PDA

View Full Version : Votati: tchibos vs sergiuseling



delaparis
13th December 2006, 17:42
Cele 10 zile ale luptei au luat sfarsit. Votati cine a fost mai convingator dintre cei doi, si nu uitati sa argumentati.

Lupta se gaseste aici:
http://onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=66001

delaparis
14th December 2006, 13:59
up :D

pinki
14th December 2006, 15:08
doar eu am votat :happy :happy

pai sa argumentez: mi-a placut stilul lui de "duel", a argumentat frumos, a intors replici, a postat la obiect, a avut si "sting"... castigator, clar! :D

racer06_lazio
14th December 2006, 15:34
eu am votat cu sergiu....
un gest lipsit de etica si buna-credinta:no: :no: ....
dar de la inceput am zis k acest duel nu are rost....asa k :yeah: :D :D :D

TaciAcolo
14th December 2006, 16:21
tchibos ..foarte bine argumentat :D

relansat
14th December 2006, 16:57
Tchibos, no comment.

BoboCosta
14th December 2006, 17:05
Tchibos fara discutie

Kainsashiki
14th December 2006, 17:30
Planul de lupta a lui Sergiu a fost urmatorul:

"Bun sa incepem. Pledoaria de inceput cu cele 3 lucruri pe care vreau sa le expun.
1. Vreau sa demonstrez ca pariurile sunt jocuri de noroc.

2. Motivele care provoaca jocurile excitatia traita, placerea jocului si dorinta de a face bani pot sa se transforme foarte usor in unele negative. Astfel motivele pentru care se pariaza devin: alungarea plictiselii sau a depresiei, gasirea refugiului fata de problemele vietii si recuperarea banilor pierduti.

3. In foarte multe cazuri pariurile ca orice alt joc de noroc duc la efecte nedorite cum ar fi:
-scaderea performantelor scolare sau cele de la servici
-pierderea respectului de sine
-cresterea starilor de depresie
-inlocuirea prietenilor cu pariurile si de aici crearea de probleme cu ei sau chiar pierderea lor."


Dar..a venit cu o definitie din DEX care zicea asa:

"PARÍU, pariuri, s.n. 1. Convenție prin care fiecare dintre persoanele care susțin lucruri contrare într-o dispută se obligă să ofere o compensație materială celui care se va dovedi că are dreptate; rămășag, prinsoare 2. Joc de noroc, în special la cursele de cai, constând dintr-o miză care dă dreptul participantului câștigător la o cotă din totalul sumelor mizate de cei care au pierdut. – Din fr. pari."

Ce legatura are definitia asta cu Pariurile sportive nu stiu.

2. Despre 2 n-a zis mai nimic

3. Despre 3 n-a zis absolut nimic, desi ideile erau structurate bine..

Daca venea si el cu exemple concrete il credeam, dar a inceput sa zica de 3 americani grasi de pe un site, prostii !

Priviti cu ce trebuia sa vina Sergiu ca fie convingator:


Iaca ca am ajuns si eu acasa..si din pacate am facut un gest f. urat azi...pur si simplu nu stiam cum sa fac rost de bani si am apelat la un amanet.Lantul meu este la ei timp de o luna,in care tre' neaparat sa recuperez banii primiti pe el(900 de mii) sa fac si profit sa platesc si dobanda si sa ramana si eu cu macar cateva sute pe plus :( :help: .

Am decis sa bag pe card doar 50 de ron,si restul sa ii pastrez in caz de ceva.



Dar n-a facut-o..

tchibos il ataca din toate directiile, Sergiu era la colt, si ce s-a gandit el? Hai sa incerc tactica din duelul cu Diablo. Sa zic ca renunt, tchibos sa deschida thread, iar eu sa fiu declarat invingator. EXEMPLU DE LASITATE!!

In plus, se mai da si omul perfectiune, fara vicii, fara nimic...chiar n-are vicii ? exista cineva fara vicii ?

Pentru mine Sergiu a aratat ca un debusolat in fata argumentelor aduse de tchibos. Deci votul meu merge la tchibos.

dj_jaxxx
14th December 2006, 17:32
tchibos a argumentat bine de tot o idee care dupa parerea mea este destul de greu de sustinut in fata oamenilor de rand care nu cunosc lumea pariurilor. A stiut exact pe ce puncte sa-si concentreze argumentele si l-a contrat pe sergiu fara probleme in majoritatea cazurilor.

Sergiu nu a reusit sa arunce niciun argument destul de tare ca sa-l loveasca pe tchibos. De multe ori s-a ascuns in spatele generalizarilor si nu a dat dovada de destule cunostinte in materie de pariuri incat sa poata argumenta ca acestea sunt chiar asa de rele.

Voltul meu: tchibos.

racer06_lazio
14th December 2006, 19:02
mama ce il rupeti pe saracul sergiu....noroc cu votul meu...dak nu o lua la zero.....
ps:ar trebui sa se faca ceva sa nu mai voteze lumea asa aiurea :D:D:D:D:D:D:D:D

TaciAcolo
14th December 2006, 19:15
cine a votat aiurea ...asta e valoarea :evil:

racer06_lazio
14th December 2006, 19:30
:D:D:D:D:D ce sa mai zic.......
dupa ce am recunoscut....asta e....
era si o melodie.....
"valoarea mea...valoarea mea...nu o are nimenea.."
se oftica cineva....
si akum ii dau votul meu moral lui tchibos....oricum castiga asa k....:D

YoYoyOi
14th December 2006, 19:42
Uite racer am votat si eu pt sergiu. Nu pt ca ar fi fost mai bun. Nici n-am citit toate posturile, dar am zis sa nu fie diferenta prea mare. Sa fie o lupta mai strinsa ca e mai palpitant:P

dj_jaxxx
14th December 2006, 19:45
Pai nu trebuie votat pentru cine credem ca a castigat duelul pana la urma? :rolleyes:

YoYoyOi
14th December 2006, 19:52
Ba da, dar treaba e clara:D

White Shadow
14th December 2006, 20:01
Extraordinar ce bine a argumentat Tchibos , superb , ce sa iti povestesc , stiu toate lucrurile spuse de Tchibos , sunt doar vorbe pt ca realitatea e mult mai dura si îi loveste pe toti peste fata , le da realitatea o palma peste fata la toti cei care incep sa parieze si e destul de grav pt ca am vazut copii de 12 , 13 ani care cer de la parinti o bancnota de 5 roni , ce fac cu ea ?...fuga la pariloto si hai sa pariem pe Steaua , Barcelona , Chelsea si tot asa pana la vreo 10 meciuri pe bilet ca sa fie un castig de cateva milioane bune pe bilet , asta intr-o zi , a doua zi la fel "hai ma tati mai da-mi o bancnota ca data trecuta am pierdut doar 2 meciuri din 10"....acuma hai sa va intreb eu , voi ati pariat la varsta de 12 ani ?....e grav ca incurajati pariurile , e grav ca acesti copii incep sa parieze de la o varsta asa de frageda.

