PDA

View Full Version : Intersezon : UTA



m8k
13th December 2006, 22:03
Aici puteti sa comentati tot ce se intimpla in jurul echipei in pauza competitionala legat de transferuri, turnee de pregatire, meciuri amicale, stiri sau zvonuri despre jucatori.

Cipus
15th December 2006, 02:52
Pana la urma venirea lui Onofras nu mai e asa sigura. Eu oricum nu inteleg de ce vrei un jucator doar pentru ca ti-e fin? Unde are loc Onofras la UTA? El joaca fundas dreapta sau atacant. In conditiile in care UTA ii are pe Hidisan si Cotan pe acest post iar in atac nu se pune problema sa aiba loc in primul 11, ce face cu el, da o gramada de bani sa fie rezerva? Sau poate ii face Laca loc. Totusi nu va imbatati cu apa rece ca a dat 2 goluri in ultima etapa

redneck
15th December 2006, 09:12
Se pare ca vin Todea, Ianu, Pit (Elvetia - Liga2)...pleaca Sabin Ilie...ramane Mara...

Cipus
15th December 2006, 13:01
Pai Sabin Ilie nici n-a venit bine si deja pleaca? sau caracterul lui il face sa nu reziste mai mult de 5 etape la nicio echipa?

KappA 2006
15th December 2006, 13:14
Pai Sabin Ilie nici n-a venit bine si deja pleaca? sau caracterul lui il face sa nu reziste mai mult de 5 etape la nicio echipa?

Caracterul e de vina, oricum nu ne trebuie un jucator care joaca si inscrie mai mult in cluburi decat pe teren...

Cipus
15th December 2006, 21:45
Pai despre Sabin Ilie se stia de la inceput cum este, nu l-a dat Rednic afara de la Vaslui? Nu inteleg de ce l-au mai adus, si au cheltuit bani si timp total aiurea?

CrAzY92
15th December 2006, 21:50
Pai Sabin Ilie nici n-a venit bine si deja pleaca? sau caracterul lui il face sa nu reziste mai mult de 5 etape la nicio echipa?

pai nu mai e salaru bun :happy

Cipus
15th December 2006, 22:15
pai nu mai e salaru bun :happy

pai el nu isi negociaza salariul cand semneaza cu o echipa? sau l-a pacalit Lacatus cu cateva sticle de vin?

KappA 2006
15th December 2006, 23:57
Pai despre Sabin Ilie se stia de la inceput cum este, nu l-a dat Rednic afara de la Vaslui? Nu inteleg de ce l-au mai adus, si au cheltuit bani si timp total aiurea?

La fel a fost si cu Mara, toti credeu ca e terminat ca jucator, si pe el l-a dat afara Rapidul si uite, e cel mai bun jucator de la noi, cu cel putin o clasa peste ceilalti, la fel si cu Sabin, am tras un loz care s-a dovedit a fi necastigator...

@Crazy92- vezi ca te-ai ratacit...

Cipus
16th December 2006, 00:03
La fel a fost si cu Mara, toti credeu ca e terminat ca jucator, si pe el l-a dat afara Rapidul si uite, e cel mai bun jucator de la noi, cu cel putin o clasa peste ceilalti, la fel si cu Sabin, am tras un loz care s-a dovedit a fi necastigator...

Totusi Mara nu are caracterul impulsiv al lui Sabin. Insa au in comun pasiunea bauturii, din cate stiu si Mara le cam bea. Daca joaca bine poa' sa bea si cu galeata, nu trebuie sa-i tina nimeni cont, ca si in cazul lui Gurita de la Farul. Mara daca imi aduc eu bine aminte a plecat de la Rapid deoarece nu dadea randament, inscrisese un singur gol in aproape tot turul.

YoYoyOi
16th December 2006, 16:52
Cristian Todea este primul transfer realizat de UTA

Cu toate că sezonul fotbalistic abia s-a încheiat, conducătorii echipei UTA Arad au început deja să pregătească sezonul de primăvară, făcând deja prima achiziție.

