PDA

View Full Version : Finala Cupei UEFA: SPORTING LISABONA - CSKA MOSCOVA



Catalanul
6th May 2005, 00:40
Dupa un meci de infarct, Sporting a reusit sa se califice in finala care se va disputa chiar la ea acasa :) Adversarul lui Marius Niculae va fi CSKA Moscova :) Discutii despre finala Cupei UEFA, inainte si dupa, aici :ok:

uti2102
6th May 2005, 00:51
Ma enerveaza la culme regulamentul UEFA la faza asta.....
Cik If, during extra time, both teams score the same number of goals, away goals count double (i.e. the visiting club qualifies), ceea ce mi se pare o tampenie. Shtiu ca extra-time a fost introdus pentru a se renuntza la a 3-a mansha, pe teren neutru. Shi normal ar fi ca toate echipele sa aibe shanse egale in prelungiri, nu sa conteze mai mult golurile inscrise in deplasare... :mda: O abureala din care s-a calificat Sporting, la fel ca bulanoshii de la Milan :ciocan: :mda:
HAI CSKA! Hai ortodocshii /hello

cyber_goool
6th May 2005, 00:52
Da, deja cred ca se poate spune si cine va si castigatoarea Cupei: Sporting, mai ales ca joaca acasa: unde se stie ca joaca foarte bine, castiga la scoruri mari. Cred ca va fi un 3,4-1 pt. Sporting
Desi am tinut cu Alkmaar, felicit Sporting pentru reusita, mai ales ca este Marius Nicolae acolo :D (Cska n-are nici-o sansa, si nici experienta)
Da chiar rusii au castigat vreo cupa europeana?

bobbygav
6th May 2005, 08:47
Nu! Doar Dinamo Kiev de doua ori Cupa Cupelor (ultima data in '86) si Dinamo Minsk o data undeva prin anii '70 au fost singurele echipe din fosta URSS care au castigat o cupa europeana.

fia
6th May 2005, 08:53
Nu uitati cine da banii la CSKA :D

Mihai
6th May 2005, 09:29
Ce ghinion au avut echipele din olanda in semi anul asta! Pacat de Alkmar :(
Saracii suporteri, uzi pana la piele sa-ti iei bataie in minutul 122 :(

diablo20
6th May 2005, 12:22
mie imi pare rau de alkmar. sincer mi-au placut cum joaca si ar fi meritat calificarea in finala, dar inca o data s-a vazut cat de "dur" este acest sport!!!

Andrey_Andry
6th May 2005, 12:47
Sporting castiga si presimt ca si Niculae va da un gol super-important :)

Al Dracu
6th May 2005, 14:52
O abureala din care s-a calificat Sporting, la fel ca bulanoshii de la Milan :ciocan: :mda:
Milan s-a calificat in timpul regulamentar!

Zebrone
6th May 2005, 15:22
da tot bulan se cheama :D

uti2102
6th May 2005, 16:18
Milan s-a calificat in timpul regulamentar!
Pai da, dar tot in prelungiri :D Shi tot bulan se cheama, vorba lui Alpi.
Pana la urma voi ce zicetzi, vi se pare normal ca shi in prelungiri sa conteze mai mult golurile echipei vizitatoare ?! Mie mi se pare absurd, echipele nemaiavand shanse egale, cu toate ca au fost egale pe durata regulamentara a celor 2 manshe.

Zebrone
6th May 2005, 16:34
e un subiect de discutie ce zice popica. dupa 90 de minute de la 0 taticu, ce goluri in deplasare si din astea. da' nu era vorba ca UEFA va lua o decizie in privinta asta, sau vorbesc aiurea?

Al Dracu
6th May 2005, 18:29
Mie mi se pare normal sa se desfiinteze de tot kestia cu golul in deplasare. In America de Sud mi se pare ca functioneaza asa. Daca doua manse se termina 0-0 si 1-1 de exemplu se joaca prelungiri si daca ramine tot egal (chiar 2-2 sau 5-5) si dupa prelungiri se trece la 11 m. Nu mi s-a parut niciodata corecta treaba cu golul in deplasare, parca nu se joaca 11 contra 11 pe acelasi teren...

SORENSEN
6th May 2005, 20:43
cam nasol chestia cu golurile in deplasare (cand nu e pt noi :) )
Oricum era mult mai spectaculos pe vremea cand nu exista asta sau golul de aur (ce bine ca s-a renuntat la aberatia de gol de aur sau argint)
Sporting va castiga, sper.

remus
6th May 2005, 20:48
mai TVSPORT , nu aveai avatar cu Sporting ? :P

Finala va fi mai echilibrata decat ar putea parea ( a se vedea Portugalia - Grecia , cu favorita clara Portugalia si cu castigatorea Grecia ) . Voi tine cu NICULAE.

remus
6th May 2005, 20:53
bai, eu am o intrebare. eu nu am scris nimica pe pe forum-ul asta in viata mea. ma cheama remus, si primesc mailuri pe adresa mea ca am primit reply la post. si vad ca alticineva foloseste numele remus. eu mi-am facut user aici acum cateva luni, si de atunci nu am mai fost pe onlinesport. ce se intampla?

uti2102
6th May 2005, 21:32
LOL Remus, io vad k ai scris de vreo 400 de ori :D
Revenind la ideea golurilor in deplasare : regula e buna atat timp cat se refera la timpul regulamentar de joc; apoi insa, in prelungiri, normal shi corect mi se pare sa nu mai conteze. Adik dak spre exemplu in prelungiri fiecare inscrie o data (cazul de aseara) sa se decida la penaltiuri.

