PDA

View Full Version : Intersezon : Farul Constanta



m8k
13th December 2006, 21:21
Aici puteti sa comentati tot ce se intimpla in jurul echipei in pauza competitionala legat de transferuri, turnee de pregatire, meciuri amicale, stiri sau zvonuri despre jucatori.

tchibos
14th December 2006, 10:49
Se pare ca la Farul toate cartile sunt la Panduru in intersezon. Campania de transferuri se va orienta catre Portugalia unde Panduru a fost si jucator. Panduru a declarat ca nu are intentia de a scapa de jucatorii existenti pentru a aduce altii mai slabi. Spera sa gaseasca jucatori mai valorosi decat cei pe care ii avem. Asa ca infuzia de sange proaspat la Farul se va face calculat, cu cap. Daca reusim unul-doua transferuei care sa aduca un plus valoare la echipa atunci aceeasta campanie va fi una reusita. In caz contrar ne va fi greu sa revenim in clasament

Liviu Mihai are deja bagajul facut :ok:

Cipus
14th December 2006, 11:05
Asa cum si Clujul a adus portughezi si s-au dovedit a fi jucatori buni, asa poate si Farul sa aduca. Mai ales de la mijloc in sus Farul sta foarte prost. Cu exceptia lui Gurita toti ar trebui inlocuiti.

tchibos
14th December 2006, 11:25
Daca vin altii mai buni, pot fi inlocuiti insa sa nu facem vreo gafa si sa aducem altii mai slabi ca astia pe care ii avem. La Farul s-a mai incercat sa se aduca portughezi si chiar au si adus insa mult sub nivelul dorit s-au dovedit ca au fost. Pana acum nu s-a ocupat Panduru. Acum sper ca se vor aduce jucatori buni toicmai din simplu motiv ca Panduru face legea.

Cipus
15th December 2006, 01:37
Portughezi nu prea mai sunt, ca-i ia Clujul pe toti. Poate si din alte tari cum ar fi Serbia sau Bosnia, care oricum sunt mai ieftini si uneori mai buni ca la noi unde preturile sunt inflorite din dorinta de imbogatire peste noapte (vezi cazul Balba de la Iasi)

tchibos
15th December 2006, 23:42
Nu cred ca e vorba neaparat de asta. Jucatorii buni sunt luati de aia mari de la noi. Poate ca piata fotbalistica din Portugalia nu e indeajuns de exploatata si de studiata ca sa prinzi jucatori buni la pret mic. Clujul a avut noroc cred eu. Mie nu imi place campiobatul portughez. Sunt doua-trei echipe mari care aduna jucatorii valorosi iar restul sunt la nivelul duzinei care exista si in Romania. In Portugalia e la fel ca in Scotia. Poate ma insel eu si poate ma va contrazice Panduru cu macar un transfer reusit

inter
15th December 2006, 23:44
poate vine Figo din vara .. la parametru "O" ...:P

tchibos
15th December 2006, 23:46
mie nici de Figo nu mi-a placut.. dar poate vine vreun C. Ronaldo (de care mi-a placut si imi place inca) nedescoperit... si atunci Farul va fi un fel de MU :) .. in descoperirea de tinere talente

inter
15th December 2006, 23:48
ce era sa iti pun aici .....:D:D noroc ca te stiu :D:D
ce portughezi visati voi mey? .. hai sa fim seriosi ... pana nu explorati Babadagul, Topraisarul si toate localitatile din jurul vostru ... n-are rost sa "importati"!

parerea mea...

tchibos
15th December 2006, 23:56
Experimente cu portughezii s-au mai facut la Farul.. au fost portughezi in probe si chiar in primul 11. Ca au fost nereusite asta e altceva. Nu stii de unde sare iepurele. Se pare ca, nu stiu din ce motiv, cineva se incapataneaza sa caute in Portugalia. Data asta experienta lu' Panduru in Portugalia poate fi un plus. Sa vedem.. zise orbul.

Cipus
16th December 2006, 04:17
avem si noi jucatori buni, stati linistiti! si inca ieftini. Luati exemplul Otelului, Jula, Paraschiv si Vatca luati din liga 2, si acum sunt titulari de drept, cu succes. Daca cauti gasesti si la noi. Farul, ca de altfel orice echipa ar trebui sa aiba 3-4 scouteri sa rascoleasca prin tara, jucatori se gasesc, dar n-are cine sa-i adune. Echipele de la noi s-au invatat usor sa aduca straini pe bani grei, iau tzepe si apoi se plang ca n-au bani. Tipic romanesc

