PDA

View Full Version : Etapa 25: FC National - Sportul



ADelPiero
5th May 2005, 01:22
Sambata, 7 mai 2005: FC National - Sportul, ora 16:30, National TV
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

fia
5th May 2005, 09:58
Derby bucurestean.. un derby al galeriilor... Echipa a carei galerii va avea coregrafia cea mai buna va invinge. Deci mizez pe National.

miril
5th May 2005, 10:06
Derby-ul galeriilor...minimaliste, va fi disputat, ma refer la meciul in sine. Progresul a avut dintotdeauna probleme cu studentii. Sper sa castige ai mei. Hai Progresul!

Bancaru
5th May 2005, 11:50
Meci fara nici un fel de miza. Sa vedem care o fi mai plictisit. Din inertie votez 1.

be@
5th May 2005, 12:18
Inca un meci greu pentru noi,cu o echipa pe care o respect foarte mult!
Sa nu uitam ca desi a luat bataie de la steaua,Sportul a jucat mai bine!
Sper sa castigam !

Ultras
5th May 2005, 14:26
Echipa a carei galerii va avea coregrafia cea mai buna va invinge. Deci mizez pe National.

Poate te referi la orchestratie, nu la coregrafie... :evil:

Catalanul
5th May 2005, 18:28
derby intre cele mai cinstite echipe bucurestene /hello fie ca cel mai bun sa castige :)

dan-dan
5th May 2005, 19:35
derby intre cele mai cinstite echipe bucurestene /hello fie ca cel mai bun sa castige :)



Aici ai dat-o in bara ! :o:

Nationalul a comis-o cu U Craiova, asa ca .... :rosu:

HEIL POLI IASI

GeKuRA
6th May 2005, 01:01
acu Oltenii o sa zica ca si Sportul a comis-o cu Iasul ... :no: :D:D:D

bancar100%
6th May 2005, 09:23
Sa ne bucuram de acest meci si de celelalte cate au mai ramas ca de la anu' nu mai avem echipa.Vai de noi !FORZA NATIONAL!

miril
6th May 2005, 12:22
Sa fim optimisti pana la capat! Hai Progresul!

infynity
6th May 2005, 14:01
sa speram k se va repeta acel meci din returul sferturilor de finala din cupa romaniei knd a fost 3-0.dar acu nationalul are cativa jucatori lipsa fata de acel meci,insa au capacitatea de a invinge.deci merg pe 1 solist

F|A|N|S
6th May 2005, 17:44
Poate te referi la orchestratie, nu la coregrafie... :evil:

Hmmm...

Esti cam pe dinafara, mai "studentule"... Esti chiar foarte dezinformat!

Afla si tu ca noi, suporterii bancari, spre deosebire de cei ai Sportului, am realizat, in ultimul an si ceva, 3 mini-coregrafii (in limita bugetului si a numarului de suporteri), dintre care doua integral din banii nostri. Ti le si arat:

FC NATIONAL - Dinamo 2003/2004:
http://www.geocities.com/fcnational1944/_19_National-Dinamo_03-04_2_coreg.jpg

Rapid- FC NATIONAL 2004/2005:
http://www.geocities.com/fcnational1944/_04_Rapid-National_04-05_coreg2.JPG

Steaua- FC NATIONAL 2004/2005:
http://www.geocities.com/fcnational1944/Steaua-National_04-05_2.JPG

Treaba cu fanfara aia penibila, este exclusiv problema conducatorilor clubului FCN, care ii platesc si ii cheama pe trompetisti. De altfel, adevaratii suporteri ai FCN s-au separat de destul de multa vreme de fanfara (aprox 2 ani), asa ca te rog frumos, nu mai asocia ideea de suporter al Nationalului cu lo$ platano$.

be@
6th May 2005, 22:19
Cred ca va fi un meci spectaculos,pe care sper sa-l castigam,fiindca acasa jucam bine!
FORTZA NATIONAL!

Ultras
6th May 2005, 22:25
Hmmm...

Esti cam pe dinafara, mai "studentule"... Esti chiar foarte dezinformat!

Afla si tu ca noi, suporterii bancari, spre deosebire de cei ai Sportului, am realizat, in ultimul an si ceva, 3 mini-coregrafii (in limita bugetului si a numarului de suporteri), dintre care doua integral din banii nostri. Ti le si arat:

FC NATIONAL - Dinamo 2003/2004:
http://www.geocities.com/fcnational1944/_19_National-Dinamo_03-04_2_coreg.jpg

Rapid- FC NATIONAL 2004/2005:
http://www.geocities.com/fcnational1944/_04_Rapid-National_04-05_coreg2.JPG

Steaua- FC NATIONAL 2004/2005:
http://www.geocities.com/fcnational1944/Steaua-National_04-05_2.JPG

Treaba cu fanfara aia penibila, este exclusiv problema conducatorilor clubului FCN, care ii platesc si ii cheama pe trompetisti. De altfel, adevaratii suporteri ai FCN s-au separat de destul de multa vreme de fanfara (aprox 2 ani), asa ca te rog frumos, nu mai asocia ideea de suporter al Nationalului cu lo$ platano$.

Nu pot decat sa va felicit si sa va urez succes la Valcea...
PS. In prima poza vad ca v-ati separat tare rau... vreo 5 metri

be@
6th May 2005, 22:31
Nu pot decat sa va felicit si sa va urez succes la Valcea...
PS. In prima poza vad ca v-ati separat tare rau... vreo 5 metri
Ce Valcea,mai Ultras?Stai cuminte,ca nu se muta nici o echipa !

baez
6th May 2005, 22:37
eu chiar imi doream sa vad meciul asta. citind posturile de mai sus m-am cam speriat. daca vin io ca oltean acolo oare ma bate galeria Nationalului?
deja mi-e frica sa nu-mi iau vreo trompeta:D sau poate ma tunde cineva moka, cine stie:( pacat de discutiile astea, nu cred ca e cazul.

