PDA

View Full Version : Comisia de supreveghere a asiguratorilor.



tchibos
17th December 2006, 22:10
Ce stiti despre aceasta comisie?

Saptamana trecuta m-am scandalizat cu un handicapat ca nu a vrut sa imi schimbe bara pentru o zgarietura. Mi-a aruncat in fata faptul ca doar daca are negatie de la service pentru faptul ca nu se poate repara, doar asa mi-o schimba. La asta s-au adaugat si aerele de superioritate nefondate care au pus capac. Am sunat la OPC (mai ales ca am si ceva relatii pe la OPC) si acolo am fost ghidat catre aceasta comisie pe motiv ca ei nu au autoritate asupra asiguratorilor. Saptamana asta m-am dus iar la societatea de asigurare cu un prieten care avea o problema cu masina. I-a dat flit prietenului ca mai era doar 1/2 de ora din program. Cand m-a vazut mapetul a crezut ca mi-am reparat masina si am venit cu factura la el. Doar ca eu i-am zis sa stea linistit ca va primi scrisoare de la Comisia de supravegere a asiguratorilor, asta in timp ce prietenul meu se certa si el cu unul pentru faptul ca el a venit in timpul programului si nu vrea sa il rezolve. Cand a auzit de comisia asta a inghitit ala in sec si in urmatoarea secunda a venit altul de acolo si l-a rezolvat pe prietenul meu. Mai tarziu am aflat ca exista cateva societati de asigurare sub vizorul comisiei printre care si cea despre care va vorbeam.

Care stie mai multe de comisie? A facut cineva plangere / reclamatie la vreo societate de asigurare. Cum a procedat, ce s-a rezolvat? Orice poveste e binevenita

Lauryca
18th December 2006, 11:20
Contestatul solutiilor tehnice oferite de asigurator e mai complicat.. Si acum depinde si de zgarietura, nu pentru orice zgarietura se schimba bara. Pune si tu o poza sa vedem daca ai dreptate. E vorba de Asirom cumva?

Later edit: CSA-ul are reprezentante doar īn Iasi si Cluj. Nu e un organism asa reprezentat prin tara.

tchibos
18th December 2006, 17:19
Nu stiam ca are si reprezentante. Credeam ca e doar in Bucuresti.

Nu pot pune poza ca masina e in service deja.

Ce se poate contesta atunci?

Lauryca
20th December 2006, 20:42
CSA-ul asta e DEGEABA. Ei dau niste reglementari de ordin general, acte normative, se fac ca supravegheaza piata si īncaseaza bani de la firmele de asigurari (nu stiu procentul) si de la firmele de brokeraj (0,3 % din comisoanele īncasate). CSA-ul asta nu supravegheaza nimic, absolut nimic la nivelul omului simplu, clientului de rand. Asta si datorita faptului ca iau comisioane grase tare de la firmele de brokeraj, care numai brokeraj nu fac. Firmele de brokeri īn asigurari sunt cea mai mare frauda pe piata asigurarilor din Romāmia, sunt modalitatea de a scoate comisioane babane de la firmele de asigurari (comisioane de peste 40%) si de a le baga īn buzunarele mai marilor conducatori din ramura asigurarilor si nu numai. Asa ca problema ta e un fleac pe langa neregulile de zeci de miliarde care se fac īn aceasta ramura. Si ca sa te mai lamuresc īntr-o privinta, reprezentantele din Iasi si Cluj ale CSA sunt formate din 2-3 cucoane (de formatie economica) care fac un "control" pe an prin judetele arondate si mai mult pun īntrebari (predominant de natura organizatorica si contabila). Parerea mea e ca te lupti cu morile de vānt.

tchibos
20th December 2006, 20:48
probabil ai dreptate.. nu stiu de ce am o urma de indignare in mine.. ma asteptam la asa ceva.. totusi normal ar fi sa te poti plange pentru anumite probleme.. vorbesc la general ca eu am lasat-o balta, cel putin deocamdata.. bine ca si momentul e unul care nu imi permite actiuni din astea "de lux" care sunt mari consumatoare de timp, energie si/sau relatii

Ar fi fost culmea ca aici sa fie altfel decat in celelalte domenii in care organele de control fac orice numai control nu. Da-o in colo de conformitate, doar suntem romani.