tchibos
17th December 2006, 12:10
- Panduru este cel care va decide cine pleaca si cine vine. Am incredere in el. Momentan este plecat impreuna Ion Marin in Portugalia pentru a-mi propune o lista de trei, patru jucatori de acolo, mai avem in vedere aducerea unor jucatori de valoare din Serbia si Ucraina, dar si a unui jucator ce evolueaza in prima divizie din Cipru, pentru care s-a deplasat in mod expres unul dintre antrenorii secunzi ca sa-l urmareasca. In plus sint si jucatori din tara, din prima divizie, dar si din Liga 2, pe lista noastra. Potarul Stanca, imprumutat la Sportul, se va intoarce la noi doar daca Curca va dori neaparat sa plece si vom avea o oferta buna pentru el. In privinta plecarilor, voi discuta in parte cu toti cei care doresc sa paraseasca echipa. Sint mai multi, insa nu are rost sa ii nominalizez acum pentru ca ei ar putea sa continue, totusi, cu noi.

Raspusnsul lui Bosanceanu in Fanatik

YoYoyOi
17th December 2006, 12:20
Eu nu inteleg ce-i cu nebunia asta cu jucatorii straini. Au disparut valorile la noi? Eu cred ca nu. Doar ca nu mai cauta nimeni jucatori romani, doar straini, de parca aia sint mai buni.:cool:
Incet, incet jucatorii romani isi vor pierde din incredere cind vad ca nu mai sint doriti de cluburile din prima liga si se vor plafona.
E pacat. Intii ar trebui sa caute sa aduca jucatori romani, sa-i ridice din ligile inferioare si apoi sa caute prin alte campionate.

Cipus
17th December 2006, 16:23
s-au invatat prost conducatorii de la noi, si le-a intrat in cap ca la noi sunt jucatorii scumpi si umflati artificial la pret. E adevarat, insa doar in privinta vedetelor din prima liga. Eu n-am auzit de vreun jucator din liga 2 sa coste mai mult de 200 000 de euro. Otelul a facut o adevarata afacere cu Jula si cu Paraschiv

tchibos
19th December 2006, 18:42
Principala responsabilitate îi aparține antrenorului Basarab Panduru, care a primit “mîna liberă” în privința transferurilor. Tehnicianul a plecat în acest sens în Portugalia, alături de directorul tehnic Ion Marin, pentru a urmări mai mulți jucători. Cei doi au asistat la meciul Benfica Lisabona - Victoria Setubal, încheiat cu 3-0 în favoarea gazdelor, dar este puțin probabil să fi pus ochii pe vreun fotbalist. În timp ce jucătorii de la Benfica au un preț ridicat, Panduru, care a evoluat ca jucător pentru gruparea din capitala Portugaliei, a mărturisit că echipa oaspete este foarte slabă. Totuși, antrenorul constănțean va prezenta conducerii clubului în această săptămînă o listă cu posibilile achiziții. În afară de lusitani, Farul ar putea transfera jucători din Serbia și Ucraina, monitorizați de Ion Marin, un jucător din prima ligă din Cipru, dar în atenția constănțenilor se află și mai mulți fotbaliști din România

Telegraf

Cipus
20th December 2006, 02:29
Pana acum doar clujenii au avut succes in Portugalia, chiar si in acest sezon au adus inca 2. sa vedem si Panduru cu ce vine de acolo. Eu totusi am mai multa incredere in jucatorii nostrii tineri, din ligile inferioare. In tara noastra pot fi monitorizati mult mai usor decat prin alte tari ca Portugalia sau Ucraina

furia89
20th December 2006, 18:19
si eu sunt d acord cu ideea asta .. mult mai bine ar fi sa caute p la echipele din judet ..ar aduce jucatori care nu cer salariu asha m,are (ma gandesc k portughezii kre totusi accpeta sa joace in tara noastra cer un salariu destul d mare..) si in primul rand cred k mai mult suflet ar pute un fotbalist de vreo 19-20 de ani din judet decat unul d la belenses .. s zicem .. pana la urma asta ii lipseste farului .. devotmentul si daruirea

Cipus
20th December 2006, 20:21
Din cate stiu, Panduru e orgolios si face tot cum stie el, daca i-a intrat in cap sa aduca portughezi asa o sa faca. Oricum, el raspunde de rezultate insa la noi (si nu numai) un antrenor care dezamageste nu pateste nimic, decat ca e dat afara. De exemplu ar trebui sa i sa ia din salariu, pai daca un antrenor cheluie banii aiurea pe jucatori scumpi, salarii mari, etc, si totusi echipa n-are rezultate, retrogradeaza, etc nu ar fi normal ca el sa raspunda si altfel decat sa plece? ar trebui sa faca puscarie, sa i se retraga licenta de antrenor, etc

tchibos
20th December 2006, 21:08
Panduru a afirmat ca jucatorii buni din Portugalia nu vin in Romania decat pe bani multi. Tot el afirma ca e posibil sa se intoarca si cu mana goala daca nu vede ce ii place la banii de care dispune (care nu stim cati sunt). Cat despre orgoliu.. fiecare avem o anumita doza.. la Panduru insa domina caracterul care este unul pozitiv. In rest pot spune ca nu el face l-a ambitie sa aduca jucatori din Portugalia. Am mai spus si o repet: Portugalia e una din tarile din care s-a tot incercat sa se aduca jucatori si inainte de Panduru. Acolo are cineva din conducerea Farului o pata sau o pila asa cum e si cu Cipru. Sper ca din paleta de locatii care cuprinde zone ca Portugalia, Serbia, Cipru sau Romania sa se gaseasca macar un jucator de valoare care sa traga echipa dupa el si nu invers

Cipus
20th December 2006, 22:10
Farul la ora asta are nevoie de mai mult de un jucator care sa traga echipa dupa el. Un astfel de jucator e greu de gasit mai ales cu bani putini. Farul are nevoie de cativa jucatori tineri care sa creeze ceva concurenta pe posturi ca titularii care joaca si-au cam luat-o in cap vazand ca nu vine nimeni din urma care sa le ia locul. S-a incercat cu Larie, Soare sau Pacuraru. Pana acum mi se pare ca ultimul confirma, ceilalti 2 mai putin. inca vreo 3-4 de talia lui Pacuraru si o sa fie bine.

tchibos
20th December 2006, 22:20
sincer nu stiu ce se va alege de Farul si cu cine o sa faca treaba Panduru. Am aflat ca e posibil sa plece si gurita iar din pPortugalii nu s-a importat nimic

Cipus
21st December 2006, 14:31
Daca pleaca Gurita e grav. deocamdata n-am auzit nimic despre asta, insa tu stii mai bine fiind constantean. Daca nu vin jucatori buni si pleaca Gurita, ramane atacul in Disney si Moldovan. Mijlocul sufera si el, Bosanceanu e pesimist, Farul o sa aiba emotii mari in retur

Cipus
21st December 2006, 15:45
Acum am citit ca a semnat un precontract cu Mainz, si mai avea oferte si de la Zurich

the lion king
21st December 2006, 15:47
pai,pleaca ,omu ca apele sunt tulburi la constanta.

six
21st December 2006, 18:01
sincer nu stiu ce se va alege de Farul si cu cine o sa faca treaba Panduru. Am aflat ca e posibil sa plece si gurita iar din pPortugalii nu s-a importat nimicmda....da T Moldovan cat costa???...am intrebat asa la vrajala.....:rolleyes:

Cipus
21st December 2006, 23:06
nu mai zic, daca pleaca si Moldovan desi nu cred sa aiba oferte, e si mai greu. Mai bine ar pleca Disney

tchibos
9th January 2007, 08:46
„Ținând cont că vin de la Liga a 2-a, pentru mine este un pas înainte acest transfer. Sper să pot dovedi că merit să joc la Farul. Contra Farului, am jucat în Divizia B. Eram tot la Gloria Buzău. Dintre actualii componenți, îl știu pe Tibor Moldovan, care este din același oraș cu mine, Tg. Mureș. Pe ceilalți îi știu din vedere. Sper să mă împrietenesc în curând cu ei“

Marcel Otvoș

Cipus
13th January 2007, 15:49
Au venit intradevar vreo 3 jucatori de la Gloria Buzau, si am inteles ca au mai venit o groaza de straini pe la Farul. Gurita are de ales intre M-bach si Mainz, pana la urma pleaca. Eu simt din declaratiile lui Bosanceanu ca ar vrea sa renunte sa mai sponsorizeze echipa. Cred ca s-a saturat ca din obiectivul unei participari in UEFA, sa se teama acum de retrogradare. Motivul ideal ar fi daca echipa retrogradeaza

Laur_Farul
20th January 2007, 17:07
Cipus tu cu ce echipa tii ma :| ?

bianco_azzurro
20th January 2007, 17:20
Cipus tu cu ce echipa tii ma :| ?
Forex :rosu: !

Laur_Farul
29th January 2007, 10:26
Farul va efectua la Limassol turneul din Cipru


Echipa Farul Constanța va efectua la Limassol turneul de pregătire din Cipru, programat în perioada 29 ianuarie - 11 februarie, după ce oficialii grupării de pe litoral au avut de ales între acest oraș și Larnaca.

