PDA

View Full Version : F1 - MP al Spaniei



Vadim
3rd May 2005, 16:58
Lupta dintre Renault si Ferrari continua in Spania. Comentarii inainte si dupa cursa din Barcelona, aici.

Sasuke Uchiha
4th May 2005, 17:25
se pare ca cei de la bar honda ar putea fi suspendati pt ca au utilizar un rezervor ilegal :o:
si alonso ii acuza pe bar si pe ferrari ca fact ilegalitati, in cazul celor de la ferrari ii acuza ca fac antenamente mai multe decat sunt permise :happy :happy
eu nu stiam ca asta e ilegal :D

oaspetele
4th May 2005, 19:54
nici vorba.
anumit echipe au semnat un gentlemen's agreement, referitor la timpul alocat antrenamentelor. ferrari nu a semnat asa ceva.
in plus, regulamentul oficial nu prevede asa ceva. deh,...

pit5bul
4th May 2005, 21:22
Sa inteleg ca asta e un fief Ferrari si un fan Montoya nu prea are ce cauta aici huh ?
Am citit forumul asa sa vad cam cum stau lucrurile... si cred ca 90 % sunt fani M$ !

cipi13
4th May 2005, 22:13
si ce asta inseamna ca nu ai voie sa scrii aici ?
oricum bataia mare in spania o sa fie intre ferrari si renault....mclaren tot nu a reusit o masina buna...chiar daca i-au pus coarne...

Speedy_29
6th May 2005, 00:01
parerea mea ca daca ferrari merge cum a mers in ultima etapa poa' sa iasa un spectacol care de mult nu s-a mai vazut in F1.

pashpa
6th May 2005, 00:12
Si daca si Kimi va fi ajutat de masina lui cea "Fidela",o sa iasa o cursa pe cinste.Astept si io revenirea McLaren-ului nu cea a lui Ferrari.Si astfel vor fi trei echipe antrenate in lupta pt primele locuri!

oaspetele
6th May 2005, 08:56
se pare ca vor lipsi doua masini de pe pista, cele cu insemnele BAR.
si nu o cursa, ci doua.
totusi, sint decisi sa faca apel, spera sa parcurga turele de calificare de sambata. sa vedem.

Sorin Blaj
6th May 2005, 12:01
Eu sunt fan Michael Schumacher si Ferrari, dar imi doresc ca in Spania lupta pentru locul intai sa se dea in trei, Michael Schumacher, Fernando Alonso si Kimi Raikkonen. Adica sa nu apara probleme cu masinile ca pana acum, iar lupta sa se dea exclusiv pe pista.

Sunt curios care va fi strategia Ferrari in antrenamente, pentru ca in San Marino ei au parcurs cele mai multe tururi pentru a uza cauciucurile avand avantajul ca aveau un motor nou. Acum lucrurile se schimba in cazul lui Schumacher pentru ca va avea acelasi motor, daca nu au venit Bridgestone cu imbunatatiri ale cauciucurilor.

dumy84
6th May 2005, 14:54
Live de pe Montmeloe 19 minute a inceput prima sesiune de antrenamente libere.Sa vedem cine va stabili cel mai rapid tur de circuit.Eu merg pe spaniolul De La Rosa care a revenit in pozitia de al treilea pilot al echipei McLaren.
1.Ricardo Zonta 1:18.103
2.Christian Klien 1:22.276
De precizat ca acum la Barcelona conditiile meteo sunt optime pentru a face cateva tururi rapide: 21 grade C in aer si 31 la nivelul pistei.Asteptam sa intre tenorii in arena.
Michael Schumacher reuseste un timp excelent si se instaleaza pe locul secund al antrenamentelor cu 1:18.235.Lider ramane Zonta pe un monopost Toyota.Recordul pistei ii apartine lui Michael Schumacher cu 1:17.450
Nick Heidfeld de la Williams a reusit cel mai rapid tur cu 1:17.381, urmat de Michael Schumacher cu 1:17.574.Astfel, recordul pistei a fost doborat.Heidfeld este cel mai rapid pilot de pe Montmelo in aceste momente.
Pedro de la Rosa reuseste un timp de senzatie:1:15.675.FANTASTIC.Este urmat de Klien cu 1:16.821 si de Heidfeld cu 1:17.047.Michael Schumacher a ramas cu timpul sau de 1:17.574 cu care ocupa locul 4 in acest moment.