Ultras
6th May 2005, 22:44
Dumitru Dragomir pare tentat sa renunte si la sefia LPF, si la FC Bodu
Afacerile cu fotbalul mintit, noul hobby al lui Mitica de la Liga
Ovidiu Ciutescu
Presedintele LPF, Dumitru Dragomir, s-a tinut de cuvant si, ieri dimineata, s-a infiintat in biroul prefectului de Valcea, Anuta Handolescu, cu proiectul a ceea ce el doreste sa se numeasca "Renasterea fotbalului valcean". Intampinat de Anuta Handolescu, destul de jovial, Corleone a fost servit cu ciocolata pe care, de altfel, a mancat-o cu mare pofta. "Da domn’e, chiar imi place! Mareste potenta si viata. Pai, asta au spus japonezii, ca ei sunt dati dracu’ si le stiu pe toate!". Apoi, pret de 20 de minute, s-a intretinut cu doamna prefect pe tema viitorului fotbalistic din Zavoi. Imediat dupa ce a parasit biroul omului nr. 1 din judet, Mitica Dragomir a explicat cum vede problema: "Eu zic ca sunt sanse de 50% sa realizez ce mi-am propus! Am lucrat la acest proiect timp de doua saptamani, cu oamenii din clubul pe care vreau sa-l aduc aici si totul e pus pe hartie. Eu i-am explicat doamnei prefect ca, daca vor sa faca treaba, conducerea clubului trebuie sa stea in mana ei, a primarului si a Consiliului Judetean. Daca o vor da unui sponsor, se va alege praful! Clubul care il voi aduce il veti cunoaste joi, termenul-limita pentru raspunsul la proiect. Echipa va veni aici si valcenii pot sa o numeasca si Vaideenii din Jos! Eu aduc acest club gratis! Doar datoria care o au catre stat trebuie platita. Adica, 3 milioane de euro! Va spun ca in aceasta echipa sunt doi jucatori care fac fiecare cate 3 milioane de euro!".


Banii vor fi adusi tot de Mitica

Pentru ca sa fie cat mai credibil, Mitica Dragomir a inceput sa explice si modul de finantare: "Pai, 40 % din suma o aduc eu din televizari, 15% o aduc prin sponsorizari, 30% va veni de la Primarie si Consiliul Judetean, iar restul, de la diversi sponsori. Totul este foarte bine calculat, pe termen lung, si nu vor fi probleme. Eu, de 6 luni, ma chinui sa aduc acest club la Valcea si totul este posibil, mai ales ca oamenilor de acolo le place foarte mult orasul acesta. Eu va spun ca este singura sansa ca sa avem fotbal in Divizia A! Faptul ca exista aici o echipa care poate promova in Divizia B nu e o varianta. Sa incerci promovarea iti trebuie 1,8 milioane de euro. Asa, mai pui ceva si ai club serios. Pana joi vreau ca oamenii sa se decida. Eu nu spun cati bani voi da, pentru ca, daca zic ca dau 50.000 de dolari, vor spune altii ca sunt bulangiu! Daca spun ca dau 100.000 de dolari, vor spune ca sunt smecher. Eu spun ca va ajut si atat!".


Cum vor veni banii?

Din calculele lui Don Corleone, banii ar putea veni pe urmatoarea filiera:

- 600.000 euro din drepturi de televizare

- 300.000 euro sponsorizari din partea sindicatelor conduse de Marin Condescu si Dumitru Costin

- 400.000 euro de la Primaria Rm. Valcea

- 400.000 euro de la Consiliul Judetean

- 200.000 euro de la Termocentrale Govora

- 100.000 euro de la Oltchim


FC Bodu e de vanzare

Mitica Dragomir s-a aratat dispus sa renunte inclusiv la echipa sa de futsal, FC Bodu. Astfel, boss-ul LPF asteapta propuneri pana sambata viitoare. "Daca o cumpara cineva din Valcea, o dau cu 100.000 de euro. Daca va fi interesat cineva din alt judet, pretul este de 500.000 de euro. Va fi rentabil sa o cumpere, pentru ca Matei e jucator de echipa lumii. Eu am valori acolo, nu struti!".

Declaratii

Anuta Handolescu (prefect Valcea): "Este vorba de FC National! Suna destul de bine ceea ce spune domnul Dragomir. Trebuie sa vorbesc cu domnul primar Gutau si cu presedintele CJ, domnul Buse, si vom lua o decizie. Sper sa o alegem pe cea corecta!".

Mircia Gutau (primar Rm. Valcea): "Lui Dragomir ii convine ideea, numai ca totul e aranjat sa dam noi banii! Nu-mi convine acest proiect! Nu avem de unde sa dam 2 milioane de euro, nici daca vindem Primaria!".

http://www.gardianul.ro/index.php?a=sport2005050703.xml

Deci conducerea Nationalului este dispusa si cu bagajele facute. Acum mai depinde doar de acordul Prefecturii cu Consiliul Judetean si Consiliul Local...

be@
6th May 2005, 22:49
Stim si noi,stai linistit!Dar nu credem ca se va realiza !Oricum,nu inteleg ce se baga jigodia asta de Mitica !
P.S:Citeste ce spune primarul la sfarsit !:Mircia Gutau (primar Rm. Valcea): "Lui Dragomir ii convine ideea, numai ca totul e aranjat sa dam noi banii! Nu-mi convine acest proiect! Nu avem de unde sa dam 2 milioane de euro, nici daca vindem Primaria!".
Deci........TZEAPA!

Ultras
6th May 2005, 22:55
Pai daca se retrage de la Liga, crezi ca isi va plimba nepotelul prin parc si atat...

baez
6th May 2005, 22:57
poate se apuca de afaceri cu butelii, se pare ca orice handicapat reuseste, valabil si pt. transhumanta :no:

miril
6th May 2005, 23:00
Ce puteai tu sa comentezi. Omul ti-a raspuns cum trebuie la o ironie ieftina si tu continui, in stilul deja cunoscut, de prost gust, cu obeservatii de piata. Nu-i nimic, "Valcea" ii paste pe multi. Sau crezi ca o duceti mai bine? In loc sa fim uniti "impotriva tuturor" te gasisi tu mai...Ultras. Sa fie dupa chipul si asemanarea proiectata in avatar. Sa nu-mi spui ca este Basescu ca nu te cred, ci mai degraba ai descoperit ceva in oglinda si ti-a devenit drag. Cat despre Mitica, iti spun eu cu ce se va ocupa la "pensionare", cu...sportul.

be@
6th May 2005, 23:01
Pai daca se retrage de la Liga, crezi ca isi va plimba nepotelul prin parc si atat...
Si tu crezi ca pleaca Mitica de la Liga? :happy :happy :happy :happy :happy
Nu scapam noi de el nici in ruptul capului!Astea sunt povesti de adormit copiii!!