E dezastru prin agentii , pariloto , astra , e plin de ei pe acolo , de ce pariaza ?...majoritatea doar asa din placere , sa bage si ei un bilet cu un castig de cateva milioane ca sa se laude a doua zi la prieteni ca vezi doamne cati bani a castigat el si dupa aia sa cumpere banane , portocale , un kilogram de fasole si gata sunt banii pt ca s-au scumpit bananele , de ce se apuca de pariuri ?...pt ca vede la prietenul lui cum reuseste sa castige foarte mult bani din pariuri si ce zice el , hai sa ma bag si eu , uite ce usor se castiga la pariuri , aici intervine problema , prietenul care castiga mult la pariuri in loc sa-i spuna cateva reguli de care sa tina cont asa la inceput de drum , el incepe sa-i spuna cum sa procedeze cu cardul si alte prostii , la inceput omul are nevoie de sfaturi , nimeni nu tine cont de aceasta regula "nu pariati mai mult decat va puteti permite" si omul se arunca frate , sa castige bani sa o duca mai bine in tara asta de tot rahatu.

Intrati pe forumuri de pariuri , pe siteuri si sa vedeti ca din 30 de useri care sunt inscrisi la o sectiune de pariuri daca se gasesc 3 sau 4 useri pe fiecare forum care au reusit sa realizeze ceva notabil in acest fenomen.

Restul ce fac ?

Fac exact ca si Tchibos , no ofence Tchibos , aici nu-i cazul tau pt ca tu ai fost obligat sa faci acest lucru pt ca ai avut o lupta in arena , ma refer la altii , incep sa povesteasca tot felul de strategii , moneymanagement , motherfucker si userul cand vede acest lucru , ce zice , wau ce simplu e , wau cati bani voi castiga acuma , stai sa bag ceva bani pe card sa ma apuc si eu de pariuri pt ca am vazut la vecinul Ion ce frumos povesteste el despre pariuri.....povesti de adormit copii.

Doar cei tari reusesc sa faca fata in acest domeniu si astia sunt putini , cei tari sunt putini si cei slabi din pacate nu invata nimik de la cei mai buni.

Virusul pariurilor a infestat milioane de romani, multi donand mai mult decat isi pot permite, in speranta unui „tun“ ...asta-i marea problema.

Inceputul timid al caselor de pariuri in Romania, pe la inceputul anilor ‘90, nu prevestea ca acestea vor fi un adevarat fenomen al inceputului mileniului 3.In ultimii trei ani, tara noastra a inceput sa rivalizeze cu cele in care casele de pariuri au devenit o adevarata industrie, cele trei mari agentii de gen - Wettpunkt, Astra Bets si StanleyBet, fiind obligate, de numarul mare de clienti, sa-si deschida filiale pe aproape fiecare strada.In Bucuresti sunt circa 200 de agentii ale celor trei case de pariuri importante, la care se adauga si cele ale „firmei“ Calcio-par.Mai mult, Loteria Romana a fost obligata de succesul caselor de pariuri sa renunte la Pronosportul clasic, pentru noile pariuri de succes, venind si cu o gaselnita: nu percepe comisionul de 15% achitat la celelalte agentii. In schimb, cotele sunt ceva mai scazute... Cozile de la fiecare „casa“ de gen, de la sfarsitul saptamanii (cand se desfasoara etape in majoritatea campionatelor lumii) sau inaintea evenimentelor importante demonstreaza succesul noii afaceri, in care romanul de rand se considera „actionar“ sperand sa ob- tina „dividente“ de pe fiecare bilet. La „Casa cu bani, strada sperantei, la parter“, cum suna versurile unei melodii a Corinei Chiriac

Milioane de romani vin saptamanal, cu speranta ca se vor intalni cu fericirea. Pentru cei mai multi, aceasta se lasa asteptata, dar ei sunt convinsi ca la fiecare noua „investitie“ o pot convinge sa li se alature.

De ce se deschid asa multe agentii de pariuri ?
Hai sa intrebam patronii......oare de ce investesc patronii bani in agentii de pariuri ?.....grele aceste 2 intrebari , nu ?

Unul dintre cele mai negre momente din istoria pariurilor romanesti s-a petrecut pe 29 septembrie 2001, cand ultimul meci „cu cantec“ din Ceahlaul Piatra Neamt si Gloria Bistrita, incheiat cu succesul scontat al gazdelor (scor 4-1), a pagubit agentiile cu sute de mii de dolari. Wettpunkt- ul a fost foarte afectat, blocand platile mari pentru cateva zile, mai ales ca pariorii cu experienta mizasera sume mari, in valuta, profitand de cota uriasa oferita pentru „1“ solist. Printre castigatori sau aflat inclusiv ziaristi de sport care stiau pontul din „surse“ apropiate celor doua cluburi. Unii dintre ei s-au imprumutat mii de dolari, pe care i-au jucat, obtinand profituri fabuloase, in numai 24 de ore.Marele noroc al caselor de pariuri l-au constituit surprizele inregistrate in alte campionate, care au „stricat“ mii de bilete: Real Madrid - Valladollid 2-2, PSV Eindhoven - Vitesse Arnhem 0-2, Beira Mar - FC Porto 2-0. Interesant e ca adevaratii cunoscatori, care stiau cert ca meciul de la Piatra Neamt e „rezolvat“ dinainte, au mizat inclusiv dubla, „1X“, la un meci facil precum Real - Valladollid, tocmai pentru a fi siguri de castig!Din acel moment, agentiile au devenit foarte atente in stabilirea cotelor pentru partidele din Divizia A, iar unele case de pariuri au scos, temporar, meciurile romanesti din program.

Oare cati au pariat doar pe acel meci ?......unde ?.....la agentii de pariuri unde esti obligat sa pariezi minim 3 meciuri ?
De ce esti obligat de agentii sa pariezi minim 3 meciuri pe un bilet ?
Grea si intrebarea asta , nu ?