RedBaron
6th May 2005, 17:21
Ferrari au motivat "plusul" de teste si prin faptul ca sunt incaltati de Bridgestone. Ori cum Jordan sau Minardi sunt in lipsa cronica de fonduri (desi Jordan acu si-a revenit prin cumpararea echipei de rusi) cineva trebuie sa duca programul de dezvoltare, adica Ferrari. Asta inseamna ca limitarea la zilele de teste standard ar fi un dezastru.

dumy84
6th May 2005, 23:36
In a doua sesiune de antrenamente libere, Pedro de la Rosa a stabilit un nou record al circuitului de la Montmelo cu un timp de 1:15.062.Sa vedem ce va reusi in acest week-end Montoya, dupa ce atat De La Rosa cat si Wurz au aratat o forma deosebita.

Sasuke Uchiha
7th May 2005, 15:47
sa terminat prima sesiune de clasificare
1-trulli
2-alonso
3-kimi
4-ralf s.

totul e ff strans, maine o sa se decida tot, sper sa fie kimi maine pe primul loc /hello

sensy
7th May 2005, 16:02
este pacat de ultimele sezoane deoarece nu au fost adevarate dispute;interesele financiare au primat;cota ferrari si implicit Fiat scazuse si au facut niste magarii inimaginabile sa castige numai ei;este adevarat ca si masina i-a ajutat dar aveau dreptul la orice;depasiri kamikaze,sa calce linia de la iesirea din standuri,sa schimbe locul intre ei,sau daca era un incident de cursa si ferrari era in spate automat se dadea steag rosu si tot asa de iti era sila sa te mai uiti;cred ca anul acesta vedem adevarata fata a lui Ferrari;reamintitiva cand toti ceilalti piloti si costructori s-au unit si au spus ca fac ei o alta "formula" fara ferrari nu de rusine ca pierdeau mereu ci din scarba de culisele care erau.

RedBaron
7th May 2005, 16:19
@sensy
ceilalti constructori incearca o formula rivala din alte motive... dle incepator. mai mari aberatii nici nu puteai scoate din tine. ferrari au fost printre initiatorii preconizatei GPWS, adica grand prix world series sau cum o sa se numeasca. dar s-au retras, primind cota ceruta din drepturile tv. la fel si redbull racing.
tu care ultime sezoane ai vazut? de fapt, cate sezoane de f1 ai vazut? dar cand domina mclaren f1 sau williams, cam la fel de autoritar ca ferrari in ultimii 2 ani, tot magarii faceau?
ia zi tu un GP cand a fost steag rosu ptr ca ferrari erau in spate? in ultimii 3 ani. sau cand a calcat vreun pilot ferrari linia aceea si nu a fost chemat la boxe? da-ne exemple, concrete. sau asa ti se pare ca ai auzit pe la tv.
scarba ar trebui sa-mi fie mie citindu-ti prostiile care le faci public aici.
nu a fost in nici un fel in favoarea sportului ca ferrari sa domine ultimele 2 sezoane asa cum au facut-o. in acest sens s-au schimbat regulamente, chiar sistemul de punctaj, tipul de calificari, etc. dar de mclaren in 98 ce zici cand DC si hakkinen au avut "intelegeri" si au condus dupa ordinele echipei. melbourne '98.
dai fuga repede pe net si cauta argumentele alea.
noapte buna

Marquise MGP
7th May 2005, 16:45
belea mare cu montoya asta...nul inghit deloc de ceva vreme...e aerian rau...oare va mai veni anul asta si ziua celor de la mclaren...inca mai astept.

Marquise MGP
8th May 2005, 13:19
inca o posibilitate pt kimi si mclaren de a arata ca pot castiga curse...sper sa o fructifice...montoya dezamagitor si schumi la fel...sper sa apuc macar inceputul cursei.

