PDA

View Full Version : Reggie - the last playoff



mishu
29th April 2005, 21:06
nu m-am putut abtine sa nu fac un thread separat... stiu ca acum doi ani cand jordan juca ultimele meciuri in nba cu wizards si se bateau sa prinda un loc in playoff am avut un thread separat unde ne minunam cu totii ce poate inca sa faca la 40 de ani... a avut atunci cateva meciuri de pomina...
desi reggie nu are inca 40 (in august face) de doua meciuri ne arata ce inseamna sa fie miller time... si practic ii impinge pe indiana catre o semifinala...
e unul dintre jucatorii mei favoriti dupa jordan... in principal pentru ca e unul dintre cei mai buni in crunch time...
si in meciul trecut cu boston... a dat doua puncte in sfertul patru... dar ce puncte... cu 37 de sec pana la final pentru un lead de 3p...
cine are ceva de zis despre "knicks killer" va rog... cine stie poate a doua carte a lu emil va fi despre reggie...

Gabriel
29th April 2005, 21:43
si eu sunt innebunit dupa Reggie. Pe computerul de la serviciu...am wallpaper cu el :ok:
si imi pare inca nespus de rau de acea finala a Estului de acum multi ani...cand Bulls au invins cu 4-3 pe Indiana. O finala Indiana - Utah ar fi fost de vis.

sper sa treaca de Boston...si sa vedem o serie clasica...Pacers-Pistons. Cu Detroit joaca Indiana daca se califica,nu ?

Adrian
29th April 2005, 22:12
He he ...deci suntem 3 fani ai lui Reggie deja:)
Eu m-am abtinut de la a deschide un thread cu subiectul asta pentru ca as fi fost acuzat de subiectivism. Dar si eu vroiam de mult si ma bucur ca a facut-o altcineva.
In mine a intrat microbul doar de 2 ani, de cand am venit aici...in Romania eram cu Stiinta pana la moarte:). Acum de-abia mai dau pe forumul Craiovei, mi-e o sila...ca de altfel de tot fotbalul romanesc.
Asadar nu am apucat "zilele bune" ale lui Reggie Miller. Dar am vazut de curand cateva dintre fazele lui memorabile, inclusiv asta (http://broadband.nba.com/cc/playa.php?content=video&url=http://boss.streamos.com/real/nba/playoffs/historic_miller_knicks_95_hi.smi&include=default_include.html&video=blank) si e intr-adevar fantastic.
Ca sa nu fac primul post prea lung, hai sa vedeti ca exista si pe ESPN comentatori frustati si care tin pe fata cu o anumita echipa. L-am numit aici pe Bill Simmons, care turbeaza ca Boston iau bataie, isi bate joc de fiecare jucator al Indianei, la rand, iar de Reggie zice ca e un jucator de duzina (http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/cowbell/blog/archive2&num=0) .

Raptor
29th April 2005, 22:38
Eu sunt de acord cu ce a zis Simmons (Bill si nu Bobby :P).

Danila
29th April 2005, 23:38
miller va ramane in istoria nba-ului cu siguranta.Linkul pe care l-ai dat este pur si simplu un exemplu al valorii acestui sportiv.INCREDIBIL!!!Reggie e un super shooter...si un super baschetaballist.. la ce fizic are, uite ce poate sa faca!

caseta
30th April 2005, 00:50
mah, si eu sunt oarescum de acord cu ce se spune acolo. sunt complet de acord ca miller e un jucator extraordinar, care e in stare sa arunce incredibil si ca are acel killer instinct al marilor jucatori.

poate fi comparat cu malone prin prisma faptului ca nu a luat un titlu, dar daca ne uitam un pic la statistici, malone este de departe mult peste reggie. ca medie pe cariera, are +7p, +7r, +0.6ast, +0.3stl si +0.5blk. practic la aproape toate capitolele malone a fost mai bun, inclusiv la cele la care conform pozitiilor celor 2 ar fi trebuit sa fie reggie mai bun (assists si steals).

ce vreau sa zic e ca intr-adevar reggie nu e in primul esalon ca valoare (acolo unde intra jordan, magic, bird etc). dar asta nu inseamna ca nu a fost si inca este un jucator valoros. in plus, ceea ce l-a facut remarcat (pt ca statisticile nu sunt deosebite, sunt cele ale unui jucator decent), a fost faptul ca a excelat intr-un anume domeniu: aruncarile, in special in crunch time. la fel cum rodman a excelat la rebounds. si unul si altul ar trebui sa isi aiba locul lui in hall of fame (desi mi-e ca liga va fi jegoasa in ceea ce il priveste pe rodman, si asta ar fi o mare nedreptate).

