiti (mi-a placut la chi-was... "si, acum, chicago ia conducerea").

Majoretele... probabil ca arata destul de bine, dar toate costumele au fost naspa. Pe bune. Unele erau chiar de prost gust.

EDIT: aaah, mi-am amintit gafa meciului:

aparea pe ecran un tabel de genu:

..............maccabi ceramica
rebounds 15 12
blockshots 1 0
turnovers 7 10

si zice comentatoru: "iata statistica, la recuperari conduc cei de la maccabi, insa cei de la ceramica sunt mai buni la ah, ehm, err, ah (pauza) ...cei de la ceramica sunt mai buni la atacuri... ehm (pauza) ...sau la contraatacuri!"

PAI MAH PROSTULE... turnover sunt mingi pierdute, si nu te poti lauda daca ai mai multe... adica mingi pierdute... adica ti-au furat aia mingea... e greu de inteles, ai? :headbang:

K-Dogg
8th May 2005, 22:37
De bine de rau acolo, daca m-ash duce sa comentez,nu m-ash preface k ii shtiu pe aia shi nici nu ash inventa o echipa k Charlotte Hornets! :D Pace tzie! :D

1/2Om1/2Belea
8th May 2005, 22:45
amice eddye, nu ma enerva!
prognostíc (sil. mf. -gnos-)/pronostíc (med.) s. n., pl. prognostícuri/pronostícuri

Trimis de siveco, 10/08/2004. Sursa: Dic?ionar ortografic

cauta si tu pe net, ca tot stai pe el!

si DA, iti promit ca ash comenta mai bine!

in rest cred ca ar fi cazu sa nu ne mai cramponam atata pe subiectul COMENTARIU. ne descurcam si asa.

eddy_jozsa
8th May 2005, 22:49
aoleu... nu stiam ca exista dictionare de 2 lei pe net :D
cre k un dex ar fi mai bine...
exista pronostic si prognoza... restu sunt inventii!!!!!!

In rest numa pace :P
Si-i adevarat ca nu merita sa ne plangem atata de comentariu... pan la urma imaginile conteaza.

EDIT: Am gasit si eu minunatul site cu pricina:
dexonline.ro - Dictionar explicativ român cu posibilitatea adăugării de noi termeni de către
utilizatori.
Haide sa adaugam si alti termeni... basghet, coj, hinel, fauld, albitru etc etc

Sharkie
8th May 2005, 23:49
Pai scuza-ma, dar aia de la snooker sunt jucatori! Giocatorre, nu broasca! :D Aia shtiu ce spun ,chiar daca sunt amatori!
Decat Daniel Bontea.Marius Ancuta e doar pasionat! :D :ok: Stiu si eu ce spun.
Si chiar daca sunt jucatori,bravo Eurosportului ca i-a ales sa comenteze,ca aia chiar stiu ceva despre snooker.

caseta
9th May 2005, 01:14
Pai indubitabil, ecart, alea alea.. adik ce facem aici, comentam baschet? caseta, tu nu te lua de Andreea Marin k da vreun Maybach peste tine! :D
daca dau eu peste ea inainte, imi asum riscu :P

@jumi-juma - iasikevicius il cheama pe ala (scris aprox, banuiesc ca sunt niste Y pe acolo). si nu imi mai adu aminte de majorete .... enough is enough. destul vad la tv reclama la kreskova ... daca imi mai arata astia multe rusoaice, cer dreq azil acolo ... si nu cred ca ar fi o idee buna .... :D :D

@eddie - nu am dex-ul in fata, dar tind sa cred ca jumi-juma are dreptate. pronostic pare dpdv logic sa vina din cuvintul prognoza. si pt ca vorbitorii face limba, probabil ca a inceput sa fie acceptata si varianta pronostic, cea initiala fiind prognostic. la fel cum peste citiva ani "complect" va fi admis ca forma corecta, chit ca e gresit (si pe mine ma calca pe nervi). pe de alta parte sper sa nu fie niciodata admisa expresia "da si mie un ban sa maninca si gura mea ceva", desi utilizatorii ei se inmultesc pe zi ce trece .... :D

Sharkie
9th May 2005, 09:24
Mai,la cum se schimba lucrurile,e posibil ca peste 10 ani sa vedem un 'telectual "care sa zice tot fel de opinii despre intrarea in volcabular(!) a unor cuvinti care pana atuncia(!) nu ierau."Chiar daca-i putin posibil.E mai mult o aberatie.