MasterB
8th May 2005, 13:29
Primul meu post pe onlinesport :)

1 Raikkonen
2 Webber
3 Alonso

MS slab, Bridgestone pneuri slabe.

Abia astept cursa, sper sa castige si Raikkonen ca e pacat de talentul sau:) :ok:

cipi13
8th May 2005, 17:12
Ce dreaq sa faca Schumi in conditiile in care are cauciucuri second hand....
Inteleg ca e vorba despre bani, dar Bridgestone au omorit ferrari. Am trot crezut ca o sa reuseasca dar nu sint in stare de nimic....

RedBaron
8th May 2005, 17:40
Din pacate, asa e... Ferrari nu mai au toate cartile castigatoare. Monopostul este destul de reusit, s-a vazut ca in momentul in care functioneaza si penalitatile alea de bridgestone-uri, Schumi face fata cu brio. Si azi a lui a fost cel mai rapid tur: 1.15.xxx si ceva secunde. Nu mai conteaza.
Practic e clar ca Ferrari si Schumi au pierdut lupta pentru ambele titluri. Sanse matematice mai au, dar avand in vedere concurenta, e aproape imposibil.
Bridgestone varza... pacat.
Forza Ferrari!

Sasuke Uchiha
8th May 2005, 17:42
o foarte buna cursa facuta de Raikkonnen, fara rival /hello
pacat pt modul in care a abandonat schumacher, asta nu e anul lor.

pashpa
8th May 2005, 18:10
Revenirea lui Kimi a fost foarte placuta.O cursa perfecta! Montoya m-a cam dezamagit.
Ferrari batuta net mai ales Barichello.Un inceput slab de sezon pt ei.Se pare ca dominatia rosie a apus.
Sper de acum sa vad "sagetile argintii" mai des in postura de lider a unei curse.Va fi o lupta frumoasa!!!

RedBaron
8th May 2005, 18:39
Mai mult, McLaren sunt in pole position de pe acum in ce priveste cursa de la Monaco. Raikkonen va iesi pe pista ultimul in calificari, sambata. Daca Raikkonen reuseste la propriu pole-ul la Monaco, cursa e 50% castigata. O noua victorie ar relansa si campionatul, dominat momentan de Alonso si Renault.

cipi13
8th May 2005, 20:10
Revenirea lui Kimi a fost foarte placuta.O cursa perfecta! Montoya m-a cam dezamagit.
Ferrari batuta net mai ales Barichello.Un inceput slab de sezon pt ei.Se pare ca dominatia rosie a apus.
Sper de acum sa vad "sagetile argintii" mai des in postura de lider a unei curse.Va fi o lupta frumoasa!!!

E un inceput slab de sezon pentru japonezii de la Bridgestone...ca daca isi faceau temele....alta era situatia..
Asta ma deranjeaza pe mine...daca masina era prost facuta...as fi acceptat dar sa pierzi din cauza incompetentei producatorului de cauciucuri...
Sunt curios ce o sa urmeze...

Marquise MGP
8th May 2005, 20:32
o duminica 3 in 1 ...otelul,juve si raikkonen siau facut datoria si au castigat...felicitari celor dela mclaren pt prima victorie si sper sa nu fie ultima...masina cum am mai zis de zeci de ori e excelenta si poate castiga orice cursa...concentrare si la mai mare.:ok:

cipi13
8th May 2005, 20:39
ti-a mers bine.....bravo

diablo20
8th May 2005, 23:13
in sfarsit mclaren isi arata "muschii" si castiga meritat dupa o cursa frumoasa. sper sa o tina tot asa!!!

King Rat
8th May 2005, 23:46
Ferrari deja nu mai conteaza in F1! Cine credea un sezon fara Ferrari???

RedBaron
9th May 2005, 00:29
Nu mai conteaza la titluri... dar de contat, eu zic ca vor conta ;) Sezonul va confirma sau infirma.