baez
6th May 2005, 23:27
eu sper sa nu se materializeze astfel de fuziuni. ce mama dracului, Progresul are o traditie, Stiinta are o traditie, Valcea are aer curat si un fan la Catavencu...
or sa ajunga de rasul lumii, ca Rocar AEK Ripensia, e pacat :no:
p.s. uitasem de Telespan, simbolul Chimiei /hello

Ultras
6th May 2005, 23:28
Ce puteai tu sa comentezi. Omul ti-a raspuns cum trebuie la o ironie ieftina si tu continui, in stilul deja cunoscut, de prost gust, cu obeservatii de piata. Nu-i nimic, "Valcea" ii paste pe multi. Sau crezi ca o duceti mai bine? In loc sa fim uniti "impotriva tuturor" te gasisi tu mai...Ultras. Sa fie dupa chipul si asemanarea proiectata in avatar. Sa nu-mi spui ca este Basescu ca nu te cred, ci mai degraba ai descoperit ceva in oglinda si ti-a devenit drag. Cat despre Mitica, iti spun eu cu ce se va ocupa la "pensionare", cu...sportul.

Care era ironia "ieftina"? Ca m-am luat de orchestratie? Faci parte cumva din "gruppo aparte" cu borurile largi si mustucul intre dinti? Nu iti scriu mai mult sa nu iti obosesc neuronul...
Cat despre Sportul la "Valcea" ramane de vazut. Momentan, este foarte posibil ca Nationalul sa se numeasca de la vara..., cum zicea Mitica... Vaideenii din Jos. Cand au inceput zvonurile si inca nu era sigur numele echipei presarii l-au intrebat si pe Siman daca vrea sa mute echipa la Valcea. Raspunsul: "Nu ne intereseaza!"
Ca va fi deranj mare (cum ii place lui Mitica sa spuna) la vara e adevarat. Dar nu numai pentru Sportul, ci pentru toate echipele, cu exceptia (momentan) a CFR-ului.

miril
7th May 2005, 00:31
Ai desoperit si tu neuronul si te lauzi. Nu mi se pare insa normal sa rada ciob de oala sparta cand suntem, de fapt, (d)in aceiasi oala. Hai mai bine sa ne vedem de meciul de maine si sa speram ca va fi un meci bun, cu mult peste derby-urile eterne, asa cum am mai facut-o si alta data si sa castige cel mai bun. In rest, de acord cu Baez.

Ultras
7th May 2005, 00:44
Cred ca speram in zadar..., cu toate ca Dan i-a bagat pe ai nostri in cantonament de joi, nu cred ca se vor agita prea tare. Din pacate... Poate vom avea parte de un Robert Dumitru show, pentru ca a venit timpul sa mai mearga pe la tara.

miril
7th May 2005, 00:48
Meciul nu are miza si de aceea ar putea fi spectaculos. Nu m-ar supara un 3-3, 4-4, 6-5 sau 5-6. Fotbal sa fie si sa le aratam "granzilor" farmecul discret al burgheziei, caci nu se stie daca vom mai fi invitati la festin, anul viitor.

radcom
7th May 2005, 01:47
Adevarul e, ca acesta este singurul meci la care ma ashtept sa vad spectacol.Sper sa nu ma inshel.

Bancaru
7th May 2005, 12:05
Cum apare Ultras cum apar si discutiile offtopic. Rautati ieftine pe aici. "Veni" un oltean si "spuse" ca ia o trompeta pe scafarlie. Foarte spiritual. Si noi putem fi asa: aveti grija ca de la vara jucati la matineu. Ultras sa stii ca si Sportul e de vanzare, daca stam sa puricam presa. Adevarul este ca ambele echipe sunt fragile din punctul asta de vedere. Suporteri nu avem nici noi prea multi, dar la noi mai sunt si niste motive.
Eu sper sa fie un meci frumos. Si cred ca sunt toate premizele daca ne gandim la cum pot juca. Daca stam sa ne gandim ca nici una nu retrogradeaza, nici una nu mai are obiectiv, la Sportul Dan e mereu nemultumit,.... s-ar putea sa fim dezamagiti.

F|A|N|S
7th May 2005, 12:31
Nu pot decat sa va felicit si sa va urez succes la Valcea...
PS. In prima poza vad ca v-ati separat tare rau... vreo 5 metri

Nu imi vine sa cred ca un suporter al altei echipe cu traditie, pe care eu o respect, SE POATE BUCURA PENTRU FAPTUL CA ALTA ECHIPA VA DISPAREA DIN CAUZA UNEI JIGODII CUM ESTE mITICA dRAGOMIR!!!!!
O sa te faca mai fericit disparitia noastra?
Asta e dorinta ta?
Sa vezi cum mafia din conducerea fotbalului mai distruge o echipa?
Ce vrei?
Sa ramana in campionat doar Sportu, fiiindca celelalte s-au desfiintat?

Apoi comentezi ca era distanta intre noi... ai fost tu acolo sa vezi?.. stii tu cum e sa te certi cu cetatenii din peluza, care nu inteleg de ce nu ii lasi sa stea cu un steag bleu in mana, in sectorul de steaguri albastre? ai dat tu vreun ban din propriul buzunar pt a realiza ceva asemanator?... ca la numar sunteti cam la fel ca noi, deci ati putea face si voi ceva mai rasarit...
Dar nu.... dupa ce ca nu faceti nimic, tu mai vii si sa comentezi referitor la ce fac altii..

La munca!!!
Pune mana si fa si tu ceva, in viata reala, nu pe net !!!

Angelina Jolie
7th May 2005, 13:34
Daca tu esti ULTRAS, eu sunt Mos Craciun
Gresit. Eu sunt Mos Craciun. :happy :happy

be@
7th May 2005, 16:29
GATA,INCEP EMOTIILE!

HAI AI MEI!!!!!
Later edit:2-1 !
BRAVO,BAIETI,PENTRU CUM ATI LUPTAT!
/hello /hello /hello /hello

:ok: Chiacu!

Fir-ar sa fie,ce gol prostesc a luat Munteanu ! :headbang: :headbang:

DOAMNE,SARMANII,PE CE PLOAIE JOACA!

miril
7th May 2005, 19:21
Felicitari bleu-albastrilor dupa o victorie muncita, pe un teren greu de joc.