Atentie la „soparlele“ de pe Internet!
Internetul este de real ajutor pentru pariorii din intreaga lume, care folosesc informatiile aflate de pe diverse site-uri (www.soccerbot.com, www.soccerway.com, www.bettingadvice.com) in alegerea pronosticurilor. In afara site-urilor care prezinta statistici seci, www.bettingadvice.com este interactiv, iar microbistii fac schimb de informatii si de ponturi, de genul: „La Espanyol nu joaca maine patru titulari“, „IFK Göteborg vine cu echipa de rezerve la Orebro, deoarece nu e interesata de Cupa“ sau „Meciul Legia - Gornik ar putea fi aranjat, pentru ca oaspetii sa scape de retrogradare“.Printre cei care intra pe site apar insa si „soparle“, oameni din partea agentiilor, care ofera informatii false, pentru a-i pacali pe pariori.

Omul care e la inceput stie aceste lucruri ?

Ce sa mai vorbesc de regulile alea 10
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=450694&postcount=320

Degeaba îi spui la om despre reguli pt ca el îi hipnotizat de bani si nu tine cont de aceste lucruri , vede la altii ce povesti frumoase spun cu zane si caprioare si ce zice ?...wau , ce frumoasa poveste.....ce reguli , povestea conteaza.

Votez cu Sergiu , omule faci bine ca nu pariezi , citeste poezii , joaca sah , table , fa ce vrei dar nu te apuca de pariat.

Chiar si cei care pariaza trebuie sa fie contra pariurilor pt ca stiu ca nu-i chiar asa de usor sa castigi ceva bani din pariuri , fiecare are perioade cand castiga multi bani dar spre deosebire de altii acestia stiu cand sa se opreasca si acestia stiu care sunt acele perioade bune............altii nu stiu cand sa se opreasca si pierd intr-o luna ce au castigat in alte 2 luni.

Tot respectul pt cei care au constanta in pariuri dar acestia sunt putini , pe cale de diparitie.

Nu ai voie sa fii Pro pariuri , nu exista asa ceva.

TaciAcolo
14th December 2006, 20:07
Din cate stiu exista lege in care se specifica ca minorii nu au voie sa parieze cel putin la astra, global se respecta regula nu am vazut copii sa parieze ...in schimb la pariloto e jale numai copii de 12-15 ani.

White Shadow
14th December 2006, 20:12
Din cate stiu exista lege in care se specifica ca minorii nu au voie sa parieze cel putin la astra, global se respecta regula nu am vazut copii sa parieze ...in schimb la pariloto e jale numai copii de 12-15 ani.

Sa deschis o agentie Pariloto la mine pe strada , e dezastru cu acesti copii , merg la agentie si pariaza , ajung acasa si dupa aia merg din nou la agentie , merg din nou la agentie pt ca au mai gasit ceva bancnote prin casa ,probabil erau ceva bani de paine.

Kainsashiki
14th December 2006, 20:19
SHADOW, dar tu de ce pariezi?

dj_jaxxx
14th December 2006, 20:27
Shadow, nu este responsabilitatea parintilor sa aiba grije de copii?

Iar despre adulti....este responsabilitatea fiecaruia sa se documenteze inainte de a se apuca de orice. E ca si cum eu sunt alergic la sos de soya si ma duc la un restaurant chinezesc (unde se foloseste sos de soya aproape in orice fel de mancare) si dupa ce ma imbolnavesc ii reprosez proprietarului ca de ce nu mi-a zis ca pune soya in mancare. Logic ar fi sa ma interesez dinainte ca chinezii pun soya in toate si sa evit restaurantul.

White Shadow
14th December 2006, 20:28
SHADOW, dar tu de ce pariezi?

Meci in Premiership Live pt Telesport.

Man Utd v Everton

Pur si simplu nu pot sa ma uit la meciul asta daca stiu ca nu am pariat nimik pe el , schimb programul si ma uit mai bine la Fox Kids , dar daca stiu ca am pariat ceva bani pe acest meci atunci ma uit la el , altcumva traiesti un meci cand stii ca ai pariat o suma de bani pe el , tin minte cand a fost finala Champions League dintre Liverpool si AC Milan si eu am pariat 100 de roni ca va castiga Liverpool cupa , extraordinar cum am trecut de la agonie la extaz , cum a ratat Milan in repreizele de prelungiri , a fost doar 100 de roni si castigul a fost parca 200 de roni , Milan a fost favorita atunci , nu mai stiu exact cat a fost castigul dar chiar daca am pariat doar 100 de roni parca am vazut alt meci , parca am trait altcumva meciul fata de prietenul meu care a spus doar "wau , ce meci" si sa culcat.

tchibos
14th December 2006, 20:28
shadow te credeam baiat serios dar ai dat cu batul in balta...

am citit doar pana la jumatate ca am obosit ...

.. un singur lucru vreau sa iti amintesc: am vorbit acolo destul de mult de discernamat si cei peste 18 ani. Teoretic cei sub 18 ani nu au voie sa parieze la casele de pariuri. Practic nu se intampla asta dar nu sunt de vina pariurile. Copii din ziua de azi fumeaza de la gradinita, beau din scutece, manuiesc calculatorul la 5 ani mai bine decat persoane peste 20 ani, varsta de incepere a vietii sexuale e mult prea mica.. s-au facut copii si la 14 ani, asa ca nu blama pariurile sau pe cei care stiu cat sa intinda plapuma ca sa le mearga in castig.

Eu ma plictisesc repede si nu am timpul pe care il vreau ca altfel sa fii convins ca as fi putut face ce face orice moderator de pe pariuri. Nu am facut asta pentru ca am fost obligat de cadrul dezbaterii, in speta Arena. Cred cu tarie ca daca esti de o inteligenta putin peste medie si daca te informezi cum trebuie si o faci de placere poti sa obtii un castig din asta. Nu sunt aia de la casele de pariuri mai destepti.

ps: o sa ii dau si eu votul meu lu' sergiu ca am vazut ca se voteaza ca sa fie mai echilibrat duelul :)

Kainsashiki
14th December 2006, 20:31
OK , sa facem bilantul dupa primul weekend.

