PDA

View Full Version : "Cand Dumnezeu iti ia mintile" - varianta dinamovista



CoolRain
4th May 2005, 11:43
Pe prima pagina a OLS apare un super-articol: "Dinamo si Corpodean contra Timisoarei".

Acest articol este cea mai mare scarbosenie pe care am citit-o in presa de azi. Dincolo de o mare dezinformare, acest articol e plin de comentarii de rea-intentie si incita la scandal. Citez:

Cainii ... spun cu seninatate ca partida va avea acelasi istoric ca precedentele dispute, adica se vor impune in fata banatenilor. In sprijinul lui Dinamo a fost ales la centru arbitrul Corpodean...

Corpodean la datorie
...Gafa lui Ion Craciunescu, de a-l delega la meciul dintre cele doua rivale, din aceasta seara, pe Sorin Corpodean, cunoscut drept "un prieten al cainilor", depaseste limita intelegerii, mai ales ca in "Groapa" nu s-a stins inca ecoul "dezastrului Serea". Toata lumea stie ca Sorin Corpodean a gresit de mai multe ori in favoarea dinamovistilor...
Fiinta care a scris randurile de mai sus e un om (probabil) care habar nu are despre ce vorbeste sau o persoana rau-intentionata. Dinamovistii pot aduce destule exemple despre jocuri ale echipei lor arbitrate de Corpodean cand Florentin Petre sau Mihalcea au iesit plangand de pe teren.

Singurul premiu pe care pot sa-l acord repetentului care a scris acest articol este: SCARBA! Acest articol incarca orice lege a bun-simtului gazetaresc. Cineva foarte intelept spunea odata ca oamenii trebuie sa fie permanent atenti ca legile de buna-credinta existente in societate sa nu incapa pe mana cui nu trebuie. Pentru ca ele se pot intoarce repede impotriva lui Dumnezeu. Tendentiozitatea si mani****rea rau-intentionata pe care acest articol o incearca ma trimite cu gandul la o expresie destul de mult auzita pe forum in ultimul timp:

SIEG HAIL!

EDMOND_
4th May 2005, 12:20
Nu cred ca trebuie sa cauti prea mult sa afli cine a scris. Insa threadul de pe forumul nostru cu acelasi nume ca asta a fost sters de administratorii acestui site ..probabil persoana care l-a sters este chiar cea care pune stirile pe site.
Din pacate nu o sa aflam niciodata cine,este o practica veche pe onlinesport, sa dai stiri si sa faci afirmatii la adapostul anonimatului... :)

Gonzo
4th May 2005, 12:31
mai nou ne-a fost sters si threadul de aseara in care protestam referitor la declaratia lui Daouda cum ca Staicu e un bulangiu :mda:

dar a devenit o obisnuinta sa dispara threadurile... nu-i asa domnule Vadim Cooperfield :no:

CoolRain
4th May 2005, 12:37
Deciziile administratorilor asupra stirilor si a topic-urilor de pe forum influenteaza atmosfera. Atitudinea unora dintre ei transforma OLS intr-o fitzuica gen "Atac - noi nu iertam pe nimeni..." Si comportamentul este absurd: contestatiile "nasoale" trebuiesc explicate, nicidecum eliminate. Tine de respectul pe care ni-l datoram unii-altora.

In alta ordine de idei, revenind la articol: chiar daca sunt la moda bancurile cu Dinamo si Serea, comentariile despre delegarea lui Corpodean la acest meci ar fi trebuit sa fie impartiale pana la proba contrarie. Am cautat prin presa sportiva si nicaieri nu am gasit nici macar un rand scris pe acest subiect. Nu stiu cum percep lucrurile suporterii celorlalte echipe citind respectivul articol, dar pentru un suporter dinamovist (care nu are ABSOLUT nici o tangenta cu mult-discutata criza morala de la Dinamo) este un articol jignitor. :rosu:

Daca si acest thread se va sterge, sper sa primesc o explicatie. Ca sa stiu cu cine ma iau la tranta.

Onlinesport vrea parerea voastra
4th May 2005, 12:45
Se numeste echidistanta. Asa cum ai remarcat nici o echipa nu este iertata, atunci cand este de spus ceva pe nume. Ca voua ca fani ai lui Dinamo nu va convine ce cititi, ca fanilor Craiovei nu le convine ce spune Daouda sau ca un meci e blat, asta este. Onlinesport ramane echidistant si judeca la rece (obiectiv) ceea ce se intampla in sportul romanesc. Atata timp cat Onlinesport nu este afla pe statul de plata al nici unui club, asa cum se intampla cu ziaristii altor ziare, se reflecta in obiectivitatea articolelor. Nici o echipa nu a fost iertata: Steaua blat la Gloria, Craiova blat cu FC National, Dinamo blat cu Serea, Dinamo si Corpodean contra Timisoarei. Daca unul dintre voi da un exemplu de meci in care Corpodean a ajutat Timisoara (asa cum am dat in articol exemplu pro Dinamo ale lui corpodean), promit ca vor fi adaugate in articol. Noi nu am gasit.