Ultras
7th May 2005, 20:41
Bravo Gino, bravo Dumitru, bravo Craciunescu! Uite de asta vreau sa dispara Nationalul! Mai bine zis Gino... Ultimul blatar. Inca o data succes in Zavoi.

be@
7th May 2005, 20:45
Ce ai frate?Te-ai tacanit la cap?
De unde si pana unde blat???????!!!!!!FUGI MAI DE-AICI!CHIAR NU STII SA PIERZI !
RUSINE!

radcom
7th May 2005, 20:55
Felicitari Nationalului, shi suporterilor acestei echipe. :ok: Va ashteptam in IASI sa ne revansham pt. rezultatul din meciul tur. :yeah:

miril
7th May 2005, 20:56
Si care ar fi fost mobilul furtului? Cucerirea locului cinci? OK, n-am vazut meciul, dar nu vad mobilul...blatului si nici din comentariile de pe internet ale meciului nu reiese ca ar fi fost vreo faza controversata. Mai stii, o fi de vina ploaia?

miril
7th May 2005, 20:57
Merci, Radom! Va urez sa ne intalnim si la anul in divizia A.

F|A|N|S
7th May 2005, 21:07
Pe scurt: noi, suporterii bancari suntem total impotriva conducerii, si a modului cum inteleg ei sa (nu) lupte in fiecare sezon...

FC NATIONAL nu inseamna gino, goga, landi, olah, sau mai stiu eu cine...

FC NATIONAL inseamna o istorie agitata, de 61 de ani, cu multi jucatori/antrenori emblematici (Oaida, Mateianu, Duna, etc [cei din zilele noastre nu sunt emblematici]), atmosfera pe care o simti cand intri in Parcul cu Platani, si mai inseamna si suporterii care sunt alaturi de echipa, indiferent de divizia in care jucam, de pozitia in clasament, de numarul de kilometri care trebuiesc parcursi pana la locul unde joaca FCN, de scor, de vremea de afara, de abuzurile jandarmilor, de nesimtirea conducerii care umple gardurile cu reclame, nelasand loc pt bannerele suporterilor... etc etc ,... Asta inseamna FC NATIONAL !!!!

Faptul ca o niste oameni infecti au pus mana pe acest club, si au facut din echipa o a 2-a gloria bistrita, nu inseamna ca trebuie sa desfiintam clubul, ci inseamna ca trebuie sa-l ajutam sa scape de acesti dusmani din interior, si sa ajunga pe maini mai bune...

Sincer eu unul l-as vedea pe Liviu Galan patron, si pe Marin Duna antrenor... Mi s-ar parea extraordinar daca s-ar realiza acest lucru!!

In alta ordine de idei, va arat si o poza de azi, de la meci:

As intitula-o "cantand in ploaie" :)))

http://www.geocities.com/fcnational1944/National-Sportu_04-05_4.JPG

Aparatcik
7th May 2005, 21:31
O echipa exista si datorita istoriei sale ( care nu inseamna neaparat numarul de titluri/cupe castigate ).Acest lucru nu ni-l poate lua nimeni...nici gino nici mitica nici alti mafioti infecti care se perinda prin fruntea fotbalului.Cate echipe pot spune ca au o istorie asa de tumultuasa ca a noastra? E usor sa faci mistoruri ieftine protv-iste cand tii cu steaua, dinamo sau alte echipe care exista doar datorita unor evenimente istorice nefericite...sincer prefer oricand o echipa mica care are in spate o istorie adevarata decat una mare cu trecut prefabricat

irriducibile_01
7th May 2005, 21:51
azi am vazut un meci frumos ... pacat ca a plouat torentzial ... ar fi fost shi mai frumos !

miril
7th May 2005, 22:11
Da prieteni, "FC National ramane in Cotroceni" si cu el...Progresul.

irriducibile_01
7th May 2005, 22:15
asha ar trebui ! ce ma ingrijoreaza pe mine e faptul ca exista mintzi bolnave precum cea a lui mitica ! asta crede ca se joaca cu mashinutzele lui prin nisip ! chiar n-are nimik sfant ?!

miril
7th May 2005, 22:22
Numai sa indrazneasca Gino si Mitica sa mute echipa la Valcea ca vom face o plangere la UEFA ca in campionatul Romaniei de fotbal guverneaza haosul si coruptia, echipele se muta de la un loc in altul, cele care ar trebui sa retrogradeze nu o fac, etc, etc. Este inadmisibil. Mai bine un faliment si divizia C sau desfiintarea decat masluirea traditiei si istoriei. Hai Progresul!

irriducibile_01
7th May 2005, 22:27
shi crezi ca dak facetzi plangere la UEFA se sinchiseshte mitica ? asta e CEL MAI MARE INCOMPETENT pe care-l shtiu !

miril
7th May 2005, 22:53
Este vorba de un principiu, nu ca s-ar sinchisi sau nu. In definitiv nici bucuros nu va fi, mai ales daca se va mediatiza. Astia vor sa faca lucrurile in tacere si putin zgomot nu strica.

irriducibile_01
7th May 2005, 22:59
hai ca m-am lamurit shi cu presa sportiva din romania ! la un moment dat il vedeau pe mitica drept cel care a inceput sa faca curatzenie in fotbal ! asta ar fi trebuit sa candideze la cea mai buna gluma a mileniului ! asha ca zgomotul o sa fie de pomana ! MARSH mitica !!! lasa-ne , pregooooooooooooooooooooo!

miril
7th May 2005, 23:11
Orice actiune anti ii va scaii si nu vor actiona in liniste, asa cum sunt obisnuiti. Noi romanii suntem cuprinsi prea devreme de senzatia de inutilitate a unour actiuni de prostest, fie ele cat de mici. Trebuie sa nu renuntam. Asta-i reteta.

irriducibile_01
7th May 2005, 23:14
eu cred ca noi ca popor am renuntzat de mult sa protestam impotriva sistemului ! de cand s-a intrat cu batele peste noi in piatza universitatzii ! totushi am sa raman un anarhist convins !

miril
7th May 2005, 23:18
Asa trebuie gandit cu oameni apartinand...sistemului.

irriducibile_01
7th May 2005, 23:22
care SISTEM ?

miril
7th May 2005, 23:31
Pe care l-ai mentionat si tu, sistemul postdecembrist, clientelar, tributar unor metehne comuniste.

irriducibile_01
7th May 2005, 23:39
ala numa' sistem nu se poate numi !

miril
7th May 2005, 23:40
Ba da, sistem de dezumanizare si coruptie generalizata. De aceea, hai Progresul!

irriducibile_01
7th May 2005, 23:45
al naibii sistem ! da oare putem face ceva cu adevarat !? eu unu am devenit imun la el ! dar ma gandesc shi la altzii mai slabi de inger !

miril
7th May 2005, 23:46
Trebuie sa fii mereu anarhist impotriva acestui sistem. Te mentine treaz!

irriducibile_01
8th May 2005, 00:05
da , ai dreptate ! problema e ca au ramas putzini anarhishti care nu vor sa se complaca in sistem !