SINGLE
FOND 56 E
-24 E

Graafschap - Omniworld 1 1.63 Miza 15 E , castig 24 E , profit 9 E
Jiul - Rapid 2 1.48 -15 E
Bolton - West Ham 1 1.79 Miza 15 E , Castig 26 E , profit 11 E
Hamburger - Nurnberg 1 2.38 -5 E
Chelsea v Arsenal 1 1.73 -20 E
Baltimore v Kansas City 1 1.48 Miza 20 E . Castig 29 E , profit 9 E
Seahawks vs Arizona 1 1.80 -10 E
Buffalo Bills vs NY Jets 2 2.20 -4 E
Green Bay vs San Francisco 2 3.55 -5 E
Seahawks vs Arizona 2 1.30 Miza 20 E , Castig 26 E , Profit 6 E
__________________________________________________ _______________

1 goals or more
FOND 50 E
+20 E

Portsmouth - Everton 1 goals or more 1.11
Reggina v Ascoli 1 goals or more 1.11
Catania - Udinese 1 goals or more 1.11
Santander - Zaragoza 1 goals or more 1.11
Atlanta vs Tampa Bay 1 1.15
__________________________________________________ _______________

Sending off
FOND 48 E
+18 E

Stuttgart - Bochum Sending off NO 1.21
Atalanta - Messina Sending off NO 1.27
Chelsea - Arsenal Sending off NO 1.05



Cate din meciurile astea le-ai vazut? Deci, de ce pariezi ?

tchibos
14th December 2006, 20:33
cred ca pariaza de .. complezenta :)

White Shadow
14th December 2006, 20:39
Shadow, nu este responsabilitatea parintilor sa aiba grije de copii?

Iar despre adulti....este responsabilitatea fiecaruia sa se documenteze inainte de a se apuca de orice. E ca si cum eu sunt alergic la sos de soya si ma duc la un restaurant chinezesc (unde se foloseste sos de soya aproape in orice fel de mancare) si dupa ce ma imbolnavesc ii reprosez proprietarului ca de ce nu mi-a zis ca pune soya in mancare. Logic ar fi sa ma interesez dinainte ca chinezii pun soya in toate si sa evit restaurantul.

Pai daca tata pariaza ca nebunu la parilota atunci copilul de sa nu parieze ? daca la tata îi place sa parieze atunci fii sigur ca el îi da bani la copil si îi spune "copile , dute si cumpara o punga cu orez si dupa aia treci pe la pariloto cu biletul asta si baga 10 roni , uite si tie 3 roni sa bagi si tu un bilet"

"Iar despre adulti....este responsabilitatea fiecaruia sa se documenteze inainte de a se apuca de orice. "

Asta-i marea problema , sunt informatii total gresite si omul se informeaza prost , sunt multe povesti spuse aiurea pe net , omu citeste tot , dă din coadă și pune botu.

YoYoyOi
14th December 2006, 20:42
ps: o sa ii dau si eu votul meu lu' sergiu ca am vazut ca se voteaza ca sa fie mai echilibrat duelul :)

bravo:) dar ai grija ca daca mai urmeaza multi exemplul meu PROST s-ar putea ca tocmai votul tau sa decida. Deci e de ajuns ca am votat eu la vrajeala.

Asta a fost din ciclul nu faceti ca mine:)

White Shadow
14th December 2006, 20:44
shadow te credeam baiat serios dar ai dat cu batul in balta...

am citit doar pana la jumatate ca am obosit ...

.. un singur lucru vreau sa iti amintesc: am vorbit acolo destul de mult de discernamat si cei peste 18 ani. Teoretic cei sub 18 ani nu au voie sa parieze la casele de pariuri. Practic nu se intampla asta dar nu sunt de vina pariurile. Copii din ziua de azi fumeaza de la gradinita, beau din scutece, manuiesc calculatorul la 5 ani mai bine decat persoane peste 20 ani, varsta de incepere a vietii sexuale e mult prea mica.. s-au facut copii si la 14 ani, asa ca nu blama pariurile sau pe cei care stiu cat sa intinda plapuma ca sa le mearga in castig.

Eu ma plictisesc repede si nu am timpul pe care il vreau ca altfel sa fii convins ca as fi putut face ce face orice moderator de pe pariuri. Nu am facut asta pentru ca am fost obligat de cadrul dezbaterii, in speta Arena. Cred cu tarie ca daca esti de o inteligenta putin peste medie si daca te informezi cum trebuie si o faci de placere poti sa obtii un castig din asta. Nu sunt aia de la casele de pariuri mai destepti.


Daca nu spun povesti despre pariuri si daca nu sunt pro pariuri inseamna ca nu sunt baiat serios ?

"Cred cu tarie ca daca esti de o inteligenta putin peste medie si daca te informezi cum trebuie si o faci de placere poti sa obtii un castig din asta."

Cum îi consideri pe cei care pariaza la pariloto , astra ?
Sunt inteligenti ca fac acest lucru ?
Si iti spun eu ca sunt multi , o gramada.
Tu consideri ca aia pot sa obtina un castig din pariuri ?

Kainsashiki
14th December 2006, 20:47
Asta-i marea problema , sunt informatii total gresite si omul se informeaza prost , sunt multe povesti spuse aiurea pe net , omu citeste tot , dă din coadă și pune botu.

Se informeaza prost din vina lui, pentru ca nu stie unde sa caute! De ce n-as recomanda eu pariurile ? Acum cateva luni cand am inceput sa pariez d-abia stiam ce inseamna 1 x 2. Dar eu am stiut sa invat din greseli. Pariurile sunt doar pentru cei care stiu sa invete din greseli.

Mai tii minte atunci cand pariam eu impotriva lui Shelbourne, si tu ai pariat pe ei, ce ai zis ? Imposibil sa nu bata Shelbourne, uite ca pe site-ul ..... toti zic ca bate Shelbourne. Dar Shelbourne a pierdut. Iti aduci aminte ce mi-ai zis dupa ? Ca nu mai intri niciodata pe forumuri straine. Ai invatat din greseli.

Bineinteles ca nimeni n-o sa castige constant de la inceput, dar cu trecerea timpului pot sa se scufunde sau cu multa atentie pot ajunge sa castige.

SHADOW, te-am intrebat mai sus ceva, rasp si mie;)

dj_jaxxx
14th December 2006, 20:50
Pai daca tata pariaza ca nebunu la parilota atunci copilul de sa nu parieze ? daca la tata îi place sa parieze atunci fii sigur ca el îi da bani la copil si îi spune "copile , dute si cumpara o punga cu orez si dupa aia treci pe la pariloto cu biletul asta si baga 10 roni , uite si tie 3 roni sa bagi si tu un bilet"

"Iar despre adulti....este responsabilitatea fiecaruia sa se documenteze inainte de a se apuca de orice. "

Asta-i marea problema , sunt informatii total gresite si omul se informeaza prost , sunt multe povesti spuse aiurea pe net , omu citeste tot , dă din coadă și pune botu.

Povesti aiurea spuse pe net sunt despre absolut orice subiect.