Threadurile de care amintiti de pe forum au fost sterse pentru ca aduceau jigniri imaginii Onlinesport. Asa cum au fost sterse si alte threaduri in care alte ziare sau persoane erau denigrate, pasibile de daune morale in instanta. Nu vrem sa avem probleme.

Gonzo
4th May 2005, 12:52
eu am declaratiile de ieri ale lui Daouda si nu a spus asa ceva... e inventie ce ati scris acolo... aveti declaratia video sau audio? dovediti si atunci suntem noi aia nebuni... daca nu sunteti voi aia mincinosi :rosu:

este un lucru usor de probat... daca va dati Alba ca Zapada si cei mai cinstiti faceti asta pt noi :ok:

EDMOND_
4th May 2005, 13:10
vadime (sau el greco , cum iti place mai mult)... singurul care aduce atingere imaginii onlinesport esti tu. Iar echidistanta ( ce cuvinte mari folosesti !!) este ultimul lucru care caracterizeaza acest site.

Ai sters acele threaduri doar pentru ca aduceau atingere imaginii tele , aici pe onlinesport. Insa trebuie sa spunem lucrurilor pe nume. Faptul ca pui stiri pe site fara sa le semnezi ( sau fara sa ii pui sa le semneze pe cei care le scriu ) se datoreaza atat faptului ca preiei stiri din alte parti fara sa mentionezi acest lucru cat si pentru faptul ca iti este frica sa le semnezi, nu ai curajul raspunderii...
Este lasitate, este frica, nu stiu... Cert este ca este un mod penibil de a face cunoscut ceea ce gandesti...

CoolRain
4th May 2005, 13:22
Onlinesport ramane echidistant si judeca la rece (obiectiv) ceea ce se intampla in sportul romanesc. Atata timp cat Onlinesport nu este afla pe statul de plata al nici unui club, asa cum se intampla cu ziaristii altor ziare, se reflecta in obiectivitatea articolelor.
Eu habar n-am la ce "echidistanta" te referi tu. Iar cuvantul "obiectivitate" cred ca-l percepi gresit. Am scris mai sus, obiectiv insemna sa prezinti doar situatia, nicidecum sa faci atatea acuzatii. Sau poate sunt eu prost, mai ales ca tu ai pretentia ca "judeci la rece (obiectiv)" si esti sigur ca o faci bine. Sa inteleg ca celelalte ziare de sport au state de palta de la Dinamo, Craiova, Steaua, Rapid, Bistrita...


Nici o echipa nu a fost iertata: Steaua blat la Gloria, Craiova blat cu FC National, Dinamo blat cu Serea, Dinamo si Corpodean contra Timisoarei.
Scuza-ma ca-ti spun, dar exista riscul sa te inseli. E imposibil sa fi fost toate meciurile astea blaturi. In plus, tu acuzi de blat un meci care nici macar nu s-a jucat :rosu:


Daca unul dintre voi da un exemplu de meci in care Corpodean a ajutat Timisoara (asa cum am dat in articol exemplu pro Dinamo ale lui corpodean), promit ca vor fi adaugate in articol. Noi nu am gasit.

Frate, imi faci impresia ca habar nu ai despre ce vorbesti. Am recitit articolul si nu am gasit acel "exemplu pro-Dinamo". Despre ce meci ai scris tu in articol in care Corpodean a fost pro-Dinamo?! Sau te referi la expresia "Toata lume stie...". Iti spun eu un meci in care Corpodean a fost acuzat de Dinamo: semifinala de Cupa din '98. Atunci au iesit jucatorii lui Dinamo cu lacrimi in ochi.
Si inca ceva: acel "noi nu am gasit" nu-si are rostul. Exista doar "eu nu am gasit". Pentru ca esti singur, in spatele tau nu e nimeni. De aceea nu exista "noi". Tonul oficial nu intimideaza decat in anumite conditii, in rest poate juca feste.


Threadurile de care amintiti de pe forum au fost sterse pentru ca aduceau jigniri imaginii Onlinesport. Asa cum au fost sterse si alte threaduri in care alte ziare sau persoane erau denigrate, pasibile de daune morale in instanta. Nu vrem sa avem probleme.
Adica tu ma faci idiot?! Tu chiar nu realizezi ce afirmatii inconsecvente faci?! Cu "boss-ul de la CCA" cum ramane? Dar cu Corpodean (asta sa ma refer doar la respectivul articol) ?! Poate nu vad eu bine, dar sunt catalogati drept "hoti", "repetenti", ilogici, iau decizii rusinoase, gafeori...

Man: nush' cine esti, pe ElGreco nu l-am prea vazut pe forum. Dar nu mi-a facut placere cunostinta.

vlad1607
4th May 2005, 13:48
Corpodean a gresit de multe ori de-a lungul anilor contra lui DINAMO ! asta s-a uitat..normal....e in ADN-ul unora sa fie rautaciosi(ca sa folosesc un termen de bun simt!)...PENIBIL ! :rosu:

Onlinesport vrea parerea voastra
4th May 2005, 14:04
Pentru sugestii despre articole va rog sa folositi forumul specializat de Sugestii.