Bancaru
8th May 2005, 11:02
Comentatorii meciului, nu ca mi-ar placea modul in care o fac, au spus ca din sursele National TV Nationalul nu se muta niciunde. Si apoi imi vine greu sa cred ca Gino se va duce sa faca afaceri la Valcea. Hahahahahahaha... Sa faca ce? Sa joace biliard cu Craciunescu in vreun "club" de langa gara? Si cine o sa dea banii? Mitica? Asta nu da bani pentru nimic. Prefectura? Au spus ca nu pot da mai mult de 500.000 $ si nu prea vad cum ii justifica. O fi Valcea vreun El Dorado al Romaniei si nu stim noi. Poate au salariul mediu pe judet 800 de Euroi si nu a aflat presa. Haidi baaaaaaaaaa...
Sa zicem ca este Gino convins. Putem admite. Vin si eu si "fac" niste intrebari: este cumva clubul lui Gino? Nu vor aparea oameni care au fost interesati de acest club? Adica Liviu Galan sau Vlad Soare. Nu vor zice nimic cei pentru care Progresul a insemnat ceva? De exemplu Tiriac are 3% din actiunile clubului. Pentru cei care au lucrat la Prosport iar acum sunt la Gazeta informatia nu este o noutate "pentru ca sa nu ajunga clubul pe mana nimanui" asta intamplandu-se dupa faza cu Mugdin. In CA sunt nume grele in sportul romanesc: Nastase, Ilie, nu primul vanator al tarii, precum si Nadia Connor Comaneci. Nici ei nu vor zice nimic? Atunci intrebarea finala: ce se va face cu terenul din Cotroceni si de ce vor sa-l extinda? Dar nu terenul, ci intreg complexul. Ca nu pot sa cred ca il vor folosi doar pentru luna septembrie cu Open Romania. Sau poate e mai plauzibila pastrarea Sportului in detrimentul Nationalului, ca doar arena di Regie nu difera cu nimic de Rose Bowl sau Maracana. Apropo, cand am fost la meci mi-a intrat un ciob in fund. Nici macar scaune nu sunt. Si nu am auzit de vreun proiect de modernizare.
Care era treaba cu arbitrajul, Ultras? Care este... Marean. Nu a fost nici un gol din faza fixa si nici offside. Ba mai mult Sergiu Radu a fost oprit din actiune pe motiv de offside, total aiurea. Dar TOTAL. Nu mai mancati ... agurida ca se face gura ca guru.

SORENSEN
8th May 2005, 12:24
Ce meci de polo ieri :o:

Neamtu
8th May 2005, 13:21
Haideti, mai baieti, nu va mai jeliti atat. Sunt 180 de km pana la Valcea, costa 300.000 drumul cu autocar de 3 stele. In 2 ore jumate ajungeti. Plus ca si in Zavoi sunt cativa platani, o sa va simtiti ca acasa. Evetual, la plecare, o sa beti si o bere "la gara", dar nu Craciunescu; asta sta in Bucuresti de vreo 5 ani, e valcean doar cu numele.
Iar tribunele aratau destul de bine cand am fost ultima, acu vreo 2 ani, nu cred ca o sa va intre vreun ciob in fund :happy

miril
8th May 2005, 13:23
Pai de ce nu faceti voi...transhumanta?

be@
8th May 2005, 13:25
Neamtule ,vrei un raspuns serios?Uite-l! :jerk:

Neamtu
8th May 2005, 13:29
Io am vrut sa va consolez si sa va ofer niste solutii, iar voi sunteti impertinenti.
Ce te-a deranjat, mai be@, atat de mult incat imi arati cea mai inteligenta parte a corpului tau?

be@
8th May 2005, 13:30
M-a deranjat mishtoul tau!
Si stai tu linistit,ca nu e nevoie sa ne dai solutii!

Neamtu
8th May 2005, 13:33
Nu era nici un misto. A zis Bancaru intr-un post anterior ca a fost in Regie si i-a intrat un ciob in fund. Eu l-am asigurat ca la Valcea nu o sa intampine aceasta problema.

be@
8th May 2005, 13:35
Ok.Dar tu intelegi ca pe noi nu ne intereseaza absolut deloc Valcea?

Luci@n333
8th May 2005, 13:38
GATA,INCEP EMOTIILE!

HAI AI MEI!!!!!
Later edit:2-1 !
BRAVO,BAIETI,PENTRU CUM ATI LUPTAT!
/hello /hello /hello /hello

:ok: Chiacu!

Fir-ar sa fie,ce gol prostesc a luat Munteanu ! :headbang: :headbang:

DOAMNE,SARMANII,PE CE PLOAIE JOACA!
DOAMNE , SARMANII , PE CE PLOAIE CANTA! /hello

be@
8th May 2005, 13:40
DOAMNE , SARMANII , PE CE PLOAIE CANTA! /hello
Da,Luci,asa e,am uitat de voi!
/hello /hello

Neamtu
8th May 2005, 13:40
Nasol. Daca e sa se intample, tot se intampla. Am vazut ca a scris cineva ca face reclamatie la UEFA si m-a bufnit rasul.
In plus, nu m-ar deranja ca atunci cand ma mai duc pe acasa la sfarsit de saptamana sa vad un meci de divizia A. Sa stiti ca la Valcea se manaca fotbal pe paine. Cand erau acum 2 ani in divizia B era stadionul full. O sa fie un adevarat shoc pentru Olah si compania sa-i incurajeze atata lume.

miril
8th May 2005, 13:46
Neamtu, noi romanii nu intelegem multe. Reclamatia la UEFA nu are a face cu rezolvarea situatiei ci cu a-i sacai pe impertinenti. Vedeti ca Oierul are peste 3 milioane datorii la stat si, in plus, nu ti-am cerut sfatul. Daca ni-l ai dat te poti astepta la replica, chiar daca Be@ are si parti frumoase sa-ti arate.

be@
8th May 2005, 13:46
Lasa,mai,tu nu vezi ca sarmanii nu-s obisnuiti sa joace cu 30.000 de oameni alaturi de ei(vezi Craiova)!Asa ca tot mai bine e in Cotroceni! :ok:

irriducibile_01
8th May 2005, 15:20
Nasol. Daca e sa se intample, tot se intampla. Am vazut ca a scris cineva ca face reclamatie la UEFA si m-a bufnit rasul.
In plus, nu m-ar deranja ca atunci cand ma mai duc pe acasa la sfarsit de saptamana sa vad un meci de divizia A. Sa stiti ca la Valcea se manaca fotbal pe paine. Cand erau acum 2 ani in divizia B era stadionul full. O sa fie un adevarat shoc pentru Olah si compania sa-i incurajeze atata lume.
e shi normal sa te bufneasca rasu ! doar asta v-a invatzat gigi ! shi are un ras !!!