Tu nu stiai ca Pamela Anderson e de fapt barbat? :o:

Evident ca aberez, dar am vrut sa arat ca informatiile gresite nu sunt raspandite doar cand e vorba de pariuri. Omul trebuie sa nu puna botul, si daca pune atunci e vina lui. Daca pune botul cand cineva ii spune ca Dinamo va juca cu rezervele in retur cu Steaua, atunci o sa puna botul si la faza cu "pune cate un leu in 5 plicuri, trimite-le si vei primit milioane intr-o luna". In cazul asta nu ne mai uitam la cat de rele sunt pariurile, sunt mai de graba de parere ca e vorba de inteligenta si discernamantul fiecaruia.

tchibos
14th December 2006, 20:52
bravo:) dar ai grija ca daca mai urmeaza multi exemplul meu PROST s-ar putea ca tocmai votul tau sa decida. Deci e de ajuns ca am votat eu la vrajeala.

Asta a fost din ciclul nu faceti ca mine:)

Pariezi? :P

Shadow povesti se spun si cu balauri la copii si cu mos gerila.. asta nu inseamna ca un om cu capul pe umeri care judeca le crede. Oamenii maturi judeca si cred povestile doar cand au dovezi. La pariuri chiar se poate ajunge pe plus daca stii ce e cu tine. Nu sunt doar povesti.

dj_jaxxx
14th December 2006, 20:53
Cum îi consideri pe cei care pariaza la pariloto , astra ?
Sunt inteligenti ca fac acest lucru ?
Si iti spun eu ca sunt multi , o gramada.
Tu consideri ca aia pot sa obtina un castig din pariuri ?

Sunt aceeasi care stateau noaptea la coada la CARITAS.

TaciAcolo
14th December 2006, 20:55
se poate castiga eu tin minte ca SHADOW ajunsese la un + de 10 mil la pariloto sau mai mult

YoYoyOi
14th December 2006, 20:56
Pariezi? :P



ce?:D

tchibos
14th December 2006, 20:57
Totul se reduce la o singura intrebare: sunt cei care fac cotele la pariuri atat de destepti incat sa le nimereasca pe toate? Ei cum de sunt in castig? Pe ce se bazeaza ei? Nu tot pe informatii? Ca doar nu pun cotele la noroc. Deci normal e ca daca cineva e foarte bine informat sa obtina castig de cauza in lupta cu casele de pariuri. Simplu ca buna ziua. Cinenu inteleg asta sa il intrebe pe sergiu ce semnaturi a avut pe forumul OLS si sa o aleaga pe aia care i se potriveste. Sigur exista una :)


ce?:D

ce ai zis :P

Kainsashiki
14th December 2006, 21:01
Totul se reduce la o singura intrebare: sunt cei care fac cotele la pariuri atat de destepti incat sa le nimereasca pe toate? Ei cum de sunt in castig? Pe ce se bazeaza ei? Nu tot pe informatii? Ca doar nu pun cotele la noroc. Deci normal e ca daca cineva e foarte bine informat sa obtina castig de cauza in lupta cu casele de pariuri.





Casele de pariuri,exemplu luam Barcelona - Chelsea,casele fac estimari ca publicul va paria perfect pe under 2.5 sau over 2.5 , adica jumate din banii pariati se vor duce pe under 2.5 si jumatatea cealalta pe over 2.5.
Stiind acest fapt,ei vor incerca sa puna cotele in asa fel incat sa scoata profit orice ar paria.
Sa zicem ca sansele sa iasa sunt de 50%/50%,vor folosi 100/estimari , adica 100/50=2 , adica la inceput ei iau cotele 2.00 pentru over si 2.00 pentru under.In acest caz,de sumele pariate sunt distribuite dupa asteptari,casele au un profit 0.
Acuma ei urmeaza sa decida,cum le seteaza,dupa cum doresc sa riste pentru a castiga.Pentru case cel mai sigur sa iasa in profit sunt meciurile de tenis , under over in fotbal sau handicapul asiatic,unde cotele sunt situate pe undeva pe la 1.93/1.93,casele castigand un dolar la fiecare 100 jucati.
Cel mai rau pentru parior sa parieze,sunt pariurile speciale,de exemplu scor corect sau cine v'a inscrie primu.
Cu cat ligiile in care se joaca,sunt mai importante,cu atata riscul bookie'ului este mai mic,cam de 2%
Revenind la meciul nostru,sa zicem ca,casele de pariuri doresc sa scoate un profit de 5% din pariurile pe under 2.5 / over 2.5 , ei ofera cote de 1.90 / 1.90 , daca predictiile ca sumele jucate sunt in jur de 50 % / 50 % , ei la fiecare 4000 euro jucati , 2000 over / 2000 under.
Oricare ar fi scorul ei castiga 4000-$2000*1.90 adica 200 euro(adika exact 5 % cat si'au propus)
Daca doresc sa scoata 10 % profit ei pun cotele,1.80/1.80 , dar cum sunt multe case intre care exista o competitie acerba,ve'ti gasi usor cote de 1.92/1.92.
Nu trebuie sa va speriati,cotele sunt facute de oameni ca si noi,care se intampla sa mai si greseasca estimariile,iar daca esti capabil sa gasesti greselile , pe timp lung vei avea profit garantat.

uite raspunsul

dj_jaxxx
14th December 2006, 21:02
Totul se reduce la o singura intrebare: sunt cei care fac cotele la pariuri atat de destepti incat sa le nimereasca pe toate? Ei cum de sunt in castig? Pe ce se bazeaza ei? Nu tot pe informatii? Ca doar nu pun cotele la noroc. Deci normal e ca daca cineva e foarte bine informat sa obtina castig de cauza in lupta cu casele de pariuri.

Cei care fac cotele sunt tot un fel de pariori. Ei pariaza ca o anumita echipa are 60 sau 70% sanse sa castige un meci si atunci baga cota. Avantajul lor este ca lucreaza toti mana in mana. Cand unul schimba cota dramatic pentru ca a aflat ceva, le spune si la restu ca sa schimbe si ei. Problema e ca pariorii de cele mai multe ori nu actioneaza impreuna si atunci lupta devine: fiecare parior vs. toate casele de pariuri.

YoYoyOi
14th December 2006, 21:02
ce ai zis :P

care dintre ele ca am zis mai multe?:D

White Shadow
14th December 2006, 21:05
Cate din meciurile astea le-ai vazut? Deci, de ce pariezi ?

Buna intrebarea dar trebuia sa ma intrebi altceva
De ce mai pariezi daca intotdeauna pierzi ?
Pt ca sunt ambitios , pariez de cativa ani buni si daca renunt acuma inseamna ca sunt slab adica au trecut anii aia si eu nu am invatat nimic din pariuri si nu sunt serios ( vorba lui Tchibos ).


Se informeaza prost din vina lui, pentru ca nu stie unde sa caute! De ce n-as recomanda eu pariurile ? Acum cateva luni cand am inceput sa pariez d-abia stiam ce inseamna 1 x 2. Dar eu am stiut sa invat din greseli. Pariurile sunt doar pentru cei care stiu sa invete din greseli.