Pentru stagiul din Cipru, Farul are deja programate patru partide de verificare: cu Smederevo (Serbia), în 2 februarie, cu Ethnikos Achnas (Cipru), în 6 februarie, cu Krâlia Sovetov Samara (Rusia), în 8 februarie, și cu Apollon Limassol (Cipru), în 9 februarie.

Oficialii constănțeni mai au în vedere perfectarea a două meciuri amicale, pentru datele de 31 ianuarie și 4 februarie.

Componenții echipei Farul Constanța vor fi cazați la hotelul Saint Rafael.

Sursa : ProSport

tchibos
31st January 2007, 13:05
Pe langa mijlocasul liberian Ben Teekloh, Basarab Panduru va mai testa in timpul stagiului de pregatire din Cipru si un mijlocas austriac, Dietmar Berchtold, in varsta de 32 de ani. Berchtold a evoluat ultima oara in liga a II-a austriaca, la formatia Austria Lustenau. De-a lungul carierei, austriacul a mai jucat la PAOK Salonic (Grecia), SVW Manheim, Alemannia Aachen, VfL Bochum, SW Bregenz si SV Ried.

Cipus
31st January 2007, 17:47
Si au invins pe coreenii de la Daejeon cu 3-1, austriacul jucand si el in repriza a 2-a

Dark Horror
31st January 2007, 21:04
Cine joaca la Farul atacant dreapta sau central-dreapta?

Cipus
1st February 2007, 19:27
Din cate stiu, Gurita. Un constantean ar putea sa-ti raspunda cu mai multa siguranta. Si Moldovan tot pe acolo joaca

the lion king
1st February 2007, 19:57
liviu mihai.

tchibos
1st February 2007, 20:01
:happy

Cipus a zis bine :ok: .. a propos, azi omul face 34 ani

Cipus
1st February 2007, 21:18
Am inteles ca are sau a avut ceva probleme cardiace Gurita. La Multi Ani! sa fie fericit si sa mai joace fotbal cativa ani buni. Nu se vede ca are 34 de ani, chiar daca se aude ca mai bea alcool. E cel mai bun jucator de la Farul si daca pleaca ar fi pacat, Farul are pierde un mare jucator.
Lion, Liviu Mihai a plecat de la Farul, e la Pandurii acum.

Dark Horror
1st February 2007, 22:36
Am un pont pt voi....vine la voi Tilinca

tchibos
1st February 2007, 23:46
multumim pentru pont dar deja a fost anuntat la Pro TV si am scris pe sectiunea Farului.. sper sa faca treaba buna la noi :ok:

ah.. si multumim CFR pentru imprumut.. chiar aveam nevoie :)

YoYoyOi
2nd February 2007, 11:56
Oh da :D
Tilinca este un castig pentru Farul, sper sa faca treaba buna si sa va ajute sa scapati de "problema" :ok:

Cipus
2nd February 2007, 18:21
Dark, de aia ai intrebat cine joaca la Farul atacant dreapta? stiai de Tilinca. Acum aflu si eu de la voi, e foarte bine, Farul avea mare nevoie de un atacant bun

tchibos
2nd February 2007, 20:47
Oh da :D
Tilinca este un castig pentru Farul, sper sa faca treaba buna si sa va ajute sa scapati de "problema" :ok:

sper sa ii schimbam precla lui Tilinca.. din Tili-gol in Tili hattrick :ok:

Cipus
4th February 2007, 13:49
Nu va grabiti, se pare ca Tilinca are o oferta concreta din China, insa clujenii vor 350, cu 100 mai mult decat ofera chinezii. Mai mult, Tilinca ar agrea un transfer in China, unde cu siguranta va avea un contract mult superior fata de cat castiga in tara. Numai daca CFR nu se vor intelege cu chinezii, Tilinca va ajunge la Farul ... sau la Arges

tchibos
4th February 2007, 14:34
nu stiu cat de concreta e .. vedem maine .. sper totusi sa ajunga la Farul

Dark Horror
4th February 2007, 19:31
Credetzi-ma ca Tili nu e prea entuziast referitor la transferul in China...nu prea doreshte sa joace asha departe...

Cipus
5th February 2007, 15:16
Posibil sa ai dreptate, eu am citit un singur articol despre aceasta posibila mutare, cred ca pana la urma tot la Farul va ajunge

rechin
6th February 2007, 14:35
sa nu vina ca ne descurcam cu jucatorii pe care ii avem

Cipus
7th February 2007, 11:07
Daca nu vrea in China, mai degraba daca ar fi de ales, Tilinca cred ca ar alege Argesul lui Dorinel in dauna Farului. Totusi daca Chihaia ajunge la National, e cam greu de crezut ca CFR va renunta si la Tilinca, chiar si sub forma de imprumut