Neamtu
8th May 2005, 16:13
Ce treaba are ce am zis eu cu oieru? Io am vorbit despre mutarea lui FC National la Valcea, lucru care m-ar bucura pentru este orasul meu natal. De ce trebuie asociat orice fan stelist cu oieru? Ar insemna ca peste 6 milioane de romani ar trebui comparati cu un imbecil pe care sper sa-l vad cat mai repede cu bratari la maini.

irriducibile_01
8th May 2005, 16:18
Ce treaba are ce am zis eu cu oieru? Io am vorbit despre mutarea lui FC National la Valcea, lucru care m-ar bucura pentru este orasul meu natal. De ce trebuie asociat orice fan stelist cu oieru? Ar insemna ca peste 6 milioane de romani ar trebui comparati cu un imbecil pe care sper sa-l vad cat mai repede cu bratari la maini.
nu ar fi normal sa te bucuri ca orashul tau natal sa aiba echipa in div. A prin promovare pe terenul de fotbal ?
vezi , prin modul asta de gandire pe care-l ai , te apropii de cel pe care il are gigi !

Neamtu
8th May 2005, 16:27
Atata timp cat FC National are cateva zeci de suporteri nostalgici ai Progresului, nu vad care ar fi problema. In plus, s-a spus ca echipa este in colaps financiar si ca o eventuala mutare la Valcea ar salva-o de la desfiintare. Cine s-ar risca sa bage bani intr-o echipa la care vin 100 de spectatori la meci?
La Timisoara nu s-a intamplat la fel? Nu merita oamenii aia o echipa de divizia A, chiar daca a venit din alta parte?
Ziceti ca astea sunt metehnele comunismului. Nimic mai fals. Sunt consecintele capitalismului, unde totul se invarte in jurul banului.

irriducibile_01
8th May 2005, 16:33
Atata timp cat FC National are cateva zeci de suporteri nostalgici ai Progresului, nu vad care ar fi problema. In plus, s-a spus ca echipa este in colaps financiar si ca o eventuala mutare la Valcea ar salva-o de la desfiintare. Cine s-ar risca sa bage bani intr-o echipa la care vin 100 de spectatori la meci?
La Timisoara nu s-a intamplat la fel? Nu merita oamenii aia o echipa de divizia A, chiar daca a venit din alta parte?
Ziceti ca astea sunt metehnele comunismului. Nimic mai fals. Sunt consecintele capitalismului, unde totul se invarte in jurul banului.
dak au asha de multzi bani cei din rm.valcea sa faca o echipa competitiva shi sa atace promovarea ! nu sa ashtepte pomana de la altzii .
dar la cei 100 de suporteri te-ai gandit ? ei sunt alaturi de echipa de mult timp ! shi nu cred ca asta conteaza (nr. de suporteri ) .
dupa logica ta ar trebui sa organizam div. A dupa criterii geografice shi demografice . sa stea in div. A numai echipe cu peste 10 mii de spectatori la meciuri ? la sfarshitul campionatului sa stabilim alte criterii de retrogradare decat punctajul ?

Neamtu
8th May 2005, 16:41
Echipa CSM Rm. Valcea o sa promoveze sezonul asta in divizia B.
Nu am zis ca e corect ce se intampla, viata in general nu e corecta. Am zis doar ca traim intr-o perioada in care banul e mai presus de orice. De ce crezi ca investit oieru la Steaua? Pentru ca are milioane de sustinatori, si mintea lui bolnava a crezul ca va intra in parlament din votul suporterilor. Ca nu s-a intamplat asa dovedeste ca nu gandim toti ca el.
De ce a investit BKP la Poli? Pentru ca are multi sustinatori si s-au gandit la publicitate, facilitati, bani.
Daca la Valcea se gasesc resuse sa se sustina o echipa in divizia A, iar FC National este in pericol sa se desfiinteze din cauze financiare, consider ca aceasta mutare e un lucru bun.

irriducibile_01
8th May 2005, 16:43
Echipa CSM Rm. Valcea o sa promoveze sezonul asta in divizia B.
Nu am zis ca e corect ce se intampla, viata in general nu e corecta. Am zis doar ca traim intr-o perioada in care banul e mai presus de orice. De ce crezi ca investit oieru la Steaua? Pentru ca are milioane de sustinatori, si mintea lui bolnava a crezul ca va intra in parlament din votul suporterilor. Ca nu s-a intamplat asa dovedeste ca nu gandim toti ca el.
De ce a investit BKP la Poli? Pentru ca are multi sustinatori si s-au gandit la publicitate, facilitati, bani.
Daca la Valcea se gasesc resuse sa se sustina o echipa in divizia A, iar FC National este in pericol sa se desfiinteze din cauze financiare, consider ca aceasta mutare e un lucru bun.
parerea ta ! shi tzi-o respect !
nu intzeleg de ce trebuie ca banul sa fie mai presus decat sentimentul :headbang: ?