Mai tii minte atunci cand pariam eu impotriva lui Shelbourne, si tu ai pariat pe ei, ce ai zis ? Imposibil sa nu bata Shelbourne, uite ca pe site-ul ..... toti zic ca bate Shelbourne. Dar Shelbourne a pierdut. Iti aduci aminte ce mi-ai zis dupa ? Ca nu mai intri niciodata pe forumuri straine. Ai invatat din greseli.

Bineinteles ca nimeni n-o sa castige constant de la inceput, dar cu trecerea timpului pot sa se scufunde sau cu multa atentie pot ajunge sa castige.

SHADOW, te-am intrebat mai sus ceva, rasp si mie;)

dar cu trecerea timpului pot sa se scufunde sau cu multa atentie pot ajunge sa castige.

Majoritatea se scufunda , ai vazut si tu cum pariaza altii sau cum pariez chiar eu , e greu sa ai constanta in pariuri si sa fii disciplinat , e usor sa scrii cateva cuvinte pe un forum , cateva povesti dar e mai greu sa ai o constanta in pariuri , problema e ca altii nu invata din greseli , marea intrebare e , ce face omul dupa ce pierde ?...de ce vorbesc despre majoritatea ?...pt ca sunt de ceva timp pe forum si am vazut foarte mutti pariori si o gramada de metode , omul nu are rabdare , schimba metoda in fiecare saptamana.

Tu ce faci dupa ce pierzi un meci ?
Nu incerci sa recuperezi banii pierduti chiar pe meciul ala in ultimile minute ?
Mai tii minte meciul Milan v Palermo ?

Ce faci dupa ce pierzi un bilet ?
Asta-i problema......daca zici "ok , hai ca a trecut , sa ma gandesc la ziua de maine".....tu spui acest lucru dar oare cati mai spun acest lucru ?

White Shadow
14th December 2006, 21:07
Sunt aceeasi care stateau noaptea la coada la CARITAS.

Sunt romani , sunt pariori.

White Shadow
14th December 2006, 21:11
se poate castiga eu tin minte ca SHADOW ajunsese la un + de 10 mil la pariloto sau mai mult

Da , si ?....am mai spus aici pe thread , trebuie sa stii cand sa te opresti , trebuie sa stii cand sa spui STOP , gata , e suficient , dar omul vrea tot mai mult , mai mult si pana la urma pierde tot.

Kainsashiki
14th December 2006, 21:12
Tu ce faci dupa ce pierzi un meci ?
Nu incerci sa recuperezi banii pierduti chiar pe meciul ala in ultimile minute ?
Mai tii minte meciul Milan v Palermo ?

Ce faci dupa ce pierzi un bilet ?
Asta-i problema.


da, il tin minte..dar era practic imposibil sa revina Milanul atunci de la 0-2 in 7 minute, la felul in care joaca..ti-am si zis ca daca era scorul 0-1 nu puneam, il lasam asa..

Ce fac dupa ce pierd un bilet? In ultimul timp ma amuz..fac haz de necaz. Acum o luna pusesem cam tot fondul pe un meci Lyon cu Rennes parca..In minutul 80 era 1-0 pt Rennes, dar nu am facut nimic iesit din comun ... Si drept rasplata..in min 84 si 85 a dat Lyon 2 goluri...

fiecare trebuie sa faca ceva ce il calmeaza dupa ce pierde un bilet..nu trebuie sa puna alt bilet..am mai zis..PARIURILE SUNT DOAR PENTRU CEI CARE INVATA DIN GRESELI.

tchibos
14th December 2006, 21:24
Nu trebuie sa va speriati,cotele sunt facute de oameni ca si noi,care se intampla sa mai si greseasca estimariile,iar daca esti capabil sa gasesti greselile , pe timp lung vei avea profit garantat

Ca sa inchei.. cine a zis asta a sintetizat foarte bine ce am gandit eu si am incercat sa explic in Arena. Daca nu am reusit am fost singurul vinovat. Nimic bun nu se face de pe o zi pe alta. Singur alegi calea buna sau rea. Shadow daca pariezi mult si iti vei vedea punctele slabe, prin incercari succesive vei vedea ca pana la urma vei prinde din zbor reteta succesului. Reteta nu este una "la cheie" . Difera de la individ la individ

White Shadow
14th December 2006, 21:32
fiecare trebuie sa faca ceva ce il calmeaza dupa ce pierde un bilet..nu trebuie sa puna alt bilet..am mai zis..PARIURILE SUNT DOAR PENTRU CEI CARE INVATA DIN GRESELI.

Oare cati dintre acesti useri au reactionat ca si tine ?

http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=2&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=3&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=4&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=5&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=6&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=7&order=desc
http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=141&page=8&order=desc

Oare cati dintre acesti pariori au reusit sa sa aibe o constanta in pariuri ?
Va spun eu pt ca i-am vazut pe toti , de un an si 5 luni de cand sunt pe forum , cel putin 5 persoane au reusit ceva si reusesc in continuare sa joace la un nivel destul de ridicat , de ce doar 5 ?........de ce nu toti pt ca toti au net , toti au acces la informatii , de ce doar 5 ?

"Deci normal e ca daca cineva e foarte bine informat sa obtina castig de cauza in lupta cu casele de pariuri"

Astia de mai sus de ce nu au avut castig de cauza in lupta cu casele de pariuri ?

Nu mai incurajati pariurile pt ca putini reusesc sa realizeze ceva in acest fenomen , multi incearca dar putini reusesc.

Hai sa fim pro-pariuri /hello

tchibos
14th December 2006, 21:41
e la fel ca in viata.. raportul oameni de succes pe oameni fara succes este subunitar si toti au acces la informatii. Hai sa fim "contra vietii" :rolleyes:

de ce doar 5 anume au succes la pariuri?

eu am zis de nenumarate ori.. am fost pe minus si am ajuns pe plus.. ce vrei sa pun la bilete un meci cu o cota infima pe care pariez bani multi?... asa imi merge mie si asta doar in anumite perioade. De asta am renuntat temporar sa mai postez acolo

inter
14th December 2006, 21:55
parca la votanti ..."luptatorii" nu aveau voie sa participe ... s-au m-am ramolit eu! ... sau unii isi baga picioarele in regulament! :D:D
sau l-au schimbat intre timp ...
asta nu mai e arena .. e ceva gen ... "iarta-ma" :D

tchibos
14th December 2006, 22:00
regulamentul "cutuma" nu s-a transmis cum trebuie :)

in regulamentul scris nu exista asa o regula asa ca...