1/2Om1/2Belea
9th May 2005, 13:54
eddie, ma enervezi ! daca nu vezi ca omu care a scris pe site-u ala a scris clar, mare si romaneste: sursa DEX... deci, daca nu vezi asta, io zic sa deschizi naibii un DEX obistuit si sa nu ne mai inveti tu pe noi (a se citi in special EU) limba romana, mai ales cu numele ala al tau! no offense, nu sunt xenofob (imi dau seama ca probabil ca tu oricum in esenta ta esti roman, indiferent de nume), doar enervat si putin malitios, mizantrop, muist, cum vrei tu. dar e doar fiindca tu ma faci asa! si as sugera sa nu stai cu ochii pe mine pe viitor, ca un chitros, doar ca sa ma pandesti pt cand o sa fac greseli adevarate si penibile... ar fi aiurea.

inafara de asta, lol, mai sa nu ma prind ca va referiti la mine ca JUMI-JUMA... hehehe!
asa... ideea e ca PROGNOSTIC e un cuvant din DEX, deci recunoscut de Academie. in rest nu-mi bat capul. si nici nu sunt chiar complet deacord cu astea de genu "nu e corect, da daca lumea zice asa, asa sa fie". riscam sa ajungem in situatii pe care voi singuri le-ati enumerat. ma confrunt frecvent cu utilizarea de catre oameni din juru meu a unor formulari de genu "care" in loc de "pe care", "tumora", care nu exista, in loc de "tumoare"... etc. ma gandesc ca adevaru e pe undeva pe la mijloc... ca intotdeauna.

inafara de asta, si sper ca terminam, cu asta, toti meritam cel putin cate o palma(io mi-am dat) pentru ca discutam tampeniile astea aici. sa ne abtinem in plm!

despre jasikevicius sau whareva... criminal jucator! vrea el sa castige mereu! nebun! da parshiv foc! l-as bate. in rest, superjucator!

eddy_jozsa
9th May 2005, 14:25
of of... maih jumi-juma (chiar, spune-ne te rog o abreviere mai normala pt. nickul tau :D), am vrut sa fac doar o remarca, n-am vrut sa degenereze in polemica... daca intr-adevar e acceptat cuvantul "prognostic" imi cer scuze (am auzit de multe ori la tv la stiri sau asa, de-aia ma enerveaza). Despre pasajul cu "...xenofob...", mai bine il ignor, ca imi creez o parere gresita despre tine. Sper ca asta sa fi fost doar o revansa din partea ta, dar daca intr-adevar ai ceva cu numele meu e grav.
Nu m-am luat de tine doar ca am zis "ah, uite, om nou pe forum, hai sa ma leg de niste nimicuri"... pur si simplu vroiam sa lamurim umpik cum sta treaba cu cuvantu ala :P

In rest... "sa avem pace ca altele este destule in lumea acesta" :D
(Am scris cam mult despre chestia asta si imi cer scuze de la userii care dand click pe topic asteptau sa citeasca despre euroliga)

Si acum ceva la subiect :D Imi pare tare rau ca iar tre sa ma leg de cineva... nu de comentator, ci de redactia TV Sport in general.
Am auzit ieri o replica tampita in timpul meciului, mi-am spus: Na lasa, sigur din cauza tensiunii meciului comentatorul a comis o mica greseala, are o scuza.
Dar ce am auzit la stiri azi (fix aceeasi replica), deja e lipsa de bun simt fata de spectatori. Replica suna cam asa: "Jasikevicius este primul jucator care cucereste Euroliga cu 3 echipe diferite: in 2003 cu Barcelona, in 2004 cu Maccabi" Asa... si a 3-a echipa "care este"???????? Mi-e sincer rusine! Este chiar atat de greu sa gasesti in tara asta niste oameni care poseda o logica... macar apropiata unuia care a terminat 8 clase (sa nu cer si liceu)????
Ar trebui sa multumesc in fiecare zi destinului ca mi-a oferit o antena parabolica cu care mai vad din cand in cand oameni profesionisti. :D

costim
9th May 2005, 16:39
of of... maih jumi-juma (chiar, spune-ne te rog o abreviere mai normala pt. nickul tau :D), am vrut sa fac doar o remarca, n-am vrut sa degenereze in polemica... daca intr-adevar e acceptat cuvantul "prognostic" imi cer scuze (am auzit de multe ori la tv la stiri sau asa, de-aia ma enerveaza). Despre pasajul cu "...xenofob...", mai bine il ignor, ca imi creez o parere gresita despre tine. Sper ca asta sa fi fost doar o revansa din partea ta, dar daca intr-adevar ai ceva cu numele meu e grav.
Nu m-am luat de tine doar ca am zis "ah, uite, om nou pe forum, hai sa ma leg de niste nimicuri"... pur si simplu vroiam sa lamurim umpik cum sta treaba cu cuvantu ala :P