Marquise MGP
9th May 2005, 01:02
stati calmi ca mai este mult din sezon...va conta pana la final ca inca eu cred ca poate castiga curse...desi sper sa no faca totusi cred ca vor castiga ceva pana la final.

Sorin Blaj
9th May 2005, 11:31
Nu credeam ca o sa spun aceste lucruri, dar in fata evidentei trebuie sa recunosc ca Raikkonen a facut o treaba excelenta si ca merita felicitat pentru cursa perfecta realizata.

In ceea ce priveste Ferrari, s-a dovedit inca odata ca punctul slab este calitatea execrabila a cauciucurilor. Mai mult, daca nu vor face ceva revolutionar in aceasta privinta, Ferrari risca sa compromita tot sezonul 2005.

viorel 31
9th May 2005, 11:48
Ferrari TREBUIE sa renunte la pneurile Bridgestone!
Decalajul intre produsele celor doua firme prezente in Marele Circ este urias.
In aceste conditii Ferrari nu poate face mare lucru din pacate ...
Acest sezon cred ca este partial compromis pt calutul cabrat dar cu Ferrari si cu Michael nu se stie nicidata (mai tb sa faca si Bridgestone cate ceva...)

De remarcat McLaren Mercedes. Au dovedit in Spania pe langa faptul ca au poate cea mai rapida masina de pe grila , acum aceasta este si fiabila.
Anglo-germanii cred ca vor incurca socotelile francezilor de la Renault destul de mult in special prin Raikkonen. Pacat ca inca Montoya nu reuseste sa egaleze macar rezultatele lui De La Rosa sau Wurtz.

In cursa din Spania au mai dezamagit pe langa Ferrari si team-ul Williams BMW care desi a plecat cu una dintre masini de pe locul 2 pe grila de start nu au obtinut in final mai nimic.

Cam atat. Eu am incredere in continuare ca Ferrari mai poate face destule chiar si in acest sezon :ok:

B.E.N.
9th May 2005, 12:08
Nu inteleg cum Bridgestone a cazut deodata dupa ce an de an au fost cei mai buni. Ce s-a intampla? Refuz sa cred ca Michellin a progresat atat de mult.

Marquise MGP
9th May 2005, 12:52
pai nu prea mai conteaza ce au fost in sezoanele trecute ca anul asta sa venit cu alt tip de pneuri din cauza reglamentului...deci ambii constructori au luato dela zero si se pare ca bridgestone nu au gasit formula magica .

diablo20
9th May 2005, 13:55
birdgestone nu reuseste sa fie la nivelul celor de la michelin din cauza ca ei au numai 3 echipe (intre care ferrari si 2 mult mai slabe) iar francezii restul (renault, mclaren, williams...), si de aceea nu pot sa aiba suficiente date pt a le compara si analiza la fel cum reusesc francezii.

Ady
9th May 2005, 17:03
...deci ambii constructori au luato dela zero si se pare ca bridgestone nu au gasit formula magica .
Nu prea au luat-o chiar de la zero ambii constructori ... Michelin au mai multa experienta in cursele de anduranta , sunt obisnuiti sa faca pneuri care sa reziste mai mult ... si cam asa este , nu am mai vazut de mult un pneu Michelin explodat chiar daca s-a trecut la regulamentul asta aberant dupa a mea parere ...

Sharkie
9th May 2005, 21:41
Eu sunt fan Alonso.Bravo lui! Si felicitari sincere lui Kimi.

Marquise MGP
9th May 2005, 22:00
nu am mai vazut de mult un pneu Michelin explodat chiar daca s-a trecut la regulamentul asta aberant dupa a mea parere ...

uitasi de pneul din spate a lui kimi de acu vro doua curse...nau treaba cursele de anduranta cu pneurile din f1...sunt alte masini,alte necesitati deci e alta treaba...ideea e ca in fiecare an inainte de inceperea sezonului are loc loteria alegerii constructorului de pneuri si aproape intotdeauna unul e mai bun si celalalt mai putin bun...ferrari a fost legata de bridgestone cu niste contracte imense si de asta nu au renuntat la ei...e o decizie pe care ferrari a luato si acum suporta consecintele.