delaparis
14th December 2006, 22:03
parca la votanti ..."luptatorii" nu aveau voie sa participe ... s-au m-am ramolit eu! ... sau unii isi baga picioarele in regulament! :D:D
sau l-au schimbat intre timp ...
asta nu mai e arena .. e ceva gen ... "iarta-ma" :D

Pun pariu ca unii nu prea stiu regulamentul :D
Daca intervin se zice ca sunt sunt subiectiv ... dar nu pariez pentru ca are influenta negativa asupra mea ... :happy

inter
14th December 2006, 22:06
sa fiu eu acela? ... din ce imi mai aduc aminte nu prea cred :D:D .. asta e ... trecem pe "surprize , surprize ..." ... :D:D

delaparis
14th December 2006, 22:09
inter nu esti tu ala ... :D

Sau ce ? ... :rolleyes:

Probabil ca si tu ... :happy

TaciAcolo
14th December 2006, 22:11
ca sa nu va mai plangeti ...o strategie super tare pariati ce pariez eu si cu Lover ..si o sa aveti profit pe termen lung cu siguratza.:ras-plans:

inter
14th December 2006, 22:13
inter nu esti tu ala ... :D

Sau ce ? ... :rolleyes:

Probabil ca si tu ... :happy

inca nu ...:happy ... am de "defilat" ..:evil:

gabi94
15th December 2006, 00:52
Votez cu Tchibos...pentru ca nu a avut un adversar pe masura...doar un fost/actual parior ar fi putut sa-i combata argumentele...

relansat
15th December 2006, 00:55
Shadow, sa nu`ti fie cu suparare, tu esti primu` care nu respecti acele reguli, iti pot da foarte multe exemple in care nu le`ai respectat. O seara buna

p.s: strange 500 euroles si la inceputu` anului iti explic cum faci banu` la sigur, 10 minute pe zi o sa iti fie de ajuns sa`ti dublezi soldu` initial. Si`nca ceva, pe langa aia mai baga 100 comisionu` meu; nu visez caprioare, nici macar reni. Te`am pupat pe portofel ;)

White Shadow
15th December 2006, 01:10
Relansat , aici îi threadul meu in caz ca vrei sa imi spui ca nu am respectat regulile , sper ca maine sa nu mai vina inca unu sa imi spuna acest lucru pt ca vor fi 3 persoane in total de la care am aflat ca am incalcat regulile.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=24909&page=99

Am spus pe acet thread parerea mea despre duel , Sergiu a pierdut clar lupta pt ca nu a stiut cateva lucruri de baza dar nu pot sa votez cu Tchibos pt ca nu a spus nici un lucru care sa fie nou pt mine , asa ca votez pt cel care a fost contra pariurilor pt ca intr-un an si 5 luni de zile de cand sunt pe forum am observat ca majoritatea nu au reusit sa realizeze mai nimic in pariuri.

relansat
15th December 2006, 01:16
intr-un an si 5 luni de zile de cand sunt pe forum am observat ca majoritatea nu au reusit sa realizeze mai nimic in pariuri.

Sunt bilete care nu au fost aratate niciodat`, tine minte ca Expertul in momentul in care afisa bilete cu castiguri mari lumea incepea sa o dea`n diverse, si faze de rahat de genu` asta ... doar stii, c`am trecut impreuna prin astea.

p.s: hai ca ma culc (vb serios :D), oferta ramane valabila pana la 31 ianuarie 2006, ma poti gasi pe mess la id: relansat, in caz c`ai uitat sau la nr : 0748522980. Salutare si numai bene, ne auzim maine p`aceeasi frecventa: www.onlinesport.ro/forum. Hai pa

White Shadow
15th December 2006, 01:24
Sunt bilete care nu au fost aratate niciodat`, tine minte ca Expertul in momentul in care afisa bilete cu castiguri mari lumea incepea sa o dea`n diverse, si faze de rahat de genu` asta ... doar stii, c`am trecut impreuna prin astea.

p.s: hai ca ma culc (vb serios :D), oferta ramane valabila pana la 31 ianuarie 2006, ma poti gasi pe mess la id: relansat, in caz c`ai uitat sau la nr : 0748522980. Salutare si numai bene, ne auzim maine p`aceeasi frecventa: www.onlinesport.ro/forum. Hai pa

Relansat , tu ai citit ce am scris pe acest thread ?...am spus ca am vazut pe forum doar 5 persoane care au reusit ceva in pariruri si am vazut foarte multi care nu au reusit nimik in pariuri......

Chiar daca sunt foarte , foarte interesat de oferta ta :D nu pot sa intru peste tine pe mess din simplu motiv ca nu mai vreau sa te supar cu ceva pt ca dupa aia sa nu mai vorbesti cu mine 5 luni de zile :ok:

Hai pa si respect the rules :ok:

iuli
16th December 2006, 03:30
voi ati citit toate povestile insirate de cei doi? :o:

relansat
16th December 2006, 10:46
Cuvant cu cuvant si sunt fericit pana la ultima suvitza ;)

pinki
16th December 2006, 13:29
:happy :happy

Kainsashiki
17th December 2006, 08:02
votul s-a cam terminat...castigator tchibos :ok:

tchibos
17th December 2006, 18:48
:) tin sa multumesc tuturor celor care pariaza sau nu, dar au inteles mesajul meu. Lor le spun: pariati fratilor ca si asa nu aveti ce pierde

:( pentru toti ceilalti, care nu m-au votat (si aici ma autoexclud) le spun: Nu va (mai) bagati la pariuri!

:D multumiri speciale si arbitrului.. sa treci pe la casierie cand ai timp :D

delaparis
17th December 2006, 19:12
Felicitari tie tchibos pentru victorie si multumesc pentru calitatea dialogului si lui sergiuseling in acelasi timp ... :ok:
Amandoi ati dovedit ca se poate dialoga civilizat chiar daca exista dezacord total asupra unui subiect ...:)

White Shadow
17th December 2006, 19:56
:) tin sa multumesc tuturor celor care pariaza sau nu, dar au inteles mesajul meu. Lor le spun: pariati fratilor ca si asa nu aveti ce pierde

:( pentru toti ceilalti, care nu m-au votat (si aici ma autoexclud) le spun: Nu va (mai) bagati la pariuri!

:D multumiri speciale si arbitrului.. sa treci pe la casierie cand ai timp :D

:D tare asta :ok:

tchibos
17th December 2006, 22:20
e valabila si pentru tine :)

White Shadow
17th December 2006, 23:31
Ok , gata , m-am lasat de pariuri.