adriane, nu am vazut scris acolo ca reggie e jucator de duzina. ca e over-rated, da. si poate chiar e. la fel cum ewing a fost pe vremea cind juca in ny. poate ca asta se intimpla atunci cind e un singur jucator f bun intr-o echipa. mie si grant hill mi se parea over-rated la detroit. de acord, un jucator f bun, dar departe de "urmatorul jordan".

comparatia cu worthy mi se pare destul de potrivita. cu diferenta ca worthy era al 3-lea in echipa lui lakers care lua 5 titluri (dupa magic si jabbar), in timp ce lui reggie i s-a pus in circa echipa. chiar si faptul ca a reusit sa o duca in finala o data e o realizare.

ce ma enerveaza pe mine in articol si mi se pare aiurea e ca stockton e trecut in esalonul 2. totusi .... stockton nu e decit all time leader la assists si steals si a terminat cariera cu > 10 ast si 2 stl per game. cu media lui de 2.17 stl/game, ar fi acum pe locul 4 in nba. si asta include si anii mai prosti, cind imbatrinise si era mai incet .... daca luam cel mai bun an, la 3.21 stl/game ar fi leader detasat.

mishu
30th April 2005, 12:27
nu stiu de ce dar cand am citit prima parte a articolului lu bill simmons am avut impresia ca am dat din nou peste amicul bebe76... care ii da inainte cu cifrele... omul ii apreciaza pana la urma calitatile de shooter... asta a fost principala arma a lui... pentru asta va ramane in istoria nba... cineva zicea aici pe forum ca lumea ii tine foarte usor minte pe cei care se fac remarcati in crunch time... si il dadea exemplu pe robert horry... miller a facut incredibil de bine treaba asta... plus ca a carat ani de zile o echipa in spate si o mai cara si acum... asta e un alt aspect interesant... ca dupa cuplul stockton-malone e jucatorul care a jucat cei mai multi ani pentru aceeasi echipa...
si daca poti sa il faci pe ewing superstar atunci io zic ca si reggie merita titulatura asta...

Gabriel
30th April 2005, 12:43
Here were the superstars from Reggie's era: MJ, Bird, Barkley, Magic, Isiah, Hakeem, Robinson, Mailman, Moses, Ewing, Shaq, Kobe, Iverson, Garnett and Duncan.

Yuppy :ok:

Am citit si eu articolul. Foarte frumos scris...si cred ca are dreptate intr-un fel.

caseta
30th April 2005, 19:36
cineva zicea aici pe forum ca lumea ii tine foarte usor minte pe cei care se fac remarcati in crunch time... si il dadea exemplu pe robert horry... miller a facut incredibil de bine treaba asta...

si daca poti sa il faci pe ewing superstar atunci io zic ca si reggie merita titulatura asta...
eu ziceam asta :D

cit despre partea cu ewing, eu zic ca si el a fost overrated. si el, ca si miller, si-au carat echipa, ewing cred chiar mai mult decit miller, dar nici unul nici altul nu au fost superstaruri. am citit mai demult un articol, si cred ca am mai zis asta pe forum, unde un jurnalist facea o analiza dpdv al realizarilor si al statisticilor si sustinea, cu destule dovezi din cite tin eu minte, ca jucatorii care joaca in ny (indiferent de sport) au parte de mai multa expunere in media, si de aceea par mai valorosi.

oricum in istorie miller, ewing, barkley, malone vor ramine ca leaderi ai echipelor lor care nu au reusit sa cistige titlul. si stim cu totii cine i-a impiedicat .... :drak: :drak: dintre ei, malone este clar cel mai valoros, dar si el va avea aceasta "pata" - lipsa unui titlu

inca o observatie: autorul articolului il uita pe un "oarecare" clyde the glide drexler care a avut medii de 20ppg, 6reb, 5.6ast si 2stl pe cariera, a aparut de 9 ori in ASG si si-a codus echipa (blazers) de 2 ori in finala (a pierdut o data impotriva lui pistons si o data impotriva lui bulls) pina sa cistige un titlu in ultimul an de cariera impreuna cu olajuwon la houston.

oricum, chiar daca reggie sau patrick nu au fost superstaruri, nu inseamna ca ei nu trebuie (si sunt) apreciati pt ce au facut, ca nu au fost niste oameni deosebiti etc. pina la urma, sa fii leaderul unei echipe din nba atitia ani de zile, sa iti conduci echipa la destule succese (chiar daca nu au luat titlul, sa ajungi sa joci in finala e o realizare in sine - cite echipe sunt acum in nba care nu au mirosit o finala in ultimii 20 de ani ....) nu e la indemina oricui.