PDA

View Full Version : Istoria NFL , meciuri din trecut, ....



codrutc
14th December 2006, 07:04
Am deschis thread-ul acesta unde propun sa discutam despre istoria NFL sau evenimente ce au avut loc inainte de sezonul curent.
Acum trebuie sa recunosc ca totul a venit de la vizionarea in seara asta in reluare pe ESPN 2 a finalei AFC din 14 Ianuarie 1996 dintre Steelers si Colts.
Asadar, ca sa-l parafrazez pe Peter King, "Factoids that may only interest me"

Dupa ce am revazut tot meciul trebuie sa recunosc ca sezonul acela (1995-1996) ramane cel in care Indianapolis Colts au fost cel mai aproape de Superbowl,cu o echipa in acel an calificata in playoffs de pe post de wild card si care a furnizat surpriza dupa surpriza.

1) La scorul de 16-13 pentru Colts, vreo 3 minute si ceva ramase in joc, Colts in atac, 3rd and 1. RBul Colts de la acea vreme primeste mingea si in fata pe partea stanga o gaura imensa, cu nimeni in fata, nici macar in secondary. Ca din pamant apare un rusher de la Steelers care venind din spate din partea dreapta il apuca in ultima secunda de calcai. Daca era TD, va dati seama ca era "game over"
2) In timpul urmatoarei posesii, in care Steelers au marcat pentru 20-16, un aparator al Colts aproape ca l-a interceptat pe McMahon. QB-ul Steelers, i-a scapat mingea practic din mana dupa ce toata lumea a crezut ca a prins-o.
3. Cu 5 secunde inainte de final, ultima sansa pentru Colts, hail mary de pe la linia de 30 yarzi a Steelers. Dintr-o gramada de jucatori in terenul de tinta al Steelers, un WR al Colts prinde mingea trimisa de QBul Jim Harbaugh, cade cu ea pe piept la pamant , unde ii sare si atinge pamantul si apoi ii sare iar in brate, ce ghinion.

Parca imi pare mie rau in ziua de azi, desi nu eram nici macar in SUA la acea vreme, ca sa nu mai zic ca pe atunci sufeream pentru Universitatea Craiova sau pentru nationala de soccer, ci nicidecum pentru Indianapolis Colts.

Sper ca sa ne surada si noua macar o data norocul, poate cine stie, chiar anul acesta cand toata lumea ne-a scos deja din carti.

Sinisther
14th December 2006, 23:39
o sa pun aici o serie de meciuri care eu le zic clasice si pe care daca puneti mana merita sa le vedeti

'84 Packers-Broncos (blizzard game)
Pats-Panthers 2003 superbowl
Packers-Raiders 2003 MNF (probabil cel mai bun meci din cariera lui Bret)
Cleveland Browns at Cincinnati Bengals 2004 week 12 (106 puncte inscrise)
The Drive 1986 AFC Championship game. Broncos at Browns
The Ice Bowl (PRIMUL MARE CLASIC)

si multe alte meciuri dar astea is primele care imi trec prin cap..oricum de la GB va pot recomanda daca vreti mult mai multe in special din era Favre

codrutc
15th December 2006, 00:24
o sa pun aici o serie de meciuri care eu le zic clasice si pe care daca puneti mana merita sa le vedeti

Pats-Panthers 2003 superbowl
Packers-Raiders 2003 MNF (probabil cel mai bun meci din cariera lui Bret)
Cleveland Browns at Cincinnati Bengals 2004 week 12 (106 puncte inscrise)


Pe cele trei de mai sus le-am vazut live sau la flip de telecomanda (ultimul).
Cel de-al doilea imi aduc aminte eram la munte in camera de hotel si ma durea fundul de la cazut pe partia de ski :)


Recomand si Tampa Bay- Colts din 2003 , MNF( Colts revin de la scorul de 14 - 35 cu 4 minute ramase de joc si castiga in OT)

georgebz
15th December 2006, 23:03
Din cei ce stau bine la capitolul statistica .... a fost vreun meci in istoria recenta a NFL ( dupa 90 ) care sa se incheie 0-0 , 3-0 sau 3-3... dupa cele 4 sferturi ?

Sinisther
16th December 2006, 09:47
Stiu ca meciul cu cele mai putine puncte din istoria MNF a fost sezonul asta Jaguars-Steelers 9-0 din sapt 2

am mai dat de un Arizona Cardinals at Atlanta Falcons 3-6 in 2004 Week 3

in rest nu stiu

georgebz
26th December 2006, 23:32
ci stie de unde s pot downloada meciuri din SuperBowl ??? ( nu conteaza ce an ) .. daca este amabil sa puna link-urile aici...;)

Sinisther
27th December 2006, 10:20
eu recomand sa te inscrii pe TenYardTorrents si acolo o sa gasesti...dar in principiu is puse pe demonoid si fcz.... insa pe TYT poti sa pui requesturi si poate ai noroc sa gasesti cineva care are si ii dispus sa uploadeze

georgebz
27th December 2006, 11:44
eu recomand sa te inscrii pe TenYardTorrents si acolo o sa gasesti...dar in principiu is puse pe demonoid si fcz.... insa pe TYT poti sa pui requesturi si poate ai noroc sa gasesti cineva care are si ii dispus sa uploadeze

pe TYT nu am gasit decat un forum pe care ma pot inscrie .. un motor d cautare pentru torrent nimik , nici nu zici ca e site de torrent....

pe Demonoid cica nu ma pot inscrie decat daca primesc invitatie de la cineva care e deja membru .... este cineva de pe aici ?

A.k.a
27th December 2006, 16:22
Ten yard torrent ii cel mai bun zic eu. Ai acolo NFL si NCAA pe saptamani. Dai la fiecare saptamana si vezi ce meciuri is. Ai si meciuri din alte sezoane, CFL si Eurobowluri, NFL films tot ce vrei

A.k.a
27th December 2006, 16:23
Uitati si un link cu astfel de meciuri memorabile http://en.wikipedia.org/wiki/NFL_Lore

codrutc
27th December 2006, 18:23
Uitati si un link cu astfel de meciuri memorabile http://en.wikipedia.org/wiki/NFL_Lore


Excelent post. Raspunde si cererii pentru meciuri de referinta exprimata mai inainte undeva pe forum.

georgebz
27th December 2006, 18:56
Excelent post. Raspunde si cererii pentru meciuri de referinta exprimata mai inainte undeva pe forum.


da .. dar degeaba daca nu sunt de gasit pe torrent :D.. de ex am cautat meciu dinte DOLPHINS SI NY Jets , cu o rasturnare de scor sp[ectaculoasa , din 200 parca .... si nu am dat de el :(

mtfk
27th December 2006, 21:11
Faza asta a povestit-o cineva p forum..
"Vikings defensive end Jim Marshall picks up a fumble but accidentally runs 62 yards the wrong way, scoring a safety for the 49ers "


Park as fi eu in primu meci d madden online:P
"the Raiders scored 2 touchdowns in eight seconds during the final minute to win 43-32"

mtfk
29th December 2006, 06:48
Din cei ce stau bine la capitolul statistica .... a fost vreun meci in istoria recenta a NFL ( dupa 90 ) care sa se incheie 0-0 , 3-0 sau 3-3... dupa cele 4 sferturi ?

cele mai putine puncte:
The Snow Plow Game (December 12, 1982, Miami Dolphins vs. New England Patriots)
After a blizzard held both teams scoreless, Patriots head coach Ron Meyer ordered the area where the ball was to be spotted for a field goal attempt cleared by a snow plow. Mark Henderson, a convict on work release, cleared the path for John Smith's attempt. It won the game for the Patriots, 3-0, and the practice of using snow plows during games was later banned.[1]

cele mai multe puncte:
December 8, 1940, Chicago Bears vs. Washington Redskins, NFL Championship Game
Sparked by a comment made by Redskins owner George Preston Marshall, who had said three weeks earlier that the Bears were crybabies and quitters when the going got tough, Chicago crushes Washington, 73-0. This game currently stands as the most onesided victory in NFL history.


cam astea ar fi cele mai ciudate punctaje

A.k.a
29th December 2006, 10:28
Asta cu Chicago ii povestita si in istoria lor. Sunt deja torrents cu istoria mai multor echipe. Am pana acuma de la Giants, Raiders, Packers si Bears. Mai este Eagles, Steelers, Broncos. Le recomand mai ales ca is facute de NFL films.
Alt torrent care recomand este 50 Greatest Plays, playsuri luate din highschool, college, arena, si NFL.

georgebz
29th December 2006, 10:47
Alt torrent care recomand este 50 Greatest Plays, playsuri luate din highschool, college, arena, si NFL.

I-am sa il ia d vreo 2-3 zile .. da merge cu 1-2-3 Kb , abia am ajuns la 4,3 % ... :(

codrutc
29th December 2006, 17:30
Am vazut aseara America's Game care a avut ca tema NY Giants 1990.
Interesante perspective din partea QB-ului de rezerva Jeff Hostetler (a ajuns titular in playoffs si in Superbowl datorita accidentarii lui Phill Simms), a RB-ului Ottis Anderson (Superbowl MVP, ajuns sa joace datorita accidentarii titularului Rodney Hampton) si a Carl Banks ( nici el tocmai un favorit al lui Bill Parcells).

Nota care ma intereseaza mai mult pe mine:
Cand am vazut cum s-au prezentat Giants pe finalul acelui sezon, incheind cu infrangeri si mergand schiopatand catre playoffs, m-am gandit, ah ce bine ar fi sa se intample si cu Colts ai mei la fel. Apoi m-am trezit la realitate cand filmul a dezvaluit cine era "defensive coordinator" la Giants, anume un mult mai tanar dar la fel de destept, Bill Belichick :).
De fapt planul lui de a-i anihila pe Buffalo Bills, o adevarata masina de fotbal pe vremea aceea, mi-a reamintit de ce le-a facut la Colts in meciurile cu Patriots (jam the receivers at line of scrimmage, break the timining, let them beat you with the running game, if they can, sounds familiar?).

Sinisther
29th December 2006, 17:57
50 Greatest Plays

Huddle-up ii superba.... Head over Heels a lui Vick ii geniala... cat despre receptia lui Antonio Freeman in OT pe Lambeau Field....cred ca cel mai bine a descris faza Al Michaels....He did what?:shock:

A.k.a
29th December 2006, 18:50
Si faza aia imi place mult cand intercepteaza unu mingea in Superbowl, fuge cu ea si tine mana intinsa in spate ca celebration inainte sa ajunga in endzone, ii da unu peste mana si ii fumble :)) Noroc ca au castigat meciu pana la urma

Codrut in 90 era si Lawrence Taylor la echipa nu? Si asta poate fi un motiv de castigare zic eu. O sa imi iau meciu oricum sa il vad si eu. Superbowlu ma refer

codrutc
29th December 2006, 23:25
Si faza aia imi place mult cand intercepteaza unu mingea in Superbowl, fuge cu ea si tine mana intinsa in spate ca celebration inainte sa ajunga in endzone, ii da unu peste mana si ii fumble :)) Noroc ca au castigat meciu pana la urma


Faza e din meciul cowboys- Bills, superbowl. Individul mai facuse o gafa intr-un meci anterior (vedeti link-ul dat mai sus din Wikipedia, NFL Lore)

Din antologia pe care o amintiti, v-a placut faza cand kick returner-ul a intrat intr-un huddle cu ceilalti coechipieri, iar jucatorii adversi au fost total zapaciti pentru ca nu stiau cine si pe ce parte o sa iasa cu mingea?
A iesit unul pe partea stanga si a alergat cu mingea pana in end zone.




Codrut in 90 era si Lawrence Taylor la echipa nu? Si asta poate fi un motiv de castigare zic eu. O sa imi iau meciu oricum sa il vad si eu. Superbowlu ma refer

Da, era si el. A mai jucat pana in 1993. Poate fi, dar nu stiu cum a jucat el in acel sezon.

A.k.a
30th December 2006, 10:49
Din antologia pe care o amintiti, v-a placut faza cand kick returner-ul a intrat intr-un huddle cu ceilalti coechipieri, iar jucatorii adversi au fost total zapaciti pentru ca nu stiau cine si pe ce parte o sa iasa cu mingea?
A iesit unul pe partea stanga si a alergat cu mingea pana in end zone.

Da Huddle up se numeste, a mentionat-o Sinisther mai sus

mtfk
30th December 2006, 13:18
a mai fost marfa si faza cand ..eagles(park) isi incepusera atacurile din propriul endzone. dupa ce qb lanseaza mingea vine unu din aparare si prinde mingea din zbor si da td, iar qb inca se uita nedumerit dupa minge..

A.k.a
31st December 2006, 19:15
Va mai recomand 100 Greatest Touchdowns tot de NFL films, il gasiti pe TYT.

Sinisther
31st December 2006, 20:04
Va mai recomand 100 Greatest Touchdowns tot de NFL films, il gasiti pe TYT.

din pacate se pare ca e din 1993...dar merita

codrutc
11th January 2007, 07:34
Uite fragmente dintr-un interviu cu Bill Walsh (restul va apare in S.I. mai incolo). Interesant.

http://sports.yahoo.com/nfl/news;_ylt=ArzGCCWB2BEfIrlpLQh2eGpDubYF?slug=cnnsi-somethingtothin&prov=cnnsi&type=lgns

Seahawk
11th January 2007, 08:57
Big play 'Babs'.

E chiar funny articolul asta despre Jordan Babineaux de la Seattle:
http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=ap-seahawks-babineaux&prov=ap&type=lgns

codrutc
11th January 2007, 18:52
Big play 'Babs'.

E chiar funny articolul asta despre Jordan Babineaux de la Seattle:
http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=ap-seahawks-babineaux&prov=ap&type=lgns

Am citit, imi aduc aminte ca se vorbea de el pe forum la Colts inainte de draft in 2005. Erau fani care il vroiau.

georgebz
20th January 2007, 00:26
Va mai recomand 100 Greatest Touchdowns tot de NFL films, il gasiti pe TYT.


L-am vazut si eu ieri .... sunt unele Td chiar spectaculoase , dar si TD in urma unor faze de tot rasul , mie imi plac cele din rush cel mai mult , si de aceea mi se pare ca totusi topul este un pic cam aiurea facut .... dar oricum merita vazut