Diablo , Relansat , fiti atenti ce am scris mai sus :D

relansat
18th December 2006, 00:10
E o fraza capcana sau ce? Eu, totusi astept telefonul tau umbra, macar un beep ;)

White Shadow
20th December 2006, 01:09
e valabila si pentru tine :)


:( pentru toti ceilalti, care nu m-au votat (si aici ma autoexclud) le spun: Nu va (mai) bagati la pariuri!

NU te-am votat pt ca eu nu am fost impresionat de posturile alea kilometrice , eu am mai citit povesti, nuvele , poezii , romane despre pariuri si m-am cam saturat sa aud tot aceleasi povesti zilnic.

NU te-am votat pt ca de cand m-am apucat de pariuri am cunoscut foarte multi pariori care pariaza , am cunoscut foarte putini pariori care au un castig CONSTANT la pariuri ( castig constant , adica in fiecare luna ) , foarte multi pariori care pierd bani la pariuri , foarte multi pariori care pariaza sume mici la pariuri , foarte multi pariori care au renuntat la pariuri si foarte multi pariori care au revenit asupra deciziei si au continuat sa parieze , foarte putini pariori care au un sistem pe care il folosesc in fiecare an , foarte putini pariori care sunt disciplinati , multi pariori care isi propun obiective indraznete , putini pariori care reusesc sa le indeplineasca

De ce nu te-am votat ?...................pot sa mai vin cu inca vreo 23 de motive dar ma opresc aici pt ca nu am chef sa imi obosesc degetele pt ca tu sa vii dupa aia si sa spui :


am citit doar pana la jumatate ca am obosit ...

Legat de acest subiect ai avut perfecta dreptate si tot ce ai spus in primul tau post de pe Arena a fost perfect adevarat.:ok:
"pariurile si influenta lor asupra omului"

Legat de acel subiect pe Sergiu il rezolvam intr-un singur post dar tu ai continuat sa vorbesti despre pariuri zici ca vorbeai despre Nicoleta Luciu , ce frumoasa îi , ce pepeni uriasi are , merita sa te plimbi cu ea pe malul Muresului pt ca nu ai nimic de pierdut , doar cei tari reusesc acest lucru etc


:) tin sa multumesc tuturor celor care pariaza sau nu, dar au inteles mesajul meu. Lor le spun: pariati fratilor ca si asa nu aveti ce pierde

Pariati fratilor ca si asa nu aveti ce pierde in afara de cativa bani amarati.
Aveti de ales intre 2 variante
1.Pariati din placere , traiti meciurile , alea , alea.
2.Incercati sa porniti la drum cu o strategie pe care sa o respectati in fiecare luna , in fiecare an si e posibil sa castigati si ceva banuti.
Indiferent ce varianta alegeti nu uitati sa fiti disciplinati si sa aveti multa rabdare , nimeni nu-i obligat sa parieze in fiecare zi , vezi ce frumos pot sa vorbesc despre pariuri , daca vrei iti scriu romane despre pariuri , la ce folos daca pariorul are ca obiectiv "500 de milioane in 2 luni".

In fine , end of story.


Eu, totusi astept telefonul tau umbra, macar un beep ;)

Nici vorba Relansat , nici un beep , poate ma suna o persoana si imi spune "Stiu ce ai pariat asta-vara" sau "N-am uitat ce ai pariat asta-vara"

tchibos
20th December 2006, 13:54
vrei castig lunar constant.. ia-ti o slujba si il vei avea constant.. mic.

in rest :sleep:

dj_jaxxx
20th December 2006, 20:26
Problema pariorilor este ca nu au rabdare sa vada daca pot aduce castig constant.

Instinctul uman este sa se faca cat mai multi bani posibil intr-o perioada de timp cat mai mica si cu efort minim (daca se poate de loc) depus.

Cheia pariurilor este rabdarea si vointa de a depune un oarecare efort. 80% din persoanele care se lasa de pariuri nu au avut destula rabdare si nu au depus niciun fel de efort.

Daca vrei sa faci orice in viata, sa fii doctor, manelist, bisnitar, politician, parior, iti trebuie rabdare. Chiar si cersetorii au rabdare sa stea la coltul strazii sa ceara bani si nu pleaca daca nimeni nu le da nimic dupa 10 min.

tchibos
20th December 2006, 20:59
si la munca trebuie rabdare.. cei fara rabdare raman fara job, daca nu au pile.. la pariuri nu tine cu pile asa ca ramane doar rabdarea.. tu ai demonstrat destul de bine lucrul asta pe treadul predictii. Ce zici shadow?.. poate fi dj_jaxxx o alta proba pro pariuri?

White Shadow
20th December 2006, 21:24
Dj Jaxx are perfecta dreptate in legatura cu tot ce a postat pe acolo.

Eu daca nu aveam rabdare si ambitie la lucru cine stie ce ocupatie aveam in ziua de astazi , acuma cativa ani firma la care am lucrat a pornit la drum cu 10 oameni , la inceput a fost foarte greu , conditile de lucru erau foarte proaste , patronul chiar daca avea doar 10 oameni acei oameni au reusit sa ridice firma pt ca au avut rabdarea si ambitia sa ramana la acea firma chiar dac salarile erau foarte mici , sa stabilit o legatura foarte puternica oameni-patron , dupa ce au mai trecut alti ani si productia a mers foarte bine chiar daca a pornit la drum cu cativa oameni a reusit sa ridice o hala , a angajat inca vreo 50 de oameni , continua sa mai angajeze alti oameni si pana la sfarsitul anului va mai ridica inca doua hale.........dar are si va avea un respect deosebit pt cei care au fost alaturi de el de la bun inceput , eu am fost la inceput si nu regret acest lucru , am rezistat pt ca am avut rabdare , ambitie si am avut incredere in acel patron ca va ajunge sus pt ca era ambitios............in ziua de astazi imi merge destul de bine pe langa acel patron , am ajuns sa fiu respectat de toti cei care lucreaza pe acolo si am un salar adecvat pt tara asta.

Daca ai rabdare , ambitie si ai puterea sa iti pasterzi calmul in cteva momente in care iti vine sa distrugi tot poti sa faci destul de multe in viata asta.

dj_jaxxx
20th December 2006, 21:31
Daca ai rabdare , ambitie si ai puterea sa iti pasterzi calmul in cteva momente in care iti vine sa distrugi tot poti sa faci destul de multe in viata asta.

Bine zis...asta este ingredientul cheie :ok:

tchibos
20th December 2006, 21:32
. Ce zici shadow?.. poate fi dj_jaxxx o alta proba pro pariuri?

Cu alte cuvinte poate fi ... :ok: