PDA

View Full Version : Ce partii va plac?



29th November 2002, 01:22
Va place schiul? In Romania calitatea partiilor cam lasa de dorit. Am auzit de romani care pleaca la schi pe ghetarii din Austria. Dar parca mi se pare cam exagerat.

toma
29th November 2002, 03:09
Cine merge la schi in Austria? Catarama si Nastase poate. Sa le fie de bine si sa nu-si rupa picioarele. Sau poate... :drak:

Vadim
4th December 2002, 13:55
Vorbeam cu cineva luna trecuta, o fetita care habar nu are sa se dea pe schiuri, dar are impresia sa mearga la schi in statiuni din calendarul Cupei Mondiale, ca St. Moritz sau altele. Si nici macar nu o dau banii afara din casa.

Nu inteleg de ce nu poate sa daca gauri in partie pe la Predeal sau Sinaia. Parca vad ca anul asta o sa fie o iarna frumoasa cu multa zapada la noi in tara.

rasheedkpenny
3rd March 2003, 14:27
Si chiar este o iarna frumoasa, cu multa zapada, anul asta!

Despre partii: Poiana Brasov detine suprematia! Gaseti orice tipuri de partii... de la usor pana la dificil!

Avand in vedere ca schiez de la 5-6 ani mie imi plac partiile mai dificile ca: Ruia, SubTeleferic(prima portiune), Lupului si cele medii: Sulinar, SubTeleferic...

Am mai fost sa schiez in Predeal si in Sinaia - pacat ca nu e diversitate ca in Poiana. Am vazut partia de la Azuga - e destul de interesanta si e destul de lunga!

Cam atat!

rasheedkpenny
7th August 2003, 12:46
Nimeni nu schiaza? Vreau si eu o parere(alta decāt a mea...) cu privire la unele pārtii! Cer eu prea mult? :rolleyes:

Hipo
14th April 2004, 16:35
Eu locuiesc in Austria, am invatat sa schiez acum 2 ani, a devenit deja sportul meu favorit de iarna. Vreau sa spun ca aici in statiunile de ski exista pana la 200 de km de partii!! pe statiune si exista zeci de statiuni. In Romania nu am schiat dar cred ca exista o diferenta ca de la cer la pamant. La 80 de km de Viena sunt 2 statiuni cu cate 20 de km de partii, perfecte pentru o zi de schi, pline de slovaci si unguri. Am intalnit si romani! Austriecii se duc mai incolo inspre SAlzburg.

Utu
3rd December 2004, 02:58
Recomandari d partii din pacate nu prea am avut experienta, am fost 1 data la Borsa parea interesant, partie mare si preturi bune si era si telescaun, la brasov si valea prahovei nu am ajuns iarna :degete: ...sper sa se schimbe
"rasheedkpenny" fain de tine ca esti acolo :ok:
La parang mie personal mi-a placut mult de tot , puteti incerca si voi :D .... Oricum astept si eu recomandari.... as dori sa ma "initiez" in acest domeniu dar nu stiu cum sa incep :)

Darkslowstar
3rd December 2004, 17:17
Partia Lupului din Poiana Brasov e cea mai tare din Romania.

montania
5th December 2004, 01:15
Cea mai solicitanta partie e Carp, in Sinaia. Incercati sa coborati partia asta de sus pana jos fara oprire :yeah:

Cea mai echilibrata partie, buna de concurs, e la Azuga...ofera un tempo excelent.

Si Poiana BV ofera lucruri interesante, insa nu stiu de ce, mereu am impresia ca lucrurile nu sunt ingrijite acolo, de fapt si la Sinaia e cam la fel.

Dar pentru cea mai cool aventura alpina...Balea!!

M.

-------------------------------
www.montania.ro :ok: your starting point

Darkslowstar
6th December 2004, 14:50
Coboara tu Lupului de sus pana jos fara oprire, si o sa vezi ca pe S-ul mare iti tremura genunchii de numa-numa. Ma apuca fiorii cand ma gandesc ca Lupului era intial partie de coborare. Nici nu-i de mirare ca au murit atatia campioni pe acolo (national). Brrrrr
Dupa saritoarea ,chiar inainte de prima derivatie catre Drumul Rosu, simt nevoia sa ma opresc odata pana pe S. Ultima data am sarit peste 10 metrii aclo (mi-au zis amicii cu care eram) de credeam ca nu mai ajung inapoi pe pamant. Urmata si de o tranta sanatoasa pe S cand m-a pus dracu sa o dau schuss pe jumatea a dous a pantei. M-au durut toate oasele :)

freya
16th December 2004, 00:18
in primul rand buna seara (membru nou:) )

n-am inteles niciodata de ce Pārtia Lupului e considerata f dificila..Am fost o singura data in Poiana..nu prea imi place sa schiez acolo. Prefer Sinaia..e mai "alpina" si panorama e impresionanta...astept sa vad cat de atractiva e kalinderu in perioada revelionului.

Maximus
16th December 2004, 00:44
daca mergi la schi de revelion sa te pregatesti cu muuuulta rabdare!

freya
16th December 2004, 10:32
nu merg de Rev...inainte...pana pe 30 cand incepe lumea sa se imbulzeasca :no: ...dupa care schimb claparii pe plastici si o iau la deal prin hasmash :ok:

freya
16th December 2004, 10:36
apropo...arunc si eu o intrebare...shanse minime sa primesc un raspuns..dar incercarea moarte n-are....face cineva de aici si schi de tura? si o intrebare si mai chinuitoare...are cineva de vanzare o pereche de "piei de foca" pt schiuri de 170cm ? :help:
/OLE/

maghi
17th December 2004, 11:12
mie mi-a placut la Borsa.

bob
21st December 2004, 09:15
in ardeal nu prea sunt partii lungi, asa ca cei care se pricep si au bani merg in austria, slovacia, slovenia, italia, franta. ceea ce e in romania e vax. putine partii intr+o statiune, denivelate- iţi solicita incheieturile, preturi mari. am fost la bohinj, goranska gora si chamonix. partii line ca-n palma, sute de domenii schiabile, preturi mici.
p.s.: in plus nu avem loc pe valea prahovei de bucuresteni! toti se cred mari schiori!

montania
24th December 2004, 09:45
apropo...arunc si eu o intrebare...face cineva de aici si schi de tura?
/OLE/

Da!! :yeah:

Darkslowstar
24th December 2004, 12:47
Si eu am avut niste incercari :), mai subtiri din lipsa de echipament adevarat de schi de tura.

montania
27th December 2004, 17:05
in ardeal nu prea sunt partii lungi, asa ca cei care se pricep si au bani merg in austria, slovacia, slovenia, italia, franta. ceea ce e in romania e vax. putine partii intr+o statiune, denivelate- iţi solicita incheieturile, preturi mari. am fost la bohinj, goranska gora si chamonix. partii line ca-n palma, sute de domenii schiabile, preturi mici.
p.s.: in plus nu avem loc pe valea prahovei de bucuresteni! toti se cred mari schiori!

Draga Bob,

Ai si nu ai dreptate...e adevarat ca in Ro partiile sunt denivelate, solicita...dar tocmai de aceea mergi la ski...sa simti ca "lucreaza muschiu'". M-am dat si eu prin vest, da, foarte civilizat, sarme cat cuprinde, rapide, etc, totusi, dupa ceva vreme, partille astea "Ca-n palma" ma plictisesc efectiv. E bine daca mergi cu kinderii, dar cateaodata mai vrei sa simti un pic adrenalina urcand...

Eu zic ca este potential si in Ro, si e frumos si in Ro, poate apreciezi asta dupa ce vizitezi statiuni pe afara. Zici ca pe valea PH dai de Bucuresteni, corect! Problema este ca statiunile la noi sunt super sub-dezvoltate. Planurile au fost facute acu' 30 de ani!! Mai mult, s-au degradat o gramada de instalatii si nu s-a facut mai nimic nou. Totusi...ceva se misca, uite Predealu' cu o partie noua + telescaun nou, Kalinderu'. La Sinaia s-au facut studii pentru 2 gondole + 6 telescaune...dar cand se va implementa :(

Succese,
M.

Darkslowstar
30th December 2004, 11:19
in ardeal nu prea sunt partii lungi,

Ba sunt Bob, la Poiana Brasov. Incearca si acolo. Si nu sunt nici asa de multi bucuresteni ;)

freya
28th January 2005, 19:40
Mi-am luat piei de foca finalyyyyyyyy din BV ...si am fost la prima tura in Piatra Mare..Imaginatzi-va munte...zapada garla....si fara coziiiii....dupa examenuul de we asta sper sa prestez we viitor :)

freya
28th January 2005, 19:41
Montana, pe unde ai fost la schi de tura?

montania
30th January 2005, 14:24
Montania, pe unde ai fost la schi de tura?

In primul rand felicitari pentru iesirea in PM! Asta e frumusetea la skiul de tura, poti sa mergi oriunde si sa skipezi "atmosfera" care e in statiunile de ski.

Pentru diverse trasee in Bucegi poti sa te uiti pe www.montania.ro, la Ski Touring. Sunt ceva descrieri (in engleza) si poze (daca te uiti cu atentie si ajungi la linkul respectiv). Oricum, trebuie avuta mare grija acum...daca mergi la altitudine, pentru ca a nins foarte mult si este pericol de avalansa. Pe vremea asta e mai bine in zone mai joase, si mai impadurite.

Succese,
M.

andreiush
30th January 2005, 18:41
Maximuuuuuuuuuus :D Am SCHIAT!!:D:D:D
Intr-adevar...supeeeerb:ok: De la 10 la 4... 6 ore de schi. Chiar ca nu le-as mai fi dat jos din picioare;) De-abia astept tura urmatoare de schi:)

rhadoo
3rd January 2007, 23:12
cred ca cea mai tare partie este B din parang,care este recunoscuta ca cea mai tare din tara,unde se tin nationalele
si care mi se pare cea mai adevarata este zidul mortii tot in parang
HAI JIUL PETROSANI!