DaRk_Star
8th May 2005, 13:15
desi sporting pare avantajata de postura de echipa gazda,cred ca tska va castiga finala...asta pentru ca mi se pare prea puternica pentru sporting, care s-a chinuit cu alkmaar...
si,oricum,postura de echipa gazda nu i-a avantajat pe portughezi prea mult nici anul trecut,cand au jucat finala campionatului european chiar la ei acasa si au pierdut-o...daca grecii au putut,de ce nu ar putea si moscovitii,mai ales ca se anunta fi mai puternici decat era prevazut a fi grecii inainte de finala...?

Vadim
10th May 2005, 13:32
Schimba-ti parola.

Paul
10th May 2005, 15:56
CSKA Moscova ...
1) prefer sa castige outsiderii
2) Pentru fotbalul din Est ar fi un mare avantaj ... nush cat vom profita romanii , insa se va uita din nou lumea spre noi ...

sun
10th May 2005, 16:06
mai Vadime , tu chiar nu iti verifici PM-URILE ???

exista 2 " remusi " . :D

Il Fenomeno
10th May 2005, 19:03
Nu as vrea sa castige nimic ce are de aface cu Abramovich, adica CSKA Moscova.Pentru Sporting e cel mai bun an deoarece se joaca pe Alvalade stadionul lui Sporting Lisabona.

SORENSEN
10th May 2005, 23:30
Sporting va bate acasa , rusii sa mai astepte .

DaRk_Star
15th May 2005, 20:25
sporting a pierdut in acest week-end derby-ul cu benfica (0-1) si astfel si orice sansa la campionat...tska moscova a ratat calificarea in finala cupei rusiei,fiind eliminata de zenit st.petersburg...
asadar,ambele echipe au pierdut deja cate un trofeu saptamana asta...desi la sporting evolueaza un roman,imi mentin preferinta:tska moscova...poate si pentru ca provine din est...

diablo20
18th May 2005, 21:42
cred ca sporting va fi mult mai determinata sa castige avand avantajul propriului teren!!!

Gabriel
18th May 2005, 22:34
ce bou Wagner ala. nu-mi vine sa cred cum a ratat. ca in divizia A la noi :(

DaRk_Star
18th May 2005, 23:24
au innebunit rusii!!! au marcat intr-o jumate de ora 3 goluri si,cu un sfert de ora inainte de finalul actualei editii a cupei uefa,conduc cu 3-1...cred ca deja cupa este a lor...

a,golul trei l-a marcat ratangiu' wagner love...:D

dar nu mai mare ratangiu decat rogerio,care din 10 cm,cu toaaataaa poarta goala in fata a tras paralel cu linia portii... :headbang:

fiker
18th May 2005, 23:25
1-3 pana acum dupa un meci frumos. bravo tska.

Marquise MGP
18th May 2005, 23:53
frumoasa victoria rusilor in fata portughezilor...felicitari pe deplin meritate :ok:

mortu
18th May 2005, 23:54
BRAVO ESTICILOR
cred ca ne pare rau de Marius Nicolae in rest........

uti2102
19th May 2005, 00:58
Hehehehe :D V-am zis io ca bate CSKA! Felcitari RUSKI !!!

banok
19th May 2005, 06:22
The UEFA-Cup final video highlights in here: http://gportal.hu/portal/stream/

Gabriel
19th May 2005, 12:50
m-am bucurat pentru rusi..pentru ca-i simpatizez din'totdeauna. totusi m-am mirat pentru revenirea lor spectaculoasa. am crezut ca au si ei un moral ca al romanilor..si atunci cand sunt condusi..nu mai revin. dar n-a fost asa.

bravo CSKA !

e cumva prima echipa ruseasca care castiga o cupa europeana ?

inter
19th May 2005, 13:04
nu, Dinamo Kiev au mai reusit o cupa europeana, si parca Tbilisi (de astia nu sunt sigur, dar cert au jucat finala) .

Gabriel
19th May 2005, 14:27
Dinamo Kiev sunt ukrainieni. (stiam de ei ca au luat cupa cupelor in anul in care Steaua a luat cupa campionilor).

..iar Dinamo Tibilisi sunt gruzini

eu de rusi intrebam !

inter
19th May 2005, 14:29
atunci erau cu totii sovietici :D:D

sun
19th May 2005, 17:03
rhusii nu mai au nici o cupa europeana la activ. Pana ieri , pentru ca de azi au :D

Bravo TSKA , vom avea o finala de supercupa frumoasa.

Sasuke Uchiha
19th May 2005, 17:45
vom avea o finala de supercupa frumoasa.


intre cska si liverpool :D

DaRk_Star
19th May 2005, 19:33
Dinamo Kiev sunt ukrainieni. (stiam de ei ca au luat cupa cupelor in anul in care Steaua a luat cupa campionilor).

..iar Dinamo Tibilisi sunt gruzini

eu de rusi intrebam !

e prima cupa europeana castigata de o echipa din actualul spatiu al federatiei ruse...
din fosta uniune sovietica au mai castigat cupa cupelor dinamo kiev (de doua ori) si dinamo tbilisi (o data)...

ca aspect intresant:
tska moscova adunase pana la actuala editie a cupelor europene doar 29,5 puncte in sistemul punctajului pentru cupele europene (aceleasi puncte pe baza carora se alcatuieste coeficientul fiecarei tari),dintre care din 2000 incoace doar 3,5 puncte...!!! acelasi numar de puncte a fost adunat,de exemplu, de steaua din anul 2000 incoace...
deci se poate...