Astfel, vineri seara, în urma negocierilor purtate de reprezentanții aradeni, Ion Sandu și Marius Lăcătuș, cu reprezentantul clubului Bellinzona, din liga a doua elvețiană, echipa arădeană l-a transferat definitiv pe Cristian Todea, suma de transfer situându-se în jurul a 150.000 de euro.

În vârstă de 28 de ani, Cristian Todea, care evoluează pe postul de mijlocaș defensiv, se întoarce la clubul care l-a consacrat în fotbalul mare. El a părăsit Aradul în anul 2002, transferându-se la echipa italiană Mantova, jucând în tricoul acestei echipe timp de trei sezoane, iar din anul 2005 a trecut la AC Bellinzona, care evoluează în liga a doua din Țara Cantoanelor.

De menționat faptul că, într-o primă fază, conducătorii FCM UTA au fost interesați și de eventualul transfer al altor doi jucători români care evoluează la Bellinzona, Adrian Piț și Cristian Ianu, foști și ei la Arad, însă aceștia au refuzat să se întoarcă în fotbalul autohton, manifestându-și dorința de a-și continua cariera sportivă la echipa elvețiană.
Prosport

Cipus
17th December 2006, 04:13
UTA a mai adus jucatori romani in vara de prin Ungaria de la Sopron parca si s-au dovedit a fi greseli, ma refer la Cotan si Costisor. Portarul Tudor (tot de la Sopron cred), in schimb a fost o alegere buna, cu mici exceptii a aparat bine. Acum eu inteleg ca Todea e crescut de UTA dar totusi e un jucator de liga a 2-a din Elvetia. Nu credeti ca daca era mai bun ar fi ajuns si el la o echipa de liga 1 din Elvetia? Campionatul nostru e mult peste cel elvetian, fara sa jignesc pe nimeni, nu sunt convins ca Todea va face multi pureci la UTA

redneck
18th December 2006, 01:34
Vom vedea cu Todea...s-ar putea sa faca o figura foarte buna...

Cipus
18th December 2006, 07:19
Despre Onofras ce se mai aude, mai vine sau nu la UTA? Din cate am inteles, va ajunge la Urziceni impreuna cu Valeriu Bordeanu

redneck
18th December 2006, 09:58
Despre Onofras ce se mai aude, mai vine sau nu la UTA? Din cate am inteles, va ajunge la Urziceni impreuna cu Valeriu Bordeanu

asa se aude, dar vezi ca la noi in campionat nu esti siguri pe nimic...multi negociaza cu 2 echipe deodata...

Cipus
18th December 2006, 18:43
si ziarele scriu din lipsa de activitate, toate zvonurile care circula, nu pot sa aiba rabdare pana este concret. Onofras era dat ca a si semnat pentru UTA, si s-au facut de kk-at. E adevarat ca si piata transferurilor e activa, si fiecare club sau jucator aflat la final de contract e liber sa necogieze cu cine vrea, si sa mearga acolo unde ii este mai bine

Cipus
21st December 2006, 15:36
Mihut si Pascovici la UTA, nu stiu daca definitiv sau doar imprumutati insa nu sunt sigur nici daca vin sau nu. Sa vedem pana la urma, oricum Mihut va fi rezerva lui Ionut Balan cred iar Pascovici s-ar putea sa-i ia locul lui Balint, care oricum nu e fundas stanga de meserie

micutzu
22nd December 2006, 16:16
Cred ca vor semna pe 2 ani. Am citit ceva azi prin presa.

P.S. Vezi ca in semnatura la tine nu vad o echipa. :D
Vrei sa se supere astia pe tine? :D

Cipus
22nd December 2006, 22:02
Pascovici e bun, sa vedem daca Mihut va prinde echipa
P.S. Nu incap toate echipele, pt k depaseste 600 de caractere. Le-am luat in ordine dupa clasamentul la zi... cand o sa ajunga UTA in primele 9 o sa aiba dreptul la semnatura (sau pe ultimul loc). Craiova face exceptie pt ca e cea mai tanara echipa

redneck
27th December 2006, 08:40
Pascovici e bun, sa vedem daca Mihut va prinde echipa
P.S. Nu incap toate echipele, pt k depaseste 600 de caractere. Le-am luat in ordine dupa clasamentul la zi... cand o sa ajunga UTA in primele 9 o sa aiba dreptul la semnatura (sau pe ultimul loc). Craiova face exceptie pt ca e cea mai tanara echipa


Interesante criterii ai si tu...:)

La multi ani si numai bine in noul an ! Iar pentru toti forumistii: sa se califice Romania la Euro 2008 !:)

micutzu
8th January 2007, 14:35
Mihut si Todea au semnat pentru UTA
Fostul fundas dinamovist Dorin Mihut si mijlocasul Cristian Todea de la echipa elvetiana AC Bellinzona au semnat, joi, contracte cu gruparea aradeana.
"Mihut este transferat definitiv, cu contract pe durata nedeterminata, iar Todea a semnat pe trei ani. Cosmin Pascovici va semna si el. Nu sunt mari diferente intre suma pe care o cere el si cea pe care o putem oferi noi", a declarat directorul de imagine al clubului aradean, Marius Mitran.
Tot joi a ajuns la Arad si jucatorul nigerian Dino Eze. Fotbalistul in virsta de 22 de ani este mijlocas de banda stinga, in vara a purtat negocieri cu Dinamo, dar a ajuns apoi la Lokomotiv Plovdiv. El nu semnat deocamdata cu gruparea aradeana, dar oficialii clubului sustin ca nu vor fi probleme. "Lotul se va reuni luni si ii mai asteptam si pe cei doi jucatori angolezi cu care discutam de anul trecut. Loco va veni sigur, iar problemele de viza a lui Love se vor rezolva. Am promisiunea impresarului sau, Cornel Teodorescu, ca il va aduce in timp util", a spus Marius Mitran.
Manuel Antonio Cange "Loco" are 22 de ani, este fundas central si vine de la echipa Promerio de Agosto. Sebastiao Arsenio Cabulanga "Love", are 27 de ani, atacant, este jucatorul echipei Aviaco, dar este imprumutat in Portugalia. Ambii sunt internationali angolezi si pretul la pachet al celor doi jucatori este de 450.000 de dolari.
Dupa ce conducerea clubului UTA a renuntat sa-i mai prelungeasca acordul, in urma scandalului provocat intr-un club de noapte din Arad, atacantul Sabin Ilie s-a reorientat spre Grecia. "I-am dat o hirtie care sa certifice ca este jucator liber. Ne-a sunat fratele sau si nu fost nici o problema, mai ales ca nu mai era in lotul nostru. Din cite stiu si-a gasit o echipa din Grecia", a adaugat Mitran.
spt.ro


Todea si Mihut sunt aradeni
UTA “Batrâna Doamna” a reusit doua lovituri pe piata transferurilor. Banatenii si-au asigurat serviciile fostului fundas dinamovist Dorin Mihut si ale mijlocasului Cristian Todea, ultima oara la formatia elvetiana AC Bellinzona. “Todea a semnat pe trei ani, iar Mihut pentru o perioada nedeterminata. Il asteptam si pe Pascovici, care va semna în scurt timp”, a declarat Marius Mitran, directorul de imagine al clubului din Arad. Pe lânga acestia, aradenii vor sa mai transfere doi jucatori angolezi, Loco si Love.
prosport.ro

Mara vine la reunire
Bogdan Mara a anuntat ca se prezinta, în data de 8 ianuarie, la reunirea lotului echipei UTA.
El nu este înca hotarât unde va juca din martie, dar surse apropiate lui Dan Petrescu - care l-a pus cap de lista la Unirea - spun ca „Mara este în proportie de 90 la suta la Urziceni”.
Vedeta Batrânei Doamne intentioneaza sa poarte o discutie cu finantatorii formatiei aradene, Nicolae Bara si Sandu Ion, dupa care va da un raspuns ferm. „Trebuie sa ma gândesc si la viitor”, motiveaza fotbalistul indecizia sa, el putând sa profite de clauza de reziliere a contractului în valoare de 100 de mii de euro.
Lucian Danila


Cosmin Pascovici, ezitant
Transferul lui Pascovici la UTA se pare ca este departe de a fi rezolvat. El cere un salariu de 100 de mii de euro pe sezon, dar conducatorii UTA-ei nu par a fi de acord cu aceasta suma.
Având mari probleme cu fiul sau Denis, care a fost operat pe creier de patru pri în ultimele trei luni, Pascovici ezita sa paraseasca pe Dinamo.
Nu este exclus ca UTA sa se reorienteze pentru achizitionarea unui alt jucator de banda stânga, surse din club spunând ca în plan se afla Panin de la CFR Cluj si internationalul maghiar Halmosi de la Debrecen, care ar putea veni la UTA împreuna cu atacantul Feczesin (Sopron).
Lucian Danila

Mihut a semnat cu UTA
Se pregatesc înca doua lovituri, Cristian Ianu si Norbert Varga, ambii urmând sa ajunga luni la Arad.
Mihut a semnat cu UTA un contract valabil pe trei ani si jumatate, cu câteva clauze de reziliere. Suma pe care o va încasa jucatorul se învârte în jurul a 50.000 de euro sezon. Acesta este, de fapt, primul transfer al „Batrânei Doamne” în perioada de iarna.

Cristian Todea are toate actele facute si urmeza sa semneze si el, în aceste zile, un contract valabil cu UTA, pe trei ani.
Sandu Ion a anuntat ca pe 8 ianuarie, la reunirea lotului, se vor prezenta alti doi fosti fotbalisti ai „Batrânei Doamne”. Este vorba de Cristian Ianu si Norbert Varga. Se pare ca primul a fost convins de Marin Lupas sa revina, totusi, la Arad, iar celalalt e febletea lui Sandu Ion, care-l vrea neaparat în lot, dar ultimul cuvânt îl va avea Marius Lacatus.

UTA ar putea sa renunte definitiv la Cosmin Pascovici, deoarece între cele doua parti exista diferente prea mari între cerere si oferta.
UTA negocia, la Arad, cu nigerianul Dino Eze, aradenii propunându-i un contract pe cinci ani de zile, dar impresarul jucatorului, Cornel Teodorescu, nu agrea decât o întelegere pe o perioada ceva mai mica.
L.S.

aradon.ro


Mara dorit si de FC Vaslui
Dupa Unirea Urziceni, FC Arges si CFR Cluj, golgeterul „Batranei Doamne” a mai acaparat atentia unei echipe din prima liga. De data aceasta, cel care si-a manifestat intentia de a-l transfera pe atacantul de 29 de ani a fost Adrian Porumboiu, patronul celor de la Vaslui, care a si marturisit ca tratativele sunt destul de avansate, iar tranzactia s-ar putea incheia in zilele urmatoare. Cel tarziu odata cu reunirea lotului UTA-ei se va rezolva si enigma Mara, acesta urmand sa comunice conducerii daca accepta sau nu contractul oferit de gruparea aradeana.


De luni, se semneaza contractele
Desi s-au inteles atat cu Todea, cat si cu Mihut, UTA nu a semnat inca niciun act cu cei doi fotbalisti. Acelasi lucru este valabil si pentru nigerianul Eze si Cosmin Pascovici, cu care mai trebuie negociate niste aspecte din contractele ce se prefigureaza a semna luni, cu ocazia reunirii lotului. Ziua de 8 ianuarie coincide cu reintrarea oficiala in paine a presedintelui executiv, Marin Lupas, un maestru al chichitelor regulamentare.

Tot la inceputul saptamanii viitoare, sunt asteptati sa soseasca si sa-si depuna semnatura pe contracte angolezii Loco si Love. „Impresarul lor, Cornel Teodorescu, ne-a promis ca in cel mai scurt timp ii va aduce la Arad. Ne-am interesat mai bine si nu vor fi probleme cu legitimarea lor. Ii vrem si putem sa-i avem pe ambii." - a spus Marius Mitran, directorul de imagine al UTA-ei.

Si tot in decursul saptamanii ce urmeaza, se astepata si cooptarea in lot a lui Norbert Varga, jucator care a izbutit sa obtina dezlegarea de la Wisla Cracovia. „Am vorbit cu fotbalistul, ne-am inteles asupra contractului sau, il asteptam sa revina din Polonia cu actele in mana. Varga nu a avut pretentii mari, ca dovada ca-si doreste sa revina acasa si joace din nou pentru UTA." - a mai precizat „oficialul" aradean. Probabil, pana pe 14 ianuarie, data plecarii in cantonamentul de la Debrecen (Ungaria), clubul emblema a Aradului va semna cu toti jucatorii doriti de Lacatus la Arad.


Mara, ofertat de „Batrana Doamna"
Profitand de faptul ca se afla la Sinaia, Marius Mitran, directorul de imagine al „Batranei Doamne" a dat o fuga pana la Poiana Brasov, acolo unde Bogdan Mara isi petrece ultimele zile de vacanta. „Am stat cu Bogdan la discutii si mi s-a parut destul de nehotarat. Noi i-am spus ce-i putem oferi, dar suntem dispusi sa acceptam si alte cereri ale sale. A spus ca se va consulta si cu impresarii sai, Adi Ilie si Razvan Zamfir si ne va comunica decizia sa." - a spus Mitran.

Mara are oferte din Rusia, Ucraina, CFR Cluj, Unirea Urziceni si FC Arges, carora le-ar putea da curs inca din aceasta iarna, avand in vedere ca are o clauza de reziliere a contractului de 100.000 de euro. Oricum, atacantul de 29 de ani este asteptat luni, la reunirea lotului, cand se pot clarifica lucrurile in privinta sa.

Din cate se pare, aradenii i-au propus lui Mara un contract anual de 200.000 de euro pe an, oferta care - insa - nu poate rivaliza cu cea a Unirii Urziceni, care pe langa un salariu de 300.000 pe sezon i-ar oferi jucatorului si o vila, plus o parcela de pamant valoroasa. Dar, asa cum a spus si Marius Mitran, nu este exclus ca sefii UTA-ei sa accepte si alte conditii puse de golgeterul aradean.

Mihut: „Am crescut cu UTA in minte"
Astazi, Dorin Mihut a fost la Arad, unde a batut palma cu conducerea „Batranei Doamne" pentru un contract valabil pe 3 ani de zile. „Am avut si alte oferte, dar eu mi-am dorit sa vin de la inceput la UTA. Am un unchi in Arad, la care am petrecut vacantele de vara si care mi-a aratat de mic ce inseamna sa tii cu o echipa ca UTA. E o stare de spirit ca marile echipe din Bucuresti." - marturiseste fostul dinamovist, originar din Oradea.

Pe langa apartenenta sufleteasca de Arad si „Batrana Doamna", Mihut a mai spus ca a mai fost convins de seriozitatea conducatorilor aradeni si de dorinta de a lucra cu Marius Lacatus. „Am apucat sa vorbesc atat cu domnul Bara, cat si cu domnul Sandu Ion. Mi se par doi oameni extrem de hotarati si bineintentionati, care vor sa faca performanta la Arad. Imi face placere sa fac si eu parte din planurile lor." - a precizat jucatorul care a inceput fotbalul la FC Bihor pe postul de mijlocas stanga, pentru ca apoi sa fie trecut pe banda dreapta, atat ca fundas, cat si ca mijlocas. Din cate se pare, Dorin Mihut va castiga anual la UTA 50.000 de euro.

Pascovici asteapta intoarcerea lui Bara
„Suntem pe drumul ce bun. Probabil o sa ne intelegem." - ne-a spus, de cateva minute, Cosmin Pascovici despre legatura ce se sta sa se infiripe intre el si „Batrana Doamna". Fundasul de 28 de ani a fost cedat de Dinamo la UTA, insa, pana astazi, jucatorul si conducatorii „textilisti" nu s-au pus de comun acord privind valoarea si durata contractului.

Dar, Pascovici este optimist si spune ca - probabil - la intoarcerea presedintelui Nicolae Bara din concediul de la Insbruck (Austria), intelegerea se va parafa fara prea mari probleme. „As mai avea o oferta de la un club din strainatate, dar eu vreau sa raman in Romania, fiindca aici sunt cunoscut si apreciat. Aproape ca m-am si obisnuit cu transferul la Arad, acolo unde vreau sa-mi aduc si familia. Am inteles ca domnul Bara revine din vacanta duminica si atunci s-ar putea sa ne si intelegem. Daca se va intampla asa, voi veni in pas alergator la UTA." - a adaugat Pascovici, cel care vorbeste aproape zilnic la telefon cu antrenorul Marius Lacatus.

Pana acum, diferenta dintre cererea fotbalistului si oferta UTA-ei este de 20.000 de euro. Lasand fiecare de la el, tranzactia are toate sansele sa se realizeze in cel mai scurt timp.

Ianu, aproape convins sa revina la UTA
Desi nu s-a instalat inca in biroul de la sediul clubului din Calea Aurel Vlaicu, Marin Lupas lucreaza de zor in slujba „Batranei Doamne". Dupa ce a fost „liantul" in afacerea ce l-a readus pe Cristian Todea la Arad, proaspatul „oficial" este pe cale sa-l convinga si pe Cristian Ianu sa lase strainatatea pentru UTA. „Cristi e legat de Elvetia, dar incercam sa-l dezlegam. Sa vedem, poate luni va fi prezent la reunire." - a spus Lupas, care tine mult la golgeterul Bellinzonei. Din cate se pare, jucatorul de 23 de ani are o relatie sentimentala in Tara Cantoanelor si de aceea a refuzat in prima faza sa-si dea acceptul pentru gruparea „alb-rosie".

Eze e la Arad si urmeaza sa semneze
Cel putin deocamdata, Rapid Bucuresti si-a luat mainile de pe Dino Eze, mijlocasul stanga nigerian dorit cu insistenta de UTA. De fapt, fotbalistul de culoare a ajuns in aceasta dimineata la Arad, a fost cazat la hotelul „Lotus" si se va acomoda cu orasul pana luni, cand are loc reunirea lotului utist. Jucatorul de 22 de ani, care a mai evoluat la Beroe Stara Zagora, Locomotiv Plovdiv (Bulgaria) si era la un pas sa joace la Dinamo, isi va negocia in zilele ce urmeaza contractul cu „oficialii" aradeni. In principiu, insa, Eze va deveni jucatorul UTA-ei pe urmatorii doi ani si jumatate, devenind astfel prima optiune a lui Marius Lacatus pentru postul de mijlocas stanga.

Varga, „unda verde" de la Wisla
Norbert Varga este foarte aproape de o revenire la UTA. Mijlocasul de 26 de ani a obtinut dezlegarea de la Wisla Cracovia si poate semna cu oricine pentru urmatoarele 18 luni de zile. Fotbalistul va fi imprumutat gratuit, clubul cu care va semna urmand sa-i plateasca doar salariul. „Am vorbit cu proaspatul antrenor al Wislei, nimeni altul decat un mai vechi conducator, care m-a inteles perfect. Mi-a spus ca decat sa vin in Polonia, iar gandul sa-mi ramana la Arad, la familie si la UTA, mai bine imi da dezlegarea." - ne-a marturisit jucatorul care mai are contract cu polonezii pana in 2010.