Neamtu
8th May 2005, 16:52
Si Valcea a avut echipa de traditie in divizia A inainte de '89, Dar lipsa banilor a afundat-o in divizia B si apoi C. La conducerea echipei s-au perindat numai oportunisti care vindeau toate tinerele talente si dupa aia se faceau ca ploua. M-as mira sa se gasesca acum resurse financiare, mai ales ca primarul e un imbecil.
Totodata, iti inteleg sentimentul. Am fost si eu la meciuri in Cotroceni si mi-a placut atmosfera. Acolo chiar se joaca din placere. Din pacate se sta si prea des capra. Nu vreau raul nimanui, dar dupa cum stau lucrurile daca nu o sa fie Valcea e posibil sa fie Craiova. Nu vad cine mai poate baga bani la FC National.

irriducibile_01
8th May 2005, 16:57
orice ar fi , eu unul nu sunt de acord cu tranzactziile de echipe de fotbal ! ar trebui sa functzioneze legea falimentului . daca nu mai sunt bani la echipa sa se desfiintzeze shi sa promoveze o echipa din div.B clasata imediat sub prima cu drept de promovare !

miril
8th May 2005, 17:01
Pai Neamtule ne-ai intrebat si pe noi progresistii daca vrem sa mutam o echipa de traditie intr-un oras fara traditie in fotbal? De acord cu Ireductibilul in ceea ce priveste falimentul si, in plus, sunt impotriva fuzionarilor. Pe deasupra Progresul a ramas fara suporteri datorita magariilor facute de dictatura comunista si nu-i drept sa fim pedepsiti pentru asta. Monaco nu are suporteri multi si face performanta. Mai degraba ma intreb ce-i face pe unii suporteri sa tina cu echipe care fac trofee prin aranjamente. La National s-a dovedit ca fotbalistii de valoare sunt recuperati, sunt lansati fotbalisti de care nimeni nu a auzit si pepiniera inca mai da junori de valoare ca pe vremuri. Eu ca investitor la asta m-as uita, nu la o ceata bezmetica care striga aiurea si distruge tribunele ca sa platesc eu imbecilitatile lor. Liviu Galan ar investi chiar acum, dar Gino face pe cainele lui Mitica de la macelarie. Asta-i treaba si mai lasa tu la o parte profetiile ca nu oi fi Omida lui Mitica.

be@
8th May 2005, 17:35
Mai baieti,nu va mai agitati degeaba,ca echipa nu pleaca din Parcul cu Platani!

Si stiti ce e ciudat?Landi afirma ca banii sunt platiti intotdeauna la timp,avem sponsori noi,s-a deschis magazin cu diferite produse ce poarta insemnele Fc National,iar conducerea face planuri de modernizare a stadionului!
DECI UNDE E CRIZA?

irriducibile_01
8th May 2005, 17:40
eu ma agit cand vad un anumit mod de gandire la unii care cred ca orice se poate cumpara cu bani !

alamar
8th May 2005, 23:31
McKain face peste 5.000.000 de euro la ora asta. De aici vor veni banii pentru mentinerea Nationalului in Bucuresti. Neamtule si Progresul a jucat prin C si pe stadioane de imprumut si uite ca a revenit. Valcea sa faca la fel.
Haaaaaaai Progresuuuuuu' !

miril
9th May 2005, 00:13
Macar de am lua un milion pe el si banii sa intre toti in club. Hai Progresul!

Aparatcik
9th May 2005, 11:56
Nu ii mai bagati in seama...spurcati au fost spurcati vor ramane pentru tot restul vietii lor.Neamtule ai mai bine grija de steaua voastra ca scartaie de la o vreme si lasa-ne pe noi ca nu avem nevoie de pareri . Daca vreau o opinie mai desteapta intreb stalpul din fata blocului ca sigur e mai destept ca tine

Aparatcik
9th May 2005, 12:03
In alta ordine de idei ce se intampla acum in fotablul romanesc ramane un mister pentru mine...cum se poate ca un club sa fuzioneze cu altul dintr-un oras diferit? Asa ceva doar la noi se poate intampla...in Italia cand Fiorentina a avut probleme financiare a retrogradat si gata...sau ce spuneti de ce s-a intamplat la Timisoara? Cica noul club, format prin mutarea unui club Bucurestean pe Bega , a cumparat palmaresul vechii echipe, adevarata Poli Timisoara , care acum se zbate in anonimat in diviziile inferioare...CUM SA CUMPERI PALMARESUL UNI CLUB????? Depaseste orice limita a logicii si a bunului simt...Asta inseamna ca eu daca am bani cumpar Nationalul si dupa aceea cumpar si palmaresul stelei si devine Nationalul cel mai tare club din Roamania si primul club est-europeean care a castigat CCE? Este o sfidare ...chiar ne credeti prosti?

irriducibile_01
9th May 2005, 12:52
In alta ordine de idei ce se intampla acum in fotablul romanesc ramane un mister pentru mine...cum se poate ca un club sa fuzioneze cu altul dintr-un oras diferit? Asa ceva doar la noi se poate intampla...in Italia cand Fiorentina a avut probleme financiare a retrogradat si gata...sau ce spuneti de ce s-a intamplat la Timisoara? Cica noul club, format prin mutarea unui club Bucurestean pe Bega , a cumparat palmaresul vechii echipe, adevarata Poli Timisoara , care acum se zbate in anonimat in diviziile inferioare...CUM SA CUMPERI PALMARESUL UNI CLUB????? Depaseste orice limita a logicii si a bunului simt...Asta inseamna ca eu daca am bani cumpar Nationalul si dupa aceea cumpar si palmaresul stelei si devine Nationalul cel mai tare club din Roamania si primul club est-europeean care a castigat CCE? Este o sfidare ...chiar ne credeti prosti?
nu te repezi ca gresheshti !
dak ai avea bani sa cumperi Natzionalul , bravo ! cumpara-l !
dar ka sa cumperi palmaresul stelei e mai greu ! e imposibil !!!
il cumperi doar dak iei shi numele echipei ! adik tot steaua se va numi !!!
cei de la timishoara vor de fapt numele echipei care acum joaca in bucureshti (pe romprim) shi inclusiv palmaresul !!!

Aparatcik
9th May 2005, 12:59
Chiar crezi ca pentru o anumita suma de bani bine plasata nu s-ar putea intampla ce am spus eu? Hai sa him seriosi ...traim in Romania...e drept ca ar fi greu dar nu imposibil avand in vedere cine ne conduce fotbalul...mi se face greata doar cand ma gandesc

miril
9th May 2005, 13:01
Oricum, sistemul este plin de anomalii. Deh, asa-i la noi. Intre timp si nu numai, hai Progresul!

irriducibile_01
9th May 2005, 13:02
pt. orice suma de bani .... NU SE POATE ! E IMPOSIBIL !!! ... juridic vorbind .dak vrei sa cumperi palmaresul unui club cumperi cu tot cu nume !! e vorba de regulile F.I.F.A. care sunt clare in aceasta privintza !