In rest... "sa avem pace ca altele este destule in lumea acesta" :D
(Am scris cam mult despre chestia asta si imi cer scuze de la userii care dand click pe topic asteptau sa citeasca despre euroliga)

Si acum ceva la subiect :D Imi pare tare rau ca iar tre sa ma leg de cineva... nu de comentator, ci de redactia TV Sport in general.
Am auzit ieri o replica tampita in timpul meciului, mi-am spus: Na lasa, sigur din cauza tensiunii meciului comentatorul a comis o mica greseala, are o scuza.
Dar ce am auzit la stiri azi (fix aceeasi replica), deja e lipsa de bun simt fata de spectatori. Replica suna cam asa: "Jasikevicius este primul jucator care cucereste Euroliga cu 3 echipe diferite: in 2003 cu Barcelona, in 2004 cu Maccabi" Asa... si a 3-a echipa "care este"???????? Mi-e sincer rusine! Este chiar atat de greu sa gasesti in tara asta niste oameni care poseda o logica... macar apropiata unuia care a terminat 8 clase (sa nu cer si liceu)????
Ar trebui sa multumesc in fiecare zi destinului ca mi-a oferit o antena parabolica cu care mai vad din cand in cand oameni profesionisti. :D

Mda, timpenia noastra daca e asa cum spui. Altfel, ti-a dat cam putin destinul. Sau, ma rog, te multumesti cu putin- o parabolica si... gata?

costim
9th May 2005, 16:50
Aaaa, ce-i mai important, cred... Merci pentru "atentionare", chiar acum se reface. Sper ca data viitoare sa fie OK.

costim
9th May 2005, 17:02
Aaaa, ce-i mai important, cred... Merci pentru "atentionare", chiar acum se reface. Sper ca data viitoare sa fie OK.

numai ca vazind si caseta si textul (printul materialului) treaba nu se confirma. Zice acolo: "...Primul jucator care cucereste Euroliga cu echipe diferite...". Sigur, poti sa spui ca-i incompleta, da' treaba aia cu 3 care erau Luca si Matei nu exista. Oricum, merci. Inseamna ca te uiti si asta-i OK.

eddy_jozsa
9th May 2005, 18:45
Mda, timpenia noastra daca e asa cum spui. Altfel, ti-a dat cam putin destinul. Sau, ma rog, te multumesti cu putin- o parabolica si... gata?

Paai... nunu... destinul mi-a dat si un televizor si alte cateva chestii :evil:
Poate intr-o zi destinul imi va da destui bani ca sa deschid un post de televiziune care sa nu ajunga la carcotasi!

Na deci, nu lua personal ce-am zis... ura mea pe mass-media romaneasca are alte cauze.... sunt multe posturi care o dau in bara de zece ori mai rau decat TV Sport...

Si faptul ca acorzi un feedback spectatorilor (chiar daca in mod inoficial) e de laudat... deci astfel critica mea a ajuns unde trebuie.

Nu vreau sa desfiintez eforturile voastre, doar sa incercati sa fiti mai "in tema", si nu cu capul in nori cand cititi stirile.

"Vina recunoscuta e pe jumatate iertata" (sau asa ceva) :ok: deci luati-o ca o critica constructiva si incercati sa fiti mai buni data viitoare.

Pe de alta parte, anul acesta am vazut la TV mai mult baschet decat poate in ultimii 5 ani impreuna, deci e doar un inceput si sper ca de sezonul viitor sa avem parte de un comentariu mai bun etc.... :cool:

costim
9th May 2005, 18:52
Uite, au fost stirile acum. A zis asa: "a cistigat de trei ori cu echipe diferite". Suna ciudat da' e corect, nu? Hai, ce naiba!, nu s-a suparat nimeni, stai linistit. Da' iti dau un sfat- nu baga banii in TV!!!