Fostul capitan al „Batranei Doamne" mai spune ca a mai avut o oferta si de la Korona Kielce, echipa care in acest moment se afla peste Wisla in clasamentul primei ligi poloneze, dar ca a refuzat-o pentru moment. „Desi formatia care ma vrea sta bine financiar, eu vreau sa ma intorc acasa. Aici am familia (n.a pe 23 decembrie 2006 a aparut pe lume primul copil al fotbalistului, Kevin) si dorinta mea este sa joc din nou pentru UTA. Deocamdata, nu m-a cautat nimeni din conducerea clubului aradean, dar acest lucru se poate intampla dintr-un moment intr-altul." - a spus Varga.
Puternicul jucator a imbracat tricoul „alb-rosu" perioada ianuarie 2003 - iunie 2005, dupa care s-a transferat la Sportul Studentesc, formatie pentru care nu a evoluat niciun minut. Dupa o jumatate de an, Varga a fost cumparat de Wisla, care era pregatita de Dan Petrescu, antrenor care si l-ar dori si acum la Unirea Urziceni.

sportarad.com


Ultimele zile de vacantã pentru „Bãtrâna Doamnã“
Fotbalistii “Bãtrânei Doamne„ îsi consumã ultimele zile de vacantã. Luni, utistii se vor întoarce la Arad, dupã o pauzã consistentã de-o lunã, în care s-au deconectat complet de la activitatea sportivã. Cu toate acestea, principalul “Bãtrânei Doamne„ si-a obligat fotbalistii sã urmeze si în
cursul vacantei un program usor de mentinere, axat pe exercitii de gimnasticã, “stretching„ si mobilitate, care sã le permitã o revenire mai simplã în efort.
Noutãtile începutului de an la UTA îi vizeazã pe Cristian Todea, Dorin Mihut, Cosmin Pascovici, dar si pe angolezii Love si Loco. Cu toate acestea, existã posibilitatea ca ultimii trei sã mai întârzie. Asta, deoarece negocierile cu Pascovici nu sunt finalizate, pretentiile financiare ale fotbalistului fiind deocamdatã mai mari decât oferta “Bãtrânei Doamne„. De asemenea, formalitãtile necesare pentru aducerea în tarã a celor doi internationali angolezi pot provoca întârzierea acestora, însã, dacã nu apar surprize, Loco si Love vor fi la dispozitia lui Marius Lãcãtus, pânã în 14 ianuarie, când UTA va pleca la Debrecen, pentru primul stagiu centralizat al iernii.
Tot la capitolul noutãti poate fi inclus si Marin Lupas, care peste câteva zile va deveni noul director general al clubului UTA. Fostul presedinte, din perioada 1998-2002, a ajuns la un acord, atât cu Nicolae Bara, cât si cu Sandu Ion, astfel cã de sãptãmâna viitoare îsi va prelua atributiile, urmând sã fie noul nr. 1 în interiorul clubului textilist.

Vesti
Formalitãti pentru angolezii UTA-ei
Angolezii Loco si Love ar putea sã nu reuseascã sã se prezinte la reunirea lotului FCM UTA, programatã de Marius Lãcãtus pentru începutul sãptãmânii viitoare. Oficialii “Bãtrânei Doamne„ au încheiat, încã de la sfârsitul anului trecut, negocierile pentru transferul celor doi internationali angolezi. În plus, s-au demarat deja formalitãtile pentru aducerea jucãtorilor Loco si Love în România. Ei au nevoie de vize, pe care le pot obtine de la Consulatele României din tãrile africane. Apoi, dupã ce ajung la Arad, vor urma alte demersuri, pentru obtinerea permiselor de muncã în România. Din informatiile pe care le detinem, sunt sanse mari ca Loco si Love sã se alãture UTA-ei pânã în 14 ianuarie, când “Bãtrâna Doamnã„ va pleca la Debrecen, pentru primul cantonament al anului 2007.
(S.S.)