Aparatcik
9th May 2005, 13:05
Ideea e ca mi se pare incredibil sa muti un club cand vrea muschii tai de conducator unde vrei sa fuzionezi dupa bunul plac si sa cumperi palmarese si nume de echipe dupa pofta inimii...traim in Europa sau intr-o republica bananiera? Oricum nu merita sa intram in detalii ati prins ideea :)

irriducibile_01
9th May 2005, 13:09
Ideea e ca mi se pare incredibil sa muti un club cand vrea muschii tai de conducator unde vrei sa fuzionezi dupa bunul plac si sa cumperi palmarese si nume de echipe dupa pofta inimii...traim in Europa sau intr-o republica bananiera? Oricum nu merita sa intram in detalii ati prins ideea :)
aici ai dreptate !
am postat shi eu acelashi lucru mai sus ...
dar trai in romania shi asta ne ocupa tot timpul :headbang:

Aparatcik
9th May 2005, 13:10
Da oricum mie imi place tara asta cu toate bune si rele ale ei si nu as lasa-o pentru nimic in lume...dar exista lucruri anormale si care trebuie indreptate urgent

irriducibile_01
9th May 2005, 13:14
eu unul nu am cerut nimanui sa ma nasc in aceasta tzara ...
intzelegi tu ce vreau sa spun !

Aparatcik
9th May 2005, 13:19
da cinste pentru cei adevarati....multa :degete: :degete: :degete: celor care ne conduc si gata cu discutia despre asta ca deja imi vine sa borasc

irriducibile_01
9th May 2005, 13:20
ok ! asha sa fie !

miril
9th May 2005, 13:24
Concluzia, hai Progresul! Forza Inter si respect verisorilor laziali! Sange albastru curge pe aici, din cate observ. N-am dreptate?

irriducibile_01
9th May 2005, 13:30
Concluzia, hai Progresul! Forza Inter si respect verisorilor laziali! Sange albastru curge pe aici, din cate observ. N-am dreptate?
Grazie Miril !

miril
9th May 2005, 13:36
Imi pare asa de rau de Di Canio! Un talent urias risipit aiurea. Progresul, pentru a fi putin in topic, impartaseste o fratie nedeclarata cu Lazio, fiind o echipa...capital...ista, bancara si cu sange albastru. Am avut dintotdeauna o simpatie nedisimulata fata de Lazio, chiar si in anul de (dis)gratie cand Inter a pierdut titlul. Numai Mancini si..., calcaiul lui si acum il am pe...hipocampus.

irriducibile_01
9th May 2005, 13:40
shi noua ne-a parut rau de meciul ala , dar am aratat ca jucam pe teren !

miril
9th May 2005, 13:51
Asa am considerat si eu si multi alti interisti. Titlurile se mai pot cuceri, dar prietenia este mult mai importanta.

irriducibile_01
9th May 2005, 13:52
vero !!!

bancar100%
9th May 2005, 14:48
[QUOTE=Aparatcik], a cumparat palmaresul vechii echipe, adevarata Poli Timisoara , care acum se zbate in anonimat in diviziile inferioare...CUM SA CUMPERI PALMARESUL UNI CLUB?????

Apropo de adevarata echipa Poli Timisoara, acum vreo 2 saptamini trebuiau sa joace cu FC Botosani si nu au avut bani de tren sa vina. Bietii de ei! Cica stau intr-un camin de nefamilisti.

irriducibile_01
9th May 2005, 15:39
echipa asta trebuia sa se desfiintzeze inca de anul trecut , dar a avut cineva de la vaslui interesul ca ea sa activeze pana la sfarshitul campionatului !!!
apropo , in meciul cu dunarea galatzi baietzii s-au pus in unghii shi au reushit sa-i bata deshi nu mai suparasera pe nimeni de mult!!

Aparatcik
9th May 2005, 17:52
Din cate citesc prin ziare BKP a conditionat ramanerea la Poli Timisoara de cedarea de catre autoritatile locale a combinatului "Solventul" in caz contrar urmand a sustine financiar echipa din Onesti.Incepe sa iasa la iveala dragostea nemasurata a BKP pentru Timisoara si publicul sau...este doar un santaj ordinar

irriducibile_01
9th May 2005, 17:57
nu , este doar o afacere ... doar asta a devenit sportul in ziua de azi !
sau tu credeai in iubire ???

Aparatcik
9th May 2005, 20:43
Eu nu dar se pare ca timisorenii da...

baez
11th May 2005, 12:59
McKain face peste 5.000.000 de euro la ora asta.

asta e tare de tot :evil: stii cumva cum face banii astia? la cazino? dn droguri? vinde arme? fara misto, cu siguranta VALOREAZA 5 milioane, nu zic nu, dar cred ca ai gresit moneda :evil:

miril
11th May 2005, 13:10
Baez, ca McKain nu face 5 milioane putem fi de acord, mai ales ca vine din fotbalul romanesc. In schimb argumentele tale "armate" scad in valoare precum pretul lui...McKain.

Bancaru
11th May 2005, 13:17
Lasa ca face Radoi 12 milioane. De dolari. La cat de penibil joaca si la ce aere de "il capitano" are... Pana una alta McKain are cele mai mari sanse sa ajunga intr-un campionat civilizat. Normal ca nu se vor plati 5 milioane pe el, dar cu siguranta ca timpul ne va dovedi ca i-ar merita.
E ilegal sa faci bani la cazino?

baez
14th May 2005, 04:01
eu n-am zis ca-i ilegal sa faci bani la cazino, bancare. ideea era alta, daca nu te-ai prins nu-i vina mea. eu n-am afirmat ca radoi face mai mult ca o intretzinere la bloc, dar sa-mi spui mie ca mcchin ala face 5 milioane de parai... scuze, poate cu tot cu baza BANCII NATIONALE a Romaniei (asta ca sa nu mai radeti de altii). daca il dati si pe Gino mai scadeti din pret si e OK :evil:

miril
14th May 2005, 08:16
Baez, faci ironii ieftine si inutile, mai ales ca am "temperat" pretul jucatorului si eu si Bancaru, dar se pare ca "cititul" replicilor nu este partea ta cea mai tare. Cat "despre rasul de altii", vad ca faci propaganda buna acestei categorii bine reprezentate pe la noi. Care ar fi cauza? Hai Progresul!