observator.info


Transferuri in… linie dreapta
Scris de Florin Coita
Todea, Mihut si Pascovici este tripleta alba a achizitiilor UTA-ei în timp ce Love, Loco si Eze se anunta ca fiind cea de culoare. Deocamdata!
Todea a semnat, marcând astfel revenirea sub culorile „Batrânei Doamne“, dar el ar putea fi urmat si de Ianu, jucatorul fiind unul dintre preferatii noului director executiv al textilistilor, Marin Lupas.
Ex-dinamovistul Mihut a devenit pentru trei ani si jumatate jucatorul UTA-ei, iar pentru Pascovici e doar o chestiune de timp pentru a-si pune semnatura pe contract, aproximativ în aceleasi conditii ca si fostul si viitorul sau coechipier.
Surpriza se numeste Norbert Varga (foto), clubul Wisla Cracovia acordându-i jucatorului dezlegarea, cu conditia ca salariul pentru urmatorul an si jumatate, perioada ramasa din contractul cu polonezii, sa îi fie platit de clubul cu care va semna. Norbi a si plecat ieri în Polonia, pentru a parafa despartirea de Wisla, urmând sa fie prezent luni la reunirea lotului.
Angolezii Love si Loco sunt ca si acontati, cei doi fiind de asemenea asteptati la Arad la începutul saptamânii viitoare. Nigerianul Eze, deviat de pe varianta „Rapid“, a sosit înca de ieri dimineata, urmând ca pâna luni sa se familiarizeze cu orasul, ghid fiindu-i Marcel Coras.
La capitolul plecari, certa este doar despartirea de Sabin Ilie, recunoscutul globe-trotter al fotbalului românesc alegând se pare de aceasta data Grecia.

informatia-aradului.ro

De la noi de pe site.

six
8th January 2007, 19:01
... cand o sa ajunga UTA in primele 9 o sa aiba dreptul la semnatura (sau pe ultimul loc) :rolleyes: asa ceva.....:happy :happy :happy

micutzu
9th January 2007, 10:59
Off-topic
06 acum vad ca ai semnatura incompleta. Ai uitat doua echipe : Dacia Pitesti si AEK Bragadiru.

On-topic
Oficial Mara a plecat de la UTA. Dupa meciul de la Constanta declara ca are oferte dar el vrea sa ramana pana in vara la Arad (indiferent de oferte).
Asta e, unii nu are caracter.

YoYoyOi
11th January 2007, 01:46
"FIARA" A DAT AFARA 6 JUCATORI
Autor: FANATIK, 10-01-2007

Antrenorul Marius Lacatus a renuntat miercuri la serviciile lui Alin Cotan, Alexandru Costisor, Cornel Nadaban, Sorin Oncica, Uros Milosavljevic si Goran Jankovic, tehnicianul aradenilor motivind ca cei sase fotbalisti nu mai pot ajuta formatia sa.

„A fost un moment greu, deoarece nu e simplu sa le spui unor oameni ca nu mai ai nevoie de ei. La UTA am reusit sa formam un grup unit, stabil, si cind vine un asemenea moment, apar dificultati. Cu toate acestea, am invatat ca in fotbal nu e bine sa judeci cu sufletul”, a declarat Marius Lacatus.

UTA le-a oferit celor 6 fotbalisti posibilitatea de a se antrena cu alte formatii, dar aradenii vor solicita bani in cazul in care vor exista formatii interesate sa-i transfere.

La pulul opus, cel al venirilor, conducerea clubului aradean a anuntat achizitionare jucatorilor portughezi Bruno Martins Simao si Edosn Rolando Silva da Sousa, care vor ajunge in Romania in cursul zilei de miercuri.

Cipus
13th January 2007, 16:09
Dupa aceste disponibilizari (pe buna dreptate) e nevoie de cateva transferuri mai ales in atac, dupa plecarea lui Mara. Sa vedem dintre tot catastiful de nume insirate cine o sa ramana. Gado de la Otelul n-ar fi rau, in conditiile in care au fost disponibilizati 5 mijlocasi din 6 jucatori.
off topic: semnatura poate avea maxim 600 de caractere, dar cineva are dreptate, am adaugat UTA pentru ca e pe locul 9 dar nu mai am loc sa pun si culoarea alb, am pus doar rosu